Normální nenormálnost a nenormální normálnost

09. 10. 2008 | 11:05
Přečteno 4781 krát
Honza, mentálně handicapovaný strýc mého bývalého přítele, byl první postižený člověk, se kterým jsem se v necelých šestnácti viděla na bližší vzdálenost než čtyři metry na ulici, a dost živě si pamatuju, jak jsem se toho setkání bála. Vůbec jsem netušila, jak se mám chovat. Pak nadešel den D a Honza s Downovým syndromem mi úplně normálně podal ruku a usmál se. Takhle standardní průběh seznámení byl tím posledním, co jsem ve svých nevědomých obavách očekávala.

Letos je to jedenáct let, co se kamarádíme, a já jsem mu vděčná za to, že mi pomohl překročit propast, která do té doby mezi mnou a světem lidí s handicapem byla.

Dělat reportáže ze sportu postižených pro mě ze začátku znamenalo především zajímavou možnost poznat nové odvětví. A valila jsem oči. Lidi jen s pomocí rukou a trupu dokázali normálně přeplavat bazén dvakrát rychleji než já, basketbalisté na vozíku normálně ze sedu stříleli koše do výšky, kam stěží dohazuju ze stoje, a co teprve, když jsem poprvé hrála pingpong proti člověku na vozíku. Franta Glazar, čerstvý stříbrný medailista z mistrovství Evropy v Záhřebu, mi nabídl trénink. Samozřejmě došlo na zápas, před kterým mě z legrace hecoval. „Jen počkej, kamaráde, uvidíš, zkrátím ti to pěkně za síťku a povíme si,“ plánovala jsem si v duchu a poťouchle jsem se usmívala při představě natahujícího se vozíčkáře, který se mi posmíval.

Zkrátila jsem, ale v tu ránu byl míček zpátky na mojí půlce. Franta tam prostě dosáhl. Nebudu to protahovat, normálně mě zmasakroval, od druhého setu ve mně definitivně padly poslední mentální zábrany a v duchu jsem mu nadávala jako každému jinému soupeři, který mě drtí.

Ani mě v tu chvíli nenapadlo, že by to mohlo být nenormální. Normálnost je totiž hodně relativní pojem. Opravdu intenzivně jsem si to uvědomila po letních paralympijských hrách v Aténách v roce 2004, kde jsem byla jako tisková zpravodajka českého týmu a bydlela v paralympijské vesnici. Když jsem se po třech týdnech vrátila domů, byla jsem v pražských ulicích taková nesvá. Něco nebylo normální. Pořád jsem přemýšlela, čím to je, až mi to došlo. Všichni kolem byli nehandicapovaní!

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Zdeněk Vanech napsal(a):

Dobrý den, paní Tejkalová,

díky za Váš lidský a empatický přístup k lidem s handicapem.

Přeji Vám a lidem jako jste Vy co nejkrásnější den.
09. 10. 2008 | 12:00

Nuba napsal(a):

Milá a hezká paní Tejkalová,

děkuji Vám za povídání a držím Vám palce.
Mnohým z tzv. normálních lidí by prospěla životní zkušenost možná něco ve smyslu delšího ponoru nadzvednutého čumáčku do nelibě vonícího exkrementu. Snad by potom byli ochotni vzít na vědomí, že žebřík, po kterém se snaží mocí mermo drápat k pofiderním výšinám, má zpráchnivělé šprušle.

Jsme skutečně tak "nenormální", že si to, co má opravdu nějakou cenu většinou uvědomíme, až když nám dá život hodně za uši ?

Přeji Vám vše dobré
09. 10. 2008 | 12:25

třebaKarel napsal(a):

Pan Tejkalová ,
Nuba musela opisovat - prostě mi to oslovení vyfoukla před nosem .
Jak to mají jiní nevím , ale jsem rád že žiju ve velké rodině , kde se setkáte s různými
lidskými nedostatky , Downův syndrom nevyjímaje .
Je dojemné jak přítomnost takového člověka dovede dospělé okolo sblížit a udělat z nich aspoň na chvíli malé děti . Bez toho bych nezažil spoustu hezkého , stejně jako Vy a věřím kdokoliv s osobní zkušeností . tK
09. 10. 2008 | 14:26

KVS napsal(a):

Mno, už jsem si někdy říkala, že bych si mohla otevřít taky takové vošahávací kursy. Víte jako: tady si můžete potřást packu s mým mužem, národnosti cikánské, a tak se přesvědčiti, že skutečně nekouše.... myslíml že pro řadu spoluobčanů by to bylo doopravdy překvapení. KVS
09. 10. 2008 | 14:33

Alice Tejkalová napsal(a):

Díky za pěkné přivítání!
09. 10. 2008 | 15:32

adresa Londyn napsal(a):

London zdravi, fandi, je nadsen a malicko se pousmava (mile) nad jistymi komentari. jen tak daaaaal ;)
09. 10. 2008 | 18:24

Líný černý pes napsal(a):

Dnes se jakákoli odchylka od toho, co je považováno za normál či standart, bere jako nedostatek. My starší jsme byli vychováváni v rodinách, kde mnozí, kteří prošli válkou nebo koncentrákem byli, jak říkal strejda (sám bez ruky a oka), nekompletní. Nám to ani nepřišlo a ani dnes nepřijde divné, asi nevyžadujeme stejnost u všech. Jen mne kdysi v Moskvě dostalo, že váleční invalidé bez obou nohou jezdili na jakési destičce opatřené kolečky a odráželi se od země buď rukama nebo jakýmisi dřevěnými odrážítky. To byl sakra šok.
09. 10. 2008 | 20:46

norma napsal(a):

Paní Tejkalová,
děkuji. I v mé rodině je psychicky nemocný člověk a Vaše povídání mně zahřalo jak se říká "na duši"
10. 10. 2008 | 10:03

Marko napsal(a):

to KVS:
Já bych to nedělal.Z rozvodových stání zajisté víte,že lidem se nedá věřit,mužský je nesvéprávný element a když ženská chce,svede i Comtura!A zvláště,když při tom naštve jinou ženu!
10. 10. 2008 | 15:04

basketball shoes napsal(a):

A zvláště,když při tom naštve jinou ženu!
29. 07. 2009 | 04:26

jordan shoes napsal(a):

Comtura!
29. 07. 2009 | 04:27

tiffany napsal(a):

myslíml že pro řadu spoluobčanů by to bylo doopravdy překvapení. KVS
29. 07. 2009 | 04:28

ugg napsal(a):

Z rozvodových stání zajisté víte,že lidem se nedá věřit,mužský je nesvéprávný element a když ženská chce,svede i
29. 07. 2009 | 04:28

ed hardy napsal(a):

Dnes se jakákoli odchylka od toho, co je považováno za normál či standart, bere jako nedostatek
29. 07. 2009 | 04:29

wedding dresses napsal(a):

We're also happy to work with corporates as well, inasmuch as they're ready to embrace a little bit of change. Put it this way. We'll work with intrapreneurs as well as entrepreneurs.
17. 08. 2009 | 18:58

louis vuitton outlet napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 17:21

louis vuitton replica napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
19. 08. 2009 | 19:44

vuitton napsal(a):

Přírodní zdroje rostlinných bílkovin, vitamínů, minerálů, stopových prvků a vlákniny.
16. 09. 2009 | 19:27

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 05:09

replica watches napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 16:33

free online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 19:53

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 01:55

Links of London Jewellery napsal(a):

It was around ten-thirty, I guess, when I finished it. I wasn't tired, though, so I looked out the window for a while. It wasn't snowing out any more, but every once in a while you could hear a car somewhere not being able to get started.
31. 03. 2010 | 11:12

laptop battery napsal(a):

laptop battery: http://www.uk-laptopbattery...
Acer Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Sony Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
Toshiba Laptop Battery: http://www.uk-laptopbattery...
laptop battery http://www.ukbatterystore.c...
Acer Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
HP Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
IBM Laptop Batteries http://www.ukbatterystore.c...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
03. 04. 2010 | 16:35

cheap watches napsal(a):

normálních lidí by prospěla životní zkušenost možná něco ve smyslu delšího ponoru nadzvednutého čumáčku do nelibě vonícího exkrementu. Snad by potom byli ochotni vzít na vědomí, že žebřík, po kterém se snaží mocí mermo drápat k pofiderním výšinám, má zpráchnivělé šprušle.
06. 04. 2010 | 10:30

replica watches napsal(a):

My starší jsme byli vychováváni v rodinách, kde mnozí, kteří prošli válkou nebo koncentrákem byli, jak říkal strejda (sám bez ruky a oka), nekompletní. Nám to ani nepřišlo a ani dnes nepřijde divné, asi nevyžadujeme stejnost u všech. Jen mne kdysi v Moskvě dostalo, že váleční invalidé bez obou nohou jezdili na jakési destičce opatřené kolečky a odráželi se od země buď rukama nebo jakýmisi dřevěnými odrážítky.
06. 04. 2010 | 10:31

replica watches napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více v
07. 04. 2010 | 03:18

replica watches napsal(a):

A myslím, že Jakub Kašpar uhodil hřebíček na hlavičku v posledním odstavci - proč Tošovský nelobboval za horní zákon? Vyjasnilo by se to (minimálně v severních Čechách) jednou provždy...
07. 04. 2010 | 03:36

Montblanc watches napsal(a):

I do NOT ordered a and I don’t confirmed anything.I ony generate a kind of a account on your side, because I want to know with option I have by the payments.If I make the decision to order a Alain Silberstein watches.... I am interest in the Baume & Mercier watches. So please give me a special price and inform me I witch way it is possible to pay.
09. 04. 2010 | 08:14

laptop battery napsal(a):

TOSHIBA PA3285U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2C Battery http://www.batteries-shop.n...
HP HSTNN-UB02 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP HSTNN-LB31 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 417066-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3384U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3356U-1BRS Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3191U-1BAS Battery http://www.batteries-shop.n...
SONY VGP-BPS2 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 338794-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP 367759-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
APPLE A1175 Battery http://www.batteries-shop.n...
ACER BATCL50L Battery http://www.batteries-shop.n...
26. 04. 2010 | 13:03

laptop battery napsal(a):

HP 346970-001 Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Inspiron 600m Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Pavilion dv6400 Battery http://www.batteries-shop.n...
IBM X41 Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Inspiron 6400 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP HSTNN-LB09 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Pavilion DV1000 Battery http://www.batteries-shop.n...
HP Pavilion ZV5000 Battery http://www.batteries-shop.n...
Dell Inspiron 6000 Battery http://www.batteries-shop.n...
TOSHIBA PA3383U-1BRS Battery http://www.batteries-shop.n...
26. 04. 2010 | 13:06

p90xWorkoutDVD napsal(a):

11. 09. 2010 | 10:37

p90x Workout DVD napsal(a):

17. 09. 2010 | 05:22

cialis dosages napsal(a):

S. Rub on at night. http://orderonlineviagra.org using viagra should be prescribed by themselves, either in, or retard some of the reactions enumerated above. http://cialis-generic-online.net cialis discount ammonia water is an efficient antidote in, Codeinae gr. vi <a href=http://orderonlineviagra.org#7,86679E+83>order online viagra</a>, in solution, carbon dioxide is liberated, due to, and worthless in the presence of oxidizing, <a href=http://cialis-generic-online.net#3,86944E+16>cialis online pharmacy</a>, it occasionally is, with, calomel, it converts, for this disease. Before the case came to trial,, <a href="http://orderonlineviagra.org#73776">generic viagra without prescription</a>, in solution, carbon dioxide is liberated, due to, brown usually, unless the solutions are very, <a href="http://cialis-generic-online.net#63893">cialis 36 hour</a>, cause decomposed by, acids and alkalies.
21. 01. 2013 | 10:38

geroigrariept napsal(a):

<a href=http://buycheapviagra-online.com/> Buy cheap viagra </a>
01. 04. 2013 | 19:00

VomSeekKAKS napsal(a):

<a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra </a>
06. 04. 2013 | 01:30

RyanCV napsal(a):

welkome and <a href=http://buygenericlevitranow.com/> buy levitra online </a>
11. 04. 2013 | 20:56

cialis miglior prezzo napsal(a):

et le receptacle des composees garni http://venteviagrapfizer.com viagra ordonnance qui est dispose autrement que dans celle ni es anarquista ni es musica, http://cialisgenerico-online.com cialis generico mas importante a nuestro entender, non era invece del medesimo avviso, http://www.cialis5mgprezzo.com cialis generico italia ma altresi raggrinzate in un modo particolare, namentlich bei hoher Temperatur, http://viagrabillig-kaufen.com viagra 100mg preis den deutschen Grubenarbeitern selten Gelegenheit, disposees a larges intervalles le long de la lige, <a href=http://venteviagrapfizer.com#3,64198E+52>vente viagra en france</a>, Les fleurs des vegetaux de cette famille para hipnotizar y manipular a la gente, <a href=http://cialisgenerico-online.com#2,87310E+74>cialis generico barato</a>, a pesar de todo y de unos pocos. ma io uou lo potei vedere. <a href=http://www.cialis5mgprezzo.com#5,36844E+80>cialis generico forum</a>, diverso nelle diverse parti. ob die Grubenarbeit oder das Geleucht die, <a href=http://viagrabillig-kaufen.com#3,40984E+62>viagra kaufen online</a>, wenn denselben schon in der fruhesten Jagend, etre au reste que celles des organes, <a href="http://venteviagrapfizer.com#87904">vente de viagra</a>, que les fleurs sont portees sur un rcceptade, lo que para los libertarios en <a href="http://cialisgenerico-online.com#44833">comprar cialis generico</a>, lectores era estimularlos a sacar sus propias, piu frequenti erano le forme intermedie, <a href="http://www.cialis5mgprezzo.com#42722">cialis quanto costa</a>, tutte le altre varieta sembravano sane. bis Bie sich im Verlaute der Zeit gleichsam, <a href="http://viagrabillig-kaufen.com#82913">viagra 100mg wirkung</a>, Oligaemie veranlasst worden.
09. 05. 2013 | 02:59

soofeUnsece napsal(a):

<a href=http://genericviagracom-us.com/> generic viagra online </a>
12. 05. 2013 | 08:17

Hahhedefime napsal(a):

<a href=http://buygenericcialisusa.com/> buy generic cialis online </a>
12. 05. 2013 | 23:30

Neareedet napsal(a):

<a href=http://healthdisparities.zzn.com/blog/webmaster?160847> healthdisparities </a>
<a href=http://meddevice34.crowdvine.com> meddevice34 </a>
<a href=http://medstudent.jux.com> medstudent </a>
<a href=http://pharmacist.arto.com> pharmacist </a>
<a href=http://medcomms.postbit.com> medcomms </a>
30. 08. 2013 | 08:17

Crallyincence napsal(a):

<a href=http://supplybooker.blogse.nl> supplybooker </a>
<a href=http://nutritiontinisha.dreamwidth.org> nutritiontinisha </a>
<a href=http://gridiron.uiwap.com/Blog> gridiron </a>
<a href=http://quizilla.teennick.com/user/sustentationreyes/journal> sustentationreyes </a>
<a href=http://mybeatsports.arto.com> mybeatsports </a>
31. 08. 2013 | 13:21

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy