Všichni demokraté by měli být proti finanční ústavě

24. 10. 2012 | 12:26
Přečteno 4550 krát
Existuje mnoho ekonomických důvodů, proč nezavést fiskální brzdu. Ať už kvůli libovůli jejích parametrů, neflexibilitě ve výjimečných situacích, schopnosti navždy omezit proticyklickou a investiční funkci veřejných financí, nemožnosti objektivně stanovit optimální úroveň zadlužení... nebo i kvůli technicky primitivnímu hodnocení objemové jednotky (dluh) v závislosti na ročním toku (HDP). Jeden důvod by ale měl vyčnívat nad ostatní. I v očích ekonomů. Fiskální brzda totiž vytvoří obrovský demokratický deficit.

Jedná se o geniální technokratické řešení v nedostatečně demokratickém režimu, jakým je dnes bohužel mezivládní Evropská unie. Proto se evropští lídři tak často uchylují k neovlivnitelným radám a agenturám založeným na ekonomických pravdách (rozuměj dogmatech). Proto je Evropská centrální banka tak fanaticky fixovaná na svůj samojediný mandát cenové stability.

Ač je na evropské úrovni fiskální brzda "znouzeneřestí", na národní úrovni je pouze nástrojem, jak se vyhnout demokratické diskreci lidu. Osvícenecký absolutismus je velice populární mezi těmi, kteří věří, že jsou chytřejší než průměrný volič. I osvícený diktátor je však diktátor a žádná objektivní a trvalá pravda v ekonomii neexistuje. Neexistují ani dokonale Pareto efektivní opatření. Každá ekonomická politika je ve svém způsobu redistribuční a normativní. Někdo na ni vydělá, druhý prodělá. Jediný, kdo má legitimu rozhodnout, která z nich je "dobrá" a která "špatná", jsme my všichni.

Můžeme vytvářet další rady moudrých, které nám řeknou, jaká je nejlepší úroveň daní (NERV), nebo kdy máme jít do důchodu (Bezděkova komise), vždycky si ale musíme uvědomit, že jejich návrhy nebudou neutrální, nýbrž ideologické a hlavně redistribuční. Nejen z důvodů ekonomických, ale i z těch ústavně právních a demokratických bychom měli být proti fiskální ústavě.

Komentář vyšel jako příspěvek do Macháčkovy výměny na serveru iHNed.cz

Kontaktovat autora můžete na twitteru: @AlesChmelar

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

resl napsal(a):

Proč myslíte, že čeští ekonomové a bankéři jsou proti finanční ústavě ? Vidí dál než ti evropští, nebo nerozumí, díky socialistické výuce, nebo jsou ve vleku Klausových, nekonkrétních prohlášení, aniž by je uměli obhájit ? /Kohout, Weiss, Pečínka/. Řešení a další kroky nenabízíte, proč ?
24. 10. 2012 | 12:48

Alna napsal(a):

Nevím, jestli máte pravdu. Takových "brzd" je kolem nás spousta a mnohdy si je ani neuvědomujeme. Povolené množství alkoholu za volantem je jeden z mnoha příkladů. Také se jedná o technokratické nařízení, kdy do určité hodnoty je vše v pořádku, nad ní už ne, bez ohledu na to, jakou má kdo individuální odezvu na alkohol.
Jestli existuje v ekonomii nějaká pravda by bylo na delší diskuzi, nicméně na nastavení "stopky" v zadlužování státu nevidím nic principiálně špatného. To, že se v prvním přiblížení nenastaví optimálně považují za menší zlo, než že se nenastaví vůbec
24. 10. 2012 | 12:56

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

já jsem proti všemu, co vznikne na urovni evropských nevolených institucí jako diktát národním státum. nejenom proti něčemu, co se zrovna nelíbí komsomolským mozkům. (fiskální brzda). jsem také proti bankovní unii, bankovním daním, evropské chartě odborářských práv atd.
24. 10. 2012 | 13:01

Záškodník napsal(a):

Já proti ní jsem všemi deseti už dávno,ale co je mi to platné?!

Je zjevné,že pánové z NERVU hájí především vlastní zájmy, a to i v případě důchodové reformy.
Zásadní pro mne je názor předních českých ekonomů a názor bankéřů NB, kteří tvrdí,že po vstupu do fiskální unie nebudou dále schopni kontrolovat případné masivní vyvádění fin.prostředků do mateřských bank(to se děje v omezené míře už nyní).

Netoužím po tom, abychom "naše" banky,za jejichž sanaci jsme již v 90.let tvrdě zaplatili, nechali vyluxovat jejich matkami.

Jsme ve velmi těžké pozici,protože čeští politici prodali úplně všechny původně české banky a po vstupu do fiskální unie by tyto banky neměly už vůbec žádný manévrovací prostor.

S velkou "radostí" zjišťuju, že po nás opět! EU žádá další čtyři a půl miliardy. Vstupem bychom si maximálně zajistili to,že už nás ani žádat nebude a vezme si sama ,co potřebuje.

Stále ještě doufám,že ČSSD ,která bude s největší pravděpodobností vládnout,dostane rozum. Děsí mě její infantilní euronadšenectví a jedinou nadějí zůstává,že alespoň z populistických důvodů(protože cca 75 procent národa je proti vstupu do fisk.unie, část se dokonce dožaduje i vystoupení z EU) vyhlásí referendum.

Pseudoargumenty těch,kteří tvrdí, že referenda netřeba, protože jsme již jednou podepsali vstup do EU, lze jednoduše odmávnout.
Vstupovali jsme do unie bez vědomí existence LS a fiskální unie,jež znamená zásadní zásah do autonomie všech členských států takového kalibru, že si to žádá nové rozdání karet.

Jestliže jsou více,nežli dvě třetiny národa!!! proti vstupu, musí to vláda respektovat.
24. 10. 2012 | 13:11

Záškodník napsal(a):

resl

Tvrdí to proto,že jsme prodali všechny "naše" banky a jsme v úplně jiné pozici,nežli ostatní země. Něco si o tom najděte na internetu.
My,co máme v bankách životní úspory, bychom o ně určitě neradi přišli.Nemíním posílat svoje těžce vydělané peníze do německé matky.
Takže až vstoupíme do unie, může se klidně taková ČS zhroutit, protože hodně lidí uvažuje o tom,že ty úspory okamžitě vybere a nacpe někam do slamníku. Což je i můj případ.
24. 10. 2012 | 13:16

Medikolog napsal(a):

Resl,

asi ti naši bankéři, "komunisticky" vzdělaní na západních prestižních školách, ten západní šlendriján a vyvolené zátahy v něm mohli pozorovat i zvenčí... Kolik bank jste antikomunisticky řídil? V tomto státě jich bylo dost. Vyloupili zevnitř malé i větší...
24. 10. 2012 | 13:22

Medikolog napsal(a):

Záškodníku, ČS dávno není česká; 99% vlastní rakouská ERSTE BANK..
24. 10. 2012 | 13:28

modrý edvard napsal(a):

souhlasím s alnou.
24. 10. 2012 | 13:31

Záškodník napsal(a):

medikolog

Vždyť píšu, že nám nepatří jediná banka, proto by to pro nás znamenalo takové riziko. Je to eufemismus nazývat ji vůbec "českou"-bať, bať.

Mám opravdu strach,že nás do toho průseru socani zatáhnou. Už jen proto bych uvítal,aby se Nečas ještě chvilku udržel u koryta.
Ti troubové,co tak prahnou po dalším "prohlubování integrace", jsou pro mne přízrakem ze starých časů. To jsme taky "prohlubovali spolupráci"(se Sovět union) a "budovali socialismus"(teď europeismus).
Blbec je blbec a blbcem zůstane, jak se praví v jedné roztomilé písničce od The Tap Tap.
24. 10. 2012 | 13:41

resl napsal(a):

Záškodník 13:16,
chápu vaše obavy, ale evropské banky jsou dnes tak propojeny, že by se museli obávat občané ve všech státech. A věřte, že kdyby krachly, nic nezachrání vaše prachy i když myslím, že půl milionu je v čr jištěno. Když vylezeme z eu, možná vám ten půlmilionek zůstane, ale vydrží jen do konce měsíce. Je vám známo, že nejsme ani Švýcarsko ani Norsko a že jsme v Evropě. Stavění se na zadní, jsou jen blouznivé a nacionální úvahy, abyste jejim aktérům dali hlas. Jsou to právě ti, kteří by vás o vaše prachy připravili první, buď vyhláškou, nebo zákonem, nebo neumětelstvím. Je jednoduší okrást jednoho "Záškodníka", než miliony evropanů.
24. 10. 2012 | 13:48

Záškodník napsal(a):

"Hrozí odliv peněz z českých bank k jejich zahraničním matkám?

ČNB bedlivě hlídá celkové zdraví bankovního sektoru i tok peněz od českých dcer k jejich zahraničním mateřským bankám. Průměrná angažovanost českých bank vůči zahraničním mateřským bankovním skupinám se dlouhodobě pohybuje hluboko pod stanoveným 25procentním limitem. Vývoj této angažovanosti je dlouhodobě pod pečlivým dohledem ČNB a banky musí mimo jiné ČNB předem oznamovat takové plánované transakce, které by měly na angažovanost a likviditu významný vliv".

http://www.cnb.cz/cs/faq/jak_jsou_na_tom_banky.html

Upozorňuji důrazně na skutečnost, že informace uvedená výše se po našem případném vstupu do fiskální unie stane irelevantní a NB ztratí jakoukoliv možnost ovlivňovat a kontrolovat stav "našich" bank a našich vkladů.
24. 10. 2012 | 13:52

Záškodník napsal(a):

resl

Vždyť ty zahraniční banky už de facto své klienty pořádně oškubaly(ať už jde o americké nebo západoevropské).
Kdyby je jednotlivé státy nesanovaly, tak už dávno padly.
A kdo myslíte,že tu sanaci asi tak zaplatil?

Fiskální unie je jenom způsob,jak z dceřinných bank dostat další peníze(resp.je vyluxovat úplně).
Pokud neplatíme eurem, máme možnost ještě situaci ovlivnit.

Vy opravdu věříte,že vstup do fiskální unie bude znamenat pro bankrotující státy nějakou zvýšenou zodpovědnost a zásadní změnu postoje? Vždyť oni veškerá kritéria porušují už mnoho let a jede se dál močálem černým...
24. 10. 2012 | 13:57

český maloměšťák napsal(a):

Coby deklarace je finanční fiskální ústava dobrým signálem pro finanční trhy.
Ale to je asi tak všecko.
Realitu stejně nepostihne.
A někdy je prostě třeba se zadlužit - kdo tvrdí opak, tak by se měl vrátit do liščí nory.

Záškodník
Kravina.
Banky naopak budou podrobeny ještě tvrdšímu a širšímu dohledu /regulaci/.
Jak správně říká pan Niedermayer - pokud jsou banky nadnárodní - tak je správné, aby spadaly pod nadnárodní jurisdikci /pod nadnárodního regulátora/.
" Naše banky" je pak fiktivní pojem (jistě - je důležité kde subjekt platí daně - ale pomněme například výplatu dividend - a situace se hned jeví v jiném světle), vklady u dceřinek či poboček zahraničních bank jsou pojištěny....ale i tak je jejich výplata iluzorní - při velkém runu na banky se ukáže, jak je systém slabý - a právě že i zde je lepší, když je systém kontrolován coby celek - v souvislostech.

Obavy bych měl spíše z toho, že se bude zachraňovat /posilovat bilance je ten správný eufemismus pro sanaci takové banky/ i tak každá banka.
A morální hazard bank by tak mohl pokračovat - a v podstatě se přelévat přes regiony.

Btw - i v USA budou banky podrobeny vyššímu stupni regulace.
Kdy tam se zase objevuje argument v podobě strašení snížením konkurenceschopnosti bank a útěku kapitálu jinam.
Kam asi ale ? Když etdy v EU budou banky také vystaveny vyššímu stupni regulace ?
To všecky banky utečou do Sao Paula nebo do Pekingu ?

Kravina.
24. 10. 2012 | 14:12

Záškodník napsal(a):

Jak říkám,dělejte si ,co chcete.
V případě vstupu do fisk.unie si prachy vybírám.
Pokud nás bude víc,tak je ten run skoro jistý.
24. 10. 2012 | 14:17

PK napsal(a):

to Záškodník

To jsou ale lumpové v tom Bruselu.Místo aby šetřili-snižovali si platy,redukovali svou byrokracii a šli tak příkladem v těžké době,tak naopak budou ještě ždímat zubožené státy po uši zadlužené a tahat z nich nemalé částky.Takový Fico z nich musí mít radost,euroval,odvody na dotace,teď toto-co si vymyslí Barosso dalšího?
24. 10. 2012 | 14:29

antihoven napsal(a):

hovene, proč si pořád myslíš, že někoho zajímá pro co jsi, nebo nejsi ? Nebo snad , nedej bože co si myslíš ... vždyt nemáš čím myslet !
24. 10. 2012 | 14:29

resl napsal(a):

Záškodník,
to, co sděluje ČNB je prodloužená ruka Klause, p. Singer. Klaus nemá potuchy o evropských bankách, ale ví že je to on, kdo jmenuje bankovní radu, Myslíte, že by prošel někdo, neposlušný jeho "znalostem." Když šéfoval Tůma, jezdil po světě a mluvil s bankéři. Singer nesmí, sedí s bankovní radou celé dny, krmí se, zívá nudou a čeká, co zavolají za nesmysl z Hradu. Jen to musí být ve věčné opozici vůči EU. To proto, že Klause nikdy nepřijali evropské osobnosti mezi sebe. A nevěřte, že to je proto,že by měl nějaké řešení, kterým by jim vadil. \Ne, je to jen zhrzená ješitnost člověka, který se nemíní bavit s nikým, kdo nemá stejné "názory."
24. 10. 2012 | 14:33

český maloměšťák napsal(a):

Záškodník
Pletet si fiskální unií s bakovní unií / a nadnárodním bankovním dohledem/.
Pokud si vyberete po vstupu CZ do fiskální unie prachy a budou to CZ koruny - tak tím ničeho nedocílíte...pokud je neinvestujete .
prostě budete mít místo CZ korun virtuálních ty skutečné.
Ale to můžete udělat i dnes.
Tak nevím, proč nás tím svým plánem oblažujete.
24. 10. 2012 | 14:35

nestranný napsal(a):

Ad Záškodník:Mám na věc naprosto stejný pohled.
24. 10. 2012 | 14:36

Záškodník napsal(a):

Protože to všechno souvisí se vším.
Řekne-li se fiskální unie, myslí se tím globální dohled i nad bankami(včetně dalších zlodějských "eurovalů" a "spřátelené fin.výpomoci).
My, laikové, to až tak nerozlišujeme,na rozdíl od "odborníka".
24. 10. 2012 | 14:50

Záškodník napsal(a):

resl
VY jste nemocný člověk.
Tohle přece vůbec nesouvisí s Klausem.
Já poslouchám názory renomovaných ekonomů, a zdaleka ne všichni jsou kámoši Klause.
24. 10. 2012 | 14:51

Záškodník napsal(a):

http://zpravy.kurzy.cz/329748-bankovni-unie-je-predehra-k-vytvoreni-fiskalni-unie-a-evropskych-dluhopisu/
24. 10. 2012 | 15:00

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

antihoven,
komsomolec chmelař jednou nadšeně oslavuje evropskou nedemokratickou integraci, pak si vybere jednu věc, která mu nejde pod nos a píše proti evropské nedemokratické integraci. takhle to ale ve světě dospělých a svéprávných lidí nefunguje. ani levičáky blbost neomlouvá. pokud něco podporuju, tak musím unést i dusledky.
24. 10. 2012 | 15:04

resl napsal(a):

Záškodník,
Zlámalová /LN/, Kohout /LN/, Tomský /Reflex/, Kaiser /LN/, Šachta a Par. kteří se raději přejmenovali, když se přišlo na to, za kolik dávají naprosto neodborné rady vládě, za to pochválené od nej. "ekonoma."
Proč Tůmu, nebo Niedemayera by vůbec netrápilo euro v čr ? Zhroutilo se snad daleko slabší Slovensko ? Ne, jen bysme lépe prodali, ovšem hradní zloděj by se rozzlobil a to nelze připustit. Kdo nemá rád jeho, nemá rád stát
24. 10. 2012 | 15:26

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Nesouhlasím s autorem již úvodu a domnívám se, že vychází z chybné premisy, a to že vlády představují nějakou demokratickou čistotu.
Nadnárodní fiskální brzda by podle mne být měla a její síla by měla být odvozována od nedemokratičnosti vlády jednotlivého státu. Já bych zavedl něco v tomto duchu: jsi legitimní vládou – máš vysokou podporu svých občanů, tak lehká brzda, jsi nedemokratická, tak (systém) nadnárodní instituce šlápnou na brzdu a přibrzdí zadlužování.
24. 10. 2012 | 17:16

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Doplním svůj předchozí příspěvek.
Pokud by byly lokální vlády skutečně demokratické a profesionální, tak by dokázaly rozumně hospodařit i při fiskální brzdě, a to optimálním zdaněním. Kdyby se zdaňovaly především ty prostředky, které jdou v době konjunktury do investic + vyšší zdanění majetku a vyšší progrese daně z příjmu, tak by nebylo potřeba externích zdrojů.
Připomenu, že Kalousek chce financovat schodek úsporami občanů, přestože by to bylo elegantnější přes zdanění, které by problém řešilo a ne jen posouvalo.
24. 10. 2012 | 17:33

Pavel napsal(a):

Záškodníku : článek hovoří o finanční ústavě, což nemá s fiskální ani bankovní unií nic společného. Naopak jedná se o projekt na národní úrovni.
Osobně jsem pro a argumenty tu již řekl Alma.
Jsou věci, které by se neměly rozhodovat hlasováním. Třeba , zda Země obíhá kolem Slunce nebo naopak :-)
Finanční ústava nemusí nutně jen striktně požadovat vyrovnaný rozpočet. Může stanovit třeba parametry - v době růstu o 5% povinně přebytek rozpočtu 1% ukládat jako rezervu. V době poklesu pak pokud stát (optimálně nemá žádný dluh) lze schválit deficitní rozpočet maximálně do....
24. 10. 2012 | 18:04

Joe Ratata napsal(a):

Euro nééé,bankovní dohled nééé,volají naši mocipáni.
Ztratili by totiž možnost,že až to tu dovykradou(a oni mají prašule na Kajmanech)tak vyhlásí 50 nebo třeba 90% devalvaci,okradou střadatele (ať už mají peníze v bankách nebo v penzijku) a opět budeme čínokonkurenceschopní,být neviditelnou rukou trhu.
24. 10. 2012 | 18:29

Yosif K napsal(a):

1) Neexistují ani dokonale Pareto efektivní opatření. Každá ekonomická politika je ve svém způsobu redistribuční a normativní. Někdo na ni vydělá, druhý prodělá.

2) Můžeme vytvářet další rady moudrých, které nám řeknou, jaká je nejlepší úroveň daní (NERV), nebo kdy máme jít do důchodu (Bezděkova komise), vždycky si ale musíme uvědomit, že jejich návrhy nebudou neutrální, nýbrž ideologické a hlavně redistribuční.
KONEC CITATU.
I vy jeden socialisticky filuto, pro vasem zamereni bych cekal tyto nazory:
1) Paqreto optimalni reseni existuje - poradne zdanit bohace (akcionaere, amangery atd) a vybrane penize rohodit mezi proletare. Nac potrebuji bohacui penizew? Na vymysaloeni nejakych googlu, iPadu a podobnych ptakovin? At si volaji deset let starym Alcatelem a radeji prispeji proletarum na kvalitnejsi destilaty!
2) Rady moudrych opravdu netreba. Optimalni zdaneni jiz davno bylo vynalezeno - proletari nula procent, bohaci 75% - jako za soudruha Hollande! Take odchod do ducho9du byl jiz davno vyresen - proletari atd chodi do duchodu v 55 letech a at maji penzi ve vysi 80% sve prumerne mzdy. Takhle to fungovalo jiz v Italii - bez nejmensich probelmu - jak rikal soudruh Spidla jeste v cervenci 2011!!!!!!
24. 10. 2012 | 18:33

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Připomenu Keynese
Neoliberálové si jej trochu upravili a od jejich nástupu na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let dělají veřejné dluhy s odůvodněním, že to tak říkal Keynes. Ten to jen připouštěl až jako poslední možnost, pokud se nenajde schůdné politické řešení. Za základní považoval progresivní zdanění příjmů a například dědické daně, tedy daně, které neoslabí ekonomiku a z těch financovat veřejné výdaje.

Přidávám grafy zadlužení USA a Anglie
http://en.wikipedia.org/wiki/File:US_Federal_Debt_as_Percent_of_GDP_by_President.jpg
http://econ.economicshelp.org/2009/03/historical-national-debt.html

Celých asi třicet let poválečného období státy dokázaly dluhy splácet, to byla ta keynesiánská politika. Ta neoliberální, to je předválečná a válečná, kdy se státní dluhy dělaly. Veřejné schodky by nebyly potřeba, pokud by na úrovni států skutečně fungovala demokracie.
24. 10. 2012 | 18:46

Záškodník napsal(a):

resl
Já kašlu na Klause- mě zajímá názor např.prof.Zeleného, Robejška atd. Prof.Zelený je nejcitovanějším českým ekonomem, takže ,jak jistě uznáte,nejspíš rozumí ekonomii lépe,nežli vy nebo já.

Netvrďte mi, že taky leští kliky u Klause-možná se protnou v pohledu na EU,ale najděte mi dnes, vyjma nedouka Sedláčka, nějakého dobrého ekonoma,který by ČR vstup do fiskální unie s čistým svědomím! doporučil.
Od této myšlenky by vás mělo odradit už jen to,že právě socani mají utkvělou představu,že je to pro nás terno. To především jejich ekonomové jsou druhá liga,jejichž názor vůbec neakceptuju.

Nechci vám nic vnucovat, ale zkuste si v klidu přečíst články, na které odkazuju.
Ale musíte se přitom oprostit od politiky a uvědomit si, proč "Nerváci" propagují to, co nechce cca 75 procent občanů.
Vynechte z toho hlavně Klause-toho se to týká jen okrajově.
Jestliže 90 procent kvalitních ekonomů zastává názor,že je pro nás vstup do fiskální unie vysoce rizikový,tak by o tom měla budoucí vláda minimálně přemýšlet!
24. 10. 2012 | 19:10

Zbyněk napsal(a):

Záškodník...
Fiskální unie by pro nás byla terno, hůlavně když promtňe přijmeme Euro a zařadíme se mezi vyspělé země. Kdo nechápe, že všechny ty zlodějské kurzy bank, všelikých ruských a kosovských Wechselstube kterými jsou naše města zahlcena je špatně, tak toho je mi líto a dovoluji si souhlasit s Reslem. Zelený a Robejšek jsou ekonomové, kterým je šuma fuk jak my lid dělný budeme žít. Oni žijí v zemích zaslíbených, jak pan Zelený nevím, ale pan Robejšek je mě jasný. Charakterově a povahově stejná krevní skupina jako V. Klaus. Žije a pracuje v překrásném Hamburgu, německým studentům přednáší socialistické bláboly, takže se divím, že jej ještě neposlali do vlasti, kterou by on nejraději poslal do Řiťky. Sedláček a Luděk Niedermayer žijí zde, takže já se přiklání na jejich stranu.
24. 10. 2012 | 20:17

Zbyněk napsal(a):

Záškodník...
jenom maličkost, prosím o objasnění, jak je možné, že když jejich ekonomové jsou druhá liga, vlastní naše banky jak píšete a prosperující firmy? Nehledejta za vším čertoviny, to je naše specialita, věřte EU a pracujte pro blaho nás všech, vyjadřovací schopnosti k tomu máte.
24. 10. 2012 | 20:26

ydr napsal(a):

po ovoci poznáte je... :-))

Blíží se vrchní s účtem
a naši drazí Bruselští šacují kabáty nejen u vlastního, ale i u sousedních stolů, aby stolovníci složili peněženky a podíleli se na placení. To je ve srozumitelném překladu bankovní unie…
domácí filutové jakbysmet

Zahnisanou podstatu však nemá nikdo odvahu řešit, ba ani pojmenovat.
Kdo se o to pokusí, je označen za ubrečeného hlupáka nevidícího epochální úspěchy oceněné i Nobelovou cenou míru.
Správné je přece kývat a čekat jako ovce na porážku.
24. 10. 2012 | 21:02

Ilča napsal(a):

to záškodník..
prosím vás od kdy naše vláda reaguje na názor svých poddaných otroků?!!!
Ani tři třetiny národa s nima nehne,ty si dělají co chtějí oni a na nás ohled neberou!!

to Zbyněk..
,,věřte EU a pracujte pro blaho nás všech'',-tuto větu snad nemůžete myslet vážně???
Uvěřím EU a spláču nad výplatou,už i slováci na to hned půl roku po přijetí EU přišli že jsou z nich akorát žebráci!!!
Pracovat pro blaho nás všech??-to jste asi tak trochu zaspal dobu ne?!Od kdy posledních 20 let pracujeme pro blaho nás všech?Pracujeme akorát pro blaho těch zlodějů a vykořisťovatelů poslanců a senátorů,co mají pořád málo a roupama už neví jak by z nás kůži sedřeli,udělali z nás žebráky a bezdomovce,aby se akorát oni a jejich kamarádíčci měli líp jak prasata v žitě!!!!
24. 10. 2012 | 22:50

stařenka napsal(a):

Osobně se cítím bezpečněji, pokud jsme pod křídly EU a ne "napospas" našich politiků a současných hradních mocipánů.A docela nechápu, jak to může někdo cítit jinak? Vždyť to přeci musí být normálnímu člověku naprosto jasné. A kydá-li někdo hnůj na EU, pak mu zřejmě vadí, že si nemůže zlatokopovat dle vlastní libovůle.
24. 10. 2012 | 23:22

Abe Normalni napsal(a):

Zkuste navrhnout mechanismus, ktery nam umozni neplatit duchody generaci, ktera nas svym nezrizenym utracenim zadluzila po strechu. Tenhle "demokraticky deficit" Vam zrejme nevadi...
Fiskalni brzda proticyklickou funcki statnich vydaju nejen nerusi, ale naopak zavadi. Terpve bude-li stat motivovan v casech hojnosti vytvaret rezervu a tedy chladit zrychlujici trh, bude schopen v case poklesu rozpustet rezervy a brzdit pokles. Pokud tedy vyznavate tuto ekonomickou skolu.
25. 10. 2012 | 00:01

Záškodník napsal(a):

Zbyněk
Ta vaše agitka mě fakt rozesmála a váš normalizační slovník rovněž.Ale vždyť nakonec EU a RVHP jsou jak rodné sestry.

Vy věříte Sedláčkovi,jenž se stal v podstatě hvězdičkou šoubyznysu a jeho jedinou "odbornou" radou,jakou si pamatuju, je veleintelektuální výron-"Nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku"?
Právě proto,že mi, na rozdíl od ekonomů ,jejichž existence je nějak odvislá od existence EU, leží na srdci to vaše "blaho" této země, dám spíš na mínění našich nejlepších ekonomů.
Srovnávat Sedláčka s prof.Zeleným a Robejškem, to může jen někdo opravdu nepříliš orientovaný ve věci.

A propagovat v době krachujících západních bank i ekonomik(Řecko,Španělsko,Portugalsko, Itálie...)rychlé zavedení eura-tak tomu se můžu jenom usmát. Museli bychom mít opravdu sebezáhubné tendence. Pevně věřím,že k tomu nedojde.
Opět máme vypláznout ledabyle 4 a půl miliardy -spočítejte si,kolik už jsme nastrkali do tzv."eurovalu".

Pokud se domníváte,že ti,kteří vlastní "naše" banky(jejich by už dávno zkrachovaly nebýt sanace,jíž platíme také my!!!),jsou tak geniální, tak jste na velkém omylu.
Nikoliv - to naši politici byli v 90.letech tak blbí a neprozíraví, že všechny naše banky prodali do cizích rukou.
Vy opravdu nemáte tušení,kolik se nastrkalo peněz do německých a francouzských bank,aby nepadly? Státy kryly jejich naprosto zhůvěřilé hospodaření a nákupy rizikových řeckých dluhopisů.
České banky hospodaří dobře!, a to jen proto,že má nad nimi, zatím!, dohled NB.
25. 10. 2012 | 08:42

Záškodník napsal(a):

Stařenka

Vy jste tedy taky pěkně zmatená,stařenko.

Máme sice mezi politiky pěkné vykuky,ale nejsme zdaleka jediní.
Zjevně vám tedy bude vyhovovat mnohem více, když vaše peníze půjdou rovnou do Bruselu a on rozhodne,jestli jimi zalátá díry v německé nebo francouzské bance.
A taky se budete jistě cítit enormně bezpečně,když budete vědět, že ručíte za dluhy úplně cizích zemí.

Tak si to užijte.
25. 10. 2012 | 08:45

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Důvěra vládě v říjnu klesla na 12 %
Červen až říjen 2012
vláda 16 %, 14 %, 16 %, 14 %, 12 %
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/duvera-cechu-ve-vladu-a-snemovnu-klesla-za-rok-o-polovinu/857031

To je ta naše „demokracie“, vzdálit politiku lidem už asi nejde
25. 10. 2012 | 09:57

resl napsal(a):

České banky je ožebračují, lžou, plyn a el. platí jak mourovatí, ale drží hubu. Protože jim hradní nula a zloděj v jedné osobě vymyl mozek, že EU je zkáza, že národní stát je terno a trumberové věří, nechají se od státu okrádat i kdyby jim stokrát dokázali, že s eurem a plném začlenění do evropských struktur, mohou lidi v čr jen vydělat. Je to marný, za prvé proto, že se rozhodli nenávidět EU a za druhé proto, že je mezi nimi halda komoušů, kteří se nikdy nesmíří s demokracií. Evropa jednotná bude, jak si přejí i Státy a jak se ji snaží rozbít Putin, i kdybyste se soudruzi zbláznili.
25. 10. 2012 | 10:31

Záškodník napsal(a):

resl

Ale houby. O nějaké jednotě si můžete leda tak nechat zdát.
EU dostala Nobelovku a přitom se jí podařilo pouze zdárně oživit národnostní animozity,které v době fungování EHS nebyly zdaleka tak patrné.

Jen díky sebezáhubné politice EU nyní lají Řekové Merkel do fašounů a podobně to Německo schytává i jinde.
Až přijde na řadu Itálie a Španělsko-to bude teprve hukot.

Já bych uvítal rozvolnění EU a její postupný návrat k něčemu jako bylo EHS. Politická unie nikdy fungovat nemůže a svázání různě výkonných ekonomik jednotnou měnou je choromyslné!

Kolik miliard ještě podle vás máme "dobrovolně" narvat do "spřátelné pomoci"? A nepřipomíná vám to nic?

Ale vy do toho zase musíte namontovat Klause nebo komouše.
Vůbec vám nedochází,že status quo může vést maximálně k nějaké další světové válce.
25. 10. 2012 | 12:24

zdeno napsal(a):

Co je to za pitomoučký termín "optimální míra zadlužení", ta tady byla naposledy v roce 1989 a není žádný důvod na nulovém dluhu nic měnit, jinak každý dluh je jen jeden z dalších způsobů jak okrádat st. kasičku.
25. 10. 2012 | 14:02

Zbyněk napsal(a):

Záškodník....
tak po lopatě. Když v německé hospodě u piva, kamarádům nadávajícím jak je to pro ně drahé, kam je to Angela žene, položím otázku, kam budou vyvážet, když Řecko, Španělsko a Itálie budou chudé rozhostí se klid. My jsme také exportní země, tak nemelte ty hlouposti, nevěřím, že máte menší mozek než moji němečtí přátelé. Nemáte li rád Sedláčka, tak čtěte Niedermayera.
25. 10. 2012 | 16:17

Záškodník napsal(a):

Zbyněk

Já čtu dost ekonomických analýz různých ekonomů(tihle dva mě nezajímají), de facto každá z nich upozorňuje na vysoké riziko vstupu do fisk.unie.
O tom našem "exportu" jsem si taky něco přečetl-většina ekonomů tvrdí,že se nemáme vázat jenom na Německo, protože v současné době pro nás tak jako tak není perspektivním trhem.
Doporučují orientaci na rozvíjející se ekonomiky.
Co jiného ,nežli auta(firmy, která nám dnes ani nepatří) do Německa vyvážíme-bereme -li v potaz význam pro hospodářství.
Nějak nechápu, jak souvisí náš vývoz do Německa se vstupem do fisk.unie?!
Všiml jste si, jak podnikatelská sféra změnila náhle názor a přestává tlačit na zavedení eura?
Jediný,kdo po něm touží,jsou socani a několik málo ekonomických zvrhlíků.
25. 10. 2012 | 17:02

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Pro zdeno.
Pokud bychom žili v normální zemi, kde věci veřejné spravují inteligentní a poctiví lidé, ne nějací kalouskové či nečasové, tak optimální dluh může mít význam.

Vysvětlím například z tohoto pohledu.
Co je to státní dluh? To je odložená daňová povinnost občanů. Za kolik si půjčuje stát? V dobře spravovaných zemích 1 – 2 %, dokonce nedávno proběhla zpráva i o záporných úrocích z německých státních dluhopisů. Za kolik si půjčuje daňový poplatník? Nejméně za dvojnásobný úrok a z tohoto pohledu, stát může tímto způsobem zajistit výhodný úvěr pro své občany.
Tedy státní dluh – odložená daňová povinnost může být pro občany výhodná, ale nesmí se k moci dostat kalouskové to je pak průser a zlodějina.
25. 10. 2012 | 18:06

Zbyněk napsal(a):

Záškodník....
no tak jo, komu není rady, tomu není pomoci, tím nemyslím vás ale ty ekonomy. Věci nejsou tak složité jak si myslíte. Ekonomie je velice jednoduchá věda. Na jedné straně konkurence schopné výrobky, na druhé odběratelé, schopní výrobky kupovat. A o tom je celá ekonomická věda. Pak ještě banky, schopné výrobu financovat a k tomu potřebují obyčejné střádaly, ukládající přebytečné prostředky v těchto bankách. Jednou to narazí na konec, ale ta doba je doufám ještě daleko, tak nezbývá než pokračovat v započatém. Váš názor nevázat se na Německo, také kulhá neboť to nás živí, protože tam nevyvážíme banány, ale komponenty k různým zařízením, které jsou následně vyváženy do zemí se rozvíjejících, takže i toto vaše přání je plněno. V těchto zemích jsme, mimo jiné zastopeny českou automobilkou Škoda, která zde má své závody a nejen jí. Takže do světa se dostáváme, jen jsme brzděni neůčastí v Eurozoně.
25. 10. 2012 | 19:24

Záškodník napsal(a):

Zbyněk
A teď zkuste odpovědět jinak.
Jste ochoten rvát svoje peníze do cizích bank?
Jste ochoten riskovat,že přijdete o úspory(minimálně jejich část)?
Jste ochoten vzít na sebe zodpovědnost za špatné hospodaření cizích států a kdykoliv za ně platit dluhy?

Protože tento závazek na sebe vstupem berete a zároveň se zbavujete možnosti kontrolovat vlastní banky.
Garantuju vám,že není daleko doba ,kdy padne Itálie a Španělsko a to bude hodně veliký průs..
Tak co chcete podnikat s eurem?
Za náš ekonomický propad nemůže fakt,že nejsme členy eurozony, nýbrž nesvéprávný Kalousek,jenž řádí jako smyslů zbavený.Podnikatelská sféra musí fungovat v nestabilním prostředí, DPH (zákony) se mění ze dne na den. Euro by už znamenalo jen poslední hřebíček do rakve.
25. 10. 2012 | 19:57

MirekS napsal(a):

Finanční ústava je, pane Chmelaři, jen další regulace. Neznamená to, že jde o nedemokratický princip, jako spíš, že existují mantinely odpovědného finančního chování (i státu).
A optimální je v souhrnu nezadlužený subjekt, co si budeme povídat...

Zdraví

MirekS
25. 10. 2012 | 20:47

Abe Normalni napsal(a):

ten, kdo se hádat nebude: To je sice hezka teorie, ale jinak blbost. Vzhledem k tomu, ze nemam moznost ovluvnit, jak je s uverem nalozeno, je to pro me cista ztrata. Investicni cinnost statu predstavuje cca 10-15% statnich vydaju. Zbytek se prozere.
Je to jako by Vam Vas soused zajistil vyhodny uver a rovnou ho utratil. Povinost splacet vyhodny uver Vam samozrejme zustane.
26. 10. 2012 | 00:25

Abe Normalni napsal(a):

Abe Normalni Ale jinak jste jen ukazal, ze cele to socanske zadluzovani se samozrejme nedela kvuli lidem. To by stat zridil statni uverovy ustav, pujcoval by si na ta 2% a zprostredkovaval by obcanum pujcky na 2,5%. Kupodivu to zadny socan nikdy neudela, radsi "prerozdeluje" do sve kapsy.
26. 10. 2012 | 00:28

Abe Normalni napsal(a):

Samozrejme: ten, kdo se hádat nebude
26. 10. 2012 | 00:28

Záškodník napsal(a):

Mirek S.
Můžete mi ,prosím,vysvětlit, jak prakticky donutíte země jako Řecko,Itálie, Španělsko,Portugalsko ,ale i Francie - dělat rozpočtově zodpovědnou politiku? Vždyť to není reálné - jsou fakticky na huntě a nejsou toho schopny už nyní!!!

Populistické kecy o fiskální zodpovědnosti Barrosa a dalších vysokých unijních lehkoživek mají jediný cíl-udržet je co nejdéle u koryt a po nich potopa.

Zvláštní,že např.takový antikomunista Resl věří maoistovi Barrosovi jako slovu božímu!

Klidně budou dál předstírat,že našli řešení, o němž i ekonomicky nevzdělaný člověk musí vědět, že fungovat nemůže,dokud jmenované státy budou členy eurozony.

Jediné, oč kráčí, je vytahat z jakž takž fungujících ekonomik další a další peníze a tupým bolševickým způsobem je "přerozdělovat".

Jak může ještě někdo vůbec důvěřovat tak profláknuté organizaci jako je EU, je mi naprostou záhadou.
26. 10. 2012 | 06:33

Robert Zaruba napsal(a):

Niceho se neobavejte. Socialisticke trendy v EU jsou kompenzovany kapitalistickym vyvojem na Dalnem vychodu a jinde ve svete. Evropa prece neni zadny pupek sveta a kdyz zkolabuje, jinde ve svete se to zase vykompenzuje uspesnym ekonomickym vyvojem. Zapadni Evropane si socializmus zatim neodstonali a jejich politicko byrokratickou tridu zastavi az vlastni trpke zkusenosti jejich vlastnich zapadnich statu. V prirode je to tak zarizeno. Kazdy chvilku taha pilku. Budeme ekonomickou kolonii a vychodni kolonizatori nam pomuzou stejne jako evropsti kolonizatori pomohli svym kolonim. Kde by byl Singapur bez britskych kolonizatoru?
26. 10. 2012 | 19:59

an napsal(a):

Ono to je vsechno trochu jinak.

Proti fiskalni unii vystupuji (a pod demagogii hromzi) hlavne ti, kterych se to dotkne - bohati a pravicovi politici.

A proc? Jednoduse, pokud je zastropovano zadluzeni, vlada nema jinou moznost, nez manipulovat s primym zdanenim. Neprime dane (DPH) jak je nadherne v soucasnosti videt, jsou stropem pro rozvoj. Jejich zvysovani ma kontraproduktivni charakter.

Vlady by v pripade fiskalni smlouvy musely nutne hybat se zdanenim vyssich vrstev. Progresivni zdaneni je samozrejmost a to tady zveda ze zidle ty, kteri si za leta mafianskeho systemu zvykly na prime, nizke az degresivni zdaneni nejbohatsich. Podprahove teorie si najdou vzdy.

Skrty, zvysovani neprimych dani (DPH), rozebirani statu, se jasne a zejmena v pripade CR, ukazaly jako cesta do pekel, jak o ni hezky (i kdyz v primo opacne tezi) mluvil dokola Kalousek.
Ani prime a nizke dane nezajistily uprk investoru, zaporny rust a v soucasnost je i pojem "dlouholeta stagnace" totalni blbost. Spise neustaly pokles a zvysovani dluhu.
Pokracovani soucasneho nicnedelani a straseni je nemozne.

Jen si povsimnete, KDO, jaka jmena, jsou proti fiskalni unii, jake byly jejich predesle nazory, kam vedly stat a kde je dle jejich vizi v soucasnosti. To uplne staci prov prehled
27. 10. 2012 | 04:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim Č Černoušek Štěpán · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gálik Stanislav · Gazdík Petr H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chmelař Aleš · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Němec Václav O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Sportbar · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Witassek Libor · Wollner Marek Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy