Chybologie aneb Chvála omylu

18. 09. 2011 | 11:09
Přečteno 5119 krát
Chybologie (anglicky „wrongology“) se zdá být nové psychologické odvětví, které vymýšlí mladá americká novinářka Kathryn Schulz ve své první a okamžitě bestsellerové knize „Being Wrong“ - kterou si přeložme jako „Chvála omylu“. Omyl z ní totiž vychází jako hrdina tvořivosti, vynalézavosti, svobody, dobrodružství a evoluce, podobně jako bláznovství bylo hrdinou renesančního bestselleru Erasma Rotterdamského, na nějž se autorka občas odvolává. Ten, jak historie ví, byl jedním ze stěžejních filozofických mezníků, který pomohl osvobodit mysl severních Evropanů od dogmatické „seriózní pravdy“ a otevřel ji beztrestnosti „bludů“, z níž vytrysklo protestantství, vědecká revoluce, tvořivý kapitalismus, osvícenství a svoboda vyznání a bádání. Jejich hnací silou bylo právo se mýlit a chybovat.

Bez tohoto práva by nevznikly dnešní vynálezy, které my pokládáme za samozřejmé, ale které kdysi stát, církev nebo škola blokovaly zákazem myšlení a bádání neodpovídajícího vládnoucí víře. Na toto právo jsme si dodnes stoprocentně nezvykli a stále trpíme strachem z chybování a neúspěchu, který nás paralyzuje a brání nám vytvářet to nejlepší, čeho jsme schopni a překonávat svá omezení. Čili se zlepšovat, růst, spoluvytvářet evoluci. A přitom chvála omylu pochází už od ranně středověkého teologa Augustina a jeho „chybuji, tudíž jsem“. Omyl není jen něco, čeho se dopouštíme, nýbrž nedílná součást lidského bytí a psychiky.

Stále je pro nás psychickým traumatem přiznat, že jsme se mýlili. Stále raději bojujeme za svou pravdu a správnost, než abychom se z uznání omylu něco nového naučili. Děláme to v každodenním životě, v práci, rodinných vztazích, při vytváření přátelství a nepřátelství. V našich představách zůstává omyl něčím negativním a dokonce zlým. Slouží nám k tomu historické prameny (které autorka obšírně cituje) jako Tomáš Akvinský, pro něhož je omyl „abnormální, zavrženíhodný a porucha mysli“, nebo Laroussův slovník z roku 1600 definující omyl jako „vagabundství mysli nepodřízené žádnému pravidlu“. Je proto v našem vědomí spojován s ostudou, hloupostí, ignorancí, netečností, psychopatologií, morální degenerací, nepozorností, nezájmem, zbabělostí nebo naopak furiantstvím, emočním narušením, bigotností či předsudky. Samými negativy a zlem.

A to je ten největší omyl. Jak může být „abnormální“ něco, čeho se všichni dopouštíme denně ve všech sférách svého života? Táže se autorka a nabízí nám alternativní pohled: „Omyl zdaleka není známkou intelektuální slabosti, nýbrž schopnost mýlit se je kriticky důležitá pro stav lidství. Zdaleka není morální vadou, nýbrž je neoddělitelná od našich nelidštějších kvalit: empatie, optimismu, imaginace, přesvědčení a odvahy. A zdaleka není známkou lhostejnosti nebo netolerance, nýbrž je nezbytnou součástí toho, jak se učíme a měníme. Díky omylu můžeme revidovat svoje chápání sebe samých a upravovat si svoje představy o světě.“ Omyl, dodává autorka, tvoří základ naší inteligence. A cituje k tomu definici Desacratesovu, podle níž „omyl není víra v něco nepravdivého, nýbrž víra v něco, co je postavené na nedostatečných důkazech“.

Většina lidských konfliktů je boj pravdy proti pravdě, dvou neústupných přesvědčení, že my máme pravdu a vy se mýlíte – a naopak. Naše pravda nám dává povinnost váš blud vymýtit a je-li potřeba, s ním i vás, vaši civilizaci, vaši kulturu, váš národ. Toho je historie průběžným opakováním. Jenže víra, že omyl se dá eliminovat, zároveň obsahuje i přesvědčení, že lidské tvoření má nějaký ideální vrchol, k němuž se dá směřovat. Ne však vymycováním mylných teorií, nýbrž neustálým napravováním a tím postupným vystříháním chyb. V tomto pohledu na vývoj lidstva nás omyly od pravdy neodvádějí, nýbrž nás k ní kousek po kousku „pošťouchávají“.

A s tímto vysvětlením se Kathryn Schulz pouští do oslavy omylu jako psychologického nástroje evoluce. Bez uznání omylu a napravování chyb se nedají udržovat lidské vztahy. Viz oblíbené úsloví psychoterapeutů „můžeš mít buď pravdu nebo vztah, ale ne obojí“. Naše pravdy a správnosti jsou vždy postaveny na neúplných informacích a novými informacemi se obohacují, pozměňují, nebo kompletně mění. Zážitek omylu – tedy uvědomění, že jsme se mýlili – přichází dodatečně, až po střetu naší víry s realitou. Ve chvíli, kdy se ho dopouštíme, jej nevnímáme jako omyl, jinak bychom se jej nedopouštěli. Tím, že se jej dopouštíme a vědomě jej napravujeme, si dáváme šanci se ho příště vystříhat. A náš život se tím stává zajímavější, dramatičtější a dobrodružnější:

„Mít pravdu nás sice uspokojuje, ale je to nakonec statické, pouhé strohé oznámení. Mýlit se může být tvrdé a pokořující, někdy i nebezpečné, ale nakonec je to putování a příběh. Kdo by chtěl zůstat doma a mít pravdu, když si můžete nasadit brnění, vyskočit na grošáka a rozběhnout se objevovat svět?“

Naše vlastní vnímání světa nám dává iluzi, že jej vnímáme takový, jaký je. Do své víry ve správnost svého vnímání investujeme i hodně emocí, které bolívají, když se přistihneme při omylu. Z téže reality však jiní mohou vnímat prvky, které my jsme přehlédli a nezahlédnout ty, které jsme zaznamenali my. Je to proto, že vnímání každého je z praktických důvodů zúžené, filtrované našimi už nabytými znalostmi, zkušenostmi a vírami. Co s nimi neladí, naše vnímání cenzuruje. “Iluze,“ píše Schulz, „nás učí, jak se omylům stavět. Intelektuálně nám ukazují, jak i ta nejpřesvědčivější vize reality může byt odchylná od reality samotné a jak nás naše poznávací procesy mohou uvádět do omylů. Emočně jsou iluze vstupní drogou k pokoře.“

Navíc, imaginace odchýlené od reality sjou užitečným tvůrčím materiálem umělecké tvorby, vědeckého bádání (mnoho vědeckých objevů a technických vynálezů vzniklo omylem) a podnikatelských nápadů. Omyl je příčinou veskrze příjemné emoce překvapení, které nám dává najevo, že jsme měli chybná očekávání na chybných teoriích.
Bez omylu by nevznikal humor a komedie.

Jestliže omyl je (viz Descrates) částečná pravda stojící na nedostatečné informovanosti, pak my řídíme celý svůj život a všechna svoje rozhodnutí samými omyly, protože nikdy nejsme o ničem stoprocentně informovaní, aby se později nemohly objevit další informace, které by naše rozhodnutí mohly pozměnit. Díky tomu je lidská tvorba nekonečně otevřená neustálému zlepšování.

Chceme-li se omylu co nejvíc vystříhat či snížit na minimum, musíme s jeho samozřejmou přítomností počítat, vědět, že jsme omylní a nežít v iluzi pravdivosti a neomylnosti, která nám znemožní své omyly vidět a napravovat. Jestliže věříme, že naše teorie stojí na dokonalých důkazech, pak musíme být také připraveni je revidovat, když zjistíme důkazy nové. Schopnost pochybovat (připouštět možnost omylu) je základním předpokladem spolehlivého hledání pravdy. „Naše oddanost nějaké ideji,“ cituje autorka amerického psychologa Rollo Maye, „je zdravější, ne když je bez pochyb, ale když je i přes pochyby.“

Svým způsobem jsou všechny omyly projevem optimismu a naděje (autorka zjišťuje), neboť i když nás mnohdy omyly uvádějí v zoufalství, chybujeme z víry v sebe a svoji schopnost zlepšování. A ne-li ve zlepšení vlastní, pak alespoň v naději, že „někdo někde někdy bude mít lepší nápad“. Jediný bezpečný způsob, jak zamezit všem omylům je nic nedělat, nic neříkat, nic nemyslet. Omyl jako fenomén je všudypřítomný a na rozdíl od jednotlivých omylů a chyb nevymýtitelný a pro lidskou existenci nezbytný.

Proto chvalme omyl, který je základem a podmínkou všeho lidského tvoření. A užívejme si ho ve zdraví.

Psáno pro www.ceskapozice.cz

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy