Číňané si rádi hrají

13. 01. 2011 | 21:59
Přečteno 8791 krát
Mladá generace Číňanů zbožňuje sociální sítě, diskusní fóra a webové nástěnky, na kterých vydrží mnoho hodin denně. Podle průzkumů čínské agentury iResearch 36 % z přibližně 420 miliónů uživatelů internetu stráví na sociálních sítích 1 - 3 hodiny denně, 45 % věnuje této činnosti 3 - 8 hodin denně. Více jak 60 % se zaloguje nejméně na třech stránkách třikrát za týden. Co Číňané na těchto stránkách celou tu dobu dělají?

Hrají hry na sociálních sítích. Ty nejsou v první řadě používány pro komunikaci, ale pro levnou a snadno dostupnou zábavu. Není divu, že například Farmville, který dnes hraje přibližně 25 miliónů uživatelů po celém světě, vznikl v Číně (hra, ve které se staráte o virtuální slepice a pašíky na farmě, kradete obilí svým sousedům nebo spolu s vašimi přáteli zakládáte malé virtuální kibucy). Mezi největší favority se letos zařadily parkovací bitvy, v rámci kterých vyděláváte virtuální peníze za parkování na místech vašich přátel nebo udělujete pokuty za špatné parkování na vašem plácku. Když získáte hodně peněz, můžete si koupit lepší auto. Milióny lidí se v Číně několikrát denně přihlásí, aby si „přeparkovali“. A proč? Protože je baví si hrát.

Číňané na internetu nejen rádi hrají, ale i nakupují. V Evropě a USA si děti od 13 do 15 let oblíbily různé hry s virtuálními domácími mazlíčky. V Číně je však podobný trend charakteristický pro uživatele od 20 do 27 let, kteří neváhají za několik RMB nakupovat (cca 3 – 15 Kč) virtuální dobroty pro svého pejska nebo oblečky pro svého avatara.

Čínští fanoušci sociálních sítí také tolerují uživatelsky nepřátelské prostředí a všudypřítomnou reklamu, která se na ně valí z většiny webových stránek. Když se přijdete podívat na některou z čínských sociálních sítí, každou minutu vykoukne pop up, neustále na vás bude na stránce cosi blikat a od svého prvního přihlášení budete mít ve schránce neúnosné množství spamu. Taky vám začnou chodit emaily od lidí, o kterých jste v životě neslyšeli, a kteří se s vámi budou chtít seznámit, diskutovat, soutěžit nebo hrát online. Číňané na internetu hledají nové přátele a neváhají je oslovovat. Každý den přijímají do svého okruhu známých několik nových lidí, které znají jen virtuálně. Oproti tomu Facebook dnes spíše kopíruje skutečný život svých uživatelů. Velká většina jeho příznivců komunikuje v rámci své sítě s reálnými kamarády a známými. V Číně může výrazná aktivita na sociálních sítích souviset i s fenoménem generace jedináčků, kteří si takto budují svou širší rodinu virtuálních přátel. Mladí Číňané mohou působit velmi tiše, ale na sociálních sítích si vytvářejí svou někdy zcela odlišnou identitu, která není zatížená pravidly současné čínské společnosti.

Jak už jistě mnozí z vás během cestování zjistili, v Číně se na Facebook nepřihlásíte. Velmi snadno však na internetu najdete nějaký chytrý způsob, jak jeho blokaci obejít. Facebook je tak na čínském trhu pouze malou sítí, kterou používá přibližně 300 tisíc Číňanů, což lze srovnat s počtem obyvatel malé čínské vesničky. Lídrem mezi komunitními weby se stal renren.com, který začínal jako téměř přesná kopie Facebooku pod jménem xiaonei.com (v překladu „na studentské koleji“). Stejný modrý design, podobné logo a strategie s důrazem na komunity vysokoškolských studentů zpočátku dokonce vzbuzovaly dojem, že se jedná o oficiální propojení s Facebookem. V roce 2009 se Xiaonei změnil na renren.com (v překladu všichni, každý) a dnes se může pochlubit 150 milióny uživatelů. Loni na podzim se Renren spojil se sítí kaixin001.com (v překladu radostný), kterou si oblíbila zejména střední třída. Dlouhé chvíle v kanceláři tráví hraním her právě na této síti. V krajských městech a na venkově je populární 51.com. Největším gigantem je však Qzone s téměř 350 milióny uživatelů, který nabízí po celé Číně známý QQ chat, hry, publikování fotek a psaní blogů. V současné době však trochu ztrácí dech. Jeho příběh by vydal na další samostatný blog.

Číňané jsou velmi hraví a na internetu najdou mnoho čínských stránek, kde se v tomto směru mohou realizovat. Pro samotný Facebook představuje Čína velkou výzvu. Na konci loňského roku se opět rozhořely spekulace o možném vstupu, které vyvolala cesta jeho zakladatele do Číny. Uspět na tomto velmi konkurenčním trhu však nebude vůbec jednoduché. Navíc bude nutné přijmout „harmonizační“ kroky čínské vlády, jak se oficiálně nazývá cenzura. Pokud však chce zakladatel Facebooku naplnit svou vizi a propojit celý svět, nelze z toho vynechat miliardu Číňanů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

čistý Čech áriec napsal(a):

Ano, jsou hraví. ale pro bílého muže sexuálně nepřitažlivý. Tak ještě za peníze. Představa kochání se žlutou krásou? Heleďte Romky. Za peníze tak. Ale láskou k nim, jako rasově přitažlivou, nikdy! Za desítky let žlutí budou moci přijet do EU použe na jeden den a pryč. Jen bych se zeptal. Tutlala jste se již láskou k Čínskýmu chlapovi?
13. 01. 2011 | 22:30

Míval napsal(a):

čistý Čech áriec: Jak se vám to stalo?
13. 01. 2011 | 22:59

Kanalnik napsal(a):

Masivni nastup virualni reality v Cine aneb v realnem svete je to k nevydrzeni? Az tyhle generace dospeji (na celem svete), to bude maso.
13. 01. 2011 | 23:48

pípa napsal(a):

Bojím se toho virtuálního světa. Nebo se nemám bát? Kam to spěje? Lidí je prostě moc a nemusí tvrdě pracovat aby se uživili. Tak se zabavují. Kdo si hraje nezlobí? vypadá to, že se číňanů nemusíme tolik bát, když jsou tak hraví. Asi se spíš musíme bát černých, kteří si hrát nemůžou. Nebo arabů, kteří si hrát nesmí.
14. 01. 2011 | 00:19

Ládik!!! napsal(a):

Prostě blbakov.
14. 01. 2011 | 06:07

gaia napsal(a):

na Číňanech je nejhorší, že jich je tolik.
Každý počítač potřebuje tantalové kondenzátory a ložiska tantalu jsou omezená. Jednu dobu jich byl dokonce takový nedostatek, že musely být vyvinuty i kondenzátory z niobu. Niob je prý přirozeným průvodcem každého ložiska železné rudy, ale i tak.
Jednou zásoby dojdou.

Co budou ti závisláci dělat?
14. 01. 2011 | 10:05

kabala napsal(a):

čistý Čech áriec
prznění vyvolené rasy a míchání krve je zakázáno ,jak ve Velkoněmecké říši tak izraeli
14. 01. 2011 | 10:44

Ajta napsal(a):

Chvíli si budou hrát na síti, pak se vydají do USA za nevěstami. Vyvolenci produkované tamní úspěšné seriály podsouvají nepokrytě ideu adopce čínských dívek (častěji odkládaných) - Sex ve městě, Simpsoni ...
Židé a Číňané již tvoří téměř polovinu studentů na elitních universitách, což hrubě neodpovídá jejich podílu na populaci (ani poněkud vyšší průměrné IQ to nevysvětluje).
Halt bílou většinu je třeba vylikvidovat co možná nejdříve a elita pro vládu nad národem zbaveným nemalé části výroby se již chystá ...
http://jdem.cz/kgu29
http://jdem.cz/kgu57
www.vdare.com/fallon/060809_promises.htm
14. 01. 2011 | 11:21

Občan napsal(a):

Číňané si nejen rádi hrají, ale také se rádi baví a vůbec jsou daleko větší pohodáři než my. Mimoto se také UMĚJÍ bavit! Není problém, jít si zalétat s drakem a máte sichr, že na obecní louce či kopečku potáke sousedy s jejich drakem či draky, poplkáte, zazávodíte si, posoudíte si navzájem dráčky a spokojejně jdete domů. Podobně je to se svičením nebo tancem. V parku - začne jeden a za chvíli se přidá 10 dalších. zacvičí si, poděkují si navzájem, prohodí pár slov a jdou dál. Spokojení, protažení, uvolnění. Číňaní prostě umějí žít a umějí si to užívat na plné pecky - byť žijí skromně.
Přeji jim to a taktéž jim přeji, aby jim tohle umění zůstalo ještě dlouhá staletí.
14. 01. 2011 | 11:41

90-60-90 napsal(a):

Číňaky nemají žádná prsa, pas ani boky. Přesto se podle jejich zámorovitých postav šijí oděvy a snaží se to zde prodávat českým ženám krev a mléko, u kterých je normální, že mezi pasem a boky je rozdíl 30 cm.
Myslím, že by se měli zvednout od netu a pokud chtějí vyvážet, že by se měli přizpůsobit českým postavám.
Stejně tak boty, Baťa měl kopyta podle našich nohou a ne nějakých univerzálních nebo ťamanských.
14. 01. 2011 | 13:09

itairse left napsal(a):

@60-90-60

Tak si kupuj oblečení a boty šité českými firmami. Jenže na to asi nemáš, co, tak kupuješ u Vietnamců a pak na ně nadáváš.

Číňani maj jinej ideál krásy než my - zatimco tobě se líbí žena krev a mlíko (90-60-90 je ovšem dost málo krve a mlíka), Číňaům se ty naše tvarohovatý odulý xichty, velký zadky a opotřebovaný těla nelíběj. Oni si udržují mladitvý, svěží vzhled daleko déle než my.
14. 01. 2011 | 13:46

camponotus napsal(a):

Že si Číňané rádi hrají nejen na Internetu dokládají i hračky dovážené z Číny, hlavně ty, které obsahují toxické ftaláty a výrobky natřené jedovatými barvami. Protože si s jedovatými hračkami nehrají, je jich tolik a nás tak málo.
14. 01. 2011 | 15:29

90-60-90 napsal(a):

itairse left

firma Wiliam a delwin mně v česku zkrachovala, tak co mám dělat?Jen se na číňany naštvat.
14. 01. 2011 | 15:57

Baba napsal(a):

Zbývající zhruba dvě třetiny populace bude potřeba oslovit jinak než klikáním myší.
14. 01. 2011 | 19:59

totalita kapitalu napsal(a):

No, nejsem si plne jiste ze ditka zapadni civilizace travi cas jinak ... tot jsem nedavno cetl ze travi myslim tak hodinku a neco denne na pornostrankach ... zlati cinani.
15. 01. 2011 | 02:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy