Další snižování ratingu v západní Evropě nebude překvapení

14. 02. 2012 | 10:45
Přečteno 3493 krát
Buď jsou ratingové agentury teď hodně pozadu, nebo jsou mimo finanční trh. Udělal jsem si graf. Na osu X jsem dal hodnotu CDS kontraktů - pojištění proti bankrotu země. Byla to pro mě proxy toho, jak hodnotí riziko bankrotu dané země finanční trh. Na osu Y jsem dal průměrný rating země od tří nej agentur. Tohle zase ukazovalo, jak hodnotí riziko bankrotu ratingové agentury. Podle ratingových agentur má třeba Polsko větší pravděpodobnost bankrotu než Slovensko. Podle finančního trhu má Polsko menší pravděpodobnost bankrotu než Slovensko. Jihovýchodní Asie se strašným ratingem má podle trhu menší pravděpodobnost bankrotu než Belgie, Španělsko či Itálie se stále fajnovým ratingem... Na ČR se finanční trh dívá pozitivněji než ratingové agentury. Francie nebo Belgie mají dražší pojištění proti bankrotu než ČR. USA s horším ratingem má levnější pojištění proti krachu než Německo. Maďarsko je snad jediná země, na které se „shodnou“ ratingové agentury a finanční trh - že je na hnoji. Nehodnoťte tedy jako překvapení, až přijde další snížení ratingu vyspělé země západní Evropy...
null
null


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Viola napsal(a):

Aleš Michl - ratingový agent
14. 02. 2012 | 10:47

SansLogique napsal(a):

Hrátky pro momentálně zaostalé.
Michl, hádejte, co se stane, až to v Iránu (nebo Izraeli?) udělá bum?
14. 02. 2012 | 10:57

Funtom napsal(a):

To srovnání jen dokazuje, že rating těchto agentur neodpovídá realitě. Jakoby sloužil něčemu jinému.
14. 02. 2012 | 10:59

hk136 napsal(a):

Skejtacky slang v ekonomickem speechi? No, proc ne... Stejne to je furt jen zarikavani samana a na konci bude: "Obetujte berana".
Jinak pekny graf (peknej plot, v..e!, fakt hustej...). Akorat mi tam chybi 165 zemi... A zaver, co z toho vlastne plyne.
14. 02. 2012 | 11:04

Frante napsal(a):

Bylo by zajímavé zkoumat, jak se tato závislost vyvíjí v čase. Zjistit, jestli se trhy opravdu řídí hodnocením agentur, nebo jestli to není třeba naopak ... ?
14. 02. 2012 | 11:07

gogo napsal(a):

Michle, ldyby tvuj soused dluzil tolik co vydela za rok, a vedel bys ze dálsi roky se buďe zadluzovat dale, ty bys mu pujcoval a dal rating ÁAA ? Vzdyt je to cele blbost
V recku vcera demonstranti udelali vetsi skody nez jsou vladni planováne uspory
14. 02. 2012 | 11:13

hovorka11 napsal(a):

Ratinové agentury a finanční trhy jsou svojí funkcí ekonomicky neudržitelné nesmysly a vedou nás do záhuby virtuálních peněz bez zboží !
Měli by jsme se vymanit z tiktátu Izraele a USA, omluvit se Íránu a pokračovat se slušným obchodováním!
To, že EU na natlak izraele a USA "blokují" dovoz ropy z Íránu dokladuje, že Evropa je ubohý pucflek, kde volby a zájmy obyvatel nemají takřka žádnou oporu. Žijeme v totalitním svazku totalitních států.
Řecko je obětováno na zastrašení obyvatel místo vojensky mocných států.
Jsme v absurdní situaci, kdy občané v Řecku stávkují, aby zkrachovali a mohli se zbavit manipulativních pijavic a EU nutí řeckou vládu k půjčkám, aby se lidem nedovolil krach a byli pod těmi samými lumpy, kteří sázeli na tunelování z krachujícího státu.
14. 02. 2012 | 11:17

Pavel napsal(a):

Zajímavý článek. U pana Michla se mi líbí , že umí vyjadřovat důležité věci stručně a věcně. Což u ekonomických analytiků není běžné :-) Přehled mě až tak moc nepřekvapil. Je vidět, že ač vlády si stěžují na ratingové agentury, ty stále ještě mají tendenci nadhodnocovat velké ekonomiky . Inu too big to fall. Jenže to nemusí platit vždy.
Pro admina : ta reCaptcha je děsná, kdo má ta písmenka luštit !
14. 02. 2012 | 12:07

Puck napsal(a):

Mám problém.
Ví se, kolik dluží nejzadluženější země v Evropě.
Např : Itálie 783 mld eur, to je 121 % HDP
Když zprůměrujeme 10 nejzadluženějších zemí, zjistíme, že by musely pracovat jeden rok jen na dluhy. Veškeré příjmy států by během celého roku musely jít na jejich umoření. Šílená představa.

Neví se, kdo vlastní tuto ohromnou sumu peněz.
Bylo by logické, kdyby pod výčtem dlužníků by také výčet věřitelů. Dejme tomu takto :
Bank of England má takové rezervy, že půjčila státům tolik a tolik
Erste Bank má takové rezervy, že půjčila státům tolik a tolik, ...
To zní jako vtip, ale přece ti věřitelé někde musí být.

Když známe dlužníky, proč nemůžeme znát věřitele, aspoň ty největší, abysme mohli složit poklonu tak dobrým hospodářům, kteří si mohou dovolit půjčit takové sumy peněz ?

Ono, to celé bude asi nějak jinak, co jen tak někdo nepochopí. Princip by snad platit měl ? Má dáti, dal ! Jinak je to opravdu celé na vodě. :-)
14. 02. 2012 | 12:15

Antonín Hrbek napsal(a):

1. Nevím jak aktuální je tento graf. Slovensku, Itálii, Španělsku byl právě snížen rating.
2. Graf ukazuje, že ratingové agentury mají dvojí metr. Jeden mírnější pro země EU, druhý tvrdší pro rozvíjející se země (kam ale ČR nepatří). Za určité kritérium považuji i úroky státních dluhopisů.
3. Zcela jasně vyplývá, že ohodnocení rizik pro investory je složitá záležitost a že výroky ratingových agentur je třeba posuzovat se značným nadhledem.
14. 02. 2012 | 12:17

tonda napsal(a):

čvachty čvachty příspěvek taky!!! To snad nemyslíte vážně Michle, tak ubohý příspěvek jsem opravdu, ale opravdu nečekal! Máte splněno!
14. 02. 2012 | 12:21

ELEMELE napsal(a):

tento týden je horší než minulý a lepší než příští
ale
v okamžiku, kdy ceknete proti té byrokratické idiocii, jste nepřítelem Říše :-)))

morální aspekty "hráčů" na trhu, jak si ti pupínci říkají, nemá cenu. má ovšem cenu zabývat se úlohou politiků,kteří jsou placeni za to, aby se státy do obtíží nedostaly a nikoliv aby je tam politici sami zatáhli. je vlastně jedno, jde-li o konspiraci a plánovanou past nebo jen blbost politických elit.

politici dostali své země do katastrofálních problémů, protože je zadlužili nad míru. není to o amorálnosti makléřů nebo hlouposti voličů - politik je placen za to, aby věděl, kam až může a kam už ne a vedl stát po rozumné cestě. nikoli po dálnici do pekel. politické elity prostě selhaly, bez ohledu na nesmlouvavost trhu nebo naivitu voličů.
14. 02. 2012 | 12:24

Po hodech bévá sračka. napsal(a):

?Medyjálně to vypadá, že se blížíme do stadia?, kdy všichni velcí hráči už jsou na zlom jakžtakž připraveni,
teď ještě najít obětní beránky a dobře načasovat termín.

tech USD 200 bil celosvetoveho dluhu temer
340% GDP a vzhledem k dosud emitovanym derivatum ve vysi kolem
USD 707 bil nominal, je naprososto jasne, ze az se da domino do pohybu, nebude existovat zadna protistrana, ktera ten srot koupi,respektive odpovidajici zavazky kontraktu splni, to plati prave i pro ty CDS.
neni rozhodujici co nemecke nebo francozske politicke loutky , stejne jako ti EU klauni,chteji,
rozhodujici je co MOHOU,
soucasna krize bankovniho a monetarniho systemu celosvetove se rozrostla do takovych dimenzi,
ze tihle saskove se stali naprosto irelevantni, v jejich moznostech je krizi pouze masivne zhorsit, nebo kolaps lehce oddalit, v zadnem prpade ale ne zmirnit nebo dokonce vyresit. Vzhledem k pomeru realne ekonomiky k celkovym dluhum,
je matematicky primo vylouceno,
aby se zbankrotele staty a jejich bankovni systemy ekonomickym rustem vyhrabaly z dluhu, nebude to fungovat ani inflaci.

FED sice neohlásil další QE, ale reálně ho provozuje.

ECB "tiskne peníze" a kupuje za ně dluhy PIIGS a půjčuje je za skoronulový úrok bankám (aby i ony kupovaly dluhopisy Španělska a Francie) - tato aktivita se bude zintenzivňovat, bez ní by výnosy dluhopisů Sp, It a Fr rychle dosáhly neudržitelné úrovně.

BoE provádí intenzivní QE také, dokonce vedle nákupu britských dluhopisů zvažuje i nákupy korporátních dluhopisů.

Další centrální banky nezůstávají pozadu - jednak také musí financovat dluh "hostitelské" země a jednak se dle pomýlené teorie snaží podpořit konkurenceschopnost ekonomiky ruinováním síly vlastní měny.
14. 02. 2012 | 12:37

Puck napsal(a):

Pro Elemele :
Já si myslím přesný opak.
Jak by mohl politik zadlužit zemi, kdyby mu nikdo nepůjčil ?
Půjčil byste kamarádovi peníze, když vite, že má dluh všude, kam se podívá a soustavně se zadlužuje víc a víc ? Těžko !
Tu je ve hře hamižnost. Bankám už nejde o to, aby stát splatil jistinu, tu už stejně asi obrečely. Jim jde o to, aby stát platil úrok, to je krásný a bezpracný zisk ( u České republiky 70 mld Kč ročně )
No nebral byste to ?
Další zvyšování dluhů je, ovšem, nežádoucí. To trkne i neználka. Přece se dluh nemůže zvyšovat donekonečna.
14. 02. 2012 | 12:41

DF napsal(a):

Lze souhlasit s tím,že snižování ratingu v západní Evropě asi bude.
To nejdůležitější "Vaše dítě" za které jste loboval v NERVU je na světě.

Proto Vaše slova o tom,že řešení současné vlády které je jediné a správné jak se shodli i ostatní členové nervu je neúnosné.Proto jste následně navrhl.
Náš stát si žije nad poměry a proto je nutné si otevřeně přiznat na co opravdu má a toje:
Snížit průměrnou penzi na 6950 Kč za toto řešení se přiklání ODS na čele s panem Nečasem.
Zvýšit DPH na 23,5 – 24% za toto řešení se postavil pan Kalousek

To jediné na co jste přišel jako na něco pozoruhodného a tuto Vaši myšlenku následně od prezentoval pan Kalousek.
Ekonomický růst bude podle ministra financí spíše chabý a hrozí strašně rychlé zadlužování a proto se ministr financí rozhodl že takový vývoj zadlužování nedopustí a proto je tady studie a pomoc pana Michla jako člena NERVU.
Proto opravdu 4 x Hurá za Vaše nevšední řešení.
14. 02. 2012 | 13:00

Láďa napsal(a):

Pane Michle,
čím se budete živit, až se tento virtuální "rattingový" systém rozsype jako domeček z karet? A možná to bude mnohem dříve, než si mnozí myslí!
14. 02. 2012 | 13:01

ghándí napsal(a):

to neni až tolik duležitý, za jaký úrok si evropské země půjčují. mnohem děsivější je to, že si půjčují. k bankrotu se dá dojít i s nízkým ratingem. nakonec, to je i případ řecka. ratingové agentury pracují pod politickým tlakem, protože pokud by byly nezavislé, tak už je dávno většina evropských zemí v kategorii odpad. přece nikdo s mozkem v hlavě nemuže věřit v nějaký zázračný konec dluhové krize v evropě. to by ty země musely projít hlubokýma strukturálníma reformama změnit sve výdaje.. a nic takového nehrozí. to levice a odboráři nedopustí. evropa spěje ke krachu, jsou to celkem jednoduché počty. ted řecký parlament schválil jakési kosmetické nicneřešící škrty. na měsíc se opět trhy uklídní a za měsíc budeme tam, kde jsme byli. EU může na chvilku trhy oblbnout, ale nemůže si koupit pravdu. a ta se opět projeví. evrospké země mají neufinancovatelné výdaje. škrty nikam nevedou a reformy nedopustí levice. evropa je odsouzena ke krachu sveho sociálního státu.
14. 02. 2012 | 13:28

xx napsal(a):

Až zase bude někdo prskat, když uslyší, že stát je špatný hospodář, tak si přečtěte toto http://www.finmag.cz/cs/finmag/penize/statni-rozpocet-hra-na-hospodare/
14. 02. 2012 | 14:00

Agent W4C napsal(a):

Ač se snažím sebevíc,nenacházím osu "Z" (zet).A to je špatné.
14. 02. 2012 | 14:03

český maloměšťák napsal(a):

http://thecurrentmoment.wordpress.com/2011/11/23/democracy-versus-debt-sustainability/
14. 02. 2012 | 14:57

Sladký napsal(a):

Mizerný stát vedený mizernými politiky nutně musí být špatný hospodář.Stejně jako je špatným hospodářem nezodpovědný opilec- a může být tisíckrát soukromým majitelem.:o))
Dodatek- Kak může být dobrým hospodářem stát, VEDENÝ A ŘÍZENÝ LIDMI,KTEŘÍ TVRDÍ,ŽE STÁT JE ŠPATNÝ HOSPODÁŘ?
14. 02. 2012 | 15:13

Sladký napsal(a):

Ghandí- a co říkáš na dluh USA? Neměly by se United States rozdělit?
14. 02. 2012 | 15:15

berkowitz napsal(a):

Všechny ratingové agentury bydlí v USA a slouží jen jim a jejich bankám. Nedověděli předpovědět krizi v r. 08, tak jim nelze věřit už v ničem!
Někde jsem četl, že jako protiváha byla založena ratingová agentura v Číně. Její název jsem samozřejmě zapomněl a nevím ani, jakou má netovou adresu.
Ví někdo více?
14. 02. 2012 | 15:32

ghándí napsal(a):

sladký,
dluh USA je příšernej. naprosto tragickej. američani mají ale oproti EU obrovskou výhodu. USA je federace, což EU nikdy být nemůže. v USA stačí, když se na řešení dohodnou dvě politický strany, což není tak nepřokonatelnej problem. . další zásadní rozdíl oproti EU je ten, že v USA není mezi žadnými dvěma státy tak propastný rozdíl v ekonomické výkonosti jako mezi německem a řeckem.
14. 02. 2012 | 15:44

SansLogique napsal(a):

ghándí "další zásadní rozdíl oproti EU je ten, že v USA není mezi žadnými dvěma státy tak propastný rozdíl v ekonomické výkonosti jako mezi německem a řeckem."
Ty seš prostě fakt odborník :-D :-D
14. 02. 2012 | 15:50

ghándí napsal(a):

sanslogique,
německo a řecko jsou v podstatě dva rozdílné světy. v USA je federace především v hlavách lidí. to v evropě nikdy nebude. většina lidí, kteří jsou pro federaci, nechápou co je federace. federace znamená, že pokud někdo porušuje federální zákony, tak tam federální vláda pošle svoje ozbrojený složky a vynutí si dodržování zákona silou. v evropě je něco takového nepředstavitelné. okamžitě by to vedlo k explozi nacionalismu. dokážete si představit, že třeba do madarska napochoduje evropská federální policie a bude tam dělat pořádek? federalizace EU je stajná blbost jako marxismus-leninismus.
14. 02. 2012 | 15:57

gogo napsal(a):

Puckuv12, 41 blabol. Veritel nechce splatit dluh? Pujc mne 10 miloonu, ja ti budu 5 let budu platit urok 3%, fedy 300 tisic a pptom to zrusime, a ty budes mit bajecny obchpd??? Hned mne posli kontakt, jacti ten business rad zaridim. Diky
14. 02. 2012 | 16:20

Kuchař napsal(a):

USA a Maďarsko sedí.
14. 02. 2012 | 16:52

Kuchař napsal(a):

Myslím ,že trhy reagují lépe.
Určitě bych Rakousko a Francii nehodnotil lépe jak ČR. Rakousko a Francie jsou zrovna jako Řecko,Španělsko nebo Itálie v rukou odborářů.

To taky dopadne špatně.
14. 02. 2012 | 16:59

Puck napsal(a):

Pro gogo :
To není blábol. Uvažujte se mnou.
Všeobecně je půjčování peněz vždycky riziko, a nikdy nemáte jistotu, že dostanete všechny peníze zpátky. Proto musí banky vytvářet rezervy, aby případné výpadky mohly pokrýt.
Půjčování státům nese málo rizika, protože za půjčku ručí všichni občané státu. Proto jsou takové půjčky poměrně bezpečné a pokud věřitel nutně nepotřebuje jistinu, je pro něho nejvýhodnější udržovat status quo. Proč by si komplikoval život vyhledáváním nové destinace ?
Existuje něco, jako kladný úrok. To znamená, že půjčíte 100 Kč, a dostanete zpátky jen 98 Kč, a ještě máte radost, že se Vám povedl dobrý obchod. To znamená, že není tak jednoduché peníze dobře umístit.
14. 02. 2012 | 17:06

ghándí napsal(a):

kuchař,
v rakousku mají ale lidi smysl pro realitu a nakonec se uskromní. řekové ale mají arabskou mentalitu. za všechno podle nich může německo. že si prožrali stát a falšovali učetnictví nechápou.
14. 02. 2012 | 18:25

michal napsal(a):

Tak především rating = spolehlivost, nikoliv jen riziko bankrotu. Proto mají nízký rating vzhledem k riziku bankrotu (předluženosti) Rusko a Čína, neboť tam nikdy nevíte, co věrchuška udělá a kdo bude vybrán jako další obětní Chodorkovský beránek. O Asii a Tichomoří toho analytici tolik neví a podobně politická spolehlivost těchto zemí je menší.

A pokud jde o USA - pokud by šly skutečně USA do úzkých, použijí svou vojenskou moc na obhájení sféry vlivu, včetně ložisek nerostných surovin. Nikdo se s nimi nepustí do křížku. Proto může být rating USA naopak vyšší, než je jejich riziko bankrotu.

EU by v podobné situaci mohla jen smutně koukat. (ano, vinou levičáků, kteří zkazí i ty oblasti, které by jim měly zdánlivě konvenovat - ty, které by měly být výhradně doménou celku - státu)
14. 02. 2012 | 18:41

Kuchař napsal(a):

ghándí:

Jistý rozdíl tu je. To máte pravdu. Ale vzpomeňte si za čas tento rozhovor. Rakousko půjde dle mého dolů - bez odborů se tam nepohne ani list na stromě a ty nějaké uskromňování nepřekousnou.

Zrovna mi sojka hlásila, že v jedné nejmenované nadnárodní firmě mají problémy s naplněním výroby. Tak se vedení rozhodlo, že si lidé vyberou starou dovolenou. Jenže tzv. "obyčejní lidé" mají nějaké problémy své firmy u paty a tak běželi za odborářema a ti to zatrhli, protože se nejedná o dovolenou na zotavenou ale o dovolenou z důvodu nedostatku práce, což je nepřípustné. Takže se dovolená bude proplácel a lidi se budou nechávat doma.

No a až ta firma krachne, nebo se naprdne a půjde jinam, tak se budeme dívat v televizi na krokodýlí slzy nezaměstnaných odborářů, jak pracovali, až by brečeli, ale nemaj kde.
14. 02. 2012 | 19:05

ghándí napsal(a):

kuchař,
ono se to týká prakticky všech evropských zemí. ta životní uroven na dluh byl v podstatě podvod. ale na ten podvod si všichni zvykli a berou ho jako samozřejmost. kdo si vlastně uvědomuje realitu? podle mě nikdo. jediné, co dokáže generovat zdroje je kapitalismus. a eurobolševici ho systematicky ničí. evropu čeká bída. evropská komise by měla u soudního dvora žalovat všechny země, které pomáhají řecku. protože je to porušení evropského práva.
14. 02. 2012 | 19:51

sasa napsal(a):

ghandi" proc delate hanbu tomu slavnemu jmenu?
14. 02. 2012 | 19:58

xx napsal(a):

Sladký: vaše poznámka dává smysl. Ano pokud stát řídí špatní hospodáři tak je to jenom horší.

Mnou odkazovaný text ale ukazuje na systémovou vady státního hospodaření, která se projevuje nezávisle na těch kdo stát momentálně řídí. Tou systémovou vadou je rozpočtování podle minulých období. Prostě když jednou ušetřím, příště dostanu míň. Tento princip se praktikoval i za socialismu a praktikuje se i u nadnárodních korporací. A funguje stejně špatně i u nich.

Vlastně se tedy shodujeme, že stát je špatný hospodář, tedy nejen pro tu systémovou vadu, ale také proto že jej vedou špatní hospodáři. Tak bychom se mohli pobavit o tom, jakým způsobem by bylo možné zajistit, ale skutečně dlouhodobě zajistit, aby stát vedli zodpovědní hospodáři, kteří by i přes tu systémovou vadu přeci jen hospodařili lépe.

Tady pořád narážíme v debatách na ty principy, resp. ideologické bariéry. Totiž v zásadě se shodujeme že náš stát a nejen ten, hospodaří velmi špatně. Že se plýtvá a u nás i velmi krade. Dlouhodobě vysoké a stále rostoucí dluhy nejen zemí eurozóny ale i USA naznačují, že s tou Keynesovou teorií bude něco v nepořádku, minimálně tedy to, že je velmi problematické jí funkčně implementovat.
A pak tu máme víru. Víru ve stát jako instituci ale zároveň nedůvěru v politiky kteří tu instituci ovládají. To je přece strašně schizofrenní pozice veřit v něco a zároveň v to žehrat.

Tak co s tím. Snad by bylo dobré tedy vymyslet nějaký mechanismus, který by dokázal zajistit, aby stát hospodařil dobře. Vím že mi opáčíte Švédskem, ale uvědomte si že Švédsko je velmi malý stát, takže jej lze považovat spíše za vyjímku než za mustr pro celý svět.

Tak jaké jsou ty obecné mechanismy které by dokázaly zajistit kvalitní hospodaření státu ?

Já nabízím, samozřejmě ideologicky, ale přesto racionálně znějící návod - minimalizujme špatné hospodaření státu tím, že minimalizujeme rozsah hospodaření státu. Netvrdím že to je řešení dokonalé. Myslím si však že je funkční a splnilo by účel.

Jaké jsou návrhy ostatních ?
14. 02. 2012 | 20:42

Minorita napsal(a):

sasa
Při vší té finanční mizerii, kterou docela úspěšně reprezentuje i autor, se člověk opravdu dobře pobaví diskuzní "argumentační" výměnou a jiskřením všeho možného mezi ghándím a kuchařem :-))) . Tito titáni geopolitiky a světa skutečně velkých financí perlí permanentně... Jste tu asi chvíli, že ??? Tak hlavně nadhled...
14. 02. 2012 | 20:47

ping napsal(a):

Funtom napsal(a):
To srovnání jen dokazuje, že rating těchto agentur neodpovídá realitě. Jakoby sloužil něčemu jinému.
ja bych rekl nekomu jinemu
14. 02. 2012 | 20:48

Občan napsal(a):

Finanční krysaři budou tak dlouho ratingově fabulovat, až se jim na to všichni vybodnou.
Což bude pravděpodobně znamenat záchranu civilizace. Čím dřív se tak stane, tím větší naděje na vzpamatování se světové ekonomiky.
14. 02. 2012 | 20:49

Minorita napsal(a):

michal
Ještě že ti levičáci nebyli onehdá u vzniku šroubovice DNA a někdo intelektuálního formátu třeba Bendy mohl naordinovat pravotočivost...Uf, a bylo zaděláno...
14. 02. 2012 | 20:56

ghándí napsal(a):

já si myslim, že by lídři EU měli opět uspořádat samit. a usnést se tam, že zdroje jsou.
14. 02. 2012 | 21:04

acewestly napsal(a):

když to šlo zaokrouhlit u japonska .. proc by to nemohli židaci zprumerovat i v evrope .. q!-D eee ?
14. 02. 2012 | 21:14

Libri napsal(a):

však nebojte, až Merkozy udělají naší ratingovku, budeme zase na špici :)
14. 02. 2012 | 21:40

Jirka H. napsal(a):

xx:
Píšete rozumně. Viz. např. ...minimalizujme špatné hospodaření státu tím, že minimalizujeme rozsah hospodaření státu...
Naprostý souhlas a nevidím na tomto vašem závěru nic extra ideologického. Ani mi z toho nevyplývá, že byste byl nějaký zarytý odpůrce státu - prostě vidíte roli státu asi jinde, než v podnikání - například ve vynucování práva, řádu a spravedlnosti, vnitřní a vnější bezpečnosti společnosti. Na to by se měl stát zaměřit, a ne fušovat do podnikání, které mu zpravidla moc nejde...
14. 02. 2012 | 22:28

MiT napsal(a):

Podstatný byl velmi vysoko uvedený příspěvek ..... když skoro všechny státy dluží, komu vlatně dluží? Dlužícím státům? Číně?
Svým občanům? Bankám jiných dlužících států? Pokud stát dluží bankám, které jejich mateřské, ale také zadlužené státy nějakým způsobem jistí, tak to makroekonomové po...li, a šlo by to započíst. Občané se započítat nemusí, co by si počali bez nějakého státu. Tak to, ekonomové, rozlouskněte!
14. 02. 2012 | 23:18

xx napsal(a):

MiT: takhle jednoduché to opravdu není. Dluhy se navzájem anulovat nemohou, protože to není tak, že Itálie dluží Německu a Německo Francii a Francie Itálii 100 Euro.

To jsou zjednodušené příklady které v praxi nenastávají. Bohužel ta zjednodušení pak některé absolventy kurzů ekonomie v prvním ročníku střední školy utvrzují v tom že ekonomii rozumí. A to je pak problém.
14. 02. 2012 | 23:40

jogín napsal(a):

Otázka zní, jak odpovídá výška pojištění dluhopise reálnému riziku krachu. Vzhledem k nesplatitelnému zadlužení USA je tenhle vztah s hodně otazníky, i když vezmeme v úvahu funkci dolaru jako světové měny.
15. 02. 2012 | 11:28

Yosif K napsal(a):

Frante napsal(a):
Bylo by zajímavé zkoumat, jak se tato závislost vyvíjí v čase. Zjistit, jestli se trhy opravdu řídí hodnocením agentur, nebo jestli to není třeba naopak ... ?
14. 02. 2012 | 11:07
Ptate se na to co je kazdemu z oboru jasne. Trhy reaguji okamzite - po preceteni novin dealer koupi nebo nekoupi, proda nebo neproda - cena reaguje ze nekolik, minut na jakoukoliv postivni nebo negativni zpravu. Protoze trhy reaguje rychle, casto o neco prestreli a jeste ten den nebo po par dnech nastane korekce. Nicmene cena na trhu vujadruje jasne co si lide obchodujicich na tech trzich mysli V TOM DANEM MOMENTU.

Rating vyjadruje to co si mysli analytik - se zpozdenim nekolika tydnu - svuj verdikt musi podeprit statistikami, PPP presentaci pro sefy, musi projit nekolika poradami a schvalovackami, a podpeisovanim, az se to zverejni, tak je trh jinde. Coz muze vbyt momentalni fluktuace nabo taky trend.

A k cemu ratingy jsou? Pro asset managery penzijnich fondu atp. Nektere (mnohe) z nich maji omezeni, ze smi nakupovat bondy pouze "investment grade". (BBB- nebo vyssi dle S&P). To je asi tak jediny moment kdy se nekdo rozumny na ratingy MUSI divat. protoze je to prikazano zakonem o pensijnich fondech.

Pane Jogine - pokud mate strach o sve uspory v US$ tak dolary jednoduse prodejte. Reci o krachu USA jsem uz kdysi citaval v Rudem Pravu. No nejak to zatim nevyslo. Kdyby USA zavedkli dan z benzinu a nafty jaka je v EU, za par let jsou ze zdluzeni venku. Zatim na to neni politicka vule.
Pravu - hned jak jsem se nauzil cist.
15. 02. 2012 | 17:51

JARLE HALSNES napsal(a):

Pane Michl, gratuluji. Čím dál lepší. Na mistrovství světa v hlouposti máte nebývalé šance, ale pozor, ještě je tu Šichtařová, Sobíšek a spousta bezejmenných, kteří dovedou překvapit!
16. 02. 2012 | 14:01

aaa napsal(a):

Hezkej for:
Filipiny a Indonezie "lepsi", nez CLR, ta "stejna!!!" jako klausistan a lepsi nez frantici nebo Germani! Jinak zdravej, Michl? Az na tu "hlavu".
16. 02. 2012 | 14:31

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy