Olympijské napětí

03. 02. 2010 | 20:26
Přečteno 3390 krát
Zhruba 2 měsíce před každou olympiádou se mě zmocňuje příjemné nervní mrazení – tak jaké to bude tentokrát – říkám si pravidelně. Těším se pokaždé, protože olympijské vysílání, tak jak se v České televizi neustále posouvá a rozvíjí, stále přináší nové profesní výzvy. Jakkoliv slovo je slovo výzva v češtině nadužívané, tak tady tomu opravdu tak je. Olympiáda každého z nás, kteří se na jejím vysílání podílíme, prověří u jiných akcí nevídaným způsobem, psychicky i fyzicky. K tomu se neustále musíte učit něco nového, což je pochopitelně přínosné, ale ze začátku vždycky taky stresující. Někdy víc, někdy míň.

I když v naší práci nejde o lidský život, jako je tomu třeba u lékařů, a naše selhání neodstartuje atomový výbuch, práce v přímém přenose je vysoce adrenalinový sport. A to i proto, že olympijské vysílání je, ač superpečlivě připravené, v praktickém životě vždy nekončící improvizace, jejímž cílem je jediné – poskytnout divákovi co nejúplnější a nejaktuálnější informace, co nejzajímavější přenosy a záznamy. Kazeta, která má být podle manuálu na té a té střižně je zaručeně minutu do vysílání někde úplně jinde, protože nešťastnou náhodou selhaly nějaké dva kroky předtím a plán nevyšel. Sedíte ve studiu, čtete úvod k příspěvku a režisér vám říká do ucha – nemám ho, čti dál, ne, teď doběhl Dan, máme ho, dobré. A vy se tváříte jako o život, že je všechno v nejlepším pořádku a kromě čtení a příjmu pokynů ještě myslíte na to, co budete dělat, když ten příspěvek vážně nebude. Nakonec to ale vždycky dopadne dobře, divák nic nepozná, anebo si o vás myslí, že jste úplně pitomá, když se přeřeknete, když je to přece tak jednoduché.

Vancouver 2010 jsou pro mě šesté olympijské hry v týmu Redakce sportu České televize a jsem tomu moc ráda. Nikde jinde jsem nepoznala tak obětavý tým nadšenců ochotných dát sportu první a poslední, kteří by měli svoji práci tak rádi, i když se jim třeba něco nedaří, nestíhají nebo jsou kvůli něčemu naštvaní. Po začátečnickém skriptování (zapisování timecodů událostí v přenosech přicházejících z místa her, podle těchto kódů se pak stříhá záznam nebo zpravodajství, bez popsání kazet by nebylo možné se v nich orientovat), nejrůznějším vypracovávání zpravodajských příspěvků a moderování zpravodajství, tzv. Rychlého přehledu, mě letos čeká moderování studií na Čtyřce ke krasobruslařským záznamům. Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna já budu dělat krasobruslení, ale to je právě ta výzva. Z normálně obeznámeného fanouška se všeobecným přehledem, specializovaného ale na jiné sporty, se stát během několika měsíců expertem zase v nové disciplíně.

Od chvíle, co o téhle práci vím, sjíždím světové zpravodajské servery, stránky olympijských her i různé stránky krasobruslařské a nasávám informace do notesu i do hlavy. K tomu nakoukávám archivní materiály. Historie krasobruslení je plná skvělých i méně skvělých příběhů, některé jsem si pamatovala, jiné osvěžila, s některými jsem se s chutí seznámila. Opět mě nezklamala skvělá kniha Davida Wallechinskyho o zimních olympijských hrách (The Complete Book of Winter Olympics, vydává různé edice při každých nových hrách, totéž, ale podstatně tlustší, existuje i o letní olympiádě), kterou doporučuju každému sportovnímu fanouškovi. Co se proti jiným sportům komplikovaného hodnocení týče, hodně mi pomohla skvělá televizní škola krasobruslení našeho komentátora Mirka Langera nazvaná To je krasobruslení, díky které jsem sto rozlišit v soutěži i nějaké skoky. Raduju se pokaždé, když něco řeknu správně. A o řadu informací se se mnou rozdělil i Mirek a pomohl mi víc se zorientovat.

Myslím, že i mimo krasobruslení se letos vy, kteří máte rádi sport a naše vysílání, máte na co těšit. Kromě spousty hodin přenosů a záznamů a dokola omílaného HD rozlišení signálu, je to především unikátní studio.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal Macek napsal(a):

tesim tesim :)
03. 02. 2010 | 20:37

Ben napsal(a):

Nevím čím to je, ale několik posledních olympiád, ať už letních nebo zimních, mě nechává být docela vlažným. Kde jsou ty doby, kdy jsem seděl u tv. přenosů až do rána. Teď mi stačí, když si ráno přečtu na internetu, že favorizovaný Novák se zrovna v den závodu nachladil, a přesto skončil na krásném dvacátém místě. A že nováček OH Nový hned za ním na posledním. Ale i kdyby se nenachladil a měl formu předolympijskou a dosáhl toho zlata a k tomu (kolik letos Češi za zlato dostanou?), nezvedne mě to ze židle.

Opravdu nevím, čím to je.

Možná tím, že olympiáda jako taková u mě ztratila punc olympiády. Že za vším a všude jsou jen peníze. Velké peníze...
03. 02. 2010 | 21:02

Michal Macek napsal(a):

ben:

souhlas ale tahle kanadska vypada ze by to nemuselo bejt takovy pszcho jako peking...
03. 02. 2010 | 21:14

František klouček napsal(a):

Paní Tejkalová,ten sport,o kterém píšete,opravdu nemusím,peníze do něj vkládané nepřinesou nic užitečného.Možná výdělek zdravotnictví při léčbě přetrénovaných sportovců.Sport je jako detektivka nebo počítačová hra.Pouze uvolnění diváckého napětí a stresu,možná i Vašeho,podle toho co jste napsala.A bohužel mi přijde divné proč Vy učíte žurnalistiku.
Nezlobte se na mne,ale z Vašeho článku to na mne tak působí.
03. 02. 2010 | 22:03

hudec@dosveta.cz napsal(a):

Ben:
Přesně!
03. 02. 2010 | 23:04

Martin, toho jména druhý napsal(a):

Ale přátelé, buďme tolerantní. Gladiátorské hry byly přece oblíbené už ve starém Římě.
03. 02. 2010 | 23:38

Karamela napsal(a):

Bene, zajímalo by mě, kde teda za něčím n e j s o u peníze? Jako že by se takový velký sportovní podnik uspořádal zadara a pak by to teda byla ta správná olympiáda, co by vás oslovovala a líbila se?
04. 02. 2010 | 08:11

Ben napsal(a):

Karamelo,
určitě mikdy nešla a ani v současnosti nejde olympiáda uspořádat zadara. A ani jsem to v mém příspěvku takto nemyslel.
Co jsem chtěl vyjádřit, nebudu Vám vysvětlovat. Asi byste to stejně pochopila "po svém".
04. 02. 2010 | 08:54

Ládik napsal(a):

Navštívit OH se prý chystá 500 nadšenců. Dalších 6500 jsou bafuňáři, příbuzní, milenky a další potřební, co budou v Kanadě vřískat "kdo neskáče není čech". Ostatních 10milionů lidí v ČR se zaboří do křesla nebo lehne na gauč a s překvapením zjistí, že nějaký Ind jede počtvré na sáňkách. Ale bude to lepší, než čučet na politickou masáž. Fastumgel na hlavu nebude třeba.
04. 02. 2010 | 09:08

fafnir napsal(a):

Ben
jestli to nebude věkem.
04. 02. 2010 | 13:30

Ben napsal(a):

Fafnire,
možná že ano. Televizi máme už nějaký ten pátek a obraz nic moc. Ale kvůli OH, které mě už nějak neberou, nebudu kupovat novou.
04. 02. 2010 | 14:05

Michal Macek napsal(a):

vcera na ct4 v noci ukazovali Nagano - husi kuze az na prdeli,skoro sem brecel
05. 02. 2010 | 09:57

abc napsal(a):

"... to je právě ta výzva. Z normálně obeznámeného fanouška se všeobecným přehledem, specializovaného ale na jiné sporty, se stát během několika měsíců expertem zase v nové disciplíně."

Pro vás asi výzva, ale zejména pro toho, kdo věci trochu rozumí, mnohem spíš a víc průšvih.

Ale má to tradici. Jistě jste už narazila na vzpomínku na tzv. Dědičovy tabulky a někdo zlomyslný vám požná bude vyprávět, kolik dlouhých let musela Vichnarovi napovídat skoky utajená trenérka.

Ale ty peníze vám přeju, aby nebyla mýlka. Úplně snadno vydělané nejsou. A na kdovíjak velkou kvalitu v ČT taky zvyklí nejsme.
21. 02. 2010 | 15:26

Alice Tejkalová napsal(a):

Abc: Asi Vás naštvu, ale nerozumíte mi, moderování není to, co komentování. To za prvé, za druhé, Vy možná nejste zvyklý nebo zvyklá na kvalitu v ČT, ale Redakce sportu má dlouhodobé ohlasy od spousty spokojených diváků. Mám spoustu skvělých kolegů, ve svém oboru nejlepších v zemi. Za třetí - já mám pozitivní ohlasy od krasobruslařských expertů a krasobruslařů i od "běžných" diváků, za negativní mail jsem zatím, krom anonymní(ho) Vás a nějakého pána nad Váma, ještě nestála, byť se nepochybně nelíbím všem, to už je riziko naší práce. Mějte se, a pokud se Vám nelíbím, tak nekoukejte :-)
21. 02. 2010 | 17:25

Königová napsal(a):

Paní Tejkalová,

děkuji Vám za lidské a milé moderování krasobruslení na Čtyřce.
Po dlouhé době jsem si vychutnala souvislou ,jasnou a srozumitelnou češtinu.Většinou slýchám moderátory, kteří se snaží mluvit velmi rychle - nechápu proč- a přitom se samozřejmě zakoktávají, vracejí k původní myšlence, což se jim nedaří a věty ztrácejí dobrý smysl.
Ještě jedou Vám děkuji a přeji všechno dobré.
28. 02. 2010 | 19:06

Alice Tejkalová napsal(a):

Děkuju, paní Königová, jsem ráda, že se Vám moje práce líbila.
01. 03. 2010 | 12:44

montblanc watches napsal(a):

Interesting thing!
08. 03. 2010 | 09:10

omega watches napsal(a):

That's awesome! I can't wait to get into it.
08. 03. 2010 | 09:13

breitling colt watches napsal(a):

And Roger Corman, save a brief recap of a ceremony held in emergency mission November. It wouldn't have been unthinkable in a previous year breitling evolution for Hughes to have been shoehorned into the In evolution Memoriam obituary montage. It's hard not to see the elaborate salute to his breitling mont brillant career as an effort to appeal to Generation X, which might mont brillant have had anyone older asking why.
11. 03. 2010 | 06:41

breitling colt quartz napsal(a):

Interesting thing!
This is my first time comment at your blog.
Good recommended website.
11. 03. 2010 | 06:49

skyracer watches napsal(a):

That to him was one of the best times of his life – but breitling montbrillant it was also the last time he was truly himself,
13. 03. 2010 | 07:02

breitling navitimer napsal(a):

This looks awesome! Thank you for your information!
13. 03. 2010 | 07:05

iPhone contacts backup napsal(a):

I know more about it. Thanks.
13. 03. 2010 | 09:47

http://www.kw61.com/replica-chopard-watc napsal(a):

fasdsafs
29. 03. 2010 | 07:56

Links of London store napsal(a):

Anyway, that's what I wrote Stradlater's composition about. Old Allie's baseball mitt. I happened to have it with me, in my suitcase, so I got it out and copied down the poems that were written on it.
31. 03. 2010 | 08:56

rolex watches napsal(a):

rolex watches is very useful tools to protect our time.If you never pay attention to yourself ,please grasp this chance.a few days ago,I bought aswiss .IT's very good to use.So i want to write an article about watches to share with everyone on seiko watches So as to more and more people to konw it.
02. 04. 2010 | 04:56

cheap chanel napsal(a):

case creates the feminine gently beautiful makings, is worth having black and white most classical color matching, has cheap chanel bag the succinct graceful unique charm fine double C symbol decoration in left side, lets the outward appearance be richer changes cheap chanel http://www.coachofnewyork.com
30. 04. 2010 | 12:34

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy