Po sezoně: Bílý psíček a šulínek

28. 09. 2008 | 11:14
Přečteno 5154 krát
„Když se mi zanítil šulínek,
chtěl po mně třicet korun Julínek,
šedesát chtěl Topolánek
a stodvacet Cikrt,
tak jsem si vzpomněl na heřmánek
a na ty tři se vyprd.“

Tak nějak vypadala roztomilá báseň, která se jednou ocitla v mém mailu s tím, že jejím autorem je docent Bečvář. Pana docenta neznám, ale báseň se mi velmi líbila.

Stále mi tanula na mysli, když jsem tak sledoval spory a debaty o tom, komu odpustit třicetikorunový poplatek a komu nikoliv. Pořídil jsem si totiž takovou dlouhodobější chorobu a zvykl si chodit do vyšetřoven s kapsami plnými dvacetikorun a desetikorun.

Znáte teorii bílého psíčka? Jejími autory jsou Ilf a Petrov. Malíř v době uměleckých schvalovacích komisí, jež schvalovaly obrazy i písňové texty (vložka: někdy, když slyším některé děsivé hovadiny, se mi po komisi až zasteskne) vynalezl metodu, kterou komisi ošálil. Namaloval obraz Krasavice se koupou ráno v lese (rozuměj: dívčí akty) a do rohu dole přimaloval malého bílého psa. Komise si prohlídla dívčí zadky a pak si povšimla psa. Pes na obraz jasně nepatřil – komise upozornila, malíř se kál a souhlasil, ano, moc jste mi pomohli, ten pes tam opravdu nemá být, psa odmaloval a komise schválila dílo, které by bez psíčka možná označila za pornografii.

Myslím si, že třicetikorunový poplatek je vynikající bílý psíček. To platí z kapsy u doktora každý a hned a z kapsy, navíc účel, na nějž ho lékař smí využít, není stanoven, což činí poplatek pro přijímající stranu mnohem veselejším. Když platím v ÚHMKT, je mi až líto, že si mé dvacetikoruny ošetřující lékař nemůže ponechat. O třiceti korunách se pak mohou dobře vést vášnivé diskuse a souboje, šmokové je mohou demagogicky spojovat s drahými operacemi (na které viz výše věru nejsou určeny) a mezitím pěkně hupkyhupky půjdeme na miliardy...

Třicet korun vidíme. Jestliže si ale nějaká nadnárodní Kaiser Permanente koupí či zřídí nějaký Agel a ten si postupně koupí nemocnice, farmaceutickou firmu, výrobu zdravotnických potřeb a zdravotní pojišťovnu, potečou miliardy, které v zápalu boje o tři pětky pravda nevidíme a taky tečou tak nějak abstraktně a kdesi v pozadí. Jenže na ně každý přispějeme ne třemi pětkami, ale pár tisícovkami, obávám se.
A jestli se zhroutí jako nějaká ta americká pojišťovna – to je holt riziko svobodné volby.

Jen, existuje-li nějaká opravdu svobodná volba… No, to ale, stejně jako celá tato poznámka, není nic nového. Ale některé věci myslím nevadí tu a tam zopakovat. Tak se na mě nehněvejte.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

radek napsal(a):

ještě tomu můžeme zabránit ve volbách !!!
28. 09. 2008 | 11:22

Jan napsal(a):

Radku,
věřím tomu, že většina slušných a poctivých lidí tentokrát k volbám přijde. A že ukáže těm, kteří jediné co dokáží - je přisát se jak klíště na nepříliš viditelném místě, bezpracně vysát co se dá a ještě po sobě zanechat infekci, že jejich nestoudné hody skončily.
28. 09. 2008 | 11:28

Zuzka napsal(a):

Dobrý den pane Koenigsmarku. Vůbec se mi nezdá, jak řekl Váš přítel, že píšete příliš intelektuálsky (náročně). Alespoň Vaše blogy jsou jasné a čtivé. Musím říct, že si je v poslední době nenechám ujít.Moc pěkné čtení! Navíc, většinou s Vámi naprosto souhlasím. Děkuji.
28. 09. 2008 | 11:51

Vilém napsal(a):

Pokud si občané ČR nechají vnutit falešné dilema mezi volbou ODS a ČSSD, pak se rozhodně dočkají neveselé budoucnosti bez ohledu na to, kterou skupinu klíšťat si vyberou. Obě tyto strany jsou si podivuhodně podobné, pokud jde o bezohledný způsob prosazování zájmů klientských skupin na účet jak spravedlnosti, tak zbytku společnosti. Představy, že Paroubek, nedočkavě se třesoucí na okupaci Hradu, bude schopen provádět kvalitnější politiku než pustošivý gauner Topolánek, že Rath, který jako ministr našel třídní nepřátele v lékárnících a pořádal na ně hon připomínající lynčování kulaků, bude schopen napravit destruktivní reformy Julínka a vytvořit únosný a kvalitní systém zdravotnictví, to všechno jsou dětinské iluze, kterými nás krmí americká agentura najatá za naše peníze od ČSSD.
28. 09. 2008 | 11:55

Karel III napsal(a):

Slyším opravdu hodně všelijakých problematických věcí. Když mám možnost je neposlouchat, neposlouchám. Když už mi "spadne" do mailu veledílo a já ho začnu konzumovat a neodtrhnu se před úplným zkonzumováním, vrtím nad celou situací hlavou, ne vždy a ne vždy stejně. Ovšem k zastesknutí po komisi jsem se doposud nedovrtěl. Asi že nejsem zanícený.
28. 09. 2008 | 12:22

m&m napsal(a):

Vilém: Vy hodně dáte na média, že?
28. 09. 2008 | 12:43

sasa napsal(a):

Pane Vileme, skoda, ze jste nebyl kulak zijici na prelomu let 40.a 50. To byste si nedovolil takto zlehcovat. Lekarnici se meli a maji jak prasata v zite a zadny Rath je nikdy neohrozil.
28. 09. 2008 | 12:51

radek napsal(a):

to Vilém
ano Julínkové podplacení farm. firmami mají největší starost o zdraví občanů ..., poplatky jsou jenom kouřová clona pro rozebrání nemocnic a pojšťoven, potom nastane ta správná kapitalist. žeň..., soc. dem. není jistě bez chyb, Rath není bez chyb, avšak za jeho ministrování se situace ve zdrav. (dluhy) začala obracet, takže mílí modráci, zamyslete se, jde i o Vaše blízké ...
28. 09. 2008 | 12:56

Vilém napsal(a):

Přiznávám, nedělám nic jiného než papouškuji, co se dočtu v médiích, zásadně se snažím nepoužívat vlastní mozek, a proto nejsem schopen patřičně ocenit geniální sociální demokraty a podléhám i nejprimitivnější manipulaci prodejných pravicových šmoků a místo toho, abych byl kulakem z přelomu 40. a 50 let, žiju dnes, a tudíž mohu lehkomyslně používat příměry, které inteligentní diskutující z řad socialistických voličů považují za ztotožnění, a dokonce se mi ani nelíbí hony na vybrané skupiny, přestože jde o bohaté lékárníky, tudíž vlastně něco jako zločince.
28. 09. 2008 | 12:58

Paul napsal(a):

Julínek - jediný min. zdrav. v EU, který nejen že nezavádí protikuřáckou legislativu, ještě ochranu nekuřáků dlouhodobě a systematicky bojkotuje. Začalo to již na bojích o tom, zda je možná reklama na tabák. Julínek byl samozř. proti všem zákazům. Dnes svůj klientelismus ve prospěch velkých sponzorů jeho reforem a ODS obeceně - Philipa Morrise ČR - nazývá liberalismem. Absolutně se tak vzdává okamžitých, bezplatných a jasně fungujících velkých úspor ve zdrav., ochrany nekuřáků. Jeho osobní prospěch ovšem narůstá
28. 09. 2008 | 13:15

andy napsal(a):

Děkuji za trefný příspěvek.
28. 09. 2008 | 13:21

stále rebel napsal(a):

Píšete zajímavé články,
dokážete o věcech přemýšlet, ale současně si i zachováváte nadhled.
Díky.
28. 09. 2008 | 14:52

Honza napsal(a):

Já jsem taky pro to, aby všechno bylo bezplatně, ale před tím, než to zavedeme, mělo by se všem jasně říci, kdo to bude platit. Argumenty typu "celý život jsem platil pojištění, tak tam ty peníze musí být" jsou sice hezké, ale většina lidí platí částku za kterou se nedá koupit téměř nic.
28. 09. 2008 | 14:57

vlk napsal(a):

Pane Koenigsmarku

dobrý blog, skvěle vypointováno, leč neodpovídající realitě.
Předešlu, že ten trik znám a v praxi používám. Ale o tomhle psát nechci.

Víte , ta tčicetikoruna a boj o ní není /jen/ onen bílý psíček, který má pustit Agely.
Tady jde o zásadní prolomení tabu. O to se vedla a ještě tak nějak vede válka.

Třicetikoruna prolamuje tabu ,že zdravotnitcví je u nás bezplatné na základě zdravotního pojištění. a to je něco úplně jiného.
Mám li použít aleorii, je to oprvnímmalíři,který šel před onu posudkovou komisi a místo dílka socreálismu tam přinesl první akt. A komise řekla , že tvar zadku má třídní charakter a jd e tedy o dílo socialistického realismu.

A tím je podán onen prstíček. Teď už bud e jen stále víc a víc zpoplatňování. Tedy více nahých zadků. Nejen na obrázcích.
28. 09. 2008 | 16:18

jarpor napsal(a):

Typické slovní hodnocení (již se to zde v modifikacích objevilo vícektrát i v jiných blozích :

dobrý blog, skvěle vypointováno, leč neodpovídající realitě.

(ještě se někdy vyskytuje brilantní nabo jiný superlativ)

Vlku, čert, tedy vlk, aby se v tom vyznal ...

Autore, tak co, jste in nebo out podle hodnocení vlka ?
Jedna písnička je také o tom, že ...dvacetikoruna není tak veliká, aby ... to jen na margo, co si myslím o poplatcích ...
Hezký den

P.S. Já vím, kdo žije modře není schopen pochopit vlkova génia slovních spojení. ( Ušetřil jsem Vám práci ).
28. 09. 2008 | 17:11

PU napsal(a):

Mno....Chyba mnohých blogů je v tom, že autor píše o věcech, kterým až tak dobře nerozumí, což je případ i tohoto textu o zdravotnictví a poplatcích (Bože, proč se taková prkotina stala středobodem opoziční politiky a všech autorů, kteří se vyjadřují k politice!) . Je v něm plno nepřesností a spíše dohadů, než podložených informací.Výsledkem je "intelektuální" úvaha, která ale nic nenabízí.....
28. 09. 2008 | 18:24

mondieu napsal(a):

...co říci více - nemá to chybu!Dík
28. 09. 2008 | 18:43

koala napsal(a):

děkuji za článek, k panu PU, vůbec nejde o prkotinu, jsou lidé, kteří z důvodu nemoci berou léky a chodí k lékaři a pak jde měsíčně o stokoruny i tisíce, takže prkotina to může být pro zlodějě, kteří jsou tzv. za vodou. Kvůli popl. zasedal US, poměr 8 ku 7 také nebyl v pořádku, aby to bylo OK, mělo být 9 ku 6, to ale nebylo, poplatky julinek vůbec neuměl obhájit, tvrzení, že to má zamezit zbyteč. čerpání od důchodců také pokulhává, já jako důchodce si jdu radji sednout do přírody, než bch seděla na koženk.křeslech ve špitálním smradu a šla si popovídat s někým, kdo ordinuje zbytečné léky, aby mohl od farm.firmy jet k moři,zve na zbytečné kontroly, aby vydělal na starých a nemocných a kdo přemýšlí jak nadhodnotit body a oblafnout pojištovnu - tu se měly hledat úspory.
28. 09. 2008 | 20:04

Vico napsal(a):

Vilém : Vy už tady delší dobu horujete proti ODS i ČSSD. Prakticky je stavíte na roveň. Viléme, volby se blíží a já jako volič se ptám, pro koho bych se měl tedy rozhodnout, když jeden je za osmnáct a druhý za dvacet bez dvou? Na černoprdelníka taky nevypadáte a zeleného rebela rovněž. Tipoval bych KSČM. Že je to tak, Viléme ? Čtu docela dobře mezi řádky.
28. 09. 2008 | 20:29

RUMCAJS napsal(a):

Žasnu nad Vaší starostí nad obsahem naší peněženky. Doufám že se postavíte i za ty, co jim přijde zbytečný poplatek 300 Kč měsíčně za kulturu v podání ČT.
28. 09. 2008 | 20:44

Václav napsal(a):

Pane Koenigsmarku, děkuji, že píšete pro lidi a ne, jako mnoho Vašich kolegů z branže, pro pár dacanů, kteří v této republice rozkradli a poničili kdeco, hlavně morálku.
28. 09. 2008 | 21:31

Gerd napsal(a):

Bohužel 30,- Kč poplatek mnozí lékaři pojali jako vstupné, takže jej vyžadují, i když jdete na předepsanou kontrolu )a to by již neměli). Většina lékařů chápe 30 Kč jako formu vstupného za překročení práhu ordinace.
Budete-li někdy u svého lékaře, všimněte si, jak se změní jeho chování k Vám, jestliže Vám vnutí nějaký produkt, za který se připlácí přímo u něj v ordinaci! Nikdo totiž není tak chudý, aby se na něm nedalo ještě něco trhnout, i když platí zdravotní pojištění on nebo stát.
28. 09. 2008 | 22:14

Al Jouda napsal(a):

Peníze vybrané v rámci povinného zdravotního pojištění musí stačit na standardní zdravotní péči. MZd musí už konečně říci, co tato standardní zdravotní péče zahrnuje !O to by se měli starat pánové Julínek a Cikrt v první řadě a byli by populární.V USA už se poučili a omezují manažerům tzv. zlaté padáky. U nás by se mělo také začít u manažerů státních a polostátních podniků (např. ČEZ) a také u doktorů a lékárníků, kteří se jeví jako nejvíce nenažraní.A která politická strana nám to může zařídit ? No, ODS zcela určitě ne!
28. 09. 2008 | 22:35

Honza Český napsal(a):

Říkal tudle pán v hospodě
Jó za komančů říct svůj názor
To bylo aspoň nebezpečný
Dneska je to zbytečný

Všude kolem bílý psíček
A samý zbytečný plky
Ledaže by se šlo na podstatu
Ale to by bylo nebezpečný
29. 09. 2008 | 03:55

Vilém napsal(a):

Vico
Čtete špatně. V ČR máme několik desítek politických subjektů, seznam je zde:

http://www.mvcr.cz/clanek/s...

Vybrat si může každý, pokryto je celé politické spektrum. Neodsuzuji nikoho, kdo chce volit KSČM, protože jde o součást české politiky a plně legitimní zastoupení části občanů, ale nechystám se ji volit. Žádoucí z mého pohledu je Humanistická strana, a je mi jedno, že patrně nesežene dost voličů, aby získala funkce, to přeci není moje starost. Zelení by byli také myslitelní, ale ne se současným vedením.
29. 09. 2008 | 10:32

katango napsal(a):

Ráda bych upřesnila,že u ambulantních specialistů ( jímž jsem ) se sice platí 30 Kč,zdravotní pojišťovny ale téměř adekvátně snížily platby za výkony.Takže těch 30 Kč v podstatě vybíráme pro zdravotní pojišťovny,jen peníze nejdou z účtu na účet,ale rovnou zůstanou v pojišťovně.Pro nás je to jenom otrava,dohadování se s lidma a znechucení z mnoha článků v médiích.Nebudeme-li vybírat,riskujeme pokutu 50 000 Kč.
29. 09. 2008 | 12:11

Dave napsal(a):

To už je vážně na palici. Nikdo nikdy netvrdil, že regulační poplatek má nějak financovat zdravotní péči. Po regulačních poplatcích volali odborníci na management zdravotnictví už dávno, jenže ministry byly takové veličiny jako madam Emmerová, takže se nedělalo pokud možno nic jen čecháčci byli mnohem nemocnější než zbytek světa. Statistiky o nadužívání péče byly také jasné. Tady nejde o žádná tabu, žádné prolamování bezplatnosti a podobně, ani temný komplot k zamaskování jakéhosi ďábelského plánu, jen o jednoduchý a celkem standardní mechanizmus k dosažení toho, aby byly kolektivní zdroje využity efektivně. Samozřejmě, že implementace měla slabiny, že se mohl zvolit i jiný způsob, např. spojit zdravotní a nemocenské pojištění pod správu němocenské pokladny, ale poplatky jsou méně komplikované a vysoce efektivní. Jasně že se mohl systém nastavit chytřeji, např. jako u sousedů nějaký počet návštěv ročně zdarma, jinak řešit recepty a podobně, ale to jsou technické detaily, které by měla doladit praxe. Jenže blbost vítězí, z jednoduchého pragmatického opatření se udělalo velké politické téma. Poslouží to k odstřelení Julínka a nastolení podobně neschopných zašíváků jako byli jeho předchůdci, třikrát hurá populismu a vymaštěným hlavám.
21. 10. 2008 | 21:41

Dave napsal(a):

Jinak mi přijde zajímavé, jak všem leží v žaludku Agel. Samozřejmě že v čechách je každý kdo má víc naž JÁ gauner, i kdyby to víc měly být jen červenější jablka na zahradě. Jedním z problémů našeho zdravotnictví (z hlediska efektivity) je historicky hustá síť špitálů, z nichž každý dělá všechno. Sice mnohdy blbě, bez patřičného personálního zajištění, ale hlavně že je to za rohem. Budování sítí zdravotnických zařízení se společným řízením a do jisté míry i financováním dokáže efektivitu zvýšit (specializace zařízení, dostupnost v rámci sítě). Pro rudé debily - tím se nemyslí centrálně řízené zdravotnoctví typu OUNZ....
21. 10. 2008 | 21:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy