Evropská finanční komedie

03. 01. 2012 | 09:58
Přečteno 5282 krát
Transakce evropských finančních institucí by nás mohly bavit jako fraška potulných komediantů, kdyby na jejich konci nehrozil ekonomický krach celého kontinentu. Nám daně platícím Evropanům před nosem žonglují miliardami eur, aniž bychom si k nim mohli přičichnout, tím méně si za ně něco koupit. Vyzkoušejme si jen tak pro legaci, zda se tomu dá rozumět.

Evropská centrální banka zapůjčuje 500 miliard eur pěti stovkám bank, aby měly co zapůjčit krachujícím státům a firmám, které by z toho financovaly splátky svých dosavadních dluhů a pak ještě z toho, co jim zbude, zastavily vlastní bankrot. Bankám, jejichž popisem práce je vydělávat peníze zapůjčováním peněz na úrok (nic jiného neumějí ani nesmějí), se tak dává nová šance vydělat obrovské peníze. Od ECB své miliardy dostávají na komický úrok 1%, zatímco obligace třeba italské by mohly nakoupit s úrokem už melodramaticky vyrostlým na 7%.

To za předpokladu, že Itálie svoji ekonomiku vyleští do takového pucu, že si na těch 7% vydělá a ještě jí něco zbude na skromnou snídani. Jak by si na ně mohla vydělat při škrcení ekonomiky svěrací kazajkou „úsporných opatření“ nastolených z EU, je otázka logická a rozumná a není divu, že si ji kladou i šťastně obdařené banky. Řecko si těmito „úsporami“ zlikvidovalo za pár měsíců sto tisíc firem, přivedlo občany na pokraj strádání a banky připravilo o jejich horempádem vybírané vklady. Není sebemenší důvod, proč by to mělo dopadat jinak v Itálii, Španělsku a kdovíkde jinde.

Takže chlapci pozor, o všechny peníze bychom mohli přijít, říká si všech pět stovek obdařených bank, nedůvěřujících nejen evropským státům a korporacím, ale ani jedna druhé. A dostávají tentýž geniální nápad. Jediná banka, na kterou se dá spolehnout, že nezkrachuje, je ta, co nám ty peníze půjčila, čili ECB. Ona totiž zkrachovat nemůže, protože si ty peníze může kdykoli natisknout a nějak se to zaplatí buď inflací, nebo se to zase nějak nenápadně oklikou sebere daňovým poplatníkům. A tak hurá, všechny ty vypůjčené peníze si zase uložíme u ní. Žádný stát, žádný podnik, žádná škola, žádná nemocnice, žádná silnice, žádný občan nedostane ani šesták. ECB vlastně ani žádné peníze nikomu nezapůjčila, jen je nechala číslicově prolítnout sem a tam na počítačích.

Ale teď přichází ta pravá komediální zápletka. Co se s těmi penězi děje dál? Banky platí ECB 1% za jakoby zápůjčku. Aby to měly z čeho platit, musí si na to opět od ECB vydělat, a tak jim ECB za jejich vklad zpětně platí úrok. A zde teď jiskří nádherná klasická komedie omylů, nejasností a záměn. Hlavní roli hraje číslice 0,25%. Akorát, že někteří odborníci se domnívají, že ECB bankám tohoto čtvrt procenta platí proti onomu jednomu procentu, které od nich bere, čili že banky tři čtvrtě procenta prodělávají. Jiní spíš hádají, že ECB bankám čtvrt procenta přidává, čili jim platí 1,25%. A ještě jiní, že jim čtvrt procenta odečítá, čili nechává je platit jen tři čtvrtě procenta a platí jim procento.

Než se nám ujasní, jak to s tím čtvrt procentem vlastně je, Evropa se nám zřítí na hlavu. Až ji budeme znovu stavět, nechme bankéře psát komedie a komedianty půjčovat peníze.

Vyšlo v MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Lukr napsal(a):

Alistair McCreath uplatňuje britský protikorupční zákon.
Svým jednáním jste ohrozil nejen celistvost uplatňování trestního práva, ale především důvěru veřejnosti v tento systém. Právní systém, v němž jsou úředníci ochotni brat úplatky, aby umožnili delikventům uniknout spravedlnosti, je z postaty korupční a zaslouží si veřejné odsouzení, Je důležité, aby ti, kdo jsou v pokušení chovat se podobným způsobem jako vy, si byli vědomi, že jejich jednání pro ně bude mít závažné důsledky.
Něco takového nám ze své domoviny nenapíšete pane Kurasi ale masivní tištění peněz Fedem vysvětlovat jako něco co se nás netýká tak na to si Vás zde užíváme týdně 4x.
Bohužel o tom o čem zarytě mlčíte je ten tvrdý dopad protože i Vy dobře víte že
Česká národní banka drží zhruba 700 mld. Kč v dolarech a eurech jako devizové rezervy.
Pokud dolar nebo euro ztratí 10 procent na své hodnotě, tak Česká národní banka ztratí 70 mld. Kč (7000 Kč na občana), což není nic neobvyklého.
Ještě chvilku si z nás utahujte pane Kurasi ale všeho do času.
03. 01. 2012 | 10:42

Taoiseach napsal(a):

Každá banka musí mít nějaké rezervy úměrné rizikům, na to člověk ani nemusí být ekonomem. Stačí nebýt Kurasem...
03. 01. 2012 | 10:55

resl napsal(a):

stačí se kurasi zeptat klause. až najde svou diplomovou práci. určitě poradí tak či onak, nebo vám sdělí to i ono.
03. 01. 2012 | 11:18

xx napsal(a):

Pan Kuras nám tu vlastně říká, že bez dalšího zadlužování nelze dluhy splatit ? Co je to za nesmysl.

Přece nejprve si musím přestat půjčovat, abych mohl snižovat zadlužení. A k tomu musím zkrátit výdaje.

Po desetiletích stimulace ekonomik dluhovými výdaji nejsme ve stavu rozjeté ekonomiky na plné obrátky, jak slibují pokřivené keynesiánské nesmysly s multiplikací vládních výdajů, ale jsme ve stavu, že zastavením zadlužování se ekonomika zadrhne ?

Opravdu je řešením další zadlužení a další vládní stimulace ekonomiky ?

NENÍ ! Ale politici si to dál myslí. Ostatně oni ani nemohou jinak, Celou dobu nám tvrdili že zadlužení je prospěšné a že startuje ekonomiku. A teď po letech startování mají přiznat že to vedlo naopak k "uchlastání" ekonomického motoru ?

Ech toho bohdá nebude, aby politik přiznal chybu.

A Kuras jim tu dělá "užitečného idiota"
03. 01. 2012 | 11:22

xx napsal(a):

Ještě dovysvětlení pro ty co si myslí že stát je ekonomika. Není.

Stát seškrtáním výdajů sice z ekonomiky odstraní část peněz, tudíž nastane nutně pokles transakcí, tedy HDP. Ale Ten pokles je dlouhodobě pozitivní, protože jde z dluhu.

Zvýšení daní, aby se udržely výdaje státu a zachránila se ekonomika vládní stimulací ovšem to co dluhové výdaje nedokáže. Zvýšení daní totiž do ekonomiky nepřináší nové peníze, jen je přerozděluje a HDP tudíš moc nepohne. Ty peníze jen utratí někdo jiný než by je utratil bez zvýšení daní.

Logika volání po dorovnání státních výdajů zvýšením daní namísto zadlužením je tak z hlediska makroekonomie a HDP tak trochu na vodě.
03. 01. 2012 | 11:27

Inci napsal(a):

Klídek , bude válka a ta roztočí kola průmyslu , vše se rychle vyřeší dle osvědčeného receptu ...

Americká letadlová loď se promenuje tam a zpět kousek od břehů Íránu ... tento obří terč má vypnutou protiraketovou a protiletadlovou obranu ...

Pearl Harbor , Kuvajt , mrakodrapy ... potopená letadlová loď ... spravedlivý hněv americkýho lidu ...

To by v tom byl čert , aby některej z těch islámskejch fanatiků to tlačítko nezmáčkl ...
03. 01. 2012 | 11:52

Jane napsal(a):

Představme si, že by někdo okomentoval důsledky některé z pyramidových her, potažmo její dopad na zúčastněné. Nejspíš by použil jen pár slov a většinu jejich účastníků by jednoduše označil za hlupáky.

Představme si ještě že by svůj komentář neúměrně prodloužil v nějakou analýzu a začal používat výrazy, pojmy či sousloví jako například paternalismus, HDP, externality, Pigouův efekt, rezervní fondy, Lafferova křivka, keynesiánství apod.
Asi bysme si poklepali na čelo.

Přitom hra současných globálních finančních trhů není modelově nic jiného, než tzv. letadlo. Jediným rozdílem je, že účast občana evropského národního státu v této hře není fakultativní.
Nemůže ani ovlivnit výši svého obligatorního vkladu.
Pouze důsledky budou společné všem variantám této hry.

Lidé by se měli konečně probudit a začít plakat "na tom správném hrobě".
03. 01. 2012 | 12:32

skeptický napsal(a):

Velké banky půjčí malým .S douškou,že půjčka může být instantně požadována zpět a to kdykoliv. Vkladatelé v malých bankách utřou,velké banky sežerou malé banky.V první am.krizi padlo 50,000 malých bank.
Opakovat se to dá znovu až pamětníci vymřou.
Vlků je tu víc než ovcí.
Pan president říká jen ne paniku.
03. 01. 2012 | 12:44

Pepa Řepa napsal(a):

Jane
Zajímavý příspěvek.
Znáte adresu "správného hrobu"?
03. 01. 2012 | 13:19

Kuchař: napsal(a):

No asi byste se měl malinko zamyslet pane Kurasi.

Představte si, že vypůjčené peníze banky zase rozpůjčují - nemáte pocit, že bychom byli zase tam...... ?

Já bych ty peníze viděl jako navýšení likvidity. A taky bych doporučoval smířit se s tím, že žádný zázračný lék na tuto krizi neexistuje a že k prosperitě se nepropůjčujeme. Je potřeba sladit příjmys výdaji a to bude bolet.
03. 01. 2012 | 13:20

Kuchař: napsal(a):

Jane:

Kam se mám jít vyplakat ?
03. 01. 2012 | 13:21

mirekP napsal(a):

Přiměřeně dlouhý a srozumitelný článek.
Děkuji.
Nad tou hrůzou co se skrývá v obsahu není co dodat.
03. 01. 2012 | 13:31

český maloměšťák napsal(a):

Informaci o deponování přibližně stejného množství peněz jako ECB v 1 % repo tendru na 3 roky poskytla cca 500 komerřním bankám jsem sem dal již před týdnem.

Jen malé 2 glosy : Autor vychází z nedoloženého předpokladu, že se jedná o stejné subjekty - stejné komerční banky. Což je neseriozní - na tomto stavět své implikace.
V závěru pak reprodukuje můj závěr - obavu, že banky nedůvěřují samy sobě a sobě navzájem. Což je implikačně správně.

Řešením je přehodnocení a zkvalitnění hodnocení rizik při poskytování úvěru především podnikatelským subjektům.
Jenže to bychom chtěli po převážně spekulujícím osazenstvu v rozhodjících strukturách komerčních bank příliš. Ony budou jako již tradičně poskytovat úvěry těm , kteří je nepotřebujou.

Ještě jednou ale - celá konstrukce článku je chabá. Vychází z nevalidně doloženého předpokladu.
03. 01. 2012 | 13:33

český maloměšťák napsal(a):

Pokud by někoho zajímaly bližší údaje ( ohledně dynamiky depozit - strukturu není tak snadné dohledat)....je možmo zde :

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2011/12/deposits.jpg
03. 01. 2012 | 13:39

ghándí napsal(a):

hlupákovi nevadí, že platí za nesmyslnou zachranu eurozony, která se stejně rozpadne, ale skutečně správný a uvědomělý evropan má z toho ještě radost.
03. 01. 2012 | 14:17

jéje napsal(a):

http://translate.google.com/translate?ie=UTF8&rurl=translate.google.cz&sl=en&tl=cs&u=http://www.zerohedge.com/news/hold-tight-european-bond-issuance-january-about-get-very-bumpy
03. 01. 2012 | 14:59

SansLogique napsal(a):

... a ten největší hlupák má radost z rozpadu eurozóny (protože nechápe důsledky. Ostatně ani příčiny.)
03. 01. 2012 | 15:20

ff napsal(a):

čím dál, tím líp - jak ta baba říkala,
když z těch schodů padala :-)))

Ale každopádně:
kdybychom nebyli v dluzích až po uši,
kdyby Řekové nežili jako králové,
aniž by na to byli schopni vydělat,
tak by nikdo nic rozvrátit nemohl.
03. 01. 2012 | 15:50

Glosator napsal(a):

Už jsem to napsal několikrát, Keynesiánství funguje jen v uzavřeném sytému. Ekonomiku nepodpoří, když dá peníze mezi lidi a oni si za ně nakoupí zboží z Asie !!!
Musely by se zavést cla na ochranu domácí výroby a protože EU je i celní únií, muselo by se to provést na úrovni EU.
Pravděpodobně by se tak mohlo stát za stavu, kdyby na každé bruselské lucerně visel jeden rudozelený eurokrat.
03. 01. 2012 | 16:05

Frante napsal(a):

Taoiseach
Správně, každá banka má rezervy ale o tom článek není. Schválně si ho přečtěte ...
03. 01. 2012 | 16:08

Petr napsal(a):

Hlavní roli hraje číslice 0,25% ... někteří odborníci se domnívají ...
Takze podle toho co se pise si banky pujcuji za 1% a pokud to u Centralni banky nechaji lezet dostavaji od ni 0,25%. Takze trati 0,75%. To tak pochopitelne nemuze zustat, takze ty banky s tim budou muset neco udelat. Nekde psali, ze je to tak proto, ze banky mely urcity casovy limit do ktereho musely tu pujcku vzit, ale koncem roku si spousta lidi bere volno takze nemeli nikoho, kdo by ty penize nekam rozumne investoval.
03. 01. 2012 | 16:10

ahoj napsal(a):

Lid to tak chce, lid si to žádá a lid to také dostane!
a tak už máme, co jsme chtěli! :-)))
03. 01. 2012 | 16:14

Maximus napsal(a):

Dobrý článek pane autore, jdete k meritu věci. Bohužel asi tak 1% lidí tuší něco o tom jak se vytváří peníze a co všechno za tím je. Dobré vysvětlení této problematiky před časem přinesl doslova po lopatě, článek Money als Debt, po jehož přečtení člověka mrazí v zádech a uvědomí si zároveň, že tady určitá skupina lidí si dělá s masami lidí co chce a ti drží jako berani či ovce. Neskutečné!
No a politici, to je jen nástroj jejich zájmů. Třeba zkusme si zjistit kdo financoval presidentskou volební kampaň takového Obamy? Myslí si někdo snad, že by tento sice sympaťák, ale ve skutečnosti jen jejich vazal šel proti nim? Jeden už tady takový byl a dokonce docílil na chvilku to, že stát začal natisknout červené USD. Po jeho zastřelení v Dallasu už zase zbyly jen ty zelené papírky
od FEDu.
03. 01. 2012 | 23:16

Midori napsal(a):

Maximus
Na komoru.
04. 01. 2012 | 01:11

matematik napsal(a):

Re Kuchař: Je potřeba sladit příjmy s výdaji a to bude bolet.

Jak einfach. Výdaje na vládní mašinerii a přidružené trafiky srovnáme jednoduše: sebereme těm, co nic nemají a korunka ke korunce nám dá ty prošustrované miliardy.

Jaroslav Hašek slovy Švejka (či jednoročního dobrovolníka Marka - nejsem si jist, ale každý si to může zkontrolovat) říká o Rakousko-Uhersku, že taková blbá monarchie by snad ani neměla existovat. Co ale říci o tak idiotské "demokracii", jakou jsme si vydobyli. Vždyť něco tak blbého a přitom podvodného tu snad ještě nebylo. On ovšem taky Klaus není Franz Josef a císaský dvůr by nás přišel levněji.
04. 01. 2012 | 08:29

Petr napsal(a):

Všude ve světě vládnou, jak to říct, hlupáci. Jen v EU vládnou geniové.
Taky co by dělali v USA, Kanadě, jižní Americe, Austrálii a ve velké části Asie, kdyby měli zažít novou krizi. To Evropa díky svému geniálnímu, neodvolatelnému vedení a díky své lenivé, neschopné a přebujelé byrokratické hydře, zládne krizí třeba 10 za sebou.
04. 01. 2012 | 15:04

Taoiseach napsal(a):

Frante

Příspěvek jsem četl s pozorností, které si nezasluhuje. Pan Kuras se pozastavuje nad tímto:

"ECB vlastně ani žádné peníze nikomu nezapůjčila, jen je nechala číslicově prolítnout sem a tam na počítačích."

Z toho vyvozuji, že pan Kuras nechápe, že se jedná o zvýšení rezerv, které celkem logicky musí být někde v nějaké formě uloženy, a tedy se nemůžou použít na půjčky.
04. 01. 2012 | 16:44

sedlák napsal(a):

Furt to je lepší než tisk dolarů, nezdaněné přepákované vysokofrekvenční spekulace,
prodej toxických derivátů a lživé ratingy či Madoffovo letadlo. Nakonec vyhlásí bezletovou zónu a prodají staré zbraně. Nic nového. Shalom. Amen. Apokalypsa.
04. 01. 2012 | 20:01

Madoff napsal(a):

Těch 0.25 % je poměr nákladů k ziskům finaněního sektoru. Shalom gójim.
04. 01. 2012 | 20:08

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy