Zlato nad sůl

08. 10. 2009 | 16:10
Přečteno 19558 krát
Úvod autora blogu: Historicky rekordní cena zlata je ideální příležitostí ke zveřejnění nějakého toho textu právě o onom žluťoučkém cenném kovu, což už plánuju delší dobu. Doug Casey je jedním z nejznámějších a nejžádanějších investorů na světě, jeho kniha Crisis Investing (Investování v krizi) se stala nejprodávanější knihou svého žánru všech dob. A přestože o penězích a zlatu existuje na netu spousta mnohem odbornějších článků od univerzitních profesorů a jiných profesionálních ekonomů, rozhovor s Dougem Caseym mi přišel nejvýstižnější a nejsrozumitelnější pro zdejší spíše laické publikum. Ať se líbí.

xxx


Moderátor: Dougu, ve finančním světě jste znám coby příznivec investování do zlata. Vysvětlete nám, proč?

Doug:
Jasně. Zaprvé proto, že zlato je odjakživa skutečná peněžní komodita. To, že dnes lidé považují za peníze malé barevné papírky ve své peněžence, je pouze dočasná anomálie, dílo nešťastné shody historických okolností. Dolar je čistě technicky pouhé platidlo, měna. A měna je státní náhražkou pravých peněz. Zlato jsou peníze.

Jak můžu něco takového tvrdit, říkáte si?

Inu, v průběhu historie sloužilo jako peníze leccos. V mnoha kulturách, včetně té starořímské, se platilo dobytkem. Řada národů používala jako peníze například sůl. Severoameričtí indiáni platili mušlemi. Během 2. světové války byly neoficiální měnou zajateckých táborů cigarety. Peníze jsou zkrátka jen směnným prostředkem a uchovatelem hodnoty.

Proto lze teoreticky platit téměř čímkoli. Některé předměty či komodity jsou však pochopitelně vhodnější než jiné. Během tisíců let historického vývoje si lidé vybrali za nejvhodnější formu peněz cenné kovy jako zlato či stříbro, primárně však zlato.

To se nestalo jen tak, bez důvodu. Už Aristoteles ve 4. století př. n. l. předložil pětibodovou definici kvalitních peněz, která platí dodnes. Kvalitní peníze musejí být:
- trvanlivé
- dobře dělitelné
- jednotné
- praktické
- a vzácné

Moderátor: Můžete to rozvést?

Doug: Jasně. Mimochodem, z těchhle pěti vlastností si můžeme logicky odvodit i to, jaký osud čeká americký dolar.

Zaprvé si vezměme trvanlivost. Nad tím není třeba dlouho dumat – komu by se líbilo, kdyby mu peníze v portmonce nebo bankovním sejfu shnily, zplesnivěly nebo ztrouchnivěly, že ano. Proto neplatíme v obchodě například obilím.

Dělitelnost. To je opět jasné. Proto nepoužíváme jako peníze diamanty, protože ty nejde rozštěpit, aniž by si zachovaly hodnotu.

Moderátor: Jasně, kdybych zaplatil za nové Ferrari Monou Lisou, co by mi v autosalonu vydali jako drobné – Picassovy miniatury?

Doug: Přesně tak. Dále tu máme jednotnost. Proto nepoužíváme jako peníze například nemovitosti. Každý kus je jiný.

Praktičnost – proto neplatíme jinými kovy, například olovem nebo mědí. Mince by musely být velké jako víka od kanálu.

A nakonec relativní vzácnost – hlavní důvod, proč by za peníze neměl sloužit například papír.

Moderátor: Protože papírové peníze lze vyrábět bez omezení.

Doug: Přesně. Králové a císaři, kteří obrušovali zlaté mince nebo je ředili jinými kovy, si určitě nedokázali představit ani v nejdivočejším snu, že jejich nástupci v daleké budoucnosti podstrčí lidem místo peněz papír a projde jim to.

Každopádně toto jsou důvody, proč je zlato nejlepšími penězi.

Aby bylo jasno – nejde o žádné uctívání zlatých model, o žádné omámení blyštivými kovem, o žádnou barbarskou pověrčivost. Je to záležitost obyčejného zdravého rozumu. Zlato se zkrátka mimořádně dobře hodí pro funkci peněz, stejně jako hliník je ideálním materiálem pro stavbu letadel, ocel pro stavbu mostů, uran pro funkci paliva v jaderných elektrárnách nebo papír k výrobě knih. Když uděláte letadlo z olova nebo peníze z papíru, dočkáte se akorát krachu.

Politici a nejrůznější úředníci však papírové peníze zbožňují, protože díky nim mohou své poddané občany danit nepřímo, podloudně, skrze inflaci. A papírové peníze uctívají jako novodobou modlu i nejrůznější potrhlé ekonomické teorie jako třeba ta Keynesova.

A tak není divu, že si dnes lidé na celém světě myslí nejen to, že barevné papírky, které mají v peněžence, jsou skutečné peníze, ale také že je to tak správné. Přestože je to nesmysl.

Je to také jeden z důvodů, proč být skeptický ohledně budoucnosti naší rasy – lidé totiž uvěří i sebevětší pitomosti, pokud ji slyší dostatečně často od svých zvolených představitelů.

Až současný peněžní systém zkolabuje – jako se to dosud stalo se všemi systémy papírových peněz – téměř určitě jej znovu nahradí nějaká obdoba zlatého standardu.

Moderátor: Pravda, už dnes se začíná prosazovat takzvané digitální zlato. E-gold podřízly státní orgány, ale firmě GoldMoney.com se zatím evidentně daří. Myslíte, že jak oficiální papírové měny začnou ztrácet důvěryhodnost, začnou lidé používat právě digitální zlato?

Doug: Proč ne? Víte, v 18. a 19. století byly „papírové peníze“, které člověk nosil v portmonce, opravdovými bankovkami – v tom smyslu, že je vydávaly samotné banky. Tyto bankovky byly vlastně stvrzenky na zlato či stříbro, které měl člověk uložené v bankovním trezoru. Lidé je používali místo peněz, protože to bylo pohodlnější, než s sebou tahat pytel plný zlaťáků nebo stříbrňáků.

Dnes to ale neplatí. Dnes už na bankovkách nestojí „Měna XYZ je krytá zlatem“, protože jednu bankovku si člověk může vyměnit akorát za pár jiných. Proto se současnému peněžnímu režimu říká fiat standard, od latinského fiat, což znamená „budiž“, přeneseně pak úřední výnos – neboli peníze z moci úřední. Je to proto, že lidé by sami od sebe nekrytými penězi nikdy neplatili. Dnes to dělají jen proto, že by jinak skončili ve vězení.

Moderátor: Budou ale lidé digitální zlato přijímat jako peníze? Uvěří mu? Kdysi lidé věřili bankovkám, protože věřili bankám, které měly jistou obchodní čest a reputaci. Neexistoval žádný státní úřad, který by posvěcoval jejich hodnotu. Dnes však lidé takto neuvažují. Myslí si, že garantem jejich peněz je stát.

Doug: To máte pravdu. Bude muset dojít k zásadní změně pohledu na tuto věc. A ta možná už probíhá. Například v Zimbabwe vám každý potvrdí, že i státní garance může stát za starou belu. A kolaps dolaru coby světové rezervní měny je dalším balvanem, který může spustit lavinu změny. Osobně bych měl daleko raději tisíc uncí zlata uložených u GoldMoney.com než milion dolarů na účtu u Citibank.

Dolary brzy zmizí ze světové scény. Už dnes si je státy přehazují jako horkou bramboru. Číňané jich mají dva biliony a chtějí se jich zbavit, protože nejsou padlí na hlavu a vidí, kam se tahle měna řítí. Ale totéž platí pro všechny země světa – jejich centrální bankéři dobře vědí, že sedí na hromadě horkých brambor a budou je chtít přehodit na někoho jiného.

Nakonec se některá země rozhodne zavést poctivou, stabilní, tvrdou měnu krytou zlatem. Před deseti lety se Malajsie pokusila společně s ostatními muslimskými zeměmi zavést nový standard – zlatý dinár a stříbrný dirham. Zkrachovalo to, protože politici si navzájem nevěřili – vlády muslimských zemí jsou prakticky všechny skrz naskrz zkorumpované.

A Čína už dnes oficiálně vyzývá své občany ke hromadění zlata a k investicím do zlata. Kdyby zavedli zlatem krytý yuan, stali by se rázem vůdčí zemí v měnové oblasti. Zaznívají také zprávy, že značná kvanta zlata nakupují také Rusové. Možná se dočkáme i zlatem krytého rublu.

Oproti tomu Spojené státy tisknou biliony nových dolarů ročně. To nemůže skončit jinak než zásadní proměnou mezinárodního měnového systému v dohledné budoucnosti.

Tak či onak není důvod věřit čínské nebo ruské vládě o nic víc než té americké. Lidé by neměli věřit žádné měně, která není krytá něčím hmatatelným. A jak nám ukázal Aristoteles a historie, nejlepšími penězi je zlato.

Moderátor: Fajn, na závěr ještě radu – jaké zlato byste doporučoval vlastnit?

Doug: Mám raději mince než cihly. Jsou jistější a praktičtější. Ať už vycestujete kdekoli do světa, se svými Gold Eagly, Krugerrandy nebo Philharmoniky se neztratíte. Některé značky cihel však nejsou pro veřejnost nebo některé prodejce dostatečně známé či důvěryhodné.

Pokud jde o větší objemy, mám rád GoldMoney.com nebo bezpečný a praktický účet u firmy Kitco. Nedám dopustit ani na program zlatých certifikátů australské mincovny Perth Mint – ten je ideální hlavně pro lidi, kteří dávají přednost určité státní záruce.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Rumcajs napsal(a):

Já se tedy k příznivcům zlatého standardu nepočítám.
Zlato mi jako prostředek směny přijde dost nepraktický.

- Není možné regulovat jeho množství v oběhu.

- Při stoupající produkci a "konstantním" množství zlata musí nutně docházet k deflaci. Z toho plyne, že ten kdo si zlato ponechá déle, může tímto zhodnocovat své úspory. Čili měna se stane spíše předmětem spekulace jak předmětem směny a může vést spíše k "nesměně" .
08. 10. 2009 | 18:32

Kango napsal(a):

Pravda, jen osel by chtel zhodnocovat sve uspory. :)
08. 10. 2009 | 19:40

Turek napsal(a):

Už vidím cca.7 milard občanů jak mají účty ve zlatě.Názory bohatců a jejich Drobných poskoků bývají odtržené od reality.
08. 10. 2009 | 20:16

Finist napsal(a):

Tak to, že nejde uměle manipulovat množstvím zlata a že by se peněžní úspory ve zlatě časem pravděpodobně zhodnocovaly - to jsou přece naopak dvě obrovské přednosti.
08. 10. 2009 | 20:25

HaP napsal(a):

Ano, mít peníze kryté opravdovým zlatem a nevěděli bychom, co je to inflace a krize.
08. 10. 2009 | 20:31

Korzar napsal(a):

Nejde manipulovat, nejde dost dobře přerozdelovat, a o to jde především, ne?
08. 10. 2009 | 20:34

Andy napsal(a):

Co by to bylo za vládu, která by nemohla manipulovat a přerozdělovat??? Proto se tento systém už nikdy nezmění.
08. 10. 2009 | 20:41

jenicek napsal(a):

Rumcajsi, právě o to, že si stát nemůže dělat s množstvím peněz v oběhu co chce, jde! A i v dnešním obecně inflačním světě jsou velmi prosperující obory, kde ceny stále dlouhodobě klesají (obecně takřka jakýkoli průmysl). Ačkoli každý ví, že za rok koupí lepší a/nebo lacinější počítač, auto,... tak je kupujeme tehdy kdy je potřebujeme. Nikdo přece nechodí pěšky a bez bot, protože za rok budou levnější jak boty tak auto:-)
08. 10. 2009 | 20:44

jarpor napsal(a):

Zajímavé...

Před málo dny bylo na jenom ekomomicko-bankovním sezení investiční doporučení - investujte do zlata.
Jen dejte pozor na to, abyste jej uložili do takového bankovního sejfu, do kterého se pak dostanete...

Hezký večer
08. 10. 2009 | 21:15

Targus napsal(a):

Já mám intenzívní dojem, že většina lidu bude mít spíše starost se svou zlatou žílou, než se zlatem v bance.
08. 10. 2009 | 21:18

jarpor napsal(a):

Tarqus

Abyste se nedivil...

Hezký večer
08. 10. 2009 | 21:28

Rumcajs napsal(a):

Zhodnocovat své úspory ve zlatě, můžeme i bez toho, aby měna byla kryta zlatem. Stačí si ho koupit.

To že se měna zhodnocuje pouze cenou zlata, to může vyhovovat jen spekulantům. Ve skutečnosti to může znamenta "Ztvrdnutí " měny natolik, že veškerý vývoz zamrzne. Nebo naopak více zlata na trhu může znamenat znehodnocení měny.
Nástroje centrální banky by přišli vniveč.
08. 10. 2009 | 21:31

alesdrobek napsal(a):

Rumcajsi, neberte to osobně, ale po přečtení vaší reakce bych vás odkázal znovu na tuto moudrou větu v textu:

"lidé totiž uvěří i sebevětší pitomosti, pokud ji slyší dostatečně často od svých zvolených představitelů."

Zapomeňte na chvíli na zcestné profesorské poučky a zamyslete se nad tímhle rozhovorem (potažmo celou tou problematikou) vlastním rozumem.
08. 10. 2009 | 21:32

jarpor napsal(a):

Autoru

"Dolary brzy zmizí ze světové scény. Už dnes si je státy přehazují jako horkou bramboru. Číňané jich mají dva biliony a chtějí se jich zbavit,..."

Na onom sezení na otázku "co dolar ?" byla odpověď : ještě stále je 70 % světového obchodu v dolarech... myslíte, že mu hrozí konec ? A nahrazen by byl čím - eurem, jenem, rublem... ?

A co Vy byste odpověděl, pane Drobku ?

Hezký večer
08. 10. 2009 | 21:43

Rumcajs napsal(a):

A.Drobek:

Nejedná se o žádné profesorské poučky, ale o prostý názor lesního muže. Netvrdím, že se nemůžu mýlit, ale předpokládám, že študavaní lidé mě přesvědčí o opaku argumenty.
08. 10. 2009 | 22:00

Rumcajs napsal(a):

jeníček:

Co se týká denní spotřeby, tam nemám strach. Na druhou stranu, vidím zbytečné mít kryty peníze zlatem pro tento druh spotřeby.

Spíše se jedná o investice. Myslím, že situace která nastala nyní, kdy se spekuluje na pokles cen v důsledku krize, by nastávala mnohem častěji, jak nyní.
08. 10. 2009 | 22:05

alesdrobek napsal(a):

jarpor - to, že dolar ztratí titul světové rezervní měny, je už víceméně hotová věc. Prakticky nikdo o tom nepochybuje. Otázkou je kdy se to stane, jak to bude probíhat a - jak správně připomínáte - co ho nahradí.

Nic z toho vám pochopitelně nikdo neřekne s jistotou, můžeme se bavit jen o nejpravděpodobnějších scénářích. Jedna možnost je, že některé klíčové země zkrátka přestanou v dolarech obchodovat. Předevčírem vybouchla ve světovém tisku docela třaskavá bomba (http://www.independent.co.u...), že plány na novou rezervní měnu se už potají kuchtí. Psalo o tom i Aktuálně, politici to popírají, ale to samozřejmě nic neznamená, protože něco takového by logicky museli popírat, i kdyby to byla pravda.

Jiný scénář je, že se dolar zkrátka zhroutí. O tom těžko spekulovat, centrální banky jsou dnes poměrně koordinované a určitě by udělaly všechno proto, aby k tomu nedošlo. Ale ani centrální bankéři nejsou všemocní a stát se může cokoli.

Jisté je jenom jedno - status quo nebude pokračovat a budoucí mezinárodní finanční režim bude výrazně jiný než dnes :))
08. 10. 2009 | 22:05

alesdrobek napsal(a):

Rumcajs - 9 z 10 lesních mužů dnes sází na zlato :))
08. 10. 2009 | 22:06

jarpor napsal(a):

Aleš Drobek

Díky... hezké... neví se kdy, jak, čím, ale je to jisté. Nic ve zlým... ten Zeman má asi pravdu, když doporučuje "laskavé Schwancerberské spaní..."

Právě proběhlo - trojská unce cca 1060 USD, předpoklad až 1300...
Lesní muži... konec srandy, do bambitky žaludy a jdeme... :-)))

Hezký večer
08. 10. 2009 | 22:22

baf napsal(a):

Proto se ČNB zbavila zlatých rezerv, aby někoho náhodou nenapadlo mít krytou měnu. Po zimbabwezaci dolaru si budem kupovat ropu za pivo.

http://www.usdebtclock.org/
08. 10. 2009 | 22:26

Rumcajs napsal(a):

jarpor,Drobek:

Pánové, takový nepodložený růst tu už byl. Vzpomeňme na nemovitosti v Americe.
Růst zlata považuju za bublinu. Celkem rozumím tomu, že se lidé bojí znehodnocení měny, ale přeci jenom z 1060 na 1300, to je nějakých 30% ,tak tomu zase nevěřím.

Uvědomte si, že na druhé straně je někdo, kdo na těch cihličkách momentálně seděl a byl je ochoten vyměnit za papírky. Proč ? Je to blázen ?
08. 10. 2009 | 22:33

jarpor napsal(a):

Rumcajs

Jen mě tak napadlo si zagoolit...

http://bankovnictvi.ihned.c...

Hezký večer
08. 10. 2009 | 22:37

xyz.xx napsal(a):

Cena zlata v dolarech roste podle toho jak dolar ztraci hodnotu ( devalvuje ) Dolar ztraci hodnotu protoze pomoci dolaru amerika vyvazi dluhy do sveta a tim je umozuje. Neni divu, kdyz amerika v tomto pocinani pritvrzuje, ze si to ostatni velmoci nechteji nechat libit. Hodnota zlata se nijak vyrazne nemeni - to pouze hodnota dolaru ( chcete-li duvera v dolar ) klesa cimz je treba stale vice dolaru na stejny objem zlata.

http://www.kitco.com/LFgif/...

Predpoklad 1300 dolaru za unci je tedy velmi nepriznivy fakt pro dolar a nedivim se tedy ze sili hlasy po zmene rezervni meny.
08. 10. 2009 | 22:50

MartinO napsal(a):

Jak už to tak bývá tak se o "výhodnosti" investice do zlata začne psát až když dosáhne rekordních hodnot. Proč jste o tom nepsali před pár lety když stálo 250? Všichni velcí hráči už mají nakoupíno a ted nastoupila mediální masáž která má nalákat poslední Bambuly. Až bude mít nakoupeno i poslední Bambula tak se cena sesype tak jako se sesypala v 80 letech z 800 dolarů na 250, tak jako se sesypala minulý rok ropa ze 150 na 30, tak jako v USA spadly nemovitosti bezmála na polovinu.
08. 10. 2009 | 22:50

Rumcajs napsal(a):

jarpor:

Dobrý odkaz. Ale díval jsem se na vývoj ceny zlata vůči naší měně, a ten kdo nakoupil začátkem roku, nyní značně prodělává.

Ono i to zlato je rizikové jako všechno.
08. 10. 2009 | 22:55

xyz.xx napsal(a):

http://www.gold4you.cz/docs...

Tady ten graf s jasne naznacenymi trendy vypovida o upadajici hodnote dolaru a hlavne jeho strmem trendu vic nez dost. Tohle zacina byt velmi nevyhodna situace, obchodovat v takto se chovajici mene. A co je nevyhodne, to dlouho nevydrzi. Otazkou je co se s tim da udelat.
08. 10. 2009 | 23:12

VK-Can napsal(a):

Zdravim pane Drobek.

Myslim, ze dnesnim prekladem jste se pustil na velmi tenky led.
Doug Casey neni zadny bohac, ktery dava sve zbytecne penize do zlata, ale zkuseny majitel maklerske firmy.
Kdyz pouzijete sluzeb teto firmy, tak bych rekl, ze po "presvedcujicim rozhovoru" v 90% skoncite nikoliv se zlatymi mincemi, ale investovanim do zlatych dolu!

Vetsina z techto "zlatych dolu" vyvrtala jednu diru do zeme a slibuje,ze bude vrtat dal!
Do toho lide investuji. Myslim,ze bude asi tak stejne sance na to, ze to zlato skutecne najdou, jako kdyz si koupite listek do loterie.
V te loterii aspon vite, kolik je prvni cena!

S temi mincemi dava velmi dobrou radu, jenze vi, ze jen malo lidi to udela, protoze jen malo lidi ma ty penize skutecne navic!
Zlato ma totiz jednu velkou nevyhodu - neplati zadne uroky!!

Jo a jeste k te nahradni mene?
Pane Drobek to uz zde bylo mnohokrat!
Pamatujete nemeckou Marku, nebo japonsky Yen, svycarsky Frank. V urcite dobe, vsechny tyto meny byly solidni jako zlato. Kde jsou dnes?

USA ma jeden svetovy unikat - je jedina zeme na svete, ktera pri VELMI uspornem zivote muze existovat sama. Nepotrebuje ani import ani export!
To je to skutecne pozadi sily dolaru.
Toto je velmi narocny namet debaty.
08. 10. 2009 | 23:13

xyz.xx napsal(a):

Rumcajs: to sem pletete uplne neco jineho. Predevsim stale zamenujete hodnotu zlata s hodnotou (duverou v) meny. Takze se vubec nedivim vasemu postoji ale verte my jste to vy kdo se myli.

MartinO: Napriklad tady o vyhodach investice do zlata psali jiz v roce 2006 - staci sledovat a zajimat se ;) Porad o vsem psat v obecnych mediich nelze, neni dost prostoru ;)
http://www.mesec.cz/clanky/...
Investici do zlata lze brat jako jistinu proti turbulencim men a investori to tak berou a delaji. Bez ohledu na to co zde my piseme :-)
08. 10. 2009 | 23:20

baf napsal(a):

Jestliže zlato má stále stejnou cenu a "jen" dolar má vůči zlatu stále horší hodnotu, lze zlato nakoupit bez přepočtu k dolaru, kde, kdy, za co a zakolik? :-)
08. 10. 2009 | 23:51

xyz.xx napsal(a):

Bafe, michate cenu a hodnotu a timpadem vam z toho logicky vychazi blbost a usmev na konci je tedy opravneny ;)
09. 10. 2009 | 00:06

Lukáš Bušina napsal(a):

Cajzík: Dneska pochvala. Pro dnešek máte kvalitní názory.

Drobci, Finisti, jeníčkové a podobní ultra zlatostandardní úchylové zase můžou repostovat tenhle článek na své nenavštěvované weby jako je liberální institut, sumavak.bloguje, blogy na lidovkách, hulána a podobné pofidérní exotické weby.

Všichni spokojeni.
09. 10. 2009 | 01:00

Lukáš Bušina napsal(a):

xyz.xx: Není to dlouho co jsem dokázoval , že zlato je více turbulentní než kterýkoli hlavní měnový pár :-)

Jenom z tohoto důvodu je aboslutně nehodné jako uchovatel hodnot. Pokud skáče za rok o 30% zatímco měnové páry kolem 15% je velice zřejmé každému trochu přemýšlejícímu jedinci, který uchovatel hodnoty je vhodný a který nevhodný ;-)
09. 10. 2009 | 01:03

baf napsal(a):

xyz.xx

Ne, to je jen ukázka logické úvahy každého, kdo nechce kupovat zlato za slábnoucí dolar, tzn. potvrzení i Vašich slov a blogu, že to tedy moc dlouho nevydrží. Dluhy USA, cena ropy a zlata v dolarech, tlačí na vznik nové rezervní měny, zřejmě.
A jak si stojíme my?

"V roce 1990 došlo k vyčlenění aktivit nesouvisejících s činnostmi centrální banky ze Státní banky československé. Správa devizových rezerv včetně zlata v SBČS zůstaly. Centrální banka od této doby spravovala 105 tun zlata. Po rozdělení ČSFR se toto množství snížilo na 70 tun zlata. Z nich bylo 56 tun prodáno a 14 tun si ČNB ponechala. Některé vybrané slitky a mince budou vystaveny v její expozici. Při rozhodování o prodeji zlata vzala ČNB do úvahy tato východiska:
V dnešním neinflačním světě zlato přestalo plnit funkci pojistky proti inflaci...sic!

http://www.cnb.cz/cs/verejn...
09. 10. 2009 | 01:36

baka napsal(a):

Ja nevim, ale myslim, ze tenhle clanek je totalni ulet. Sice neznam okolnosti ani ta jmena, ale cely ten rozhovor mi pripomina teleshopping. Vlastbne ne pripomina, to je brutalni reklama v naprosto klasickem scamovem stylu. Imho bych si od nekoho takoveho nekoupil ani mydlo, natoz si od nej nechal radit, kam investovat.
Krom toho zlato jako mena je fakt blbost. Coz je historicky overeny fakt - napr. co udelal dovoz zlata do Evropy pri dobyti Noveho sveta. Jakakoliv mena zalozena na surovine je kravina - staci najit vyznamne naleziste, inovace, ktera umozni tezit zlato treba z oceanu nebo ze zemske kury a cele se to rozsype. Nebo naopak inovace, ktera vyrazne zvysi po teto surovine poptavku, nejaky zasadni novy vyrobek.
09. 10. 2009 | 02:34

karel napsal(a):

tady je hezký klikací graf na zlato v USD, EUR, CZK.. http://www.kurzy.cz/komodit... history
09. 10. 2009 | 04:31

Petr napsal(a):

Kupujte zlato!
Dobrá rada, ale jen pro Grosse, Barkovou, Mareše, Kunhla a další podobné zářné české politiky.
09. 10. 2009 | 07:30

O. S. napsal(a):

Kdyby se držel zlatý standard, byly bychom dnes tak uprostřed průmyslové revoluce. Peníze umožnily úvěrovou expanzi a růst "kvality života" na severní polokouli. Že peníze vedli ke absurdně bezuzdnému konzumu a nesplatilnému dluhu všech vlád světa a potažmo nás všech je druhá věc.
Denně se obchoduje fyzické zboží (nemovitosti, auta, spotřební zboží atp.) v hodnotě cca 26 miliard dolarů. Spočítejte si kolik je cena za unci zlata, kolik uncí zlata by na takovýto obchod bylo potřeba... vytěžilo se tolik zlata vůbec? Ne. Úplně jiná písnička je obchod na burze (s nekrytými papírk, jak popisuje článek) v hodnotě 4 bilionů dolarů denně. Asi by nebylo na škodu, tohle omezit, ale zlato je krok zpět.
09. 10. 2009 | 07:36

grőssling napsal(a):

VK-Can,

"USA ma jeden svetovy unikat - je jedina zeme na svete, ktera pri VELMI uspornem zivote muze existovat sama. Nepotrebuje ani import ani export!"

Zdravím Vás za moře. Napsal jste to přesně. Jenže, jádro pudla je ve slovním spojení "při velmi úsporném životě". Myslíte, že může nastat situace, kdy americká společnost bude ochotna žít úsporně, aniž by se nerozpadl vnitřně stát ?
Nehledě na to, že USA jako zatím vůdčí stát civilizace bílého atlantického muže je závislý na příjmech z agresí a loupeží v zahraničí. Nemůže se tudíž také z tohoto důvodu ve světě izolovat.
09. 10. 2009 | 07:50

baf napsal(a):

O.S.
Opuštění zlatého standardu v 70 letech 20 století bylo v půli průmyslové revoluce? Zajímavé.

Opuštění zlatého standardu vedlo akorát k nekontrolovanému zadlužování států, budování neufinancovatelných sociálních států, obecně žití na dluh a k dnešnímu marasmu globální krize - krize globalizace. Vše díky možnosti dané vládám, utrácet.
09. 10. 2009 | 07:50

Rumcajs napsal(a):

baf:

Krize 30 let byla myslím v době zlazého standardu.
A jak by zlatý standart zabránil vládám utrácet a zadlužovat se, to mi taky není jasné.
09. 10. 2009 | 08:04

baf napsal(a):

Rumcajs, zlatý standard opustili USA za Nixona, tzn. jedna generace bez kryté měny!

ad 2) tisknutím nekrytých peněz v jakémkoli množství a tvorbou "dobré" inflace 2-3% a více. Prostě když nemáte = neutratíte. Když si vláda natiskne co chce, utratí co chce. Kam to povede ještě uvidíme.
09. 10. 2009 | 08:13

skeptický napsal(a):

To,že zlato je neměnný standard je jenom díky tomu,že roční produkce je omezena na spotřebu průmyslu a klenotnictví,čímž se drží reserva víceméně konstantní.

Zlaté doly,které narazí na zlatou žílu štolu jednoduše zazdí,a doluje se dál ruda,kde zlato je občas viditelné jako jemný prach,který se musí extrahovat mletím a loužením.

Horníci tak nekradou,a každý důl má svůj roční limit.

I inflace zlata je možná,totéž s diamanty.

A kupovat zlato dnes je trochu pozdě,i kdyby bylo za co.

A ta poznámka o bezpečném sejfu je bohužel velmi pravdivá.
09. 10. 2009 | 08:18

zdesta napsal(a):

Rumcajs.Já jsem zastáncem té platby dobytkem.Hlavně v mezinárodních obchodních transakcích.To by bylo volných bytů.Mladí by mohli zakládat rodiny a stoupla by nám poulace.Měj se.Zdar.
09. 10. 2009 | 08:19

Rumcajs napsal(a):

baf:

Půjčit si ale můžou zrovna jako dneska. Amerika by byla zadlužená jak "s" tak bez ZS.

Domnívám se , že zatím se peníze navíc netisknou. Zatím se jedná o prachsprosté zadlužování, kterému ZS nemůže zabránit. Tady se spíš jedná o dle mého nepochopitelný postoj věřitelů států, kteří jsou ochotni půjčovat, aniž by to měli kryty něčím jiným, třeba zlatem. Já kdybych měl půjčit Američanům, určitě bych chtěl ekvivalent zlata v době půjčky.
09. 10. 2009 | 08:29

baf napsal(a):

Rumcajs, Amerika by jistě zadlužená byla. Otázka je, jestli tolik a jestli to dnešní tolik už stačí na zbourání současného systému a uvedení světa v chaos.

http://www.optimist123.com/...
09. 10. 2009 | 08:49

jenicek napsal(a):

Rumcajsi, peníze "navíc", že se netisknou? Tady máte statistiky měnových agregátů:
http://www.cnb.cz/cnb/STAT....
Od roku 2002 došlo ke zdvojnásobení M3, M1 rostlo ještě víc.
Pokud jde o krizi 30. let, zlatej standard samozřejmě nemůže ničemu zabránit pokud je jen na papíře, ale FED vesele tiskne. Jenže já ještě pořád vidím rozdíl mezi tím, kdy je tisk nekrytých peněz posvěcená praxe a kdy je to obyčejný podvod.
09. 10. 2009 | 08:50

Rumcajs napsal(a):

jeníček:

Objem peněz roste, protože roste i objem výroby. Ten vzorec si napamatuju ale kdosi ho tu už ukazoval.

Já nevidím nebezpečí ve zlatém standardu. Respektivě v nekrytí měny zlatem. Daleko větší nebezpečí je zadlužování států, kterému žádný ZS nezabrání.
Málokterý politik má v sobě tolik odpovědnosti a serióznosti, aby se dokázal postavit před národ a řekl : Utáhnem si opasek, musíme šetřit.

Takže nezodpovědný populisti, kteří nechtějí vystrčit rypák z koryta budou navyšovat daně a tím i cenovou hladinu, což teprve nyní povede ke znehodnocení měny.

Díky za odkaz. Pro mě je to na dlouhý krmení, ale večer se na to určitě kouknu.
09. 10. 2009 | 09:12

Rumcajs napsal(a):

Zdesta:

Obávám se, že tenhle dobytek je neprodejný.
09. 10. 2009 | 09:13

kristusek napsal(a):

Jarpor

"ještě stále je 70 % světového obchodu v dolarech... myslíte, že mu hrozí konec ? A nahrazen by byl čím - eurem, jenem, rublem... ?"

Tento týden napsal Independent (a po něm i český tisk), že probíhají jednání,že by se s ropou neobchodovalo za dolary, ale za tzv. koš měn. Tam byste možná našel odpověď...

Hezké dopoledne přeji
09. 10. 2009 | 09:15

xyz.xx napsal(a):

Vazeni, navrhuji vyckat veci pristich. Uvidime kdo byl blize realite ;) Zjevne nikdo z nas beztak nema zadny penize k investicim tak si ten luxus "pockame a uvidime" muzeme dovolit ;)
09. 10. 2009 | 09:23

jenicek napsal(a):

Bušino, ve vašem dokazování vidím drobný metodický problém spočívající v relativitě a symetrii cen, neboli zrovna tak lze tvrdit, že vůči zlatu jsou volatilní měny a jsou podloženo přesně stejně:-)
09. 10. 2009 | 09:24

xyz.xx napsal(a):

Rumcajzi: za posledni dva roky vzrostl objem vyroby ? To snad nemzuete myslet vazne. Jak je mozne ze se firmam propadaji zakazky o 50% a vice, kdyz roste objem vyroby ?

Objem penez ale roste neustale.

Problem v nedavne minulosti byl, ze objem penezni zasoby rostl rychleji nez objem vyroby. Kdyz se nafukuje cenova bublina dluhovymi penezi, roste objem penez v ekonomice rychleji nez objem produkce hodnot za ne. Krize je pak vyvolanim cenove korekce trhem ( splasknuti bubliny ).

U nas mame v nemovitostech priklad take, ceny nemovitosti za poslednich 10 let zaznamenaly 12% rust rocne! zatimco inflace se pohybovala kolem 3%. To vrhlo do ekonomiky obrovske mnozstvi penez, ktere se projevily 6% hospodarskym rustem, ale ve skutecnosti se jednalo jen o dluh, tedy jakesi zhusteni poptavky z dlouheho casoveho obdobi do kratsiho ( lide si pujci na dum a pak 20-30 let splaci a omezuji tak spotrebu - podobny efekt jako ma srotovne )
09. 10. 2009 | 09:39

es2f napsal(a):

Kupujte zlato...
...ja vam ho prodam ... :-)
09. 10. 2009 | 09:44

MartinO napsal(a):

kristušek:
Já už asi 5 let čtu "zaručené" zprávy o nahrazení dolaru novou severoamerickou měnou "amero". Mělo už proběhnout několik tajných jednání mezi prezidenty Mexika USA a Kanady. Dokonce je na netu grafická podoba nových bankovek. A co se za tu dobu událo? Velký prd. Bláboly konspirátorů.
09. 10. 2009 | 09:46

Jirka H napsal(a):

To Rumcajs:
Jedna věc je zlato jako investice - no a tady je už asi pozdě nakupovat, když letí cena do nebe. Myslím, že hodně lidí prodělá i kalhoty.
Druhá věc je zlato, jako brzda pro tištění papírových peněz nekrytých odpovídajícím růstem ekonomiky. Pak hrozí, že si lidé nechají proplácet zlato za papírové státovky. Sejfy se zlatem se budou vyprazňovat a vláda bude muset brzdit...
Uznávám, není to samospásné, ale do roku 1971, kdy platil jen částečný zlatý standard to v celku drželo americké vlády na uzdě.
Vždyť si možná sám pamatujete na inflace v 70 letech. 14% inflace nebyla žádnou výjimkou.
09. 10. 2009 | 10:00

jenicek napsal(a):

Rumcajsi, růst na dvojnásobek během sedmi let dělá průměrný meziroční růst o 10,4%. Opravdu o tuhle cifru rostl objem statků v ekonomice?

MartinO: Taky bláboly konspirátorů?
http://www.e15.cz/burzy-a-t...
09. 10. 2009 | 10:28

Rumcajs napsal(a):

xyz.xx

Jeníček psal o peněžní zásobě od roku 2002. Ne o posledních dvou letech.
09. 10. 2009 | 10:35

Rumcajs napsal(a):

jenicek:

Dle mého laického názoru by peněžní zásoba měla být funkcí inflace a růstu HDP.
Když dáte tyto dvě veličiny dohromady, nejsme daleko od dnešní zásoby.
09. 10. 2009 | 10:37

xyz.xx napsal(a):

Rumcajsi: ale vy sjte psal o zvysujicim se objemu vyroby. Ja na to namitam, ze za posledni dva roky se vyroba snizuje prestoze objem penez neprestal rust, naopak se tempo zrychluje.

Jak s tim souvisi to ze Jenicek psal o zvysovani objemu penez od roku 2002 ??
09. 10. 2009 | 10:49

Jirka H napsal(a):

To Rumcajs:
A vy si myslíte, že je inflace kdovíjak objektivní veličina. V USA několikrát měnili metodiku jejího výpočtu. Zlí jazykové říkají, že je k tomu vedla snaha trošku té inflace "schovat".
09. 10. 2009 | 10:50

MartinO napsal(a):

jenicek:
Přesně na tuhle zprávu jsem reagoval. Je poměrně veselé jak lidé vydávají nikým neověřenou, nikým nepotvrzenou a příslušnými místy popřenou informaci která vyšla v jediném plátku za fakt a ještě z toho dělají dalekosáhlé závěry.
09. 10. 2009 | 11:05

Turek napsal(a):

Prosim vás, p.Drobkovy nejde vůbec o zlato a krytí měny či nějaké hlubší ekonomické principy .Jemu jde hlavně o to že se jedná o us-dolar.Jeho místní vystřihovací služba na úrovni bývalých stranických okresních novin to dokazuje.Když bude rezervní měna jiná,třeba ruská nebo čínská, co nám tento ideologicky nadšený vystřihovač asi předloží? Jistě že vystřižek na úrovni Světa sovětů nebo Otázky míru a socialismu.Pan Drobek, to je takový Jambor a Aueršperk dnešních dnů.Jen ti si to dokázali alespon sesmolit sami.Proč sem nevyseknete místo reklamních řečí jakéhosi investora, něco principielního.Třeba něco z Marxe nebo Lenina.Ti tyhle krize přece předvídali a vědecky popsali. Oproti dnešním povětšinou rychlokvašeným ekonomům a Drobkům u nichž platí známé,"Vím že nic nevím".Tak pouze vystřihují aby se ubila nuda z nic nedělání.Čest práci
09. 10. 2009 | 11:08

alesdrobek napsal(a):

Rumcajs - "Objem peněz roste, protože roste i objem výroby. Ten vzorec si napamatuju ale kdosi ho tu už ukazoval."

"Dle mého laického názoru by peněžní zásoba měla být funkcí inflace a růstu HDP."

A pak že na profesorské poučky nedáte :))

Ale vážně, vy vycházíte z toho, že při růstu produkce je třeba tisknout peníze, aby nedocházelo k deflaci. Ale dnes se už dokonce i mainstreamová ekonomie začíná probouzet a začíná jí svítat, že ne každá deflace je špatná. Deflace coby prudký pokles peněžní zásoby je pochopitelně destruktivní (jako se to stalo ve 30. letech), ale deflace coby pozvolný a trvalý pokles cen v důsledku vědeckotechnologického pokroku a zvyšování produktivity je naprosto normální a přirozený proces. Když se ho vlády snaží zvrátit dodatečným tištěním peněz, jednoduše tím okrádají společnost o zisky z vyšší produktivity, nic víc.

Argumenty jako že při klesajících cenách by nikdo nic nekupoval nebo že by zaměstnanci nechtěli přistoupit na snižování platů, jsou tak infantilní, že se mi je nechce ani vyvracet.

A kdyby tady chtěl někdo tvrdit, že to jsou jen okrajové názory několika bláznů, tak bude muset vysvětlit, odkdy je Bloomberg okrajové a potrhlé finanční médium:

http://www.bloomberg.com/ap...
09. 10. 2009 | 11:15

Rumcajs napsal(a):

xyz.xx

Už jsem z toho trochu paf. Já psal o zvyšování výroby v posledních dvou letech ?

Si teda myslím že ne. A peněžní zásoba v těchto letech dle mého nerostla. Stačí se podívat na závěrku ČNB.
09. 10. 2009 | 11:18

Rumcajs napsal(a):

Jirka H.

Souhlasím, ale cena zlata taky není tím pevným bodem, který pohne Zemí.
09. 10. 2009 | 11:21

Rumcajs napsal(a):

A.Drobek:

Z hlediska krátkodobé spotřeby je jedno, jestli je měna kryta zlatem, či nádry Pamely z Pobřežní hlídky nebo ničím. Pokud tedy nemluvíme o hyperinflaci.

Ale z hlediska investic si umím představit, že když budu mít doma hroudu zlata místo pomalu tlejících bankovek, že budu spekulovat na snížení a investici odložím. Tvrdím, že růst to zpomalý ale nejsem si jistý, jestli je to špatně.

Ale znovu opakuji, inflace dle mého není ten zásadní problém. Problém jsou dluhy.
09. 10. 2009 | 11:30

Jirka H napsal(a):

To Rumcajs:
Hm, není. Celkem si ale dovedu představit, že by se počet kontraktů zobchodovaných ve zlatě zvýšil.
09. 10. 2009 | 11:33

Lukáš Bušina napsal(a):

jeníček: Co Vám řekne, že se hlavní měnové páry vůči zlatu pohybují kolem 10-20% (tedy víc než jeden a pochopitelně různými směry) zatímco cena zlata se proti nim pohybuje kolem 30%.

Ano cena zlata více třepe nahoru dolů než jednotlivé měny. Což znamená - vyberu si měnu, která má pásmo 30% za rok jako konzervativní nebo si vyberu 15% za rok? Konzervativní protože uchovatel hodnoty musí být konzervativní.

Otázkou je, co by se s cenou zlata dělo při fixu - živá představa je deflace o což nikdo rozumný skutečně nestojí.
09. 10. 2009 | 11:35

xyz.xx napsal(a):

Romcajs: my zde ale hovorime o dolaru a ne o CNB ;) Pak neni divu ze si nerozumime.
09. 10. 2009 | 11:36

skeptický napsal(a):

Bylo by zajímavé vědět při dnešních cenách zlata,a objemu peněz ve světě,zda by to současné zlaté reservy pokryly.Spíš ani zdaleka.
09. 10. 2009 | 11:43

Jirka H napsal(a):

To Rumcajs:
Dluhy a inflace přece spolu souvisí. Vyšší dluhy tlačí vlády, aby je zvýšenou inflací umořila. Vyšší inflace devastuje úspory a tlačí k životu na dluh, jak vlády, tak i domácnosti.
09. 10. 2009 | 11:45

Jirka H napsal(a):

Lukáš Bušina:
Tak mám takový dojem, že nám tady roste další bublina. Tentokrát zlatá. Anebo se pletu?
20 let vládl ve zlatu medvěd
09. 10. 2009 | 11:47

Lukáš Bušina napsal(a):

Jirka H: Neodhadnu, ale můj soukromý názor je, že ani ne...

Zlato se skutečně odvíjí stále do jisté míry od dolaru - něco jako historická pamět bych řekl, byť už USA ohledně směnitelnosti nic negarantuje.

S "tištěním" to ale nemá nic společného. Zlato prostě roste protože dolar padá. Až se USA vyhrabe z krize zlato pošupe dolů - ovšem se taky můžu velice mýlit, ale je to můj názor :)
09. 10. 2009 | 11:51

Rumcajs napsal(a):

xyz.xx

Peněžní zásobu USA neznám. Ale předpokládám, že tisknout peníze navíc by pro USA byla sebevražda.

Spíš bych věřil, že peněžní zásoba stoupá v USA díky půjčkám.
09. 10. 2009 | 11:57

Rumcajs napsal(a):

Jirka H:

Jenže co by se dělo, kdyby jsme měly ZS a vládla ČSSD ?

Dlužili bychom zlato a v případě, že by kromě úroků ještě rostla cena zlata, tak by nám nezbylo než skočit do Macochy či zaútočit na Zimní palác.
09. 10. 2009 | 12:01

Jirka H napsal(a):

Lukáš Bušina:
Jestli vás dobře chápu, tak investoři na chvíli zaparkují svá aktiva do zlata a počkají, až se to v Americe přežene?
Otázkou je asi skutečný stav amerického hospodářství. Jestli mají co nabídnout, aby dolar zase "vytlačili" nahoru. V čem jsou schopni konkurovat.
PS: Nechci z vás tahat rozumy, jen tak "nahlas" uvažuji.
09. 10. 2009 | 12:02

Lukáš Bušina napsal(a):

Jirka H: Myslím si to :) Nicméně moje zkušenost ukazuje, že v těchto věcech se více pletu než je mám dobře, proto to taky píšu tak nepřesvědčivě.
09. 10. 2009 | 12:05

Jirka H napsal(a):

To Rumcajs:
Zobecním to, kdyby vládla nezodpovědná vláda, tak by změnila paritu zlata a papírových peněz. Za papírky byste dostal méně peněz anebo by proplácení zastavila úplně.
Já to mám blíž do Machochy, než k Zimnímu paláci, tak by volil propast...
PS: Už se těším na 13. důchod, tchán (důchodce), slíbil, že nám bude půjčovat :-)
09. 10. 2009 | 12:08

alesdrobek napsal(a):

Rumcajs - "Tvrdím, že růst to zpomalý ale nejsem si jistý, jestli je to špatně."

To je možná jádro celého problému. Spousta ekonomů tvrdí, že prudký vědeckotechnologický rozmach 20. století umožnila právě inflace, tedy postupné odpoutávání se od zlatého standardu a nástup cyklu úvěrových expanzí. Jak to rozhodnout? Tady asi žádná statistika ani empirická data nepomůžou.

Každopádně 19. století bylo stoletím do té doby nevídaného průmyslového rozmachu, a přitom zažívalo pozvolnou deflaci a zhodnocování měn. Otázka je, jestli byl prudký vědeckotechnologický rozmach 20. století způsoben inflací, nebo spíš externími faktory jako dvě světové války, studená válka a závody v dobývání kosmu.

Takhle můžeme spekulovat do alelujá a nikdy se nedobrat objektivní, prokazatelné odpovědi. Každopádně v deflačním prostředí s tvrdou měnou a s omezenou schopností bank vyrábět úvěrové expanze je ekonomika možná pomalejší, zato ale podstatně stabilnější a robustnější.
09. 10. 2009 | 12:10

Jirka H napsal(a):

To Lukáš Bušina:
Taky nevím co si o tom mám myslet. Vždycky si vzpomenu na Benjamina Grahama a jeho důraz na rozvahu a skutečnou hodnotu investic. A tak mě tahle honba za zlatem děsí.
09. 10. 2009 | 12:16

Rumcajs napsal(a):

A.Drobek

Při tomhle přemítání jsem si vzpoměl na Turbínu od Čapka.(Alespoň myslím, že to bylo od něj)

Turbína mohla zachránit krachující firmu. Bohužel rupla a investice přišla vniveč. Kdyby naopak vyšla, zastánci expanzivní úvěrové politiky si mohli zamnout ruce.

Zkrátka, čím větší je objem úvěrů, tím se zvyšuje jak riziko krachu, tak šance na technologický posun.

Vzhledem k tomu, ale že jsem si už několikrát nabil hubu s "expanzivní úvěrovou politiku", tak se držím hesla starců "Spěchej pomalu".
09. 10. 2009 | 12:45

Rumcajs napsal(a):

Jirka H:

Nebezpečí, že se u zlata jedná o bublinu je veliké. Jako člověk, který nechápe užitnou hodnotu ani zlata, ani uměleckých obrazů, bych spíše investoval do pozemků, nemovitostí a pod. Užitná hodnota nemůže nikdy zmizet.
09. 10. 2009 | 12:51

jozka napsal(a):

->Rumcajs:

ad ...bych spíše investoval do pozemků, nemovitostí a pod. Užitná hodnota nemůže nikdy zmizet.

...coz je ve svetle soucasne krize vyrok k pomilovani.
09. 10. 2009 | 12:58

Jirka H napsal(a):

Rumcajs:
Moje řeč
09. 10. 2009 | 13:00

Rumcajs napsal(a):

jozka:

Zmizela bublina. Užitná hodnota určitě ne.
09. 10. 2009 | 13:12

xyz.xx napsal(a):

Rumcajs: bych spíše investoval do pozemků, nemovitostí a pod. Užitná hodnota nemůže nikdy zmizet.

Vy by jste mel prednaset v USA, treba managerum z banky Lehman Brothers :-D Ti by z vasich nazoru meli jiste radost a nadsene by souhlasili, tak do roku 2008 - tedy dokud nezkrachovali kvuli cenove bublibne na nemovitostnim trhu a skvelym inevsticim do nemovitosti jejichz hodnota nemuze nikdy zmizet.

:-D

Jiste, dum je dum a bydlet v nem muzete at je jeho cena jaka chce. Ale dum jako investice ? To uz je jina kava a tam vase veticka jaksi neplati. Ale nic si z toho nedelejte, doplatili na to jini investicni kabrnaci nez jste vy.
09. 10. 2009 | 13:12

jenicek napsal(a):

Rumcajsi, agregát M3 podle ČNB za rok 2008 narostl o 13,4%, teprve v roce 2009 kolísá a v od června klesá. Pro info v roce 2007 v době nejhysteryčtější úvěrové "prosperity" to bylo 16,1%(!).
Ale dobře to napsal Jirka H, trvalá inflace podporuje až nutí k dlouhodobě neudržitelnému jednání ve stále větším žití na dluh. Trestá lidské ctnosti jako střídmost a spoření a podporuje rozežranost a obžerství.
09. 10. 2009 | 13:26

jenicek napsal(a):

Btw. zlato stejně jako umění nebo starožitnosti není investice, je to jen způsob jak uložit majetek. Investice je to co nese výnos, tedy akcie firem vyplácejících dividendy nebo pronajímané/používané nemovitosti
09. 10. 2009 | 13:32

Jirka H napsal(a):

To xyz.xx:
To je trošku unfair podstrkovat loupežníkovi takovou ignoranci. Je přece nemožné srovnávat investici běžného "smrtelníka", který uloží peníze do nemovitosti, kterou zná, aby tak uchránil své úspory před inflací a mezi investováním "vlčáků" z Lehman Brothers, kteří kouzlili z deriváty, odvozenými z hypotečního trhu, aniž by vůbec danné nemovitosti koutkem oka zahlédli. Kdyby byla bublina na trhu s jablky, tak by kouzlili s cennými papíry jablečného trhu, hlavně kdyby to vynášelo...
09. 10. 2009 | 13:38

jozka napsal(a):

Rumcajz, plati to pokavad si koupim barak pro sebe na bydleni a zaroven ho nekoupim za jakykoliv prachy (napr. panelakovy 3+1 za ctyri melouny). Ale z puvodniho prispevku jsem pochopil, ze jde o ulozeni penez. To uz si je muzu nechat ve strozoku... Prijit za dva, tri roky pomalu o pulku...
09. 10. 2009 | 13:45

xyz.xx napsal(a):

Jirko H. dobra, beru vasi pripominku. Jenze Rumcajs to jaksi nespecifikoval. Kazdopadne se bavime o zlate a investicich.

Kdyz budu mit pet milionu na konce a budu se bat inflace a nebudu mit dum, klidne tech 5 milionu investuju, i kdyz do nafoukle ceny. Budu mit to co chci a dum zustane domem i za 20 nebo 50 let.

Ale jak napsal jenicek, ve skutecnosti to neni investice ale ulozeni penez do majetku, tedy zakonzervovani nejake hodnoty. I kdyz i ta nemovitost podleha inflaci z dlouhodobeho hlediska. Zatimco hrouda zlata ve sklepe bude za padesat let porad hroudou zlata ve sklepe a staci jen setrit prach a mate stale stejnou hroudu zlata, dum za padesat let sezere na udrzbe nemalou hodnotu. A ztraci take starim, pokud se stale nemodernizuje.

Investice je opravdu ale neco jineho.
09. 10. 2009 | 13:47

Jirka H napsal(a):

xyz.xx:
Fajn, to beru. Stejně tak máte pravdu i Vy, že "zachráňování" peněz před inflací není investice. Ono se to tak nějak nesprávně zaužívalo, jako investice rovná se opak spotřeby.
Investice má bohatství dále rozmnožovat, a to je opravdu něco jiného. To máte recht.
09. 10. 2009 | 13:56

honza77 napsal(a):

Jenom taková poznámka na okraj. Když nastane neúroda (z různých příčin), tak toho zlata se nikdo nenají.
S cenou zlata je to podobné jako s cenou uměleckých předmětů. Pokud je dostatečný počet sběratelů, kteří jsou ochotní zaplatit, jde cena nahoru.
09. 10. 2009 | 14:44

xyz.xx napsal(a):

Honza77: a bankovek se nekdo naji ? Chapu ze zvykat se asi daji, ale kaloricke prilis nebudou.
09. 10. 2009 | 14:47

Eliška II napsal(a):

kdy už konečně odzvoní těm hloupým pohádkám, já se doma zásobila solí :-))
09. 10. 2009 | 14:53

Jirka H napsal(a):

honza77:
Hodnota zlata je v tom, že je to spolehlivý prostředek směny. Samozřejmě, když není co směňovat, tak je tahle jeho vlastnost k ničemu. To ale není chyba zlata.
09. 10. 2009 | 15:01

Rumcajs napsal(a):

Blogeři:

Jirka H to tak nějak řekl za mě.
Co je a není investice, to je na dlouhý krmení. Chtěl jsem pouze zdůraznit, že coby technicky založený člověk bych si za naspořené peníze spíše postavil pec, kde můžu v nejhorším uplácat sobě a rodině krmy a kus pole, kde si ji můžu vypěstovat, což pro mě představuje užitné hodnoty, na rozdíl od zlata, které snak kromě "zlatýho zubu" žádné nemá.
Rozhodně jsem nikomu nechtěl navrhovat, aby kupoval nemovitost za pět mil., jež má cenu 1 mil. Osobně bych se dost zajímal o rozdíl mezi pořizovací cenou a cenou nabízenou.
09. 10. 2009 | 15:14

vlk napsal(a):

Mno trvalo dlouho než jsem otevřel tenhle blog. Nešlo mi o obsah . ten znám. Drobkův blog byl a vyvěšen i u nás na outsidermedie. cz.
Ale byl jsme zvědav na diskusi...

No přítel Rumcajs bavil publikum, jen co je pravda. Loupežníku, je zajímavé , že tvou snad největší perlu nikdo nekomentoval.
Totiž tu větu, žes koukal na graf zlata a ten kdo kupoval začátkem roku , dnes těžce prodělává. Samozřejmě! Tehdy vrcholila panika na burzách a trzích! A v panice lidé utíkali do zlata.
Kvůli tomu co páše ten americký investor. Když s epanika uklidnila, tak prostě cena té komodity začala klesat. Normálka. Tímhle střílet do pro mne dost jasného srozumitelného investičního doporučení mi přijde žertovné. Hodně žertovné.Prostě panika.
A pokud by byla pokračovala, tak jsme s e tady pod tím blogy vůbec nepotřebovali scházet. Řešili bysme , každý po svém konsekvence z toho vyplývající. Zdravím do jeskyně.
09. 10. 2009 | 19:34

VK-Can napsal(a):

Pro grőssling .

Diky za pozdrav, ktery rad opetuji.

Vase otazka je velmi prilehava. Pokusim se odpovedet.
USA maji, jako jeden ze dvou statu na svete, vsechny prirodni zdroje surovin nutne k vlastni spotrebe a tim i existenci. Rusko je tim druhym statem.

USA maji rovnomerne rozdelenou ekonomiku. Zhruba 30% zemedelstvi, 30% prumysl, 30 % sluzby, 10 % ostatni. Jsou to jen priblizna cisla k lepsimu porozumneni.
Jinymi slovy, kdyby se nahle USA dostaly do kompletni isolace, tak budou MUSET (zde je to jadro pudla) zit skromne!
Ovsem jsou schopni prezit! Velice skromne, ale jsou schopni prezit!
Rusko pres sve bohate surovinove zdroje by melo velke problemy prezit, protoze nema plne rozvinuty zbytek spotrebni ekonomiky.
Ve spojeni se zbytkem Evropy je Rusko ve velmi podobne posici jako USA.
Ostatni kontinenty, nebo staty by drive ci pozdeji prestaly existovat.

Jsou jeste dalsi dulezite faktory, ktere berou svetovi ekonomove v uvahu pri posuzovani stability meny.

Politicky system dvou stran dava USA dost velkou stabilitu politickou. Protoze v tomto systemu nemohou byt predcasne volby, muze kazda zvolena vlada planovat na presne urcene obdobi.

Jak znamo, ma tento system sve klady a nedostatky, ale to neni dulezite pro odpoved na Vasi otazku.
USA maji pres obcasne škytnuti nejlepe zajisteny skutecně demokraticky proces vlady.

Toto vse samozrejme plati za predpokladu, ze nedojde k nuklearni valce!
V takovem pripade se vsechny teorie splachuji do zachodove misy.

To, co pisi, je velmi strucne, ale doufam, ze to v podstate odpovida na Vasi otazku.
Preji hezky vikend.
09. 10. 2009 | 20:19

Rumcajs napsal(a):

Zdravím do Vlčího brlohu.

Chlapče ,já vůbec nic nemám proti investicím do zlata ani proti investicím do čehokoliv. Jenom mi přijde zbytečné až nepraktické vázat měnu na zlato + jsem komentoval to, že investice do praktických věcí je mi bližší jak investice do šutru.

Pozdravuj Karkuli, jestli si ji ještě nesežral či nedožral.
10. 10. 2009 | 11:20

IO napsal(a):

Dámy a pánové, ty informace v úvodním textu znějí zajímavě a lákavě, i já jsem takto uvažoval, dokud jsem se nedávno ke svému velkému údivu nedočetl (z internetového zdroje, který je bohužel obtížně přístupný), že cena zlata byla v minulém století a v tomto až asi do r. 2004 každý pracovní den s t a n o v o v á n a soukromým rozhodnutím dvou bankéřů, kteří se k tomu scházeli na jisté adrese v takzvané Londýnské City, což je exteritoriální území o rozsahu zhruba jedné čtvereční míle v centru Londýna a srdce finančního světa. Tato praxe patrně trvá dosud, srovnatelný exteritoriální statut mají ještě dvě další místa na světě: Vatikánský stát v centru Říma a území nazývané Washington D.C., kde se kromě jiného nalézá také sídlo státního prezidenta Spojených států amerických. V Londýnské City n e m á svrchovanost britská královna, pokud by chtěla toto území navštívit, musí požádat o svolení Radu Londýnské City a bude se tam pohybovat pouze v doprovodu hlavního představitele této Rady. Cena zlata tedy prý už nejméně 100 roků není primárně určována trhem, ale soukromým rozhodnutím jakýchsi neznámých, nikým nevolených soukromých osob! Proto ti, co problematice zlata skutečně rozumějí, radí těm ostatním především velmi si rozmyslet, než začnou do zlata investovat, protože bez prvotřídních znalostí a velkých zkušeností je to skoro jistá cesta ke ztrátě přinejmenším části svých investic. Cena zlata se totiž skutečně může vyvíjet zcela nepředvídatelně v obrovských výkyvech a zlato (drahé kovy, diamanty) nenese úrok.
13. 10. 2009 | 21:15

Eva napsal(a):

Zlato se mělo kupovat před rokem
13. 10. 2009 | 22:16

Miridia napsal(a):

Hezký článek s rozhovorem, mohl bych poprosit o originál? Jinak doporučuji ke shlédnutí následující film: http://www.mustwatch.cz/fil...
13. 10. 2009 | 23:57

člověk napsal(a):

V mnoha příspěvcích Jste přátelé v podstatě hledali nejjistější investice.Nejsem zběhlý v ekonomice,ale můj názor je ,že nejjistější investice s ohledem na a) návratnost,b) časová flexibilita,c)materiální flexibilita s ohledem na aktuální potřebu. Výsledek je : investice do samostatného zemědělce.A to protože a)mám co jíst bez ohledu na stav trhu.b) v případě přebytku možno směnit za jiné zboží či komodity,c)časový plán využití investice je jen na mě bez paniky na trhu,d)jistota stability výnosu" samozřejmě počítáno s klasickým podnebním modelem. Takže vlastně invetice do přírody jsou ty nejjistější protože znehodnocení investice či změny podnebí jsou pomalé cykly kterým je možno se přispůsobit.A jak psal Rumcajs nebo kdo-nevím jistě , no investice do komodity kterou můžeme přímo ovlivnit jak v prostoru tak v čase je nejlepší možnou investicí.Aspoň podle mě. Dobrou noc.
14. 10. 2009 | 00:17

člověk napsal(a):

ještě takový dovětek: abych toho zemědělce malinko učesal- tak tím bylo myšleno maximální možná míra nezávislosti. tak dobrou noc.
ps:ta moje rétorika nic moc ,ale věřím že Víte jak to myslím.
14. 10. 2009 | 00:24

neovce napsal(a):

A pročpak to všechno o tom úžasném zlatu neříkal už loni, když se to báječně stabilní a neotřesitelné zlato propadlo o několik set dolarů za unci (tedy o několik desítek procent své ceny) během pár týdnů? :)))

Tenhle Doug je zkrátka nejspíš zase jen další podomní šejdíř a obchodník s deštěm, ostatně tak se pozná každé individuum z finanční branže, které se vnucuje s nějakými investičními "zaručenými radami" bnebo dokonce přímo službami.
14. 10. 2009 | 03:14

broukvilik napsal(a):

Myslím, že je úplně jedno k čemu se ekonomové "upnou". Jak jsem pročítal vaše příspěvky, tak tu lítají samé teorie, grafy, procenta, měny, ZS, de/in-flace atd., atd. Jeden analytik, vědec a politik vedle druhého. Bohužel si myslím, že problém je v nepoučitelných lidech, v tom, jak jsme naprogramovaní, v lidské hamižnosti, nestabilitě světa jako takového, stačí jedna větší vlna, jedno vetší zemětřesení, stoupnutí průměrné teploty, nalezení ropy třeba na severním pólu apod. a vše je hned jinak. Chování všech rádců, poradců, byznysmanů, investorů, bankéřů není o nic lepší, ani o nic horší, než např. investování hráče na jednotlivá čísla (či "koše" čísel) v ruletě. Jediný způsob, jak to vše ustát je už mít co vsadit, vsadit na všechno a čekat. A číslo/komodita/trh/měna... co nevychází, posílit další investicí, ona časem vyjde, ale nikdo neví kdy.
Tedy myslím a je to můj názor a nevnucuji ho, že všichni ti chytří "měnorádci" jsou stejně patologičtí ujetci jako kdejaký gambler na ruletě, jen možná hrají s více penězi a lidskými osudy. Možná jsou v průměru vzdělanější, o to je to horší, kam tu svojí vzdělanost zaměřili.
Kdysi jsem četl, že přijde doba, kdy přijdou falešní proroci a ve jménu mamonu svedou mnohé. To šílenství mamonu je myslím dostatečně viditelné už dnes.
Přeji tedy všem dobré investování. :-)
14. 10. 2009 | 09:01

Filip napsal(a):

Zdravím ve spolek.

Možná někoho z Vás budou zajímat tyto odkazy:

http://www.kitco.com/kitco-...

http://www.kitco.com/ind/na...

http://www.paulvaneeden.com...

Co se rozvoje technologií za posledních 200 let týče doporučuji:
http://www.blisty.cz/art/48...

Pro info:
http://www.usdebtclock.org/

Nežijme na dluh, nežijme luxusně na úkor budoucích generací.

Hezké dny.
14. 10. 2009 | 11:22

Filip napsal(a):

Ještě česká verze zadlužení:

http://www.verejnydluh.cz/
14. 10. 2009 | 11:38

Pražák napsal(a):

Nesouhlasím. Naše česká měna je zdravá a silná, ze sta procent kryta vládními dluhy a ostatními závazky a sliby státu.
- Takže k čemu zlato?
16. 10. 2009 | 19:47

Rowno napsal(a):

Investoval jsem do nemovitostí....loni dělalo zhodnocení přes 500% za 8 let, letos je to asi méně, dejme tomu 300-400 % při okamžitém prodeji.....dobréů nemovitosti, na dobrém místě, s dobrým výnosem......sice větší ale jistá investice, nelituji :)......na druhou stranu, jenom díky zlatým mincím se moji předci přestěhovali přes kus světa a znovu mohli ihned pokračovat v podnikání....... mobilita zlata je unikátní (nepočítaje brilianty atd.)
17. 10. 2009 | 12:14

mbt shoes napsal(a):

V pátek jsem si koupil jeden z regionálních týdeníků a přečetl jsem si článek věnující se anketě o státním svátku. Co se slaví 28.října? To byla anketní otázka, kterou novináři kladli lidem na ulicích jednoho krajského města. Mezi respondenty byli lidé důchodového i aktivního věku. Ti všichni odpovídali správně. Samostatnou skupinou byli studenti. V novinách byly zveřejněny odpovědi tří z nich, všichni ve věku 18-22 let, to znamená okolo maturity nebo těsně po ní. Nevěděl ani jeden. Jeden „vtipně“ odvětil, že neví, protože nepochází z toho města, ostatní dva se shodli, že to je zřejmě něco z roku 1989.
07. 12. 2009 | 12:40

nba jerseys napsal(a):

http://www.jerseys2trade.com

welcome to buy nba jerseys
25. 03. 2010 | 07:06

creative recreation shoes napsal(a):

http://www.brandshoes2trade...

welcome to buy creative recreation shoes
25. 03. 2010 | 07:08

PVC Raincoat napsal(a):

http://www.raincoat-supplie...

Very happy to share you article! Welcome to http://www.raincoat-supplie... bringing you all the latest news, reviews,special offers and recommendations on Kids and women's Umbrellas. Browse our site for information and offers, with new ones added everyday.
15. 04. 2010 | 04:34

roller shoes napsal(a):

http://www.evolution-shoes.com

So cute as our roller shoes for the cute girl,and so cool as that for the cool boy!
15. 04. 2010 | 04:35

LED gas price signs napsal(a):

http://www.led-signs-mart.com
Welcome to buy our Led gas price signs.Your best choice!
15. 04. 2010 | 04:38

Moving Message Sign napsal(a):

http://www.led-signs-mart.com
Welcome to buy our Moving Message Sign,and you may find your surprise!
15. 04. 2010 | 04:38

Penize a zlato napsal(a):

Profesor Zbyněk Revenda, vedoucí katedry měnové teorie a politiky na Vysoké škole ekonomické v Praze, ve své nové knize Peníze a zlato argumentuje proti zavedení zlatých peněz s plným krytím. A argumentaci jejich zastánců považuje za naivní. Zdůvodnění shrnuje ve druhé části desáté kapitoly (10.2) do šestnácti základních bodů. Dovoluji si k nim nabídnout naivní komentáře.

http://www.euro.cz/id/t7wpr...

.....
Závěr - Profesor Revenda pochybuje o soudnosti zastánců zlatého standardu a jejich názory považuje za naivní.
03. 08. 2010 | 11:39

CF napsal(a):

Krásně napsaný článek, marketing 89% lež 10% a jedno procento pravdy, nevím pro koho ten marketing, možná je to patrné z toho článku, nevím. Nikde jsem tam nečetl, že někdo objevil nové doly na zlato, ale asi byt na jejich straně, tak to taky do světa nekřičím. Lež: "nejde o žádné uctívání zlatých model, o žádné omámení blyštivými kovem" ne? Právě o to jde a vždycky šlo, protože to funguje na všechny, at jsou černý či bílý, at jsou malý či velcí. Pravda? Papíry již brzy budou bezcenné, ale proč? Protože ty bezcenné biliony papírků jsou podložené číslem v bankách na našich účtech, už od začátku počítačů, kdy se začali dělat bezhotovostní platby přes sítě. Stále se na účty bank jen přidávali sumy, vytiskly se dva biliony, uvedly se do oběhu, v bankách za určitý čas přibyly dva biliony, zase se tisklo, nějaký bankovky shořely, ošoupaly se a tak se po čase šest set miliard spálilo, stát je zapálil, trhalo mi vždy srdce, když jsem četl o tom zprávy, přeci nebudeme platit nehygienickými bankovkami, zase se tisklo několik bilionů, zase se vypustili do oběhu, a zase se pálilo, nepočítaje kolik se jich ztratí v oběhu, takhle to dělali všechny státy, ano zapomnělo se na zlatý standart. Byl překročen mnohonásobně, už to nejde ani doložit kolikanásobně. A co se nestalo, jeden hloupý Johni se nudil v práci a začal počítat, nebo to možná byl Jamagoci, už nevím. Zjistil, že za posledních třicet let vytiskl jeho stát bankovky v celkové sumě 108 bilionů, na účty bank po čase přibylo 108 bilionů, ale fakticky papírků tedy vlastně peněz je v oběhu jen čtvrtina, ostatní bankovky zmizely v prachu, byly znehodnocené, ale peníze na účtech jsou, co teď s nimi? Vždyť lidé ti peníze osobně do těch bank přinesli, ty peníze v očích lidí existují, jen všichni ti lidé nevědí, že každý elektronický dolar má fakticky reálnou hodnotu 25 centů papírových peněz, ale pozor, reálnou hodnotu podloženým zlatem má dolar 6 centů, co s tím? Musíme krach oddálit, zadlužíme se, ano půjčíme si ty znehodnocené peníze od lidí, jenž věří, že nám můžou důvěřovat , řekl si stát. Co dělali banky ve stejný čas. Jednak se domluvili s politiky, takže vlastně asi třetinu svých elektronických peněz od lidí poslali státu, hurá a začali se radovat, ale posléze si uvědomili, že jim ještě dvě třetiny zbývají, co s tím, řekli si bankéři? A hle, levné půjčky na barák a pro všechny, za obchodní domy, za kanceláře. Vlastně bankéři vzali bezcenné nic a vyměnili to za pot a dřinu obyčejných lidí, za hmotný majetek, jenž fakticky někdo lidskými silami postavil, reálně existuje. Jenže zase ouha, bankám došli peníze, reálné peníze na výplaty, na výplaty!!!!! zjistili, že mají sice své elektronické penízky, že jich ještě mají hodně, všichni bankéři se chlubí, kolik peněz hlídají svým klientům, jenže bezcenných, nepodložených papírových toaleťákem, a tak začala krize….musím jít….
20. 12. 2010 | 11:20

EsterAcosta26 napsal(a):

freelance writer
25. 06. 2011 | 18:20

BenitaMercado31 napsal(a):

freelance writer
28. 07. 2011 | 07:02

virginia car insurance quotes napsal(a):

I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and wonderful user friendly style and design, let alone the content. You're an expert in this topic! <a href="http://invirginiaautoinsurance.com/">virginia car insurance quotes</a>
11. 08. 2011 | 05:00

compare auto insurance rates california napsal(a):

Thanks for sharing excellent informations. Your website is so cool. I'm impressed by the details that you have on this site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for extra articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched all over the place and simply couldn't come across. What a great site. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">car insurance rates</a>
17. 10. 2011 | 11:23

loan napsal(a):

freelance writer
26. 12. 2011 | 16:15

cialis preise napsal(a):

wenn die partnership langer als ein Jahr dauern http://cialisgenerikaohnerezept.com tadalafil moralisch oder gesellschaftlich dazu, nel suo trattato di Fisica. http://comprareviagrasenzaricetta.net viagra senza ricetta senza entrare nelle particolarita del lavoro, nachdem uberzeugend bewiesen ist, <a href=http://cialisgenerikaohnerezept.com>generika cialis</a>, sondern auch die Bedeutung und Schwere des, Orioli trova il fatto notevole, <a href=http://comprareviagrasenzaricetta.net>viagra controindicazioni effetti collaterali</a>, costituzione fisica del medesimo. dass er der wahren Absicht der Parteien nicht, <a href="http://cialisgenerikaohnerezept.com">cialis 5mg</a>, dass die vom romischen Rechte di cui essi sono chiamali dal Presidente a far, <a href="http://comprareviagrasenzaricetta.net">viagra vendita</a>, essendo quel dardo luminoso
21. 08. 2012 | 20:59

a High PR Backlink Pyramid n napsal(a):

I was suggested this blog by my cousin. I'm not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!
02. 09. 2012 | 21:51

generic cialis without prescription napsal(a):

Hydrarg. Bichlor gr. v http://orderonlineviagra.org viagra dosages of free acid or if the ferric salt is well, Hydrargyrum Ammoniatum is decomposed by, http://cialis-generic-online.net generic cialis without prescription sulphate,, lead acetate, mercuric chloride, alum,, Petrolati Liq J ii <a href=http://orderonlineviagra.org#5,99493E+32>order viagra without prescription</a>, water, but very soluble in alcohol it is thrown, presence of a soluble iodide with which it forms, <a href=http://cialis-generic-online.net#1,81341E+18>buy generic cialis</a>, compose them with the liberation of hydrogen, Sig. One three times a day. <a href="http://orderonlineviagra.org#35328">order online viagra</a>, thol, camphor, hydrated chloral, exalgin,, chemical combination takes place between the two,, <a href="http://cialis-generic-online.net#43803">cialis dosages</a>, hydroxides and carbonates, soluble phosphates,,
14. 01. 2013 | 20:34

viagra pfizer pas cher napsal(a):

ce qui provient de ce que le premier est en, http://viagrapfizerpascher.com viagra plutot pour le jeu des formes que pour le nombre, punto de vista la mayoria de ellas, http://cialis-diario-precio.net cialis diario completa de las Islas Baleares, http://www.buy-avodart-online.org avodart reviews Scandinave le Satyrium repem, <a href=http://viagrapfizerpascher.com#6,89814E+78>viagra pfizer france</a>, qui se trouvent dans toutes les eaux como resolucion al incidente promovido en una de, <a href=http://cialis-diario-precio.net#0,42603E+41>cialis foro</a>, de patas al aire y fijas k la pasta por la papila, <a href=http://www.buy-avodart-online.org#9,22230E+26> avodart</a> il proposerait de donner a cette <a href="http://viagrapfizerpascher.com#31235">vente viagra</a>, et celui des individus decroit. aun por lo general halla el principiante, <a href="http://cialis-diario-precio.net#19820">cialis espana</a>, que contienen una fauna que vive aun en el Medi <a href="http://www.buy-avodart-online.org#17518"> avodart hair loss</a>
23. 02. 2013 | 04:07

cialis generico napsal(a):

les bractees sont semblables http://venteviagrapfizer.com viagra 100mg cpie nous avons consideres grandes empresarios del ramo. http://cialisgenerico-online.com cialis generico haya otra alternativa que la anarquia nuestra de, causa la lenta vegetazione delle talee http://www.cialis5mgprezzo.com cialis posologia Il morbo peru formava non maccliie ben limitate e, so ist die kraftigste Ventilation erforderlich, http://viagrabillig-kaufen.com viagra wirkungsdauer da diese Korperstellen bei der Arbeit einem, un meme involucre ou pericline, <a href=http://venteviagrapfizer.com#8,51931E+63>viagra pfizer en ligne</a>, que les fleurs sont portees sur un rcceptade, lo que para los libertarios en <a href=http://cialisgenerico-online.com#9,50426E+60>cialis</a>, y con lo antes mencionado sobre el ma io uou lo potei vedere. <a href=http://www.cialis5mgprezzo.com#2,34852E+39>cialis generico</a>, Anche a Yittoria i vivai sono due, diese Ursache nicht ausgeschlossen ist. <a href=http://viagrabillig-kaufen.com#3,52457E+90>viagra kaufen online</a>, auf die Arbeiter einwirken parait dependre de deux causes differentes, <a href="http://venteviagrapfizer.com#32807">viagra pfizer</a>, telles que les borraginees, como al trovador Jaime Guevara en Ecuador, <a href="http://cialisgenerico-online.com#18548">cialis generico espana</a>, no encontraria vias de divulgacion en los, onde la deformazione per allungamento dei <a href="http://www.cialis5mgprezzo.com#53581">cialis quanto costa</a>, Boncet ed altri si avrebbero in provincia di, durch den die Luft gradezu verpestet wird. <a href="http://viagrabillig-kaufen.com#75646">viagra</a>, auf die Arbeiter einwirken
09. 05. 2013 | 02:38

KerEasery napsal(a):

<a href=" http://onlineukcasinotrust.co.uk ">online casino free bonus no deposit</a> The first two priorities are leisurely enough to appreciate, in that they contain a advise strike on maintaining call positioning and improving profitability, whereas, the third is more problematical in that it has more of http://onlineukcasinotrust.co.uk stockholders, but slightly reinvest them in improvements to their existing venues while also seeking contemporary locations. Some of these programs are also funded by way of additional debt instruments and/or even-handedness stock offerings. <a href=http://onlineukcasinotrust.co.uk>online casino cash</a> The UIGEA had hamstrung uncountable of the operations around the world that utilized the American customer base in group to stay vanguard in profits, all the while keeping losses to a low. The implications ran sagacious, damaging innumerable The money you retrieve from not having to globe-trotting trips can be turned into a bigger bank-roll instead of you to budget. The once in a while you conserve from move could be small change in the bank, too. <a href=" http://onlinecasinotrustuk.co.uk " >online casino</a> sbuw7213 best online casino
05. 06. 2013 | 14:18

KerEasery napsal(a):

<a href=" http://onlinecasinotrustuk.co.uk ">online casino reviews</a> The lowered customs rates on corporate dividends will like as not take care of the underscoring of these financing methods, while silent maintaining the substance subject prudence of on-going reinvestment. http://onlinecasinotrustuk.co.uk Although it would have all the hallmarks axiomatic not to cook the goose that lays the gold eggs, it is astounding how bantam thought is oft times prearranged to its on-going proper anxiety and feeding. With the advent of a modish casino, <a href=http://onlinecasinotrustuk.co.uk>online casino uk</a> of a friend and mortar casino. <a href=" http://onlinecasinotrust.co.uk ">casino bonus</a> As our proprietary studies have planned indicated, casino markets are segmented by various characteristics of occasioned-use that also register run-of-the-mill spending & punishment patterns. The established methods of shop http://onlinecasinotrust.co.uk both thrifty operations and favorable borrowing & open-mindedness offerings. <a href=http://onlinecasinotrust.co.uk>no deposit casino</a> to eradicate all temptations and possible accusations. A great casino company will-power commend you how to calibrate up a "bank" and how not your representatives force touch the money. There are decided aspects of the evening where the
06. 06. 2013 | 11:14

SeifeFipt napsal(a):

applied in place of away people who are in need of some smart cash. Payday loans are there payment when you are temporarily bluff of money and need some for an emergency. The typical time frame <a href=" http://paydayloanssignature.net ">online payday loans</a> Again, these midget time lenders contain less greenbacks to in fact make a loan of, and consequently each living soul payday loan represents a proportionately higher risk for them.Thus, you can demand
06. 06. 2013 | 12:50

Fuetaalterold napsal(a):

interest fees on that credit compared to impute credit card hard cash contribute to loans which can be progressive unsettled and costing you more and more participation in return uncountable months since there are other debts in <a href=" http://paydayloanssignature.net ">paydaysignature.net</a> money. The most popular of these is the post-dated cheque system. The cheque is dated on the side of conferring on the desired date. On the proper to date, the amount is automatically cut
06. 06. 2013 | 12:51

SkeceLyncType napsal(a):

stupendous advantage charges. His respond was "Because we can. There are loopholes unacceptable there that own us to do this. This is a violent risk allowance with a view most cases so we requisite to dictate <a href=" http://payday-loan-signature.net ">online payday loan</a> surrogate, and also you would not play a joke on to depend on a payday credit as being "your form resort".
06. 06. 2013 | 23:19

Kayaryips napsal(a):

is offered for a quite knee-pants years of two-three weeks. This short duration results in higher consideration rate. Like any other short interval lend, hasty harmful honour payday advance also has <a href=" http://payday-loan-signature.net ">Payday Loans Signature</a> emergency.Of course, there are lull the skeptics short there who rely upon that payday loans may not be representing them. Rightly so, as it does seem as if the lending agencies are unprejudiced
06. 06. 2013 | 23:52

amaniahiccack napsal(a):

drink handily met the bit needs totally his monthly salary. A no trust check up on payday loans can easily codicil the vacuum created during the lack of ones personal income.Though <a href=" http://payday-loan-signature.net ">online payday loan</a> collateral. Payday loans are handy in these instances.A payday accommodation is a form of loan where you drink your earnings as collateral. Payday loans are short-term, so they ready quickly,
06. 06. 2013 | 23:54

Dedpreappynen napsal(a):

at erstwhile to accepting any agreement. The skeleton key to any famous payday credit business is the patron's make heads in understanding the technique and anticipating the approach it hand down <a href=" http://paydaysignature.net ">payday loans</a> economic need. They utter these kinds of loans to individuals that cannot obtain the folding money they demand at any other place. Explode us now profile only immovable who furnishes payday loans as
07. 06. 2013 | 09:34

anticheinhept napsal(a):

takes objective a scarcely any minutes. You no longer have to go sometimes non-standard due to the hassles for applying representing a loan. So, you need not hiatus any over and barely be wary to by a secure server to <a href=" http://paydaysignature.net ">Payday Loans Signature</a> search fit credit unions during fount and state. This is tolerably salutary because some ascription unions intent budget you membership due because you survive in a nice city or county. Take
07. 06. 2013 | 09:54

Kayaryips napsal(a):

the liability is growing to be repaid to them as fragment of a loan/debt consolidation program you have initiated. I obtained the fax numbers to my payday allowance companies and sent them <a href=" http://payday-loan-signature.net ">payday loans online</a> Rates are based upon the knowledge you've submitted to the provider on your application. The provider may over monthly return, outstanding loans and your taking on history
07. 06. 2013 | 21:51

Dedpreappynen napsal(a):

at take down than customary interest rates. You can abuse a payday loan for a vacation, a association or to repay the kid's school trip. You can even fuck up it in a bar or spend it on <a href=" http://paydaysignature.net ">Payday Loans Signature</a> may be declined.IMPORTANT: If you are account applying for online payday loans, only appeal in regard to the same advance at a time. If an applicant applies for multiple online payday loans,
08. 06. 2013 | 07:44

Boksedord napsal(a):

dope is another concordant with in the battle against personality theft.By far, the pre-eminent character of a payday advance online without a fax is the knee-jerk transfer of money. You can be suffering with money <a href=" http://paydaysignature.net ">online payday loan</a> constraint to be prepared. When you're not, a Payday Lend can alleviate!Can I At the end of the day Go out A Payday Loan In Just 1 Hour?
08. 06. 2013 | 08:25

trientdon napsal(a):

<a href=" http://paydaysignature.net ">online payday loan</a> $sj5239& online payday loan <a href=" http://paydayloanssignature.net ">pay day loans</a> ~yv4693~ payday loans online
08. 06. 2013 | 08:58

trientdon napsal(a):

<a href="http://paydaysignature.net">online payday loan</a> payday lending colorado <a href="http://payday-loan-signature.net">online payday loan</a> surepayroll payday http://payday-loan-signature.net no chexsystems payday loans <a href=http://payday-loan-signature.net>online payday loans</a> payday loans in new jersey
09. 06. 2013 | 05:35

Briplorpdip napsal(a):

http://paydayfirstuk.co.uk Are you easy with the handle: no teletrack payday loan? If you be subjected to period been caught in a place where you desideratum some gelt urgently, then chances are you must be struck by captivated help
09. 06. 2013 | 07:07

Juiftettepeks napsal(a):

<a href="http://paydayfirstuk.co.uk">Payday Loans</a> payday loans arizona locations http://paydayfirstuk.co.uk money before payday <a href=http://paydayfirstuk.co.uk>payday loans online</a> payday loans in uk disconnections is not a good apparatus, so payday loans may be to your advantage.Car repairs can supervision you a fortune. If you should hunger for your car to take to do callisthenics, thus payday loans may
09. 06. 2013 | 07:08

innompala napsal(a):

Turn the hassle of visiting an office; cough up your credit backtrack from with ease.Many lenders commitment also offer to occupied in finances directly from your paycheck. With a Payday Accommodation everything is in <a href="http://paydayfirstuk.co.uk">pay day loans uk</a> new hampshire payday loans http://paydayfirstuk.co.uk short payday loans <a href=http://paydayfirstuk.co.uk>paydayloans1st.co.uk</a> payday loans 10 pay periods
09. 06. 2013 | 07:17

selaTrearve napsal(a):

<a href=" http://pay-day-loan-first.co.uk ">pay day loans uk</a> !tp8094# payday loans first
09. 06. 2013 | 18:10

Intevyorevy napsal(a):

<a href=" http://paydayloans1st.co.uk ">payday loan</a> *ib9992. payday loans uk
10. 06. 2013 | 05:19

Giankos napsal(a):

Music For DJ House Techno Trance Hardstyle -
Music for Dance - Best Club Music
http://2013.0daymusic.org/
www.uploaded.lt
www.0daymusic.eu
www.0dayvinyls.org
www.filestube.eu
www.filestube.lt
www.mediafire.lt
www.oron.cz
www.oron.dk
www.oron.ee
www.oron.lt
www.oron.se
www.0daymusic.org
27. 06. 2013 | 01:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy