Euro za nic nemůže

07. 03. 2010 | 23:24
Přečteno 3894 krát
Peníze v podobě mincí prý před 2 600 lety vynašli Řekové.

Byl to požehnaný vynález, který odsunul těžkopádný barter na propadliště dějin a odstartoval zcela novou éru dělby práce, obchodu, pokroku a prosperity. Měl však i temné stránky – nejrůznější vládcové, králové, diktátoři, tyrani, panovníci a politici od těch dob podléhají neodolatelnému nutkání svou národní měnu nejrůznějšími vynalézavými způsoby znehodnocovat, depreciovat, devalvovat a nafukovat.

Inflace je totiž mimořádně pohodlný (z hlediska vládců) a mimořádně zákeřný (z hlediska občanů) způsob placení státních účtů. Kdysi králové ořezávali zlaté a stříbrné mince po okrajích nebo je tavili a ředili méně cennými kovy, aby měli na své nekonečné války a rozbroje, a říkali tomu „posvátné právo vladařovo“. Dnes centrální banky chrlí nové peníze prostřednictvím počítačů a státní tiskárny cenin, aby měli politici na své nekonečné a nesplnitelné sliby voličům a lobbistům, a říká se tomu „měnová politika“. Ale to by bylo na déle.

Řekové nám po dvou a půl tisících letech udělují další lekci o užívání a zneužívání peněz. Jejich velký a starobylý národ je dnes stručně a krátce v pěkné bryndě. Deficit jejich státního rozpočtu se po revizích šplhá ke 13 procentům (a ani to nemusí být dle Eurostatu „konečná“), a jelikož Řekové platí eurem, nemohou si už chybějící peníze jednoduše natisknout, jak to měli odjakživa ve zvyku.

Někteří naši ekonomové a analytici, zejména pravého příklonu, dnes tvrdí, že Řecko „pod tíhou eura chřadne“ a že „nemožnost devalvovat měnu zapůsobila jako zaváží na krku“. Je to ale opravdu tak, že kdyby Řecko mělo stále drachmu, zněl by v ulicích aténských zpěv a retsina by tekla proudem?

Na zastáncích inflace a devalvace mě nepřestává udivovat jejich poněkud kuriózní neschopnost nebo neochota vidět také negativní stránky znehodnocování měny. Například v Řecku v 80. letech, v časech největších rozpočtových excesů, dosahovala meziroční inflace 20 % a úrokové sazby na tom nebyly o nic lépe. Pravda, kdyby Řecko bývalo nevstoupilo do eurozóny a ve světle současných problémů by se jalo prudce znehodnocovat drachmu, měli by řečtí a evropští politici mnohem snazší život. To vše ale pouze za cenu ožebračení už tak těžce zkoušené země a vydrancování úspor tamějších obyvatel. A co by se tím vyřešilo z dlouhodobého hlediska? Opravdu si odpůrci eura myslí, že možnost tisknout si vlastní měnu je zárukou fiskální zodpovědnosti politické reprezentace?

Ekonomové a analytici, kteří tvrdí, že euro svazuje Řekům ruce, mají technicky pravdu. Zapomínají ovšem, jak řečtí politici před vstupem do eurozóny své měnové svobody zneužívali. Historie drachmy je historií chronické inflace a znehodnocování. Řecko je jako notorický alkoholik, který doma míval vlastní palírnu, ale dnes se léčí na protialkoholním a klíčky od baru má jen pan doktor Trichet. Jistě, odvykací terapie bolí a je nepříjemná, jenže co je lepší – zvracet rok dva Antabus, nebo se pomalu, ale jistě upít k smrti?

Ve 20. století všechny země světa postupně opustily tisíciletou tradici „neflexibilního“ zlatého standardu a přešly na tenký led nekrytých, papírových a dokonale „flexibilních“ měn s centrálními bankami v čele. Takový režim je zárukou lecčeho, jen ne kvalitních a stabilních peněz. Centrální plánování v ekonomice jednoduše nefunguje, ať už jde o plánování množství peněz a výše úroků z úřadů ECB ve Frankfurtu nebo množství betonu a oceli z úřadů Gosplanu v Moskvě.

Euro není náš peněžní mesiáš, jenže systém mnoha izolovaných národních měn je nepřirozený a kontraproduktivní, a to platí v moderní éře „ekonomiky bez hranic“ dvojnásob. Globální hospodářství si holt žádá globální měnu, a pokud mám na výběr mezi pouhými dvěma reálnými možnostmi – papírovou celoevropskou měnou a papírovými národními měnami, volím jednoznačně to první.

Aleš Michl má pravdu, euro není motor ekonomiky a ani za nás neodpracuje domácí úkoly a resty. Ale to také nikdo nečeká. Euro není spása, ale ani hrozba. Je to příležitost, pro Řeky i pro Čechy, příležitost k alespoň částečnému návratu ke staré dobré měnové „neflexibilitě“. Euro nabízí cestu ke zdravějším státním financím a stabilnějším penězům, na oplátku ale vyžaduje disciplínu a ochotu členských zemí zodpovědně hospodařit a nežít si nad poměry.

Můj Twitter

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pípa napsal(a):

Ano, ano, stokrát ano. Pane autore miluji Vás. Máte obrovskou pravdu. Vzhledem k tomu, že jsem právě prodal nemovitost a stavím novou, mám peníze v bankách, mám obrovský strach z těch našich "ekonomů", zvlášť, když tak mluví o naší podobě Řecku.
08. 03. 2010 | 00:28

Zbyněk Matyáš napsal(a):

"Peníze v podobě mincí prý před 2 600 lety vynašli Řekové"
" V Lýdii byly nalezeny nejstarší známé mince z období kolem roku 660 př. n. l." Tam žili Lýdové.
http://cs.wikipedia.org/wik...
08. 03. 2010 | 01:21

Zbyněk Matyáš napsal(a):

»vyžaduje disciplínu a ochotu členských zemí zodpovědně hospodařit a nežít si nad poměry.«
Nesplnitelné, Evropané jsou už příliš rozežraní.
08. 03. 2010 | 01:23

kolemjdoucí napsal(a):

Příznačné, že jste vynechal banky s jejich půjčováním na úrok a částečnými rezervami. To ony jsou zodpovědné za 99 % vytvářených/zničených peněz.
08. 03. 2010 | 02:26

hovorka11 napsal(a):

Jenom slepý a hluchý si nemůže všimnout, že v Řecku probíhá boj lidí za průhledné tržní podmínky a svržení nadvlády podvodníků ve finančnictví, kteří zemi zdevastovali. Finanční bublina se rozrostla do takových rozměrů, že finančníkům stálo za to, při úsilí o EURo falšovat údaje. Teď usilují o utažení opasků lidem finančníci, kteří si nahrabali podvody a chtějí to doplnit z jejich úspor .
Podobný styl u nás se uplatňuje u důchodového připojištění, kdy se bere z daní příspěvek a pak se papírově věnuje těm, kteří spoří. Ve skutečnosti se jedná o evidentní letadlo s akciemi a státními obligacemi (státním dluhem). Vlastně jsme nuceni k tomu, co žádný hospodář neudělá-
platit do kapsy zbohatlíkům z penzijních fondů, kteří nám zachovávají čím dál větší prázdnotu, kterou si budeme neustále sami sobě naplňovat. Je to největší humus propojenosti státu s finančními lobby !
08. 03. 2010 | 08:05

JC napsal(a):

Zajímavá úvaha platná dle "šedivé teorie" avšak "zelený strom života" si mrška roste jak se mu zlíbí.
Cosi mě říká, že v akutních problémech není jen Řecko, ale také třeba Itálie a Španělsko.
Dále netvrdím, že pokud by šlo Euro následkem krachu ve 2-3 státech EU-zony ke dnu, nestáhlo by nás to také.Možná by nám však investoři dovolili zůstat stá na špičkách a mít pusu nad hladinou.
08. 03. 2010 | 09:45

xx napsal(a):

To je jenom boj jednoho uzkeho pohledu s druhym uzkym pohledem politicky a ideologicky motivovanymi.

Jenomze je treba si uvedomit, bez ideologickeho zatmeni, dve dulezite veci. Co jsou penize a jaka je jejich nejdulezitejsi funkce. A jaka je ekonomicka sila regionu pouzivajicich spolecnou menu.

1) Euro neni zlatem podlozena mena. Tudiz jeho "stabilita" neni o nic vetsi ci mensi nez stabilita ostatnich men.

2) Euro podleha menove politice jako kazda jina mena. V eurozone jsou ekonomiky ktere maji velmi odlisnou uroven a v prostredi nekryte meny proste nekdy vyzaduji zasahy ktere ostatnim uskodi. Jaka menova politika vyhovuje Nemecku, Francii nemusi nutne aktualne vyhovovat Recku. Bez ohledu na to kdo ci co zpusobilo potize Recka, ted v tuto chvili by Recku pomohla vlastni menova politika.

3) uvedomme si ze VZDY to odnaseji lide a plati se to z jejich uspor. Bez ohledu na EURO. Jak je videt, ani EURO neozdravilo Recke finance, neprimelo recke politiky chovat se zpusobne a dobre hospodarit. Takze ten argument pana Drobka je bezcenny.
08. 03. 2010 | 09:48

Rumcajs napsal(a):

Hovorka, tebe když vaši dělali, tek venku musel bejt hroznej blázinec.
08. 03. 2010 | 09:52

Rumcajs napsal(a):

Souhlasím s XX:

Hlavní problém není euro, ale kombinace států s různou rozpočtovou kázní a různou pracovní morálkou.

Itálie, Řecko - to jsou země s vysokou neproduktivní zátěží ve formě nemakačenků a státních úředníků. Něco takového neutáhnou ani ekonomické Lurdy.
08. 03. 2010 | 10:08

JC napsal(a):

Rumcajs,
Kdesi jsem slyšel, že ouřadi v Řecku dostávali příplatky za dodržování pracovní doby:-)))
To je na cvokhaus.
08. 03. 2010 | 10:12

Gerd napsal(a):

xx,
Řecko především nikdy nemělo být do eurozóny přijato a pokud už bylo, měli je vykopnout za podvod při přijetí. Pokud je z politických důvodů potřebuje EU udržet v eurozóně, holt každá sranda něco stojí.
Co se týká stability eura, zde je dána ochotou centrální banky držet nastavený kurz. A té fankfurtské věřím o něco více než té pražské.
Máte pravdu, že vše nakonec odnesou lidé, hlavně ti s úsporami.
Hezký den!
08. 03. 2010 | 10:22

xx napsal(a):

Problem nastava ve chvili kdy se lide s usporami stanou mensinou na vymreni.

Pripomenme si co nastava ve slabych ekonomikach ktere pevne navazali svoji menu na stabilni menu silnych statu ! Lotyssko, Argentina. V tezke chvili jim to muze zlomit vaz.
08. 03. 2010 | 10:30

alesdrobek napsal(a):

xx - však taky píšu, že systém nekrytých, centrálně plánovaných měn stojí na hliněných nohách všeobecně. Ovšem možnost znovuzavedení zlatého standardu jaksi není na stole. Proto mám-li na výběr mezi pouhými dvěma "zly", volím menší zlo eura.

Argument, že každá země potřebuje "jinou měnovou politiku", je starý unavený argument pro měnovou "flexibilitu". To je taky hlavní důvod, proč státy a vlády zničily zlatý standard - prý jim "svazoval ruce". Nebo jinými slovy - nemohly si tisknout tolik peněz, kolik chtěly.

Pochopte ovšem, že neflexibilita je tou hlavní devízou kvalitní měny. Možnost dělat vlastní měnovou politiku, neboli tisknout si peníze podle "potřeby", vede zejména ve státech jako Řecko, Španělsko či Itálie k vysoké inflaci, znehodnocování měny, ožebračování země a rabování úspor obyvatel.

"EURO neozdravilo Recke finance, neprimelo recke politiky chovat se zpusobne a dobre hospodarit." - a to, co se v Řecku děje teď, není ozdravný proces? Není to ta fáze "donucování", kdy řečtí politici chtě nechtě musejí hrábnout do rozpočtu a nastolit jakýs takýs řád? Pokud jim Německo zase nepůjčí, tak euro splní PŘESNĚ tu úlohu, kterou má.
08. 03. 2010 | 10:31

jogín napsal(a):

Milý pane Drobku, budu doplňovat to, co jistě víte, ale co jste vynechal. Inflace je zásadně důležitá, protože umožňuje státu snižovat své dluhy na úkor obyčejných spořílků. A nejde jen o stát, stejným způsobem na ni vydělávají všichni, kteří pomocí dluhů dosáhli na koupi reálného majetku.
08. 03. 2010 | 10:40

xx napsal(a):

alesdrobek: v prostredi nekrytych men se muzeme bavit pouze o ruzne flexibilite. Neflexibilita neexistuje. V prostredi nekrytych men je pevnejsi mena pro mene silne ekonomiky za urcitych okolnosti nevyhodna az likvidacni.

Euro podleha menove politice stejne jako koruna, jenom je ta politicka odlisna, zita na miru silnejsim vyspelejsim ekonomikam. Navazat slabsi ekonomiku na menovou politiku silnejsich v prostredi nekrytych penez muze byt nebezpecne a dokazuji to priklady z nedavne minulosti i soucasnosti.

Probudte se - nejsme Nemecko, nedohnali jsme ten deficit, jsme stale jeste zaostali a jeste nejakou dobu budeme. Prestoze se nasi politici zejmena pred volbama snazi vyvolat dojem ze uz po volbach budem na urovni Nemecka ci Francie a vsechno budem mit, relana situace je proste uplne jina. A prijeti Eura se tyka realneho zivota a ne politickych predvolebnich vzdusnych zamku.
08. 03. 2010 | 10:59

Tencokida Hnuj napsal(a):

Kapitál je pes, který přestal hlídat, štěká, zaběhává se a šuká s jakýmkoliv zvířetem, které podlehne jeho chtíči. Plodí tak bastardy, kteří už nejsou psy , ale jakýmisi zvrhlými kreaturami původního nejvěrnějšího přítele člověka.
Výsledkem jeho promiskuitního střídání pána a partnerek jsou opuštěné boudy s hromadami hoven před nimi a pitoreskní štěnata v kotcích politických stran.

Páníček se stal služebníčkem, který svému pejskovi a jeho mutantům nestačí nosit žrádlo. Aniž by za to něco od svého domácího miláčka obdržel.
Je nucen s ním jezdit po výstavách, jízdné a vlezné platí on.
Odměnou je mu pouze to, že pejsek ho občas rafne do lýtka a pustí mu tak žilou.

Řekové prý vynalezli peníze (mince), řekl tady kdosi. Peníze jsou také kapitál.
Hodný sluha, ale zlý pán - jako pes.

Možná, že se právě Řekům podaří vynaleznout hůl. Tedy způsob jak chování psa uvést do patřičných mezí. Aniž bychom mu při tom zpřelámali žebra.
08. 03. 2010 | 13:11

Emissary napsal(a):

Aleši,

euro v případě Řecka může minimálně za jedno. Máme mocnou měnu, můžeme dělat cokoliv, ona to vstřebá.

je to tedy psychologický jev. Psychologie lidí je v ekonomice mocná páka.
08. 03. 2010 | 13:56

Jirka H. napsal(a):

Aleš Drobek:
Souhlas, napsal jste to dobře.

PS: I ten překlad Woodsova "Krachu" se vám povedl, díky...
08. 03. 2010 | 14:40

alesdrobek napsal(a):

xx - probuďte se vy a uvědomte si, že hezky znějící fráze "měnová politika" neznamená v jádru nic jiného než tisknutí peněz. "Uvolněná měnová politika" znamená tisknutí hodně peněz, "kontrakční měnová politika" pak tištění méně peněz. A tištění peněz zase v jádru neznamená nic jiného, než nenápadné okrádání lidí.

Vaše hezky a odborně znějící argumenty o potřebě "šití měnové politiky na míru" a "navazování měnové politiky" na to či ono jsou jen prázdné ekonomistní obraty, které do světa vytrubují odborníci z HN, Ekonoma apod. Ekonomika - tedy průmyslový a podnikatelský sektor - jednotnou měnu bez výhrad vítá. Jediný sektor, kterému pevná neflexibilní měna vadí, je ten politický.

A "příklady z nedávné minulosti i současnosti" (jako např. právě Řecko), rozhodně nedokazují, že jednotná měna je problém. Dokazují akorát, že některé státy mají nezodpovědné hospodáře, to je vše.
08. 03. 2010 | 14:43

xx napsal(a):

Alesi: vy si neuvedomujete ze sedite v jedoucim rychliku. A z neho neni radno vyskakovat nebo dokonce za jizdy presedat do rychliku jedouciho jinym smerem.

Vase argumenty chapu a souhlasim s nimi. Co nechapu je, ze vam Euro pripada v necem lepsi. Vzdyt Euro je uplne stejna nekryta mena jako Koruna nebo byvala Drachma. V cem je tolik lepsi ? Ze s Eurem se manipuluje v zajmu velkych ekonomicky silnych zemi ?

Uvedomte si ze co je dobre pro exportery a podnikatele, nemusi byt nutne dobre pro obcana. Chapu ze pro podnikatele muze byt euro prinosem, zjednodusenim, ale pouze pro ty co obchoduji s eurozonou. Ja vim je to vetsi cast naseho exportu.

Priklady z minulosti, jako je Argentina, Lotyssko naopak dokazuji ze to muze byt problem. Recko naopak nedokazuje ze jednotna mena muze byt stabilizacnim faktorem. Tak kdo se tu ma probudit ze sna o Euru ? Ze sna o clenstvi v klubu vyvolenych ?

Budme dobri, makejme, vyspejme a pak si s panem bohem zavedme tvrdou nekrytou menu nejvyspelejsich zemi. Dokud ale nejsme ani na dostrel urovne Nemecka, byl bych velmi opatrny !!
08. 03. 2010 | 15:02

Emissary napsal(a):

Pane xx,

na dostřel Německa určitě jsme, stačí porovnat HDP v paritě kupní síly. Ale můžeme za to my, i třeba jen Německo, v kterém tento ukazatel klesá pomalu a soustavně, ale jistě dolů. :)

Naše závislost na ekonomice Německa je vskutku pozoruhodná.
08. 03. 2010 | 15:20

Emissary napsal(a):

Aleši,

je to třeba jinak.

Dejte kurzor až dole, a pak posuňte mírně nahoru. Na odkazech od nicku Emissary možná najdete vysvětlení. :)

http://blog.aktualne.centru...
08. 03. 2010 | 15:33

alesdrobek napsal(a):

xx - nemůžu si pomoct, ale - četl jste ten článek celý? Já myslím, že na otázku proč považuji euro za lepší, i když to je jen další papírová měna, tam jasně odpovídám.

A k Řecku (potažmo Argentině aspol.) už potřetí dodávám, že destabilizujícím faktorem NENÍ měnová, nýbrž fiskální politika. To je přece při pohledu na tamější deficity a strukturu rozpočtů naprosto evidentní věc. Jak to můžete nevidět?
08. 03. 2010 | 16:04

hanz napsal(a):

Myslim ze problemy recka jsou evidentne jinde nez v euru..ta rozezranost je do oci bijici: http://www.lidovky.cz/recka...
08. 03. 2010 | 16:39

hovorka11 napsal(a):

Myslím, že jednotná měna zůžuje manipulativní rozpětí umělé inflace a tím brání zpětné sanaci rozkradeného státu- v překladu: finančním spekulantům velmi nevyhovuje na rozdíl od výrobního sektoru. Znamená to, že země, která chce v euroměně obstát se musí více zbavit svých tunelářských praktik a přizpůsobit se průhlednosti finančních toků vyspělejším státům. Není náhodou, že Klaus proti EURu bojuje, bojuje i proti likvidaci daňových rájů. EURo proti koruně neumožňuje v tak velké míře neoliberální machinace s měnou. V hrozbě rozdílné produktivity a pracovitosti to zdaleka takovou hrozbu nevidím, spíše naopak...
08. 03. 2010 | 16:44

xx napsal(a):

Ale kdo tvrdi, ze za problemy Recka muze EURO, resp. ze je pricinou !

Je to tak ze EURO pred vznikem tech problemu nijak neochrani a kdyz nastanou, EURO vse jenom zhorsi.

To je proste fakt, ktery dokazuje i vyvoj ohledne Recka, nebo Lotysska ci Argentiny.

Co je na tom k nepochopeni ? A ze menova politika se tyka i Eura je snad proboha take jasne. A ze menova politika muze podporovat vznik problemu je snad take smutny fakt.

Tak v cem se vlastne neshodujeme ;)
08. 03. 2010 | 16:48

xx napsal(a):

Hovorka11: Recko dokazuje ze se mylite.
08. 03. 2010 | 16:49

alesdrobek napsal(a):

xx - "Je to tak ze EURO pred vznikem tech problemu nijak neochrani a kdyz nastanou, EURO vse jenom zhorsi."

Špatně. Euro donutí politiky ty problémy řešit. To je prostě fakt, který dokazuje i vývoj ohledně Řecka. Co je na tom k nepochopení?
08. 03. 2010 | 16:56

JC napsal(a):

alesdrobek,
Řekl bych, že Klaus o těchto možných nástrahách společné měny mluvil, ale vy/tedy zastánci EUR/ jste říkali, že nic takového nehrozí.
Nyní jste již opatrnější a říkáte, že za to nemůže Euro, ale špatná fiskální politika Řecka.
Zatím jsem nezaznamenal náznak toho, že by Řecko něco řešilo.
A těch hříšníků je v Eurozoně rozhodně víc.
Co se tedy s Eurem stane až do toho spadnou Itálie a třeba Španělsko ?
08. 03. 2010 | 17:05

hovorka11 napsal(a):

hanz:
Zajímavý odkaz, ukazuje se, jak politici dokážou díky svému prospěchu zlikvidovat stát. Ekonomové, kteří jsou za to placeni setrvávali na podvodu spolu s politiky. Státní zaměstnanec se stal nesmyslně lukrativně placený na úkor podnikatelského sektoru.
Není to o "levici a pravici", ale o úplatnosti, klientelismu, a postupné likvidaci tržního prostředí se sociální sítí.
Vidím obdobu i u nás. Sociální bydlení si rozebírají politici, ČEZ a ostatní monopoly si dělají co chtějí, firmy se stěhují do daňových rájů a náš prezident odvádí pozornost na "oteplisty, ekobolševiky, darwinisty a pod. O skutečných nutnosti nápravy a likvidaci penězovodů napojených na státní zakázky ani slovo.
08. 03. 2010 | 17:11

xx napsal(a):

Jakym mechanismem donutilo Euro resit Recko problemy? Pokud vim Recko vstoupilo do Eurozony hned na pocatku, v roce 2001/2. Nezdase ze by je Euro donutilo resit problemy. A problemy Recka nevznikly vcera ani prevcirem, dokonce ani v roce 2001, to je bez debaty.

Teprve snizeni ratingu a recese donutily Recko alespon priznat barvu jak to s jejich financema ve skutecnosti je.

Co je na tom nepochopitelneho ?
08. 03. 2010 | 17:12

hovorka11 napsal(a):

xx:
Řecko dokazuje, že se nemýlím.
Jestli jste si nevšiml, tak ČSSD,ODS i ostatními strany si zajišťují komunismus pro sebe a pro obyčejné lidi feudální podmínky o lidi nejde, to jsou jen figurky na ohlupování..
08. 03. 2010 | 17:16

Jirka H. napsal(a):

JC:
No, o něco se Řecká vláda přece jenom snaží. Pokud by mělo Řecko drachmu, tak by devalvovali, jinými slovy ožebračili národ, lépe řečeno tu zodpovědnější část, která nežije jen na dluh, a bylo by "zalíčeno". Nic dál by se nedělo a čekali by na další katastrofu.
Problém kolem Eura spočívá, podle mého mínění, v tom, která mentalita ohledně peněz převládne - jestli to bude něměcký, zodpovědnější přístup anebo přístup ala Itálie a spol.
08. 03. 2010 | 17:20

hanz napsal(a):

hovorka11: ja se obavam ze to neni pouze o politicich - cely narod pristoupil na tuto hru a ja se v rozhovoru ukazuje, lidem nevadi ze berou oficialni plat ucitele, ve skole vpodstate neuci, naopak deti doucuji ve "volne" chvili za nezdanene penize. Cisla o odstupnych a jinych vyhodach jenom dokazuji ze je neustale "podplacet" obcany aby se kolotoc nezastavil. Obcane pristoupili na spinavou hru ale jako spolecnost se tvari ze je vsechno vporadku. Pan Drobek to v clanku velice dobre popsal tou alkoholickou metaforou - to co se deje neni pro Reky nijak zdrave. U nas maji lidi samozrejme podobne tendence, nastesti to neni tak brutalni.
08. 03. 2010 | 17:22

hovorka11 napsal(a):

xx:
Jestli sebou táhnu dluh a neřeším ho, tak dluh zůstává. To euro neovlivňuje.
Jsem přesvědčen ale o tom, že bez větší průhlednosti tudíž centralizaci dohledu takový státně různorodý moloch jako EU bude těžko fungovat.
Řecku bych nepomáhal, dokud si tam lidi neudělají pořádek sami. Stejně si to myslím i o našem státě.
08. 03. 2010 | 17:26

xx napsal(a):

Hovorka11: napsal jste, cituji "Znamená to, že země, která chce v euroměně obstát se musí více zbavit svých tunelářských praktik a přizpůsobit se průhlednosti finančních toků vyspělejším státům." a prave Recko dokazuje, ze ackoli ma Euro jiz 10 let, problemy dostala na povrch az krize a snizeni ratingu investicnimi agenturami a neudrzitelnost situace jako takove. Euro nehraje zadnou pozitivni roli. Prave situace Recka dokazuje ze politici rozdavaji a uplaceji volice z dluhu bez ohledu na Euro.
08. 03. 2010 | 17:28

JC napsal(a):

Jirka H.
Jestli jste četl ten odkaz od "hanz" tak Řekové věřili Drachmě tak, že úspory měli v "cizí" venku.
Řecko jen ukazuje, že fixlovat se dá úspěšně i když to má Brusel jak říká pod kontrolou.
08. 03. 2010 | 17:28

hovorka11 napsal(a):

hanz:
Mě se ten článek taky líbí.
Politik je odraz toho, co si necháme líbit. Aby jsme to změnili, tak nemůžeme bojovat proti sobě, ale proti nim. Zatím se lidem daří dobře, tak to nechávají být a hádají se o "pravici a levici" - jak směšné v téhle situaci.
08. 03. 2010 | 17:35

alesdrobek napsal(a):

xx - a vy jste si představoval, že euro někoho donutí řešit strukturální problémy okamžitě natotata?

Pochopitelně že to nějakou dobu trvá, než všechno vyplave na povrch. Point je, že s drachmou by se ty problémy neřešily, dokud by se Řekové neprotiskli až k hyperinflaci. A to by mohlo trvat podstatně déle než těch osm let jako s eurem.
08. 03. 2010 | 17:35

Jirka H. napsal(a):

JC:
OK. Řekové ještě v žádném případě nemají všechno pod kontrolou. Jediné co jsem napsal je, že pokud by zůstali u drachmy, tak by je ke změně nenutilo už vůbec nic. Jistě tenhle problém by snad řešilo nahrazení nekrytých peněz, skutečnými penězi. V takovém případě by už dávno zastavili svůj inflační apetit, neboť by jim odcházelo zlato za hranice. Ovšem nevím o nikom vlivném, který by o návratu k zlatému standardu mluvil, natož, aby ho prosazoval. Takže zbývá plán B, zkrotit méně zodpovědné tlakem z Bruselu... Nic lepšího asi bohužel nezbývá.
08. 03. 2010 | 17:48

xx napsal(a):

alesdrobek: Vy jste tvrdil ze Euro nuti k fiskalni odpovednosti a kdyz jsem poukazal na to ze Recko ma Euro od roku 2001/2 a dodnes je k fiskalni odpovednosti neprimelo, najednou se vytasite s myslenkou, ze to nejakou dobu trva. Kdyby se psal rok 2020 tvrdil by jste to take :-D

No je videt ze v Euro opravdu verite a s virou je tezke porizeni, zejmena kdyz je slepa. Mozna mi ale odpovite na konkretni otazku, kolik let je tedy treba nez Euro donuti politiky k fisklani ukaznenosti ? prave tech 8, 10 , 15 let ? Nebo tricet, dokud nedojde situace za unosnou mez ?

:-D
08. 03. 2010 | 17:49

populus napsal(a):

Co to je za žvásty Řeci dovedli Řecko na pokraj bankrotu. Ještě jsem neviděl, že by řecký (český, slovenský ........) pracující člověk zapříčinil bankrot státu.
08. 03. 2010 | 18:36

hovorka11 napsal(a):

populos říká podstatu.
Každý musí nést svou zodpovědnost a to se neděje, jen se to přelévá na obyvatele- to není řešení - u nás taky nikdo do penězovodů nechce šlápnout, uškodilo by mu to osobně- přetrháním jeho penězovodů.
08. 03. 2010 | 18:57

xx napsal(a):

hovorka11, populus: obavam se ze jste trosku vedle. Ne ze by jste nemeli pravdu, ale je to pouze jeji cast. Podle dostupnych informaci obrovske zadluzeni Recka prameni z prilis prebujeleho statniho aparatu. Politici rozdavaji uplatky svym volicum na dluh.

U nas to je stejne, vselijake pastelkovne, 13te duchody, tisicikoruny duchodcum, hrazeni poplatku, zvysovani duchodu, podpora zamestnanosti, socialni davky pro stredni vrstvu a bohate, tvorba pracovnich mist politiky, restrukturalizace uradu za ucelem zamestnani vice lidi, politicky boj s nezamestnanosti, a tak bych mohl pokracovat. Modrej jako oranzovej, vsichni rozdavaji a uplaceji svoje volice z eraru ktery ovsem neni bezedny. Tak roste deficit.

Ovsem nelze z toho vinit pouze politiky. Volici v tom jedou s nima rovnym dilem. Ja vim ze to rada lidi nezkousne a hledani viny v druhych je vzdy mnohem prijemnejsi nez priznani chyb vlastnich. Ale realita je proste takova. Muze za to 60% volicu, kteri voli strany ODS a CSSD vymenou za uplatky.

Nezaslouzime si nic lepsiho nez osud Recka.

Rikat, ze jste nevideli, ze by pracujici clovek zpusobil bankrot statu, je hloupe. Prave ti udajne pracujici, jako napriklad zamestnanci drah staji stat nejvic. Nejen ze si nenechaji vzit vyhody ktere maji neopravnene vuci ostatnim zamestnancum, ale navic se bez dotaci z kapes ostatnich zamestnancu neobejdou. Poskytuji spatne sluzby za mnohem vice penez nez to delaji ostatni zamestnanci v soukromem sektoru.

Tyhle spinave podvody zpusobuji skutecne rozpoctove problemy a nikoli par ukradenych milionu nejakymi politiky.

Vcera to Paroubek demonstroval jasne, "ja nebudu delat neco co si moji volici nepreji". Pry zavidi tem politikum kteri kaslou na sve volice. On by se na ne take rad vykaslal, protoze vi dobre, ze to vede k problemum, jenomze pak by jeho volici zcela zavisli na prisunu penez od statu nevolili jeho ale treba komunisty nebo nekoho kdo jim slibi modre z nebe. Alespon je videt, jaka luza drzi CSSD na vysluni, za uplatky odevzdavaji hlasy a jakmile se jim sahne na penize, zvoli treba certa, jen kdyz jim slibi obulus.

A pak se nekdo divi ze dochazi k vyprazdneni politiky od idealu a jde jen o PR a marketing.
08. 03. 2010 | 19:33

populus napsal(a):

xx: Nějak se to zjednodušuje. Voliči můžou. To já souhlasím. Mají volit někoho zodpovědného. Kdo to je. Vždyť všichni se tváříce zodpovědně, po zaujmutí koryt se začali chovat stejně, jako ti nezodpovědní. Není na nikoho spoleh. Až budou pro ty nezodpovědné zajištěny "gulagy", ale to musí být také zodpovědni policajti a soudci, pak to bude o něčem jiném. Ukradni stotisíc a jdeš do báně, jako politik rozfofruj miliardy a nic. Na vině nejsou voliči, na vině je systém.
08. 03. 2010 | 19:42

acwestly napsal(a):

Pro autora članku

zajisté mate dobré informace a také kvalitní argumenty proč by nám euro " pomohlo " ,, jestli ne tak nevím proč o euru vůbec uvažovat .. jediné co mě zajímalo kdy se dočtu ve kterém období euro příjmout :) jestli ještě před jeho krizi nebo až po jeho krizi ( euro si projde svoji vlastní krizí pravděpodobně do 5 let >> a nedivil bych se kdyby během 1 - 3 let byla další menší krize kvůli niž by euro získalo nové rekruty do své FIRMY, ze strachu, které vyvolají úmyslně ve státech kde euro není a zároveň si euro tímto způsobem zmírní tu svoji krizi která jej bude čekat - to že jej čeká je na 100% to je čistá matematika a selský rozum ) a ještě jedna malá informace >> do EU se v budoucnu připojí i celá severní Afrika a však Ukrajina nikdy . A tipněte si co tam za 25 let budou afričani číst na blozích ?? euro nám pomůže :D:D:D .. nepomůže ani euro2 ani euro3 ani ultraeuro ani infraeuro .. jeto jen o mocipánech kteří chtějí držet kasu.

a ted logicky.. když už se půjčuji a tisknou papírky ..proc za tuto službu platit formou úroku někomu z bruselu ?? proc to netisknou na svůj účet ;-);-) a zároveň na svůj dluh.. teď EURO slaví svůj první úspěch .. za rozmazleni řeckejch politiku od nich získá řecké ostrovy.a zároveň je to takovej černej petr .. něco jako špicka ledovce jako u emerickejch hypoték na baráky ... jen aby byla možnost na něco svalit vinu .. USA melo problémy a tak udělali jeden velkej ...v euru se jeden velkej chystá tak předem udělají jeden malej..

jsem tvrdý odpurce dolaru kvuli jejich FEDu > ale na dolaru je alespon napsano že veří v boha .ale na euru je uplný kulový ..euro je jen takovej hokuspokus. >> a to nemluvím o tom co to zpusobi s bohatstvím tech lidi cosi ted plati 20 let pojistku atd. a ve smlouvách mají že konci dostanou nejakej balík penez kterej nastřadali a ted jim to euro znehodnotí krasnej priklad je nemecko a jeho marka od 1970.. nemci davaji 100 marek mesicne a ke konci dostanou " 200000 " marek ,jenze prislo euro a budoucich fiktivních 200000 marek neni a je misto toho 100000 euro hold asi nemci malo šprechtili na burze že meli spatný kurz na převodu /// ty cisla jsou jen orientacní a nerealné >> ale zdeprimo realita http://www.youtube.com/watc... a dejte si třeti minutu a třicet vteřin .. povida o tom asi dve minutky ..to video to vystihne lepe než já..hlavne at si to spusti silnej rocnik 70.. na ne si vepřáci z bruselu si delaji záluksk.
08. 03. 2010 | 19:45

xx napsal(a):

populus: co bylo driv, vejce nebo slepice.

Podle mne jsou na vine volici a ti nesou odpovednost. Lide si neuvedomuji ze politici nemaji nad sebou jinou kontrolu nez volice. Volici na tuto funkci z velke casti rezignovali a ti co zbyli hledi jen na to, co jim z toho kapne. V tom je cely problem.

Jiste ze system je nachylny k temto jevum, uz sir Winston Churchill to vyjadril naprosto dokonale - nejsilnejsim argumentem proti demokracii je petiminutovy rozhovor s prumernym volicem.

Bohuzel opet to je ale vice vina volicu nez politiku. Politici jsou jenom lide. Moralnich krystalicky cistych neuplatnych a zaroven silnych a moudrych osobnosti je mezi lidmi obecne jako safranu a dost mozna jeste mene, takze je nanejvys najivni ocekavat ze se najde 200 takovych lidi do parlamentu v 10 milionove zemi. S tim musi volic pocitat a podle toho hodnotit. Nenechat se oblbnout kdejakym blabolem a skutecne dusledne vykonavat moc do jeho rukou sverenou.

Lidi si vubec neuvedomuji jakou maji moc. Nekdy mi pripadaji volici, a vidim to v diskusich na internetu i mezi lidmi tzv. nazivo, jako stado neandrtalcu tresouci se pred obrim predatorem trimajice v rukou raketomet. Predator zautoci, vybere si obeti a neadrtalci se nezmuzou nez na narek, jak je ten raketomet neucinny. Pritom staci tak malo, vlozit raketu zamirit a stisknout spoust. Ale nikdo jim to nevysvetlil, pouze pred ne postavil zbran a bednu s munici. Po nekolika utocich predatoru ztratili neandrtalci v ucinnost raketometu duveru a tak uz je marne jim i cokoli vysvetlovat, obrati se jejich hnev proti mesiasi ktery by jim to chtel vysvetlit.

Bohuzel v pripade neandrtalcu by stacilo malo, jen vzit ten raketomet a pri pristim utoku predvest jak se pouziva. S volici a volbami je to o to horsi, ze osamely mesias nic nezmuze kdyz volic neveri sam v sebe a ve svoji odpovednost a svoji moc.
08. 03. 2010 | 20:10

hovorka11 napsal(a):

xx:
Já jsem volič, nemůžu donutit lidi, aby volili někoho jiného, ale můžu nutit politika, aby se držel zákonů a respektoval rovnost před zákonem.
Současný stav v naší zemi nepovažuji za demokratický ale za totalitní obdobně jako před rokem 1989. Drtivá většina lidí si přeje odchod současných politiků- viz výsledky podpory senátorů a poslanců (okolo20%).
Drtivá většina lidí je zásadně proti imunitě mimo poslanecké a senátorské lavice (tyto imunity porušují demokratické principy a jsou přímo tvořeny pro beztrestnost při trestním jednání)...a - nic se neděje.
Je tady evidentní obrovská propast mezi vůlí obyvatel a činností poslanců a senátorů. Ve své podstatě si nedovedu představit, že by se tyto protidemokratické prvky dali jinak odstranit než silou obyvatelstva, tudíž demonstracemi s fyzickou hrozbou defenestrace. Slušné chování nelze uplatnit. Na hrubý pytel, hrubá záplata.
V dějinách to takto fungovalo. Jestliže má někdo moc a zneužívá ji, tak se toho dobrovolně nevzdá!
V lidech je obrovská síla a obrovsky neuvěřitelná pohodlnost, aspoň na tom se určitě shodnem.
08. 03. 2010 | 21:05

Emissary napsal(a):

Ovšem pane hovorko11,

to dost přeháníte. V tom případě bych musel zabít několik lidí. Co myslíte, mám to udělat?

No já nevím, možná v některých případech i Vás. :)
08. 03. 2010 | 21:53

xx napsal(a):

acwestly: tak se koukam na ta videa. Vtipne. Docela se smeju u te seste casti, podivejme se na Euro. Tam neni napsanu uz vubec nic. To uz neni ani bankovka, to jsou oficialni falesne penize. :-D Ten Klaus je docela vtipnej. Teda Clauss ne Klaus ;)
08. 03. 2010 | 22:21

Freeman napsal(a):

Mohu nic než souhlasit ohledně Eura s xx než s p.Drobkem. Nekryté měny se mi nelíbí a zatím se reálně s tím nic nedá dělat. Pak se musí přistoupit na hru 1)alespoň nějaký "vliv" na vlastní měnu či 2)fakticky žádný na Euro. Jsou splněny alespoň nějaké podmínky pro vytvoření optimální měnové zóny. To nelze říci o téměř žádné zemi EU natož o Řecku. Fiskální politika a problémy s tím samozřejmě úzce souvisí.
08. 03. 2010 | 22:36

alesdrobek napsal(a):

Freeman - "vliv" na vlastní měnu je právě ten hlavní problém. Když mají politici vliv na vlastní měnu, mají sklon ji nafukovat. Tiskárna peněz je prostě neodolatelné lákadlo. Proč myslíte, že prvním a jediným přikázáním měnové politiky všude na světě je, aby byla centrální banka nezávislá na politickém "vlivu"? A ani to mnohdy nepomáhá.

Euro je nejvyšší zárukou (ve světě papírových peněz), že "naše" centrální banka by byla opravdu a stoprocentně nezávsislá.

acwestly - ad termín přijetí eura - čím dříve, tím lépe. Zatím se neoficiálně mluví o 2014, to by bylo přijatelné.
09. 03. 2010 | 01:56

slayer napsal(a):

Drobek:

Osobne mi je to fuk. Nikde neni psano, ze ECB bude tisknout min penez nez CNB. Osobne se snazim nedrzet vetsi mnozstvi papirovych penez. Cela ta otazka mi pripada jako muset si vybrat mezi AIDS a rakovinou, ani z jednoho bych nebyl nadsenej. Ovsem ten argument vlastni menove politiky je opravdu usmevny, hlavne to jak vsichni "ekonomove" pouzivaji eufenismy a nikdo se nikdy neobtezuje vysvetlit, co to ta menova politika vlastne je. Ono by to jinak znelo, pokud by rekli: "Kdyby Recko melo drachmu, tak by si ji natiskli a nepotrebovali by si pujcovat, proste by lidi zaplatili skrytou dan, znehodnotily by se jim uspory atd., proste parada, dneska to bohuzel nemuzou udelat." Asi jste reagovat na clanek Kohouta. Ja jsem jenom rad, ze jsem nestudoval ekonomii, ja nevim co tam s nima delaj, jestli je mlatej necim do hlavy, nebo tam berou jenom idioty, nevim.
09. 03. 2010 | 05:00

schlimbach napsal(a):

co k tématu více říci než - http://ekonomickareforma.cz a bude po problémech :)
09. 03. 2010 | 05:04

xx napsal(a):

Slayer, Drobek: vazeni jeste jednou, pomalu. Euro je stejne nekryta mena jako jakakoli jina. V Eurech se berou uvery a tim vznika multiplikacni efekt ( redeni ). Vlady si pujcuji a vrhaji do ekonomik dluhove penize v Eurech take. ECB drzi urokove miry na bodu mrazu jako ta nase.

O jake stabilite je rec ?

Ze Eurem nemohou manipulovat narodni banky ale manipuluje jim ECB v zajmu Nemecka nepovazuji za prilis velkou vyhodu.

Zopakujme si jak dochazi k tzv. tisteni novych penez. CNB nebo ECB muze "natisknout treba 1000 bilionu KC nebo Euro" ale nebude to nic platne, kdyz je nedokaze do ekonomiky dostat. Nic se nestane. Ty nove penize se dostavaji do ekonomiky a vznikaji teprve uverem. Musi byt nekdo kdo si ty penize pujci, neco jimi zaplati a ulozi je do banky. Teprve tady zacina ten zajimavy dej.

neslysel jsem o tom ze by se v Eurech nedavaly uvery, ze by menova zasoba Euro byla stabilni.

Tak o cem se tu sakra bavime ? Ze to neovlivni nasi politici ale nejaci lepsi, zapadni ?? To jsou pouhe neopodstatnene iluze o lepsi spolecnosti na zapad od nas. Realita je ale trochu jina. Tihle podle Vas slusnejsi a moralnejsi politici klidne neuznali referendum v Irsku zatimco francouzke brali vazne. Tem mam verit vic nez tem nasim ? Proc proboha ?
09. 03. 2010 | 09:11

hovorka11 napsal(a):

Emmissary:
Asi si z toho děláte srandu, ale v zájmu politiků není došetřit vraždu Mrázka a je tu řada nedošetřených vražd, na které pracovali týmy vyšetřovatelů, kteří jsou už v civilu. Mám pocit, že žijete v "teplém vakuu"- gratuluji za radostný život.
09. 03. 2010 | 10:53

schlimbach napsal(a):

xx
napsal jste to velice dobře :)
09. 03. 2010 | 11:07

hovorka11 napsal(a):

xx:
Nenapsal jste to přesně.
Nemusí se ani tisknout peníze, to je překonané, stačí je pouze vytvářet pomocí úvěrů, proklamovaných zisků z úvěrů. Peníze jsou v tomto případě jen popsaným papírem s čísly, aniž existují vytištěním. Banka jen potřebuje "rozumnou likviditu", ale hodnoty a peníze má pouze účetně- je to to obrovské kouzlo povinnosti neustále růst, aby se neodhalilo, že jsou banky napůl prázdné.
09. 03. 2010 | 12:30

Tencokida Hnuj napsal(a):

schlimbach
Dobrý den. Dlouho jste tady nebyl.
Chtěl jsem se Vás zeptat, jaký je Váš názor na myšlenku Základního příjmu.

Film viz :
http://www.osud.cz/cs/clane...

Mějte se.
09. 03. 2010 | 13:31

schlimbach napsal(a):

Tencokida Hnůj

dobrý den, napíšu vám pár poznámek zítra - dnes mám ještě hodně psaní. Někdo dal odkaz na tuto věc i do diskuse na našem veřejném fóru, jistě k tomu najdete i tam nějaké příspěvky od dalších našich sympatizantů i kritiků :)
09. 03. 2010 | 14:06

slayer napsal(a):

xx:

Ale ja jim taky neverim. Taky jsem psal, ze to pro me je prast tako uhod. Akorat nemuzu prijmout ten argument, ze potrebujeme vlastni menovou politiku, nebo dokonce, ze existuje menova politiku na miru. To je neco, s cim zasadne nesouhlasim. Dam vam priklad. Pokud verite rakouske teorii hospodarskeho cyklu a ja ji verim, protoze to je jedine logicke vysvetleni, tak vite, ze menova expanze zpusobuje umelou konjunkturu, provazenou spatnou alokaci investic a nasledne vyusti v ekonomickou krizi. Jak potom muzu prijmout ideu, ze napriklad budeme stimulovat ekonomicky rust menovou expanzi? To znamena cela idea menove politiky je na hlavu postavena a je jedno jesti budeme mit euro nebo korunu. Drobek si asi mysli, ze euro bude fungovat jako to zlato, ktere budeme pouzivat aniz bychom na nej meli vliv. Samozrejme, ze ho bude ovlivnovat nekdo jiny, a jak jsem psal, nevim jestli je vetsi zlo ECB, nebo CNB. Jen jsem chtel rict, ze pro me neplati ten argument, ze je pro nas euro nevyhodne, protoze zatim je nase ekonomika natolik odslisna od zbytku EU, ze tu korunu potrebujeme jako nejaky naraznik nebo co. Ja tuhle monetaristickou argumentaci uplne odmitam, na druhou stranu prijimam, ze je dobre drzit si EU od tela, takze bych mozna instinktivne byl spis proti euru.
10. 03. 2010 | 02:58

replica tag heuer napsal(a):

Easy come, easy go.
31. 03. 2010 | 05:43

nike air max napsal(a):

good article,i love this so much,thank you for your working
01. 04. 2010 | 03:51

moneyman napsal(a):

Aleši,
nerozumíš penezum, pravda o penezích je tady,studuj:

http://moneymaniac-money.bl...

http://www.moneymaniac-mone...
14. 05. 2010 | 23:01

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolaja Marcel · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pfeiler Tomáš · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy