Umění baštění a baštění umění

22. 11. 2011 | 09:04
Přečteno 3955 krát
Čert zase na chvíli vezmi politiku, jsou na světě důležitější věci, jako sex, jídlo a umění.

Ze sexu žádné nové zprávy, jak se Česko rapidně propadá do asexuality přepracovanců snažících se ze všech sil vydělat na daně.

Zato z jídla a umění přichází událost, která milovníkům obou (ale třebas i jen jednoho) nabízí požitky, rozkoše a blaha stupně orgasmického. Pět set stránek křídového papíru potištěných stovkami dokonalých reprodukcí, citátů slavných labužníků a historickým popisem kulinárních umění, zvyků, tradic a chutí. Od Mezopotámie přes Egypt, antiku, Byzanc, renesanci, baroko, impresionismus, moderní klasiku, klasickou modernu, Muchovu secesi, Daliho surrealismus, Bracqův kubismus a warholistickou postmodernu až po Námořníka Pepka a jeho reklamu na špenát. Mozaiky, reliéfy, fresky, rytiny, ilustrace, kresby a malby lahůdkových gastronomických zátiší, extatických jedlíků, řecko-římských kulinárně-sexuálních bacchanálií, náboženských jídelních rituálů králů a bohů, aristokratických a politických rautů, řeckých talířů pomalovaných sexuálními hrátkami, k nimž muselo být obscénním požitkem se projídat, promatlávat a prolízávat. Posbírané ze stovek muzejí, chrámů, klášterů, galerií a sbírek, od Bagdádu přes Théby, Kartágo a Pompeje po Petrohrad, Londýn, Paříž, New York a vlastní sbírku autorovu.

„Umění a gastronomie“ Karla Holuba je závratné kunsthistorické dílo, které z celé současné české kulturní tvorby má největší šanci dobýt svět, jestliže se chystá vyjít i cizojazyčně. Provází nás filozofickými úvahami o jídle, od Sokratova „jím, abych žil, zatímco jiní žijí, aby jedli“, přes egyptské a biblické jídelní rituály po Dumasovy gastronomické deníky a Brillat-Savarinovy úvahy o duchovních, kulturních, uměleckých, společenských a mravních dimenzích jídla.

Obrazy a historická vysvětlení se střídají s citovanými pasážemi klasiků. Ramsesovo sdělení Egypťanům, co vše pro ně zařídil, aby se jim dobře jedlo a pracovali pro něho se zápalem. Homérův popis Odysseova obřadu stolování. Horácovo zamyšlení, k čemu jsou dary Štěstěny, jestliže si jich rozumně neužíváme. Biblická pravidla bohulibých jídel. Recepty renesančních alchymistů. Veroneseho výslech před inkvizicí, proč svůj gigantický obraz Ježíšovy večeře v Káni „zavánějící kacířstvím“ vyplnil „šašky, opilci, Němci, zakrslíky a podobnými opovážlivými nestoudnostmi.“ Casanovova strategie lásky a společenského úspěchu prostřednictvím vytříbených jídel. Dumasova klasifikace jedlíků na mlsaly a obžery. Definice McDonalda jako „ikony kapitalistické modernosti, kde se člověk nemusí potit pod káravým pohledem číšníka, který jím pohrdá, protože si objedná jen jedno levné jídlo“.

Vedle téměř vonících obrazů zvěřin, mas, ovoce, chlebů a sýrů a stohlavých rautů korunovačních, kurfiřtských a církevních sledujeme i knížete Václava skromně pekoucího oplatky nebo hraběte Draculu vychutnávajícího pečeně na bojišti uprostřed usekávání hlav a nabodávání nepřátel na špičaté kůly.

A odhadujeme se, zda propadáme laimargii nebo gastrimargii. Čili zda jsme labužníci nebo žrouti. Gurmeti nebo gurmáni. Abychom si to už nikdy nemuseli plést.

Vyšlo v MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

ijn napsal(a):

Dnes uplynulo 48 let od zabití JFK a počátku finančních jatek současného světa.
22. 11. 2011 | 09:16

P. napsal(a):

Mocipáni nás krmí otřesnou šlichtou, pane Kuras.

Doporučuji:
VIDEO: Přednáška doc. Ing.Ivan Němec,Csc. Pád budov WTC 11.září 2001
http://www.reformy.cz/zpravy/video-prednaska-doc-ing-ivan-nemeccsc-pad-budov-wtc-11-zari-2001/

Dobrou chuť
22. 11. 2011 | 09:20

Občan napsal(a):

Krásně vypravené dárkové obrázkové dílo, ale nic víc. Bohužel. Za 2 350.- Kč je to silně předražené, takže to skončí jako dárková kniha pro různé potentáty.

Kniha má pouhých 490 stran a z toho je cca 360 stran reprodukcí. Na text, který má ambici popsat nějakých 5000 let gastronomie, to je žalostně málo. Čímž nijak nepochybuji o autorově fundovanosti. Spíš naopak - směstnat na pouhých 120 stran textu informace o gastronomiích od starověku po novověk, to už člověk musí vědět sakra hodně o tom, o čem píše.
Jenže pro zájemce o historii gastronomie nemá tato kniha žádný smysl. A nějak si neumím moc představit, kdo další by si ji koupil. Leda ještě milovník výtvarného umění.
22. 11. 2011 | 10:37

Miky napsal(a):

ANO ! Mojim celoživotním snem je státi se světově uznávaným,oblíbeným,kvalitně placeným a milovaným ,do povinné četby školních dítek zahrnutým
velkým spisovatelem ..(kuchařek ,..a podobných jídlotvorných návodů..).
22. 11. 2011 | 12:21

Matematik + cenzor napsal(a):

Nejvetsim nebezpecim nasi civilizacë neni Cina, Bin Ladin, KGB nebo Teheran.
Nejvetsim nebezpecim je ztrata kritickeho mysleni, zniceni souteze nazoru, myslenek.
Toto byl zakladni duvod, proc nas system se ukazal jako zivotaschopnejsi ve svetove konkurenci. Konec CEZ praci. Prave Kurasove, kteri si nyni hraji na Jirinu Svorcovou a generuji gulasovy kapitalismus nebo co to maji v hlave, ti jsou nejvetsi hrozbou.
Miliardy davane na reklamu nejsou vyhozene do kanalu. Jde o dobre investiovane penize. V nasem svete se hraje o to, co napsat na oblohu , aby si to do hlavy vzalo co nejvice lidi.
Videli jsme zfalsovane satelitni snimky neexistujicich irackych laboratori, ktere byly podstraceny pri hlasovani v RB OSN. CIA 2004 zverejnila zpravu, ze byly padelane. Umite si predstavit, ze by ten, kdo tomu tleskal treba Kuras objevil v sobe nejake svedomi? Nebo ta taskarice s iranskyma raketama a brdskou zakladnou USA. Co, jaka moc, jaka sila zpusobila, ze Kuras uz nepise o teto hrozbe? On ma na hlave vzdadu takovy prepinac? Zda se ze ano. Nejenom Kuras ma takove tlacitko.
Svet je na pokraji propasti. Financni boure je stale jako mantrou prezentovana jako nehoda, nahoda. Ackoliv George Soros zpusobil pad britske libry a o zadne nehode ani Kuras nebude psat....
Tak mame mirny pokrok v mezich zakona a Kuras pise gulasove recety aby odlehcil situaci.
Good Job Boy
PS: " byla to druha mnichovska zrada, ze nemame tu ochranu, ten destnik proti iranskym raketam?" snad by mohl soudruh Kuras alespon naznacit, zda se v Iranu demontovalo nebo nedemontovalo....
22. 11. 2011 | 12:38

Pepa Řepa napsal(a):

Otec Kuráž
kápnou božskou. Je pro ně důležitější-v jejich věku-sex nebo bašta?
22. 11. 2011 | 12:53

slunečnice napsal(a):

Pane Kurasi,
doufám, že taky vyjde nejméně tisícistránková velkoformátová kniha o umění sexu a sexu v umění. Předpokládám, že nám ji pak šťavnatě a poeticky přiblížíte. Ano, pošlete politiku k čertu a jděte do RAJe. Hezký je ten Český. :)
22. 11. 2011 | 15:42

fejk napsal(a):

Není nad zkušenosti z RaJ a to co se tejče nejenom toho žvance . Ten Otesánek Paroubek to přece ví nejlíp , kde se za prachy jinejch , dlouhodobě a dobře nažrat !
Akorát vejce mu nějak nechutnaj , jednak se s nima U Anděla dobře hází a trefuje a pak jdou prej na sklerózu , ačkoliv by mu právě měly šmakovat , když tak zapomíná na ty svoje předvolební žvásty o "Silným sociálním státě" !
22. 11. 2011 | 16:39

Baba napsal(a):

První adventní neděle na obzoru. Posbírejte odvahu a zkuste med přímo od výrobce.
22. 11. 2011 | 19:43

Pípa napsal(a):

Jó dobrá buchta je dobrá buchta.
22. 11. 2011 | 22:03

socka napsal(a):

Jenom aby bylo co žrát. Shalom.
23. 11. 2011 | 05:23

miu miu bags napsal(a):

I really like you have to the article, you're too good! I was so lucky, here can see you write these. Thank you very much
12. 12. 2011 | 10:11

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy