Paralympijský fotoblog II.

06. 09. 2012 | 23:15
Přečteno 3201 krát
Fotbal zrakově postižených je na paralympiádách jedním z nejoblíbenějších kolektivních sportů. Anglicky se nazývá Football 5-a-side, to proto, že na každé straně hraje 5 hráčů, 4 z nich mají zalepené oči a přes ně klapky, aby se srovnaly případné nuance ve zbytcích zraku, pátý je vidící brankář "navigátor". V míči jsou rolničky a během hry je slyšet pouze halekání obou brankářů a trenérů. Následující fotky jsou z utkání ve skupině o 5. - 8. místo v paralympijském turnaji mezi Velkou Británií a Čínou, které vyhráli právě Číňané 2:1 na penalty.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

To vypadá jako realizovaný vtip proti lidskosti.
07. 09. 2012 | 10:11

stejskal napsal(a):

Dost často se zde odehrává debata, proč média píší o tzv. pěně dní, tedy o tom, co kdo kde z politiků řekl, napadl jiného, zaútočil a nepíší o věcech pozitivních, o tom, co se komu povedlo, co může být inspirací pro druhé.

V této souvislosti zde někdo napsal, že média sice svým způsobem veřejné mínění spoluvytvářejí, ale především jsou jeho zrcadlem, tedy odrážejí stav společnosti. Coby komerční produkt (jejich vydávání, vysílání apod. prostě něco stojí, a pokud mají mít nějaký dosah, není to málo), musejí psát o tom, co lidi zajímá, aby vůbec mohla vycházet (pokud to nedělají, nikdo je nečte či nekupuje a zaniknou).

Tento text o lidech, kteří překonávají sami sebe, svůj hendikep, zaznamenal deset hodin po své vyvěšení ani ne dvě stě návštěv a jeden příspěvek. Každý kontroverzně pojatý blog politika či politického analytika zaznamená ve stejné době NEJMÉNĚ desetkrát více a většina debatujícíh se vášnivě pře, kdo z nich je větší "blbec".

Co tím chci říct? Ani vlastně nevím. Jen dávám k zamyšlení.

Díky za blog, paní Tejkalová. Na ten fotbálek se někdy určitě zajdu podívat.

Libor Stejskal
07. 09. 2012 | 10:41

gaia napsal(a):

u pana Bobka o zvířátkách také lidé málo diskutují.

Je to asi tím, že sem chodí spíš lidé rodu homo politicus, ostatně politických blogů je zde převaha a když jsem psala jednou panu Procházkovi, kdy zas napíše něco o hadech, tak mi odpověděl, že toto jsou politické blogy a tak o hadech jen zřídka.

Je to zaměřením blogů a ty politcké zde vedou, tudíž to přitahuje tak zaměřené lidi.

Jako v zakouřené knajpě byste se mohl ptát, proč je tam tak málo nekuřáků nebo na nudistické pláži málo lidí, co se stydí..
07. 09. 2012 | 11:02

stejskal napsal(a):

Ano, to zní logicky, paní gaio.

Tyto stránky ale nejsou určeny především politickým blogům. To, že jich zde je převaha, vyplývá též z logiky věci. Lidé zabývající se politikou (ať už laicky či profesionálně) chtějí (ti druzí potřebují), aby se jejich úvahy dostaly k co nejvíce lidem. Proto řada z nich nabídku na blog přivítá a je při jeho psaní (tedy alespoň nějaký čas) většinou dost aktivní.

Za těch pět let jsem oslovil desítky (spíše stovky) lidí, kteří něco zajímavého dělají, mají nějakou zajímavou zkušenost - pěstouny, lékaře, kynology, šachisty, sommeliéry, filatelisty, numismatiky, spisovatele... dohromady mnohonásobně více než kolik nabídek jsem rozeslal politikům. Jenže většinou neúspěšně. Takoví lidé mají zpravidla v takto pojatém prostředí ostych (jsou ještě ochotni psát pro lidi podobně zaměřené, ale vystavovat své názory různým útokům a výpadům lidí, kteří si na net chodí vybíjet své frustrace, se jim nechce. Nedivím se.)

Výsledek je ten, že tyto stránky jsou mylně považovány za stránky politických blogů :-)

Nestěžuji si, zkouším to pořád dál. Kdybyste věděla o někom zajímavém, kdo sem chce psát, dejte mi vědět. Jen pro zajímavost: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/libor-stejskal.php?itemid=2740

Libor Stejskal
07. 09. 2012 | 11:19

Anna napsal(a):

Obdivuji každého, kdo dokáže žít naplno navzdory handicapu. Děkuji za tento blog.
----------

Dobrý den, pane Stejskale,

patřím k těm, kteří volají po mnohem větším počtu pozitivních zpráv v médiích. Až jich bude převaha, jistě se podstatně zvýší i jejich čtenost (nevím, jestli je to správný výraz) a sledovanost. I nyní patří úspěchy našich nehendikepovaných sportovců mezi velmi sledované, přestože jsou to pozitivní zprávy.

Právě paralympionici jsou příkladem pozitivního myšlení. Je možné si o něm přečíst různé články a návody. Já tu uvedu jedno doporučení:
Vyhýbejte se depresivním novinovým titulkům - vyhledejte si něco humorného nebo optimistického.
http://psychologie.doktorka.cz/pozitivni-mysleni---jak-na-to-/

Pan Kašparů tu před pár dny napsal:
Pokud před desetiletími bylo její náplní jen studovat a léčit duševní nemoci a poruchy, jak hlásala prostá definice, dnes se na psychiatry obrací stále více dětí, mladistvých i dospělých, kteří netrpí žádnou duševní chorobou v pravém slova smyslu, ale jsou ze svého života nešťastní a unavení. Jednoduše řečeno – nenalezli smysl své existence, nedovedou žít přirozeně lidským životním stylem a hledají tedy někoho, kdo by ony často dvacetileté starce nasměroval.
-------

Myslím, že na tom mají nemalý podíl média. Pozitivních zpráv je jak šafránu, přitom by jich bylo třeba. I rad, jak se dobrat k pozitivnímu myšlení. I rozhovorů s úspěšnými, jak se k úspěchu dobrali. A tím nemyslím jen herce a nehendikepované sportovce. Ale i naše středoškoláky, kteří byli úspěšní na mezinárodních kláních, s účastníky SVOČ, s vědci, lékaři...

Toť mé zamyšlení. Hezký den
Anna
07. 09. 2012 | 11:34

stejskal napsal(a):

Souhlasím, paní Anno,

ale jak píšu výše, je to trochu začarovaný kruh. Tento blog (a vůbec pozitivní, nekonfrontačně psané texty resp. jejich čtenost) bohužel ukazuje, že realita je poněkud komplikovanější, než jen že by ji "spravilo" chovat se podle Vámi uvedeného receptu (i když osobně mi Váš koncept velmi konvenuje a snad je vidět, že se docela snažím, abych ho na blozích v mezích možností prosazoval).

Hezký den.

Libor Stejskal
07. 09. 2012 | 11:43

Anna napsal(a):

Souhlasím, pane Stejskale,

ale zakopaný pes je podle mě v postavení zisku finančního pro média nad zisk čtenářstva, diváctva, posluchačstva.

Jsme vrstevníci, takže Vám jistě nemusím vysvětlovat, jak moc se lišily zprávy v médiích za totáče a nyní. Jak jsme zdárně budovali a ve všem převyšovali kapitalistické nepřátele :-)
A noviny se prodávaly, přestože tam bývala jen zanedbatelná Černá kronika, lidi se dívali na televizi, poslouchali rádio - ono se to na všechny linulo odevšad, nebylo úniku. Ale zcela jistě to bylo pro psychiku lidí lepší, než ta veškerá téměř všudypřítomná negativa nyní. Pak nemáme mít blbou náladu.

Tož asi tak. Hezký den
Anna
07. 09. 2012 | 12:32

stejskal napsal(a):

To s tím velmi úzce souvisí, paní Anno.

Za bolševika platil média stát, nemusela si na sebe vydělat a také si ani vzdáleně nevydělávala. Za to ale musela psát jen to, co schválila vládnoucí mafie.

V netotalitní společnosti si na sebe vydělat musí (a zároveň samozřejmě musí něco vydělat i svému majiteli). Jedinou možností je najít "díru" na trhu (tedy uspokojit zájem určitého segmentu společnosti). Proto se některá média obracejí na méně vzdělané lidi, jiná na více, některá na bohaté podnikatele, jiná na zahrádkáře apod.

Není to samozřejmě ideální (třeba stát či bohatá korporace se může snažit média ovlivňovat pomocí zadávání velkého objemu inzerce, a také se to děje. Jenže jakmile se nějaké médium u svých čtenářů zprofanuje, znevěrohodní, je mu to stejně málo platné. Musí prostě brát ohled na čtenáře).

Ale nic lepšího si představit neumím. V tomto případě je zájem konzumenta (čili čtenáře) a boj o něj podle mne jedinou možností, jak to může fungovat (a zaplaťpánbůh za internet, který především je konkurencí nejen finanční, ale i ideovou, a všechna média to musí brát v potaz).

Zdali bylo to, co píšete, pro psychikun lidí lepší, než to, co se dozvíte z médií nyní, je myslím dost sporné. Sám za sebe (ale znám takových víc) mohu říct, že je tomu jednoznačně naopak. Možná to chce si ta pozitiva víc aktivně vyhledávat a ne čekat, až mi je někdo přinese. V nejrůznějších médiích jich nacházím spousty. Ale zároveň vím, že nezanedbatelná část čtenářů a diváků to takto nevidí a ani je to nezajímá. "Blbá nálada" není dílem médií, řekl bych. Blbou náladu buď člověk má, nebo ne (tehdy jako dnes). A když ji má, tak zpravidla hledá, čí je to vina. Opačně to kupodivu neplatí ;-)

Libor Stejskal
07. 09. 2012 | 12:55

Anna napsal(a):

Souhlasím, pane Stejskale,

chápu, proč tomu bylo tak za totáče a proč je tomu tak nyní. Soudě dle sebe a mých vrstevníků - mediální masáži jsme se za totáče smáli, takže na psychiku pozitivum.
Patřím k těm, kteří si pozitivní zprávy vyhledávají, skvělý je na to internet.
Přestože bulvární plátky čte asi spousta lidí, ne všechny noviny zveřejňují podobné články. Což je chvályhodné.

Nejsem psycholog, ale dle doporučení pro pozitivní myšlení vyhýbat se depresivním novinovým titulkům (odkaz jsem zde uvedla), se dá soudit, že negativní zprávy na blbou náladu vliv mají. U mě stačí si přečíst nebo vidět, co se děje v naší politice, jaké korupční případy se objevily... a mám blbou náladu. Víte, mám pocit, že u nás už to bereme tak, že korupce, předražené zakázky a "já na bráchu - brácha na mě" je běžná věc, navíc u nás těžko postižitelná.
Proto bych vítala víc zpráv o slušných a úspěšných lidech.

Omlouvám se za nařčení, že za blbou náladu můžou média. Není tomu tak. Můžou za ni naši vrcholní představitelé, tuneláři, korupčníci, zloději (i per)... protože nebýt jejich špatného hospodaření, činů a chování, byly by jen pozitivní zprávy.

Díky za Vaše reakce, dobrala jsem se tak zakopaného psa.
Hezký den
Anna
07. 09. 2012 | 13:45

gaia napsal(a):

když si najde v internetové džungli nějaký článek 200 lidí za den, tak myslím, že to není zas tak špatné.

Já si našla ještě baltimoresun,kam jsem často chodila , ale představte si, co mi provedli.

Nechají mi přečíst jen 10 článků za měsíc a pak chtějí 95 centů. Ty já nemám ani nevím, jak bych jim je měla poslat a tak mám utrum.
Vůbec nevím , co se děje v Americe a jak hráli Ravens fotbal.
A jim je jedno, že jim klesla čtenost o 1 Evropana méně.
Ameriku nám dávali20 let za vzor, ale tohle je velmi smutný konec.

A jak pozoruji posledních 20 let, že z Ameriky sem první dojde většinou to, po čem nic není, pak budoucnost médií i bohulibé snahy editora vidím spíš černě.

Ale ten fotbal by klidně mohli hrát i zdraví, myslím, že by to bylo docela sranda. My v dětství hráli zas na sardele, to se také hrálo když nebylo nic vidět, v tělocvičně potmě za dlouhých zimních večerů. Byla legrace.
07. 09. 2012 | 19:46

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy