Nepatetické filmy o životě s handicapem

01. 03. 2011 | 13:28
Přečteno 6372 krát
Jedním z témat letošního festivalu Jeden svět, který začíná 8. března, je také život s handicapem, který se ve svých filmech pokouší zejména v posledních dvaceti letech zachytit nejeden tvůrce, často ale velmi schematicky a předvídatelně. Z metaforických záběrů, melodramatické hudby, slzodojičských výpovědí (odpusťte mi to ošklivé slovo, ale nejlépe vystihuje můj pocit) a jako přes kopírák popisovaných příběhů udatných vozíčkářů vzdorujících osudu, či statečných rodičů mentálně postižených dětí je mi nevolno i smutno zároveň. A nejvíc proto, že autoři byli nepochybně vedeni dobrou vůlí pomoci, ale místo trpělivého sledování situace na ni naroubovali své vlastní představy o tom, jak asi žijí postižení lidé a jejich okolí, a co asi cítí.

Proto je radost vidět filmy, které se nějakým způsobem vymykají, o Slepých láskách jsem zde už blogovala, a právě na Jednom světě to je například dokument Dagmar Smržové Zachraňte Edwardse. Je civilní a přitom nesmírně zajímavý, právě proto, že z něj nečiší jakákoliv vykalkulovanost, a maximum prostoru je věnováno těm, o kterých pojednává. Film provází diváka průběhem posledního období těhotenství Šárky Sladkowské a prvním rokem života její dcery Juliány, které byl ještě v prenatálním stádiu diagnostikován Edwardsův syndrom. Ten je, jak několikrát zazní, prakticky neslučitelný se životem. Paní Sladkowská se ale rozhodne, podporována manželem Marcelem, těhotenství nepřerušit a holčičku porodit. Navzdory nepříznivým prognózám oslavila loni v prosinci malá Juliána třetí narozeniny, ovšem přestože dělá pokroky, je velmi handicapovaná. Příběh vzbudil po medializaci velkou diskusi na konci minulého roku, a už o něm tady na Aktuálně.cz psala kolegyně Jana Makovcová. Vše podstatné můžete najít také na stránkách http://juliankas.blog.cz. Pokud ale chcete film vidět a obsah dosud neznáte, tak si informace vyhledejte až po něm, abyste se nepřipravili o pointu.

Existují také dva sportovní dokumenty, které bych doporučila Vaší pozornosti, pokud se chcete dozvědět něco o životě handicapovaných, tak jak ho můžete „v reálu“ někdy opravdu vidět (samozřejmě neplatí pro všechny, důležité je přistupovat ke každému filmu o menšinách jako k reprezentantovi konkrétního příběhu, ne celé kategorie). Nejsou k vidění na Jednom světě, ale dají se legálně opatřit prostřednictvím online prodeje. Jedná se o na Oscara nominovaný Murderball (2005, více na http://www.imdb.com/title/tt0436613/) o ragbistech na vozíku, který je do určité míry heroizující, ale také ukazuje, že vozíčkář nemusí být nutně člověk, kterého postižení změní k lepšímu.

Nemluvě o tom, že se v něm, stejně jako ve Sledheadu (2009, více na http://www.sledheadmovie.com/Sledhead_Movie/SLEDHEAD.html), druhém filmu, který bych Vám chtěla doporučit, velmi neskandálně a normálně řeší například stále ještě poměrně tabuizované otázky sexu a možnosti mít dětí lidí po úrazu páteře. Sledhead vypráví o kanadském sledgehokejovém týmu a jeho přípravě na mistrovství světa a při té příležitosti představuje osobnosti některých členů mužstva. Mimořádná je například scéna, kde rodiče jednoho z hokejistů vyprávějí, jak jejich syn řešil, že mu nevyfotili jeho nevyvinuté nožičky, které mu lékaři museli amputovat jako miminku, že by ho zajímaly. Je to naprosto přirozené, přesto jsem viděla několik lidí zalapat při jejím sledování po dechu – to snad ne? A přitom – proč ne?

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Tak takové filmy skutečně nemusím !
01. 03. 2011 | 14:51

Občan napsal(a):

promiňte, paní Tejkalová, ale Vy si docela zásadně odporujete.
Na jednu stranu totiž říkáte že "...Z metaforických záběrů, melodramatické hudby, slzodojičských výpovědí (odpusťte mi to ošklivé slovo, ale nejlépe vystihuje můj pocit) a jako přes kopírák popisovaných příběhů udatných vozíčkářů vzdorujících osudu, či statečných rodičů mentálně postižených dětí je mi nevolno i smutno zároveň...."
A na druhou stranu se tu rozchvacujete nad filmem o naprosto neozdpovědných lidech (jako obvykle náboženkých aktivistech), kteří vědomě přivedli na svět smrtelně nemocný plod, u kterého je závažnou genetickou vadou zcela vyloučeno, aby vedl lidsky důstojný život a dožil se alespoň puberty, a nad dalšími dvěma značně kontroverzními dílky.

Já chápu, že i filmy o lidech s handicapem je třeba prodat divákům, aby si koupili vstupenku a film se zaplatil a ještě něco vydělal. No, ale to už se dostáváme sakra na hranu etiky. Protože čím se pak liší takové filmy od obludárií, která ještě dnes křižují světem a ukazují ostatním hříčky přírody ve více či méně lidské podobě? Já se obávám, že ničím. Jen to obludárium vidí víc lidí najednou a v pohodlném kině, kde si mohou za další prachy dát i popcorn, zmrzku a colu.
Ale ony to nejsou jen počiny filmových tvůrců, podobná obludária teď na nás chrlí i komerční televize. A mezi jednotlivými kousky můžeme shlédnout reklamy na léky a doplňky, zdravotní pomůcky, lázně. No není to báječné? Člověk se pobaví, trošku lekne a ještě na tom telka trhne pěkné peníze na reklamách, z nichž třeba něco pošle i tomu chudákovi, kterého právě předvádí.

Jak filmaři, tak televize si vybírají extrémy, protože to je komrčně využitelné. Obyčejní handicapovaní nejsou zajímaví - a je jedno, jestli to jsou lidé postižení zdravotně, mentálně, nebo jen ekonomicky, protože věkově. Nikdo by nenatočil filmy o tisících vozíčkářů a berličkářů, kteří denně jezdí do školy, ti šťastnější i do práce, mají rodiny, starají se o ně, nebo jen bojují o holé přežití v dnešní ekonomické realitě. Nikoho nezajímají "přestárlí" vzdělaní a kvalifikovaní padesátníci a padesátnice, kteří tři, pět, sedm let marně ahánějí práci a ani po tak dlouhé době svůj boj o život ještě nevzdali a rvou se dál.
To totiž nejsou komerčně využitelná témata, to by se špatně prodávalo. My potřebujeme a zřejmě i vyžadujeme pořádná poctivá obludária...

P.S.: A napadlo Vás vůbec, kolik dětí by mohlo žít a třeba se i vyléčit z nějaké méně závažné nemoci, kdyby se nevydávaly ročně stamiliony na udržování při životě víceméně nebo úplně životaneschopných tvorů?
01. 03. 2011 | 15:17

gaia napsal(a):

lékařská péče mnohdy překračuje hranice etiky. Lékaři ničí záměry matky přírody a mnohdy ty nemocné a rpící vlastně vyrábějí.
Jsem ráda, že se Juliánka narodila, ale lékaři ji a její rodinu jen odsuzují k živoření a utrpení.
Stejně tak ten sledge hokejista se dožil takového věku jen díky chemii a medikamentům.
Kam až může zajít lékařská věda a spoustu etických otázek vyvstalo i v neděli při sledování filmu Ostrov o lidských klonech. Je to složité téma.

Ale já např. nesouhlasím s přehnaným monitorováním těhotných žen a jejich stresováním během těhotenství, když víme, že 60% diagnóz je mylných. To vám potvrdí každý patolog
01. 03. 2011 | 15:18

Občan napsal(a):

To Gaia:

Paní Gaio, já jsem zděšen!
K utrpení a živoření odsoudili Julianu nezodpovědní "rodiče"!!!!! A sami si ve svém "utrpení" docela rochní, když o tom i točí filmy. Lékaři s tím jejich rozhodnutím nemají abslutně vůbec nic společného. Ti jim nabídli interrupci a "rodiče" ji odmítli. Poté už lékařům nezbylo nic jiného než "to" (nazvané dospělými Juliána) udržovat při "životě".
A můžeme sledovat "úžasné výsledky"! Ono se nám to už ve třech letech dokáže překulit na bok a dokonce zvedá hlavičku.
Kristovanoho...

Proč, propánakrále, viníte z nezodpovědnosti rodičů lékaře????? Vaše myšlenkové pochody jsou mi někdy opravdu záhadou.

No, a tu poslední větu raději nekomentuji, to by mi Stejskal smáznul, protože to už mne napadají hodně ošklivá slova...
01. 03. 2011 | 15:34

gaia napsal(a):

já bych na potrat ve 20 týdnu těhotenství, když už dítě kope též nešla a nedoporučila to žádné ženě a rodiče Juliánky chápu.Ale to žádný chlap nemůže pochopit, neb nebyl nikdy těhotný, navíc rodiče toči tyto filmy pro peníze na léčbu, takže toto je kontraproduktivní. Ta léčba vlastně prodlužuje to utrpení, že nešli na potrat pochopí každá žena a neodsuzuje.
01. 03. 2011 | 15:38

JAHA napsal(a):

Ad: obcan
"Poté už lékařům nezbylo nic jiného než "to" (nazvané dospělými Juliána) udržovat při "životě".
A můžeme sledovat "úžasné výsledky"! Ono se nám to už ve třech letech dokáže překulit na bok a dokonce zvedá hlavičku.
Kristovanoho..."

Ste si isty, ze Vase zivotne vysledky su lepsie ako vysledky cloveka, ktoreho nazyvate "to"?
Leninovanoho...☺
01. 03. 2011 | 15:53

s... napsal(a):

Občane,
sebestředný kvalifikovaný nezaměstnaný padesátníku, přidávám se k JAHA. K čemu jste dobrý?
01. 03. 2011 | 18:09

JenTak napsal(a):

Mít dítě, které bude doživotně mrzák fyzicky i duševně, a vědět o tom, to je strašná nezodpovědnost "rodičů".
Co bude s tímto dítětem v ústavu, kde jednoho dne určitě skončí, to rodiče neřeší. Jen doufám, že to dítě bude takový debil, že si svůj stav nebude uvědomovat.
02. 03. 2011 | 03:56

Zdena napsal(a):

to ...s
Občan je dobrý akorát k tomu,aby ze svých daní dotoval rodiče postiženého dítěte.Mají poněkud nákladné hobby.
02. 03. 2011 | 09:36

M. napsal(a):

Rodiče malé Juliány udělali a dělají co mohli, rozhodli se bojovat, nevyhnuli se zodpovědnosti za život rychlou zkratkou. Štěstí a radost ze života se neměří tím, že zdravě běháme, chodíme do kina nebo sedíme ve škole. Štěstí není v úžívání si něčeho. Štěstí bych spíš viděla v dávání lásky, přijímání lásky a pocitu čistého svědomí po boji s životem. A vidí-li to někdo tak, pak je samozřejmé, že když mu život předhodí těžkou slovní úlohu, pustí se do ní a počítá jak nejlépe dovede a neuchýlí se k roztrhání zadání, protože zrovna tahle ho nebaví a nejde mu. Chápu ten postoj a držím jim moc palce. Ale ani neodsuzuji ty, kteří to vidí jinak, kteří před tím utečou. Nikdo nejsme dokonalý a sama nevím, jak bych se zachovala. Jen nechápu ty výpady proti rozhodnutí druhých. Možná je za tím jen podvědomý strach, že oni se rozhodli správně a my bychom to nedokázali.
02. 03. 2011 | 10:09

JAHA napsal(a):

Ad: M.

Presne!

P.S. Uz pri podobnej debate skor som napisal, s cim sa mi s placom zveril jeden moj znamy, ktory mat takto tazko postihnuteho chlapca, ktory zomrel vo veku cca 20 rokov a jedno zdrave dievca. Doslova povedal (mena deti zmenim): Radsej 10 takych Milanov, ako jednu Bozenu.
02. 03. 2011 | 11:06

Občan napsal(a):

To JAHA:
A nad takovým postojem jásáte, to Vám připadá morální? Ta jeho dcera ví, jak ohavný vztah k ní má její otec? Jak malou hodnotu pro něj má? Jak ji obviňuje za to, že je zdravá, ale "jenom" dívka, zatímco hejčkánek nemocnej papínkovi umřel?
To je něco tak odporného! V životě mne nenapadlo posuzovat a hodnotit naše děti podle toho, jestli to je holka nebo kluk. A Vy tu budete blábolit něco o morálce, citech a dalších věcech?
Fujtajbl...
02. 03. 2011 | 12:26

s... napsal(a):

Zdena

Starat se o postižené dítě je podle vás hobby? Víte co, abyste nezatěžovala nebohé daňové poplatníky, tak místo odchodu do důchodu spáchejte sebevraždu. Zbydou alespoň peníze na časopisy zdravotních pojišťoven.
Jde přece o peníze, nebo ne?
02. 03. 2011 | 15:10

s... napsal(a):

Občane,

jak jst epřišel na to, že otec měl radši syna než dceru jenom kvůli pohlaví? Vaše rádobystarost o etiku je směšná. Jak jsem psal Zdeně, nečekejte na důchod, až budete nemohoucí. Peníze na péči o váse by se daly využít jinak. Vy už perspektivu nemáte.
02. 03. 2011 | 15:19

regenerator napsal(a):

Souhlasím s nickem občan.
03. 03. 2011 | 16:07

Castro18Malinda napsal(a):

freelance writer
11. 07. 2011 | 11:59

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy