V hlavní roli Radio Salaam Shalom a další

07. 02. 2009 | 14:25
Přečteno 3077 krát
„Diverzita není jako šálek horké čokolády – příjemná, teploučká a uklidňující – rozmanitost prezentovaných událostí v médiích je něco, na čem musíme soustavně a tvrdě pracovat,“ otevřela téma svého úvodního slova konference Media4Diversity Yasmin Alibhai-Brownová, dosud jediná sloupkařka jiné než „bílé“ barvy pleti v britském Independentu a Evening Standardu. „Musíme jít dál, pod povrch,“ pokračovala Alibhai-Brownová. „Nestačí spokojit se jen s navenek prezentovanou politickou korektností, ta má omezený dosah, důležitá je realizace… Je nesmysl vyčítat médiím, že se o ‚menšinová‘ témata dost nezajímají, často jde jen o tak zvanou vnitřní slepotu. Není v tom zlý úmysl, prostě dané téma jen vzhledem ke své výchově a vzdělání nevidí. Je tedy třeba je na to upozorňovat, témata jim nabízet.“

V souvislosti s českým předsednictvím EU zvolila iniciativa Evropské komise Media4Diversity jako místo své závěrečné schůzky před publikací doporučujícího dokumentu, co vše je třeba zlepšit, aby média v EU lépe reflektovala společenskou rozmanitost, Prahu. Dva dny spolu naposledy diskutovali novináři, zástupci občanských iniciativ, politici a lidé z univerzit o tématech, která by měla být postihnuta v dokumentu, který se tvořil několik let. Velký důraz byla přitom kladen na pozitivní příklady z řad nejrůznějších projektů ze zemí EU. Některé sice přinášejí hodně pozitivního, ale pro člověka, který se v „menšinových“ tématech pohybuje, ne až tak neobvyklého. Jiné naopak opravdu překvapí. Jako třeba projekt britského rádia s názvem Salaam Shalom.

Ano, hádáte přesně, je to společné rádio britských muslimů a židů. Vysílá na internetu a bylo založené v roce 2006 proto, že: „zakladatelé cítili, že umírněná většina obou komunit nemá nikde v britských médiích šanci zjistit ani prosazovat, co mají oba tábory společného, spíše než to, co je rozděluje,“ píše se v anotaci k tomuto projektu. Shodou okolností jsem seděla u stolu s jednou z reprezentantek této iniciativy Lisou Saffronovu, a tak jsme probíraly, jak se o soužití židů a muslimů učí ve škole v ČR a ve Spojeném království, jak zjednodušující u menšinových i většinových témat je, když má jeden příklad reprezentovat celou „komunitu“, ale jak se na druhou stranu média bez zjednodušení těžko obejdou, a jaký je asi ten nejlepší poměr, a bavily jsme se také o vzájemné netoleranci mezi tzv. znevýhodněnými skupinami.

To je i téma, které zmínila Yasmin Alibhai-Brownová. Vyprávěla, jak ji některé kamarádky nedokázaly pochopit, jak jako žena může podporovat v boji o prezidenta USA Baracka Obamu, a ne Hillary Clintonovou. Jenže Yasmin si myslí, že by příslušnost k nějaké skupině neměla člověku zúžit obzor jen na jednu linii…

Tahle otázka je ostatně velmi zajímavá. Setkala jsem se s tím už několikrát při svojí práci. Například jeden atlet na vozíku paraplegik, tedy člověk s postižením nohou, mi vyprávěl, jak kvadruplegici, tedy lidé s postiženýma rukama i nohama, nejsou takoví sportovci jako paraplegici, protože nedokážou vzhledem ke svému postižení hodit dost daleko. No a pak mluvíte s nepostiženou atletkou, a ta vám řekne, že vozíčkáři jsou sice obdivuhodní, ale obecně nejsou dost sportovci, protože hází z jejího pohledu všichni moc krátké vzdálenosti… Anebo potkáte gaye, který nesnáší Romy, přestože u některých lidí z „většinové“ společnosti by s nimi byl na jednom řádku „nepřátel“ nebo „opovrhovaných“.

Závěry konference, na kterých se shodla většina přítomných, byly, že je třeba více seznamovat studenty s různými společenskými skupinami a jejich potřebami během výuky na žurnalistice, pořádat semináře pro neziskové organizace, kde by se měly učit, jak oslovovat nejlépe média, pořádat v rámci celoživotního vzdělávání kurzy pro pracovníky médií (zejména lidi, kteří o výběru témat rozhodují, a mohou je tedy v případě předsudečnosti i blokovat), a usilovat o to, aby v redakcích byli zaměstnáni i lidé ze „znevýhodněných“ skupin. Ne na to, aby „pokrývali“ pouze menšinová témata, ale aby pracovali jako novináři a poskytovali svým kolegům, zdrojům a čtenářům možnost zbořit své předsudky. Nábor by měl probíhat, aniž by přitom šlo o pozitivní diskriminaci, lidé by měli být vybíráni proto, že jsou dost dobří. Už vidím, jak na mě po tomhle někdo pokřikuje v diskusi, že „život nejsou jen skripta, a jak to asi chcete dokázat?“

„Znevýhodněné“ skupiny mají často i problém při cestě za vzděláním. To lze částečně dohnat, samozřejmě kromě integrace v běžných školách, jak ukazoval právě na konferenci příklad výsledků práce několika iniciativ z různých zemí EU, pořádáním kurzů pro tyto skupiny, které jim pomohou překlenout případnou propast.

Samotné přijetí pak záleží na tom, kdo uchazečky a uchazeče posuzuje. Stačí pak už tedy „jen“ nepředsudečný člověk. I na tom je, pochopitelně, třeba pracovat.

Co se týče ČR, tak například u nás na fakultě se učí předmět Novinář a menšinová témata, a pro Romy, kteří usilují o to, stát se novináři, pořádají kurzy občanská sdružení ve spolupráci s veřejnoprávními médii. Jeden z nich otevřel cestu do České televize Richardu Samkovi. O médiích zaměřených přímo na danou sociální skupinu ani nemluvě, ta vznikají především díky internetu.

Jednu z možných cest, jak se k situaci staví „většinová“ média jinde než v ČR, předestřel na konferenci Belgičan Gianni Marzo. Je šéfem oddělení pro diverzitu v belgické veřejnoprávní televizi a podařilo se mu získat grant, ze kterého každý rok financuje půlroční práci 6 lidí z různě „znevýhodněných“ skupin v této televizi. Učí se novinařině, a pokud se osvědčí a televize zrovna potřebuje, získávají místo. Pokud se osvědčí a televize zrovna nemá místo, najdou obvykle zaměstnání v jiném belgickém médiu.

P. S.: Texty Yasmin Alibhai-Brownové můžete najít zde

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Petr Havelka napsal(a):

Přečetl jsem a . :)
07. 02. 2009 | 19:34

Hajný napsal(a):

A je v tom rádiu také slyšet pravidelné vytí meluzíny?
07. 02. 2009 | 19:39

fafnir napsal(a):

ano,v televizi může dělat redaktora zřejmě každý jouda,hlavně když bude tou správnou menšinou.A grant je grant.
07. 02. 2009 | 19:47

Hurá napsal(a):

Nejlepší a nejspravedlivější diversitou je to, aby každý zůstal v zemi svého genetického původu.
07. 02. 2009 | 20:27

Carlos V. napsal(a):

Tak nevim ... kdyz davate do jednoho kose postizene a Romy...

Jestli se nepletu, vetsina Romu ma koncetiny v poradku, a sportovcu (ci treba politiku) je mezi nimi procentuelne mnohem mene nez mezi postizenymi.

Nejsem telesne postizeny, ale kdybych byl, citil bych se Vami diskriminovan.
08. 02. 2009 | 03:42

petragelbart napsal(a):

Super clanek, diky.
Kdysi davno jsem videla zaznam ze setkani zidovskych a palestinskych muzikantu v Izraeli. To jsem taky koukala...
08. 02. 2009 | 04:07

sirob napsal(a):

Výborný blog. Ostatně jak jinak od osoby,která je znalá věci a pro tuto věc oddaná.
Ale 7 komentářů a z toho 5 klasicky xenofobních a potencionálně rasistických. Hurá-napsal jednu větu,ale postačující-předpokládám, že také nevytáhné paty ze své bílé vlasti!Lituji ho.
7 příspěvků, další nebudou jiné.Odpovídá to ale celkovému klimatu v česdké společnosti.Tato generace nemá šanci se změnit.Přesto dennodenní snaha problém vysvětlit je chvályhodná.
08. 02. 2009 | 10:39

Filipi napsal(a):

Ad Autorka: Proti Vasi snaze nelze nic namitat. Ruzne predsudky urcite mnoha lidem skodi a je chvalihodne snazit se je odstranit.
To plati ale jenom do chvile nez zecnete pro splneni svych cilu vyuzivat nasili. Nemyslim tim ze pujdete nekomu dat po papule. Ale myslim tim stat. Muzete s predsudky jinych nesouhlasit, ale musite je respektovat. Pokud si nekdo otevre hospodu jenom pro zrzave trpasliky a ostatnim bude vstup zakazan tak na to musi mit pravo. O tom je svoboda. Ja ani Vy tam asi na jidlo nepujdeme ale nemuzeme majiteli prikazovat aby si do soukromeho prostoru poustel koho nechce. To same plati o verejnych penezich. Vase projekty mohou byt chvalihodne, ale nesmite je financovat s verejnych zdroju. Pak se totiz jedna o standardni prerozdelovani a alespon v mych ocich ztracite jakykoliv moralni kredit. Chapu ale ze odstrihnout se od penezovodu verejnych financi je velmi tezke...
08. 02. 2009 | 13:01

fafnir napsal(a):

Filipi
Naprostý souhlas.Pro samé pracky,šátrající mi s odkazem na veřejné dobro v mé kapse,se mi už do ní nevejde moje vlastní ruka.
08. 02. 2009 | 15:10

Alice Tejkalová napsal(a):

To Fafnir: přečtěte si ten poslední odstavec pořádně, ti lidé, kteří projdou kurzem, dostanou místo, jen když se osvědčí...
To Filipi: Promiňte, ale opravdu Vám nerozumím. Co myslíte veřejnými prostředky? Jako vyučující mě platí stát, jako novinářku Česká televize, Handisport.cz dělám jako dobrovolnickou aktivitu, stejně tak se zdarma účastním podobných konferencí jako ta, o které píšu. Platím řádně daně, zdravotní, sociální a nemocenskou. Kde se mám odstřihávat? A pokud tím narážíte ne na mě, ale na organizace, které čerpají peníze z EU, tak co je na nich špatného? Mají na ty peníze nárok, pokud mají projekt podle vypsaných kritérií? Mají. Je to legální? Je. Kde je problém?
To petragelbart a Sirob: Děkuju :-)
08. 02. 2009 | 16:56

Filipi napsal(a):

Ad AT: Verejnymi penezi myslim financovani projektu z penez statu. Co se vaseho platu na UK a CT tyce tak to samozrejme neni Vas problem. Je to problem systemu ale s tim nemuzete nic delat. K dotacim EU.... Tak principielne e to spatne... Porad to jsou penize nekoho jineho, ktere pouzivate na sve projekty aniz by Vam je puvodni vlastnik dobrovolne sveril... Ale kdyz se na to podivam realisticky tak z penez EU se financuje kde co a je v tom takovy slusne receno neporadek (viz blog B Kurase), ze se da rici... proc si taky neukrojit... (Trochu se nabizi paralela se starym dobrym, kdo nekrade okrada vlastni rodinu). To o co mi slo jsou predevsim projekty financovane z verejnych zdroju v CR a myslel jsem to vseobecne. Nicmene nesouhlasim ze kdyz je neco legalni tak je to v poradku. Historie 20 stoleti nas uci ze legalni muze casto byt kdejake svinstvo.
Daleko dulezitejsi ale kazdopadne byla prvni cast puvodniho prispevku.
09. 02. 2009 | 10:21

Alice Tejkalová napsal(a):

S tím, že i když je něco legální, může to být svinstvo, s Vámi souhlasím,ale v tomto případě se jedná podle mě o něco jiného, než o legální věci v době diktatury. Navíc to přerozdělování veřejných peněz - OK, nezdá se Vám to u fondů EU, ale to se pak může týkat všech peněz, které odvádíme státu, a jak byste to chtěl dělat bez nich? Měla bych si například vymezit do svého daňového přiznání, že nechci, aby se z mých peněz přispívalo třeba na poplatky v krajských nemocnicích? To by pak byl celkem zmatek, řekla bych...
09. 02. 2009 | 10:30

Replica Omega Watches napsal(a):

Replica Omega Watches is very popular today with its fashionable design. Many people like to wear replica Omega Watches for it shows ones status and elegant and handsome appearance. When a man wear replica Omega Watches, he will be more masculine and when lady wear, it will be more attractive than wearing other ornaments.http://www.omegawatchessale...
02. 07. 2009 | 05:13

free grants napsal(a):

Mohou být kluci mají pravdu, ale mám zmatek
28. 07. 2009 | 12:27

wedding dresses napsal(a):

We're also happy to work with corporates as well, inasmuch as they're ready to embrace a little bit of change. Put it this way. We'll work with intrapreneurs as well as entrepreneurs.
17. 08. 2009 | 18:15

louis vuitton outlet napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 11:59

louis vuitton outlet napsal(a):

My concept is a purely citizen initiative. It will have its own URL and will furnish a variety of e-resources to the entire world during the half year during which Cesko -- de jure -- becomes the Continent.
18. 08. 2009 | 16:10

louis vuitton outlet napsal(a):

Ve španělštině má tahle slovní hříčka dva významy. Jednak más porquerías znamená více nepořádku, což Federico považuje za takovou malou sebekritiku. Más porque rías pak vyjadřuje něco jako více věcí k pobavení, což zase odkazuje na umělcovy veselé večery se svým synem ve studiu.
19. 08. 2009 | 19:08

TUTORIAL TIPS AND TRICKS napsal(a):

Danke f information
20. 08. 2009 | 15:30

vuitton napsal(a):

Zajistíme striptéry, striptérky, tanečnice, hostesky a jinou show na oslavy, diskotéky a párty!
16. 09. 2009 | 17:54

Cialis online napsal(a):

Výborný blog. Ostatně jak jinak od osoby,která je znalá věci a pro tuto věc oddaná.
Ale 7 komentářů a z toho 5 klasicky xenofobních a potencionálně rasistických. Hurá-napsal jednu větu,ale postačující-předpokládám, že také nevytáhné paty ze své bílé vlasti!Lituji ho.
7 příspěvků, další nebudou jiné.Odpovídá to ale celkovému klimatu v česdké společnosti.Tato generace nemá šanci se změnit.Přesto dennodenní snaha problém vysvětlit je chvályhodná.
12. 10. 2009 | 18:26

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 05:32

online games napsal(a):

great
08. 03. 2010 | 23:30

Free Ringback Tones napsal(a):

good article thanks you very much for your information
16. 03. 2010 | 01:59

laptop batteries napsal(a):

hp laptop batteries: http://www.ukbatterystore.c...
ibm laptop batteries: http://www.ukbatterystore.c...
lenovo laptop batteries: http://www.ukbatterystore.c...
sony laptop batteries: http://www.ukbatterystore.c...
toshiba laptop batteries: http://www.ukbatterystore.c...

Sony PCGA-BP1N battery: http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2E battery: http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2EA battery: http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2NX battery: http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2NY battery: http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2R battery: http://www.ukbatterystore.c...
Sony PCGA-BP2S battery: http://www.ukbatterystore.c...
26. 03. 2010 | 04:56

laptop battery napsal(a):

ACER 91.49S28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 90.AA202.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER SQU-410 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER LC.BTP03.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.49S22.011 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 909-2420 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP-W31 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER GARDA32 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916-2320 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER BTP73E1 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 91.46W28.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 916C4310F Battery http://www.uk-laptopbattery...
ACER 60.41H15.001 Battery http://www.uk-laptopbattery...
28. 03. 2010 | 04:27

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy