Klobásami za svobodu

07. 12. 2010 | 09:39
Přečteno 3168 krát
Nerad pouhý týden po události sýčkuji, ale 28. listopad 2010 jednou možná budeme slavit jako další z řady „vítězných“ dat ve stále se opakujících náporech totality na svobodu. V ten den totiž začalo ve všech členských státech EU platit na první pohled nezpochybnitelně rozumné a humánní „Rámcové rozhodnutí Rady číslo 2008/913/JHA z 28. listopadu 2008 o boji proti určitým formám a projevům rasismu a xenofobie prostřednictvím trestního zákona.“

Přikazuje všem členským státům „zavádět opatření nutná k zajištění, aby byly učiněny trestnými úmyslné činy, které tvoří podnět k činům namířeným proti skupině osob nebo příslušníku takové skupiny definované odkazem na rasu, barvu nebo národní či etnický původ“.

Samozřejmě, řekneme si, zákon určitě potřebný a hodný osvícené Evropy. Nebýt tří nenápadných detailů, které jsou v evropském právu novinkou:

Udání takového trestného činu nemusí pocházet od jeho oběti.

Pachatel takového činu nemusí být při jeho spáchání fyzicky přítomen v žalující zemi.

Žalující země může pachatele zatknout v jiné zemi bez žádosti o jeho vydání a odvézt si ho k sobě do vazby a k soudu.

V praktickém důsledku to znamená toto: Kdokoli může kdekoli v EU kohokoli odkudkoli v EU udat za údajný zločin nenávistné mluvy spáchaný kdekoli v EU (a možná i mimo EU). Země, v níž je takové udání podáno, má povinnost na údajného pachatele do kterékoli členské země vyslat zatýkací četu a pachatelova země má povinnost na tomto zatčení spolupracovat či přinejmenším mu nebránit. Obžalovaný pak může být držen ve vazbě a souzen v zatýkající zemi a hájit se pomocí místních právníků a tlumočníků.

„Smrtelné křeče svobody slova v Evropě začínají zítra“, řekla den předtím v Kodani na konferenci International Free Press Society Rakušanka Elisabeth Sabaditsch-Wolffová, obžalovaná v Rakousku za přednášku o islámském právu šarijá. Vyslovila obavu, že nový zákon bude použit především na umlčení lidí, jako je ona, nizozemský politik Geert Wilders a podobní varující před sílícím náporem radikálního islámu a zavádění totalitních islámských zákonů šarijá.

„Máme málo času. Nechceme-li žít pod zákony šarijá a chceme-li si uchránit právo mluvit a publikovat svobodně, musíme je vykonávat teď.“

Zdá se, že Evropa má novou Johanku z Arcu. A začíná se probouzet (jejími slovy) „z ukolébání bohatstvím a příjemnými radovánkami“. V tentýž týden papež vydal knížku, v níž vybízí islám, aby vysvětlil svůj vztah k násilí, míru a rozumu.. V týž den Anglická obranná liga EDL demonstrovala proti zákonům šarijá ve dvou anglických městech s pěti tisíci účastníky a pod poklidným dohledem policie bez vážných výtržností. Nepočítáme-li policejní vyklízení pubů po demonstraci, aby demonstranti dodatečně své muslimské sousedy zbytečně neprovokovali případnou opilostí. Francouzská obranná liga LDF demonstrovala recesí, v níž projevem vlastenectví bylo strkat vepřové klobásky do regálů s islámskými potravinami.

Škoda, že je všechny při tom nenapadá citovat výnos Evropského soudu pro lidská práva z roku 1998, že šariá „porušuje Evropskou konvenci na ochranu lidských práv a základních svobod a principy demokracie”.

Vyšlo v MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Sladký napsal(a):

Svoboda slova je svoboda slova, je svoboda slova. Jakmile je jakkoliv, čímkoliv a kýmkoliv omezena, přestává být svobodou slova.Demokracie se pak liší od diktatury jen mírou a charakterem omezení svobody, tedy nikoli kvalitativně, ale pouze kvantitativně.
07. 12. 2010 | 09:54

zdenekb napsal(a):

Kdepak, papeže(s jeho vztahem k násilí a rozumu!) a blonďatého pašíka Wilderse si rozvracet nedáme! Klobáskou proti mešitám... achjo.
07. 12. 2010 | 09:54

Sladký napsal(a):

Zdenekb- drtivé většině vašich příspěvků dobře rozumím a téměř bezvýhrad s nimi souhlasím. Tento je výjimkou, nevím, co si o něm myslet.
07. 12. 2010 | 10:02

zdenekb napsal(a):

Nemám v oblibě jedince, kteří si ze strašení čímkoliv (např. islámem) udělali živnost. Ať už jde o manipulátora Wilderse, nebo "novou Johanku z Arcu".

Myslím, že jejich projevy (zásadně a vždy se tvářící jako boj za svobodu slova) situaci zlepší zhruba stejnou měrou jako ta vepřová klobáska v regále...

(A když k objasnění vztahu víry k rozumu a násilí vyzývá zrovna PapaRatzi, mám pocity obdobné.)
07. 12. 2010 | 10:14

Sladký napsal(a):

PapaRatzi, to je skvělá slovní hříčka! :o)) To je vaše licence, Zdenku, nebo jste to někde "zachytil"?
Pokud jde o "strašení islámem" obávám se, že ho není a nebude dost.Máme se čeho obávat, není možné dál multikulturně pštrosovsky strkat hlavu do písku. (tolerantně se lze chovat pouze k tolerantní kultuře) tolerance k cizorodým prvkům je čímsi, co lze přirovnat k AIDS-ztráta imunity. Přičteme-li katastrofálně nízkou porodnost, není žádnou nadsázkou říct, že euroatlantická civilizace je SMRTELNĚ ohrožena.
07. 12. 2010 | 10:39

im napsal(a):

@autor

K poslední větě vašeho příspěvku - ta citace by asi byla houby platná. Výnosy Evropského soudu pro lidská práva mají pouze doporučující charakter. Rozhodnutí soudu nemůže zvrátit rozhodnutí justice v té které zemi, ani danému státu nemůže nařídit, aby změnil svou legislativu.
07. 12. 2010 | 10:51

zdenekb napsal(a):

Myslím, že mezi "upozorněním na rizika" a účelovým strašením je jistý rozdíl. U těch, co pouze straší lze navíc často vycítit, že jejich výlevy nepramení ze zájmu o věc, ale jisté apriorní nesnášenlivosti...

Pokud jde o příliv muslimů do západní Evropy, nutno říct, že mnoho zemí doplácí na svou minulost koloniálních mocností... Nadělali z Afričanů Francouze a teď by rádi z jejich potomků udělali Afričany. Rozumnou imigrační (a integrační) politiku nezajistí naivní multikulti, ale ani antimuslimští hysterici.

(PapaRatzi mě napadnul hned po zvolení Ratzingera, ale nechci to vydávat za svůj velký vynález... zjevně jsem v tom nebyl sám, už jsem to použití zaznamenal od mnohých a leckde... :o).
07. 12. 2010 | 11:01

G.B.Shaw napsal(a):

To im:
Proč tedy MUSEL Cameron přijmout do britského zákona doporučení Evropského soudu, že vězňové musí mít volební právo?
07. 12. 2010 | 11:17

skeptický napsal(a):

Kde se říká,že nemáme svobodu slova.Tady se to v článku se šmarjá jen hemží,a je to braní do huby nadarmo,neřku-li rouhání.

V Americe už mají například Bušův zákon o vývozu lidí takto obviněných do Israele.Tam si mohou říkat amíci o spoluobčanech a zpochybňovat co chtějí.S afroameričany to bude ale dřít.
Správně,jen houšť.

Všechno je to řízeno z jednoho místa.Jako třeba ty ženský - za účelem,aby ty chlapy sraly.Asi ze severního pólu.
07. 12. 2010 | 11:17

hanah napsal(a):

zdenekb

Toto považujete za upozornění na rizika nebo účelové strašení ?

http://www.youtube.com/watc...
07. 12. 2010 | 11:52

hanah napsal(a):

zdenekb

A ještě - chápete vůbec důsledky tohoto rozhodnutí ?
07. 12. 2010 | 11:59

im napsal(a):

@GBS
To ani v nejmenším netuším, proč musel. Kdo ho přinutil? Doporučení je dobrovolné.

Nevím, jestli Vám dobře rozumím, ale chcete říct, že britští občané sedící v britském vězení, nemají volební právo? V 21. století?

@skeptický
Vítejte, pane Skeptický, dlouho jste tu nebyl. Vaše osvěžující poznámky o ženách tu fakt chyběly :-)
07. 12. 2010 | 12:05

zdenekb napsal(a):

hanah:

Považuji to za jednu z mnoha reportáží, do níž je vybráno to konfliktní... Ale uznávám, že jsem neměl čas vidět celou a anglicky nevládnu dokonale.

Chápu rizika takového rozhodnutí (pokud je panem Kurasem popsáno nezkresleně) skutečné důsledky nechci předjímat, nejsem jasnovidec.
07. 12. 2010 | 12:18

Já nic já muzikant napsal(a):

Dnes je úterý 7.12.2010, svátek má Benjamín
Tož vše nejlepší pane Kurasi.
07. 12. 2010 | 12:40

skeptický napsal(a):

Imčátko,dítě zlaté.

Bojuji se smrtí a fenymizací našeho zdravotnictví.

Jsou mezi nimi ještě i dobré,ale to to nezachrání.Ale i ti mladí dokoři jsou velmi často blbí.Vědí všechno líp,musejí mít poslední slovo,ale dělají chyby.

Díky tomu jsem si udělal poslední týden kolečko.Potkal jsem charakterů na knihu,jedné sestře mrňavé zmalované Slověně jsem musel říci,že je na facku,doktorce co brsňala o kouření jsem řekl,že je ještě mladá holka,ať se ke mně nepřirovnává,bůhví,jak dopadne,až jí bude co mně.

Doktůrkovi zase,aby nejezdil do Německa,že tam budou tři roky vynášet bažanty.
U ostatních sester co to viděly stejně jsem byl ale sereblita,a měl jsem to dobré.

No,řekněme,že já jsem také mírně atypický.

Já se těm machometánům nedivím,když si doma nemůžeme udělat pořádek.

Je to ale část božího plánu jak tuhle shnilou větev zničit.Nejdřív zpochybnit našeho boha,pak nám nakukat,že jsme si všichni rovni.A jako cup of grass,jak říkáme my latiníci, přivést Mohameda k hoře,aby se to dalo rozeštvat.

Jsem docela rád,že to mám za pár.Nedá se na to koukat.
07. 12. 2010 | 12:42

hanah napsal(a):

zdenekb

Je tam český překladač, české titulky běží pod videem.

Na "předjímání" důsledků nemusíte být jasnovidcem :-)
07. 12. 2010 | 12:45

scallop napsal(a):

Titulek "Klobásami za svobodu" se fakt povedl, i kdyz neni originalni - boj o volny pohyb rizku jsme tu uz meli. A je treba rici, ze jsme v nem slavne zvitezili ! Tak se snad promlaskame ke svobode i skrze klobasy ...
07. 12. 2010 | 13:38

im napsal(a):

@pan Skeptický

Ne, to ne, tohle mi nedělejte, takové zprávy.
07. 12. 2010 | 15:02

skeptický napsal(a):

Imča
To zdravotnictví?
Anebo sliby chyby?
07. 12. 2010 | 15:05

Otázkář napsal(a):

hanah

zajímavý odkaz, jeden bych taky přidal http://www.youtube.com/watc...

v první chvíli mi to přišlo vtipné, ale když se nadtím člověk zamyslí tak je to spíš tragikomické kam až může zajít fanatismus
07. 12. 2010 | 15:13

tramvaj napsal(a):

Bacha, at ty klobasy nejite pred synagogou. To by byl antisemitismus.
07. 12. 2010 | 15:33

Pepa Řepa napsal(a):

To skeptický
Co bych si tady bez Vás počal?
07. 12. 2010 | 17:47

skeptický napsal(a):

Pan Pepa
Starci nezakládají rodiny.CO bude asi správně.
07. 12. 2010 | 18:33

im napsal(a):

@pan S.

No zdravíčko přece.

@pan S. a pan PŘ

Tak, ještě by to chtělo pana Buldatru, ten už se taky dlouho neukázal, a hned se sem začnou stahovat další čtenáři. Vtipu je nám třeba v tento pochmurný sněhobřečkovitý podvečer, ráčejí dovolit, pane Kurasi.
Kam se podělo jeho vysokoblahorodí JBB?
07. 12. 2010 | 18:52

Fialenka napsal(a):

V Německu se několik muslimek z Turecka a ze Somálska vzdalo islámu a veřejně ho veeelmi kritizují a domorodce před ním varují. Takže to naplňují skutkovou podstatu zmiňovaného zákona??

Teď holky musí žít pod policejní ochranou, protože jim muslimové hrozí zabitím. Přijde mi zajímavé, že i když v muslimském světě vyrostly a jako muslimky byly vychovány, přesto se odvážily oprostit se od islámu. Nehrozí jim jen zabití od muslimů, ale taky trest od Alláha, ve kterého tak nějak vlivem původního prostředí asi věřit musí. Jestli existuje nebo neexistuje si nemohou jen tak ověřit.

Tady je jiný případ z Německa: Letos našli oběšenou (možná zavražděnou) soudkyni Kirsten Heisig. Byla soudkyní pro mladistvé v berlínské čtvrti imigrantů z Turecka a Libanonu. Napsala, ale nestihla vydat knihu "Konec trpělivosti", která shrnuje výsledky jejího boje proti kriminalinalizaci mladistvých imigrantů.
07. 12. 2010 | 22:41

žena napsal(a):

Pane Kurasi,

MOC VÁM DĚKUJU, ale klobásky já radši ne :-)
08. 12. 2010 | 09:27

skeptický napsal(a):

Fialenka

Jestli ta soudkyně bojovala proti kriminalizaci mladých imigrantů,tak jsem na její straně.Takové soudkyně tu máme taky.

Ach,fialky,ty kvetou jen zjara...
08. 12. 2010 | 10:51

Fialenka napsal(a):

skeptický

V původním textu je sice „kriminalizaci“, ale já jsem tam chtěla dát „kriminalitě“. Nechtěla jsem napsat, že soudkyně bojuje proti kriminalizaci, protože by to mohlo zdánlivě protiřečit tomu o čem je článek. Autorka totiž celkově kritizuje laxní přístup německých úřadů, jejich přílišnou benevolenci, strach, přehlížení a shovívavost ke kriminálním činům imigrantů.

Tím „bojem proti kriminalizaci“ autorka článku myslela to, že soudkyně původně chtěla pomoc arabským dětem začlenit se do normálního života. Za tím účelem změnila způsob svojí soudcovské práce a začala chodit mezi děti zneužívané arabskými drogovými obchodníky. Zjistila, že je integrovat nejde.
08. 12. 2010 | 16:11

Fialenka napsal(a):

krušný vrčící fenek,

tady je odkaz na ten článek:

http://deutschmann.blog.respekt.ihned.cz/c1-45938800-smrtne-odvazne-soudkyne
08. 12. 2010 | 17:17

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy