Zlato nad sůl

08. 10. 2009 | 16:10
Přečteno 20882 krát
Úvod autora blogu: Historicky rekordní cena zlata je ideální příležitostí ke zveřejnění nějakého toho textu právě o onom žluťoučkém cenném kovu, což už plánuju delší dobu. Doug Casey je jedním z nejznámějších a nejžádanějších investorů na světě, jeho kniha Crisis Investing (Investování v krizi) se stala nejprodávanější knihou svého žánru všech dob. A přestože o penězích a zlatu existuje na netu spousta mnohem odbornějších článků od univerzitních profesorů a jiných profesionálních ekonomů, rozhovor s Dougem Caseym mi přišel nejvýstižnější a nejsrozumitelnější pro zdejší spíše laické publikum. Ať se líbí.

xxx


Moderátor: Dougu, ve finančním světě jste znám coby příznivec investování do zlata. Vysvětlete nám, proč?

Doug:
Jasně. Zaprvé proto, že zlato je odjakživa skutečná peněžní komodita. To, že dnes lidé považují za peníze malé barevné papírky ve své peněžence, je pouze dočasná anomálie, dílo nešťastné shody historických okolností. Dolar je čistě technicky pouhé platidlo, měna. A měna je státní náhražkou pravých peněz. Zlato jsou peníze.

Jak můžu něco takového tvrdit, říkáte si?

Inu, v průběhu historie sloužilo jako peníze leccos. V mnoha kulturách, včetně té starořímské, se platilo dobytkem. Řada národů používala jako peníze například sůl. Severoameričtí indiáni platili mušlemi. Během 2. světové války byly neoficiální měnou zajateckých táborů cigarety. Peníze jsou zkrátka jen směnným prostředkem a uchovatelem hodnoty.

Proto lze teoreticky platit téměř čímkoli. Některé předměty či komodity jsou však pochopitelně vhodnější než jiné. Během tisíců let historického vývoje si lidé vybrali za nejvhodnější formu peněz cenné kovy jako zlato či stříbro, primárně však zlato.

To se nestalo jen tak, bez důvodu. Už Aristoteles ve 4. století př. n. l. předložil pětibodovou definici kvalitních peněz, která platí dodnes. Kvalitní peníze musejí být:
- trvanlivé
- dobře dělitelné
- jednotné
- praktické
- a vzácné

Moderátor: Můžete to rozvést?

Doug: Jasně. Mimochodem, z těchhle pěti vlastností si můžeme logicky odvodit i to, jaký osud čeká americký dolar.

Zaprvé si vezměme trvanlivost. Nad tím není třeba dlouho dumat – komu by se líbilo, kdyby mu peníze v portmonce nebo bankovním sejfu shnily, zplesnivěly nebo ztrouchnivěly, že ano. Proto neplatíme v obchodě například obilím.

Dělitelnost. To je opět jasné. Proto nepoužíváme jako peníze diamanty, protože ty nejde rozštěpit, aniž by si zachovaly hodnotu.

Moderátor: Jasně, kdybych zaplatil za nové Ferrari Monou Lisou, co by mi v autosalonu vydali jako drobné – Picassovy miniatury?

Doug: Přesně tak. Dále tu máme jednotnost. Proto nepoužíváme jako peníze například nemovitosti. Každý kus je jiný.

Praktičnost – proto neplatíme jinými kovy, například olovem nebo mědí. Mince by musely být velké jako víka od kanálu.

A nakonec relativní vzácnost – hlavní důvod, proč by za peníze neměl sloužit například papír.

Moderátor: Protože papírové peníze lze vyrábět bez omezení.

Doug: Přesně. Králové a císaři, kteří obrušovali zlaté mince nebo je ředili jinými kovy, si určitě nedokázali představit ani v nejdivočejším snu, že jejich nástupci v daleké budoucnosti podstrčí lidem místo peněz papír a projde jim to.

Každopádně toto jsou důvody, proč je zlato nejlepšími penězi.

Aby bylo jasno – nejde o žádné uctívání zlatých model, o žádné omámení blyštivými kovem, o žádnou barbarskou pověrčivost. Je to záležitost obyčejného zdravého rozumu. Zlato se zkrátka mimořádně dobře hodí pro funkci peněz, stejně jako hliník je ideálním materiálem pro stavbu letadel, ocel pro stavbu mostů, uran pro funkci paliva v jaderných elektrárnách nebo papír k výrobě knih. Když uděláte letadlo z olova nebo peníze z papíru, dočkáte se akorát krachu.

Politici a nejrůznější úředníci však papírové peníze zbožňují, protože díky nim mohou své poddané občany danit nepřímo, podloudně, skrze inflaci. A papírové peníze uctívají jako novodobou modlu i nejrůznější potrhlé ekonomické teorie jako třeba ta Keynesova.

A tak není divu, že si dnes lidé na celém světě myslí nejen to, že barevné papírky, které mají v peněžence, jsou skutečné peníze, ale také že je to tak správné. Přestože je to nesmysl.

Je to také jeden z důvodů, proč být skeptický ohledně budoucnosti naší rasy – lidé totiž uvěří i sebevětší pitomosti, pokud ji slyší dostatečně často od svých zvolených představitelů.

Až současný peněžní systém zkolabuje – jako se to dosud stalo se všemi systémy papírových peněz – téměř určitě jej znovu nahradí nějaká obdoba zlatého standardu.

Moderátor: Pravda, už dnes se začíná prosazovat takzvané digitální zlato. E-gold podřízly státní orgány, ale firmě GoldMoney.com se zatím evidentně daří. Myslíte, že jak oficiální papírové měny začnou ztrácet důvěryhodnost, začnou lidé používat právě digitální zlato?

Doug: Proč ne? Víte, v 18. a 19. století byly „papírové peníze“, které člověk nosil v portmonce, opravdovými bankovkami – v tom smyslu, že je vydávaly samotné banky. Tyto bankovky byly vlastně stvrzenky na zlato či stříbro, které měl člověk uložené v bankovním trezoru. Lidé je používali místo peněz, protože to bylo pohodlnější, než s sebou tahat pytel plný zlaťáků nebo stříbrňáků.

Dnes to ale neplatí. Dnes už na bankovkách nestojí „Měna XYZ je krytá zlatem“, protože jednu bankovku si člověk může vyměnit akorát za pár jiných. Proto se současnému peněžnímu režimu říká fiat standard, od latinského fiat, což znamená „budiž“, přeneseně pak úřední výnos – neboli peníze z moci úřední. Je to proto, že lidé by sami od sebe nekrytými penězi nikdy neplatili. Dnes to dělají jen proto, že by jinak skončili ve vězení.

Moderátor: Budou ale lidé digitální zlato přijímat jako peníze? Uvěří mu? Kdysi lidé věřili bankovkám, protože věřili bankám, které měly jistou obchodní čest a reputaci. Neexistoval žádný státní úřad, který by posvěcoval jejich hodnotu. Dnes však lidé takto neuvažují. Myslí si, že garantem jejich peněz je stát.

Doug: To máte pravdu. Bude muset dojít k zásadní změně pohledu na tuto věc. A ta možná už probíhá. Například v Zimbabwe vám každý potvrdí, že i státní garance může stát za starou belu. A kolaps dolaru coby světové rezervní měny je dalším balvanem, který může spustit lavinu změny. Osobně bych měl daleko raději tisíc uncí zlata uložených u GoldMoney.com než milion dolarů na účtu u Citibank.

Dolary brzy zmizí ze světové scény. Už dnes si je státy přehazují jako horkou bramboru. Číňané jich mají dva biliony a chtějí se jich zbavit, protože nejsou padlí na hlavu a vidí, kam se tahle měna řítí. Ale totéž platí pro všechny země světa – jejich centrální bankéři dobře vědí, že sedí na hromadě horkých brambor a budou je chtít přehodit na někoho jiného.

Nakonec se některá země rozhodne zavést poctivou, stabilní, tvrdou měnu krytou zlatem. Před deseti lety se Malajsie pokusila společně s ostatními muslimskými zeměmi zavést nový standard – zlatý dinár a stříbrný dirham. Zkrachovalo to, protože politici si navzájem nevěřili – vlády muslimských zemí jsou prakticky všechny skrz naskrz zkorumpované.

A Čína už dnes oficiálně vyzývá své občany ke hromadění zlata a k investicím do zlata. Kdyby zavedli zlatem krytý yuan, stali by se rázem vůdčí zemí v měnové oblasti. Zaznívají také zprávy, že značná kvanta zlata nakupují také Rusové. Možná se dočkáme i zlatem krytého rublu.

Oproti tomu Spojené státy tisknou biliony nových dolarů ročně. To nemůže skončit jinak než zásadní proměnou mezinárodního měnového systému v dohledné budoucnosti.

Tak či onak není důvod věřit čínské nebo ruské vládě o nic víc než té americké. Lidé by neměli věřit žádné měně, která není krytá něčím hmatatelným. A jak nám ukázal Aristoteles a historie, nejlepšími penězi je zlato.

Moderátor: Fajn, na závěr ještě radu – jaké zlato byste doporučoval vlastnit?

Doug: Mám raději mince než cihly. Jsou jistější a praktičtější. Ať už vycestujete kdekoli do světa, se svými Gold Eagly, Krugerrandy nebo Philharmoniky se neztratíte. Některé značky cihel však nejsou pro veřejnost nebo některé prodejce dostatečně známé či důvěryhodné.

Pokud jde o větší objemy, mám rád GoldMoney.com nebo bezpečný a praktický účet u firmy Kitco. Nedám dopustit ani na program zlatých certifikátů australské mincovny Perth Mint – ten je ideální hlavně pro lidi, kteří dávají přednost určité státní záruce.

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy