Nechte český systém mateřské a rodičovské na pokoji

08. 06. 2011 | 23:07
Přečteno 6736 krát
Své děti chci vychovávat s manželem sama. Nechci je dávat do jeslí, nechci chůvu. Tvrdě jsem pracovala na to, abych si pro to vytvořila podmínky a mohla být několik let doma na „dovolené“. Původním dvěma povoláním se věnuju zřídka, protože celodenní péče o dvě osmiměsíční děti je náročná, časem počítám s větším zapojením na částečný úvazek. Jsem vděčná za to, že žiju v zemi, kde se nechodí do práce po šestinedělí a kde, když chcete, můžete zůstat alespoň s minimální finanční podporou doma s dětmi do čtyř let věku. Na druhé straně podporuju kohokoliv, kdo se rozhodne si tu dobu zkrátit, ale irituje mě, pokud on nepodporuje mě, a ještě argumentuje tím, že tak činí pro mé dobro. Jsem dostatečně svéprávná na to, abych o svém dobru rozhodla sama.

V poslední době se množí volání po výraznějším pracovním zapojení matek, které mají děti mladší 3 let, a napadá se přitom stávající systém mateřské a rodičovské dovolené. V jeho změně (zkrácení) ale není cesta. Jeho kritici a kritičky říkají, že nepodporuje částečné úvazky, nutí ženy zůstávat doma. Nesmysl. Pokud někdo nepodporuje zkrácené úvazky, jsou to případně zaměstnavatelé. I když část mých kamarádek s malými dětmi od novinářek přes lékařky a manažerky po osoby samostatně výdělečně činné v různých oborech (ze všech možných koutů republiky) normálně na částečný úvazek pracuje a jejich zaměstnavatelé byli rádi, když se vrátily, a vycházejí jim vstříc. I lidé, pro které pracuju, počítají s tím, že se vrátím nejdřív jen částečně a teprve později plně. Samozřejmě mi můžete argumentovat tím, že moji přátelé nejsou pro celorepublikovou situaci reprezentativní, ale já opravdu neznám osobně nikoho, kdo by chtěl pracovat při rodičovské na částečný úvazek a nemohl (i když je mi samozřejmě jasné, že existuje). Pak je tu nemalá část těch z nás, které jsme doma a jsme tam rády.

Rozhodně si nemyslím, že bych se flákala nebo nerozvíjela (ani ty „roztomilé“ zdrobnělinky mě, Honzo Malindo z MF DNES, nedostihly). A beru mateřskou/rodičovskou jako zajímavé období, které mi neuvěřitelným způsobem rozšířilo pohled na svět. Sledovat vývoj dětské osobnosti a mít možnost ho podpořit je fascinující, s ohledem na proměnlivá období někdy krásné, jindy vyčerpávající. Navíc má moje generace před sebou prognózu práce do X let, možná dokonce opravdu i bez důchodu, tak co jsou proti tomu tři nebo čtyři roky, které se budu dominantně zabývat něčím jiným. Navíc něčím, z mého pohledu tak významným. Od 19 let až do 28,5 jsem měla prakticky každý den detailně rozplánovaný mezi školu, práci (později dvě práce už jen s částečným zapojením v doktorském studiu) a „volný čas“, kterého bylo pomálu. Nestěžuju si, vždycky mě všechno, co jsem dělala, velmi bavilo, nebo jsem to opustila. Stejně tak jsem se ale těšila na „povolání“ matky a hodlám si ho s podporou manžela pořádně užít. Většina kamarádek a známých ze západní Evropy i Spojených států amerických mi závidí, že mohu. Proto všechny ženy, které chtějí pracovat s malými dětmi, dávat je do jeslí, nechat je celodenně hlídat chůvě, žádám, aby tak klidně činily. Pokud to je a jejich rodiny dělá šťastnými, je to zcela v pořádku. Zároveň je ale žádám, aby to mně a těm, které (nebo kteří) se v určitém období svého života chtějí věnovat primárně dětem, nevnucovaly, a nechaly nám náš podařený český sociální systém. Nikoho neomezuje, nikomu neškodí. Právě naopak.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ehad napsal(a):

chvalim, asi nebude moc pochvalnych komenteru v teto zajimave dobe, tak aspon jeden ;-) ...
08. 06. 2011 | 23:19

im napsal(a):

Rozumná ženská, rozumný názor. Ona to úplně "dovolená" není, ale je to jedinečná doba, která se už nikdy nevrátí. S dalšími dětmi to bude už zas jiný zážitek. :-)
Hodně radosti a pohody přeju.
08. 06. 2011 | 23:31

Pavla2 napsal(a):

Paní Tejkalová, díky za pěkný článek. Je vidět, že jste rozumná žena a hlavně rozumná matka. Každá matka takto malých dětí by měla zůstat doma a starat se o ně, nikoliv je svěřovat jeslím či chůvám. A měla by být vděčná, že alespon ty nejkrásnější roky může prožívat s nimi co nejvíce. Nechápu, že těm, které této možnosti nevyužívají, nevadí, že první slova a krůčky slyší a vidí někdo jiný.
Přeji Vám i Vašim dítkám zdraví a pohodu.
09. 06. 2011 | 00:29

JQ napsal(a):

Boze muj, pak nemame mit v CR tak ubohou uroven novin, kdyz na FSV zurnalistiku uci odbornici bez sebemensiho pojeti o ekonomii.

Autorka tvrdi, ze soucasny system "nikoho neomezuje, nikomu neškodí." To je zasadni nepochopeni. Stavajici system stoji pomerne hodne penez, tj. skodi vsem ostatnim, v jejichz prospech by se penize mohly pouzit, nebo jimz by se penize nemusely vzit formou dani, kdyby byly snizeny vydaje na materskou.
09. 06. 2011 | 01:29

Jetvart napsal(a):

Bohužel jdete proti proudu. Naši vladci chtěji aby lidé poslušně plnili jejich přání, samostatně myslícím jedincům se již desetiletí říká "potížista".
Mediální kampaně jsou stále stejné, ať to bylo rudé právo, nebo MF Dnes. Pokud si pamatuji, všechny pravicové vlády u nás se hlásili k názoru, že mít nebo nemít děti je soukromá věc rodičů a odstraňovali různé podpory mateřství které prosadila levice. Naše pravicové vlády řeší sníženou porodnost prodlužováním věku odchodu do důchodu a zvyšováním spotřebnich daní. Pokud vím, zrovna je v plánu rušení škol které prý nemají dostatek dětí. Stejně argumentovali, když rušili ty jesle a školky, na jejichž obnovení prý nejsou prostředky a které nyní chybí. Elemntární úvaha, že děti kterým dnes chybí školky budou za pár let chodit do školy, naší "elitu" nenapadne.
09. 06. 2011 | 01:42

Johanna napsal(a):

Je to hezké, paní Alice, a já Vám to neberu. Denně vidět, jak se má ratolest mění a dělá pokroky, je něco fenomenálního.
Nejen že Vám závidí kolegyně a známé z coziny, ale závidím Vám i já. Pokud máte vedle sebe finančně silného partnera, jste restituentka, rentiérka či jste si vzala na několik let na mateřskou hypotéku, můžete si plnými doušky vychutnávat zde napsané.
Nás, které však "si nemohou" dovolit cele se věnovat mateřské, je víc, než Vás.
Pokud si můžete dovolit přepych vypnout telefony, ignorovat úřady, všechny poplatky "žití" za Vás platí někdo jiný a nákupy obstarává servisní služba - tedy nikam nemusíte, lze Vám závidět.
Nemáte sice chůvu, pohrdáte jeslemi, ale na druhé straně máte "chůvy" a pomocníky na jiné každodenní nezbytnosti.
Jinak Vám určitě závidím - buďte klidná.
09. 06. 2011 | 06:03

Mud.. napsal(a):

...Sledovat vývoj dětské osobnosti a mít možnost ho podpořit je fascinující, s ohledem na proměnlivá období někdy krásné, jindy vyčerpávající...
Ano máte pravdu. Přidejte ke sledování pohled do budoucnosti. V jakém procentu z nich budou budoucí šlapky, závisláci, vagabundi, kriminálníci, štítici poctivé práce, sexuální úchyláci atd. A to obrovské procento zdravotně postižených. Co když fascinující obdiv máte k budoucímu vrahovi, pedofilovi? Univerzity chrlí obrovské množství speciálních pedagogů. Předškolní dítě se projeví živěji. Bleskově má Dg. hyperaktivní úchylky! Dítě má trochu řečový problém. Speciální pedagožky žačnou vyšetřovací perverzi! Před půl stoletím stačilo trochu logopedů. Předškolní dítě si má hrát, zase hrát a opět hrát. Barbaři dětský neusazený mozek navždy poškodí předčasnými nároky.
A místo sportu handicapovaných je učte přiměřené práci pro společnost! Když může sportovat, může i dělat. Proč nepostižený musí denně pracovat a odchylka od zdravotního normálu si jen hraje?
09. 06. 2011 | 06:20

Mud.. napsal(a):

Už pomoc handicapovaným není dobrý nápad, odvaha, šikovnost nebo pracovitost, co vzbuzuje obdiv, ale pouze dovednost (prohnanost), jak urvat svůj díl z evropských (či lokálních) dotací na úkor druhých. Ti, kterým se to povedlo, se stávají příkladnými a obdivu hodnými. Fakt, že parazitují na penězích, které stát (EU) „jedněm bere“ a „podle vlastních (vesměs zkorumpovaných) pravidel pak „druhým přerozděluje“, je zcela zastřen. Zamezme nezasloužených výhod handicapovaným lidem na úkor jiných! Kdo je více postižen? Ten kdo desítky let poctivě den co den pracuje, žije skromně, nikdy nic nedostane, nebo ten který má neustále nataženou ruku? Každý handicapovaný může mít za výrobní nástroj svoji váhu. Klidně mohou změnou pohybu stlačovat malé vzduchové měchy a větší množství může roztočit elektrické turbiny! Množství měchů může třeba nahradit JET! Spojí si sport i užitečnost pro národ!!!
09. 06. 2011 | 06:54

Skogen napsal(a):

Máte mé sympatie, paní Tejkalová. Netvrdím, že jiné ženy své děti rády nemají, anebo nechtějí svou rodičovskou úlohu brát plně zodpovědně, avšak na Vás je znát, že Vy ano.

Máme dvě děti, protože přišly na svět s vcelku obvyklým odstupem tří let, strávila moje žena při čtyřiadvacetihodinové péči o ně doma sedm let. Materiálně to nebylo zcela snadné, ale zvládli jsme to. Před třemi lety manželka nastoupila, rovněž nejprve na částečný úvazek, zpět do své učitelské profese. Říká, že vlastní děti a čas strávený s nimi změnil její přístup a přinesl zralejší náhledy. Zkušenost rodičovsví je nepřenositelná.

Vážím si těch, kteří do života neinvestují pouze peníze. Jak píšete, je věcí každého, zda hodlá předat péči o své dítě do rukou cizích, anebo svůj diamant bude brousit sám. Tedy své osobnost svého dítěte i svou vlastní. Být odtržen od rodiny, muset vydělávat jen pro to, aby se o mou rodinu mohli starat cizí, mi připadá zvrhlé.

Máte můj obdiv a plnou podporu.
09. 06. 2011 | 07:04

Ivan napsal(a):

Hluboká poklona paní Alice. Jste matka! Co je víc? Přeji mnoho štěstí a držím palce. Lépe jste to napsat nemohla. Krásná odpověď naším kormidelníkům, kteří nás věčně chtějí poučovat o tom,jak jsme samostatní. Ovšem vidno, žeji o nevyhovuje. Takovch příspěvků více. S pozdravem Ivan Maralík.
09. 06. 2011 | 07:07

Bohumíra napsal(a):

Souhlasím s autorkou.
Jsou hodnoty, na které jsou peníze krátké.
Škoda, že to neslyší tento stát.
Myslím si však, že dítě si má na lidi kolem a "kolektiv" zvykat odmala. Jinak bude ve dvaceti znát jen maminku, nejlepším kamarádem, důvěrnou přítelkyní, kolegyní z práce a vším ji bude jen a jen maminka s neodstřiženou pupeční šňůrou.
09. 06. 2011 | 07:11

Skogen napsal(a):

JQ, svatá prostoto. Co si se svými daněmi počnete, jestliže zde nebude další početná, schopná a odpovědná generace? Síla peněz je dána momentálním hospodářským výkonem, sebevětší hromada utrpí újmu, jestliže kvalitně nevychováme své nástupce. Péče o děti je investice do budoucnosti celé společnosti a ze strany rodičů to není jak materiálně, tak co do úsilí, investice nikterak malá. Úprava daní ano. Padesáti procenty až dvojnásobně bych zdanil ty, kteří v tomto smyslu neinvestují a žijí jen sami pro sebe.
09. 06. 2011 | 07:21

Josef30 napsal(a):

Jenom bych chtel upozornit, ze na tento system se musi nejprve vydelat. Nas stat na nej uz davno nema.
A autorce bych chtel navrhnout: zustante doma klidne do 10 let ditete. ale za sve. Nevim, proc bych na vas smysluplny a pohodlny zivot mel prispivat ze svych dani.
09. 06. 2011 | 07:31

Karel napsal(a):

JQ, Josef30

Předpokládám, že vaše matky na vás různé příspěvky braly a měly možnost se vám věnovat.
Materiálně, citově, ohleduplně... prostě mateřsky.

S dovolením, předpokládám, že se jim to ASI moc nepovedlo.
PS.
Filosofie - čím dál více hedonistických popř. asociálních jedinců a naopak čím dál míň dětí v této čím dál víc nejistější době JE TA PRAVÁ PŮDA, pro různé "REFORMY".
Tzv. se "ušetřit" až k finančnímu a společenskému rozvratu, ale o to se hoši nezajímejte. Obavám se, že je to mimo vaši životní zkušenost.
09. 06. 2011 | 07:47

Petr napsal(a):

Zbídačená Česká republika. Zbídačený systém péče o české děti.
Ve vyspělém světě jsou asi samí hlupáci.
09. 06. 2011 | 07:58

LuckaN napsal(a):

Josef30
To jsou pane kysele hrozny, ctete poradne, autorka jasne pise, ze si v predchozich letech udelala financni rezervu, aby mohla byt s detmi v ,,klidku" doma.
Ja neudelala zadnou financni rezervu, ale pracuju na castecny uvazek hned od ukoncene materske. zacatky byly krusne, ale ted jsem velmi spokojena - v praci si odpocinu od nasi cacorky a doma zas od prace. Sluzbu u male drzi babicka s dedou, a je na nich vsech videt, ze jim to prospiva.
09. 06. 2011 | 08:06

maf napsal(a):

cas vlozeny do vychovy deti je prospesneji vynalozeny nez cas straveny budovanim zlocineckeho kapitalismu postaveneho na okradani jednoho druhym za kolektivisticke spoluprace mafianskych elit. Ba co vice -mela by to byt primo povinnost se vennovat 100% vychove deti.

Matka malych deti se maji venovat vychove deti, ktere ji potrebuji a ne je odkopnout a hnat se do zamestnani. Stat, ktery se snazi vytvorit takove podminky, diky nimz jsou matky malych deti hnany do prace a to jeste pri 5,8,10 a buh vi jake % nezamestnanosti je statem mafiansko zlocineckym s zdevastovanou moralkou. A proti takovemu statu a jeho strujcum je nutne tvrde vystoupit!!
09. 06. 2011 | 08:06

Targus napsal(a):

To JQ a Josef30:

Mohu Vás jen politovat. Zažil jsem dětství, kdy jsem nepatřil nikam, a všem, co se o mne starali či starat měli, jsem jen překážel.
Nechtěl bych, aby toto někdy prožívaly mé děti - byť jen na sebemenší chvíli.
Nechtěl bych, aby někdy moje děti zažívaly pocit, že jsou přítěží a balastem, který musejí jejich živitelé táhnout z donucení.
Zanechává to velice hluboké stopy v psychice. Na celý život.
Děti věrně milují a chtějí být milovány, zejména pak v raném dětství. Pokud jim zkazíte iluzi bezpečí a lásky, děláte z nich potenciální psychopaty.
09. 06. 2011 | 08:15

xxxxxxx napsal(a):

Ona to dovolená je. Dovolená totiž neznamená, že si válíte šunky někde u moře, ale že legálně nemusíte docházet do zaměstnání ačkoli jste v zaměstnaneckém poměru. Dovolenou máte i když celý týden přestavujete chalupu.
09. 06. 2011 | 08:26

neo napsal(a):

Hezký článek, díky za něj. Takový opak článku paní Brixi, která si stěžuje na nízkou zaměstnanost matek dětí do 3let. Je pravda, že náš sociální systém je v této oblasti velmi štědrý. Nebylo by od věci ho posílit obrovskými daňovými úlevami jak matek, tak otců a to tak, aby třeba rodičovský příspěvek časem nebyl potřeba a rodiče měli dostatečné finanční zázemí díky daňovým úlevám.
09. 06. 2011 | 08:30

Karel napsal(a):

To Targus :

Těch lidí, dřívě děti, kteří mají podobnou zkušenost je určitě více. Subjektivní pocit chladu, nezájmu .... kdy rodiče chtějí nebo musí upřednosťnovat kariéru, popř. práci či obživu zanechává ASI stopy.

Napadá mě, že takto postižené děti se v dospělosti staví k této zkušnosti RŮZNĚ.

Jedni jako JQ a Josef30. Chladně, strojově .... HISTORIE SE OPAKUJE, prostě prožitá minulost MŮŽE JÍT tvrdě dál do přítomnosti. Píšu MŮŽE, protože je to pouze moje tvrzení a názor.

A jiní díky bohu jako Vy. Tedy díky pro jejich děti a lidi v okolí.

A jiní zase ....
09. 06. 2011 | 08:30

neo napsal(a):

maf:

zato v dobráckém socialismu se nahnaly děcka do jeslí po porodu a soudrušky šly s úsměvem na rtech a hřejivím pocitem na prsou soustružit či jeřábničit.

Když sem v 90tých letech vtrhly západní firmy nabízející zboží a služby ženám na mateřské a v domácnosti, zjistily, že zde taková cílová skupina vůbec není.
09. 06. 2011 | 08:33

jozka napsal(a):

neo:

Nesmis verit vsemu, co ti doma nakecaj. Do jesli se chodilo asi tak ve trech letech v naproste vetsine, jine pripady byly vyjimkou.

A ciloca skupina tu v 90. letech byla. Co nebylo, byly prachy. Protoze prepocet podle aktualnich kursu byl svinsky.
09. 06. 2011 | 08:49

almost glossed™ napsal(a):

Podepisuji v plném rozsahu.

Nutit matky hledat NÁHRADNÍ "MATKY", když mohou o dítě pečovat samy, je zhovadilost a barbarství nejhrubšího zrna. Ano, je řada nejistých matek, které nejsou ztotožněny se svou rolí matky nebo mají tak vysoký plat, že si chtějí být od dítěte co nejdál, popř. mají tak chudý citový život, že se se svým dítětem nudí. To však není žádný argument pro to, nutit do stejné pozice ostatní.

Už téměř sto let je probádáno, jak je intenzivní vztah dítěte k matce cca do tří, lépe do čtyř let PODMÍNKOU normálního psychického vývoje.

V padesátých letech si komunisti bolestně ověřili, že se tato podmínka nedá obejít ani "moderními zařízeními" jako jeslemi apod.

A namísto budovatelů už zde zase máme "REFORMÁTORY", kteří nutí ženy a rodiny pod finančními sankcemi k témuž.

Cílem je chrlit tuny malých a posléze velkých deprivantů. Duševně poškozených lidí, kteří nemohli ve věku malého dítěte poznat žádnou jistotu, protože se jim jako "matka" postupně prezentovalo několik osob s rozdílnými tvářemi, rozdílným výchovným stylem a z nichž několik bylo chladných jako psí čumák, protože profesionálka není matka.

Reformátoři, se svými bizarními a nelidskými nápady běžte do hajzlu.
09. 06. 2011 | 08:49

Sladký napsal(a):

Almost- ono je to vše poněkud složitější,almoste. Je naprosto jasně prokázané, že chlapec nutně potřebuje ke svému zdravému vývoji (co nejkvalitnější) mužský vzor. Pokud ho nemá, je jeho vývoj deformován.
Dětí obojího pohlaví se totiž na počátku života identifikují s matkou,či mateřskou osobou. Dívky mají tu výhodu, že svou identifikaci nemusí nijak měnit.Chlapci ji ale musí opustit a osvojovat si mužskou roli se vším, co k tomu patří. To je velmi obtížné.Pokud chlapec nemá identifikační vzor,prožívá hlubokou nejistotu. Řeší ji buď tím, že v jeho chování zůstane silná feminní komponenta (zženštilost) nebo naopak maskuje svoji nejistotu hrubým,siláckým agresivním chováním. (Odtud i kult všelijakých těch chlapáků-supermanů).
I z těchto důvodů je chlapecká a mužská populace po všech stránkách daleko "problémovější" než populace dívčí a ženská a vykazuje neporovnatelně více sociálně patologických rysů chování. Nicméně, společenské vlivy čím dál více deformují i dívky a ženy.
09. 06. 2011 | 09:12

Občan napsal(a):

Paní Tejkalová,

VÁS se větší možnost zapojení matek s malými dětmi do práce NETÝKÁ. Tak proč se tedy vyjadřejte k něčemu, co Vás nijak nezasahuje a ještě to interpretujete tak, jakoby Vás chtěl někdo do práce nutit?!
Je vidět, že jste "novinářka" a už se vůbec nedivím, že ze žurnalistiky leze to, co potkáváme na obrazovkách a v novinách. Učí-li je něco jako Vy.

Větší MOŽNOST zapojení do práce MÁ BÝT pro ženy, které se prostě bez výdělku neobejdou a pro ženy, jimž by utekla kariéra.
kariéristky to mají vyřešeno už teď - zpravidla mají dost peněz na chůvy, luxusní jesle a školky a zaměstnanvatel jim vychází vstříc.
Druhá skupina - chudší a chudé ženy, které pracovat MUSEJÍ, aby se uživily, jsou na tom výrazně hůř. PRO ně by měly být k dispozici alespoň zkrácené úvazky a ZEJMÉNA jesle a školky. je tomu tak VE VŠECH CIVILIZOVANÝCH zemích.

Ale chápu, že Vy tomu nerozumíte, protože Vy jste z jiné společenské vrstvy, která si neumí předtavit, že někdo jiný na tom může být úplně jinak. Taková opovrhovaná pokladní ze sámošky, do které chodíte Vy nebo Vaše služka nakupovat, si nepolepší, i kdyby se přetrhla. Furt bude brát svých 14 000.- Kč brutto. A pokud NEMÁ možnost dát dítě do jeslí nebo do školky, živoří s ním "na mateřské" nebo je strká po cizích lidech, aby mohla jít do práce.
Takových žen je VĚTŠINA - zejména ve městech. A PRO NĚ jsou školky a jesle. Jim je prodloužená mateřská celkem k ničemu.

Tak, až se zase budete chtít nad něčím rozplameňovat, nejpreve se POŘÁDNĚ informujte a PAK teprve něco pište.
09. 06. 2011 | 09:19

Josef30 napsal(a):

Akceptuji vas nazor. Jen vychazim z toho, ze jsem zil 11 let v cizine. Nevsiml jsem si, ze by deti jinde byly o tolik zanedbanejsi.
Ted neco o me:
Je mi 42 let, mam dve deti. Partnerka pochazi z Kostariky. Diky jejimu puvodu, kolikrat se jenom pousmeje nad narky nasich lidi, na co si vsechno stezuji. Ona sama pochazi ze sesti deti. Verte mi, ze vztahy k rodicum vv techto zemich lze jen zavidet.
Ja sam pochazim ze tri deti. Co chci rici je to, ze si pouze narokujeme luxus, ktery je 95% lidi na svete nedostupny.
09. 06. 2011 | 09:23

Modrá vize napsal(a):

Paní autorko !
Placením maminek na dovolené stát ukazuje svou slabot a nedostatečnou autorytu vůči vlastním občanům.Proto je nutno tento relikt státního sociálního inženýrství zcela odstranit.Je hlavně výdajově neopodstatněný !!Proč by měl stát (to jest my velcí daň.poplatníci),nést náklady často nezodpovědného sexuálního chování jedinců,(někdy i skupin!).Tento stát bude podporovat jen homíky,ti (zatím),nemohou rodit.
Co se týká jakési budoucnosti,intelektuální vrstvy zajistíme my-bohatí no a na práci si dovezeme zahraniční žebrotu .Podmínkou pro práci v ČR bude průkaz
o 100% sterilitě.
To by se to rodilo!To by se to hejžukovalo když stát a bohatí budou platit!
Děti budou povolovány jen na zálkadě příjmu matky,cca při 50 tis KČ / měsíčně .
( Neplatí jen u členú ODS a TOP 09. zde se bude rodit neomezeně).
09. 06. 2011 | 09:39

maf napsal(a):

luxus si predevsim narokuji mafiansko kapitalisticke elity. Az budete chtit zamerit svoji pozornost a kritizovat tzv. stedry soc. system, zamerte svoji pozornost spise na tyto parazity
09. 06. 2011 | 09:41

Karel napsal(a):

To Josef30 :

TOmu se už dá rozumět.
Taky si myslím, že velká část lidí začíná chápat, že ne všechno je ufinancovatelné.

Na druhou stranu velká část lidí může vidět, že LUXUS si tu HLAVNĚ dopřávají nositelé nejen státních zakázek a různých vyžírků peněz daňových poplatníků (předražené dálnice a stavby, vojenské zakázky, tlak farmaucetické a zdravotnické lobby, chystané pré pro finanční instituce, rabování bank ....)
TAKŽE pochopitelně pokud skutečně reformy, tak nejdřjíve ucpat odtoky max. možnou mírou (tady se raději inspirovat SRN, Skandinávii ... ne např. Kostarikou) a pak lidé možná zkousnou Vaše představy.

Proto si myslím, že takhle prováděná "reforma" je jenom výroba deprivantů, které současná mocenksá klika sakra potřebuje. Deprivanti se dají líp ovládat, svádět k jednoduchým sociálním řešením (např. vůči jiným rasám, třídám atd., věří na jednoduché pravdy .....

Je tu přece jenom trochu jiná historická, společenská, hospidářská kulturní nebo i klimatická odlišnost od KOstariky. Neberto to pejorativně, prosím.
09. 06. 2011 | 09:43

Pepa z depa napsal(a):

Milí diskutující, téma aktuální ale i když s tím způsobem souhlasíme, tak musíme suše konstatovat, že to co popisuje autorka i jak je s tím spokojena, tak protipolem jednoho spokojeného je 10.000 nespokojených, kteří musí vytvořit prostředky pro toho spokojeného. Důvodem je právě to přerozdělování veřejných prostředků z našich kapes do kapes těch co Nás vykořisťují. Tak si nejdříve vyřešme to PŘEROZDĚLOVÁNÍ a potom budeme moci ulehčit a zdokonalit výchovu a budoucí život našich pokolení, že? Doufáme, že tu není ani jeden člověk, který by to našim matkám a společnosti NEPŘÁL. Základ je tedy tam v tom přerozdělování a tvorbě VEŘEJNÝCH PROSTŘEDKŮ, ŽE? A tak si nejdříve vyřiďme s naší vládnoucí garnitúrou a všemi našimi elitami, kterým to bylo do současnosti u víte čeho, že? Tak teď jim pojďme ukázat MY kde jsou oni u Nás a ještě je vezmněme k zodpovědnosti a hezky česky si to ZORGANIZUJME PO SVÉM. Další pokyny najdete na www.vymenilijsmepolitiky.cz, www.neo2011.cz, www.hzpd.com, www.proalt.cz, www.cmkos.cz a dalších občanských iniciativách a sdruženích. Hlavně nestrkejme hlavu do písku a nebojme se nějakých perzekucí, protože když dosáhneme toho co Nám občanům ČR náleží po právu, tak Nás nebude moci nikdo perzekuovat, okrádat, zotročovat, prostě jedním slovem VYKOŘISŤOVAT. Končíme zvoláním, udělejme si to jako na ISLANDU. A mají zase pokoj na nějaká desetiletí, než to zákonitě zvítězí na celé planetě. Prostě vše máme v rukouch MY OBČANÉ ČR. Jak si usteleme, tak budeme ležet a spáti bez hrůzostrašných snů a buditi se hrůzou starostí o život, důstojnost a zachování ochrany před násilím a zabíjením kvůli blahobytu hrstky ZVÍŘAT, KTEŘÍ SI ŘÍKAJÍ LIDÉ a myslí si, že jsou nadlidé. Tak hezký den a počkejme, kam to ty odbory při vyjednávání dotáhnou a když to nepůjde jinak UDEŘME SILOU VĚTŠINY, AŤ TO MÁ PATŘIČNÝ EFEKT. To Vám navrhuje 4. odboj a Pepa z depa. Nezapomeňte chlapi nikdo, ta Viktorie Žižkov platí, to je naše parketa, aby bylo viděti, že se umíme o život svých rodin a blízkých poprat se vší PARÁDOU. Pepa z depa.
09. 06. 2011 | 09:45

Modrá vize napsal(a):

p.s.
Vzhledem k tomu,že vlastně nepotřebujete peníze na mateřskou budete dávána za následováníhodný příklad .Budete navržena na vyznamenání prezidentem a poctena titulem: Matka hrdinka .
(kníže to projedná u hlavy státu)
09. 06. 2011 | 09:46

smalest estedl napsal(a):

je patrno že p. autorka je bohatá dáma.Dává nám poznat,že ona nepotřebuje od státu NIC,ani peníze ani nějaké zařízení pro děti.Ostatně sama si je vychová nejlépe-(možná).Je chválihodné,že je chce naprosto a dlouhodobě izolovat od obtížných potomků všelijaké chamradě a navíc se i dlouhodobě obětovat.
A pokračování...?
Za 6-7 let nastoupí do nějaké soukromé,anglo-německo-francousko-americké školy.
A to je cíl !
09. 06. 2011 | 09:58

Josef30 napsal(a):

Vsem diskutujicim. Svym prispevkem jsem chtel pouze naznacit, ze soucasna uroven socialniho statu je neufinancovatelna.
09. 06. 2011 | 10:06

wiki napsal(a):

jozka napsal(a): Do jesli se chodilo asi tak ve trech letech v naproste vetsine, jine pripady byly vyjimkou.

Ve 3 letech se z jesli prestupovalo (pokud je misto, tak i v soucasnosti nastupuje) do materske skolky, jesle proto logicky byly/jsou pro deti mladsi

http://cs.wikipedia.org/wiki/Mate%C5%99sk%C3%A1_%C5%A1kola
09. 06. 2011 | 10:11

Cristina Muntean napsal(a):

Alice, moc si Vás vážím, ale tento komentář se mi dalo náročně čist. To je tak omezený pohled, že je mi z toho zlé. At si každá žena zustane domu kolík chce, ale ne na penezích jiních, které musí pracovat, aby si jiné zeny a další "ohrožené cilové skupiny" užívaly. Je mi to jedno, kolik chcete byt doma. Budte, a budte štastná. Ale proč z toho dělat systém, který podporuje linost a neohleduplnost? Víte, kolik stoji jedna žena, která odchazí na materské a pak se suverenně vratí po třech letech uživání a chce místo zpátky? Nemám níc proti tomu, aby každá zena si dělala co chtěla. Pokud si může dovolit byt doma a užit si, fajn. Ale proč na peníze ostatních? To není fér a není fajn a to nemohu podporovat. Myslela jsem, že jste trochu otevřenější. Pškně jste mě překvapila.
09. 06. 2011 | 10:12

Josef30 napsal(a):

Rad bych chtel jeste neco dodat k poslednimu komentari p. Cristiana Munteanu. Neni rozhodujici jestli s nim souhlasim nebo ne, ale diskuter kultivonane a konkretne dokazal vyjadrit svuj nazor. Hlavne neutoci na autorku prispevku.
09. 06. 2011 | 10:21

Skogen napsal(a):

josef30, blábol. V poměru k HDP nemáme ve srovnání s Evropou nijak vysoké náklady na sociální systém.
09. 06. 2011 | 10:25

Karel napsal(a):

To Josef30 :

Vidím, že to nemá cenu, proto to Josefe zkusím to jinak, po Vašem způsobu :

Josefe, Kalousku, ODS, .... přestaňte Vy krást, a ještě dlouho tento system bude ufinancovatelný v podobné míře. TEČKA.
PS.

Viz. informace Skogen. K poměru HDP patří český sociální systém k NEJLEVNĚJŠÍM v EU.
A ještě jednou, z Kostarikou český sociální system nesrovnávejte !
09. 06. 2011 | 10:33

Josef30 napsal(a):

Jenom k panu Skogenovi. Evropa prestava byt co se ekonomiky tyce z celosvetoveho hlediska relevantni. Takze porovnavani se zadluzenymi staty neni vubec vypovidajici. Jde mi pouze o system, ktery dokaze spotrebovat jen to co dokaze vytvorit.
09. 06. 2011 | 10:35

Az napsal(a):

JQ vystihl pěkně myšlení určité skupiny lidí.

Nejde o to, mít kvalitní život, mít se dobře a radovat se z toho co dělám, jde jen o PRACHY a když někdo nemá stejně hloupé vidění světa, tak ho přinutíme! Přeci se nebude "flákat za naše peníze", že?
09. 06. 2011 | 10:40

Marcus Agrippa napsal(a):

Cristina Muntean:
je tady řada diskutujících, kteří opakovaně až hystericky upozorňují na nebezpečí imigrantů a"cikánů", kteří se údajně přes své ženy infiltrovali do celé Evropy. Jen pro připomenutí - nacistický Generalplan Ost počítal s likvidací slovanských národů ( tedy i Čechů ) skrz sterilizaci všech žen. Takže to chceme nacistický sen naplnit přirozenou cestou?! Zatím to jde na 110%. Takže to pak Silvii, honolulu, Čochtana a další nemusí vůbec trápit stavba minaretů - za chvíli tady nebude nikdo, komu by to vadilo.
09. 06. 2011 | 10:41

Josef30 napsal(a):

Drahy Karle, jsem zamestnanec, nevlastnim zivnostnensky list, takze nemuzu nic odecist ze sveho prijmu. Pracuji mimo misto bydliste, takze na vikendy se vracim domu. Co se tyka mista narozeni me zeny, tak jsem tim chtel pouze vyjadrit, ze kvalita vztahu mezi lidmi az tak nezavisi na delce materske dovolene.
V zahranici jsem zacinal jako umyvac v supermarketech a po vecerech a o vikendech jsem za vydelane penize navstevoval mistni college. Diky tomu dnes muzu pusobit v IT sektoru.
09. 06. 2011 | 10:44

suchánek napsal(a):

josef30: pracoval jste na tom umývání v supermarketech legálně?
09. 06. 2011 | 10:56

Skogen napsal(a):

josefe30, co je potom relevantní? Srovnání se zadluženými USA? Anebo hodláte razit zase nějakou českou třetí cestu, po které všechny předběhnete? Míněno ve zvyšování zadluženosti.
09. 06. 2011 | 10:58

Karel napsal(a):

To Josef30 :

OK.
Já Vám vracím způsob Vašeho myšlení.
To je vše.

Vy totiž argumentujete zúženým a tímto účelovým způsobem, tak jsem si jenom přisadil.

PS.
Vaše některé připomínky jsou reálné, ale na druhé straně odtržené od současné přítomnosti. Vzniká následně podivný argumentační mix.
09. 06. 2011 | 10:58

Lop napsal(a):

Převážně s autorkou souhlasím, ale je to opravdu český paradox. Většina lidí u nás chce principy sociálního státu (třebas i reformovaného oproti dřívějšku) a přitom s velkou převahou zvolí současné koaliční strany, které ho úspěšně boří.
09. 06. 2011 | 11:02

Martin Holiga napsal(a):

S paní Tejkalovou souhlasím, ale žel nejedná se ani o matku ani o děti, ale o to, komu vzít peníze, a ty se nejsnadněji berou právě rodinám s dětmi. Důchodcům vzít nechtějí, ti chodí volit a kdo jim veme, ten jistě prohraje. Tak se bere na druhé straně. Copak udělal náš pan premier, když dělal ministra sociálních věcí: zrušil přídavky na děti.
09. 06. 2011 | 11:08

Tomas B. napsal(a):

Co je a co není "dobře".

Víte, souhlasím s autorkou, že být s dítětem doma třeba do 4 let je asi dobře. Sledovat vývoj potomka je určitě fajn a užít si mateřství asi (pro většinu) taky. Říkám si, zda by nebylo lepší, aby dítě zůstalo s matkou doma alespoň do 6-ti let, než půjde do školy... A když jsme už u toho, není snad role matky jednou z nejpodstatnějších rolí ve společnosti. Neměla by tedy být matka podle toho ohodnocena? Třeba výplatou příspěvku ve výši "plné" mzdy právě do 6-ti let věku dítěte. A neměl by snad stát přispívat i na dítě samotné, protože zajištění potřeb dítěte přeci taky není zadarmo, jak každý jistě ví (někde jsem četl, že dítě do 6 let "stojí" půl milionu). To všechno bychom mohli označit jako "celospolečenský zájem" a na to by měl přispívat stát. Nebo neměl? NEMĚL!

V této zemi se spousta lidí fatálně mýlí, pokud jde o "sociální roli" státu. Stát by se měl starat o lidi, kteří se dostanou ne vlastní vinou a neočekávaně do tíživé sociální situace. Takovou situací prostě není mateřství, protože mateřství je jednoduše přirozenou součástí života. Tak je také mateřství chápáno za našimi hranicemi.

Není vůbec a ani trochu pravda, že by v Londýně, Bruselu, Mnichově nebo kdekoli jinde v EU nemohly být matky s dětmi doma do 2, 3, 4, 5 nebo 15ti let věku. Mohou, ale takříkajíc "za svoje".

My zde přeci vůbec nevedeme debatu o tom, zda má být matka s dítětem doma a jak dlouho. Debata je o tom, zda jí má stát z rozpočtu (našich daní) přispívat, jak dlouho a případně kolik.

Za reálného socialismu hnali komunisté matky do práce, rychle do výroby, do "boje o zrno". Po roce 89 klesla porodnost a nastoupil "západní" trend - být s dítětem co nejdéle doma - ovšem za "východních" podmínek. Myslím že už je načase vráti se k "normálu". Tedy ke stavu, kdy stát přestane strkat nos do mateřství a rodičovství, kdy stát přestane "sociálně-inženýrsky" řešit natalitu blbostmi jako je "porodné", rodičovské příspěvky a spol. a kdy odpovědnost za početí a péči o dítě bude na těch, kterým náleží - na rodičích. Kdy mateřství nebude "zvláštní stav", který je potřeba sociálně "řešit".
09. 06. 2011 | 11:10

suchánek napsal(a):

josef30: můžete mi odpovědět? zažil jsem osobně éru, kdy do US vycestovaly tisíce čechů nelegálně vydělávat dolary na turistické víza. pracoval jste v těch marketech legálně? (silně o tom pochybuju, nemělo by šanci vás to uživit)

proč jsou vždycky nejhlasitější výkřiky o tom, co nechci platit z mých daní od těch, co několik let okrádali jiné státy na daních?

pokud se pletu, omlouvám se. ale v tom případě mi zkuste napsat, kolik jste si v těch marketech po zdanění vydělal a jak jste z toho utáhl svůj pobyt a školu. díky
09. 06. 2011 | 11:13

Sladký napsal(a):

Člověk, který si neuvědomuje, že mateřství-rodičovství není ani zdaleka jen biologický či psychologický fenomén, že vůbec není neutrální vůči státu a stát nemůže být neutrální vůči němu (protože vymírání obyvatelstvá či stárnutí populace se ho ZATRACENĚ SILNĚ TÝKÁ!!
Tvrzení, že rodičovství je soukromou věcí dvojice či jednotlivce a státu se to netýká a státu do toho nic není není nic jiného,než primitivní ideologický žvást,který popírá realitu.
09. 06. 2011 | 11:18

Josef30 napsal(a):

Pane Suchanek
Mozna se budete divit, ale i kdyz jsem pracovat nelegalne, tak dane jsem platil, protoze jsem pocital s tim, ze si svuj pobyt pozdeji zlegalizuji, coz se mi podarilo. Dokonce jsem si oproti jinym Cechum platil soukromne zdravotni pojisteni(Blue shield). Co se tyka college, tak to funguje tak(kdybyste to chtel zkusit, cemuz bych se divil), ze zacnete na nejake community college(asi v prumeru 40 dolaru za kredit). Samozrejme si koupite jen tolik predmetu kolik zvladnete. Mimochodem, moje zacinajici gaze byla 60 dolaru denne.
09. 06. 2011 | 11:33

Xavier napsal(a):

Úvahy o tom, kdo komu co dluží jsou opravdu velice omezené. Všichni přicházíme na svět jako dlužníci a jako dlužníci svět opouštíme. Je dobře, když stihneme svůj dluh trošku splatit tím, že "pouštíme svůj chléb po vodě", tedy jednáme ku prospěchu druhých, aniž by nám z toho hned čouhal zisk. Samozřejmě, že můžeme uspořádat společnost takovým způsobem, že nebudeme brát ohled jeden na druhého a už vůbec ne na ty, kdo pomoc potřebují více než ostatní. Anebo můžeme podpořit ty, kteří myslí na budoucnost nejen svoji, ale také celého společenství. Těmito lidmi jsou rodiče, přivádějící děti, novou generaci našeho kulturního společenství. Jsou-li mezi nimi matky, jako je Alice Tejkalová, které dávají péči o děti přednost před vlastním pohodlím, abychom z plodů její obětavé lásky měli do jisté míry užitek my všichni ostatní, tak zasluhuje naši podporu. Naneštěstí dnešní vedení našeho společenství je tak krátkozraké, že rodičům třetího dítěte nepřiznají ani malou finanční podporu ve formě jednorázové příspěvku (porodné) s poukazem, že rodiče třetího dítěte už přece všechno mají. A to prosím v zemi, která se už dvě desetiletí pohybuje na nejspodnějších příčkách přirozeného přírůstku obyvatel. To je tak smutné, až je to směšné!
09. 06. 2011 | 11:39

suchánek napsal(a):

Josef30 napsal:
"Mozna se budete divit, ale i kdyz jsem pracovat nelegalne, tak dane jsem platil, protoze jsem pocital s tim, ze si svuj pobyt pozdeji zlegalizuji, coz se mi podarilo."

:-) a teď tu o Karkulce :-)

Josef30 také napsal:
"A autorce bych chtel navrhnout: zustante doma klidne do 10 let ditete. ale za sve. Nevim, proc bych na vas smysluplny a pohodlny zivot mel prispivat ze svych dani."

celá vaše současnost vznikla nelegální minulostí a okrádáním cizího státu na daních, tak si, prosím, neberte do pusy slušné lidi typu paní Tejkalové a vězte, že někdy je opravdu mlčeti zlato.
09. 06. 2011 | 11:42

Josef30 napsal(a):

Pane Suchanek
Jen jsem si dovolil rici svuj nazor. O okradani ciziho statu na danich rozhoduji urednici IRS ne vy.
Myslim, ze cela debata by mela probihat stylem zdali souhlasim nebo nesouhlasim s vyse uvedenym blogem a proc. Vy jste to presunul do hodnoceni me konkretni osoby, za to, ze jsem si dovolil rici svuj nazor.
09. 06. 2011 | 11:50

regenerator napsal(a):

Naprosto souhlasím s Občanem, podal přemýšlivý nepovrchní příspěvek.
Akorát doplním, že na světě je sedm miliard lidí, přírůstek od roku 2000 činil miliardu lidí a ten přírůstek se zrychluje. Doby, kdy bylo záslužné rodit děti skončily. Lidí je moc.
09. 06. 2011 | 11:54

mirka napsal(a):

"Jsem dostatečně svéprávná na to, abych o svém dobru rozhodla sama." To Vám nik nebere. O svém štěstí si rozhodujte sama ale za své - vydělala jste si dost na to aby jste to ufinancovala? ;-)
09. 06. 2011 | 11:56

Targus napsal(a):

To Josef30:

Josef30 napsal(a):
Vsem diskutujicim. Svym prispevkem jsem chtel pouze naznacit, ze soucasna uroven socialniho statu je neufinancovatelna.
09. 06. 2011 | 10:06

Nikoli, třicítkový Pepo, neufinancovatelné nejsou naše děti. Kdyby tomu tak bylo, velice rychle vymřeme.
Neufinancovatelné jsou stamiliónové až miliardové maxizlodějny kryté touto vládou, jakož vládami a parlamenty předchozími.

Jste schopen spočítat, kolik dětí by mohlo strávit šťastné dětství s mámou za 3 miliardy, o které měla být předražená stavba pražské čističky? Prozradím vám to. Je to 11 363 dětí. Slušné městečko.
Více, než desetina dětí, které se v ČR každoročně narodí.
Je to pro vás v poho, anebo se vám chce blít do klávesnice?
09. 06. 2011 | 12:03

sasa napsal(a):

Tomas B. proc kecate, 3 roky rodicovske byly zavedeny v 80.letech. Ctyrletou dovolenou prosadili lidovci pocatkem 90.let.
HDP v teto zemi porad roste, narozdil od poctu obyvatel. Takze vse je pouze v prerozdelovani. Cemu a komu davame prednost. Jestli matkam s detmi nebo vyvadeni penez do danovych raju.
09. 06. 2011 | 12:15

Josef30 napsal(a):

Moje posledni prohlaseni. Jak jste si vsimli z mych nazoru, tak jsem silne konzervativniho zalozeni. Nekomu se to muze libit, nekomu ne. To nechavam na kazdeho uvazeni. Ale nechapu co je konzervativniho na vami zminovane korupci nebo klientelismu. To neni ani pravicove, ani levicove. Je to jen a pouze zlodejna. A na te se ja nepodilim. A ani to nemeni nic na situaci, ze zdroje dochazeji....
09. 06. 2011 | 12:29

Monika napsal(a):

Ten článek mi mluví z duše. Naprosto souhlasím já jsem se o své děti taky starala sama do různých zařízení jsem je dávala jen na nejnutnější dobu. Až do jejich dospívání jsem chodila do práce na zkrácený úvazek. Vyrostli z nich úžasní lidé a krásné nezávislé osobnosti. Naprosto bych si nedovolila nikomu vnucovat svůj názor nebo se pohoršovat nad matkami, které svěří děti chůvám, to ne. Ale na druhou stranu to nutí trochu k zamyšlení proč si ty děti vlastně pořizují, když je svěří někomu cizímu na výchovu? Jak tam může být vidět otisk rodičů, pokud tráví většinu času s cizím člověkem?
09. 06. 2011 | 12:37

Občan napsal(a):

To wiki:

Jesle v NUTNÝCH případech pro děti od jednoho roku, obvykle se přijímaly děti v 18ti měsících, dřív ne.
Přijímané dítě se muselo umět samo obsloužit - tzn. že muselo umět jíst lžící, pít z hrnečku, říci si o nočníček a ten správně použít a alespoň rozumět řadě slov a krátkým větám.
Děti byly v jeslích v malých skupinkách - většinou to bylo 7, max. 9 dětí na "tetu", která měla k ruce pomocnou vychovatelku a pomocnici. O děti se samozřejmě staraly všechny tři, ale odpovědnost nesla vysoce kvalifikovaná zdravotní sestra.
De facto tedy byly dvě, max. tři děti na dospělou ženu - tedy stejný počet jako v běžné rodině. A z mohu říci, že se jim "tety" věnovaly špičkově. V podstatě to bylo totéž, jako když ve vícečetné rodině má matka k ruce služku a chůvu.

Jistěže to takhle nemuselo fungovat úplně všude, ale moje sestra pracovala v jeslích 20 let jako "teta", takže moc dobře vím, jak náročnými zkouškami musela projít, když ji příjímali a kolik se toho musela učit v průběhu praxe. Dostat se do jeslí bylo snem mnoha dětských sester a nebol to vůbec snadné.
09. 06. 2011 | 12:57

Fanda napsal(a):

Prodloužená mateřská je jistě prospěšné pro dítě a také pro matku. Naopak se obávám, že objevující se propagace časného návratu matek do zaměstnání a budování jeslí, třeba i podnikových, není ničím jiným, než vytvářením mínění ve společnosti, které by mělo předcházet k razantnějším opatřením k převedení dalších sociálních nákladů ze státu na občany. Troufám si tvrdit, že se tato státní kalkulace nebude příliš týkat zvláště středně a níže kvalifikovaných žen, protože jenom těžko takové ženy s dítětem seženou zaměstnání, a budou-li se moci vrátit na svoje původní, velice rychle se jich budou chtít zaměstnavatelé zbavit a podaří-li se do zákoníku práce dát propuštění bez důvodu, budou to mít snadné.
09. 06. 2011 | 12:58

mia napsal(a):

Díky za váš článek, ztotožňuji se s ním, český systém považuji za snad jedinou vymoženost,kterou máme. Pokud reagujete na paní Brixi,rozumím tomu :-)
09. 06. 2011 | 13:05

Občan napsal(a):

sasa napsal(a):
"Tomas B. proc kecate, 3 roky rodicovske byly zavedeny v 80.letech. Ctyrletou dovolenou prosadili lidovci pocatkem 90.let.
HDP v teto zemi porad roste, narozdil od poctu obyvatel. Takze vse je pouze v prerozdelovani. Cemu a komu davame prednost. Jestli matkam s detmi nebo vyvadeni penez do danovych raju. 09. 06. 2011 | 12:15 "

Drobná oprava:

Mateřská byla placená do 1 roku dítěte, a to půl roku 90% platu a poté cca 900.- Kč (v dnešní měně cca 10000.- Kč) mateřský příspěvek. Poté mohla žena zůstat s dítětem dále do tří (resp. 4, resp. 7 let podle počtu dětí a jejich zdravotního stavu) let doma, zaměstnavatel byl povinen jí místo držet, avšak rodina dostávala už jenom přídavky na dítě a příspěvek na bydlení (drtivá většina rodin s dětmi). Plus pochopitelně slevu na daních, která živiteli snižovala daně o třetinu při prvním dítěti. U dalších se sleva neptrně snižovala, ale při třech dětech už živitel neplatil prakticky žádnou daň ze mzdy.
09. 06. 2011 | 13:05

Pavel napsal(a):

Přečetl jsem si nejdříve informace o autorce a teprve potom článek. Asi právě proto mne hned v úvodu rozesmálo: "Tvrdě jsem pracovala ...."

Paní, vy jste tvrdě nepracovala. Celou svou profesní kariéru jste napojená na stát a veřejné instituce, celou dobu vás živí právě jen veřejnost, na které parazitujete. Nikdy jste nezakusila soukromou sféru, proto se laskavě nevyjadřujte o práci, kterou jste nikdy nevyzkoušela.

Paradoxně proti samotnému názoru prezentovaném v článku nemám až tak výhrady. Nebýt toho namyšleného úvodu, tak bych se pod to podepsal.
09. 06. 2011 | 13:06

Občan napsal(a):

Zdá se mi to, nebo je řada žen píšících sem opravdu velmi sobeckých, bezohledných, neschopných empatie, přesvědčených o své mateřské dokonalosti a výšin svého sociálního postavení opovrhujících ženami, které nemají jinou možnost než jít po krátké mateřské co nejdříve pracovat?
09. 06. 2011 | 13:09

aredhel napsal(a):

Milá autorko!
Tedy, tolik nenávisti a závisti v těch komentářích, to jsme celí my, Češi...smutné je to:-(
Zajímalo by mě, kolik z rýpajících diskutujících bylo kdy s dětmi na mateřské. To by potom o té "dovolené" mluvili jinak. Kdo nebyl, nepochopí, zbytečná diskuse s nimi.
Pěkně si užijte zbytek mateřské a do práce se vraťte až uznáte za vhodné, tak to má být! Vždyť se ještě napracujete...
09. 06. 2011 | 13:11

JK napsal(a):

Bohudík už se mě toto rozhodování netýká. Byla jsem se svými dětmi doma ráda, bavilo mě to stejně jako autorku. Mít děti je krásné. Dokonce i tehdy, kdy by je člověk nejraději nabídl k adopci. Dokud to šlo, měla jsem zkrácený úvazek. Práce bylo stejně, peněz míň, i tak mi to stálo za to. Přesto své dceři doporučím, aby se do práce na částečný úvazek vrátila co nejdřív. Stejně tak jsem ochotná pomoci i rodině svého syna. Jsou totiž profese, ve kterých dochází k rychlému vývoji. Nejsme všechny novinářky nebo psycholožky, abychom se profesně obešly bez kontaktu s kolegy. Ne každou profesi jde dělat doma. Svému dítěti se v některých případech víc věnuje matka, která je s ním celý mimopracovní čas, než matka, která je s ním sice pořád, ale věnuje se hlavně smejčení a vaření a trajdání po obchodech. Není rozhodující, kolik času s dítětem stráví, ale jak ho stráví.
09. 06. 2011 | 13:15

MC napsal(a):

Autorka by mohla mít dost inteligence na to, aby jí došlo, že aby stát mohl někomu dávat, tak musí také někde brát. Kdyby jí to došlo, tak by ale nemohla napsat: "...nevnucovaly, a nechaly nám náš podařený český sociální systém. Nikoho neomezuje, nikomu neškodí. Právě naopak". Neboli může být s dětmi doma třeba 10 let, když jí to tak bude vyhovovat, může na to klidně mít i nějaký sociální systém, ale ať tedy nikoho nenutí jej financovat, financovat jej budou muset ti, kteří chtějí být tak dlouho doma. Ovšem rázem se jí celá představa o ponechání svobodné volby (tedy včetně jejího (ne)financování z cizích peněz) zhroutí jako domeček z karet. Povinnost financovat pochopitelně někoho omezuje (když je nucen pod hrozbou vězení to platit) a někomu také škodí (on přijde o peníze, které jsou přesměrovány k autorce, která mu sice chce ponechat svobodu jít dříve pracovat, ale zároveň se tváří, že její svobodou je zůstat za jeho peníze doma).
09. 06. 2011 | 13:23

Karel napsal(a):

TO konzervativnímu jedinci popř.
TO Regenerator

Ano lidé přibývají, toho si už všimnul v jiném příspěvku "filosov" a lehkoživka Payne.
Jenže v EU domácí populace ubývá, i v ČR !
Lidé přibývají naopak v Africe, Asii a Jižní Americe, takže vaše NSDAP SOCIÁLNÍ INŽENÝRSTVÍ probíráte na špatné půdě.

Jak napsal někdo drsně nahoře,
to co se nepodařilo Hitlerovi pomoci zamýšlené sterilizace českých žen a tím decimace následné českého národa,
dokáže Kalousek a jeho ideologie - a lépe !

TO Josef30 -
mě nezajímají Vaše řeči o Vašem nekradení, mi vadí Vaše vyzdvihování morbidní a zároveň zlodějské "rozpočtové" ideologie.
09. 06. 2011 | 13:27

Alice Tejkalová napsal(a):

Děkuju za všechny komentáře, myslím, že diskuse je v tomhle případě zapotřebí, ale momentálně mi v médiích chybí a problematika mi připadá nazíraná dost jednostranně. Pobavil mě Občan - služku nemám a závoďáci rozhodně nejsme, v tom to nespočívá. A lidmi, kteří pracují rukama či v supermarketech rozhodně nepohrdám, můj táta pracoval rukama celé mé dětství, protože to tehdy bylo lépe placené a máma s námi mohla být déle doma... Dnes je mi upřímně líto, za kolik někteří lidé musejí pracovat, ale věřte mi, že VŠ pedagog, nebo alespoň mladý VŠ pedagog v humanitním oboru, je hluboko pod celorepublikovým průměrem. A Johanno, já na úřady běhám, prostě to jde. A s internetem jde dneska uspořit takového obcházení. No a když to jde, vypravím se s kočárem, jak na bojovku :-)
Úspora na daních, aby nebyl potřeba příspěvek, méně přerozdělování, ano, to by se mi líbilo, ostatně takhle by šlo řešit víc výdajů, ale já bohužel po scénách a kauzách posledních let nevěřím, že by se takhle ambiciózní plán podařilo v českých podmínkách splnit.
Nepohrdám ani chůvami a zaměstnáním na částečný úvazek, jak už jsem napsala, chci se zapojit přesně takhle, abych vydělala nějaké peníze, ale hlavně, abych neztratila kontakt s profesemi, které mám moc ráda. Vím, že jsou okolnosti, kdy to nejde jinak než dát dítě do jeslí nebo hlídat. Jsem prostě jen bytostně přesvědčena o tom, že malým dětem, zejména miminkům, je nejlíp co nejvíc času s jejich rodiči (eventuálně prarodiči). A kdo někdy na vlastní oči viděl šestinedělní dítě, tak mě snad bez obtíží pochopí. A je fajn, když stát něco podobného umožňuje.
Milá Cristino, co je na péči o děti přesně líného? A pohodlného? Příspěvky od rodičů do jeslí a školky také nepokryjí celé náklady na jedno dítě v tomto zařízení, víte? Je to taky dotované. A kolik by stálo moje místo a moje zapracování nazpět, to by mě celkem zajímalo. Jako novinářka jsem OSVČ a ve škole za mě nemají nikoho, koho by museli zaučovat. Navíc náš pan profesor ekonomie, kterého si moc vážím, nás učil, že každá matka na mateřské dává šanci jednomu potenciálnímu nezaměstnanému. Podle mě je to jen otázka pohledu na svět.
09. 06. 2011 | 13:39

Občan napsal(a):

Paní Tejkalová,

a jak jste přišla na nesmysl, že by snad nějaká matka šla do práce od šestinedělního mimina?
Kolik si myslíte, že má dnes matek rodiče v penzi? Žena se dvěma dětmi NESMÍ do důchodu před 60. rokem života. Moje paní, chudinka malá, půjde za 12 let do důchdou v 62 letech (ZATÍM). Já o rok dřív, protože jsem starší. Pokud budeme mít vnoučata, tak už budou dávno chodit do školy.

Váš ekonom Vám vykládal nesmírné bláboly. Ale Vám to zjevně stačí pro opilost Vaší "velkodušností". Žena na mateřské nikomu žádnou šanci nedává - dočasně najatá síla prostě dostane termínovanou smlouvu a za dva, tři roky letí zpátky na ulici.
Mimochodem; na jednu stranu tvrdíte, jak jsou VŠ pedagogové špatně placení a na druhou stranu tvrdíte, že nepohrdáte chůvami. Máte vůbec představu, kolik stojí KVALIFIKOVANÁ chůva na hodinu? Od 250.- Kč/hod., paní Tejkalová. Za 4 hoďky hlídání byste vyplázla jedenapůldenní PRŮMĚRNÝ příjem.

Máte poněku extrémní názory, paní Tejkalová, a svým mateřstvím jste poněkud zmámená.
09. 06. 2011 | 14:02

Honza H. napsal(a):

Autorka blogu má rozumný pohled.
09. 06. 2011 | 14:05

neo napsal(a):

Paní Tejkalová,

je to sice ambiciózní, ale ne nereálné. Ale máte pravdu. Takto odvážný krok se bojí udělat asi jakákoli vláda...
09. 06. 2011 | 14:15

almost glossed™ napsal(a):

Tomas B: K tomu, abyste pochopil, proč do tří až čtyř let ANO a do šesti let NE, stačí alespoň základy vývojové psychologie a průměrná emoční / sociální inteligence.
09. 06. 2011 | 14:26

1234 napsal(a):

máte pravdu, paní Tejkalová, zrušení našeho systému mateřské by jen vedlo k tomu, že by se spousta matek s dětmi ocitlo bez prostředků, nová místa by asi kvůlivá tomu nevznikla, nehledě na to, že tím není nijak zajištěno dítě.
09. 06. 2011 | 14:28

Občan napsal(a):

Ve Francii stojí veřejné jesle a školky 1 euro/hod. a o službu je obrovský zájem. Tak velký, že obce a stát staví dalěší školky a jesle. Dávají tam děti lékařky, učitelky, obchodnice, managerky, dělnice, služky, vědkyně, sestřičky - kdejaké ženské. A ty co CHTĚJÍ a MOHOU SI dovolit být s dětmi doma, jsou doma.
Žádnou falešnou adoraci mateřství tam neřeší.
Tady stát vzývá mateřství, aby nemusel přiznat, že sociální systém a pracovní trh jsou tak zničené, že ženy s dětmi nemají šanci ani tak, ani tak. Že to, co měli komouši na školky, jesle, přídavky, příspěvky a jánevímcoještě, je všechno rozkradeno, pracovní místa nejsou a ženám není CO nabídnout.
09. 06. 2011 | 15:00

neo napsal(a):

Občan,

i u nás seženete soukromé školky do 6000 za měsíc, ty státní levněji a i tak se držkuje že se nemá platit poslední rok.
09. 06. 2011 | 15:39

Občan napsal(a):

To neo:

Ve Francii je to veřejná služba a cena je nastavena tak, aby aby si tato zařízení mohly dovolit i nejchudší ženy. Cca 25.- Kč/hod. je výrazně méně než stojí obdobná zařízení v ČR. Nemluvě o tom, že v ČR jesle prakticky nejsou a školek je zoufale málo.
Nemluvě o tom, že i ty nejminimálnější PLATY jsou ve Francii 2x vyšší než PRŮMĚRNÁ mzda v ČR. Takže cena školek a jeslí dále klesá, že...
09. 06. 2011 | 15:49

Milan napsal(a):

Feministky smrtelně nenávidí rodinu a proto ponoukají ke zničení všech politickoprávních opatření, která rodině aspoň trochu ulehčují reprodukci lidského rodu v drsné zbožněpeněžní společnosti.
09. 06. 2011 | 15:58

neo napsal(a):

Občan,

ty co si nemohou školky dovolit mají oporu v rodičovském příspěvku a mohou zůstat doma s dítětem. Ty co chtějí do práce mají u nás školky zdarma. Pokud není místo, tak mají soukromé školky s cenami od 4 do 50 000 měsíčně, samozřejmě dle zaměření.
09. 06. 2011 | 16:06

dasa napsal(a):

Vážená paní Tejkalová, děkuji za článek; líbí se mi a souhlasím.
Pokud jde o diskuzi, zase jednou jsem si ujasnila, proč internetové diskuze až na výjimky nečtu :) Nechci tím říct, že se tu nedají najít podnětné příspěvky - jen je mi trochu úzko z toho, kolik přispěvatelů není schopno nebo ochotno se kolem sebe trochu porozhlédnout a alespoň na chvilku vyjít za plot své vlastní zahrádky. Je mi jasné, že kultivovaná diskuze k věci je jen "idealistovo přání", ale byl by to příjemný zážitek, nemuset číst výkřiky o služkách, popřípadě o tom, jak kdokoliv mimo soukromý sektor neví, co je to práce apod.
Mějte se hezky, pište dál a hodně odvahy ;)
09. 06. 2011 | 16:09

danka napsal(a):

Jsem šťastná, že jsem se syny mohla být na mateřské v době, kdy ještě v našem státě nevládla asociálnost! Jinak Ti, kteří zde píší, že ať si jsou na mateřské ženy za své, tak v tom případě si vážení postavte ty jesličky také za své, a nechtějte je financovat od státu!Pokud chce někdo dělat kariéru, tak na co si pořizuje děti? Na to ,aby je strkal do jeslí!?! Dneska si děti pořizují ženské před přechodem a pak na ně nemají nervy.Paní Tejkalová fandím Vám!
09. 06. 2011 | 17:25

Az napsal(a):

Když tady čtu ty "občany" a "josefy", tak se mi zvedá žaludek.
Jediné štěstí je, že v reálném životě je vás dramaticky méně než na internetových diskuzích.
09. 06. 2011 | 17:54

Tužka napsal(a):

Tužka napíše, četla jsem si, paní autorko,...přeji Vám,..vám, to štěstí, jen ať trvá nerušeně. Tužka a úsměv, prosím
09. 06. 2011 | 18:04

Občan napsal(a):

To neo:

Nemáte pravdu. Jaksi z toho výčtu vyjímáte ženy "mezi tím". Tedy ty, co ještě nejsou úplně chudé (pak jim příspěvek ve výši 7600.- Kč/měs skutečně nahradí mzdu), ale nemohou si ani dovolit soukromá zařízení nebo chůvy. A to je většina žen mezi "uklizečkou" a "topmanagerkou".

Občas se vyplatí uvažovat v širších souvislostech...
09. 06. 2011 | 18:04

gaia napsal(a):

systém mateřské dovolené je skutečně světově unikátní a tak dlouhou dobu ženy skutečně nikde na světě na mateřské nikdo nepodporuje. Placení do 4 let věku dítěte zavedli lidovci počátkem 90. let zřejmě proto, aby paní Luxová měla nějakou kačku pro sebe a též aby vyřadili ženy z trhu práce a zdánlivě zmírnili stoupající nezaměstnanost. A ty slípky jim na to skočily a ještě si myslely, jak je to pro ně a jejich děti dobré.
Systém je špatně nastavený, to vám řekne každá matka.
09. 06. 2011 | 19:32

Honza napsal(a):

"Systém je špatně nastavený, to vám řekne každá matka."
No, každá zjevně ne, zdá se, že paní Tejkalová říká pravý opak....
09. 06. 2011 | 20:02

Skogen napsal(a):

gaia, to je hodně troufalá generalizace, na tu vás každý hravě dostane :) A, ehm, nějaká ta podpora tak kategorického tvrzení by nebyla? Docela by mě to zajímalo...
09. 06. 2011 | 20:34

MS napsal(a):

Paní Alice,

jsem matkou dvou náctiletých dětí. Těsně před mou první mateřskou se uzákonila čtyřletá rodičovská dovolená, a nálada ve společnosti byla taková, že mne odsuzovala, když jsem chtěla jít do práce po roce od porodu. Dodnes lituji, že jsem i přes odpor svých nejbližších (rodičů, tchýně a manžela) neprosadila svou a nešla pracovat! Ale to neznamená, že lituji času stráveného se svými dětmi.

Jsem přesvědčena, že společnost typu USA je svobodnější a hlavně společností bez předsudků! Pokud je jen DOPORUČENÍ dát mamince volno na šestinedělí, je to správně.
Každá žena – každá rodina se musí rozhodnout, co a jak chce a co proto je ochotna udělat. Společnost, která se tváří, že ženu podporuje, ale dává ji almužnu a následně po mateřské ji diskriminuje, je společností špatnou. A taková je naše společnost.

Vy jste finančně zajištěná a šťastná matka, žijete v ghettu podobně postižených lidí (a věřte, že vím, o čem mluvím), tudíž Vás dnes nic netrápí, přeji Vám to i Vaší rodině a doufám, že se to nezmění.

Bohužel Váš model je menšinovým.
Sama to vlastně píšete ve svém článku. Vy (Vaše rodina) jste se tak rozhodla, Vy vlastně ani peníze od státu nepotřebujete. Když se zamyslíte nad částkou rodičovského příspěvku, když se ze svého ghetta přenesete k většině, zjistíte krutou realitu. A to nemluvím o následném začlenění do pracovního procesu.
Tím nemám na mysli jen sama sebe, nastupovala jsem do práce, když se vyhazovalo, ale vidím to dnes kolem sebe znovu. Osobně nyní mám štěstí - jsem v ideálním věku – mým vrstevníkům se výpověď nedává. Kdo myslíte, že dostával nyní výpovědi. Mladý holky, u kterých hrozí těhotenství a matky malých dětí!

Proč mladý holky? Protože jsme společnost plná předsudků a každý si myslí, že mu stejně za chvíli odejde na tři roky mateřskou, radši si tu nechá kluka, ten mu zůstane a předci bude muset živit rodinu….

NE, NE a znovu NE. Pro ženy je lepší společnost typu USA. Vidím to denně kolem sebe. Otevřete oči a prosím, zamyslete se, poznávejte okolí, sociální vazby a sociální chování nás všech.
09. 06. 2011 | 21:36

Lila napsal(a):

Gaia

Za které matky mluvíte? Ve svém okolí se setkávám s přesně opačnými názory; dnešní maminky, které samy zažily kolektivní zařízení mnohdy už od šesti měsíců věku, uvažují hodně podobně jako autorka blogu. Převážně jde o vysokoškolačky, tedy žádné slípky, jak je nazýváte. Asi mají jinak nastavené životní priority než vy.

Jen pro zajímavost: U nás byly jesle zavřené kvůli minimálnímu zájmu, přihlášeno bylo okolo 9 - 10 dětí (většinou z okolních obcí), ve skutečnosti jich chodilo okolo pěti a město na provoz jeslí doplácelo 1,2 milionu ročně.
09. 06. 2011 | 21:47

Skogen napsal(a):

MS, cokoliv činíte na nátlak, není úplně v pořádku. To je příčina a vy to víte. V tomto nejde o délku mateřské. Upřímně řečeno, dokud člověk (týká se matky i otce) není samostatný v rozhodování a přiměřeně respektován okolím, neměl by usilovat o rodičovství, bude pak bojovat na více frontách současně a celkově to bude těžší. Paní Tejkalová vystupuje jako suverénní žena, která má svobodnou volbu.
09. 06. 2011 | 21:51

MS napsal(a):

Skogen

udivuje mne, jak doslovně berete zkrácenou informaci přes internet. Doporučuji i Vám myslet. Toť vše, co mohu říci k Vašemu příspěvku. :-)

Zamyslete se sám nad sebou, kolik věcí denně uděláte na "nátlak" druhých. Pokud tvrdíte, že nic, tak jste buď egoista a nesnesitelný člověk, neumějící udělat kompromis, nebo neumíte vnímat věci kolem sebe.
Myslím si, že ani jedno není pravdou. :-)
09. 06. 2011 | 22:14

Skogen napsal(a):

MS, dostala jste mne. Všechno nebo nic. Získala jste všechno, já nic. Budiž vám to přáno. Ale nalezla jste tu kýženou rovnováhu? Řekl bych, že ne... Chcete-li, vyjádřete se nezkráceně, ale proboha tak, ať to Aktuálně nesloží. Víte, dělat kompromis neznamená bezvýhradně se podřídit, ale přistoupit na dohodu. S tím, že jste si vědoma okolností a podmínek a nebudete se muset snižovat k sebelítosti.
09. 06. 2011 | 22:27

Robinsonka napsal(a):

Pěkné čtení, souhlasím - až na poznámku, profese, kde je umožněno v ČR pracovat na částečný úvazek je menší počet. Ve většině profesí v obchodní sféře firmy práci na zkrácený úvazek nepodpoří, protože vedení zastává názor, že to není výhodné.
09. 06. 2011 | 22:27

MS napsal(a):

Skogan
paní Tejkalová vystupuje jako slepice. Upozorňuji, že jsem v její situaci před sedumnácti roky vystupovala, stejně jako ona - jako slepice.

I já jsem měla svobodnou volbu, zvolila jsem jak jsem zvolila. Jak jsem napsala, nelituji léta strávená s dětmi. Lituji léta potom, lituji diskriminaci a pohrdání právě takových lidí jako jste Vy. Huba plná vznosných keců a skutečné jednání úplně jiné!
Upřímně - já jsem vyhazovala mladý holky, mámi s dětmi, které jsou pořád s nimi doma a lidi před důchodem, především když jsem věděla, že už se do důchodu těší. Pud sebezáchovy, který mimo jiné spoluvytváří společnost kolem nás.

No, kdo kolem Vás za poslední roky dostal vyhazov, přiznejte si to! a potom teprve melte hezký slova, která jsou lživá.
09. 06. 2011 | 22:30

Skogen napsal(a):

MS, já vámi ale nepohrdám, jen mám odlišný postoj. Vyjasňujeme si pohledy, vy obohacujete mě a .... No, třeba jen vy mě... Nevadí mi to.

Ten třetí odstavec nehodlám rozebírat, to je vaše věc. Poperte se s tím.
09. 06. 2011 | 22:39

Carla napsal(a):

Každý chce vyšší materský príspevok, dlhšiu platenú materskú dovolenku, skorší odchod do dôchodku, nižšie dane, nižšie odvody, nulové poplatky za lieky, dotovanú dopravu, atď, atď atď.
Mám iba jednu otázku: kde na to všetko vziať? Je síce pravda, že sa dosť kradne z verejných zdrojov v ČR i v SR, ale aj keby sa nekradlo, myslím, že na vyššie uvedené požiadavky by to nestačilo.
Vždy je veľa ľudí, ktorí vedia, ČO by sa malo urobiť, ale strašne málo ľudí, ktorí by vedeli, AKO to urobiť.
PS:
Ja som sa vrátila do práce po roku, no mám výhodu, že svokra býva neďaleko nás. Malého sme dali v 3 rokoch do škôlky, aj keď ho babička naďalej chcela varovať,lebo v tomto veku už dieťa potrebuje kamarátov. Naša obec škôlku podporuje, aby mladí ostávali na dedine.
Ja som vyrastala v 80. rokoch a vtedy materská nebola 3 roky, ale menej. Tiež som skoro šla do škôlky, ako najstaršia som mala zodpovednosť za mladších súrodencov, keď mama bola v práci- a vôbec to nepociťujem ako krivdu. Naučilo ma to pracovitosti, samostatnosti, zodpovednosti.
09. 06. 2011 | 23:04

Skogen napsal(a):

Carla, já jsem zase mohl dojíždět na nižší stupeň ZŠ autobusem. A zadarmo :-O
09. 06. 2011 | 23:07

Alice Tejkalová napsal(a):

Občane, to není nesmysl, ale v některých zemích realita, je vidět, že jste zmámen svým egem a neobeznámen se sociálními systémy jinde. Nepovím, najděte si, obohatí Vás to :-))) A ještě Vám prozradím, že jinde je to po třech měsících, to jsou děti taky ještě celkem malinké, myslím. A moje poslední nápověda je, že se ty země jako "vzory" teď několikrát objevily v některých médiích. Jo, a když se vytahujete na mého profesora ekonomie, jmenovaného prezidentem, tak se blýskněte - jakou odbornost máte garantovánu Vy?
09. 06. 2011 | 23:24

mia napsal(a):

Všichni,co máte pocit, že matky s dětmi do tří let nemají právo dostávat od státu podporu, jelikož je to příliš drahé...
Osobně si myslím, že pokud by se měl řešit tento problém,tak až potom, co se vyřeší palčivější problémy typu korupce, transparentnost zakázek apod. Jsem absolutně přesvědčená, že investice do dětí se vyplatí nám všem. A že mnohem více peněz vyletí komínem těmito cestami. Myslím,že matkám nebude chybět porodné, ale podpora během prvních tří let ano. Krom toho byste zatížili především muže,kteří by je museli uživit, neboť náš systém je maximálně nepružný. Podívejte se,jaký je hlad po školkách a stále jich není dost. Např. na základě nastavených podmínek bude mé dítě do školky přijato až nebudu na mateřské,tedy v 6 letech,neb mám další dvě. Kdo si myslí, že by najednou vzniklo spoustu zařízení (přes noc),kdyby byla zkrácena mateřská,tak se mýlí! U nás by nastalo dlouhé přechodné období, na které by mladé rodiny maximálně doplatily, především děti. A to si nepřeji, nebo ať to potká děti těch,co tu křičí,že na tohle tedy přispívat nechtějí. Tak na co jiného by chtěli? Ach jo... :-(
10. 06. 2011 | 00:15

mia napsal(a):

Všichni,co máte pocit, že matky s dětmi do tří let nemají právo dostávat od státu podporu, jelikož je to příliš drahé...
Osobně si myslím, že pokud by se měl řešit tento problém,tak až potom, co se vyřeší palčivější problémy typu korupce, transparentnost zakázek apod. Jsem absolutně přesvědčená, že investice do dětí se vyplatí nám všem. A že mnohem více peněz vyletí komínem těmito cestami. Myslím,že matkám nebude chybět porodné, ale podpora během prvních tří let ano. Krom toho byste zatížili především muže,kteří by je museli uživit, neboť náš systém je maximálně nepružný. Podívejte se,jaký je hlad po školkách a stále jich není dost. Např. na základě nastavených podmínek bude mé dítě do školky přijato až nebudu na mateřské,tedy v 6 letech,neb mám další dvě. Kdo si myslí, že by najednou vzniklo spoustu zařízení (přes noc),kdyby byla zkrácena mateřská,tak se mýlí! U nás by nastalo dlouhé přechodné období, na které by mladé rodiny maximálně doplatily, především děti. A to si nepřeji, nebo ať to potká děti těch,co tu křičí,že na tohle tedy přispívat nechtějí. Tak na co jiného by chtěli? Ach jo... :-(
10. 06. 2011 | 00:16

mia napsal(a):

Já jsem osobně ušetřila státu rok mého rodičovského příspěvku,neb mám děti od sebe jen dva roky a další dva mu ještě ušetřím,neb další je rok od druhého :-) To je ode mne velice hezké,že? ;-) Také do školky nás nevezmou,neb jsem na rodičovské, takže i dotovaná školka nebude dotovat mne - možná dám syna do soukromého zařízení - protože ve 4letech už prostě potřebuje být s jinými dětmi - takže někomu pomohu k výdělku, můj muž se bude muset více otáčet,čímž také tý naší ekonomice pomůže...no co byste po nás ještě nechtěli :-)
10. 06. 2011 | 00:35

danka napsal(a):

MS:
Dle Vašich blábolů musím konstatovat,že Vy jste nebyla slepice, ale Vy jí stále jste (narozdíl od paní Tejkalové)! Jestli Vámi po mateřské někdo pohrdal, tak dětmi to jistě nebylo. Myslím, že i když byla uzákoněna mateřská do 4 let, tak jste na ní celé 4 roky být nemusela!?! Mohla jste si začít dělat sama na sebe a z domova. Jenže to by jste neměla klid od dětí, jako v práci! Začátkem devadesátých let k tomu byly dobré podmínky.Jsem ráda, že tu nemáme společnost jako v USA bez předsudkú, protože bez předsudků se dnes= těžce asociální.
10. 06. 2011 | 03:16

Targus napsal(a):

Všem zapáleným feministkám:

Nikdo vás přeci nenutil dřepět 4 roky na mateřské. Klíďo jste mohly jít bouchat po 3 týdnech od porodu, když to považujete za nutné, prospěšné a zdravé, a mateřskou nepobírat. Moje babi mi říkala, že šla kopat do brambor za 2 dny, zkuste to po ní.

To MS:

kdo vám brání si zabalit a vypadnout do JůEsEj užívat svobody? Byla jste už někdy dál, než v sousedním údolí a zkoušela se uživit vlasními končetinami?
Pozdravujte levné americké zubaře. Extrakce zubu přijde na cenu zpáteční letenky do Evropy.
10. 06. 2011 | 07:41

Zdena napsal(a):

Vážená paní Tejkalová,
přeji Vašim dětem pěkné dětství a Vám prima rodinu.Škoda,že tak zodpovědných rodičů není více.
10. 06. 2011 | 10:00

Alena Čechová napsal(a):

Promovala jsem v roce 1990. Po škole jsem nemohla sehnat práci, poněvadž jsem byla jako potenciální matka neperspektivní. Pak jsem se vdala, narodili se mí synové, mateřský příspěvek byl tehdy 1200 Kč. Po 3 letech jsem se chtěla začít pracovat a opět jsem jako matka malých dětí práci sehnat nemohla. Jednak kvůli tomu, že jsem dlouho nepracovala a v mém oboru mi "ujel vlak" a taky proto, že jsem opět jako matka malých dětí byla pro zaměstnavatele neperspektivní. Nemusím snad dodávat, že jsem nikdy už ve svém oboru nepracovala a peníze na mé vzdělání takzvaně vyletěly komínem. Podotýkám také, že jako matka velmi temperamentních dvojčat jsem se velmi zdráhala své děti někomu cizímu svěřit, porotože jsem věděla, co chlapci dokáží.
Přesto tu situaci, kdy je matka s dětmi "doma" až do jejich 4 let, považuju za svého druhu anomálii, za luxus vyšších vrstev, které si to mohou dovolit. Nebo za příklon k dobrovolné skromnosti, kdy se prostě rodina bez jednoho příjmu po jistou dobu obejde a ráda ten konzum vymění za čas, strávený bytím s dítětem. Je to jen pár let. Jenže nežijeme v homogenní společnosti a spousta lidí prostě takto žít nechce. A nejen ti, co už víc skromnosti prostě neunesou (samoživitelky např.) Taky například vysoce kvalifikované ženy, které si prostě nemůžou dovolit ztatit ve svém oboru několik let.
Osobně úplně nechápu ten vzrušený tón příspěvku, protože pokud vím, Nečasova vláda se nechystá příspěvek zarazit, jen jeho čerpání učiní jaksi spravedlivějším. Prostě všichni rodiče nakonec dostanou stejně peněz. Nikdo se nechystá matky nahánět do práce po šestinedělí.
10. 06. 2011 | 10:28

gaia napsal(a):

Skogen Lila

proč je současný systém MD nastavený špatně?
mluvím ze svých zkušeností, neb jsem již vše zažila. Paní autorka má osmiměsíční děti, to již tak matka příroda zařídila, že je nabitá hormony , možná ještě kojí a tudíž ji zajímá jediné-blaho jejích dětí a být co nejvíce s nimi. Je to tak správně, tak to chtěla matka příroda a je to pro ni i její děti nejlepší a nakonec i pro jejího zaměstnavatele, neb žena navbitá hormony a se satrostí o 2 děti by jistě v práci ani doma plnohodnotný výkon nepodala a pro své děti i v práci byla jen zdrojem stresu.
Je zde ale otázka, jak dlouho má žena ve 21. století celou svou bytost věnovat na oltář mateřství.
Zajděme do historie. I staří Řekové vymezili mateřskou výchovu pouze do 6 let, kdy se dětem věnovala plně matka. Potom byli chlapečci vyjmuti z rodiny a jejich výchově se věnovali pouze muži, aby je naučili vojenskému řemeslu a 7 cnostem ve smyslu řeckého učení kalokagathia. Dívky zůstavaly s matkami a místo vojenství se učili od nich starat se o domácnost, ale ta kalokagathia byla i pro ně. Z tohoto vycházel i J.A. Komenský, který tu mateřskou výchovu měl též do 6 let.
Může ale v 21. století matka rezignovat na svůj profesní rozvoj a třčet doma 6 let?Jak by pak obstála na trhu práce?
Současný systém je postavený na filozofii lidovců, že žena je pro ten kostel, postel kuchyň a děti. Bylo to navrženo pro styl paní Luxové, která byla 20 let doma, aby pořád měla kapesné. Je toto však vhodné pro každou ženu? Každé ženě postaví manžel v Chocni rehabilitační středisko, které žena pronajímá a z toho žije a nemusí ji vadit, že je z trhu práce vyřazená?
V 21. století by děti měly být součástí života ženy a ne jenom jediným posláním a tudíž by ji neměly z ničeho vyřazovat, ale spíš jen obohacovat.

Takže MD, 4 roky je příliš dlouhá doba pro ženu i pro zaměstnavatele, pokud má 3 roky držet ženě místo. Na její místo musí vzít někoho na dobu určitou, o což zas takový zájem není a lidé nejsou motivovaní a pokud mohou, brzy utečou na perspektivnější místo,tudíž je to komplikace pro zaměstnavatele, která ve výsledku diskriminuje bezdětné ženy při přijímání do práce.Navíc za ty 3 800 nebo jak to vychází při 4leté mateřské stejně žádná nevyžije a je to jen kapesné pro ženy boháčů.
Navíc systém je velmi komplikovaný a neustále se mění, např. nyní zas návrh, že všichni dostanou stejně a to 220 000Kč a bude jen na nich, na jak dlouho si to rozloží. Tudíž ženy, které mají děti třeba jen o pár měsíců rozdílně staré mají různé podmínky. Je tudíž i velmi náročný na administrativu a málokdo se v tom vyzná.
Běžná žena si stejně nemůže z finančních či profesních důvodů pobýt doma 4 roky, dnes zaměstnavatelé velmi zkoumají tzv. díry v profesním životopise a kdo byl dlouho mimo má velký minus.
Žena je závislá finančně na muži, ta almužna ji nepomůže a diskriminuje tím ženy bez partnerů, mnohé pak musí řešit své finanční problémy třeba babyboxem, což je zhůvěřilost a řešení sociálních problémů přímo asociální od jeho tvůrce.

Takže současný systém adorovaný autorkou je vhodný tak leda pro ženy, které si pořizují děti jako výdělečnou činnost, že jich mají spoustu a žijí ze sociálky a přídavků a mateřskou mají jako jistý příjem po delší dobu. Nebo pro ženy boháčů, aby měly kapesné, pokud jim manžel vše odpočítává, aby si mohly občas něco koupit bez ptaní.

Ale normálním ženám v 21. století by vyhovovala spíš kratší rodičovská(tak 18 měsíců až 2 roky), ale s lepším zajištěním,aby mohly být samostatné a mateřství pro ně neznamenalo finanční phromu a pak následná kvalitní předškolní výchova garantovaná státem.A pak zapojení do práce bez diskriminace. A toto by více vyhovovalo i jejich zaměstnavatelům.

Psala jsem spíš o rodičovské dovolené, k mateřské výhrady nemám, ženy by měla mít placené volno nějaký čas před porodem a po dobu kojení.A placené jako při době nemoci.Platí si přeci pojištění.
10. 06. 2011 | 10:58

Roman napsal(a):

Aby se občané měli lépe musí do demonstrací jako v r.1989 jinak to nepůjde !Tato vláda podporuje obohacování se milionářů a opsaky utahuje obyčejným obnčanům !Musíte si občané vybojovat novou vládu a to jedině levicovou !Pravicová je pro milionáře !!Ať poctivé nebo zloděje a podvodníky !
10. 06. 2011 | 11:00

gaia napsal(a):

mia

nedostatek školek je jen v Praze. A děti ve 4 letech skutečně kolektiv školky vůbec nepotřebují, zvlášť pokud mají sourozence. To věděli staří Řekové i J. A. Komenský. Je to jen předsudek, nebo lenost matek, které se dětem nechtějí věnovat.
Targus
si plete mateřskou a rodičovskou a pod pojmem feminismus vidí jen strach z nadvlády žen, takže ani nemá cenu na něj reagovat.
10. 06. 2011 | 11:04

ZDENKA napsal(a):

Paní Tejkalová,
velice Vám zavidím, že můžete zůstat tak dlouho doma a užívat si plně svých dětí.
Já se chystám nastoupit na mateřskou (odmítám používat slovo DOVOLENÁ, protože to je zápřah na 24 h denně s občasnými přestávkami na odpočinek) příští rok a dost se bojím, jak vyjdeme s penězi. Nemám totiž bohužel takové možnosti, jako chodit do více zaměstnání, a v tom, co mám, si přes tvrdou práci zase tolik nevydělám (oproti loňsku mi spadl příjem zhruba o třetinu).
Chci Vás ale upozornit, že přestože máte pár kamarádek, které můžou pracovat na částečné úvazky a navíc je jejich zaměstnavatel vstřícný, že toleruje jejich někdy možná i častou nepřítomnost v práci kvůli péči o nemocné děti, nelze tvrdit, že je to tak úplně všude, ve všech městech ČR.
Tipla bych si, že Vaše známé zřejmě taky vystudovaly vysokou školu = mají tedy vyšší příjem i lepší možnosti než moje spolužačky ze ZŠ a kamarádky.
Ty, co pracovaly v továrně nebo v samoobsluze, se už nemůžou vrátit zpátky na částečný úvazek a horko těžko shánějí aspoň brigádu... Což ovšem obnáší např. 2 víkendy prodávat za 2000 Kč celkem (a může člověk pracovat jakkoli tvrdě, může být vstřícný k zákazníkům, ochotný atd., a stejně to k ničemu není - konkrétně tato kamarádka má 2 malé děti, které jsou často nemocné, takže i zaměstnavatelé radši vezmou někoho jiného, kdo nebude pořád chybět).
Nedávno vyhodili z jedné redakce grafičku jen proto, že má malé děti, s kterými je často doma - bohužel časopis nepočká, až se děti uzdraví, práci za ni museli dělat jiní... Takže si nadřízení vymysleli, že udělala hrubou chybu, a předložili jí výpověď.
Já bych taky ráda třeba pracovala z domova, až bude dítě větší, ale nejsem si jistá, že seženu takovou práci a ještě za ni dostanu adekvátně zaplaceno. A to mám taky vysokou školu.
10. 06. 2011 | 11:46

mia napsal(a):

gaia:
opravdu nejdem z Prahy :-), neházejte to na pražáky. Jsem z okolí Benešova! Středočeský kraj. Můj syn má doporučení od psycholožky, foniatričky,logopedky atd, že potřebuje dětský kolektiv kvůli opožděnému vývoji řeči.Jste velmi, ale velmi mimo. Nebojte, zaplatíme mu soukromou školku - 6000 kč. Ale platit to 3x bychom opravdu neutáhli.
10. 06. 2011 | 13:29

mia napsal(a):

A jestli vám to z mé strany připadá lenost,styďte se.
10. 06. 2011 | 13:37

gaia napsal(a):

je dobře, že autorka napsala tento blog a podobu mateřské by měly prodiskutovat skutečně ženy. Tak, aby to vyhovovalo právě jim. Zatím v parlamentu vládnou samí muži a ženy potřebovali jen kvůli tomu, aby mohli na bilboardech vystvit jejich stehna. a některé ženy v parlamentu skutečně dělají všem ženám jen medvědí službu a do rozhodování o takto ženské otázce ani nemají co mluvit, nebo jsou samy mimo.
Současná podoba mateřské a rodičovské byla však nastavena již před 20 lety a jelikož pokrok jde dopředu a dnes je to vše jinak než bylo před 20 lety(např. prý až 60% prvních dětí se nerodí do manželství, držet někomu místo 3 roky, když některé firmy mají život přímo jepičí, vyšší věk rodiček...), mělo by se na toto též reagovat. a ne že se jen každý půl rok budou dělat nějaké kosmetické a úpravy, které akorát zmaou účetní.
10. 06. 2011 | 14:04

Marek Kobera napsal(a):

To Sladký:

Tak to jste tu psychologickou analýzu zjednodušil a zdeformoval. Četl jsem poměrně přesvědčivé řádky, které říkaly, že je to přesně opačně. Dívky to mají těžší - vnímají v určité době matku jako konkurenci a otec dost často moc přístupný není.
15. 06. 2011 | 00:03

Marek Kobera napsal(a):

To Občan:
Mně se skutečně "líbí", jak opovrhujete termínovanými smlouvami. Já jsem v životě žádnou jinou neměl a patrně ani mít nebudu. A co stravenky? Pobíral jste je celý život? Myslím, že pro Vás to dnes musí být docela šok.
15. 06. 2011 | 12:41

Marek Kobera napsal(a):

To Alena Čechová:

A jaký obor jste to vystudovala?
15. 06. 2011 | 19:25

Marek Kobera napsal(a):

To gaia:

Váš příspěvek je, jak to říct slušně?...nekompetentní.

Na jednu stranu označujete rodičovský příspěvek jako kapesné a almužnu, na druhou stranu prý "současný systém adorovaný autorkou je vhodný tak leda pro ženy, které si pořizují děti jako výdělečnou činnost, že jich mají spoustu a žijí ze sociálky a přídavků a mateřskou mají jako jistý příjem po delší dobu" Protože, jestli dobře počítám, tak na dorovnání toho, co mají běžné ženy by tyto ženy musely těch dětí mít 6 až 7.
16. 06. 2011 | 00:08

Marek Kobera napsal(a):

To gaia:

Takže, jestli jsem to správně pochopil, tak Váš návrh je, aby se znova zavedla síť jeslí, kde budou státem garantované odbornice se starat o děti v souladu s nějakými standardy kvality a patrně budou placené přímo státem. To je zajímavé, protože včera jsem viděl v TV pořad o tom, jak nemá stát ani na překladatele znakové řeči, třebaže jejich placení má povinné ze zákona. Ale budiž.
16. 06. 2011 | 00:21

Marek Kobera napsal(a):

To Alice Tejkalová:

Souhlasím s Vámi s tou připomínkou, kterou jste uvedla o částečných úvazcích.
16. 06. 2011 | 12:55

JanaK. napsal(a):

Náš stát pokračuje v politice - vyždímat a zahodit.Stále se kecá o tom,jak je nutné zvyšovat věk odchodu do důchodu.Přitom podpora právě politiky "mít děti" je ta nejdůležitější. Já mám dvojčata 13 letá a jsem šťastná, že jsem s nimi mohla být skoro 3.5 roku doma a věnovat se jim.dnes vidím,že se vyplatilo.Ano, bylo to v době,kdy jsem brala 2600,-mateřskou a jen sunar stál 1500,- měsíčně.jenže my jsme s manželem byli zvyklí se uskrovnit,pokud to bylo potřeba.A tak jsem vařila podle babičky(zužitkuj co se dá),šila jsem a pletla ze zbytků,děti měly látkové pleny,brala jsem sekáče útokem(i na oblečení pro nás dospělé).A v pohodě,protože jsme žili ve víře, že pro děti není nic lepšího, než být s rodiči doma.Jenže dnes je mnoho mladých lidí úplně na dně,když nemají stejný standard žití,jako před mateřskou.A další děti nechtějí nebo jdou pracovat.kdo tu tvrdí, že ženy na mateřské vyžírají ty pracující, tak je totální blázen.investice do dětí je ta nejnávratnější ivestice jak pro rodinu tak pro sát.Vždyť vychováváme další pracovní sílu,další možné vynálezce,další možné osvícené lidi.Dnes se vše jen přepočítává na prachy.je tak hezké,když se k vám tulí dítě,když vám oplácí svou lásku.Jenže to dnes mnozí za hodnotu nepovažují.Rodina ustoupila do pozadí.propaguje se singl život,jen se proboha nevázat.nebo si sice pořídit dítě s partnerem,ale nebrat se,vždyť by to mohlo připomínat jakýsi závazek.Už v Malém princi se říká:jsi zodpovědný za to,co jsi k sobě připoutal! Chybí nám generační soužití,všichni jen práce,práce,peníze,peníze!Já osobně jsem dlouhou mateřskou nic neztratila.Jsem vysokoškolsky vzdělaná,mám vysoce kvalifikovanou práci,ale stíhala jsem se dovzdělávat a především jsem si nastavila již dopředu své priority.A těmi jsou rodina a děti. I dnes,pokud bych měla volit,jsou rpo mě tyto dvě "komodity"nejdůležitější.A pokud by více lidí smýšlelo takto, odrazilo by se to i v politice a celkovém stavu společnosti.Společnost upadá,protože upadají tradiční hodnoty.To říkají ti chytří(např.J.Keller -významný sociolog)ne jen já.No,jak říkala moje prababička,chraň nás ruka Páně!
28. 07. 2011 | 07:34

Elisabeth napsal(a):

Milan napsal(a):

Feministky smrtelně nenávidí rodinu a proto ponoukají ke zničení všech politickoprávních opatření, která rodině aspoň trochu ulehčují reprodukci lidského rodu v drsné zbožněpeněžní společnosti.

MIlane dejte si obklad. nebo cokoliv jineho, co vam pomuze.

Naopak, feministky se snazi a vzdy snazily aby byly zeny v rodinach spokojene. Aby mohly , alespon trochu , mit vliv na svuj zivot.
28. 07. 2011 | 14:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy