Kdo odsává naše peníze?

23. 05. 2012 | 14:52
Přečteno 3586 krát
Stále se vám občas nějaký ten euronadšenec snaží tvrdit, že EU má menší byrokracii než průměrné evropské hlavní město? Na mě to ještě o minulých vánocích zkoušel jeden německý známý, který jako synek euroúředníka vystudoval privilegované eurogymnásium vyhrazené pro děti euroúředníků. To bylo před nějakými pětadvaceti lety. On tomuto klišé opravdu dodnes věří a vůbec se mě nesnažil obelhat. Ono se na těch eurogymnáziích za jeho studií vyučovalo. Musí to tedy být pravdivé. Jako Pythagorova věta. Snad se tam i s ní vyučuje dodnes.

Tehdy to ještě jakž takž pravdivé bylo. Kromě oficiálního bruselského aparátu, možná početně ještě někde na úrovni byrokracie londýnské nebo pařížské, existovala jen tři „quanga“ – též zvaná agentury. Quango byl tehdy čerstvě vymyšlený pojem sympaticky znějící jako nějaký právě objevený populární tanec z jižní polokoule v rytmu tanga s bubny bonga a sladkostí manga. Znamená ve zkratce „quasi non-governmental organisation“ čili organizace „téměř nevládní“. To „téměř“ spočívá v tom, že quango není oficiální součástí vládního aparátu, ale vládní politiku buď vykonává nebo připravuje, navrhuje a diktuje. A vláda je platí. Z našich peněz. Je to méně nápadné, úředníci jsou anonymní a když něco vyloženě zbabrají, vláda si nad tím umyje ruce, svede to na někoho bezejmenného, nechá to vyšumět a nikomu se nic nestane.

Není divu, že quanga zapustila kořeny a dala se do bujného košatění. Ze tří quang z roku 1990 jich do konce století vyrašilo dvacet a do dneška dvaapadesát. Nejvíc v posledních dvou letech, čirou náhodou v hospodářské krizi. Čím víc strádáme, tím víc potřebujeme úředníků, aby to naše strádání efektivně řídili a regulovali. Za ty dva roky se jejich rozpočet zvýšil o třetinu. Posedávají nejen v Bruselu, ale porůznu i v různých evropských městech, často provinčních a nenápadných. Letos nás vyjdou na 2,64 miliard eur. Z českých daní do nich teče přibližně 30 milionů eur, což je asi desetina toho, co dává Itálie a desetinásobek příspěvku litevského. Nejvíc – téměř půl miliardy – dávají Němci.

Úspěšné polapení doktora Ratha při „poškozování zájmů EU“ nepochybně přispěje k obhajování jejich existence. Kdyby existovala jen ta evropská agentura na chytání švindlířů a korupčníků (a kdyby se jí dařilo je chytat i v samotných řadách bruselských), zaplať pánbůh za ni, aspoň si díky ní občas platíme něco napínavého a zábavného.

Jenže ona se ta quanga zabývají všemožnými prokazatelnými nezbytnostmi a blahodárnostmi. Od životního prostředí, přes drogy, podnikové řízení a zaměstnanecké vztahy, bezpečnost práce, kontrolu potravin a léků, ekonomické a sociální potřeby lidu, decentralizaci, finanční dozor, regionální rozvoj, bezpečnost a obranu, jednotlivá průmyslová odvětví, zemědělství, hygienu, lidská práva, pohlavní rovnoprávnost, rozvíjení řemeslných dovedností, zlepšování životních a pracovních podmínek, bezpečnost dopravy železniční, silniční, letecké a námořní (na každou je zvláštní quango), bezpečnost informací, zabezpečení elektronické komunikace, koordinaci regulace energetiky, harmonizaci vnitřního trhu, zdravotní prevenci, regulaci rybolovu, audiovizuální výuku, registraci a standardizaci výrobků, koordinaci ostrahy hranic, koordinaci imigrace – po úřady s bizarními názvy jako „Agentura pro operační management rozsáhlých systémů IT v oblasti svobody, bezpečnosti a justice“ nebo „Komunitní úřad pro rostlinnou rozličnost“ („Community Plant Variety Office“) vydávající licence na sázení rostlin, či „Komise pro systémová rizika“ („Systemic Risk Board“).

Jejich oficiálně vyhlášeným účelem je vytvářet úspory odstraňováním národních odlišností v implementaci (toto slovo se k nám dostalo od nich) evropských regulací, sjednocováním a harmonizací (další slovo od nich) postupů, technických standardů a technologií. Aby jim žádná neimplementace a disharmonie neunikla, tuplují a suplují práci jedna druhé a podobným národním quangům zabývajícím se tímtéž v jednotlivých členských státech. Zaměstnávají na to asi deset tisíc talentovaných a činorodých odborníků, kteří volně přecházejí z quanga do průmyslu a obchodu, pak zase zpět do dalšího quanga a zpět do dalšího průmyslu, kde si všude nadělají kamarádšofty a vědí, komu tam či onde dohodit tu či onu zakázku. Jako třeba průzkum mediální informovanosti o sobě samé, který spřátelené rešeršní firmě zadala Evropská agentura pro životní prostředí za čtvrt milionu eur. Nebo „živá mapa Evropy“, kterou si od spřáteleného designérského zahradnictví nechala táž agentura na pět měsíců pokrýt fasádu spletí pěti tisíc rostlin na „oslavu biodiverzity a vertikálních zahrad“ za 300.000 eur.

A vytvářejí živnou půdu pro korupci s neustále se zvyšujícím rozpočtem EU, na příští rok plánovaným o dalších 6,8 procent. Na rozdíl od doktora Ratha to umějí tak, že je při tom nikdo nenachytá, třebaže auditní komise rok co rok už patnáct let nachází v účetnictví „nevysvětlené nesrovnalosti“. Na lokální frajírky jako Rath si dovedou posvítit, aby jim nefušovali do kšeftu, aniž si zjistili, koho k tomu potřebují v Bruselu připodmáznout, aby je nestíhal.

Psáno pro www.ceskapozice.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

hawk napsal(a):

No, vidíte to. A řešení?
23. 05. 2012 | 15:11

Martin Konvička napsal(a):

Pěkné.

A to je autorova definice "quanga" ještě pěkně skromná, když do ní zahrnuje jen spolky celounijní, na brusel přímo navázané či tam sídlící.
Definice by měla zahrnout i ty stovky a tisíce národních "nevládek", které třeba i kdysi začínaly jako koníček hrstky nadšenců, ale časem se, postupnou cestou přes státní granty, dokázaly navázat na bruselský Penězovod, a tím pádem bruselskou politiku nekonečného Dobra dělají, byť si to jejich členové a činovníci sami neuvědomují.

V mém oboru (ochrana přírody) je jich spousta, a samozřejmě mám sám tunu másla na hlavě - jedu v tom taky. Jinak to nejde - bruselí protéká čím dál větší podíl prostředků, které by této oblasti ještě před 5ti, 10ti léty protékaly jen Prahou. Případně neprotékaly vůbec, aniž to nějak zásadně vadilo.

Je to schizofrenní situace. Něco z těch činností, které všechny ty nevládky páchají, jsou činnosti taknějak užitečné, aspoň pro nějaký segment populace. Jenže čeho je moc, toho je příliš. Navíc se agendy a cíle jednotlivých "nevládek" navzájem negují. To je, objektivně vzato, nakonec možná dobře. Neb příliš mnoho Dober nikdy k ničemu dobrému nevedlo...
23. 05. 2012 | 15:13

jája napsal(a):

Pryč z EU!!
23. 05. 2012 | 15:14

rejpal napsal(a):

jája
Kam?
23. 05. 2012 | 15:18

Občan napsal(a):

Pane Kurasi,
před 25ti lety žádná Evropská unie neexistovala, takže Váš známý na žádném eurogymnáziu nemohl studovat.
Tudíž jsem dál ani nečetl, protože předpokládám, že další Váš text je stejně "pravdivý" jako úvod.
23. 05. 2012 | 15:19

český maloměšťák napsal(a):

Výkonnost tohoto úřednictva /minimálně ve směru správy peněz francouzských či německých daňových poplatníků proudících tam - ale " díky" našemu úřednictví i zpět/....tedy jejich výkonnost ve směru úřednictva zdejšího - je naopak velmi efektivní a dobrá.

Mimochodem :

http://www.numberof.net/number-of-government-employees-in-the-world/

Jen malá poznámka - USA jsou již " ustáleným" společenstvím, plně integrovaným.
S několika set letou tradicí společné měny například.

Ale bohužel /World Bank/ :

"...As Heller and Tait (1983:35) remarked in 1983, "It is surprising and depressing how little information is readily available on public sector employment and pay." The situation has improved little since then. This is not to say that data on government employment and pay does not exist – it does –but in this field especially, establishing the basis for a comparison is a complicated and time consuming endeavor.

Statistics need to be credible. Yet government employment statistics of any reliability simply don’t exist in many countries. Where reliable data do exist, important definitional questions arise. Public employees can be disaggregated according to their occupation, their employment status, and/or according to who pays their salary. These criteria produce a complex array of cross-cutting public employment categories and many gray definitional areas. (Figure 1 below provides a visual representation.) Countries differ in what they consider to be government employment, and therefore the same terminology is often used to refer to different categories. For example, some countries include teachers and/or health workers in the civil service, while others do not. Some include paramilitary personnel among civilian employees because they have a role in maintaining public order, while other countries consider them military personnel. Some countries consider local government employees paid from the central budget as local government staff, whereas others designate these as central government staff...."

Možná že příští blog pana Kurase tuto věc uvede do pořádku. Ovšem pokud si pan Kuras uvědomí, že když chce vytvářet nějaké soudy - tak musí umět informovat. V tomto případě - ale i v mnoha jiných - je nositelem informace ROZDÍL /tedy porovnání/. Jinak jde totiž pouze o KÁZÁNÍ - či propagandu.

:---()

Vyjadřuji upřímnou soustrast nyní také i akcionářům www. ceskapozice.cz
23. 05. 2012 | 15:22

Ládik!!! napsal(a):

V ČR máme Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových http://www.uzsvm.cz/kontakty-277-0-85/ . Stačí rozkliknout mapu po krajích a okresech, co tam sedí úředníků. Přitom státu uniká majetek pod rukama, zřejmě programově.
23. 05. 2012 | 15:26

Maximus napsal(a):

Jen pro osvětlení:

Chod administrativy EU a jejích institucí ročně stojí přes 8 mld. € (více než 200 mld. Kč). Největší část, téměř 5 mld. €, připadá na Evropskou komisi. Ta je největší institucí zaměstnávající 32 000 lidí,
u ostatních evropských úřadů jde nejvýš o několik tisíc lidí.

Druhé nejvyšší administrativní výdaje pro EK má Evropský parlament, u něhož se pro letošek na administrativu počítá s přibližně 1,72 mld. €. Z této sumy zhruba 37% šlo na výdaje na zaměstnance, tedy hlavně na platy asi 6000 úředníků a 750 europoslanců.

Vyplývá to ze zjištění ČTK.
23. 05. 2012 | 15:43

Maximus napsal(a):

Ještě dodatek:

Pythagorova věta: 24 slov
Otčenáš: 66 slov
Archimédův zákon: 67 slov
Deset přikázání: 179 slov
Americká deklarace nezávislosti: 1.300 slov
Ústava USA se všemi 27 dodatky: 7.818 slov
Vyhláška EU o prodeji zelí: 26.911 slov

Toť evropský problém názorně. (-:
P.S.
Úředníci všech zemí EU, spojte se!
23. 05. 2012 | 15:47

neo napsal(a):

Občan:

Evropská unie byla vytvořena v roce 1992 na základě Smlouvy o Evropské unii, známější pod názvem Maastrichtská smlouva, hovoří-li se však o historii Evropské unie, uvažují se i předchozí evropské integrační aktivity, jejichž počátek sahá do 50. let 20. století

http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Bjiny_Evropsk%C3%A9_unie
takže pan Kuras asi píše v souvislosti s těmi předchozími evropskými integračními aktivitami
23. 05. 2012 | 15:56

Xury napsal(a):

Osobně si myslím, že se dělá jedna podstatná chyba při porovnávání počtu "bruselských" úředníků. Většina úředníků na samosprávných úřadech případně na ministerstvech vykonává určitou správní agendu, kterou vynucuje právní řád té či oné země. Naproti tomu ti bruselští v drtivé většině nic takového nevykonávají. Pouze vymýšlí případně rozpracovávají myšlenky druhých, které mají zajistit "světlé zítřky" Evropě, Zemi i Vesmíru. Zcela logicky to často vede k produkci naprostých hovadin.
23. 05. 2012 | 15:57

český maloměšťák napsal(a):

Občan
Víte něco o této společnosti ? /mimo výpis z OR/

http://www.acrea.cz/files/ruzne/statnisfera.pdf
23. 05. 2012 | 16:03

český maloměšťák napsal(a):

"...Pouze vymýšlí případně rozpracovávají myšlenky druhých, které mají zajistit "světlé zítřky" Evropě, Zemi i Vesmíru. Zcela logicky to často vede k produkci naprostých hovadin...."

Hmm - zřejmě je pan Xury bruselským úředníkem....
23. 05. 2012 | 16:05

český maloměšťák napsal(a):

Maximus
Vznik Slunce : " Budiž světlo ! " - 2 slova
Osídlení země : " A teď jděte a množte se ! " - 6 slov

Svět se stává komplikovanějším - to je pravda.
Nebo co vlastně jste chtěl sdělit ?
23. 05. 2012 | 16:08

Desiderius napsal(a):

Fajn pane Kurasi,máme dvě možnosti: buď budeme v západné sféře vlivu,nebo ve východní. Vyberte si. Jiná cesta není. Vy zřejmě chcete tu druhou, já tedy ne. Mimochodem: Německo ( a další severské státy) je dnes skvěle ekonomicky fungujícím státem,který navíc ekonomicky táhne Evropu.A jde to. A velmi dobře.Chyba je u nás,ne v Bruselu. To krade naše vláda a ne úředníci v Bruselu.Toto pochopit je zřejmě nad Vaše inlekttuální možnosti.
23. 05. 2012 | 16:15

Maximus napsal(a):

český maloměšťák napsal(a):
Nebo co vlastně jste chtěl sdělit ?

Jste inteligentní člověk, zkuste to uhádnout......
P.S.
Na všechno nemůžeme mít stejný názor.
23. 05. 2012 | 16:20

Ives napsal(a):

Maloměšťáku, Maximus asi chtěl dokázat, že věci by se měly poměřovat důležitostí a na základě toho by se jim měla věnovat pozornost a péče. Jinými slovy, tvůrci americké ústavy stručně sepsali dokument, který má dodnes bez změn (až na dodatky) celosvětovou důležitost. Nezdá se mi, že by prodej zelí byl světovým hybatelem. Nedovedu si představit, jak by v ptydepe EU vypadalo vaše "Budiž Světlo!"
23. 05. 2012 | 16:22

michal napsal(a):

rychlý výpočet částečně dle Maxima:

EU: 8 mld. € = 200 mld. Kč / 500 000 000 lidí = 250 Kč ročně
Česká vláda (stát) = 220 mld. Kč / 10 000 000 lidí = 22 000 Kč ročně (jen _provozní výdaje_ ze státního rozpočtu 2010)
23. 05. 2012 | 16:25

Ives napsal(a):

Desiderie, dělení na západ nebo východ je pěkně vousaté klišé. Můžete mi vysvětlit, jak bychom obklíčeni státy EU, podobně jako třeba Švýcarsko, spadali do východní zony? A hlavně pomíjíte to nejdůležitější. Jakákoliv federace nebo soustátí musí vzniknout přirozenou cestou a hlavně vůlí všech k tomuto kroku, viz vznik USA, např. A z toho vyplývá i motivace všech zůčastněných. To je zvláště pikantní srovnání, americký revolucionář vs. eurobyrokrat.Těžko to můžete nahradit byrokratickým rozhodnutím od zeleného stolu, prosazovaným nepříliš demokratickými metodami (dvojí referendu v Irsku). A zlodějina? V Bruselu ne, tam tomu říkají náklady na transformaci EU:-)))
23. 05. 2012 | 16:30

Holubář napsal(a):

michal:
A na kterém ústavu jste ráčil studovat demagogii?
23. 05. 2012 | 16:36

český maloměšťák napsal(a):

Ives
No - ono jen taková zpráva FDA o tom, že nějaký lék prošel schvalovacím procesem...anebo protokoly o samotných testech firmy, která vypracovala podání na FDA...myslíte si, že není důležitá ?
Že lék se prostě umatlá patlama matlama a pak se pustí do drogérek či na benzinky ?
A to se prosím děje v oné zemi vybbavené onou ústavou. /její výklad v rámci konkrétních soudních řízení bych vám pak nepřál celý studovat - to je práce tak leda pro Pospíšila / Mr. Paragraf/...až se bude milion let vařit v kotli.
Tam to zvládne.

To použití příkladu zelí je prostě nefér - je vytrženo z kontextu celého pojmu komplexní společnost.
Tím se nijak nezastávám nesmyslných předpisů.
Ale rozebírat to takovým bulvárním, v podstatě propagandistickým způsobem...je taky nesmysl.

michal
Díky za výpočet./beru ho s rezervou/
A to je prosím ČR národnostně /ale i jinak/ poměrně dlouho konsolidovaný státní útvar. Který "mezi sebou" nevedl už několik století/naposledy snad za husitů/.
23. 05. 2012 | 16:36

český maloměšťák napsal(a):

Maximus
To jistě ne. Stejný názor na vše by ubil ducha.
23. 05. 2012 | 16:38

český maloměšťák napsal(a):

ad michal
...války.

Nevedli jsme proti sobě války.
Až teď - co máme internet a svět rozdělený na levici a pravici.
Tkzv. sofa války.:)
23. 05. 2012 | 16:40

český maloměšťák napsal(a):

Závěr :
Pokud se chcem/te/ ubránit europeizaci, germanizaci a třeba i té bilderbergizaci...tak se nejprve musíme /te/ ubránit mafiaizaci. Té české - té malé, naší - střediskové.

Vše v dobrém a Kubiceho v duši.
23. 05. 2012 | 16:44

xx napsal(a):

Občan: The European Schools are co-educational schools providing nursery, primary and secondary. They are established to provide free education for children of personnel of the European Institutions and leading to the European Baccalaureate. ....
The European Schools project began in October 1953 in Luxembourg, on the initiative of officials of the European Coal and Steel Community, with the support of the Community's institutions and the Luxembourg Government.

Takže si ten článek klidně můžete přečíst. Kurasův známý mohl navštěvovat takové gymnázium před 25 lety a vaše dedukce byla tudíž mylná.
23. 05. 2012 | 16:48

Maximus napsal(a):

michale,
Vy jste ale ťuňťa, co to tady chcete poměřovat? EU rozpočet je dán odvodem tuším 2-4% HDP jednotlivých zůčastněných států, na tomto projektu a pak je to zpátky po odvodu na byrokracii a také podivné projekty znovu přerozdělováno. Tak to je neskutečná konstrukce! Vždyť já primárně nejsem zapřísáhlým nepřítelem EU, jen říkám, že "král" je nahý a poukazuji na její slabiny, což je především byrokracie, tak jak to kdysi popsal skvěle prof.Parkinson! Především co mě vadí je to nesmyslné a neférové přerozdělování financí a zejména v zemědělství to s fair play nemá nic společného! Když bude o financích rozhodovat úředník, tak je to vždy špatné a stovky Rathů a Bendlů ale i jiných pašáků čekají na příležitost, jak se napakovat. Vznikla nám tady obskurní organizace, která je ovšem chromá na skoro všechny nohy (záleží k jakému zvířeti ji přirovnáme, připadá mi jako oslokráva). Problém je totiž v jejím statutu a nedokonalém uspořádání, toť vše. Aby se to ovšem změnilo k lepšímu, tak by se muselo změnit spousta věcí, EU by musela být pravděpodobně zfederalizována a utvořena fiskální jednota třeba na úseku daní atd. Ale to zatím nejde ani náhodou. Takže nám tady žijí paralelně dva subjekty, velká a nemocná EU s její byrokracií a plíživým roztahovačným centralismem a špatně hospodařící státy (až na výjimky) s jejich populismem, a rozkrádáním od místních politiků, ČR v tom velmi vyniká!
Nyní jsem přesvědčený, že vývoj EU půjde postupným rozpadem na menší celky nebo transformací eurozóny na něco jiného stabilnějšího s pevnými mantinely pro hospodaření zůčasněných států, popř. se to podělá všechno a to by bylo moc nebezpečné pro všechny.
Tohle ovšem co si říká EU je nyní pod nadvládou bankovní a finanční oligarchie a chystané zdanění finančních transakcí je jen vynucené divadlo, ono už jim nic jiného nezbývá. Politici z EU jsou jenom poskoci výše uvedené oligarchie, vždyť oni tlačí své nezvolené pazhřivce už i do funkcí presidentů jako je tomu ve dvou případech a bude tomu přibývat. Takže jsem pesimistický optimista nebo optimistický pesimista, co se týká vývoje naší milované EU!
P.S.
Je to zřejmě pudová záležitost, buď to pude nebo nepude.....
23. 05. 2012 | 16:48

Martin Konvička napsal(a):

Desiderius:
Možná jste v tom (lidsky pochopitelném) nadšení pro Západ nepostřehl, že žádný Západ už není...
23. 05. 2012 | 16:50

Ives napsal(a):

Maloměštáku, ale my si naprosto rozumíme. Lék zachraňující životy je určitě důležitější a složitější než regulace prodeje zelí nebo jiná kravina. Jinými slovy, ať se důležitým věcem věnují stovky úředníků. Ale zelí a další marginálie (určitě v tom zelí není samo, prostor jen v oblasti zeleniny je nekonečný a blbost také:-))))si snad dokážeme ukočírovat selským rozumem a ne blemstem na štosu stránek. Co vy na to?
23. 05. 2012 | 16:55

Baba napsal(a):

Maximus

Laik dělá:

Pythagorovu větu za: 16 slov
Otčenáš za: 51 slov
Archimédův zákon za: 18 slov
Desatero za: 46 slov
Kde domov můj za: 39 slov.
23. 05. 2012 | 16:59

český maloměšťák napsal(a):

Průměr na státní správu je něco kolem 3, 5 %. Kupodivu donedávna vedlo Řecko - na chvostu bylo např. Švédsko.
Což by tedy evokovalo, že Řecko má vynikající státní správu a ve Švédsku se to posírá.
Eh - jak ošidná bývají čísla .....jak jsou mnohdy zavádějící - jak si lidé zvykli absolutizovat své relativizace pomocí čísel....jak málo pak vypovídají o kvalitě.

I když - nechtěl bych FDA , kde by se nějaký trhan koukl do papírů, vzal obálku, strčil do kapsy a řekl " A teď jděte a prodávejte všem ! "
Zrovna tak ne FDA . kde by seděl nabob, zaparkovaný osobní vrtulník v hangáru a ten pak vrtal a vrtal a vrtal...až by přišla konkurenční laboratoř a zašla o patro níž - za tím trhanem...

Ha, ha, ha...dialektika, dámy a pánové.
Bolí- ale je krásná.

JInak my jsem tak nějak kolem toho průměru - co se týče podílu nákladů na státní správu k HDP.
Což je taky zavádějící.
Docela trefné by bylo popsat tak - že se zde draze státní správa platí - za to, že průměrně krade a seknhendově spravuje.
:)

Zajímavůstka :

http://zpravy.kurzy.cz/324066-ceska-republika-je-na-tom-hur-nez-se-cekalo/

"...My takovýto propad přisuzujeme pouze účetní operaci v knihách penzijních fondů, které jednorázově odepisují náklady příštích období vzhledem k přípravě na transformaci penzijního systému a vyjádření statistického úřadu to i naznačuje: "Pokles HDP byl do jisté míry důsledkem mimořádného vývoje dvou jindy relativně stabilních složek. V odvětví peněžnictví a pojišťovnictví poklesla tvorba hrubé přidané hodnoty v penzijních fondech a také u pojišťoven...“. Očekáváme, že 8. června dojde k revizi dat a česká ekonomika v tomto roce vykáže stagnaci či mírný růst...."

To bude masírung, to bude výplach a klystýr mozků...až se fondy vrhnou na ty státní miliardy a kapsy oveček a beránků....
23. 05. 2012 | 17:01

Maximus napsal(a):

Připadá mi to s EU jako v tom starém vtipu, kdy si zhrzený
chudý manžel stěžuje taxikářovi, ke kterému pojal náklonost, když utekl z domova, že když se vrátil něčekaně domů, tak tam načapal bohatého souseda s jeho manželkou. Spali tam nazí a nepřikrytí v posteli a vůbec si nevšili jak byli unaveni po milování, že on je se vrátil dřív domů. Chtěl od taxikáře radu, co má dělat?
Že prý ten chlap jim hradí v podstatě už nějakou dobu všechny dovolené u moře, hory a sanuje jim vlastně i jejich domácí rozpočet, manželka mu pěkně pomáhá od jeho penízků, kterých má přehršel! Taxikář se hluboce zamyslel
a povídá, vraťte se domů a jestli ten maník ještě spí, tak ho přikryjte, aby Vám nenastydl! (-:
23. 05. 2012 | 17:05

Maximus napsal(a):

Baba

Ba, ba, pravdu díte....

P.S.
Jaké používáte koště, máte už nové biturbo se vstřikováním comon rail či klasiku?
23. 05. 2012 | 17:10

Maximus napsal(a):

Sakra common....
23. 05. 2012 | 17:11

Maximus napsal(a):

Ukázka z práce EK při EU: (část 1/3)
Vážná choroba evropské biotechnologie!
Pozorujeme-li evropskou biotechnologii, zjišťujeme zřetelné příznaky GMO syndromu, který se stává pandemií. Evropská forma má, bohužel, špatnou prognosu. Především vytváří život ohrožující nádorové znetvořeniny na údu EU – zákonodárství. Dále nekrózy EU orgánu KBBE (Na znalosti založené bioekonomie) a nepochybně povede k potratu EIP – Evropského inovačního partnerství v „Zemědělské produktivitě a udržitelnosti“. Tato choroba také vede k mnoha systémovým nežádoucím účinkům, jako je oslabení evropské konkurenceschopnosti a finanční zatížení občanů (ceny potravin, náklady na zákonem požadovaná opatření, armáda úředníků s nimi spojených).

Diagnosa EU je poměrně jednoduchá. Choroboplodným zárodkem je virus Pražského hřbitova jak ho popsal Umberto Eco. U lidí vyvolává patologickou oblibu fantastických a iracionálních mýtů a scénářů. Je poměrně neškodný pokud se nespojí s aktivitu produkujícím kofaktorem. Účast Evropského Parlamentu a Rady, či podobné instituce produkující směrnice, nařízení, pravidla a zákony vede k vysoce virulentní formě. Jednotky skládající kofaktor mají přednostní cíl – přežít (ve stávající nebo vyšší funkci). Proto přizpůsobují svojí sekreční aktivitu v souhlasu s mýty a iracionálními pověrami infikovaných lidí. Tím vytvářejí pozitivní zpětnou vazbu, která podporuje virus.
Bylo navrženo několik léčebných postupů. Jedna strategie se zaměřuje na kofaktor snažíc se omezit jeho sekreční aktivitu jen na omezené oblasti. Nefunguje to, protože by to ohrozilo složky kofaktoru v jejich postavení. Jiný přístup se snaží napadnout samu podstatu viru aplikací racionálního vysvětlení a vědecké argumentace jako neutralizačního prostředku proti mýtům a pověrám.Výše zmíněná studie Umberta Eca ukazuje, že je to beznadějný pokus znásilnit lidskou přirozenost.

Je tu však třetí možnost. V roce 1796 na 4. května Edward Jenner udělal tři zářezy do kůže na ruce osmiletého James Phippse a zavedl do nich obsah vředu ženy trpící kravskými neštovicemi. Po šesti týdnech infikoval hocha pravými neštovicemi. Chlapec zůstal zdráv. To byl zrod vakcinace.

Šetření Eurobarometru ukázalo, že Evropané jsou infikováni ještě dalším virem: obavou z chemického znečištění potravin a životního prostředí. Tento virus však postrádá potřebný kofaktor a proto má malý účinek. Můžeme ho však použít pro vakcinaci. Třeba pomocí následujícího vakcinačního postupu:
Symptom: Francie před volbami lobuje proti povolení pěstování Bt kukuřice MON810 v celé Evropě.
Vakcinace: Shrnout výměru všech ploch kukuřice ve Francii, které jsou ve významném stupni napadeny zavíječem kukuřičným a identifikovat prostředky, kterými se zemědělci tomuto napadení brání. Zveřejnit jména všech chemických pesticidů, které používají a sumarizovat jejich sezónní množství. Přibere se lokální hygienická norma povolující maximální přípustné residuum příslušných insekticidů v potravinách. Tím se vynásobí celkové množství sklizně z ploch ošetřených insekticidy. Výsledkem je suma chemikálií vnesených do potravního řetězce. Informaci o ní aplikovat francouzské veřejnosti v opakovaných dávkách.
Symptom: Alergie na označení “Vyrobeno z GMO“ nebo „Obsahuje GMO“.
Vakcinace: Ve vhodné zemi, třeba Nizozemsku, na trhu nabídnout dva koše brambor. Jeden – třeba s odrůdou Fortuna - označit „GM-brambor“ a druhý, s běžnou odrůdou, označit „x-krát ošetřený chemickým fungicidem“ (x odpovídá skutečnému počtu ošetření – v Nizozemsku až 12). Monitorovat reakci spotřebitelů.
Další terapie je cílena na nejcitlivější receptor občanů – receptor na peníze. Připravit léčivo s afinitou k tomuto receptoru je složitější, vyžaduje práci zvící disertace. Metodická část popisuje přenosové neurony vybíhající z legislativního GMO nádoru a identifikuje cílové struktury, ke kterým vedou. Jsou to např. Vzorkování, analýzy, testování, separování, značení, monitorování, vedení a archivování protokolů, vyplňování žádostí a zpráv a jejich vyhodnocování příslušným úřadem,atd.
Experimentální část musí zjistit jaké náklady představuje každá z těchto struktur, řekněme za rok.
Pokr.
23. 05. 2012 | 17:28

Maximus napsal(a):

část 2/3
Zahrnují i platy expertů a úředníků, kteří se jimi zabývají. Zvláštní pozornost je nutno věnovat tzv. nulové toleranci, která má za následek, že loď s tisíci tunami sóji se musí vrátit z evropského přístavu dodavateli, pokud je v ní nalezen jeden sójový bob odrůdy dosud v EU neschválené. Náklady na jednu takovou průměrnou loď se započítají. V diskusní části se přesně vymezí plátci zjištěných nákladů a specifikují zdroje peněz.
Takto připravené léčivo se upraví do několika lékových forem pro různé cílové skupiny infikovaných pacientů. Aby se dosáhlo dobrých výsledků terapie, je nutno použít adjuvancia spočívající v širokém zapojení médií. Můžeme doufat, že takováto integrovaná terapie zlepší stav evropské biotechnologie a posune ekonomii EU k pozvolné rekonvalescenci.

Quo vadis EK?
Poté, co se ve Vídni letos v březnu sešlo mezinárodní konsorcium vědců konstatující, že se jim krmnými zkouškami nepodařilo prokázat dlouhodobá zdravotní rizika transgenní (GM, tj. Geneticky modifikované) kukuřice, -
Poté, co Evropská Komise shrnula patnáctiletý výzkum geneticky modifikovaných organismů za 300 milionů eur konstatováním, že co do rizikovosti se neliší od běžně vyšlechtěných odrůd, -
Poté, co s velkou pompou vyhlásila „Na znalosti založenou bioekonomiku“(KBBE), -
Poté, co proklamuje, že prostřednictvím programu HORIZONT2020 se dostane na čelo světové biotechnologie, -

po tom všem se EK ještě chystá vydat „Nařízení…“, které předepisuje pro všechny GM plodiny určené pro potraviny i pro krmiva povinné devadesátidenní krmné testy a to zkrmováním celé rostliny.
( gmosafety)
Je to podstatné a nákladné zpřísnění dosavadních světově nejpřísnějších požadavků, takže je namístě se zeptat PROČ?, co tím EK sleduje?
Vyloučíme absurdity, jako že EK z principu nedůvěřuje vědcům a jejich výzkumu, který financuje, nebo že se od 2013 budou členové EK volit a proto se musí zalíbit pověrčivým Evropanům. Pak se jeví jako nejpravděpodobnější strategický cíl: salámovou metodou vyloučit GM plodiny z Evropy. Má to své dobré důvody. V oficiálním zdůvodnění se uvádí, že dosavadní testy oponentům nestačí a EK jim chce vyjít vstříc. To však vyvolává další PROČ? Máme tři možné odpovědi:
1) Zajistí to přijetí GM plodin veřejností.
2) Znesnadní a zdraží to uvádění GM plodin na trh tak, že bude vyhrazeno pouze velkým mezinárodním firmám.
3) Podpoří oponenty, neboť EK oficiálně uznává jejich námitky a cení si je na značnou sumu, kterou by splnění Nařízení vyžadovalo. Předpokládá se, že oponenti přijdou s dalším požadavkem a umožní další salámový řez k odstranění GM plodin z Evropy.

První vysvětlení patří do absurdit. Každý prodavač v potravinářství ví, že zpřísnění kontrol na zboží z určitého zdroje (regionu, firmy, farmy), nezvýší zájem o jeho produkty jako o „lépe kontrolované“, ale právě naopak: vzbudí nedůvěru a pokles zájmu.
Druhá alternativa implikuje, že EK podléhá lobbismu ve prospěch nadnárodních firem – a tomu se nechce věřit.
Zbývá tedy ta třetí. Oficiálním uznáním námitek oponentů získá v nich EK spojence v tažení proti GM plodinám.
Faktické přesunutí jejich zavádění na nadnárodní firmy zvýší odpor veřejnosti, protože ta nadvládu těchto firem nemiluje. Tím se PROČ mění v KDO?
Kdo jsou ti oponenti, které si EK bere jako spojence tím, že je oficiálně podporuje?
23. 05. 2012 | 17:29

Maximus napsal(a):

Dokočení 3/3

Kdo si vymýšlí další a další námitky a požaduje další a další nákladné kontroly? Oficiálně to jsou politici členských států hlasující v Radě s bezpečnou jistotou vždy proti GM plodinám. Jak to bývá, selský rozum s oficiální verzí není spokojen. Je obtížné si představit váženého ministra sužovaného obavou, že by vinou GM plodin pojídal geny bakterií a byl postižen neznámými alergiemi ne hned, ale v dlouhodobém horizontu.
Takovými výmysly však veřejnost vychovávají určité pseudonáboženské ekleziomorfní organizace. Jsou dobře finančně zajištěné, mají psychology a PR odborníky pro šíření své víry v nebezpečí GMO. Veřejně prohlašují, že tato víra je nezávislá na faktech a zkušenostech. Z toho plyne, že jejich víra je nutí předkládat další a další námitky. Třeba organizace Testbiotech už požaduje nejen dlouhodobé, ale vícegenerační testy na zvířatech. To bude stoupat dál a dál až k vrcholu – konečnému zákazu.
Veřejnost ráda věří katastrofickým vizím a politik chce být opět zvolen a musí jednat v souladu s voliči. Jde o to, zda EK bude tuto víru krok po kroku následovat až ke kýženému vrcholu. Ve jménu KBBE a konkurenceschopnosti.

Pramen: AgBioChatter
23. 05. 2012 | 17:29

nestranný napsal(a):

Jediné řešení u tohoto systemu oficiálního vyvádění peněz mimo ekonomiky
je vystoupení z EU.Stejně je to dnes organizace,která se zpronevěřila svému
původnímu účelu.Začala si osobovat práva,která jsou v absolutním rozporu
s politikami jednotlivých států.Pomalu ale jistě se z toho stává diktatura.
23. 05. 2012 | 17:41

taxativně napsal(a):

FED, toxické deriváty, falešné ratingy, Vondra. Obecně: jarmilky
23. 05. 2012 | 17:49

Ládik!!! napsal(a):

maximuse,
ty jsi komoň.
23. 05. 2012 | 17:52

Ládik!!! napsal(a):

Komoň rajl.
23. 05. 2012 | 17:52

Libuše Šlezarová, Olomouc napsal(a):

Pan Kuraš neoblomně tepe do EU, co kdyby se takto s plnou vervou vrhnul na našeho povedeného prezidenta, vládu plnou podvodných ekonomů (Kalousek)¨, rozumbradů všeho druhu (Drábek, Bendl atd.). Co kdyby analyzoval náš "právní" stát, vládu oligarchie, které se u nás říká demokracie. Možná, že by to tom rozboru zjistil, že EU je blahodárná a užitečná...
23. 05. 2012 | 19:51

zemedelec napsal(a):

Paní Libuše Šlezarová.
Holt, neměli to v té Anglii jednoduché.Můžou se tady přetrhnou i s Panem Tomským a dobrý flek nepřichází.Zřejmě jejich práce v zahraničí stála za prd,proto i ta odměna a přízeň od Kluse ne a ne přijít.
23. 05. 2012 | 20:17

michal napsal(a):

Maximus

ale já Vás nijak nekritizuji, jenom jsem použil Vaše data (se mi je nechtělo pro EU hledat) a si to snažím zasadit do souvislosti - EU spořádá mojich průměrných 250 Kč ročně a rozhodně netvrdím, že by je nemohla spořádat efektivnějc. Ale je to míň jak koruna denně, samozřejmě * 500 mil. lidí to je pěkný balík.

Ale česká vládá spořádá jen na provoz mojich 22 000 ročně (samozřejmě toho má také více na starost než EU) a to už je sakra znát, jestli to dělá efektivně nebo ne. (A osobně mi přijde, že to zrovna ta česká vláda to dělá dost neefektivně).
23. 05. 2012 | 20:51

michal napsal(a):

Holubář

co je demagogického na tom, že v Bruselu se rozhoduje o mojich průměrných 250kč ročně a v Praze jen na provoz o 22 000kč ročně? (vynechávám zde 3/4 státního rozpočtu, co jde na důchody, investice, atd. - je to jen provoz)
23. 05. 2012 | 20:57

jozef napsal(a):

Takym gigavysavacom
su,ako je zname /a dobrovolne nekomentovane/, su Staty za mlakou.Podstatne viac skonzumuju,nez vyrobia.Dlhe roky.Zvykli si.Tlacia dolar,platia armady.Vratane vysavacich milionovych armad tajnych agentur.
Inym obecne identifikovatelnym vysavacom je bankovy priemysel.Giganticky,hypertrofovany.Plati si politikov,novinarov,treti sektor.Plati si totalitu medialno-politickych sluhov,otrokov.A platit ich bude dovtedy - kym ho nekupia cinski komunisti.Kym ho nekupia aj s Mossadom a CIA.
Alebo kym ho nedefenestruju dovysavani americki a europski otroci.

Ceska pozice.Bez bank,medii,vyrobnyh kartelov...

Otroci na byvalom vlastnom majetku,neinformovani,dezinformovani, nastroje cudzich vysavacich zaujmov.
Ak by vznikol europsky stat,v tej chvili ceski proletari by sprivatizovali /spolusprivatizovali/ celu Europu.Ceski /slovenski.../ proletari by dostali sancu aktivne spolusprivatizovat silny europsky stat so stabilnym jednotnym hospodarstvom.

Ale to by znicilo vysavaciu silu Wall Streetu a City...
Definitivne a okamzite by to znicilo giganticku vysavaciu silu Wall Streetu a City,ale zachranilo by to europske narody,europske kultury.

Ergo:cim skor silnu parlamentnu europsku federaciu!
Cim skor,lebo kazdym dnom klesa nasa konkurencieschopnost,kadzym dnom klesa hodnota majetku a kultury europanov.
23. 05. 2012 | 21:05

faktum napsal(a):

Ruka trhu nacpe do zelí technickou sůl. Co to ale je proti toxickým derivátům. Konečně byl v Evropě schválen návrh Tobinovy daně. V
Usraeli raději rozpoutají další válku, když jim dochází peníze ukradené Libyi.
Z úředníků se stanou nezaměstnaní stejně jako z vojáků z Afganistanu.
23. 05. 2012 | 21:33

Josef K. napsal(a):

Soudruh Karas měl vždy touhu být titulován "Sir" posvěceným královnou. To je jakýsi obecný znak všech emigrantů dlohodobě žijících v UK. Tomský se snaží též...Jinak se to však má s Přibáněm, ale on není emigrant....Vzhledem k tomu, že UK je demokracií shora se zcela neprosputným kastovním systémem, je nutné psychicky onemocnět a přijmout za svou tu tichou touhu být v nejvyšších patrech. PSoudruh Karas udílí i rady způsobem, který si osvojuje z jednání části nejvyšších pater. Ovšem nejvyšší patra UK to nevedou právě nejlíp. Nejen , kde ty zlaté časy jsou, ale i přítomnost je na pováženou.
Britská ideologie elit nám v pozách Karasů nahrazuje ideologii jinou, sovětskou, imperiální ruskou....
23. 05. 2012 | 22:49

tomeek napsal(a):

Dear Mr. Kuras,
There is a four-letter word. And you're are full of it.
Sorry if I mis-quote James Bond here but it comes just adequate here.
You are blowing your own horn, marching to your own drum, notwithstanding of whichever reason or consequences. Well, good luck, whatever the cost to the rest us shall be. You have had your way, regardless.
24. 05. 2012 | 06:05

ze zpráv napsal(a):

Vyssavači Klaus a Fischer mají placené příspěvky na plynárenské konferenci. Pobyt určitě.
24. 05. 2012 | 07:56

holubář napsal(a):

michale,
demagogická je na tom ta směs hrušek s jablky.
25. 05. 2012 | 00:02

Vladmír napsal(a):

Kritiku EU z pera p. Kurase nechápu jako snahu unii opustit - vždyť by to byl vzhledem k naší velikosti, geografické poloze i ekonomické propojenosti holý nesmysl, cesta zpět směrem na Sibiř. Poukazovat na nebezpečí korupce, na plýtvání obrovskými prostředky na nesmyslné projekty a na vše, co jde proti původní myšlence EU je ovšem veskrze užitečné a nutné. Právě a především proto, že jsme jejími členy.
Knihy pana Kurase čtu rád - teď zrovna "Soumrak bílého muže". Aniž bych souhlasil se vším, líbí se mi, jak dokáže ostře poukázat na skutečné a palčivé problémy a zejména inteligentní humor, s nímž tak činí. Sdílím jeho smutek i vztek nad tím, jak se evropská civilizace lehce nechává vytrhnout ze svých kořenů za přispění jejích politických elit. I tady je každý hlas volajícího na poušti potřebný.
Jsem rád, že takové knihy ještě smějí vycházet a smíme je dokonce i číst. Nemusí to být nadlouho, soudě m.j. i podle některých příspěvků.
25. 05. 2012 | 16:38

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy