Důkaz, že politik ekonomice nepomohl

01. 11. 2012 | 21:54
Přečteno 6663 krát
Čím asi tak politici myslí… Závěry studie od Ambriška a kolektivu z ČNB (http://goo.gl/xgDoP, data za 2001 až 2011): Korelace, závislost mezi tím, jak politici hýbají s daněmi a výdaji, a tím, jak byla ekonomika vychýlena od potenciálu, vyšla 0,1. Rozuměj, dané veličiny nemají mezi sebou vztah. Tedy že aktivní politika vlády buď (a) se o stabilizaci nesnažila, nebo (b) možná ano, ale nevedlo se. Tenhle autorský tým se musel zorientovat v celém tom šrumci všemožných opatření. Třeba jen v daňové politice napočítali od 2001 do 2011 více než 60 zásadních změn s dopadem do rozpočtu. Do 2008 měli politici kupu nových daňových příjmů, ale místo aby něco ušetřili, rozhazovali… Dodávám na své triko (košili), že tohle byla od politiků prasárna a dotyční by teď měli fakt držet jazyk za zuby. Po roce 2008 autoři studie ukázali, že to, co politici nabídli jako pomoc ekonomice v roce 2009, jí zase museli v letech 2010 a 2011 sebrat. Dodávám, levnější bylo nedělat nic, než to takhle obracet. Jelikož tohle politik nikdy nepochopí, těšme se na další a další a další „protikrizové“ a „prorůstové“ balíčky, které téhle ekonomice budou v konečném důsledku na *****.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr z Tábora napsal(a):

Rozumná slova, to si myslí spousta ekonomů. Jenže politici musí před voliči vykazovat nějakou činnost.
01. 11. 2012 | 22:10

hloupý kdo kupuje napsal(a):

Očista střev.
Dobrovolníci s depresí.
Finanční investice.

Každý se stará o svoje.
Proč by politici, pokud je nemlátíme plaňkou z plotu po létech měli dělat něco jiného?
Prodávají svoje zboží.
Zatím jim to šlo.
01. 11. 2012 | 22:14

dry napsal(a):

Muselo by se to mnohokrát přepsat,aby se podařilo napsat o české ekonomice jó výstižné.To by asi nebylo pak daleko k návodu jak dál.Bohužel politika se zde stala spíše alibismem pro retušování ekonomiky nebo útěk od ní.Vidíte třeba M.Zemana jak vystupuje v presidentské kampani:Jsem přece politik.Klaus dělal v devadesátých létech jediné:privatizoval.Tím i prodával Ćechy cizině.Zpětně ho vidí mnozí jako frontální útok na státní vlastnictví s mezerami v chápání ekonomických dopadů.M.Zeman se pokusil zabalit rozlítlý do střepin státní majetek do mokrého ručníku privatizací bank.Jestliže Klaus byl velice jednosměrný,Zeman rozkmital ganglia decentralizované ekonomiky do všeh směrů,poloh,po něm už otěže nikdo v principu neudržel.Takže ty daně-to byly nápady chaotů.ČSSD má dodnes tvrdé alibi,že měla 4 premiéry a tudíž není možno jejich ekonomické dějiny sepsat.Ale obyčům je jasná souvislost "nakládačky" nájemným,topením,vodou,dopravou,elektřinou,cigaretami z druhé dekády s tektonickým zlomem celé ekonomiky za Nečase v třetí dekádě.Mrzačením lidí v druhé dekádě se dosáhlo obrovské prohry makroekonomické už v první třetině třetí dekády sametu.Ukázalo se,že to co Stieglitz a Krugman občas hlásají-že škrcením dolejšku společnosti,klasickým neoliberalismem a pouze škrty si žádná ekonomika nepomůže.Ani když je to sebelépe haleno sociálním státem.Nejde o kosmetiku,jde o motor,páky ekonomiky.Nečasovi nepomohla ani početná výměna ministrů.Rezorty žily ve společném krušnu následkem transformace.
01. 11. 2012 | 22:27

dry napsal(a):

oprava :do všech směrů
01. 11. 2012 | 22:30

modrý edvard napsal(a):

Přiznávám, že jsem ten článek nedokázal přečíst. Ale ta korelace byla zřejmě pozitivní ...
01. 11. 2012 | 23:05

Da.Rock napsal(a):

Jsou okamžiky, kdy to nejlepší, co lze udělat, je nedělat nic.
Počítám, že tenhle okamžik nastal s příchodem Topolánkovy vlády v roce 2006 a trvá dodneška. Bohužel vlády se jím neřídí a pořád do toho vrtají a pak se diví, že je to jen k horšímu.
Napřed v roce 2006 plánovaly snížit daně. Snižovat daně v době masivního růstu může jen člověk, co chyběl na prvních hodinách makroekonomie na střední škole. Nebo ten, co ji vůbec neměl - hnojař (Tlustý) nebo chemik (Kalousek).
Jako druhý extrém se pak jeví jejich zvyšování v době krize. To už je čistá chemie. Smícháme to i ono a ono to nějak dopadne.
Jo, dopadlo. Na všechny. Zcela podle chemických rovnic.
Viva la chemia.
Sláva chemii.
Ale ne chemikům.
Zvlášť těm, co se pokuší dělat něco, o čem nemají ani páru.
01. 11. 2012 | 23:19

pamětník napsal(a):

"Do 2008 měli politici kupu nových daňových příjmů, ale místo aby něco ušetřili, rozhazovali…" a nyní mnozí z nich se snaží hasit vlastní požáry, které tak založili.
K nejnebezpečnějším lidem patří aktívní blbci.
02. 11. 2012 | 00:42

veverka napsal(a):

Odkaz na mnohem prestižnější a jasnější studii Britského národního institutu pro ekonomický a sociální výzkum

http://www.blisty.cz/art/65832.html
http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2012/oct/30/european-suicide-pact-fiscal-consolidation?newsfeed=true

Mě jenom nepřestává fascinovat ta nekonečná tupost ekonomů,kteří až nyní postupně přicházejí na to,co každý normální člověk se selským rozumem ví už dávno.
02. 11. 2012 | 00:49

bohorodičko, vyžeň putina napsal(a):

já to řikám furt, že politici jenom škodí. a odboráři. dvě skupiny obyvatel, kteří "pracují" hubou. ostatní to musejí odmakat.
02. 11. 2012 | 01:10

Alex napsal(a):

Čím asi tak politici myslí. Moc hezké a právě od Vás. Pro mne docela k neuvěření jakým sebevědomím stále ještě oplýváte. Ne, pane Michl, ne nějací politici obecně, ale konkrétně tato vláda a předchozí - to je něco neskutečného. A zjevně zapomínáte, že se řídí vpodstatě radami ekonomů Vašeho ražení. Hezky to řekl ve svém blogu pan Sedláčel, když už nic nedělají s korupcí, ať alespoň škrtají. Ono je fakt jedno jak - ekonomům vašeho typu. Dále zapomínáte na svůj přímý podíl adorace penzijní reformy prováděné touto vládou. Nechte si přehrát všechna vaše vystoupení v médiích, kde jste sám sebe pasoval na odborníka na penzijní systémy, ač o nich buď absolutně nic nevíte nebo jste prostě jen loboval jako zaěstnanec banky. Výsledek už se rýsuje - Ing sklapla kufry a od toho Vámi tak adorovaného pilíře dává ruce pryč. Víte Vy netušíte, že v politice se pohybujete jako slon v porcelánu. ono jde přece jen trochu o něco jiného než v té ekonomii. A jaksi Vám nedocvakne, že ekonom neznamená totéž co politik. Je vůbec půvabné Vás ekonomy sledovat, jak radíte politikům, co mají dělat, abyste si pak myli vlastní ručičky.
Už téměř každý tvrdí, že ani vláda, ani strany, které tvoří vládní koalici jaksi netrpí žádnou sebereflexí. A totéž platí o Vás ekonomech tako dobře vědoucích co by ti politici měli dělat jask jinak z než jen z pozic těch ekonomů u Vás notabene zaměstnance banky a správce portfólia mateského ústavu. A o Vás osobně také. jsem zvědav, kdy Vám opravdu dojde, že ekonomie nerovná e politika, a že v politice jste doslova a do písmene naprosto nepolíbený laik.
02. 11. 2012 | 03:38

Alex napsal(a):

Jo a co se týká toho Vašeho objevu ohledně stability legislativního prostředí a jeho vlivu na ekonomiku. To s tím přicházíte zase s křížkem po funuse. Jen nevím, zda to nebyli zase jiní ekonomové Vašeho ražení, kteří doporučovali vládě zvednout DPH jen proto, že se jaksi nedaří ty daně vybírat a že v DPH se nedá tolika švindlovat. Holt jste se konečně páni ekonomové svlíkli do trenýrek - v té politice, v té se opravdu vyznáte, jen co je pravda.
02. 11. 2012 | 03:43

vasja napsal(a):

Takže, ekonomika šla nahoru, pak dolu a pak nahoru a pak dolu.
Zajmavý je, že břicha politiků ale konstantně rostly.
Co na to Tomáš Sedláček?
02. 11. 2012 | 05:32

vasja napsal(a):

Platí v tomhle Paroubkova křivka?
02. 11. 2012 | 05:40

jozka napsal(a):

Cim politici mysli? NERVem. Byt vami Michle, sedim tise v koutku a doufam, ze si na mne nikdo nevzpomene.
02. 11. 2012 | 06:08

Mirek - HK napsal(a):

Nechápu, proč si naši politici po roce 89 neustále hrají na novodobé Mičuriny a neustále vymýšlejí nové a nové neotřelé postupy v ekonomice, zákonodárství apod. Vždyť přece jsou na světě státy, kde vše funguje ke spokojenosti občanů a patrně by to vyhovovalo i našemu naturelu. Pochopitelně, že myslím severské země -
Norsko, Švédsko, Finsko, Dánsko ...

Naši politici by si měli uvědomit, že převzít osvědčené a fungující zákony není žádná ostuda, spíše naopak. Pokud pan "někdo" chtěl vstoupit do světových dějin a proslavit se neotřelou privatizací, tak měl být spíše diagnostikován a zbaven rozhodovacích pravomocí a ne být chápán jako osoba, která má stále právo se vyjadřovat ke všemu. Dále pak - bezbřehý populizmus by neměl být hlavním programem žádné strany.

Bohužel u nás je ekonomika státu podřízena zájmovým skupinám, které přes politiku vyssávají stát a ten stále není dost odolný, aby se ubránil.
02. 11. 2012 | 06:28

Sladký napsal(a):

Politik ekonomice nepomohl.Zbývá dodat, že ekonom pomáhá politice a politikům do hrobu.
02. 11. 2012 | 07:19

Cech napsal(a):

Doufejme že si pan Michl vzpomene,ono to není tak dávno.

“Potřebovali jsme snížit státní výdaje o 10%, tak jsme snížili platy státních zaměstnanců o 10% ” (klar festgestellt worden Karl zu Schwarzenberg).
No ve finále to nebylo 10 % ale 15 % a nebylo to pouze u státních zaměstnanců ale v celé ČR.

Ekonomickým garantem toho že vývoz přetlačí tento propad domácí poptávky, byl jakýsi ekonom člen NERVU pan Michl.

Jak je evidentně viditelné pan Michl udělal chybu on nepřetlačil a je vlastně tou úplně základní koulí, která nyní zabezpečuje a pokud se nepřijmou opravdu rasantní kroky tak také vyústí v onu ohromnou lavinu.
Naskýtá se otázka zda využití Italských poznatků by nestálo za uvážení i u nás!!

“Velké zemětřesení v Aquile je nepravděpodobné. Ale ne nemožné".

Italský soud za tuto předpověď z roku 2009 odsoudil šest seismologů a jednoho vládního činitele k šesti letům vězení.

Zbývá pouze dořešit otázku, kolik by podle Italů dostali pan Michl společně s Karlem Schwarzenbergem?
02. 11. 2012 | 07:31

Karel napsal(a):

Michle,

kdybyste radějí držel svoje nestydatá ústa.

Jak to ta česká pravice vládne, prozraďte pasáčku z NERVu ?

Když vládne pravice,
tak růst HDP činí ca. -2% až -3% oproti SRN, Rakousku, Polsku

Když vládne ČSSD
tak růst HDP činí ca. +2% až +3% oproti SRN, Rakousku, Polsku.

Prosím, VYSVĚTLI TO, TY ZÁZRAKU z říše ROVNÉ DANĚ A POVINNÝCH ÚSPOR. Děkuji.
02. 11. 2012 | 07:44

Karel napsal(a):

Michle, takže politici mají taky vliv na ekonomiku. Ne, že Ne.

Takový šílený chemik Kalousek, evidentně Tvůj guru, dokazuje, že dokáže rozje*at cokoliv.

I nízko zadluženou ekonomiku a relativně dobře fungující společnost.

Dluhy dokázal za 6 let navýšit o ca. 600 mlrd. Kč, ekonomiku přiškrtil nejlépe z celého regionu.

To už člověk fakt musí umět.

Díky Michle, za Tvoje "reformní" fandovství. Víc takových jako Ty a jdeme do džungle takovou zkratkou, o jaké se nezdálo na chemikovi Mírovi.
02. 11. 2012 | 07:56

Karel napsal(a):

Nejen Michlův bílý kůň, šílený chemik umí namíchat pěkně třeskutý koktejl :

- za Michlova potlesku zvýšením DPH a snížením sociálních jistot zařízne spotřebu, destabilizuje společnost

- na druhé straně za Michlova potlesku sníží daně pro nejbohatší, pro nadnárodní firmy, banky a VYVÁDÍ PENÍZE VEN Z EKONOMIKY jako centrifuga, taky za Michlova potlesku. A zájmu, samozřejmě.

HOWGH
02. 11. 2012 | 08:01

Gerd napsal(a):

Pane Michle,
Vašim předpovědím nevěřím od r. 2008, kdy jste an konci roku společně s Topolánkem a Kalouskem vléval optimismus k utrácení deptaným spotřebitelům. Naštěstí pro lidi na ten trik neskočili, a Vaše snaha šla do vytracena už v první čtvrtině r. 2009.
Pokud chcete udělat nějakou předpověď, zkuste tu, že vláda ODS pokazí, na co sáhne. Její modely fungování státu a ekonomiky evidentně nefungují, jak dokázali již 3x (1997, 2008, 2012).
02. 11. 2012 | 08:19

sacrum napsal(a):

Dvacet let mediální povyk,kterému hodně lidí říká "pravicový",se snažil označit za populistu nebo zavřít hubu každému,kdo opakoval zde dvě staré známé ,stále platné jakpo vždy,lidové pravdy:
-ekonomiku tvoří,drží práce pracujících
-bez konzumu pracujících,který spotřebovává produkci vlastní výroby,nelze dosáhnout tržní rovnováhy,t.j.vyhnout se krizi

Lidově řečeno: "Bez práce nejsou koláče","Dojezte raději koláče,než by jste je nechali ležet".
Ekonom,který se zde učil na VŠE do roku 1989,aby pak raději vše přes noc zapomenul díky mediálnímu povyku niemandů,diletantů s jejich metaforami-srovnejte si prosím s lékařem,který by takto zapomenul učivo z LF zasocialismu:Buď by po Vás chtěl za nic miliony v ordinac ipřed vstupem nebo po něm,nebo by Vás poslal "prázdnou hlavou",sametově čistou do hrobu.

Jsou lidé,kteří tvořili intelektuální opozici drastickému zjednodušování ekonomického zřízení padesátých a dalších let socialismu,kdy se slovo trh pozměnilo na přívěšek plánu. Ale TITO racionální lidé nebyli mezi těmi ultrastalinisty,ultradogmatiky padesátých let povýšenými zblbělým ,trapným Jakešovským ÚV KSČ v osmdesátých létech z pseudovědců na vědce Prognostického ústavu,kteří svou divokou privatizací,hurá stylem,ekonomickou negramotností zahájili útok dvě desítky let trvající na jakékoliv sociální jistoty,zdravý rozum,ekonomické-makroekonomické parametry,rozumnou bilanci a nedluhovost,rovnoměrně regulovanou spotřebu .Naopak jak vzteklina nejhoršího druhu pokračovali v ničení čeho sedalo,co oni do těch dob vytvářeli postupně,prohlubování sociální nerovnosti,hlásání skrytého nebo zjevného ultraegoismu.Jedni,za ODS to dělali tak,že přímočařeji a bezohledněji nelze ,druzí za ČSSD tak,že opentlili "hlávky zelí paniček žebrákům" z první republiky vznešenými proslovy,švédský stoly metaforicky,repetem verbálního sociálního státu.Průsečíkem obou zhovadilostí byl M.Zeman,obr,který na svých bedrech do současnosti ze socialismzu přenesl největší hromadu špíny,hnoje a destrukce,kterou by jen trochu čestný člověk morálně neunesl a jeho svědomí by se pod tíhou zločinů a na 100% velezrady hroutilo.Ač ne hloupý.
02. 11. 2012 | 08:26

Petr. napsal(a):

Pane Michl,
znáte v Česku nějakého normálního, čestného, pracovitého a schopného politika, nebo takového člověka co by do české politiky chtěl jít?
02. 11. 2012 | 08:29

čert }=o) napsal(a):

politika by měla být postavena
mimo zákon jako příživnictví
02. 11. 2012 | 08:39

Občan napsal(a):

Tak tentokrát, pane Michle, velký dík!
Tahle studie by měla vyjít v češtině a být rozvěšena po všech náměstích a návsích. Třeba by voličům konečně docvaklo, která bije.

Ještě byste mohl naznačit, zda je z toho cesta ven. Protože to Vaše "šetření pro šetření, ať to stojí, co to stojí" jí není.
02. 11. 2012 | 08:47

xx napsal(a):

jozka: to se pletete jozko. Politici NERVem nemyslí. Ten poradní orgán mají hlavně proto aby jím uchlácholili veřejnost. Ale jeho radami se pranic neřídí. To už je úděl poradců. Je to jeden z mnoha názorů. které politici zvažují před nějakým rozhodnutím. Další z mnoha hlasů v hlavě politikově jsou namátkou, co to přinese stranické pokladně, kolik to přenese peněz k přerozdělení ( rozuměj kolik to přinese moci pro politiky a tím i peněz pro stranickou kasu přes stranické šíbry ), co to přinese mé kapse.

No a jistě by se našlo ještě pár slabších hlásků, které našeptávají některým politikům, třeba jaký to bude mít dopad na firmy, co na to říká NERV a pod.

Mám takové podezření, že se nejde i politik, který občas zaslechne, když se ocitne v tichém prostředí, i takové šeptání někde vzadu "jaký to bude mít dopad na lidi?" Ale takových politiků je jen málo a šepot se snadno přeslechne, zejména v tom hluku sněmovny při hlasování.
02. 11. 2012 | 08:48

Analytik napsal(a):

Opravdový politik myslí svou peněženkou a řídí se radami svého bankovního konta.
Pokud vykoná nějaký čin, který pomůže lidu nebo stavu jeho země, jde buď o nešťastnou náhodu nebo hrubou chybu proti jeho původnímu záměru!
02. 11. 2012 | 08:48

český maloměšťák napsal(a):

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2188099/zachranari-eurozony-zapomneli-na-maly-detail.html

---------
Dané veličiny mezi sebou nemají vztah - interpretuje pan Michl zprávu.
Jistě...nemají vztah, pokud parametry a kvalita daných veličin jsou takového rázu, že např. snad největším fiskálním stimulem byl a je daňový transfer do nenasystného klínu bank /tuším že i Raiffeisen pilně nabízela ve své době tyto úvěry/ přes účetní bilance solárních baronů.
Ostatně ani podivné hospodaření s eurofondy a jejich kofinancování asi nebude tím správným fiskálním stimulačním opatřením /pochybné projekty mající za cíl pouze zvýšit velikost aktiv firem vybrané eurorozkrádačské nafie, které mohou pak klidně končit někde na švýcarských kontech nebo v investicích do DOVOZU nezaměstnanosti - např. v investicích na asijských trzích/.

No a druhá strana bilance ? Tedy Kalouskovy daňové hokus pokusy ad hoc - tak jak se splete ve svývh halucinacích ? Tak ty jednak oslabily domácí poptávku a jednak znamenají NEJISTOTU - a tu, jak známo, dlouhodobě uvažující kapitál - nemí moc rád.

Na hovno jsou prázdné kydy o vyprázdněných , nekonkrétních studiích.

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2188012/pesimisticky-stiglitz-mylna-diagnoza-a-uspory-stahuji-evropu-dolu.html

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2188000/oslabte-korunu-nebo-spustte-qe-doporucuje-rbs-ceskym-centralnim-bankerum-ti-dnesni-jednani-prodluzuji.html
02. 11. 2012 | 08:48

český maloměšťák napsal(a):

Občan
A co bije z té studie ?
Co Vám z ní docvaklo ?
02. 11. 2012 | 08:50

Radovan II. napsal(a):

Pane Michl, tato vláda je od začátku neschopná,nemysli na lidi, jen na sebe a svá koryta. To snad není v žádné evropské zemi.
Modrá parta s rudými kořeny - /modrá zamíchaná rudou je zelená/ je vlastně banda zelených mužíčků, která tu přiletěla raketou z Marsu. Jinak není možné,aby tak hospodařila.Chtělo by to okamžitou kontrolu všech rozpočtů od starostů, hejtmanů až pod vládu, sněmovnu a senát. Tam se stále rozhazuje plnými hrstmi a občany by nechali umřít hlady. Taková je naše vláda lidu, a slovo lid je pro vládu sprosté slovo.
Pan Heger pomalu chce ze starých občanů dělat "dušičky". Nejsou peníze za dúchody, tak, než dojede starý pacient do vzdálené nemocnice tak zemře.Zrušené nemocnice modrá parta vytuneluje, často jsou to zmodernizovaná oddělení, která nejsou vůbec prázdná. Ale za to Heger rozhazuje plnými hrstmi pro soukromé lékaře, zřejmě mu dávají úplatky.
Ministr Heger je posedlý snížit počet obyvatel rušením lůžek a tím zhoršit zdravotnickou péči na úroveń Afriky. Tunelář Horák z VZP zase stále uplácí soukromé lékaře vesmírnými platy, Kapitační platba je za občana v evidenci za měsíc 50,-- za důchodce 75 ,-- Lékaři mívají až 3 tisíce pacientů. Lékař ráno vstoupí do ordinace má vyděláno za 1500 pacientů 75 tisíc a za důchodce 1500 pacientů 113 tisíc dohromady s úsměvem shrábne 188 tisíc za nic. Tohle není v žádném evropském státě a ani v USA aby se platily tisíce za nic. K tomu připočítejte poplatky 30,--dále placené prohíídky á 300 - 400 Kč, a ještě body. Soukromí lékaři jsou placení víc jak nositelé Nobelovy ceny. Ostatní lékaři v nemocnicích jsou asi retardovaní, když si to nechají líbit.Tohle nemá v Německu žádný lékař, ani kapacita co u nás běžný obvoďák. Modrá vládo, Hegře, poslanci a senátoři, je to normální v době kdy česká ekonomika je Titanic a 60% občanů živoří, někteři důchodci,když zaplatí byt nemají na jídlo a léky. Rádi by si vyměnili menší byty, jenže starostové byty nestaví, není to pro ně lukrativní. Tohle turecké hospodařství musí do Vánoc skončit. Pane Hegře děláte z občanů pitomce a to chcete ještě platit obyčejné plomby. Zubaří jsou také nejbohatší lékaři, používají zlatá WC a cpou se jen kaviárem a to mají jen jeden obor V Evropě se jim ani lékaři neříká. Chudí občané jim sponzorují jejich americké platy. Sorry. S takovým ministrem zdravotnictví a s ředitelem VZP jen do pekel a ještě dál !!! Možná, že by bylo lepší do tepláků, nebo ke kolegovi CHocholouškovi.
02. 11. 2012 | 09:04

jozka napsal(a):

xx:

Ale jasne, NERV je jen skupinka nastrcena firmami, k zajisteni vetsiho vydelku (legracni byl ten prvni vystup NERVU, tam bylo docela dobre poznat kdo co navrhl) a alibi pro politiky. Ale zrovna v pripade Michla plati to, co jsem napsal :-)
02. 11. 2012 | 09:06

xx napsal(a):

Zeman je zapřísáhlý keynesiánec a snažil se jednat podle jeho teorie stimulace vládním dluhem. A za jeho vlády se mu to víceméně dařilo, vzít dluh a pak jej snižovat. Ale jeho pádem se přešlo na neokeynesiánství, což je v kostce stav, kdy se vláda snaží dluhy stimulovat ekonomiku neustále, bez ohledu na její aktuální stav a potřebu stimulace.

Politici zkrátka nemají disciplínu. A samozřejmě podléhají stádnosti a huráismu. Takže nejprve bezbřeze utrácejí za všech okolností, protože je to tak podle módního časopisu Ekonom správně. Když dojde k předlužení a prvním problémům z toho plynoucím ( vzpomeňte na Keynese a na to co se stalo v Evropě
1. v USA praskla bublina, přišla finanční krize které se přenesla na celý svět
2. EU se nejprve pošklebovala na USA
3. pak politici EU zjistili že krize postihne i země EU a vzpomněli si na Keynese a jeho teorii stimulací
4. ale zjistili že dlouhé období neokeynesiánství, tedy trvale stimulace vlády uvrhlo do stavu, kdy už nemají žádné dosud známé a používané prostředky ke stimulaci v době krize ( Keynes totiž radil, v době krize utrácet, v době konjunktury šetřit, splácet, případně tvořit rezervu na příští dobu krize )
5. zachvátila je panika z nemožnosti vrátit se od neokeynesiánství ke keynesiánství a v panice začali dělat opak, tedy v době konjunktury utráceli na dluh ( zahřívali ekonomiku ) a v době krize ( přehřátí z úvěrových boomů ) polili ekonomiku studenou sprchou úspor a paniky z utrácení

Co z toho plyne ? Že i teoreticky funkční nástroje v rukou diletantů nevedou k úspěšné opravě ale k značné destrukci. V tomto případě keynesiánství naruby ještě více rozkolísává ekonomický cyklus.

A stále tam sedí, stále rozhodují z těch slonovinových věží a lidé si to nechají líbit.
02. 11. 2012 | 09:09

xx napsal(a):

jozka: firmy by byli hloupé, kdyby si nechali ujít jakoukoli příležitost k lobování. Ale jak jsem řekl, je to jen jeden z mnoha hlasů. Ty o stranické pokladně jsou podle mne daleko hlasitější a důraznější. Dokladem je chování politiků, řídí se mnohem méně radami Nervu než cílem naplnit kasu. Plná státní kasa znamená příležitost naplnit kasu stranickou. To taky odráží fakt, že kosmetické úspory státního rozpočtu se dějí na těch kapitolách rozpočtů, kde to stranické pokladny tolik neohrožuje, platy státních zaměstnanců, důchody, sociální dávky. Ale co státní zakázky ? Kolik jich ubylo ?
02. 11. 2012 | 09:13

český maloměšťák napsal(a):

xx
Jak vy byste tedy řešil situaci, kdy je diskontní szba na nule, kdy sw edo bilancí bank lejou levné peníze a kdy banky přesto ekonomiku nestimulují ?
Naopak - kdy roste nezaměstnanost, kdy klesá poptávka, kdy dochází v důsledku vládní politiky u nižších příjmových skupin - nejvíce zasažených danou situací k poklesu váhy jejich dolarového hlasování na trhu a růstu jejich mandatorních výdajů ?
Jak byste postupoval vy - prosím ale kon krétně a časově rozvrženě.
02. 11. 2012 | 09:35

MartinO napsal(a):

Každému kdo tady horuje za stimulaci ekonomik pomocí různých protikrizových a prorůstových balíčků (rozuměj rozhazování peněz) a zvyšování dluhu bych dal za povinnost koupit si kalouskovi dluhopisy aspoň za 500.000 Kč, nejlépe s 20 letou splatností. Ať se na tom taky podílí a nese rizika se zadlužováním spojená. Jinak ať mlčí a nevyjadřuje se.

Kdo začal šetřit? Jmenujte mi jedinou zemi která začala snižovat velikost svého zadlužení. Přinejlepším mají některé země snahu snižovat rychlost zadlužování. Pomatencům typu Krugman a Stiglitz je i 10% roční zadlužování USA v posledních letech málo.

Japonci už stimulují 20 let a výsledkem je 250% GDP dluhu a průměrný růst během té doby 0.7%. A to se vyplatí.
02. 11. 2012 | 09:36

český maloměšťák napsal(a):

xx
Banky přeci podle vás bublinu nevytvářejí, ne ? Banky - jsou přece soukromým sektorem, ne ? Kor když je regulace některých jejích obchodů omezená.
02. 11. 2012 | 09:39

xx napsal(a):

MartinO: tady jde o ty základní principy. Keynesiánci teď řvou, že je třeba utrácet, je doba krize. Ale neokeynesiánci utráceli v konjunktuře a tak už nemají z čeho utrácet. Banky drží příliš mnoho státní dluhopisů a neradi berou další. Banky nemohou půjčovat neomezeně.

Ale zdá se že už našli řešení. Vládám budou půjčovat přímo centrální banky. Už to testují odkupem dluhopisů.

Zase bude dobře, zase pojedeme z kopce.
02. 11. 2012 | 09:57

český maloměšťák napsal(a):

MartinO
Kalouska není třeba podporovat - ale zbavit se ho.
Snižovat zadlužení . kdy historicky klesne míra zdanění korporací a vůbec bohatších příjmovžch skupin na minimum - nejde. Je to proti logice. Zejména u zemí, které mají příjem per capita nad úrovní
V Japonsku se ale i tak podařilo GDP per capita zvednout.

Minimálně bych pak do vašich redukcionistických úvah /např. ohledně Japonska/ včlenil takové věci jako je růst cen komodit, integrace zemí jako jsou např. země BRIC do světové ekonomiky, výdaje na akce typu Írák či Afghanistán / a desítky dalších faktorů - které pak v sumě vytvářejí rozhodně mnohem složitější kauzální řetězce než vaše vulgární zjednodušení/.

Ostatně i pojem " ztracená dekáda" je z tohoto hlediska polopravdou - lží, manipulací.
Otázkou totiž je, nakolik je využit produkční potenciál země a které ovlivnitelné faktory nebyla snaha změnit.
Ale to jistě budete vědět nejlíp vy - když tedy umíte tvořit takové geniální syntézy - jistě jste vycházel právě že z takových podkladů .
Nebo se snad mýlím ?

Tak jaký je ten příjem per capita v Japonsku - a jak se v absolutních číslech za tu " ztracenou dekádu " změnil ? /zohlednětě ale současnou krizi důvěry - kdy rostou pouze země s GDP per capita takovým, že mají PROSTOR kam růst/.

Podle mě , se světový finanční systém bez skutečné radikální změny zhroutí -
až se země jako Čína dostanou k hranici 17k USD na hlavu.
Pokud ale třeba FED a další centrální banky prostě dluhy nesmažou /nakoupené dluhopisy nezlikvidují/.
Jistě- bude třeba i změna návyků ...v kapitalismu se tyto změny stimulují /podnět-reakce/ pomocí valuací. Jenže když se to s tou valuací nepodaří /přežene/ - a velké skupiny lidí upadnou do bídy....nastupuje Onkel Marx a Ďaďa Lenin - neb lidé v takové situaci skutečně nemají co ztratit - a podle toho začnou i jednat.

Byl to právě že Keynes /ale i jiní/, který po Veraille razil něco na způsob Marshallova plánu...nicméně převážil názor, že dluhy je třeba platit včas a řádně a celé.
No - závěrečný účet / nebudeme se teď zabývat desetimiliony mrtvých, že.../ musel pak řešit právě že i ten Marshallův plán.

V úvodních pasážích Platonovy Ústavy si můžeme přečíst diskuzi nad tím, zda je rozumné (spravedlivé) vracet věc / v tomto případě zbraň/ příteli, který se pomátl - a věc by tak mohl použít například sám proti sobě.
Já osobně bych mu ji nevrátil.
02. 11. 2012 | 09:58

český maloměšťák napsal(a):

xx
Banky mají u ECB uloženou obrovskou likviditu. Další transfery jsou na cestě.
Jenže banky nepůjčují /podle mě je to dobře - pokud tam sedí svině, které upekly developerské a další bubliny (solar), tak ař radši nepůjčují - než by problém ještě více eskaloval/

FED nepůjčuje přímo. A měl byste vědět, že i tak se půjčuje proti kolaterálu. /změkčuje se - to je pravda...ale to právě že jen vypovídá o katastrofálním selhání komerčních bank - jejich role/

Stále marně čekám na vaše odpovědi.
02. 11. 2012 | 10:03

aga napsal(a):

Dokud budeme mylně vycházet z toho, že nájemné vlády a ekonomové mají společnosti prospívat a hledat pozitivní řešení, do té doby budeme stále přežvykovat jimi předhazované kostičky a hledat v nich nějaký smysl, který tam není a nemá být.

Je už přece nad slunce jasnější, že jde o průběžnou, záměrnou a řízenou destabilizaci společnosti, protože v kalných vodách se predátorům loví nejlépe. Stačí se podívat, kdo bohatne a inkasuje.

K diskuzím je třeba přistoupit ze zcela jiného úhlu, tohle je marnění energie.
02. 11. 2012 | 10:07

český maloměšťák napsal(a):

Jen taková pikantnost - na samotný závěr.

http://www.advfn.com/nyse/StockNews.asp?stocknews=EBS&article=37163385

"...Austrian bank Raiffeisen Zentralbank Oesterreich AG said Friday it has finalized a deal with the Austrian government to take EUR1.75 billion in state-aid to strengthen its ability to secure credits on the interbank market at competitive rates...."

Stimulírn, stimulírn ??...ja, ja - pokut sa jednat o naša bank - stimulírn ist sééér gut !!!!

Ale u ING /Rusnok - člen NERVu/ či matky ČSOB / Sedláček - člen NERVu/...je tomu obdobně.

IMG navíc byla US soudy osdouzena k několikaset dolarové pokutě za provádění transkací se státy podporujícími terorismus.

http://www.treasury.gov/press-center/press-releases/Pages/tg1612.aspx

Ha, ha, ha....:))
02. 11. 2012 | 10:12

reppop napsal(a):

Důkaz, že ekonom (Michl) ekonomice nepomohl:

Viz: http://www.blisty.cz/art/65831.html
To podstatné:
Britský Národni institut pro ekonomický a sociální výzkum uvedl, že s výjimkou Irska bude zadluženost všech členských zemí EU v roce 2013 v důsledku škrtů vyšší, než by tomu bylo bez nich. Nejenže by bez škrtů byl ekonomický růst větší, ale poměr zadluženosti vůči HDP by byl nižší, uvedli ekonomové institutu Jonathan Portes an Dawn Holland. "Je ironické, že Evropská unie byla založena částečně proto, aby se Evropa dokázala vyhnout koordinovaným ekonomickým selháním, a teď to přesně dělá."
V Řecku, kde kumulativní škrty a zvyšování daní od r. 2011 do r. 2013 dosáhnou až 10 procent HDP zvýší podle britského institutu zadluženost země o 32,4 percentuálních bodů.

Viz též:
http://www.blisty.cz/art/65832.html
http://www.blisty.cz/art/65829.html
http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/ales-chmelar.php?itemid=17986
02. 11. 2012 | 10:12

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Titulek hloupý, ale má správný ideologický šmrnc a tak se nepochybně bude dutým hlavám líbit. Bude jim to hezky rezonovat s předchozím politickým školením.
02. 11. 2012 | 10:17

resl napsal(a):

Myslím, že byste se měl zase obout do EU a její finanční politiky. Sice nevíte o čem je řeč, ale korunu podporujete a kdybyste mohl, tak zadupete euro do země. Najednou ovšem čnb zjistila, že koruna nemá hodnotu, což souvisí s daněma. Hradní neználek ví jedno, daně nezvyšovat, jak dál neví a ani vy nemůžete vědět, protože NERV taky neví. Nejlepší máte podívat se "ven." Myslím, že pro stát začleněný v EU, je velmi výhodné si půjčovat a nebát se toho. Bohužel Nečas s Kalouskem vyrostli /jako my/ v rodinách šetrných, kde se opakovala mantra "mysli na zadní kolečka." Obava velkého zadlužení, dětský strach co budeme muset vracet, převážil. Rodinné hypotéky jsou běžná věc na západ od nás, proto si myslím, že takovou státní, velkou hypotéku s přidáním platů, zvýšeným životním minimem, měl stát provádět a nebát se.
02. 11. 2012 | 10:50

maxík napsal(a):

Maloměšťák
Z Michelské studie by mělo každému docvaknout, že je naprosto jedno koho volíme, a že jedinou opravdovou alternativou by mohli být komunisti.
Jistě by to docvaklo i vám, kdyby jste nebyl předpojatý.
02. 11. 2012 | 11:07

resl napsal(a):

maxík,
komunisti to být nemohou, protože jsou vesměs nevzdělaní ve finanční politice. Komunisti by mohli být dobří kontrolóři, ovšem museli by se vzdělat v západních zemích a tam se většinou bojí, právě pro svou nevědomost. Nepřipomínat Ransdorfa, ten je mírně duševně mimo. Navíc nic nedělají pro lidi, ale pro stranu, v čemž musím přiznat, nejsou sami. Čili komunisty bych viděl spíš v roli vrátných, bachařů, nebo při svozu odpadků.
02. 11. 2012 | 11:35

Bavor napsal(a):

veverka napsal(a):
"Mě jenom nepřestává fascinovat ta nekonečná tupost ekonomů,kteří až nyní postupně přicházejí na to,co každý normální člověk se selským rozumem ví už dávno". Milá Veverko, to není tupost, oni ti ekonomové se tím žvaněním živí! A platí je za něj ti, kterým tento marazmus přináší užitek a zisky. Tady nepomůže nic jiného, nežli pořádná hůl a s ní tyto lidi vyhnat.
02. 11. 2012 | 11:38

modrý edvard napsal(a):

resl: pučit si a spoléhat, že to někdo zaplatí. Z logického pohledu to nemá chybu. Jen se mi do toho nechce.
02. 11. 2012 | 12:20

civrna napsal(a):

to nick XX:

považovat jako Vy Zemana za keynesiánce,privatizátora českých bank oproti Klausovu bankovnímu socialismu,by mne ani ve snu nenapadlo.Odkud čerpáte tento názor? Co to má být neokyenesiánství vůči starému kyenesiánství? Slang? Čí?Keynesiáncem bylo ČSR Beneše,Fierlingera a Gottwalda v letech 1945-48-systémem národních správců společného státního majetku, a v únoru 1948 se pouze 25.2.1948 ohrazoval již existujícím znárodněním předtím Klement Gottwald proti možnosti demise celé vlády.Ale "zrádní ministři" Zenkl,Krajin,Drtina apod. vystoupili z vlády pro nesouhlas s komunistickým ministrem vnitra Noskem předtím,který prý dle nich všude dosazoval své lidi,Takže zrádní ministři o voze,Gottwald o koze.
A dělníci měli a odkud vědět,že jde o co? Když od rána do večera dřeli u strojů na ty parchanty tehdejšího mnohoparlamentního volebního systému,kteří se jako dnes za jejich peníze jen věčně hádají o vliv,prebendy,o slepičí kvoč proč? Později i komunisté mezi sebou se rvali:Gottwald a Slánský.
Jenže president Beneš byl opakem Petra Nečase.Buržoust Beneš obětoval při krásné trvalce ženušce Haničce přepychový presidentský plat,a vůli masy lidu ustoupil-demisí.Což svazák Nečas nedělá,právě naopak.A Klaus jakbysmet .Oba se drží vládních platů jako dvě klíšťata.A Nečas,vědom si personální bouře "Vršků",horních deseti tisíc lepší společnosti mj.i díky jemu,radši podmazává své ministerské a ministrantské okolí enormními penězi-aby udržel zdravou podpůrčí oázu pro sebe a své.EU jim právě přihrálo 43 miliard,které se opět rozkutálí mezi "lepší společnost" než mrknete okem.

to český maloměšťák: napsal jste dva-tři vstupy,ve kterých píšete na úrovni o Phd a DRsC výše odborně než ostatní.Raději ti vyložte populárněji,má-li někdo tomu uvěřit a rozumět.Je to APEL na Vás,to neodložit.Nechápu z toho nic.Jak je možné vlastní likviditu schovat superbankou? "Půjčovat proti kolaterálu"=???Abracadabra???
Mám z Vás pocit,že chybujete v tom,že se dopátráte pravdy o naší ekonomice komparativní etymologií,metaforami atd.Ty jiné země,z nichž uměle vezmete 1 atribut a srovnáváte ho s námi mají celou strukturu ekonomiky svou,jinou.Ledaže bychom byli v jedné integrované EU-pak bych si dvě vnitřně homogenní a podobné si části EU-dva bývalé státy-dovolil porovnat kvantitativně. Píšete,že Rakousko si dovolilo od EU bankou půjčit 1.75 bilionů Euro.No Rakousko není nic tak neblízké Němce Merkeloví,Rakousko je loajální v EU,Rakousko je považováno analytiky EU za chudou zemi,Rakousko si lidem nepřeje Temelín blízko sebe stejně jako Merkelová má z jádra nahnáno a v Německu ho nepřipustí k jejich ekonomické škodě ale naopak pocitu bezpečí.Jisto je,že ty peníze budou chybět pro Řecko.
EU do Řecka spíše nevidí.
02. 11. 2012 | 12:24

civrna napsal(a):

opravy:Zenkl,Krajina,Drtina, raději to vyložte..Němce Merkelové
02. 11. 2012 | 12:48

resl napsal(a):

modrý edvard,
zaplatíme to my, ale až se nám povede lépe, až se změní vláda, poslanci, zákony a až přestaneme dělat v EU svůj soukromý bordel za tichého pohihňávání hradního zloděje.
02. 11. 2012 | 13:12

český maloměšťák napsal(a):

maxík
Nesmysl. Bla, bla, bla...Čísla mohou popisovat jevy , jejichž kvalita se dá popsat pouze /anebo aspoň " hlavně "/ čísly - ale to se struktury fiskálních stimulací netýká.
Koministi jsou o dost ubožejším vzorkem občanů, než ostatní strany - a Dolejšovi se divím, že tam zůstává.
Navíc jsou v absurdní situaci - očekává se od nich, že budou kultivovat stávající kapitalistický systém - ale jejich ideologií je rozbít jej.
Buď se tedy budou muset přejmenovat /ta lepší varianta, implikující úspěch při procesu kultivace/ - nebo totálně znemožnit.

civrna
Nepůjčilo si Rakousko., ale rakouská banka , banka v níž působí koumák Michl, který jaktěživ neukáže na bankovní sektor - ale bude do nekonečna hýkat o tom, jak státy a lidé prožírají budoucnost....to Raiffeisen byla v podstatě částečně znárodněna.

http://www.reuters.com/article/2012/02/13/raiffeisen-aid-idUSL5E8DD0X420120213

"....Raiffeisen got 1.75 billion euros ($2.31 billion) in non-voting state participation capital and Erste 1.2 billion."

Dále např. :

"Smaller rival Oesterreichische Volksbanken AG has been unable to repay 1 billion euros in aid on schedule, giving Austria the right to covert it into equity and nationalise a third lender, but the government is not keen to do so...."

Píšu tak jako xx - psal obecně o centrální bance, o keneyianství, o fiskální stimulaci. Pokud by psal o situaci v konkrétním politicko-ekonomickém útvaru...reagoval bych odpovídajícím způsobem.
Nicméně zatím jsem od něj nedostal odpovědi, jak on by řešil damou věc - když tedy jiné řešení kritizuje a to dosti posměšně.
On se ale vypařil jak duch.

Ona vlastní likvidita není vlastní - ale je právě že dodána na trh centrální bankou.
Když ji komerční banka /nebo banky jako agfregát likvidity/ ve velkém ukládá zpětně u ECB - je to signál, že v mezibankovním sektoru a např. v úvěrování fyzické ekonomiky je něco nezdravého - fundamentálně nezdravého (ve finančním světě je to většinou odvozeno od stupně důvěry v další vývoj hospodářství v té či oné oblasti jeho ýivota ).
Nicméně situaci komplikuje i fakt, že v současné době dochází k politickému tlaku na urychlení procesu jednak regulace /posílení bilancí bank/, jednak se hovoří o systémových změnách v samotném politickém útvaru /federalizace, bankovní unie.../.
Takže to není jednoduché ani pro management a akcionáře bank - jak najít tu správnou rovnováhu.

Moje reakce ale směřovala spíše k tomu, že se velmi málo hovoří o tom, jaká má být v kapitalismu role bank a proč tedy je nutno banky sanovat stále se tenčícím koláčem prosperity fyzické ekonomiky Západu, přičemž bankovní aktivity často směřují proti zájmu této prosperity.
Kdy se vina svaluje na " vyžrané Řeky", " líné Španěly", " cikány"...etc etc.
No a banky spolu s ratingovkami a Velkou čtyřkou se tomu smějí. Protože už to běží samo - tahle mediální cůlona - politici a s nima spřažená verbež už tudle pohádku vykládá samovolně - už ji pžijala za svou.
02. 11. 2012 | 13:36

xx napsal(a):

Proč je pro některé lidi zde v diskusi slovo "soukromý" vulgární výraz ? Že by nějaký mem ?
02. 11. 2012 | 13:41

civrna napsal(a):

Vlastně částka půjčky Rakouska vzhledem k jejich 6 milionům obyvatel znamená,že touto půjčkou bude dluh Rakouska minimálně osminásobek dnešního českého dluhu v absolutní hodnotě (ne relativně v procentech HDP),znamená,že jim EU půjčuje více jak 15 českých celých ročních HDP:jakoby nás drželi při případné neexistující ekonomice (HDP=0-u nás za 35 let později možná)plných 15 let při umělém životu.Štědrost.
Je vyvolána tím,že se tolik obávají blízkosti rakouské hranici českého jaderného Temelína a že následky odstranění škod po havárii budou drahé?
Berou v úvahu,že od havárií jaderných reaktorů Three Miles v USA a Černobylu v SSSR uplynulo celé čtvrtstoletí a že Francie má energetiku ze 75% jadernou.
A nebojí se.
Je fakt,že u nás vyhraje budˇ ruská nebo americká firma konkurs nadostavbu Temelína podle aktuální informace.Francie odpadla právě.
Dále je pozoruhodné,že gigantickou půjčku potřebovalo Rakousko a potřebuje Řecko-obě jsou to země s nejsilnějšími dlouhodobými tradicemi sociální demokracie.Předseda EU parlamentu-německý sociální demokrat.
02. 11. 2012 | 13:45

ten, kdo se hádat nebude napsal(a):

Podle některých výkřiků bychom mohli usuzovat, že největší keynesiánci jsou neokonzervativci (dluhoví rekordmani) Reagan s Kalouskem.

Samozřejmě je to zcela jinak a dokud se praktikovalo keynesiánství, tak státy zadlužení spíše snižovaly. Konkrétně například Reagan začínal na začátku osmdesátých let s dluhem 26 % HDP a společně s Bushi to přivedli do současného stavu.

Současná situace je vhodná k zamyšlení se nad reálnosti neoklasických teorií o samoregulujících se trzích nebo představách monetaristů, že stát je schopen řídit a stimulovat ekonomiku jen prostřednictví úrokových měr. Současné veřejné dluhy jsou způsobeny především lidmi ohánějícími se těmito fundamentalistickými teoriemi, které způsobují finanční a ekonomické krize, které následně řeší na úkor daňových poplatníků. Když si vezmeme například ČR, tak před světovou krizí lze téměř polovinu tehdejšího dluhu (asi 400 miliard), přičíst na vrub sanaci našich bank a téměř zdvojnásobení celkového dluhu na vrub finanční a následné ekonomické krize způsobené neoliberály.
No a pak se to vše hodí na keynesiánce.
02. 11. 2012 | 13:46

český maloměšťák napsal(a):

http://www.patria.cz/zpravodajstvi/2189066/evropsky-pakt-sebevrahu.html
02. 11. 2012 | 13:50

český maloměšťák napsal(a):

Prosím vás pěkně - všechny ty, co si pletou americký billion s našim bilionem..aby ve svých úvahách zbrzdili, ano ?
Jde o miliardy.

Díky.
02. 11. 2012 | 13:52

civrna napsal(a):

to český maloměšťák :

"všichni=civrna?

Agentura zpravodajství Reuters byla založena německo-židovským kapitálem v Londýně,po fůzi s firmou Thomson má sídlo nyní v New Yorku.Tedy píše smíšeně :americkou číslovkou billion s evropskou měnou Euro o evropské bance?
Proč jste to Vy hned nepřevedl na evropské miliardy z amerických billionů v případě 1.75 billion Euro? Tady nepíšete k Američanům!!!
02. 11. 2012 | 14:05

Josef K. napsal(a):

Nezdá se, ani na reálných důkazech, že je rozdíl mezi politikem a ekonomem. Zvláště v zemi, kde ekonom je ideologickým pracovníkem ve jménu Ničeho. Navíc je zde úzká specializace ekonomů, zvláště těch, kdo neuznávají interaktivitiu ekonomie jako podoboru sociálních věd, která předčí i ty nejlepší klapky na očích.
02. 11. 2012 | 14:17

marxík napsal(a):

Maloměšťák
Myslet si, že systém, který je založený na volném trhu a jehož hlavní mantrou je navyšovat zisk se dá kultivovat, je velmi naivní, a bloudů podobného názoru bude stále méně. Nesnažte se být mezi posledními, kteří to zjistí.
Naši komunisti, pokud by dostali hlavní slovo, by postupovali v důsledné součinnosti s KSČ (Číny), a ta by nám za to poskytla výsadní postavení v rámci Evropy (takový Izrael budoucnosti).
Chce to především politicky myslet, kolego.
02. 11. 2012 | 14:20

český maloměšťák napsal(a):

marxík
Kolego - nikdo vám nebrání abyste se šel ucházet o přízeň KSČ( Číny) hned třeba zítra. A dělal tam jakéhosi styčného důstojníka - mezi Grebeníčkem a čínskými komunisty. Stačí umět čínsky a letenka do pekingu. Toť vsjo.
Vaše" myšlení" mně připadá z velké míry ovlivněno chlastem či drogama.
02. 11. 2012 | 14:31

český maloměšťák napsal(a):

civrna
A na záchod už budete ale chodit sám, ju ?
02. 11. 2012 | 14:32

Kanalnik napsal(a):

Tenhle stat by mel neco udelat s podporou vzniku malych firem a zivnostniku. Nabizet zdarma kurzy uctnictvi, marketingu, jak zacit od nuly s nejakym napadem, jak se prohrabat pravidly a narizenimi, jak vyplnit danove priznani.... proste potencialni zajemce vzdelat a dat jim moznost se uplatnit.

Jedine investice do neceho, co se jednou vrati v podobe zvyseni zamestnanosti a odvodu dani, ma smysl. Hrani si s urokovymi sazbami, anabolicke povzbuzovani poptavky, kdyz penize lidi utracet nemohou a nechteji, nema zadny smysl.

Ekonomove a politic ve vetsine uplne ztratili kontakt s realitou. Ekonomiku tahne predevsim setreni a investovani, nikoli dluhy a prehrata spotreba.
02. 11. 2012 | 14:34

civrna napsal(a):

oprava: přehození výše:patnáct dluhů,osm HDP by v hrubém mělo být,není to víc než letmý nepřesný odhad.Ale při americkém bilionu s evropským Euro,pak to nemá smysl vůbec.Platilo by při evropském bilionu.Navíc nejde o Rakousko,ale jen částečně o Rakousko.Ovšemže kdyby podobnou sumu dostala ČNB,bral bych to,že jde o celé Česko.

Upozorńuji,že EU sem poslalo 43 miliard Kč.Tedy nikoliv Euro,čímž by stáhla dluh ČR rázem ze 41% HDP na polovinu-okolo 20%.Ale tak tomu není.Grandi Rakouska a ČR nejsou kouzelníky.
02. 11. 2012 | 14:36

český maloměšťák napsal(a):

Kanalnik
Ekonomiku táhnou nahoru především dobré nápady a umění jak je dotáhnout do konce.
A na nápadech se šetřit nemá - ani na tom, jak je do praxe uvést.
Pouze šetřením dodáhnete jediného - úpadku. Kor v inflačním prostředí.

Dobré nápady rodí dobré hlavy.
Takže ani zde němá cenu šetřit - při podpoře dobrých hlav.
02. 11. 2012 | 14:44

Kanalnik napsal(a):

cesky malomestak

Myslel jsem setreni a nasledne investovani.... ok, rozumny dluh na investice je tez prospesny...

ale jevi se mi to tak, ze ekonomove a politici dnes berou lidem penize z kapes a nasledne se snazi je povzbudit k zadluzovani a spotrebe, coz nebude nikdy fungovat, a pokud ano, tak to roztaci jen dalsi dluhovou spiralu (no, kdy je ten urok tak nizky, tak si na tu dovolenou, na kterou ted nemam, pujcim).

lide automaticky setri a nebudou spotrebovavat jen proto, ze si to CNB nebo pan Kalousek preje

kdyby vedeli, ze ty penize mohou investovat do dobreho napadu a tim do sebe (a ze se jim ta investice potencialne vrati), a ze jim v tom nekdo (nejlepe stat) pomuze svou asistenci, treba by to pomohlo
02. 11. 2012 | 15:31

Občan napsal(a):

Dnes vyšly na A.cz tři články, obsahující toto:

1) V průběhu podzimu 2012 přibylo cca 25 000 nezaměstnaných. 48% nezaměstnaných je bez práce déle než rok (ČSÚ).

2) ČNB dál snížila prognózu na rok 2013 a predikuje hosp. růst o max. 0,2% HDP.

3) V říjnu 2012 zkrachovalo 131 PO a 269 FO (OSVČ) – rychlost bankrotů se meziročně takřka zdvojnásobila (ČSÚ).
02. 11. 2012 | 15:41

český maloměšťák napsal(a):

Kanalnik
To určitě.
Jenže dnes už nejde jen o to, že Kalousek se svými drábky straší - oni sami se stali bubáky.
02. 11. 2012 | 15:44

xx napsal(a):

Občan: to jsou strašidelná čísla. Ale nejsou ve vakuu. Je třeba se podívat na souvislosti. Kdyby, a to zdůrazňuji kdyby ty údaje o zkrachovalých PO uváděly počet zkrachovalých firem, které žily z vysávání veřejných rozpočtů, byl by to důvod spíše k radosti než smutku. Ale vzhledem k tomu, že tato vláda škrtá spíše důchodcům než veřejným zakázkám, tak to asi opravdu nebude tak veselé.

Ale pro objektivní vhled do situace by to chtělo ještě další data.

Nicméně, že situace v soukromém sektoru není dobrá, vím velmi dobře. Naše firma se také plácá v potížích z poklesu zakázek. Od roku 2008 už podruhé. Zatím neumíme zanalyzovat z jakých příčin ten pokles zakázek přišel. Zda je to jen blbou náladou, nejistotou, nebo skutečným zchudnutím firem.

Je to opravdu složité, když člověk potřebuje skutečné informace pro skutečnou práci v reálném světě a nehledá jen argument pro nějakou obecnou diskusi v diskusním světě aktuálně.cz s jistotou státního platu za zády.
02. 11. 2012 | 16:14

aga napsal(a):

marxík

"..Myslet si, že systém, který je založený na volném trhu a jehož hlavní mantrou je navyšovat zisk se dá kultivovat, je velmi naivní, a bloudů podobného názoru bude stále méně..."

Myslet si, že jakýkoliv systém je možno kultivovat, pokud lidé, kteří jej tvoří, zůstanou nekultivovaní, je snad ještě naivnější. Sám komunismus už byl takovými nekultivovanými lidmi zprofanován tak, že je nemožné ho pod stejnou značkou použít znova.
02. 11. 2012 | 16:17

Občan napsal(a):

To xx:

Patrně byste si měli ve firmě uvědomit, že existuje něco jako řetězová reakce.
Klesá zaměstnanost -> ubývá lidí majících peníze na ZBYTNÉ zboží a služby -> ubývá zakázek menším firmám -> ty krachují nebo stagnují -> klesají zakázky větším firmám -> lidé i firmy si méně půjčují a zastavují spoření/úspory čerpají -> tím klesají tržby bank -> ty mají potíže a nechávají se vyržovat státy -> ty nemají peníze na sociální systém a na investice do infrastruktury -> dál klesá objem zakázek -> dál klesá zaměstnanost - > to vede kdalšímu poklasu koupěschopnosti jednotlivců i firem.
A spirála úpadku se zrychluje.
Těžko jste mohli počítat s tím, že vám se to vyhne.
02. 11. 2012 | 18:32

jozka napsal(a):

xx:

Dostat se ke skutecnym informacim zas tak slozite neni. Jen je potreba vystrcit nos ze sklenenych zamku a pouzivat mozek...
02. 11. 2012 | 19:46

modrý edvard napsal(a):

resl: jen aby na to nepřišel věřitel.
02. 11. 2012 | 20:03

Gerd napsal(a):

xx,
analýza stavu peněženek občanů je velmi prostá. V roce 2008 přišel Topolánek se svým batohem. Nést takové břímě mu pomáhal M. Kalousek. V roce 2012 dostihlo M. Kalouska furiantské nečerpání dotačních programů EU a podříznutí daňových příjmů v předešlé době.
Takže protože občané nemají peníze na utrácení nazbyt, za problémy Vaší firmy vlastně může Kalousek a geniální členové NERV a již zesnulý E. Janota, když položili důraz na výběr DPH oproti daním vázaným na prosperitu ekonomiky - přímým.
Nepřímé daně státní rozpočet ČR nikdy ufinancovat nemohou. Čím dříve si to slavný NERV uvědomí, tím rychleji se česká ekonomika ze současného stavu dostane.
03. 11. 2012 | 00:00

hovorka11 napsal(a):

Ať jsou daně jakékoliv, tak dokud nám vládne totalitní režim ODS, tak vždy vybrané peníze budou mizet v tunelu víc, než dokáží lidé pokrýt z daní.
Výsledek vždy byl a je, že bohatství a peníze zmizí u kmotrů a ekonomika se bude nadále propadat.
ODS má systém na obranu rozkrádání:

http://www.novinky.cz/krimi/283576-urednik-upozornil-na-kauzu-opencard-ted-za-ni-ma-pykat.html

http://www.novinky.cz/domaci/283196-policie-obvinila-randaka-kvuli-uniku-informaci-o-platu-nagyove.html
03. 11. 2012 | 05:31

hovorka11 napsal(a):

Bohužel, EU se obrátila proti vlastním občanům!
Další důkaz, jak EU poslouchá rozkazy z USA a Izraele a likviduje svoji energetickou soběstačnost a tím i vědomě svoji ekonomiku. USA se tak raduje a od nejhorších islamistů ze Saudské arábie čerpá dál (některé rafinérie u nás přerušují výrobu, protože místo íránské ropy ruskou sirnatou nedokáží zpracovat).
---------------------------------------------------
Embargo na íránskou ropu
Všechno je jinak

Evropská unie prostřednictvím svých velvyslanců deklarovala zavedení ropného embarga proti Íránu od července 2012 a také sankce proti íránské centrální bance s cílem narušit financování jaderného programu.
Cena ropy brent se v reakci na vyhlášení embarga vyšplhala v týdnu 23.-29.1. 2012 na 111 dolarů za barel. Írán je druhým největším producentem OPEC, vyprodukuje zhruba 2,5 milionů barelů denně, z nichž 450 000 putuje do zemí EU. Embargo na obchodování s íránskou ropou může výrazně poškodit evropské ekonomiky, pokud se nepodaří najít za íránský výpadek náhradu.

Tratit bude především Evropa

Evropská unie ústy svého komisaře pro energetiku Günthera Oettingera sebejistě prohlásila, že unijní spotřeba v pohodě vystačí s dodávkami ze Saúdské Arábie. Problém je v tom, že spoléhání se na saúdskoarabskou záložní kapacitu, která vždy sloužila jako určitá pojistka, dnes přestává fungovat. Dokonce i krátký výpadek těžby v Alžírsku a Libyi během nedávné občanské války saúdskoarabskou záložní kapacitu vyčerpal.

Když předloni server Wikileaks zveřejnil diplomatické depeše, vyšlo najevo mimo jiné to, co mnoho energetických analytiků říká už delší dobu - Saúdská Arábie o svých zásobách ropy lže. Má jich méně, než oficiálně deklaruje. Podle všeho nebude schopna těžit více než 12 milionů barelů ropy za den. Což při trendu neustále se zvyšující spotřeby celého světa zkrátka bude hnát ceny černého zlata strmě nahoru. Nedivme se, jestli bude v létě cena někde mezi 120 a 150 dolary za barel.

http://www.revuepolitika.cz/clanky/1616/embargo-na-iranskou-ropu
------------------------------------
Naštěstí pro nás zatím spekulanti s ropou nevyhnaly ceny nahoru nad 126 dolarů a nyní je okolo 108. Pokud ale stav bude pokračovat, tak se národní rezervy vyčerpají a bude je třeba doplnit - to bude čas pro spekulanty (stav u nás, v Británii a jinde)
03. 11. 2012 | 06:56

Jaka napsal(a):

Karel napsal(a):
---
Michle,
kdybyste radějí držel svoje nestydatá ústa.
Jak to ta česká pravice vládne, prozraďte pasáčku z NERVu ?

Když vládne pravice,
tak růst HDP činí ca. -2% až -3% oproti SRN, Rakousku, Polsku

Když vládne ČSSD
tak růst HDP činí ca. +2% až +3% oproti SRN, Rakousku, Polsku.

Prosím, VYSVĚTLI TO, TY ZÁZRAKU z říše ROVNÉ DANĚ A POVINNÝCH ÚSPOR. Děkuji.
---------------------------------------
Kyž už kladete takový dotaz, měl byste přidat, na jaké úrovně v tom kterém období hospodaření ČR bylo. To k tomu patří velmi podstatně!

Za vlády levice tu byla dost podstatná konjunktura ! Kdežto po nástupu pravice s Topolánkem k nám přišla ke konci 2008 celosvětová krize! Čímž nehájím Kalouska, jen je potřeba uvést VŠECHNY okolnosti !!!
04. 11. 2012 | 16:39

Mr Excel napsal(a):

Já jsem Mr.Excel, legitimní, Uznávané peníze půjčitel. Dáváme se úvěr podnikání muži a ženy, kteří jsou do transakce Business, dáme se dlouhodobý úvěr pro tři-dvacet roků maximálních s nízkou úrokovou sazbou ve výši 2%, v tomto případě si můžete také nám sdělit částku, kterou potřebujete jako úvěr. Úvěr je uveden v librách a $ USD maximální dáme je 500000000 jak v librách a $ USD a minimální 5.000 liber a USD $, takže pokud opravdu máte zájem, kontaktujte nás na (excelservices.managementonline@gmail.com) pro více informací o tom, jak získat úvěr.
23. 03. 2013 | 14:22

v9ZeNPtrn napsal(a):

A project to rlealy get stuck into, I look forward to the after photos. Hope the car problem is sorted real soon. I'm off for another stint in my jungle of a garden.
25. 08. 2013 | 12:07

vQ262sZl8qIJ napsal(a):

For the mother's day<a href="http://qscbgbun.com"> ssieson</a>, is there a limit to number of children? I have 3 young girls but do not expect miracles! I really like natural imposed shots
26. 08. 2013 | 08:39

FhMX4KBb napsal(a):

Very true! Makes a change to see <a href="http://ylxuxw.com">soemone</a> spell it out like that. :)
29. 08. 2013 | 18:46

T97XexkBT napsal(a):

One of the more impressive blogs Ive seen. Thanks so much for kepneig the internet classy for a change. Youve got style, class, bravado. I mean it. Please keep it up because without the internet is definitely lacking in intelligence. http://nqssnuyiwr.com [url=http://arcupfp.com]arcupfp[/url] [link=http://qdfgyukke.com]qdfgyukke[/link]
07. 09. 2013 | 00:40

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy