Moje cesta k hormonální józe

13. 02. 2020 | 16:46
Přečteno 5644 krát
„Jmenuji se Adéla Bavlšíková, je mi 38 let a učím Hormonální jógovou terapii pro ženy dle Dinah Rodrigues.“ Takto se představuji na seminářích a kurzech, které vedu od roku 2011. Mými kurzy prošlo za tu dobu už více než 5000 žen.

K Hormonální jógové terapii mě vedla cesta dlouhá, klikatá, ale dnes už vím, že tato cesta je ta nejlepší, na kterou jsem se mohla vydat. Přináší mi mnoho krásného do všech oblastí mého života a tam kde jsem teď, je přesně to místo, kde jsem si celý život přála být a vím, že zítra, za měsíc, za roky, budu mít stále ten stejný pocit, jsem teď a tady, ve víru plnohodnotného a hlavně svého života.

Tady je můj příběh:
Mám pocit, že jóga je mou přirozeností a součástí už od dětství, už jako malá jsem neustále zkoušela lotosový sed, uddijána bandhu, mulabandhu (dříve jsem to samozřejmě nazývala jinak). Vše mě směřovalo k józe. Vždy jsem cítila, že svoboda, tolerance, pokora a práce na sobě je základ. Vlivem svého okolí (škola, rodina, přátelé, partneři,…) jsem se ale nechávala neustále odvádět právě od tohoto základu. Odvedla jsem sama sebe až tak daleko, že jsem neposlouchala signály svého těla, nevěřila jsem sama sobě, sebevědomí jsem měla velmi nízké. Nechala jsem se "semlet" společností, pro mě semletí znamená, mimo jiné, že jsem začala užívat antikoncepci (jako léčbu na hormonální nerovnováhu, kterou jsem měla už od puberty. Antikoncepce mi přinesla do života něco nového-migrény a depresivní stavy), šla jsem studovat školu, která mi nebyla blízká (Práva), trávila jsem čas s lidmi, se kterými jsem se necítila sama sebou,… A neustále jsem si nalhávala, že tohle je přesně to, co od života chci. A čím dál víc jsem se od sebe vzdalovala.

Zlomové pro mě bylo vysazení antikoncepce, kterou jsem užívala 10 let. To mi tělo dalo tak velký signál, že je něco fakt jinak, než by mělo být. Moje tělo po vysazení antikoncepce nefungovalo, jako by ho před tím řídily ty malé pilulky. Najednou jsem nefungovala jako žena, neměla jsem menstruaci, ani ovulaci, byla jsem napumpovaná zadrženou vodou, psychicky jsem byla na dně (trápily mě deprese, úzkosti, strachy, …). Byla jsem uzavřená v bludném kruhu, necítila jsem se dobře v práci, s partnerem, s přáteli… Věřila jsem klasické medicíně, která mi ale moc naděje nedávala, zkoušela substituční hormonální léčbu, ale já na ni nereagovala dobře, navíc mi zjistili Leidenskou mutaci, při které bych hormonální substituci neměla užívat. Další signál!

Další zlom pro mě nastal, když jsem navštívila lékaře tradiční čínské medicíny, vkládala jsem do něj velké naděje (chtěla jsem mu předat zodpovědnost za moje problémy a čekala jsem, že mě vyléčí). Poté co mi udělal diagnostiku, mi oznámil: „Do toho já nejdu, s Vámi by bylo moc práce. Až budete žít svůj vlastní život a budete sama sebou, tak přijďte.“ Šok! Moje myšlenky byly: „Co si to dovoluje?“ „On mě přeci musí pomoct“… Celou cestu domů jsem probrečela. Až když jsem stála před domem, tak přišlo uvědomění a přijetí: „Vždyť on má naprostou pravdu.“, „Kde to jsem? Co jsem já? Kdo jsem já? Co chci já? Co potřebuji já?“...

Převzala jsem zodpovědnost za sebe, za své tělo, za svoji mysl, za svůj život. Začala jsem znovu chodit na lekce jógy. Zapomněla jsem zmínit, že na jógu jsem chodila od mých 14 let, ale v té době jsem ji brala jen jako fyzické cvičení, cvičila jsem Power jógu. Teď jsem začala chodit na Hatha jógu, nakoupila jsem si knihy o józe a začala jsem zjišťovat, jaké skvělé účinky má jóga i na žlázy s vnitřní sekrecí (což mě hodně zajímalo, protože moje žlázy produkovaly buď málo hormonů nebo naopak moc). Po lekcích Hatha jógy jsem se začala cítit více vyrovnaná, více v klidu, fyzicky taky mnohem lépe, ale moje zdravotní problémy stále přetrvávaly. Začala jsem tedy na internetu hledat, jestli existuje nějaká sestava, která by byla přímo zaměřená na hormonální systém. A našla jsem víkendový kurz Hormonální jógové terapie pro ženy podle Dinah Rodrigues, který vedla Martina Mangová, první lektorka této terapeutické metody u nás. A přišel další signál! Po jednom dni cvičení sestavy jsem dostala menstruaci! Pro mě velmi neočekávané, milé, úžasné. V podstatě moje první „normální“ menstruace!

Po kurzu jsem se vrhla poctivě do cvičení, cvičila jsem sestavu ráno a večer a děly se věci. Tělo se začalo čistit a postupně ozdravovat. Začala jsem ovulovat! Čistila se mi pleť, se kterou jsem měla celý život problémy. Splaskla jsem, zadržovaná voda „odtekla“ neznámo kam. Krevní testy vycházely skvěle, jako by ani nebyly moje nebo vlastně moje konečně byly. Také výsledky krve v Trombotickém centru (kam jsem pravidelně docházela kvůli Leidenské mutaci) byly najednou o poznání lepší. Podíl cvičení na psychice byl až nepopsatelný. Našla jsem to, co jsem hledala!

Dva roky jsem cvičila sestavu HJT dvakrát denně a bylo mi lépe a lépe. Začala jsem jógu oficiálně studovat. Vystudovala jsem 3. trenérskou třídu pro učitele klasické jógy, což mi otevřelo možnost navštívit přímo autorku Hormonální jógové terapie Dinah Rodrigues a absolvovat její kurz pro lektory. Byl to pro mě nepopsatelný zážitek, setkání s opravdovou ženou, v její přítomnosti nešlo necítit ženskou energii.

Kurz pro lektory Hormonální jógové terapie dle Dinah Rodrigues jsem úspěšně absolvovala. Tak velkou radost, pocit naplnění a energii podle mě člověk cítí, když jde správným směrem a já to cítila velmi silně. Po návratu z kurzu s Dinah Rodrigues jsem si ještě doplnila jógové vzdělání o 2. trenérskou třídu, abych mohla vést kurzy Hormonální jógové terapie v České republice. Začala jsem pracovat na webových stránkách, vyrobila jsem si letáčky a čekala na zájemkyně. První víkendové kurzy byly o cca 2-6 účastnicích. Někdy přišla na kurz i jen jedna žena, ale i tak jsem kurz nezrušila, měla jsem radost, že můžu HJT někomu předat. Postupně přišel zájem z médií, s radostí jsem přijala nabídky na články a zájemkyň bylo více a více. V roce 2015 jsme s manželem založili Centrum hormonální jógy, které v červenci 2019 už počtvrté navštívila Dinah Rodrigues (92 let). Prostě krásné a přirozené plynutí. A co je pro mě úplně nejkrásnější? Emaily žen po absolvování kurzů, informace o rychlém zlepšení zdravotního stavu, odeznění návalů horka v přechodu, obnovení menstruačního cyklu, zpravidelnění menstruačního cyklu, mizení cyst, fotky miminek z ultrazvuku, zkvalitnění sexuálního života, pocity ženskosti, zkvalitnění děložní sliznice, odeznění depresivních stavů a stavů paniky, vyrovnání funkce štítné žlázy, úbytek na váze,… Nádhera! Miluji svoji práci!!
A s velkou pokorou a vděkem píšu, že se nám v květnu 2018 narodila nádherná dcera.

V tomto blogu bych s Vámi chtěla sdílet vše související s Hormonální jógou, přiblížím Vám její autorku a také na jakém principu Hormonální jóga funguje. Podíváme se společně na diagnózy, se kterými ženy navštěvují moje kurzy a také na úžasná zlepšení po pravidelném cvičení. Budu zde sdílet svůj příběh a příběhy žen, které navštívily moje kurzy. Těším se na společná setkávání nad mnou psanými a Vámi čtenými texty. :)

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy