Kde jsou ty prachy? Existovaly vůbec?

03. 12. 2008 | 17:15
Přečteno 9929 krát
Omlouvám se, že se ještě vracím k otravnému tématu, ale slibuju, že je to naposledy. Ale mluví se o tom i po hospodách.

Ve světě kapitalismu zuří zdá se naprosto šílený socík. Republikánský prezident Bush, který asi není tak docela levičák, se rozhodl věnovat bankám a jiným finančním ústavům asi bilion dolarů, státních, tj. tzv. „z našich daní“. (Bohužel to není spojeno s uvězněním zodpovědných finančníků a zabavením jejich majetečku)

Jen italská vláda podpoří ekonomiku osmdesáti miliardami euro, čtu. Kolik je to českého HDP, ani nemám šajnu. K tomu Němci, Francouzi, Britové… Ježíšmarjá, to jsou balíky, které se tak pěkně přerozdělují, že by se za to ani Milouš Jakeš nestyděl, ba ani Miloš Zeman s jeho IPB a podobnými kouzly. Ještě, že nejsem ekonom, to by mi možná bylo i zle od žaludku.

Hergot, kdo ty peníze dostane? (No přece ti finančníci, co tu krizi zavinili – překlepl jsem se a napsal „zasvinili“, což je také pravda – kdo jinej?, napovídá mé horší, podezřívavé já, vzpomínající na ty kašpárky s motýlky v devadesátých letech, kteří si taky nikdy neodskákali žádné ze svých malverzací a napomáhání týmž…)

Přitom panuje krize, peníze nejsou, propouští se, objevují se nová ekonomická kritéria jako „ztráta víry“ nebo „panika“, viz texty Pavla Kohouta nebo Ladislava Tajovského a podobných vědců, kteří jinak odmítají i granty Semaforu. Těším se už na ekonomickou liberální kategorii Modlitba bankéře a v učebnicích liberální ekonomie na kapitolku „Jak se modlit správně a ke komu“.

Jedna otázka mi ale jaksi nejde z mého naivního mozku. Kde ale jsou ty peníze, které předtím byly a teď najednou nejsou? Má je nějaký motýlkář ve štrozoku?

A ještě něco: vida, tak není na nové nemocnice a na důchody, procento na kulturu je příliš veliké zatížení národních rozpočtů, tož ho jenom slibujeme a ještě šikovně rozdělíme… Nějak se ale najdou na obranu těch nejbohatších institucí ve světě před podvýživou. A kde to skončí?
Četl jsem pěkné přirovnání (MUDr.Petr Wagner) ke sněhové kouli, kterou takhle budou pěkně hrnout do kopce, snížek se na ni bude lepit, ona se bude zvětšovat, až se převalí přes tlačící Sisyfy… A někde na začátku byla nenažranost.

Moje otázky asi nejsou ojedinělé. Naivně jsem předpokládal, že peníze prostě existují v omezeném počtu, co jeden vydělá, musí někdo utratit a že vznikají výrobou zboží, ergo prací. Jenže ono to tak zřejmě není. Nebo snad má pravdu ruský ekonom a sociolog Chazin, který říká, že Američané prostě tiskli další a další peníze, aniž by došlo k pořádné inflaci, protože nikdo vlastně přesně neví, kolik dolarů vůbec je (například kolik jich opravdu mají Číňané) a jde jen o víru, opak paniky a účin modliteb (to už tedy neříká Chazin, ale já)?

Na světě neubylo továren, elektráren, dílen, hospod… Ubylo však peněz na platy, domy, dluhy a podobně. Na druhé straně mocné kapitalistické země tahají odkudsi bilióny a cpou je svým bankám. Odkud je tahají? Tisknou si je? Dluhopisy jsou taky jen natištěné sliby.

Platit musí. Má to svou logiku – když už jim jednou dovolili, aby to tak pěkně prošustrovali, teď jim nic jiného nezbývá, jinak by to mohlo způsobit ještě větší malér. Půjčování peněz a úvěrování projektů je samozřejmě páteří moderního světa, bez bank by to nešlo.

Vadí mi jen, že za to ti nafoukaní motýlkáři nemusí ani zaplatit pokutu, jako kdyby to, co suverénně prováděli a provádějí, nebylo daleko horší, než přehnaná rychlost někde ve vesnici.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Fraser napsal(a):

"Naivně jsem předpokládal, že peníze prostě existují v omezeném počtu, co jeden vydělá, musí někdo utratit a že vznikají výrobou zboží, ergo prací."

Tak to je opravdu hodne naivni predstava. Jednoduche vysvetleni (i s obrazkem ;) ) najdete zde: http://www.euroekonom.cz/ek...

Co se tyce liberalnich ekonomu, tak ti tento system desitky let kritizuji a rozhodne s nim nesouhlasi! Se stiznostmi se racte obratit na keynesiance.

Kam se ty penize podely vam jiste fundovane vysvetli vlk.
03. 12. 2008 | 17:33

Pobo napsal(a):

Když uložím na účet do banky, tak těch peněz tam "fyzicky" zůstane jen část a zbytek banka dále půjčuje nebo je investuje.
Proto se tam v krizi důvěry v banky pumpují peníze, aby nekrachovaly pokud by více klientů, než je běžné, začali hromadně vybírat.
Pokud padne bankovní systém, na řadě pak bude finanční systém. A asi by nastala krize důvěry v peníze. A co by následovalo potom? Asi ne moc klidné vyhlídky. (Asi by se to tady začalo pěkně řezat ve stylu WW1+2 hard.)

Tak to vidím já, ale nejsem ekonom a co já vím co, tak je to jenom můj názor na věc
03. 12. 2008 | 17:47

Ivan Hochmann napsal(a):

PROČ BYL STAŽEN ČLÁNEK p.HYBÁŠKOVÉ ? Ivan.
03. 12. 2008 | 18:14

bape napsal(a):

Samozřejmě, že ty peníze jsou, ale v něčích, jenom v něčích kapsách, ale tu černou díru musí zaplatit daňový poplatník. Zdůvodní se to tím, že by všechno zkrachovalo. Ano, obyčejný člověk může zkrachovat, ale banky potřebují být uměle živeny. To je podvod a lhaní do vlastní kapsy. Zloděj je chycen, ale potrestána je oběť. To je ta liberální filosofie .Ono se to stejně sesype, jen o něco později a o to hlučněji.
03. 12. 2008 | 18:16

jogín napsal(a):

Prachy se samozřejmě vyrábějí ze vzduchu a jen malou část jich stát tiskne, většinu stvoří banky úvěrovou expanzí (viz Fraserem citovaný odkaz). Když je v oběhu moc peněz, přestane trh přinášet informace o výrobě a spotřebě, ceny informují hlavně o náladě spekulantů. Viz pád cen ropy ze 145 dolarů na 47 za barel. Dobré ivestice jsou vzácné a tak se peníze strkají do riskantních a málo výnosných půjček, převážně do finančních spekulací. Kdo by stavěl elektrárny, že, trvá to moc let a cenné papíry se dají se ziskem prodat zítra. Takže ceny populárních investic letí nahoru, do nereálných výšek, třeba Američané během deseti let dvakrát přišli o úspory v akciích a začali investovat do baráků. Při náhodných výkyvech cen velká banka přijde o peníze a krachne, ostatní banky vědí o spoustě přeceněných papírů na trhu a nechtějí je kupovat ani na ně půjčit , protože je taky vyráběly a jsme doma. Peníze se vypařily ve špatných investicích a protože pád velkých bank by se lavinovitě šířil, zaplatí daňoví poplatníci. Vina je na státu, konkrétně USA, protože zrušil již existující regulace bank a dozor nad nimi ani neprováděl. Bankéři sami si počínali jako šílenci, aby utrhli víc než konkurence.
03. 12. 2008 | 18:23

Janovec napsal(a):

Doporučuji Vám, pane Koenigsmarku, ke shlédnutí na internetu film Peníze jako dluh (Money as Debt). Najdete i s českými titulky. Tam pár zajímavých odpovědí na svoje otázky najdete najdete. Nebo Moorův Zeitgeist.

Mne z toho filmu (Money as Debt) zaujala jedna myšlenka. Kdoví, zda je úplně pravdivá. Když v nějaké bance podepíšete úvěr, kdy se předpokládá, že po určité době vrátíte celou částku i s příslušným úrokem, banka si peníze zařídí (nechá vytisknout), ale kde se vezmou ty úroky, to už Vám nikdo neřekne. Jednoduše řečeno, aby vy jste úspěšně zaplatil dluh i s úrokem, musí nědo druhý v jiném ústavu nezaplatit. Tu částku na vrácení úroku si musíte někde opatřit, nebo nějak ukrást. Na zaplacení úroku Vám nikdo na téhle zemi nepůjčí.

Prostě někdo jiný a někde jinde musí zbankrotovat. A třeba nezaviněně a nezaslouženě. Smrt jednoho jako začátek jiného života.

Já si ale stejně myslím, pane Koenigsmarku, že tohle finanční bláznění je jen předem připravená akce - příprava na zavedení nové americké měny a sice AMERA(Mexiko, USA, Kanada). US lidé by s tím za normálních okolností nesouhlasili, proto se musí udělat nějaká exemplární finanční bouře, aby to šlo - jako to bylo dřív, když bylo potřeba zřídit FED. Silou, Kaťuško, silou, ... jinak to nepůjde ( neměl to v hubě náhodou dřív bolševik). A jak se tím lišil od Bursíka?
03. 12. 2008 | 18:26

bape napsal(a):

pro Jogín :

Děkuji. Je to poučné a hlavně krátké a při tom výstižné. Na vině nebude stát, jako útvar , ale filosofie lidí, kteří ten útvar vedou a řídí. Ti mysleli jen na své peníze a svoji moc a při tom jim jako správným neoliberálům jakákoliv míra regulace je jen na obtíž. Je to důsledek té neviditelné ruky trhu. Ukazuje dolů, do pekel.
03. 12. 2008 | 18:32

LEVAK napsal(a):

Krizové turbulence na světových finančních trzích nám, obyčejným občanům, odhalily několik zajímavých poznatků. Například o tvrzení, že trh se svou neviditelnou rukou nejen vyřeší vše, ale že také do klíčových pozic vybírá ty nejschopnější.
Vzhledem k tomu, že toto nezpochybnitelné dogma neoliberálního katechismu znamená závazek pro budoucí generace, musí snahy exkluzivního klubu globálních trhovců z Ženevy, Bruselu a Washingtonu nutně nést známky schizofrenie.
Nejlépe by se daly popsat lidovým pořekadlem „vlk se nažral a koza zůstala celá“.
Jsou totiž nuceni prostřednictvím státu, který od začátku 90. let odsouvají na smetiště dějin, zachránit jak „finance“ (a tím pádem sami sebe), tak i „tržní hospodářství bez přívlastků“. Vzhledem k tomu, že krizi „menedžují“ titíž „experti“, kteří ji způsobili, nelze pochybovat, že se jim to povede.
Další poznatek se týká trhu samotného. Všichni ti nevěřící Tomášové, kteří musí napřed vidět, aby uvěřili, mají konečně příležitost si na onu legendární neviditelnou ruku doslova a do písmene sáhnout.
Tento hmatatelný poznatek je důležitý nejen proto, aby se o její existenci konečně přestalo pochybovat, nýbrž i z ryze praktických důvodů. Pokud nemá obratem nastat onen „konec dějin“, který po konečném a nezvratném vítězství kapitálové internacionály ve svých vizích spatřovali neoliberální proroci, je nutné alespoň provizorně zacelit díru, kterou do světových financí vcelku viditelně prorazila.
Jen v samotné Mekce trhu USA se bude sádrovat se 700 miliardami dolarů. Rudozelenočerně zprivatizované Německo, ve kterém železniční doprava (Deutsche Bahn) představuje poslední velký podnik ve veřejném vlastnictví, chce uvolnit přes 400 miliard euro.
A poučení z krizového vývoje? Trh se stará o zisky, daňový poplatník o ztráty – a stát sice nemá co kecat do kšeftu, musí ale zaskočit, když se všechno podělá: to aby se to nepodělalo totálně. A ze všeho nejtrhovější je zjištění, že se podělají banky, celá průmyslová odvětví a třeba i stát samotný, nikoliv ale bankéři, kteří to všechno způsobili.
Poznatek poslední je politického charakteru. Kapitalismus je flexibilní a bez ideologických předsudků – k jeho záchraně se hodí i socialismus. Pouze na otázku, proč by se měl řadový občan stát dvojnásobnou obětí „trhu“ (poprvé při privatizaci všeho, co mu má sloužit a co dosud financoval svými daněmi, podruhé tehdy, když má zprivatizované opět z vlastních peněz zachraňovat před zánikem), zatím nikdo z politiků neodpověděl.
A tak „vážné a důsledné reformy“, požadované levostředopravými trhovci, připomínají onen vtip, ve kterém vyloveného trosečníka osloví zachraňující kapitán těmito slovy: „Člověče, vy máte ale štěstí, vítejte na palubě Titaniku!“.
03. 12. 2008 | 18:56

Ládik napsal(a):

Představitelé NATO podpořili radar USA v ČR. Co na to paroubkovci?
03. 12. 2008 | 19:12

stejskal napsal(a):

Nevím, pane Hochmanne,

že by byl stažen nějaký článek paní Hybáškové.

Pokud se tak ovšem stalo, musela to udělat autorka, která si texty do svého blogu vkládá sama. My jsme žádný článek nestahovali (ostatně jako nikdy dosud).

Libor Stejskal
03. 12. 2008 | 19:22

vlk napsal(a):

Zkusím pá r jednoduchých vysvětlení. Onen citovaný Rus má plnou pravdu: Američané tiskli peníze, aniž by věděli, kolik jich vlastně venku mají. a ijak s e tím netrápili. dolar jako takový, onen zelený papírek byl vůbec jejich nejlepším vývozním artiklem. Ještě před zbraněmi.
a tom, že schází peníze není nic divného. Ne při způsobu života běžníé rodiny v USa, která produkuje zápornou míru úspor. ted y kdy vydělá 100, utratí 105. Na rozdíl od průměrného Čecha, který pořád ještě z vydělané 100 utratí jen necelých 94. A Asiata , který dle ráce utratí ze 100 jen 80-90.
A pokud USA jsou největší světový utráceč, samozřejmě že na dluh, najednou nemůže utrácet neboť to čím jistil své uvěry se ukáže jako buď neexistující nebo velmi pochybné hodnoty a není schopen splácet, pak prostě zmizí peníze. Další peníze zmizí tím, že najednou všichni, aby s ez maleru nějak vysekali, prodávají hromadně svá aktiva - nemovitosti, akcie, komodity. Což vede k drtivému propadu cen toho, co prodávají. Takež vedle nekrytých úvěrů se na NYSE vyapří mírnyx týrnyx v pár měsících 8 miliard dolarů. Tím s e zároveň sníží i hodnota toho , co běžnému Amíkovi ještě zbylo. Napříkal d jeho aktiva v penzijních fondech. Ty podle posledních zpráv ztartily 40% svého majetku! a to jdou do penze teď hroamdně nejsilnější poválečné rčníky.
Suma sumárum, vláda leje peníze do bank, aby nezkolabovaly. Protože úvěry jaksi nejsou masově spláceny. Což by s e stalo zcela nepochybně, protože ti kteří do bank původně uložili svoje peněžní přebytky a banka z nich financovala ony nevratné úvěry,budou své peníze chtít zpět.Takže peníze do bank jsou holou nutností. Kdyby zkolabovaly dvě tři skutečně velké banky, nejspíš by se rozpadl celý bankovní systém.NA celé zeměkouli.
A le otázka je , kde jsou peníze? Že všechno klesá. Správná odpověď je, že peníze s e částečně vypařily, a to ve velkém množství, jak jsem popsal výše a částečně jsou naprosto nevratně zakonzervovány v neprodejných aktivech. Odkud je nepůjd e nebo jen velmi málo zaktivovat.
A není všem špatným zprávám konec. Vůbec na dohled není , že by dřívější a současný největší světový spotřebotel -průměrný John Smith z Kalifornie zase někd y dostal pořádný nákupní apetit. COž o to, on by ho měl hned, ale nemá za co. Svůj minulý a současný apetit totiž nefinancoval ze s vé ,a le z vypůjčené hotovosti. A půjčil si jí hodně. To čím ty dluhy zajistil je neprodejné. Takže mu už na věky zůstanou festovní dluhy. John Smith se bud e muset tvrdě uskrovňovat. Takež nebud e kupovat auta, elektroniku,nábytek, oblečení, prostě skoro nic. Tím pádem pan Novák zaměstnaný někd e u Řáholce u nějakého garážisty, který stříká na lisu plastové camfrlíky pro výrobce aut přijde o práci.A krize se přenese z Kalifornie do Řáholce.A v %Cesku usedlé banky tohle s předstihem zaregistrují, takže majiteli garáže zarazí otevřené úěvrpvé linky. Takže majitel garáže přijd e pleite, protože nebude moci dodávat ani plastové díly pro výrobu dejme tomu něčeho , co nutěn potřebuje Plzeňský Prazdroj nebo Stock, kteréžto firmy budou mít odbyt vždycky. To kolečko je dost triviální. A dost vražedné.
03. 12. 2008 | 19:52

vlk napsal(a):

Ládík

no ministr Liška to v bedně právě komentoval úplně jinak. A on je ministr.
03. 12. 2008 | 19:53

vlk napsal(a):

Janovec

ten film s realitou nemá co společného.
03. 12. 2008 | 19:55

RUMCAJS napsal(a):

bape:

Máte skvělou gramatiku.
Tím to ale končí.
03. 12. 2008 | 20:00

Zacheus napsal(a):

„V naší zemi máme jednu z nejvíce zkorumpovaných institucí na světě. Mám na mysli Federální Reservu. Tato instituce ožebračila neuvěřitelné množství lidí a společností v USA. A to díky neuvěřitelně bohatým „supům“, kteří to řídí.“

Kongresman Louis T. Mcfadden (1932)

/ převzato z Matrix 2001/
03. 12. 2008 | 20:01

RUMCAJS napsal(a):

Vlku, tady se šuškalo, že Tě nějakej myslivec narval do studně.

To jsem rád, že to není pravda!
03. 12. 2008 | 20:02

RUMCAJS napsal(a):

Pane Koenigsmarku, je to zcela jednoduché.

1. Půjčíte 3 mil,protože Vám nevyšel nějakej ten grantík a postavíte si za ně baráček.

2. Marně obcházíte nakladatelství a nemůžete nic udat, protože jsou to všechno pravicový hajzlíci a Ty Vaše revoluční nyšlenky nechtěj pustit mezi zbídačený lid.
Jinými slovy-nesplácíte.

3. Banka sebere baráček. Bohužel takovejch levounů je tady spousta a tak se začne prodávat spousta baráčků ale zájemců je málo. Tudíž banka neprodá za 3 mil. ale za 1 mil.

4. Banka, která si rovněž ty peníze půjčila je nedokáže vrátit.

5. Začíná panika a lidé stahují peníze z banky- tedy z oběhu.

6. Strach se přenáší vvšude. Lidé nakupují jen to nejnutnější. Firmy odkládají investice.

- důsledkem je nedostatek peněz. Tedy peněz v oběhu.
03. 12. 2008 | 20:16

Zacheus napsal(a):

To Vlk. Děkuji za zajímavý komentář.

Snad jenom dodám,že časopis Respekt uveřejnil nedávno (27.10-2.11.2008) zajímavý článek Jiřího Soboty s názvem " Ve zlaté kleci". V něm se mimo jiné píše:

"Američané jsou tradičně zadluženi až po uši. Průměrná rodina vlastní třináct kreditních karet, na většině z nich má dluh. Kromě toho splácí hypotéku a minimálně jedno z několika aut. V dnešní Americe se nežije od výplaty k výplatě. "Kdepak" směje se na naivní otázku českého novináře profesorka politologie..

"Dnes se řeší, kde a jak si půjčit tak, abyste mohli včas splatit jiný dluh a nezhoršili svoji kreditní historii..."

A teď to hlavní:

"Kreditní historii potřebujete proto, abyste mohl získat další půjčky ke splácení těch předchozích..."

Rozebíráme, jak by teď bylo obtížné pořídit si ve Spojených státech dům. Nikde nic nedlužím, mám tedy šanci? Pani Garcia chvíli nevěřícně mlčí:

"Tak to máme ale hodně velký problém. Táhne Vám na čtyřicet a nemáte kreditní historii? To je strašně podezřelé. Něco s Vámi nemůže být v pořádku".

( !!!-moje poznámka).

Je-li tomu tak, jak autor popisuje - a nemám nejmenší důvod mu nevěřit - pak je americká společnost nemocná a vydána napospas kleštím "supů", o nichž jsem napsal shora.
03. 12. 2008 | 20:20

Janovec napsal(a):

Vlk

Každá velká ekonomická krize měla nějakou dobu zrání, kdy se vše jevilo v nejlepším pořádku. Přitom někde unvitř pomalu bujel pořádný nádor. Pak to dvakrát třikrát zabolí a peněžní rakovina zaútočí v plné síle.

(Někde se naprosto nevinně objeví nějaký spouštěč - musí to být prostě bomba, aby to na lidi pořádně zapůsobilo.)

Stejně tak, jako si myslím, že rok 1989 u nás nebyl až tak v režii Pravdy a lásky, pravdoláskoví si pouze přivlastnili copyright za sametovou revoluci, ale ve skutečnosti na ní vydělávali úplně jiní mužici.

Stejně tak si myslím, že současná ekonomická krize také jen tak nám nespadla z nebe a odmítám věřit tomu, že je to jen běžný ekonomický cyklus trhu. To opravdu musí nést tíži krize i ti, kteří se chovali korektně?

Nevěřím sice na spiknutí, ani na Boží rány, ale na to, že tuhle krizi někdo třeba deset let předem připravoval a načasoval, tak na to bych si skoro i vsadil, Vlku.
03. 12. 2008 | 20:21

Zacheus napsal(a):

To Janovec. Jenom tak připomínám záhadné úmrtí švédského průmyslníka Ivana Kreugera, který byl dne 12. března 1932 nalezen zastřelený ve svém pařížském bytě. Právě včas, aby už nestačil zorganizovat realizaci slíbené půjčky - překlenovacího úvěru - ve výši 500 milionů říšských marek, slíbených v roce 1931 německé vládě. K této půjčce, která by Německo ekonomicky zřejmě zachránila, už nedošlo...a další vývoj v Německu je znám.

( faktické údaje převzaty z knihy Viktora Farkase "Kdo ovládá svět" - ale jde pouze o jakousi konstrukci...).
03. 12. 2008 | 20:40

vlk napsal(a):

Zachee

mrknu s e na ten článek. Nicméně - podle toho, co jsme slyšel a co tu psala třeba paní Claire, je to nejspíš pravda.
Ostatěn , kdybyste znal podhoubí skoringových systému místních bank, dejme tomu pro spotřebiteláky, také byste s e docela divil.

Janovec

váš vestup na mou adresu s emi těžko komentuje.
Nebudu s e vyjadřovat k našemu převratu. Vybírám si z toho jen to, že říkáte obojí má nějaké zákulisí. Mylsím, že zákulisí e xistuje, nicméně spolu nijak nesouvisí.

Jinak - nao, tahle krize není cyklická. Tahle krize je , bohužel, systémová. Padly totiž některé nezpochybnitelné jistoty. Jednak o trhu, jednak o jeho hlídacích instrumentech , jako třeba ratingových agenturách. A ukázalo s e , že řídící a regulační orgány v době počítačových propojení a globálních firem používají metody a postupy / pokud vůbec/ odpovídající době parních lokomotiv a poštovních holubů.Prostě nestačí vůbec identifikoavt nebezpečí, natož zasahovat.
K téhle krizi bylo nastartováno v okamžiku, kdy prostě kalifornský John Smoth s e dal přsvědčit, že spoří jen blázen, on může mít cokoliv hned. Na dluh. A přesvědčil o tom všechny susedy v okolí. Pak už zbylo jen čekat, kdy to rupne.

Vzpomínám na různé reklamy , vnucující u nás stejný životní styl. A vzpomínám i na hojné články různých ekonomických "komentátorů" , že život na dluh je normální a že by bylo v pořádku, kdybychom i v íře zadlužení domácností dohnali západ.Naštěstí jsme to nestihli. Byť generace dnešních čtyřicátníků a mladších skutečně dělaly pro naši světovost na tomto poli , co se dalo.
03. 12. 2008 | 20:46

Petr Havelka napsal(a):

Pane Rumcajsi

Soustavně pozoruji, že se Vám evidentně nelíbí systém grantů v kultuře. Navíc podsouváte lidem kolem kultury nečisté úmysly. Zkusil jste zajít do divadla nebo návštěvu koncertu vážné hudby? Připadáte mi poněkud kulturně zastydlý.
03. 12. 2008 | 20:48

Karel Mueller napsal(a):

Milý pane Koenigsmark,
v bipolárním světě šlo velmi leccos, úplně všechno však ne, byly nastaveny jisté mantinely.
V moopolárním světě žádně mantinely nemohou existovat. Důsledky tohoto stavu jsou mnohé.

Jeden z nich je ten, že prachy jso prostě v prachu.
03. 12. 2008 | 20:59

Anička z Kuřimi napsal(a):

Krize zatím není,
teprve přijde !!
Pouze někteří informovaní se chovají a připravují, co kdyby jen přišla.
03. 12. 2008 | 21:00

vlk napsal(a):

Pane Havelko,

nebuďte na looupežníka moc přísnej. Z lesa to má daleko a Manka už mu vyprávěla všechny pohádky co znala.
A loupežník umí moc dobře hrát na hřeben. Jenže smí jen někdy. Totiž když je hodnej. obzvláště hodnej a Manka mu mimořádně uvolní několik lístků jinak luxusního toaletního papíru..
mějte pro nej pochopení. Je to fakt milej člen zdejší komunity. Uvidíte sám.
03. 12. 2008 | 21:06

RUMCAJS napsal(a):

Petr Havelka:

To Vám bohužel nepřipadám. Tak to je. Knížky kde nejsou vzorečky, nečtu.
Budiž mi trochu omluvou, že můj profesor latiny tvrdil, že je to stejně všechno na jedno brdo.
03. 12. 2008 | 21:06

Petr Havelka napsal(a):

Pane Rumcajsi

To ale o hodně přicházíte? Doufám,že alespoň máte smysl pro humor. Jinak je vše ztraceno :)
03. 12. 2008 | 21:14

Petr Havelka napsal(a):

Pane Vlku,

hra na hřeben

http://www.youtube.com/watc...
03. 12. 2008 | 21:31

vlk napsal(a):

Kdybychnevěděl, že přítel Rumcajs není anglicky vybaven,tak bych mu teď děsně záviděl jeho absolutní světovost! Protože by na tom klipu byl určitě on!

Takhle jsme sice trošku na pochybách,lešč v klidu. Rumcajs ještě není světovej . ..Ještě chvilku bud e mezi námi! Jsem rád.

Pane Havelko díky za ukázku, kam až to náš loupežník může dotáhnout!

Řáholeckej máš před sebo skutečně velkou budoucnost! Už ti ty lysohlávky nebudu rozmlouvat! Vedou až ke klipu na You Tube! A to ospravedlňuje úplně všechno.
03. 12. 2008 | 22:08

Lex napsal(a):

Ládík
Představitelé NATO? NA CO?
03. 12. 2008 | 22:26

martys napsal(a):

rumcajs: hezká teorie..ale zapoměl jsi dodat, že na začátku ty banky ty svoje 3mil těm lidem cpaly horem dolem....i těm u kterých bylo jasné že nezaplatí.....jenom aby si kravaťáci na ředitelství mohli honit trika jak že jim rostou objemy a kasírovat miliardové prebendy......ale bublina splaskla, a správně by ted měli trpět!!! a taky by se měla regulovat velikost firem...aby žádná svým pádem nemohla stáhnout ke dnu ostatní!!! dyt je to nehorázné aby nějaká firma měla jmění větší než je rozpočet leckterého (a ne zrovna malého) státu
03. 12. 2008 | 22:36

Lex napsal(a):

Pane Koenigsmarku,¨
1.10. jsem na blogu Milana Kubra, který pranýřoval zblbělé novináře, že za sumou 700 miliard dolarů si dokázali představit 155 (ausgerechnet) letadlových lodí třídy Nimitz, položil podobnou otázku, jako Vy. Přetiskuji:"Vážení,ať už by za těch 700 miliard dolarů (apropós, to je částka navrhované dosavadní pomoci, skutečný propad prý činí snad 1,3 biliónů dolarů?) bylo možno postavit 155 letadlových lodí, nebo padesát let krmit celou Afriku, nebo pět let pomáhat všem rozvojovým zemím, nějak mi dosud chybí sdělení, co se s těmi stovkami či tisícem miliard skutečně stalo. Samozřejmě, jde o "špatné úvěry" (to je nám důvěrně známo, Česko tento jev nazvalo tunelem, čímž vedle "robota" obohatilo světovou lingvistiku), úvěry, které od bank vydyndaly hypotéční společnosti. Ale co s nimi udělaly ony? Ptám se, co se za ten bilión dolarů skutečně postavilo, kam se poděly? Šlo-li o hypotéky, ty se snad poskytují na nemovitosti, kterými se ty úvěry jistí (že tomu tak nebylo u nás je jiný kafe, u nás se demontoval socialismus, ale ONI, vždyť se několik staletí evolučsně vyvíjejí?). Anebo se v USA hypotéky poskytovaly na nákup akcií, luxusních limuzín a letadel, úplatky, volby apod? Nebo na soukromé války? A že nikdo nic nevěděl tolik let, vždyť bilión dolarů se nedá zpronevěřit za měsíc nebo za rok? Napoví mi někdo, nejsem ten, co ví všechno!
01.10.2008 11:17:54". Dodnes je to poslední příspěvek k tomu blogu. Po tom, co všechno už bylo k tomu napsáno, jsem si vysvětlení našel sám.
Rumcajs
Ten Váš algoritmus finanční krize neobsahuje jeden podstatný fakt, a to, že nejdříve musely existovat zdroje těch peněz na rozpůjčování. A ony jakoby byly, protože existovaly fiktivně v neuvěřitelně nadhodnocených akciích na amerických burzách, které zase byly vynášeny do výšin generovánou poptávkou. A v okamžiku, kdy to prasklo, že fakticky nekryté nebo málo kryté úvěry jsou v tahu, šly i ceny akcií do výrazných propadů a tím pádem vyslchly i možné zdroje peněz. Fabriky, banky a finanční fondy krachují, statisíce lidí přichází o práci, o důchody, o domy. Kruh se uzavřel. Příčina je následkem a následek je příčinou. Chyba je systémová, ale nic si z toho netřeba dělat, stačí mít dostatečně modré brýle (západoevropští političtí představitelé je už zahodili a vědí proč).
Hezkou noc. Lex
03. 12. 2008 | 22:57

kočka šklíba napsal(a):

Aničko z Kuřimi pokud jsem dneska správně zaslechla poslance Vojíře z ODS(hlavu na to nedám), tak podle něho "jsme krizi zvládli". Takže zřejmě to ODS zase dokázala, že to dokázala;). Dřív, než to nastalo ovšem :D.
04. 12. 2008 | 00:11

L.T. napsal(a):

Vlčku,vlčku,Ty si musíš vrznout,i kdybys měl zmrznout.
04. 12. 2008 | 00:14

Frante napsal(a):

Autor píše:
"Vadí mi jen, že za to ti nafoukaní motýlkáři nemusí ani zaplatit pokutu". Oni zaplatí. Mají svůj majetek v akciích které jsou na třetině původních hodnot, v domech které mají polovinu hodnoty ... V dobách kdy bohatli tak se dobře dařilo i běžnému občanovi. Žil na dluh, nad své poměry ... Takže to není tak jak si někteří myslí, že bankéři bohatli za cenu rizika a teď , místo pokuty jim prostí občané uhradí škodu ze svých daní
04. 12. 2008 | 00:45

ada napsal(a):

Pane hezky jste to napsal a asi si moc nezapisete ,jestli znate p. Papouska (psal kdysi do naseho vojska) tak se ho zeptejte na to jak psal o otoceni ruskych stihacek nad hnojistem a stremhlavem ledu v bojovem nastupu . (jednalo se o modely a on nic nesledoval ale ten pruser)Na tyto temata co pisete se zeptejte steinu ti vedi jak z prdu udelat kulicku a z kulicky hovno .
04. 12. 2008 | 03:53

Jagoda napsal(a):

Kde ty prachy jsou? V Pekingu. Celý svět nechce pracovat a přemísťuje výrobu svého zboží do Asie. Kromě toho se nechává zaplavovat asijským šuntem. To dá selský rozum, že věčně to takhle nepůjde. (Shrbený Číňan makající za pár šupů a blahobytný nepracující "zápaďák" v tričku za devatenáct.)
04. 12. 2008 | 04:56

Karel (taky) napsal(a):

"To by Milouš Jakeš rozhazoval"...

Nerozhazoval. Po několika desítkách let vlády KSČ tady zbylo 1,6 miliardy Kčs státního dluhu - a mnoho miliard (z větší části nevymahatelných) pohledávek.

Milouš Jakeš by měl ze světové krize srandu - socialistická ekonomika měla na západ téměř nulovou vazbu. Dopad krize by tehdejší ČSSR pocítila leda tak, že by v Tuzexech zlevňovali.
04. 12. 2008 | 06:51

Kalkul napsal(a):

Je to jednoduché, stačí pracovat se ziskem, pánové kecálci.Tady je zakopaný pes a další tisk měny
nepodložené.Není v tom jen dolar!
04. 12. 2008 | 06:51

RUMCAJS napsal(a):

martys:
Nemůžu než souhlasit. To je základní podmínka fungování trhu, aby neexistovala firma, která sama je schopna ovlivnit světovou cenu.

Lex:
Já tam píšu, že si je banka půjčila. Cenné papíry nemohly existovat jako zdroj ale jako forma zajištění. Chyba je systémová, to je pravda. Akorát že když píšete o modrých brýlích, je jasné, že se neshodneme. Tady bych podtrhl to co tu kdysi psal Vlk a nyní Martys. Jednak ty banky jsou nehorázné kolosy a každá jejich chyba je tragická pro celý svět a jednak (to přidávám já), jim to nehorázný chování umožňoval stát,který jim "stál" za prdelí.
04. 12. 2008 | 07:17

RUMCAJS napsal(a):

vlk:

Co dělají "bezcené "papíry ? Nechtěl by jsi se taky radši naučit hrát na hřeben ?
Pořád lepší, jak umřít hlady, ne?
04. 12. 2008 | 07:19

DB-Kalifornie napsal(a):

to Zacheus:
Osobne clanky Jiriho Soboty v Respektu na tema Amerika prilis rad nemam. Povazuju je za lehce manipulativni. On sice pise o realnych problemech,ale pak prilis generalizuje a diva se na problemy prilis jednostranne bez sirsiho zaberu. Cesky ctenar si z jeho clanku tezko vytvori objektivni predstavu.

Treba zminena Zlata klec:
prvni dva odstavce zacina emocionalnim uvodem-"..slzy na krajicku.., ...nicemu nerozumim..." atd. Vzhledem k tomu, ze se pohybuju v universitnim/studenskem prostredi tak mne ta clankem navozena atmosfera "studenske nalady" vubec nesedi s tim, co kazdy den vidim kolem sebe.

Pak se zminuje o strachu z volby prezidenta u studentky, ale uz nepise o tom obrovskem mnozstvi dobrovolniku a mladych volicu angazovanych v prezidenskych volbach, ktere vyburcovala celkova situace v USA k akci. Pritom prave aktivni potreba veci menit je spise to, co muzete v Americe zazit a je to v rozporu s depresivni atmosferou, ktera je navozena textem clanku.

treti odstavec lehce manipulativne mixuje studentku zurnalistiky se skolnym 20-30000 dolaru na statni universite. Uz ale nezminuje, ze takove skolne se plati za obory(medicina, farmacie, ekonomie), ktere Vam nasledne nabidnou platy dost odlisne od platu novinare. Splatit bezurocnych 100 000 dolaru s medianem rocniho prijmu lekare 160 000 dolaru neni zase takova katastrofa.
A tak by se dalo pokracovat celym clankem.

Cast, kterou zminujete vy a ktera se tyka kreditni historie povazuju za vylozene manipulativni. Veta
"Kreditní historii potřebujete proto, abyste mohl získat další půjčky ke splácení těch předchozích..." je zcela nesmyslna.
Dale cela formulace:
"Rozebíráme, jak by teď bylo obtížné pořídit si ve Spojených státech dům. Nikde nic nedlužím, mám tedy šanci? Paní García chvíli nevěřícně mlčí. „Tak to máme ale hodně velký problém. Táhne vám na čtyřicet a nemáte kreditní historii? To je strašně podezřelé. Něco s vámi nemůže být v pořádku.“ je take manipulativni. Vytvari to dojem jakoby clovek, ktery nema dluh si nemohl pujcit. To proste neni pravda.

Ve Spojenych statech je jakasi zpetna vazba,casto ve forme toho, ze Vas nekdo doporuci, da na Vas referenci velice dulezita, a to nejen, kdyz si hledate praci ci podnajem, ale taky treba kdyz si pujcujete penize. Proto potrebujete kreditni historii, ktera zahrnuje celou Vasi financni situaci

Clanek vubec nezminuje to, ze moznost si pujcit treba na studium umozni mnoha Americanum i v pozdejsim veku zmenit zcela karieru, nezminuje to ze zadluzit se v systemu s pruznym pracovnim trhem a mobilitou pracovni sily je neco jineho nez v systemu s rigidnim pracovnim trhem a malym pohybem pracovni sily atd. Moznost si pujcit, take totiz znamena moznost prilezitosti. Problemu spatnych rozhodnuti v souvislosti se zadluzenim se si clanek taky vsima dost okrajove, pritom prave to je jedna z hlavnich pricin soucasnych problemu URCITEHO PROCENTA Americanu. Pritom tyto informace by mohly byt pro ceskeho ctenare zajimave a mozna i v leccems poucne a inspirativni. To neustale omilani toho jak jsou vsichni Americane zadluzeni az po usi neprinasi zadnou novou informaci, pouze jen utvrzuje jakesi stereotypy. Mimochodem nejvetsi dluh domacnosti vzhledem k HDP ma Velka Britanie (165 procent oproti 125 % v USA).

Chci tim rict, ze vytvareni si predstav o tom, jak to kde funguje na zaklade cteni treba i "prestizniho" tydeniku Respekt muze byt nekdy dost osemetne.
04. 12. 2008 | 08:09

áááááááh jaj napsal(a):

04. 12. 2008 | 08:52

ModrýOrel napsal(a):

Proč krise vznikla, je více méně nesporné.

Jak z ní ale ven? Nebo možná přesněji, jak pokračovat, až to se to nejhorší přežene?

Podle mého názoru je jedinou cestou zdražení práce v Číně, Idii, Indonesii...atd., tím následně zvýšení jejich vnitřní koupěschopnosti, tím zmenšení neodolatelného tlaku nabídky na světovém trhu dosud svůdně, ach tak svůdně levného zboží (a nemylme se, jeho nižší kvalita je jen dočasná - právě tak to bylo kdysi i u výrobků Made in Japan). Snad si potom zase leccos budeme moci vyrobit sami, a, dá-li Bůh, i tyto naše výrobky vyvážet a být konkurenceschopni i na trzích samotné Číny...atd.

A doba, která je již tak dlouho ekonomicky i lidsky vymknutá z kloubů, se, snad, postupně dospěje ke smysluplnému a spravedlivému uspořádání ku prospěchu celého ekonomicky globalizovaného světa.
04. 12. 2008 | 08:56

Snílek napsal(a):

Rumcajsi
Když se něco ztratí, může za to zloděj nebo policajt?
No ale, je je to pravda, že si stát díky politikům, kterým je bližší košile než kabát, hřeje ty kolosy, kartely a různý ČEZy jako hada na prsou. Jenom nevím, jak to, že na to ti pravicoví osvícenci nepřišli a něco s tím neudělali.
04. 12. 2008 | 09:01

FKus napsal(a):

Já o těch věcech taky velmi přemýšlím a zdá se mi to mnohem složitější. Myslím, že poruchu systému dobře popsal Vlk. S tím lze souhlasit. Ten systém vznikal vb důsledku americké ekonomické školy a pomalu zaplavoval celý svět. Důsledek toho vidíme dnes. Ale ten systém taky udržoval světovou ekonomiku v chodu, v jejín dynamice a tím rozvíjel všechny obory. Vytvářel neuvěřitelné hodnoty v průmyslové oblasti, humanitních vědách, službách kultuře atd. atd. Který jiný systém by to dokázal lépe. Samozřejmě, teď se systém vyčerpal a technicky řečenu musí z určité energeticky stabilizované hladiny na hladinu nižší, aby posléze zasemohl růst. V ekonomice se tomu říká recese s veškerými svými důsledky. Čím prudčeji se určitá ekonomika rozvíjela tím tvrdší bude její dopad. To je alespoň teoretický důsledek, vyplývající z teorie systémů.
04. 12. 2008 | 09:41

bape napsal(a):

pro Rumcajs :

Děkuji za Vaši pochvalu, ale neříkáte nic nového a pokud něco, tak to nestojí za glosu. Mé heslo : rozumnému napověz, hloupého kopni. Na vykecávání kolem každého příspěvku nemám čas a ty Vaše bývají zhusta pod čarou ponoru. Ano, měl byste přestat s těmi lysohlávkami, jak Vám radil, myslím, vlk.
04. 12. 2008 | 09:49

Sona napsal(a):

Až na to budete mít čas, poslechněte si tuhle radiovou show od Maxe Keisera a Stacy Herbert. Jejich vysvětlení jsou jediná, která mi dávají smysl. Od prosince budou mít pořat na BBC World.

http://www.karmabanqueradio...

Další informace na:
http://www.maxkeiser.com
http://www.karmabanqueradio...
04. 12. 2008 | 10:32

RUMCAJS napsal(a):

bape:

Pokud jsem pro Vás pod čarou ponoru, pak nechápu, proč jste mě napadl. Pro příště bude asi nejlepší, aby jste mě ušetřil Vaší intelektuální a morální převahy.

Děkuji předem.
04. 12. 2008 | 10:49

Soudce Lynch napsal(a):

Říkáte to dobře : UVĚZNIT A ZABAVIT ! A až vylezou z krymu, aby museli začít makat od lopaty. Žádný půjčky, žádný známosti, žádný milodary, nic.
Von by si to každej rozmyslel.
04. 12. 2008 | 11:31

star napsal(a):

Peníze se neztratily a nikdo je nemá, protože nikdy nebyly. Byl barák za 1 mil a spekulace jeho cenu vyhnala na 3 mil a s tím se obchoduje. Teď už zase stojí 1 mil a ty 2 mil prostě nebyly a chybí akorát bance, která na ten nákup za 3 mil půjčila.
04. 12. 2008 | 11:37

Lex napsal(a):

Rumcajs
Že se neshodnem je dobře. Notovat si můžeme někde v hodpůdce v Jičíně nebo u Nošovic v Radegastu. Tady přispíváme svými názory. A tak se věci tříbí. Tedy: kdyby byla krize vyvolána ve Francii nebo třeba i v Německu, přijal bych Váš názor o stání za zadkem. Jenže tato krize (a vlastně která ne), vznikla ve Spojených státech. A že by tam stál stát bankám za zadkem, no to ani náhodou. Tam ty banky mají stát u p....e!! A FED mu znovu a znvu tiskl ty zelené papírky, jak si Reagan (nespojuji probůh se současnou krizí, Clinton to stačil napravit) nebo Bush pískli, protože tím hlouběji si ho tam zastrkovaly. Pokud já mluvím o vadě systému, nemyslím tím kapitalismus jako celek, ale systém bankovní a s ním provázaný systém burzovní. Myslím, že už František Peroutka na to téma psal, byť šlo o jiné stádium kapitalismu. V jeho globální fází tím hůře.
Hezký den! Lex
04. 12. 2008 | 11:40

IQ napsal(a):

Pane Koenigsmarku, kromě několika slouhů jsme všichni naivní a snílci, všichni se ptáme a hledáme odpověď. Slouhové nám odpovídají. Jinou odpověď si může každý dát sám. Já si na př. odpovídám otázkou a hned na ni odpovídám: cožpak dvacáté století neukázalo že každá krize končila válkou? A kdo stál na jejím počátku? Amerika. No tak holt svět jde kupředu tímto stylem. Teď jde o to, zda nejsou i jiná řešení.
04. 12. 2008 | 12:56

vodník Kebule napsal(a):

Money talk----bullshit walk. Odpověď na většinu z vašich velmi pochopotelných a nervózních otázek najdete na
http://video.google.com/vid... Jsem ekonom a jak říkáte - je mi z toho hodně špatně od žaludku, protože je mi jasné, že chyba není v ekonomickém systému ale v genetice. Když má totiž někdo dva žaludky a navíc rychlé spalování, není dobré s ním být zavřen v jedné cele. Buď ho musíte zabít, nebo umřete hlady vy. Jak v jiné diskuzi napsal jeden milý člověk:"Jako ideální investiční alternativu vřele doporučuji lahvinku suchého červeného vína, vepřovou panenku na grilu s libečkem a bylinkovým máslem, dobrou kávu Corsini a calvados Boulard. Servírujte pokud možno na porcelánu VilleroyBoch a do skleniček Moser. Rozhodně se přitom pomějete lépe než při pohledu na výpis z fondu Zajištěné Stáří. Tak asi tak. Vážený pane, peníze jsou totiž jen do určité podoby materializované dluhy a sliby, nic jiného!
04. 12. 2008 | 13:00

žužu napsal(a):

04. 12. 2008 | 13:43

Kún napsal(a):

Dnešní krize a důchodová reforma:
Vládou a bankovními kruhy dnes tolik prosazovaná důchodová reforma (důraz na penzijní fondy) připomíná perpetum mobile. Rozfázujme si její finanční operace (transfery peněz) na čtyři části:

První transfér: Občan 40 i více let „půjčuje“ své peníze penzijním fondům. Ty mu je mají údajně zhodnotit.

Druhý transfér: Penzijní fondy svěřené částky půjčují státu.

Penzijní fondy (po odečtení režie a zisku, náležejícího majitelům PF za jejich počáteční investici a správu) svěřené peníze investují do „výnosných“ aktiv. - V ČR jde přitom z 90 procent o státní dluhopisy (stát je vesele emituje, protože peněz nemá nikdy dost). - Asi 10%vybraných peněz pak penzijní fondy investují do akcií (tam jsou ovšem rizika rovněž, i když jiná).

Třetí transfér: Stát časem vrací fondům vypůjčené peníze, a přidává roční výnosy (má povinnost splatit jistinu a průběžně proplácet „kupony“).

Čtvrtý transfér: Kde stát na třetí transfér vezme peníze?: - Vezme je od občanů, z jejich daní.

Závěr: Občan tedy celou operaci k zajištění svého důchodu financuje dvakrát: (1) 40 let odvádí nemalé příspěvky penzijním fondům, (2) … a 40 let odvádí ještě vyšší částky (prostřednictvím daní) státu, aby ten mohl fondům vrátit vypůjčené peníze – tj. ty, které si od nich (resp. od občanů, prostřednictvím penzijních fondů) vypůjčil.

Co myslíte, jak dlouho toto perpetum mobile může vydržet? – Nebude dnešní finanční krize proti budoucímu pádu penzijních fondů - ve světě i u nás - kýchnutím? (a pád nastane, vždyť jde o systém „letadlo“ – dokud počáteční příliv pojištěnců a jejich vkladů převažuje nad výdaji, nic se jaksi neděje. – Pak ale přijde výbuch.)

Poznámka:
Analýzy na toto téma jsem v ČR zaslal kde komu, ze strany profesních i akademických ekonomů absolutně bez odezvy. Snad si to tu přečtou i jiní ekonomové – jsem zvědav na vaše názory. - A to pomíjím podíl inflace na znehodnocení vkladů občanů do penz. fondů, neobyčejně vysoké zisky majitelů bank a jednou i fondů z finančních investic (ovšem ztráty opět ponesou – viz dnešní krize – občané, atd.)
04. 12. 2008 | 14:36

JC napsal(a):

Mě se líbí jak to napsal star.
Krátké, výstižné,logické a jeto.
04. 12. 2008 | 15:44

vlk napsal(a):

stare

poněkud nelogická definice.
Pokud bys ty tři míče az ten barák zaplatil, ony šly dál do oběhu. Jen ty jsi draho koupil levné zboží. Peníze jsou v oběhu dál. Vypařila s e hodnota tvého majetku. Dluh ti zůstal a bance nekrytý úvěr. Nic víc.
Pokud si ten ,kdo ti ten předražený barák za tvé prachy koupil zlaté cihly, má teď řádově 20% zisk. Ty 66% ztrátu.
Normální trh. Nic víc.
04. 12. 2008 | 20:50

RUMCAJS napsal(a):

Kún:

Současná situaci by Vám měla být vodítkem. Jakmile někdo začne spořit pod polštář, stahuje peníze z oběhu a činí je tím vzácné.
Pokud budeme spořit na účtech, které nebudeme moci využít nijak jinak, zastavujeme ekonomiku.

Transfery a úroky by tedy měly být bohatě kompenzovány dobrým "ekonomickým prostředím ", kde budete moci lépe uplatnit i svoji maličkost.
04. 12. 2008 | 21:57

star napsal(a):

vlk:
Mam barák za 1 mil v hodnotě 3 mil a nikdy se ho nezbavím. Banka mi na něj klidně půjčí 3 mil na něco, já prachy utratím a vem si banko barák za 1 mil (nebo 3 mil?). Klasika jako v 90 letech.To jsou ty virtuální peníze pro mě.
05. 12. 2008 | 10:02

Opitz napsal(a):

Panove, nevim, proc pozadujete po vlkovi nejaky fundovany komentar k dnesni situaci... Pred par mesici jeste hajil soucasny ekonomicky(financni) system, jako ten nejlepsi, jaky jsme kdy v historii meli. Vubec mu nevadila virtualita "kapitalu", skutecneho kapitalu. Dnes tu zase neco placa o tom, ze je nedostatek penez, ale touto svoji vetou jen opet dokazuje, ze vubec nevi, ktera bije. To, co je pricinou krize je prave nadbytek penez a zadne penize se nikam samozrejme nevyparily, jen se presunuly z jednech kapes do druhych(z kapes bank, do kapes lidi a skrze ne do kapes vsech, co neco produkuji a prodavaji).
Skutecne priciny krize jsou nasledujici:

1. Kontinualni braneni ci oddaleni likvidace neperspektivnich nebo neprosperujicich spolecnosti(kterou jsou pry too big to fail, ale ja rikam, too big to prosper) a to minimalne od roku 1991
2. Neustale nalivani novych, nicim nekrytych penez do ekonomiky a to minimalne od roku 1971.
3. Udrzovani vysokych dani
4. Udrzovani(v lepsi pripade) nebo zvysovani jiz tak vysokych cen
5. Neustala stimulace spotreby a znevyhodnovani sporeni
6. "Planovani" nezamestnanosti (vytvarenim nesmyslnych pracovnich mist ci celych oboru primo nebo neprimo)

To vse se v minulem roce jaksi potkalo... Pes konecne chytil svuj vlastni ocas... Vsechny splatky za pujcky, vsechny uroky, zpusobili omezeni jine spotreby, protoze lidem uz na nic jineho penize nezbyva, protoze musi platit hlavne splatky.
Produktivita prace neroste, zadny novy prevratny vynalez, ktery by zvysil produktivitu minimalne 10x neni v dohledu... I diky masivnim regulacim a zasahovani statu do VSEHO.

To co nyni provadi FED a vlady mnoha zemi neni nic jineho nez prilevani dalsiho benzinu do poradneho ohne, misto toho, aby jej hasily vodou...

Co je ta voda?

1. radikalni omezeni vlivu statu na ekonomiku
2. radikalni snizeni vydaju a dani
3. zruseni centralni banky
4. nezasahovani do padu cen
5. odstraneni ruznych masivnich regulaci
6. zruseni nekrytych penez
7. zavedeni penez kryte zlatem...

a protoze je nase spolecnost davno nemoralni, velci podnikatele diky zdaneni a persekuci ze strany statu nemaji jakykoliv motiv rozvijet kulturu vlastni zeme, tzn. mecenastvi je prezitek.. protoze skolstvi stoji za starou backoru a obycejny clovek davno vymenil sve svobody a zodpovednost za plnou lednicku, nedopadne to jinak nez dalsi nejdrive obcanskou, pote i globalni VALKOU, ve kterych se bude opet bojovat o ideje - o ideje svobody a nezavislosti.

nazdar!
05. 12. 2008 | 10:16

star napsal(a):

Vlk:
Ještě něco, podívejte se, jak se dělají odhady cen nemovitosti: Odhad hodnoty stanoven na 4 mil, a pak tři vybrané baráky z internetu v okolí za poptávkovou cenu 12 mil a výsledná cena pro 4 mil nemovitost stanovena na 10 mil A to je oficiální odhad pro dražbu nemovitosti. Asi tak.
05. 12. 2008 | 10:30

JC napsal(a):

Opitz,
Mylím, že jste to popsal dobře.Dalo by se to napsat stručněni nebo ještě více obsáhle o tom není sporu.V čem já vidím problém je to,že určitá značná část voličů nikdy a to zdůrazňuji NIKDY nepřipustí vodoléčbu.
05. 12. 2008 | 12:21

jogín napsal(a):

Kún: Nazapočetl jste do důchodového systému inflaci běžnou, natož pádivou- 1993 byla 56%. V posledním století byla frekvence skoro kompletní ztráty uložených peněz častější než 1x za 40 let, takže peníze na důchod zaručeně zmizí. Věci se v době globalizace zrychlují. A to nemluvím o tunelování. V současnosti zmizelo z amerických důchodových fondů 40% a krize bude pokračovat.
05. 12. 2008 | 12:53

jogín napsal(a):

Opitz: Chybí vám jedna podmínka- banky smějí půjčovat jen do výše svého kapitálu, zanedbal jste úvěrovou expanzi, kterou se dají vyrábět peníze i při zlatém krytí. V kompletní podobě je to rakouská ekonomická škola. Jenže výsledkem by byla nedostupnost úvěrů a podstatné zpomalení ekonomiky.
05. 12. 2008 | 13:05

jogín napsal(a):

Opitz: Ještě jsem si vzpoměl na výrobu peněz pomocí předražených akcií, v Rakousku- Uhersku byla taková hospodářská krize někdy kolem 1870. Prostě vymyslet způsob jak likvidovat parazity asi nejde.
05. 12. 2008 | 13:24

JAHA napsal(a):

Ad: autor
Na jednoduchu otazku, jednoducha odpoved? Prachy boli (inac Vam nic nikto nepreda), nakupil sa za ne luxus, nadspotreba, neprimerany vykonu a odvedenej praci (ale ani "vykonu" zazivacich organov), ten presiel jednym otvorom dnu, druhym von, nieco sa v tele usadilo, nieco sa vyhodilo... Vysledok - obeznejsi ludia, viac aut na jednu rodinu, viac vylihovani pri mori, o niekolko metrov vyssie skladky, o niekolko stupnov teplejsie, o niekolko ton exhalatov "bohatsi" vzduch, o niekolko centimetrov vyssia hladina oceanov, o niekolko tisic ton prazdnejsie zasoby surovin...A po zaciatku krizy o niekolko viac bezradnych vlad, ludi...A najsmutnejsie - o niekolko viac ludi umierajucich za minutu od hladu, smadu.
05. 12. 2008 | 14:46

ABsocan napsal(a):

Jsem moc rád, že jsem si ve svém věku pořídil počítač a naučil se s s ním "jakž-takž" pracovat.
Hlavně pročítat články, které jinde nenajdu. Zvláště z duše mě hovoří pan Alex Koenigsmark.
On popíše problém a naznačí řešení tak, jak já cítím,že je to správné. Toto se mi v životě stalo jen zřídka.
Závěrem se chci zeptat, proč on a jemu podobní se neangažují tak, aby se dostali do vedení naší společnosti a aby vznikla opravdová elita, která bude usilovat o nápravu těch chyb o kterých se v příspěvcích hovoří.
Ptám se, není to tak nějak povinost těch kteří "na to mají?"
I tak vám všem moc děkuji, že nejste lhostejní. PF 2009
02. 01. 2009 | 14:10

plastové palubky napsal(a):

Chybí vám jedna podmínka- banky smějí půjčovat jen do výše svého kapitálu, zanedbal jste úvěrovou expanzi, kterou se dají vyrábět peníze i při zlatém krytí. V kompletní podobě je to rakouská ekonomická škola
13. 06. 2009 | 00:59

omega watches napsal(a):

If you feel that too expensive Swiss watches, you can choose our rolex watches, replica watches . they are Swiss replica watches.
we have High-quality and Price not so expensive.if you buy one rolex watches or replica watches ,i believe onbody can found that is reproduction.
http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 05:16

luis vuitton napsal(a):

Jen italská vláda podpoří ekonomiku osmdesáti miliardami euro, čtu. Kolik je to českého HDP, ani nemám šajnu. K tomu Němci, Francouzi, Britové… Ježíšmarjá, to jsou balíky, které se tak pěkně přerozdělují, že by se za to ani Milouš Jakeš nestyděl, ba ani Miloš Zeman s jeho IPB a podobnými kouzly.
04. 07. 2009 | 04:50

tiffany and co napsal(a):

Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
31. 07. 2009 | 09:50

omar7 napsal(a):

<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.lzozh.com/vb/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://lzozh.com/forum/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.lzozh.com">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://www.lzozh.com/dlil/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات صوتي" href="http://voicechat.sh8d.com">شات صوتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.cate-girl.com/vb/">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="منتدى" href="http://www.cate-girl.com/fo...">منتدى</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دردشة" href="http://www.cate-girl.com">دردشة</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://www.cate-girl.com/dlil/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="شات صوتي" href="http://voicechat.sh8d.com">شات صوتي</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://www.sh8d.com/dlil/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل المواقع العربية" href="http://daleel-arab.com/">دليل المواقع العربية</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل" href="http://daleel1.com/">دليل</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://dleli.net/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل" href="http://rbdlil.com/">دليل</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="دليل مواقع" href="http://arabiaat.net/">دليل مواقع</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="العاب" href="http://al3abii.com/">العاب</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="صور" href="http://9oari.com/">صور</a></strong></H1>
<H1><strong><a title="توبيكات" href="http://topikati.com/">توبيكات</a></strong></H1>
18. 09. 2009 | 15:56

Arden napsal(a):

Lidi si jenom upletli biče, a říkají tomu ekonomika, aby měl každý vychytralý, v zájmu čehokoliv, avšak v prvé řadě v zájmu vlastním, na každého, komu není vychytralost vlastní, nebo je jen myšlení pomalého....
16. 12. 2009 | 02:43

andy napsal(a):

Lidi si jenom upletli biče, a říkají tomu ekonomika, aby měl každý vychytralý, v zájmu čehokoliv, avšak v prvé řadě v zájmu vlastním, na každého, komu není vychytralost vlastní, nebo je jen myšlení
26. 02. 2010 | 04:50

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
03. 04. 2010 | 16:34

laptop battery napsal(a):

TOSHIBA PA3285U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2C Battery http://www.batteries-shop.n...
HP HSTNN-UB02 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP HSTNN-LB31 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 417066-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3384U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3356U-1BRS Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3191U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 338794-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 367759-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
APPLE A1175 Battery http://www.batteries-shop.n...
ACER BATCL50L Battery http://www.batteries-shop.n...
26. 04. 2010 | 13:03

laptop battery napsal(a):

HP 346970-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Inspiron 600m Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Pavilion dv6400 Battery http://www.batteries-shop.n...
IBM X41 Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Inspiron 6400 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP HSTNN-LB09 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Pavilion DV1000 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Pavilion ZV5000 Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Inspiron 6000 Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3383U-1BRS Battery http://www.batteries-shop.n...
26. 04. 2010 | 13:05

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy