Evropský vánoční chaos

04. 01. 2011 | 09:18
Přečteno 3960 krát
Jak snadno by Evropa mohla sklouznout do totálního kolapsu infrastruktury, se možná zamýšleli mnozí, kdo jí okolo vánoc cestovali. Centrem i trumfem cestovního chaosu se stalo Německo, na něž se na Štědrý večer a Štědrý den sneslo čtyřicet centimetrů sněhu.

Tisíce motoristů na rádiové doporučení meteorologů trávily svátky v servisních stanicích dálnic, z nichž se nedalo sjíždět na boční silnice. Touto kalamitou se snažil v povánoční pondělí vracet do Prahy i tento reportér. Zde je zpráva o průběhu:

Včasný příchod na nádraží gemütliche lázeňského města Baden-Baden („tak fajnového, že je pojmenovali dvakrát“, jak praví místní propagační letáčky) na ICE s plánovaným odjezdem 07.41 připojující se ve Frankfurtu s třičtvrtěhodinovou mezerou na další ICE s příjezdem do Norimberka pohodlně včas na odpolední pražský autobusový přípoj. V 07.45 se na nástupištní tabuli mihotá oznámení, že se porouchala lokomotiva a vlak je zrušen. Místo něho se objevuje nápis ICE směr Mnichov, plánovaný na 07.32, teď s 35-minutovým zpožděním. To se v 08.10 změní na 50-minutové a 8.30 na 70-minutové. Desítky lidí mrznou na nástupišti v mínus deseti stupních. Příjezd v 9.20.

Nástup do nevytápěného vlaku s téměř prázdnými vagóny předpotopního stylu, jaké už ani ČD neviděly od pádu komunismu. Tři záchody mimo provoz, čtvrtý ucpaný a přetékající. Mírné zlepšení nálady poskytuje podívaná na disciplinované Němce hledající v téměř prázdném vagónu svá rezervovaná místa a zdvořile vás žádající, abyste přesedli z toho jejich na některé z dvaceti volných.

Zatímco tento vlak stojí půl hodiny v Karlsruhe, zimou prokřehlý reportér rozhoduje, zda křehnout celou cestu do Mnichova a tam čekat pět hodin na ICE s plánovaným příjezdem do Prahy o půlnoci (jehož existence není zaručena) nebo přestoupit ve Stuttgartu na vlak norimberský. Vítězí Stuttgart, před nímž se však vlak na čtvrt hodiny zastaví, neboť nemá volné nástupiště. Půlminutové zmeškání vlaku norimberského, který jako jediný v celém Německu odjel přesně podle jízdního řádu, reportérovi naschvál. Ale zkraťme dlouhý příběh. Mohlo to být horší, reportér do Prahy doráží téhož večera.

EU dělá dobře, že vánoce oficiálně ruší a ponechává 25. prosinec dnem nesvátečním v nově vydaném kalendáři uvádějícím všechny svátky islámské, indické, židovské a čínské. A člověka při tom napadá, zda by už nebylo na čase předat praktické řízení Evropy Číňanům. Outsourcingovat, jak se dnes říká. My Evropané bychom se v klidu mohli věnovat tomu, co umíme nejlíp: rozjímání politologickému, sociologickému, environmentálnímu či futurologickému a vzájemnému poradenství, terapii a všelijakým těm koučinkům pomáhajícím nám nacházet svoje pravé já a efektivně je implementovat.

Ostatně přesně na to si právě Číňany najala Saúdská Arábie nezvládající davy poutníků v Mekce. Čínská vláda dokonce nařídila svým pracovníkům přestoupit na islám, aby do Mekky směli. Nám zase určitě do kalendáře vrátí vánoce. Tak jako na nich sveřepě trvají londýnské čínské restaurace i v době, kdy je ve svých prostorech zrušily všechny státní úřady, Červený kříž a většina megaobchodů na hlavních třídách.

Vyšlo v MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

vfischer napsal(a):

Velmi výstižná charakteristika přežrané chcípající eurospolečnosti! Perdidistis utilitatem calamitatis - ztratili jste užitek pohromy
plus Pessima civitas, plurimae leges - Nejhorší stát (má) nejvíce zákonů
PŘESNĚ TAK A NE JINAK !!!
04. 01. 2011 | 10:14

mirekP napsal(a):

Čtivé, i když nepotěšující.
04. 01. 2011 | 10:29

voroshilov napsal(a):

Jenze tahle zima byla opravdu extremni,potize meli i v Rusku(a to uz je co rict),nejde spise o nemohoucnost ale psychologicke neprijeti"Siberii"-nam se to stat nemuze!
04. 01. 2011 | 10:42

Vysedlina pathologická napsal(a):

Váš humor nahání až strach. Tedy směji se něčemu jinému. A přidám svou trošku do mlýna. Podle katastrofické vysedliny bude kolapsů více a více a tak nějak.
04. 01. 2011 | 10:48

Jan Žura napsal(a):

Civilizace je strašně křehká záležitost. Někdy stačí málo - primitivní čin fanatika, trochu více sněhu nebo vody či čehokoliv jiného, např. přistěhovalců a všechno jde někam. Vlády nevládnou ve prospěch lidí ale svých kapes.
04. 01. 2011 | 10:58

JaE napsal(a):

Jó, zlatý časy- jsa zalezlí přes zimu ve vesnické hospodě, s utopenci a rumem.

Když člověk nikam nepotřebuje chodit a jezdit, odvážet a přivážet, nakládat a vykládat-když vystačí chvíli s tekutým chlebem a zdraví alespoň trochu slouží, pak ho nemůže potkat kolaps ani v pěti metrech sněhu.
04. 01. 2011 | 10:58

jozka napsal(a):

Do takoveho chaosu spadnou vsude, neni to vysada nektereho kontinentu. komplikovanym systemum zkratka staci malo a jdou do kytek...

Kdyz se k tomu pricte clovek zhyckany takovym systemem, je hotovo. Jako ilustrace by mohla slouzit slecna/pani, ktera si na on-line zpravodajstvi stezovala, ze jela z Ruzyne na Letnou v kolonach dve hodiny, casteji nejela nez jel a povazte... nevidela ani jeden sypac! Zrejme ji nekdo zapomnel prozradit, ze sypace nelitaj a kdyz skoncej v kolone, jsou na tom stejne jako ona.
04. 01. 2011 | 11:55

Bloud napsal(a):

Pan Kuras zapoměl dodat, že v tom nasněžení maj určitě prsty i komunisti, židovsko-zednářské spolky, tamplářsko-muslimské spiknutí.

Protože jinak nedokážu pojmout, proč tam pan Kuras najednou uhne k tomu rušení Vánoc a outsourcování Číňanů (ti nejsou židi, zednáři, jsou málo muslimové a málo křesťani, takže by asi podle pana Kurase byli mimo to veškeré Evropské spekulativní mecheche)

Další možnost je, že panu Kurasovi vypadl při publikaci textu na tento blog jeden odstavec, ve kterém jsou osvětlené ty souvislosti outsourcingu.
04. 01. 2011 | 12:00

:) napsal(a):

No jo, to by bylo, aby si tu nekdo nevyleval sve frustrace nad "potapejici se Evropou"

Mozna by si tady hnojikydove meli uvedomit, ze nejen "dekadentni Evropa v upadku" je ochromena snehovou nadilkou. To same se pravidelne deje v USA, v Cine, Rusku a vsude tam, kde cas od casu napadne hromada snehu

Vyvozovat z toho neco vic je opravdu uboha hul na psa
04. 01. 2011 | 12:13

Kamil napsal(a):

Obávám se, že míra "evropského" zevšeobecnění v páně Kurasově eurofobním světě je dost účelově přehnaná. Za prvé, stejný kolaps zažila americká letiště, když se přehnala sněhová bouře tam tudy.
Za druhé, největší kolaps v Evropě zažila země, která si zakládá na tom, že v EU tak úplně není--Velká Británie. Za třetí, vůbec to není problém EU, ale jednotlivých zemí. Finsko zavřelo letiště za posledních 20 let na půl hodiny! Za čtvrté, právě EU, odkazujíc na příklad skandinávských zemí, Británii kritizovala. Pokud se po celé EU v boji se sněhem v letecké dopravě rozšíří standardy obvyklé ve Skandinávii, bude to právě jen a jen zásluha EU, protože pro britskouneviditelnou ruku trhu je lepší platit pojištění za odvolané lety, než nakoupit potřebnou techniku.
04. 01. 2011 | 12:21

gaia napsal(a):

v Číně byla nedávno dopravní zácpa u Šanghaje a řidiči v ní čekali 10 dní!!!

Snad se po tom autorovi nestýská, že chce outsorcingovat.
04. 01. 2011 | 13:23

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva výkřiky, které neměly nic společného se záměrem těchto stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
04. 01. 2011 | 13:53

xx napsal(a):

Kamil:
1) Kuras jel vlakem

2) Nakupovat potřebnou techniku ve Finsku, kde jí užívají každoročně 6 měsíců v roce a v Německu nebo v Británii kde jí využijí jednou za pět let na 14 dnů je asi trochu rozdíl a takové nařízení EU by bylo stejně nesmyslné, jako ta ostatní která EU vydává.
04. 01. 2011 | 14:47

Stařeček napsal(a):

mládeži, to je tzv. selhání civilizace. Dnes je v každé malé vesnici pekárna. Ta ale nepeče pro tu vesnici, ale rozváží pečivo v okruhu asi 50km a to dělá každá z pekáren. 20 rohlíků doma, dvacet v každé další vesnici. Nemusím asi povídat, že jsou skoro všichni rohlíci zhruba stejní. Tak se potkávají auta všech pekáren na zapadaných silnících a nepustí ani ty silničáře, aby tu silnici uklidily. A tak je to se vším. Dnes musíme mít v každé dědině minimálně 20 druhů piv a už nejsou v jednotném skle a tak se jezdí a jezdí. To je jenom příklad a tak se to se vším. A opravdu si myslíte, že si na těch rohlících pochutnáte lépe než před padesáti lety? To je velké nedorozumění. Prdlajz. Vždyť už i ta piva mají skoro všechna stejnou chuť. Takovou Eurounijskou. No, ale o co vlastně jde? Ropy je dost.
04. 01. 2011 | 15:37

Williner subject napsal(a):

xx

Ne takové nařízení by nebylo nesmyslné. To mají prostě Němci a Britové smůlu, navíc by je docela jistě nikdo nenutil, ať si nakupují stejné množství techniky, které využijí Finové. EU má naprosotou pravdu, když kritizuje Brity za to, že dovolí uvěznit desetitice ldí na někooik dní na přecpaném letišti jenom proto, že nejsou na sníh připravení.
04. 01. 2011 | 16:39

Karel IV napsal(a):

Tak to je a bude hůř, protože současní lidé mají představu, že všechno je samozřejmé i kdyby padaly trakaře. Ale je to úplně jinak! Naše nenažrané nároky na cestování v jakémkoliv čase přináší rizika, kterých si je každý soudný člověk vědom a drží hubu, když jej příroda zaskočí a nedomáhá se nemožného. Poučné byly snímečky z NY, jak lidé pěšky cupitají uprostřed Time Square zavalené sněhem a nežvaní nesmysly o zániku civilizace. Prostě napadl sníh a všechno se zpomalilo, to je všechno!
04. 01. 2011 | 16:45

Otta napsal(a):

Karel IV

V Londýně nebo Paříži se nejenalo o žádnou přírodní katastrofu, napadlo zhruba 10 centimetrů sněhu. Pokud bychom měli co do činění s katastrofou, nikdo si nebude stěžovat, tak zhýčkaní lidé nejsou. Myslím ale, že lidé mají jisté právo očekávat, že když jim někdo účtuje tisíce nebo desetitisíce za letenky, budou přepravci ve spolupráci s letišti, které využívají, vybaveni na to, aby odklidili 10 cm sněhu.
04. 01. 2011 | 17:46

jozka napsal(a):

Otta:
Deset centimetru? V Parizi to bylo asi sedesat cisel...
04. 01. 2011 | 20:46

KAteřina napsal(a):

Většina těch lidí, kteří skuhrali v nevytopených vlacích a přespávali v letištních halách jezdí odnikud nikam, úplně zbytečně. Je hloupé žádat, aby celý ten cirkus nesmyslného ježdění a převážení, plýtvání a vyrábění špíny fungoval stále stejně a dokonale, bez ohledu na počasí.
04. 01. 2011 | 21:16

No já přece napsal(a):

Božínku, tak pan Kuras jel vlakem a ten měl kvůli sněhu zpoždění ! Eeee… co to kecám, kvůli sněhu, kvůli EU to bylo ! Nebýt EU, tak se v zimě žádného sněhu neodváží napadnout více než tak dva, tři cenťáky a i ten by se okamžitě dokonale rozpustil, případně vysublimoval, nejspíše z radosti nad neexistencí svazujících neototalitních eurounijních regulací.
Podívejte se například na takové Somálsko: Mají tam nějaké byrokratická omezení a nařízení ? Možná mají, ale nikdo se jim neřídí ! Dokonce ani stát tam v podstatě nemají, vládne tam téměř naprostá volnost a mají tam nějaké sněhové kalamity ? Samozřejmě ani náhodou !
05. 01. 2011 | 07:46

Janaff napsal(a):

Díky, popisované situace -ausgerechnet puntlich sedět- mě pobavily a rozesmály, doma u kamen, asi více, než Vás v tom popisovaném marasmu.
08. 01. 2011 | 00:39

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy