Tak jde čas - mýdlová opera o Eurozóně

13. 06. 2012 | 09:36
Přečteno 8181 krát
"Řecko nebude potřebovat zahraniční pomoc a se svými problémy je schopno si poradit samo." Guvernér řecké centrální banky Jorgos Provopulos, Financial Times Deutschland, 8. Března 2010.
"Řecko požádalo o aktivaci mezinárodní pomoci. Je to nevyhnutelné." Řecký premiér Jorgos Papandreu, tisková konference, 23. dubna 2010.

"Rád bych sdělil, že portugalská vláda nebude žádat o žádnou pomoc nebo finanční podporu, a to z jednoho důvodu, není to nutné." Portugalský premiér José Sócrates, zpráva ČTK z 11. ledna 2011.
"Vláda se rozhodla požádat Evropskou komisi o finanční pomoc." Portugalský premiér José Sócrates, zpráva ČTK z 6. dubna 2011.

"Absolutně vylučuji, že by Španělsko spadlo do stejné situace jako Portugalsko a Řecko." Španělská ministryně financí Elena Salgado, agentura Bloomberg, 7. Dubna 2011.
"Španělsko požádalo o evropské finanční prostředky na rekapitalizaci bank, které to potřebují." Španělský ministr hospodářství Luis De Guindos, tisková konference, 9. června 2012.

'Itálie není v bodě, kdy by potřebovala finanční pomoc." Italský premiér Mario Monti, debata po přednášce pro Petersonův institutu pro mezinárodní hospodářství v USA, 9. února 2012.
Pokračování příště.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Yosif K napsal(a):

"Zdroje tu jsou." Vladimir Spidla.
"Italie dava na penzijni system dvakrat vetsi podil HDP nez CR a NEMA S FINASNCOVANIM ZADNE PTOBLEMY." Vladimir Spidla.
"Statni dluhy se splacet nemusi". Jiri Paroubek.

"I Hitler zacal vice utracet aby roztocil hospodarstvi." David Rath
13. 06. 2012 | 09:50

Yosif K napsal(a):

PSOE vladla Spanelsku 20 let z poslednich 30 let. Platy zedniku za tu dobu stouply z 200 DM mesicne na 2500 EUR mesicne. Odstupne je 45 placenych dnu za kazdy odpracovany rok. Propusteny zednik ma v mnoha propadech narok na 3 miliony Kc odstupneho. Pri poklesu vyroby jsou podnikatele v dokonale pasti. nemohou si dovolit platit delniky dal, nemohou si dovolit je ani docasne propustit.
Neni divu ze pri techto socanskych extraburtech nikdo nechce nikoho zamestnat na staly pracovni pomer. TZV nezamestnani vetsinou pracuji - nacerno. EVROPO, POMOZ!

Za 20 let vlady PSOE se korupce socialistum samozrejme nevyhnula. Juan Guerra, bratr vicepremira, mel ve vladni budove soukromou kabncelar, kde prodaval vsechno, co podnikatele po vlade potrebovali.

As Paul Heywood has argued, the Juan Guerra case served as the catalyst which transformed corruption into 'the single most salient issue in Spanish politics'.(3) This scandal erupted in January 1990 when the mass media began to make public some of the activities carried out by Juan Guerra, brother of the deputy prime minister of the Socialist government since 1982, while occupying an office in a state building.

According to the information supplied by the newspapers, Juan Guerra went from a difficult economic situation before the socialist electoral victory in 1982 - when he was receiving unemployment benefit - to possessing substantial assets mainly in the form of real estate. The source of this wealth was his work as a broker in certain businesses that were involved with some level of government, usually city councils ruled by a Socialist majority, which granted building licenses, public contracts, etc. The label of 'business politician' or faccendiero, as has been proposed by Pizzomo and della Porta, could easily apply to Juan Guerra, as well as many other key actors in Spanish scandals of political corruption (see Appendix: Jorge Ollero, Aida Alvarez, Luis Roldan, etc.).
13. 06. 2012 | 10:04

Dale Cooper napsal(a):

“Pokud by americký lid někdy dovolil soukromým bankám kontrolovat měnu, bude to nejdřív inflací, potom deflací – banky a korporace narostou okolo nich a budou usurpovat jejich majetek, až nakonec se jejich děti probudí jako bezdomovci a kontinent jejich otců bude dobit.”
Thomas Jefferson
13. 06. 2012 | 10:05

resl napsal(a):

Jelikož p. Michle pocházíte z líhně Klausových "ekonomů" a jste z protekce tam kde jste, nemůžete psát jinak. Měl byste EU pochválit, že nerozkradla finance a je schopna pomoci. Každá vaše přihlouplá poznámka je jen opakování našich nevzdělaných ekonomů a šejdířských poradců, kteří bez okrádání státu, nejsou schopni se ani sami uživit.
13. 06. 2012 | 10:07

Dale Cooper napsal(a):

Yosif K:

"Zdroje tu jsou." Vladimir Špidla.
...samozřejmě, že jsou. Jen jsou špatně dislokované - resp. nezdaňované, odváděné do daňových rájů, a podobně... Říká se tomu parazitismus...

"Itálie dáva na penzijní systém dvakrát větší podíl HDP nez ČR a NEMÁ S FINANCOVÁNÍM ŽÁDNÉ PROBLÉMY." Vladimír Špidla.
...problémy začaly až když se do problémů dostaly banky. Jinak viz. předchozí...

"Státni dluhy se splácet nemusí". Jiří Paroubek.
...né ani tak, že nemusí, ale jednoduše splatit nejdou - už z principu. Mimochodem, je to parafráze na Reagana...

"I Hitler začal více utrácet aby roztočil hospodářství." David Rath
A roztočil... Zatím jediná věc, která v současném systému, v dobách krize, opravdu funguje, když nepočítám válku...
13. 06. 2012 | 10:16

strážce Ústavy napsal(a):

A víte co je terasky absúrdne? Že jediný stát, který je schopen Evropě reálně pomoct, jí pomoci nesmí, protože je veden hnutím směřujícím k potlačování práv a svobod.
Jsou to ale paradoxy.
13. 06. 2012 | 10:17

Petr napsal(a):

Kdo žádá osobně pro pomoc, tzv. pro svou zemi? Zazobaní šíšouni v luxusních oblecích, létající v supersonicích, flákající se po rautech, nechávající si otevírat dveře a chovající se jak středověcí maharádžové?
Neměli by začít šetřit u sebe a svých úřednických nohsledů?
13. 06. 2012 | 10:30

Realista napsal(a):

A proto držím palce, aby Česká republika z bankrotářské EU vystoupila. Domnívám se, že byste jako poradní think-tank NERV měli odhlasovat rezoluci a předložit ji vládě. Dále byste měli oslovit Svaz průmyslu a dopravy a Asociaci exportérů, nechť vás podpoří.
To je pouze první krok. Další krokem musí být úspěch Strany Svobodných občanů pana Bednáře, která jako jediná zajistí suverenitu a plnou nezávislost České země od zahraničních vlivů. Jenom bych rád poprosil, abyste dali vědět předtím, než pan Bednář začne vytěsňovat vetřelce z českého prostoru, obzvláště německý kapitál. Rád bych to pozoroval, ale zdálky.
13. 06. 2012 | 10:39

Béda napsal(a):

p. Michl,

dovolil bych si malinko pootočit optiku nahlížení. Není to čirou náhodou celé kvůli finančnímu kapitálu, jmenovitě neodpovědnému bankovnictví, jeho spekulacím a kvůli sanaci nekonečných černých děr mezinárodních bankéřů, mezi které na nižším stupni hierarchie patříte i vy sám?

Předem ď. za odpověď.
13. 06. 2012 | 10:45

Maximus napsal(a):

Dale Cooper (-:

Dobře jste to vysvětlil tomu liberálnímu poblouzněnci.
Ještě by mu měl někdo vysvětlit, že na počítači jde nastavit psaní s diakritikou, ale ten truhlík od někad z klokanska či Haiti to neví....
13. 06. 2012 | 10:56

Repete napsal(a):

Není to sice příliš k věci, ale můj 7. smysl mi říká, že po ščudle Rathovi a po odstavení Rampuly půjde prdět do díry první velká ryba - Roko Paroubek ! Kubice mu ty jeho sprosťárny nezapomene.....
13. 06. 2012 | 11:19

Maximus napsal(a):

Repete

A co třeba tohle?
Policie žádá o vydání Parkanové. Jde o letouny CASA.
Mohla by tam zpívat: Dobrý den majore Gagarine, tak ti poldové dostali.....
13. 06. 2012 | 11:23

Dale Cooper napsal(a):

Myslím, že by se zavčas mělo začít s úpravami některé vazební věznice pro potřeby vlády a Parlamentu České Republiky... :-))
13. 06. 2012 | 11:26

Yosif K napsal(a):

Dale Cooper napsal(a):
Yosif K:
"Zdroje tu jsou." Vladimir Špidla.
...samozřejmě, že jsou. Jen jsou špatně dislokované - resp. nezdaňované, odváděné do daňových rájů, a podobně... Říká se tomu parazitismus...
Konec citatu.

Dva malinke detaily pseudopratelum proletaru unikaji:

1) Danove uniky jsou vsude. Danove uniky jsou i ve Svedsku a SRN. Ze by mohlo za krizi v Recku to ze Ingvar Kamprad nedani ve Svedsku ale v Holandsku?
2) Pres existenci danovych uniku vsude - problemy nejsou tam kde proletari a "pracujici inteligence" (coz jsou per definition take proletari) makaji jako sroubi. Problemy jsou kupodivu tam, kde proletari vykazuji na timesheetech 10 odpracovanych hodin denne ale v odpracovane dobe je zahrnuta ctyrhodinova siesta a pracovni tempo ve stylu "DOLCE FARNIENTE". Pricemz jsou ohromujici rozdily v pracovni moralce a vykonnosti i uvnitr italskeho naroda - srovnejte si co se vyrabi na severu Italie a co se vyrabi na jihu italie. Na jihu Italie se nevyrabi VUBEC NIC.

Takze mili pseudopratele proletaru - danove uniky sice nejakou roli hrat mohou, ale v nynejsi celoevropske krizi se jevi (jako vetsinou) podezrele VELMI silna korelace mezi bankrotem statu a VELMI slabou vykonnosti proletaru.
Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa, Bandiera rossa.
Avanti o popolo, alla riscossa,
Bandiera rossa trionferà.

Bandiera rossa la trionferà
Bandiera rossa la trionferà
Bandiera rossa la trionferà
Evviva il comunismo e la libertà.
13. 06. 2012 | 11:30

Yosif K napsal(a):

Mlady Rek v lete nepracuje,
v zime tanci,
voli levici,
a pri statnich dluzich ve vysi 180% HDP skuhra na nelidsky kapitalismus a zada o pomoc EU........
13. 06. 2012 | 11:33

Yosif K napsal(a):

"Státni dluhy se splácet nemusí". Jiří Paroubek.
...né ani tak, že nemusí, ale jednoduše splatit nejdou - už z principu. Mimochodem, je to parafráze na Reagana...
KONEC CITATU.

No jsou v Evrope tri staty, kde se dari zadluzeni snizovat:
1) Svycarsko
2) Svedsko
3) Finsko

Zajimava vec - ve Svycarsku nikdy zadny velky socik nebyl, a ve Svedsku a Finsku jej pravicove vlady brutalne odbouraly. Vliv zbolsevizovanych odboru nula cela nula.
Dalsi zajimava vec - v techto trech statech je relativne klidny nestavkujici a pracovity proletariat, pracujici na plne pecky jako sroubi.

Kdyz se chce tak to jde, kdyz se nechce, je to horsi nez kdyz se nesmi.
13. 06. 2012 | 11:40

Béda napsal(a):

Yosif K,

pane, Švýcarsko funguje již nejméně od začátku 2. SV jako prádelna peněz. To je malinko atypický případ. A pokud jde o Švédsko a Finsko, zde nejde o to, co kdo odboural, ale v JAKÉ VÝŠI tam jsouobtížení povinnýma platbama obyvatelé. Zajisté rád doložíte, že patří k nejméně zatíženým daněma, sociálním a zdravoním pojištěním a že se tam stal za krize neoliberální zázrak.
13. 06. 2012 | 11:43

Yosif K napsal(a):

Petr napsal(a):
Kdo žádá osobně pro pomoc, tzv. pro svou zemi? Zazobaní šíšouni v luxusních oblecích, létající v supersonicích, flákající se po rautech, nechávající si otevírat dveře a chovající se jak středověcí maharádžové?

13. 06. 2012 | 10:30

Bohacum muze byt pomoc u zadku - tem je jedno zda HDP jde o procento nahoru nebo dolu. Bihaci jsou bohati tak jak tak.
Nejsnazivejsimi zdateli o proletarskou solidaritu mezi severnim a jiznim proletariatem jsou socanske vlady - a vite proc? Protoze SOUSTAVNE vynakladaji na "socialni opatreni" vice nez sami dokazi vybrat na danich a rikaji tomu "prorustova opatreni".

Nerikaji nahodou socani v Cesku totez? Ze az se dostanou ku korytum ze okamzite azvysi vsem socialni davky, penze atd atd?
13. 06. 2012 | 11:45

Xury napsal(a):

Pro Maxima:
podle zkušeností mých zahraničních kamarádů si tam na počítači českou klávesnici nenastavíte.

Pro Bédu:
většina těch zemí, které mají problémy nedoplatila na spekulace bankéřů. Ve Španělsku (a Irsku) sice potíže způsobil i bankovní sektor, ale hlavním zdrojem je splasknutá nemovitostní bublina,jejíž vznik silně souvisí s jejich vstupem do eurozóny.
13. 06. 2012 | 11:50

Béda napsal(a):

Xury,

nevíte náhodou, kdy ti lidé najednou zničehonic vzali peníze na nemovitosti? Snad ne v bance? Zkoumali bankovní spekulanti přiměřenost rizika - stálost příjmů, ručení protihidnotou...? Jestliže ano, pak je vše v pořádku ovšem nechápu jak potom mohlo dojít k té bublině. Jestliže ne... To snad ne... Snad ty banky nestály u zrodu té hypoteční pyramidy? To nevěděly co riskují? Anebo věděly a jejich vedení si říkalo. Jsme tak velké, že nás stejně neenchají padnout. Musí nás podržet - nic jiného jim nezbývá. Co myslíte, jak to asi bylo?
13. 06. 2012 | 12:02

Yosif K napsal(a):

Béda napsal(a):
A pokud jde o Švédsko a Finsko, zde nejde o to, co kdo odboural, ale v JAKÉ VÝŠI tam jsouobtížení povinnýma platbama obyvatelé. Zajisté rád doložíte, že patří k nejméně zatíženým daněma, sociálním a zdravoním pojištěním a že se tam stal za krize neoliberální zázrak.
13. 06. 2012 | 11:43

Racte se podovat do wiki na "list of countries by income equality".

V uakazateli UN rich/poor 10% jakoz i dalsich ukazatelkich je cewla Skandinavie na roven nebo az ZA Ceskou republikou. Jinymi slovy je tam prikrejsi rozdeleni cistuych orijmu nez v CR.

Co z toho ze ve Svedsku je o neco vyssi zdaneni bohacu? Co se tyce CISTYCH prijmu, jsou relativne bohatsi nez stejny decil v cechach!!! Myslite ze svedsti bohaci chopdi po kramech a chlubi se vysokou hroubou mzdou? Chodi po kramech a nakupuji za cistu cash ktery maji RELATIVNE VYSSOI nez nejbohatsiu decil v Cechach.

O to vice si pridaji na hrubem platu, a z velke casti ve Svedsku ani nakonec nedani.

Idiotska je predstava ze lide se nchaji oblbovat hrubymi mnzdami. Ve skutecnosti je prijmova nerovnost kulturni vec - tyradicne nejnizsi v Japonsku atd. Kdyz se v nejake zemi zvysi zdaneni bohacu, ti si pridaji jinak, a kdyz to nejde jinak, tak si pridaji i na hrubem platu. O co je vyssi zdaneni bohacu v USA proti CR, o to maji proste vyssi hrube platy.

Naivni predstava socanu ze boahci se raduji jako male deti z vysokych HRUBYCH PLATU a necini nic aby se elkemu zdaneni vyhnuli je jeden z nejidiostejcich ekonomickych bludu.
Japan 4.5 3.4 25 1993 4.5 1993 37.6 2008
Czech Republic 5.2 3.5 26 1996 5.2 1996 26.0 2005
Bosnia and Herzegovina 5.4 3.8 36 2007 5.5 2001 36.2 2007
Hungary 5.5 3.8 31 2007 5.6 2002 24.7 2009
Finland 5.6 3.8 27 2000 5.7 2000 26.8 2008
Slovenia 5.9 3.9 31 2004 5.9 1998 28.4 2008
Ukraine 5.9 4.1 28 2008 7.6 2006 27.5 2008
Norway 6.1 3.9 26 2000 6.0 2000 25.0 2008
Sweden 6.2 4.0 25 2000 6.2 2000 23.0 2005

Myslite si ze kdyz se v recku zavedou Svedske danove szby:
A) ze se v Recku vybere vice na danich?
B) ze mlady Rek prestane v lete nepracovat a v zime tancit a zacne hned druhy den rano drit u soustruhu jako svedsky proletar z firmy SKF AG?
13. 06. 2012 | 12:05

Dale Cooper napsal(a):

Yosif K:
Trochu vám to kulhá. Co třeba takoví Irští proletáři? Taky se nějak málo snažili, co?
A co takoví proletáři v USA? Ti nebýt petrodolaru už taky přivedli zemi ke krachu. Nebo úplně vzoroví Japonští proletáři. To jsou snad největší flákači na světě...
13. 06. 2012 | 12:08

Dale Cooper napsal(a):

Pokud jde o snižování zadlužení, tak tam je to jednoduché. Pokud se to budou snažit provádět všichni najednou, tak to prostě povedek tomu, že si světová ekonomika sedne na zadek, protože prostě a jednoduše za chvíli nebudou v oběhu žádné peníze...
13. 06. 2012 | 12:11

Ives napsal(a):

Josefe K, jedno se vám musí uznat. Vaše zarputilost z vás dělá opravdu jednoho z nejvýraznějších debatérů, vždy zaujmete. Vy jste takový Horst Fuchs zdejších blogů. Předpokládám, že stejné úsilí jako zde věnujete i získání své denní skývy chleba, takže vaše příspěvky jsou odrazem vašeho úspěchu. Neprodáváte náhodou hrnce Zepter?
13. 06. 2012 | 12:18

Yosif K napsal(a):

Béda napsal(a):
Xury,
nevíte náhodou, kdy ti lidé najednou zničehonic vzali peníze na nemovitosti? Snad ne v bance? Zkoumali bankovní spekulanti přiměřenost rizika - stálost příjmů, ručení protihidnotou...? Jestliže ano, pak je vše v pořádku ovšem nechápu jak potom mohlo dojít k té bublině. Jestliže ne... To snad ne... Snad ty banky nestály u zrodu té hypoteční pyramidy? To nevěděly co riskují? Anebo věděly a jejich vedení si říkalo. Jsme tak velké, že nás stejně neenchají padnout. Musí nás podržet - nic jiného jim nezbývá. Co myslíte, jak to asi bylo?
13. 06. 2012 | 12:02
Opusste tyto iluze:
A) ze banky si tisknou penize na bramborovych tiskatkach
B) ze banky nejsou pod politickym tlakem
C) ze banekri nepodlehaji stejnym iluzim jako vetsina populace
jak to bylo ve skutecnosti:
A) Penezni zasoba je castecne regulovana sazbami centralnuich bank - ty byly JAK CV USA TAK V EU z CISTE POLITICKYCH duvodu prilis nizke (aby nahodou netrpeli proletari nizsim rustem HDP....)
B) Stavebnictvi zustava jediny vynosny obor pro mene kvalifikovane manualy - v prumyslujsou mene kvalifikovana mista nahrazovana stroji a vyrobou v Asii, ve sluzbach jsou nizke mzdy. proto je stavebnictvi jak v USA tak v EU statem silne podporovany sektor. Dokud nepraskne bubilna, samozrejme.....
C) i mezi bankeri je cast lidi "hlupaci jako ostatni" - chteji verit ze kdyz sly nemovitosti 15 let nahoru, tak ze pujdou nahoru i dalsich 15 let. A ejhle - ono to po 15 letech prasklo. Chtelo to zdrazit penize o 10 let drive......

Cesko ma kliku, ze ceny nemovitosti nevylezlu az tak nahoru jako v USA takze nyni az tak moc nepadaji. Co leti nahoru, vetsinou musi spadnout i dolu.
13. 06. 2012 | 12:23

David napsal(a):

Špatné zprávy je dobré dávkovat po kapkách.

Podle mého názoru špičky v EU

už vědí,

že rozpad EU je

NEVYHNUTELNÝ.

Proto byl zvolen tento způsob manipulace s veřejností, aby nevznikla panika.

Možná nás panika stejně nemine až Španělé nebo Italové vezmou banky útokem.
13. 06. 2012 | 12:34

Dale Cooper napsal(a):

Yosif K:
A) Banky si prachy netisknou, ale klikají. Viz. 16 billionů dolarů vytvořených FEDem, pro "spřátelené" banky, během tří let krize...
B) Politici jsou pod "bankovním" tlakem...
C) Bankéři iluze nemají - jen využívají situace bez ohledu na následky... Jejich prémie a padáky už jim nikdo nevezme...
a) Z čistě systémových důvodů musí peněžní zásoba neustále exponenciálně růst... Proletáři už trpí nízkým růstem (platů) asi třicet let...
b) Levné hypotéky na drahé baráky byly obyčejné letadlo, pro bankéře v první úrovni - ti další už nevěděli co kupují...
c) Viz. předchozí bod...
13. 06. 2012 | 12:41

Yosif K napsal(a):

Dale Cooper napsal(a):
Yosif K:
Trochu vám to kulhá. Co třeba takoví Irští proletáři? Taky se nějak málo snažili, co?
A co takoví proletáři v USA? Ti nebýt petrodolaru už taky přivedli zemi ke krachu. Nebo úplně vzoroví Japonští proletáři. To jsou snad největší flákači na světě...
13. 06. 2012 | 12:08
Nekulha nic - vse do sebe zapada.
1) irsti proletari jsou z nejhorsiho venku - platy maji o 10% nizsi nez pred krizi ale mohou si koupit novy tripokojak v Limericku za 40 tisic EUR - zkuste to v Praze....
2) proletari v USA jsou ruzni - to kdo ziji z food stamps se porad maji na to co delaji jako v peri.... Racite skuhrat nad udelem americanu korejskeho, cinskeho nebo "afroamerickeho" puvodu? Oplakavate snad Americany korejskeho puvodu? Vite jakou maji nezamestnanost?
Zajimave je brutalne ruzne uplatneni ruznych etnickych skupin. Ze by pretrvavajici rasismus? Pres 50 let tvrde protlacovane "affirmative Action"? Anebo ze by kulturni rozdily mely vetsi setrvacnost nez 50 let inetnzivniho preprozdelovani? (Nic proti prerozdelovani - jake jsou ale vysledky? Jake jsou vysledky v CR v boji proti chudobe Romu? Ze by si na Romy zasedli burzovni spekulanti? )
3) Nechapu o co vam jde u Japonska? Japonci jsou pilni, discipilonovani, nestavkuji, prijmove rozdily jsou nejmensi na svete (tradicne - bez ohledu na vykyvy ve zdaneni....) a maji nejvyssi zivotni uroven na svete. Ze uz dale neroste? Prakticky nema kam rust. Nad cim v pripade Japonska skuhrate? Japonsko je velevyznamny EXPORTER i do Ciny! Vidite snad v Cesku na silnicich malo aut Toyota a Honda?
13. 06. 2012 | 12:49

hovorka11 napsal(a):

Pane Yosif K, píšete hovadiny, pokud spojujete sociální systém s krizí v EU.
Špidlu jsem poznal a utvrdil ve mě poznání že patří do jedné řady s lumpy bez zodpovědnosti.
Tady jde ale o pyramidovou finanční hru "trhů" a zvyšování lichvářských podmínek dle dirigování nejmocnějších a nejzadluženějších USA.
Je to boj o zachování natištěného dolaru proti reálnému krytí hodnot např. zlatem. Španělsko a Itálie zřejmě padne, protože nelze lichvářsky zvyšovat úvěry nad 6 % bez cíleného rozkladu.
Sázení na "krach" je doménou finančních trhů a půjde to nezvratně i přes nás.

Yosif K napsal(a):
"Zdroje tu jsou." Vladimir Spidla.
"Italie dava na penzijni system dvakrat vetsi podil HDP nez CR a NEMA S FINASNCOVANIM ZADNE PTOBLEMY." Vladimir Spidla.
"Statni dluhy se splacet nemusi". Jiri Paroubek.

"I Hitler zacal vice utracet aby roztocil hospodarstvi." David Rath
13. 06. 2012 | 12:50

Xury napsal(a):

Pro Dale Cooper:
ad A) multiplikační efekt v bankách je dobře znám a funguje tak stovky let. Regulován je minimálními rezervami určenými centrální bankou. Jen pro zajímavost. Jak by asi měly banky fungovat, kdyby nemohly půjčovat svá depozita?
ad B) ten tlak je nepochybně oboustranný, za socialismu se tvrdilo, že vše ovládá zbrojní průmysl, teď se udělal ten "ZLÝ" z bank.
ad C) o běžných hypotéčních úvěrech nerozhodují nejvyšší představitelé bank, ale daleko nižší úrovně vedení. Nemluvě o tom, jak odhadnout prasknutí bubliny? Pochopitelně pobitvěgenerálové mají vždy jasno. A na okraj velká část bonusů a odměn je vyplácena v akciích a opcích. Takže pokud akcie klesnou nebo do banky vstoupí stát a za pomoc převezme majoritu, tak samozřejmě o peníze přijdou.
ad a) dokažte, že peněžní zásoba exponenciálně roste a systémově zdůvodněte
ad b) nesmysl
13. 06. 2012 | 12:53

Yosif K napsal(a):

Dale Cooper napsal(a):
Yosif K:
A) Banky si prachy netisknou, ale klikají. Viz. 16 billionů dolarů vytvořených FEDem, pro "spřátelené" banky, během tří let krize...
13. 06. 2012 | 12:41

Aha - uz je mi to jasne -
a pracovni moralka v jizni casti EU a socialni postaveni afroamericke populace a neporadek na sidlisti CHANOV je TAKE dusledkem spiknuti prohnanych zraloku z Wallstreetu.

Za vsechno zlo na svete mohou bankeri.

Avanti o popolo, all riscossa!
13. 06. 2012 | 12:53

český maloměšťák napsal(a):

http://www.advfn.com/nyse/StockNews.asp?stocknews=EBS&article=37163385

"Austrian bank Raiffeisen Zentralbank Oesterreich AG said Friday it has finalized a deal with the Austrian government to take EUR1.75 billion in state-aid to strengthen its ability to secure credits on the interbank market at competitive rates. With the deal, Raiffeisen Zentralbank, the parent of publicly listed Raiffeisen International Bank-Holding AG (RIBH.VI), will bring its core tier one capital ratio to 10.4%, from currently 8.4%, it said. The aid, which will be paid in the form of participation capital, or shares with no voting rights attached, carries an annual interest rate of 8% for the first five years, will be non-dilutive and can't be converted into ordinary share capital, Raiffeisen said. The bank, which is owned by a network of local and regional savings banks, was given the green light by an extraordinary general meeting in December to ask the Austrian state for up to EUR2 billion from Austria's EUR100 billion banking sector support package. With an additional EUR750 million raised in December through the bank's core shareholders, Raiffeisen's capital base will be strengthened by EUR2.5 billion, it said. The bank also said Friday, its 2008 net profit fell 94%, to EUR48 million, due mainly to writedowns resulting from exposure to Icelandic banks, Lehman Brothers and other securities...."

V Michlově " pokračování příště" by mohlo být popsáno, zda i např. jeho banka někdy neprohlašovala, že nebude potřebovat žádnou pomoc od státu a jak to celé dopadlo a hlavně dopadne.
Snad se toho dočkáme.
Když už tedy se ty banky nenechají padnout - naopak státy jim pomohou... a MIchl tak není na pracáku, ale opět zde.
/což by bylo ve své době úsměvné...členové NERVu Michl /Raiffeisen/ a Rusnok /ING/ se potkali na pracáku...píší dnešní HN/
:---()
13. 06. 2012 | 12:55

Vag napsal(a):

Yosif K
A v tom nemám čisté svědomí právě to dnes vychvalované Německo. Pokud si dobře pamatuji, politický tlak z Německa na nízké sazby byl více než enormní, protože v té době se německému hospodářství příliš nedařilo. Samozřejmě že pokud by Španělsko nemělo společnou měnu jako Německo, nijak by se ho to nedotklo. Ale takhle to pomohlo tamní realitní bublinu pěkně přifouknout. A k těm hypotékám bych ještě dodal, že nechápu, jak může dát banka hypotéku na 100% ceny nemovitosti. Protože to je potom opravdu založené na předpokladu, že ceny mohou jen růsti a nikdy jinak.
13. 06. 2012 | 12:56

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
tu nemovitostní bublinu nenafoukli bankovní spekulanti, ale realitní spekulanti, což byli v řadě případů řadoví občané řady zemí Evropy. A řada z nich investovala své úspory a ne jen peníze z úvěrů. Ti se sice v bilancích bank neobjeví, ale pomáhali tu bublinu nafouknout.
Bublin už praskla v historii celá řada, ale je dost problém odhadnout kolika se podařilo zabránit, protože o těch nikdo neví. Nemyslím si, že by o sobě bankéři tvrdili, že jsou nejchytřejší. A nemám pocit, že vy byste byl úspěšnější v odhadu.
13. 06. 2012 | 13:01

hovorka11 napsal(a):

Yosif K:
"Za vsechno zlo na svete mohou bankeri."
----------------
Za ty největší zvěrstva, co se dějí ve válečném a bankovním sektoru dnes bezesporu.
Hitler byl jejich produktem:

Kdo financoval Hitlera (dokument BBC 1998- české titulky)
http://www.youtube.com/watch?v=J8BdpBRHdHs
13. 06. 2012 | 13:01

David napsal(a):

Ještě k - 12:34:

Jde především o manipulaci s lidmi.

Teď s EU to je tak,

první zpráva je "šifrovaným" signálem těm bohatým - dáváme vám čas - přesuňte úspory do bezpečí.

Ta druhá zpráva je pak pro ty ostatní - neútočte na banky, přijde další finanční pomoc.

Tak trochu to připomíná, když prezident Zápotocký v 53. roce jeden den ubezpečoval veřejnost, že měna nebude, a druhý den byla.

http://www.investujeme.cz/antonin-zapotocky-nase-mena-je-pevna-a-menova-reforma-nebude/
13. 06. 2012 | 13:16

Josef K. napsal(a):

Při semitoickém rozboru příspěvků je zarážející, jaký nový význam dávají tuzemci pojmům, které ho jinde mají již po staletí či desetiletí. Tedy , co pojem, to v Čechách nové vymýšlení kola. Navíc české chápání pojmů vychází ze zcela uzavřenéí tuzemské praxe, která se zcela liší od praxe v jiných zemích.
Ve smyslu sémantickém jsme jaksi mimo Evropu zcela. Proto zde ekonomové a majitelé rychlých řešení, s rychle nalezenými významy pojmů, mohou plácat. Fantazií dosazený obsah pojmů umožňuje popustit fantazii i při psaní. Je to líné a jednoduché, ale nikde se to netrefí, milý Michle a ostatní, do černého. Popisujete totiž loučku, kterou jste nikdy neviděli, možná o ní cosi víte z doslechu.... Tak jo. Za chvíli se v Česko začne psát o dracích v Somálsku a lidech s šesti nohama v Turecku. Bude bžunda.
13. 06. 2012 | 13:17

Honza napsal(a):

FAKT co jméno, to odborník a fachman. Kde jsou okamžité rezignace těch politiků? PROSTĚ ZDROJE JSOU, na palubě se ještě tančí........
13. 06. 2012 | 13:21

JC napsal(a):

Je očividné, že na bankéře nejvíc nadávají socky, které nejvíc využívají jejich služeb.
Kupředu levá - banky znárodnit a dluhy odpustit :-)))
13. 06. 2012 | 13:26

Maximus napsal(a):

Yosif K.

Kecy v klecy, kdo umí, umí.
Jen pro Vás :
ه ، أن تكون هادئة بالفعل.
قبلة مؤخرتك والخروج.
13. 06. 2012 | 13:37

xx napsal(a):

Jenomže Hitler neutrácel proto aby roztočil hospodářství, to byl jenom vedlejší efekt. Hitlera ekonomika moc nezajímala.
13. 06. 2012 | 13:57

Béda napsal(a):

xx,

a co jeho financiéry? Myslíte, že je taky nacistická ekonomika nezajímala?
13. 06. 2012 | 13:58

Yosif K napsal(a):

hovorka11 napsal(a):
Španělsko a Itálie zřejmě padne, protože nelze lichvářsky zvyšovat úvěry nad 6 % bez cíleného rozkladu.
KONEC CITATU

Pane Hovorka PROSIM VAS - nepredstavujte si ze nekde je nejaka kancelar kde se direktivne spiknou lichvari - zraloci z Wall streetu ze Spanelsko musi platit urok 6% p.a.!!!!!
Takhle to vubec nefunguje!
Na statnich dluhopisech je fixni urok, nekde nekdy dokonce nulovy (zero coupon bonds nebo stripped bonds). Dejme tomu 3% p.a.
Tech 6% p.a. vznika tak ze nekdo dejme tomu ve Volksbank nebo Raiffiesen Bank potrebuje dluhopis prodat aby mel na vyplatu stradatelum atp a NIKDO OD NEJ nechce pdluhopisy provareneho Recka nebo Spanelska KOUPIT! nakonec je proda. ale treba s 50% slevou!

Jestli si je chcete koupit vy - je to vas problem. Kupujte - muzete - je jich na trhu hodne a se svinskou slevou. Nebo bezte na valnou hromadu Vplsbanky a poradte maangementu aby byly od te dobroty akupovaly recke bodny za 100% nominalu - ze mate ve Volksbank zivotni uspory a ze Reckym bondum podlozenym tvrdou praci reckych proletaru proste 100% verite!!!
13. 06. 2012 | 14:09

Avruk napsal(a):

víte co je prča nebeská ?

že ty zlotřilé TRHY,
které jsou příčinou kdovíčehovšehokde
jsou
zjednodušeně řečeno
hlavně úspory zapad.dědečků a babiček,
ale i nejen vaše úspory, vklady, etc
dtto peníze komunálu,firem,spolků,nadací,eráru,nekterych statu,
fondů, etc,
vlastně volné prašulky,které se musí otáčet

není to krásné, taknják "že si půjčujeme sami sobě ?" :-)))
bude veselo, hezký den
13. 06. 2012 | 14:09

Yosif K napsal(a):

Vag napsal(a):
Yosif K
A k těm hypotékám bych ještě dodal, že nechápu, jak může dát banka hypotéku na 100% ceny nemovitosti. Protože to je potom opravdu založené na předpokladu, že ceny mohou jen růsti a nikdy jinak.
13. 06. 2012 | 12:56
V tomhle bode vam davam za pravdu - stary pravidlo je nepujcovat na vice nez 70% hodnoty nemovitosti. Uvolneni tehle regulace (drive predepsane a tvrde hlidane coentralnimi bankami), agresivni premiovy system pro top management bank a ztrata soudnosti u zastupcu akcionaru bank tohle umoznily.

Realitni bublina v USA byla a praskla uz pocatkem 80 let. Realitni bublina byla a praskla v Japonsku zacatkem 90 let.
Realitni bubliny v Evbrope (krome Spanelska) jsou obvykle mirnejsi - BundesBanka atp dokazali tvrobu realitnich bublin vice brzdit nez Fed nebo Japosnka cenrtralni banka.

Chce to jen malickost - stahnout likviditu vyssimi reposazbami v centralni bance. To ovsem obvykle znamena PRECHODNE navyseni nezamestnansti - nez soi trhy zvyknou na mene penez v obehu.

V SRN a Skandinavii s klidnejsi a pracovitejsi populaci proletaru se to dela lepe nez mezi zapalenymi odborari na juhu!!!

Avanti o Popolo, alla riscossa!
13. 06. 2012 | 14:20

sqs napsal(a):

my vam ukazem
zac je toho loket,
kverulanti z Cech,
do nedavna pohoda, klidek, tabacek,
a ejhá šup bum prask
prej 40% fixlovanejch auditu, nebo ceho :-)))
13. 06. 2012 | 14:32

Dale Cooper napsal(a):

Nějak pořád nemůžu pochopit fakt, že se tolik diskutérů stále pouští do diskusí o finančním systému, aniž by něco věděli o tvorbě peněž, systému částečných rezerv, či o dlouhodobém účinku existence úroku na penežní zásobu.
To se pak těžko argumentuje, když druhý vůbec neví o čem mluvím a vykládá si to po svém... Opravdu není v mých silách organizovat před každou diskusí přednášku...
Nechci nikoho nutit, ale lecos je možno pochytit, příjemnou formou, např. zde:
Velice pěkná přednáška - Andreas Clauss - Peníze a právo:
http://www.youtube.com/watch?v=6BO5NCcoZRw
Textově:
http://www.tipyainspirace.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=465
http://www.tipyainspirace.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=470
http://www.tipyainspirace.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=477
http://www.tipyainspirace.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=482
13. 06. 2012 | 14:49

Dale Cooper napsal(a):

Jinak prosím, aby si co nejvíce lidí nastudovalo alespoň základní fakta z historie. Alespoň to nejnutnější z přinejmenším posledních 100 let, z hlediska historického, ekonomického, politologického a sociologického, s důrazem na změny a trendy v posledních cca 30ti letech, tj. v éře "neoliberalismu". Bez základních znalostí příčinných souvislostí se těžko někam dostaneme - bez minulosti není budoucnost...
13. 06. 2012 | 14:57

Xury napsal(a):

Pro Dale Coopera:
opravdu máte pocit, že stránka nadepsaná "NEOLIBERÁLNÍ SYSTÉMOVÁ IDIOCIE" je objektivním zdrojem informací? A to nemluvím o tom, že když si tam přečtu věty:
"Žijeme v systému dlužených peněz a už samo jméno to říká: dlužené peníze. Nejprve tedy dluh. A pak přišly peníze. Příčinou jakékoliv bankovky, kterou máte v kapsách, je úvěr, který si někdo vzal. Jinak by tento dluh nebo tato bankovka prostě a jednoduše neexistovaly. " tak dost dobře nemůžu takový text brát vážně.
13. 06. 2012 | 15:14

kkk napsal(a):

Řecko by si klidně mohlo poradit, kdyby Řekové přestali provozovat svůj nejmilejší sport: neplacení daní. Loni se tato disciplína týkala asi 45miliard Eur (psali v novinách...)
13. 06. 2012 | 15:19

aga napsal(a):

Otázka tu nezní, kdo je tak hloupej, ale nopak, kdo je tak chytrej. Jak to, že to postupuje jak rakovina i přes tyhle spáleniště a krvavé řeky??
13. 06. 2012 | 15:51

Dale Cooper napsal(a):

To Xury:
V tom případě to studium tvorby peněz, systému částečných rezerv, peněžního multiplikátoru, apod., platí pro Vás dvojnásob...
Stravitelnou formou zde:
Money as Debt:
http://www.youtube.com/watch?v=99dnMzexVGE
Ve stručnosti např. i zde:
Money as debt. Aneb - jak vyrábět peníze z ničeho:
http://www.literarky.cz/josef-vit/6381-money-as-debt
...jen se nebát a hledat. Spousta věcí je standardními médii i různými ekonomickými "experty" záměrně opomíjena, protože prostě zasahují příliš hluboko do základů systému, a tím ho zpochybňují...
13. 06. 2012 | 15:59

Yosif K napsal(a):

Dale Cooper napsal(a):
Money as Debt:
http://www.youtube.com/watch?v=99dnMzexVGE
Ve stručnosti např. i zde:
Money as debt. Aneb - jak vyrábět peníze z ničeho:
13. 06. 2012 | 15:59

Mily pane Dale Cooper, co chcete sdelit svetu? Ze Josef Vit je originelni myslitel? Ze papirove penize jsou pricinou vseho zla? Nebo ze SBCS ridila CSSR lepe nez nynejsi bankeri? Ze prevoditelny rubl se kterym jste si mohl leda tak vytrit zadnici nebo kupovat jil s trochou zeleza z Krivego Rogu byl solidnejsi mena nez dolar? Proc se tedy rudi soudruzi za dolerem tak pachtili?
Ze spasa sveta je v zrizeni jedne banky spravovane senilnimi rudymi byrokraty? Nebo v navratu ku zlatemu standardu? nebo k navratu k bezpeneznimu hospodarstvi Sovetskeho ruska z roku 1918?

Nebo chcete rict ze zatimco pravicove vlady obcas dopusti uverovou expanzi a haseni problemu zaplavou novych nekrytych penez, ze socani nikdy takove praseciny nedelali?

Prectete si neco o tom, jak prvni vlada CSR zkrotila inflaci a jak prvni vlada Rakouske republiky (SOCDEM) INFLACI ROZPOUTALA.

Prectete si neco o tom jak skoncila vetsina socialistickych rezimu na svete (krome CSSR kde i vetsina rudych byrokratu mela nejakou Batovu skolu prace) - vcetne iluzionisty Allenda v Chile, vcetne socanskych vlad ve Francii a Italii v 50 letech, vcetne SFRJ, PLR, BLR, MLR, RSR a nakonec i SSSR, vcetne Zimbabwe pomateneho komunisty Mugabeho - v nerizene a totalne devastujici inflaci.

Da se najit par prikladu kdy pravicove vlady podlehly populistickym tlakum a pristoupily ku "Quantitive Easing".

V 99% procentech priopadu se vsak k tisku nekrytych penez uchyluji vlady levicove. Je to smaozrejme - nenatisknout nove penize znamena nerozdat je mezi volicskou klientelu - mezi proletare.

Bohatsi vrstvy NOVE PENIZE nepotrebuji - maji svych penez dost - ti potrebuji stabilni menu.


Mimochodem - cetl jsem porovnani cerneho kuzru US$ k vychodnim menam - jedina mena ketra se vuci "prasivemu US$" jakz takz udrzela byla DDR marka a Ksc - ostatni meny ostbloku se propadly desetinasobne az stonasobne. Sila budovatelu socialismu. Sila statniho direktivniho hospodarstvi rizeneho genii v Gosplanu neschopnymi naplanovat vyrobu damskych vlozek.
13. 06. 2012 | 16:34

Yosif K napsal(a):

Hluboky levicovy myslitel Josef Vit napsal v trockistickem platku LN:
Kdysi bylo účtování si poplatků za půjčku (úroky) nazýváno lichvou a ta byla předmětem vážných trestů - včetně trestu smrti. Každé hlavní náboženství lichvu zakazovalo. Nebyly to jen morální důvody, ale přesvědčení, že účel peněz je usnadnit výměnu zboží a služeb. Ale postupem doby se od toho upustilo. Ale je jasné, že účtování úroků je jak morální, tak praktický problém.
KONEC CITATU.

Mily pane Vite - pripustnost uroku vysvetlil spanelsky mnich Martin de Azpilcueto jiz okolo roku 1610. Probudte se z utopickych bludu - zaspal jste dobu o 400 let.
13. 06. 2012 | 16:38

Yosif K napsal(a):

Recke bondy jsou podlozeny aktivy a tvrdou praci reckych proletaru, kteri v lete nepracuji, v zime tanci a na pokusy o snizeni platu reaguji vypalovanim bank - procpak nikdo nechce kupovat recke bondy za nominal? Procpak se recke bondy prodavaji se 70% diskontem?

Mozna v Recku bude zvolena ultralevicova vlada - komanci premalovani na SYRIZS. navrhuji zde pritomnym pseudpratelum proletaru - vrhnete sve celozivotni uspory do bondu vydanych reckou ultralevicovou vladou! Takhle nejlepe projevite tzv "proletarskou solidaritu"!!!

trunk, repuzine
13. 06. 2012 | 16:46

Dale Cooper napsal(a):

Yosif K:
Tak předně, Josef Vit není autorem textu. Jedná se přepis doprovodného komentáře z filmu Money as Debt (režie Paul Grignon). A když už tedy chcete něco plácat, tak mi prosím vyvraťte některý z principů finančního systému, který je ve videu popisován.
Bláboly o petrodolaru, který se ještě nezhroutil jen proto, že je světovou rezervní měnou si nechte od cesty... Od roku 1970 inflace cca 490%...
Pokud jde o úrok, tak jeho hlavní problém je, že vytváří nesplatitelné dluhy - ty prachy prostě neexistují, a přesto z nich "někdo" dále těží další úroky a úroky z úroků... Tím se systém stává neudržitelný, protože v něm neexistuje rovnovážný stav a je nutný neustálý exponenciální růst, aby bylo možné ty úroky platit.
Mimochodem, v Islámu je úrok zakázán do dneška a nevím o jediné bance, se kterou by měli problémy...
Loučím se. Až někdy pochopíte základní principy systému a příčiny jeho nestability, tak můžeme pokračovat...
13. 06. 2012 | 17:03

zemedelec napsal(a):

Pane Dale Cooper.
Velice dobré i pro laika.
Tak něco přidám.Píšete a ví se to,že v Islámských zemích není úrok.Proto všechny petrodolary cpou do bank,kde jsou úroky a ponejvíce v rozvinutých zemích,kde se to lépe zhodnocuje a tím pádem vydělají na nás dva krát.To je také jedna s příčin finanční krize.
13. 06. 2012 | 17:40

hovorka11 napsal(a):

Yosif K:
Dale Cooper to vysvětlil jak to je, tak doufám přestanete kamuflovat se sociálním systémem.
Ostatně střední třída v USA zchudla (uvádí se za tři roky až o 40%) a vyšší mírně zbohatla. To znamená náběh na sociální nepokoje pracujících "příživníků" a tím tlak na rozpoutání válek proti státům ohrožujícím svobodu USA (včera Libye, dnes Sýrie) na sjednocení proti vnějšímu nepříteli.
13. 06. 2012 | 17:45

Silvie napsal(a):

Dale,

"Myslím, že by se zavčas mělo začít s úpravami některé vazební věznice pro potřeby vlády a Parlamentu České Republiky... :-))
Tak to je příspěvek dne.
13. 06. 2012 | 17:53

Yosif K napsal(a):

Dale Cooper:
Dekuji za vysvetleni ze Josef Vit neni jediny socialni blouznil, ze jsou takovi i v USA. Dale cituji:
Bláboly o petrodolaru, který se ještě nezhroutil jen proto, že je světovou rezervní měnou si nechte od cesty... Od roku 1970 inflace cca 490%...
Konec citatu.

Zajimave je, ze od roku 1970 do roku 1990 byl cerny kurs KCS stale +- 35 Kcs za US$. Byla to s DDR M jedina socanska mena, kde se udrzela inflace cca na stejne urovni s US$. Ostatni meny ostbloku, SFRJ, latinskoamerickych socanu (Allende) atd se propadly na desetinu az tisicinu kursu ktery mely k US$ pred dvaceti lety.

Skvele doporuceni ke deprivatizaci a "vedecky socialistickemu rizeni spolecnosti"

Ze stredni trida v USAA zchudla? Litujte je - delnik na pasu ma misto 45 pouze 30 US$ na hodinu. No a co, chcete mu poslat kurku chleba? Potraviny jsou v USA lecinejsi nez v Evrope.
13. 06. 2012 | 18:03

Yosif K napsal(a):

Dale Cooper napsal:
Mimochodem, v Islámu je úrok zakázán do dneška a nevím o jediné bance, se kterou by měli problémy...
Loučím se. Až někdy pochopíte základní principy systému a příčiny jeho nestability, tak můžeme pokračovat...
13. 06. 2012 | 17:03

Samozrejme - banka ktera neplati urok ma mene problemu nez banka ktera urok plati. Pokud jste totalne pomateny - ulozte si tam sve zivotni uspory - bezurocne.

Pokud budete mit trochu smulu, muzete si jeste vybrat nejaky produkt kde se budete podilet na ziscich i ztratach banky. Takze si tam ulozite penize a muzete dostat mene nez jste tam vlozil.

Anebo si u nich pujcte na barak - nasadi vam pujcku zastrenou pronajmem baraku ktera vas v prepoctu vyjde na 28% rocne. Banka ktera vydelava na nabozenskych predsudcich klientu ma skutecne "volnejsi ruce" k jejich okradani.

Nebo si stale jeste myslite ze veci o kterych vam nekdo rekne ze jsou ZADARMO tak ze jsou opravdu zadarmo?

Sukuk must represent ownership shares in assets or commercial or industrial enterprises that bring profits or revenues
Payments to Sukuk-holders should be the share of profits (after costs) of the assets or enterprise
The value payable to the Sukuk-holder on maturity should be the current market value of the assets or enterprise and not the principal originally invested.
Jak vidite - kupte si sukuk - ztratite na nem aniz by issuer musel vyhlasit bankrot. A ne ze by se to nestavalo.
13. 06. 2012 | 18:20

Yosif K napsal(a):

Takze legvicovi blouznilove maji uz dve "seriozni" ionevstoicni prlezitosti.
1) za par tydnu si budou moci koupit za sve zivotni uspory dluhopisy vydavane budouci reckou ultralevicovou vladou aby tak podepreli zovtni uroven recjych proletaru. Dluhopisuy budou kryty vybronou pracovni moralkou a disciplinou reckeho proletariatu.
2) jiz nyni mohou srtrcit sve zivotni uspory do nejake islamske banky ktera jim NEBUDE VYPLACET ZADNY UROK jelikoz je to charam. Podpori tak zivotni uroven nejakeho haremisty s mrakodrapem v Dubai nebo Damasku.

Naivni troubove - kdo tak cinite - prihlaste se!
13. 06. 2012 | 18:29

Xury napsal(a):

Pro Dale Coopera:
obávám se, že by vám nezaškodil základní kurz ekonomie než začnete číst něco dalšího (jistě budete se muset vyhnout těm, které jsou v rukách tradiční ekonomické mafie :))).
Pro začátek můžete začít Fredericem Myshkinem "Economics of Money, Banking, and Financial Markets".
13. 06. 2012 | 18:40

Silvie napsal(a):

Připravovaná opatření Evropské unie jsou ekonomická vlastizrada, říká slovenský expert Jozef Kollár

Před dvaceti lety dělil československou korunu a dnes říká, že stejně rychle se dá zvládnout i zavedení drachmy v Řecku. Bývalý bankéř Jozef Kollár je nyní poslanec slovenského parlamentu za stranu Svoboda a Solidarita.

Nedávno se nám dostalo rady, abychom si do Řecka brali větší hotovost, protože z bankomatů už tam nemusíme nic dostat. Co to znamená?

Někteří majitelé rekreačních zařízení v následující turistické sezóně prý dokonce chtějí odmítat platby eurem. Obávají se, že kdyby Řecko narychlo odešlo z eurozóny, tak by byli nuceni vyměnit eura za drachmy a drachma by hned devalvovala třeba o 50 procent.

S odstupem dvou let se jasně ukazuje, že Řecko už v bankrotu vlastně je, a kdyby zbankrotovalo před dvěma roky, jak jsme to říkali my, náklady mohly být podstatně nižší. Přitom teď právě čekáme na schválení Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). To je nový euroval, skrze nějž budeme muset posílat další miliardy eur na „záchranu“ zadlužených zemí.

Pro Česko jsou závazky z ESM celkem 350 miliard korun – 40 miliard hned po přijetí eura, zbytek na vyžádání.

My tu na jednu stranu řešíme nespokojenost s platy učitelů či lékařů, hrozí stávky. Zápasíme o každý milión eur a na druhé straně celý roční příjem státního rozpo čtu Slovenska dáme do podoby závazků EFSF a ESM. To je ekonomická vlastizrada. Nejsem rád, avšak vývoj nám dává za pravdu.

Proč to tak nevnímají voliči?

Pro ně je Brusel něco vzdáleného. Lidé to tak nejen v tichosti akceptují, ale jsou už apatičtí. Má to jedno velké nebezpečí. Až se vystavené záruky stanou splatnými, v tu ránu už to nebudou garance, ale reálné peníze, které poputují do Bruselu. To bude den, kdy i občané pochopí, že vláda bude muset zvednout DPH, daně z příjmu, spotřební daně, daně z nemovitostí, aby dokázala nakrmit rozpočet a posílat peníze do Bruselu.
13. 06. 2012 | 20:47

Silvie napsal(a):

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ESM je velký přelom. Definitivně ruší zákaz mezistátní pomoci a ustavuje pravý opak.

Zastánci eurovalu říkají, že musíme dodržovat pravidla klubu. Jenže Slovensko v roce 2009 vstupovalo do klubu s úplně jinými pravidly. Nový francouzský prezident Hollande navíc prosazuje vydávání společných evropských dluhopisů. Všechny země by pak ručily za závazky všech. Došlo by tak k socializaci ztrát, k jejich rozdělení mezi všechny daňové poplatníky eurozóny, a naopak k privatizaci zisků plynoucích z úroků.
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Jak byste hlasoval o přijetí eura?

My nejsme euroskeptici, jak nás nálepkují Brusel-friendly politici. Jsme pro EU, ale integrace Evropy se měla zastavit ve chvíli, kdy jsme dosáhli volného pohybu služeb, zboží, kapitálu a pracovních sil. Euro je ryze politický projekt a je odsouzen k zániku v okamžiku, kdy politici začnou ignorovat základní pravidla ekonomie. Euro bylo projekt velmi unáhlený a teď pod rouškou řešení krize pokračuje salámovou metodou federalizace celé Evropy, jež má jednoho dne vyústit ve Spojené státy evropské. To je sociální experiment, který nikdy nebude fungovat. To se děje při brutálním deficitu demokracie. V minulosti o všem rozhodovali Merkelová se Sarkozym, dnes s Hollandem. Je nemyslitelné, aby v klubu nastavovali pravidla dva politici. Ze hry jsou fakticky vyautované národní parlamenty, ale i Evropský parlament.

A důsledky?

Vytvářejí se odstředivé tendence. Vznikají další nacionalistické nebo ultralevicové strany, jež říkají, že nebudou šetřit a půjdou pryč z eurozóny. To není náhoda, to je bezprostřední výsledek deficitu demokracie. Je to velmi nebezpečné.

Takže jak byste hlasoval?

Dnes bych hlasoval proti.

Jak se dá celá krize řešit?

Podívejte, krize nevznikla proto, že selhal kapitalismus, ale proto, že selhala státní regulace. Politici jsou neustále v honbě za znovuzvolení. Od Jimmyho Cartera v USA říkali, že průměrný Američan musí mít dva domy, čtyři auta, dvacet úvěrových karet. Americká centrální banka (Fed) dělala politiku levných peněz. Politici se domnívali, že se tak podaří naplnit tento sen. Jenže kvůli takové politice se ceny, vyjádření hodnoty čehokoliv začaly odtrhávat od reality. Pokud chceme krizi řešit, pak ti, co se vozili v mercedesech, budou jezdit ve škodovkách, řidiči škodovek budou používat MHD, ti, co jezdili MHD, budou chodit pěšky. Až tehdy bude konec krize. Musí se zreálnit všechny hodnoty, ať už jde o úspory, mzdy, či ceny. Proto říkám, že rakouská ekonomická škola se nemýlila a poslední vývoj jí dává za pravdu.

JOZEF KOLLÁR je poslanec slovenského parlamentu a bývalý bankéř. Studoval na mnoha prestižních školách v zahraničí, spoluzakládal slovenskou burzu, dělil československou korunu. Byl členem první slovenské delegace v Mezinárodním měnovém fondu.

Reflex
13. 06. 2012 | 20:49

Důchodce68r napsal(a):

To autor. Mám dotaz.
- Jsem jenom obyčejný dědek. Začínají mě zvedat DPH na levný potraviny, škrtit valorizaci důchodu, a kdovíco přijde. Vy jste zase příslušník toho, jak se tomu říká, vojenskoprůmyslovofinančněpolitický komplex. Jsme tedy úhlavní nepřátelé. Přesto mám rád Vaše stručné jednoduché blogy.
- K tomuto blogu. To je jako že začíná padat domeček z karet? Proces dost podobný šíření požáru v lese. Ve velkých lesích bývají průseky, které mají šíření bránit. A když už hoří, další průseky se narychlo kácí. Tak bych se rád zeptal, je s tím požárem z předlužení něco takového připraveno, nebo dá se narychlo vysekat? ( Laicky odhaduji, že ne. Pochopitelně, kdepak by se dalo od dnešních politiků čekat, že by mohli mít takovýho fištróna jako obyčejní hajní před sto letama.)
- A tak jsem si ve Vašem blogu všiml, že časová prodleva mezi tvrzením že půjčku netřeba a pak třeba, se prodlužuje. Takže třeba Itálie požádá doufejme ještě o dost později. (Sice mohutnost padajících "karet" úděsně roste, ale, pozor, vlna padání se zatím časově zpomaluje. A tak by se mohl vyskytnout časový prostor, v němž by se mohl vyseknout potřebný "průsek". Aby další karta spadla na holý stůl, a už "nedrcla" do žádné další. Co vy na to?
- Takový lesní průsek musí být dostatečně široký. Aby ho oheň nepřeskočil. Proto by bylo nejlepší, aby z té eurozóny včas, hned, vystoupilo právě Německo. Když si k sobě do skupinky vybere několik dalších karet, tím líp, nebude se cítit jako zrádce, prostě vytvoří tu druhou rychlost, dostatěčně samostatnou. Kéž by si vybralo i naši kartu. Ale ti naši hňupi ... no nic, nerad mluvím nebo píšu sprostě.
- Tak co Vy na to?
- A vůbec, kdyby se ty časový intervaly mezi nárazy karet prodlužovaly hodně progresivně, tak ta lavina ani ke konci nedojede. Za delší čas už tam ta pokračující řada karet prostě z jiných důvodů ani nebude. Nebo taky naopak, padat může začít i z několika dalších ohnisek.
- Pro jistotu by se nemělo váhat, měl by se využít doufejme delší časový interval mezi Španělskem a Itálií, a hned ten bezpečně široký požární průsek udělat. Mohl byste to Paní Merkelové doporučit? Nebo jí mám napsat sám?
- Jinak, omlovám se moc, pokud moje návrhy budí dojem, že si dělám legraci. Skutečně situaci té naší Evropy a výhled pociťuji jako tragické. Jenže co takovému důchodci zbývá, jak tomu může pomoct. Nejraděj bych, kdyby se to vše řešilo hned, tak jako na Islandu. A aby byli spravedlivě potrestaní všichni, kdo tady po léta zavádějí ten nejhorší moderní adrenalinový sport, t.j. hromadné zadlužování kde koho. Pak by se i hospodářství vzpamatovalo nebo aspoň nepadalo. Nemyslím stavěním hladových zdí, ani hromadnýma zakázkama na výrobu šibenic pro viníky, ale třeba omezením korupce, nebo i samo od sebe už jen stavem nezadlužení.
Zdravím.
13. 06. 2012 | 22:14

PK napsal(a):

Díky p. Silvie za skvělý text od p. Kollára
13. 06. 2012 | 22:34

ghándí napsal(a):

hezký blog, jsem si všimnul že už i starý ožrala jirka havel přestal psát oslavné ody na EUSSR. neni divu, když se ted rozpadá.....
13. 06. 2012 | 22:42

argun napsal(a):

Chybí tu Taoiseach.

Aby vysvětlil, že autorovy citáty znamenají něco úplně jiného, než znamenají.

Chybí tu pan Stejskal.

Aby Taoiseacha pochválil za vyvážený příspěvek.
13. 06. 2012 | 22:49

Pepíček Pražáček napsal(a):

Je s podivem, k jaké diskuzi vede celkem vtipná a zcela věcná poznámka páně Michla ;). Mám trochu depresi, když vidím debatu nicků Josif K a Dale Cooper. JK má evidentně pravicový světonázor, podložený určitým rozhledem a zalostmi. DC má pro změnu tendenci zaměňovat svá přání a emoce za fakta a čerpá ze shlédnutí jednoho celkem pitomého fimy na YouTube. A hádejte kdo vítězí na body mezi diváky? Pochopitelne DC, protože EQ spolehlivě IQ poráží. A to je problé, naší doby. Málokdo si je ochotem přiznat, že svět okolo je jaký je a ne jaký by chtěl aby byl.
Jen tak k některým blbostem, co tu zazněly:
- v islámských zemích není úrok, ale je tam něco velmi podobného, obchodní přirážka (murabaha). Banka zde působí jako prostředník, který místo půjčení peněz klientovi provede nákup a následný odprodej klientovi na splátky s přirážkou představující její zisk. Jediný rozdíl tedy je, že není zohledněna inflace, protože zisk banky je definován absolutně, nikoliv relativně. Sofistikovanější varianta islámské "bezúročnosti" formou jak=hosi podílu na zisku a riziku už byla vysvětlena výše. Nic lákavého.
- korupce? Kde není co rozkrádat, tam nikdo nerozkrádá. Opravdu je nutné polovinu HDP prohnat státní mašinérií? Alokativní nehospodárnost pak dosahuje fantastické úrovně, protože cizí peníze se snadno rozhazují a není žádná odpovědnost.
- sociální stát? Podívejte na obrázek http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/GINIretouchedcolors.png, Gini koeficient. Čím nižší hodnota (modrá a fialová), tím nižší rozdíl mezi chudými a bohatými. A teď se zamyslete kde je jaká vláda. Cvak? Neapomeňte se podívat na PRC.
13. 06. 2012 | 23:40

Jan Vaculík napsal(a):

Důchodce
S radostí jsem si přečetl váš příspěvek: vaše nedogmatické uvažování, kterému nic neubralo ani těch pár let, co jsem vás tu četl poprvé.

Snažím se představit si ty padající karty, nebo průseky v lese. Tímto způsobem uvažujeme o reálných věcech, jenže peníze jsou fiktivní hodnota, založená na důvěře; či spíše na víře v jejich všeobecnozu platnost. Obávám se, že právě ten "průsek" by tu důvěru podrazil. A Německo těžko může z této hry ustoupit ("aby poslednáí karta dopadla na prázdný stůl"), protože ono samo je v této hře hlavním krupiérem.
Naději vidím ve vašem postřehu, že časový rozestup mezi zprávou A a zprávou B se zvětšuje; připomíná mi to, jak prý odeznívaly epidemie hlízového moru: nakažených sice stále přibývalo a epidemie se dál šířila, ale nemoc měla čím dám lehčí průběh. Konkrétně by to mohlo být tak, že se lidi orientují na skutečné hodnoty, resp. na peníze, za kterými hodnota opravdu stojí, a odvrátí od příslibu lehkého živobytí a snadných zisků.
13. 06. 2012 | 23:58

Abe Normalni napsal(a):

Dale Cooper Kdybyste aspon tusil neco o tom, co tu melete. Hitler na 5let roztocil nemecke hospodarstvi. Nechal Hjalmara Schachta cachrovat s nekrytymi dluhopisy, falesnymi smenkami, inflacnimi penezi atd. a za pet let zatizil Nemecko dluhem ve vysi 100%HDP. Na konci 30. let spotrebovaval Nemecky statni rozpocet o 2x vice, nez do nej priteklo a Nemecko bylo v roce 38 fakticky v krachu. Krk si zachranili kradezi zidovskeho majetku...a valkou. Ctete a studujte, dejiny se opakuji v kruzich: http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=hjalmar+schacht+memorandum&source=web&cd=1&ved=0CGAQFjAA&url=https%3A%2F%2Fisis.vse.cz%2Fzp%2Fportal_zp.pl%3Fprehled%3Dvyhledavani%3Bpodrobnosti%3D57719%3Bdownload_prace%3D1&ei=MBPZT7jaFMe4hAeCprHJAw&usg=AFQjCNECy1myHw_3EY3BQ9kgkbUb4vgMTg
14. 06. 2012 | 00:57

Béda napsal(a):

Xury,

aha. Takže nemvitostní bublinu nenafoukli bankovní ale realitní spekulanti. To je zajímavé. Já jsem se ale ptal, kde ti lidé, kteří neměli na nemovitosti peníze, tyto najednou zničeho nic sebrali? Jak ti realitní spekulanti mohli sepsat smlouvy s lidma, kteří neměli na ty nemovitosti peníze?

A ještě jiná otázka: jak myslíte, že svět vybředne z dluhové smyčky? Proškrtá se z ní skrze smrt svých obyvatel? Lze vůbec ty dluhy ještě splatit? Anebo je odepíše? Co provedou bankéři? Budou tomu nečinně přihlížet? Pomáhá se státům, anebo státy (tedy daňoví poplatníci) pomáhají soustavně soukromým bankám?
14. 06. 2012 | 03:03

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
vy jste to opět nepochopil. Jak jsem psal část lidí investovala své pouze své peníze - ti se podíleli jen na nafukování bubliny a ne na špatných úvěrech, samozřejmě největší ztráty budou patrně na developerských projektech, které se nevyprodaly nebo za velmi snížené ceny. Oni nepodepisovali smlouvy s těmi, co nic neměli. Bylo to jako jinde - máte úvěr, máte smlouvu. Řada developerů zkrachovala nicméně jejich závazky vůči bankám zůstaly. Banky nejsou v problémech jen proto, že ty hypotéky nejsou spláceny, ale i proto, že ceny nemovitostí klesají a tím klesá hodnota zástav a ony musí tyto změny promítnout do svých bilancí. Ty se pochopitelně dostávají do červených čísel, což na ty banky klade další nároky.
Na těchto bublinách je nebezpečné právě to, že je velký problém zjistit, že jde o bublinu. Taky je otázka jaké jsou možnosti v zemi eurozóny, která nemá pod kontrolou centrální banku. V Irsku byly známky nafukující se nemovistostní bubliny už v roce 1998.Jenže přišel vstup do eurozóny a před tím splasknutí dotcomové bubliny a 11.září. Výsledkem byl pokles ekonomiky v rozhodujících zemích a tím i snižování úrokových sazeb - ideální kombinace pro bublinu.

Co se dluhů týče, tak tam záleží na každé zemi, jak se s tím vyrovná. Některým to jde docela dobře (Estonsko, Lotyšsko a snad i Irsko) jiné na tom budou hůř. Problém eurozóny je, že slučuje řadu diametrálně odlišných zemí na které aplikuje stejný postup, což je problém. Ovšem kdyby na ně aplikovala odlišný, tak se obyvatelé některých budou bouřit - viz Řecko vs Španělsko. Hodně také záleží na tom, kdo je věřitelem, jestli domácí nabo zahraniční subjekty. Dluhy Japonska vlastní v drtivé většině domácí společnosti,proto může dosahovat tak extrémních hodnot. Obdobně to platí pro USA. Jinak státy ,které mají pod kontrolou vlastní měnu se z dluhů mohou dostat i vyšší inflací, i když to je dost riskantní cesta.

Pokud jde o banky, tak je vidět, že propadáte současné protibankovní hysterii. Bojobvat proti bankám znamená bojovat proti vlastní ekonomice. Pokud banka zkrachuje (bez pomoci státu), tak to postihne tisíce podniků a statisíce lidí.Osobně jako nejlepší řešení vidím majetkový vstup státu do banky s následkem rozředění vlastnictví, tím jsou na majitelé na jedné straně trestáni ztrátou části majetku a zároveň motivováni spolupracovat. Snaha EK o zvýšení podílu věřitelů na ztrátách bank naproti tomu povede k problémům při navyšování kapitálu, což ovšem EK po těch bankách chce také.
14. 06. 2012 | 08:36

hovorka11 napsal(a):

Sylvie:
Totaální a klasická demagogie lidí tvořících virtuální peníze (bankéřů):

"Podívejte, krize nevznikla proto, že selhal kapitalismus, ale proto, že selhala státní regulace. Politici jsou neustále v honbě za znovuzvolení. Od Jimmyho Cartera v USA říkali, že průměrný Američan musí mít dva domy, čtyři auta, dvacet úvěrových karet. Americká centrální banka (Fed) dělala politiku levných peněz. Politici se domnívali, že se tak podaří naplnit tento sen. Jenže kvůli takové politice se ceny, vyjádření hodnoty čehokoliv začaly odtrhávat od reality. Pokud chceme krizi řešit, pak ti, co se vozili v mercedesech, budou jezdit ve škodovkách, řidiči škodovek budou používat MHD, ti, co jezdili MHD, budou chodit pěšky. Až tehdy bude konec krize. Musí se zreálnit všechny hodnoty, ať už jde o úspory, mzdy, či ceny. Proto říkám, že rakouská ekonomická škola se nemýlila a poslední vývoj jí dává za pravdu."
--------------

Tenhle text naopak vystihuje fungování kapitalismu bez kontroly. Končí totální nadvládou monopolních výrobců, distributorů, totálním rozkrádáním pomocí tištěním nepokrytých peněz, které se vnutí bankovními lumpy vládě, pod pohrůžkou krachu finančního sektoru. Je to vlastně podnikání, kterým se likviduje ekonomika. Nekvalita služeb a výroby velkých monopolů likviduje jakoukoliv konkurenci a to vede k rozkladu konkurence a zdražování nekvalitních výrobků všude a všech.
Celé je to spirála mocných vyděračů, kteří překroutí i nejzákladnější teorie pravicových ekonomů (včetně rakouských), protože tam nikde není poučka o nezodpovědnosti "trhů", bankéřů a finančních institucí.
Tu lež používá i Václav Klaus, který naprosto vynechává Hayekovi poučky o vyváženosti a fungování tohoto systému mimo prostředí klientelismu, korupce a monopolní koncentrace.
Trvající podporou tištěného dolaru FEDem jako světové měny Klaus plive na Hayeka a na fungující ekonomii jako celek...

Státní regulace tak nemůže v klientelistických a korupčních podmínkách fungovat nikdy! Tam funguje jen otrokářský řád- ani pravice, ani levice. Tou cestou jdeme.
14. 06. 2012 | 08:53

hele napsal(a):

Za necelý týden, 19. června,
je Mezinárodní den rovnosti mužů a žen,
což je důvod k oslavě.
Pozvěte tedy svoji ženu, družku, přítelkyni
do luxusní restaurace…
a pak ji nechte zaplatit účet.
14. 06. 2012 | 09:16

Eda napsal(a):

Na konci 19. století,
v říši s více než čtyřmi sty miliony obyvatel,
působilo méně než dvacet tisíc regulerních státních úředníků.

Dějiny Číny, Fairbank John F., Nakladatelství Lidové noviny, 1998, str. 129 řádek 11.
14. 06. 2012 | 09:22

Béda napsal(a):

Xury,

tak jak to popisujete, mi to asociuje jinou zcela pravděpodobnou příští bublinu plynoucí s mnohaletých závazků - připravovaný důchodový tunel. Jaký asi je předpoklad, že k vyzmizíkování privátních účtů v průběhu nevypočitatelných tržních a burzovních turbulencí v průběhu desetiletí nedojde?

Jinak já bych tu bublinu nevztahoval na EU. Mám takový dojem, že do Evropy se první vlna přihnala z USA formou certifikátů. A USA přece "mají" polosoukromý FED "pod kontrolou".

".. Dluhy Japonska vlastní převážně domácí společnosti... Obdobně to platí pro USA..." Není náhodou struktura japonského dluhu oproti struktuře dluhu amerického poněkud odlišná?

Ano, majetkový vstup státu do bank vidím jako dílčí východisko taky. Ovšem formou zestátnění.
14. 06. 2012 | 09:40

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
- můžete mi vysvětlit, jak podle vás důchodová reforma vytvoří bublinu? Jen pro úplnost dodám, že fondové důchodové spoření má drtivá většina zemí včetně vámi často vychvalovaného Švédska (to je má navíc povinné).

- realitní bublina ve Španělsku a Irsku s certifikáty nijak nesouvisela, ta byla nafouknutá díky nízkým úrokovým sazbám ECB a rychle rostoucími cenami nemovitostí v těchto zemích, které plynuly z odlišné fáze ekonomického cyklu.

-"Není náhodou struktura japonského dluhu oproti struktuře dluhu amerického poněkud odlišná? " - skutečně? A v čem přesně?

- předpokládám, že jste myslel znárodnění. Zestátnění banky bylo to co jsem popsal - tedy vstup státu jakožto akcionáře. Znárodnění je jistě také možné a v řadě případů se tak stalo, ale je potřeba říct, že tím se stát závazků banky pochopitelně nezbaví, to už jsem tu kdysi psal. Konečně to můžeme vidět i na Islandu nebo v Belgii (Dexia).
14. 06. 2012 | 10:48

Béda napsal(a):

Xury,

- třeba tak, že privátní fondy (jejich management a vlastníci) část úložek "prožerou" (oblíbený výraz p. Kalouska a Klause) a s velkou pravděšpodobnosti dojde ke špatným investicím, investičním nehodám zaviněným v průběhu desetiletí "vyšší mocí" a pod.. Věřit tomu, že střadatelé v nich dojdou vyššího zhodnocení nežli v bezinflačním průběžném systému opírajícím se o vlastní reálnou ekonomiku, když si každý lehce může spočítat jaký je výnos privátních připojišťovacích findů (očištěn od státní podpory) může s prominutím jenom člověk intelektově malinko deficitní.

- drží Čína, Rusko, Německo... v japonských dluhopisech takový podíl jako v amerických?

- ano, myslel jsem znárodnění jako konečnou pomoc privátním bankám, které přivodily státu problémy a hrozily rozkolísáním národní ekonomiky a ohrožením obyvatelstva. Samozřejmě s pokutami, propadnutím majetku a pod. managementu bank v případě zjištěných podvodů spokulací poškozujících střadatele za účelem vlastního obohacení a pod..
14. 06. 2012 | 11:06

český maloměšťák napsal(a):

Xury
"...realitní bublina ve Španělsku a Irsku s certifikáty nijak nesouvisela, ta byla nafouknutá díky nízkým úrokovým sazbám ECB a rychle rostoucími cenami nemovitostí v těchto zemích, které plynuly z odlišné fáze ekonomického cyklu...."

Sazby ECB je ale od propuknutí této krize ještě nižší. Neodporujete si tak trochu ?
ostatně je to odpovědnost komerčních bank - ty půjčují developerům, ne ECB.

Ona mantra o úrokových sazbách /už to je komické - když zejména pravičáci viní tentom nástroj - nikoliv špatné procesy a typologie/ - coby viník krize je velmi směšná. V konečném rozhoduje morální a profesní kvalita credit manažérů komerčních bank a jejich vedení.
Právš v tom je Michlův blog velmi paradoxní a obskurní - pokud tedy rozkliknete odkazy o státní pomoci Raiffeisenu /ale i např. Rusnokově ING - Rusnok je vládou zlegitimizovaný lobbista za penzijní reformu... formou oslabení průběžného systému - což už tedy není nejen paradoxní ale smrdí to mafijními praktikami/
14. 06. 2012 | 11:50

Xury napsal(a):

Pro Bédu:
- odměna pro správce je dána zákonem, v různých zemích je definována různě, ale logicky je vždy přítomná. Investice nemusí být vázány pouze na domácí ekonomiku.
V průběžném systému žádní střadatelé ani zhodnocení neexistuje, naopak se vstupuje riziko špatného hospodaření státu, které má zákonitě dopad i do průběžného systému - pro příklad Argentina, Pobaltí aj. Kromě toho průběžný systém ovlivňuje i demografická křivka, míra emigrace i imigrace a také reálný vývoj příjmů.

- zahraniční vlastníci drží méně než třetinu amerických dluhopisů, v případě Japonska bude podíl zahraničních vlastníků určitě menší, což je dáno vyší mírou úspor. Nicméně ani jedna země není na zahraničí životně závislá.

- to je to jsem měl na mysli tím bojem s bankami. Je potřeba si uvědomit, že řada rozhodnutí, které banky učinily byla buď přímo nebo nepřímo ovlivněna státními zásahy a regulacemi - např. investice do vládních dluhopisů. Jinak pokud jde o podvody, tak ty jsou nepochybně stíhány. Jiná věc je jejich dokazování. Jenže to je právě věc, kterou lidé jako jste vy jaksi tiše pomíjí.
14. 06. 2012 | 11:54

český maloměšťák napsal(a):

"...-"Není náhodou struktura japonského dluhu oproti struktuře dluhu amerického poněkud odlišná? " - skutečně? A v čem přesně?...

Velmi. Například v tom, jaké národnosti či právního statutu jsou věřitelé.
A jak je tedy možno - kdyby došlo na nejhorší, dluh zadministrovat zcela legální cestou a to v rámci interní legislativy/např. úpravou legislativy ve směru penzijních fondů - což samozřejmě nepřivítají ani majitelé fondů ani jejich klienti...ale prioritou je vždy společnost coby celek - správci společných záležitostí musí dbát tohoto - a ne jako v Kradistánu Paranoidním svých kapes, kapes Rusnoků a jim podobných či kapes svých partajnických kumpánů a jejich kmotrů...potažmo kapes realitek napojených již teď na katolickou církev/.
Kromě toho je důležité i v jaké měně je dluh denominován. Japonsko tak má i zde o moc snadnější úlohu při eventuélní administraci dluhu - než USA.
14. 06. 2012 | 11:59

Yosif K napsal(a):

Hovorka 11:
Končí totální nadvládou monopolních výrobců, distributorů, totálním rozkrádáním pomocí tištěním nepokrytých peněz......
KONEC CITATU.
1) Nadvlada monopolnich vyrobcu, distributoru - ZNAK REALNEHO SOCIKU A STATNIHO KAPITALISMU FRANCOUZSKEHO stylu - EDF, Gaz de France atd atd.....

2) tisteni nekrytych penez - znak realneho sociku, zacaste i radikalnich socdemackych vlad (propad cerneho kursu vsech men ostbloku s vyjimkou KCS proti US$, v CSSR a SSSR "podpultova ekonomika" = skryta inflace, silena inflace ve vsech latinskoamerickych a africkych socialistickych rezimech, idiotske podkurovani socdemackych vlad proletarum v Recku, Spanelsku, Portugalsku a Italii atd atd)
14. 06. 2012 | 12:04

český maloměšťák napsal(a):

...a ještě jeden celkem ne moc známý , ale důležitý fakt :

http://cnsnews.com/news/article/japan-track-overtake-china-top-foreign-owner-us-debt

Paradoxně je tak pro Japonsko možná větším nebezpečím pokles schopnosti USA - splácet dluh...než jeho . (nadsázka, of course - ale uvažme znovu lehce zadmnistrovatelný kurz jenu a na druhé straně postavení USD coby měny světové...přičemž sazby jsou v obou zemích blízké nule)

Je dobré mít na paměti, že neexistuje ve světě jen čistý dlužník a čistý věřitel. Pro toto hodnocení pak slouží tkzv. net debt.
Ale to už by bylo i na Michla moc.

http://online.wsj.com/article/SB10001424052748704779704574555132306518464.html
14. 06. 2012 | 12:11

Yosif K napsal(a):

Jedina mena ktera posilovala v poslednich 20 letech proti US$ byla DM, svycarsky frank, EUR - docasne a plus minus - plus cinsky Juan, ktery je silne umele podhodnocen.

Zdrazeni Juanu se ovsem cinsti soudruzi boji jak cert krize - proto soustavne skupuji dolarova aktiva.

Zda se ze pres expanzi monetarni zasoby skrzeva QE2 zustava dolar kotvou stability. Ano - s nasledky QE2 jeste mohou byt potize - ano QE2 muze byt pricinou zvyseni inflace.

Presto prese vsechno, reci o dolaru jako podvodne mene atd jsou plky utopickych blouznilu - ultralevicovych i ultrapravicovych - kteri samozrejme nemaji zadny prakticky navod jak "resit situaci jinak".

Jak resit situaci jinak je jasne - vetsina vydaju SR jsou mandatorni vydaje penze, socialni davky atd. Pokud se stat chce vyhnout bankrotu, setrit se bude muset zacit vsude.
14. 06. 2012 | 14:21

Xury napsal(a):

Pro český maloměšťák:
"Sazby ECB je ale od propuknutí této krize ještě nižší. Neodporujete si tak trochu ?
ostatně je to odpovědnost komerčních bank - ty půjčují developerům, ne ECB." - pro kristapána, proč píšete o něčem čemu nerozumíte?
14. 06. 2012 | 17:46

český maloměšťák napsal(a):

Xury
Na vaše jedovaté výpady, způsobené asi požíváním drog či alkoholu se odpovědět nedá.
Zřejmě byste si měl podiskutovat s nějakým svým souputníkem.
14. 06. 2012 | 23:56

Jaka napsal(a):

Co mi je po tom, že kdekdo tvrdí, že pro Řeky je lepší zůstat s eurem? !!!!
Tu agónii je třeba rozetnout, a ne protahovat a pořád prodlužovat!!! Euro stejně padne, nebo zůstane jen Německu, Rakousku, Holandsku.

Situace ve Španělsku !!!!
Evropa není dostatečně zdravá, aby se zachránila celá eurozóna. Pouze Německo táhne svou váhu.
Řecko je mrtvé, Itálie bomba čekající na explozi, Portugalsko je horší než Španělsko, a Francie už klouže. ale Německo nemá tolik peněz, aby utáhlo celou tu zatracenou věc. A normální Evropani taky nepotřebují pořád někoho zachraňovat, naopak! Všude máme trápení s krizí..
------------------
Španělsko - peníze do Španělska zvýší dluhové zatížení. Pokud všech 100 miliard eur přidají k oficiálnímu dluhu, míra rizika se zvýší z poněkud zvládnutelných 68,5% na mnohem nebezpečnější 77%. Ale investoři, kteří tam obchodují s dluhopisy tvrdí, že Španělsko o oficiálním dluhu nedává přesný obrázek o jeho riziku. To proto, že nebere v úvahu miliardy eur PODROZVAHOVÝCH závazků, které jsou implicitně zaručené španělskou vládou. Přidáním těchto podrozvahových položek i zatímnímu dluhu skočí z 68,5% na 87%, v závislosti na šp. bance. Navýšením o dalších 100 miliard eur a poměr skočí na zhruba 96%. !!!!!!
http://finance.fortune.cnn.com/2012/06/11/spain-bailout/?iid=obinsite
15. 06. 2012 | 02:16

Jaka napsal(a):

I spásné řeči typu "prorůstová opatření" mi pijí krev, to není záležitost měsíců, ale roků.. Když tomu vábení někdo podlehne, vznikne z toho akorát krátkodobá "hladová zeď".

A "cukrátko" za "rozhodné ANO" referenda v Irsku - Mezinárodní měnový fond schválil včera platbu ve výši 1,4 miliard eur proIrsko, sedmé splátky úvěru 23,5 miliardy eur poskytnutých zemi v roce 2010. MMF přivítal reformy v prohlášení
http://www.lefigaro.fr/flash-eco/2012/06/13/97002-20120613FILWWW00803-le-fmi-verse-14-md-pour-l-irlande.php

Podpora růstu a podpora konkurenceschopnosti jsou jen kecy, protože v okamžiku, kdy se EU z Unie otevřených národních trhů, liberalizace práce, pohybu zboží, kapitálu a služeb ZMĚNILA v EU unifikací, omezení, směrnic, nesmyslných podpor, přerozdělování, dotací a hlavně .. při jedné měně s jednou měnovou politikou, byly všechny výhody - velmi pestrý, flexibilní a vysoce konkurenční trh v mnoha a mnoha různých regionech Evropy - zmrzačeny ..! Variabilita, flexibilita a inovace dostaly SVĚRACÍ KAZAJKU !
Eurokrize - výborně graficky - http://edition.cnn.com/SPECIALS/business/euro-crisis/index.html?iid=article_sidebar
15. 06. 2012 | 02:38

Xury napsal(a):

Pro maloměšťáka:
jsem rád, že chápete, že cesta výpadů není cestou k diskuzi. Zatím jste se tu tak dost často prezentoval. To je dost škoda, protože u vás oceňuji, že u řady svých tvrzení se snažíte dát odkaz, což není úplně běžné. Měl bych sice výhrady k některým vašim pramenům, ale to už je jiná věc. Na druhé straně, pokud se vyjadřujete k ekonomickým otázkám, tam nejprve si alespoň dohledejte základní informace. Mám pocit, že jste absolventem nějakého technického a to vás bohužel zavádí ke snaze se na ekonomiku dívat technokraticky. Jenže to není jednoduchý několika parametrový systém, který se chová zcela předvídatelně. Tedy velmi silně působí psychologie lidí a ještě více psychologie davů. Takže představovat si, že když ECB sníží sazby, tak vždycky nafoukne nemovitostní bublinu je pochopitelně nesmysl, na což byste i bez hlubších znalostí, ale za použití zdravého rozumu přišel sám, kdybyste si dal čas.
15. 06. 2012 | 08:43

netřeba zlato napsal(a):

usrael si tiskne. Shalom
15. 06. 2012 | 12:37

Já napsal(a):

Ideální pro Yosifa K bude možnost svobodně podnikat v Quatemale. Shalom Yosiff.
15. 06. 2012 | 12:48

Scarabeus napsal(a):

český maloměšťák:

Co já vím málo o bankách, tak pád banky(bez jištění/pomoci státu) znamená, že v nich padnou zbylé úspory(celé nebo většinově) vkladatelů, kteří si je nestihli vybrat. Manažeři, kteří tento stav zavinili, jsou většinou zajištěni, to, že se krach blíží věděli první .... takže registrace manažerů na úřadu práce, která je dobrovolná, se mně jeví málo pravděpodobná.
16. 06. 2012 | 10:01

kolega Fyzik napsal(a):

Napred se poslaly penize Recku, aby se pry jejich problemy (neochota vratit vypujcene) neprelily na ostatni. Nekteri zaprodanci a ztroskotanci byli proti, ale asi to zabralo.
Protoze pak se uz poslaly penize jen Irsku a Portugalsku, aby se jejich problemy s vracenim neprelily na ostatni. Nekteri byli zase proti, ale asi to zase zabralo, protoze ted se poslaly penize Spanelsku, aby se jejich problemy nerozsirily.

Ta taktika posilani cizich penez evidentne dobre funguje.
18. 06. 2012 | 04:16

Pan John Waco napsal(a):

Půjčka nabídka platí v případě zájmu.

Dobrý den,

Napište nám o půjčku ještě dnes. Dáváme veškeré druhy úvěru. Jsme vám k službám.
Potřebujete úvěr jakéhokoliv druhu? Pokud ano e-mail za naše služby na johnwacoloancompany@yahoo.com

Jméno: Pan John Waco
E-mail: johnwacoloancompany@yahoo.com
Web: www.Johnwacoloanplc.do.am
28. 08. 2012 | 01:20

pan kierian johns napsal(a):

kierian půjčka Ofer platí nyní.

Ahoj
Já jsem pana Kierian Johns. vlastní úvěr věřitel a dáváme úvěr na 3% úrokovou sazbou, jsem nabízela úvěry fyzickým osobám a společnostem nebo skupinám lidí, kteří jsou finančně dolů.
Je to finanční příležitost u vašich dveří krok dnes a získejte rychlý přehled úvěrů tam.
Existuje mnoho možností financování a pomoci ve všech aspektech a stále se nemůžete vzít. Ale to je finanční příležitost na prahu, a období sucha, a může si ujít tuto jedinečnou příležitost.
 
Potřebujete finanční pomoc? Potřebujete úvěr rozšířit své podnikání? Potřebujete úvěr začít rozsáhlou podnikání? Potřebujete úvěr, který může změnit váš život a vaše současné finanční stav?
Potřebujete urgentní nebo nouzové půjčky dát věci na správném místě? Pak hledat žádné další, protože je váš sen půjčka je u vašich dveří krok dnes.
Služba je poskytována na jednotlivce, firmy a obchodní mužů
ženy. Výše úvěru k dispozici v rozmezí $ 1,000.00 na $ 500,000,000.00 nebo vašeho výběru
 
Dávám z úvěrů na projekt, podnikání, daně, účty, a mnoha dalších důvodů, naše půjčky jsou snadno a * cenzurováno * Pro více informací nás kontaktujte e-mailem: kierianloans@yahoo.com
 
ÚVĚR PŘIHLÁŠKA
================================
Jméno: ...................
Druhá Jméno: ..................
Kontaktní adresa: .................
Věk: ..........................
Pohlaví: ....................
Telefon: ..............
Rodinný stav: .................
Povolání: ...............
Pozice: .................
měsíční příjem: ..............
Výše úvěru: .................
Účel, pro úvěr: ...............
Doba trvání: ....................
Země: ....................
Už jste použili pro půjčku před: ............
si rozumět anglicky: .................
 
NĚKTERÉ ZODPOVĚZENY FAQS (Často kladené otázky)
Máme 1 jednoduchý formulář pro vás vyplnit požádat o půjčku. vyplňte ji a pošlete mi ji. Aplikace zahrnuje níže témat.
* Kreditní schválení * Dlužníka informací
1. Jaká je úroková sazba? Úroková sazba závisí na projektu. Sazba je 3% úrok pouze roční úrokovou sazbou splatné měsíčně.
2. Má můj kredit záležitost? Ne
3. Kde vám půjčku? My úvěr ve světě
4. Jak dlouho trvá, než se fond? Po odeslání žádosti o úvěr, můžete očekávat, že předběžné odpověď méně než 24 hodin a financování do 72 až 96 hodina po obdržení informace, které potřebujeme od vás.
5. Kolik bude moje splátky? To bude vypočtena pro vás a poslal k vám do splátkového kalendáře po
s úvěrových podmínek.
Těšíme se na další silnější obchodní vztah s vámi,

Pan kerian Johns. M D. C E O.
08. 04. 2013 | 19:34

leodavidsonloaninvestment@gmail.com napsal(a):

Dobrý den,

      Jste kooking pro nouzové půjčky nebo soukromé půjčky, půjčky začít podnikat , nebo si koupit dům, nebo splatit své dluhy , nebo hledáte půjčku na vánoční Sittle farmily své problémy , nebo koupit auto, hledáte jakýkoli druh půjček Jsem soukromý věřitel úvěr Už jste dát pomoc potřebám , jste v nějakém druhu problému a je třeba finanční půjčky sovle , pokud ano / / kontaktujte mě teď ; leodavidsonloaninvestment@gmail.com kde si můžete vytvořit svůj sny throungh

Jste poradit vyplnit a vrátit podrobnosti níže ..

Vaše jméno: .........................
Vaše adresa: ......................
Vaše země : ......................
Vaše Povolání : ...................
Půjčka Částka potřebná : ................
Doba trvání úvěru : .....................
Měsíční příjem ; ....................
Číslo mobilního telefonu : .....................
e-mailová adresa ......................
Jednat rychle a dostat se z finanční tísně , nepořádek a utrpení kontaktovat Dr. Leo Davidson Financial Services dnes e-mailem na adrese: leodavidsonloaninvestment@gmail.com
. Ty se považují za nejlepší z našich zdrojů až se dostanete Takto převedené finanční prostředky na vašem účtu a vaše rychlé a rychlé povídá stanovit, jak rychle jste se obdržení Vaší půjčky. Bez zbytečného odkladu zažádat o nejlepší a snadné půjčky s námi . Prosím, pošlete nám email na Via
email: leodavidsonloaninvestment@gmail.com

S pozdravem
Dr. Leo Davidson
06. 11. 2013 | 05:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy