Pro Řecko jsou stávky i summity ztráta času

17. 02. 2012 | 07:43
Přečteno 7700 krát
Řekové jsou zase v ulicích, nelíbí se jim úspory. To, co potřebují, je reálné oslabení měnového kurzu. To lze udělat dvěma způsoby. (1) Snížení jednotkových nákladů práce. Tenhle indikátor sleduji teď místo HDP (o kterém dnes píší všechny noviny). Měří poměr mezi změnou mezd a změnou produktivity práce. Jednotkové náklady práce jsou v řeckém průmyslu proti roku 2005 stále vyšší o 36,9 procenta. V Německu o 5,5 procenta. V ČR dokonce nižší o šest procent. Tenhle indikátor dokazuje, že Řekové žádné škrty nedělají a místo stávek by měli více pracovat. (2) Druhá jejich možnost je nominální oslabení měny. To ale nejde, neb mají euro. Shrnuto, jak z toho ven? Když nejsou schopni snížit náklady práce jako pobaltské země a Irsko, pak vidím jedinou reálnou možnost, jak nakopnout jejich ekonomiku: odejít z eurozóny a získat volný kurz. Jejich podniky by pak dostaly povzbuzující kopanec v podobě slabšího kurzu a výhodnějšího exportu. Tím, že Řekové stávkují, ztrácejí čas. Tím, že politici summitují, ztrácejí čas. Čas jsou sice peníze, ale v tomhle případě jde o svobodu.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

mirekP napsal(a):

Docela stručné a jasné.
Dobré.
17. 02. 2012 | 07:56

Holubář napsal(a):

Myslím, že Řekové z Eurozóny neodejdou, ale budou vykopnuti. Němec a Francouz (hlavně) bojovali o čas, aby stihli sanovat svoje banky zaangažované v Řecku. Až to bude hotovo, pošlou Řeky k vodě. Myslím, že už se to blíží.
Samozřejmě, že si za současné problémy může Řek především sám, ale chyba je nepochybně i v EU-systému. O tom svědčí skutečnost, že podobné problémy (byť nikoliv tak vyhrocené) má Portugalec, Ital a Španěl. Řek byl prostě v nastoupené cestě jen rychlehjší a důslednější než ostatní, a tak se veze po šupně dolů jako první.
Z toho lze tedy vyvozovat, že provozní paramatry, nastavené v současné EU, jsou chybné, v určitém smyslu je to slepá ulička. Legrační je, že teď se k vyvedení EU z ní hlásí stejní vůdcové, kteří ji tam zavedli.
Nevím vlastně co je horší - nalévat do Řecka další prachy, nebo je nechat zkrachovat? V obou z těchto případů lze konstatovat, že EU fatálně zklamala.
A ještě jedna poznámka. Baroso a ten "nášů EUprezident Rampuy byli prosit v Číně o prachy. Česká média to úplně minula. Zdali tam také vyjednávali o lidských právech....?
:-)

S úctou Holubář
17. 02. 2012 | 08:02

Sladký napsal(a):

Noam Chomsky-Hegemonie nebo přežití.Čtěte a přemýšlejte.
17. 02. 2012 | 08:10

pepík napsal(a):

Tak jako musíme vypráskat české šmijdy, totéž se musí udělat i v BRUSELU!!! Žádná pozitivní změna nenepřijde sama od sebe, ale voliči voliči voliči mysli!!!
17. 02. 2012 | 08:31

Rikatádo napsal(a):

no a včera v TV ve zprávách ukazovali, že spousta Řeků není zvědavá na nějaké škrty, snižování ceny práce nebo stávky. Takže začínají zvedat kotvy a hledají práci v Německu. Že prý začíná další exodus, srovnatelný s tím po 2. světové válce. Dokonce starousedlíci z první vlny to již organizují a nechávají je zprvu bydlet u sebe a všelijak jim pomáhají.
Je Evropa připravena i na toto?
Po válce bylo alespoň dost práce, neb Evropa byla zničená válkou a spousty domorodců mrtvých. Co jim nabídnem dnes a co oni nám?
Jedné Řekyni z Osoblahy je už 108 a už 60 let jí tu platíme důchod.
17. 02. 2012 | 08:41

Admirál napsal(a):

Někteří tvrdí, že Řecko nemá co vyvážet, že by mu vlastní devalvovaná měna nepomohla. Myslím si, že to není pravda. Řecko má turistický průmysl a to je exportní artikl. Pokud by si dokázali ochránit vnitřní trh před lacinými dovozy možná, že by se jim mělo podařit dobrat se k rovnováze.

Situace s dluhy v Řecku také navozuje otázku, kdo je v dluhové pasti větším viníkem, dlužník či věřitel? Podle mého, je vina rovnoměrně rozprostřena na obo stranách. A jak je to s důsledky pro dlužníka a věřitele? Tady platí staré známe, máš li nesplacený dluh 100.000, zničí tě to. Máš li banka nesplatitelný dluh 1.000.000.000., zničí to banku.

Jinak krize okolo Řecka ukázala, jak je to se vztahem silných států ke menším společníkům v eurozóně. Jednou větou shrnuto, jen a pouze ty proklínané národní zájmy.
17. 02. 2012 | 08:44

resl napsal(a):

Jakmile bude Řecko "vykopnuto" z EU, dostane "pomocnou ruku" od Rusů. Ti na takové čekají a Klaus jim tiše pomáhá. Časem přijde na řadu i ČR. Není nic horšího než nadvláda mužika, kdo to zažil ví o čem je řeč.
17. 02. 2012 | 08:53

martinka napsal(a):

otázka ale je jestli řekové mají něco co by mohli vyvážet?! v životě jsem neviděl žádný výrobek z Řecka a vzhledem k tomu je to země spíš taková ostrovní ani bych to tam na nějaký průmysl neviděl.
další věc je ,že prý mají tolik státních úředníků jako asi 8x větší německo.....otázka na druhou stranu je co je výhodnější- jestli platit úředníky nebo je vyházet a platit dávky nezaměstnanným
17. 02. 2012 | 08:53

Občan napsal(a):

Ad 1)
A jak to, pane Michle, pomáhá naší ekonomice, ta podhodnocená cena práce?
Všichni ukazatelové totiž ukazují, že jí to nejen nepomáhá, ale naopak škodí.
V Řecku bude brzy nezaměstnanost 30% - v podstatě už nebude KOMU snižovat "jednotkovou cenu práce".
Ad 2) JAKÉ "jejich" podniky myslíte?
V Řecku, stejně jako u nás, všechny větší podniky patří "nadnárodnímu kapitálu". Euro v tom tedy nehraje žádnou roli.
Drachma by MOHLA mít nějaký vliv pouze tehdy, pokud by převážná většina průmyslu patřila řeckému státu.

EU se na Řecku dopustila smrtícího experimentu. Sice donaha svlékl nefunkční systém "finančních trhů", odhalil zrůdnost celého současného kapitalistického systému a pomohl najít slabiny eura a EU, ale ZABIL řecký stát. Tomu exprimentu byla obětována drtivá většina z 11 000 000 občanů Řecka, nichž mnozí již dnes HLADOVĚJÍ. A EU jim dala jasně najevo, že jim nijak nepomůže, protože jediné, co z Řecka hodlá zachraňovat, jsou právě a pouze ty "finanční trhy" (tedy především EU a US penzijní fondy).
Jenže EU nakonec stejně nezbude nic jiného než vzít Řecko dočasně pod protektorát a jako je sestřelila, tak je zase bude MUSET ekonomicky postavit na nohy. Jinak se totiž stane, že si je "rozeberou" Číňané a Turci a Evropa bude mít na svém území DALŠÍ islamistický ekonomicky nestabilní stát.
Evropa po r. 1989 projevuje silné sebevražedné sklony. KOMU ku prospěchu?
17. 02. 2012 | 09:03

Ford napsal(a):

martinka: jasně že když jsou nezaměstnaní. I kdyby měli dávky 100% platu tak minimálně ušetří na provozu budov a nesmyslech co by tam vymýšleli. Drtivá většina úředních osob a dalších zaměstnanců placených z daní jsou fakticky nezaměstnaní v přísnějším režimu docházky za co mají výšší příjem.
17. 02. 2012 | 09:03

gpgo napsal(a):

Rekove za 1 vecer demonstraci zapalovali a napachali vetsi skody nez je hodnota vladnich uspor. Urady a stat zustanou, pracuiici- exodus do zahranici. Znici tam naprosto vse
my se od recka lisime jen tim ze dluh je nizsi - p r o z a t i m.. nesmyslny sy§tem je stejny. Kdy to dojde k nam ????
17. 02. 2012 | 09:12

Frante napsal(a):

Ještě bych potřeboval informaci, jestli odchod Řecka z eurozóny bude pro akciové trhy zpráva pozitivní nebo negativní?
17. 02. 2012 | 09:13

ali napsal(a):

prodlužování řecké agónie dotacemi stálo celo EU už hodně peněz a nic to nepomohlo. Čím dřív zbankrotujou, tím líp..Evropa je z nich unavená a znechucená..
EU byl nepovedený pokus na lidech několika fanatiky, co dokázali prosadit svou, bezohledu na evropské národy..smutné zjištění a smutnější realita..
Ten Klaus měl přece jen pravdu, žejo?
17. 02. 2012 | 09:17

dříve čtenář napsal(a):

Zajímal by mě poměr mezi změnou mezd a změnou produktivity práce u finančních analytiků.
17. 02. 2012 | 09:18

cyber toxique napsal(a):

africkým Křovákům stačí 2 hodiny denně sbírat potravu a krásně se uživí. Zbytek dne mají volno a věnují se společenským rituálům.
Člověk maká denně 8-10 hodin po většinu dní v roce, normy se neustále zvyšují až na hranici únosnosti, vyprodukuje toho tolik, že většina se brzy stává odpadem a se zbytkem si neví rady, komu prodat, jeden ekonom radši začně kouřit trávu a druhý píše, že mají lidi dělat pomalu zadarmo a ještě s větší intenzitou.A že jim ještě mají banky oslabit měnu, nastartovat inflaci a připravit o úspory, které si měli odpovědně nachystat na stáří.

Nekleplo by z toho někoho?
17. 02. 2012 | 09:19

Občan napsal(a):

Ford napsal(a):
"martinka: jasně že když jsou nezaměstnaní. I kdyby měli dávky 100% platu tak minimálně ušetří na provozu budov a nesmyslech co by tam vymýšleli. Drtivá většina úředních osob a dalších zaměstnanců placených z daní jsou fakticky nezaměstnaní v přísnějším režimu docházky za co mají výšší příjem. 17. 02. 2012 | 09:03"

Takže co? Zrušit školství, policii, armádu, soudy, prokuraturu, veřejné zdravotnictví, hasiče, silničáře avšechny ostatní veřejné služby?
Privát to snad nabídne levněji? Muhehehe... Ukažte mi JEDINÝ případ privatizace veřejné služby nebo činnosti, kterou by byl privát schopen zajišťovat levněji. Alespoň JEDEN takový příklad.
17. 02. 2012 | 09:24

dalimír napsal(a):

Ono je to Pepíku problém s těmi svobodnými a demogratickými volbami u nás ! Můžete navrhnout a zvolit kohokoliv v četně spol.stran ,výsledek je vždy opačný ! Dělají to sami zvolení lidé kteří z vychcanosti ke svému vlastnímu prospěchu se rychle přispůsobují situaci která jim nahrála k dobrému bydlu a o životě o kterém se jim ani nesnilo ! Stačí připomenout poslanecké a senátní kantyny kde se dá za hubičku nažhrát až k prasknutí ! No nepřispůseb se pak ,budež sám proti sobě ! A tak je to v česku stále dokola ! A to není jen v Praza ,v Bruselu je to ještě ve větším měřítku ! A tuhle tu sebranku navolenou námi lidmi v dobré víře musíme pak všichni pracující a odvádějící daně živit ! To je vše ! Tak k čemu pak nějaké volby ??? Dl.
17. 02. 2012 | 09:25

42 napsal(a):

Zajímavé je, že Italské a Španělské dluhopisy ECB skupuje, zatímco na ty Řecké kašle. Být Řek, taky se jim na to vykašlu a přestěhuju se do Německa. Jaký to má smysl, zůstávat v zemi, ze které si okolní státy udělaly fackovacího panáka?

Ad jednotkové náklady práce - všechno hezké, ale dokud nebudou jednotkové náklady práce na celém světě stejné, bude se krize pořád jen stěhovat. Minimálně stabilitě EU by velice pomohlo, kdyby se srovnaly alespoň v rámci Evropy.
17. 02. 2012 | 09:26

Pepa 3 napsal(a):

Pane Michle,
Píšete tak, jak se vám právě hodí! Kdy jste psal pravdu a kdy lhal? Dnes a nebo v článku z 19.12.2011 "Jak bojovat proti krizi?"
19.12.: ad 5 "Místo HDP sledovat/cílovat jednotkové náklady práce(zda růst mezd odpovídá produktivitě). Značný a trvalý nárůst jednotkových nákladů vede k oslabení konkurenceschopnosti. (To jste psal jako člen zprofanovaného NERVu, když jste chtěl zdůvodnit další "stříhání ovcí".)
Dnes: Jednotkové náklady práce jsou v řeckém průmyslu proti roku 2005 stále vyšší o 36,9 procenta. V Německu o 5,5 procenta. V ČR dokonce nižší o šest procent. (Nevím co tím chcete zdůvodnit a nebo jste si to pouze neuvědomil a upsal se. Mimoděk jste zničil jeden z vlastních argumentů pro oškubávání lidí na úkor zaměstnavatelů)
Tak jak to je?
17. 02. 2012 | 09:29

Frante napsal(a):

martinka
Řekové vyváží zemědělské produkty, víno, mléčné výrobky... Jestli úředníky vyházet, to z ekonomického hlediska není otázka. Podpora v nezaměstnanosti je menší než jejich stávající platy a hlavně budou motivováni něco dělat (jeden založí firmu a zaměstná další tři ...). Je to problém pro politika, který kvůli tomu prohraje příští volby právě kvůli tomu, že úředníků je tolik a který v minulosti získával popularitu díky tomu že z lidí dělal úředníky
17. 02. 2012 | 09:29

Sladký napsal(a):

Kapitalismus nemůže fungovat bez silného sociálního státu-alespoň ne ve své demokratické podobě.Ostatně je čím dál patrnější, že demokracie je stejná utopie, jako komunismus- obě utopie počítají s lidmi, jací nejsou nebo jakých je jen velmi málo.
17. 02. 2012 | 09:29

Sladký napsal(a):

Kapitalismus je momentálně v těžké krizi.Narůstají tendence k potlačování svobody slova,masové manipulaci prostřednictvím médií a neustálému růstu reeprese pod nejrůznějšími záminkami.
17. 02. 2012 | 09:33

Frante napsal(a):

Pepa 3
Vy v tom vidíte nějaký rozpor?
17. 02. 2012 | 09:37

dalimír napsal(a):

Řekové se vecpali do EU podvodným fíglem tak by se také s nimi mělo jednat ! Ale stejně celý tenhle spolek je jen k zlosti občanů všech zůčastněných států ! Jenže co tam s nimi v BRUSELU ? Ta byrogracie účelová se sama nerozpustí ! Belgičané je měli již dávno rozehnat a byl by klid! Nikdo by nás nepredikoval a vychcánci kteří EU využívají ke svému prospěchu by utřeli nos ! Mají nahrabáno stejně již dost ! "Slavní europosranci" ! Dl.
17. 02. 2012 | 09:38

Kuchař napsal(a):

Absolutně s Váma souhlasím pane Michl.

Řecko nyní pyká zato, že jej vedl hlupák a prospěchář Papandreu.Nesmyslné státní výdaje,platy sttátních zaměstnanců a silný protekcionismus ... to jsou nyní příčiny krachu Řecka.

Dokud nebude ekonomika vycházet z reality, ale bude vycházet z toho, co který populista naslibuje nebo nějaký odborářský bos vystávkuje, tak se budou hroutit další ekonomiky.

Socialismus nás už jednou zničil. Nenechme se zničit znova !
17. 02. 2012 | 09:41

vico napsal(a):

Michl píše nejkratší rozbory ze všech zdejších finančních analytiků. Kolikrát se jedná o několik vět či klikyhák nějaké té "gaussovy" křivky.

Tak trochu připomíná ten mega computer z vedlejšího Sedláčkova blogu. Čekám, ve kterém dalším článku na nás vyplivne číslo -42- a šlus.

Ve skutečnosti se Michl ničím neodlišuje od dalších "prognostiků." Předpovídá nám na týdny dopředu pravděpodobné výše krmných dávek pro krocana. O tom, že přijde jednoho dne Den díkůvzdání však nemá potuchy...zato nám pomocí nějaké křivky ex-post vysvětlí, proč ten Den díkůvzdání přišel a proč byl krocan podřezán.
17. 02. 2012 | 09:41

Cech napsal(a):

Samochvála smrdí pane Michl, všichni vědí že jste autorem právě navrhovaných opatření pro rok 2012.

Náš stát si žije nad poměry a proto je nutné si otevřeně přiznat na co opravdu má a to je:
Snížit průměrnou penzi na 6950 Kč za toto řešení se přiklání ODS na čele s panem Nečasem.
Zvýšit DPH na 23,5 – 24% za toto řešení se postavil pan Kalousek

No a nyní konečně jste dopřesnil z čeho jste vycházel pro onu analýzu, kterou pan Kalousek následně interpretoval slovy.
Ekonomický růst bude spíše chabý a hrozí strašně rychlé zadlužování a proto jsem se rozhodl že takový vývoj zadlužování nedopustím a proto je nutné použít studii a pomoc NE-RVU a výše vzpomínané "Vaše dítě".

Zde je naprosto jasná a objektivní nutnost Řecka
1)Reálné oslabení měnového kurzu.
a) Snížení jednotkových nákladů práce.
b) Druhá jejich možnost je nominální oslabení měny.

Všichni v tomto státě s Vámi jak je vidět souhlasí ale problém je možné vidět i v tom,že cena práce v ČR je 4x nižší než v Německu a ta vzdálenost je mnohem menší než Řecká.

No a systém účetních postrků Kč tak jak jste ho Kalouskovi navrhnul také až tak nepomáhá.

Díky opatřením která jste v NE-RVU navrhnul a prosadil,jako upuštění od zdanění divident a snížení mezd státních zaměstnanců o 10% atd. má v současnosti za následek některé drobnosti nad kterými za chvíli budete programově žasnout.
Např cena chleba vzrostle o 18% reálná mzda se snížila o 1,9 %.
No a to je pouze začátek Vámi navrhovaných opatření.
17. 02. 2012 | 09:43

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Na rozdíl od Michla se domnívám, že jedinou cestou k nápravě v Řecku je pozavírat oligarchy a mafiány, a dát hlas demokracii.

Vysoké mzdové náklady jsou spíše důsledek nefungujícího státu než blahobyt řadových Řeků.

Připomenu, že náklady začaly letět nahoru za vlády pravice v letech 2004 – 2009, kdy měla jejich (ODS (ND)) nadpoloviční počet poslanců a vládla sama.

My jdeme podobnou cestou, kdy se podporuje mafiánství, vláda jde na ruku kapitálu a spekulantům, rozvrací stát a demokracii, zvyšuje životní náklady řadových občanů a výsledek bude Řecko.
17. 02. 2012 | 09:50

Kuchař napsal(a):

Řekové se durdí, že jim už nikdo nechce půjčit.

No máte příležitost levičáci. Začněte nakupovat řecké dluhopisy !!!
Můžete se podílet na sociálním systému Řecka.
17. 02. 2012 | 09:52

Holubář napsal(a):

S blbem se nehádejte:
To máte sice pravdu, ale je toto vaše řešení realizovatelné?
17. 02. 2012 | 09:53

Mat napsal(a):

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/greece/9079430/Greece-wont-see-a-cent-of-the-great-bail-out.html
....STÁTY EUROZÓNY NIKDY NEMĚLY V ÚMYSLU TY PENÍZE POSKYTNOUT, AKORÁT SE TAK NĚJAK POČÍTALO S TÍM, ŽE ŘECKO STIHNE ZKRACHOVAT UŽ V ROCE 2011.
No a jak to Řekové posrali a včas nezkrachovali, tak se teď vynořila nutnost rychle najít nějaké technické detaily, které Řecko nesplnilo a které brání tomu druhému bailoutu.

ON TY PRACHY, KTERÉ BY MĚLY ŘECKU JÍT TOTIŽ VÍCEMÉNĚ NIKDO NEMÁ.
Finové si dokonce dali do zákona, že budou požadovat kolaterál, Slovensko zatím nezaplatilo ani svůj podíl na prvním bailoutu, Rakousko nemůže najít svůj zadek vlastníma rukama kvůli průseru Maďarska atd.
Krom toho se Řecko kdysi při jednání o tom druhém bailoutu zavázalo privatisovat majetek za 50 miliard euro. Z toho se podařilo privatisovat zatím majetek za 5 miliard euro (protože to nikdo nechce koupit) a současný návrh Řecka je ten, že by místo 50 giga získali privatisací jen 19 giga a zbytek že by jim jako eurozóna půjčila tak nějak časem. Což je nápad, který se v Německu, na Slovensku, v Rakousku, v Holandsku a jinde asi těžko podaří voličům prodat...

Řecko dostane (když všechno dopadne "dobře") 110 + 130 miliard euro na to, aby do roku 2020 dostalo svůj deficit na 120% HDP. Tedy na stav který byl v roce 2010.

Když uvážíme, že Řecko má cca. 10 milionů obyvatel, tak je to 24.000 Euro na každého Řeka včetně nemluvňat. To je zhruba 600.000 Kč na hlavu. To vše jen na to, aby se úroveň dluhu vrátila na úroveň roku 2010.

Pokud by se měla napravit v rámci eurozóny strukturální nerovnováha Řecka ve srovnání s Německem či Holandskem, muselo by dojít v Řecku k interní devalvaci zhruba o 30-50% (odhady se různí). Tzn. platy, důchody atd. o 30-50% dolů, následně pak se zpožděním pokles cen všeho o 30-50% velmi zjednodušeně řečeno.
A to zatím nemluvíme o splacení dluhů, jen o zamezení tomu, aby dluh narůstal.
Takové omezení není bez občanské války či revoluce průchodné.

http://www.telegraph.co.uk/finance/comment/jeremy-warner/9080159/Greece-faces-death-by-a-thousand-cuts-unless-it-leaves-the-euro.html

Celkově vzato, tahle situace nemá žádné dobré řešení
17. 02. 2012 | 09:55

Kuchař napsal(a):

ten co si sedí na vedení...

Zvláštní je, že ta mafie krade ať se jedná o kteroukoliv zemi a kteroukoliv stranu.... jestli nebude náhodou ten zakopaný pes někde jinde.
17. 02. 2012 | 09:55

Pepa 3 napsal(a):

Frante: Vy ne? 19.12.2011 napsal, že jednotkové náklady práce u nás "značně a trvale rostou", dnes napsal, že u nás poklesly o 6%! Obojí zaráz nelze. Jestli toto není rozpor, tak co tedy?
17. 02. 2012 | 09:56

Kuchař napsal(a):

Mat:

Budou se muset vrátit na naší úroveň.... opravdu tragédie.
17. 02. 2012 | 09:57

Kanalnik napsal(a):

hmmm, jak ctu diskuzi... nekteri pisi, ze EU je spatny projekt, protoze mel spatne parametry... no a kdyz je tu prilezitost parametry menit a zmenit, tak CR odejde od jednaciho stolu... to je logika!
17. 02. 2012 | 09:57

JAN napsal(a):

Michle,

podvody banksterů a zadlužování států jsou cílené zločiny proti většinové společnsti slušných a odpovědných občanů! Proč nutíte státy zadkužovat??? Jakým způsobem jste získali ty obrovské prachy???

PODVODY A ZLOČINY JSOU VÁM VLASTNÍ!!!
17. 02. 2012 | 10:02

Frante napsal(a):

Pepa 3
No, možná by to byl rozpor ale ještě záleží jestli v tom článku z 19.12.2011 měl také na mysli období od r.2005? Osobně bych ale taky nevěděl, jak snížit zadlužování jinak než zvýšením konkurenceschopnosti a pomocí škrtů. Levice mluví o nakopnutí ekonomiky vhodnou investicí, ale praxe by byla taková, že investice dluh zvednou a přitom k žádnému nakopnutí dojít nemusí
17. 02. 2012 | 10:09

Sláma napsal(a):

Pan Michl zjevně nechápe situaci. Řekové stávkují, protože jim vadí, že na situaci vydělají ti, kteří ji způsobili, tedy banky a kmotři. Obyčejní lidé, kteří za nic nemohou, se stávají bezdomovci. Naštěstí pro Řeky je tam poněkud mírnější klima, než u nás.
Pan Michl rovněž nechápe, že spojitost hospodaření státu s ekonomikou země je poněkud volná. Řecko zadlužila především pravicová vláda strany Nová demokracie a to zejména předraženým a korupcí provázeným nákupem zbraní - stíhaček, tanků a ponorek.
Řešením pro Řecko je to samé, co postavilo na nohy Ameriku po Velké krizi - tedy vysoké progresivní zdanění bohatých a nulové daně pro nízkopříjmové skupiny.
Tedy přesný opak toho, co Řecku ordinuje bankéřská loby Evropské unie.
Česká republika úspěšně sleduje balkánskou cestu. Jak je vidět z informací Českého statistického úřadu, tandem Kalousek-Nečas úspěšně proškrtali Českou republiku do recese.
To bude znamenat, že bude příjmová stránka rozpočtu bude mít propady. A další plošné škrty a zvyšování spodní sazby DPH pokles domácí spotřeby jen urychlí.
Kdy už konečně Češi pochopí, že na odbornou práci mají být odborníci? Pokud je mi známo, vystudoval RNDR. Nečas fyziku pevných látek a Ing. Kalousek chemii gumy.
17. 02. 2012 | 10:10

Miroslav Pivoda napsal(a):

ANO, ALE!
Michl: "... Tím, že Řekové stávkují, ztrácejí čas. Tím, že politici summitují, ztrácejí čas. ..."
Z pohledu ekonoma máte zcela pravdu, ale z pohledu politika tímto postupem Evropané mohli být přesvědčeni, že vedení EU není lhostejný osud členů EU, kteří se ocitli v potížích. Je to sice dost drahé vyjadřování solidarity, ale v mezinárodních vztazích bývají i dražší věci. V době Mnichovské dohody Češi určitě nezískali přesvědčení o zájmu zbytku Evropy o srdce Evropy.
17. 02. 2012 | 10:13

ten, kdo se s blbem hádat nebude napsal(a):

Pro Holubář.
Jestli je to realizovatelné nevím, ale bez umravnění oligarchů se Řecko z problémů nedostane. Podobný problém máme i my a že to není jednoduché, víme.

Neoliberalismus plodí a podporuje tento typ politiků:

„Když jsem za ním přišel s dokumenty o problematice divadelních grantů, snažil jsem se mu vysvětlit, že mi nejde o peníze, ale o princip podpory umění v tomhle státě. Že nám chybí divadelní kategorie, zásadní pravidla i jasná kulturní politika. Řekl mi tehdy: "Ahoj čur***, podívej se, jak jsem zhubnul! Co je? Co to je? To nebudu číst, vole, kolik chceš? Cože? Ty nechceš prachy? Jaký principy, vole? Ááááále, na to se vyser!" Od té doby už ódéesku nepodporuju. A taky jsem začal mít velké problémy s lidmi. „
http://www.lidovky.cz/petr-kratochvil-vypravi-o-setkani-s-mirkem-topolankem-p1i-/lide.asp?c=A120216_171035_lide_sm

S tímto premiérem jsme nastoupili cestu do Řecka.
17. 02. 2012 | 10:13

Holubář napsal(a):

Kanalnik:
Když už umíte číst, je třeba si to přečíst celé. Napsal jsem, že je legrační, že ze slepé uličky chtějí vyvést EU ti samí lídři, kteří ji tam přivedli.
Ještě dodám, že chtějí jít úplně stejnou cestou jako dosud, jenom o něco rychleji.
Vám to nepřipadá veselé? Carlie Chaplin hadr...
Mně se tedy s nimi tedy utíkat moc nechce, když vidím, kam zatím doběhli. Ale pokud vám to vyhovuje, hurá do toho!
Hyn se hukáže, kdo měl pravdu
17. 02. 2012 | 10:18

Bey napsal(a):

politici
vedi co delaj, oni to nemohli nechat zkolabovat,
protoze obycejnej clovek by vubec netusil proc se to stalo,
a dal by to za vinu politikum :-))))))))))))))))))))

takhle se ta vina pomalu ale jiste presouva na obcany
(ty obcane sis zil nad pomery co ja, politik)

nakonec z toho vyjde politik jako hrdine,
a budme za to radi, protoze kdyby to nechali padnou na hubu...tak se nam v evrope zrodi novej pan s knirkem a resilo by se tak jako se resilo po staleti
17. 02. 2012 | 10:24

scallop napsal(a):

Autor

Proc vlastne ekonomove potrebuji pet let studovat ? Soude podle Vasich textu uz dneska lze produkovat "ekonomy" jakozto vysledy semestralnich projektu studentu informatiky. Takovyto programek se podiva do statistik a pro kazdou zemi ci podnik (v budoucnu i cloveka ci zvire) vyplivne instrukci "Co delat". Program 'Michl' bych hodnotil jakozto chvalitebny - funguje pravidlene, nepada, ale trosku se opakuje (mozna skryty vnitrni cyklus).
17. 02. 2012 | 10:30

Petr napsal(a):

Proč by nesávkovali? Teda hlavně líné, státem placené úřednictvo. Nevšiml jsem si, že by stávkovali lidé pracující v cestovním ruchu, rybáři, dělníci.
Proč by nestávkovali, když mají 2x vyšší min.mzdu, 2x vyšší důchody, a 2x méně musí pracovat. Myslím lidi placené státem.
Proč by nestávkovali, když ví, že jim Evropa sice nepůjčí, ale dá.
17. 02. 2012 | 10:33

buldatra napsal(a):

Mno, analytici, ekonomové a ostatní Nostradamové by měli do svých grafů, tabulek, výcuců z prstů, prognóz a všelikých dalších jejich rituálů započítat konečně také lidský faktor. Čili únosnost. Či, co člověk asi tak ještě vydrží.
Tuto únosnost limituje nastavený systém a ten systém očividně není košer.

Není nic tajného na tom, ani nic proti něčemu fakt, že člověk, jsa vláčen a zmítán odněkud někam osudem, či politikem, potažmo lichvářem, jednoho krásného dne může říct: dost.
Zkrátka, zašprajcuje se.

To už se v minulosti párkrát stalo, naposled myslím na Islandu a stalo se to z důvodů překročení míry únosnosti.
Když se šprajcne jeden, vcelku nic zásadního celku (státu, uniii, říši, systému a podobně) nehrozí.
Když se tohoto stavu dobéře každý druhý, spadne opona. A dějí se věci různé, někdy i hrůzné.
Někdy z toho dokonce může být, vzdor všem analytikům a podobným výtečníkům i lavina, oheň na střeše i tam, kde se původně myslelo, že je střecha nehořlavá.

No a pak je pozdě říkat, já vám to říkal.
Merkozy &. Spol. to třeba vědí.
A když nevědí, něco se jim holt zhroutí.
17. 02. 2012 | 10:34

xxxxx napsal(a):

Přitom s každým dalším průserem
vam rádi přitáhnem integrační šrouby,
a pak taky nás musí být vidět vTV v BOJI o zachranu dobra,
a to nejlíp akčně z Brusele,
zachráníme vás,
at chcete nebo nechcete .-)))

?Celá ta šaráda jenom připravuje jeviště a herce pro jednotlivé role?
17. 02. 2012 | 10:34

Béda napsal(a):

p. Michl,

mohl byste příště do těch svých dat dosadit také ceny životních nákladů (cenu nemovitostí, energií, odvodová zátěž, DPH a daně, srovnání cen potravin a bydlení třeba s EU a ČR) v Řecku?

Vaše "řešení" vypadá na papíře velice dobře - proškrtejte se ke konjunktuře (vyházejte lidi ze zaměstnání a ty zůstávájící donuťte ke Stachanovským výkonům ve jménu splácení úroků - otázka je jestli je vůbec možno splatit řecký dluh?) anebo vystupte z EU a zdevalvujte měnu, resp. proveďte měnovou reformu. Otázka je, jak by to vypadalo v praktickém životě. Co by to provedlo s řeckou společností a kdo by na tom ve finále vydělal a kdo prodělal "trencle".
17. 02. 2012 | 10:37

kozoroh napsal(a):

Dovolím si tento link:
http://www.investujeme.cz/kratka-historie-reckych-bankrotu-zacaly-uz-377-let-pred-nasim-letopoctem/

Jaké rozuzlení bude mít stávající situace nevím. Předpokládám ale přechod do chronické fáze, jak již nakonec ukazuje historie.
Někdo tady viní kapitalizmus. To vidím jako nedorozumění, protože hybrid, tvořený dirigizmem, paternalizmem a ochucený indukovaným socializmem nelze kapitalizmem nazvat ani náhodou.Je to spíše z kategorie kočkopsího dortu-nepoživatelný hnus.
17. 02. 2012 | 10:40

Kala napsal(a):

Co vlastně tvoří strukturu HDP Řecka? Cestovní ruch prý asi deset procent. Co je ten zbytek? Stále ještě mají skoro o třetinu vyšší HDP na 1 obyvatele než my. Spoustu úředníků, zachované 13. a 14. platy, šetřit dále už ale nechtějí.
17. 02. 2012 | 10:40

Kuchař napsal(a):

Sláma:

Jak na to vydělají banky a kmotři ?

Trochu to popište.
17. 02. 2012 | 10:43

Kelt napsal(a):

Všem myslícím,/kormě kuchtíka a spol./je naprosto zřejmé,že recepty ordinované Řecku nemohou fungovat,protože "tupé škrty"žádnou ekonomiku světa nemohou podnítit k růstu a tak umožnit i částečné splácení dluhů.
Stejný recept "tupých škrtů"/terminus technicus Nečase/a zvyšování DPH nás povede neomylně "řeckou" cestou.
Ve třetím a čtvrtém kvartále min.roku se ČR propapdla do recese,když bezprostředně okolní země zaznamenaly růst-i SR.
Lednová inflace ve srovnání s lednem ´11 je 3,5%./další vyvrácená lež vlády,že růst DPH se projeví max.do úrovně 1%/
Výslednicí vládních škrtů bude v roce ´12 výrazný pokles vládní i soukromé spotřeby,hlubší propad do recese,krachy menších firem,odchod OVSČ na úřady práce a další růst nezaměstnanosti,což přinese nejen vyšší nároky na soc.systém,ale i další pokles vnitnřní poptávky a spirála recese půjde do obrátek.
To ovšem modří ideologové nepřiznají,i kdyby je na mučidla dali.
A to je ta největší tragedie tohoto režimu,neb jich se to bezprostředně nedotkne,protože oni mají a budou mít svoje jisté včetně paní Nagyové.
17. 02. 2012 | 10:43

ř napsal(a):

Kelt:

Tupost září z Vás.
V případě Řecka se nejedná o škrty. Jim zkrátka už nikdo nechce půjčit a to je celé. Dokud jim půjčovali, nikdo neškrtal. A to se tady ještě najdou pitomci, kteří tvrdí, že si banky můžou za to samy, nebo dokoce že na tom vydělají.

Tak jim teda půjčte Vy ! A pokud jim nepůjčíte ani Vy, tak kdo teda ?
17. 02. 2012 | 10:54

Kuchař napsal(a):

Kelt: Překlep- ř=Kuchař
17. 02. 2012 | 11:00

Bey napsal(a):

upozornuji, že Řecko je HLAVNĚ zástupný cíl medyjalní přípravy:-)),
vhodný otloukánek,

zkusí to natáhnou do dubna,
ECB nakoupí,
a pak děj se vůle b......? :-)))

http://www.outsidermedia.cz/Casovane-bomby-1.aspx
.. Graf zobrazuje objem splatných stát dluhopisů ve vybraných zemích eurozóny v mld euro 12/2011-04/2012
17. 02. 2012 | 11:01

JC napsal(a):

Kelt,
Samozřejmě plácáte oranžový socánku.
Ony tupé škrty naordinovala Řekům "nejchytřejší" EU a ne Nečas.
ČR je v recesi jako asi polovina států EU, jinak neroste myslím nikdo, ti nejlepší jen stagnují.
Kromě tupých škrtů, které si ojrozona naordinovala tím bájným 0,5% sekyry ročně z HDP můžeme v budoucnu očekávat jen to, že zatímco v minulosti šulili účty Řekové v budoucnu to budou dělat všichni.
17. 02. 2012 | 11:02

Kelt napsal(a):

To ř,
díky za kompliment-opět se potrefená husa ozvala.
Když jste se naučil číst,je třeba také čtenému porozumět a to bohužel není Váš případ.
Z toho jednozančně usuzuji,že jakákoliv diskuse s Vámi je bezpředmětná.
17. 02. 2012 | 11:03

Kuchař napsal(a):

Kelt:

Já Vás pochopil. Vy tvrdíte neškrtat, ale půjčovat si dál.

Takže se ptám, kdo bude půjčovat ?A neustále se nevykrucujte nějakým neporozuměním textu.

Takže jasná otázka : Když neškrtat, tak teda co ?
17. 02. 2012 | 11:05

Kuchař napsal(a):

Jinak mám pocit, že v rádiu zaznělo, že důchodový a zdravotní účet jsou v přebytku.

Na to že je země a půl Evropy v recesi dobrý výsledek, ne ?
17. 02. 2012 | 11:07

Kuchař napsal(a):

Pardon- v deficitu
17. 02. 2012 | 11:08

kozoroh napsal(a):

Kelt.
Rád se zařadím k těm ,dle vás, nemyslícím.
Nemusím se pak cítit spoluvinen za to, kam došla socialistická představa o žaludcích, naplněných kaviárem všem stejně.
17. 02. 2012 | 11:11

Kuchař napsal(a):

Opis:

Počet důchodců rychle roste

ČSSZ loni evidovala 2 873 004 důchodců pobírajících starobní, invalidní a pozůstalostní důchod. Těm vyplácela celkem 3 501 402 důchodů. Kromě toho bylo vypláceno 69 736 důchodů do 75 zemí světa. Od roku 2006 se počet starobních důchodců zvýšil o 340 000. Důchody loni dosahovaly průměrné výše 10 552 korun.

Na jednoho starobního důchodce loni připadalo 2,15 daňových poplatníků. V roce 2006 to ještě bylo 2,43 poplatníka.
***
To by chtělo zachránit nějakými "Netupými" škrty, nejspíš !
17. 02. 2012 | 11:11

Kelt napsal(a):

To Jc,
s vámi modrobolševiky je řeč jako rozprávka.
Kde jsem tvrdil,že Řekům naordinoval tupé škrty Nečas?
A ta "nejchytřejší"EU není socbolševická,jak se někteří Vaši soukmenovci domnívají,ale většinově pravicová,což pro mne v jejím kontextu není nadávka.
Já jen dokládám na ověřitelných číslech,že Nečasovy "tupé škrty"budou prohlubovat recesi ČR.Toť vše,nic více,nic méně.
17. 02. 2012 | 11:13

Kelt napsal(a):

To Kuchař 11.08

K tomu závěru závěru vyplývajícího z "přeslechnutí"a následné opravy není co dodat-to se Vám opravdu povedlo-gratuluji.
17. 02. 2012 | 11:19

Kuchař napsal(a):

Kelt:

Co přesně neměl dle Vás Nečas škrtnout a měl si radši půjčit ?

Jste to schopen vyargumentovat, nebo zůstanete u svých tupých výkřiků ?
17. 02. 2012 | 11:22

Kuchař napsal(a):

Kelt:

Mělo tam být .. důchodový účet v mínusu a zdravotní v +.

Doufám, že to rozdejcháte.
17. 02. 2012 | 11:23

JC napsal(a):

Kelt,
Tím, že jste dal "tupé řecké škrty" do souvislosti s "tupými škrty" nečasovými, se mě moje poznámka zdála být opodstatněná.
Mezi tupými škrty řeckými a nečasovými je jeden podstatný rozdíl. Zatím-co Češi remcají, Řekové podpalují budovy.
Česko patří v EU mezi země s nejnižším dluhem v % k HDP. Je dobře, že tato vláda zatáhla za záchranou brzdu zadlužování. Že to socan nazývá obvykle škrt-reformou se nedivím, protože on by něco podobného nevymyslel.:-)))
17. 02. 2012 | 11:32

elemele napsal(a):

čert a baba ví, jaká je skutečnost :-)))

http://aktualne.centrum.cz/ekonomika/penize/clanek.phtml?id=733555
přiznáno"...Na důchodovém účtu chybělo státu na konci loňského roku téměř čtyřicet miliard korun.
"Na penze se loni vydalo o 39,5 miliardy korun více, než se vybralo. Je to největší propad důchodového účtu minimálně od roku 2003," říká Jana Buraňová z tiskového odboru České správy sociálního zabezpečení.
Stát přitom musí důchody dotovat už třetím rokem po sobě.

nejen…..Německo tají obří dluh
http://www.presseurop.eu/cs/content/news-brief-cover/981751-nemecko-taji-obri-dluh
Presseurop Handelsblatt 23 Září 2011
„Pravda,“ hlásá list Handelsblatt, který s podporou úctyhodných čísel udělal údajné šetrnosti německého státu rychlý konec. Podle oficiálních údajů dosáhl německý dluh v roce 2011 2 bilionů eur. To ej ale jen poloviční pravda, protože protože do kalkulace nebyla zahrnuta valná část předpokládaných výdajů na důchodce, nemocné a závislé osobydo kalkulace nebyla zahrnuta valná část předpokládaných výd Podle nových údajů je skutečný dluh o +5 bilionů eur vyšší. Německá zadluženost by tak dosahovala 185 % hrubého národního produktu země, a nikoliv oficiálně oznámených 83 %. Pro srovnání: řecký státní dluh by měl v roce 2012 činit 186 % a italský dluh dosahuje v současnosti 120 %. Kritická hranice, za kterou dluh začíná dusit růst, je 90 %. Od té doby, co Angela Merkelová nastoupila v roce 2005 do úřadu, „nadělala tolik nových dluhů jako všichni kancléři za posledních čtyřicet let dohromady,“ tvrdí hlavní ekonom hospodářského deníku. „Těchto 7 bilionů eur je bianko šekem, který jsme podepsali a který budou platit naše děti a vnuci.“

CR...Je to závažné sdělení. Ve chvíli, kdy do oficiálního dluhu států s nízkou porodností zahrnete implicitní (skrytý) dluh důchodového systému, tak se dluh násobí.
Nemusím chodit kvůli tomu do Německa. Můžu zůstat doma v Česku. Již v roce 2008 byl státní dluh České republiky vyšší o 4 biliony 448 miliard korun, tj. + 126% HDP (vypočítáno podle závěrečné zprávy Bezděkovy komise č. 1),
než vládou oficiálně udávaný dluh ve výši 999,8 miliardy korun, což bylo 28 % HDP.
http://kdem.vse.cz/resources/relik09/Prispevky_PDF/Patta.pdf
17. 02. 2012 | 11:34

gogo napsal(a):

Vychodisko pro EU je neco jako RVHP samostatny celek, musi uzivit sebe sama. Praci rozďelit mezi obyvatele, jednoduchy stat, ldo nepracuje at neji. Dovozni cla ña vse mimo EU. Nebudou banany ale uzivime se. Jinak pochcipame nebo to predame cinanum k uhrazeni dluhu a budeme kolonie.
17. 02. 2012 | 11:34

jk napsal(a):

Pane autore, napsal jste něco opravdu hloupého. Chápu, že finančníci zpětné vazby zdola nemilují, chtěkí ovládat. Jenže systém bez zpětné vazby degeneruje a ignorace stávek může přivést finančníky na šibenici.
17. 02. 2012 | 11:36

buldatra napsal(a):

Škrtat lze, dokud je co škrtat.
Vo tém žádná.
No a tak se škrtá.

Až bude vše škrtnuto, tak nám třeba Nečas zazpívá.
Nebo se začnou snižovat stavy populace?
Nebo zahřmí?

Možná by bylo užitečnější začít přemýšlet nad způsoby, kterak způsobit oživení uvadajícího trhu, jak resuscitovat neviditelnou ruku (tedy, pokud ji už někdo neškrtl).
17. 02. 2012 | 11:37

Admirál napsal(a):

gogo napsal(a):
"Vychodisko pro EU je neco jako RVHP samostatny celek, musi uzivit sebe sama. Praci rozďelit mezi obyvatele, jednoduchy stat, ldo nepracuje at neji. Dovozni cla ña vse mimo EU. Nebudou banany ale uzivime se. Jinak pochcipame nebo to predame cinanum k uhrazeni dluhu a budeme kolonie"

Ano, ale to by vyschla spousta penězovodů. Proto to nebude. Alespoň ne "podobrým".
17. 02. 2012 | 11:42

Kuchař napsal(a):

buldatra:

Trh byl zadušen státními dluhy. Těžko ho nějak resiscutovat.

Kolik si myslíte, že se z každé 1000 Kč vhozené státem do resiscutace vrátí zpátky ?

Myslíte že 2 000 Kč ?
17. 02. 2012 | 11:43

martinka napsal(a):

vývoz zemědělských produktů (a i tom velmi silně pochybuji) nemůže nikoho uživit!
17. 02. 2012 | 11:49

Ford napsal(a):

Občan: Ona žádná veřejná služba privatizovaná nebyla. To bude asi ten problém.
17. 02. 2012 | 11:53

Muhehe napsal(a):

prča nebesská, a čím dál tím líp jak ta baba říkala, když z těch schodů padala... :-)))

http://finweb.hnonline.sk/c1-54758420-grecko-strati-kontrolu-nad-zachrannym-balikom
a blik... vlaštovička...Schäuble stále viac vyzýva k zastaveniu pomoci Ř

A... éto vot demokrácija :-))))))))))))))))))))))))))))
Schäuble sa tento týždeň vyjadroval na adresu Ř veľmi ostro
a dokonca navrhol odložiť tamojšie aprílové voľby
a inštalovať podobne ako v Taliansku vládu technokratov. :-)))
Schäubleho postoje podporuje Fínsko a Holandsko...., ......,
jde to rychle?
nejde to rychle?
není to krásné? .-)))
17. 02. 2012 | 11:53

český maloměšťák napsal(a):

Zajímavou studii jsem objevil u společnosti Deloitte - z roku 2010. Je o řeckých bankách a mj se tam píše , (Highlights of the Greek Banking Sector.pdf), že expozice řeckých bank jen velmi málo spočívá v investicích do toxických aktiv a strukturovaných nástrojů /dovolím si interpretovat že tedy derivátů/. V "dobrých časech" svá aktiva používaly k akvizicím regionálních bank a přes ně se tak dostávaly k reálným aktivům z oblasti fyzické ekonomiky..../dále příslušné grafy a konstatování, že řecký bankovní sektor je zdravý/.

Takže řecké banky ovládaly /jí/ významné části realných statků na Balkáně, ale jsou vystaveny tlaku snížení ratingu řeckého státu. Kdy mj. došlo k spolupráci na falšování údajů mezi zkorumpovanými politiky a Goldman Sachs.

Pak je zde fakt, že Turecko a Řecko jsou velmi významným, ne-li rozhodujícím nástupištěm , dnes již spíše těžítkem čínské expanze do Evropy. A důležitými uzly z hlediska toku fosilních paliv.

Pokud je jedna a jedna dvě - lze také konstatovat, že investice do Číny doporučuje deset bankéřů z deseti.

A že ropa a plyn budou čím dál tím více determinovat to, jak si budou vést ekonomiky evropských zemí - to není snad třeba rozvádět

Masivní nákupy zbraní i přes fiskální potíže do tohoto rámce krásně zapadají. To je dobrá investice.

Dvojka je jin a jednička je jang. Řecko bude sinaizováno a bude to dělat rádo.
Judaismus porazil helenismus - zatím v symbolické rovině, velmi brzy v rovině faktické. Čínský komunista si přes řeckého oligarchu podal ruku s židovským bankéřem.

Finito - tragikomedii pak dokresluje kvikot Anči Hlupačky a Lojzky Retarda " Tfuj, tfuj, líní Řekové - pryč s Vámi z Evropy...Nic než národ !!."

Jen malá poznámka - i díky penězům amerických daňových poplatníků mohly velké banky v uplynulých třech letech provést akvizice několika set bank malých - svých konkurentů. Tyto banky zkrachovaly - proč vlastně - to je ta stěžejní otázka. To je vždy ta nejdůležitější otázka. A dosti složitá. Jakými mechanismy se dosáhlo navýšení podílu na trhu.
Proč byly zachráněny too big to fall ? Budou too big to fall vždy ? Kam to tedy zákonitě musí vést ?
Odpověď na tuto otázku je pak naopak velmi jednoduchá.

K nějaké formě totalitarismu. Jehož proroky jsou čínský komunista, řecký korumpující oligarcha a židovský bankéř. Nová Svatá Trojice.

Michl a podobní jen unavují. Jejich "analýzy" též. Jejich návrhy řešení pak spočívají v korumpování evropského ducha.
Politikové lidem tvrdě lžou a analytici to měkce kolorují. Ty lži.

Pod Tožičku jsem dal odkaz na studii Citigroup /tkzv. plutonomy case/. Zhusta stahovanou z oficiálních webů...
Pokud v ní lze spatřovat analogii s Hitlerovýmu vizemi o rozdělení světa na sféry vlivu pangermánského, britského - koloniálnhoí a zonu americkou - tak vězte, že to je analogie nevěrohodná a vykonstruovaná....

:((
17. 02. 2012 | 11:54

resl napsal(a):

v západoevropských zemích je vše ok, to jen čeští zápecníci, hlupáci ve spojení s "vlastenci" vás matou. věřte, že by sem nikdo ze západní evropy nevlez. bída je v rusku a v zemích kde vládnou zloději,, komunisti, náckové. nenechte se zmást, v eu se žije dobře. jen se musíme přidat a neposlouchat zdejší zloděje a vyčůránky. ti se oprávněně bojí a straší vás, neboť vás pokládají za plebst a východní hlupáky. copak by někdy, někde mohl chemik Kalousek dělat m. fin. zloděj a ruský agent prezidenta, životní komouš předsedu senátu, ustaršený svazák premiéra ? Jen tady, tak si svůj upatlaný dvorek se svými slípkami chtějí držet v nevědomosti a straší a straší. nevěřte jim, lžou, protož za bolševika lhali celý život a už to jinak neumí.
17. 02. 2012 | 12:03

buldatra napsal(a):

Pane kuchaři,

s veškerou úctou,
resuscitovat, nikolivěk resiscutovat.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Resuscitace

Pojďme raději hlavou společnou nerozdílnou začít přemýšlet o tom jak s tou resuscitací začít.
O všelikém tom škrtání se moc přemýšlet nemusí.
O dluzích také ne. Ty zkrátka jsou.
No a na obém jsou podpisy někoho jiného, než podpis můj a věřím, že i váš.
Čili, přínosné je zamyslet se nad tím, jak z toho ven, Všechno ostatní je nepřínosné.
17. 02. 2012 | 12:04

Kelt napsal(a):

To JC,
že za vlád pravice stoupl schodek SR o bratru nějakých 5OO miliard ,to je zřejmě pod Vaší rozlišovací schopností.
Kolik Nečalousek umořil za téměř dva roky existence trojkolky miliard st. dluhu?
Kolik se domníváte,že umoří do roku ´14?Pokud neproběhne defenestrace?
Odpovím za Vás-velký kulový.
Naopak,dluh bude narůstat,nezaměstnanost bude růst,jediné co zaznamená pokles bude životní úroveň.Pochopitelně ne jeho a pí Nagyové.
A poslední poznámka-vymyslet to,co nyný realizuje trojkolka a to zejména zásluhou VV,jak nás hloupý Honza neustále přesvědčuje,to je opravdu nápor na ineligenci toho souboru pologramotných ideologů.
17. 02. 2012 | 12:06

xxxxxxxxx napsal(a):

http://www.finez.cz/odborne-clanky/meny/euro-prezilo-klinickou-smrt-ale-dlouho-nevydrzi
19.09.2011 Euro přežilo klinickou smrt, ale dlouho nevydrží
NJensen uvádí, že evropské banky budou v příštích 24 měsících potřebovat refinancovat dluhopisy v souhrnné výši 5400 mld eur.
Což by i za normálních okolností byl těžký oříšek, natož v současné době.

Podle Financial Times potřebuje 91 největších bank v eurozóně asi čtyři biliony eur, aby mohly refinancovat své dluhy nebo je zaplatit jenom v samotném příštím roce. Celkový hrubý domácí produkt eurozóny dosahuje přibližně hodnoty 12 bilionů eur. Znamená to, že největší banky potřebují třetinu celkového HDP v eurozóně, aby zůstaly solventní alespoň jeden další rok.?

Léta sice plynou, ale my zde máme pořád jednu a tu samou krizi z roku 2007/2008, která nejenže neskončila,
ona se pravděpodobně ještě ani neprojevila naplno.
To se jen politici a centrální banky snaží manipulovat trh tak, aby dával pěkná data a ono to stejně nefunguje.

pravda asi je,ze za ccca 10 let bude v oběhu minimálně dvounásobek peněz ve srovnání s dneškěm.
CB je natisknou pravděpodobně daleko dříve než za 10 let.
O čem silně pochybuji je jejich kupní síla.
(Ve skutečnosti je to ještě horší, než jak situaci líčí média.)
Dům je plný plynu, čeká se kdo a kdy zazvoní :-))
17. 02. 2012 | 12:07

Kuchař napsal(a):

buldatra:

Resiscutovat, nebo resuscitovat... to máte asi jedno. Ale přemýšlet chcete nad čím ?

Jak si představujete to oživení ? Náš trh je závislý ze 70% na vývozu. Tedy 70% HDP se udává venku. To je asi dvojnásobek našeho ročního rozpočtu.

Fakticky si myslíte, že takovýhle balík rozdejcháte nějakými drobnými ze SR ?
17. 02. 2012 | 12:09

xxxxxxxxx napsal(a):

Resuscitace (detox ?)

modelově
vše závisí jenna tom, zda udame dluhopisy...
bez nich..ušetřit v rozpočtu CR cca 300-400 miliard,
cca 100-200 miliard schodku,
cca 200 miliard splátky jistiny úvěrů.
Takových 60 miliard si půjčíme sami sobě,
něco se dá natisknout,
dají se zastavit všechny investiční akce,
dá se propustit polovina státních zaměstnanců,
ostatním snížit plat nejméně o 30%,
snížit penze o 10%,
a doufat, že si už budeme moci něco málo půjčit.
Alternativa k tomu je státní bankrot, pokud trend nepůjčování do Evropy se udrží.
Potom definujme toho vítěze:
FED sice neohlásil další QE, ale reálně ho provozuje.

ECB "tiskne peníze" a kupuje za ně dluhy PIIGS a půjčuje je za skoronulový úrok bankám (aby i ony kupovaly dluhopisy Španělska a Francie) - tato aktivita se bude zintenzivňovat, bez ní by výnosy dluhopisů Sp, It a Fr rychle dosáhly neudržitelné úrovně.
ECB bilance je nyní 73 procent vyšší než v srpnu 2007

BoE provádí intenzivní QE také, dokonce vedle nákupu britských dluhopisů zvažuje i nákupy korporátních dluhopisů.

Další centrální banky nezůstávají pozadu - jednak také musí financovat dluh "hostitelské" země a jednak se dle pomýlené teorie snaží podpořit konkurenceschopnost ekonomiky ruinováním síly vlastní měny.
17. 02. 2012 | 12:19

JC napsal(a):

Kelt,
Podívejte Kelte, nic není pod moji rozlišovací schopnost. Nerad bych se ubíral směrem Může za to Sparta, nebo Slavie.
Ekonomika se nedá přirovnat/co se zrychlování a brzdění týká/ k Ferrari, ale spíše k hodně dlouhému nákladnímu vlaku a ten vlak minimálně 4 roky v téměř celém západním světě jede do kopce a ještě je na kolejích námraza.
17. 02. 2012 | 12:20

Kelt napsal(a):

To JC
příměry přímo miluju,zejména v ekonomice,to používají všichni ti,kterým dochází argumentace a dech.
Takže porovnáním nákladního vlaku a Ferrari můžeme skončit,neb bychom se mohli dostat k "moudru"jednoho také ekonoma,který prohlásil za axiom,že rodiný rozpočet je de facto srukturálně obdobný rozpočtu státnímu-proto totiž státní finance řídí gumárenský chemik.
17. 02. 2012 | 12:54

Kelt napsal(a):

To Kuchař,
Vám nedělá problém vynadat kde komu,jehož názor nezapadá do Vašeho schematu vidění světa do socek,socbolševiků atp.
Co Vám ale dělá nesmírný problém to je zformovat vlastní myšlenku,či názor na řešení a všem kolem kladete otázky typu:
-kolik myslíte že,??????????????????????????????????????????
-a jak to myslíte???????????????????????????????????????????
Pokud toužíte po poznání a z toho,co z Vás obvykle vypadne,tak bych Vám pro začátek doporučil večerní obchodní akademii od prvního ročníku.
Není mně ovšem známo,zda vyžadují ukončení základní školní docházky devátou třídou.
17. 02. 2012 | 13:10

JARLE HALSNES napsal(a):

Pane Michl a můžete nějaký řecký podnik jen tak na ukázku jmenovat?
Onm ten problém je z části v tom, že některé země prostě nemají žádnou vlastní ekonomiku, žádnou schopnost prodat něco do zahraničí. Řecko k takovým zemím patří. Srovnatelně velké Finsko má nejen Nokii, ale Waertslae, Valmet, průmysl papíru a celulózy. Řecko vyrábí tak leda olej Lyrakis:-)
Devalvace měny by jim možná pomohla, ale otázka je kam, neboť nejsou soběstační ani v potravinách, ani v průmyslovém zboží, prostě v ničem. Majitelé (obvykle dost nevalných) penzionů u moře jsou pak podnikatelé s fakt velkým P - ti jsou schopni konkurovat snad i českým živnostníkům. Řecko, a zdaleka ne jen Řecko, je prostě chudá zaostalá země, neschopná se měřit s úrovní solidních zemí. Jenže to ekonomové nikdy nechtěli pochopit a tak se vesele půjčovalo a mamlasové s holými zadky jezdili v drahých autech a budovali a nakupovali blbosti, aniž by si připustili, že na to nemají a ve skutečnosti nikdy mít nemohou. Recept by tu ale byl (a platící pro všechny): Půjčovat mohli jen ti, kdo měli dost "volných" peněz, takže by je mohli klidně postrádat. Bohatých, kteří si kupují velmi zbytečné a velmi nákladné luxusní zboží je také dost, takže by mohli "pomoci". Seberou-li se peníze řadovým občanům, půjde země do kopru, tihle by to mohli pár let vydržet a když nastartují rozvoj jako třeba Čína, BUDOU ZA DESET, DVACET LET V POHODĚ.
17. 02. 2012 | 13:17

Kuchař napsal(a):

Kelt:

Na rozdíl od Vás jsem řešení řekl. Je stejné, jako píše Michl. Řekové své výdaje musí srovnat se svou ekonomickou výkonností a to se nejlépe provede tak, že znovu zavedou vlastní měnu, čímž se jejich platy srovnájí během pár dní s realitou. A realitu vidím (Průměrný plat) tak někde kolem 500 euro za měsíc.

Takže se modlím, aby jim už nic nepůjčovali a Řecko zbankrotovalo. Ať si tam pak odboráří řádí jak chtějí.
Ale půjčovat jim dál - to je holá sebevražda EU.
17. 02. 2012 | 13:20

buldatra napsal(a):

Pane Kuchaři,

Někde je třeba začít, začněme tedy na začátku.

Pro začátek si tedy dovolím konstatovat, že současný stav, který se mě nelíbí a vám asi také ne, vznikl v rámci nějakých pravidel. Někdo by to třeba označil za dirigismus, ale to není hezké slovo, pravidla nám stačí.
Proto navrhuji zamyslet se nejdříve nad pravidly, v rámci našeho teritoria, protože je nám nejblíže. Kdo ta pravidla vlastně určuje a komu? Kdo za ta pravidla odpovídá a komu? K čemu se díky dodržování těchto pravidel dobéřeme a k čemu jsme se už dobrali?

Vidím to tak, že pravidla u nás neurčuje vůle těch, kteří tvoří produkty, tedy sumárně podnikatelé, zaměstnanci a ostatní, čili nečesaná nemytá veřejnost, jejíž vůle je zastupitelsko-demokraticky transformována ve zbožné přání.

Nýbrž pravidla určují zástupci.
A tak dluhy nasekané nejsou pak nasekané veřejností, nýbrž zástupci a těmi na veřejnost nakydané. Dle zákona o padajícím hovně.
Poučka praví, že demokracie má se zastupitelskou demokracií společné asi tolik, jako by demokracie spočívala v zastupování.
V prvé řadě je tedy třeba resuscitovat vůli a označit viníky zadlužení a těm poskytnout právo na spravedlivý soud.
Dále prosadit konečně skutečnou demokracii. A to pro případ, abychom jakékoliv budoucí nasekané dluhy přijali za své a bylo nám dopřáno nést za ně plnou odpovědnost, nebo se vynasnažit dluhy nedělat. Každopádně by je již nemohl nikdo dělat za nás, jak v kraji nyní zvykem jest.
Následně najít celospolečenskou shodu na způsobu, jak dluh stávající umořit, splatit, vyrovnat.
17. 02. 2012 | 13:21

TomášL napsal(a):

Pro ty, kteří nemají ekonomické vzdělání(jako já):

http://is.muni.cz/th/321154/esf_b/Bakalarska_prace.txt
17. 02. 2012 | 13:23

gaia napsal(a):

buldatra

to máte marný, kuchař si myslí, že všechny dluhy nasekali levičáci s tím nehnete.
17. 02. 2012 | 13:23

Kuchař napsal(a):

buldatra:

Můžete mi v hrubých rysech představit tu Vaši demokracii ?

Jak si třeba představujete tvorbu daňových zákonů, tvorbu rozpočtu a tak.... ?
17. 02. 2012 | 13:28

leonard napsal(a):

Gogo11, 34 asi je to pravda, po 22 letech smutny fakt
17. 02. 2012 | 13:32

Holubář napsal(a):

buldatra:
Nu, i já rád tvrdívám, že Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR je zločinecká organizace a členství v ní by mělo být posuzováno jako trestný čin.
Nicméně nejen odborná literatura, ale už i moje vlastní životní zkušenost mne utvrzují v názoru, že v cyklech několika málo desetiletí dochází k tzv. změně elit (ach můj drahý Gaetane Mosco, kdepak na Freuda, na tebe vždycky dojde!). A nová tzv. elita začne po čase konat obdobně jako ta předcházející, byť třeba jinou formou s použitím jiných metod a především jiných hesel. To je skoro celá změna.
Zkusme těch posledních 22 let hodit do jednoduché rovnice.
Zvýšení životní úrovně v ČR (nesporné) se rovná součtu rozprodaného majetku státu a vzniklých dluhů. Levá strana rovnice se (přibližně) rovná pravé. Tuto myšlenku by jistě bylo možno rozvést do epicklé šíře a tázat se, komu vzrostla ta životní úroveň a o kolik a na koho připadají dluhy (spíše privatizace statků a výhod užšímu kroužku a spíše socializace dluhů).
Že by se to dalo nějak rychkle a účinně změnit k lepšímu považuji za bláhovou naději.
17. 02. 2012 | 13:45

JC napsal(a):

Kelt,
Ony příměry se docela hodí na netovské plkání. Odborných názorů si můžeme oba dva vygooglit statisíce a tapetovat to tagy go aleluja.
BTW pokud nejste schopem pochopit příměr, kde v sobě berete jistotu, že pochopíte problematiku, kterou měl zjednodušit.
Ten příměr s rozpočty je samozřejmě OK, protože ekonomické zákonitosti neoblafnete proklamací " dluhy v podstatě nikdo neplatí" v případě státního rozpočtu ani utěšováním se " Neboj Marie však von nám vždycky někdo půjčí" v případě toho domácího.
17. 02. 2012 | 13:47

buldatra napsal(a):

Kuchaři,

například tvorbu rozpočtu si představovat nemusím, existuje na to velice dobrý mustr, viz. čl 126 Švýcarské ústavy.
Proč vymýšlet vymyšlené?

I když na vymýšlení je tady spousta kabrňáků to je fakt.
Ale ty výsledky…
17. 02. 2012 | 13:52

buldatra napsal(a):

Holubáři,

kdo by chtěl šmahem napravit to, na co se zakládá pár desetiletí by byl případ pro Chocholouška.
Je to stejné jak s nemocí, na kterou si člověk léta zakládá.
Její léčba také netrvá pár dní.

kapča říká sivnti travail,

no, hokna to fakt je a ještě bude.
17. 02. 2012 | 13:59

Kelt napsal(a):

To JC,
já"nechápu"příměry,neb je považuji za zavádějící a zamlžující diskutovaný problém se snahou a
utora převést diskusi na "jinou kolej".
Dle Vás:"ten příměr s rozpočty je samozdřejmě OK"to pokládám za ekonomický primitivismus.
Dluhy domácnosti se platí-až po exekuci.
Dluhy státy neplatí-platí úroky,na které si opět půjčují-pro příklad nemusíme chodit daleko-ČR.
Ale jen pro zajímavost-který stát v Evropě,abychom nechodili daleko zaplatil jen jedinou základní jednotkou své měny alespoň část svého dluhu za posl.dvacet let? Žádný.
17. 02. 2012 | 14:05

Kuchař napsal(a):

buldatra:

No jestli si to představujete jako ve Švýcarsku, tak jsem pro. Tam si každý platí doktora,školu atd.... pak se nedivte, že jim to šlape.

Tam dokonce makaj i cikáni.
17. 02. 2012 | 14:08

Holubář napsal(a):

Kelt:
No a to je právě ta chyba, vaše tvrzení v posledních dvou větách. Dluhy státy neplatí - platí úroky. No jasně - zatím. Ale jak dluhy rostou, nebude už ani na ty úroky.
Já naopak myslím, že příměr je běžná kategorie v diskusi používaná zcela právem, byť samozřejmě každý příměr někdy trochu kulhá. O to ale přece nejde, u příměru jde o celkový smysl.
17. 02. 2012 | 14:12

Kelt napsal(a):

To Holubář,
pokud mne paměť neklame,tak predikce Kalouska do roku ´14 je udržet poměr st.dluhu k HDP na úrovni 41%.
Jinými slovy absolutní výše státního dluhu poroste.
Nikde ani slovo o jeho splácení.Ono také při současné daňové a fiskální politice nebude ani z čeho.
17. 02. 2012 | 14:20

ghándí napsal(a):

zdá se, že v řecku došly soudruhum zdroje na sociální stát.. pošleme tam špidloura, on ty zdroje vyštourá.
17. 02. 2012 | 14:22

buldatra napsal(a):

Kuchaři,

V Zug má švica kliniku, tak o tom něco vím.
S tím placením to není zas tak jednoznačné a jednoduché, jak byste si asi představoval.

Viz.info:

http://www.zdrav.cz/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=6674
17. 02. 2012 | 14:24

Kuchař napsal(a):

buldatra:

Každopádně u nás by to způsobilo levicovou revoluci.
17. 02. 2012 | 14:36

Holubář napsal(a):

ghándí:
Nestrašte, ty špidlourovy zdroje jsou leda tak v našich kapsách.
17. 02. 2012 | 14:43

Kuchař napsal(a):

Ghándí :

To bylo dobrý !
17. 02. 2012 | 14:59

buldatra napsal(a):

Pane Kuchaři,

Pokuste se oprostit od levice i od pravice.
Ve Švýcarsku je přímá demokracie, to znamená, že si tam podmínky, tedy i ve zdravotní péči, určují lidé tak, jak jim to vyhovuje a jak si to sami odhlasují. A určují to dohromady, jak leví, tak praví. Oni sami, ne někdo za ně, nějaký zástupce.
O tom to je.
Oni se umí a chtějí domluvit. A také se domlouvají a funguje to.

Toto je u nás třeba resuscitovat. Začít se domlouvat a zavést nová pravidla.
Jinak jsme víte kde?
Pro dnešek končím, mějte se krásně.
17. 02. 2012 | 15:03

AB napsal(a):

Byť Euru fandím, je to velmi pohodlné mít jednu měnu při cestách po Evropě, tak rozhodně není vhodné pro Řecko - já osobně bych ho už dávno vyloučil už proto, že na to doplácí silně i naše Koruna a v podstatě celá Evropa. Portugalsko a Irsko je zcela jiná záležitost - Portugalci nemají jižanské manýry typu: nedostavěný dům, neplatím daně a to třeba 30 let - stačí tvrdit, že mi došly peníze, nechát koukat ze střechy kus stavebního drátu, neomítnuté cihly atd., není turistická sezóna, dostaneme podporu od státu...
Problém je jinde, nejde snad ani o sanaci západních bank, ty už dávno jistinu dluhu dostaly v úrocích - nevydělaly, ale asi ani neprodělaly - to by dluh jen tak neodpustily, ale jak Řecko "vykopnout" - jak by se Řekové dozvěděli o změně měny, všechny Euro úspory uloží na Eurové účty kdekoliv ve světě - třeba v Rusku a efekt bude s velikým otazníkem. Devalvace bude ještě strašlivější.
Zároveň je otázka co to udělá se zbytkem Evropy - teď nemyslím jen EU - a světa, mohlo by to být ještě horší a to je hlavní důvod, proč asi se stále snaží Řeky přesvědčit, aby něco dělali.
17. 02. 2012 | 15:07

Kuchař napsal(a):

buldatra:

Dobrá !
Tak se pro začátek domluvme na tom, že si každý bude platit své účty sám a je to.
17. 02. 2012 | 15:21

JC napsal(a):

Kelt,
Mno u Bulharska se dají světlé chvilky dohledat, Takže se opět mýlíte.
http://www.celysvet.cz/vyvoj-zmeny-v-case-statni-dluh?country=116
http://www.businessinfo.cz/cz/sti/bulharsko-financni-a-danovy-sektor/5/1000688/#sec2
17. 02. 2012 | 15:21

ex-nemo napsal(a):

Občane,
napsal jste: "Evropa bude mít na svém území DALŠÍ islamistický ekonomicky nestabilní stát"...
Myslíte, že to ředitelům světa a jejich lokajům z EU bude vadit ?
17. 02. 2012 | 16:05

řeský maloměšťák napsal(a):

http://www.reuters.com/article/2012/02/17/us-usa-bonds-forgery-idUSTRE81G11620120217

"...Italian police said on Friday they had seized about $6 trillion of fake U.S. Treasury bonds in Switzerland, and issued arrest warrants for eight people accused of international fraud and other financial crimes...."

Takový obchůdek kdyby se vyvedl...lítalo by v tom nejen ŘEcko...ale asi Všecko...
:((

Nemá i v tom prsty Kuchař ?
:))))
17. 02. 2012 | 16:27

ghándí napsal(a):

jediná evropská země, které se momentálně ekonomikcy daří, je turecko. měli by děkovat evropským politikům, že je do EU nevzali. to je zachránilo.
17. 02. 2012 | 16:59

dalimír napsal(a):

Kuchaři ahoj ,co je nového na záholci ? Manka jinak zdravá ? Kuchaři ne socialismus ale mi lidé ,zničíme sami sebe ! Ale atsi ,je nás na zemi více nežli by mělo ! Dl.
17. 02. 2012 | 17:22

spiros napsal(a):

to kuchař
Jak to, že tady předvádíte své geniální ekonomické rady ?
Všichni mi říkali, že děláte Dukovi ochranku při cestě do Vatikánu za Rattzingerem. Prý si vás vybral za váš boj o lesy a pole církve svaté, proti českým kacířům.
Že vám ty řecké socky stojí za to, aby jste jim radil.
17. 02. 2012 | 17:25

český maloměšťák napsal(a):

ghándí napsal(a):
jediná evropská země, které se momentálně ekonomikcy daří, je turecko. měli by děkovat evropským politikům, že je do EU nevzali. to je zachránilo.
17. 02. 2012 | 16:59
http://www.tradingeconomics.com/turkey/balance-of-trade

"Turkey reported a trade deficit equivalent to 8107 Million USD in December of 2011....L
17. 02. 2012 | 17:36

pv napsal(a):

Aleš Michl

Podobný názor pocházející od nějakého německého komerčního bankéře jsem již někde četl a ztotožňuji se s ním. On tam navrhoval, aby si Euro ponenechaly mimo Řecka také Potugalsko, Španělsko...(GIPSI) a zdravé země by si měly pořídit úplně novou měnu. Řekové by pak mohli devalvovat, tedy snížit náklady práce a stát se tím atraktivními pro investory. Rychle pak ozdravit hospodářství, jako Argentina po svém státním bankrotu. Bylo by to úplně ideální, ale protože jde o nejlogičtější řešení, moc bych se divil, kdyby se někdy uskutečnilo.
17. 02. 2012 | 18:11

ghándí napsal(a):

český maloměšták,
turecko vyváží hlavně do EU. takže samozřejmě, že nemá odbyt. ale jinak má solidní rust hdp. nemá svuj právní řád zasviněný všemi nařízeními EU. a žádný turek se nikdy nebude soudit o výši svého platu před soudem. EU pujde uplně pod vodu. všechno, co vzali do rukou marxisti, vždycky šlo pod vodu. my bysme se měli zachránit a vystoupit.
17. 02. 2012 | 18:17

Ivan napsal(a):

Zakerny pokus zakladatelov novej tisicrocnej rise...

EU je veldielom nadsenych idiotov...

Vaclav Klaus ma pravdu, ked tvrdi, ze ak by Grecko malo drachmu, staci styridsatpercetne zdevalvovanie a je vsetko vyriesene... Ovsem ma pravdu nedopovedanu...

EU zavedenim Eura vo vybranych statoch odtrhla suvislost hodnoty meny s vykonom ekonomiky, co je najzakladnesi ZAKON trhovej ekonomiky... Ak by bola hodnota meny v Grecku zviazana prirodzene s ekonomikou, tak by uz v samych zaciatkoch krize dochadzalo k malej inflacii, ktora vsak spatne podnecuje ekonomiku k vyssiemu vykonu... Takze dnes by mozno bola v porovnani s hodnotou meny v case prijatia Eura, inflacia vlastnej meny povedzme dvadsat percentna, ale urcite nie styridsat, ako odhadol pri tzv. skokovej terapii Klaus...

Lenze tento na pohlad diletantsky pokus o odtrhnutie hodnoty meny od vykonu ekonomiky sa javi zo strany zakladatelov tisicrocnej rise ako umysel zdovodnenia este vacsieho direktivneho upevnenia rise, v obave, aby sa im, ako kazda tisicrocna, v kratkom case nerozpadla...
17. 02. 2012 | 18:23

Bobík napsal(a):

Pane Michle, vy vůbec neřešíte, že pokud budou Řekové vykopnuti, dají se k pravoslavným Rusům?
17. 02. 2012 | 18:50

ghándí napsal(a):

bobík,
u rusů jsou už přeci němci, soudruh šrédr je ve vedení gazpromu a staví baltický plynovod. myslim si, že němci a rusové nebudou mít o řeky zájem.
17. 02. 2012 | 19:32

Carla napsal(a):

Jediným riešením je odchod Grécka z Eurozóny - tam vôbec nemali vstúpiť.

Svoje problémy by si mali Gréci vyriešiť medzi sebou.= čiže robiť reformy nie preto, že to od nich žiada EÚ, ale preto že sa k tomu sami rozhodnú. (Aj alkoholici sa zbavia svojej závislosti, len ak sami chcú, nie na nátlak okolia).
Nemci a Francúzi nech si ratujú radšej svoje banky,Grécko nech skrachuje. Aj napriek prechodným nepriaznivým dôsledkom (možno) na ostatné štáty. Gréci aj ostatní Európania potrebujú tvrdé ponaučenie, že za dlhy sa platí a životná úroveň musí odrážať výkonnosť ekonomiky, nie túžby obyvateľstva.
17. 02. 2012 | 20:07

K. napsal(a):

Zajímal by mě teď názor soudruha Bělohradského, který vykřikoval něco o strašení Řeckem před volbama.....ten bolševik socanskej na ty snědé lemply přece také bude doplácet, to mu to nevadí?
17. 02. 2012 | 21:16

Skogen napsal(a):

Osobně se domnívám, že Řecko dopadne velice špatně. Přesněji, že velice špatně dopadne celkově celá střední třída, o vrstvách pod ní nemluvě.

Máme zde Globální Kapitál, který píši velkými písmeny, protože co do projevů je to zvláštní entita existující v lidském kontextu, avšak mimo mravní normy. Řídí se vlastními zákonitostmi, které mimo jiné popisuje zdejší výstupní zařízení - tabulkový procesor Michl. Likvidace střední třídy a níže je pak exploatací systému, který jako ideální koncept pro otevřené soustavy narazil na své hranice a neschopen alespoň asymetricky nerůst, začíná vyžírat sám sebe. Tedy optimalizace spotřeby a distribuce zdrojů.

Ano, je to blízké spikleneckým teoriím, ale nepíšu nic o partě zlých neoconů, pouze o Systému, který přerostl Člověka. Michl a Sedláček sice mohou koketovat s filozofováním, ale v zasedačce se zase rychle vrátí k systémovým mantrám.
17. 02. 2012 | 21:44

Skogen napsal(a):

K.

prof. Bělohradský rozhodně nemůže za to, že od té doby naše "skvělá reprezentace" v modro-fialových barvách dělá všechno pro to, aby Řecko dohnala. Tehdejší situace byla PODSTATNĚ lepší.
17. 02. 2012 | 21:49

Yosif K napsal(a):

Kelt napsal(a):
To JC,
že za vlád pravice stoupl schodek SR o bratru nějakých 5OO miliard ,to je zřejmě pod Vaší rozlišovací schopností.
Kolik Nečalousek umořil za téměř dva roky existence trojkolky miliard st. dluhu?
Kolik se domníváte,že umoří do roku ´14?Pokud neproběhne defenestrace?
Pane Kelte jste ohromny rozumbrada - prectete si CSSD vzyvaneho keynese a pochopite ze Keynes doporucoval deficity v dobe krize a prebytky v dobe konjunktury.

Kalouskovy muzete vycitat leccos ale deficit v dobe krize tezko. Specielne pokud patrite mezi proletare - doplatil byste na to tvrde taky.....

Recko je ve srackach ze tam meli genie kteri podobne jako Sobotka meli deficity i v dobe konjunktury - ale to neni az tak vzacna vec v odborari zmitane jizni evrope......
17. 02. 2012 | 23:21

K. napsal(a):

Skogene.....to má být argument na lži soudruha Bělohradského? Nemůžete být konkrétnější?
17. 02. 2012 | 23:51

Skogen napsal(a):

K.

ne, to je replika na vás. S prof. Bělohradským ambice polemizovat nemám...
18. 02. 2012 | 00:28

K. napsal(a):

Takže Skogene, asi nám nevysvětlíte, proč se soudruh ,,mýlil,, ? Došly vám argumenty..děkuji, to stačí. Ale to nic, on se ke svým povolebním blábolům a levicovým lžím už také nechce vracet....ale platíte na ty Řeky doufám s úsměvem...
18. 02. 2012 | 01:00

Jemizle napsal(a):

Jaké vidí Bělohradský řešení? Komunismus podle něj zklamal. Nezklamal proto, že ho zdeformovala osoba Josefa Stalina, že vznikl v Rusku, nebo že by myšlenky Karla Marxe byly špatně pochopeny. Podle Bělohradského zklamal proto, že se samotný Marx dopustil řady omylů a vyslal tak vlak revoluce od počátku na slepou kolej. Byly to apokalyptické, eschatologické a happyendovské prvky v myšlení jeho zakladatele, které udělaly z marxizmu rozporuplné učení. Přesto není Bělohradský antikomunistou a konstatuje, že v tomto učení je mnoho "dobrého a pravdivého" (str. 128).

http://hubertxy.sweb.cz/belohradsky.html
18. 02. 2012 | 01:18

komunistický kapitalista napsal(a):

Čí chleba jíš, tomu písničku zpívej..., že pane Michl...;-)))
18. 02. 2012 | 06:18

PQ napsal(a):

Celkově vzato, tahle situace nemá žádné dobré řešení
a ani pomoc Řecku ani odchod Řecka z eurozóny to nevyřeší.

Osobně jsem si ještě před cca. rokem myslel, že jednoduše vyhodit Řeky z eurozóny by mohlo problém částečně vyřešit.

Dneska už si to nemyslím,
to vzájemné zadlužení
(jak to pomalu leze na světlo)
je tak o obrovské,
že by to nejspíš opravdu smetlo všechny a všude.

Z čistě ekonomického hlediska cestu z toho průseru nevidím. Jedině, že by ECB udělala totéž co FED a začala tisknout prachy jako šílená.

To by mohlo koupit pár let času.

Druhou možností je pochopitelně fiskální unie, která by spočívala v tom, že Německo, Holandsko a další prostě vezmou prachy svých voličů a pošlou je na jih. Podobně jako sez Prahy posílají peníze třeba chudších regionů, aby si tam hráli a nezlobili.
18. 02. 2012 | 09:52

Veronika napsal(a):

zakopaný pes.....jsou evropské banky.
Ř.je víceméně šidítko na odpoutání pozornosti :-)))

Jsou více zadlužené (zapákované) než jejich US protějšky, navzdory injekcím od ECB omezují úvěry podnikům a sotva ustojí další krizi.
Navíc musejí během roku navýšit kapitálovou přiměřenost,
aby vyhověly požadavkům regulátorů.
18. 02. 2012 | 10:17

JC napsal(a):

Fiskální unie ? Mu he he :
http://neviditelnypes.lidovky.cz/vaskove-se-zlomenou-nohou-dcm-/p_cirkus.asp?c=A120216_221342_p_cirkus_wag

Pehe a petičníci a ojrohujeři opět jako obvykle coby Josef Vyskočil.
Pokolikáté už ?

P.S. Není vlk jako Vlk.
18. 02. 2012 | 10:18

Ládik!!! napsal(a):

Nejzajímavější z celé diskuse je link nicku kozoroh. Za posledních 184 let (samostatné Řecko) bylo Řecko v bankrotu 90 let. Poslední bankrot začal v roce 1932 a končil v 1964. Tedy 32 let. Teď to vidím podobně - bankrot v r.2012, konec bankrotu v 2050. Tak je to v pořádku, tak to u Řeků chodí, tak je to normální.
18. 02. 2012 | 10:32

Ládik!!! napsal(a):

Musíme si pomáhat. Sami sobě. Řekům ne - též nám nepomáhají.
18. 02. 2012 | 10:50

Kuchař napsal(a):

Skogen:

Prosím popište proces, jak se podílý globální kapitál na krachu Řecka ?

A můžete jmenovat alespoň jednoho konkrétního zástupce GK ?Nebo se jedná o nějakou sílu vyzařující z Temné hvězdy ?

Děkuji předem.
18. 02. 2012 | 10:52

dalimír napsal(a):

ghandi pamatuji jak jste dříve horoval pro funkčnost EU a ted obracíte jako korouhvička! Nechodil jste náhodou na přednášky prof. Klauze ? Na vás podobné ! Kam vítr tam plášt ! Fuj že se nestydíte ! Dl. Němci a frantíci se bojej vykopnout řeky z unie ,oni by je pak nepustili na své krásné mořské pláže ! Bruselská administrativa z EU se tam povaluje celé dva letní měsíce a vy jim ten pobyt ještě blahoskloně zaplatíte z daní ! Dl.
18. 02. 2012 | 11:28

Kuchař napsal(a):

Kdy na podporu nedosáhnete

Zákon o zaměstnanosti vymezuje ještě řadu okolností, za kterých se nárok na podporu v nezaměstnanosti nepřiznává. Týkají se uchazeče o zaměstnání:

1. který půl roku před zaevidováním na úřadu práce skončil pracovní poměr z důvodu hrubého porušení pracovních činností,
2. který v posledním půl roce v evidenci úřadu práce sám opakovaně ukončil zaměstnání, které mu úřad zprostředkoval,
3. kterému náleží odstupné ze zaměstnání (novinka od roku 2011),
4. který pobírá starobní důchod,
5. který byl vzat do vazby či nastoupil výkon trestu odnětí svobody,
6. který pobírá dávky nemocenského pojištění (např. nemocenskou či peněžitou pomoc v mateřství),
7. který pobírá podporu při rekvalifikaci.

Myslím, že levičáky nejvíce štve bod č.1 a bod.č.5
18. 02. 2012 | 11:40

Ládik!!! napsal(a):

Kuchař -
u bodu 5 nastane kvikot - vězeň bude mít povinnost pracovat.
18. 02. 2012 | 12:04

ghándí napsal(a):

dalimír,
pro funkčnost EU jsem stále. jednotný vnitřní trh zbaven překážek mezinárodního obchodu a suverenní národní státy. to je přeci výborná myšlenka , která přináší benefity všem. na řecku se nádherně ukazuje, že pokud je nefunkční system (řecký sociální stát s nevýkonou ekonomikou v kombinaci s měnovou unií), tak vubec nezáleží na sumě peněz, která se do takového systému vloží. všechno se spálí na popel. jediné, co funguje, je kapitalismus a volný trh. socialismus nikdy nefungoval nikde na světě a nikdy fungovat nebude.
18. 02. 2012 | 12:07

Kelt napsal(a):

To Yosif K,
vy jste určitě absolvoval VUML s červeným diplomem,jinak se Vaše demagogie ohledně "výkladu"Keynese nedá vysvětlit.
Nečalouskovy deficity SR mají tyto příčiny:
1/"rovná daň od dob Topolánka,Nečase a Kalouska
2/zastropování a snížení daní a odvodů fysickým i právnickým osobám-dtto bod 1/
3/neefektivní vybírání daní od práv.osob-sazba 19%,efektivně se vybírá 14%
5/zvýšení spotřební daně na naftu
6/zvýšení DPH,omezující veřejnou i soukromou spotřebu-
7/absolutní nezájem efektivně potírat korupci,neb je zdrojem financování stranických kasiček.

Ale zásadně a v rozhodující míře rozkrádání veřejných prostředků prostřednicvím zakázek bez výběrových řízení/Drábkova reforma výplat soc.dávek/a vývádění peněz
spřáteleným firmám v režii kmotrů ODS-Rittig,Janoušek a spol./Dopr.p.HMP,Opecard,Pandury atd.atp./TI to odhaduje minimlně na 100 mld.Kč

Keynes zastával stanovisko -v době recese deficitním financováním stimulovat růst,v etapě růstu splácet.
Tato vláda pouze tupě škrtá na výdajové straně SR-stimulace růstu je pro ni sprosté slovo.
18. 02. 2012 | 12:12

Glosator napsal(a):

To jsou zase komentáře. To celé je jednoduché jako facka. Prakticky VŠECHNY státy "hradí" veřejný dluh ve větší či menší míře INFLACÍ své měny. Tak tomu bylo třeba u nás už ve středověku, VÁHA groše se od Václava II do Karla IV výrazně snížila.
ALE zavedením společné měny jednotlivé země o tuto možnost přišly a projevuje se fakt, že ta míra inflace byla před zavedením eura u členů eurozóny RŮZNÁ největší byla u Řecka, nejmenší u Německa. Pokud by ECB tiskla inflační Eura a dávala je zadluženým zemím (což chce Francie, která na tom též není nejlépe, nebýt jaderné energetiky bude se její zadlužení blížit Itálii), dopláceli by na to hlavně NĚMEČTÍ střádalové.
To bylo jasné už PŘED zavedením eura a já se jen divím, že to začalo krachovat tak pozdě...
18. 02. 2012 | 12:23

dalimír napsal(a):

No jo pane ghandi ,vysvětlil jste mi to perfektně ! Ale stejně mi hlava nebere kdo se bude starat o ty hloupé a ještě hloupější a pak o příživnické socky jako jsou třeba romové a jim podobní ! Ty necháte v tom vašem kapitalismu pomřít hladem ? Asi by to nebylo marné žejo pane ghandi!!! Hezký den Dl.
18. 02. 2012 | 13:36

Ládik!!! napsal(a):

dalimír -
existují VPP.
18. 02. 2012 | 13:53

Troník napsal(a):

Mně by jenom zajímalo kdy si u nás alespoň jeden inteligent uvědomí, že nemá cenu si brousit ostrovtip na tom jak jsou řekové líní a špatní a je třeba s nimi zatočit. Důležitější je že jedeme po naprosto stejné koleji, ještě jsme nevymysleli jak zastavit zadlužování u nás, a tudíž jediné o čem se bavit je to kdy my budeme přesně ve stejné situaci- kdy se jen hromadí dluhy a už nám nikdo nechce půjčit.

Řekové jenom za minulou sobotu při demonstraci zapálili budovy v hodnotě větší než je hodnota úspor vládního programu. Důchodci a státní úředníci v zemi zůstanou, pracující krachují a je exodus do jiných zemí - krize se jen urychluje.
Kontrolní otázka - v čem jsou Nečas-Kalousovy škrty jiné ?????
18. 02. 2012 | 14:09

Skogen napsal(a):

Kuchta,

globální kapitál je abstraktum, podílí se na něm však každá nadnárodní firma, tedy taková, která volně přelévá kapitál podle svých momentálních potřeb přes politické mantinely. Stát je politický útvar, jeho funkce jsou závislé na prostředcích (kapitálu), v jeho rámci existují občané a občané, kteří kapitál vytvářejí, avšak ten už jim přes politickou strukturu nepodléhá.

Možná jste opravdu Rumcajs, máte obdobné manýry :) Jaké to je, od garáže ke kuchyni? I když, bagr jako bagr ;)
18. 02. 2012 | 14:13

ghándí napsal(a):

dalimír,
v kapitalismu nikdo nikde hlady neumírá. to si pletete se SSSR nebo kldr. ale tam měli nebo mají socialismus.
18. 02. 2012 | 14:14

Skogen napsal(a):

K.

zřejmě jste rozumu mdlého :) Už na začátku jsem řekl, že se nemýlil. Až to pochopíte, třeba vám sepne i ten zbytek.
18. 02. 2012 | 14:15

Petr napsal(a):

.."Pokud by ECB tiskla inflační Eura a dávala je zadluženým zemím"...
Ale vždyť ECB to dělá !!! A v šílené míře ! Tiskárna jede na 3 šichty..
Inflace nás sežere.

Kelte - "Keynes zastával stanovisko -v době recese deficitním financováním stimulovat růst,v etapě růstu splácet."
Keynesiáni jsou zhoubou ekonomiky !!! U nás Sedláček, Švejnar, a další a další. Je to zhůvěřilost.. To co propagují Keynesiáni je zločin. Odkud chtějí "dosypávat" do ekonomiky? Ještě větším zadlužováním???
Jsou to šílenci a zločinci s jejich "stimulacemi"!

Je to patrné na vládě Obamy, jenž na Keynesiány dá.. jeho působení se na grafu dá srovnat s hospodářskou spouští za 2. svět, války. Počet volných míst se snížil. Nedávno zveřejněná studie o vlivu rozpočtové stimulace americké ekonomiky za vlády Baracka Obamy na zaměstnanost došla k nečekanému zjištění, že stimulační "balíček" z roku 2009 v rozsahu 787 miliard dolarů (13,3 bilionu korun) celkově žádná nová místa nevytvořil, a dokonce jejich počty snížil. Teprve poslední výsledky z posledních měsíců jsou trošku lepší, ale kdoví, jak dlouho to vydrží...

Ministr financí Henry Morgenthau ve vládě F.D.Roosevelta zhodnotil New Deal: „Utrácíme mnohem více prostředků než kdykoli předtím a ono to nefunguje. Po šesti letech této vlády říkám, že máme právě tak vysokou nezaměstnanost jako na počátku. A obrovský dluh k tomu!
18. 02. 2012 | 14:32

Kuchař napsal(a):

Skogen:

Takže třeba jaká firma ?

A neodpověděl jste, jak se tento GK podílí na krachu Řecka.
18. 02. 2012 | 14:37

Medikolog napsal(a):

Ghándí, veliký guru kapitalismu,

bylo a je Německo kromě krátké bolševické episody sovětské okupační zóny kapitalistické?
18. 02. 2012 | 14:44

dalimír napsal(a):

Že Vám neni stydno pane ghandi ,co ti bezdomovci spousta lidí na okraji společnosti ,nemající práci a perspektivu do dalšího života ! Kapitalismus to je kdo s koho ,prostě dravčí systém ! Vyhrává otrlejší nestydatější , většinou všeho schopný člověk ! A právě ti v téhle skorumpované době mají zelenou ! A korejci to je alespon štastný národ ,ti mají svého boha svého KIMA ! Co máme my v česku ? Velké kulové a k tomu hordy příživníku kteří spoléhají pouze na soc.dávky ! Co jim vlastně zbývá chtějí-li přežít !
18. 02. 2012 | 15:06

ghándí napsal(a):

medikolog,
německo je kapitalistická země. v německých firmách se tvrdě pracuje, proto porážejí konkurenci. nicmeně i německo, jako každá západní země, je ohroženo příliž velkým veřejným sektorem, který stojí mimo system volneho trhu a funguje jako černá díra pro peníze. je to taková infiltrace státního socialismu do kapitalistického systemu, což momentálně tahá celý západ ke dnu. proto německá vláda uzakonila vyrovnaný rozpočet a šetří. je to záchranná brzda.
18. 02. 2012 | 15:16

ghándí napsal(a):

dalimír,
nemužete srovnávat bezdomovce a hladovějící děti v kldr. v kldr umírají lidi hlady. to nejsou lidi s nějakou duševní poruchou, jako naši bezdomovci, ale tisíce normálních lidí trpí v socialismu hladem. pokud teda nejsou zavření v nějakém komunistickém koncentráku. pokud vám leží na srdci osud bezdomovců, vemte si nějakého domů. už jste někdy pro někoho něco udělal? nebo jenom čekáte, co jiní (stát) udělají pro vás?
18. 02. 2012 | 15:28

Medikolog napsal(a):

Ghándí,

V tom kapitalistickém Německu v rámci Holokaustu zemřelo hlady, plynem, provazem apod. 6000000 Židů, minimálně stejný počet komunistů a socialistů z Německa a z jím okupovaných států a asi až 28000000 občanů SSSR včetně komunistů a pravoslavných i muslimů; takže se ve vašem 14.14 dnes mýlíte, tedy jste na mnou výše uvedené zapomněl. Předpokládám ale, že to NEPOPÍRÁTE...
18. 02. 2012 | 15:45

ghándí napsal(a):

medikolog
v kapitalistickém německu žádný holokaust nebyl. to si pletete se socialistickým německem. hirler byl národní socialista, nikoliv národní kapitalista. za vlády socialisty hitlera v německu žádný volný trh a svobodná soutěž nebyla. hospodářství měla pod palcem a absolutní kontrolou hitlerova dělnická socialistická strana.
18. 02. 2012 | 15:59

Jaroslav Orlík z Jezdkovic napsal(a):

pepík napsal(a):
Tak jako musíme vypráskat české šmijdy, totéž se musí udělat i v BRUSELU!!! Žádná pozitivní změna nenepřijde sama od sebe, ale voliči voliči voliči mysli!!!
17. 02. 2012 | 08:31
Tak, Pepíku, a koho bys nám, jako volit doporučovl? Takových cancalů tu už bylo, kteří psali totéž. To víme všichni, že to chce změnu. Ale koho, Pepíku, poraď, když jsi takový myslitel. Mnozí vololili minule VV, jako fungl novou stranu s nikým zatíženým politickou minulostí. A podívej, jak to dopadlo. Říc voliči, mysli, to umí kdejaký ňouma. Ale konkrétně. Chci to konkrétně. A pokud tvůj návrh bude takové fiasko, jako VV, pak za to poneseš zodpovědnost. Souhlasíš?
18. 02. 2012 | 16:14

Medikolog napsal(a):

Ghándí,

tak si zjistěte kapitalistický majetek Führera a majetky jeho kapitalistické party. Jiná otázka je, že jim to spojenci ruku v ruce rozmlátili a zbytky po válce sebrali. Měli ve jménu NSDAP slovo socialistická ale byla to pouze kapitalistická sociální strana. Sociální proto, aby pozvedli národ deklasovaný versaillským diktátem. Pozvedli mu sebevědomí a zvedli porodnost. Potřebovali mnoho synů a dcer národa německého v každé rodině. AH jasně v MK napsal, že vést válku si může dovolit jenom stát kde je (teď si přesně nevzpomínám zda přesně 10) 10 synů v rodině. Když polovina z nich padne, zbývajících pět ponese rodové jméno do další generace. Oproti tomu stát v jehož rodinách jsou jedináčci SI NEMŮŽE DOVOLIT VÉST VÁLKU. Pori takové rodiny je ztráta jediného syna nepřijatelná... Teď srovnejte současnou politiku naší vlády a vlád EU. Podporují porodnost státotvorných národů? NE! Co to asi podle vás znamená a v čím je to asi zájmu?
18. 02. 2012 | 16:18

ghándí napsal(a):

medikolog,
hitleruv majetek byl socialistický majetek. hitler nebyl žádný podnikatel, ale generální tajemník socialistické strany, která zavedla v německu svou vedoucí ulohu a kontrolovala vše, i hospodářství. kapitalismus znamená svobodnou soutěž a svobodný trh. to nemají nacisté, komunisté a socialisté rádi.
18. 02. 2012 | 16:26

JC napsal(a):

Medikolog,
Mno jestli nebí chybná vaše jistota, že v Německu za Hitlera byl kapitalismus.
Já si myslím, že to byl socík jak vyšitý.
Ona bolševikem obvykle prohlašovaná teze, že tam byl kapitalismus protože výrobní prostředky nebyly "vlastněny" lidem jako v CCCP je podle mě jen úhybný manévr jak nebýt s Hitlerovskými metodami spojován.
Kapitalismu kromě soukromého vlastnictví vyžaduje určitou dávku svobody rozhodování, co budu vyrábět za jakých podmínek, kolik budu zaměstnávat lidí, jakou budou mít kvalifikaci a za kolik budu svoji produkci prodávat.
Státní dirigismus, kdy téměř vše bylo podřízeno válečné výrobě, stát kecal úplně do všeho a komu se to nelíbilo šel do koncentráku..to tedy dle mě nemělo s kapiatlismem nic společného.
Je to stejné jako kdybyste tvrdil, že v 50-tých letech byl na vesnici v ČSR kapitalismus, protože JZD byla ještě v plenkách hospodařilo se převážně soukromě.
18. 02. 2012 | 16:49

Kelt napsal(a):

To Petr,
Vám by slušelo více střízlivého uvažovaní a vnímání faktů,které by eliminovalo Váš svatý zápal vyúsťující mírně řečeno ve falešném hodnocení skutečnosti.
V tomto ohledu/a dnes v éře internetu/je velice snadné si zjistit fakta o vývoji ekonomiky USA.
Opatření,která přijala administrativa USA zaznamenala významný posun ve zvýšení počtu prac.míst,snížení nezaměstnanosti a růstu HDP,o které se může EU jenom zdát.
Co se týče prorůstových opatření financovaných z úvěru je obecně známo a praxí ověřeno,že účelně proinvestované prostředky za přijatelný úvěr od MRB okolo 1,5%-2,0% přinášejí dvojnásobný efekt.

Nechoďme daleko,pokud by boj této vlády proti korupci přinesl měřitelný výsledek,t.j.že by se z ročně "odkloněných"cca 100 mld.podařilo získat 5O mld.na výstavbu infrastrukty/urychlené dokončení dáln.úseků/tak by to přineslo jednak snížení nezaměstnanosti,vyšší příjmy SR/odvody na zdr.a soc.zabezp.daně z příjmu/růst HDP a příliv zahr.investic.A to by bylo de facto "zadarmo. Pokud by to bylo kombinováno s výhodným úvěrem,
byl by to Keynes v praxi.

Tupé škrty výdajů bez jakéhokoliv zájmu této vlády na zvýšení příjmů nesou jenom recesi se všemi důsledky.
Tato politika vlády rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci nemá totiž racionální východisko.
Tytéž recepty má EU pro Řecko a že se to mime účinkem,to je již jasné skoro všem-i těm,kteří ty recepty navrhli.
18. 02. 2012 | 16:49

modrý edvard napsal(a):

Buldatra: já (a taky NERV , http://aktualne.centrum.cz/finance/penize/dane/clanek.phtml?id=693217) si myslíme, že je třeba zvýšit majetkovou daň. IMHO, prospěje to snížení majetkových rozdílů mezi bohatými a chudými, sníží společenské napětí ("to jsme to těm bohatým dali") a možná se při tom vyberou i nějaké peníze. /jistým způsobem to podporuje i ČSSD, www.cssd.cz/data/files/dane-0003.pdf/
18. 02. 2012 | 17:28

Alena napsal(a):

Příspěvky tolikati enormně znalých a informovaných se jen tak nesejdou pohromadě!

Za každou cenu si to rozdat se známým ekonomem a zadupat jej i jeho názory do země to je myslím ta hlavní potřeba diskutujících. Je zajímavé, že obdobné diskuze neprobíhaly před několika roky, kdy se na současný problém zakládalo resp. bylo již zaděláno. Jedna větší hypoteční krize v USA po které EÚ ne a ne se vzpamatovat a co víc, EÚ a euro začínají být na odpis. Nechci známé problémy rozvádět, ale myslím, že pan Michl byl jeden z prvních ekonomů, který hovořil o razantním řešení vztahu EÚ a Řecko, o problémech EÚ atd. Proč tedy ty urážky?
18. 02. 2012 | 17:37

Yosif K napsal(a):

Kelt napsal:
Nechoďme daleko,pokud by boj této vlády proti korupci přinesl měřitelný výsledek,t.j.že by se z ročně "odkloněných"cca 100 mld.podařilo získat 5O mld.na výstavbu infrastrukty/urychlené dokončení dáln.úseků/tak by to přineslo jednak snížení nezaměstnanosti,vyšší příjmy SR/odvody na zdr.a soc.zabezp.daně z příjmu/růst HDP a příliv zahr.investic.A to by bylo de facto "zadarmo. Pokud by to bylo kombinováno s výhodným úvěrem,
byl by to Keynes v praxi."

Pane Kelte - bohuzel se mylite z nekolika duvodu:
1) nemustie skromne mluvit o "teto vlade". Na rozkradani pri vystavbe dalnic se ocividne priokrmovala i CSSD. Az bou u moci socani - nebude nic lepsi - krome socdavek pro proletare.
2) mluvite o 100 miliardach jako kdybyste je nekdy realne videl. Ziskovost stavebnich forem dosahuje cca 1-5% na vetsich stavebnich akci. Prostor pro uplatky nejaky je, ale rozhodne ne v rozmeru 50% na coz prisli amateri z TI.

Samozrejme behem krize sem tam nejaka stavebni firma postavi neco i se ocividnou ztratou, aby mela praci. Z takovych pripadu vsak nelze vyvozovat ze podobne freikumsty budou delat vsichni a porad. Protoze by vsichni zkrachovali.
18. 02. 2012 | 19:30

Kuchař napsal(a):

Skogen:

Vidím pane Skogene, že neznáte odpověď. Když do Vás v tom Lihovém domu lejou hesla, to si to aspoň nenecháte vysvětlit ? Nebo víc nezvládnete a musíte jenom papouškovat ?

Trochu krátkozraké, ne ?
18. 02. 2012 | 19:37

Kuchař napsal(a):

Paradoxem je, že Řekové byli jedni z prvních, kdo začal používat peníze. Ovšem tenkrát jim to asi fungovalo jen proto, že ještě nebyl na světě Papendreu a měli otroky.

O něco podobného se nyní pokusil Papandreu. Vytvořil silnou agresivní skupinu poskládanou ze státních zaměstnanců, které si kupoval za peníze od EU. S pomocí této stále sílící , výsadami opředené skupiny se pokusil znovu zotročit soukromou sféru.

Leč zapomněl, že v dnešní době se obojek nasazuje velice ztěžka a nyní je Řecko, tam kde je. Staré Řeky poslali do kolen Dórové, nové Řeky bolševici.
18. 02. 2012 | 19:46

Medikolog napsal(a):

Ghándí a JC,

nechci rušit vaše kvadratické kruhy:-), ale .. to vaše tvrzení je klasickou ukázkou neznalosti kombinované s vymytím lebek na faře a ve wehrwovlfen schanze. Asi proto Němci a Židé y.brání vydávání překladů Main Kampfu (český překlad přeci zakázal sám Führer donner wetter!) a tak mohou propagandisté hlásat s vážnou tváří nepravdy.. jako po nich papouškujete vy. Podle vás by byl komouš a socialista i Tomáš Baťa! Podle mě byl naopak jasnozřivý kapitalista.
18. 02. 2012 | 19:48

Medikolog napsal(a):

Pardon, wehrwolffen schanze samozřejmě. Jedinou socialistickou úchylkou v NSDAP bylo Röhmovo gayské vedení SA, které der Führer, jako ústupek kapitalistické špičce Německa, nechal eliminovat pravicovou SS v rámci Noci dlouhých nožů. Potom i SA stála pevně za kapitalismem v Německu. Historia magistra vitae.. ale nelze ji studovat z restaurační propagandy.. i když Hitler první projevy přednášel hospodskému publiku v hospodách střední třídy...
18. 02. 2012 | 20:00

JC napsal(a):

Medikolog,
Oficiální propaganda tvrdí, žs Komunismus,Socialismus jsou levicová a Fašismus, Nacismus jsou pravicové.
Takže jestli někdo něco papouškuje a má vymytý mozek jste to vy.

P.S. Když už jste do toho, nevím z jakého důvodu, zamotal Baťu, tam můj osobní názor je ten, že určité rysy levičátství /vynucený kolektivismus/ vykazoval.
18. 02. 2012 | 20:37

Medikolog napsal(a):

JC

je mi vás líto. Santa simplicitas. Já hodnotím skutečnosti, vy VĚŘÍTE. Víra není o logickém myšlení...
18. 02. 2012 | 23:15

Kelt napsal(a):

To Yosif K,
údaje o ziskovosti firem v jednotlivých segmentech jsou chráněna přísněji,než státní tajemství-čili Vaše údaje o 1-5% ziskovosti jste si prostě vycucal z palce.
Co je ale evidentní je skutečnost,že naše dálnice jsou mnohem dražší než např.rakouské,kde mají horší teréní a geologické podmínky a méně kvalitní-po některých se téměř nedá jezdit.
A co se týče rozkrádání veřejných prostředků v ČR,tak to nejsou "jenom"dálnice.
Říkájí Vám něco kauzy jako např:Promopro,nákupy Pandurů/kde si jenom |Dalík řekl o 8O milionů/letadel Casa,Opencard,jízdenky DPMP,MUS,Drábkova reforma bez výběrového řízení,nákupy léků a zdrav.přístrojů,Gripeny,pronájem léčebných domů MV,praní prádla pro policii-ten seznam je téměř nekonečný a hravě dá dohromady těch 1OO mld.
Nevím kde žijete,ale z toho ,že klávesnice Vašeho PC nezná diakritická znaménka,tak to ČR nebude.
Jste ideologicky determinovaný s asociálními rysy.Váš "argument",že je třeba znemožnit přístup proletariátu a lumpenproletariátu k soc.dávkám a všechny neduhy současného kapitalismu budou vyřešeny je, jak se v Čechách říká pro srandu králíkům.
19. 02. 2012 | 10:47

Kelt napsal(a):

To JC,
proč asi soudy při řešení trestných činů neonacistů si vyžadují znalecké posudky na "pravicový extrémismus"-jen tak,pro srandu,nebo k tomu mají relevantní důvod?
19. 02. 2012 | 11:02

Kuchař napsal(a):

http://www.novinky.cz/ekonomika/259518-recko-se-hrouti-nemci-pripravuji-plany-na-jeho-odchod-z-eurozony.html

Konečně !
19. 02. 2012 | 12:00

Kuchař napsal(a):

Kelt:

Proč tady jmenujete korupční kauzi socanů ? Vy jste přešel k pravičákům ?
19. 02. 2012 | 12:02

Kelt napsal(a):

To Kuchař,
Vy trpíte utkvělou představou,že všichni ostatní jsou zde proto,aby odpovídali na Vaše přihlouplé otázky.

Zavolejte si linku důvěry-jistě se Vám s maximální empatií budou věnovat.
19. 02. 2012 | 13:02

Skogen napsal(a):

Kuchař,

omlouvám se, že zde nedřepím na zadku a netrpělivě nečekám na vaše úkoly ;)

Řecko je v podstatě průtokovým ohřívačem na Eura, které pouze procházejí bankami. Ty jsou všechno možné, jen ne řecké. Jak globální kapitál může za stav Řecka? Především, když se stali obětí ideologie, že se společnosti daří, když nikdo neplatí daně, řecký stát efektivně fungovat nemůže. Ani minimální stát nepomůže, protože jde on totéž, jako v případě nefunkčního státu. Jestliže Řekové budou nuceni šetřit, přičemž se rozběhne spirála úpadku: ...úspory - pokles poptávky - pokles produkce - úspory, pokles poptávky - pokles produkce - úspory..., může to skončit až odprodejem půdy (průmysl moc nepadá v úvahu) a to nejen státu, ale i soukromého vlastnictví Řeků, kteří mezitím podstatně zchudnou, zatímco šetřit budou nuceni stále.

Čili prostředky jednoho státu včetně hmotných statků se pozvolna a (pokud možno plíživě) převedou tam, kde je kapitál. A vlastní dnes státy kapitál? Jestliže jsou všechny zadluženy, komu tedy dluží? Dluží soukromému sektoru, Kuchaři. Ten si životní prostor bez jakéhokoliv přebírání odpovědnosti (státy vůči občanům odpovědnost mají, firmy ne) přivlastňuje. Všude jinde bude možné strašit: "Šetřete, dřete, dobrovolně plivejte krev, jinak dopadnete jako Řekové". Efekt bude ale shodný.

Tragické je, že naše vláda, fakticky jen s drobnými změnami v reprezentaci, vzdor těm hysterickým předvolebním proklamacím celých šest let stáčí kormidlo právě řeckým směrem. Opravdu amatérismus letitých státních úředníků, anebo úmysl?
19. 02. 2012 | 15:22

Kuchař napsal(a):

Kelt:

Já jenom , že 80% těch kauz, co tam máte vypsaný, jsou v režii ČSSD.

Chcete vyprávět pohádku o hodném panu Hulinském z ČSSD ?
19. 02. 2012 | 15:22

ghándí napsal(a):

skogen,
neplácejte tady páté přes deváté o bankách a kapitálu. řecké vláda nezodpobědně hospodařila. pujčovala si na financování sociálního státu, aniž by si lámala hlavu s tím, kdo to jednou zaplatí. a ted spadla klec.
19. 02. 2012 | 15:33

Kuchař napsal(a):

Skogen:

Vaše fantazie vykazuje prvky zvýšené horečky.
Víte, jen si tady tak meju ty hrnce a říkám si, co z toho ten kapitál má. Říkáte , že se zmocní území a tak. Ale zatím vidím jed škrtání dluhů. Dokonce ve výši 70-80% jistiny. KB si tuším už taky něco škrtla ze svých výdajů. Takže místo aby škrtali Řekové, škrtají banky.

Počítáte do skupiny GK i Slovensko ? A proč má Merkelová a Sarkózim takovou starost o ty svý banky ? Copak oni se netěší na územní zisky ?

To mi moc výhodné nepřijde.

Taky ta Vaše představa, jak ten škaredý GK se večer vetře do postele k Papandreovi a tam mu šeptá "Vem si mě", ta mi taky moc nesedí.

A za třetí si říkám, že ten Řecký občan musí být úplně blbej, když si myslel , že mu to projde. 750 tisíc státních úředníků s 2,5 násobkem průměrného platu, několikaletým osdtupným, odchodem do důchodu v 53,definitívou....

Pane Skogene, umíte do desíti ?
19. 02. 2012 | 15:38

Kelt napsal(a):

To Kuchař,
ta Vaše posedlost klást přiblblé otázky již hraničí s duševní poruchou-linka důvěry je pro Vás ta odpovídající adresa.
Proto jsem se v rámci obnovení vaší psychické rovnováhy rozhodl Vám udělat laskavost- to číslo je:6O3 859 38O-pokud by Vás odkázali na Chocholouška-máte nárok na sanitu.
19. 02. 2012 | 16:38

Kuchař napsal(a):

Kelt:

Pene Kelte ! Né všechno čemu nerozumíte musí být přiblblé. Zkuste si na každou větu co jem napsal nechat tak týden a uvídíte, že jsou to regulerní pragmatické otázky.

Učte se, buďte pilný a pak si o tom znovu popovídáme.
Třeba tak za půl roku, jo ?
19. 02. 2012 | 16:42

Kelt napsal(a):

To Kuchař,
hloupost není trestná a naposled-já nejsem Vaše linka důvěry,zapište si to konečně za uši.
Spíše si dejte pozor až na Vás přijde návrat adorace nacismu-to by Vás opravdu mohli zavřít.
19. 02. 2012 | 16:48

Kuchař napsal(a):

Já si myslím pane Kelte, že kdo povyšuje národ nad právo a morálku, je sám nacista.

Já se držím v tomto případě J.Husa.
19. 02. 2012 | 17:02

Kuchař napsal(a):

Jinak spátky k Řecku:

Myslím ,že se nenajde na světě ekonom, který by si myslel, že Řecko lze zachránit. Ze řeckého státního sektoru se stala nenažraná kobyla, která musí nejdřív chcípnout a pak teprve se může začít znova a pořádně.

Ale bacha ! Chvilku bude kopat !
19. 02. 2012 | 17:07

Kelt napsal(a):

To Kuchař 17.02,
svatá pravda,kdo povyšuje národ/sudetské Němce-nacisty/kteří byli po právu za podporu Hitlera a rozbití ČR posláni tam,kam si neustále přáli,zpátky do Říše-je také nacista,přesněji NEONACISTA.
19. 02. 2012 | 17:58

acewestly napsal(a):

Jsou Nemci pro Řeky boháči ??

16 Pak jim pověděl toto podobenství: „Jednomu bohatému člověku se na polích hojně urodilo. 17 Uvažoval o tom, a říkal si: ‚Co budu dělat, když nemám kam složit svou úrodu?‘ 18 Pak si řekl: ‚Tohle udělám: Zbořím stodoly, postavím větší a tam shromáždím všechno své obilí i ostatní zásoby 19 a řeknu si: Teď máš velké zásoby na mnoho let; klidně si žij, jez, pij, buď veselé mysli.‘ 20 Ale Bůh mu řekl: ‚Blázne! Ještě této noci si vyžádají tvoji duši, a čí bude to, co jsi nashromáždil?‘ 21 Tak je to s tím, kdo si hromadí poklady a není bohatý před Bohem.

Jsou Nemci bohatí před bohem ? používali poctivé váhy, poctivá závaží , poctivé míry velké i malé ??
// cituji : To ale nejde, neb mají euro. Shrnuto, jak 100hoven?
19. 02. 2012 | 18:50

sweet report napsal(a):

a babo porad :-)))
http://finweb.hnonline.sk/c1-54774
Pre Schäubleho je vraj na mieste
skôr otázka kedy, a nie či Grécko skrachuje.
Jeho skeptický postoj však nezdieľa Merkelová,
ktorá je údajne stále odhodlaná zabrániť bankrotu Ř. Obáva sa totiž že by mohol spôsobiť zemetrasenie, ktoré by pochovalo aj veľké krajiny eurozóny, ako sú Taliansko a Španielsko a rozbilo by celú menovú úniu.

.TAJNÁ SPRÁVA EURÓPSKEJ KOMISIE (EK), EURÓPSKEJ CENTRÁLNEJ BANKY (ECB) A MEDZINÁRODNÉHO MENOVÉHO FONDU (MMF), KTORÁ TVRDÍ, ŽE AJ KEĎ GRÉCI DODRŽIA SVOJE SĽUBY A USKUTOČNIA VŠETKY ŠKRTY A REFORMY, NEPODARÍ SA IM ZNÍŽIŤ ŠTÁTNY DLH NA 120 % HRUBÉHO DOMÁCEHO PRODUKTU (HDP) DO ROKU 2020 ZO SÚČASNÝCH 160 % HDP,
ZMENILA PESIMIZMUS NEMECKÉHO MINISTRA NA ZÚFALSTVO.
Schäuble má ale podporu Rakúska a Fínska, čo vrhá tieň na pondelkové hlasovanie o úvere.

Na Wall Street sa už šíria fámy, že banky sa pripravujú na štátny bankrot Grécka po 20.3........
19. 02. 2012 | 19:21

Kuchař napsal(a):

Kelt:

Vy uznáváte kolektivní vinu ?

A kdo ještě ?
19. 02. 2012 | 19:56

20.3.12 napsal(a):

?? http://proinvestory.cz/menova-valka-–-dalsi-bitva-se-blizi

Na 20.3.12
je podle novin The Telegraph naplánováno znovuotevření íránské ropné burzy a s ním spojené spuštění obchodování s ropou za jiné měny než USD........
Musí být taková raketa na americkou letadlovou loď v blízkosti íránského pobřeží skutečně odpálena íránskými vojenskými silami? Nemusí. Vysadit sabotéra na íránském pobřeží, aby odpálil rakety, není nic nerealizovatelného. Takovýto útok pak poslouží jako ospravedlnění pro odvetu.
...Výsledkem budou bankovní prázdniny, devalvace měn…
a
http://www.zerohedge.com/news/ecb-has-opened-pandora’s-box

Schválně,
jak moc jsou takové teorie postavené na hlavu? :-)))
19. 02. 2012 | 20:22

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy