Nesnáším volby

20. 10. 2008 | 10:05
Přečteno 3023 krát
V posledních letech nesnáším volby. Především kvůli frázím, kterými nás zaplavují politické strany v předvolebních kampaních, a kvůli spoustě siláckých řečí, které přijdou poté. Patřím k uvědomělým voličům, od té doby, co mi zákon dovolil volit, jsem nevynechala jedinou příležitost, dokonce kvůli tomu občas komplikovaně dojíždím do místa svého trvalého pobytu. Přesto si připadám tak trochu masochisticky pokaždé, když vybírám, koho tedy budu volit. Čtu jména na kandidátkách, politické programy a v hlavě mi běhají trpaslíci stejně rychlé stovky tam a zpět jako Usain Bolt. Co je menší zlo, kdo je menší blbec, a vyváží tihle tři slušní lidé, se kterými mám dobrou zkušenost, polovinu kandidátky, kterou volit nechci? A kdo má ve svém programu nejvíckrát dnes už totálně zprofanované slovo občan?

Vždycky přemýšlím, jestli je cílem politického programu, ve kterém jsou tuny frází typu: „Jsme tu pro občany nebo Pomůžeme občanům řešit jejich běžné životní situace nebo Systém optimalizace životních podmínek není dosud úplně dořešen, ale pracujeme na jeho zlepšení,“ zahltit lidi slovy, aby přestali přemýšlet o obsahu. Pochopitelně taková klišé nejsou jen výsadou politických programů, slyšíme je denně coby nicneříkající politický a úřednický jazyk (nejen) od politiků ve zpravodajských relacích českých televizních stanic. Před volbami je jich ale vždycky tak nějak víc a zahuštěněji.

No a po volbách přicházejí řeči o tom, jak se občané budou mít skvěle, jak bude všechno úplně jinak než dosud, přicházejí sliby největší oddanosti „běžným lidem“ , sliby stoprocentních jistot, že novou vládu, ať už se jedná o zastupitelstvo nebo ministry, zaručeně nepotrefí zneužívání moci jako tu minulou, protože „nejsme, jako oni“. No a pak se rok s rokem sejde a stávající vedení je v roli toho odsuzovaného a oponenti se hrnou do sedla. A opět slibují, nejlépe stejné věci jako kdysi nyní odstupující vedoucí. Jsem z toho pokaždé vyřízená tak na první čtvrtinu volebního období, a přesto jdu při nejbližší příležitosti znova volit s nadějí, že se naše politická scéna jednou přece jen zkultivuje.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

topsik napsal(a):

Dobrý den. Ke vší úctě k Vám si myslím, že to je od Vás úplně zbytečný článek. Takhle se cítí většina obyvatel našeho národa (alespoň ta, jenž volila) a proto mi tahle glosa absolutně nic neříká!Spíš jenom připomíná. Přeji pěkný den
20. 10. 2008 | 10:20

Al Jouda napsal(a):

Určitě !
20. 10. 2008 | 10:21

Apeoffice napsal(a):

Vidíte a právě i proto nevolím. Od okamžiku, kdy jsem mohl volit, jsem k volbám nešel, jsem tak ušetřen jakékoliv povolební kocoviny. Zklamání nad tím, že ten kdo dostal můj hlas je stejný lhář jako jeho soupeř, mne nepotkává.

Ten co vládl a vládl špatně se to kvůli dalším volbám nenaučí dělat vládnutí dobře a ten co ho vystřídá bude taky vládnout špatně úplně jako jeho předchůdce.

Je to jen o lhaní občanům a já se odmítám účastnit svým hlasem na jejich lžích.
20. 10. 2008 | 10:49

juvel napsal(a):

Popsala jste fatální slabost demokracie. Historie lidstva ukazuje, otázku správy lidské společnosti lidé řeší dodnes. Všechny formy vlády se dříve či později ukázaly jako špatné. Jediné, co můžeme dělat je, nepřispívat svým jednáním ke špatnosti v lidské společnosti, ať v ní převažují prvky autoritativní nebo demokratické.
20. 10. 2008 | 10:56

Frante napsal(a):

V článku se nenaznačuje proč to tak je. Příčina je 1.Kdo jde do politiky – často kariéristi, nebo dobrodruzi kteří nebyli zcela úspěšní ve svých profesích. Kdyby byli, proč by odcházeli na tak nejisté pole politiky? 2.Volič, který většinou nerozumí dílčím problémům které politikové musí řešit (nová legislativa, politická a ekonomická rozhodnutí). Proto se snadno nechá ovlivnit laciným populizmem (zrušíme poplatky!) a vnějším dojmem- politik musí působit sebevědomě, vždy musí mít po ruce rychlou odpověď... Demokracie není ideální systém ale zatím stále lepší než cokoli jiného. Naději na zlepšení vidím možná ve vědeckém pokroku. Např. vědci nyní vyvíjí detektor lži který poctivost politika rozpozná podle mimiky obličeje snímané TV kamerou.
20. 10. 2008 | 11:04

Miloš napsal(a):

Základní problém demokracie - lidé nevolí ty nejlepší, nýbrž sobě podobné. Obdivuji to, že na nějaké kandidátce najdete i tři jména, která Vám něco říkají (ať už v pozitivním nebo negativním smyslu). Ačkoli pravidelně sleduji zprávy, čtu noviny, přetrpím televizní diskuze politiků, stejně dostanu do ruky papírky se jmény, která mi většinou nic neříkají. Možná by pomohlo snížit počty poslanců, senátorů a zastupitelů - obávám se, že hodně jich dělá jen "křoví".
20. 10. 2008 | 11:09

vlk napsal(a):

Dobrá, nesnáší te volby. a co by tedy mělo být lepším řešením?

A jakkoliv nepochybně platí vše, co jste napsala, ten dne, kdy házíme , v naprostém zoufalství, nějaký lístek do urny, je přesně ten jediný den v životě politika, kd y z nás má respekt. kdy si jej můžeme namazat na chleba. Kdy mu můžeme uštědřit výprask.
A tohle vám připadá nicotné?
Zkuste si představit jejich zpupnost, jejich hrabivost, jejch drzost, jejich argoganci, jejich bohorovnost, jejich nestydatost, kdybychom tenhle, chatrný, korektiv neměli.
20. 10. 2008 | 11:11

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, nihil novi..., už jednou to tady bylo. Lépěji zde:
http://svarc.blog.idnes.cz/...
20. 10. 2008 | 11:12

Kolemjdoucí napsal(a):

2 Frante: Problém s detektorem lži je ten, že my i dnes víme, že politici lžou. Co by pomohlo by byl implantovaný čip bolesti, který by politikovi uštědřil malý nebo větší elektrický šok, v okamžiku, kdyby na lež jen pomyslel. Pak by možná ke změně mohlo dojít.
20. 10. 2008 | 11:13

Miloš napsal(a):

To wbqarden,
to není lepší - naopak podle mého hloupější. Já v kavárně jsem chytrý, ostatní jsou blbci. Srovnávání Paroubka se Stalinem kulhá na tolik nohou, co jen může mít. Plky.
20. 10. 2008 | 11:22

pavel napsal(a):

evidentne mate blbou naladu. Snad ne proto, ze vase strana propadla ve volbach. Doporucil bych nezamorovat vasi blbou naladou ostatni obcany. Oni maji pravo se ve volbach vyjadrit a nejen doma nadavat. Cim je vetsi volebni ucast, tim jsou vysledky voleb legitimejsi a nerozhoduji o obcanech jen ti aktiviste, kteri prijdou. Tedy pokud obcane nechteji, aby hornich deset tisic rozhodovalo o 10 milionech obcabnu, meli by chodit k volbam. Tedy v pripade vasi blbe nalady doporucuji karantenu, at zbytecne nenakazite ostatni. Bohuzel pro vas, Julinek Vam prvni tri dny nemocenske neproplati.
20. 10. 2008 | 11:27

fudoshin napsal(a):

ženy mají obecně problém s pravidly,kázní a systémem.mají rádi chaos, ve kterém se všechno schová, není vidět lidem pod prsty atp. z tohoto pohledu je vidět,že na světě v dnešní době nepořádku tu vládne vlastně skrytý matriarchát.ale dokud nebude anarchie, najdou se takové, kterým bude vadit cokoliv, co zavání pravidly. problém je, že výchovu mají na starosti ženy.dříve se chodilo na vojnu a byly i jiné způsoby "emancipace" mužů.dneska nejsou skoro žádné a i ty se odbourávají a pak to dopadá tak, že jsou tu jedinci typu apeoffice, kteří se jenom pořád vymlouvají,že nemohou nic změnit, nechtějí nést za nic odpovědnost a žijí v idiotském domnění,že máme mít na výběr ze spousty dobrých řešení.pravda je taková,že si většinou vybíráme mezi menším a větším zlem.a tím, že podporujeme dobré věci, posouváme svět k lepšímu.ovšem drobnými krůčky, což vyžaduje trpělivost a určitou oběť, což se od lidí, kteří chtějí všechno a hned a neuvědomují si zodpovědnost k ostatním a hlavně příštím generacím, opravdu asi čekat nedá.jednají podle hesla, po nás potopa.a čekají že se něco spraví samo.zase takové spíš ženské uvažování.ne,že by nebylo dnes přítomné u mužů.bohužel je a to často a to je právě to, o čem jsem psal na začátku...k článku jako takovému bych chtěl dodat,že větší snůšku prázdných frází jsem dlouho nečetl.pokud se vám nelíbí něčí způsoby, tak byste je neměla používat.jediným sdělením článku pro mě je jakási zhrzenost autorky.
20. 10. 2008 | 11:42

Apeoffice napsal(a):

to fudoshin:

můj postoj nevolit je takový, preotože nechci. Nehledejte za tím výmluvy že nic nezměním. Já osobně NECHCI volit, protože je to má volba. S mojí volbou je dále spojeno i to, že si nestěžuji bna ty co zde vládnou. Jejich vládnutí je mi ukradené.

Nevymlouvám se na to že není koho volit - stranu, osobnost.

opakuji jsem jeden z mála kdo NECHCE volit z přesvědčení že volit nechce, ne výmluv. Jsem něco jako odpírač vojny, ovšem ve velmi přeneseném slova smyslu a ty za komančů hnali do žalářů. Mne by jste také chtěl zavřít:o)))

Respektuji, že jste volil, vy respektujte to že někdo prostě nechce volit, aniž by tvrdil, že jeho hlas nic nezmění.
Já tvrdím, že vše je lež a já lhát nebudu, ne že nic nezměním.
20. 10. 2008 | 12:08

AT napsal(a):

Moje strana u voleb nepropadla, do "kraje" se dostala a já z toho mám velkou radost, taky nemám problém s pravidly ani s kázní, právě naopak, a myslím si, na rozdíl od Vás, že ženy obecně takové problémy nemají, a jestli něčím netrpím, tak blbou náladou, mám jen problém se stále se opakující předvolební a povolební rétorikou.
20. 10. 2008 | 12:18

Frante napsal(a):

Apeoffice:
Ale náhodou je pravda že jeden volič nic nezmění. Přesněji řečeno, pravděpodobnost že něco změní je tak nízká, že události které nastávají s tak nízkou pravděpodobností v praktickém životě vůbec neuvažujeme že by nastat mohli (možná je i pravda že pravděpodobnost že něco změním je menší než že cestou k urně zahynu na silnici). Lidi přesto chodí volit buď protože si to neuvědomují, nebo z principu: "Je to hlavní možnost jak občan může projevit svůj názor a jelikož je správné když se občan projeví tak i já půjdu ...".
20. 10. 2008 | 12:52

Apeoffice napsal(a):

to Frante:

souhlasím s Vámi, že mnoho malých nic dá potřebnou sílu ke určité změně. Sám za sebe vůbec neuvažuji o svém hlasu zda něco změní či nikoliv. Můj hlas je jen můj a to jak s ním naložím je čistě věc mého svědomí.

V souladu se svým svědomím jsem se rozhodl, že se nebudu účastnit voleb jako volič.
Mojí oblíbenou stranou je sice ČSSD, ale ani to mne nepohne k tomu, abych k volbám šel. Tím chci říci, že nejsem z těch kdo tvrdí, že si nevyberou že není koho volit.

Pokud bych volit chodil, volil bych právě ČSSD.

Mnoho mých přátel se v den voleb vypraví na kolo, na koně, zaplavat si a k volbám také nejdou. Jejich postoj je ten, že si raději užijí sluníčka a pohody, než se museli dostavit k volbám. Prostě se jim nechce.

Je správné, že máme možnost volby, zda volit či nevolit, potom je ale otázka zda ti co volili respektují mé rozhodnutí, tak jako já respektuji jejich a navíc se podřídím jejich volbě. Neboť to co oni zvolili, ovlivňuje mne a já jsem spokojený. Respektuji jejich volbu, jsem s ní smířený.
20. 10. 2008 | 15:15

matů napsal(a):

V zaměstnání jsme měli heslo,KDO CHCE NĚCO UDĚLAT,NAJDE ZPUSOB,/JDE K VOLBAM/,KDO NECHCE UDĚLAT NIC,NAJDE VYMLUVU,/NEJDE K VOLBAM/
20. 10. 2008 | 15:29

Frante napsal(a):

Apeoffice:
No vidíte, já taky nechodím ale z principu - můj vliv se prakticky neprojeví. Kdybych chodil volit, volil bych ODS. Sestra se na mne zlobila po minulých parlamentních volbách, že kdyby lidi jako já šli volit, vyhrála by ODS a nebyl by pat. Jenomže to byste šel volit i vy a byl by to zase pat.
20. 10. 2008 | 17:25

Miflonides napsal(a):

I když se mi to / tak trochu příčí / oponovat autorce teď / musím. / Nejde o slova / respektive řeči / vysvětlit se to / pokusím.

Byly to přec / poplatky / poplatky co přinesly napřed zmatky / později pak odpor / s odporem pak / rozpor. / Rozpor mezi míněním voličů / a vlády. / Zašprýmoval si o tom jeden / pán postarší / tentokrát však nestrašil / ale zlehčoval: / poplatky to pro něj byla / pouhá prkotina / přitom pro koalici / to byla právě ona / co krajské volby / jí zhatila. / Taková vám / prkotina! / Ne a ne a ne / to nebylo o slovech / to bylo o činech / o činech zločinech / o zločinech na chudejch / na chudejch na lidech. / Voliči zvolali jasně: / změna! Jakápak to bude asi změna / vlády že by / přinejmenším obměna? / Prakticky již bývalí / hejtmani / jsou nespokojeni / prý se jim to přihodilo / nezaslouženě. / Ale no tak páni / to snad nemyslíte vážně / že ne? / Napříště se do politiky / nežeňte / jinou snad si práci / rači sežeňte.

First we take Manhattan, then we take Berlin. / Tak to mistr Cohen / zpívá / no to jsem teď fakt / zvědav / kolik času ještě zbývá / té naší nešťastné / vládě. / Jak dlouho ještě / Catillíno / vodu budeš kázat / a pít mešní / víno?
20. 10. 2008 | 18:45

starý skeptik napsal(a):

@vlk:
Myslím že je škoda, že se politici netřesou podstatnou část volebního období, jak to v ten jeden den dopadne. Protože pak by možná každý den přemýšleli o tom, že jednou za čtyři roky přijde den, kdy jim to voliči spočítají.
21. 10. 2008 | 11:55

Hellga napsal(a):

"Frante napsal(a):
Apeoffice:
No vidíte, já taky nechodím ale z principu - můj vliv se prakticky neprojeví."
Dovolím si vám oponovat. I "nevolení" má určitou důležitost. Strany nevyčerpají tolik peněz, ze státní kasy!;o)
http://www.tydenika2.cz/arc...
28. 10. 2008 | 12:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy