Kult amatérství

09. 05. 2012 | 21:27
Přečteno 4259 krát
Internet se stal znamenitou náhražkou amatérského „narcistického vydavatelství“, jak by se asi dalo nejlíp přeložit „vanity publishing“ čili amatérské vydávání knih na vlastní náklad a s vlastní distribucí, nebo psaní zdarma do novin a časopisů, jen abyste svoje jméno viděli vytištěné a mohli si říkat spisovatelé. Problém s tím je ten, že spisovatelství je řemeslo (nebo tomu raději chcete říkat noblesněji profese?) a spisovatelem se oficiálně (i podle spisovatelských cechů a odborů) stáváte teprve tehdy, když jste něco vydali „profesionálně“, čili vám za to někdo zaplatil. Na internetu si narcistické vydávání svých textů provozujete sami a stáváte se „blogerem“, který se světem sdílí svoje zážitky, úvahy a názory“. Nikomu za vytištění neplatíte, ale nikdo taky neplatí vám. Občas vám na váš blog někdo odpoví, takže víte, že vás někdo čte. Máte-li co sdělit a dobře to umíte, můžete se i proslavit. Proslavíte-li se hodně, bude na vašem blogu někdo chtít i inzerovat a třeba tím i jednoho dne zbohatnete. Můžete na něm vydávat zadarmo i jiné blogery, kteří se tak u vás mohou proslavit víc než sami o sobě.

„Blog se stal takovou mánií, že nové blogy vznikají každou vteřinu každé minuty každé hodiny každého dne,“ píše o „digitálním narcismu“ Andrew Keen v knížce „Kult amatérství“ s podtitulkem „Jak dnešní internet zabíjí naši kulturu a ohrožuje naši ekonomiku“ (The Cult of the Amateur, How Today´s Internet is Killing Our Culture and Assaulting Our Economy). Kniha vyšla už v roce 2007, ale je stále čerstvým příspěvkem do dnešní obzvlášť ostré debaty o svobodě internetu a ochraně copyrightu. Už tehdy Keen odhadl na internetu 53 miliony blogů a jejich počet se prý každého půl roku zdvojnásobuje. (Ono to množení asi tak prudké nebude, protože občas nějaký bloger umře, ale přes milardu jich už asi máme, jen Facebook jich má půl miliardy).

„Blogujeme s opičí nestydatostí o svém soukromém životě, svém pohlavním životě, svém sněném životě, svém neexistujícím životě, svém druhém životě. Společně korumpujeme a mateme veřejné mínění o všem od politiky přes obchod po umění a kulturu. Blogy se staly tak závratně nekonečné, že narušily náš smysl, co je pravdivé a co falešné, co skutečné a co imaginární.“

Dnes vyrůstající generace nepozná rozdíl mezi spolehlivou profesionální žurnalistikou (která musí projít redakčním a právním ověřováním) a kdejakým blábolem kdekterého blogera. Dlouholetou poctivou práci profesionálních vědců, učenců a laureátů Nobelových cen na oficiálních encyklopediích jako Britannica vytlačují internetové stránky jako Wikipedie, v níž patnáct tisíc amatérů vytvořilo – a kdy se jim zachce, podle svého přepisuje – tři miliony odkazů bez jakékoli ediční kontroly a ověřování fakt. „Slepci vedoucí slepce,“ komentuje to Keen, „nekonečné opice poskytující nekonečné informace nekonečnému čtenářstvu zvěčňující neustálý cyklus dezinformace a ignorance“. Včetně zavádějící korporační propagandy, jak potvrzuje Forbes. Amatérskou literaturu doplňují amatérské „dokumentární“ filmy kdečeho a kdekoho.

Ohrožuje to nejen naše kulturní standardy a morální hodnoty, ale také tradiční instituce, které pomáhaly vytvářet naše zpravodajství, literaturu, hudbu, filmovou a televizní produkci. V roce 2006 (uvádí Keene), klesly zisky amerických tiskových korporací v průměru o třetinu, u New York Times to bylo o 69 procent. „V dnešním kultu amatérství nám vládnou opice,“ běduje Keene a dává sbohem „dnešním expertům a udržovatelům kultury, reportérům, editorům, hudebním nakladatelstvím a filmovým studiím“.

Internetová anarchie je „zákon digitálního darwinismu, přežití nejhlučnějších a nejvlezlejších“. Pod slibem větší pravdy a svobody většímu počtu lidí nám dodává „povrchní pozorování místo hloubkové analýzy, vřískavých názorů místo zváženého úsudku“. Pravda se nám zamlžuje, zatemňuje, ztrácí a tříští do miliardy zosobněných pravdiček, každá stejně platná a hodnotná. Pravda, kterou si vytváří každý sám. Z internetových střepů se mixují a remixují diplomové i vědecké práce (70 procent studentů, podle jednoho světového průzkumu), zkreslují a překrucují politické události. „Kult amatérství znesnadňuje rozpoznat rozdíl mezi autorem a čtenářem, umělcem a plagiátorem, uměním a reklamou, amatérem a odborníkem“.

Pěstování talentu, připomíná Keene, si vyžaduje práci, kapitál, odbornost, investici. Potřebuje komplexní infrastrukturu tradičních médií – hledače talentů, agenty, editory, propagátory, techniky a distributory. Jestliže odstraníte tuto zprostředkovatelskou vrstvu, zničíte rozvoj talentů. „Ve světě, kdy jsme všichni amatéři, přestanou existovat odborníci“ a informační sféru „okupují lháři, podvodníci a defraudanti“.

Bezplatným stahováním hudby z internetu krachuje produkce i distribuce hudebních nosičů, hudebníci a skladatelé přicházejí o živobytí. Propagátoři bezplatné hudby si představují, že „hudba bude inženýrskou sítí jako voda nebo elektřina, protože už teď sotva pětina lidí kupuje hudbu, kterou poslouchají“. Při ceně písně 99 centů na iTunes se nakradených 20 miliard písní v roce 2006 rovná téměř dvacetimiliardové ztrátě, která chybí na vydávání nových písní a pěstování nových talentů. Pirátští propagátoři (které Keen cituje) argumentují, že když se hudba nebo literatura dá tak snadno získávat zadarmo, autorská práva se mohou rovnou zrušit. To, komentuje Keen, je jako navrhovat, že když se kradou auta, můžeme je rovnou nechávat odemčená i s klíčem ve startéru.

Z těchto trendů ekonomové odhadují (Keen cituje The Economist), že během příštích pár desetiletí zkrachuje polovina periodik, nakladatelství, knihkupectví a hudební produkce a distribuce. Jestliže ony zkrachují, kde bude internet brát svůj obsah, jehož je jen předavatelem, ne tvůrcem? „Digitální revoluce vytvořila generaci stříhacích a slepujících lupičů, kteří všechen obsah internetu pokládají za společné vlastnictví, které ale někdo vytvořil talentem a prací,“ komentuje Keen.

Cituje zjištění britské neuroložky, baronky a profesorky Susan Greefieldové, že „online culture“ má tragické následky po další generaci. Všudypřítomnost digitální technologie „mění tvar a chemii mozků“ a video hry a intenzivní internetová interaktivita může působit mentální poruchy jako autismus, narušení pozornosti, hyperaktivitu a sklony k násilí, neschopnost vyjednávat a docházet ke kompromisům, poruchy učební schopnosti a nedostatek empatie.

Udržet si alespoň nynější civilizovanost, vzdělanost a citlivost, by si vyžadovalo naléhavě hledat a vytvářet vzdělávací a informační struktury, které by zachovávaly naši kulturu a naše hodnoty a zároveň využívat možnosti internetu. Technologie samotná netvoří lidského génia. Místo dalšího rozvíjení digitální technologie je naší morální povinností zabránit světovládě kultu amatérství, zamýšlí se Keen a navrhuje reformu místo revoluce, v doplňovací spolupráci informačního a zábavního odvětví tak, „aby nezanikl po staletí se vyvíjející ekosystém profesionálních médií složený z autorů, editorů, vydavatelů, agentů, hledačů talentů, hudebníků, herců a technických podpůrců, který by se už možná nikdy nedal sestavit znovu. Usilující o technologický kompromis, který by povzbuzoval inovaci, otevřenou komunikaci a pokrok, ale zároveň zachovával profesionální standardy pravdy, slušnosti a kreativity“.

No, ne každý z nás vnímá internet stejně pesimisticky, ale Keenova reforma místo revoluce každopádně stojí za hodně seriózní zvážení.

Psáno pro www.ceskapozice.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

im napsal(a):

Mmm, představuju si,jak asi brblali ve středověku mniši-opisovači, když byl vynalezen knihtisk.....
09. 05. 2012 | 21:54

Luba napsal(a):

Pane Kurasi,
nejhorší je ale zjištění, že se člověk, jež se honosí titulem a jehož společnost platí jakožto specialistu, projevuje jako podvodník nebo hlupák neschopný sebereflexe.

Důkazem jsou články mnoha zdejších blogerů.
Pochopitelně - sebevědomí amatérů pak zákonitě stoupne. :)

P.S.: Susan Greefieldová má dobrý postřeh. Mnozí lidé neumí s technologiemi zacházet produktivně, a tak jim hrozí, že se informačním boomem "probaví" až k debilitě, a níže.

Se znepokojením v diskusích zaznamenávám zvýšený výskyt idiotských příspěvků.
09. 05. 2012 | 21:58

Gerd napsal(a):

Pane Kurasi,
blogy přinesly možnost vyjádření názoru kohokoliv na cokoliv. Tedy prolomily informační bariéru tam, kde ji dosud měli politici, redaktoři a novináři v masmédiích.
Pokud se talentovaní spisovatelé chtějí v záplavě bloggerů uplatnit, musí psát zákonitě lépe a kvalitněji než běžný blogger. Pokud to nesvedou, nejde o spisovatele, ale jen o bloggera, kterému jeho činnost někdo sponzoruje (nakladatel).
Co se týká výchovy mladých talentů v hudbě, Mozarta nikdo nestahoval, jeho písně si zpívali v Praze veřejně a nikomu to nepřišlo divné. Dostával honoráře. Umělci měli odjakživa své mecenáše, pokud je dokázali zaujmout kvalitou svého díla. Proč ale propagujete rychlokvašené hudebníky, jejichž výtvory se nedají ani poslouchat? U mnoha z nich můžete být bez obav, nikdo je stahovat nebude. A výchova mladých talentů? Budou-li chtít, prosadí se. Hudebníci budou mít honoráře spíše za živé koncerty než za nosiče hudby, a budou se muset nové situaci přizpůsobit, což není případ OSA, ta je určena k zániku.
Dříve byli umělci chudí, až vešli do rčení (hladový jako herec), jen dnešní odba z nich udělala nechutně bohaté. Dříve měl úspěšný umělec celou skupinu svých žáků, kteří mu pomáhali tvořit díla a na oplátku je živil. Nikdo umělcům nebrání, aby vychovávali nové talenty, ale kd eje mají brát? Snad nemyslíte soutěže typu " Země xy hledá talent"?
09. 05. 2012 | 22:17

vico napsal(a):

Kuras, který využil možnosti internetu a znalosti angličtiny,nás seznámil s tím , co vymysleli a napsali jiní, a nastoluje problém amatérského narcistického vydavatelství, s kterým se musí ryzí profesionál Kuras potýkat.

Kuras jako profesionální mienkotvorca, je tu díky internetu dnes a denně konfrontován a posléze fackován často i anonymními narcistickými amatéry, kteří začasté mají "více klikanců" než profesionál s ambicí ovlivňovat celkovou atmosféru v zemi/aniž by k takové moci museli mít potřebné chechtáky nebo konexe/.

Je něco shnilého ve státě dánském míní Kuras, aniž si uvědomuje, že on sám je hlasatelem krajních a extrémistických názorů a existence internetu je pro něj božím požehnáním.

Jenže on by chtěl exkluzívní právo pro sebe a druhým by ho naopak chtěl odepřít. Neviditelná ruka trhu ho bije přes nos až tolik, že permanentně krvácí. Bez odezvy, bez vítězství, odsouzen k věčné minoritě. Nikdy ho chudáka nenapadne, proč vlastně amatéři vyhrávají.
09. 05. 2012 | 22:28

Sutech napsal(a):

Jako bych stále slišel dokola onu píseň z milionkrát ohrané desky, Internet nám bere zisky, kulturu nemůže dělat každý.
Pánové, doba se změnila, kdo chce přežít musí se přizpůsobit, nebo se stát specialistou, jako některé druhy živočichů, pak přežije.
09. 05. 2012 | 22:53

Carlos V. napsal(a):

Někteří pánové jsou natolik svobodomyslní, že záchranu světa vidí v aplikaci sevekorejského přístupu k informacím.

Ne, že by snad horovali pro nějakou ideologii. Mají v ruce dva argumenty - světovládu odpovědných elit a ... zisk.

Přesně tací vyžírkové svobodní vyžírkové na nás uvalují daně v podobě poplatků z kopírky, disku či cd nosiče.

Vše pro své ego, vše svůj zisk. Konzervativně svobodně hnusní lišnije ljudi.
09. 05. 2012 | 23:39

Shaw napsal(a):

To Gerd:
Mozart taky z těch slavných honorářů umřel v potupné bídě a jeho rodina ani neměla na pořádný hrob, takže musel být pohřben v anonymním hromadném. Podobně,i když ne tak úplně potupně, dopadli třeba Dickens nebo Twain, třebaže se jejich knížky tiskly po celm světě (a někdo na nich vydělával) - bez placení autorům. Autorská práva jsou tu na to, aby se nic takového žádnému dalšímu Mozartovi nebo Dickensovi nemuselo stát.
10. 05. 2012 | 00:02

Tomáš Stýskal napsal(a):

Legrační na tom celém je, že Kuras sám využívá toho, co kritizuje. Jemu jednoduše vadí, že nemá monopol, "odbornost" je jen zástěrka.
Koneckonců, jeho výtvory jsou plně srovnatelné se standardním obsahem blogů. A netoleranci a přesvědčení o své vlastní pravdě je myslím i na poměry blogů velmi, ale opravdu velmi pokročilý.
10. 05. 2012 | 00:54

DL napsal(a):

Nebo třeba taková Lucka Vondráčková. To není ani herečka, ani zpěvačka, a pořád se někde vyskytuje.
10. 05. 2012 | 02:35

leus napsal(a):

Autor odborné stati na internetu je mnohonásobně čtenější než v jakékomliv odborném časopise,ale to že je znám neznamená i že je uznáván.U všeobecně-politických názorů-naopak.Zde mluví k nepatrnému zlomku lidí.Společenské psychozy,davové psychozy,nálady,šeptandy,kritické vědomí-jdou asi z 99,9% mimo obsah internetu.Internet jsou hloučky lidí pro dialog mezi dobrovolnými diskutujícími.Vzhledem k obrovskému množství blogů skutečně každý hlouček je nepatrný zlomek národa,inteligence,občanů.Je to více o možnostech názorů,nežli jejich reálnému zastoupení v procentech až na některé specifické otázky těsně před volbami nebo v jejich okamžiku.V otázkách jako je životní úroveň,výše důchodů,popularita státníků a politiků má internet šanci mnohé zkreslovat úmyslně.Uvidíme v přímých presidentských volbách ten rozdíl.Navíc PC s internetem stále ještě má menšina obyvatel.Internet drahne-zájemců ubývá.
10. 05. 2012 | 05:57

mirekP napsal(a):

Když ono je hrozné, že ti praví profesionálové vydávají tak plytké a povrchní články, zřejmě proto stále více lidí čte mimoprofesionální literaturu (např. blogy).
Jen se zkuste zamyslet co nám podsouvají v oficiálních denících nebo hlavních zprávách, to že tvoří profesionálové, to že má nějakou hloubku a vypovídací schopnost?
Možná ano, ale pouze o tom, že se to dál nedá ani poslouchat ani číst.
10. 05. 2012 | 06:21

Pepa Řepa napsal(a):

Otec Kuráš
vy to píšete zadara? Neříkejte, za co gurmetujete?
Velmi pozdní faunovo odpoledne, aspoń aby to jméno po mě zbylo?

To máte blbý.
Mně platí Mossad, CIA. KGB a Kimova tajná služba. Je dobrý to mít posychrovaný na více stranách.
Kam se ale hrabu na takovýho Občana. Tomu to platí zaměstnavatel-vykořisťovatel.
To je jinej level, o tom si mohu nechat zdát.

Luba
..........že se informačním boomem "probaví" až k debilitě.....
-------------
jsem na nejlepší cestě. Neil Postman a Šalamoun jsou moji guru.
Amusing Ourselves to Death.
Vanitas vanitatum, pravil Kohelet.

"A tak chválil jsem veselí, proto že nic nemá lepšího člověk pod sluncem, jediné aby jedl a pil, a veselil se, a že to pozůstává jemu z práce jeho ve dnech života jeho, kteréž dal jemu Bůh pod sluncem."
Kazatel 8/15

Ovšem nejlepší jsou ti, kteří to berou vážně.
Znám jednoho mudrce, je přesvědčen, že bez jeho pravidelných mouder se zeměkoule přestane točit.
Článek každý druhý den, očůrané všechny mediální patníky, typický maskaron internetu.
Nechci jmenovat, je to na čtyři.

"Počátek slov úst jeho jest nemoudrost, a ostatek mluvení jeho pouhé bláznovství.
Nebo blázen mnoho mluví, ješto neví člověk ten, co budoucího jest."
10!13-14
............................

Ještě jede¨citát pro "levouny", vico a spol.

"Srdce moudrého jest po pravici jeho, ale srdce blázna po levici jeho."
Kazatel 10/2
10. 05. 2012 | 07:28

Baba napsal(a):

Počítačová komunikace přeje rozvoji verbálních dovedností. Ale je člověk schopen z libovolné komunikace přijmout víc než obvyklý verbální podíl?
10. 05. 2012 | 07:28

žena napsal(a):

Jsem ráda, že se tu takový blog objevil. Živila jsem se 20 let jako programátor analytik. Mně na "online culture" nejvíc vadí ten škodlivý vliv na děti.
"Cituje zjištění britské neuroložky, baronky a profesorky Susan Greefieldové, že „online culture“ má tragické následky po další generaci. Všudypřítomnost digitální technologie „mění tvar a chemii mozků“ a video hry a intenzivní internetová interaktivita může působit mentální poruchy jako autismus, narušení pozornosti, hyperaktivitu a sklony k násilí, neschopnost vyjednávat a docházet ke kompromisům, poruchy učební schopnosti a nedostatek empatie."

Nejen ve městech, ale i na vesnici tráví děti u počítače čím dál víc času, místo aby byly venku se svými vrstevníky.
10. 05. 2012 | 07:31

žena napsal(a):

Baba

Podle mě je neverbální komunikace neméně důležitá. I zde platí "zákon akce a reakce". Takže pouze verbální podíl nestačí k dobré komunikaci v běžném životě.
10. 05. 2012 | 07:36

Martin napsal(a):

Kuras, co takhle napřed vystřízlivět než se pustíš do psaní blogu, co?
Internet zboural materiální monopol na šíření tiskových informací, před internetem mohlo publikovat jen pár vyvolených, dneska k tomu není potřeba papír a tiskárna a distribuce tisku takže tak může činit každý a tradiční vyvolenci a milánci z toho dostali psotník.
Profesionální žurnalistika už dávno neexistuje, čest výjimkám, to co se předvádí v tisku v České Republice je na úrovni žáka základní školy a na této úrovni to zvládne průměrně inteligentní blogger. Navíc blogger nemá motivaci lhát, tak jako se běžně lže ve velkých médiích.
Encyklopedii Britannica si strč někam, sice se to pěkně vyjímá v knihovně, jenže po encyklopedických znalostech už dost dlouhou dobu není poptávka.
Bezplatným stahováním písniček z internetu krachují nakladatelství a vydavatelé, ale nikoliv umělci. Dobrý umělec vyprodá sál na počkání a to přesto že to co tam bude hrát mají všichni doma v MP3, tohle jsem viděl opakovaně na vlastní oči. Také je nutno zmínit, že umělci v ČR dostávají náhradní odměnu právě za možnost kopírování.
A vůbec jsi vedle jak ta jedle, s internetem neupadá civilizovanost a vzdělanost, naopak internet umožňuje ještě jejich větší rozšíření. To o co se jedná je fakt, že pod některými vypasenými zadnicemi se houpají desítky židlí a jsou z toho fakt dost nervózní, protože v době internetové nemají místo a tak kolem sebe kopají.
10. 05. 2012 | 07:38

Baba napsal(a):

Děkuji za odpověď. Pro mne zvolněte.
10. 05. 2012 | 07:53

Pepa Řepa napsal(a):

Pardon mě-mně
Jako vždycky
10. 05. 2012 | 08:04

žena napsal(a):

Baba

Díky za upozornění. Stále mě vytáčí, co napsal pan Šteffl ve svém blogu:
"Může se nám to nelíbit, ale to je tak vše, co s tím můžeme dělat. Podobných postupů, jako je uveden v příkladu, bude přibývat. Vzdělávání bude odcházet ze školních budov."
Ze všech sil se snažím proti tomu něco dělat. Vím, že proti Scio mám mizivou šanci.

V rozhovoru s panem Štefflem je i: Během deseti let se podle něj velká část vzdělání přesune ze škol jinam, protože dosavadní kamenné instituce už nebudou schopny učit novým typům dovedností.

http://life.ihned.cz/lide/c1-54831550-co-je-perspektivni-prace-osetrovatel-starych-lidi-radi-expert-na-vzdelani

Ale pokusím se zvolnit. Díky :-)
10. 05. 2012 | 08:10

Baba napsal(a):

Promiňte, že nejsem nadšenou čtenářkou pana Kurase. Ještě pořád považuji za nejlepší způsob získávání dovedností napodobování.
10. 05. 2012 | 08:29

Grőssling napsal(a):

Kuras také napsal,

„Slepci vedoucí slepce,“ komentuje to Keen, „nekonečné opice poskytující nekonečné informace nekonečnému čtenářstvu zvěčňující neustálý cyklus dezinformace a ignorance“.

a také

aby nezanikl po staletí se vyvíjející ekosystém profesionálních médií složený z autorů, editorů, vydavatelů, agentů, hledačů talentů, hudebníků, herců a technických podpůrců, který by se už možná nikdy nedal sestavit znovu.

Jen ať chcípne pane Kuras, jen ať ten hnusný ekosystém chcípne !

Píši stále dokola, každá společnost má jen omezené množství zdrojů a je v jejím zájmu, aby tyto zdroje užívala efektivně a rozmnožovala je. Je to jako v podnikání. Podnikatel pracující s chybnými informacemi nemá naději na přežití.
Stejně tak severoatlantická civilizace bílého muže, jejíž mediální ekosystém především oblbuje a tak přispívá ke svému konečnému krachu západní civilizace.

V Česku je to jen v bleděrůžovém totéž, ale navíc mnohem brutálnější. Jen Ať chcípnou ( pracovně a vlivově samozřejmě )mediální žumpálisté ( 90 % novinářské obce ), jejichž přínos k dezinformaci této společností a tím jejímu poškozování je olbřímý.

Lepší je přečíst si 10 blogerů k tématu, než neustálé ideologické žvásty podplacených novinářů - vlivových agentů.
Bodejť, že se jim to nelíbí.
10. 05. 2012 | 09:03

Vysedlina napsal(a):

Máte pravdu, pane Kurasi,
nebýt internetu, tak o mně nikdo neví.
To by bylo hrozné.
10. 05. 2012 | 09:14

Viola napsal(a):

No to je hrůza pane autore, co jste napsal. Internet je skvělý vynález a jestliže by měl propadnout penězům byl by to jeho konec, tak jako EU, nebo vůbec naše civilizace, nebo naše zkorumpované vlády. Jediné, s čím souhlasím ve vašem článku je, že PC hry nejsou dobré. Polemizovala jsem krátce s panem Šteflem o tom. On je velkým fandou WoWek. On právě říká, že vzdělávání se díky Google ajiných podobných vyhledávačů stane úplně jiné a dost možná stará forma od dob Marie Terezie zanikne.

No zpoplatňované články na internetu jsou, ale kdo je čte a kolik je to lidí?
Mám takový dojem, že jste uctívačem kultu osobnosti.
10. 05. 2012 | 09:18

Viola napsal(a):

Pepo Řepo

""Srdce moudrého jest po pravici jeho, ale srdce blázna po levici jeho."
Kazatel 10/2

Jak na to už v té době ten kazatel přišel?
10. 05. 2012 | 09:22

michal napsal(a):

Máte, pane Kurasi, máte zapotřebí se takhle shazovat? Kde je Váš nadhled, humor a smysl pro férovost?
10. 05. 2012 | 09:27

Viola napsal(a):

Ještě malá poznámečka, článek vyšel na české pozici. Tam už frčí reklamy, aby čtení sypalo. Když tam odešel pro mě milý pan profesor Hořejší, občas tam nakukuji, ale nestala bych se tam pravidelnou čtenářkou, protože bych se musela zaregistrovat a tedy jaksi více zviditelnit a to se mi nechce no a pak ty reklamy, které odvádějí oči jiným směrem a pak může dojít k šilhavosti, anebo těm jevům, o kterých pan Kuras píše.

P.S. O jak krásně je tu na aktulálně!
10. 05. 2012 | 09:39

TomášL napsal(a):

Jak lvové bijem do kláves,
jak lvové v netu jatí,
my bychom vzhůru k nebesům
a jsme zde amatérstvím spjatí...

Nebo nikoliv a je to jinak?

Chvátám,chvátám nemám chvíli klid,
já tam, já tam dávno už měl být.
Nestíhám, nestačím, nestihnu to, nesvačím,
promiňte, vážení, mám veliké zpoždění...

Protože?

PROTOŽE NEJSEM VE WIKINĚ!!!

PS: Je zajímavé, jak špatně se vyrovnává starší generace s internetem...
10. 05. 2012 | 09:44

ali napsal(a):

kult amatérství...zadala jsem si čeští amatéři a hádejte, co se mi objevilo..pak pusťte děcka na Internet..
10. 05. 2012 | 09:45

buldatra napsal(a):

V jednom může být člověk profík.
Ve všem ostatním amatér.
Snad s vyjímkou profesionální ženy http://stredoskolskaliteratura.kvalitne.cz/?clanek=profesionalni-zena.

Lze to změnit?
10. 05. 2012 | 09:49

jogín napsal(a):

Ti hnusní amatéři na wiki produkují tak dokonalou anglickou verzi, že si profesionální encyklopedie ani neškrtnou. Zkuste si najít třeba heslo heparin v ní a na libovolné encyklopedii. Skutečná komplikace spočívá v tom, že svoboda projevu znamená svobodu lhát. A to se projevuje i v klasické oficiální publikaci, zájmy papalášů fungovaly včetně vědy odjakživa, třeba od Lysenka k dutosvětosti.
10. 05. 2012 | 09:49

ali napsal(a):

TomášL
až budete ve starší generaci a třeba se vymyslí něco, co Vám nebude chtít rozum pobrat, taky se s tím budete špatně vyrovnávat..pro starší generaci je internet nepřehledný a štve je, že pokud si něco zadají, vyskočí jim tisíce jiných možností včetně porna..a to jaksi už starší generace úplně tak nežere..nehledě na to, že nahotin je všude mraky a přirozený stud je v háji..ono stačí mrknout na MTV..chvílemi to nemá s hudbou nic společného :o)
10. 05. 2012 | 09:52

žena napsal(a):

Tomáš L
"PS: Je zajímavé, jak špatně se vyrovnává starší generace s internetem..."

Nikoliv zajímavé, ale děsivé, jak nová generace se špatně vyrovnává s internetem:
"Cituje zjištění britské neuroložky, baronky a profesorky Susan Greefieldové, že „online culture“ má tragické následky po další generaci. Všudypřítomnost digitální technologie „mění tvar a chemii mozků“ a video hry a intenzivní internetová interaktivita může působit mentální poruchy jako autismus, narušení pozornosti, hyperaktivitu a sklony k násilí, neschopnost vyjednávat a docházet ke kompromisům, poruchy učební schopnosti a nedostatek empatie."

Jinak fakt dobré :-)))
10. 05. 2012 | 09:55

Viola napsal(a):

Tomáši L

Myslím si, že ve fyzickém stáří nebo mládí to nebude, je to v duchu. Někdo má mladého ducha a někdo starého třeba až do smrti stářím.
10. 05. 2012 | 10:23

TomášL napsal(a):

ženo

Mění tvar a chemie mozku...
Obávám se, že spíše více paní baronce a říká se tomu, tomu, tomu... Však víte přece, ne? Po tom němčourovi...

By mě zajímalo, jak k tomu došla, vážně. Přesto musím suše konstatovat, že má to ale baronka štěstí, že nezná jiného Němčoura (Ernsta Mayra), který by ji její studii o hlavu otřískal...
10. 05. 2012 | 10:28

žena napsal(a):

TomášL

Kromě baronky, je to "zjištění britské neuroložky".

Wikipedie: Neurologie (z řeckého νεῦρον, neuron, "nervy" a -λογία, -logie, „-věda) je lékařský obor zabývající se studiem onemocnění a poruch nervové soustavy především na organickém podkladě. Zabývá se diagnostikovou a léčbou všech problému centrální, periferní a autonomní nervové soustavy. Lékař tohoto oboru se nazývá neurolog/neuroložka. Neurologie velmi úzce souvisí s psychiatrií, interním lékařstvím, ale i s pediatrií.

Různé druhy neurologického vyšetření najdete tamtéž: Počítačovou tomografií lze zobrazit i vlastní tkáň mozku, mozkové komory, krvácení a expanzivní procesy. Někdy je vhodné vyšetření nukleární magnetická rezonance, například při vyšetřování rozsahu postižení roztroušenou sklerózou. Zejména pro vyšetření tepen zásobujících mozek krví se používá ultrasonografie a angiografie. V některých případech je třeba monitorovat funkční aktivitu jednotlivých regionů mozkové kůry; k tomu se hodí pozitronová emisní tomografie.

Mě by zajímalo, proč jste si to na Wiki nenašel. Že by se i u Vás začaly projevovat sklony k násilí? - "štěstí, že nezná jiného Němčoura (Ernsta Mayra), který by ji její studii o hlavu otřískal... "
10. 05. 2012 | 10:41

TomášL napsal(a):

ženo,

prošel jsem nějakou tou zkouškou z biologie, ač zrovna biologii mám z přírodních věd nejméně rád.
Avšak! „mění tvar a chemii mozků“...

To mi připomíná jeden vtip.
Paní učitelka při vyučování: Hliník způsobuje demenci.
Pepíček: Hliník je 4 nejrozšířenějším prvkem na zemi. Má to znamenat, že jsme všichni dementi?
10. 05. 2012 | 10:55

Karel Mueller napsal(a):

Pane Kuras,

napsal jste velice zajímavý blok, jehož nosné téma by vydalo na "vědecké pojednání". Je totiž součástí tématu, který bychom mohli nazvat jako "pád autority".

Celý proces byl nastartován nejen internetem, ale úpadkem v exaktních i společenských vědách v 90. letech. Víte, v dobách bipolárního světa potřebovaly obě strany špičkové vědce v řadě oborů, jinak by neměly šanci. Tato potřeba do značné míry skončila, došlo k devalvaci titulů i autority mozků (skutečných). Nejen u nás jsme se dostali do situace, kdy vědecké tituly byly vázány na politickou činost a prestiž dělána stylem "make the star", kdy z kdejakého trouby bylo možné vyrobit epochálního myslitele. A opačně diskvalifikovat ty skutečné mozky.

Bylo by to na dlouhé povídání, jen tolik, že prostě chybí autority. Lidu obecnému :-) jsou předloženy jejich karikatury s názvem celebrity. A internet tento proces zcela dovršil. A platí to dokonce i v tvrdých exaktních vědách, které byly kdysi domenou skutečných odborníků a jejichž slovo platilo. Dnes si můžete najít nespočet "alternativních" teorií k čemukoliv.
10. 05. 2012 | 10:56

český maloměšťák napsal(a):

Blog působí úsměvným dojmem.
Protože sám autor zde (prostor blogů aktualně.cz/ použil několikrát polopravd /maně si vzpomenu na jeho zmínku o Nancy Pelosi a jejím " podivném meziročním zbohatnutí "....šlo však o valuace jí držených cenných papírů......nebo propagandistické zneužití překladu slova " cluster" - coby chuchvalec.../

Takže ....ševče, sprav si své kopyto a pak uč cválat ostatní černé vraníky blogové prérie.
-----------
Na druhé straně je třeba objektivně přiznat, že na internetu je kromě hezkých zákoutí i mnoho smetišť ...a hor odpadků.
Verifikace informací je pak dost obtížná v případech, kdy ty jsou dostupné pouze zprostředkovaně - bez odkazu na původní dokumenty.

Ovšem na druhé straně....vždyť ony ty diskuze stejně zhusta sestávají z pavlače či kazatelny. A na pavlači - jak známo, je nejdůležitější pobavit se na úkor někoho, kdo není přítomen...no a z kazatelny pak lze troubit cokoliv....důležitým je pouze vysoký počet oveček a beránků.....
10. 05. 2012 | 10:57

TomášL napsal(a):

ženo

Jenom naokraj. Baronka píše o "mění tvar a chemii mozků" nebo metabolických poruchách?
10. 05. 2012 | 10:57

žena napsal(a):

TomášL

Neurologie není to samé co biologie. Vy si myslíte, že se tvar a chemie mozku nemění? Pak máte ještě v této oblasti co dohánět. Doporučuji přečíst si např:
http://www.novinky.cz/zena/zdravi/119351-nektere-dusevni-choroby-souvisi-se-zmensovanim-mozku.html
a vše, co najdete na Wiki o mozku.
10. 05. 2012 | 11:09

žena napsal(a):

TomášL

Je zajímavé, že stále píšete baronka, nikoliv neuroložka. Nevím, proč by neuroložka dělala studii o metabolických poruchách. Vy ano?
Pro ulehčení hledání - z Wikipedie:
Téměř veškerá kognitivní činnost těla (tzn. činnost ovlivněná vůlí) totiž bývá soustředěna do mozkové kůry,[16] šedé hmoty na povrchu koncového mozku. Mysl je jednou z posledních záhad moderní neurobiologie a vědci intenzívně pracují na objasnění toho, jak miliony nervových buněk spoluvytváří všechny prvky chování.[16] I zde se však zdá, že jednotlivé funkce těla je možné vystopovat do určitých specifických částí mozkové kůry. Rozdíly se projevují již na úrovni hemisfér - levá a pravá hemisféra u člověka vykonávají poněkud odlišné funkce. Je přitom zajímavé, že smyslové a motorické (pohybové) informace z levé strany těla přichází do pravé hemisféry a naopak. Lidská mozková kůra je zřejmě nejsložitější ze všech obratlovců a obsahuje zraková, sluchová, somatosenzorická a další smyslová centra, stejně jako centra pohybu. V tzv. limbickém systému se nachází centra emocí a paměti, v jiných částech lidské mozkové kůry sídlí schopnost řeči.
10. 05. 2012 | 11:19

buldatra napsal(a):

TomášL

hydrocephalus by mohl o změnách a chemismu mozku vyprávět...
10. 05. 2012 | 11:22

TomášL napsal(a):

ženo

Osobně chápu "mění chemii mozku" jako jedna chemická látka je nahrazena jinou chemickou látkou a z toho jiné biochemické sounáležitosti.
Osobně chápu "mění tvar" jako změna určitého tvaru mozku, nikoliv třeba úbytek mozku.
Osobně chápu "následky pro další generaci" jako mutaci určitého genu.

Asi jsme si vůbec nerozuměli v pojmech tak jak je chápeme...

Proto je pro mě nepředstavitelné tvrzení "mění tvar a chemii mozků". Neboť by došlo k drsné evoluci, která ještě nikdy neproběhla na této planetě.
10. 05. 2012 | 11:28

mik napsal(a):

Ke kazde cinnosti by se mel pouzivat obycejny selsky rozum brecet nad tim ze deti nechodi ven a travi spoustu casu u pc je jen alibismus proc se tem detem nevenuji vic rodice proc s nima nejdou do zoo do bazenu nejednou v zime na lyze nejdou v lete na turu nezahraji si sachy nejakou hru jiste je to o penezich kdyz rodic 12 hodin musi makat za 80 kc na hodinu tak je jasne ze kdyz mu dite sedi u pc a ma klid tak to vita ale obycejne byvaji deti s rodin kde je chudoba lepe vychovani jak deti kde je penez jak zelez takovi pak opravdu hledaji na netu bojove hry kde se vse nici kde se zabiji kde vladne nasili a hodnoty jsou prevracene ale ony prevracene hodnoty jsou i v realu a ve spolecnosti a blogy ? proc branit nekomu ve vyjadreni nazoru selskym rozumem zhodnotim prispevek a je mi zcela jedno zda onen bloger je profesional nebo amater amateru ma dnes CR az az a zacina to na Hrade a pokracuje ve vlade Naopak mela by byt snaha o co nevolnejsi diskuzi bez omezeni Aktualne.cz zavedlo cenzuru kdo nema facebook nebo ho nechce tak se nemuze zucastnit diskuze pod clanky a ze diskuze utrpely je zcela evidentni pod nekterymi neni ani jeden prispevek pod jinymi se opakuje par jednotlivcu kteri uz maji vsichni hvezdicku za nejlepsi prispevky radeji budu mit v prispevcich nesmysly a vulgaritu ale i vecne a smyslne prispevky nez uzavrenou spolecnost a celkem nudu ale ona se pravda asi nekdy nehodila do kramu tech dnesnich mocipanu nahore Copak by v demokraticke zemi mohl jeste Drabek delat ministra ? copak by mohl v demokraticke zemi Janousek jezdit do Chorvatska na jachtu ? V dnesni CR vladne vlada kterou nechce 80 % obyvatel a na Hrade sedi prezident kteremu uz neveri 60 % obyvatel a to mohou byt ta cisla zkreslena.. tak o cem se tu da diskutovat kdyz se nic nezmeni ? ale diskuze a blogy jsou dobre i tak jen je treba je nechat otevrene pro vsechny a ne se snazit delit na profesionaly a zakazat diskutovat tem co nechteji facebook
10. 05. 2012 | 11:35

TomášL napsal(a):

buldatra

ve chvíli změně tvaru a chemii mozku následuje smrt...
Ale poté nerozumím, jak to může mít vliv na další generaci. :-)
10. 05. 2012 | 11:35

Jana napsal(a):

Pane Kurasi, děkuji za zajímavý blog, blog k zamyšlení, i když jsem se asi nezamyslela tak, jak byste si představoval. Protože vaše úvahy mi připadají trošku legrační, internet přinesl velkou svobodu slova, v dobrém i zlém, ono se to všecko časem vytříbí, mizerní pisálci zapadnou a kvalita přežije, ať už na to ten dotyčný má glejt a požehnání úřadů nebo ne.
Máte ale pravdu v tom, že internet je velmi mocný fenomén, který nás neustále překvapuje a zasahuje do našich životů víc, než bychom si představovali.
10. 05. 2012 | 11:38

Jana napsal(a):

K tomu tvaru a chemii mozku: Taky se přikláním k tomu, že je to slušně řečeno dost odvážné tvrzení, omluvitelné leda tím, že jej pronáší humanitně laděný intelektuál.
10. 05. 2012 | 11:40

žena napsal(a):

TomášL

Copak někdy na této planetě byli lidi vystaveni působení techniky včetně počítačové a internetu jako teď a v budoucnu? Nebyli. Takže drsnou evoluci vskutku nelze vyloučit.

Víte, můžeme nechat pojmy stranou. Budou-li lidi komunikovat převážně přes počítač, nebudou zvládat neverbální komunikaci, empatii... Při počítačových hrách je pravděpodobně namáhána pouze určitá část mozku. Zabíjení je v nich běžné... Vážně špatné je, že k počítačům usedají už velmi malé děti. A na jejich mozky to může mít uvedené tragické následky.

Podle mě jsme lidi a měli bychom preferovat přímý kontakt s ostatními před vysedáváním u počítače.
10. 05. 2012 | 11:48

žena napsal(a):

Jana

K tvaru a chemii mozku - to nepronesl humanitně laděný intelektuál. Ale:

"Cituje zjištění britské neuroložky, baronky a profesorky Susan Greefieldové, že „online culture“ má tragické následky po další generaci. Všudypřítomnost digitální technologie „mění tvar a chemii mozků“ a video hry a intenzivní internetová interaktivita může působit mentální poruchy jako autismus, narušení pozornosti, hyperaktivitu a sklony k násilí, neschopnost vyjednávat a docházet ke kompromisům, poruchy učební schopnosti a nedostatek empatie."
10. 05. 2012 | 11:51

Jana napsal(a):

Je škoda, že autor necituje, zajímalo by mě, co přesně v originále Greefieldová řekla či napsala. Přepasované přes Kurase to neberu.
10. 05. 2012 | 11:55

rejpal napsal(a):

žena
Že by naše politická reprezentace trávila příliš času u počítačů? Pak má nejspíš paní baronka pravdu.
Byly ovšem doby, kdy změny v mozku vyvolávaly jiné příčiny:
"Krásne je v Tatrách
pri tvojom bozku
dochází k zmenám
mojho mozgu"
10. 05. 2012 | 11:56

Jana napsal(a):

Jo a ona se jmenuje Greenfield, překlep se vloudil.
10. 05. 2012 | 11:57

Jana napsal(a):

Tak nějaké odkazy:
http://www.newscientist.com/article/mg21128236.400-susan-greenfield-living-online-is-changing-our-brains.html
http://www.plosone.org/article/info:doi/10.1371/journal.pone.0020708
10. 05. 2012 | 12:00

žena napsal(a):

rejpal

Dík, jdu si Vodňanského se Skoumalem pustit :-)

S tím mozkem mi to připomíná doby, kdy lidi nechtěli věřit, že je země kulatá.

Odkaz jsem už dávala, ale citace:
Podle nejnovější skotské studie jsou bipolární porucha či manická deprese způsobeny zmenšováním mozku. Bipolární porucha je vážná duševní choroba, při níž dochází k opakovaným výrazným změnám nálad. Léčba by se podle doktora Andrewa McIntoshe měla zaměřit na omezování ztráty šedé kůry mozkové, k níž při této nemoci dochází.

Experti z University of Edinburgh zjistili, že k největšímu úbytku šedé hmoty mozkové kůry dochází v oblastech, které jsou zodpovědné za řízení paměti, rozlišování obličeje a koordinace. Jmenovitě v hippocampu, závitu světského lalůčku (gyrus fusiform) a mozečku (cerebellum).

"Tohle je první studie, která prokazuje, že jak lidé s bipolární poruchou stárnou, malé množství tkáně se ztrácí v oblastech mozku, které souvisejí s pamětí a koordinací myšlenek a chováním. Množství mozkové tkáně, které se ztrácí, je větší u lidí s několikanásobnými epizodami nemoci a souvisí s poklesem v některých oblastech mentálních schopností," uvedl McIntosh.
----------------

Přitom ke změnám nálad při bipolaritě může dojít stresem, vypětím... a jsou provázeny změnou biochemie mozku.
10. 05. 2012 | 12:11

Kovář napsal(a):

Kurasi, hodne ubohé. Nějak jsi zapomněl zmínit že zejména do "veřejnoprávních" médií se nedostane ten nejlepší ale ten kdo je ideově správný- za granty se tvoří trochu jinak než ti snaživí na internetu.
Pokud na to duševně nestačíte, tak se smiř s tím že dnes už píše hodně lidí, lépe než ty a bez grantů a mediální podpory
10. 05. 2012 | 12:36

TomášL napsal(a):

ženo,

ale to je změna ve sociální oblasti a nikoliv ve biologické, chápu-li správně to, o čem mluvíte...

Evoluce je jinak děsně pomalá...

PS: Otázka je, zda-li morfologické změny a úbytek mozku je vlivem PC, což si tak nějak nedovedu představit... Jak by působilo PC fyzicky na mozek... Vyzařováním? Čeho a jak silně? Jak by to působilo a co poté Slunce? Jak by to mohlo měnit biochemii atp.
Duševně jej to může změnit a poté může dojít ke změně nějaké té biochemie. Ale zase je to nepřenositelné na potomstvo. Pouze je přenositelné indispozice, která se může či nemusí aktivovat, ale tahle predispozice není způsobena PC... atp.
10. 05. 2012 | 12:46

TomášL napsal(a):

ženo

op: Pouze je přenositelné predispozice...
10. 05. 2012 | 12:53

žena napsal(a):

TomášL

Já se domnívám, že se běžně o mozku velice málo ví.
Např. je zajímavé, že:
Je doloženo mnoho příkladů lidí, kteří měli nádor v oblasti mozku zvané orbitofrontání kortex (OFC) – tato část mozku má na starosti zapojování emocí do rozhodovacího procesu. Musel-li být ze zdravotních důvodů OFC odstraněn, mělo to velké následky na život lidí. Ačkoliv dle testů IQ nedošlo ke změně inteligence, staly se pro lidi s tímto poškozením mozku i naprosto banální rozhodovací problémy neřešitelnými úkoly. Přestože tito lidé při rozhodování absolutně nepociťovali emoce, nestali se prototypy dokonalých lidí – žili v zajetí racionality, kdy se i rozhodování o tom, kam si zajít na oběd, stalo několikahodinovou záležitostí.

Zde nebylo uvedeno, že se jedná o úbytek mozku, ale změna tvaru. A nikoliv počítač, ale "online culture".
Budou-li děti ve velké míře vystavovány "online culture", bezesporu to na ně bude mít neblahý zdravotní dopad. Navíc jejich socializace bude jednoznačně horší.
10. 05. 2012 | 13:12

42 napsal(a):

žena, TomášL: Podle wiki (anglická, heslo Susan Greenfield) se ta dáma odvolává pouze na studii

DOI: 10.1371/journal.pone.0020708

ve stručnosti - studie proběhla na 18 osobách, zkoumání probíhalo pomocí magnetické resonance, měřením tensoru difúze, výsledky byly porovnány s kontrolní skupinou. Zkoumaná skupina internetových závisláků vykázala odlišné hodnoty anizotropie toho tenzoru v různých částech mozku (někde vyšší, někde nižší). Z toho podle mě plyne, že byly v těchto částech mozku uspořádány jinak (u axonů převažoval nějaký směr?).

Při bližším zamyšlení to není zase tak překvapující, mozky internetových závisláků byly evidentně nějak přizpůsobené jejich činnosti. Nejedná se tedy podle mého názoru o změnu chemie mozku, možná, hodně volně interpretováno, o změnu jeho tvaru - jestli se mikroskopický rozdíl v orientacích axonu dá chápat jako změna tvaru. řekl bych, že ani tak to není korektní, změnou tvaru bych rozuměl makroskopickou změnu celého mozku.

řekl bych, že to tak horké nebude, neuronová síť je prostě naučená dělat konkrétní věc (internetové surfování). Myslím, že kdyby podobná studie proběhla např. na hráčích na kytaru nebo řidičích motokár, byly by nalezeny srovnatelné rozdíly (jen v jiných částech mozku).
10. 05. 2012 | 13:14

42 napsal(a):

oprava: Z toho podle mě plyne, že NEURONY byly v těchto částech mozku uspořádány jinak (u axonů převažoval nějaký směr?).
10. 05. 2012 | 13:16

názor napsal(a):

To je zase rána od pana Kurase ! Obchodovat může taky kdo chce a neznamená to, že jsou ohrožení obchodníci. Psát může taky kdo chce a neznamená to, že jsou ohroženi spisovatelé. Hrát může taky kdo chce a neznamená to, že to zlikviduje herce. Podívejte se na televizi Nova. Máte dojem, že tam vystupuje výkvět společnosti ?
Ja se na tu televizi nedívám a je to. Hold pan Kuras bude muset makat například manuálně aby se uživil a pokud vytvoří něco světoborné, pak mu za to lidé rádi zaplatí nebo si to dá patentovat a je to. Nebo bude psát do placeného internetového periodika.

Společnost si jistě najde způsob jak podporovat opravdu ty schopné a postará se aby neumřeli hlady.

Ještě to řeknu jednodušeji. Nářadí taky vyrábí kde kdo, ale kupuji pouze profi. profi je totiž profi...ono se to pozná. proboha, snad pan Kuras nečerpá z Wikipedie...
10. 05. 2012 | 13:18

buldatra napsal(a):

Být váma nedělal bych si s mozkem zbytečně těžkou hlavu..
10. 05. 2012 | 13:18

rejpal napsal(a):

buldatra
Samo. Vím s jistotou, že mozková mrtvice mi nehrozí.
10. 05. 2012 | 13:25

žena napsal(a):

42

Díky za upřesnění. Co se týká té změny mozku, taky to tak horké nevidím. Jen jsem se snažila změnit přesvědčení, že to není možné.

Ještě zopakuji:
Jistě je hodně různých studií, jak škodí práce u počítače. Přikládám shrnutí takových poznatků, které můžu osobně potvrdit, protože jsem se 20 let živila jako programátor analytik.
http://www.mineralfit.cz/clanek/jak-skodi-prace-u-pocitace-nasemu-zdravi

A co se týká socializace - je jednoznačné, že neverbální komunikace, empatie, schopnost sledovat a vyhodnocovat mluvené slovo, schopnost pořídit se, vést... dostávají v "online culture" pěkně na frak.
10. 05. 2012 | 13:30

žena napsal(a):

Oprava: ...schopnost podřídit se...
10. 05. 2012 | 13:49

Pepa Řepa napsal(a):

Řekl bych, že pan Kuras pravdu nemá.
zdejší diskutéři jsou zářným příkladem toho, jak internet zvyšuje mozkovou kapacitu a rozvíjí intelekt.

Za příklad bych uvedl krále místních diskusí.
Začínal u hnoje, pak se nechal u Měšťáka přešít, šlapal. Nejen na kole.
Ale věděl kdy toho nechat a nyní je ctihodným občanem malého českého města.
V Ostravě mám tři domy, až je koupím budou mý, zpívá koudelníkův syn.
Hraje na burze v Londýně, na NYSE je jako doma, Soros, Trump i Buffet závidí, jen sledují, co udělá finanční žralok z Bedřišky.
Rozumí všemu. Kojení v šestinedělí i čínské filosofii, jeho sláva dosáhla až k Honolulu.
A to vše jen díky internetu.
I my-pane Kurasi- máme svůj American Dream.
I Tencokydal hnůj z českého maloměsta může nosit v torně maršálskou hůl.
Ale musí být on-line.
10. 05. 2012 | 14:06

Pepa Řepa napsal(a):

Nebo aspoň In-line.
http://www.youtube.com/watch?v=BVFkwMJPTT8&feature=related
10. 05. 2012 | 14:10

42 napsal(a):

žena: Částečný souhlas :-) Řekl bych, že ty problémy, co zmiňuje ten váš článek, jsou daleko palčivější než nějaké změny mozku (s počítačem taky dost dělám a bolavé zápěstí od myši mě donutilo opatřit si gelovou podložku).

Pokud jde o socializaci - e-mail, Facebook, ICQ atp. hodně změnily sociální život člověka. Určitě omezily mluvenou komunikaci ve prospěch psané. Nemyslím, že ta změna musí být automaticky k horšímu. Např. pokud jde o tu schopnost podřídit se/vést, případně schopnost plánovat, organizovat atp., jsou např. on-linové hry velkou vzpruhou (kde jinde dostane 15-letý kluk možnost řídit a organizovat skupinu jiných lidí, bez toho, že by byl vyhozen z práce, když to pokazí....).

Ještě bych řekl - Kurasův článek je v podstatě propagací knihy podobně smýšlejícího podnikatele (Andrew Keen), kterému zřejmě svobodný internet pěkně rozbil byznys. Nechce se mi brát jeho slova moc vážně - je evidentní, že oba jsou členy toho "ekosystému", který Kuras zmiňuje v posledním odstavci, a lobují za svoje zájmy.
10. 05. 2012 | 14:31

žena napsal(a):

42

Taky jen částečný souhlas. Myslím si totiž, že změna mluvené komunikace ve prospěch psané je k horšímu. Nic proti onlinovým hrám nemám, ale v praxi je řízení a organizování skupiny jiných lidí... výrazně horší, než ve hře. A to díky přímé komunikaci - tam je samozřejmě důležitý i tón hlasu (ten tón, ten tón) stejně jako neverbální komunikace. I schopnost podřídit se je ve skutečnosti jiná než ve hře. Stejně jako sledování a vyhodnocování mluveného slova.

Jsme lidi a ŽÍT budeme ve skutečném, nikoliv virtuálním světě. A do toho čím dál víc lidí utíká. Fikce ale není život. A džojstyk, přestože je joy, mě do orgasmu nikdy nedostal. Není nad to mít bezva chlapa u sebe :-)
10. 05. 2012 | 15:03

ali napsal(a):

Návod pro seniory:
(přišlo mi to mejlem =o) )

Minulost
Hovořit o minulosti znamená být k smíchu. Nikoho to nezajímá. Všichni jsme to slyšeli mnohokrát a často to ani není pravda. Někteří sice soucitně naslouchají, ale mají toho dost. Doporučuje se upozornit „stárneš“ apod.

Budoucnost
Budoucnost je k pláči. Rovněž o ní není dobré příliš hovořit, ale je nutné se připravit, např. madla v koupelně a na záchodě, optimální teplo, teplá voda, výtah či doprava po schodech, zuby, brýle, čitelný mobil, naslouchátka pro hluchnoucí. Nedoslýchavost nesmírně popuzuje.

Přítomnost
Přítomnost je nejdůležitější. Je nezbytné ji náležitě využít. Proto zvažte následující vybraná a životem odzkoušená doporučení:
- Mít jeden domov, který důvěrně známe a kde jsme spokojeni.
- Nešetřit, již nebude příležitost úspor využít, potomci to rozhází.
- Uvědomit si svoji nedůležitost.
- Starat se o přiměřené zdraví.
- Být samostatný bez partnera. Umět si uvařit, vyprat apod., u žen zvládat mužské činnosti.
- Mít přátele pozitivně laděné, tam, kde se jenom naříká a nadává, tam nechoďte.
- Ve společnosti mluvte přiměřenou intenzitou. Příliš hlasitá mluva odpuzuje.
- Mít dostatek času, říci „nemám čas“ znamená buď „nechce se mi“ nebo „jsem neschopný“.
- Nic nemusíte.
- Mějte svůj majetek, byt, peníze. Žít každý za své. Říkat si o peníze je ponižující.
- Nenechat si mluvit do života, ať si mladí nechají své rady pro sebe.
- Mladým do ničeho nemluvit. Poradit jenom pokud se zeptají a odpovědět pokud možno to, co chtějí slyšet.
- Připustit, že jsme sami v minulosti udělali mnoho chyb.
- Nepředstírat mládí a chuť na sex, když nejsou.
- Nedělejte dětem obětavou tchyni, tchána. Péče o vnoučata již není povinnost.
- Přiměřeně se pohybovat. Cyklisté s přilbou a kartou zdravotní pojišťovny.
- E-mail neposílat mladým. Mají jiný vkus. Vzbuzujeme soucit.
- Nepředvádět se, je to trapné.
- Oblékat se přiměřeně věku, ne příliš mladě.
- Nepřejídat se, nekouřit, přiměřeně pít alkohol.
- Výchova seniorů je nesmysl.
- Velmi důležitá je čistota, denně má být koupel. Zápach odpuzuje.
- Pravidelně používat internet.
a bonus pro Pepu Řepu ve 14:06

http://www.stream.cz/uservideo/673138-vizionarka-kacka
10. 05. 2012 | 15:39

buldatra napsal(a):

žena napsal(a):
42

Taky jen částečný souhlas. Myslím si totiž, že změna mluvené komunikace ve prospěch psané je k horšímu…

Ano, s komunikací to není dobré, ale mohlo by být ještě hůř.

Ještě daleko horší situace by nastala v případě, že bychom se domlouvali morseovkou. V psané podobě by to ještě šlo, ale v hovorové morfeově mluvě by mohlo dojít k frapantním nedorozuměním a politováníhodným situacím všeho druhu, zejména kdyby někdo dělal příliš dlouhé tečky a kratke čarky, popřípadě by koktal a podobně.

Avšak zdá se, že dorozumívací problém zcela geniálně jednoduše (ostatně, jak je u něho zvykem)vyřešil Chuck Norris, který zatím jako jediný umí hovořit brailovým písmem. Geniálním způsobem, jen tak levou zadní, navíc jakoby mimochodem zařadil k běžným dorozumívacím prostředkům i hmat. Příklad hodný následování.
Chemismus a tajemné změny mozku Chucka Norrise by si zasloužily samostatný blog.
10. 05. 2012 | 15:50

žena napsal(a):

buldatra
"Chemismus a tajemné změny mozku Chucka Norrise by si zasloužily samostatný blog."

Není lepší ho rovnou naklonovat :-)
10. 05. 2012 | 15:58

Pepa Řepa napsal(a):

ali
.....si myslím, že Kačka je Váš potomek.
Ta slovní zásoba, ty názory.......
10. 05. 2012 | 16:04

42 napsal(a):

žena: Samozřejmě, řízení reálné skupiny lidí je i o charismatu, vystupování atp. Přesto si myslím, že hlavním faktorem úspěchu je schopnost sladit různé požadavky, odhadnout, kdo co může chtít atp. Kdo má zvládnutou pouze neverbální komunikaci, může být skvělým "agenetem s teplou vodou", působit tak přesvědčivě, že umluví kohokoli k čemukoli.....pokud bude lidi umlouvat k tomu, co se jim příčí, stejně nakonec pohoří.

Rozhodně souhlasím, že to není samospásné - ta počítačová a normální komunikace by měly být v nějaké rovnováze. Vyloučit jednu z nich by mi přišlo nerozumné. Na tom se můžeme shodnout, ne?

Ve sledování a vyhodnocování mluveného i psaného slova je dnes populace obecně velice slabá. Lidé mají problém stvořit logicky a sémanticky správnou větu, logicky uvažovat atd. Neházel bych to jen na počítače, těch důvodů je podstatně víc (a důležitějších, např. nedostatek čtení, telivizní tvorba atp.).

K poznámce o joystickách - naprosto vám tento přístup schvaluji, přesto bych internet jako zdroj isnpirace do sexuálního života nezavrhoval :-)
10. 05. 2012 | 16:20

žena napsal(a):

42

Tentokrát naprostý souhlas :-)
10. 05. 2012 | 16:45

ali napsal(a):

Pepa Řepa
bohužel není..ale mohla by být Vaše..je taky neskutečně milá..
10. 05. 2012 | 16:53

neuropatokriminolog napsal(a):

Jezis to je zase kecu.

Baronka nic nezjistila, sva tvrzeni opira o studii (PLoS ONE 06/2011) se kterou jinak nema nic spolecneho. Studie pouze zminuje korelaci zavislosti na internetu a atrofie bile hmoty mozkove, jez ma za nasledek strukturalni zmeny podobne tem, ktere probihaji v mozku drogove zavisleho. Zaver studie poukazuje na moznou podobnost mezi mechanismy zavislosti.
10. 05. 2012 | 18:27

žena napsal(a):

Internet je bezesporu dobrá věc. Svět podle Garpa stojí za přečtení. Ale školy podle Šteffla nebrat.

Zdejší blogger pan Šteffl, expert na vzdělávání, tvrdí: "Vzdělávání bude odcházet ze školních budov."

a ve svém pojednání Je škola budoucnost vzdělávání?, že školy skončí, že budoucnost školství je nejasná, upozorňuje, jak velké peníze do vzdělávání tečou, že budoucnost vzdělávání je skvělá a nabádá podnikatele, aby se zapojili.
http://www.youtube.com/watch?v=jt8mAdg-PIM

Ondřej Šteffl
Ředitel společnosti Scio. Narozen 1954. Absolvoval matematicko-fyzikální fakultu a je kandidátem věd ze sociologie. V roce 1990 založil první soukromou školu u nás - PORG. 1995 založil společnost Scio (viz www.scio.cz ), která se zabývá hodnocením výsledků vzdělávání, její zkoušky využívá v přijímacím řízení 53 fakult veřejných vysokých škol.
Scio postupně rozšiřuje okruh svého zájmu, má vlastní výzkumné oddělení, věnuje se mj. cílům vzdělávání a to nejen v základních a středních školách, ale i vzdělávání mimo školy - paralelnímu vzdělávání, vzdělávání pro budoucnost.

Podle mě ŠKOLNÍ DOCHÁZKA A VÝUKA BY MĚLY BÝT ZACHOVÁNY. Neměly by být nahrazeny pobytem dětí doma u počítače a výukou online!!!
11. 05. 2012 | 07:14

Jarle H. napsal(a):

Kuras,
už zase? Vy, odborník na Vakuové trubičky? Neblbněte, nechte toho, jděte prodávat brambory, na nic jiného nemáte.
11. 05. 2012 | 07:36

Jarle H. napsal(a):

Kuras, teď jsem si teprve uvědomil, že tentokrát, i když jste to zase někde opsal, máte to podložené vlastní praxí, Vy totiž právě přesně patříte k těm, kdo rozhodně nemá s profesionální a spolehlivou žurnalistikou zbla společného..Tak sorry, tentokrát víte, o čem píšete - bohužel.
11. 05. 2012 | 07:41

Jaroslav napsal(a):

Ad.: Příspěvek 15:39. Člověk může být rád, že si ráno může sám dojít na malou.
11. 05. 2012 | 08:58

český maloměšťák napsal(a):

Zářným příkladem, že mozek chemii i tvar mění je Pepka /umělecké jméno Pepy Řepy/.
Stačí když se objeví příspěvek některých nicků a jeho mozek se zmenší na polovic a místo neuronů v něm začne kolotat vakuum.
11. 05. 2012 | 09:59

PhD amatér napsal(a):

možná BEZVA blog i diskuze. Ukládám, vrátím se k ní v čase relativního volna. Díky.
11. 05. 2012 | 19:13

kiki napsal(a):

Ono to je těžké, když leckterý bloger dokáže napsat lepší článek, než profesní novinar.
12. 05. 2012 | 01:04

petr marek napsal(a):

Dobrý den,

ale je Vám zcela jasný že píšete sám o sobě, ale sám si nastavit zrcadlo, nejen kritika, ale taky zdravá sebekritika,

naopak, máme možnosti, nabídky, volnost, nejen publikovat,informace, články, texty, čerpáme, zpracováváme atd. atd.

to pak pokud možno, ať pak není nikdo na blogu, nepíše blogy, tj slovíčko, nenahazuje od někoho,jakékoliv téma,snaha rozepsat.

jen tak dál, hold patří všem
12. 05. 2012 | 08:48

Ctirad napsal(a):

K 15:39, Alice:

Rohlíky jí nechte na důchod.

Lepší je paci-paci :)
12. 05. 2012 | 16:09

Kormoran napsal(a):

Zena:

Steffl trochu kecal. Dnes jsem pod jeho článek 3 dny škola 2 dny doma dal komentář. Prošel jsem si nejake materiály té "online" školy a ono to není tak horké. Spíš to vůbec není horké.
12. 05. 2012 | 21:38

Honza999 napsal(a):

Pepa Řepa

"Srdce moudrého jest po pravici jeho, ale srdce blázna po levici jeho."
Kazatel 10/2

A to je právě ono... záleží na tom, ODKUD se díváte. Já to čtu tak, že MOUDRÝ tím pádem musí vzhlížet kam? NO PŘECE VLEVO!
13. 05. 2012 | 00:26

Pepa Řepa napsal(a):

Honza999
že by?
:-)
zatracenej relativismus!
13. 05. 2012 | 07:29

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy