Přímá volba prezidenta je jenom šidítko

18. 07. 2012 | 08:56
Přečteno 2411 krát
Poté, co budou na prezidentský úřad kandidovat také Vladimír Dlouhý, Ladislav Jakl a Pepek Vyskoč z Putimi, nabyl tanec kandidátů už vysloveně groteskního charakteru. Média dělají sice všechno pro to, aby si voliči nevšimli, že přímá volba prezidenta je v této formě jen komické šidítko, jež má odlákat jejich pozornost od jiných věcí (asi od těch stále víc na světlo vycházejících malverzací či sociálních nespravedlností, ale možná jen od prohlédnutí podstaty dělby moci) - ale chápeme je, zaplní tím stránky, někdy i první, asi jako dopisem ‚nevinného Ďurička‘ Davidu Rathovi. Tato přímá volba je akt v duchu „vlk se nažere a koza nám zůstane celá“. Volové si zavolí a my si to dál budeme dělat jako vždycky.

Chtěli jste pořád nějakou přímou demokracii, tak tady ji máte, kousíček, no, zablbnete si při kampani a volbách a nezmění se nic.

Nově přímo volený prezident má být slabší než nyní, jak ten zákon praví, ale se silnějším mandátem. To je samo o sobě už při prvním poslechu hloupost. Bude-li chtít využít svůj silný mandát, bude se muset neustále dostávat do konfliktu s vládou i parlamentem, stále se dovolávat hlasu lidu a obávám se, že to kocourkovský charakter této země jen zvýší.

Náš patlament (to byl původně překlep, jak mnozí čtenáři možná pamatují, ale je myslím dobrý) zplodil jako obvykle nedochůdče, tentokrát asi záměrně, ale možná je ještě šance toho mrzáčka léčit. I když si nedělám za současného stavu moc naději.

Byly tu obavy, vyjádřené například mým oblíbeným europoslancem panem Fajmonem, že přímá volba povede k destrukci ústavního systému. Nuže, měla by naopak vést k rekonstrukci toho systému směrem k větší osobní zodpovědnosti. Když už prezident, pak také hejtmani, primátoři a starostové by měli být voleni přímo, jako je tomu na Slovensku. A logicky mít především daleko větší pravomoci. A taky by bylo nutné posílit kontrolní orgány. Už se směju předem.

Poznámka privátní: zároveň s posílením prezidentského úřadu by bylo dobré zdůraznit skutečnost, že jde jenom o úřad, nikoliv hlavu monarchie a kupříkladu milosti zcela zrušit. A odstěhovat konečně ten úřad z Hradu, mimochodem.

Dále je zde obava, že prý budeme mít příliš mnoho voleb a moc utratíme. Pokud se nám povede volby termínově pospojovat, náš lid to při své příslovečné inteligenci jistě zvládne. Dále je už tuším na cestě zákaz hnusných a drahých billboardů, jako ho už mají dávno na Slovensku, a jistě by nebyl, při lásce patlamentu k úsporám, problém úspory poněkud rozšířit. Vezmeme-li si za vzor USA, v Massachussets jsou povoleny jen ty plakáty a poutače, které se nosí na tyčích.

Jiný a bližší vzor: Francouzi si volí prezidenta, primátory atd. přímo už asi půl století a snad lze říci, že jejich politická kultura je přese všechno poněkud zralejší, než naše. Takže inspirujme se tam - stačilo by stanovit celkový výdajový limit na kampaň jednoho kandidáta, stanovit limit na příspěvek fyzické osoby během jedné kampaně (bez ohledu na to, kolik podpoří kandidátů), zejména zakázat sponzorování kampaní právnickými osobami vyjma politických stran, zavést povinnost jednoho zvláštního účtu pro volební kampaň jednoho kandidáta… Líbí se mi také povinnost každého kandidáta určit mandatáře, který na svou čest zaručí správnost a poctivost vedení účetnictví v průběhu kampaně a odevzdává to účetnictví příslušné kontrolní autoritě. (Osobně bych kontrolu hospodaření politických stran svěřil nějaké Transparency International, ale to jen tak mimochodem). Nemusíme všechno zpatlat sami…

Hlavně neberme sliby kandidátů, co všechno změní, až budou nahoře, moc vážně. Ne proto, že by je třeba někteří vážně nemysleli. Nebudou k tomu za daných podmínek mít vůbec žádnou možnost. Ten, koho zvolíme, tam bude sedět a bude na známkách. C’est tout, když jsem byl u té Francie.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Eleshar napsal(a):

No a kandidát nejsou o nic lepší než samotná volba. Nedávno to tu jakž takž shrnoval jeden čtenářský blog. Celé je to jen šaráda, která má zabránit ostudě, jako to byla naposled. Pokud se nevzmuží nějaké osobnosti, tak to zase bude jen volba mezi kandidáty mafie - Fischerem a Zemanem.
18. 07. 2012 | 09:03

Pepa Řepa napsal(a):

Přímá volba prezidenta je jenom šidítko
A to jste zjistil teprve teď?
Chléb a hry.
Kolega pod Vámi už hru rozvíjí. A to zbývá víc než půl roku.
18. 07. 2012 | 09:14

Ives napsal(a):

Vážený autore, pokud bude Pepek Vyskoč splňovat veškeré požadavky na účast ve volbě prezidenta, tak se jí také může zúčastnit. Strčtě si někam vaši intelektuální nadutost a nadřazenost, čouhá to z vás jako vidle z kupky sena. Zrovna tak jako vy můžete demokraticky prezentovat své názory, tak onen Pepek může kandidovat. Vzhledem k současnému kreditu politiky a jejích představitelů má můj hlas jistý.
18. 07. 2012 | 09:39

Joe Ratata napsal(a):

Jak byl znovuzvolen starosta našeho města?
Kandidoval na kandidátce ODS a do zastupitelstva se nedostal,přestože byl na prvním místě kandidátky.Dva zastupitelé,kteří skončili nad ním odstoupili a on postoupil do zastupitelstva.No a to si ho zvolilo za starostu.
A pak že volby mohou něco změnit!Když se nechce!
18. 07. 2012 | 09:42

Viola napsal(a):

Dobré nápady

Já bych se jen zeptala, proč by úřad presidenta neměl být na Hradě a co by tam bylo. Tím, že tam něco je, se ten hrad udržuje a když přijedou zahraniční návštěvy, tak ví, kam přijely, do státu, který ctí vlastní historii.

A pak ještě poznámka k financování předvolebních kampaní třeba prasidenta, zrušila bych vůbec financování a bilbordy. Na co má skoro každý internet a ten, kdo nemá, může zajít tam, kde ho mají a na co je TV - veřejná, proč by se TV měly platit kampaně, vždyť je to zábavné a spíše TV by měla zaplatit kandidátům, když vystoupí.

President na známce by měl být pozitivní, měla by to být vlídná tvář a milá, ne vypadající jako čert, kterému upilovali rohy.
18. 07. 2012 | 09:46

média hledání kandidáta vždy znemožní napsal(a):

Odstěhovat ten úřad z Hradu by znamenalo, že si pražští realitní žraloci a církevní nenasytové vážně ublíží ve rvačce o privatizaci.

Jako prezidenta bych bral nějakého pečlivého, vlastensky naladěného úředníka, jako byl doktor Beneš. Možná ještě v nějakém zapadlém koutě Černína sedí nějaký, kterého zapomněli vyrazit.
Mohl by mít pravomoci trochu bližší té monarchii. Jen hlavně už žádné zdivočelé účetní a staré gumaře.

Tady je laciná pracovní síla a značná volnost v nalézání práva. U nás by zástupy faraónových služebníku přenášely na tyčích ty billboardy i s betonovou zátěží.
Ve Francii je také klidně možné bývalého prezidenta obžalovat z trestných činů.

Ach, Fajmon, člověk se hned zasní... a představí si lázně Jáchymov a štoly pod nimi.
18. 07. 2012 | 09:49

PB napsal(a):

Ivesi, vy jste měl na mysli jistě pouze FORMÁLNÍ náležitosti Josefa Vyskoče z Putimi - nikoli jeho SKUTEČNÉ začlenění se do okruhu uchazečů o post hlavy státu.
Nerada přirovnávám republikánského Sládka k tichému, skromnému, pracovitému a oddanému Pepíkovi, ale - jak známo - Sládek měl také všechny formální skutečnosti v pořádku - a jak splavně ho jako veš na WC "spláchli".
Takže tu neintelektuálujte vy, protože takové řeči mívám nejradši.
Neuražte se, ale vy - ač jistě politiku českou bedlivě sledujete - jste ještě nepochopil, jak to OPRAVDU funguje.
A stále věříte, že žijeme v demokracii.
Koukněte se odpoledne na ČT24, takové dětinskosti nevymyslí ani půlroční dětičky na pískovišti!
18. 07. 2012 | 10:00

Jan Žura napsal(a):

Pane Koenigsmarku, i vy, jako bývalý disident, jste svými články např. v Právu pomáhal vytvářet iluzi, jak nám to tu po pádu komunismu pěkně klape. Nepodezírám Vás ze zlých úmyslů, ale zatím co vy jste jásali a při každé příležitost očerňovali čtyřicetiletou minulost (vy tak činíte dodnes, ne, že by mnohé nebylo pravda, ale současnost je daleko důležitější), vaši kolegové si rozebírali to, co bylo těmi komouši vytvořeno. Rozkradený stát je hrůza, ale naprostý rozklad morálky na těch nejvyšších místech, prorostlý do nižších pater, všude kam se podíváte, je to nehorší, co tuto zemi mohlo potkat. Kromě Vás vidím z té disidentské party snílků jen několik, kteří se vzpamatovali alespoň trochu, ostatní si rochní dál. A z nich se má vybírat prezident jako hlava státu? Mezi kandidáty nevidím ani jednoho, který by mě inspiroval na cestu k volební urně. Pravím, ani jediný.
18. 07. 2012 | 10:15

jarpor napsal(a):

Autore,

nic nového jste sem textem nepřinesl... kromě toho, že nadšencům, jak posílila demokracie přímou volbou prezidenta kazíte radost ... z hry, o které oni myslí, že je vážný státnický akt.

Když už, tak jste měl s tímto textem přijít v době, kdy se v parlamentu o přímé volbě rozhodovalo... to zpoždění už nedoženete... Nadšenci si své nadšení vzít nenechají...

Hezký den
18. 07. 2012 | 10:15

Black napsal(a):

Smutné je že přímo volený president bude mít opravdu silný mandát. Pokud má dnes uspět ve volbách, dosáhne toho kritikou současné vlády a poměrů. Toto stanovisko bude muset uplatnit i po svém zvolení, tedy bojovat proti vládě a parlamentu- přibude tak další významný článek demokracie, který přispěje k rozhádanosti a destrukci ve státě.
Jinak si opravdu myslím že Gott nebo Okamura by tam byl lepší než politici, i když to zní populisticky
18. 07. 2012 | 10:42

Stařeček napsal(a):

teď se hodně mluví o rozdělení Československa. Nemohu, než slovenskému národu pogratulovat. Od té doby, kdy mají samostatnost, nás předběhli o několik délek. Začali z horších podmínek, jsou bez horní komory, volí prezidenta sami už po několikáté a bez ostudy, výroba roste a nestagnuje, přes všechny problémy je tam vyšší úroveň kultury jednání, mají lepší podmínky pro důchodce, lépe se starají o zdraví, jsou na svoji zem hrdí, nestydí se za ni a to by je Maďaři nejraději rozvrátili a spolkly. Zato my jsme to s našimi vládami podělaly. Jsme potravinové smetiště, evropské šrotiště a dodavatelé levné pracovní síly do podniků, kterých nejsme vlastníky. Nejprve do republiky dovezeme evropský autošrot a teď pan ministr hledá záminku, jak ty koupené ojetiny přes nový zákon o STK dostat na šrotiště. Peníze jsou zčásti rozkradeny a z části vyvedeny z republiky. Prostě vláda rozpočtové odpovědnosti.
18. 07. 2012 | 10:45

Jan Žura napsal(a):

Také několik haj.lů měli, ale dovedli se jich zbavit. Na co my jsme hrdi? Na pár sporadických sportovních úspěchů a pak dlouho nic? O světově významném vědci profesoru Holém ví jen hrstka zasvěcených, zato o pokleslých celebritách typu fujt.jbla Mareše kdekdo.
18. 07. 2012 | 11:08

antiovce napsal(a):

Stařeček
protože slovákům došlo co je Mečiar zač a poroučel se z vlády. Zato naši ovčani vynesli Klause až na hrad. Všechno souvisí se vším.
18. 07. 2012 | 11:10

buldatra napsal(a):

Já bych ten nadpis poněud upřesnil:
Přímá volba prezidenta je zbrusu nové šidítko z veliké, ale opravdu hodně vélilikananánské hromady šidítek.

A různá šidítka se z té pestré hromady vytahují dle aktuální potřeby. Každý den nové šidítko a hned je klid na práci.
18. 07. 2012 | 11:23

Dáša N. napsal(a):

Každý nový premiér si na klíčová místa dosazuje své lidi v souladu s byzantinskou tradicí této země. Tak proč by si nemohl dosadit na Hrad i svého prezidenta?
18. 07. 2012 | 12:45

Baba Jaga napsal(a):

To: Stařeček
Nevím, odkud máte informace, že se Slovákům daří lépe. Průmyslu jim tam rovněž příliš nezůstalo a na lontu dle mých poznatků rozhodně nežijí radostněji a lépe nežli my.
K tématu kopíruji svůj příspěvek z předcházejícího bloku.
Dlouho si myslím, že by bylo nejlépe funkci presidenta zrušit. Ale pokud se bez ní ostatní lid neobejde, pak:
Nejlépe by bylo, kdyby zakandidoval někdo, kdo už má řádně našetřeno, nechce svůj majetek přenechat svým potomkům či jiným příbuzným a na stará kolena (nad 70?) se pro radost a za své ujme funkce presidenta, možná i doživotně. Pokud by po jeho státním pohřbu nějaký majetek zbyl, zůstal by na vylepšení provozu kanceláře.
Já nikoho takového neznám, ale jistě by se taková či takový mezi námi našel. Hlas bych mu dala bez váhání. Jak by to bylo s prvním pánem či dámou by si dotyčný určil sám - nejlépe před nástupem do funkce rozdělením rodinného majetku a vložením své části do presidentského fondu.
A chtěla jsem si pochválit, jak hezky dnes jde opisovat re CAPTCHu. Pendrek - snad se mi podaří napodruhé.
18. 07. 2012 | 13:13

nestranný napsal(a):

AD Žura a Stařeček:Plně souhlasím s Vašimi názory.Díky zapleveleným polistopadovým vládám se nám velice nedostává čistého zrna.
18. 07. 2012 | 14:15

resl napsal(a):

Ale doteď, to šidítko nebylo, jak nám ukázal hradní zloděj, který dovedl čr jen kousek od mužika. I když by měl mít menší pravomoce, byvše zvolen Langrem, Topolánkem, za vydatného přispění komoušů. Proč to není šidítko teď, ale rozhodující bambula, který ovládá přes své dávné kumpány, parlament a policii. Nebo myslíte, že by normální stát a nezávislá policie, nechala udělat audit v jeho firmě čez, svými vlastními zaměstnanci ?
18. 07. 2012 | 16:10

Mirek - HK napsal(a):

Pro pana Alexe :

Dneska jste mne překvapil. Neříkám příjemně nebo nepříjemně. Rád čtu vaše příspěvky a líbí se mi váš smysl pro humor a nadsázku. Ale patrně se něco děje, protože i vy ztrácíte pověstný smysl pro humor a už i vás doba "přešaltrovala" na vážnější téma. Musím vám vyjádřit poklonu, protože i v této poloze jste dokonalý a na umělce více než racionální. Pochopitelně s váma opět rád souhlasím. Díky.
18. 07. 2012 | 18:23

Al Jouda napsal(a):

To Joe Ratata :
A Vy byste za půl milionu Kč neodstoupil ?
18. 07. 2012 | 23:09

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy