Radar, nebo vojna?

29. 05. 2007 | 07:26
Přečteno 25543 krát
V nedělních Otázkách Václava Moravce jsem v diskusi s Jiřím Paroubkem o radarové základě řekl tyto věty: „Měli bychom se vážně bavit o tom, jakým způsobem chceme v budoucnosti zajišťovat bezpečnost a obranu naší země. Před lety jsme se na bázi národní shody dohodli, že vidíme záruky bezpečnosti ve spojenectví v rámci NATO.“

Nyní jen připomínám, že se tato shoda nerodila lehce a že naši socialisté v tehdejší diskusi dlouho kličkovali stejně, jako to dělají v dnešní debatě o radaru. Pevnost spojenectví ovšem stojí – stejně jako jakýkoli jiný svazek včetně manželství – především na vzájemné důvěře a spolehlivosti. Strach, strkání hlavy do písku a kličkovaná takový svazek narušují. Proto jsem v televizní diskusi dále pokračoval: „Přijde-li čas, kdy spojenci něco chtějí od nás, měli bychom jednat odpovědně a konstruktivně, protože jinak bychom se na ně nemohli spolehnout, až my sami budeme vystaveni těžké chvíli. Kupříkladu mladí lidé, kteří dnes demonstrují na Václaváku, by si měli uvědomit jednu věc. Před lety jsme skončili s povinnou vojenskou službou právě na bázi toho, že zakládáme naši obranu a bezpečnost na spolupráci se spojenci… Dnes může být jednoduché říci radaru ne, ale takové rozhodnutí má své konsekvence. Mimo jiné v tom, že se pak v budoucnosti nedá vyloučit, že bychom museli povinnou vojenskou službu kupříkladu obnovit.“

Na doplňující otázku moderátora Václava Moravce, zda myslím vážně, že když tady nebude stát radarová základna, tak bude obnovena základní vojenská služba, jsem pro zpřesnění dodal: „Ne, takhle jsem to neřekl…. Ale řekl jsem, že budeme-li narušovat nebo přetrhávat spojenecké svazky, na kterých jsme postavili obranyschopnost a bezpečnost naší země , pak bude tíha rozhodnutí ležet daleko více na nás. To může mít své konsekvence a jedna z nich může být samozřejmě i tato.“

Média milují zkratky a potřebují se prodávat. Nepřekvapuje mě proto fakt, že druhý den měly noviny většinou titulky kalibru: „Vondra: buď radar nebo povinná vojna“. Ajatolláh naší parlamentní opozice Luboš Zaorálek dokonce prohlásil, že chci zavést povinnou vojenskou službu. Jiní tvrdili, že mladé lidi straším a upírám jim právo na názor. A novinář Jindřich Šídlo z Hospodářských novin se navíc zeptal, co by tomu říkal můj šestnáctiletý syn.

Takže pro vyjasnění: nechci, aby v naší zemi byla zavedena povinná vojenská služba. Jsem v tomto liberál a věřím, že každý má mít možnost volby. Věřím také, že alianční vazba mezi Evropou a Amerikou nám tuto svobodu volby významně usnadnila. Nechci mladým lidem tento názor vnucovat ani jim zakazovat demonstrovat. Jen si je dovoluji upozornit, že nic není tak jednoduché, jak se může zdát, a že každý postoj má svou druhou stranu. Jak říkají Angličané, žádný oběd není zadarmo. Pokud jde o mého syna, ten se v březnu v rozhovoru pro MfD na otázku, je-li pro radarovou základnu v Česku, vyjádřil jednoznačně: „Ano, určitě.“ Na vojnu se, pokud vím, nechystá…

Pokud si čtu znovu svá slova pro českou televizi, nenacházím nic, co bych na nich měnil. Britové, Španělé, Holanďané i Belgičané mají stejně jako my profesionální armádu a jako členské státy NATO hostí americké základny. Naopak Švédsko, Finsko a Rakousko jsou v zásadě neutrální státy a povinnou vojenskou službu zatím, pokud vím, nezrušily. Irové sice profesionální armádu mají, ale jsou odlehlým ostrovem, který neleží – jako my – v citlivém geopolitickém prostoru mezi Německem a Ruskem. Koneckonců ani Německo dosud všeobecnou brannou povinnost nezrušilo.

Není mým cílem kohokoli strašit. Jen se soustavně snažím upozorňovat, že bezpečnost a obrana naší země - i v období relativního míru dnešních let – vyžaduje dlouhodobě odpovědný přístup. Bohužel s našimi závazky vůči spojencům na tom nejsme nijak valně. Výdaje na obranu se každoročně snižují oproti tomu, co jsme kdysi slíbili, naše účast v zahraničních misích – jakkoli je ceněná – neodpovídá našim možnostem a umístění jedné menší radarové základny vyvolává vášnivé diskuse.

Názory, že nám nic nehrozí, nebo že by všichni měli rychle odzbrojit, jsou samozřejmě naivní. Ráj na zemi jen tak nenastane. V minulosti se mnohokrát zdálo, že zavedení kantovského věčného míru je nadosah, aby následný vývoj utopil tyto krásné a vznešené ideje v krvi konfliktů a válek. Samotná stavba amerického radaru na našem území nám samozřejmě úplnou bezpečnost nezajistí. Bude ale pro naše spojence důležitým signálem o tom, že jsme si hrozících nebezpečí vědomi a že jsme ochotni se na jejich odvrácení podílet.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

aleš007 napsal(a):

jsem rád, že se někde dá přečíst celé vyjádření Saši Vondry. Pak dostává jeho věta naprosto jiný smysl...
držím palce, pane Vondro
29. 05. 2007 | 07:37

Jarmila napsal(a):

Je zajímavé, že pan Vondra před rokem 1989 mluvil do Radia Svobodná Evropa či Hlasu Ameriky úplně jinak. Tehdy jsem si ho vážila, jeho odvahu.
Jo, časy se mění, lidé se mění, včetně nás, kteří jsme si tu svobodu představovali jinak. Politika a moc chutná a korumpuje lidi buď ekonomicky anebo v našem případě morálně. My se nemáme cpát nikam, měli bychom nastoupit švýcarskou cestu /i přes jinou geopolitickou polohu země/. Cožpak se nepoučíme z historie?
Na každou zbraň se zatím vždy našla protizbraň. Naši představitelé nás vedou na kraj propasti, měli bychom jim to jednou spočítat.
29. 05. 2007 | 07:45

Josef napsal(a):

Pane Vondro!
Nedělejte z nás blbce a nestrašte! Z vašich vystoupení je vidět jak hluboko klesla naše diplomacie a úroveň politiků vůbec.
Nebo se snad držite známého "čí chleba jíš, toho píseň zpívej"? Sloužíte v americkém žoldu?
Josef
29. 05. 2007 | 07:48

Václav napsal(a):

Vážený pane Vondro, radar není z potřeby NATO, nýbrž a pouze z potřeby USA a USA, jak jistě dobře víte, je pouze jedním z členů NATO. Tak prosím, neskrývejte Vaše osobní či stranické zájmy za spojenectví. Jak můžete vůbec obhajovat "demokratický" stát jménem USA po absolutním průseru v Iráku (prosím napište všem čtenářům, jaké zbraně hromadného ničení se našly), je pouze věcí Vašeho svědomí, pokud ovšem svědomí z Vašeho těla již nevyprchalo. A pokud by USA-základna nebyla na našem území, tak to nikoho neohrozí.
29. 05. 2007 | 07:48

Jag napsal(a):

Pane Vondro,všechno vychází z nenávisti,závisti,lemplovství a křiváctví socanů.Dost jsem jich poznal,do ksichtu vám budou takat a tvářit se fér a pak jdou a do zad vám píchnou nůž.Pravice sice tady vskutku není,ale její hodnoty,které právě této lži,překrucování,podlému jednání staví hráz osobním postojem,osobní statečností a osobním názorem tento "stádní" hajzlismus narušují.Proto byli zavíráni,týráni,mučeni a vražděni naši letci,naše elita.Spodina je silná jen tehdy,když se jí všichni bojí,protože ona sama má strach.Radar sice podle mého nepomůže naší obraně-stačí aby ČEZ vypnul a moderní zbraně se mění na krumpáče-jak jsem už psal.Co je ale důležité a toho si cením na každém názoru,že nejdete se stádem,ale dokážete hájit svůj názor.Jestli to děláte kvůli nějaké americké provizi,na to odpovězte sám i se svým svědomím.Kdo nemá svědomí stejně brzy zajde.Mě nepřipadá radar důležitý,protože když budou kolem nás všude vládnout zmetci,radar bude k ničemu.Proto jsem pro intervence v zemích,kde "stádní" efekt nedovoluje občanům mít svůj názor,protože stádo se ho bojí.To mi připadá efektivnější.I když už slyším stádo jak křičí,že je to napadení suverénního státu.
29. 05. 2007 | 07:50

Saša Vondra napsal(a):

Já to píšu částečně z blbosti a částěčně za cizí peníze.
29. 05. 2007 | 07:52

Juráš napsal(a):

Pane Vondra...jedna krátká otázka.Myslíte si že si u Washingtonu může CR postavit svoji radarovou základnu?
29. 05. 2007 | 07:54

Jura napsal(a):

pane Vondro,plně s Vámi souhlasím.Překrucování a vytrhování z kontextu Vašich slov panem Zaorálkem ,soudruhem Filipem a dalšími redaktůrky je v dnešní době normální.Jsme součástí NATA a NATO bez USA nic nezmůže.Tak se podle toho chovejme.
29. 05. 2007 | 07:56

Tupelo napsal(a):

ano rekl jste presne to co jste chtel, postrasit cast mladych lidi kam az muze vest jejich postoj k radaru, totiz k zavedeni voj. sluzby. Vy totiz moc dobre vite ze nejvice odpurcu radaru je mezi mladymi, takze se obcas hodi utrousit jedovatou slinu ale dulezite je rict to tak aby se potom dalo klickovat...

Zarukou nasi bezpecnosti je NATO ne Spojene staty, takze vse co se tyce nasi bezpecnosti by melo byt soucasti planu NATO. Pokud se necitite bezpecne v CR, muzete se odstehovat treba primo pod radar na Aljasce.

Doufam ze pristi vlada reviduje jakekoliv smlouvy s USA, ktere uzavre vase vlada (zalozena na lzich a podvodech) a pripadny radar bude odstranen. USA ostatne prohlasily ze potencionalnich mist pro stavbu radaru maji vic.
29. 05. 2007 | 07:56

yaq napsal(a):

Pane Vondro!
Nemyslím si, že z nás děláte blbce, ani že Vaše názory nejsou konsistentní. Naopak! Vaše vyjádření má hlavu a patu, i vnitřní logiku. Jen některým to prostě ideologicky "nepasuje". A někteří mají v hlavě takový náš ("český") guláš. Velmi rádi bereme (hlavně to cizí), velmi neradi dáváme.
Pustí li USA Evropu k vodě, budeme tady mít hodně, hodně problémů.
Držím vám palce.
29. 05. 2007 | 07:57

Tupelo napsal(a):

Jo a mimochodem, jeste si vas pamatuji jak jste lhal pred agresi do Iraku o zbranich hr. niceni, ktere Husajn vlastni, doted jste se za vase lzi neomluvil. Dnes zrovna tak lzete o zavazcich k USA, zadne nemame, mame jen zavazky k NATO a kdyz ted USA rekneme ne, vubec nic se nestane, takze nejlepsi by bylo kdyby vase slaba vlada v takovych dulezitych otazkach vubec nerozhodovala.
29. 05. 2007 | 07:59

skeptik napsal(a):

Vážený pane Vondro,
promiňte,že to napíší,ale vaše "výpotky" sledují již od doby,kdy jste vstoupil "do tý vohromujíci světový politiky".A pokud je mě známo z Vašich výroků již z minulých období,stále zůstáváte tím obyčejným šaškem,za jehož provázky vždy tahá někdo jiný.Nepamatují,že by jste vyslovil svůj "osobní"názor na věc.Vaše slaboduchá vyjádření byla vždy opsána z nějaké dané úlohy.Musíte se snažit pane Vondra,snažit!Tím si svůj "žold"zasloužíte.Vy,kdyby jste v politice nebyl to by se zamezilo značným škodám na image naší země!Pámbů s námi a zlý pryč,Vondra!
29. 05. 2007 | 08:00

Leighanne napsal(a):

Dobrý den, pane Vondro, jsem rád, že jste si uvědomil, že jste to v neděli přehnal. Ale opět mlžíte a používáte polopravdy. Radar nechce NATO po nás, ale USA, které chrání především své zájmy.Vznik profesionální armády u nás měl i jiné pádné důvody než které uvádíte. Navíc vypomáhat si názorem Vašeho syna svědčí o tom, že nemáte argumenty. Cožpak se názory 16 ti letého dítě bude řídí tento stát a ovlivňovat veřejné mínění?
29. 05. 2007 | 08:04

Honza napsal(a):

Hlavní překážkou v poznání pravdy není lež, ale zdánlivá pravda.
29. 05. 2007 | 08:10

Boh. napsal(a):

Milý pane Vondro, možnost obnovení povinné vojenské docházky je prakticky nulová, víte to vy, ví to armáda a je to jasné každému myslícímu člověku. Své povinnosti vyplývající ze smluv plníme velmi dobře, to také musíte vědět velmi dobře. Vysíláme vojáky na Balkán, do Afghánistánu, další bezpečnostní síly do Iráku... Máme vyčleněné jednotky, které mohou zasáhnout kdekoli na světě ve prospěch spojenecké země, to přeci také víte. Radar pro NATO (sic!), ten první ze dvou, v Nepolisích u Chlumce nad Cidlinou bude uveden do provozu letos. Čili opět plníme své závazky! Tak laskavě nestrašte tím, že nejsme dobří spojenci a že jimi nebudeme v případě, když se u nás nepostaví čistě AMERICKÝ radar pro čistě AMERICKÉ obranné zájmy!

A ještě k povinné vojně: pročpak ji zrušilo Rakousko, které není členem NATO a tudíž veškerou obranu si musí de fakto zajišťovat samo?

Přeji hezký den,
Boh.
29. 05. 2007 | 08:12

Milan napsal(a):

Již delší dobu pozoruji, že pan Vondra je docela schopný demagog. V diskuzi o radaru to zřetekně potvrzuje.
29. 05. 2007 | 08:12

rs napsal(a):

pane Vondro
nejdrive bych chtel podotknout, ze jsem na strane tech, kteri jsou pro radar.

ale...ale toto vase vyjadreni mi neprijde zorvna stastne. chapu, ze to ted budete svadet na media, na to ze jste to rekl uplne jinak a podobne.

nicmena at uz vase zduvodneni ze jste to rekl tak ci onak, ze media to pochopila tak ci onak,je proste pravda ze jste to rekl.

pokud jste to tak nemyslel, tak jste to nemel rikat. jste klasicky politik, neco reknete a vzapeti na to reknete ze jste to tak uplne nerekl.

nezlobte se, ale vase (politiku obecne - nejena vase osobne) vira v to, ze ukecate a vylzete se uplne ze vseho, a ze cesi jsou v podstate uplni blbci kteri vam vsechno "spolknou" je opravdu nevidana.a je to stejne u paroubkovcu a podobnych individui, tak bohuzel i u vas , pravicovych politiku , u kterych bych osobne privital chovani , lidove receno "chlapske"....vsak vite co ti, myslim...
29. 05. 2007 | 08:15

petr napsal(a):

Pane vondro už jste zase na koni - zase máte nepřítele - odpůrce USA radaru. Tak na ně.
Pomocí vládní autority, která může rozhodovat se vám to jistě podaří, ale ona vás historie a možná i právo jistě dožene, jako ty komunisty.
Vy jste jen bolševik naruby!
29. 05. 2007 | 08:15

skain napsal(a):

Pane Vondro vy jste komik.
29. 05. 2007 | 08:16

Zdeněk Macura napsal(a):

Dobrý den pane Vondro,
Chápu, že jste musel napsat tento blog, protože jak známo novináři rádi dělají zkratky a pak si celý národ myslí něco, co jste si nemyslel. Začlo to tak dělat více politiků, aby se tak pokusili dát věci alespoň trochu na pravou míru.

A teď k tématu:
Chápu plně Vaše argumenty, že je potřeba dávat signál, že se chceme podílet na společné bezpečnosti. To je v pořádku. Jste zkušený politik a máte své vyzrálé názory. Ano, vyjadřujte své názory, to je v pořádku.
Co ale není v pořádku, že chcete tu věc prosadit bez lidí, bez referenda, jinými slovy chcete tu věc prosadit "silou".
Nebylo by korektnější udělat fórum, kde různí politici či odborníci řeknou své názory a lidé pak rozhodnout v referendu ?
To, že tahle otázka není pro referendum, musíte vědět sám, že je nesmysl, z jednoduchécho důvodu, že na tohle neexistuje žádný odborný názor. Jeden zkušený politik či odborník tvrdí jeden názor a druhý zkušený politik či odborník opačný, a proto tohle je zjevně otázka pro referendum.
Mimochodem Váše poznámka z března, "Chcete udělat referendum k tomu, že budou nulové daně ? Jak budete hlasovat ?" jen dokazuje, že referenda se nemusíme bát. Lidé jsou v průmeru stejně inteligentní jak politici. Schválně jsem sám udělal průzkum a nulové daně by chtělo jen asi 7 % lidí. více zde: http://www.4vize.cz/index.p...

Kdysi jste bojoval proti komunistům, kteří si vládli bez ohledu na názor lidi, dnes paradoxně děláte vy sám totéž. Připadá mi, jako by ta jejich arogance přeskočila na Vás, samozřejmě v mnohem slabší formě, ale princip zůstává stejný.
Řeknu Vám upřímě lidé budou hodně naštvaní, ne tolik pro to, že tu bude radar, ale pro to, že to pár lidí rozhodlo bez nich. Budou mít pocit, že se jim někdo vysmál do tváře a úplně ztratí víru v nějakou demokracii.
29. 05. 2007 | 08:18

Rado napsal(a):

K čemu potřebuje ČR armádu ? Aby se bránila útoku z Ruska nebo od někud jinud.(toto je ironie!!!!). Naší republice stačí par vojaků, které teď má více jich není potřeba. A ti vojácí spiš slouží jako pomoc při katastrofách. Což je dobře.
29. 05. 2007 | 08:20

Vaclav Kabat napsal(a):

Agente Vondro, vojna je volba!
29. 05. 2007 | 08:22

WOLF napsal(a):

U americké diplomacie se snažíme prosadit požadavek, aby případné zřízení radaru na území ČR bylo výhradně v rámci NATO. V tomto případě bych spojenecký závazek obraného systému podporoval.Pan Vondra ale argumentuje stylem, jako by tento závazek požadovalo NATO....asi mi něco uniklo, protože stále jednáme jen se zástupci USA. NATO se k tomu dosud nevyjádřilo a jiné země v rámci NATO po nás začlenění tohoto údajně obranného systému na našem území nepožadují. Takže to skutečně vypadá, že česká diplomacie leze amíkům do zadku.....
29. 05. 2007 | 08:23

Spolužák N. napsal(a):

Dobrý den Sašo. Už ti nevěřím ani "dobrý den". Stal se z tebe servilní přisluhovač současné americké administrativy. Už nebudu volit ODS. Spolužák N.
29. 05. 2007 | 08:24

Otazka napsal(a):

Iran je obklicen a presto soudruh Vondra tvrdi, ze nas ohrozuje. USA maji armadu v techto zemich:
Irak, Kuvajt, Afganistan,Pakistan,Turecko.
K dokonalemu obkliceni chybi pouze Syrie.
Iran 200 let nikoho nenapadl na rozdil od USA, presto Alexandr tvrdi, ze nas chce napadnout raketami a proto pry musime miti americkou zakladnu. Iran zadne rakety s doletem do CR nema a Vy to soudruhu Vondro moc dobre vite.
Naprosto stejna je to situace jako na zacatku roku 2003, kdy ministr zahranici USA ukazoval v RB OSN falesne satelitni snimky mobilnich biologickych laboratori, zarizeni na obohacivani uranu atd. Vsechno to byly lzi a lzi zamerne. Nordicka lest? V Iraku bylo podle nejprestiznejsiho lekarskeho casopisu sveta britskeho Lancet zabito od brezna 2003 do cervence 2006 nejmene 655 000 civilistu. Naprosta vetsina z nich zahynula v disledku cisticich akci americke armady. Zde si je mozne precist tuto studii:
http://www.thelancet.com/we...
Temer 13 000! respondentu zijicich v reprezentativne rozmistenych 1800 irackych domacnostech bylo dotazovano na umrti v rodine a na jeho pricinu.
Tedy za tisic dnu je to zhruba 655 zabitych denne. Dle valecne propagandy ne nepodobne te, kterou nam tady predklada soudruh Vondra vsak v teto dobe v Iraku zahynulo v dusledku tkzv. sketarskeho nasili maximalne 5 lidi denne v prumeru. Pamatujete, jak se vse v Iraku skvele budovalo a vsichni milovali USA a tesili se pry na svobodne volby? Kam se podelo tech 655 000 iracanu?
Evropska komise oznamila, ze na uzemi nektereho statu Evropy provozuji USA tajnou mucirnu. Vlady CR, Polska a dalsich to na svem uzemi poprely. Kdo tedy lze, vlada CR nebo Evropska komise?
To, ze na Ruzyni pristavala letadla CIA je nepopiratelna skutecnost.
Ano, soudruh Vondra to ma jasne:
S USA na vecne casy a nikdy jinak...
"Pravda je lez, laska je nenavist avalka je mir" George Orwell ministerstvo pravdy v romanu 1984
29. 05. 2007 | 08:24

S.Pilař napsal(a):

Pane Vondro připadáte mě jako Vaska Biľak v obráceném gardu.Myslíte si, že vaše jednání je pro Českou republiku přínosem?
29. 05. 2007 | 08:32

Možný napsal(a):

Pane Vondro, to, co jste provedl je ukázka bezcharakterního, sprostého vydírání, vy, který jste vystudoval hlavně vysedáváním v hospodě U tří bojovníků a přez vaše aktivity v tzv. disentu, jste UK dokončil, což je velmi zvláštní, neb. lidé byli ze škol vyhazování z malichernějších důvodů, vy který jste uhrál modrou knížku na duševní chorobu vy dnes vyhrožujete a vydíráte mládež! Pane Vondro jste bývalý StBácký donašeč a vaše křivá huba vyjadřuje váš pokřivený charakter!
29. 05. 2007 | 08:36

MB napsal(a):

Pane Vondro, mám pro Vás jednu radu. Pokud opravdu chcete tady radar a chcete aby to lidi podporovali, tak udělejte jednu chvályhodnou věc. Prosím už se neobjevujete v televizi a nevykládejte idiotské výroky o povinné vojně. Vždy když promluvíte, tak počet lidí proti radaru bezpečně stoupne, protože prostě Vy lidi serete. Vyše schopnost přesvědčování a komunikace je nulová.
29. 05. 2007 | 08:36

Bara napsal(a):

Pane Vondro,
radar skutecne neni soucast obranneho systemu NATO.Jako jsem byla cely zivot proti pritomnosti sovetske armady na nasem uzemi, jsem proti americkemu radaru.Zejmena po tom, kdyz jsme primo tady na aktuakne svedky cenzury.Jak je mozne, ze zmizel blog Martina Skopika a video o 11.zari je nepristupne?Abychom snad nezacali premyslet...?
29. 05. 2007 | 08:41

NevericiTomas napsal(a):

Ad pani Jarmila: Mila pani Jarmilo, uz mate 50 000,- abyste mohla dat vasemu Pepovi na kver? Oni ti Svycari totiz stavi svoji obranu na domobrane. Tj. kazdy svepravny muz ma doma zbran a pravidelne s ni chodi cvicit.
Jak plnime zavazky? Zavazek byl davat 2,2% HDP na obranu a prispivat tak ke schopnostem aliance. Davame sotva 1,6% a jeste to chceme snizovat. Nase armada dnes doshla u jedne jednotky pocatecnich operacnich schopnosti a doufa ze nekdy do r. 2012 se dostane na plnou. Bud jak bud jeji velikost by dnes mozna stacila na obranu uzemi Moravy.
60% nasi populace dnes predvadi to, co sama tak rada kritizuje na Romech. Vyuziva toho co aliance poskytuje, ale nechce se ji plnit sve povinnosti natozpak platit svou cast. A jeste si drze otvira pusu na ty, kteri to financuji. Ne nadarmo se rika, ze cikan je jen takovy, jako spolecnost ve ktere zije...
29. 05. 2007 | 08:43

Jiří Chýla napsal(a):

Máte pravdu "Média milují zkratky a potřebují se prodávat." a není na tom nic špatného, obzvláště pokud ta zkratka správně vystihuje podstatu výroku, jako je tomu ve Vašem případě: „Vondra: buď radar nebo povinná vojna“ je přece přesně to, co chcete vzkázat těm, co radar nechtějí, že ano? Jinak by Váš výrok neměl smysl. Doporučuji Vaší pozornosti názory pana prezidenta na radar, sdělené prostřednictvím článku jeho poradce pana Petříka v EURU 2007/21 jež je také na včerejším NP.
29. 05. 2007 | 08:44

Tupelo napsal(a):

@NevericiTomas: Cikan jsi spise ty, tvoje:
"Vyuziva toho co aliance poskytuje, ale nechce se ji plnit sve povinnosti natozpak platit svou cast. A jeste si drze otvira pusu na ty, kteri to financuji."

Plnime vsechny povinosti tykajici se NATO, radar je vec pouze USA vnucovana pres par ceskych politiku...
29. 05. 2007 | 08:49

Mirek napsal(a):

Pane Vondro, vždy jste byl agentem CIA, už za totáče a jste jím stále, proto mě vaše metody nepřekvapují. Češi ovšem nejsou takové stádo jako amíci, to co jste vyslovil v neděli v OVM jen ukazuje co jste za svini. Takhle strašit mladé lidi, aby nedemonstrovali, jenže jste značně přestřelil a účinek bude obrácený:-)))
29. 05. 2007 | 08:51

Zdenek napsal(a):

Pane Vondra, ted jsem si precetl i Zaoralkuv blog. Podle Vas je to ajatolah ... no nevim, na jeho argumentacni schopnosti se budete dotahovat tezko. Tim zapadate to koloritu teto vlady, ktera bude hodnocena jako druha nejhorsi po klausovych. Pokuste se toho moc nezvorat...
29. 05. 2007 | 08:58

Jan Valin napsal(a):

Pane ministře,

1) v době vstupu do NATO byli "naši socialisté" nevýznamnou stranou, ve které byli navíc zastoupeni jak zastánci vstupu do NATO, tak jeho odpůrci.

2) Oháníte se naší odpovědností vůči spojencům, ale zároveň vytváříte bilaterární vazbu mezi USA, čímž fakticky naše spojenectví narušujete. Asi jste zapomněl, že spojenec není jen jeden (kdysi to tak bývalo).

3) Poviná vojenská služba je zastaralým způsobem a její znovuzavedení je nesmysl s radarem i bez. Byl to úlet a typický projev demagogie.

Hezký den
29. 05. 2007 | 09:00

Welo napsal(a):

Já byl už na vojně superarbitrován pro blbost. Já jsem ouřední blb… Co tomu říkáte? .... Poslušně hlásím, že jsem byl superarbitrován pro blbost. ...

v.r Šašek Ondra
29. 05. 2007 | 09:00

Bara napsal(a):

Pane Vondro,
prectete si prosim dneska:
http://www.ct24.cz/zpravy/i...
29. 05. 2007 | 09:01

Františka Zlínská napsal(a):

Pane Vondro, vím , že to nemáte lehké, jít proti američanům, ale teď zastupujete nás občany a občané chtějí žít v míru a ne bezbečně za zdmi radarového ozařovíní za humny. Svět by měl už jít konečně cestou míru . Přestat vymýšlet ještě silnější a účinnější zbraně, ale to vy dobře víte proč se to děje.
Většina obyvatel prostě nechce mít radar o síle 1000 MW za barákem. Nikde ve světě není umístěno takové mostrum v nejzalidnatější části. Ptám se proč se to děje právě u nás?
Pak už nám jen zbývá, aby jsme se obrátili na evropský mezinárodní soud v Hoogu,protože jsou opomíjena naše práva na zdravý a bezpečný život ve vlastní zemi. Jako za ČR u evropských soudů jsme na prvním místě naposledy pan ministr Říman. Je to prostě ostuda.
Na demonstraci jsem byla a převažoval mix. Staří, mladí i s rodinami, všichni, kdo má zdravý rozum.
29. 05. 2007 | 09:02

jan napsal(a):

Názor že radar je věcí USA je opravdu unikátní.Vždyť tento stát je součástí NATO,dá se říci jeho nejdůležitěší.Každý z nás si může uvědomit že když oslabí tato její část oslabí i celé společnství.Z tohoto pohledu je radar i raketová základna, jak koli akce jednoho státu součástí obrany celé severoatlantické civilizace.
29. 05. 2007 | 09:03

yony napsal(a):

byl jsem 2 roky na vojně a sám bych se tím ani nedal vydírat, v každém případě, vondra lidi ZASTRAŠOVAL, to pochopili jaksi všichni, jen teď kolem toho budou politikařit. Možná ani tak nejde o samotný okamžik zastrašení, ale o ty politické avantýry kolem toho potom, že, pane Vondro ? Pořád lidi chcete krmit tím, že radar je součástí obrany nato ? Mimochodem, nebylo by dobré odvádět pozornost od podstaty věci polemikou o závadnosti radaru na zdraví, ale ptát se lidí co si myslí o přítomnosti cizích vojsk u nás a americké politice vůbec. Asi nebudu komunista, když je mi milejší strategie obrany nato než usa - nebo snad ano...???
29. 05. 2007 | 09:03

steppenwolf napsal(a):

"NevericiTomas" - dosti přesné. Je smutné pozorovat, kolik spoluobčanů je tak naivních a přitom vyčuraných. Výrok pana Vondry jsem v neděli viděl na živo a myslím, že tak jak byl vyřčen (ne tak jak byl později interpretován novináři a Zaorálkem), je zcela logický. Brannou povinnost tu ale spíš jednou zavede nějaký velký muftí nebo jiný "osvoboditel od prohnilé americké demokracie", který přijde z východu.
29. 05. 2007 | 09:04

Dag napsal(a):

Neboj Sašo stojíme za tebou. Ta hromada růžového hnoje, která tu zůstala po ČSSD dá pořádně zabrat.Víme jak jsi to myslel.Žádné lavírování, radar a spojenectví s USA je jasný cíl. S Ivanem máme své zkušenosti a s místními oportunisty taky.Chce to jen odvahu a ta Ti nikdy nechyběla. Držíme palce
29. 05. 2007 | 09:04

MarekZ napsal(a):

Pokud demokratickým odmítnutím radarové stanice cizího státu na našem území narušíme vztahy v NATO, pak se tato organizace projeví jako nedůvěryhodná a navroval bych aby jsme z ní vystoupili a o svou obranu se starali opravdu sami a nespoléhali na nespolehlivé "spojence" - včetně důslednů jako je znovuzavedení povinné vojenské služby (mladí to stejně potřebují) a navýšení rozpočtů ozbrojených složek (jakkoliv budeme muset vzít peníze jiným prioritám nebo např. zvýšit daně) !
29. 05. 2007 | 09:07

Karel.V napsal(a):

Dobrý den,
je mi líto, když vidím ty tupce (a nemyslím tím bolševiky) demonstrující na náměstí aniž by rozuměli tomu, proti čemu vystupují. Jediné co vědí je to, jaký k dané otázce zaujali osobní postoj. To co nevědí, je proč? Slepě tak papouškují mentální výlevy politických dogmatiků a despotů bez toho aby zapojili svůj intelekt a zkusili sami zjistit všechna pro a proti. K otázce radaru je často slyšet názor, že negativně ovlivní životní prostředí. To, co zatím absolutně nikdo neuvedl zda jeho technické parametry odpovídají českým hygienickým normám. To že vydává a přijímá signál o určitém výkonu nemusí být tak strašné, když např. uvážíme hustotu a umístění obyčejných BTS-ek ve velkých městech. Lidé mají často zářič nad hlavou a vůbec jím to nevadí. Kéž by se dalo přes radar telefonovat... 
Jestě jedna věc je zarážející, a to 180. stupňový obrat mocichamtivého vředa a jeho poradce s vytvrdlým mozkem. Nebyli to právě tito dva populisti, kteří v době, kdy byli u koryt, iniciovali jednání s americkou stranou? Z pohledu Američanů teď nutně musíme působit jako banánová republika. Bohužel v tomto kontextu mají slova, která pan Vondra pronesl, svůj význam.
To WOLF: Škoda, že v soc-dem. nenajde odvahu někdo ze slušných lidí, kdo by byl s to razit slušnou, na korektnosti a odpovědnosti postavenou politiku 
Ještě stojí za to připomenout, že Rusko má ke skutečné demokracii ještě hodně dalekou cestu. Nikdo zatím přesně neví zda cesta, kterou se vydalo, skutečně vede k demokracii. Nezapomínejte, že zatím zima vždy přišla z východu!
29. 05. 2007 | 09:11

Rambo napsal(a):

Jasně Sašo, jsi genius jak jsi to rozčísl, ale měl by jsi ještě přidat, protože my potřebujeme nejenom radar, ale i základny s umístěnými útočnými americkými raketami s nukleárními hlavicemi, protože jen tak bude zaručena naše smostatnost a bezpečnost. Doufáme, že to potichu připravuješ a pak to na ty socany vybalíš. Ti budou čumět až uviděj jak se sem amíci valej.
29. 05. 2007 | 09:15

NevericiTomas napsal(a):

To Tupelo :
Plnime sve povinnosti asi jako nekteri Romove. Ti si taky mylsi, ze sve povinnosti plni tim, ze rodi deti...Proste neplnime sve smluvni zavazky a zatim je to v ramci aliance tise prechazeno. Ono tohle skonci jedinym moznym. Ze Americani daji konecne ruce pryc od Evropy, ktera je soustavne podkopava a pak budeme nahrani. Protoze Evropska cast je politicky a hlavne vojensky prakticky impotentni. Az nam americani vypnou GPS tak budou nasi vojaci chodit podle busoly, nebo podle te jedne druzice co jsme slavne vypustili abychom dohnali a predehnali. Tohle uz neni ani k placi. Evropa se ke svemu protiraketovemu stitu nedopracuje ani za 20 let.
29. 05. 2007 | 09:16

ziznivec napsal(a):

Pane Vondro, odvivuhodna (nebo spise opoverzenihodna) je Vase demagogie. Pripomite mi autory uvodniku normalizacniho Rudeho prava, ktere nas podobnymi argumenty oblbovali v 70. letech. Ze takhle skonci tak inteligentni a kdysi i cestny clovek je opravdu velice smutne
29. 05. 2007 | 09:20

NevericiTomas napsal(a):

BTW. Na jedne strane mame spojence, ktery se nas TAZE zda chceme spolupracovat na obrannem projektu, na druhe jakousi polodiktaturu, ktera nas uz jednou vojensky prepadla, ted nam vyhrozuje nuklearnim bombardovanim, politicky a ekonomicky utoci na nase blizke spojence (Estonsko, Polsko) a my nadsene hazime po spojenci kameny ke zjevne spokojenosti toho druheho. Co tohle je zvracenou logiku???
29. 05. 2007 | 09:22

Tupelo napsal(a):

@NevericiTomas:jak neplnime sve zavazky? Pokud vim tak mame problem akorat s rozpoctem na armadu (ostatne rozpocet ma problemy sam o sobe a to nasi spojenci vedi), jinak se zucastnujeme misi NATO na Balkane, v Afganistanu, podporili jsme agresy do Iraku... A znovu, tady nejde o zadny spojenecky zavazek, radar je akce pouze americke armady a ne NATO. Zavazky mame pouze k NATO a ne k americke vlade (i kdyz mozna zrovna Vondra je muze citit i k ni)
29. 05. 2007 | 09:23

Dag napsal(a):

Tak to teda prr. Jestli vy mátohy, kteří jste proti radaru a USA, radši chcete jednoho dne otevřít dveře ruskému rozvědčíku v pláštěnce, nebo chlebem a solí přivítat návštěvu ze středověku - islámské mudžahedíny, tak to já tedy ne.Očekávám od své vlády jasnou podporu největšího garanta demokracie USA. Budou mi radši milejší jaderné rakety na našem území, jestliže to pomůže ochránit náš životní styl. Pane Vondro žádné ústupky.
29. 05. 2007 | 09:30

Vaclav Horejsi napsal(a):

Tuhle jsem si nemohl vzpomenout na jmeno soucasneho americkeho velvyslance v Praze - podvedome me jako prvni napadlo: "Vondra?"
29. 05. 2007 | 09:35

Alois napsal(a):

Když tady čtu ty urážky a pomluvy, tak si teprve uvědimuji, za co berou politici tak velké peníze. Věřím však, že byste je oželel, kdyby byli všichni lidé slušní a tolerantní. Vám zbývá jen si pomyslet :" Psi štěkají, ale karavana táhne dál." Spojenecký svazek s USA se snad nepodaří rozbít, ale psi určitě za čas chcípnou.
29. 05. 2007 | 09:36

neo napsal(a):

Dobrý den Pane Vondro,
ač volič pravice, s radarem tak úplně nesouhlasím. nevadil by mi, pokud by byl na našem území s českou posádkou a pokud by byl součástí NATO...což vlastně nebude. O znovuzavedení povinné voj.služby jste mluvil v souvislosti s "nepomocí NATO"..co s tim má společného? doufám, že to byl jen výkřik do tmy a nemyslel jste to vážně:)
29. 05. 2007 | 09:37

Jarmila H. napsal(a):

Někdy mám pocit, že ani vy nevíte o čem skutečně mluvíte. Podle mne nemůže NIKDO přesně vědět, jak by případné napadení irákem dopadlo, kdyby tady radar byl. Myslím, že stejně špatně, jako kdyby tu nebyl, jen s tím rozdílem, že jsme opět poslechli jinou zemi, která si také myslí, že bez ní by to na světě nefungovalo a že je pánem všehomíra!
29. 05. 2007 | 09:37

Dag napsal(a):

to :VáclavHorejsi.....ty jseš zase vyslanec buď z Moskvy nebo rovnou z Teheránu....víš?Soudruhu...nebo Muláhu?
29. 05. 2007 | 09:38

NevericiTomas napsal(a):

To Tupelo: Napriklad soustavne odsouvame (tak jak neustale snizujeme vydaje na obranu) uvedeni svych jednotek do stavu, ktery umoznuje operovat v ramci NATO.Fakticky ty jednotky, ktere jsou dnes v zahranicnich misich, jsou vse co jsme schopni realne postavit. Jinym krasnym prikladem budiz L159, ktery dodnes nema vhodnou vyzbroj a dokonce snad ani doreseny identifikacni system. Sidewindery pro Gripeny nam USA musely darovat. A to ani nemluvim napriklad o nasem pristupu k utajovanym skutecnostem s dozorem vedenym rozvibrovanou Marenou a jinymi. Nase rozpoctove problemy zpusobene prebujelym socialnim systemem nejsou zadnou omluvou pro neplneni mezinarodnich zavazku. To je prave ta cikanska povaha:Nee panko, jak bych mohl platit cinzi, dyz bych nemel na cigarety...
29. 05. 2007 | 09:40

Dag napsal(a):

to Jarmila: ...víš Jarmilko tomu ty nemůžeš rozumět. Občas člověk musí být odvážný a postavit se na stranu spojence...ale to ty opravdu nechápeš
29. 05. 2007 | 09:41

dandy napsal(a):

Nabehl jsi si na vidle drahy Saso a tve klickovani jak v televizi tak ted je k nicemu, priste nez neco vypustis z ust tak si to rozmysli a tobe drahy radar nam nevnucuj a nevyhrozuj, my ten radar na nic nepotrebujeme a zase takovy spojenec USA nejsme a byt nemusime i kdyz by jsi asi moc chtel. F... you amerikomile
29. 05. 2007 | 09:42

Dag napsal(a):

to dandy:...běž si pročíst dějepis 7.tř pak mluv....šmudlo
29. 05. 2007 | 09:44

jm napsal(a):

Tak jako, že nejsou argumenty o spojeneckých závazcích v Česku nic nového, tak je samozřejmě patřičné připomenout, že všechna dosavadní spojenectví byla české kotlině plat prtná!
29. 05. 2007 | 09:47

Jarmila H. napsal(a):

to Dag: Ty tomu říkáš odvaha? Já bych to nazvala mnohem prozaičtěji: trpaslík poslechne obra aby ho nerozzlobil.
29. 05. 2007 | 09:48

Jindřich napsal(a):

To Jarmila. Opravdu si nepamatuji, že by S.V. před listopadem 89 říkal na Svobodné Evropě či Hlasu Ameriky cokoli v tom smyslu, že americký radar na našem území v žádném případě nemůže být (ani nic významem blízkého). To, že to byl tehdy nekonformní intelektuál v Parkeru, ještě samo o sobě takový postoj neznamená.
29. 05. 2007 | 09:48

Dag napsal(a):

to Jarmilko:...typicky české..já se určitě za trpaslíka nepovažuji.Je to otázka sebevědomí....a to ty nemáš
29. 05. 2007 | 09:49

Zdeněk BORUTA napsal(a):

Ačkoliv nepatřím mezi voliče ODS a nyní už vlastně mezi voliče nikoho, musím přiznat, že naprosto chápu vyjádření pana Vondry v jeho kontextu upozornění na to, že pokud jsme cestu ke svobodě ducha a vytrhli se z otroctví komunismu, musíme také pro to, aby se to neobrátilo, něco udělat. Myslím si, že jsme dosud nepochopili,že pro naše spojence musíme být důvěryhodní a nechovat se jako farizejové. Malost naší národní povahy bohužel spočívá v tom, že chceme být se všemi a to nejde. Stranu je třeba volit a pak na ní stát. Aby nás nakonec nebylo dvakrát tolik jako za komunistů, kdy 15 milionů bylo pro Husáka a 15 milionů proti. Děkuji panu Vondrovi a vlastně všem, kdo zvolili svou stranu a stojí na ní. Zdeněk BORUTA
29. 05. 2007 | 09:52

Borda napsal(a):

Proboha, proc na internetu vzdycky dopadnou vsechny diskuze takhle??? To je ta anonymita....Stydim se, ze jsem cech, fuj, je to narod vecnych rejpalu, kteri od pivka z hospody vsemu rozumeji...Je ostuda, ze se takhle vyjadrujete a lecite si tak sve psychicke problemy. Radaru ano ahlavne ne aby to rozhodovali vsichni lide v referendu, protoze lidi jsou tupci a nerozumi tomuto tematu. Navic se daji snadno ovlivnit multikulturalistickou, humanistickou, mirotvornou a socialisticko-komunistickou propagandou. nenechte se otravit pane Vondra - ve spolecnosti jsou i lide, kteri za vami stoji, i kdyz mozna nejsou tak slyset. lide, kteri nezapominaji, kdo pomohl Evrope v 2. svetove valce a po ni. kdo drzel v sachu komunisty ze SSSR, kdo jediny dnes bojuje proti islamskych fanatikum a totalitnim rezimum...Spojene Staty Americke. Drzte se pane Vondra!!!
29. 05. 2007 | 09:53

Jarmila H. napsal(a):

to Dag:Já sebevědomí mám, ale připadá mi že naši politici asi ne, když na radar kývnou a přitom bych ruku do ohně nedala za to, že naprosto plně chápou, co to bude obnášet.A oni by to měli vědět především!
29. 05. 2007 | 09:53

Jindřich napsal(a):

To Hořejší (naznačuje ten nick nějakou souvislost s bývalým šéfredaktorem Rudého Práva či současnou mluvčí KSČM?). Vondtra byl léta českým velvyslancem v USA. Holt sis v jakési zkratce přehodil strany Atlantiku.
29. 05. 2007 | 09:56

Dag napsal(a):

to jm:...USA vždy Evropě pomohly, když si sama zavařila.1 a 2 svět. válka a taky ta studená. To že si tady můžeme svobodně ťukat do počítače je zásluhou USA...
29. 05. 2007 | 09:57

Jindřich napsal(a):

To Jarmila: Při svém sebevědomí konečně doplň, co měl Vondra na Hlasu Ameriky říkat proti radarům.
29. 05. 2007 | 09:57

občanka napsal(a):

Chci americkou základnu v Česku. Naši spojenci i odpůrci s námi budou jednak jinak. Všimněte si, laskavě, že proti je jak Rusko, tak Německo. To by měl být velmi silný argument proto, abychom radar chtěli. Bojí se totiž, že pak si s námi nebudou moci dělat, co chtějí a co s námi celá desetiletí dělají. A jestli je tahle země plná zbabělců, tak si nic jiného, než další okupaci nezaslouží.
29. 05. 2007 | 09:59

eFKá napsal(a):

Vážený pane Vondro!
Vytrhnu několik vět z Vašeho článku a pokusím se o komentář na ně.
1.Irsko neleží - jako my - v citlivém geopolitickém prostoru mezi Německem a Ruskem.
2.Německo a Rakousko mají všeobecnou brannou povinnost.
3. Samotná stavba amerického radaru na našem území nám samozřejmě úplnou bezpečnost nezajistí.
Z toho se mám domnívat, že stále hrozí konflikt mezi Ruskem a našimi spojenci (NATO), potažmo USA? Radar se v tom případě stane prvním cílem, aby byl z provozu vyřazen protiraketový štít USA.
U nás bude asi vyhlášena všeobecná mobilizace, která postihne všechny muže již - nebo téměř - důchodového věku. I při jejich dobré vůli, bude jejich pokročilý věk spíše na obtíž, než přínosem. Těch čtrnáct Gripenů, několik bitevníků, pár tanků a prý nespolehlivých OT, by při životnosti několika minut, až hodin v boji, příliš dlouho nevydrželo. Paní Parkanová by Vám mohla říct, jaká je životnost vojáka, OT, tanku, nebo letadla v boji, pokud si to z doby voj. zákl. služby nepamatujete. A ti mladí - necvičení, by příliš pozdě - vlastně vůbec - nepoznali, že měli jen jeden život a ne 3, 5, 10, ..., jak jsou zvyklí z počítačových stříleček.
Mám-li pravdu, pak v rámci utužení dobrých sousedských vztahů, dovolme vystavět i Ruskou radarovou stanici, nejlépe na západním pobřeží Irska, no a rakety v Polsku by v případě nutnosti sloužily i té druhé straně. Rusko by se necítilo ohroženo a Íránu by to nebylo nic platné. Bylo by to fifty - fifty a tedy zase o strašáka války méně.
29. 05. 2007 | 10:00

Jarmila H. napsal(a):

to Dag: Je mi z tebe smutno. Tomu přece nemůžeš věřit. To znamená, že teď ve své bezmezné důvěře v USA bude naše země žít navždy? Až do skonání světa a nikdy jinak?
29. 05. 2007 | 10:02

Dag napsal(a):

to občanka: jasně tak to je. Jen je důležité podotknout že Německo je demokratickou zemí a tak obavy z Ruska jsou pochopitelné.Nikdo si nechce nechat rozvalovat ruského medvěda v ložnici...
29. 05. 2007 | 10:03

Jana J napsal(a):

Ad Dag - přestaňte mluvit k ženám ve zdrobnělinách. Vás bych tak chtěla mit doma, jak řekne žena svůj vlastní názor, začnete ji zesměšňovat, že? Ad pan Vondra - odjeďte, prosím vás, do Států a dejte nám pokoj. Je to smutné, dívat se na lidi, kterých si člověk dřív vážil, co jsou vlastně zač. Když jsme vám nepohodlní, zkuste oblažovat někoho jiného. Pro všechny zastydlé kovboje - taky jsem si v dětství hrála na Divoký Západ, ale na rozdíl od vás jsem na tom nevystavila svou životní filozofii.
29. 05. 2007 | 10:05

Jarmila H. napsal(a):

to Jindřich: Myšlenky pana Vondry mě děsí a nemám zájem vymýšlet, co by kdy řekl. Prostě panu Vondrovi nevěřím. Je to můj pocit a můj názor. Nebudu mu vkládat žádná slova do úst, myslím,že toho řekl dost.
29. 05. 2007 | 10:05

Dag napsal(a):

to Jarmila: do té doby dokud budou USA demokracií tak by to tak mělo být.Jde o politický systém a ne sympatie k té čí oné zemi..tak to přece je
29. 05. 2007 | 10:05

Jarmila H. napsal(a):

to Dag: pokud nebudeš ruského medvěda (ani jinou havěť) provokovat zbytečně, bude klid.
29. 05. 2007 | 10:07

Dag napsal(a):

to Jana J: to víš Janičko. Taky jsi si hrála na Vinetua? Jenže jsi asi skalpovala Old Shaterhanda....prostě jsi se spletla...to se stává..a běž si hajnout...
29. 05. 2007 | 10:08

Tupelo napsal(a):

@NevericiTomas:nedostatek penez neni jiste omluva, ale je to snad duvod zavrhnout bezpecnosti zaruky, ktere nam garantuje smlouva s NATO (a ne s USA) a zacit si budovat pararelni zaruky v ramci bilaterarnich dohod s USA. Pripada mi to spis jako podryvani jednoty Evropy, neco jako "ok, jsme sice cleny Nato, ale svou obranu si chceme pojistit jeste dvoustrane s USA" a pritom ignorovat fakt, ze USA zde postavi zarizeni, ktere destabilizuje soucasny stav (viz reakce Ruska) a to se samozrejme dotyka dalsich zemi Evropy...Mimochodem aby nas radar opravdu chranil pred Iranem, tak by musel stat snad nekde v Turecku, takze ono se od zvetseni bezp. zaruk v pripade postaveni radaru neda moc cekat...ostatne ted (nebo kdyz odmitneme radar) ty zaruky nemame, jako clen Nato?
29. 05. 2007 | 10:08

comment napsal(a):

Pane Vondro,

vzpoměl jsem si na hezký vtip (byl o Jakešovi).
To je opravdu poctivý politik : vypadá jako blbec, mluví jako blbec, chová se jako blbec.
Hádejte na kohopak ze současné garnitury se nejvíc hodí.
(podotýkám že p.Benda to není).
29. 05. 2007 | 10:09

Dag napsal(a):

to Jarmilka:...jasně opět typické...nikoho z mocných neprovokovat...pěkně v tichosti žít...on to někdo vyřeší
29. 05. 2007 | 10:10

Jarmila H. napsal(a):

to Dag: demokracie je relativní pojem. Pod ní si každý může představovat něco jiného. Co je jednomu povoleno, to je druhému zakázáno. Je to o síle. Síle peněz a moci.
29. 05. 2007 | 10:10

NevericiTomas napsal(a):

No uz chapu, proc bylo nutno po valce zavrit cs. vojaky do koncentraku. Oni drazdili vsechny ty Jarmilky tim, ze kdysi meli odvahu a ted byli hrdinove...
29. 05. 2007 | 10:11

Pepin napsal(a):

Pane Vondra, NATO není USA a pokud se nepletu, stavět radar chtějí především Spojené státy. Co kdyby se rozhodlo postavit u nás radar Německo, taky je v NATO, taky ho budete hájit ? Ale vy možná ano
29. 05. 2007 | 10:11

Dag napsal(a):

to Jarmilka:...to není z tvé hlavy...teď čteš určitě nějaký sborník ...ze sedmdesátých let...otoč list
29. 05. 2007 | 10:12

Zdenek napsal(a):

Pane Vondro, pro mě jste skončil. U lidí stejně tak u politiků člověk sbírá činy či výroky a jednou pohár přeteče. U vás to začalo kdysi, kdy jste se vyznával z obdivu k republikánskému starostování New Yorku, vyznal jste se z obdivu k pořádku, jaký tam zavládl. Samovolné vzhlížení k pořádku je jeden ze symptomů protofašistického uvažování.
Druhý výrok se týkal globálního oteplování. Zase další laik, který je chytřejší než vědci. Jakoby jeden nadutý vševěd v téhle zemi nestačil. A todle strašákování povinnou vojenskou službou, pokud tady nebude radar, nemá daleko k rétorice diktátorů: Buď to bude tak jak říkám, nebo vás lide potrestám. Měl jsem vás rád, dnes je mi z vás na nic.
29. 05. 2007 | 10:13

Dag napsal(a):

to Zdenek:....ty jseš fakt moula...vylez z hospody, práskni půllitrem a běž něco dělat...ty nemudruj a nech to na jiných
29. 05. 2007 | 10:15

Jana J napsal(a):

Dagu, kdo jste? Co takhle alespoň jméno? Že by Saša? A netykat, prosím!
29. 05. 2007 | 10:15

Terry napsal(a):

pro Leighanne napsal(a):
29.05.2007 08:04:17

Někdy mám pocit, že už všichni novináři (a zřejmě i politici) jsou vášnivými čtenáři Blesku a AHA (a třeba si čtením AHA doplňují základní vzdělání jako Krampol), jak si "dovedou" z rozsáhlého souvětí "vybrat" tu bulvárně nejzajímavější zkratku: „Vondra: buď radar nebo povinná vojna“.

A k tomu "Cožpak se názory 16 ti letého dítě bude řídí tento stát a ovlivňovat veřejné mínění?" jen upozornění, kdy pan Vondra říká, že "Pokud jde o mého syna, ten se v březnu v rozhovoru pro MfD na otázku, je-li pro radarovou základnu v Česku....", takže ne pan Vondra, ale opět novináři potřebovali "zajímavý" článek pro "dychtivou" čtenářskou veřejnost.

Bulvár "přehlušil" i rozum i slušnost.
29. 05. 2007 | 10:16

Adichanjala napsal(a):

Tak vidite,jak lze se dametralne zmenit.Chapu chameleony,nebot jsou k tomuto urceny a vybaveny.Nechapu vsak cloveka,ktery vcera mluvil uplne jinak,nez mluvi a mysli(pokud mysli)dnes.Saso Vondro,proc jsi horoval pro zruseni utocnych Paktu,Varsavskeho bloku a NATO.
Proc jsi psal petice a obhajoval demokracii,kdyz dnes chces diktovat militarizaci Evropskych statu a uvadet masinerii USA a budovani jejich zakladen na uzemi Evropy?Nekdo pise,ze jsi inteligentni,jak jsem Te ja poznal,si jen polointeligent,ktery touzi po moci a dobrem nadstandartu.Kdysi kdyz mely byt instalovany ruske rakety SS sovetske,Chara77i Ty jste yli proti a psali jste Petice na bezjaderne pasmo v Evrope a zakaz zbrani hromadneho niceni.Dnes drze hlasas,ze rozhodne vlada a Parlament a tvrde se stavis proti zakladnim lidskym pravum,aby sam lid v referendu rozhodl o umisteni Radaru USA na svem uzemi CR.Dobre Ti vidim do obliceje,ale primodoTvych prolhanych oci,ktere zradily sve nekdy i dobre zasady.Jsi stejny jako mnoho Tvych spolecniku z Charty a disentu,Dienstbier,Havel,Uhl a mnoho jinych.Prevratili jste sva svedomi pro jine hodnoty,ktere z Vas ucinily majetne a bezcharakterni sloupy odhodlane podrzet cizi zajmy a nadradit je nad vuli lidu.Tva lez o znovuzavedeni vojny je hloupa a verim,ze se i pri zamysleni nad sebou samym
alespon trochu stydis.
29. 05. 2007 | 10:16

Dag napsal(a):

.to Janička..hele soudružko....už jsi něco dnes uvařila k obědu? Jseš tady moc dlouho....a nakoupíno máš?
29. 05. 2007 | 10:18

Terry napsal(a):

pro Zdenek napsal(a):
"Samovolné vzhlížení k pořádku je jeden ze symptomů protofašistického uvažování."

Do hajzlu s pořádkem. Není nad náš půvabný český bordel.
29. 05. 2007 | 10:19

Dag napsal(a):

to Adichanjala:....běž radši něco užitečného dělat a neslyntej tady. Až budeš v nemocnici tak ti přeji aby ti udělali doktoři referendum s veřejností jak tě budou léčit. rozhodne hlas kombajnéra
29. 05. 2007 | 10:21

fedor napsal(a):

Pane Vondro, předem chci konstatovat, že si velice vážím slušných lidí. Nevážím si úchyláků, deviantů a jiné verbeže, které bych nejraději viděl v objektu za vysokou ohradou s ostnatým drátem a vysokým napětím kolem dokola. Rád bych Vám přiblížil jak jsem si vyložil Váši snahu za každou cenu umístit radar právě u nás v ČR.
Nepochybuji o tom, že znáte pravý důvod rozmístění radaru. Aby to pochopili i ti co Vám slepě důvěřují, popíši to polopatisticky na příkladu.

Představte si, že máte svoji vícegenerační vilu volné pokoje pronajímáte. Vedle Vás bydlí rodina se čtyřmi dospívajícími dívkami a Vy do pronajímaného bytu, jenž má vyhlídku k sousedům, vezmete za dobrý peníz sexuálního devianta jenž byl právě propuštěn z výkonu trestu. Všichni vaši sousedé to ví i rodiče těchto dívek. Mají být klidní?

Příklad druhý: Vedle vašeho domu bude bydlet rodina s malými dětmi, nebo je tam mateřská školka. Vy máte rovněž malé děti a Vy do toho Vašeho bytu vezmete na byt pedofila, o němž sice víte, že byl na léčení, ale protože Vám dobře zaplatil a současně máte od lékaře dobrozdání, že je O.K. vezmete si ho do podnájmu. Doufám, že Vás za to bude manželka velebit a rodiče dětí v mateřince rovněž.

A příklad třetí: máte vilku na pobřeží na Rujaně. V dohledu je nudistická pláž a vy si vezmete do podnájmu fotografa, o němž víte, že je dobrý a že se živí fotografováním nahých těl. V pokoji směrem na pláž si tento nájemník ustaví své nádobíčko a den co den bude lovit těla v nejrůznějšíc polohách. V jeden hezký den se to provalí a lidé Vám zdemolují fasádu a fotografovi zpřeráží pazoury.

Nikdy jsem nepředpokládal, že byste mohl patřit do skupiny lidí, o nichž jsem napsal v úvodu. Je na Vás, kam se zařadíte Vy, ale pro mne jste nemocný člověk a je na čase, abyste se začal léčit.
A to Vaše zdůvodnění výlevu v Otázkách jste si mohl ušetřit. Je to pouze mlácení prázdné slámy, jestli vůbec podobnému rčení ještě rozumíte. Kdybyste místo toho napsal, jak to doopravdy s tím radarem je, byl byste rozhodně udělal víc. Delegace, jež byla se podívat na radar aby věděli vo co gou se vrátila a každý drží ústa, protože dodnes se nemohou z toho kolosu vzpamatovat a netroufají si sdělit veřejnosti, jak to ve skutečnosti vypadá. A toto byste měl přiznat. Nebo ukázat jedinou fotografii s rozměry toho kolosu, jenž se bude zvedat nad Brdy a hyzdit Střední Čechy široko daleko. To bych ale po Vás, řiťolezcích pána z Křoví, asi chtěl příliš.
Je konec školního roku, probíhají maturity a rovněž pomaturitní setkání. Nikdo si v dětství před půl stoletím, tím spíše z aProtektorátu nemohl vybírat, s kým chce chodit do třídy a s kým ne. Předpokládám, že si uvědomujete, že v takové třídě byli žáci všech společenských vrstev. Představte si, že jsme se sešli současně ze dvou tříd a to je kolem 50 absolventů, lidé nejrůznějších zkušeností, většina s vysokoškolským vzděláním a mnozí s řadou titulů z ČR i ze zahraničí (získaných studiem, nikoliv čestnými!). A víte, že jste byl vlastně naším jednotícím prvkem? Víte, co značí v nám nejbližším slovanském jazyce výraz kokot? Jestli ne, zajisté máte tolik inteligence, že si to dokážete najít v česko-slovenském slovníku. Chtěl bych věřit, že jste mezi bývalými disidenty výjimka, ale opravdu, hm, ale opravdu se mi to nedaří.
29. 05. 2007 | 10:23

Adichanjala napsal(a):

....nemusite se urazet nad tykanim od Daga,znam jeho psane hlouposti i z jinych diskusi.Je to hlupak a (ODS)myslim,ze i bez patricneho vzdelani.

....nechte malickych a nemohoucich prijiti ke me ,nebot i jim patri kralovstvi nebeske/Bible/
29. 05. 2007 | 10:24

Zorro napsal(a):

Pan Vondra by se měl léčit. Jeho rektální turistika do US zadnic mu zatemnňuje mysl.
29. 05. 2007 | 10:24

Dag napsal(a):

to fedor:...koukám že jsi se zapotil Fedore. Jenže jseš mimo mísu. Co řádek to perla. Vem motyku a hurá na pole. ...tam ti bude lépe...
29. 05. 2007 | 10:26

Dag napsal(a):

to Adichanjala:...ty máš fakt dost ....kromě marxového kapitálu se odvoláváš i na křesťanské základy. Už se sakra rozhodni ke komu se přikloníš
29. 05. 2007 | 10:29

EXP napsal(a):

Pane ministře Vondro.Národ je dosti vyspěly,aby
posoudil výroky pochybného představitele,který díky různým omylům a přehmatům je tím čím bohužel je.K naší škodě.Nebylo by lépe , kdyby jste odešel tam,kam Vás srdce táhne.A hlavně nelžete lidem !
29. 05. 2007 | 10:30

Dag napsal(a):

Zorro...tzn. Zaorálek?
29. 05. 2007 | 10:30

Dag napsal(a):

to EXP:...vypni soustruh a medituj na dvoře fabriky...běž si koupit svačinu a pak přijď možná se ti rozsvítí
29. 05. 2007 | 10:32

Václav napsal(a):

Způsob vyjádření k této situaci od ministra považuji za nediplomatický. Jinak tento výrok nepotřebuje dlaší komentář. Mluva typu, teď trochu lidi postrašíme a oni pak budou pro, neboť se zzřejmě určitě uskuteční referendum. Jeho záporný souhlas by se asi pak špatně v USA vysvětloval. Pro zájemce bych doporučil se podívat do dějin 20. století a na způsoby, jakým se USA ke svým spojencům chovají.
29. 05. 2007 | 10:32

Adichanjala napsal(a):

NO COMMENT,zrejme bych si dopisoval s nekym,kdo jako Dag
se prezentoval u Stb v dobach kdy byl na jejich dezinformacnim oddeleni.

Diskutujici neodpovidejte Dag.
je to psychopat a vulgarni element.
29. 05. 2007 | 10:34

Dag napsal(a):

to Václav:....to jako myslíš dějiny dělnického hnutí v zemích koruny české?
29. 05. 2007 | 10:35

Dag napsal(a):

to Adichanjala:...hm tak element to jo ale vulgární?...no tak to ne. To víš tesilky a sandály a svazáckou knížku jsem nenosil
29. 05. 2007 | 10:37

vanagu napsal(a):

V Rusku jsou ohromné zásoby zemního plynu, nafty, uhlí, a ostatních nerostných surovin a ani jeden amerikanskej podnikavec který by tam těžil. Zato je u nás spousta proamerikanskejch přisluhovačů typu votlemenýho Vondry, kteří za anerikanský prachy budou tvrdit cokoliv
29. 05. 2007 | 10:41

Dag napsal(a):

to Vanagu:to víš že jo brouku, za mrzský dolar, ale to už jsem někde slyšel
29. 05. 2007 | 10:45

Honza49 napsal(a):

Bohužel,vždycky na internetu sklouzne diskuze ke kydání hnoje,aby se zapomělo na problém,kterého se týká.
Socani a komunisti těží z českého zápecnictví a předposr,,,sti.
Je smutný,když se dnešní mládež nechává manipulovat do demonstrací proti něčemu,o čem nic neví.Připomíná mi to podpisy na protest proti Chartě 77,kterou tehdy taky nikdo nečetl.
Ještě nikdo neví,jestli bude radar v rámci NATO,ale každej demonstrant už ví,že nebude,protože to Paroubek,Zaorálek a Filip řekli,tak to musí bejt pravda.
Kdyby si leckterý zdejší diskutér přečetl dějepis,zjistil by,že v roce 1938,taky nikdo v Evropě nevěřil,že by mohla bejt válka.Jednoduše se to vyřešilo obětováním Československa a když byla Evropa na kolenou,tak musel přes vodu přispěchat Amík,aby jí zachránil.
Pravda je,že už před válkou byli v Čechách někteří lidé osvícení a třeba V+W už tehdy zpívali : "Nebuďte lidi hluší a nastavte uši,chceme vás na mou duši nic víc než varovat!"
Komunisti jasně vždycky dokazovali,že jim nejde o svobodu národa.V roce 1939 se s Hitlerem podíleli na okupaci Polska a v roce 1968 na okupaci Československa.
Závěr mého přízpěvku je tedy jasný : Sašo Vondro,nadále "tlučte na poplach" a nenechejte se votrávit,abyste se mohl svým dětem i po létech podívat hrdě do očí!Vím,že jste poctivej člověk,což právě dokazuje i to,že jdete veřejně "s kůží na trh",narozdíl od zdejších anonimních pisálků.
Radaru jednoznačně ANO !
29. 05. 2007 | 10:46

vanoce3000 napsal(a):

V minulosti se mnohokrát zdálo, že zavedení věčného míru je nadosah, aby následný vývoj utopil tyto krásné a vznešené ideje v krvi konfliktů a válek. Onen následný vývoj se tentokrát jmenuje "Bush". (první větu jsem převzal od Vondry, druhou jsem doplnil)
29. 05. 2007 | 10:51

vanagu napsal(a):

Jasně, z Koree je to do USA nejblíž přes Brdy.
29. 05. 2007 | 10:51

Dag napsal(a):

to Honza49: souhlas, ale jen by jsem chtěl podotknout, že ty jsi také jeden z těch anonimních pisálků. Jinak obsah příspěvku je kvalitní..
29. 05. 2007 | 10:51

Dag napsal(a):

vanoce3000...Bush je dobrý prezident. V době ve které žijeme je muž na svém místě..
29. 05. 2007 | 10:53

Petr napsal(a):

Napíši to asi takto: "Mnichov 1938" takhle se dělá politika. Pokud si pan řiťolezec Vondra myslí, že nějaké smlouvy a svazky mají v politice význam tak ať se podívá do historie a není tak vzdálená. NATO a USA nás klidně hodí přes palubu, když se jim to vyplatí. Naše země a její občané by se musí spoléhat hlavně na sebe.
29. 05. 2007 | 10:57

ladislav napsal(a):

Pane místopředsedo vlády,
zkusme si poskládat fakta o radaru na jednu misku vah a na druhou si dejme povinnou vojenskou službu..
k radaru: je to stádiu jednání :neni ještě známá lokalita,neptáte se lidi v pravděpodobné lokalitě co si o tom myslí, nevíte co po nás americká strana bude v té souvislosti chtít, víme-nevíme kdo tam bude pracovat, jaké budou podléhat jurisdikci, víme. že to bude dvoustranná dohoda ČR s administrativou USA, víme-nevíme náme souhlas našich smluvních spojenců v EU a v NATO, kteří by vlastně byly naši potencionální spojenci v naši "těžké chvíli"
A proti tomu stavíme na druhé misce vah povinnou vojenskou službu.Tak potom víte, a ve vládě to asi opakujete, že pokud budem řešit naši těžkou chvíli v NATO, tak nám nepomůže, máme si svoje problémy řešit se svým radarovým partnerem USA, ale protože jim s radarem nepomůžeme, oni nás v té naši těžké chvíli taky nepomůžou a v tu chvíli budou vládou a zákony povinni nastopit mladí včetně Vašeho syna na vojenskou službu? je to jen teoretická úvaha občana, který se na Vás v TV dívá a bylo by dobré, kdyby jste promyslel svojí argumentaci v této počáteční fázy vyjednávání. když naše vláda něco chce, neví přesně co to je, ale musí to mít.Tento projekt budování názoru lidí na radar v ČR je nešťastný.
29. 05. 2007 | 10:57

vanagu napsal(a):

Pohořel každý, kdo chtěl zabrat Rus. Ať Zlatá horda, Napoleon, Hitler a budou další...
29. 05. 2007 | 10:57

Dag napsal(a):

to vanagu.....Libuše promluvila...howg
29. 05. 2007 | 10:59

Dag napsal(a):

to vanagu.....Libuše promluvila...howg
29. 05. 2007 | 10:59

Honza49 napsal(a):

Pro vanagu :
Zapomělas podotknout,že SSSR zabral Polsko a Pobaltí a snažil se o Finsko !
29. 05. 2007 | 11:05

Tupelo napsal(a):

http://www.novinky.cz/zahra...

Jsem jen zvedav kdy nam mistni amerikanofilove zacnou tvrdit ze ten radar tady bude proti hrozbe ze strany Riska :)
29. 05. 2007 | 11:06

Honza49 napsal(a):

Přesněji : Rozdělil se s Hitlerem o Polsko !
29. 05. 2007 | 11:06

Honza49 napsal(a):

Pro Tupelo :
Radar není proti Rusku.
29. 05. 2007 | 11:08

Mixal napsal(a):

Pane Vondra,
nejsem zrovna Váš fanda, ale s Vaším názorem souhlasím. Lidé by se měli učit dějepis v souvislostech..... pak by přemýšleli jinak a blbě by nekecali.
29. 05. 2007 | 11:09

Petr napsal(a):

Pro Honza49: A to že Francie a V.Británie naši zem předali Ádovi na to jsi zapomněl.
29. 05. 2007 | 11:11

KOPÁČ napsal(a):

Podobnost s Bilakem až udivující.Bilak jen neměl tak křivou hubu.A ani Randsdorf i když je taky s hubou trochu na štorc se ministrovi rovnat nemůže.Nemá totiž v té makovici seno jako tento náš ministr Vondra.
29. 05. 2007 | 11:12

Dag napsal(a):

to Petr: ...ale o tom to přeci je. Neustupovat pochybným režimům. Proto radar a podpora USA.
29. 05. 2007 | 11:13

Dag napsal(a):

to :KOPÁČ....ty fakt zvedni ten krumpač a už o ničem nepřemýšlej....
29. 05. 2007 | 11:15

Tupelo napsal(a):

kdyz Rusove budovali raketova sila na Kube, Americani se citili ohrozani a svet stal na pokraji jaderne valky, nyni buduji Usa zakladny kolem hranic celeho Ruska a divi se ze se to nelibi Rusum?
29. 05. 2007 | 11:16

Petr napsal(a):

Dagu, právě proto nechci ustupovat pochybnému režimu Jirky Křováka
29. 05. 2007 | 11:19

vanagu napsal(a):

Buď budete pro radar, nebo půjdete na vojnu bu bu bu.
29. 05. 2007 | 11:27

Alf napsal(a):

Pane Vondro jste lhář a manipulátor.
Nejsem proti radaru zapojeném do společné obrany zemí NATO. Jsem proti radaru USA na našem území.
Celou tou Vaší lží se nese jedna myšlenka a to, že američani si ten radar v době krize sami pohlídají. A to zmenená základnu na našem území, letiště a politické otroctví. Vy to víte, jenom se to bojíte lidem říci.
Pokud by to k něčemu bylo, tak je lepší ochrana našeho území našimi vojáky. A nebo snad nás má bránit nekdo jiný?
29. 05. 2007 | 11:28

Petr napsal(a):

Pane Vondro, televizní diskusi jsem shodou okolností poslouchal a vůbec nechápu, co z toho novináři mohli udělat. Otázka radaru mne nezajímá, k případnému referendu bych ani nešel. Televizní diskuse a zejména následné výstupy novinářů mne ujistili v tom, že není žádného rozdílu mezi Právem, Bleskem, MfD, AHA, HN, atd. Čtenáři tzv.seriozních tiskovin nemusí ohrnovat nos nad čtenáři bulváru, neboť mezi těmito tiskovinami u nás není rozdílu.
29. 05. 2007 | 11:29

Jouda napsal(a):

Paně Šášo, jestli jste se ještě neprobudil, tak tady jste v Česku! Pokud se Vám názory většiny krajanů nelibí, sbalte si svejch pět švestek a běžte poklonkovat svejm kámošům do USA.
29. 05. 2007 | 11:30

Anti Ami napsal(a):

zločinec A. Vondra opět nehorázně lže, opět opakuje 100x vyvrácené "argumenty". Kdo jsou ti "spojenci"? Utah, Kalifornie, Texas atd.? Nebo členské státy NATO? My máme nějakou spojeneckou smlouvu s USA?

Jestli individuum pana Vondry představuje prototyp antikomunistického disidenta, tak nezbývá než říct, že režim KSČ byl bohužel příliš měkký.
29. 05. 2007 | 11:31

Dag napsal(a):

to AntiAmi: přestaň s tím kýčem. rozháraná Evropa dnes není schopna čelit nikomu a ničemu. Toho jsme byli svědky v Jugoslávii...
29. 05. 2007 | 11:40

dalifen napsal(a):

Vanagu. Hele a kdo tu vaši matičku Rus jako hodlá zabírat? Američani snad radarem? Anebo snad my radarem? Tomu se říká paranoa.
Jo a mimochodem švédský králové, alias Romanovci vládli Rusi asi tak 500 let.
29. 05. 2007 | 11:45

sidney napsal(a):

Nemluvim ani proti radaru ani pro nej, pouze bych se podival zpet do historie. Po te , co jsme destruovali monarchii za bujareho jasani, jsme uvolnili dvere vsem moznym totalitnim rezimum. Abychom se vyhnuli napadeni, protoze jsme nebyli soucasti mocne rise, tak jsme se dali do holportu s Francii a Anglii. Vysledek zname. Nejdrive Nemci a pak Rusove. Tak jsme se trhli od Rusu a hura zpet do naruce zapadu. Hned se prestalo mluvit o Mnichovu a zacalo velke kamaradstvi s Nemeckem. V soucasne dobe ma EU v uniformach 1.5 milionu vojaku, ale bojeschpnych jich je cca. 5000. Kdyz chtela EU zasahnout v byvale Jugoslavii, zjistila, ze toho bez USA neni schopna. V pripade, ze u nas je cca. 3500 bojeschpnych vojaku, si kazdy muze nasi silu spocitat. Bez onech opovrhovanych a vysmivanych "amiku" bych si nasi tzv. svobody necenil ani z tolik, co za kopejku uranu. Nikterak se nikoho nezastavam, pouze pocitam a historicke zkusenosti na mne jasne kouka, ze bud musim byt sam silny, nebo kamaradem toho, kdo je silnejsi. No a protoze sami jsme slabi, tak musime hledat kamarada, ktery je silny.... Hledejte smudlove...
29. 05. 2007 | 11:48

dalifen napsal(a):

Tupelo, Tupelo, děláte čest své přezdívce. Rozdíl mezi strategickou raketou, velkou jak panelák s jadernou hlavicí schopnou zlikvidovat celé město a raketkou bez třasklaviny určenou k sestřelení té předchozí je trochu velký na podobná srovnání. Což?
29. 05. 2007 | 11:50

Andy napsal(a):

NATO = USA. Tak to bylo od začátku od jeho založení. Evropské armády nejsou schopny se ani dohodnout, natož čelit čemukoliv většímu než sami sobě navzájem. O naší vlastní armádě ani nemluvě. Ať se vám to líbí nebo ne, armáda USA je v současnosti jediná síla, která by nás dokázala bránit před nějakým mimoevropským útokem.
29. 05. 2007 | 11:51

sidney napsal(a):

Oprava: v Evrope je bojeschopnych vojaku 50000. jedna nula jaksi utekla. Omlouvam se.
Jo a jedna prelicka-kasarna v SRN hlidaji soukromi ochranci, aby si vojacci neublizili...
29. 05. 2007 | 11:52

dalík napsal(a):

Řekls to velmi hezky Sašo pevnost spojenectví = jako svazek manželský, doufám že máš na mysli vzor Topolánkova manželství.
29. 05. 2007 | 11:53

saša napsal(a):

Jo, sašovi se to kecá, jak měl modrou knížku, protože nechtěl "prý" sloužit v ksč ardmádě.
Jak k ní přišel? Ta nebyla tehdy bez známostí, styků na nejvyšších místech pro smrtelníka k mání.
Dokonce ani, když byl branec opravdu velmi nemocen!!!!
29. 05. 2007 | 11:53

Anti Ami napsal(a):

Pro Daga: Kýč??? Copak můžu za to, že Vondra, Havel, Parkanová a spol. notoricky lžou? On nás někdo ohrožuje? Snad Írán ne? A čímpak? Jo raketama?! Jo atomovkama?! Zase takovýma, které nikdo nikdy neviděl, že, jako v Iráku. To je neuvěřitelné! Jedna velmoc padesátkrát zalže a když zalže po 51., tak se stejně objeví stádečko lidí, kteří zase budou věřit.

Osobně si dokážu představit lepší způsob, jak investovat několik miliard USD. Ale zbrojní firmy holt taky potřebují obživu, což?
29. 05. 2007 | 11:59

Honza49 napsal(a):

Pro sidney :
Zapoměl si podotknout,že v roce 1938 komunisti byli spojenci Hitlera a zaprodali tuto zem taky !
SSSR se pak s Hitlerem v roce 1939 podělili o Polsko a obsadili Pobaltí !
Lwov je vlastně dodnes okupovaný !
29. 05. 2007 | 12:01

Andy napsal(a):

To Anti Ami: jsi schopen uvažovat v širším časovém horizontu než "dneska"? Německá armáda se z porážky po 1SV dokázala vzpamatovat v průběhu 20 let a poté málem ovládla celou Evropu v 2SV. Že nás teď nikdo neohrožuje, neznamená že nás nikdo nebude ohrožovat za 10, 20, 50 let. Zvlášť když v Iránu pracují na atomovcem a Rusko se začíná chvoat velmi podivně.
29. 05. 2007 | 12:04

Honza49 napsal(a):

Pro Anti Ami :
Až budeš mít ty Perčany před barákem,tak už bude pozdě :-))
29. 05. 2007 | 12:07

Jag napsal(a):

Je vidět,že Rusko vyhrožuje a má na nás pořád zájem.Proto jsem pro radar a také proto,že Sacher a vacek byli agenti kontrarozvědky a tudíž to byl polistopadový ksindl a ten je nutný pomocí radaru odposlouchávat.Aby nás zase nenasrali do sféry ruského vlivu.
29. 05. 2007 | 12:10

kluzo napsal(a):

Pokud vím, radar je USA záležitost, ne NATO.
Nebyl bych proti radaru, kdyby byl součástí NATO-obrany a obsluhovali by jej naši vojáci pod dozorem a za vyškolení např. US vojáků. Jsem ale zásadně proti, dělat na našem území další výsostná místa pro kohokoli. Těch jsme si už užili dost za minulého režimu. Je vidět USA nátura. Ne nadarmo se říká, že Američan je jen lépe oblečený Rus.
29. 05. 2007 | 12:10

Honza49 napsal(a):

Pro sašu :
Važ si té vymoženosti,že na vojnu nemusíš a nech se chránit od druhých.
Ty ale nemusíš mít strach,protože kdyby vojna byla,tak bys tu modrou knížku na hlavu asi hravě sehnal. :-))
29. 05. 2007 | 12:12

Anti Ami napsal(a):

Andymu:
a) to pochlebování "spojencům" (de facto spojenci - USA) je odporné. Rád bych připomenul, že ve 30.letech jsme pochlebovali Francii - prd nám to bylo platné, když se to Francii nehodilo, tak zkrátka nepřišla. V 50. a 60.letech byl zárukou naší obrany SSSR a ejhle, jediná cizí vojska, která k nám vstoupila, byla ta sovětská. S USA to bude jakbysmet, bránit nás budou jen tehdy, když se jim to bude hodit.

b) jak už jsem řekl, vyhodit několik miliard USD za radary je ptákovina. Můžeš jen doufat, že Írán vyrobí atomovku (dostatečný počet), že k tomu splaší rakety (dostatečný počet, ale ne zas tak dostatečný, aby raketami nejdřív zničil radary a pak cizí území), že někomu u nich rupne v bedně a spáchá národní sebevraždu tím, že tyhle rakety vypustí, a že je vypustí právě přes nás a právě na USA. Jo a taky můžeš doufat, že vypustí rakety, které tyto radary ještě nepřekonají.
Ne-li už za 10, 20, ta za 50 let určitě nám, milý Andy, radar nebude už vůbec k ničemu.
Trochu příliš úzká konstelace na můj vkus. Co takhle místo vyhrožování a usilovného zbrojení a účasti na pochybným vojenských akcích našich bratrských vojsk pěstovat korektní diplomatické vztahy?

A nedělej ze sebe vola, už vidím Írán, jak útočí na nějakou pidisatrapii uprostřed Evropy. Jak sis jistě všimnul, světová bojiště se přesunula z Evropy jinam.
29. 05. 2007 | 12:12

kluzo napsal(a):

Dobré je se taky podívat, kde sídlí většina zbrojařských koncernů a kde odvádějí ty daně. US má na tom postavený rozpočet, tak se snaží seč můžou. To jen ti naší těsně polistopadoví troubové nechali zruinovat náš průmysl včetně vojenského v zájmu pravdy a lásky a málem nám zbyla fakt už jen ta láska.
29. 05. 2007 | 12:15

Honza49 napsal(a):

Pro kluzo :
Jak to víš,že to nebude záležitost NATA,když to není ještě rozhodnuto ?
Už slyším Tvojí odpověď : No dyť to říkali Paroubek,Zaorálek a Filip a ti nekecaji,ti tu museji vědět,když o radaru pět let tajně vyjednávali ! Ha,ha.
29. 05. 2007 | 12:16

Andy napsal(a):

Anti Ami: ano, bránit nás budou když se jim to bude hodit a hodit se jim to bude když u nás budou mít součást svého obranného systému. Jak prosté. Mohl bys prosím na chvíli opustit svůj zarytý principiální antiamerikanismus a uvažovat malinko rozumně?
29. 05. 2007 | 12:17

Anti Ami napsal(a):

Honzovi49: Spíš mám obavu, že USA zase na základě "nezvratných důkazů" někam vpadnou a odsere to za ně radar u nás - pochopitelně i s blízkým okolím.

Jagovi bych dále připomněl, jak Amíci vřeštěli a vyhrožovali jadernou válkou, když si Sověti dovolili rozmístit rakety na Kubě... Zatímco ale tehdy Amíci mluvili přímo o rozpoutání války, Rusové dnes upozorňují jen na odvetný útok.
29. 05. 2007 | 12:17

kluzo napsal(a):

Honza 49 - Přečti si můj příspěvek a tebou uvedenými lidmi mě nedávej dohromady. Psal jsem podmínky za kterých bych byl pro radar.
29. 05. 2007 | 12:20

Honza49 napsal(a):

Pro Anti Ami :
Máš z dějepisu pětku ??
Smlouva s Francií byla podmíněna pomocí SSSR a ten měl pakt s Hitlerem a odmítl nás bránit.
Vrať školný holoubku !
29. 05. 2007 | 12:20

Honza49 napsal(a):

Pro Anti Ami :
Máš z dějepisu pětku ??
Smlouva s Francií byla podmíněna pomocí SSSR a ten měl pakt s Hitlerem a odmítl nás bránit.
Vrať školný holoubku !
29. 05. 2007 | 12:20

Andy napsal(a):

Anti Ami: dochází ti vůbec rozdíl mezi obrannými a útočnými vojenskými prostředky? zjevně ne :)
29. 05. 2007 | 12:21

Anti Ami napsal(a):

Milý Andy, radar bude první na odstřel a tím důvod pomine. Rozumně bys měl uvažovat raději ty, připomenul bych, že války jsou nejen obranné, ale i útočné. Co bude další záminkou k válce? Že by obligátní zbraně hromadného ničení, jako v případě Súdánu a Iráku? Jojo, ale hlavně si často berme do úst slovo "obrana".
29. 05. 2007 | 12:21

Anti Ami napsal(a):

Blbečkovi Honzovi49:
Nikoliv, mám z dějepisu státnice. Zapojení SSSR byla podmíněna pomocí Francie, nikoliv naopak, hlupáčku. Vrať se do školy. A když jsme už u těch dat, smlouva SSSR s Německem byla uzavřena v srpnu 1939. Kdy zanikla ČSR?
29. 05. 2007 | 12:22

kluzo napsal(a):

pro antami - To dělá každý zbrojařský režim
29. 05. 2007 | 12:23

Jag napsal(a):

Je potřeba radar a odposlouchávat agenty telefonující do Ruska a kdo ví kam.Lepší zbrojící Amík než udávající spoluobčan.
29. 05. 2007 | 12:24

kluzo napsal(a):

to Jag: To myslíš ironicky, nebo jsi takový blb?
29. 05. 2007 | 12:26

Honza49 napsal(a):

Pro kluzo :
Fakt je,že o ničem ještě není rozhodnuto,tedy ani jestli ten radar bude v rámci Nato,nebo né.
Poláci to chtěji taky v rámci NATO,ale jasný je,že to je technika USA.
Nedávám Tě dohromady se socanama,ale oni tu rozpoutali tuto vřavu a přitom už 5 roků o radaru tajně jednali a když se to při volbách "prokeclo" (jako všechno tajný v Česku),tak otočili.
29. 05. 2007 | 12:26

Andy napsal(a):

Anti Ami: jestli máš státnice z dějšpisu tak je to smutné. Od někoho takového bych očekával méně zaslepený pohled a účelové vykládání historie .. ale co už. Už ten nick o něčem svědčí.
29. 05. 2007 | 12:26

Honza49 napsal(a):

Pro Anti Ami :
Státnici na VUMLu ??
Tam se učilo všelicos !
ČSR taky ochotně odevzdalo Podkarpatskou Rus SSSR "dobrovolně" - podle VUMLu.HA,HA,HA.
29. 05. 2007 | 12:30

kluzo napsal(a):

pro Honza:
Nemám jen jednu podmínku, chtěl bych ještě, aby byla splněna i ta podmínka, že tady nebude, byť na 1m čtverečním, zřízeno žádné výsostné území z válečných důvodů. Z důvodů kulturních (jako např. naše v Holandsku) si to umím představit, ale to není předmětem této hádky. Pardón diskuse.
29. 05. 2007 | 12:32

kluzo napsal(a):

pro Honza:
Ale, že se nás při tom dělení válečné kořisti amíci zastali, že? Praha taky mohla být osvobozena dříve, ale amíkům se nechtělo jít do sporu s rusáky.
29. 05. 2007 | 12:35

kluzo napsal(a):

Dějiny nejsou jen černobílé, jako to tady vypadá při diskusi. Ani s tou obranou to není tak potřebné, jak to deklarují lobovaní politici. Podívejte se na Rakousko, to je neutrální a problémy má jen s naším Temelínem.
29. 05. 2007 | 12:37

Martin napsal(a):

Panu Vondrovi jenom ujela "myšlenka", což se podprůměrným politikům stává dnes a denně.Proto má potřebu ji dnes nám obyčejným nechápavcům dovysvětlovat.Já osobně jsem jistou výhružku v podtextu jeho sdělení slyšel.A běhá mi z toho mráz po zádech ještě teď.Souhlasím ale s tím, že spojenecké závazky se mají dodržovat.Pokud jsme se kdy zavázali spojencům, že jim poskytneme území pro radar, měli bychom závazek splnit.Pokud takový náš závazek nepadl, je dost problematické prosazovat ho silou nebo výhružkami.Uvítal bych spíš více informací.Ale s tím je moc práce, že pane Vondro ??? Vyhrožovat je nepoměrně snažší.
29. 05. 2007 | 12:38

Karel VI napsal(a):

Pane Vondro, jste obycejny prodejny darebak. Stydim se, ze se hlasite k ceskemu narodu.
29. 05. 2007 | 12:40

kluzo napsal(a):

... a český občan je zvyklý uhnout výhružkám.
29. 05. 2007 | 12:41

Honza49 napsal(a):

Pro kluzo :
No tak možná dost dobře nechápu,proč se hádáme my dva.
Výsostné území aliance je i naše Ministerstvo obrany.
To už je tak daný.
Nebo myslíš,aby na tom území platily naše zákony ??
To je podmínka našich (i polských) vyjednavačů.
29. 05. 2007 | 12:41

Honza49 napsal(a):

Pro kluzo :
Rakousko je v postavení neutrality pod ochranou mocností.To jsme chtěli v roce 1968 a velkej bratr nám ukázal,zač je toho loket,mít takový nápady.
Naší neutralitu by Rus nikdy nepodepsal.
Tak se musíme poohlížet po jiným řešení.Je to smutný,ale je to tak.
29. 05. 2007 | 12:48

kluzo napsal(a):

Myslím, aby ti vojáci, kteří tady budou podléhali našim zákonům a základna, na které bude stát ten radar byla naše vojenská základna. Ne US základna na našem území.
29. 05. 2007 | 12:51

Dag napsal(a):

to KarelVI:....ty národe, mluv za sebe.
29. 05. 2007 | 12:51

Peol napsal(a):

Pravda a laska zvitezi, s vami vsak az pote, co zemreme na nemoc z ozareni, a tato zeme bude jako hirosima strasit giganty od dalsiho valecneho konfliktu, dost mozna chteji porovnat ekonomicke mocnosti svoji silu a vlastni zem nechat nedotcenou. Zajimalo by me za kolik jste prodal vlastni zemi a udelal z ni frontovou linii, jiz jen becmocne prihlizejici vlastni zkaze, kterou nemuze ovlinit ani verejne mineni a sila lidske vule a intelektu lidi v CR, jedine co CR muzu pomoci je bezpecna Evropa, Kazdy vi ze amerika je daleko a radioaktivni spad z CR je mnohem zajimavejsi pro Nemecko.
Jste kolaborant a jako koraborant zemrete.
29. 05. 2007 | 12:51

Ken napsal(a):

Bohužel, je to ještě větší blbec, než jsme si mysleli.
Klasik
29. 05. 2007 | 12:52

Anti Ami napsal(a):

Pro bušistu Honzu49:
Tak co mi ještě řekneš za moudrost? Že Mnichovskou dohodu podepsal Stalin, ne? To ti není blbé, takhle si vymýšlet? Otevři si nějakou knížku, ať se o naší obranné smlouvě z 30.let něco dozvíš. VUMLování a Halónovinování ti na tvoji blbost nepomůže.
29. 05. 2007 | 12:55

Dag napsal(a):

to Peol:...ještě jsi zapoměl dodat, že v případě jaderného výbuchu si musíme lehnout za teréní vlnu a ještě nohama k výbuchu. V chlebníku vodu na 32 hodin. Čerpáš z branné výchovy pro 7. roč. r 1976.
Bravo!! Jseš pěknej vykuk....
29. 05. 2007 | 12:56

Karel VI napsal(a):

to Dag : "Bush je dobrý prezident. V době ve které žijeme je muž na svém místě." Tak tohle dokaze napsat pouze clovek blby nebo zaplaceny. A ve Vasem pripade plati oboje.
29. 05. 2007 | 12:57

jirka napsal(a):

Běž domů, Sašo, tady Tě nechceme!
29. 05. 2007 | 13:00

fedor napsal(a):

to Dag:
Vážený, jsem si jist, že na rozdíl od podobných expertů jako ty nebo Podržtaška Jirky z Křoví, když si budete muset cokoliv vypěstovat, dříve pojdete hlady. Já už na tom poli byl a mám na polovinu vyhráno. Kromě toho ty plodiny mám yypěstovány ekologicky a ještě jsem udělal něco pro své zdraví aby měl náš min. zdrav Julda radost.
Co se týká radaru, nejsem mimo mísu, jsem přes impulsní elektroniku již více než 40 roků a mohu konstatovat, že Vondra o radarech ví kulový. To, co říká je od počátku do konce sprostá lež. Dělá akorát medvědí službu svým kamarádům z disentu. U nás na vesnici se o podobných lidech říkalo, že je t vůl až to bučí. Vidím, že patříš do stejného chléva.
29. 05. 2007 | 13:00

Dag napsal(a):

to Karel:Hele Karle neopruzuj. Bush je hrdina jak se dokáže postavit veřejnému mínění. Nakonec mu historie bude tlaskat...
29. 05. 2007 | 13:00

Anti Ami napsal(a):

Andymu něco z nepříliš vzdálené historie:
počátek roku 2003: Irák vlastní a vyvíjí zbraně hromadného ničení, máme na to nezvratné důkazy. Tvrdili představitelé USA a mimo jiné také právě Vondra.
Nevzpomínáš?

rok 2001: USA odmítly nabídku Muhammada Umara, že vydá Usámu bin Ládina do třetí země, pokud USA předloží nějaké důkazy o jeho vině. USA zvolily místo diplomacie válku. Nevzpomínáš?

rok 1998: USA vybombardovaly Súdán, protože - na základě "nezvratných důkazů z důvěryhodných zdrojů" se tam vyvíjely zbraně hromadného ničení. Ty se pochopitelně nikdy nenašly. Nevzpomínáš?

Nevzpomínáš? Ale já si bohužel vzpomínám! Nevidíš paralely s Íránem? No tak to se holt nedá nic dělat, ale jestil já mám zaujatý pohled, tak ty ho máš evidentně taky. Těšíš se na novou válku?
29. 05. 2007 | 13:00

kluzo napsal(a):

No jó, ale my jsme zase pod vlivem jiného velkého bratra, který se mi nelíbí o nic víc, než ten první, a který nás tlačí stejně jako ten první do kouta, jenom k tomu využívá trošičku jiné prostředky.
Uvědomme si, že to jsou nevratné kroky, které se dají změnit v podstatě jen při změně režimu (jako tomu bylo v případě USSR vojska na našem území) a kterou si snad nikdo nepřeje. Nebo jak myslíš by se dalo zdůvodnit zrušení základny, kterou jsme si tady demokraticky nechali postavit? Já například nesouhlasím se zahraniční politikou USA minimálně v Iráckém konfliktu a myslím, že i nejen u nás je podobně smýšlejících lidí více. Někteří by uvítali ruské základny, ale ty tu nejsou jen proto, že nejsou momentálně u moci. Určitě se mnou budeš souhlasit, že ruské základny nechceme, tak proč americké?
Řešení by bylo, že to bude naše základna začleněná do NATO. Vždyť už jsme dospělí, tak proč se nechat hlídat starším bratrem?
29. 05. 2007 | 13:04

Dag napsal(a):

to fedor:Tož Féďo....běž radši tahat z bábou řípu a notravuj svými ztuplými názory....
29. 05. 2007 | 13:04

Dag napsal(a):

to Anti Ami:to že nevidíš, že moc v Iránu je v rukou náboženských fanatiků tak to mi je tě opravdu líto...
29. 05. 2007 | 13:08

Anti Ami napsal(a):

to Dag - že nevidíš, že v USA je moc v rukou zbrojní a ropné lobby, to je mi tě opravdu líto taky.

Nicméně tvoje lítost, obávám se, irácké ani súdánské zbraně hromadného ničení nenajde.
29. 05. 2007 | 13:10

georg napsal(a):

Pane řiťolezi Vondro, proč podle vás nevystoupíme z NATO a neuzavřeme jako jiné banánové republiky pod vlajkou zlodějů ODS obrannou smlouvu jen s USA? Proč pořád plácáte o NATO, když NATO je proti. Kolik kapříku jste od amíků dostal?
29. 05. 2007 | 13:12

Dag napsal(a):

to Anti Ami: tak to mi je radši bližší ta zbrojní lobby než potkat mudžahedína s bombou v autobuse...
29. 05. 2007 | 13:13

Luboš napsal(a):

Vondra je ve vysoké funkci nebezpečný, protože je hloupý. Měl by býti urychleně odvolán, než nadělá nevratné škody!!!
29. 05. 2007 | 13:15

Dag napsal(a):

Luboši: Alexandr Vondra prokázal již svoji odvahu dost. Dnes opět čelí tlaku, kdy část zmanipulované veřejnosti zaujala protiamerický kurz....
29. 05. 2007 | 13:17

asitak napsal(a):

Takové jsou důsledky pasivity, rezignace a neochoty jít k volbám, protože "nic neovlivním a ti nahoře si stejně udělají vše podle svého". Jak je vidět, právě tento postoj umožnil urvat si exekutivní moc takovýmto kreaturám, jejichž počínání bude mít dlouhodobý dopad na veškeré obyvatelstvo ještě dlouho po tom, co zmizí z politické scény. I za jedno volební období lze napáchat nenapravitelné škody a to by si měli uvědomit všichni ti, kteří loni zůstali sedět doma, nebo zapomněli myslet při pročítání "modré šance" a reformy na které "vydělají všichni".
29. 05. 2007 | 13:19

Anti Ami napsal(a):

Dagovi: Já si myslím, že režim v Íránu je věc v prvé řadě Íránců. Ne Amíků, ne Daga a ani ne moje. Až to Amíci a jejich nohsledové pochopí, možná se vyhnou v budoucnu problémům (nikoliv ovšem se zbraněmi hromadného ničení), jaké je potkaly např. v Iráku.
29. 05. 2007 | 13:19

Dag napsal(a):

to asitak:...tak já jsem volil vždy. Pan Vondra dělá přesně to proč jsem ho tam zvolil...Jsem plně spokojen...
29. 05. 2007 | 13:20

Dag napsal(a):

Anti Ami: souhlas, ale pokud vyvážejí terorismus, pokud vyřknou oficiální politici popravu mimo uzemí Iránu(Rushdi), tak co je potom vlastně jejich záležitostí...?
29. 05. 2007 | 13:23

Jirka napsal(a):

Proč řešíte radar, když jsme 42 let měli na území ČR 22 střel "TOPOL" s jadernými hlavicemi?? Kdo z Vás demonstroval proti přítomnosti jaderných střel na území ČSSR Vy Hrdinové??

Právě Ústavní právo na informace Vás vyhnalo s klíči na Václavák, ale jsou "TY INFORMACE KOREKTNI"?? Nestali jste se obětí šikovné PROTI USA kampaně??

Nebo nám jako národu tolik chybí tradice prvomájových průvodů, že si důvod pro ně vždy najdeme??

Jsme prostě národ Švejků a protest voříška co zezadu kousne do páníčkovy nohy to je to co umíme ze všeho nejlíp. Bohužel...
Jirka
29. 05. 2007 | 13:23

Anti Ami napsal(a):

Milý Dagu, terorismus vyváželi a vyvážejí i Američané (pamatuješ třeba na Contras nebo podporu mudžahedínů v Afghanistánu?), o podvratných akcích se v USA normálně veřejně hlasuje v senátu. A co se týče Rushdího, atentáty v zahraničí nejsou taky ničím vyjímečným. Např. na Fidela jich mírumilovní Američané pořádali několik desítek.

Mě režim v Íránu není nijak blízký, ale pořád si myslím, že to jejich problém, a že vojenská agrese je mezinárodní zločin. Nevidím důvod, proč podporovat mezinárodní zločince. Až Írán někoho napadne, neřeknu proti obraně ani slovo. Ohánět se "prevencí", to uměl i Adolf Hitler (mimochodem, tehdy jsme byli "pod ochranou" Říše a taky nám to bylo na hovno).

Taky nevidím důvod, proč věřit té mediální bublině okolo Íránu. Až se najdou zbraně hromadného ničení a potvrdí se všechny ty lži, co Američani a lidi alá Vondra vypustili z úst, pak možná budu věřit i americkému strašení, že Írán je zlý a je to hrozba.
29. 05. 2007 | 13:29

kluzo napsal(a):

To Jirka: Buď jsi tak mladý, že si to nepamatuješ jak tady bylo před listopadem, a nebo jsi jeden z těch předlistopadových hrdinů co taky vyřvávali akorát po hospodách. Jinak bys byl dnes mrtvý, nebo uznávaný disident. A nebo jen tak plácáš.
29. 05. 2007 | 13:32

martin napsal(a):

Pozn.: Kam se tedy poděly např. chemické zbraně, kterými Husajn masakroval spoluobčany?
Nevěděl by to náhodou soudruh Brix - předseda kontrolní komise OSN a také čestný doktor moskevské univerzity, který poskytl režimu dost času na jejich ukrytí?
Kvičení Rusů a rusofilů proti radaru jen podtrhuje důležitost přítomnosti američanů ve střední Evropě. To je její jediná možná záchrana.
29. 05. 2007 | 13:36

Anti Ami napsal(a):

Pro Martina: Kam se poděly chemické zbraně? No, Američané přece tvrdili, že o jejich existenci mají nezvratné důkazy, tak se zeptej jich, jistě ti ty důkazy ukážou, jako celému světu.
Jinak pro tvou informaci: Hussajn je naposledy použil 15 let před svým svržením, nejspíš je zlikvidoval někdy mezi roky 1991-2003. Že se nenašly, např. před volbami v USA, mě taky překvapuje, v Pentagonu na jejich výrobu měli času dost...

Co se týče Rusů, oni nejsou tak blbí jak české Vondrovo stádečko a je jim naprosto jasné, že radar u nás není kvůli Íránu.
29. 05. 2007 | 13:43

kluzo napsal(a):

Rusové se už od Gorbačova do nás nes**li, až teď, když se sem se*ou amíci.
29. 05. 2007 | 13:49

Jindřich napsal(a):

Na samém začátku této debaty jarmila napsala:
"Je zajímavé, že pan Vondra před rokem 1989 mluvil do Radia Svobodná Evropa či Hlasu Ameriky úplně jinak."

Na dotaz, cože to říkal pan V. proti radarům před rokem 1989 pak (ještě po jedné urgenci) odpověděla:
"Myšlenky pana Vondry mě děsí a nemám zájem vymýšlet, co by kdy řekl. Prostě panu Vondrovi nevěřím. Je to můj pocit a můj názor. Nebudu mu vkládat žádná slova do úst, myslím,že toho řekl dost."
Myslím, že ta dáma už toho n apsal taky dost. "Já mu ňák nevěřím" byla vždy kultovní komunistická hláška, když na někoho ani nemohli nic najít.
29. 05. 2007 | 13:49

Anti Ami napsal(a):

Tak tedy pár kultovních komunistických hlášek ze západu...
http://zpravy.idnes.cz/zahr...
29. 05. 2007 | 13:53

martin napsal(a):

AntiAmi, doporučuji důkladné prostudování historie, ale ne tu, kterou jste studoval ve VUMLu. Třeba Vás přestane trápit antiamerikanismus a zjistíte, kdo v Evropě, ale i jinde byl skutečným agresorem nebo kdo za někoho vytahoval horké kaštany z ohně.
29. 05. 2007 | 13:58

kluzo napsal(a):

To antiami:
Dobrý odkaz na oživení paměti pro některé zapomětlivé :o).
29. 05. 2007 | 14:00

kluzo napsal(a):

To Martin:
Jo v Evropě možná, tam jim víc nedovolili Rusáci, ale doma vybíjeli Indiány a ještě nedávno tloukli černochy.
29. 05. 2007 | 14:02

Otazka napsal(a):

Doporuciji vsem pritomnym, aby si uvedomili, ze vsechny vyznamne politicke strany v CR se chovaji dle toho, kdo je prave v hlavnim meste sveta u moci. Kdyz tam byl Clinton, byl to pry fajn clovek, hral na saxofon, semtam nejaky ten skandalek a tak i nasi hosi nelenili , Havel a Klaus. Vsechno bylo jaksi free. NATO a OSN byli fajn. Pak vsak prisla zmena a do ovalne pracovny prisel jiny vzduch. Tak nasinci pochopili vocogo a maji utazene kravaty, pevne rodinne svazky, OSN a NATO je neorganizovana banda, ktera je k nicemu. Mezinarodni dohody, treba ty Zenevske konvence jsou pry pitomost. Koneckoncu i nejaky ten koncentracek je pry nutny.
Nejlepsi na tom je, ze to jsou stale ti sami borci (samozrejme jenom u nas, v USA samozrejme ti sami nejsou, to da rozum, tam by je hnali svinskym krokem, kdyby jim kazde volebni obdobi tvrdili neco jineho). ODS byla liberalni a ted je konzervativni. Nakonec prece, kdyz uz byla velka cast v KSC, tak takovehle detaily neni treba resit.
Zajimalo by me, kdyby se do Bileho domu dostal nekdo jako Fidel Castro. To bychom cumeli na kvadrat....Jsem rad za ceske politiky a nebot nikde na svete neni takova sranda. Livie Klausova byvala clenka KSC a Jirina Siklova taktez byvala clenka KSC volaji:
"Radeji se budeme myliti s Bushem, nez mit pravdu s Putinem"
Skoda tech irackych deti, tech je mi lito...
29. 05. 2007 | 14:02

kluzo napsal(a):

A o tom, co zachránili v Koreji a Vietnamu se ani nebudu zmiňovat.
29. 05. 2007 | 14:03

kluzo napsal(a):

to Otázka: pěkně zformulováno.
29. 05. 2007 | 14:05

Pepe napsal(a):

To moc dobře znám.Úplný souhlas.Znám od bolševiků i jiné hlášky,jako třeba...."My tomu sice vůbec nerozumíme,ale nemělo by se to dělat jinak"?A další a další...v kontextu to znemená,že sice vůbec ničemu nerozumějí,ale do všeho kecají.Nemají zodpovědnost za svá tvrzení,za nic se nepostaví,nevemou na sebe zodpovědnost,nic nepodepíší,ale ovšem by chtěli rozhodovat.
Dnes jsou to hlavně zelení.....
29. 05. 2007 | 14:06

Mazák napsal(a):

Plně souhlasím se znovuzavedením vojenské
základní služby.Jako první bych povolal pany Vondru a Topolánka.Dobrovolně se hlásím, že bych jim v přijimači dělal velitele družstva.Věřím, že brzy by se začali chovat jinak.
29. 05. 2007 | 14:12

Josef Novák napsal(a):

Čtu vše a nestačím se divit. Vondra, Biľak, vojenská služba, NATO, USA, radar, ODS, ČSSD, 1. a 2. velký bratr, státnice z dějepisu, nadávky, sprostoty, nebo např. Dag-neschopen svého názoru, jen každého kritizuje, lituje, no je to pškný "galimatyaš".
Přitom se vše točí kolem podstaty.
Radar: ANO -NE
Kolik toho podstatného víme o radaru či radarech? Je pravda, že někteří toho ví více než ministryně obrany. Ale nezdá se vám, že vládní koalice v podstatě v argumentaci o radaru mlčí - asi argumenty nemá. Argumenty s povinnou vojenskou službou nelze za pádné argumenty považovat.
Proč používá koalice v otázce "radar" zastrašovacích technik? Asi padné argumenty chybí.
A přitom je to tak jednoduché:
referendum !
Před referendem by museli všichni zcela vážně argumentovat - aby přesvědčili většinu.
Proč se koalice referenda bojí ?
29. 05. 2007 | 14:14

Václav Hála napsal(a):

Armádu potřebujeme. Podobnou, jakou má neutrální Švédsko, Rakousko nebo Švýcarsko. Proti obnovení základní vojenské služby v principu nejsem a mně osobně tím tedy nemůžete strašit. Svoje dva roky jsem si odsloužil. Jsem otcem dvou zatím malých dcer. Těm vojna jednak nehrozí, ale hlavně: až budou hledat životní partnery, bude pro ně jen výhodou, když budou mít na výběr z "kluků po vojně". Tím samozřejmě nemyslím pětatřicetileté veterány profesionální armády, kteří jsou hrozbou pro vnitřní bezpečnost státu, protože nic jiného, než co se naučili v armádě, neumějí.
Jaderná válka proti Rusku, pro kterou má být radar v Brdech určen, je to poslední, čeho by se měla Česká republika účastnit. Podrobněji k tomuto tématu např. zde:
http://www.blisty.cz/2007/5...
DEMONSTRACE PROTI RADAROVÉ ZÁKLADNĚ
PRAHA pondělí 4.6.2007
HRADČANSKÉ NÁMĚSTÍ 18:00
Václav Hála
šéfredaktor portálu sustainable.cz
http://www.sustainable.cz
29. 05. 2007 | 14:16

Franta Bělík napsal(a):

Žasnu jak jsou ti, co Alex. Vondru nechápou, tupí. Doufám i za ně, chudáky, že radar bude.
29. 05. 2007 | 14:22

miro napsal(a):

Charta 77 byla kdysi pro zrušení všech vojenských bloků - nebo se pletu pan Vondro?
Pokud se nepletu tak jste provedl pěkný veletoč (pan Havel a někteří další také).
Kvůli radaru uspořádejme referendum - a uvidíme jak to dopadne. Otázka v referendu by ale měla být :chcete aby se na území ČR zase roztahovali cizí vojáci se svým zařízením?
29. 05. 2007 | 14:30

Jan Neoral napsal(a):

Pane Alexandře Vondro, snad vývoj dopadne tak, že se nám podaří výstavbu radaru nedopustit. V tom případě bychom si zasloužili Váš dík, protože pak by vás jednou nesoudili, jako soudili Bilaka a jemu podobné."Vás", to jest Vás, knížete pána,paní plukovnici,nejvyššího odborníka na záření Topolánka - a několik dalších nohsledů.

Jan Neoral, starosta Trokavce
29. 05. 2007 | 14:33

Dag napsal(a):

Jenže Contras byli bojovníci za svobodu. Nezapomeň, že to bylo v době studené války. Komunismus byl exportován ze SSSR. Takže tam, kde hrozil nástup komunismu byli drženy nedemokratické režimy což je jasné. Irán je fundamentalistický nebezpečný režim.
29. 05. 2007 | 14:33

marwin napsal(a):

Nahodou jsem tu zminovanou pasaz v televizi videl ... A mohu potvrdit ze pan Vondra rika pravdu. Skutecne se vyjadril, tak jak se vyjadril a ohradil proti mozne dezinterpretaci. Zkutecne jsem pak v mediich nalezl ono zkratkovite a z kontextu vytrzene Zakladnu nebo povinnou vojnu. Ja pro zakladnu jsem. Domnivam se, ze USA jsou strategicky vyhodny partner. Oproti tomu je neprijatelna ruska reakce. Cely ten system ze sve podstaty nemuze ohrozit ruskou stranu. Neni proste schopen obrany proti takovemu jadernemu potencialu. Co bude moci v budoucnu vyresit je hrozba zemi ktere maji par hlavic nebo teroristickych skupin - proti kterym je zameren. Z ruske strany to povazuji za ucelove kaleni vody a odvadeni od vlastnich problemu. Vadi mi a dost ze diskutujici prirovnavaji americany k diktature a k rusum rikaji: nechme je byt. Historicka i soucasna zkusenost je prave opacna. Kolika z vas vadi masakry v cecne, snahy ruska udrzet si velmocensky vliv v okolnich statech (a potazmo i u nas), politicka nesvoboda a nestabilita v Putinove rusku? Pripomina mi to gag kdy se problem zameta pod koberec a vsichni se svorne tvari jako by neexistoval. A vsechny zpolitizovane pseudoargumenty o modrem teroru, fasizujici pravici, diktature a okupaci USA - jsou jak z pera poradcu pana Grebenicka.

Co pan Vondra rika?
1) radar je potreba z duvodu bezpecnosti - a nase obranna strategie je vazana na NATO a USA
2) nikdo nedovede predvidat situaci ve svete v horizontu 10 let - tudiz je nutno drzet se a posilovat vazby s duveryhodnymi spojenci (USA nas parkrat vytahlo z bryndy a nikdy nas narozdil od Francie a Ruska nezradilo nebo neokupovalo)

Na zaver chci podotknout, ze o radaru se hovori a jedna a nejsou nam sem nasilim dosazovany a nebudeme perzekuovani kdyz jej nepostavime (tak to je dalsi rozdil mezi politickou praxi USA a Ruska).

Ceska republika je suvereni stat a soucasne vyhruzky ze strany Ruska nelze akceptovat - to je proste vydirani. Nebo uz jsme vsichni zapomeli, ci tanky nam tu 20 let sirili demokracii?
29. 05. 2007 | 14:36

Dag napsal(a):

Pane Vondro, doufám, že se výstavbu radaru nepodaří zastavit a tím také prokážeme odhodlanost bránit naše demokratické ideály....
29. 05. 2007 | 14:38

Pepan napsal(a):

Škoda, že to pan Vondra vysvětlil - kdyby zůstala původní volba: radar či vojna, hlasoval bych pro povinnou vojenskou službu. Sám jsem si ji prošel a dodnes na tu dobu vzpomínám rád. Ono to ostatně dnešním osmnáctiletým taky vůbec neuškodí, narukovat.
29. 05. 2007 | 14:49

Alf. napsal(a):

Pokuste si dát dohromady pár informací.
V minulém týdnu schválil kongres USA Bušovi peníze na další válku. Jenom Iráku nutí smlouvu o těžbě ropy podle amerických představ. To je přeci ten hlaví důvod války zálivu.
Radar u nás není proti Koreii ani proti Iránu. Je proti Rusku a všichni to víme. To že to vědí i Rusové je jasné a také se jim to nelíbí.
Vám by se to líbilo?
A až Rusové začnou pořádně řvát, tak nám sem Amíci na naší obranu postaví základničku, letišťátko …. To budeme teprve šťastní a spokojení. Pan Vondra, Topolánek, Havel poberou 30 stříbrných a odstěhují se třeba na Havaj. A Já jim to přeji.
29. 05. 2007 | 14:54

Karel VI napsal(a):

Vazeni diskutujici, ignorujte Daga, je to placeny konfident.
29. 05. 2007 | 14:57

Dag napsal(a):

Slovník Karla VI mluví za vše...
29. 05. 2007 | 14:58

Jéňa, četař absolent v záloze napsal(a):

Vážený pane senátore, milý spolužáku Sašo,
díky informacím, které jsou uvedeny v tomto blogu jsem z knihovny po letech vytáhl učebnici, kterou napsal v roce 1981 náš učitel na PřFUK Doc. František Fremuth a která se jmenuje "Účinky záření a chemických látek na buňky a organismus". Taky jsem si oživil vědomosti z vojny (mám na mysli povinnou základní vojenskou službu, kterou jsem jako každý zdravý Čech po škole absolvoval), kde jsem jako zdravotník pracoval také u jednotky PVO, kde záklaďáci sloužili jako obsluha radarů. Jsem toho názoru, že pokud by odborné informace o této problematice byly dostupné veřejnosti, pak by se mohla řada nejasností a fám kolem účinků radaru lehce odstranit. S pozdravem Jéňa
29. 05. 2007 | 15:11

Dag napsal(a):

to Jéňa,četař:...moc se pleteš Jéňo já mám modrou protože, za bolševiků to bylo obráceně...kdo byl na vojně není chlap. Ty jsi totiž moc zdravý nebyl, že jsi tam byl...víš?
29. 05. 2007 | 15:14

TN napsal(a):

To je dobře, že Saša Vondra lidem jen trochu brknul na nervy. Ono to slovo "právo" se hezky vyslovuje ale o "povinosti" už lidé většinou strikně mlčí. Saša jen připoměl jeden životní princip, který zvlášt platí v dnešní době: "Něco za něco". Doba "všechno za nic" je už dávno pryč. Mimochodem, někdo nahoře napsal: "Zarukou nasi bezpecnosti je NATO ne Spojene staty, takze vse co se tyce nasi bezpecnosti by melo byt soucasti planu NATO." Sašo, prosím Vás, připoměňte jim ještě, že většinu činností NATO financuje právě USA, ať se cítí víc bezpečí. Držím palce.
29. 05. 2007 | 15:16

jima napsal(a):

Pane Vondra,

jestli jste tyto nářky a urážky dočetl do konce, máte trpělivost. To jsou snad téměř všichni příslušníci STB, komunisti a Paroubkovic noshledi. To snad ani není možné, co je kolem nás křupanů (nek) , kteří neumí vnímat.Vám i celé vládě držíme u nás doma pěsti. Kdyby se náhodou dostal k moci Paroubek, tak raději emigruju. Vydržte!!!
29. 05. 2007 | 15:18

dzelot napsal(a):

Nic než kapitalistické uslintané prase.
29. 05. 2007 | 15:31

petr napsal(a):

jimo, radši bych emigroval, až nám ta naše sebranka z vlády postaví ten jejich nepostradatelnej radar, do kterýho ste se tolik zamilovali
29. 05. 2007 | 15:33

Dag napsal(a):

to petr:..doufám, že k emigraci zvolíš Irán, Rusko nebo Sev. Koreu
29. 05. 2007 | 15:38

Miloš V. napsal(a):

1)Nesouhlasím s umístěním radaru - stupňuje se studená válka, podporuje se zbrojní průmysl,... (vždy se musí nalézt nějaký nepřítel);
2) Nesouhlasím s vyjádřením p. Putina, k naším aktivitám a vyhrožování . . .
3) Absolutně nesouhlasím s výrokem C. Riceové, že Rusko nebude mluvit do toho kde si USA postaví radar (ale my bychom snad mohli?)
29. 05. 2007 | 15:43

Xaver napsal(a):

Pan Vondra mi připadá jako by byl agent CIA, když tak vehementně podporuje US základny u nás. Pak také platí, že kdo podporuje vrahy a zloděje, je sám zloděj a vrah. A těmi jeho USA nadřízení bezpochyby jsou (viz tragédie v Iráku). A to jim všem máme věřit, že nás budou chránit, že nás to nebude poškozovat...? Budoucnost světa není ve válkách, ale v dialogu kultur a náboženství a ve snaze chránit životní prostředí. A to je vše jiné jen ne to, co pro nás chystá Vondra a jeho řídící orgány v USA.
29. 05. 2007 | 15:47

Dodo napsal(a):

Vážený pane, chováte se k občanům velmi povýšeně a dáváte jim najevo, že nechápou Vaši diplomatickou nadnesenost. Nevím, čím jste tak motivován k prosazování radaru v ČR, že by snad nakažlivá Gripenova choroba? Bezpečnost chápu jako závažný problém, ale z Vaší strany mi chybí opravdu věcné argumenty. No a bezpečnost země parametrů CŘ je ze strany velkých mocností nezajímavá a již nám to v historii několikrát vysvětlili, jsme pro ně jen předzahrádkou pro zachycení nezvaných návštěv.
29. 05. 2007 | 15:49

Dag napsal(a):

to Xaver:...tak tvůj příspěvek nemá chybu....typický sociální kýč...hahaha
29. 05. 2007 | 15:49

LiborM napsal(a):

Pane Vondro, za minulého režimu a v dobách Občanského fóra jsem vám fandil. A taky věřil Americe. Ale dnes je situace úplně jiná. V USA je téměř fašistický režim, pod heslem "hrozba terorizmu" okupují nezávislé země, drží lidi v koncentráku bez soudu. Bylo by velkou chybou, abychom dovolili americkou základnu na našem území. Patříme do NATO, máme svou armádu - to stačí. A pokud bude třeba, budeme bojovat za svou vlast a nezávislost. Nepatříme Rusku ani USA.
29. 05. 2007 | 15:55

Dag napsal(a):

Liborku tvoje bláboly fakt vyvolávají usměvy a lítost zároveň. Vem si vlastivědu a začni úplně od začátku....
29. 05. 2007 | 15:59

Oponent napsal(a):

Křivá huba,křivá slova.Přijde jednou doba že bude čelit obvinění jako zrádce tohoto národa.A už aby tady byla.Je tu někdo kdo pletením provazu se zabývá a strom ten už taky větve silné má pro tohoto(Bilaka) debila.Ze spojenci skušenost taky tato země má.Jen vzpomeňte si jak dopadla.
29. 05. 2007 | 16:07

Dag napsal(a):

to Oponent:....tě teď vzbudili ne?...nebo jsi se zbláznil? teď už je rok 2007 a ne 1953. Rychle vymysli novou říkačku ty poeto...honem
29. 05. 2007 | 16:10

kritik ve správné poloze napsal(a):

vondro,od toho lhaní se nějak lidem křiví usta a ty jsi pěkně obelhaval našeho sametáka,proč jsi nedostal již dříve kopačky,tak dlouho to trvalo,ale ods tě spasí,,.ale nespasí za to hodně šetři,jinak se neuživíš,DO DŮCHODU MÁŠ DALEKO
29. 05. 2007 | 16:18

koks napsal(a):

ja myslim, ze to pan Vondra rekl dobre; trosku hodil do reality ty nase ceske poseroutky
29. 05. 2007 | 16:27

Honza M. napsal(a):

Nevěděl jsem, že USA = NATO.
29. 05. 2007 | 16:39

Denis Pužo napsal(a):

Pane Vondro,bohužel svou demagogií,jste mi jen potvrdil,že slavný bonmot novináře Margoliuse,že se zde po převratu nic nezměnilo,pouze prasata a svině si vyměnili koryta,je a bude trvale platný !!!
P.S. Ti různí Dagové a jemu podobní co vám tady podkuřují,ty jste si půjčil z Dalíkova týmu ? Nebo jsou to pouze ukázky stupidních názorů ze IV.cenové skupiny.
Nevím proč už dávno z českých amerikanofilů nebyla postavena nějaká složka na úrovni Ramba a nebyla poslána do bojů za "svobodu",např.do Iráku či Afganistánu !
29. 05. 2007 | 16:40

dědáček napsal(a):

Doufám,že se pan Vondra chlubí modrou knížkou a že třeba navrhne,aby všichni,ktří se s modrými ulívali,si to teď doslouží, jenže kde když se kasárna rozdala a zlundrovala.Na nové tito hospodáři nemají,ani kdyby na dali své vlastní nepřiznané úspory
29. 05. 2007 | 16:48

Nevěříci napsal(a):

Možná vytrženo z kontextu, ale semínko pochybností, a svým způsobem hrozby, zaseto bylo, takže účel pan Vondra naplnil. Tak je to neustále; místo pravdivých informací překrucování, lobizmus, mlžení, mnoho slov bez jednoznačného významu - to je to, co se od politiků dostává lidem. Jděte k šípku.
29. 05. 2007 | 16:48

Anti Ami napsal(a):

Pro Daga:
Contras byli bojovníci za svobodu? Říká kdo? Ronald Reagan? A to je zajímavé, že byli financovaní zrovna z peněz prodávaných do Íránu! Hehe.... To je náhoda.
To by mě teda zajímalo, proč mezinárodní soud v Haagu odsoudil USA za podporu terorismu v Nikaragui (psal se rok 1986), když ti Contras byli ti hodní a Sandinovci ti zlí (mimochodem, hádej kdo vyhrál v Nikaragui v posledních volbách).
Ano ano, byla studená válka, takže vraždění a ničení je o.k., vždyť nepřítel byl zlý komunista, který vraždí a ničí (narozdíl od nás, že) a pokud náhodou komunista není, tak stejně je. Vždyť on ten rodinný klan Somozů, to byli vlastně takoví demokrati asi jako Havlové a Vondrové.
29. 05. 2007 | 16:51

Anti Ami napsal(a):

Oprava: peněz za zbraně prodávané do Íránu...
29. 05. 2007 | 16:52

defurak napsal(a):

Vážený pane Vondro, pamatuji si Vás z restaurace "U Dvou srdcí" na Klárově, kde jsem byl na pivu spolu s přítelem Tomášem B. (již je po smrti) a který se s Vámi znal. Je to tak možná 20 let. Udělal jste asi 6 piv, byla s Vámi legrace ...
Dnes to na srandu nevypadá a nějak Vám nerozumím.
Plně souhlasím s tím, že je třeba dostát spojeneckým závazkům. Souhlasím, že spojenecké svazky nelze narušovat či přetrhávat. Ale my jsme členy NATO a EU. Smluvní závazky tedy máme dány smlouvami s těmito uskupeními - jsou to smlouvy mhohostranné, multiraterární. Rozuměl bych tomu, kdyby se USA s žádostí o vybudování své předsunuté protiraketové základny prioritně obrátily na ostatní spojence v rámci NATO, řešily to na platformě NATO, případně konzultovaly v komisi NATO - Rusko. Ale ony ty USA to pojaly jako dvoustranou záležitost, NATO obešly a oslovily přímo Polsko a nás. NATO se nejprve podivilo, distancovalo a jen pozvolna NÁSLEDNĚ začíná o věci diskutovat. Ostatně jasnou dvoustranost celé záležitost potvrdil svým vyjádřením předevčírem i p. Kaczyňski slovy "S Ruskem jednat nebudeme - je to pouze a jen záležitost mezi USA a Polskem".
Takže pane Vondro, prosím Vás o přesné formulace. Jest totiž evidentní že svoje spojenecké svazky naopak oslabuje a druhou kolej staví USA potažmo i my a Polsko svou snahou protiraketový systém prosadit bez prioritního projednání a schválení v NATO a EU.
Celá věc tedy má jasný cíl : Oslabit NATO, komplikovat vztahy uvnitř EU a mezi EU a Ruskem.
29. 05. 2007 | 16:55

Čestmír Prchlík napsal(a):

LIDI PROBUĎTE SE!!! S radarem, nebo bez něj - jsme ohroženi stejně! Já vím, že s radarem méně. VY BLBEČI, kteří nevíte že to není zbraň, ale obraný systém, se alespoň nepleťe do politiky a debaty.
Pane Vondro buďte razantnější a ne takový nekňuba.
29. 05. 2007 | 17:03

Richard napsal(a):

Každé malé dítě, a to i v jeslích ví, že radar nemá nic společného s Nato! Radar v ČR a rampy v Polsku jsou vyloženě určené k ochraně USA a NIKOLIV členských zemí Nato. Pan se shlédl v M. Zemanovi, jenže jeho bon mots měly ducha, ale pana ministra? Když v revolverovem plátku odhaluje své nitro. Odvar cicvárkového semínka! Nechtěl sloužit komunistům! A co druzí nejen že mohli, ale MUSELI, Sloužit bezezbraní u PTP a později stavebních praporů? Nevěděl jsem, že máme takového hrdinu z leknutí. Jeho syn je prý pro radar neboť není blbec!!! To sedí!! Kdo nesouhlasí s panem ministrem je blb! Pane ministře a ex zplnomocněný velvyslanec vyjadřovat se timto způsobem svědčí, že naprosto opo¨vrhujete voliči včetně těch z ODS neboť i v těchto řadách ODS jsou lidé, kteří uvažuji v trochu jiných polohách než Vy. Nakonec, ne všechny členské země Nato a EU souhlasí s naší pokličkovou politikou týkající se radaru! Dnes když člověk ovládá nějaký jazyk, není problémem se dovědět skutečné pravdy a ta proVás nevychází dobře. Na závěr,myslím, že přátelství je něco uplně jiného než anální turismus! Američané na takové anální přátelství jsou nesmírně citliví. To doufám jste při Vašem pobytu ve Státech poznal. Vystoupeni premiéra sedlo! Bingo! Nemám slov!
29. 05. 2007 | 17:03

Bejkovec napsal(a):

Precetl jsem vsechny Vase uvahy a mohu konstatovat,ze jsem usoudil,ze temer 90% vsech zucastnenych na teto diskuzi jsou jednotni proti "lidumilovi"s agresivnimi
sklony Alexandrovi Vondrovi.
Jsem tomu rad.Je to velmi dobra diskuze ale takovych hlupaku jako je npr."Dag",lide zlati to je hlupak a myslim,take,ze to nema v hlave v poradku.Je to opravdu hloupy clovek(mohu-li to slovo pouzit)
ktery si zasluhuje opravdu opovrzeni.Bagatelizuje,temer kazdou zenu a myslim si,ze je i pohlavne uchylny.Skoda opravdu s nim vejit v kontakt.
29. 05. 2007 | 17:05

Vladimir napsal(a):

Pan Vondra mne "překvapil" svou zvrácenou logikou, ba NE-logikou ! Naši spojenci (smluvně) jsou/je NATO (USA je jen jeden z členů NATO). Všichni víme z vyjádření politiků, či přímo představitelů významných evropských států - členů NATO (Francie, Německo, Holandsko, ..), že oni(
a NATO) vůbec nejsou srozuměni s radarem a antiraketovou základnou u nás a v Polsku ! Čili naši spojenci v NATO nechtějí ani radar, ani antirakety ! Chtějí je jen USA.
A ten mamlas Vondra z nás dělá prostě blby.
29. 05. 2007 | 17:08

Richard napsal(a):

Čestmíre Prchlíku! To jsme potřebovali takového vola jako jsi Ty, aby nám vysvětlil co je radar. Ten radar je určitě v systému navádění důležitější než cokoliv jiného. To myslíš, že Rusáci když protestuji jsou stejně blbí jako Ty. Lamo vzdělávej se a pak trus ten svůj trus!
29. 05. 2007 | 17:11

Chessie napsal(a):

V obranné a zahraniční politice jde o přežití do přístího století a lidem jen o přežití do pátečního odpoledne tolik k otázce referenda.
Mrknete tak cas od casu kdo to vlastne organizuje tu slavnou iniciativu ne zakladnam?... ono totiz cloveka rpejde smich kdyz zjisti co je to za lidi..
a co vojny se tyka, je davno znamo ze v cechach je disciplina slovo absolutne cizi a nezname tak proc jeste po "svobodnych a nezavislych" dusickach nasi mladeze ktera vyjadruje svuj smirlivy postoj a nekonfliktni povahu hazenim dlazebnich kostek nutit aby podstoupila neco jinde tak samozrejmeho jako vojenska sluzba.

o blabolech typu delejme to jako svycarsko apod se snad ani netreba rozepisovat.
29. 05. 2007 | 17:15

Chessie napsal(a):

on mozna valstne bude jeste jeden duvod proc nasi slavnou mladez neposilat na vojnu.. ona by totiz ta profetovana roztresena telicka nemusela ustat takovy sok.. nemluve o zjisteni ze existuji i instituce kde se musi poslouchat (coz ve skole zjistit zjevne nedokazali.. )
29. 05. 2007 | 17:17

Richard napsal(a):

Vláďo, vážně si myslíš, že to kdy pochopí? Osobně mě překvapila reakce pemiera a k tomu nemám slov! Jeho retorika uvedená v dnešním tisku je demonstrativní opovrhování obyčejným občanem!
29. 05. 2007 | 17:33

Fakír napsal(a):

Pane Vondro.
Podle mne jste jen lhář. Lžete o radaru. Lžete i o svých výhružkách v televizi. Jen rozdělujete národ. Styďte se! (Pokud to ovšem dokážete)
29. 05. 2007 | 17:43

peng napsal(a):

Není diskuze o radaru trochu předčasná? USA požádaly ČR o vyjádření, zda by tu případně mohli postavit radar. Vláda ČR oficiální nótou odpověděla, že ano. Což je naprosto v pořádku, a tím to taky prozatím končí.
V USA diskuze o radaru ještě ani nezačala, a není vůbec jasné že projde kongresem.
Prozatím se tedy není o čem bavit.
Nebo to tak není?
29. 05. 2007 | 17:45

peng napsal(a):

Osobně se mi moc nezamlouvá neustálé povídání o tom, co bychom z radaru měli nebo neměli mít.
Snad každé vojenské zařízení je problém a nepříjemnost, zejména pak v době míru.
Základní otázka by ale měla být jiná. Zda jsme spojenci USA.
A pokud ano, pak by snad neměl být takový problém, abychom jim pomohli s obranným systémem, a to i za cenu nějaké nepříjemnosti.
29. 05. 2007 | 18:28

NevericiTomas napsal(a):

Tak kdyz neni dulezite stanovisko jednotliveho statu,ale Aliance, pak si laskave vyhledejte stanoviska Aliance. Ta s budovanim protiraketove obrany pocita a pocita i se zaclenenim americkeho systemu. A nazory jednotlivych zemi nas prece nezajimaji, ne? Ale chtit po mistnich telatech nejakou vnitrni konsistenci nazoru je asi moc...
29. 05. 2007 | 18:35

Montér napsal(a):

To Vladimir:bohužel musím konstatovat, že mamlas jste Vy soudruhu Vladimíre (snad Lenine?).Máte zatemněn mozek, když chcete se vzdát vlastní obrany a strkat hlavu opět dobrovolně do oprátky ruského chomoutu a otevírat dveře pochybným režimům jako je Irán etc.A oni někteří evropští politici nás kdykoliv jako v Mnichově dají napospas komukoliv (teď Rusku), jen aby tzv. zachránili mír (Chamberlain by mohl vyprávět). Nám pomůže jen pevné transatlantické pouto s USA. Mimochodem, všude tam, kde vstoupila noha amerického vojáka, tam zavládla svoboda a prosperita.Taky si zjistěte, co to je pasívní obrana (na rozdíl od ruských raket, namířených na celou Evropu a pokrytí celé Evropy svými radary. To vám nevadí, že soudruzi?
29. 05. 2007 | 18:44

JOT napsal(a):

Chtěl bych přidat pár slov k radaru, ačkoli tato diskuse je zaměřena na konkrétní výroky p. Vondry.

Domnívám se, že

1) pro USA je radar záležitost vojenská, chtějí vystrčit cosi do předpolí, co ochrání radary sledující jejich vlastní území (že by chtěli chránit za své peníze teritorium, které víceméně nikoho nezajímá, Rusy nevyjímaje, by byla naivní)

2) pro ČR je to záležitost ekonomická, očekávám, že případné vybudování základny nám USA jako státu přímo či nepřímo vykompenzují (jestli při tom padne něco i na pár soukromých kont, Bůh ví, nepřeceňoval bych to), proto o tom v tajnosti jednala předchozí socialistická vláda, proto o tom veřejně jedná vláda současná (do nekonečna to utajovat přece jen nelze).

Otázkou je, zda se nám to vyplatí. Aspekt, který považuji za nejdůležitější:
Účinky záření v zalidněné oblasti.
To by měli posoudit odborníci, jsou-li toho mocni. O zkušenosti s dopady mobilní telefonie se zatím asi nemůžeme opřít, masivní využití je záležitostí 5 let a to je hodně málo. V jak zalidněných oblastech jsou postaveny další radary? Obávám se, je to můj hlavní důvod být proti. Další věci už nevidím jako tak důležité, např. vynětí posádky z pravomoci české justice může být záměrně položený požadavek, z nějž se při vyjedávání upustí jako projev dobré vůle, nějaká zvěrstva ze strany amerických vojáků neočekávám. Řádně odsouhlasenou pPřítomnost spojeneckých armád na našem území nepovažuji za narušení suverenity.

Pár osbních komentářů k vyřčenému:

1) Mnichov a následné vytvoření protektorátu - snaha západních demokracií postavit proti sobě hnědý a rudý mor byla myslím evidentní, proto byl již před Mnichovem tolerován anšlus Rakouska, následně obětováno Polsko. Podpora ČR ze strany SSSR byla skutečně smluvně vázána na účast Francie, to není žádný výmysl z VÚMLu.

2) Sovětský vliv po roce 1945, únor 1948, pouze formální protesty Západu v roce 1968. Rozdělení sfér vlivu v poválečné Evropě bylo spojenci dohodnuto na Jaltě. Úspěch pádu totalitních režimů byl na přelomu 80. a 90. let byl pak zřejmě důsledkem ekonomického vyčerpání sověstkého impéria, rozprášení jestřábů sověstké armády a politiky Gorbačovem, dohody z Jalty stále platily.

3) Irák a podobné akce USA. Jsou vedeny hospodářskými zájmy ekonomicky a vojensky nejsilnější mocnosti světa, která si to může dovolit, právo silnějšího stále ve světě platí, bez ohledu na OSN a mezinárodní úmluvy. Proto USA na nátlak lobby zavádí cla na dovoz ocelářských výrobků, zcela v rozporu s principy WTO, jejímž je členem, proto rozpoutaly válku v zemi, kde lze získat kontrolu nad významným objemem těžby nejstrategičtější suroviny dneška (navíc to načas odvrátí pozornost od vnitřních problémů a oživí ekonomiku, která nejprve vyzbrojí a bude zásobovat válčící armádu, pak bude obnovovat infrastrukturu válkou zničené země). I kdyby zavedení demokracie zápdního modelu (k níž se jednoznačně hlásím) nebylo jen pláštíkem, kdo dává určité zemi či bloku právo být arbitrem pro to, co je nejlepší pro zemi jinou, která má své vlastní politické, kulturní a náboženské tradice a minulost?

4) Terorismus. Nechci podceňovat jeho hrozbu, ale nebyly údery vedeny právě proti těm, kdo nejvíce strkaly nos do cizích záležitostí (proč došlo k útokům v Londýně a Madridu, nikoli v Berlíně a Paříži?)
29. 05. 2007 | 18:49

Jespirs z Jasenova napsal(a):

Když člověk vidí tohodle Vondru,tak toho má již dost,když jej slyší mluvit,tak je to katastrofa,.Celou svou minulostí i přítomností podává důkaz,že je agentem, amerických zájmů u nás a v Evropě.Patrně je za to i odměňován.Vždycky jen lhal a oblboval,nyní i otázkou radaru-Každý ví,že jej USA potřebuje jen proti Rusku ke sledování a vyhodnocování letu raket a ost.voj.techniky v první fázi letu.Kromě toho potřebují zde mít u nás exteritoriální základnu,na kterou nebudem mít my (ani NATO)žádný vliv.A zavedení branné povinnosti?Každý ví,že amíci potřebují jen aše žoldáky,které pošlou umírat za svoje zájmy kamkoliv.Neumím si představit,jak by vypadala třeba přísaha našich nováčků (obrana vlasti a NATO kdekoliv na světě??)Asi by nikdo takovou přísahu nesložil,pane Vondro.Jděte již konečně se svými názory do Ameriky a zde neotravujte!
29. 05. 2007 | 19:27

froggy napsal(a):

Vážený pane Vondra! Mluvené slovo má kouzelnou vlastnost, že totiž dikce napomůže oddělit vatu od nosné informace. Vy jste dal velký důraz právě na výhrůžku (ano, tak to vyznělo), že pokud nebudeme souhlasit s umístěním radaru, bude nutné uvažovat o znovuzavedení základní vojenské služby. Takže se Václav Moravec prostě nemohl nezeptat, zda to myslíte vážně. Zvláště mě pak zaujal samolibý tón, kterým jste pronesl: mladí lidém by si měli uvědomit.. Připomíná mi to Jiřího Paroubka, který stejně samolibou dikcí vzkazoval Topolánkovi: měl by si uvědomit, že bez nás tu vládu prostě nesestaví. U něj také člověk nebere vážně, když chce později svá slova mírnit. Já vás slyšel, pane Vondra. Udělal jste radaru medvědí službu.
29. 05. 2007 | 20:07

vlk napsal(a):

Pane Vondro jakkoliv jsem zastánce radaru,argumentace, kterou předvádíte je pro mne naprosto nepřijatelná, neudržitelná a trapná! A pkud nechcete, aby radar ztratil i tu malou podporu co má, bude nejlepší, když si uložíte bobřéka mlčení. Psát o spojeneckých závazcích tak, jak píšete, je naproto zavádějící. není mi známo, že bychom měli dvoustrannou smlouvu se Spojenými státy, je mi známo, že jsme členy NATO. Radar , vypadá, že bude americký. Pokud vím, Atlantická charta dává každému státu právo rozhodovovat suverénně, není přijato kolektivní rozhodnutí.Odmítnutí radaru Spojeným státům nepovede k vyloučení z NATO, nebo snad takové signály přicházejí z Washingtonu? Pokud ano, seznamte s nimi veřejnost. Podobně strašení imaginární hrozbou- co budeme dělat, dkyž nebudeme plnit závazky vůči spojencům a budeme ohroženi je úvaha dementní. Ptám se- kým ohroženi, jsou li kolem dokola spojenci. Z NATO. Pokud některého z nich považujete za bezpečnostní riziko, opět byste to měl národu neprodleně sdělit! A poslední, neméně trapná věc- strašení povinnou vojenskou službou! To je vrchol demagogie a řekl bychi vrchol srabství! Považuji za chybu, že vojna byla zrušena a přešlo se na profesionální armádu. Která byla početně redukována na sílu dvou divizí, jejíž faktická bojeschopnost je ještě daleko menší. letadel, 30 tanků , pár dělových hlavní a Prostějovská brigáda sotva na někoho udělá dojem. Státy, které se opíraly o žoldnéřské armády podle toho v minulosti dopadly. A můžete začít ve starém Římě nebo vestaré Číně při vpádu Čingischána...U nás je vhodným příkladem Bílá hora. Vyhrožujte občanům tím, že by dokonce něconěkdy museli udělat pro zemi, ve které žijí! Naprostá paráda! Neuvažujete o okamžité demisi? A to už nemluvím o tom, že snad víte, že by podobný zákon musel projít parlamentem- myslíte, že pro něj najdete většinu? Nepřipadávám, že jste dokonale trapný?
29. 05. 2007 | 20:19

Jirka napsal(a):

Nejlepší je, když vojnou vyhrožujou pitomci, kteří na ní sami nebyli. Nechápu jak může být vojenská prezenční služba náhradou za radar. To bude Amíkům určitě cennou náhradou v jejich protiraketovém systému, že tady bude několik desítek tisíc kluků blbnout na buzerplace.
29. 05. 2007 | 20:29

bobr napsal(a):

Vondra se chce vylhat z těch nedělních keců. Kdo ho poslouchal, porozumněl. A že si ho pak novináři vzali na paškál je jenom dobře. Hlavně by ale měl Vondra "prozradit" kdy a kde na vojně sloužil. Ale to on nemůže, měl přece modrou knížku!
29. 05. 2007 | 20:36

Tivlas napsal(a):

Doporučuji všem diskutujícím si přečíst knihu Studená válka, autor John Lewis Gaddis, Slovart Praha 2006.Pokud dojde k dalšímu kolu této války, což nelze vyloučit, přece jen bych rád stál na té americké.
29. 05. 2007 | 20:43

Tupelo napsal(a):

Souhlasim s Alfem,ted se trosku vyprovokuje Rusko, az se Rusove chytnout a prichystaji pochopitelne protiopatreni, tak nam nezbyde nez povolit americanum mnohem vic, aneb jak zacina nove kolo zavodu ve zbrojeni.

Americane s porad chlubi ze kdyz to nevyjde u nas, tak maji jine moznosti, muzou to zkusit, ja si osobne myslim, ze by je (alespon obcane zapadni evropy) hnali svinskym krokem :)
29. 05. 2007 | 20:47

Jura napsal(a):

Pane Vondra, přemýšlím, co bych Vám vzkázal, ale po přečtení blogu jsem dospěl k závěru, že vše podstatné už bylo řečeno. Tedy pouze lapidárně: "Jděte do prdele"!
29. 05. 2007 | 21:01

Dalibor Filáček napsal(a):

Vážený pane Vondro,
kdo naslouchá pozorně, vysvětlení Vašich nedělních výroků ani nepotřebuje. Pouze žasne, kam se za 24 hodin přesune dialog, v němž oponenti ani nemají v úmyslu problém věcně řešit. Jejich odpor k těsnějšímu sepětí s USA je nakonec pochopitelný, byť má různé kořeny - strach, neznalost věci, komunistický balast v hlavě, nebo pouze potřebu zalíbit se svému segmentu voličů. Kdo něco ví o historii obou světových válek, je vůči antiamerikanismu imunní. A také má silnou touhu žít v zemi, jejíž obyvytelé se - podobně jako Finové - ani velikého Ruska neleknou a historie je za to odmění hrdostí a důstojnosí.
Chci Vám vyjádřit podporu, jsem nejen pro radar, ale i pro aktivní prvky obrany naší země - po dnešní demonstraci ruské rakety RS-24 ještě mnohem víc, než dříve.
Přeji Vám mnoho úspěchů a zdraví.
29. 05. 2007 | 21:02

jirka z ostravy napsal(a):

Podporuju Rusko a v případě válečného konfliktu odcházím do Moskvy,nesnáším USA, jsou to hovada a plně podporuju válečnou konfrontaci Rusko - USA. Američani se tu po světě již dlouho roztahovat nebudou a kdo simpatizuje s EU a USA tak to věčinou jen ti co hrabou peníze ale zapomíná se na prostý lid a ten půjde s Ruskem vždy.Každý kdo má hodně majetku a peněz bude simpatizovat s nepřítelem...Chci válku co nejdřív...
29. 05. 2007 | 21:05

Josef napsal(a):

Bývalý drahý Sašo. Byls mým ideovým vůdcem, ale poslední dobou zjišťuji že neprávem . Svým zoůsobem se dostáváš na úrověň těch cos odmítal. Máš-li zpětnou vazbu nevím. Ale prosil bych tě,aby jsi se trochu zamyslel sám nad sebou. Začínáš nebezpečně sklouzávat tam ,no však víš.Pomalu a jistě začínám měnit své názory. již nerozlišuji stranu a náboženství. ale začínám dělit lidi na dobré a špatné. Je to upřímější a přesnější. Nebudeš věřit, ale hodně lidí mezi námi byly hajzlové. Ani nemusím jmenovat, stačí přečíst Cibulkovy seznamy. Tajže hochu, koujej se vzpamatovat!
29. 05. 2007 | 22:21

asitak napsal(a):

Jirko z Ostravy, ty jsi se musel zbláznit. Já jsem také proti rozpínavosti a nenažranosti USA, ale až se ty dvě mocnosti střetnou, tak nebude místo na zemi, kde by jsi někomu mohl vyjadřovat podporu.
29. 05. 2007 | 22:34

fedor napsal(a):

Takže díky podobným typům jako je Krokodýlí Tlama alias Vztyčený Prostředník aneb parlamentní Jednička, veliký a neomylný Dr. Klaus, největší Modrý pták a nyní dokonce prezident, ideolog se zmatkem v makovici exrezident, absolutní diletantka vojenství JUDr. Parkanová a neohrožený bojovník za radar Vondra, knížepán a bývalý kancléř Ttrautenbberg, začíná další kolo zbrojení. Doporučuji si tato jména uložit hluboko do paměti, protože se tímto zařadili mezi garnituru typu Bilak, Husák, Minařík, Rázl, Šimůnek,Štougal a spol. A důvodem je pouze to, že vyhovují úchylovi, jenž se dostal na trůn prezidenta v nejdemokratičtějším fašistickém státě přes to, že jeho IQ nedosahuje ani průměrnému IQ jeho spoluobčanů. Vzor větší tuposti se najde asi těžko. Jak je možné, že zemi, s níž není nejmenší snaha navázat diplomatické jednání po 27 roků mohou USA nazývat zemí zla? Což takhle přímá jednání a na nejvyšší úrovni a ne na úrovni 3. podzemního patra a ještě v zemi, kterou USA okupují. To se mi rovněž zdá být vrcholným příkladem stupidity. Myslím, že ten nejposlednější Indián koncem 18. století měl v těle více cti, než Jirka von bush a jeho nohsledi.
29. 05. 2007 | 23:04

Jag napsal(a):

Z Rusa se stává fašista.Už nás chce taky vyhubit.hitler nás chtěl zahubit,že jsme postavili pevnosti a nebáli se ho a Rus nám zfašizoval,že ho nechceme poslouchat.Ruse a Putine,táhni do prdele i s tím tvým plynem,který jsem odhlásil,abych tě nemusel živit,fašisto.
29. 05. 2007 | 23:06

Michal N. napsal(a):

Jen ten kdo nemluví pravdu a dostane strach má potřebu se vzápětí omlouvat...
29. 05. 2007 | 23:40

pecka napsal(a):

Pokud nás někdo přepadne, tak nás
a) bude bránit Americká armáda
b) bude bránit Ruská armáda
c) bude bránit Česká armáda
Variantu a) jsme si kdysi vybrali.
Varianta b) znamená na oplátku vyrazit podpořit naše spojence do Čečenska.
Varianta c) nebude fungovat moc dlouho. Pokud se naše udatné jednotky vůbec dostanou na bojiště....vzhledem k jejich technickému stavu jim to nezávidím.

Pane Vondro, nechtěl bych zajišťovat obranu nebo zahraniční politiku této země, protože její občané tuto snahu sami sabotují.
29. 05. 2007 | 23:59

Patrik Koranda napsal(a):

Pane Vondro, pokud chodíte diskutovat do televize a pak píšete na bloggu co a jak jste řekl, vězte, že i tady jsou lidé kteří ty diskuse sledují.

Nenalhávejte, že NE radaru může znamenat zpřetrhání spojenectví se spojenými státy. Říci NE je jako říci ANO.

Nejde o otákz Brdských lesů, jde o část území České republiky a pokud tady základna bude stát, bude tu stát déle než bude trvat Váš politický mandát od lidí. Takže by bylo fér to nechat na nás na voličích v referendu.

Díky.
30. 05. 2007 | 00:13

namen napsal(a):

Problém instalace amerického radaru,který má jen navádět deset střel z Polska je jen a jen politický.Na tom se živí hlavně dnešní levice v čele z ČSSD,která nakonec umístění nejen radaru začala s Američany tajně,bez vědomí veřejnosti projednávat.Že by radar škodil zdraví,nebo životnímu prostředí nemůžou odmítači myslet vážně.Jinak by totiž stejně vehementně odmítali i radar u Slavakova (Brno),který se navíc staví na naprosto nevhodném místě ,takřka na hrobech z bitvy tří císařů a na pozemcích ukradených komunisty,které naše armáda nikdy nevrátila ani nijak nekompenzovala.Navíc v regionálním komunistickém tisku byla komunisty jeho výstavba podpořena.Takže doporučuji méně pokrytectví soudruzi.
30. 05. 2007 | 09:24

Vladimír napsal(a):

Milý Sašo (odpusťte familiární tón - jsem zhruba Váš ročník) jsem přesvědčen, že odpor veřejnosti není namířen PRINCIPIÁLNĚ proti přítomnosti nějaké základny US army na našem území (v rámci spojeneckých závazků). Tento národ má myslím jiný problém: američané nejsou v TOMTO KONKRÉTNÍM případě důvěryhodní. (zcela bez ohledu na technické parametry, zdravotní rizika a ostatní podružnosti, i pominu - li jistý nadřazený tón, jehož důvod je dosti pochopitelný)
- 1) načasování komunikační strategie po volbách je nesmírně manipulativní prvek, což veřejnost vnímá
- 2) oficiální zdůvodnění, že jde o eliminaci hrozby Iránu, který nejspíše ani ze střednědobé perspektivy není schopen Evropu - natož USA zasáhnout naprosto NENÍ důvěryhodné a má pachuť "ZHN vlastněných Irákem"
- 3) ve zdůvodňování potřebnosti existence základny byl zcela pominut možný scénář, že zařízení má sloužit k vyvolání hrozby preventivního úderu na Rusko (který by umožnila existence štítu zachycujícího zbytkový potenciál protivníka) a z toho REÁLNĚ hrozí nárůst napětí a konfrontační atmosféry mezi Evropou a Ruskem, jehož reakce jsou neustále bagatelizovány a zametány pod koberec.
Pokud věc shrnu: chystaná obrana proti hypotetickému nebezpečí vyvolá nebezpečí reálné, které její schopnosti řádově převyšuje, což rozhodně není v našem zájmu (nemylte se - tenhle nebohý národ v podstatě hloupý není a má mnohaletou praxi čtení mezi řádky). Píšete o "manželství" otevřenosti a důvěře - nezlobte se, ale nemám pocit, že s námi naši partneři hrají v tomto případě otevřenou hru vzbuzující důvěru. Píšete, že pokud nebudeme spolupracovat, nemůžeme se spolehnout na pomoc. Naše historie nás učí, že na pomoc mocných se lze spolehnout pouze tehdy, pokud je v JEJICH zájmu. Naše loayalita je faktor hodící se do dobrodružného románu - nikoli reálné politiky. Vy ale JSTE reálný politik - nebo se pletu? A nakonec nasadíte korunu všemu nešťastným výrokem o znovuzavedení vojny - pokud teď píšete, že Vás nepřekvapují překrucující titulky: musí Vám být přeci jasné, že jste provedl nebetyčnou BOTU, neboť jste svým výrokem dosáhl právě opačného efektu, než jste zamýšlel - pokud "kopete" za radar! Nic proti Vám osobně nemám - naopak mi jste docela sympatický: a vůbec vám nezávidím pozici "agenta s teplou vodou". Takže prosím: rozum do hrsti, dvakrát měř a jednou řež - a ještě si prosím promyslete (pokud to chování ve vaší pozici umožňuje - nicméně předpokládám, že "chlap" má vždycky možnost volby), zdali ten radar tady a teď je opravdu dobrý nápad ... i vzhledem k budoucnosti našich vztahů k Americe a Američanům, které jak věřím jsou perspektivní, pokud jejich potenciál hloupě nepromrháte!
30. 05. 2007 | 09:24

S AMERIKOU NA VĚČNÉ ČASY napsal(a):

Pane Vondro, to že se s Topolánkem bojíte referenda svědčí za všechno...kde se ve vás bere ta agrese a fanatismus. Frenetický řev základně ANO, věříte v boha jménem G.Bush? nebo jste zaplacen od amerických tajných služeb potažmo zbrojařských firem, se kterýma máte důkazně nadstandardní vztahy...Mějte asi trochu obavy abyste se nestal smutným hrdinou čekých dějin.
Mějte na paměti, že ten první kdo vytáhl na Rusko jste VY. Ještě je snad šance to včas zastavit, popřemýšlejte za sebe i za obyčejné lidi z ČR.
30. 05. 2007 | 12:21

Tivlas napsal(a):

Ještě jedna dobrá knížka na diskutované tréma.Petr Robejšek Světviděný z Řípu. Alfa Publishing praha 2006.
30. 05. 2007 | 12:39

IP napsal(a):

Pane Vondro, mohl byste mi prosím objasnit, která část přístupové smlouvy k NATO nás zavazuje k tomu, abychom měli na našem území radar USA? Nejlepší by asi byla citace. Neustále totiž vystupujete tak, jako by tento závazek ze smlouvy s NATO vyplýval.
30. 05. 2007 | 13:09

Martin Matrix napsal(a):

Vážený pane Vondro, Vy jste šílenec. Ve Vaší hlavě přežívá totalita, když takto mluvíte. Jak můžete tvrdit, že je třeba povinná vojenská služba, pokud odmítneme radar? Vy nejste demokrat, jinak by jste nemohl pohrdat referendem. Na vstup do EU jsme referendum měli a na radar nikoliv? Vždyť vy nám lžete, jak pregnantně vystihl starosta Trokavce Jan Neoral. Vy si chováte jako komunisti, kteří si také včechno rozhodovali, a lid byl izolován. To je výplod chorobné mysli a vlezdprdelnictví jaké nemá obdoby. Vy moc dobře víte, že máme smlouvu z NATO. Kolik Vám proboha ti američané platí, pane Vondro?? Kolik Vám platí?? Vy jste tak průhledný, až to není hezký.
30. 05. 2007 | 13:32

Martin Matrix napsal(a):

Vážený pane vONDRO,
navíc se ukazuje, že ta protiraketová obrana nefunguje, jak před pár dny prolétlo ve zprávách. Americká raketa vůbec nezaságla cíl!!! I Miloš Zeman řekl, že je to namířeno proti Rusku. Prý takto koncipovaná základna nemůže mít ten proklamovaný cíl!!!
30. 05. 2007 | 13:41

Martin Matrix napsal(a):

Pane Vondro, proč nám lžete? Co to tady s námi hrajete za nechutný hry? Co má znamenat ten pan Sacher s tím panem Vackem?? Jak je možné, že Vacka zvolilo OF s vědomím, jakou má minulost??? Proč to teď skandalizujete po tolika letech?? Od čeho chcete odvádět pozornost?? Mě to hrozně štve, ale vy nejste o moc lepší než ti bolševici. Vy jste takoví farizejští sašci, takové laciné prostituky, kteří jsou placeni z kapes daňových poplatníků za lži a různé teatrálie!!
30. 05. 2007 | 13:45

Alf napsal(a):

Nepředpokládám, že si toto pan Vondra přečte. Historii neznám asi tak přesně jako někteří z vás, ale okupanty v roce 1968 k nám někdo pozval. Určitě to byla legální vláda zvolená v „demoktratických“ volbách. Asi tak demokratických jako byl ten bordel kolem posledních voleb a Kubiceho správy. Dneska je vláda legální je to 100 na 100 a chtějí zvát do naší vlasti zase cizí vojáky. Já to NECHCI!!!
Ať mi dají možnost se vyjádřit a pokud bude můj názor v menšině tak se podřídím. Jinak jsem na tom jako za Husáka. A to byla přeci totalita nebo NÉ?
30. 05. 2007 | 15:44

Martin Matrix napsal(a):

Pro pana ALFA: Souhlasím s Vámi. Totalita trvá, akorát za nás chtějí rozhodovat modrý bolševici. Je naprosto nedemokratické, že nám upírají právo se rozhodnout. Proč mohlo být referendum o EU?? Proč může být referendum na mostecku, kde hlasují o zákazu těžby uhlí??? To je prostě prasárna, co nám tady Topolánek (bývalý lampasák z vojenského gymnázia) a pan Vondra předhazují (placen američany již za totality!). Např. Zeman v Nedělní partii před více než měsícem prohlásil, že ten radar nedává smysl, a spíše to vypadá, že USA kuje něco proti Rusku!! Zeman měl jistě důvody, proč to tvrdil. Navíc jsou ty americké rakety impotentní, jak nám ukázala televize před pár dny. Ty jejich rakety vůbec nezsáhly cíl!!!
30. 05. 2007 | 16:15

Jag napsal(a):

Sacher s Vackem ukazuje,že jsme se s komunismem ne trochu,ale vůbec nevypořádali.A další politikové s touto minulostí začínají dostávat strach.Ojebali národ o miliardy,nechali všechno přistarém,dělají si z lidí srandu.Kradou,podvádějí,lžou a ještě drze vystupují v televizi a očiśťují se od neočistitelného.Vždyť na tom Sacherovi bylo úplně vidět,jak se posral.Takové politiky ten Havel tam sázel.Byl to vůl.Dnes zastupuje hodně z nich socany a bojí se.Zaorálek bude taky podivná existence.Vacek se Sacherem měli zakrýt celý komunistický bordel,který plynule i s právem přešel na demokratickou bázi......a dnes se ukazuje,proč dopadáme,tak jak dopadáme.To je prostě nevypořádání s minulostí.Jen se podívejme jaká je nechuť ke vzniku úřadu paměti národa...A různě to maskují o odbornosti.Přitom ani v jiných státech nevznikal tento úřad nějak nepoliticky.Ale ta nechuť u nás.Jsem fakt zvědavej na další politickou špínu,co vyleze na bratrstvo.
30. 05. 2007 | 16:27

fedor napsal(a):

Mnou nevážený senátore a a ministře pro blbost, mohl byste někdy podrobněji osvětlit, jak jste se vlastně dostal na vysokou školu při tak nedemokratickém režimu před 89 rokem a to v době, kdy byl hon na čarodějnice z Charty 77? A copak řeknete těm lidem, co topí plynem až se Rusové namíchnou doopravdy a nedodají ani kubík plynu? Nehovoříc samozřejmě o ropě. To se bydete rovněž tak blbě usmívat, jako jste se usmíval v otázkách? A vy dobře víte, že Rusové to udělat mohou. Je to přece demokratické. Komu chci, tomu prodám. Proto byste se měl chovat jako realistický politik a ne jako nějaký blb.
30. 05. 2007 | 16:31

Martin Nietzche napsal(a):

Tady je prostě průser, že lidé z OF vědomě zvolili člověka (Vacka), o kterém věděli, že řídil vojenskou komunistickou kontrarozvědku. Média byla trapná, když nejdříve o Vackovi informovala, že byl jen spolupracujím. On se jim Vacek vysmál, když říkal otevřeně "já jsem jí dokonce řídil!". To je prostě taková teatrální fraška, co nám tady tzv. demokratičtí politici předvádějí, že to nemá obdoby. Proč to vytahují? Chtějí něco zakrýt? Jak řekl Vacek, OF vědělo, jakou má minulost, přesto ho dosadilo. Proč se vůbec Havel k celé věci nevyjádří??? Raději drží hub, co?
30. 05. 2007 | 17:23

bretfa napsal(a):

...seš jen další pokračování Vojtaunerovsko -Kojzarovské mentality kolaborant ,slaboch a autokrat ALE havně ty a tvý spolubandité jste přímími nepřateli DEMOKRACIE!!!!
30. 05. 2007 | 17:46

Jirka napsal(a):

To Martin Nietzche - tomu co píšete se říká "Kontinuita práva v ČR". ironické že?

proč pořád máme pocit že prasatům má vládnout slavík??
30. 05. 2007 | 19:08

Jirka napsal(a):

To Vlk - asi naprosto nejpřesnější komentář...smekám :-D

Dějepis je neustále se otáčející spirála - jen je otázkou, jestli se náhodou místo nahoru, kam všichni doufáme netočí dolů...

I náš slavný Džoržíno "Chodec" Křovík který se k nám pojede "ukázat" si ještě před svým zvolením myslel, že je Praha v KOSOVU...viz. quiz co s ním udělali v CNN před jeho volebním obdobím.

Důvod proč chce být USA i Rusko "ochráncem" ČR je URANOVA RUDA!!! to je to jediné důležité co tu pro obě supervelmoci máme, jako rezervu až dojde ROPA kvůli které se válčí už od 50.let.

Proto jsme tu na "naši ochranu" měli těch 22 raketových sil - pro KLUZO - ty sila se nacházejí cca. 50km v okruhu budoucího radaru v Doupovských horách.

TROCHU MOC IRONICKE ZE??
30. 05. 2007 | 19:17

Jirka napsal(a):

To co Rusy opravdu "sere" je právě možnost "Kubánské raketové krize" v opačném Gardu!!!

Asi nikdo z Vás nepochybuje, že území, kde bude radar umístěn bude Výsostné území U.S.A. a protože jedině Rusové vědí o existenci "svých" raketových sil - důvodně se obávají, že nezůstanou dlouho prázdná...

To je hlavní příčina Putinova běsnění - sloužil jsem s člověkem, který je tam osobně instaloval - tzv. "Těžké dělostřelectvo" se tomu v éře ČSSR říkávalo, skuste se poptat po známých, třeba se najde víc svědků...
30. 05. 2007 | 19:26

Dag napsal(a):

to Vladimír:....To jsi se trošku zapotil viď,ale už můžeš jít klátit pařezy do Trokavce. Na základy pro radar taky dojde...a vem pořádně za práci mátoho.....
30. 05. 2007 | 20:52

termit napsal(a):

Pane Vondro, vyrkl jste zrovns toto, s jasnym cilem strasit obcany. Zrovna tak jste mohl hovorit o snaze navysit stav profesionalu v armade, vylepsit techniku. Z disidenta se stava normalizator. Takhle vystupovali pred obcany normalizacni zrudy. Pouziti slova Ajatollah ohledne zastupce opozicni smlouvy, se ktere jste medialne v neustalem nepratelstvi zavani jasnym anitemitismem, a to zvlast v dobe, kdy je nutno uvazovat naprosto opacne. Proc jste ho nenazval arcibiskupem?? Zhnusil jsem se nad poslednim clankem pana Ratha, jsem zhnusen i nad Vasim, at uz oba patrite k jakekoliv partai.
30. 05. 2007 | 21:21

termit napsal(a):

pardon, nikoliv opozicni smlouvy, ale opozicni strany.
30. 05. 2007 | 21:23

Dag napsal(a):

Tak shrneme výsledky dosavadní diskuse. Můžeme konstatovat, že většina normálních občanů této země chce mít zajištěnu bezpečnost a proto chce radar USA na svém území. USA všichni chápeme jako našeho největšího spojence a garanta demokracie.Georg Bush a jeho administrativa,je pro nás,jako pro svobodné občany, váhově dostatečné kladivo na mezinárodní terorismus s odpovídající razancí v násadě. Je fakt, že v každém společenství se najdou podivíni,lidé zneuznaní, zakomplexovaní i ti kteří mají lidově řečeno o kolečko míň a proto budou kritizovat naše právo na obranu a všelijak mlžit. Řekl by jsem, že všechny příspěvky od fedora, vladimíra a jiných píše jedna a tatáž osoba a to ještě píše z blázince.Normální člověk se obrany nezříká.
30. 05. 2007 | 21:35

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy