Jak to, že si té bezstarostné jízdy nikdo na trhu nevšiml?

17. 04. 2009 | 08:15
Přečteno 23147 krát
Opominuli jsme jednu z klíčových otázek finančních trablů: Jak to, že si té několik let trvající bezstarostné jízdy nikdo na trhu nevšiml? Nemyslím regulátora, z principu - spekulant je o krok před ním. Nemyslím teoretizování o bublinách, z principu - spekulant je o krok před analytikem. Zajímá mě praxe. Proč nemáme mezi miliardáři nějaké nové jméno, jež na trhu zaujalo významnou pozici proti bezstarostné jízdě? Proč stádo spekulantů chytře a legálně nevydělalo na tom, že partička pseudobankéřů byla nenasytná, pohrdala rizikem a razila zrádný mechanismus „půjčíme vám peníze, které nemáme, a vy si za to koupíte věci, které nepotřebujete“? Všem to vyhovovalo? A tak se ze mě stal skeptik: všechno záleží na lidech, na motivaci. Za pár let zase zapomeneme. Do tří, pěti let přijde další problém…

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Protože stát řídí úzká skupina lidí, kteří si myslí, že jsou v divadle na pódiu. Přitom je opona pořád spuštěná, diváci tleskají a neodcházejí.
17. 04. 2009 | 08:23

DaS napsal(a):

Tak tak.
17. 04. 2009 | 08:44

Al Jouda napsal(a):

Máte pravdu, mohlo mně to trknout, když manželka stále nakupovala věci, které skutečně nepotřebovala !:))))
17. 04. 2009 | 08:56

Neopřemyslovec napsal(a):

Za socializmu platilo. Problémy se nevytvářejí. Problémy se řeší až se vyskytnou. Je jasné, že do několik let se vyskytnou ultrapravicové akce. Proč to dnes nikdo neřeší? Protože se to bude řešit až zahyne několik stovek obětí. Jak prosté.
17. 04. 2009 | 09:10

student napsal(a):

zrádný mechanismus „půjčíme vám peníze, které nemáme, a vy si za to koupíte věci, které nepotřebujete“?
A kdyby to neexistovalo, měli bysme ještě finanční analytiky ?
17. 04. 2009 | 09:13

Frante napsal(a):

Protože nikdo nedokázal odhadnout jak rizikové jsou ty půjčky. Co ale trklo i mne, jak to že ceny podílových listů akciových fondů stoupají rychlostí 15-20% za rok, když ekonomiky zemí z nichž je portfolio rostou max 5%? Kde se bere ta hodnota navíc? Chtěl jsem na to téma zavést dialog s někým na internetu ale partnera jsem nenašel ....
17. 04. 2009 | 09:28

Rejpal napsal(a):

Skvělý blog, dík!

Odpověď na Váš dotaz je, bohužel, velmi jednoduchá: nikdo významný se nepostavil proti zhoubnému trendu, aby nezaostal za stádem spekulantů a podvodníků. Právě stádovitost je hlavní problém. Kdo by brzdil stádo, musí za trest ze stáda pryč.

Bohužel tento trend se netýká jen finančnictví. Budou-li se lidé řídit jen svým svědomím, může být lépe pro ně samé i pro jejich spoluobčany.
17. 04. 2009 | 09:33

Paterik napsal(a):

Inu je v lidské povaze, že když se "roste", tak proč se otravovat s nějakými problémy. Dnes si půjčím, k čemu řešit z čeho to budu zítra splácet?
17. 04. 2009 | 10:09

jenicek napsal(a):

17. 04. 2009 | 10:12

borna napsal(a):

Myslím, že nastalo nějaké kolektivní zešílení, že si všichni odborníci, přestože nejsou jistě hloupí, mysleli, že to půjde všechno lineárně dál, ani antiglobalisti ten hlavní problém, který je teď všem jasný, neviděli.Taky mě zajímá, když všichni vydělali, znamená to, že to taky všichni v budoucnosti zaplatí? A když se ceny nemovitostí nezapočítávaly do inflace, takže se utrhly ze řetězu, je pravda, že nemohou klesnout níž než byly na začátku, jak se to u nás tvrdí?
17. 04. 2009 | 10:16

Hana napsal(a):

Bohuzel, velke penize se toci v pujckach a to predevsim v hypotekach a nasledne securizaci (hypoteky tvori nejvetsi cast v celkove secutizaci). Jedno z nejvetsich pozitiv tohoto procesu je jednorazove funding z budoucich cash flows a take moznost kde mnoho organizaci profituje z marginalnich odmen za posouvani techto balicku smerem "ke hvezdam" bez toho aby drzeli dlouhodoby risk. ..toto se jen tak nezapomene a jak uz jste rekl, za par let tu mame novou vlnu balicku.

V ramci pujcek, je velmi tezke rici, co je pro cloveka potrebne a nepotrebne? Nasi rodice nepotrebovali k zivotu napriklad letadla - nepovazovali je za potrebne. Dneska, ja osobne povazuji letadla za normalitu a vec potrebnou. Dalsi priklad mohou byt mobily versus pevnych linek, atd...
17. 04. 2009 | 10:35

Ebergon napsal(a):

.. jistěže jsou lidé, kteří na krizi vydělali, ale ti mlčí a pochechtávají se, jak se ti ostatní teď drbou, protože kdyby vykecali jak na to, tak už by příště nic nevydělali .. každý nemá potřebu být mediální hvězdou jako Soros :-)
17. 04. 2009 | 11:23

Včelka Mája napsal(a):

"Jak to, že si té několik let trvající bezstarostné jízdy nikdo na trhu nevšiml?"
Nedovedu si představit voleného politika který řekne: "náš růst je příliš rychlý, naše nezaměstnanost přílš malá, zpomalme, propouštějme". To je utopie.

"Za pár let zase zapomeneme. Do tří, pěti let přijde další problém"
Stejně to vidím i já, lidská paměť je velmi krátká a člověk je jen "opice s větším mozkem".
17. 04. 2009 | 11:24

Karel (taky) napsal(a):

Do tří, do pěti let nepřijde další problém - to bude ještě stále pokračovat souvislá řada problémů, způsobená tímto prvním. Jen blázen se může doopravdy domnívat, že krize skončí ještě letos.

Mimochodem, zaznamenal jsem zde i v jiných diskusích mnohé spory, zda finanční krizi způsobil nedostatek nebo nadbytek regulace činnosti bank. Každý, kdo má kamsi díru, se k tomu vášnivě vyjadřuje v závislosti na svém proklamovaném pravicovém či levicovém přesvědčení.

Dnes je už naštěstí jasno - nebylo to jedno ani druhé. Příčinou bylo absolutní nedodržení regulačních pravidel - ať už byla jakákoliv.
17. 04. 2009 | 11:27

Včelka Mája napsal(a):

Na druhé straně statky jež byly díky bublině vytvořeny virtuální nejsou, nakoupená auta jezdí, stroje obrábějí...
Vydrápali jsme se na vrchol kopce a teď jsme sjeli do jeho dvou třetin ale na kopci jsme pořád jen ne tak vysoko jako před rokem...
V podstatě se věci vrací do normálu.
17. 04. 2009 | 11:30

HOE napsal(a):

To je až "kacířská" otázka.
"Bezstarostnost" by totiž mohla být cíleným produktem a pravděpodobnou "self made trap" současného globalizovaného ekonomického systému, nikoliv jenom několika pseudobankéřů, ale všech zúčastněných, o kterých píšete. Ovládnout zpětnou vazbu je v "živých" systémech poněkud riskantní strategie.
Lidé jsou odkázáni na informace, které jim praktická ekonomika nabízí. Podle nich se lidé řídí, proto ekonomika investuje do ovlivnění lidí takové peníze. S narůstající globalizací je přirozená objektivita těchto informací sporná.

Svět, který věří růstu "skrzevá" "množství" (produktů, peněz...), potřebuje důvěru spořebitelů a slepá důvěra (která je úplně nejideánější) = bezstarostnost.

Asi se tedy nevyhneme ekonomické "ruské ruletě". Problém je ale v tom, že hráč rulety je jenom jeden a náboj se před úderník nakonec vždy dostane. Pokud hráč přežije a nezmění hru, dřívě či později zcela nepochybně nastane opět stejný problém.
Náš svět není v ekonomické krizi. Náš svět je v krizi morální...
"Výrok Tomáše Bati z roku 1932

Příčinou krise je morální bída.
Přelom hospodářské krize? Nevěřím v žádné přelomy samy od sebe.
To, čemu jsme zvykli říkat hospodářská krize, je jiné jméno pro mravní bídu.
Mravní bída je příčina, hospodářský úpadek je následek. V naší zemi je mnoho lidí, kteří se domnívají, že hospodářský úpadek lze sanovat penězi.
Hrozím se důsledku tohoto omylu. V postavení, v němž se nacházíme, nepotřebujeme žádných geniálních obratů a kombinací.
Potřebujeme mravní stanoviska k lidem, k práci a veřejnému majetku.
Nepodporovat bankrotáře, nedělat dluhy, nevyhazovat hodnoty za nic, nevydírat pracující, dělat to, co nás pozvedlo z poválečné bídy, pracovat a šetřit a učinit práci a šetření výnosnější, žádoucnější a čestnější než lenošení a mrhání.
Máte pravdu, je třeba překonat krizi důvěry, technickými zásahy, finančními a úvěrovými ji však překonat nelze, důvěra je věc osobní a důvěru lze obnovit jen mravním hlediskem a osobním příkladem.

Tomáš Baťa"

Škoda, že se víc nehovoří o ekonomické vědě, či snad lépe o jejích produktech? Například o práci nositelů Nobelových cen za ekonomii...
17. 04. 2009 | 11:41

orinoko napsal(a):

Pane Michle, to , co popsal je nejbytostnější podstata kapitalismu. Spekulace, zlodějny na mnoho způsobů a okolnost, že někdo má pocit, že je vyvolený, zatímco zbytek má držet hubu a krok, a platit. To samé třeba stokrát. Tomu tržní podržtaškové pak říkají ideologická výbava systému, který údajně porazil údajný socialismus.
17. 04. 2009 | 11:44

babaluba napsal(a):

Ona "bezstarostná jízda" je nevyhnutným důsledkem stávajícího ekonomického systému.
Cílem jakéhokoli podnikání je zisk. Maximální možný zisk vyžadují akcionáři, podílníci podílových fondů, pojištěnci, kteří vložili své peníze do kapitálových pojištění a podobně. Pokud nebudou se ziskem spokojeni, své peníze převedou jinam. A správní rady zareagují tak, že vymění manažery za ty, kteří onen maximální zisk v zajistí.
Akcionáře, podílníky, pojištěnce atd. nezajímá dlouhodobá perspektiva, rozhodují se dle toho, co vidí na ročním výpisu. Zjistí-li, že na ročním výpisu by jinde měli vyšší výnos, přejdou tam.
Na pozicích manažerů akciových polečností, podílových fondů, pojišťoven a pod. se tak udrží pouze manažeři, kteří zajišťují maximální možný zisk v krátkodobém horizontu. Ti manažeři, ktří se dívají a vidí dál než za horizont jednoho roku nebo jednoho učetního období jsou buď bez místa, nebo se zapřou a dělají maximální možný roční zisk, tak jak se to po nich chce. Nelze od nich následně očekávat, že řeknou "já jsem věděl, že to dopadne špatně". Koneckonců za ono období "bezstarostné jízdy" si na manažerských postech velice dobře vydělali a pokud opravdu věděli co hrozí, svůl vlastní majetek si dobře zajistili.
17. 04. 2009 | 11:52

Frante napsal(a):

orinoko:
Hlavní podstata kapitalizmu je: Vlastnictví výrobních prostředků v rukou jednotlivců. To, společně s možností volné soutěže vede k efektivní výrobě a produktivitě, jaká je jen možná. To další - spekulace, zlodějny... jsou doprovodnými jevy, které se vyskytují ve všech systémech
17. 04. 2009 | 11:58

Tom napsal(a):

Karel: Pravda je tak nějak na obou stranách. Byl tu zákon, který banky zbavil odpovědnosti (CRA) a chyběl druhý, který by je v takové situaci udržel na uzdě. Tedy: v situaci, kdy nebyla ani jedna regulace, to bylo v pořádku. V situaci, kdy by byly obě, bylo by to relativně v pořádku. Bohužel zůstala jen jedna a to je ta špatná možnost.

Potud neideologicky. Ovšem tento příklad může dokazovat jeden ze základních problémů centrálního plánování/regulace: plánovač/regulátor obvykle nedomyslí všechny důsledky. Jak ostatně vidíme u direktiv EK - zregulujme regulaci regulace, abychom odstranili deformace způsobené původní regulací.
17. 04. 2009 | 11:59

Frante napsal(a):

babaluba:
S tím bych v podstatě souhlasil, až na tvrzení: "Akcionáře, podílníky, pojištěnce atd. nezajímá dlouhodobá perspektiva". Ona je zajímá i dlouhodobá perspektiva, ale když např. banka neobstojí v krátkodobém horizontu, tak je vytlačena konkurencí z trhu a končí ...
17. 04. 2009 | 12:12

talentovaný šibal napsal(a):

"Proč nemáme mezi miliardáři nějaké nové jméno, jež na trhu zaujalo významnou pozici proti bezstarostné jízdě?"

Pokud vím pár jmen mezi miliardáři se tu objevilo. Kočka, Pitr, Křejčíř, pak všichni ti noví občané Karlových Varů - je tak namátkou :))))

"Opominuli jsme jednu z klíčových otázek finančních trablů: Jak to, že si té několik let trvající bezstarostné jízdy nikdo na trhu nevšiml?"

Ano skutečně je to tak, nikdo si toho nevšiml, dokonce ani Aleš Michl, který v té době radil vládám ČR a 5 let psal do HN o situaci na světových finančních trzích, nyní je po bitvě generálem a vesele si hraje ragby na kolečkových bruslích.
17. 04. 2009 | 12:36

JC napsal(a):

Velké krize vynikají proto, že se někdo dlouhodobě snaží "obechcat" základní ekonomick zákon nabídky a poptávky.Velké krize vznikají také proto, že někdo dlouhodobě svazuje neviditelnou ruku trhu aby nemohla zatáhnout za záchrannou brzdu.čím déle se tak děje o to větší je to průser. Také proto se ČSR dostala za čtyřicet let vlády bolševika ze sedmé posice ve světě kamsi na chvost. Ale tato zkušenot nám očividně nestačila. Už zase se rojí hejno sociálních inženýrů, kteří nejlépe vědí jak to všechno uregulovat.Víte kulový vážení.
17. 04. 2009 | 13:11

Martin napsal(a):

Překvapuje mě taková otázka od tak vzdělaného člověka.
Každý informovaný člověk už dávno ví, že současná krize je uměle a úmyslně vyvolaná vládou USA, která na tom pracovala zhruba 7-9 let.
17. 04. 2009 | 13:13

bif napsal(a):

Protože je kolem nás spousta nezodpovědných, ale dobře zaopatřených lidí - především ekonomů, makroekonomů a analytiků, kteří umí především dobře tlachat. Schopnost předpovědět budoucí vývoj mají na úrovni cvičené opice, a co je nejhorší, nejsou schopni správně analyzovat ani to, co už se stalo.
17. 04. 2009 | 14:02

tadeáš napsal(a):

Ale vy máte úplně mylné nápady.

Za prvé všechno se řídí trhem!

Za druhé Pokud neregulujete banky,tak banky půjčí lidem úvěry skoro až na doraz.

Za třetí,pokud půjčí lidem více peněz a ty dosáhnou na větší Hypo a je nedostatek bydlení(přetrvává) pak logicky bude zvedající se zadluženost hnát v před cenu bytů a lidé se budou (nuceně) předlužovat.

Já tvrdím : Za bubliny na nemovitostních trzích a předlužení mladých rodin může jen a pouze regulátro ČNB. To samé platí o zahraničí a tamních regulátorech. Prostě si nechali banky dělat co chtějí a ještě je v tom podporovali, gauneři.
17. 04. 2009 | 14:16

tadeáš napsal(a):

Ale vy máte úplně mylné nápady.

Za prvé všechno se řídí trhem!

Za druhé Pokud neregulujete banky,tak banky půjčí lidem úvěry skoro až na doraz.

Za třetí,pokud půjčí lidem více peněz a ty dosáhnou na větší Hypo a je nedostatek bydlení(přetrvává) pak logicky bude zvedající se zadluženost hnát v před cenu bytů a lidé se budou (nuceně) předlužovat.

Já tvrdím : Za bubliny na nemovitostních trzích a předlužení mladých rodin může jen a pouze regulátro ČNB. To samé platí o zahraničí a temních regulátorech. Prostě si nechali banky dělat co chtějí a ještě je v tom podporovali, gauneři.
17. 04. 2009 | 14:16

Jirka H napsal(a):

to Tadeáš:
...Pokud neregulujete banky,tak banky půjčí lidem úvěry skoro až na doraz...

Jak jste na to přišel?
17. 04. 2009 | 14:31

Radbuza napsal(a):

Na varování odborníků absolutně nikdo nedá, budou nejvýše obviněni z šíření poplašné zprávy. Viz varování vědce před zemětřesením v Itálii.
17. 04. 2009 | 15:20

SuP napsal(a):

Pane Michle -
Neplačte!
Ekonomika je věda, která zohledńuje tolik proměnných, že když je všechny neřídí, může každá z nich všechny předpoklady spolehlivě zničit.
Hlavně zachovejte zdravý rozum a nenechte se otrávit!
17. 04. 2009 | 15:29

IGfarben&PrescottBushYoutube.com napsal(a):

... easy riders? všichni v tom jeli, i wy... mr.greenspan waroval a byl umlcen bushowym klanem ... nekryte penize aurem, dobry trik na hlupaky , ale take na krátkou trat...
17. 04. 2009 | 15:48

zoe napsal(a):

A jak to, že jste si Vy, pane Michle, nevšiml té bezstarostné jízdy Raiffeisenbank? V minulých letech rakouské bankovní skupiny Raiffeisen, Erste, Bank Austria a Volksbank napůjčovaly ve střední a východní Evropě úvěry v astronomické výši kolem 230 mld. EUR, tj. 78 % rakouského HDP. Jaká bude asi jejich návratnost? Díky této neracionální expanzi bank na nové trhy bude brzy Rakousko dalším kandidátem na státní bankrot.
17. 04. 2009 | 16:03

jogín napsal(a):

Když naděláte řetězové dluhy a ceny majetku stoupají, vydělává váš základní kapitál neuvěřitelné částky. Pokud ceny začnou klesat, dostanete státní výpomoc. Musíte mít ovšem aspoň miliardu.
17. 04. 2009 | 16:07

Pepi napsal(a):

Život „na dluh“ skončil - krizí.
Zadlužování nevratnými půjčkami jednotlivců jen odkládalo tuto KRIZY z NADVÝROBY (jinak neprodejných výrobků: aut, nemovitostí atd..) „na zítra“...
...a dnes se opět naivní Obama snaží odsunout tuto krizi na „zítra“ a zase „na dluh“ celé společnosti, celého světa... krizi, která byla úmyslně vyvolána s cílem ještě větších (než reálných) ZISKů,... a možná i s cílem snáze ovládnout „slabý“ svět v krizi...
Krize vnikají z nedostatku odbytišť výrobků a z nemožnosti stálého, nekonečného růstu zisku!
Odklad této krize umožnilo získání nových odbytišť po r.1989 a následný prodej na dluh jednotlivcům.
I takové „šrotovné“ – prodej na dluh společnosti jen odloží problém nadvýroby aut v EU na „zítra“. Ke konci r.2009 a potom teprve přijde ta druhá, hlubší část (W) krize.
A cesta z této krize není jen doplňování peněz do cyklu výroba-spotřeba ale snížení nesmyslně vyráběných, nepotřebných výrobků spolu se snížením spotřeby všech i státních výdajů.
Krizi nevyřeší další zadlužování, ale jedině další snížení nadvýroby a zkracování pracovní doby udržet zaměstnanost (snižovat nezaměstnanost)...
Nevyrábět nepotřebné (omezením nadvýroby) a šetřit suroviny a energie na „zítra“, „trvale udržitelný vývoj“, to by měla být „záchranná“ cesta světa...
17. 04. 2009 | 16:08

veverka napsal(a):

"Celá americká ekonomika stojí na čínské půjčce," říká Jacques Rupnik
http://www.ct24.cz/textove-...
17. 04. 2009 | 16:33

Vilém napsal(a):

Není tato krize náhodou výsledkem střetu mezi kultivovaným západním světem a divoce se rozvíjející Asií, především Čínou? Čínští komunisté podporují expanzi svých výrobků do světa, kašlou na etiku. Stali se světovou dílnou, rychle bohatnou - na úkor kultivovaného světa, který - včetně pana Michla - nechápe, že je ničen. Natož aby se bránil. Všechno co pan Michl píše, je pravda. Jenom tu absenci peněz, jejich přesun do Pekingu, nechápe.
17. 04. 2009 | 16:53

Ivan napsal(a):

Zajímavé a motivující k přemýšlení.
17. 04. 2009 | 17:33

Tiger napsal(a):

včelka mája
Ty se mi líbíš. Konečně nějaká Češka, co není podělaná z tak zvané "krize". Co se vrátit do normálu a zajít si na pivo, víno, Petřín ap. žít v normálu a ne konzumu??
:-)
17. 04. 2009 | 20:36

trunda napsal(a):

Ale vydělali, jenomže o nich nevíme. Chlubit se tím, že někdo vydělal na "neštěstí" blbů, co si bezhlavě brali půjčky by se totiž těmto lidem nemuselo vyplatit.
18. 04. 2009 | 08:05

amdg napsal(a):

Poďme prodávat čínská auta a motorky. Jsou levná a pěkná. Sice nezbohatneme ale nebude tu smrdět náš neekologický průmysl. Všichni se budou válet u rybníka a brát podpory až do důchodu. Více pruhů více adydas! Lidi to koupí i s podporou šrotovného. Na lepší mít nebudou. Proč myslíte, že nám tu soudruzi z bývalého Motokovu přitáhli korejskou kvalitu? Jejich heslo po listopadu bylo přece - čím hůř, tím líp.
18. 04. 2009 | 08:12

Kelly napsal(a):

Já myslím, že těch miliardářů z privatizace už stačilo. Kdo má všechny ty milardáře uživit? Zatím to jde na dluh. Příklad, jako státní zaměstnanec mám cca 20 tis. Kč čistého, nic zdarma jsem od státu od revoluce nedostal a již mi naběhlo 95 tis. Kč dluhů, pokud rozpočítám státní dluh na hlavu. Dnes, kdybych si šel půjčit do banky, abych tento svůj dluh mohl zaplatit, tak mi na to ani banka napůjčí, poněvadž již nemám tak daleko do důchodu. Není mi ale stále jasno, jak jsem ten dluh 95 tis. nadělal. V každém případě bude muset asi zubatá počkat, než své dluhy zde srovnám.
18. 04. 2009 | 08:18

Karel M. napsal(a):

1 - Jak vime, ze na tom nikdo nevydelal, zatim toho vime moc malo?
2 - Jak vime, ze si nekdo, kdo vi trochu vic nez malo, prave nevydelava miliardy nakupovanim akcii, o nichz vi, ze jsou nerealne nizko (a na nez si skromny kapital poridil treba sazkou na to, ze Bear Stearns padne).
18. 04. 2009 | 08:20

woad napsal(a):

Nevydě+lali, protože se na jejím vzniku významnou měrou podíleli... Ekonomika je podivná věda, většinou je úspěšná pouze v analýze toho co se stalo. Samozřejmě až na vyjímky. Ve velkém vidíme to co u nás v malém v 90. letech - hu bez pravidel. Tak jako u nás privatizovali část větší část strategických podniků v kupónové privatizaci bez jakéhokoliv funkčkího právního rámce tak zde vidíme důsledky globalizace finančních trhů bez globálních pravidel. Navíc si myslím, že to elitám vyhovovovalo (včetně těch ekonomických) pod heslem po nás potopa, hlavně abych se stihnul nakapsovat...
18. 04. 2009 | 08:44

osto napsal(a):

to Kelly.
Tvůj dluh patrně vznikl i tím ,že jsi státní zaměstnanec, bereš oněch 20T čistého a výkon státní správy stojí za h... Jsou lidé, kteří dělají fyzicky, berou 12T čistého, a jsou rádi, že mají alespoň to. Neomlouvám je, mohli se více učit, dát si nějaký cíl a snad by na něj dosáhli. Stejně i ty můžeš vzít úvěr, založit nějaký podnik, přijmout 100 lidí, postarat se o výrobu i o ně, být v kanceláři do noci a nakonec se proplížit kolem závistivých sousedů, kteří fachčí od - do (pokuď vůbec) a po 14 už zařezávají v hospodě. Ono se pořád hledají zloději, spekulanti, kapitalisti - ale prvotně u hypoték byli dva subjekty: ten co půjčil (a to je jeho práce) a ten, co si půjčoval
(a ten si to měl pořádně propočítat, jestli na to bude mít).
18. 04. 2009 | 09:22

Stiker napsal(a):

Myslím,že Vašemu plně na rozdíl od většiny diskutujících rozumím...a taky si myslím,že by se "pár" nových miliardářů našlo.Na finančních trzích určitě někdo tuto jízdu zachytil,ale problém bude spíš v tom,že preferují brokerské společnosti,které nemají za povinost nic hlásit...takže se to nejspíš nedozvíme..:-))
18. 04. 2009 | 09:31

baal666 napsal(a):

Život už si najde cestu :-) a ČR se uměla vždycky rychle přizpůsobit. Tak nač ta skepse?
18. 04. 2009 | 09:32

Kem Azbrna napsal(a):

Na krizi vydělali ti, co ji způsobili. Většina "miliardářů" je daleko před úvahami tohoto fejetonu. Jejich klub je uzavřený a nebudou nám sdělovat, kdo a jak včas prodal akcie, které si vypůjčil.
18. 04. 2009 | 09:45

Kraken napsal(a):

Vážený pane Michle,nechte toho."Zajímavě" napsané, ale podobných propagandistických článků bylo napsáno před krizí spousty. Přečtětě si Kapitál a pověste kapitalismus nahřebík:DD.
18. 04. 2009 | 10:28

Petr napsal(a):

Vazeny pane Michle,
prave ta Vase Raika mi neomalenym zpusobem nuti pravidelne penize bez jakehokoliv zajisteni - delaji to velmi hloupe, zrejme cileno na mene vzdelanou skupinu s vysokym RPSN (pry jako ze specialne vybrany zakaznik :-)). Brzy svoji pujcku doplatim a prcham od teto banky, ktera pouziva prave tu retoriku a zpusoby, ktere Vy kritizujete. V severni Italii a Rakousku je ta banka uplne jina - na vesnicich funguje temer jako kampelicka a podporuje "malou" ekonomiku.Lide ji maji radi. Tady me to zklamalo - dravci, kteri chcou rychle vydelat za kazdou cenu. I tehdy mi pujcili bez problemu - nebojte, neutracel jsem za to co nepotrebuji ale otocil jsme to v podnikani. Ten clanek mi pripada zbytecny, mel jste alespon napsat, ze jste o te jizde vedel jiz pred 2 lety - ja tedy ano a to ani nepracuji v bance. Navic spousta financniku jiz od 2007 pribrzdovala, jento nebylo diky masivnimu narustu tak videt. Ze by vsude byli jen hlupaci se mi opravdu nezda. Tak to tak nejak nechapu, dnes chce byt holt kazdy financni filozof.. Jenze po bitve je to opravdu easy..
18. 04. 2009 | 10:59

textilák napsal(a):

Smysl .......
Na posledním místě našeho snažení budiž člověk ......
Zisk je modlou žití a našeho pachtění. Mít víc a víc.
Krize finanční přerůstá v krizi hospodářskou. v podhoubí se krývá krize morální. Lži a podvody, marketing, to vše směřuje k zisku který buď na dluh nebo ve jménu pomoci shrábnou vyvolení.
Politici a novináři rostou jak houby po dešti. Všehoschopní populisté,korytáři zaprodanci bez vlastního úsudku.
Volný trh je v globálním světě na rozcestí. Vážený pane která cesta nevede do pekla je jich moc a politici,ekonomové,věhlasní demokraté ji posunují k hnědému nebo rudému hnusu.
Njdeme tu správnou.....
18. 04. 2009 | 11:24

filip1984 napsal(a):

Já si toho všiml. V roce 2004 sem kupoval akcie ČEZ za 200, prodal sem je vloni v červnu za 1100. Na to abych se stál miliardářem to byl však malý objem
18. 04. 2009 | 12:21

bábrle napsal(a):

Protože hlas normálních lidí do nebe nejde a vláda se starala sama o sebe a ne o prosperitu státu a pustila ze řetězu všechny vykuky, šejdíře a podvodníky. Bohužel v konečné fázi to neodnesou ti na hoře - a když tak jen málo - ale v největší míře to semele ty lidi dole, lidi - které potřebují ti vyvolení jen jako volební hlas.
Ochranářská funkce státu selhala v plné šíři a výši a totálně. Bohužel nejen u nás, viz náš vzor USA. Státníci celého světa - spojte se - a konečně něco dělejte.
18. 04. 2009 | 12:25

pracant napsal(a):

Zatímco my si tady čteme hovadiny na netu, tak někdo ty peníze vydělává....
18. 04. 2009 | 12:42

drobas napsal(a):

Že by nikdo nevydělal, to není tak úplně pravda. Já si za tu dobu skromně přilepšil o necelý meloun, a to jsem "drobas".

A proč si té "jízdy" nikdo nevšiml? Ale všiml. Všichni si všimli. Pouze skutečných faktů o tom, že je založená na podvodu a lži v hypotečním byznysu, si nemohli všimnout. Protože hlavní příčina celé bubliny - rizikové hypotéky oceňované ale jako bonitní - byla, jako obvykle, založená na lži dobře obalené a zapouzdřené, v několika vrstvách jako cibule, aby se přes ně nikdo nedobral jádra pudla. Na lži, o které v té době, než pukla, vědělo jen pár tisíc zasvěcených v (amerických) investičních společnostech a investičních bankách, kteří byli ale vázání mlčenlivostí a bankovním tajemstvím.

Zasvěcených zaměstnanců a manažerů těch institucí, které dnes už buď neexistují, nebo paradoxně žádají (americký) stát o záchranu z veřejných rozpočtů.
18. 04. 2009 | 12:45

Vojta Harok napsal(a):

Za vším stojí snaha administrativy (začátek s Billem Clintonem), aby každý Američan měl svůj dům. Na banky byl vyvíjen brutální tlak, aby půjčovaly. Například, když si chtěla banka otevřít pobočku v malém americkém městě, musela se zavázat, že poskytne tolik a tolik hypoték. Takže vinou není málo regulace, ale naopak příliš silné vměšování státu do ekonomiky. "Cesta do pekel..."
18. 04. 2009 | 12:51

ekonom napsal(a):

Ve dvacátém století dospěl J. V. Stalin k závěru, že kybernetika je buržoazní pavěda, zakázal ji a pro jistotu poslal pár vědců na Sibiř. Neměla to byt EKONOMIKA?
18. 04. 2009 | 12:58

princip zůstává stejný napsal(a):

Pokud se autore divíte, proč nikde není vidět žádné stádo těch mazaných spekulantů (tedy těch chytrých, ne těch nevědomých mas které prodělají vždy), kteří na bublině vydělali, pak vězte, že nejvíc křičí ten, kdo prodělal, ne ten, který spokojeně vydělal. ten spokojeně mlčí a potichu si mne ruce.
A pak nezapomeňme na klasické pravidlo - zatímco většina prodělá, vydělá pouze menšina. Někdo je to 80/20. Takže i mezi mazanými spekulanty je většina těch, kteří prodělali, a ta menšina v dnešní atmosféře nemá zájem ani potřebu někde šířit, že naopak oni vydělali.

Není to nic nového. Podívejte se do Česka, třeba do politiky. Funguje to stejně. Když se provalí, že nějaký mafián propojený se státními úřady a politickými špičkami vytuneloval díky svým přátelům v parlamentních, vládních nebo komunálních funkcích miliardy z veřejných peněz, anebo že neoprávněně získal státní zakázku od stranického kamaráda úředníka nebo ministra za přemrštěnou cenu a bez výběrového řízení, obvykle si můžete všimnout, že ten jeho tunel se taky děl hezky potichu a bez zbytečného halasu. Medializace skutečnosti, že dotyčný velkozloděj "vydělal", není skoro nikdy v zájmu toho, kdo takto "vydělal".

Takové informace obvykle - a ještě jen v případech, kdy to není včas pohlaváry shora důkladně zameteno pod koberec a začištěno - prosáknou ven a do médií až dodatečně, a ony špičky i poté udělají vše pro to, aby věc pokud možno vyšuměla a zmizela z předních stran.

To je taky například důvod, proč byly zakázáno zveřejňování odposlechů veřejných činitelů (dřív, než se je podaří někde politickým vlivem zarazit a zablokovat shora). Nabourává to totiž lukrativní byznys, a přivolává zbytečnou publicitu. Tu, o které zde je řeč - že někdo na něčem slušně "vydělal".
18. 04. 2009 | 13:37

Zajicek8 napsal(a):

"Akcionáře, podílníky, pojištěnce atd. nezajímá dlouhodobá perspektiva" Proč? Protože těmi akcionáři, podílníky atd se během ropné krize v 70. a 80. letech minulého století stali obyčejní občané, tzv. "americké babičky". Ti chtějí, aby jejich investované peníze přinesly každý rok stabilní úrok. A tak peníze přelévají z bank do akcií podle momentální výše úroky/dividendy. A všichni ti manažeři jsou okamžitě odvolávaní, pokud jsou akcionáři nespokojení. Takže každý z manažerů se snaží nastartovat perpetum mobile, které ho udrží ve funkci. Nejvyšším zájmem manažerů již není rozvoj podniku v budoucnu, ale udržení dnešní výše zisku.
Opravdu si myslíte, že manažeři amerických automoblek nevěděli, že velkým vozům s vysokou spotřebou odzvonilo? Tak hloupí nejsou, bohužel si dokázali spočítat, že změna orientace firmy na výrobu menších a úsporných vozů bude extrémně drahá, sníží zisk firmy a oni přijdou o dobře placené místo. Tak pevně zavřeli oči a doufali, že se stihnou zabezpečit do doby než firma zkolabuje.
Snad přicházející krize očistí ekonomiku od takovýchto subjektů. Ale to je jen zbožné přání.
18. 04. 2009 | 14:11

jogín napsal(a):

Frante: tohle je mechanizmus, kterým spekulanti stahují prachy z reálné ekonomiky. Paníze se přece dělají kšeftem, proč se zatěžovat nějakými technologiemi. Stavět fabriku, shánět personál, starat se o odbyt? Proč? Investujte do akcií, máte zisk bez námahy. A můžete si na akcie vypůjčit, koupit další a vyděláte dvojnásobek. No a pak je v oběhu spousta papírů na dluh, majetek roste, ale jen na papíře, protože výroba je stejná. Není náhoda, že v krizi zkrachoval Island s třetinou lidí ve financích a že Anglie to odskákala z Evropy nejvíc.
18. 04. 2009 | 14:31

Komentátor napsal(a):

Ono se to krásně rozdává a půjčuje.Virtuální peníze.Nikoho to nebolí.Kdyby to šlo z kapsičky těch pitomců co podělali ekonomiku jako takovou v globálu tak je to jedno-investovals blbě -smůla ,tvoje chyba.Jenže,ty co maj tak zákonitě určujou pravidla,to je jasný.Ale,tak teda uvažuju takhle ,sem ekonom jistim se počítám s horšími časy.Ne ne ,na nás nikdo nemá.I ten Křovák nebo blbej domorodec v pralese je pro mě od této chvíle víc ,než kde jakej klotovej rukáv.Proč?Protože dělá vše pro to aby přežil.Nehraje si na boha,protože ví že je takhle malej.To co se teď stalo připomíná jednu věc.Babylonská věž-pícha a nenažranost.
18. 04. 2009 | 14:44

M.Š. napsal(a):

Já nevím proč se stále mlží a vymýšlí jakési podivné spekulace,když je jasné,že za finanční krizí je úplně něco jiného.Když se bude lhát do vlastní kapsy,tak je zjevné,že se nic nevyřeší,a vše dopadne špatně.
Informace od pramene,Simon Johnson(jistě si najdete,kdo je to...):
"Svou hloubkou a náhlostí," argumentuje Johnson, "připomíná americká hospodářská a finanční krize šokujícím způsobem situaci, jaké jsme nedávno byli svědky na vznikajících trzích". "Avšak," dodává Johnson, "zvlášť znepokojující je to, že elitní podnikatelské zájmy - v americkém případě finančníci - hrály ústřední roli při vytvoření krize. Hazardovali stále více a více, podporovala je vláda až do nevyhnutelného kolapsu." "Velké bohatství, které finanční sektor vytvářel a koncentroval, poskytovalo bankéřům obrovský politický vliv."
Podle profesora Johnsona nyní moc finančního sektoru brání vyřešení krize. "Banky nechtějí uznat plný rozsah svých ztrát, protože to by odhalilo, že jsou insolventní. Toto chování je ničivé: nezdravé banky buď nepůjčují, anebo zoufalým způsobem riskují investicemi, které by mohly přinést velké zisky, ale pravděpodobně nepřinesou žádné. Ekonomika trpí dál a bankovní kapitál dál upadá - takže vzniká vysoce ničivý cyklus.
Johnson argumentuje, že odmítání mocných institucí přiznat své ztráty - čemuž napomáhá vláda, která je zajatcem finančníků - způsobuje zřejmě, že se krize nevyřeší. Z krize podle něho takto vznikne dlouhodobá, neřešitelná hospodářská stagnace.
Tak co na to mouřeníni.Chcete říci,že máte jiné informace a že jste chytřejší a moudřejší,čecháčkové,kteří vše vědí a vše dovedou zařídit!
Pěkný den M.Š
18. 04. 2009 | 15:31

Medikolog napsal(a):

Ale vydělalo moc vydělalo, lze li uloupené, podvodně vylákané či jinak ukradené nazvat výdělkem (tento pojem slušní lidé spojují s poctivou prací). Jenom je to relativně úzká samovyvolená skupina nejmocnějších držící se "skromě" v anonymitě v pozadí. Peníze se totiž nevytratí, jenom je někdo "přemístí" ... a Obamova administrativa dává svým složením záruku, že "soukromí" této skupinky zůstane zachováno a žádná restituce ukradeného nehrozí. Možná to je tím, že válčení je tak drahé...
18. 04. 2009 | 15:40

Jiří Karel napsal(a):

Vážený pane. Váše uváha vás usvdčila, že jste nic nepochopil a máte prachbídné informace. Okolo vás zbohatlo docela dost subjektů! Vždy se mohu jen smát, jak naši analytici, zcela bez relevant info něco hlásají. Ať žije nevědomos. I díky trumpetám, jako jste vy - d.marek, j.sýkora, pikora a spol, je společnost docela slušně matena. Zdar!!!
18. 04. 2009 | 23:08

Petr Vileta napsal(a):

Možná jsem na to přišel už před lety, ale nejsem nikdo významný, tak se tu moji pravdu nikdo nedozvěděl. Kdysi jsem vymyslel toto:
Perpetum mobile neexistuje. Technici to vědí, jen ekonomové to ještě neví.
19. 04. 2009 | 02:15

Kelly napsal(a):

To Osto:
Já osobní dluh nemám u banky ani u nikoho jiného, kromě toho, co za mě udělali jiní, ale stále nevím na co. Já vyrostl za socialismu, kdy jsem se naučil zásadě, že nejdříve si na něco našetřím, a potom si to půjdu koupit. Druhá zásada učila, že největší osobní ostudou je, si půjčit a nevrátit. Pokud si vzpomínám, za socialismu byla zásada vyrovnaného státního rozpočtu prioritou, že se nejdříve napočítaly příjmy státního rozpočtu a poté se rozdělily výdaje tak, aby plus a mínus byly 0. Tedy, nejdříve se napočítalo, jaké hodnoty se vytvoří a poté se tyto hodnoty rozdělovaly. Dnes se lejou peníze do ekonomiky bez ohledu na to, jestli se hodnoty vytvořily a nebo vytvoří, a v tom je ten základní problém tohoto systému. Ještě jednu otázku bych tu rád nastínil. Daně nejsou ani kapitalistické ani socialistické, daně jsou jedny a je to část peněz, která se Vám odkrojí z Vašeho výdělku na krytí potřeb státu, tedy něco, co jste ve skutečnosti odpracoval a zasloužil jste si, ale je Vám to vzáno na potřeby státu, a nebo třeba krytí dluhů, které za Vás někdo udělal třeba i o generaci dříve. Takže, každý kdo za socialismu platil daně, což byl každý, přispíval na výstavbu státních podniků ze své životní úrovně. Poté přišla privatizace, které toto vše najednou někomu přidělila .- např. Koženému . Ten systém si přece dobře pamatujeme, přišlo se ke známému do banky, půjčilo se řekněme 50 mil. Kč, milion se dal pod stolem zpět, za zbytek se koupil podnik, ze kterého se příjmy odváděly na jiný účet, (např. dceřiná společnost) a dluhy se nechávaly na tom starém podniku. A až na tom druhém účtu bylo dost peněž, tak se podnik vrátil státu ke konkurzu. Tedy, já nezávidím lidem jako je Gates, kteří dobou myšlenkou zbohatli, mně jen vadí privatizátoři, kteří si přes noc rozdělili majetek, na jehož vytvoření si občasné za předešlé doby odkrajovaly ze své životní úrovně. Pro rekapitulaci, takže po socialismu tu nezůstal žádný státní dluh, a na privatizaci se vybralo, pokud se nemýlím, 700 mld. Kč. Za 19 let se všechny tyto peníze utratily a mimo toho vzniknul dluh cca 1 bilionu Kč, tedy což je dnes také těch mých 95 tis. Kč. Trošku neefektivní hospodaření se mi zdá poněkud.
19. 04. 2009 | 09:16

petr napsal(a):

To bude proto že jste pane Michl fracek, který se válí v nakradených penězích v Kellnerovce a Kočárkovce bance.
19. 04. 2009 | 11:51

češka napsal(a):

Pane Michl, kdy si někdo z ekonomů veřejně položí otázku
1/ "kam šly peníze z tunelů?".
Vždyť ten scénář je stejný v bývalé NDR, u nás, v Maďarsku...
2/ Kdo organizoval "tunely"
3/ Proč vůbec "tunely" organizoval, když i malé dítě pochopí, že se tím odčerpávají peníze, které by mohly sloužit zvýšené spotřebě většího počtu lidí a tím i větší poptávce. Je chybou státního managementu, že si nevšiml, jak početná je skupina lidí, jejichž příjmy pokrývají základní životní náklady.
19. 04. 2009 | 18:24

Důchodce68r napsal(a):

češka:
Paní češko, otázku kladete správně, odpovědi od ekonomů se nedočkáte, oni se bojí.
Kdo se nebojí, je například paní Lída Rakušanová (dříve ve Svobodné Evropě, pak na středních vlnách v ČRO6, nyní právě v jejím blogu http://blogy.rozhlas.cz/nod... , Projděte si ho zpětně, moc zajímavé, budete spokojena, ještě to nekončí.
20. 04. 2009 | 02:37

Hloupý Goyim napsal(a):

Frante napsal(a):
Protože nikdo nedokázal odhadnout jak rizikové jsou ty půjčky. Co ale trklo i mne, jak to že ceny podílových listů akciových fondů stoupají rychlostí 15-20% za rok, když ekonomiky zemí z nichž je portfolio rostou max 5%? Kde se bere ta hodnota navíc? Chtěl jsem na to téma zavést dialog s někým na internetu ale partnera jsem nenašel ....
************************
Pane Frante, nejde o magii. Ceny akcií odrážejí ve větší míře zisk než tržby a když porovnáváte vzrůst kursů akcií s HDP - HDP má blíže k tržbám než k zisku.
1 USD rozložený do akcií v r. 1801 ještě před rokem představoval výnos kolem 700.000 USD. Lidská vynalézavost a práce je schopna produkovat hodnoty/zisk exponenciální řadou. Pouhých zhruba 7% průměrného ročního nárůstu hodnoty akcií udělá zisk 700 tis. USD z 1 USD během 207 let. To je velké tajemství, které znají Talmudisté a illumináti.
20. 04. 2009 | 22:37

Jan napsal(a):

21. 04. 2009 | 14:45

Čochtan napsal(a):

Už je to pár týdnů, ne-li měsíců. co tu někdo zasvěceně psal o CRA jako prvopočátku dnešní krize. Já blbec jsem si to neuložil, a teď to nemohu najít.
Gentlemen, ví někdo o tom víc ?
23. 04. 2009 | 20:43

Jozef napsal(a):

Proc
particka pseudobankeru razila zradny mechanismus"pujcime vam penize,ktere nemame a vy si za to koupite veci,ktere nepotrebujete?"
Proc si to nikdo nevsiml.

Pan Michl,ste "skeptik:vsechno zalezi na lidech,na motivaci..."

Male posunutie vyznamu:vsetko zalezi na lidech v masmediach,na ich hodnotach a motivacii
Lebo "co nie je v masmediach,to neexistuje".
Dnes sa uz v niektorych masmediach mozu objavit otazky.Ak sa budu moct objavit aj analyticke odpovede,svitne nadej na optimizmus.
26. 04. 2009 | 09:10

Bisnis Online napsal(a):

The warnings of experts can not absolutely nobody, will be charged with a maximum spread of alarm messages. See scientists warning before the earthquake in Italy.
12. 06. 2009 | 14:21

optim.ista napsal(a):

Jestli chcete být slavný, není nic lehčího. Postavte diskuzi nebo dokonce odpověď na pár jednoduchých otázek: jakto, že krize se řeší papírovými obrázky, jakto, že se spotřebovává stále víc nepotřebností, jakto, že nejvíc vydělávají ti co neprodukují a jen spekulují.
15. 08. 2009 | 16:03

omar7 napsal(a):

[url=http://vb.5b5b.com/f113/][b]ثيمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f18/][b]نغمات[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f192/][b]رسائل[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/][b]جوال[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f12/][b]برامج[/b][/url]
[url=http://www.arab-photos.net/][b]صور[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f17/][b]مقاطع بلوتوث[/b][/url]
[url=http://www.arab-movies.net][b]افلام[/b][/url]
[url=http://www.arab-games.com][b]العاب[/b][/url]
[url=http://vb.5b5b.com/f43/][b]كورة[/b][/url]
[url=http://www.sh8d.com/][b]دردشة[/b][/url]
[url=http://www.newn2r.com/][b]نيونار[/b][/url]
[url=http://www.trgmh.com/][b]ترجمة[/b][/url]
[url=http://vb.sh8d.com/][b]منتدى[/b][/url]
[url=http://www.galiti.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.3atboha.com/][b]شات[/b][/url]
[url=http://www.re44re.com/][b]دردشة كتابية[/b][/url]
[url=http://www.skkkr.com/][b] شات سكر[/b][/url]
31. 08. 2009 | 17:45

Louis Vuitton napsal(a):

Accumulated 152 years of travel essence, this summer has launched a series of travel goods and accessories: including Monogram Eole suitcase with the wheel and attached design which is divided into two sizes of Epi Bourget bags; more apple red and dark purple Vernis leather Pegase board suitcases. The new travel series is designed to allow layers of maximize space, the bags ingenuity function makes the intake mission more orderly, protective buffer device for hanging the handle is very heartening; the most important thing is - the LV luggage of Size 50 cm are in compliance with IATA specifications of international check standards. :oops:
22. 10. 2009 | 08:58

Free Ringback Tones napsal(a):

thanks you very much for your information
15. 03. 2010 | 00:32

VeraLindsay napsal(a):

freelance writer
25. 03. 2012 | 11:04

Ixag539x napsal(a):

neobmedzis mining tulrte aspon na protect v ktorom je? som velmi rad ze si to pridal a rad by som ich pouzil na kopanie nejakej diery kde budem nieco robit
26. 08. 2013 | 13:44

fIbC7IIn2 napsal(a):

Eloraam na to zvysoka kasle. Kdyby tomu tak<a href="http://wfffomhiz.com"> nbelyo</a>, tak misto pridavani novych hovadin opravi otravne bugy, ktere tam jsou od verze 1.2.5. Jasne dela to ve volnem case, ale s jejim pristupem at se nedivi, ze jeji byt uzasny mod brzo zmizi se spousty serveru, protoze adminy prestane bavit neustale resit ruzne duplikacni bugy, pady serveru a lagy.
27. 08. 2013 | 11:59

RgWLDAABn0nq napsal(a):

Does that mean Does that mean Oriental / Asians no longer hate Black folks!!Lets face it you are all now dnacing and raving to our musical creations, beit Soul, reggae, dancehall.I still find it amusing to watch you'all.Enjoy!!! http://xzdbxm.com [url=http://cudltxmgajs.com]cudltxmgajs[/url] [link=http://cllfxwz.com]cllfxwz[/link]
28. 08. 2013 | 15:01

ZRsADICcAdJ napsal(a):

What do you mean get her back??If she rejected you then you never had her.and if you are <a href="http://kallzlnml.com">menniag</a> getting her back in an act of revenge, then I would have to day that not right.Seriously if she rejected ya, then it is a lost cause there stud,Sorry
30. 08. 2013 | 09:23

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy