Soumrak humoru

14. 07. 2010 | 07:20
Přečteno 8168 krát
V britském televizním programu politických skečů “Not The Nine O´clock News” si v roce 1982 Rowan Atkinson (později proslulý jako Mr. Bean), vychutnal tento vtip ve formě komentáře k snímku muslimů klečících uprostřed ulice v modlitbách:
„V Íránu pokračuje pátrání po Chomejního kontaktních čočkách.“

To byla zlatá éra náboženského humoru. Irský komik Dave Allen si nenechával ujít žádnou příležitost šťouchnout si do katolické církve vtípky jako toto kázaní Ježíšovo:
„Kdo je bez hříchu, ať hodí první kamenem. Mámo, okamžitě ten kámen polož.“

Židovskými vtipy utahujícími si z rabínů, proroků a Mojžíše se to jen hemžilo. Od:
„Chceš moje přikázání? Ptá se Bůh Mojžíše. Za kolik? Ptá se Mojžíš. Zadarmo. Tak to jo, dej mně jich deset.“
Po:
„Proč nás Mojžíš vláčel čtyřicet let po poušti? Tak dlouho mu to trvalo, než našel plácek, kde není žádná ropa.“

Kolega z francouzského vysílání BBC, alžírský Berber, sám sebe označující za pokleslého muslima, nás při svém kuskusu a tagině hojně zapíjenými vínem bavíval takovýmto islámským humorem:
„Povídá si Bůh v nebi s Mojžíšem, Ježíšem, Konfuciem a Buddhou a najednou se ho někdo zeptá: A kde je Mohamed? Jo, vidíš, málem jsem zapomněl, odpovídá Bůh a volá: Mohamede, pět káv, prosím.“

Britští Indové začínali psát televizní komedie utahující si z pobožnosti svých rodičů. Bestellerem v knihkupectví byly tehdy sbírky anekdot afhgánského emigranta a učitele sufismu Idrise Shaha o středověkém muslimském vtipálkovi mulláhovi Nasrudinovi. Představoval ho jako guru učení sufismu, nadlehčené, moudré a tvůrčí formy islámu, která byla starší než islám a do islámu se vstřebala, aby jej změkčovala a nadlehčovala. Četlo se to skoro jako židovské anekdoty a islám se tehdy jevil jako každé jiné náboženství, schopný humoru.

A pak najednou v roce 1988 přišel šok - „a joke too far“ - Salmana Rushdiho se Satanskými verši. Tedy šok nebyla ta jeho kniha – do atmosféry anglosaské literatury zcela zapadající - nýbrž nečekaná reakce muslimů nejprve britských, pak celosvětových, pod velením ajatoláha Chomejního vyhlašujícího trest smrti Rushdiemu za rouhačství. Rushdie ji sice zatím přežívá, ale odskákalo to několik jeho nakladatelů a překladatelů.

„Islám není žádná sranda,“ vysvětlil Chomejní celému světu, aby už nikdo nebyl na pochybách. Tento výrok se stal jedním z jeho nejslavnějších citátů. A všelijací imámové a mulláhové se začali předhánět v boji proti humoru a dobré náladě, o nichž, pravda, nenašli v celém Koránu ani zmínku a dokonce ani náznak, že Prorok (mír s ním), velevážný muž, by se někdy něčemu zasmál. Porůznu začali tu a tam zakazovat nejen malování, ale taky divadlo, zpěv, tanec a postupně všechno, co by zavánělo neislámskou „frivolitou“.

Nic tak úplně nového to v náboženství není. Ortodoxní rabíni zakazovali tanec smíšených pohlaví. Díky tomu se nám dochovaly chasidské chlapské skupinové tance. A taky pár anekdot. Jako tahle, v níž rabín zakazuje novomanželům spolu tančit na své svatbě.
„Ale rabíne,“ nedají se, „smíme souložit?“
„No to samozřejmě, doma, to naopak musíte“.
„Vleže?“
„Jasně, vleže.“
„A vsedě taky?“
„No, vsedě, jistě.“
„A vstoje?“
„Tak vstoje to určitě ne, to byste mohli spolu začít tančit.“

Ale jak vážně muslimové Chomeiniho zákaz srandy začali brát, se ukázalo při dánských karikaturách. A svět se začal z humoru třást strachem. V roce 2008 BBC zcenzurovala komikovi Benu Eltonovi citát starého známého přísloví „Mohamed musí přijít k hoře“ ze strachu, že by je někdo mohl pokládat za antiislámský vtip. Britský parlament málem schválil na žádost muslimských organizací zákaz zesměšňování náboženství. Rowan Atkinson proti němu vedl kampaň s varováním:
„Když se nám zakáže dělat si srandu z náboženství, brzy to bude znamenat konec srandy vůbec.“

A nemýlil se, už je to tady. Průkopníkem je šírazská univerzita v Iránu, která v květnu zakázala hlasitý smích jako projev neislámského chování, spolu s pestrým oblékáním, lakováním nehtů, líčením tváře a vysokými podpatky. Její iniciativy se hned chopilo ministerstvo vnitra, které na celostátní zákaz podobných „neislámštin“ věnuje sumu zvíci půl druhé miliardy dolarů - v rámci „léčení kulturních a společenských nešvarů“.

A na ty vtipálky, kteří by se ještě i tomuto chtěli smát, si už brzy posvítí jadernou energií pro mírové účely.


(Vyšlo v týdeníku Euro)

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ládik napsal(a):

Přijde paní s dítětem
k faráři a ten se jí zeptá:
"Opravdu to dítě chcete pokřtít? Nebylo by lepší ho obětovat?"
14. 07. 2010 | 07:41

Čochtan napsal(a):

Já chci Evropu bez jejího nepřítele. Bez islámu.
14. 07. 2010 | 08:07

Baba napsal(a):

Zdroje a identita spolu souvisejí velmi.
14. 07. 2010 | 08:18

Gerd napsal(a):

Rakouská politička Susanne Winter z volební kandidátky FPÖ do obecní rady ve Štýrském Hradci v roce 2008, se v rámci volební kampaně vyjádřila k islámu slovy, které se zcela vymykají tzv. politické korektnosti. Mohammed byl totiž podle Winterové vojevůdcem, který „napsal Korán ve svých epileptických záchvatech“ a „jelikož se oženil s šestiletou holčičkou, byl by dnes islámský prorok posuzován jako zneuživatel dětí.“
Převzato z http://www.eurabia.cz/Autho...
14. 07. 2010 | 08:20

Terry napsal(a):

Co vy - pseudohumanisté a multikulturisté - na to?

Když to budou jednou požadovat evropští (potažmo čeští) muslimové, zakážeme smích, abychom nepopudili?

Tady opravdu už končí sranda....

Nebo kde bude hranice "přizpůsobování nepřizpůsobivým"?
Arabové v Berlíně mají reprezentativní mešitu (http://www.tyden.cz/rubriky...)

NORSKO: Palestinci demolovali centrum Oslo (http://www.nekorektne.com/2...)

Norsko: muslimové šikanují židovské spolužáky (http://www.tyden.cz/rubriky...)

A něco "domácího" nepřizpůsobivého:

Na výraz „diskriminace Romů” začínám mít těžkou alergii (http://gotterova.blog.idnes...)

Nejsem rasista, jen pragmatik (http://www.britskelisty.cz/... - 04)

A trocha smutného humoru resp. reality:

Chci počítač, tak budu Rom a nic mi v tom nezabrání (http://www.tyden.cz/rubriky...)
14. 07. 2010 | 08:31

Baba napsal(a):

Dnes je dnes, a proč ještě neumíte odpovědět na otázku, proč křesťanství nestačilo?
14. 07. 2010 | 08:41

Vico napsal(a):

Při čtení některých blogů se i usmívám, při čtení tohoto jsem se opakovaně nahlas zasmál.

Soumrak humoru se konat nebude autore. Nejde to dohromady. Jestli doopravdy přijde ten soumrak, který tu opakovaně věštíte, bude humor to jediné, co nám ještě zbyde :-)
14. 07. 2010 | 08:42

jozka napsal(a):

Vico: Nadeje umira predposledni!

(zbejva cernej humor).
14. 07. 2010 | 08:55

Luba napsal(a):

Mělo by platit pravidlo, že chtějí-li v Evropě lidé z muslimských zemí žít, musí dodržovat pravidla společnosti, která je přijala.

Pokud jsou přisunutých muslimů tisíce, integrace se daří.
Jsou-li jich milióny, je zde problém - vytváří se normotvorná menšina, která původní obyvatele začíná ovlivňovat, ať chtějí nebo ne.

Přinejmenším tak, že v nich vyvolává pocit ohrožení, staví se zdi, tvoří se gheta, vzrůstá extrémismus na obou stranách.

Přestaňme "vyvážet demokracii" do Íráku, Íránu, Afghánistánu a začněme ji budovat a hájit doma.
Silové zásahy jsou v tradičně paternalistické muslimské společnosti kontraproduktivní.

Je třeba se spolehnout na vnitřní opozici, a tu podporovat - přece jen, teror je v "globální vesnici" dneška hůře udržitelný.

Nepřizpůsobiví exulanti by měli být repatriováni do svých domovských zemí a imigrace by měla být omezena ve prospěch občanů ze zemí nám kulturně blízkých.
14. 07. 2010 | 08:58

zdenekb napsal(a):

Myslím, že nejde o specifickou záležitost pro islám - myslím, že kdyby jiná náboženství měla podobnou neomezenou politickou moc jako je tomu v islamistických zemích, taky by "srandu na svůj účet" radikálně omezila... Ostatně počítám, že ve Vatikánu se vtipům o Ježíšovi taky zrovna neřehtají na každém rohu...
14. 07. 2010 | 09:13

MaB napsal(a):

Já bych z toho nedělal drama. Rowan Atkinson kdysi dělal docela intelektuální humor, a pak se překvalifikoval na Mr. Beana a má od té doby spousty peněz. Takže na té korektnosti vydělal, ne?
14. 07. 2010 | 09:24

Morová rána napsal(a):

Pan Kuras, jak je ostatně jeho dobrým zvykem, smíchal dohromady několik spolu naprosto nesouvisejících jevů a předložil tento umně poskládaný gulášek laskavému čtenářstvu. Které mu tuto jeho propagandistickou pochutinu způsobně zpapkalo, to už je ale na jiné povídání.
Do hlavy sice panu autorovi nevidím, ovšem mám za to, že záměr byl obligátní, tedy nenápadně si kopnout do různých neoblíbených skupin, jako jsou muslimové a "nepřizpůsobiví" přistěhovalci.
Skutečně jsem přesvědčená, že článek má tento skrytý význam, neboť nevěřím tomu, že tak inteligentní člověk, jakým pan Kuras bezpochyby je, nevidí rozdíl mezi neškodným, ačkoliv ostřejším humorem a posměšky, urážkami či šikanou druhých, navíc ještě slabších. Pak by totiž velevážený autor sám sebe zařadil do stejné party s oněmi školou povinnými mládenci, kteří onehdá zlomili ruku svému spolužákovi. Přišlo jim to totiž jako náramná bžunda. Když se pak chlapec ohradil, prohlásili, že to byla jenom taková sranda a obvinili nebohého raněného, že prý nemá smysl pro humor.
Nuž, pan Kuras, zdá se, smysl pro humor má, proto nám k článku o tomtéž přihodil ještě pár strašidelných příběhů o zlých náboženských fanaticích (pochopitelně muslimského vyznání) kteří pronásledují své odpůrce, zneužívají svého vlivu k upevňování moci a tak vůbec, což sice s nastoleným tématem nijak nesouvisí, ale jak hezky nám u toho běhá mráz po zádech! Katastrofické scénáře dopisovat netřeba, vnímavý čtenář už si sám domyslí, že přesně to samé se chystá i u nás, obzvláště, když se někde šikovně zmíníme o fenoménu přistěhovalectví.
A máme islámskou hrozbu jak vyšitou!
Eh, že oni jsou náboženští fanatici i v jiných církvích? Neva, vrazíme tam nějakou fousatou, sto let starou historku o tom, že chasidé netančili a těm multikulturalistickým hnidopichům tím zavřeme ústa.
Výborně, pane Kurasi!
14. 07. 2010 | 10:04

Vysedlina napsal(a):

Dá se na takový pohled na náboženství odpovědět s humorem?
Ano - dá. Dokonce, když jde o život - se žertuje.
Jenže, proč došlo ke zlomu?
Protože vyhrocené situace odhalují slabiny společenské - i osobní. Co je diktatura a vymývání mozků, už známe. A že se všude používá bezostyšně manipulací neinformovaných či slabších, už také víme.
V boji o moc se používá podpásových akcí nepřeberně.
Vyhrocená situace je. Blíží se změny podmíněné zesilujících se energií (snad magnetických). Pokud někdo se tomuto směje, najdi si nějakého fanatika vlastnícího tzv. pyramidu, vlez do ní a zůstaň z půl hodinky. Zjistíš jako příklad, co tak asi mohou být ty energie (jeden z druhů energií), a jak se cítíš. Budeš posílen nebo " nepříjemně zcitlivěn". Aniž si to uvědomujeme, jsme všichni, jeden vedle druhého "rozbrnkáni" ... A v této situaci se opravdu zesiluje vše. Dobré i "zlé" aktivity.
A humor pomáhá udržet se, jak jsem přesvědčena, na té straně dobré ...
14. 07. 2010 | 10:44

Grandmaster napsal(a):

Morova rana,
..do hlavy sice panu autorovi nevidim,ovsem mam zato, ze zamer byl obligatni, tedy nenapadne si kopnout do ruznych neoblibenych skupin, jakou jsou muslimove a 'neprizpusobitelni' pristehovalci.
Premyslim, do ktere neoblibene skupiny mam zaradit vas?
Vylozil jste si blog podle sveho a tudiz jste splnil kriterium kvalifikace zarazeni do nejake 'skupiny'.
Humor vam zrejme nic nerika.
14. 07. 2010 | 11:18

Morová rána napsal(a):

Grandmastere!
Takže za prvé: Vyprošuji si, abyste mě oslovoval v mužském rodě. Je to hrubě nezdvořilé.
Za druhé: Zařaďte si mě, kam chcete, já vás ovšem ujišťuji, že patřím do neoblíbené skupiny lidí, kterým vadí zesměšňování a urážení druhých.
Za třetí: Dle vašeho postoje k "humoru" si vás zcela neomylně zařazuji do skupiny, která, se baví tím, že láme ruce neoblíbeným spolužákům.
Za čtvrté: Mám dojem, že blog pana Kurase nesnese vícero výkladů. Ostatně není to Korán. Smysl tohoho blogu, je na rozdíl od toho druhého textu zcela zřejmý.
Za páté: Humor miluji.
14. 07. 2010 | 11:50

van napsal(a):

le to je přece prosté, zkuste si vybavit jakýkoli vtip z úst Adolfa Hitlera.
14. 07. 2010 | 11:54

fudoshin napsal(a):

tak z islámu se dělá problém především proto, že na ně mají spadeno židovští štváči.takže se nedá divit, že lidé mají dosti zkreslené představy o islámu a muslimech, protože mainstreamová média jsou hrubě neobjektivní a manipulují seč mohou.co se týče mě, tak pokud vnímám řevnivost mezi židy a muslimy, tak mi prostě vtipy vyprávěné židy (např. atkinsonem), které urážejí islám a muslimy nepřijdou správné. obdobně i u ostatních.nejlepší je když židovské anekdoty vypráví židé, protiislámské muslimové a rouhačské třeba biskup, tam se pozná, kdo má nadhled a sebeironii a není tam žádný prostor pro jakékoliv vyřizování účtů...nebo prostě někdo neutrální.jeden z mládí, odposlechnuto na pionýrském táboře:žide jed jsi chleba? ne,ale viděl jsem ho...doufám, že se prokáže tady ta nezaujatost, je to přeci jen humor ;)
14. 07. 2010 | 12:13

van napsal(a):

to zdenkb
To se mýlíte, že katolíci smysl pro humor nemají. Můj přítel, katolický kněz, mi vyprávěl nekorektní vtip, z prostředí semináře. Nuže: U Božích muk s ukřižovaným, klečí prosebník. Úpěnlivě prosí Krista, "Pane! Co mám učiniti, aby mi všichni neříkali ,"Ty,debile?"..Tichý hlas z kříže praví: "Sejmi mne z kříže!" Prosebník, se s kleštěmi hrne vyrvat hřeby na rukou, za které visí Ježíš na kříži. Když se mu to podaří, Ježíš, odpoután z kříže, zařve mocným hlasem. "Nejdříve na nohou! Ty debile!"
14. 07. 2010 | 12:17

zdenekb napsal(a):

Nic takového jsem netvrdil. Jednotliví věříci jistě ano, ale pokud by církev byla všemocná jako kdysi, rozhodně by tyto žerty tolerovala asi stejně jako muslimští džihádisté... Katolíci si dnes zkrátka dopřávají ten luxus vydávat úpadek své moci za bytostnou toleranci...
14. 07. 2010 | 12:31

van napsal(a):

Nikdy, církev nebyla všemocná, a úpadek moci je náš vlastní.
14. 07. 2010 | 12:44

skydrake3 napsal(a):

Pane Kurasi, diky. Presne to sedi. Nelze k tomu nic dodat...krome tech skvelych poznatku od Terry,jez to osvetluji. Zalezi ted na nas, jak se budeme chovat. Ja navrhuji: mit hodne deti a radovat se z toho!
Zdravim Vas oba.
14. 07. 2010 | 12:49

Morová rána napsal(a):

Vane, ať se na to dívám jak chci, na tom vašem údajně nekorektním vtipu nic nekorektního neshledávám. Zesměšněna není ani církev, ani víra, ani Ježiš. Pouze a jen ten ubohý debil.
14. 07. 2010 | 13:36

Míval napsal(a):

Baba: křesťanství přece stačilo. Udělalo, co mohlo, a vyslalo (evropskou) společnost po nějaké trajektorii. Kam nás dovede, toť otázka pro filozofy.
14. 07. 2010 | 14:34

Milan Hruška napsal(a):

Pro Morovou ránu:
Vyčítáte panu Kurasovi, že míchá různé věci dohromady a přitom jste sem sama zamotala jakousi historku o zlomené ruce, která s článkem vůbec nesouvisí. Lidi, kteří někomu zlomí ruku a považují to za humor, jsou prostě "hovada" a to je vše.

Obecně řečeno, lidé mají právo na vlastní názor a můj je tento: náboženství je špatný základ pro jakoukoliv vládu. V každém náboženství je racionální diskuze nahrazena dogmaty a těmi, kdo mají v dané chvíli právo tato dogmata vykládat (ať už je to papež nebo nějaká jiná pomazaná hlava). Rozum se používá, jen když se to hodí. Pokud chce někdo věřit dogmatům, prosím, ale to mu nedává žádné právo, aby mi svá dogmata vnucoval. Ale stejně tak dotyčný bude činit (často skrytě), jako když kardinál Vlk spatřuje v poklesu počtu věřících pokles duchovnosti v našich zemích neznačuje tak, že nevěřící člověk rovná se člověk bez duchovního života. To už člověka přirozeně ponouká k tomu, aby se vůči tomu ohradil a třeba ho přitom napadne nějaký vtip, který bude odrážet zmatenost náboženského vnímání světa. Je to prostě boj: kritický rozum si vystačí argumentací a třeba humorem, dogmatici budou dštít oheň.
14. 07. 2010 | 15:08

voroshilov napsal(a):

Prijde Jezis domu a vidi ze vsichni apostoly jsou namazani jak zakon kaze,chytne potaceiciho Petra a pta:Co se tady deje?Co to slavite? Ale,to Jidas dnes neco prodal za 30 stribrnych!
14. 07. 2010 | 15:25

rwq napsal(a):

Pane Kurasi - díky za článek.
K debatě: v diskuzi islám vs. katolická církev chybí jeden důležitý bod. Katolická církev sice v minulosti napáchala mnoho zlého, ale reformovala se a dnes už křižácké války nikoho neohrožují. Islám ovšem reformovat nelze - je za to trest smrti.
14. 07. 2010 | 15:54

Nevěřící pes napsal(a):

Nejateističtější národ na světě? Ano. Je odkojen plebejským humorem intelektuální výše Švejkem a intelektuálním humorem zlidovělého Cimrmana? A Jihočeskou Thelémou, překladateli Rabelaise?

V 80.letech Slováci přejmenovali časopis Partyzánka na Slovenku. A tasili valašky, když jsme se tomu smáli. Časopis Češka nebyl v té době bez posměšků možný. Byť vycházela Vlasta. (Teď už ano.)

Náboženská identita je jedna z nejnižších a nejzpodzdilejších, stejně jako nacionalita. Boj o uznání a sebeafirmaci je dlouhý a většina lidí ho vůbec nevybojuje. Zůstane před branami. Negramotnost ale není jejich vinou...

"Co má co dělat písmeno P ve jméně Haman?"
"Ale Kohn! Ve jméně Haman přece žádný písmeno P není?!"
"Jak to, že není?"
"No, co má co dělat písmeno P ve jméně Haman?!"
"Ale na to se vás právě ptám?!"
14. 07. 2010 | 16:06

Vico napsal(a):

Nepřízpusobivý puberťák byl poslán do církevní internátní školy. Své první zážitky napsal rodičům do Chánova takto:

Přišel jsem do ředitelny a ukřižovanej chlap na stěně,ve třídě - další ukřižovanej, na chodbě další. Dokonce i v ložnici.

Tato, tady se s nikým neserou!
14. 07. 2010 | 17:47

jonáš napsal(a):

Ale né,
my přece nejsme jako voni .. zakážeme jenom šátky na hlavu a hadry přes ksicht, kdepak smích a minisukně.
Že je to skoro to samý? No a co má bejt, civilizaci si přece taky pozvracet nedáme.
14. 07. 2010 | 18:47

jonáš napsal(a):

rwq: však v tej katolickej za to trest smrti bejval taky .. nedavno bylo jedno takový výročí.
14. 07. 2010 | 18:49

vlk napsal(a):

Bohužel má autor prvadu.
14. 07. 2010 | 19:19

JaS napsal(a):

Nejde o srandu. Najednou se jim urážení kvůli srandě začalo hodit jako záminka pro vyvolávání nenávisti.
15. 07. 2010 | 08:19

zdenekmihalco napsal(a):

Dobrý den,
smazal jsem dva urážlivé texty, které byly v rozporu se záměry těchto stránek, což je vytvářet prostor pro slušnou a věcnou debatu.
Děkuji za pochopení
Zdeněk Mihalco
správce blogů
15. 07. 2010 | 10:25

karkulka napsal(a):

Ono stačí pár přísloví: co zaseješ, to sklidíš, seješ vítr, sklidíš bouři, jak se do lesa volá... Islám se začal bouřit po necitlivých snahách Západu vnutit mu jeho pojetí demokracie a svobody. Východ je založen na kontemplaci, Západ na činu. Jsou to dva protiklady. Mohly by se spojit uprostřed, ale to neudělají, protože dynamická, mužská, expanzívní (yang) energie Západu tu východní (yin) prostě převálcuje. Samozřejmě se to Východu nelíbí. Brání se. A my se divíme? Já tedy ne. ;-)
15. 07. 2010 | 10:37

Grandmaster napsal(a):

Morova rano,
zmylil jsem se. Vy vite, co humor je. Velice jste me pobavila.
15. 07. 2010 | 11:00

Al Jouda napsal(a):

Na veškeré fanatiky platí pouze síla. Vzpomeňme na Japonce, kteří ještě v roce 1945 zbožňovali svého císaře a bylo jim ctí za něj položit život. Stačily 2 atomové bomby a jsou na několik století vyléčeni. Obdobně to dopadně s fanatickými islámisty. Jiný způsob totiž neexistuje.
15. 07. 2010 | 12:58

Hlas_z_Vysočiny napsal(a):

Al Jouda: Myslíte, že by americké demokracii nestačil ekvivalent "2 atomovek" aby byli "vyléčeni"? Polákům by taky býval stačil Blitzkrieg, nám stačil SSSR, Katrágu stačilo pár válek s Římem, atd. Síla dokáže zlomit každého. Otázka je, jestli není pokrytecké hlásat rovnost, demokracii a svobodu silou a vnucovat ji i tam, kde o ni nikdo nestojí. Kdyby USA (EU) otevřeně řekla, že potřebuje další kolonie a že zavede tu naši správnou civilizaci všude tam, kde se ještě nemluví čínsky, pak bych to asi i dokázal chápat a podporovat.
15. 07. 2010 | 16:22

ex-nemo napsal(a):

Vážený Čochtane, dotaz :
Souhlasíš s uznáním Kosova ?
15. 07. 2010 | 21:57

rwq napsal(a):

jonáš:
To je pravda, nicméně Bible je spis sepsaný lidmi na základě proroctví s tím, že to pisatel nemusel úplně pochopit a různé výklady a reformy jsou tudíž možné, dokud nepřijde nějaká instituce jako katolická církev, která je zakáže. Co je ale komu do institucí?
V islámu je to ovšem jinak. Korán je slovo boží sdělené archandělem gabrielem a zapsané Mohamedem, neboli samými "neomylnými". Zde je tedy pes zakopán v samotném základu ideologie, nikoli v institucionalismu.
16. 07. 2010 | 22:26

asdfqwe napsal(a):

to zdenekb:
Od jednoho kneze jsem slysel nasledujici:
Ve valecne Varsave banda kluku z Hitlerjugend mlati maleho Karla Wojtylu. Jeden z bandy najednou rika ostatnim: Nechte ho byt, co kdyz je to pristi papez...
Dalsi z bandy odpovi:"Tenhle? Tak jestli tenhle bude papez, tak ja budu papezem hned po nem"

:-)
19. 07. 2010 | 11:22

watches napsal(a):

Watch is a very common item in daily life. It can be easy for people to know the time, so good to arrange their own schedule. Not only that, the watch is a symbol of identity and image. Choose a suitable watch, you can highlight your grandeur, elegance, temperament and fashion. This is the reason why people are swarming for the pursuit of luxury watches.
http://www.960watch.com
http://www.menswatchesladie...
http://www.menswatchesladie...
13. 10. 2010 | 03:12

wholesale knockoff handbags napsal(a):

Wonderful article! We are the professional website for <A href="http://amazing-bags.com/" > wholesale knockoff handbags</A>! <A href="http://amazing-bags.com/" > Amazing bags</A> here!
To buy <A href="http://amazing-bags.com/lou..." > knockoff Louis vuitton handbags</A>,<A href="http://amazing-bags.com/guc..." > knockoff Gucci handbags</A>,<A href="http://amazing-bags.com/cha..." > knockoff chanel handbags</A> on line!
<A href="http://amazing-bags.com/pra..." > Cheap prada bags</A>,<A href="http://amazing-bags.com/her..." > Cheap hermes</A> on sale!
26. 11. 2010 | 15:24

sexy guiders napsal(a):

<p><a href="http://www.top-jordans.com/">air jordan</a> <a href="http://www.top-jordans.com/">air jordan shoes</a> <a href="http://www.top-jordans.com/">cheap nike air</a> <a href="http://www.top-jordans.com/">cheap air jordan</a> <a href="http://www.top-jordans.com/">cheap jordan shoes</a> <a href="http://www.top-jordans.com/">cheap jordans</a></p>
<a href="http://www.top-jordans.com/air-hoop-structure-c-121.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7">Air Hoop Structure</a>
<a href="http://www.top-jordans.com/air-jordan-2009-c-74.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7">Air Jordan 2009</a>
<a href="http://www.top-jordans.com/air-jordan-2010-c-75.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7">Air Jordan 2010</a>
<a href="http://www.top-jordans.com/air-jordan-i-c-55.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7">Air Jordan I</a>
<a href="http://www.top-jordans.com/air-jordan-ii-c-56.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7">Air Jordan II</a>
<a href="http://www.top-jordans.com/air-jordan-iii-c-57.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7">Air Jordan III</a>
22. 12. 2010 | 01:54

sexy girls napsal(a):

http://www.top-jordans.com/

oh ,fack !I never see so beautifull girl with shoes,Do you want to know more about her,please click here to enjoy

[url=http://www.top-jordans.com/]air jordan[/url] [url=http://www.top-jordans.com/]air jordan shoes[/url]
[url=http://www.top-jordans.com/]cheap nike air[/url] [url=http://www.top-jordans.com/]cheap air jordan[/url]
[url=http://www.top-jordans.com/]cheap jordan shoes[/url] [url=http://www.top-jordans.com/]cheap jordans[/url]
[url=http://www.top-jordans.com/air-hoop-structure-c-121.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7]Air Hoop Structure[/url]
[url=http://www.top-jordans.com/air-jordan-2009-c-74.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7]Air Jordan 2009[/url]
[url=http://www.top-jordans.com/air-jordan-2010-c-75.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7]Air Jordan 2010[/url]
[url=http://www.top-jordans.com/air-jordan-i-c-55.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7]Air Jordan I[/url]
[url=http://www.top-jordans.com/air-jordan-ii-c-56.html?zenid=7933ee7a6532f30044903c142826ddd7]Air Jordan II[/url]
22. 12. 2010 | 01:55

the Charm in Moncler napsal(a):

welcome to our webside,there have best goods and best sevice,please click the title or name enterd.
http://www.doudoune-moncler-france.com
http://www.doudoune-moncler-france.com
http://www.doudoune-moncler-france.com
http://www.doudoune-moncler-france.com
22. 12. 2010 | 01:56

BelousovNikolaj24 napsal(a):

Только тут <a href="http://www.usluga.kiev.ua">сантехник киев</a>, гарантия
12. 01. 2011 | 07:11

http://www.monrepliquemontres.com napsal(a):

Montresreplique.com vend des répliques de montres de qualité supérieure de qualité à des prix très attractifs. Leurs produits peuvent être commandés en ligne en toute sécurité. Ils traitent de tous les grandes marques, y compris réplique Rolex, Breitling réplique, réplique Cartier, Tag Heuer réplique, réplique Hublot, Omega réplique, Audemars Piguet réplique et ainsi de suite.

<a class="font_fenglei1" href="http://www.monrepliquemontres.com/G-Cartier-21-Must-De-Cartier-hommes-montre-W10110T2-1173.html">Réplique <b class="font_red1">Cartier</b> Cartier 21 Must De Cartier hommes montre W10110T2</a>
<a class="font_fenglei1" href="http://www.monrepliquemontres.com/G-Cartier-21-Must-De-Cartier-Chronoscaph-hommes-montre-W10184U2-1172.html">Réplique <b class="font_red1">Cartier</b> Cartier 21 Must De Cartier Chronoscaph hommes montre W10184U2</a>
23. 04. 2011 | 05:55

compare car insurance rates napsal(a):

Great write-up, I’m regular visitor of one’s site, maintain up the excellent operate, and It's going to be a regular visitor for a lengthy time. <a href="http://topautoinsurancerates.net/">car insurance rates</a>
15. 10. 2011 | 14:40

Aducoumough napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinemall.com/#6899>buy generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#18905>viagra online</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#14495 buy viagra online
17. 10. 2012 | 05:17

nouctuamtut napsal(a):

<a href=http://orderlevitrahere.com/#rsuiv>cheap generic levitra</a> - <a href=http://orderlevitrahere.com/#joauk >levitra online</a> , http://orderlevitrahere.com/#njqfo order levitra
20. 10. 2012 | 02:05

seadiaTek napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinemall.com/#4507>generic viagra</a> - <a href=http://buyviagraonlinemall.com/#12801>buy viagra</a> , http://buyviagraonlinemall.com/#20781 generic viagra
21. 10. 2012 | 09:21

Exhitaanami napsal(a):

<a href=http://ordercheapviagrahere.com/#dklme>viagra online without prescription</a> - <a href=http://ordercheapviagrahere.com/#qhxfv >cheap viagra online</a> , http://ordercheapviagrahere.com/#cnuit viagra 25 mg
22. 10. 2012 | 03:06

Pavipsypupbub napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinesafe.com/#13129>buy generic cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinesafe.com/#12841>generic cialis</a> , http://buycialisonlinesafe.com/#2063 generic cialis
23. 10. 2012 | 01:55

FeannaSpejeft napsal(a):

<a href=http://viagrastorehere.com/#yzhbl>buy viagra</a> - <a href=http://viagrastorehere.com/#woshl >viagra online</a> , http://viagrastorehere.com/#fyouu viagra online
24. 10. 2012 | 01:58

encoleGobVero napsal(a):

<a href=http://levitrastorehere.com/#lqjbu>cheap levitra</a> - <a href=http://levitrastorehere.com/#jovrj >cheap levitra</a> , http://levitrastorehere.com/#ijhfr buy levitra
25. 10. 2012 | 20:31

FuriOrderge napsal(a):

<a href=http://cialisstorehere.com/#cxerx>buy cialis online</a> - <a href=http://cialisstorehere.com/#egolk >cheap cialis</a> , http://cialisstorehere.com/#pwuld buy cialis online
26. 10. 2012 | 04:16

Jokillima napsal(a):

<a href=http://buycialisonlinepharma.com/#19274>generic cialis</a> - <a href=http://buycialisonlinepharma.com/#2688>buy generic cialis</a> , http://buycialisonlinepharma.com/#17625 generic cialis
28. 10. 2012 | 16:16

chametet napsal(a):

http://cheapviagraqual.com | http://cheapviagraqual.com/#1662 - cheap viagra | <a href=http://cheapviagraqual.com/#1895>order viagra</a>
29. 10. 2012 | 03:24

ClemTrielldal napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#1391>zithromax 250 mg</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#8673>zithromax 250 mg</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#243 zithromax 1000 mg
31. 10. 2012 | 04:16

plegreelp napsal(a):

<a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#18521>zithromax online</a> - <a href=http://buyzithromaxonline24h.com/#5873>zithromax 1000 mg</a> , http://buyzithromaxonline24h.com/#1102 zithromax online
31. 10. 2012 | 04:16

tymnDiumn napsal(a):

<a href=http://cheapgenericviagranow.com/#txojj>viagra online</a> - <a href=http://cheapgenericviagranow.com/#keioh >cheap viagra</a> , http://cheapgenericviagranow.com/#pnivy viagra online without prescription
31. 10. 2012 | 20:54

FrernGeonsSox napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#miwjn>propecia online</a> - <a href=http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#fezxx >generic propecia</a> , http://ordercheapgenericpropeciahere.com/#dpbns buy propecia
01. 11. 2012 | 23:49

TypeKayathy napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#mjpcp>buy cialis online</a> - <a href=http://ordercheapgenericcialishere.com/#tmhiw >cialis online</a> , http://ordercheapgenericcialishere.com/#nsgqu buy cialis
04. 11. 2012 | 05:16

cledgeslame napsal(a):

<a href=http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#hozat>cheap levitra</a> - <a href=http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#wpnzm >levitra online</a> , http://ordercheapgenericlevitrahere.com/#mwsnn generic levitra
04. 11. 2012 | 10:24

accupeceize napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#21081>buy viagra online</a> - <a href=http://buyviagraonlinexpress.com/#13574>buy generic viagra</a> , http://buyviagraonlinexpress.com/#11746 generic viagra
05. 11. 2012 | 11:37

BonEnhaniaDic napsal(a):

<a href=http://ordergenericviagrahere.com/#eoylu>buy cheap viagra</a> - <a href=http://ordergenericviagrahere.com/#qelwa >viagra 200 mg</a> , http://ordergenericviagrahere.com/#ruskk viagra without prescription
07. 11. 2012 | 22:14

Ornannyrhyday napsal(a):

<a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#uojho>cheap propecia</a> - <a href=http://ordergenericpropeciahere.com/#yolar >buy propecia online</a> , http://ordergenericpropeciahere.com/#azbqv propecia 5 mg
08. 11. 2012 | 00:02

Wourpifof napsal(a):

http://genericpillshq.com/#cheap-viagra-online | http://genericpillshq.com/#viagra-100-mg - generic viagra | <a href=http://genericpillshq.com/#buy-generic-viagra>buy viagra online</a>
09. 11. 2012 | 16:26

inhamreimef napsal(a):

<a href=http://buyviagraonlineds.com/#7699>viagra online</a> - <a href=http://buyviagraonlineds.com/#4771>generic viagra</a> , http://buyviagraonlineds.com/#1038 viagra online
14. 11. 2012 | 20:01

Opegeteeque napsal(a):

<a href=http://buyonlinezoloftmeds.com/#bqmmh>zoloft online</a> - <a href=http://buyonlinezoloftmeds.com/#vrcqt>zoloft online</a> , http://buyonlinezoloftmeds.com/#ftdvj zoloft online purchase
16. 01. 2013 | 20:30

nainTyTut napsal(a):

<a href=http://buytopamaxonlinemeds.com/#pzlrc>topamax online purchase</a> - <a href=http://buytopamaxonlinemeds.com/#dlwds>topamax online</a> , http://buytopamaxonlinemeds.com/#xevry topamax online
23. 01. 2013 | 13:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy