Evropské charisma a kuchařské umění

23. 11. 2010 | 09:39
Přečteno 3469 krát
Ještě před týdnem se i ten nejskeptičtější euroskeptik utěšoval, že EU je jen důmyslná mašinka na holení evropských daňových poplatníků a obohacování nové šlechty vysoce placených neodvolatelných byrokratů, která však Evropanům přece jen ponechá alespoň tu pracně po staletí vypiplávanou svobodu slova. Vždyť ať si říká kdo chce co chce, nic na tom stejně nezmění.

Že se Evropané budou pořád moci tu a tam ještě pobavit těmi nejgeniálnějšími nápady užitečného využití jejich peněz. Jako je třeba 7 milionů eur na soutěž „interkontinentálního dialogu“, v níž soutěžily takové perličky jako „deník holandského oslíčka“. Nebo 9 milionů na televizní kanál europarlamentu. Pět milionů na limusiny europoslanců. Nebo taky třeba (pakatýlek) 400.000 na fitness centrum pro psy a zlepšení psího životního stylu a standardu. Nemluvě o 260 milionech na „komunikační“ rozpočet nebo 2 milionech na pohoštění Evropského parlamentu. A dvou miliardách na všelijaké ty „téměř nevládní organizace“ (quangos), jejichž náplní je vykonávat politiku EU. Takové ty drobné zprávičky, které evropská média zveřejňují jen zřídka a nerada, z obav, aby nebyla podezírána z euroskepticismu a nepřišla o přízeň některé té instituce EU nebo inzerci z toho „komunikačního“ rozpočtu.

Proto taky nás asi nechtěla poplašit berlínským projevem prezidenta van Rompuye, který se svým pověstným charismatem k výročí pádu zdi oznámil, že s tou euroskeptickou svobodou slova raději prr, neboť „euroskepticismus je největší hrozbou míru“. Ona totiž „skončila doba homogenního státu“, ale přesto se prý „po celém kontinentě“ nějací lidé stále domnívají, že nějaké státy mohou zůstat samostatné, což je „nejen iluze, nýbrž lež“, proti níž „musíme společně bojovat“, protože „nacionalismus vede k válce“. Tak se nám brzy každý, kdo by si troufl něco na EU kritizovat, stane válečným štváčem, nepřítelem míru, zpátečníkem a reakcionářem.

Jak proti němu budeme všichni společně bojovat, ještě pan prezident nenastínil, ale určitě už se na tom pracuje, jinak by nám to neříkal. Takže už brzy všichni dospějeme svobodně k názoru, že EU sama ví nejlíp, jak nakládat nejen s našimi penězi, nýbrž i myšlenkami a že můžeme na ní bez obav svobodně všechno chválit. A že už se zaplať pánbůh politikou můžeme v klidu nezabývat a věnovat se raději jídlu.

Ostatně nebýt EU (či přinejmenším Francie), asi by se v Praze těžko mohl usadit třeba takový Georges Rognard. A ten je pro nás důležitým emisařem EU (či přinejmenším Francie). On totiž jménem EU (či přinejmenším Francie) už měsíc v Praze vaří, v hotelu Alchymist Residence Nosticova. Kdysi míval Michelinovu hvězdičku v Biarritzu, pak se roztoulal do světa a vařil v New Yorku, Šanghaji a Bukurešti. Teď na Kampě dělá takové radostnosti jako vejce pošírované v červeném víně, hřibech a uzeném bůčku, nebo laskominově mazlavé šafránové rizoto s plátkem foie gras prudce do křupava na okraji vypečeném a uvnitř másílkovitě měkoučkém. Nebo v rajské omáčce do rozplývava propečené jehněčí koleno s dušenými hlívami.

A představme si, co bychom pořád ještě jedli, nebýt EU (či přinejmenším Francie).

Vyšlo v MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat, vítejte v evropě...
Veselé krizování...
http://s11.radikal.ru/i184/...
23. 11. 2010 | 10:04

yara ze země krys napsal(a):

George Orwell - naše budoucnost je stát prasat .... stát pod domnělou vládou prolétů, který ale ve skutečnosti ovládá zbožňovaný Velký bratr (Big brother). ...

Nebyl ten Orwell geniální?
23. 11. 2010 | 10:08

Vico napsal(a):

Naprosto chmurná vize, ne-li už současnost.

Když pominu poslední kulinářský odstaveček, tak jediná optimistická informace, která zároveň popírá smysluplnost článku a z autora dělá šaška, je tato:

Vyšlo v Mladé frontě Dnes.

A jediné, co se autoru za to stalo bylo, že si pochutnal na jehněčím kolenu s dušenými hlívami.
23. 11. 2010 | 10:45

petr humbl napsal(a):

pane Kurasi, ta interpretace toho, co rekl Van Rompuy je samozrejme zavadejici. nic o tom, ze by euroskepticismus byl hrozbou pro mir, nikdo nerekl.
23. 11. 2010 | 10:48

zdenekb napsal(a):

petr humbl:

Ale je to oblíbená a velmi užívaná klička - někomu podsunout svůj blud a pak jej za to řádně rozcupovat... :o).

(Druhá klička a la Klaus&spol.: cokoliv řeknu proti Bruselu ze mě děla superodvážného "disidenta", kterému jde málem o krk - obdivujte mě!)

Dle mého je ale i na těch dezinterpretovaných slovech van Rompuye hodně pravdy.

Mnoho válek opravdu přinesl vypjatý nacionalismus. EU v tomto přinesla významné uklidnění. Doba homogenních, suverénních států v době globálního kapitálu opravdu skončila... jinými slovy, můžeme si i v republice, kde nám už skoro nic nepatří (a rozhodují lobbisté, nikoliv ministři) občas zamávat fangličkou a pohovořit o "suverenní zemičce", ale půjde o iluzi, ne-li lež.
23. 11. 2010 | 11:19

Carlos V. napsal(a):

humbl, zdenekb : euroskepticismus a válka . čtěte
http://www.prvnizpravy.cz/z...
23. 11. 2010 | 11:28

zdenekb napsal(a):

Carlos V.:

Četl jsem podobně krátké útržky jako u pana Kurase. (Přitom s mnohými přesto souhlasím).

A raději jsem si ověřil i "nezaujatost" autora článku, a působí na mě jako solidní JochoBoboHájek.

http://abbartos.wordpress.c...
23. 11. 2010 | 11:35

JAHA napsal(a):

Ad:wbgarden - prvy prispevok

Super☺.
23. 11. 2010 | 11:47

zdenekb napsal(a):

http://www.prvnizpravy.cz/s...

Další perla od stejného autora.
Netvrdí, že se na obloze děje něco nenormálního, netvrdí, že probíhá k armádním pokusům, netvrdí, že nás halí mrak záhadné temné moci. Vlastně na celé stránce hustého textu netvrdí vůbec, ale vůbec nic.
Ale nebojí se ptát, a to je hlavní! ...:o)))
23. 11. 2010 | 11:59

Carlos V. napsal(a):

zdenekb : ok, zkuste BBC
http://www.bbc.co.uk/blogs/...
23. 11. 2010 | 12:02

zdenekb napsal(a):

Carlos V.:

Kaju se a sypu si popel - angličtinu neovládám natolik, abych vychytal všechny jemnosti a odstíny výraziva bloggera... ani po dlouhém louskání.

Ale jak říkám, nemám větší problém ani s těmi z kontextu vytrženými větami.
23. 11. 2010 | 12:09

zdenekb napsal(a):

Carlos V:

...ale pokud rozumím dobře, jsou tam použity stejné výňatky z projevu jakou u obou předchozích pánů...
23. 11. 2010 | 12:15

Baba napsal(a):

To bude, až se ty věty do kontextu zasadí.
23. 11. 2010 | 12:17

mirekP napsal(a):

„Euroskepticismus je největší hrozbu pro mír. Čas homogenních národních států je pryč. Národní státy jsou mrtvé a víra, že země mohou obstát samy o sobě, je nejen iluze, ale lež. Nebezpečí euroskepticismu se rozšířilo za hranice země, jako je například Velká Británie, a stalo se nápadnou silou napříč celým kontinentem. Musíme společně bojovat proti nebezpečí nového euroskepticismu.“

Zřejmě toto jsou slova ředitele EU. A tedy docela potvrzují slova pana Kurase. Optimismus některých diskutujících bohužel nesdílím.
23. 11. 2010 | 12:20

Carlos V: napsal(a):

zdenekb : to BBC - ja jen že uznávám, že Adam B. Bartoš asi není ideálním zdrojem zcela nezávislých informací
23. 11. 2010 | 12:37

Tenco napsal(a):

Já jsem velmi euroskeptický při pohledu na ČEZko a zároveň ČEZkoskeptický při pohledu na Evropskou Unii.
Jedním okem vidím celou tu obrovskou škálu nýmandů. kterou do Evropské Unie hrne bagr zvaný probírka seznamy partajních váborů a lokálních mafií ve volbách do EP a druhým potom tu jejich odtažitost, mlžení, propagandistické alibistické žvásty a jakoukoliv absenci výsledků poté. Pokud tedy pominu vyhranou válku o české tvarůžky či plzeňské pivo.

Začínám z toho pošilhávat.

Tak raději něco na sluch. Z doby , kdy Unie předtsvovala pro mnohé Jeníky Marušky nedostižný totem a ne ježibabu jako je tomu dnes:

http://www.youtube.com/watc...
23. 11. 2010 | 12:39

Zbyněk napsal(a):

Proč jsme do té EU lezli,říkám si když čtu Kurase,Klause,Hájka,Zahradila,Jakla a celou plejádu dalších,supervzdělaných,jak oni říkají elity národa.Nic jiného nám nezbývalo říkají.Ale zbývalo,Rusko není v EU tak jsme se mohli přidat hned a pan president by nemusel nyní tak opatrně přisedávat.Nemuseli jsme válčit o tvarůžky,špekáčky,pomazánkové máslo atd.Pomazánkové máslo to je bitva kterou nesmíme prohrát,razí dříve vzpomínaná elita.Absolvent pomocné školky se zamyslí vezme tužku a místo pomazánkové máslo, napíše máslová pomazánka.Jak jednoduché.Jen se o tom nenechá celé roky kecat.
23. 11. 2010 | 19:12

xxx napsal(a):

To yara: On ten dnesek neni uz ten stat prasat? Ze stale slysim cim dal hlasitejsi mlaskani. A zacina to byt v CR pokladano
"za zvlaste kultivovany projev bohatnuti"!
23. 11. 2010 | 20:23

pr prostitut napsal(a):

aha.takže jako by nestačilo pr psaní s omáčkou o eu v mf dnes.ještě to nacpe do blogů...
23. 11. 2010 | 20:49

tichý pozorovatel napsal(a):

Když čtu tento příspěvek a vzpomenu si na některé kritické výroky autora, například ze dne 25.2.2003 v pořadu Na plovárně s Markem Ebenem, tak mne napadne jistá spojitost s písní Karla Kryla - Hlas, jak se autor pěkně po čase vyprofiloval. Nedivím se ale a neodsuzuji, protože boj s větrnými mlýny každého jednou unaví. Jen připomínám.:-)

http://www.youtube.com/watc...
24. 11. 2010 | 09:12

jaryn napsal(a):

Jediný rozdíl mezi komunisty a eurohujerskými úřednickými "demokraty" vidím v tom, že komunisti otevřeně vyhlásili boj svým nepřátelům (tj. nesouhlasícím odpůrcům vize jejich ideologického pozemského ráje), zatímco demokratický úřední byrokrat podsunuje tentýž boj postupně a zaobaleně. V podstatě jsou ale oba stejní prevíti, kterým jde o neřiditelnou moc a vše ostatní jim je ukradené.
Vždycky jsem si myslel, že v EU je naděje omezit svinstva našich domácích politiků. Skutečnost je taková, že co nezlikvidují naši politici, bezpečně dorazí slavná byrokraticko úřednická levicová EU.
Dnes dokonce považuji domácí politiky za menší škodnou, než ten strašlivý úřednický prolobovaný aparát v Bruselu.
24. 11. 2010 | 09:49

arnazach napsal(a):

Co k tomu dodat? :-))))))
25. 11. 2010 | 17:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy