Dubula dubula aneb hon na Búra

11. 06. 2012 | 10:34
Přečteno 14798 krát
Jihoafrická republika je opět rasistická. Jenomže dnes je tomu naopak: černoši persekvují, ekonomicky znevýhodňují a zabíjejí bělochy. Rozplývá se sen o demokratickém „duhovém národě“, na který si v roce 1992 po skončení apartheidu potřásli rukou Nelson Mandela s Frederikem de Klerkem. Rok na to za to dostali společně Nobelovu cenu míru a několik dalších let společně vládli v koalici Mandelova Afrického národního kongresu a de Klerkovy Národní strany. Když Mandela v roce 1999 odcházel do důchodu, svět se těšil, že svým následníkům předává stát spolehlivě demokratický a etnicky smířený.

A pak najednou v roce 2002 mezinárodní organizace Genocide Watch zaznamenala přes 1.600 vražd ve více než devíti tisících útocích spáchaných během předchozích deseti let. Oběťmi útoků byli bílí farmáři, národností Afrikánci, též zvaní Búrové, podle holandského slova znamenajícího zemědělec. Farmaří zde už od poloviny 17. století a jsou to potomci holandských kalvinistů se silnou příměsí francouzských huguenotů, s trochou krve německé a kapičkami dalších evropských přistěhovalců. Vytvořili zde svébytný národ, odtržený od původních zemí, označili se za „bílý africký kmen“ mluvící odnoží holandštiny zvanou „Afrikaans“ a v době britské kolonializace na přelomu 19. a 20. století už svoji novou vlast bránili jako sveřepí domorodci. Prohráli a stali se britskou kolonií. Ale za ta tři staletí v Jižní Africe vybudovali jedno z nejúspěšnějších a nejpestřejších zemědělství světa. Z celkového počtu 1,5 milionu jich ve farmářství zůstalo okolo 40.000.

Zpočátku se útoky a vraždy na ně vyykládaly jako běžná zločinnost bez rasové motivace. Tu však organizace Genocide Watch při tak velkém procentu útoků začala podezírat přinejmenším u některých vražd a začala Jihoafrickou republiku sledovat na své genocidní stupnici, která má 8 stupňů:

1. Klasifikace – rozlišování skupin na „my a oni“, označovaných jako rasově, etnicky, nábožensky nebo kulturně odlišných.
2. Symbolizace – přidělování symbolů, jmen a podobných znaků, které nabírají pejorativní aspekt.
3. Dehumanizace – degradace vyčleněné skupiny na „nelidskou“ úroveň, která „ospravedlňuje“ perzekuci.
4. Organizace – skupinová, ozbrojená, často ve spolupráci s armádou a policií, zatím ještě bez oficiální podpory státu a politiků.
5. Polarizace – sílení extremismu, rozeštvávání, napadání vyčleněné skupiny a zastrašování umírněných nebo protestujících členů vlastní skupiny, výchova k nenávisti.
6. Příprava – identifikace budoucích obětí, jejich fyzické vyčlenění ze společnosti, ekonomické znevýhodnění, počátek zabíjení.
7. Vyvražďování – hromadné, skupinové, organizované, s podporou státu a jeho ozbrojených složek.
8. Popírání – zatajování, zahlazování stop po masakrech, perzekuce osob o masakrech informujících nebo proti nim protestujících, svalování viny na oběti.

V roce 2011 se na této stupnici Jihoafrická republika vyšplhala na 6. stupeň. Dostal ji tam počet zabitých farmářů dosahující téměř 4.000, blížící se desetiprocentnímu vyvraždění specifické etnicky a profesně identifikované skupiny. Důkazem spoluúčasti vlády se stalo oficiální falšování informací o útocích a propuštění vrahů, které schválil sám prezident Jacob Zuma. A definitivní důkaz, že útoky a vraždy jsou rasově motivované, poskytl předseda mládežnické organizace vládní strany Africký národní kongres Julius Malema, který k nim vyzýval.

Ve třiceti letech let je záhadně a okázale zbohatlý Malema jedním z nevlivnějších politiků. Marxistický demagog a obdivovatel sousední zimbabwské politiky vyvlastňování bělošských farem Malema dokáže svým jízlivým humorem a stylem komika s lesklou vyholenou hlavou, až téměř karikaturně podobný Mussolinimu, rozesmát a roztleskat tisícové mládežnické davy k víře, že stařešinové Afrického národního kongresu se s bělochy příliš mazlili, ale že doba se mění a vyvlastnění bělošských farem by byla spravedlivá kompenzace za staletí kolonialismu a apartheidu a navrácení ukradené půdy jejím pravým vlastníkům. A roztančit je populární rytmickou revoluční písní „Dubula dubula“ znamenající „střílejme střílejme“. Její text zní takto:

„Ti zbabělci se bojí/ střílejme střílejme/ ajeah/ střílejme střílejme/ ti zbabělci se bojí/ střílejme střílejme/ awu joh/ střílejme Búra/ střílejme střílejme/ střílejme Búra/ střílejme střílejme/ střílejme Búra/ střílejme střílejme... (a tak dál, do nekonečna).

Původně nadšený stoupenec prezidenta Zumy, řídící u mládeže kampaň za jeho zvolení, se později proti Zumovi obrátil, že mu není dost revoluční. A pohrozil mu, že ho nejen příště nebude volit, ale jednoho dne jako zrádce zabije. Za to – ale taky asi na oko za zpěv rasistické písně označený soudem za rozdmychávání rasové nenávisti – koncem loňského roku vedení ANC Malemu zbavilo funkce.

Genocide Watch snížil genocidní klasifikaci Jižní Afriky na 5.

A jen co to udělal, zazpíval mu do toho letos v lednu na oslavách stého výročí ACN sám prezident Zuma k roztančení davů tuto verzi „Dubula dubula“:

„Zastřelíme je kulometem/ budou prchat/ kdo jsi Búr/ toho udeříme/ a budeš prchat/ vláda tě zastřelí kulometem/ dubula dubula....“

Psáno pro www.ceskapozice.cz

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

prak napsal(a):

Jen počkejte až k této situaci dojde u nás. Porodnost Romů je drtivá. EU vůbec bude mít v budoucnu obrovské potíže. Islám je už pevně zakořeněný a teď už jenom bujně poroste. Řekl bych, že naši pravnuci to budou vinou falešného pseudohumanismu setsakramentsky vyžírat!!
11. 06. 2012 | 10:52

maňana napsal(a):

multikulti je mrtev,jen si to politické špičky v EU,které jej celé roky protlačovaly,nechtějí v žádném případě přiznat a čím později k tomuto poznání oficialně dojde ,tím hůře pro nás prosté.Buď už někdo oficialně pochopí,že i běloši mají jako celek se právo bránit,nebo jako celek zahynou.
11. 06. 2012 | 11:12

Maximus napsal(a):

Mám pocit, že pan Honolulu, který utekl z JAR by nám tady mohl vyprávět, snad se ozve. U nás to bude také zajímavé, i když ne s takovou agresivitou, jako jí vynikají bubáci v JAR. Pro nick prak přikládám:
Růst romské populace:
rok 1945 - 10 000 Romů
rok 1959 - 20 000 Romů
rok 1973 - 40 000 Romů
rok 1987 - 80 000 Romů
rok 2001 - 160 000 Romů
rok 2015 - 320 000 Romů
Každých 14 let se počet Romů zdvojnásobí.
Růst romské populace je největším bezpečnostním rizikem pro Českou republiku. Slováci o tom ví své.

Dnes budou odpoledne romští zástupci u Nečase a chtějí jednat o začleňování Rómů do české společnosti. Tak mám pocit, že v roce 2050 bude scénář:
a) Rómové budou u pres. XY jednat o potřebě začlenění....
b) Češi se budou začleňovat do rómské většiny....
(-:
11. 06. 2012 | 11:18

Martin Konvička napsal(a):

Maximus

Mě by docela zajímalo, odkud jsou ty počty Romů, když oni to do sčítání lidu nepíšou.
Jsou to nějaké jiné kvazi-oficiální odhady?
Díky.

(Jinak ta čísla vypadají věrohodně).
11. 06. 2012 | 11:36

Al Jouda napsal(a):

Všeho dočasu. Až ti černí rasisté v JAR ty bílé farmáře vystřílejí, tak se začnou zase vyvražďovat mezi sebou popř. budou umírat hladem. My jen nesmíme už být tak blbí a nesmíme jim tam posílat tzv. humanitární pomoc. Slovo "humanitární" je totiž odvozeno od pojmu "člověk".
11. 06. 2012 | 11:46

Maximus napsal(a):

Martin Konvička

Ty údaje jsou z nějakého zapadlého deníku, nicméně mě to už přišlo i jako hoax na e-mail. Ale bude to souhlasit s reálnou situací, jen spousta Romů se označí za Rómy či Cikány jen když se jim to hodí. Ono se ví spoustu věcí a spousta věcí je státem moc dobře zdokumentovaná. Třeba loni vyšel jako příloha v jednom periodiku fundovaný článek (asi 6 stran)o Vietnamcích u nás v ČR a byly tam velmi přesné údaje např. kolik Vietnamci u nás mají legální zisk z podnikání (cca 5 mld,.Kč) a kolik činí únik (~ 6 mld.Kč). Jenže státní instituce o tom neinformují, někdy je to ovšem v pořádku, protože by to mohlo vzedmout vášně atd. Těžko říct, co je správné.....
Pěkný den!
P.S.
Ono se ví věcí! Třeba kdo a kde co zpronevěřil a kdo odkloňuje veřejné finance, koli a jak, ale ono se nechce někomu do toho jít z různých důvodů a tak se to nechává být a ovčani nic netuší....
11. 06. 2012 | 12:03

gaia napsal(a):

Martin Konvička

já mám učebnici antropologie a v té jsou čísla ještě vyšší.

Končí to však rokem 1970, to jich prý bylo v ČSR 60 279 a v SR 159 275, celkem tedy v ČSSR 219 554.

Bylo to ze sčítání lidu a za totality se to ještě uvádělo.

Znepokojující však už v tom roce 1970 bylo, že polovina z tohoto počtu z roku 1970 byly děti o-14 let a třetina byli Cikáni ve věku 15-34 let.
Uvádělo se, že vysoká přirozená reprodukce zvyšuje jejich počet každoročně o 2,8%.

Pro veškeré československé obyvatelstvo však podíl dětí 0-14 let byl pouze 23% a podíl 15-34 let byl 30%, takže tato věková struktura Cikánů byla považována za časovanou bombu a velký otazník pro dobu za 30 let(tedy dnešek)
11. 06. 2012 | 12:05

ZM napsal(a):

Pro farmáře v JAR by asi bylo lepší "vyklidit pole". Podobně, jako např. v roce 1938 Baťa emigroval z ČSR před nacisty. Ovšem v souvislosti s JAR jsem si vzpomněl na jednu českou "celebritu", která naopak emigrovala z ČR do JAR. Je to Krejčíř. A zatím ho v JAR asi nikdo nezlikvidoval, alespoň ne kvůli barvě pleti.
Možná má lepší ochranku než farmáři.
11. 06. 2012 | 12:11

ZM napsal(a):

Co se týká JAR, tak tam je těch problémů víc,např. AIDS.

http://aktualne.centrum.cz/zahranici/afrika/clanek.phtml?id=601514
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/afrika/clanek.phtml?id=608110
http://aktualne.centrum.cz/zahranici/afrika/clanek.phtml?id=611052
11. 06. 2012 | 12:26

standa33 napsal(a):

vždyť je to už tady. Vlastenectví se označuje za extrémismus, ev, nacismus, někdy také fašismus. Slovo vlastenec se používá pouze ve spojitosti s fotbalem.
11. 06. 2012 | 12:28

standa33 napsal(a):

vždyť je to už tady. Vlastenectví se označuje za extrémismus, ev, nacismus, někdy také fašismus. Slovo vlastenec se používá pouze ve spojitosti s fotbalem.
11. 06. 2012 | 12:30

ZM napsal(a):

gaia - jak jste tento problém označila za časovanou bombu, tak se vlastně jedná o "bomby" dvě.
1) nárůst kriminality v Evropě
2) riziko rozšíření infekčních chorob

Celkem těch "bomb" je víc. Např."bomba" č. 3 je volný pohyb osob mezi státy EU, např. z Rumunska. Může dojít k rozšíření např. tuberkulózy.

http://zpravy.idnes.cz/italska-policie-rozbila-zlodejsky-gang-rumunskych-romu-p2a-/zahranicni.aspx?c=A100119_143051_zahranicni_ash

http://www.rozhlas.cz/zpravy/veda/_zprava/948342?print=1
11. 06. 2012 | 12:38

ZM napsal(a):

gaia - když bych to přirovnání k bombám ještě rozvinul, tak se samozřejmě jednotlivé choroby dají přirovnat k samostatným "bombám".
Jedna "bomba" je AIDS. Jiná "bomba" je tuberkulóza. Jiná "bomba" je žloutenka. Atd.
11. 06. 2012 | 12:45

ghándí napsal(a):

malema mě trochu připomíná tátu zavadila
11. 06. 2012 | 12:53

gaia napsal(a):

v USA se letos poprvé narodilo příslušníků národnostních menšin víc(50,7%) než bílé populace, doposud považované za majoritní.

A že běloši jsou majiteli převážné většiny bohatství, je jasné, že to nebudou mít lehké.
Ale je fakt, že Krejčířovi se v Jar vede asi dobře, vždy ho zabírají na krásné zahradě nebo u pěkného baráku, vysmátého a opáleného a dokázat mu také nic neumí, takže kdo ví jak to tam je.
11. 06. 2012 | 12:53

gaia napsal(a):

ZM

možná si s tím matka příroda poradí, např. v USA je 7 z 10 černošek infikováno virem choroby vaginálním herpes, který snižuje plodnost a působí obtíže při styku. U bělošek je to jen 2 z 10 a lékaři si lámou hlavu, v čem je tato disproporce v jednom státě zapřičiněna.
11. 06. 2012 | 12:58

Ives napsal(a):

V souvislosti s článkem o soudu s belgickým fundamentalistickým immámem, který prohlásil, že když se belgičanům nelíbí burky a nikkáby, ať v Belgii nepřekážejí muslimům a odstěhují se, tak velmi případný blog. Jak to jen p. Kuras dělá, že se vždy trefí? Dalo by se parafrázovat: "V JAR se bojuje za Evropu!" Otázka zní, zda se bohužel již nejedná o sebevražednou misi s multikulti pátou kolonou v zádech...
11. 06. 2012 | 13:00

Ives napsal(a):

Gaia: ty dvě z deseti se nechaly zblbnout pornem with big black dick a zkusily to v praxi:-))Na to, že se profilujete jako poměrně liberální člověk se sklony k ochraně životního prostředí jste nezvykle málo multikulti a otevřená (ý) novým trendům. Jdete proti proudu? Také je u vás americký černoch černochem a ne Afroameričanem? Jsou u vás malí lidé malými lidmi nebo horizontálně postiženými?
11. 06. 2012 | 13:07

gaia napsal(a):

Ives

jako vyznavačka kultu matky přírody jsem proti mezirasovému křížení, v přírodě se též neděje, neb to matka příroda trestá neplodností.(např. známé je křížení koně a osla, husy a kachny nebo lva a tygra v ZOO, ale potomci jsou neplodní)

a znám jen 3 lidská plemena, černé, žluté a bílé, matka příroda na tom pracovala po tisíciletí.

Afroameričané a Euroasiati apd. jsou jen lidský konstrukt, nevím, proč nenazývat věci pravými jmény a přirozeně?

A nezvládnutí lidské populační dynamiky mne znepokojuje neustále. Planeta nemůže uživit 7 miliard lidí, kteří se množí nekontrolovatelně.

v tomto jsem konzistentní.

Pokud bereme matce přírodě její zbraně(viry bacily a hladomory), pak je nutné lidskou populaci nějak regulovat.

A ne dotovat ty r stratégy na úkor k- stratégů.

Regulovat alespoň osvětou.
11. 06. 2012 | 13:21

Helen napsal(a):

Běloši opravdu vlastní většinu kamitálu v JAR, jelikož ho od 17. století tvořili spolu s původními obyvateli- křováky -, čož nebyli černoši, kteří přitáhli z rovníkové Afriky za lepším živobytím mnohem později a stále jich přibývá. Je to pravá ukázka rasizmu naruby.
11. 06. 2012 | 13:40

gaia napsal(a):

Helen

ano jednou už tu o tom psal honolulu, ten ale teď spí, neb tam mají noc, večer nám to jistě objasní
11. 06. 2012 | 13:49

Pavel13 napsal(a):

gaia napsal(a):
"...a znám jen 3 lidská plemena, černé, žluté a bílé, matka příroda na tom pracovala po tisíciletí."

Ke kterému, prosím, řadíte Romy?
11. 06. 2012 | 14:00

gaia napsal(a):

Pavel13

tak to nevím, jestli sem můžu napsat, ale považuji je za černé, i když vím, že je to prý chybně.
11. 06. 2012 | 14:03

StandaT napsal(a):

gaja: co to je r-stratég a k-stratég? díky za odpověď.
11. 06. 2012 | 14:04

český maloměšťák napsal(a):

No - pokud se tedy v nějaké zemi začnou nějak masověji formulovat popisy, výklady, hodnotící soudy či porozumění tak, že výchozími informacemi budou vylhané statistiky....tak je to zcela jsnou informací o tom, že lidé, kteří zatím tedy působili spíše jako zbabělí a nevzdělaní trotli....začali cosi dělat se svými handicapy.
Cosi ne moc pěkného...ale když ona ta aktivita je furt lepší jak nedělat nic, že.../ten stále sílící hlas po jakémsi " sčítání Romů" a pak statistickém sledování dalších jejich vlastností - no, podržím se tedy myšlenky , že zdejší společnost na to prostě ještě není připravena - ještě je zde mnoho zbabělých a nevzdělaných trotlů, kteří by tyto statistiky měli ppouze k jednomu - k podepření svých rasových konstrukcí/.

Nevím jak se toto může týkat situace v JAR a toho, co tedy pan Kuras popisuje jako genocidu...neb místní poměry natolik neznám.
Ale v Kradistánu se toto ujmout může.
Tady už je taková nedůvěra i v páteřní instituce státu...že se otevřel prostor pro jakoukoliv stupiditu. Zatím teda jen verbalizovanou či manifestní.

--------------
Ad multikulturalismus. /což je v podstatě dějinná nevyhnutelnost, vlastnost dějin člověka (něco jako je třeba hlad či pud rozmnožovací) - ostatně bude to platit i v budoucnosti - až si totálně zničíme Zemi a budeme s prosíkem jinde...věřmě že tam nebude dlít nějaký Konvička co řekne - "ne, nejdříve se musíš " degaiaozovat" - zde máš degaiaozátor/

Co tak nějaká ohrada ? S ostnatým drátem třeba.
No jo - ale jak se pak pozná, kdo je vlastně vevnitř a kdo venku ?
Podle čeho ? Podle HDP ?
A co když by to došlo až tak daleko, že se tedy takříkajíc ohradí i to potrubí s ropou ?
Co pak ? Taky podle HDP ?
A počítají se za ty , co jsou venku i armádní kontingenty ? Či jenom imigranti z řad civilistů ? Co třeba bezpilotní letadla ? Jsou venku - anebo vevnitř ? Když tedy nikdo v kokpitu nesedí ?

K blogu.
Je správné, že se mluví i o těchto věcech. Jen bych byl trochu opatrný - při datlování pojmů.

Trochu opatrnosti při používání pojmů by neškodilo.
Nerad bych se totiž jednou dočetl, že Češi po WW2 prováděli genocidu zdejší německé menšiny.
Nezlobte se - ale prostě by mi něco takového nešlo přes řasy.
I když tedy podle klasifikace Genocide Watch by to bylo O.K. Něco takového tvrdit.

Ze stránek GW :
Heslo "genocide watch + Vietnam"
http://www.genocidewatch.org/vietnam.html

Ostatně i dokument GW věnovaný genocidě ve Rwandě se o kořenech tohoto procesu, jeho genealogii a výchozích podmínkách daných koloniálním režimem zmiňuje jen v několika větách. Tak jaksi cudně, řekl bych.
Rozhodně do historického popisu to má velmi daleko.
Ale chápu, že je GW jen hlídkou. A to zcela určitě potřebnou hlídkou - i ve vztahu k tomu, co se děje bílým farmážům na jihu Afriky.

http://www.genocidewatch.org/images/AboutGen_CouldTheRwandanGenocideHameBeenPrevented.pdf

Pan Klaus je dnes na konferenci spolku, který vidí OSN coby falzifikátora svobody a uzurpátora práva. No - já si tedy myslím, že OSN by měla mít naopak daleko větší pravomoci a zejména pak funkčnější armádu. Která by tak mohloa zasáhnout nejen tehdy v té Rwandě, ale dnes možná i v SA.
Protože asi o to tu jde především - tedy o uznání jakéhosi " multikulturnního" práva a jeho efektivní vynucení všude tam, kde je porušováno.
Takové ty propagandistické krindy pindy....jednou z té strany, podruhé z oné strany - vedené....jsou pro kočku.

Na závěr se rozloučím jedním citátem :
"...bída z lidí vlky činí a vlky z lesů žene hlad..."
11. 06. 2012 | 14:10

český maloměšťák napsal(a):

gaia
Vy jste učitelka, že ?
Doufám že těsně před důchodem.

Křížení uvnitř druhů je v přírodě zcela normální.
A černoch, Číňan, Laponec či běloch...to je stále jeden a týž živočišný druh, paní učitelko.

Doufám že učíte tak maximálně vaření či ruční práce. JInak by šlo o rizikové chování - o možnost přípustnosti kontaminace " plemene".
11. 06. 2012 | 14:16

sýkorka napsal(a):

To je ale ošklivoučký článek. To se budou naši i ostatní multikulti zlobit, to až si přečte Uhl s Šabatovou ti nebudou rádi Kurasi, Kurasi co to píšete, asi Vás do Štrasburku před soud poženem. Vždyť "rázizmus" je jen ten od bílých vůči ostatním. Pokud je to naopak, pak je to je takové nedorozumění.
11. 06. 2012 | 14:18

Dagmar napsal(a):

gaia

Tak matka příroda trestá neplodností rasové křížení? "(např. známé je křížení koně a osla, husy a kachny nebo lva a tygra v ZOO, ale potomci jsou neplodní)". Čímpak to tedy bude, že potomci "křížení" lidských "ras" nemají s plodností problém?

A vy učíte (učila jste) biologii? Hmm
11. 06. 2012 | 14:20

honolulu napsal(a):

Maximus nerikejte mi "pan" honolulu. NEJSEM pan, ja jsem se zblaznil z toho co jsem zazil tam dole na jihu.

Cesi, nebudete-li se organizovane branit, tak budete v budoucu povrazdeni a SEZRANI, nebo budete muset utikat ! Ale kam ?

Pan Kuras je ZLATY CLOVEK, protoze o tom pise !

OD 15 stoleti Portugalci byli v Angole. V roce 1975 vlada v Lisabonu se Angoli zrekla a 300 000 belochu nedokazalo udrzet tak velkou zem, ktera svym mineralnim bohatstvim lakala vsechny velmoci. Belosi byli v ceste velmocim, tak cernosi je povrazdili na prani velmoci. Naivni Husakovi KOKOTI jsou z masakru dodnes nadseni.

V Mosambique to bylo daleko horsi, tam se cernosi rozdelili na Frelimo a Renamo. Valka mezi temito vrahy si vyzadala million obeti. Samozrejme, ze belosi byli vrazdeni z obou dvou stran. Typicka kmenova nenavist !

Rhodesie padla 31.5.1979. Tam se belosi nechteli vzdat, ale byli proti nim narizeny obrovske sankce a vyhrozovanim byl docilen prevrat. Tato zemedelska velmoc po vyvrazdeni farmaru je obeti hladomoru. MODLIM SE, aby tam ti lidozrouti a vrazi pochcipali vsichni !
Kissinger mel nasrano v hlave (1976) a Jimmi Carter byl hloupy vesnicky "honza".

To, ze jsou belosi systematicky vrazdeni v JAR je zlehcovano, zamlcovano a dokonce zduvodnovano nejakou "pomstou". Jednou prijde obrovska odplata ! ! !

Samozrejme, ze za nejakou dobu po vyvrazdeni farmaru prijde k dalsimu hladomoru v zemi ktera rodi urodu 3 x do roka.
Potom se davy prijdou nazrat k vam a z Prahy bude dalsi Jahannesbug.
Vsimnete si kolik tech certu cernych uteklo do Londyna po ziskani uplne ekonomicke kontroli v zemi sveho puvodu.
Ten Anglicky kontajner sracek (Londyn) vypada jako Nairobi v techto dnech.
ZLE je, ZLE je a bude hure, nebesa pomoste.

A vy Cesi deportujte vsechny Oikofobi a Xenofili do Johannesburgu.

Pane Kuras DEKUJI VAM, ze o tom pisete.
11. 06. 2012 | 14:28

český maloměšťák napsal(a):

gaia :
"....A nezvládnutí lidské populační dynamiky mne znepokojuje neustále. Planeta nemůže uživit 7 miliard lidí, kteří se množí nekontrolovatelně.

v tomto jsem konzistentní.

Pokud bereme matce přírodě její zbraně(viry bacily a hladomory), pak je nutné lidskou populaci nějak regulovat...."
-----------------------------------------------------
Jak ?
Tak jak o tom píše pan Kuras ? Ti černoši přeci "regulují" - ne ? Přesně v intencích vaší konzistentnosti a vašich cílů . :(((
Anebo pomocí vzdělání ?
Což tedy s chabými učiteli bohužel ten boj prohráváme na celé čáře...
/ale jako milovník paradoxů toto kvituji...když takový učitel volá po řešení/
Slyšela jste někdy o jevu zvaném " degenerace" druhu ? Kmene, rodu ?
To je když se samičky a samečci brání přílivu nové krve tak důsledně, že na to dojedou. Všickni. I ten váš dobytek.

Tkzv. etnocentristický koncept vnímání okolního světa se vyznačuje i tím, že se dá sdílet oběma / či více/ skupinami - vymezenými vůči sobě etnicky.
Sdílením takového konceptu však až na výjimky nedocházelo v historii k ničemu moc dobrému či velkému. Kromě tedy velkých průserů.
11. 06. 2012 | 14:32

neo napsal(a):

gaia:

kůň, osel, kachna, husa, lev, tygr... to nejsou plemena ale úplně jiné živočišné druhy.

Děsim se toho, že takovýhle účy budou jednou učit moje děti.

Když už jste u křížení ras, tak musíte i příklady brát ze stejného soudku. Tj vzít třeba psa a pak brblat o tom, jak matka příroda nedovoluje křížení mezi plemeny.

Ten váš příklad by seděl maximálně na křížení člověka s opicí, prasetem nebo např. krávou. I když kdo ví, že?
11. 06. 2012 | 14:32

Dagmar napsal(a):

Sýkora

Nevím, proč bychom měli žít v přesvědčení, že rasizmus vynalezli a trpí jím jen běloši. Že v JAR jsou běloši pronásledovanou menšinou je známo už poměrně dlouho. Jen to až tak moc jiné bělochy v jiných zemích a světadílech nezajímá. To není vina multikulti. Rasizmus je odporný vždy, černý, bílý, žlutý...
11. 06. 2012 | 14:39

zemedelec napsal(a):

Pane Maximus.
Zdravím.
Já si myslím,že bude silně narůstat Romská populace.Stačí se trochu načernit, přihlásit se k Romům a máte o životní jistoty postaráno.
11. 06. 2012 | 14:39

český maloměšťák napsal(a):

gaia napsal(a):
Jan Vaculík

nemyslíte, že když se sáhne na penzijní systém, že porodnost ještě klesne a bude ještě hůř, neb nebudou další daňoví poplatníci?
11. 06. 2012 | 13:47
-----------------------------------
gaia napsal(a):
Ives

jako vyznavačka kultu matky přírody jsem proti mezirasovému křížení, v přírodě se též neděje, neb to matka příroda trestá neplodností.(např. známé je křížení koně a osla, husy a kachny nebo lva a tygra v ZOO, ale potomci jsou neplodní)

a znám jen 3 lidská plemena, černé, žluté a bílé, matka příroda na tom pracovala po tisíciletí.

Afroameričané a Euroasiati apd. jsou jen lidský konstrukt, nevím, proč nenazývat věci pravými jmény a přirozeně?

A nezvládnutí lidské populační dynamiky mne znepokojuje neustále. Planeta nemůže uživit 7 miliard lidí, kteří se množí nekontrolovatelně.

v tomto jsem konzistentní.

Pokud bereme matce přírodě její zbraně(viry bacily a hladomory), pak je nutné lidskou populaci nějak regulovat.

A ne dotovat ty r stratégy na úkor k- stratégů.

Regulovat alespoň osvětou.
11. 06. 2012 | 13:21
----------------------------------
Jako bych to už kdesi slyšel. Zvyšovat porodnost našich daňovávých poplatníků a ostatní rasy regulovat - pro začátek aspoň osvětou. Vždyť přeci není dostatek prostoru pro všechny.
V tomto prosím buďme konzistentní.

P.S. Vždy jsem si myslel, že nejvíce náchylný k zhnědnutí jsou rudí a pak tkzv. liberálové ve směru svobody jako bezbřehého uspokojování vášní a potřeb an sich.
U zelených bych to tedy nikdy nepředpokládal.
Pokud tedy nejde o tkzv. manifestní environmentalismus - nebo ten perfidní /že tedy nejlépe bude pokud lidstvo vyhyne...pak se přírodě bude opět dařit dobře..../
------------------------------------------------------
Omlouvám se panu Kurasovi. Za ty odbočky.
Konec vysílání.
11. 06. 2012 | 14:47

Pavel13 napsal(a):

:gaia
Děkuji za odpověď. Vidím, že s jiným učitelem z těchto debat, panem Bromem, vás spojuje odvaha, s jakou se jich účastníte. Mne po vaší odpovědi naopak vždy přejde odvaha dále se ptát.
11. 06. 2012 | 14:59

Ares napsal(a):

český maloměšťák: „ten stále sílící hlas po jakémsi " sčítání Romů" a pak statistickém sledování dalších jejich vlastností - no, podržím se tedy myšlenky , že zdejší společnost na to prostě ještě není připravena - ještě je zde mnoho zbabělých a nevzdělaných trotlů, kteří by tyto statistiky měli ppouze k jednomu - k podepření svých rasových konstrukcí/.“

Tyto statistiky se v minulosti sledovaly a nebyly z toho žádné problémy. Pokud si nevzpomínáte, tak je zatrhli až po roce 1989. Mluvit tedy o tom, že tato společnost není na to ještě připravena, když to v minulosti již bez problému používala, je tedy trochu zavádějící.

Lepší by bylo říct, že politická korektnost prostě není ještě připravená se vyrovnávat s realitou. A tak se drží svých dogmat, obviňování všech okolo a zakazovaní všeho, co se ji nehodí.
11. 06. 2012 | 15:11

český maloměšťák napsal(a):

Ares
No - před rokem 1989 nebylo tolik zjevných nácků a taky byla trochu i jiná situace co se týče zaměstnávání málo kvalifikovaných lidí - mezi nimi tedy bylo hodně Romů.
Takže trochu to kulhá...
A napsal jsem "tato společnost" - v kontextu dnešní doby. Doby která je těhotná nedůvěrou v instituce, nedůvěrou v establisgment, nedůvěrou v politiky, v politický systém, v budoucnost....

Kdybych chtěl napsat česká společnost - tak napíšu česká společnost. Nebo třeba rakousko-uherská společnost.

V podstatě jsem měl ale na mysli to, že například v USA se statistiky vedou - a není s nimi téměř žádný problém.
Jenže páteřní instituce státu v USA a u nás - to je jak Socha Svobody s důtkama a Biblí v ruce...a na druhé straně jak Socha Svobody s krabicí od vína - v obou rukou.

:)))

Musím končit. Nashle někdy .....
11. 06. 2012 | 15:23

honolulu napsal(a):

Jsem posrpnovy emigrant, zil jsem v Johannesburgu (Hillbrow) a mel jsem to mesto opravdu rad. Bylo ciste bezpecne, elegantni a velmi bohate.
Neexistovala nezamestnanost. Byl nedostatek pracovnich sil. Moje prvni vyplata byla 40 Randu (R) tydne.
Navsteva u doktora specialisty stala R 3. Chleba stal 11 centu. Mleko 13 centu. 50 kg pomerancu 56 centu a pecene kure ve Fontane 60 centu. Wimpy hambureg 36 centu.
Pracoval jsem pro vladu JAR. Pravidelne jsem odjizdel / odletal do Bushe na hledani mineralu, nebo reseni problemu s vodou.
Nasbirany material (napr. mapy a studie) jsem zpracovaval na Downtownu v JHB (Centrum) v office. Ano, napracoval jsem se hodne, ale mel jsem se velmi dobre. Byla to dobra zeme pro kazdeho a pro vsechny rasy.

Muj hlavni velky sef byl kamaradem z universitniho mesta Stellenbosh (Cape province) s B.J. Vorstrem. Znali se ze studii.
Proto vim na 100 %, ze co Africa vlade dala, tak to B.J. Vorster investoval do zeme. Byl to zajimavy clovek. Byl lhostejny k bohatstvi a jedl v pracovne. V nedeli chodil do kostela a jedl syr zapijeny vinem. Kdyz byli velke svatky, tak u jeho hostiny museli sedet vsichni, kdo pro neho pracoval. (Uklizecky zahradnici, udrzbari a sekretarky - cernosi.)
B.J. Vorster za pomoci zradcu padl a umrel 1983. Mel podlomene zdravi z pobytu v anglickem koncentraku. Nechtel bojovat po boku Anglicanu proti Nemcum ve WW II, protoze byl z boerske rodiny.

My jsme vyhrali kazdou bitvu a upne prohrali celou valku. Prisli jsme o vsechno, co jsme nedokazali dostat ze zeme. My cesti emigranti jsme museli znovu emigrovat do Australi, Kanady, USA atd...Africa nam dala sebevedomi, houzevnatost, schopnosti a uspech v dalsi emigraci.
Dekuji Ti prime ministre B.J. Vorstere. Svym zivotem jsi obohatil zivot millionum. Jednou ti lide postavi chram.
11. 06. 2012 | 15:23

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Předkové nám odkázali tolik moudrých ponaučení, ale je to jako házení hrachu na zeď. Např."Kdo seje vítr, sklidí bouři".
Pozvali snad původní obyvatelé (Křováci?) Evropany na přátelskou návštěvu? Nepřijel tam bílý muž kořistit, loupit a když to nešlo hladce, tak i vraždit. Ani Češi nevítali německé okupanty s otevřenou náručí.
Po usazení Bůrů a jejich prosperujícímu hospodářství (na úkor domorodců) se zachtělo nerostnému bohatství dalším mírumilovným a vyspělým národům, které si postupně rozparcelovali celou Afriku. S pomocí Arabů rozjeli nelidský byznys s otroky, ze kterého nejvíc těžily různé ctihodné společnosti, zajisté vybraných způsobů a pěstujících nákladný život gentlemanů. Američtí plantážníci bohatli z krve a potu černých otroků.
A teď se všichni diví, proč ta "černá zvěř" oplácí bílým stejnou mincí. Přichází bouře, vážení, dobře to bílý muž zasel. Teď bude muset utíkat, taková je vzšší spravedlnost. Za každou lumpárnu se musí jednou zaplatit, někdy to odnesou až prapravnuci, bohužel.
Ale je zbytečné to neustále opakovat, lidstvo je nepoučitelné.
Lidská pýcha a chamtivost nekonečná a utrpení lidského rodu zajištěno na věky.
Honolulu, doufám, že se z toho neposereš.
11. 06. 2012 | 15:25

ann napsal(a):

Článek pana Kurase není jen zamyšlením na stavem Jihoafrické republiky. Článek ukazuje potencionální vývoj, který se za několik málo desetiletí (2-3 desetiletí) může objevit v Evropě, USA,...
Vždyť uvědomme si, že bílí svým vykořisťovatelským otrokářským systémem, který vnutili zbytku světa, zasili sémě podvědomé touhy "jednou" jim to oplatit.
A demografický vývoj plus imigrační politika je dnes už za zlomem, kdy tento vývoj nelze zastavit, nelze zvrátit. Bílých je málo - vymírají, leniví,...
Článek pana Kurase ale nepřímo ukazuje i jinou hrozbu - hrozbu potencionálně krvavého vypořádání se ožebračovaných se systémem a zbohatlíky, kteří kořistí nad čím, co produkují jiní.
Hrozbou je každé páchané bezpráví....
11. 06. 2012 | 15:31

Pavel13 napsal(a):

:Ares
Ty statistiky byly především zcela scestné. Existovala kategorie "národnost", která se téměř výhradně dědila po otci. Asi nemusím vysvětlovat, jakou to mělo po pár generacích vypovídací schopnost. Nacisté to měli promakanější, ale že bych to chtěl kopírovat, to tedy ne. Jak byste to dneska dělal, podle DNA? Tak to byste nejprve musel definovat Čecha (Čechomoravana?). A k čemu by to mělo sloužit? Škola nebo učitel zjistí sami, že mají v 1. třídě řadu žáků s jiným mateřským jazykem a bude na to nějak regovat. Nějaká statistika jim nepomůže.
11. 06. 2012 | 15:35

gaia napsal(a):

ale to know how je bílých, až je vyženou, dopadne to tam jako s českou papírnou v Alto Catubela v Angole.

Prosperující celulózlka vybudovaná a provozovaná českými pracovníky po jejich vyhnání zcela zpustla a rozebrali ji sběrači kovů a vybydleli nepřizpůsobiví. Dnes jen černoši vzpomínají, jak tam kdysi měli práci a plat a krásné městečko z toho žilo, dnes však se podobá Chánovu.

A černoch míří do Evropy, neb v africe prý není práce a možnost výdělku.

Ono to nebude tak jednoduché, jak píše Šašek a ann
11. 06. 2012 | 15:37

Zdeněk Brom napsal(a):

Jen několik poznámek:

- JAR se vydala cestou Haiti. Kdysi nejbohatší kolonie, kde otroci svrhli své pány, je dnes nejchudší zemí. V JAR kromě výbuchu násilí všech proti všem totiž zoufale docházejí vzdělaní a schopní lidé. Bílí jsou pozitivně diskriminováni a tak směřují pryč. Bantuové, kteří ale také nejsou původními obyvateli, nejsou schopni tento intelektuální, technický a organizační lidský potenciál nahradit. JAR si tak sama řeže svoji existenční větev.

To samé se děje v Evropě. Studentů vysokých škol sice přibývá, ale produkujeme spíše armádu sociologů, kulturních historiků, manažerů obecných atd., ale chybí nám strojaři, technici, fyzikové, chemici .... Věnujeme obrovské úsilí pomoci ve školách i skupinám, které se vzdělávání cíleně straní a zapomínáme na rozvoj svých talentovaných.
- Evidence etnicity a národnosti byla do roku 1989 běžná a byla zrušena teprve na nátlak lidskoprávních aktivistů v 90. letech. Ares má pravdu. Dlouhodbě to píši a dlouhodobě jsem proti evidování etnicity a národnosti ve školství.

Nýčkons mi ale pan Gabal vysvětlil, že to je v souladu s lidskoprávním výkladem (Tak proč se to dřív rušilo?). Prvním "sčitatelem" Romů je ochránce lidských práv pan Varvařovský, který používal dvě metody. První - nechal o národnosti a etnicitě žáků volně rozhodovat vyučující a druhá metoda je ještě lepší - pohled očima většinové populace, tedy odhadem (ˇCochtan právě otevírá šampus, protože ochránce lidských práv právě posvětil to, co mu tu pan editor dlouhodobě zakazuje a vytýká.)

Jde mi z toho mráz po zádech, ale když pan Gabal říká, že je všechno OK, tak je to asi OK.

- Multikulturní prostředí vládlo v jisté míře vždy. Problémy nastaly až v současné době, kdy se z multikulturalismu stala slepá ideologie. Navíc Evropa bere každého a zahrne ho hned luxusem, který je v jeho zemi nedosažitelný. V USA si přísně vybírají a o žádnou integraci příchozích se nestarají. To musí každý sám. Přesto právě do USA z Indie směřují špičkově vyškolení studenti technických a přírodovědných oborů, aby tam svůj potenciál rozvíjeli. Do Evropy nejdou.

- Ares má pravdu i v další věci. Politická korektnost ráda operuje jen s některými údaji. Jiné zamlčuje, nebo jejich publikování stíhá s nasazením středověké inkvizice. A za sebe dodávám, že politická korektnost umí dobře vymýšlet transfery s financemi, ale zapomíná, že je také třeba podporovat tvorbu zdrojů těchto financí a pracovních míst.
11. 06. 2012 | 15:47

Zdeněk Brom napsal(a):

Šašek z Jihlavy:

Jenže následky té bouře neponesou bílí (Ti odcházejí nebo se stáhnout do opevněných ghett a oblastí, což se nyní už děje.), ale místní obyvatelé. JAR se ekonomicky a hospodářsky propadá. Dřív nebo později z ní pravděpodobně bude něco Haiti - chudý a na cizí pomoci závislý stát s hladomory a problémy.
11. 06. 2012 | 15:57

Dagmar napsal(a):

ann, Šašek z Jihlavy

Hmm, i kdybychom připustili, že, jak píše ann

"...bílí svým vykořisťovatelským otrokářským systémem, který vnutili zbytku světa, zasili sémě podvědomé touhy "jednou" jim to oplatit"

opravňuje to černý rasizmus a vyvražďování bílých? Pokud právem vykořisťovatelský otrokářský systém shledáme špatným a zavrženíhodným, nemůžeme omlouvat jeho znovuzavádění, byť v opačném gardu, touhou po "zasloužené odplatě".

Pokud se nemýlím, je černá barva lidí (rasa) vývojově nejstarší. Pokud má pravdu vývojová biologie, že xenofobie je v lidském rodě "geneticky" zakódována, vymysleli rasizmus černoši :-)
11. 06. 2012 | 15:58

gaia napsal(a):

Dagmar

jak jste přišla na to, že černá barva je vývojově nejstarší?

Copak víme, jakou barvu kůže měla Lucy? Sice kolébkou lidstva je Afrika, ale je to už dávno a v té době tam bylo úplně jiné klima. Zčernání kůže může být až druhotné pro ty, co tam zbyly.

a pak je tu ještě můj oblíbená Daniken, který tvrdí, že bílá rasa vznikla v jižní Americe, když tam přistáli mimozemšťané a zlepšili DNA místních dívek svými geny.

Píše se o tom i v Bibli

...i přicházeli synové boží a snoubili se s dcerami zemskými.

A Daniken hledal důkazy a našel. Astroarcheologie se tomu říká.
11. 06. 2012 | 16:04

Almo G™ napsal(a):

Podle uvedené genocidní stupnice jsme momentálně na úrovni 4-6 v postupu proti nezaměstnaným, důchodcům, svobodným matkám, nemocným...
11. 06. 2012 | 16:07

gaia napsal(a):

Almo G™

6 je již jistá

stádium identifikace nastane 1.7. kdy všichni vámi uvedení obdrží povinně tzv. s-kartu, vyčlenění a ekonomické znevýhodnění je zde cílem
11. 06. 2012 | 16:11

Al Jouda napsal(a):

To gaia :
Zapomněla jste na rasu hnědou - Indové a Cikáni.
11. 06. 2012 | 16:12

gaia napsal(a):

Joudo

Cikáni jsou běloši z hlediska antropologického. Chápete tu nelogiku jejich řvaní.

I pojem Rom je jen konstrukt, vzniklo to na nějaké konferenci v Londýně.

Ale vlastně ani nevím, jak by se svět měl uspořádat a jak tu čtu tak to neví nikdo.
11. 06. 2012 | 16:18

anti-stejskal napsal(a):

Zdeněk Brom

JAR vám dokázal velmi dobře jedno, jen nejsilnější přežije a chce-li přežít musí učinit vše proto aby nejsilnějším zůstal, nechá-li se infikovat různými absurdními invencemi je s ním konec!

Samozřejmě v JAR si to zničili sami kolonisté, jen jejich chyba.
11. 06. 2012 | 16:27

neo napsal(a):

AlmoG:

vtipné, leč lživé.

nezaměstnaným, /// máme úřady práce, které jim na přechodnou dobu vyplácí peníze, aby si opět mohli najít zaměstnání. Nově díky opatření pana Drábka je jim pomáháno i v udržování pracovních návyků a také aby veřejnost viděla, že nejsou líní a chtějí pracovat.

důchodcům, /// vyplácí se jim důchod, valorizují se důchody

svobodným matkám, /// také svobodným matkám stát přispívá

nemocným /// tady přispívá nejen stát, ale také 2týdny zaměstnavatel. nyní je jim dokonce umožněno zaplatit si nadstandardní péči legálně.
11. 06. 2012 | 16:33

Zdeněk Brom napsal(a):

anti-stejskal:

Přežije nejsilnější, souhlasím.

Pro mě ale síla spočívá v duchovní a duševní oblasti. V těchto oblastech nejsilněší dokáží přežít.
11. 06. 2012 | 16:33

gaia napsal(a):

neo

mně to tedy vychází přesně na tu 6, přečtěte si ji a pak kecejte
11. 06. 2012 | 16:36

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Honolulu
U nás v prdelákově probíhá festival Gustava Mahlera a minulý týden jsme měli příležitost slyšet nádherné oratorium MOJŽÍŠ od naší současné a patrně nejvýznamější hudební skladatelky Sylvie Bodorové. Koncert se konal v rekonstruovaném kostele Povýšení sv. Kříže, k mému překvapení bylo narváno a publikum přijalo toto dílo s nadšením. Hrála Olomoucká filharmonie pod taktovkou Petra Vronského + smíšený sbor + dětský sbor z Jihlavy.
Po takovém zážitku (oratorium jak jistě výš je něco jako opera v koncertním provedení a vedle sólistů byli přizváni 2 recitátoři, vše na téma biblického příběhu o osvobození izraelského lidu z egyptského otroctví). Až to budou dávat v Americe, doporučuji ti navštívit toto unikátní dílo, třeba přijdeš na jiné myšlenky. Zdáš se mi poslední dobou poněkud frustrován, starý brachu. Už se opakuješ.
A uvědom si, že černoši vynalezli jazz, což je epochální počin. Měl bys jim přispět do nějaké nadace na výchovu a vzdělávání nových kádrů.
11. 06. 2012 | 16:38

anti-stejskal napsal(a):

Zdeněk Brom

křesťan není duševně silný jen lehce manipulovatelný slaboch, proto se po WWII válce celý koloniální podnik zhroutil, čímž se dostáváme k naši debatě, pokud jedince infikujete vinou za účelem ideálu například v době vývoje osobnosti, tak jste takové individuum eliminoval učinil jste z něj duševního mrzáka.

někdy je pro přežití toho silnějšího nutno obětovat to slabé proto jsem psal kulka nebo východ, západ se vám Brome hroutí jako domeček z karet, ale vyhráli jste válku.

užijte si to (otázka zní jak dlouho)
11. 06. 2012 | 16:42

honolulu napsal(a):

Kolebkou lidstva NENI AFRICA ! Ta je kolebkou pouze jedne vetve zivocichu, kteri se snazi polidstit poslednich million let.

Zbytky belochu v Johannesbugu jsou zadratovani v kleci, ktera se jmenuje Bryanston a Sandton (sever mesta.)
Utok na toto posledni misto je planovan po smrti Mandelove.

To, ze jednou budou chcipat hladem (cernosi) je 100 % jistota.
Potom, ale prijdou k vam vas vyzrat a vyvrazdit, jako vsude tam kde byli belosi.. Mate se na co tesit.

Sasku z Jihlavy ty TUPA osli hlavo, kdyby belosi byli tak strasni otrokari jak pises, tak proc by cernosi riskovali zivot na pousti a na mori, aby se dostali do Evropy za belochy ?
Mas ty vubec mozek, ty komunisticka ozveno ????

Pane Kuras DIK JESTE JEDNOU, ze o tom pisete. Lide o tom MUSI VEDET !

Zdenku Brome,
vidis do tohoto problemu velmi dobre, i kdyz jsi tam pravdepodobne nikdy nebyl. Jsi velmi inteligentni ucitel.
Uc deti lasce ke sve zemi. Jinou mit nebudou !

Starosto Vodnan, udelejte pana Zdenka Broma okamzite ispektorem vsech skol !!!! Ceska emigrace to chce. Ucitel nekolikrat demostroval smysl pro spravedlnest, uslechtilost a skvely pomer k Ceske zemi.
11. 06. 2012 | 16:43

Holubář napsal(a):

Správně to píše Zdeněk Brom ve svém prvním odstavci 15:47. Nejedná se ovšem jen o odliv odborníků, ale také snaha od odliv kapitálu. Tato "druhá" snaha byla vlastně z hlediska časové posloupnosti první, lze ji datovat už na začátek 90.let. Byl jsem v Joburgu a Pretorii na sklonku bílé vlády v roce 1993 a byl jsem do značné míry oslněn úrovní technologií JAR, z nichž si velkou část (vzhledem k sankcím OSN) vyvinuli sami (hodně spolupracovali s Izraelci). Samozřejmě, že všichni konstruktéři, projektanti i manažeři byli výhradně běloši, což se týká především jejich jaderného programu (Atomic Energy Corporation v Pelidabě).
Možnosti vývozu kapitálu byly už tehdy hodně omezené, vykládal nám o tom prezident jejich rezervní banky J.L.Stals a nám se to (v oboru strojírenství, ale především zbrojní výroby) nijak nepovedlo. Šlo to zařídit jen velmi sofistikovaným způsobem. Výsledkem je například jihoafrické vlastnictví Plzeňského Prazdroje. Ovšem reprodukce těch zdrojů v JAR je do budoucnosti slušně řečeno velkým otazníkem. Příklady z okolních zemí (viz Honolulu) moc nadějí neslibují.
11. 06. 2012 | 16:46

honolulu napsal(a):

GAIO, probaha NE, NE, NE !
Cikani jsou po strance rasove bratranci tech co ziji v Australii.
To je uplne jina rasa ! To nejsou belosi. Vecer se po jmenu te skupiny podivam. Ted musim definitivne koncit.
11. 06. 2012 | 16:48

Dagmar napsal(a):

gaia

Myslím, že se to jako hypotéza vykládá v biologické antropologii zcela běžně. Ale hledat to nemám teď čas. Má to své racionální důvody. I když klima v Africe bylo zřejmě chladnější než dnes, je tmavá barva kůže jako ochrana před sluncem vždy nejvýhodnější. Že první homo sapiens pocházeli z Afriky je dnes téměž jisté. Je pravděpodobnější, že tmaví byli a rozšířením do jiných částí světa se přizpůsobovali novým podmínkám i zesvětláním pokožky. Ti tmaví, co zůstali zase jen více ztmavli. Ale důkazy nejsou a možná ani nikdy nebudou. Z kosterních pozůstatků se barva kůže zatím poznat nedá.

Jó Däniken. První knížky OK. Do poněkud zatuchlých a stojatých archeologických vod pustil svěží vzduch a přinutil akademiky k polemikám, které vedly ke kritickému zhodnocení věčných pravd. Velmi záslužné. Ale končí jako komerční ikona.

A jak jste přišla na přiřazení Romů k černé rase?
11. 06. 2012 | 16:50

neo napsal(a):

gaia:

vy nejste normální.

zabíjení? ha ha ha... lžete

Ekonomické znevýhodnění? opět lež, je to pravý opak. Bez té pomoci by neměli vůbec nic.

Fyzické vyčlenění? další blábol... ledaže by je shromažďovali třeba ve školách.
11. 06. 2012 | 16:52

scallop napsal(a):

Zdeněk Brom

Neni duvod se domnivat. ze JAR se vydava cestou Haiti. Spis se priblizuje k ostatnim africkym zemim s tim, ze ma zdroje diky nerostnym surovinam a fungujici (i kdyz zde tolik vysmivanou) demokracii. Jiste, kdyby vladla osvicena belosska vensina a cernosska vetsina to pokorne prijala, zlocinnost by byla mensi. Ale takhle svet nefunguje.

Kdyby Cesi v 19. stoleti prijali pokorne nemeckou nadvladu a casem se ponemcili (jako treba prusove), byla by dnes nase zivotni uroven vetsi. Jenze takhle to nefunguje.

JAR je africky stat v tomto kontextu jsou jeho vyhlidky slusne. Dnes tvori naprostou vetsinu cernosska populace (a je pak jedno, kdy tam Bantuove prisli) a belosska mensina mohla vladu drzet jen nasilim. Svet, na ktery pan Honolulu tak rad vzpomina, nemohl prezit.

Za vlady Vorstera byla jina situace - kolonialni system kolem JAR se rozpadal a Afrika se zacala propadat do vlny statnich prevratu a krvavych obcanskych valek v novych africkych statech. Je treba ocenit, ze Vorster dokazal udrzet JAR jako stabilni a docela prosperujici zemi.

Dnes je afrika jina. Vetsina africkych zemi smeruje (i kdyz jen pomale) k "normalnosti". K te patri i ubytek belosske populace, i kdyz s ni by JAR prosperovala vice. Aby belosi zustavali, musel by fungovat - a ted pouziji slovo satana - multikulturalismus.
11. 06. 2012 | 16:54

zdenekbrom napsal(a):

honolulu:

V JAR jsem skutečně nebyl, ale setkal jsem se s lidmi, kteří tam dlouhodobě pobývali a naslouchal jim.
11. 06. 2012 | 16:56

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Jak který křesťan a nešla tu řeč pouze o křesťanství.

Silný přežije i bez obětí.

Mně se západ nehroutí.
11. 06. 2012 | 16:58

scallop napsal(a):

Dagmar

S tou ochranou proti slunci to - pokud vim - neni pravda, tj. neni zrejme, ze by cerna barva byla adaptace na africke podnebi. V Africe samotne ziji ruznorode typy lidi a expanze Bantuu (= "hodne cerny" Aficanu) probehla az nekdy po zacatku naseho letopoctu. (Souviselo to myslim s jejich znalosti zpracovani kovu a dokonalejsim zemedelstvim, ale nejsem expert.)

V Africe je lidska populace nejruznorodejsi (protoze tam lide 'vznikli') a nektere skupiny migrovali mimo afriku, jine zustali. Dnesni barva kuze je spis nahoda.
11. 06. 2012 | 17:01

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Zatím via Haiti mnohé nasvědčuje. Fungující demokracii ale JAR tedy rozhodně nemá (viz udělený polický azyl bělošskému utečenci v Kanadě) a bezpečnost je v katastrofálním stavu. Kolega tam před půlrokem pobýval obchodně a už se tam nikdy nechce vrátit a ani se mu nedivím. Po těch příbězích, co vyprávěl ...
11. 06. 2012 | 17:05

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

Evropský koloniální podnik selhal, většina kolonistů byla křesťanská.

dnešní postmoderní multikulturalismus (ten výraz je problematický) je poválečná invence která vznikla v určitém milieu,

"Mně se západ nehroutí. "

záleží jak si západ představujete pokud geograficky ten se nehroutí, pokud jako morální konstrukt ten je prakticky mrtvý
11. 06. 2012 | 17:06

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Celkem nechápu, co mi chcete sdělit.
11. 06. 2012 | 17:08

scallop napsal(a):

zdenekbrom

Na africke pomery tam demokracie funguje. Bezpecnost je spatna - ale je treba srovnavat s ostatnimi africkymi zememi. Pak se moc lisit nebude.

Apartheid udrzitelny nebyl, dnesni vyvoj je mensim zlem.
11. 06. 2012 | 17:09

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

To jde o to, s čím se chcete srovnávat. Jestli s těmi lepšími nebo horšími.

Cituji: "...dnesni vyvoj je mensim zlem." No tak to fakt nevím, jestli by ty tisíce znásilněných žen tohle odsouhlasily. Tisíce zavražděných už také nepromluví. Víte, co vzniká na místě vyrabovaných farem, jejichž majitelé byli zavražděni?
11. 06. 2012 | 17:18

scallop napsal(a):

zdenekbrom

No prave, kdy bila mensina zkusila apartheid udrzet, bylo by tech znasilnenych a mrtvych mene ? Spis naopak, jen by byly z opacne strany.

Cesi take nemeckou nadvladu nechteli, i kdyz nemci umeli udrzovat poradek.
11. 06. 2012 | 17:23

český maloměšťák napsal(a):

ad Zdeněk Brom a Holubář
...otázkou je, zda tedy i v JAR /via jakási pochybná konstrukce funkční závislosti mezi odchodem bílých elit (no - jestli tedy se mezi takové hlásí i honolulu - tak toto spíše onu konstrukci vyvrací) a upadajícím hospodářským životem/ neplatí ono celkem triviální pravidlo ve vztahu k společenskému vývoji respektive úpadku - tedy že nejprve se otrhá ovoce z větví co rostou nejníže a až pak se postupuje složitěji a tedy i dráž....
Také Rusko například zažívalo od r. 1990 velký pád - a na úroveň roku 1997 se dostalo aý nedávno. A z Ruska přitom žádný masivní odliv mozků nezaznamenalo. Takže je otazné - jak by tedy hospodářství JAR vypadalo, kdyby k takovému odlivu bílých obyvatel nedošlo.
Bez znalosti vybilancovanosti a dostupnosti zdrojů bohatství je celkem hloupé takové soudy konstruovat.
Jistý parametr by mohl poskytnout ukazatel míry investic. Jak se vyvíjel - ve vztahu k GDP. Tak alespoň několik údajů jiných :

http://www.tradingeconomics.com/south-africa/gdp

http://www.tradingeconomics.com/south-africa/gdp-per-capita

"...Historically, from 1960 until 2010, South Africa GDP per capita averaged 3117.9900 USD reaching an all time high of 3795.1400 USD in December of 2008 and a record low of 2207.3700 USD in December of 1960..."

http://www.tradingeconomics.com/south-africa/balance-of-trade

"...Historically, from 1990 until 2012, South Africa Balance of Trade averaged -0.2500 Billion ZAR reaching an all time high of 10.3300 Billion ZAR in December of 2010 and a record low of -17.3800 Billion ZAR in January of 2009...."

Nebo jednodušeji :
Není možné potvrdit, že to bylo dáno vyhnáním Židů r. 1492 ...že došlo k vzrůstu bohatství Španělska. Pak by totiž bylo nutno dohledat v dalším vývoji Itálie, či Německa a islámského světa - že zde docházelo naopak k vzrůstu bohatství. Stejně jako by bylo nutno požádat americkou vládu, aby nám sdělila, jak tedy honolulův příchod do USA pozvedl tamní prosperitu.
Skutečnost je taková že ve hře je vždy mnoho proměnných. Proto je nutno soudit obezřetně.

Ovšem samozřejmě že etnocentristi dovedou vždy hýkat pouze o jednom parametru - tedy o tom, který jako by potvrzoval jejich panskost a nadřazenost - ve směru individuálním i evolučním.
Potýkají se tak zejména sami se sebou - s vlastním vskutku tak velmi primitivním redukcionismem, že je to na pováženou - zda tedy vůbec máme co dělat s dospělým bílým člověkem, nebo nějakým primitivním divochem s rozumem na úrovni dítěte.

Ha, ha, ha.......:))))))
11. 06. 2012 | 17:26

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

zhroucení koloniálních systémů přišlo zevnitř, mentální konstrukt, nebylo způsobeno domorodci, jinak řečeno kolonisté si zhroucení způsobili sami, identicky multikulturalismus, nevznikl působením externích sil, motivace k němu vzešla zevnitř, tedy ideologii která eliminovala elementární instinkty.

nazval bych je vůli k moci, jakmile selže začnou působit externí vlivy.

ve společnosti jež má vůli k moci by jedinci jež stáli za pádem apartheidu dostali přinejlepším doživotí
11. 06. 2012 | 17:27

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Cituji: "No prave, kdy bila mensina zkusila apartheid udrzet, bylo by tech znasilnenych a mrtvych mene ? Spis naopak, jen by byly z opacne strany."

Tak to jste hodně ujel. To spekulace, která se snaží zakrýt děsivou krimimnalitu nějakými coby kdyby. Mimochodem, asi většina znásilněných jsou černošky.
11. 06. 2012 | 17:29

zdenekbrom napsal(a):

český maloměšťák:

Zaznemal jsem Vaši snahu cosi sdělit, ale asi budu potřebovat šifrovací tabulku.
11. 06. 2012 | 17:32

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Vůle k moci je přechodná záležitost. Znalost smyslu bytí stála.
11. 06. 2012 | 17:34

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Ne stála, ale stálá.
11. 06. 2012 | 17:34

Dagmar napsal(a):

scallop

Může být... já jsem se uváděla "jen" hypotézy. Ale empirie spíš odkazuje k poznatku, že tmavá barva kůže s vyšší hladinou melaninu chrání proti sluníčku lépe, než barva světlá s nízkou hladinou melaninu :-)
11. 06. 2012 | 17:35

scallop napsal(a):

zdenekbrom

Presne tak, pisu svuj odhad "co by kdyby". (Stjene jako Vy o haitskem scenari.) Tezko si umim predstavit, ze ve svete po konci studene valky bude vladnout v JAR mensina a vetsina si to necha mirumilovne libit. Nikde v okoli (ani jinde ve svete) to tak nefungovalo.

PS Byla kriminalita v cernosskych enklavach drive mensi ? Nebo jen nebyla videt, protoze deni tam nikdo moc nesledoval ?
11. 06. 2012 | 17:35

český maloměšťák napsal(a):

zdeněk Brom
Me, to určitě nebudete - stačí se vrátit do 4. třídy. /s výukou JA/
Ale do lavice. Ne za stůl.

Hezký den.
11. 06. 2012 | 17:36

Maximus napsal(a):

Šašek z Jihlavy

Pane kolego, dneska se mi zdá, že nejste ve formě. Jindy s Vámi souhlasím, ale nyní se mi Vaše story moc nezdá. Mluvíte tady o tom, že bílí v podstatě vzali černým jejich zem a území, ale to je přece lidská přirozenost už od nepaměti co zde lidé jsou. Jen v poslední krátké době je tu jakýsi status quo, ale na jak dlouho. Myslíte si, že kdyby v minulých stoletích třeba Indiáni nebo Černoši byli technologicky vyspělejší ve válčení apod., že by neobsadili území obývané bílými lidmi a nekolonizovali by je? Věřte, že by se chovali stejně, ale velmi, velmi pravděpodobně hůře než oni. O tom není pochyb. Prostě v lidské společnosti od nepaměti vyhrává ten, co se na dotyčném území "rozmnoží" a zbytní. To dělají např. nyní Izraelci, ale známe to z Kosova, ale i jiných oblastí. Problém Černochů v Africe (i když i to je široký pojem) je v tom, že bílí jim tam přinesli svoji kulturu a zvyklosti a obsadili a zkultivovali po svém část území Afriky jako je třeba JAR.
Ano byl tam rasismus, ale i vzkvétající země, byť pro masy černochů tam asi nebyla šance na život, který by odpovídal úrovni těch lepších bílých. Jak to všechno zkolabovalo všichni známe a tragické důsledky také. Jenže nyní se každý bojí říci nahlas, proč tomu tak je a co za tím je. Je to především geneticky podmíněný nedostatek inteligence černého obyvatelstva, oni v průměru dosahují cca IQ 80 bílé rasy. Já vím, nelze to paušalizovat, i jiné rasy mají vynikající odborníky, ale všimněte si
třeba kdo je držitelem Nobel.cen (mimo humanitní, politické obory) za techniku, matematiku, fyziku či ekonomii. Nějak tam ty černé nevidím. Ano udělování N.C. je zčásti politická záležitost, mohu to dokumentovat třeba na výčtu N.C. u Rakušanů, kteří dostali celkem 10x více N.C. než třeba Češi a to jasně svědčí o tom, že ti co o tom rozhodují berou v úvahu politiku! Bohužel, ale vynikající vynálezy z výše jmenovaných oblastí je jako šafránu. Ale k té černé rase, když se po stovky generací někdo živil lovem a max. chovem dobytka a pastevectvím popř. žil v pralese a navíc byl zasažen parazity a pod. patogeny, nepochybně se to u takových lidí myslím jejich synů a dcer projeví na genové výbavě, však také černoši jsou velmi dobří v dynamických sportech (mají poněkud jinou strukturu sval.vláken), ale na vědu a usilovnou trvalou práci (nemyslím otroctví) nemají vlohy. Oni nemuseli jako třeba bílí středoevropané nebo seveřani přemýšlet o tom, jak vyžijí v zimě za krutých mrazů atd.

Zkrátka, neobhajuji rasismus jako takový, ale jsou tu mezi rasami významné rozdíly a je třeba si to otevřeně přiznat. My bysme se ale neměli moc naparovat, stále více potkávám na chodbách VŠ a kolejích na technice, ale i VŠE Vietnamce a lidi z Asie. Jsou skromní, pracovití a ukáznění a inteligentní...... a Češi budou mít za cca 20 let nové šéfy či páníčky, ale třeba se mýlím!
Mějte se!
11. 06. 2012 | 17:42

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Musím se zde odvolat na slova těch, kteří tam žili: Podle nich byla.

Ohledně Haiti si dovolím opětně položit otázku: Víte, co vzniká na místech vyrabovaných farem, jejichž majitelé byli zavražděni?

Vy si skutečně myslíte, že nyní v JAR vládne většina? :)
11. 06. 2012 | 17:43

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

vůle k moci musí být stálá protože moc JE smyslem existence, pokud ji ztratíte Vy přijdou jiní.
11. 06. 2012 | 17:43

zdenekbrom napsal(a):

český maloměšťák:

Jsem rád, že jste se rozhodl doplnit si vzdělání.
11. 06. 2012 | 17:44

scallop napsal(a):

Dagmar

Tohlu empirii Vam "neuznam" :-) Kdyz porovnate zeme kolem rovniku, tak vic lidi nez v Africe bude v jihovychodni Asii, tam cerni nejsou. Nejsou ani ve stredni Americe (a nebyli ani pred prichodem belochu).

Sikme oci taky nejsou adaptaci na zivotni podminky (alepson me nic nenapada). Je to proste nahoda. (To je mimochodem zaklad prirozenenho vyberu.)

Cerna barva k tomuto svadi, ale nevim o tom, ze by to bylo vedecky potvrzeno. Slunce spali i cernou kuzi.
11. 06. 2012 | 17:45

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Hluboký omyl diktátorů a totalitních režimů.
11. 06. 2012 | 17:45

český maloměšťák napsal(a):

re : K RUsku - mělo být na " úroveň roku 1990".

Ještě jedna zajímavost - GDP SA se v uvedených cca 2 dekádách zhruba ztrojnásobil, v Rusku ne.
To jen na uvedení toho, že vytváření pochybných zákonitostí je na základě několika málo parametrů /nebo dokonce jen na základě jednohoho obecného konstatování o jakési " haitizaci" SA/ - je nanic. Tedy - pokud to není děláno za jistým účelem - například právě za účelem vykonstruovávání dějinné reality tak, aby se prokázalo vyfabulované, o popis reality vůbec se nopírající tvrzení - respektive hodnotící soud.
/okolnosti jak bylo pak dosaženo výchozích podmínek pro konstelaci dané SKUTEČNOSTI pak takové individuum opomene zcela - neb to by se do krámku s kulturně významovým šuntem už nehodilo vůbec/

Definitivně nashle. :)

Prej plemena se mezi sebou nemnoží a v tom jsem konzistentní...dneska mě fakt místní kantorstvo pobavilo ....:)
11. 06. 2012 | 17:50

scallop napsal(a):

zdenekbrom

Ja Vam rozumim, ale kolik jste potkal cernochu, kteri zili pred rokem 90. v cerbnosskych enklavach ? "slova tech, kteri tam zili" by byla uplne opacna.

Mluvim opravdu o vetsine. Volby tam odrazeji jeji vuli (ve srovanni s vladou belosske mensiny). Misto tech farem vznikaji pocitam mnohem mene produktivni podniky (vlastnene cernochy). Myslite, ze je to ve spotu s tim, co jsem napsal ??

Dovoluji si uvest priklad Chile za pinocheta. On zastavil nastup komunistu za hodne krvavou cenu, ale zaroven udrzel vcelku prosperujici hospodarstvi. I diky nemu je dnes Chile jednou z nejbohatsich zemi v regionu. Ale pro tech par Chilanu, se kterymi jsme mluvil, byl Pinochet "fucking bastard". Proc asi ?
11. 06. 2012 | 17:52

honolulu napsal(a):

Prosim prispekare, aby se slozili financene na DAR pro ceskeho malomestaka.
ASS SCRATCHER = Skrabatko prdelove, zarucuje malomestakovi se vyjadrit tak, aby mu vubec nekdo rozumel.
Stimuluje jeho myslici organ.

Scallope kriminalita v cernosarnach byla vzdy obrovska. Proto byla dobra separace mezi belochy a cernochy.

Anti-stejskal castecne mate pravdu. B.J. Vorster mel zradu ve svych radach. Oh, proc je nedovolil zlikvidovat...?
Nashle vecer.
11. 06. 2012 | 17:53

zdenekbrom napsal(a):

scallop:

Honolulu právě sdělil, že tam byla velká kriminalita. Jeho slova jsou v tomto bodě více vernou mincí. No tak teď už je to v pořádku, kriminalita je všude a veliká.

Na místě těch farem většinou vzniká nic. Jak to nic uživí obyvatele JAR, to se uvidí.
11. 06. 2012 | 18:03

hutor napsal(a):

Rasismus v tom smyslu, ze neuznaval nektere lidske bytosti za lidi, je doufam mrtvy.
Vedecka pravda v tom smyslu, ze nektere narodnostne odlisene skupiny lidi maji ruzne vlastnosti vcetne inteligence a treba i agresivity, snad zacina pomalu ziskavat misto na slunci.
Musime pak ale i pripustit, ze tyto schopnosti a vlastnosti jsou podmineny i pohlavim.
Je velkou chybou "humanitarne" podporovat chude zeme. Jen tech moralnich skod, co u nas zpusobi evropske dotace.
Humanitarnich penez se v Africe zmocni ti nejvice vsehoschopni a ti pak dal udavaji smer cele spolecnosti. Pracovity a skromny cernossky zemedelec je na tom v JAR urcite mnohem hure nez rozdelovac humanitarnich fondu.
11. 06. 2012 | 18:07

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

každý režim je diktatura a je totalitním, iluze svobody je dána mírou jistot jež pociťuje autorita, je li konkurence slabá může si dovolit zdánlivou iluzi svobody je li silná a autorita se cítí ohrožena pak svoboda přestane existovat, ona navýsost absurdní floskule demokracii je třeba bránit mluví sama za sebe.

moderní demokracie je totalita, je pouze sofistikovanější, nejlépe lůzu ovládnete dáte-li ji iluzi podílu na moci a iluzi že může něco změnit.
11. 06. 2012 | 18:13

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Mě nějak forma současné vlády moc nezajímá. Utápíte se v okrajových věcech.
11. 06. 2012 | 18:18

aga napsal(a):

scallop

"..a ted pouziji slovo satana - multikulturalismus..."

Jedna z nejvýstižnější definic Satana zní, že je to ta síla, která ničí ušlechtilé a dobré myšlenky tím, že nutí lidstvu jejich realizaci dříve, než k ní lidstvo dozrálo. Multikulturalismus by mohl fungovat jenom mezi kulturami na přibližně stejné úrovni, s přibližně kompatibilními hodnotami. Kdokoli jej zavádí v současné době, kdy jsou kultury pro společný "demokratický" život zcela nekompatibilní, je skutečně "satanův pacholek".
11. 06. 2012 | 18:23

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

současné vlády? mluvím o současném řádu a jeho poznání je k porozumění současnosti naprosto nezbytné.

rozumím téma ukončím, není to za daných okolností příliš vhodná debata
11. 06. 2012 | 18:27

Pepa Řepa napsal(a):

Stála basa u primasa
a to prase u Kurase
a ten č.m, jako kůl,
a to tele hubou mele,
a ta husa chodí bosa,
a ta kačka bláto tlačká,
a to kuře krákoře, běhá po dvoře,
PC pláče doma v komoře.
-----------------------------
Pozor, pozor, autore.....že na tebe polednici zavoláme!!!!
nebo aspoň NUCLEUS, ten vypere celou politicky nekorektní Kontradebatu dočista....jako Ariel.

Tak takhle ne soudzi!!!!!!!!!
znova, politicky korektně.
Když Šašek z Jihlavy říká, že za sešupem JAR stojí "bílá kůže" má pravdu. Máme co zasloužíme. Nemáme bejt bílí.

Kde jen mohl Johanesburg bejt, kdyby tam byli křováci, že Šašku?
Zase bude, šašku.
Zase bude.

Nevěděl jsem, že má maloměšťák bratra.
Jako byste si z oka vypadli.
Nechcete zkusit Poštu pro tebe?

Dubula z JAR, Kubula z Bedřišky a Kubikula z Jihlavy.
Bratři v triku!
To bude shledání, jedno voko nezůstane suchý.
11. 06. 2012 | 18:30

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Když se vracel opat Vít Tajovský zpět do želivského kláštera, tak jsme se spolu dost bavili. Očekával jsem, že se bude snažit v klášteře vše rychle znovicírovat, aby si to užil. On se jen usmíval, protože věděl, že má čas. Jeho řád už přežil Přemyslovce, Lucemburky, Jagellonce, Habsburky, I. republiku, nacisty, komunisty ... tak kam spěchat. A jestli feudalismus, kapitalismus, totalita, demokracie ....
11. 06. 2012 | 18:36

Jemnický napsal(a):

Zdenek Brom

Většina znásilněných žen v Africe jsou černošky a těmi násilníky jsou černoši. Faktorem, který určí budoucnost JAR je ale malá a nepatrná organická nanočástice známá jako virus HIV.

Udržení technologické společnosti bude nad síly nehomogenní a nevzdělané černošské populace zdecimované AIDS, její četnost poklesne na původní úroveň z doby před zavedením efektivního zemědělství bílými osadníky.

S pozdravem,

Jemnický
11. 06. 2012 | 18:42

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

Brome to je tak malý úsek dějin! 1700 let je nic, v Egyptské bohy se věřilo 3000 let a kde dnes jsou, takto myslím uvažovat nelze.

ten řád přežil protože existoval v určitém civilizačním okruhu, jeho změna a neexistoval by
11. 06. 2012 | 18:43

zdenekbrom napsal(a):

Jemnický:

Což je také možný scénář.
11. 06. 2012 | 18:44

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Ten řád je jen současné jméno toho, co začalo již dávno. Stejně tak bohové v Egyptě byli výrazem tradice v té době.
11. 06. 2012 | 18:46

anti-stejskal napsal(a):

zdenekbrom

křesťanství žádná tradice není, zcela jistě kultura, ale tradice nikoliv
11. 06. 2012 | 18:48

Pepa Řepa napsal(a):

scallop
á pan je odborníkem nejen přes JAR, ale i přes farmaření?

Inu hujer každým coulem.
V Evropě? .....přece ochrana a pozitivní diskriminace menšin!
V Africe? ..... přece vláda většiny!
Ať zakroutí Bůrovi krkem!

A víte, že jste přímo výstavním kouskem licoměrnosti?
Ale nevadí. Zítra zase kašlete na Bůra a vyberte si nějakého dizika Ču če je. Mmatička EU Vám dodá noty, čí "lidská práva" bránit.
11. 06. 2012 | 19:09

zemedelec napsal(a):

Pane zdenekbrom.18:18
Mě nějak forma současné vlády,moc nezajímá.
Ještě štěstí,že máte na mysli vládu Jihoafrické Republiky.
11. 06. 2012 | 19:19

Karel Mueller napsal(a):

Zdenku,

srdečně zdravím. Vidím, že jste četl Sarrazina a tak vcelku nemám co dodat, jen snad to, že naši potomci (už generace dnešních malých dětí) si kalich hořkosti spojený se zánikem vypije do dna.
11. 06. 2012 | 19:49

Luba napsal(a):

Přátelé,
musím se zastat honolulua :)

lulu je po Pepovi Řepovi druhý nejlepší bavič!

Vsadím se, že je to ve skutečnosti hnědočech, černej jak Botta.
A do JARu zdrhnul před českými rasisty. Tamní příznivci apartheidu byli k odlišným přece jen o něco shovívavější, než marxleninovci v zemi Husáka a DeBiľaka.

K tomuto přesvědčení mne vede luluovo doznání, že se mu kladélko nevejde do běžného evropského vozu asijského původu, a musí si ho vozit v obřím samohybu od GM.

No řekněte, která bílá huba to má?
11. 06. 2012 | 19:56

zdenekbrom napsal(a):

Karel Mueller:

Přečetl a bylo to na jednu stranu příjemné překvapení v tom, že nejsme zcela sami s tímto názorem, ale na druhou stranu mi došlo, v čem se shodujeme. A to mě poděsilo.
11. 06. 2012 | 20:05

Dagmar napsal(a):

scallop 17:45
Jestli je naše "debate" ještě aktuální, ale pokud je správná hypotéza, že homo sapiens se začal šířit z Afriky, tak ti na rovníku v Africe a v Asii mají mezi sebou značnou časovou disproporci. Pak stačí počkat příslušný počet desítek tisíc let a uvidíme. Buď ti v Africe "zbělají" nebo ti v Asii "zčernají" a bude vyřešeno :-)

Ale jinak souhlas. Nahodilý faktor přirozeného výběru není a doufejme ani nebude vyzkoumán. Hned bychom ho zotročili zapojili do ekonomického principu růstu.

Jasně, slunce spálí všechno, když mu dáme čas. U bílé kůže mu to trvá krátce, u černé déle :-)
11. 06. 2012 | 20:46

škoda napsal(a):

Ať si černoši užijí plody své neschopnosti.Za vlády Apartheidu byly sice oddělené WC a další diskriminační prvky ale černoši se v JAR měli jako nikde jinde v Africe.JAR vytvářela 75% HDP celé Afriky.Černoši měli co jíst,oblečení,zdravotní péči.Dnešní JAR je jen stínem této země.Na youtube je video hrdinného Mandely jak zpívá o vyvražďování bělochů bok po boku židovského aktivisty za lidská práva ..jak typické
11. 06. 2012 | 20:48

gaia napsal(a):

Dagmaro, koukám, že máte mezery i v zeměpise.

V Asii vede rovník převážně přes moře, tam žádní lidé žít nemohou a ten kousek Indonésie zas byl vždy pokryt bujným deštným lesem a jak známo, pod stromem je člověk ve stínu a tak se tolik neopálí, jako na přímém slunci.

Kdežto v Africe vede rovník územím velkých jezer chráněných propadlinou, přes kterou se déšť nedostal a byla tam savana. Právě změna klimatu a to, že opice musela sestoupit ze stromů do savany a tomu se přizpůsobit, je důvodem vývoje člověka od hominidů k homo.

Takže váš předpoklad, že počkáme a Asiati zčernají je zcestná. A dnes už v Indonésii mají vynalezeny slunečníky a baráky s klimatizací a venku moc nejsou, takže se nedočkáme
11. 06. 2012 | 20:53

gaia napsal(a):

černoši mohli vzniknout přírodním výběrem jen v Africe.

Pochytala jsem psa, kočku a králíka a zjistila, že oni mají pod chlupy BÍLOU kůži. Tudíž první lidé měli bílou kůži také, neb zpočátku měli srst , která je před sluncem chránila. Ti bílí odešli z Afriky dobývat svět a z těch lidí, co tam zůstali, se postupně přírodním výběrem stali černoši.
11. 06. 2012 | 21:05

Silvie napsal(a):

Útěchou nám budiž, že na to JAR dojede stejně, jako Zimbabwe.
Afričani nejsou schopni vytvářet hodnoty, nejsou schopni si vládnout, nejsou schopni žádného rozvoje.
Jsou předurčeni k zániku- proto vymírají po milionech na AIDS, další choroby a hladomory.
Až vyženou posledního bělocha, vyrabují a sežerou všechno, co zbylo, pojdou hlady...
Jenom doufám, že se nerozhodnou pro invazi do Evropy, jako tomu bylo v nedávné době. Ony některými novináři opěvované země "arabského jara" se změnily v krvavá jatka,kde se brutálně vraždí civilisté.
Ukažte mi jedinou prosperující africkou zemi - co je tohle za šílený kontinent.
11. 06. 2012 | 21:06

Gerd napsal(a):

Víte jaký je v JAR rozdíl mezi turistou a rasistou? Týden pobytu.

Pokud je mně známo, na území dnešní JAR jsou původní jen Sánové a Khoikhoiové (Hotentoti), všichni ostatní jsou přistěhovalci. Do této oblasti velice pozvolna ze severu migrovaly kmeny bantuské skupiny, tedy Zulu, Xhosa, Swazi a Ndebela. Tato migrace trvala nejméně do poloviny 17. století a Xhosa putovali nejvíce na jih. V roce 1652 přišli první Holanďané, takže byli první na jihu Afriky a potkali tam jen Sány a Khoikhoie. Teprve pak přišli kmeny bantu.
Takže pokud zde někdo tvrdí, že Evropané přišli a vytlačili ubohé kmeny bantu, tvrdí nesmysly. To Zulu, Xhosa, Swazi a Ndebela nyní vytlačují původně přišlé Evropany.
A po tolika staletích lze těžko říci, kdo z nich je v Africe doma.
Zajímavé by bylo, jak se konflikt mezi bílými a černými Afričany projevuje na posledním přistěhovavším se národě, skupině Indů. O těch se ve zprávách nepíše nic. Domnívám se ale, že až se Zulu, Xhosa, Swazi a Ndebela vypořádají s Boery, přijdou na řadu Indové. Pak se teprve mnoha lidem rozbřeskne v tom lepším případě. V tom horším nikdy, protože Evropané si nechali vnutit multi-kulti komplex bílého muže za otroctví. Že takové komplexy nemají Arabové, kteří otrokářské řemeslo dlouho a brutálně provozovali?
11. 06. 2012 | 21:07

Silvie napsal(a):

Otíku,

smím se zeptat nefalšovaného multikulturního génia, do jaké škatule mě řadí?!
11. 06. 2012 | 21:14

Jokles napsal(a):

Kde se bere v českém národu tolik pitomců ? Nebo se výjimečně shlukují na WEBu a tematech, kterým absolutně ani za mák nerozumí, ale stačí šikovně napsaný článek a podívejme se na ty davy "spravedlivě rozhořčených" ! Přičemž důvodem k napsání článku je zcela něco jiného. Předevšim jde o další africkou zemí, která se probouzí a hledá cestu ven z kapitalismu ! Takže zanedlouho tady se objeví agenturní článek o tom, že v JAR se stává bílé dítě tou nejhledanější pochoutkou ! Ale to už tak nenecháme a vyrazíme do ulice Politických vězňů na ty podělaný komunisty !
11. 06. 2012 | 21:14

zdenekbrom napsal(a):

Ota Veverka:

Ta přímost se mi na Vás líbí. Místní editor to tak nějak pořád okecává, ale Vy ty nálepky rozdáte hezky rychle, svižně a přímočaře.
11. 06. 2012 | 21:14

Silvie napsal(a):

Otíku,

máte doma ruchadlo?
11. 06. 2012 | 21:16

m.v. napsal(a):

honolulu:

Nemáte náhodou nějaké relevantní informace o tom, že Evropa je už vládnoucí
ELITOU, tím myslím pravou ELITU, dávno odepsaná?
Mám takový pocit, že se do Evropy stěhuje ve stále větší míře, jen odpad z celého světa.
Odpad, který nevytváří žádné hodnoty, ale naopak stojí evropské daňové poplatníky nemalé částky na jejich podporách.
Odpad, který vyhrožuje, loupí a vraždí původní obyvatele Evropy.
A jakoby nám nestačily miliónové hordy fanatických muslimů a cikánských gaunerů, tak v případě války s Iránem, má jen do České republiky přijet
na milión Židů z Izraele.
Díky za info.

Hezký den.m.v.
11. 06. 2012 | 21:17

Silvie napsal(a):

Jokles,

doufám, že spějí k zářným socialistickým zítřkům.
Ty jim ze srdce přeju.
11. 06. 2012 | 21:18

Jokles napsal(a):

Pro Otu Veverku a Silvií : Otíku, vše podepisují ! Silvie: Mezi staré a nepotřebné a především zcela prázdné škatule !
11. 06. 2012 | 21:19

Luba napsal(a):

Před časem jsem zhlédl film, jehož předlohou byla kniha Jihoafričana Johna Maxwella Coetzee (Nobelova cena za literaturu v r. 2003). Kniha i film se jmenuje "Disgrace".
Po česku: Hanebnost.

Film je to dobrý. Ovšem zároveň i otřesný. Posuďte sami:

"David Lurie (John Malkovich) je rozvedený padesátník, který přednáší na univerzitě v jihoafrickém Kapském Městě.
Poté, co ho vášnivý vztah ke studentce Melanii stojí místo, profesor romantické literatury odjíždí do vnitrozemí za dospělou dcerou Lucy (Jessica Hainesová), jež žije na odlehlé farmě. Stará se tam o psy, pěstuje květiny na prodej a pomáhá v místní veterinární klinice.

Na farmě má k ruce černošského farmáře Petruse (Eriq Ebouaney), který odkoupil část jejího pozemku. Když však Petrus na pár dní odjede, farmu přepadnou tři mladí černoši a Lucy okradou a znásilní.

David naléhá, aby z nebezpečného místa odjela, Lucy však zůstává a po čase zjistí, že je těhotná. Otcem je některý z trojice násilníků, ale navzdory tomu si žena dítě nechává.

Když David navíc zjistí, že jeden z mladých delikventů je příbuzný mírumilovného Petruse, pomalu přijímá věci takové, jaké jsou. Definice obětí a mstitelů, utlačovaných a utlačitelů se v zemi, která se snaží vyrovnat s apartheidem, jednou provždy změnila."

http://www.csfd.cz/film/252046-hanebnost/
http://www.youtube.com/watch?v=KviNxGny11s
http://ulozto.cz/x9qxrdH/hanebnost-2008-tvrip-xvid-cz-avi

Po zániku apartheidu v JAR byla k vyšetření rasisticky motivovaných zločinů ustavena tzv. Komise pravdy a usmíření (TRC), které nešlo ani tak o potrestání zločinců, jako spíš o podrobné prošetření a zveřejnění konkrétních zločinů, aby pravda konečně vyšla najevo. Tedy - Komisi šlo hlavně o smíření a pochopení, nikoli o pomstu.

Blíže o Komisi (dost zajímavé čtení):
http://en.wikipedia.org/wiki/Truth_and_Reconciliation_Commission_(South_Africa)

Autor knihy "Disgrace" to komentoval takto:
"V zemi bez oficiálního náboženství působí idea TRC poněkud nezvykle: jde o jistý druh soudu, který vychází do značné míry z křesťanského učení, a přitom zásady křesťanského učení si osvojila jen nepatrná část našich občanů. Teprve budoucnost ukáže, co se TRC podařilo dosáhnout."

Ukázalo se, že s lidé požadují za léta diskriminace nějakou satisfakci, pomstu, potrestání viníků, a jejich očekávání nebyla naplněna, čímž bylo zaděláno na velký problém. A lidé začali brát "spravedlnost" do svých rukou.

Coetzee cítil, že vláda jeho země je nekompetentní, a že ji vede takříkajíc "do kopru". Proto se vystěhoval do Austrálie:

"Nedá se říct, že jsem se úplně vzdal Jihoafrické republiky abych se našel v Austrálii, protože k JAR mám silné citové vazby. Přišel jsem sem, protože od doby své první návštěvy v roce 1991, jsem byl přitahován svobodomyslností a velkorysostí lidu, krásou země samotné a - když jsem poprvé spatřil Adelaide - z milosti tohoto města jsem se stal jeho čestným občanem a je nyní mým druhým domovem.

Na své první cestě do Austrálie Coetzee jako důvod své emigrace uváděl laxní postoj Jihoafrické vlády k násobnému vzrůstu trestné činnosti, kterou za to opakovaně a veřejně kritizoval, což vedlo k roztržce s Thabo Mbekim, podle něhož Coetzee dělá zemi mezinárodní ostudu, když to tvrdí. Podle dnes již bývalého prezidenta "Jižní Afrika není jen místem znásilňování".

V roce 1999 Africký národní kongres autora románu "Disgrace" zažaloval u lidskoprávní instituce JAR z toho, že jeho dílo posiluje rasistické streotypy tradičních vykořisťovatelů.
Ovšem, jakmile Coetzee obdržel Nobelovu cenu, Mbeki mu "jménem Jižní Afriky a celého afrického kontinentu" poblahopřál.

V roce 2005 Coetzee kritizoval současné australské protiteroristické zákony, které se podle něj velmi podobají těm z režimu apartheidu v Jižní Africe.

"Myslel jsem si, že lidé, kteří vytvořili jihoafrické zákony v rozporu s žádoucím ideálem právního státu byli morální barbaři. Teď vidím, že to byli jen amatéři, jež předběhli svou dobu".

http://en.wikipedia.org/wiki/J._M._Coetzee
11. 06. 2012 | 21:27

gaia napsal(a):

tedy toho Davida nechápu, já mít černé vnouče a ještě násilím, to bych nezkousla a stala se novodobou Zoro mstitelkou.
11. 06. 2012 | 21:34

Silvie napsal(a):

Jokles,

vaše politická inklinace k marxismu je více,nežli zřejmá.
Až tedy ti vaši černoušci porazí kapitálismus,tak jsem opravdu žádostivá vidět, co budou žrát.
Leda byste jim tam ten komunismus pomohl vybudovat.
Praxe ve VUMLu stačí bohatě.
11. 06. 2012 | 21:38

Karel Mueller napsal(a):

Jokles:

Milý Joklesi, snad nejste takový s prominutím trouba, jak by se mohlo zdát. Tohle téma není o žádném ismu, ani tedy komunismu, je o tom nejhorším, co nás pravděpodobně čeká, tj. rasové a náboženské válce.
11. 06. 2012 | 21:40

Dagmar napsal(a):

gaia

Vzhledem k tomu, že jsem reagovala na scallopovu větu "Kdyz porovnate zeme kolem rovniku.." je moje nepřesnost docela pochopitelná. Na druhé straně jsou i v Asii místa bez pralesů a dost blízko rovníku, kde životní úrověň vyloučí hromadné používání slunečníků a dalších vymožeností "bílé" civilizace, že bychom snad mohly těch pár tisíc let počkat a uvidíme :-)
11. 06. 2012 | 21:42

gaia napsal(a):

Dagmar

ten zeměpis si zopakujte a koukněte alespoň na mapu.
11. 06. 2012 | 21:44

Dagmar napsal(a):

gaia

Uklidněte se, nejde o vaše vnouče a lidé se od sebe, ve svých prioritách hodnot a motivacích, zaplať Bůh liší. Nechte Davida být. A Zoro byl fešák. Nevzpomínáte?
11. 06. 2012 | 21:45

Gordon napsal(a):

Ota Veverka
Nevzdávejte to, průměrný věk zdejších přispěvatelů je cca 60-70 let. Jsou to lidé většinou za zenitem, to jim ovšem nebrání hladce a obrace vyřešit všechny problémy lidstva, rasa nerasa, jedním šmahem. Černoši dle nich všechno sežerou a pochcípají, cigáni všechno ukradnou a pochcípají, muslimové všechny násilně obrátí na víru a pochcípají. Rozpad tradiční rodiny asi opravdu nastal příliš rychle a možná v tu nejnevhodnější dobu. Soužití generací pod jednou střechou zajišťovalo částečné vyvažování radikalismu mladých, rutiny lidí středního věku a pošetilosti, sem tam obohacené střípkem moudrosti starých lidí. Ti lidé tak trpí, jsou tak vystrašení, nejistí. A tak za klávesnicí mordují černochy, cigány a machometány po milionech. Moderní společnost stále selhává v účetnictví. Neumí připsat náklady a hlavně přinutit platit znečišťovatele ovzduší, ty, kdo nadměrnými náklady ničí silnice, zamořují okolí hlukem atd. A stejně tak to neumí spočítat těm, kdo nechají své staroušky strádat.
11. 06. 2012 | 21:47

Dagmar napsal(a):

gaia

Jistě, koukám a vidím. Nerozumíte žertu. No co dělat. V mapě odpověď proč, nenajdu :-)
11. 06. 2012 | 21:47

Dagmar napsal(a):

Gordon

Nemyslím, že s tím věkem máte pravdu. Vím alespoň o jedné výjimce :-) Ale jinak, když myslíte, že je to tak jednoduché. Proč ne.
11. 06. 2012 | 21:50

zdenekbrom napsal(a):

Pepa Řepa:

Tak a teď je to kompletní. Mohu jít klidně spát :)
11. 06. 2012 | 21:51

zdenekbrom napsal(a):

anti-stejskal:

Safra, nemůžu. Zapomněl jsem.

Křesťanství je jedno z jmen tradice.
11. 06. 2012 | 21:52

Baba napsal(a):

A dokonce ani nenutí bubnovat.
11. 06. 2012 | 21:58

gaia napsal(a):

Pepa Řepa

příroda nám dává odpověď na všechny otázky, stačí kouknout, jak to chodí v přírodě a je to vyřešené. Sociobiologie se jmenuje ten vědní obor.

Takže příčinou toho, že jsou ti černoušci tak zlí je to, že tam je patriarchální společnost a že je jich tam moc. A že jsou založením teritoriální masožravci, ale masa okolo je velmi málo.
11. 06. 2012 | 22:00

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem několik příspěvků, které neměly nic společného se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
11. 06. 2012 | 22:02

český maloměšťák napsal(a):

Luba
Jako vždy /až na výjimky :)/ přínosný komentář.
Mimochodem s tím strakapoudem...(jiný blog tuším že) - to jsem tedy zase ušetřil nejméně třicet korun. :))
11. 06. 2012 | 22:06

Luba napsal(a):

Koukejme se,
heleďme se: Novej u patníku!

Gordon Setr ...

Černej s hnědým pálením ... to určitě nebude rasista.
Rasa von nerad :)

Hlodavec lesní, hlodavec kostí ... hmmm.
"Nejlepším přítelem člověka je kniha", říkají někteří pejskaři.
11. 06. 2012 | 22:08

Luba napsal(a):

Óóóóó,
bylo mi ctí, maloměstský pane!

Jsem poděšen :)

P.S.: Zvířátka já rád. Byl jsem úplně nadšen z posledního blogu pana dr. Honzáka o Těsnohlídkovi (má výročí), a tak jsem se inspiroval liškou Bystronožkou/Bystrouškou.
11. 06. 2012 | 22:14

Pepa Řepa napsal(a):

Brom
smazal bych všechno.
Modla politické korektnosti si to přebere.
11. 06. 2012 | 22:17

Tužka napsal(a):

Tužka napíše pro Gaia,....až potkáte psa Čau-Čau, vyšlechtěného v Číně, dobře si ho prohlédněte,....má černou kůži, ale, dokonce i vnitřek tlamy a černý jazyk. Jakou teorii uplatníte teď na ty barvy. Nebo, jsou hlubinné oceánské ryby, které mají bílou kůži a černé maso,....ale tady se to dobře vysvětlit dá podle fyzikálních zákonů. Ty barvné teorie bych já nechala napokoji, protože vždycky najdete vyjímku. I lidi s bílou kůží bez pigmentu a červenýma očima,....příroda dokáže dělat divy i divočinu a genetický kotlík se pořád plní dalšími generacemi a kolem má tolik technických vymožeností, záření a chemie, že za pár stovek let může být náš dnešní vzhled jen starým endemitem. Tužka.
11. 06. 2012 | 22:58

honolulu napsal(a):

Veverko jste hlupak ! Dokazte cinem vase kecani a jedte na nejakou dobu bydlet na Commissioner Str. do JHB. To nemusi byt ani Hillbrow.

Pane Pepa Repa, vystihl jste to nadherne ! (19:09)

Jezis Maria, LUBO Ty JEDACU ! Jsem modrooky beloch s hrivou platiny a zlata. S nejcisci pleti belocha opalujiciho se do zlata. Nikdy jsem hnedy nebyl ! V jihoafricke rasove klasifikaci jsem byl klasifikovan LILI WHITE. Farmari na dovolene v Durbanu mi nabyzeli penize, kdyz nekomu z jejich rodiny udelam dite. Kaletky a cernosky se nabyzely ve velkem mnozstvi, protoze i mezi nimi bylo rasove ohodnocovami a kazdy chtel byt bily ci met potomka s bilou krvi. Cernosi jsou na tyto veci DALEKO CITLIVEJSI nez belosi.

Komousi, vsechny Vase reci SMRDI na dalku jako Husakovo Rude Pravo. Kvuli ultra hnupum jako jste vy, cesky narod jednou zahyne.
Zadne vykoristovani v JAR nebylo ! ! ! Pracovalo se tvrde. Vice nez v USA, ale autority byly spravedlive.
Moje auta byly Valiant, Mercedes, Manta..

V praci jsem dostal terenniho Datsuna a terenniho Forda.
Vyfasoval jsem letadlo Cessna Skymaster.
Za komousu jsem nemel ani na KOLO.

V te dobe meli cernosi u nas 6 x vetsi prijem nez vy za Husaka.
To vypocitali cesti inzenyri na Braamfonteine. B.J. Vorster byl zazracny genius. Vzbuzoval OBROVSKOU ZARLIVOST, kolem sveta.
Milliony cernochu chteli zit v nasich mestech a Vorster to nedovolil. Jihoafricka bila mesta byla prepych.
Marine Parade (ulice) v Durbanu, nebo Kalakaua v Honolulu byla uplne stejna.

Ted jsou zivocichove v PRD..LI ! Preji jim to od srdce !
Ten jejich socialni experiment proti zakonum prirody stal zivoty 40 000 belochu mezi lety 1975 - 2010 a milion cernochu.

M.V. (21:17)
Kam ta evropska "elita" asi utece, kdyz odepsala svoje vlastni zeme. Az se bude strilet po ulicich jako na Hillbrow, tak budou umirat lide vsichni stejne at je to Veverka nebo Honolulu, Cochtan nebo pani Silvie atd. I ten cvok Tencokyda/Slapka dostane kulku ve jmenu rasove valky. (Me nedostanou ! Jsem Zatopek v utikani.)
Cesi neverte utopistickym pravdolakarum ! Pamatujte na Hillbrow !

Nedovolte, aby Brusel rozhodoval o tom s kym budete zit.
11. 06. 2012 | 23:01

český maloměšťák napsal(a):

http://en.wikipedia.org/wiki/Crime_in_South_Africa#Murder

"....Crime against commercial White (European) farmers continues to be a major problem in the country.
Since apartheid rule ended in 1994 and Nelson Mandela and the ANC were voted into government, over 3000 white farmers have been murdered on their farms....."

"...Crime is a prominent issue in South Africa. South Africa has an extraordinarily high rate of murders, assaults, rapes (adult, child and infant), and other crimes compared to most countries. Most emigrants from South Africa state that crime was a big factor in their decision to leave..."

http://en.wikipedia.org/wiki/South_African_farm_attacks

"....In March 2010, at a rally on a university campus, president of the African National Congress Youth League Julius Malema sang the lyrics "shoot the boer" (Dubul' ibhunu – "Boer" is the Afrikaans word for "farmer", but is also used as a derogatory term for Afrikaners). His singing was compared to similar chants by deceased Youth League leader Peter Mokaba in the early 1990s, "kill the boer",.] which had previously been defined as hate speech by the South African Human Rights Commission. Recently, Julius Malema was summoned for the criminal offence of hate speech by Solidarity and Afriforum in the Southern Gauteng High Court in Johannesburg to explain his actions.On 16 May 2011 the judge in the case ruled that the use of the phrase was incitement to murder. In 2011 Afriforum youth and the Transvaal Agricultural Union (TAU SA) brought an application forward against ANC youth league leader Julius Malema at the equality court over his singing of the song. Afriforum argued that “Boer” referred either to Afrikaners or farmers and that Malema was a public and influential leader, openly singing lyrics that incited violence towards an ethnic group, which constituted hate speech. TAU said, that it was not about the intent but how the message was perceived by the targeted group or the group that felt targeted. ANC lawyers argued that the contentious lyrics were taken completely out of context and that he word "ibhunu" or even “boer” did not refer to Afrikaners, but to the system of apartheid. Expert witnesses stated that the chant, the words, could spur to violence, especially marginalised people.On 12 September 2011, Judge Lamont ruled that the singing of the words shoot the boer amounts to hate speech. He also declared the singing of the song in any capacity to be illegal stating that he finds no possible justifications for singing the song. The ANC has announced that they will appeal the ruling ..."
11. 06. 2012 | 23:50

honolulu napsal(a):

Co se stalo, ze pises pro zmenu pravdu Tencokydo/slapko/malomestaku ? (23:50)
To Te trapi svedomi, nebo citis zmenu politickeho klimatu ?

Cerni maji mnoho pisnicek ve kterych se dovolavaji vyvrazdeni belochu. Kdyby to bylo obracene a beloch zpival vyvrazdit nekoho jineho, tak by byl mezinarodni pruser.

A vubec proc to pises anglicky, kdyz nejsi na bloqu pani Sian Macleod ? Nekteri Cesi neznaji anglictinu, tak jim to ted napis Cesky ! ! !
Ale je to Tvuj prvni hodnotny clanek. Asi mas novou medicinu.
12. 06. 2012 | 00:12

Petr napsal(a):

Autor zcela zkresluje situaci ohledne postaveni p. Malemy. P. Malema jiz kvuli svym radikalnim nazorum vyznamnym politikem neni, nejprve mu bylo clenstvi ve vladni strane ANC pozastaveno a pote byl ze strany vyloucen.
Situace je tedy presne opacna, nez jak se ji snazi p. Kuras vylicit - jihoafricka demokracie se ukazala schopna efektivne se zbavit radikalniho populisty zahravajiciho si s rasistickou kartou.
12. 06. 2012 | 00:21

moby dick napsal(a):

multikulturalismus znamená kulturní rozmanitost, to, čeho se děsím je pravý opak... a radši Pavlicu než Landu, nemám rád lidi co se neumí usmát
12. 06. 2012 | 00:40

Emissary napsal(a):

Skvělé, pane Kurasi

Podařilo se Vám vyprodukovat pěknou diskusi. Pan Stejskal jen nesměle zakašlal svou obligatorně standardní větu.

Český maloměšťák zas standardně vymýšlí klasické opičárny. Master Luba bude sofistikovaně kecat, až jednou okydá sám sebe, ve stylu č.m. Taková Dagmar i ostatní zbytečně uvažují nad historii osídlení planety a kontinentů, nikdo exaktn nevidí na statisíce let.

Takže diskuse pěkná, ale celkem zbytečná. Nemá totiž v dnešní situaci, jak říká honolulu, cenu se zabývat teoriemi a historiemi rasizmu. Má cenu se zabývat minulosti vývoje lidského druhu bez ohledu na barvu pleti, přítomnosti z toho plynoucí a návazně budoucnosti z toho zákonitě vzešlou. A řeknu Vám všem, bude pro příští generaci velmi nelichotivá, tvrdá a mnohdy ničivá. Samozřejmě to někdo vytvořil, za to někdo může. Je jasné, že socialista a předtím komunista. Tato hnusná, odporná ideologie se line moderní dobou jako vřed na svědomí lidstva. A nebude mít pokoje, dokud se lidstvo nevrátí tam, odkud po mnoha tisíciletích vzešlo z éry lovců a sběračů. A socialista jako mnohno z mnoha je tak tupý, že ten posun v mnoha tisíc let nebude ani schopen pozorovat. Je to jeho přirozená forma, z které může expandovat dalších sto tisíc let, aby se vrátil opět do počátku své existence. A bude to dělat, dokud bude existovat jeho kolébka života – vesmír. Nikdy nebude uvažovat nad nekonečně fascinující rozmanitosti a divotvorně gigantickou regeneraci, to přece on neumí, umí jen čerpat, dokud všechno nevyčerpá v zahalujícím zdůvodněním svých vlastních nepodložených potřeb.

Zdeněk Brom marně upozorňuje – pamatuj! Neuvědomuje si ovšem, že socialista a veškeré zlo, jenž z něho vzešlo, žádnou paměti nedisponuje, natož geneticky historickou. A jestli ano, pak jen tou zápornou.
12. 06. 2012 | 01:05

Go napsal(a):

A bili se mezi sebou sekaji. NATO nesnasi Rusy, tuduiz Rusove nemiluji NATo a Ukajinu, Chorvati se tahaji se Srby, Cernohorci si hraji na svem pisecku aBosnaci mohamedani a Kosovsti vrahove si libuji. Co to ty penize delaji za binec ? US vladni byznys je desivy, jim jde jenom o zisk a maji k tomu na pomoc zbrojare (ci vlastne opacne), farmacetury a podobne. No a to vse si pekne opecovavaji ty superbanky. Jak to dopadne za 30 let s bilymi je jim jedno. Dalsi solidnejsi cast bilych - Zide v Izraeli jsou zase popichovani lotrama z cirkve svate a ruznymi radoby nacky. Ach jo. Lide bdete, neblbnete. Rekl jakysi klasik.
12. 06. 2012 | 01:32

honolulu napsal(a):

Ono je to vsechno daleko jednodussi v budoucnosti.
Toto se bude dit ! ! ! !
Bud vy Cesi udrzite narodni kompaktnost, nebo budete vrazdeni po tisicich a budete na Stalina a Hitlera vzpominat jako na dva ministranty.

Vy, kteri jste krizenci a nepatrite rasove nikam, mate jedinou moznost prezit pouze v bile civilizaci. Zadna jina vas neprijme.

Kaleti (misenci) byli tak systematicky vrazdeni od cernochu, ze utikali hromadne do blizkosti Cape Townu, kde na oplatku vrazdili cernochy, kteri se jim nachomejtli pod rukou.

Indove a Pakistanci byli vrazdeni od Zulu v Natalu, kdykoliv prekrocili hranicni reku.

Na svete prislusnost ke skupine ci rase je vase indetifikace a ochrana. Aby jste ji meli, tak musite mit stat nebo kmen ! ! !
Budete-li ajntopf vseho mozneho, tak nebudete uznavani a respektovani.

V apartheidu byl zakonem zakazany sex mezi cernymi a bilymi i pro perverzni praseckare, kteri na to meli chut.
Ten zakaz byl kvuli pozdejsim detem z tohoto vztahu, ktere nechteli ani belosi ani cernosi.

Upozornuji vas na skutecnost, ze cernosi maji vyvinutou kmenovou a rasovou CONSCIENCES daleko vice a silneji nez mate vy.

O Americe se rika, ze je tavici kotel vsech ras. Ano, to je oficialni politika, ale skutecnost je rasova polarizace. Lide drzi vzajemny odstup a tim neprichazi ke kulturnim TRENICIM a zivot je mirovejsi.
Cesi, stujte pri sobe ! Jinak neprezijete !

Nejsem zemedelec a nerozumim tomu. Nevim proc ta nejbohatsi farma v Africe prestane do dvou let rodit a existovat, kdyz ji dostanou do rukou cernosi, zatim co v rukou bilych zemedelcu rodi 3 x do roka. Co ti zivocichove budou zrat az nebude co ? ? ?

Nejpitomejsi veta na tomto bloqu byla : "ze cernosi maji vyhlidky slusne", (16:54). Ukazte mi jednu jedinou africkou zem ktera funguje. FRAZE zvanite vy tluc-hubo !

Pane Gerd (21:07) jsem rad, ze rozumite dejinam zeme o ktere se bavime. Vami zminene kmeny prisli pozdej na jih nez Boerove, proste proto, ze jim to Krovaci (puvodni obyvatele) nedovolili.
Krovaci dodnes ziji a vzdy byli nejlepsimi stopari, ktere nase policie a armada mela. S obrovskou rozkosi lovili cernochy (Bantu) bez ohledu na kmenou prislusnost. Velka NENAVIST mezi kmeny mi dela radost.
Krovaci ziji na Kala-hari, (jihozapad Botwany).
Znaji vsechny jedy prirody. Jsou nejlepsi stopari a lovci na svete, ale dalekohled v nich vyvolava paniku a zdeseni, (doba kamena.
Jeste vam napisi seznam kmenu pro pristi udalosti.
(Omluvte gramatiku, nepamatuji si pravidla !)
12. 06. 2012 | 04:11

honolulu napsal(a):

Pro pristi udalosti. Kmeny na jih od Limpopa pouze, ty dulezite a hlavni v JAR.

Venda, Eastern Sotho, Northern Sotho (Pedi), Tswana, Swazi,
Ndebele, (Neplette si je s Matabele Ndebele nad Limpopem), Zulu, Southern Sotho, Pondo, Xhoza, (Mandela je z kmene Xhoza.) a Fingo.

Kmeny v Jihozapadni Africe drive nemecke kolonii. Dnes Namibia.

Hottentot, Herero, Bergdama, Ovambo, Kuanyama a Bushman (Krovaci). Ti vsak nejvice ziji v jizni Angole a zap. Botwane.

Kmeny v Rhodesii jsou hlavni pouze 3.

Shangan na severu zeme a Matabele Ndebele na jihu zeme, (ritualni kanibalove). Shona na vychode zeme. (President opicak Mugabe je Shona)

Ian Smith prime minister of Rhodesia, beloch farmar. Vyborny clovek, byl narozen blizko mesta GWELO na farme ze skotskych predku. Zemrel ve veku 88 let (20.11.2007) v Cape Townu. Za valky bojoval s Anglicany proti Nemcum jako pilot a byl sestrelen. Byl nositelem vysokych vyznamenani. Mel rad zemedelstvi.
Zeme pro kterou bojoval ho znicila.

Zazracny B.J. Vorster, byl narozen v UITENHAGE take na farme, ktera pestovale ovce. T.j. asi 35 km na severozapad od mesta Port Elizabeth. Zemrel take v Cape Townu ve veku 68 let (10.9. 1983.) na podlomene zdravi z anglickeho koncentraku. Odmital bojovat pro Anglicany - malem zemrel hladem. Vorster byl starsi o 4 roky nez Smith.
V roce 1976 Vorster zradil Smitha na obrovsky natlak Henryho Kissingera. Vorster plakal a armada se mu rozlozila. Smith ho prijel utesovat do Pretorie.
Ve Smithove armade v Rhodesii, bojovali nejen cernosi, ale i Slovaci a Americane. Ve Vorstrove armade byl Cech velitelem slavneho regimentu v hodnosti generala. Utekl do Brazilie s dustojniky portugalske kolonialni armady.

Byla to bohata a nadherna zeme. Ten strasny osud si nezaslouzila.

V pripade budouci valky, bude-li mit nekdo zajem o jmena dalsich kmenu (Angola, Mosambique ci Zambie.) Staci se zeptat.
Nick honolulu si pamatuje vsechny opicaky, kteri ho honili v bushi a chteli ho sezrat. Ano, panove naucili me utikat jako Zatopka.
(Zazraky Afriky budou zajimat devcata. Az k tomu bude prilezitost na jinem bloqu, tak vam je napisi.)
12. 06. 2012 | 05:28

Gerd napsal(a):

Pane Honolulu,
jak zachází černoští obyvatelé s Indy? Píšete, že Zulu je vraždí. Jsou také sílem násilí?
V Namibii si po odloučení ponechali bílou menšinu ve vládních funkcích, aby jim pomohla zemi dále rozvíjet. Platí to ještě?
12. 06. 2012 | 06:00

Ládik!!! napsal(a):

Já tam byl měsíc a už tam z rasových důvodů nikdy nepojedu. Byl bych blázen. Škoda - bylo tam krásně (v Sun City, Pilanesbergu, Sandtonu). A nemám ani ke komu. Příbuzný, který z JARu utekl k nám, říká: "Ani v nejdivočejším snu jsem si nepředstavoval, že jednou skončím v Československu". A to za komanče sem občas přijel, jenže byl vždy do 24h vyhoštěn, protože byl z JARu (neměli jsme "diplomatické styky").
12. 06. 2012 | 06:05

Ládik!!! napsal(a):

honolulu -
hodně Portugalců prý v poslední době přesídluje do Angoly. Je to pravda?
12. 06. 2012 | 06:08

Občan napsal(a):

Tak 40 000 z 1 500 000 bílých farmářů. Hmmm...
A kampak se podělo těch 1,5 milionu? Vrátili se do Holandska? No, to tam z nich musí být domácí farmářstvo "nadšené".
Že by se stali nádeníky u černých farmářů, o tom dost pochybuji. Ale něčím se živit musejí, že... Takže nádeničí u těch zbylých bílých farmářů spolu s černochy?

Mimochodem - černí ty Bůry před 300 lety do SVÉ země pozvali? Vzdali se SVÉ půdy a přírodního bohatství v jejich prospěch? Sami se dobrovolně uchýlili do bantustanů a zavedli apartheid?
Protože pokud ne, těžko se černým divit, že bílým dávají sežrat to, co sami museli zakoušet po mnoho generací. Až se navzájem "vydovádějí", nastoupí pragmatismus a ono si to sedne.
12. 06. 2012 | 06:34

Pod bičem otrokáře napsal(a):

Škoda starého a prohnilého kolonialismu !Černoušci dostali "svobodu" a hned si začali vzájemně otloukat své pysky !
Zlý bílý muž jim vystavěl železnice ,učil je chodit do školy a seznamoval je
s výdobitky moderní civilizace.Ty obzvlášťe vzdělavatelné vozil kolonialista do Evropy a tam jim poskytoval dokonce i univerzitní vzdělánvání .(Belgie,Francie..).
Pak si nějaký blb vzpoměl ,že je to vše nehumánní ba zavrženihodné,
(předchůdci dnešních zelených extrémistů a multikulty zhovadilců).
No a odtěchto časů nejvíce konfliktů ve třetím světě, probíhá po "úspěšném" odstranění kolonializmu ..!
12. 06. 2012 | 06:41

Občan napsal(a):

To Gerd:

Za apartheidu byli Indové spolu se židy, Araby, Číňany a dalšími zařazeni mezi "barevné" - tedy mezi občany 2. kategorie. Takže měli omezena některá občanská práva, ale směli se mezirasově mísit. Pořád ale byli OBČANY.

Na rozdíl od nich černí vůbec NEBYLI občany JAR. Byli "občany" bantustanů a pokud chtěli vystrčit nos z lágru, museli mít "pas". Jejich postavení bylo identické s postavením "občanů" židovských ghett za WWII.
12. 06. 2012 | 06:43

Ládik!!! napsal(a):

Občane, Zulu zakládali svůj vlastní stát (snad království) někdy na rozhraní 18. a 19. století (Shaka, severovýchod JAR). Bílí osadníci už dávno byli na jihu (2 století) a expandovali na sever, Zuluové na jih. Mezi nimi byly rozptýlené hnědé křovácké kmeny (ne černoši)... Není to tak jednoduché, jak píšete.
12. 06. 2012 | 07:05

Ládik!!! napsal(a):

Občane,
bílí při svém příjezdu nenarazili na černochy. Nebyla to černošská země.
12. 06. 2012 | 07:07

Občan napsal(a):

Ládiku!!!,
když už čerpáte z wiki, tak aspoň čtěte pořádně, nevytrhujte z kontextu a nepřekrucujte.
Na jihu Afriky pochopitelně bylo v době příchodu Holanďanů pěkně černo, byť všelijak promíchané. Například v Zimbabwe žijí Bantuové prokazatelně již od 9. století n.l.
12. 06. 2012 | 07:25

Pepa Řepa napsal(a):

zdenekbrom
učitelskej, nemáme ve třídě někoho kdo má oko ostříží a rád maže tabuli?
Rozený editor, dotáhne to daleko, jednou smaže i citát od cimrmanů.
-------------------
Honolulu, zvaný lulu
S Vámi je potíž. Někdy jdete za hranu mého vkusu, já měl oblíbence swahilce z Ugandy, v barvě kůže to nevidím.
To ale neznamená, že bych miloval swahilce "en bloc", poznal jsem jich tak deset.
Ale mě nikdo nevyhnal z baráku, jednou bolševik, podruhé Zulu. Možná bych pak zatrpkl na všechny a nikdo by se nemohl divit.
Mně je swahilec Sa'id, černější než černá, bližší než zdejší rudí lesní hlodavci a jedenáctka hovorků.
Vůbec, mám raději černou, než rudou. Raději depešák, než alexandrovec.

Na jihu je to -zřejmě-obdobné jako v Maghribu.
Kmenová příslušnost nadevše!
Aktivisté jako Sshanaáh přesvědčují, že tomu není a místní vypatlanci, zvyklí na odříkání jednoduchých manter z Vumlu, přikyvují, neb si představují kmenovou strukturu jako banú s patriarcho ve stanu.
Neuvědomují si, že kmenová příslušnost 21.století je spíše podobná mafiánské struktuře, jenže postavená na původu, na etnicitě do které patří i adoptovaní, či tolerovaní.
A tak se jde za tím svým na úřadě, který Vás pošle-coby soukmenovce- za dalším "našincem".A už to jede jako po másle.

Nad tím, je příslušnost náboženská,sunita proti šíia, oba proti pejzatci, či křesťanovi. Do toho animisté.

Pak příslušnost etnická, ba přímo rasová. O té je článek. Proč psát víc?

Loayalita ke státu je tou poslední v řadě.
Kmenová území, tradiční državy se nekryjí s hranicí států.
----------------------
Nicméně to, co píšete znervozńuje místní wumlíky, korektníky a hujery, kteří hledají záminku, jak se Vás zbavit, či Vás v diskusi označit za fašistu, což -podle mne-nejste.

Proč?
Narušujete jejich vidění světa, jejich přiblblé mantry o kolonialismu, dědičné vině, takové osobní zážitky z místa činu je popuzují, znejis´tují, museli by své názory revidovat, připustit i kulturní a civilizační přínos Burů, protože svět je mnohem složitější a s dělením na "pravouny a Levouny" či "kolonialisty a porobené" v jiných částech světa nevystačíte.

Ač ne se vším, co píšete souhlasím, jedna věc je na Vás obdivuhodná.
Vaše živočišnost je typu McMurphyho, nenecháte se otrávit, znechutit, není z Vás cítit zakyslost místních frustrátů, kteří remcají při internetovém sypání holubům, chválí jeden druhého, protože bez smečky a ideologických manter nedokážou žít.

Vy si -stejně jako otec Kuráš-užíváte života plnými doušky.
A to místní frustráty, flusstráty a substráty děsně se.e!!!!!!
Rušíte jejich kruhy.

Tož asi tak, milý Lulu z honolulu.
12. 06. 2012 | 07:29

scallop napsal(a):

Dagmar

Na odpoved jsem se musel vyspat :-)

Doba, kde se lide zacali sirit z Afriky samozrejme hraje roli. Ale lide (homo sapiens) migrovali z Afriky v nekolika vlnach a ty skupiny meli ruznou barvu kuze. Z jedne z nejstarsich migracnich vln (cca pred 40 tisici lety) jsou dnesni australsti aboroginci a lide z vnitrozemi Papuy. Tihle Papuanci jsou cerni jak bota. Obyvatele Evropy a Asie prisli pozdeji - stridajici se doby ledove severneji zijici populace nejstarsich migrantu (ilegalnich ??) vyhubily. Chci rici, ze dnesni Evropane jsou z pozdejsi migracni vlny, ktera byla svetlejsi.

Zaver: z Afriky se sirili lide do sveta v nekolika vlnach a barvu kuze meli ruznou. Beru to spis jako nahodu. Myslim, ze i v samotne Africe byla vetsinova barva kuze pred par tisici lety (tj. pred expanzi Bantuu) svetlejsi.
12. 06. 2012 | 07:35

Pepa Řepa napsal(a):

Ládik!!
Občan ví svý.
V Izraeli se nesmí mluvit hebrejsky a v JAR by bylo-pod vedením křováků- high-tech společnost. Už by byli na Marsu.

Říkal politruk na Vumlu. Za chvíli přihopká hlodavec s jedenáctkou hovorků.
:-)) Maloměšťák to dorazí.

Politický korektník k tomu dodá všemocnou Gaussovu křivku, které popře jakoukoliv genetiku,přidá dědičnou vinu bílého muže a máme jasno.
Honolulu a Vy máte šedý zákal, určitě jste tam nebyl, wikyBedie to vidí jinak.
:-))

Že vy jste fašizoidní obdivovatel Adolfa Hitlera.
12. 06. 2012 | 07:42

scallop napsal(a):

Pepa Repa

"V Evropě? .....přece ochrana a pozitivní diskriminace menšin!"

Skoda, ze Vas ve skole nenaucili cist. A pak, ze uroven vzdelani upada az po revoluci.

Pres JAR a farmareni jsem zhruba stejny odbornik jako zdenek brom.
Honolulu

Mate recht, co se tyce JAR jsem ignorant. Takze muj pozitivni nazor na Vorstera je nazor hlupaka. Vracim se tedy - pod vlivem moudreho Pepy Repy - k vetsinovemu nazoru, ze Vortser byl zlocinny rasista.
Zdenek Brom

To jsem chtel rici - dnesni kriminalita v JAR se od minulosti moc nelisi, jenze driv byla omezena za cernosska ghetta, tj. nebyla videt.
12. 06. 2012 | 07:46

Pepa Řepa napsal(a):

To jsem chtel rici - dnesni kriminalita v JAR se od minulosti moc nelisi, jenze driv byla omezena za cernosska ghetta, tj. nebyla videt.
--------------
A sakra!
Kdo ji páchal, když tam bílý kolonialista nevkročil?
Že by dróny?
:-)

Ale jinak OK. Proč se starat o Bura, když Tymošenkovou chytly plotýnky a někde v čínském vnitrozemí zabásli dizika, o kterém ještě včera nikdo neměl tušení.
12. 06. 2012 | 07:55

Ládik!!! napsal(a):

občane,
zajeď si tam, nasrals mě.
12. 06. 2012 | 08:09

scallop napsal(a):

Dagmar

Tohle by me zajimalo - ochrani cerna kuze opravdu lepe pred sluncem ? Tj. vydrzi cernosi na slunci dele bez spaleni (nebo to treba dlouhodobeji lepe snaseji) ? Ja nemam pocit, ze takovy lekarsky zaver existuje. Ale treba jen nemam nacteno.
12. 06. 2012 | 08:19

Pepa Řepa napsal(a):

Ládik!!!
To říkám Občanovi pořád. Zajeď si tam.
Ale to by musel s Paroubkem a paní Pepou, které protáhli po Syrii jako medvědy na špagátě a hned bylo jasno.
Bakala ho tam nevezme i když tam má jeden ze svých luxusních domů s ochrankou i služebnictvem. To by se musel Občan zúčastnit cyklistického závodu v okolí Cape Town.

A vůbec. Jděte Vy a honolulu pryč.
My takové věci nechceme slyšet.
Ne,ne,ne!!!!
12. 06. 2012 | 08:21

Občan napsal(a):

Copak, Ládiku!!!? Šlápl jsem Vám do schémátka?
Njn, se stane; holt nahlížím věci trošku v souvislostech, v příčinách a následcích. Zkuste to taky, je to docela fajn :o))
12. 06. 2012 | 08:33

Ládik!!! napsal(a):

Pepo,
cyklistu jsem tam viděl za celý měsíc jednoho. Na hrázi Hartbeespoortdam - tam nejsou volně lvi, v blízkosti je jen hadí farma. Tedy vypadal jako cyklista, měl kolco opřené o zábradlí. Možná ho prodával - ale byl v cyklistických hadrech. Cyklistiku bych mu nedoporučoval. To raději běh z Pietermaritzburgu do Durbanu, to běží víc lidí pokupě a nebojí se. Ale musí až ve 2013, běží se v únoru.
12. 06. 2012 | 08:40

Ládik!!! napsal(a):

Občane,
nečtu to z wiki, pleteš si mě s Bédou. Pokud čtu o JARu z historie, tak z jejich knihy, koupené v Cascades v recepci http://www.sun-city-south-africa.com/cascades-hotel Bodni se lavorem.
12. 06. 2012 | 08:47

Pepa Řepa napsal(a):

Ládik!!
s cyklistikou jsem na tom taky tak. Nicméně se tam jezdí každý rok jumbo cyklistický mezinárodní závod. V pátek se optám na tenise spoluhráče kde to je a dám vědět.
12. 06. 2012 | 08:51

Ládik!!! napsal(a):

Občane,
zajdi si do Soweta a potom tady dej k dobru nějakou historku. Já Soweto fotil jenom z letadla - když letíš z JNB do Cape Townu, máš ho v zatáčce jak na dlani. Potom letíš přímo nad Big Hole - z té výšky ji krásně vidíš. Zkus to vygůglit.
12. 06. 2012 | 09:17

stejskal napsal(a):

Já snad ani zrovna nekašlu, natožpak nesměle, pane Emissary.

Oznámil jsem toliko odstranění několika hrubě urážlivých příspěvků (ten první označoval část debatujících, kteří teze blogu podpořili, jako "debily", další na něj reagovali obdobně).

K blogu samotnému nemám, co bych dodal, je podle mne výstižný (a necítím narozdíl od jiných potřebu vyjádřit se ke všemu). Debata je taková standardně očekavátelná. Mnohým v ní jde jen o to urazit či zesměšnit člověka, který má jiný pohled na věc (nebo si to o něm aspoň myslíme). Celé řadě dalších se pak za těchto okolností moc debatovat nechce.

Hezký den Vám i ostatním.

Libor Stejskal
12. 06. 2012 | 09:25

babočka napsal(a):

Nic nebrání bílým aby se množili jako barevní.Budoucnost České republiky je v Cigánech. Odchodem doktorů do zahraničí budou choulostiví bílí Češi postupně vymírat a odolní Cigáni budou nuceni pracovat aby se uživili.
12. 06. 2012 | 09:26

český maloměšťák napsal(a):

Občan
Ládík se vypařil i z nějaké jiné debaty - poté co jsem mu dal odkaz na práci vědců - kteří mj. na základě genetických výzkumů jeho teorie vyčtené z turistických příruček vy vracejí :

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2947357/?tool=pmcentrez

The Genetic Structure and History of Africans and African Americans

Sarah A. Tishkoff,1,2* Floyd A. Reed,1†‡ Françoise R. Friedlaender,3‡ Christopher Ehret,4 Alessia Ranciaro,1,2,5§ Alain Froment,6§ Jibril B. Hirbo,1,2 Agnes A. Awomoyi,1? Jean-Marie Bodo,7 Ogobara Doumbo,8 Muntaser Ibrahim,9 Abdalla T. Juma,9 Maritha J. Kotze,10 Godfrey Lema,11 Jason H. Moore,12 Holly Mortensen,1¶ Thomas B. Nyambo,11 Sabah A. Omar,13 Kweli Powell,1# Gideon S. Pretorius,14 Michael W. Smith,15 Mahamadou A. Thera,8 Charles Wambebe,16 James L. Weber,17 and Scott M. Williams18
1 Department of Biology, University of Maryland, College Park, MD 20742, USA.
2 Departments of Genetics and Biology, University of Pennsylvania, Philadelphia, PA 19104, USA.
3 Independent researcher, Sharon, CT 06069, USA.
4 Department of History, University of California, Los Angeles, CA 90095, USA.
5 Dipartimento di Biologia ed Evoluzione, Universitá di Ferrara, 44100 Ferrara, Italy.
6 UMR 208, IRD-MNHN, Musée de l'Homme, 75116 Paris, France.
7 Ministere de la Recherche Scientifique et de l'Innovation, BP 1457, Yaoundé, Cameroon.
8 Malaria Research and Training Center, University of Bamako, Bamako, Mali.
9 Department of Molecular Biology, Institute of Endemic Diseases, University of Khartoum, 15-13 Khartoum, Sudan.
10 Department of Pathology, Faculty of Health Sciences, University of Stellenbosch, Tygerberg 7505, South Africa.
11 Department of Biochemistry, Muhimbili University of Health and Allied Sciences, Dar es Salaam, Tanzania.
12 Departments of Genetics and Community and Family Medicine, Dartmouth Medical School, Lebanon, NH 03756, USA.
13 Kenya Medical Research Institute, Center for Biotechnology Research and Development, 54840-00200 Nairobi, Kenya.
14 Division of Human Genetics, Faculty of Health Sciences, University of Stellenbosch, Tygerberg 7505, South Africa.
15 Laboratory of Genomic Diversity, National Cancer Institute, Frederick, MD 21702, USA.
16 International Biomedical Research in Africa, Abuja, Nigeria.
17 Marshfield Clinic Research Foundation, Marshfield, WI 54449, USA.
18 Department of Molecular Physiology and Biophysics, Center for Human Genetics Research, Vanderbilt University, Nashville, TN 37232, USA.

"....Our results indicate distinct East African Bantu migration into southern Africa and are consistent with linguistic and archeological evidence of East African Bantu migration from an area west of Lake Victoria (28) and the incorporation of Khoekhoe ancestry into several of the Southeast Bantu populations ~1500 to 1000 years ago (31)...."
Ale je to marné, je to marné...je to prostě marné. Podle Ládíka tam prostě v době osidlování bělochy žádní Bantu nebyli...
Někdy proto nemá cenu reagovat. Je to totiž pak tak, jako byste kopal jámu a házel při tom vykopanou hlínu dovnitř té jámy. Respektive někdo jiný - by tu hlínu zase házel zpátky.
Někdy je prostě lepší zalézt pod strom a nekopat nic.
12. 06. 2012 | 09:42

Občan napsal(a):

To č.m.:

Jj, já vím. Bylo to tam prostě liduprázdné ("křováci" jsou tak mrňaví, že je přehlédli) a navíc v podstatě poušť, kterou teprve Holanďané zúrodnili a zalidnili.
Což mi připomnělo jednu dost moderní zločinnou ideologii, která o kolonizovaných územích tvrdí totéž.

Máte recht. Jdu si koupit cigára a udělat kafe :o))
12. 06. 2012 | 09:46

český maloměšťák napsal(a):

Nebo si vemte třeba takového emisárka.../Emissary, of course/
To je ta hlína naházená zpátky do jámy.
/nic se nezměnilo - jen se ta hlína na chvíli ocitla na vzduchu/
:))

Luba
Zajímavý film. V podstatě potvrzuje i lulovy traktáty o kmenové soudržnosti (ten starý černoch a jeho synovec). Jenže takříkajíc z druhé - nelulovy strany.
Silná osobnost - typ té ženské. Moc silná.
Před ní by utek i lulu . Jak Zátopek.
12. 06. 2012 | 09:48

Občan napsal(a):

Ládiku!!!,
Soweto je zrovna jeden z lágrů, postavených pro černé polootroky. A vím o něm rozhodně víc než Vy, který jste si je vyfotil z letadla. Životní podmínky tam byly a dodnes jsou prakticky identické s nacistickými koncentračními tábory.
Následky apartheidu totiž nelze odstranit za půl generace. A apartheid byl FORMÁLNĚ zrušen teprve v r. 1994; ve společnosti a ekonomice však přežívá stále.
12. 06. 2012 | 09:50

Ládik!!! napsal(a):

Kydači,
když napíšeš "Bantuové" (t.j. milion ras a kmenů), je to podobné, jako např. "Slované". Já netvrdím, že např. Kašubové žili na Krymu před příchodem vikingů - což se mi snažíš vnutit na jihoafrickém příkladu. Jen tvrdím, že černoši (ty kmeny, co dnes vraždí v JARu bělochy) tam nebyly trvale usídleny před příchodem Evropanů. Přišly na území dnešních hranic JARu po příchodu bělochů na pobřeží i po jejich přechodu Karoo. Běž se bodnout lavorem společně s Občanem.
12. 06. 2012 | 10:02

wom napsal(a):

Souznění čtenáře s článkem se dalo čekat. Na čemž by nebylo nic špatného, nebýt to tímto způsobem.

Moje ubohá hlava nevidí souvislost mezi informací z úvahy plynoucí a závěry, které si z ní čecháčkovský čtenář vyvozuje. Nic o troskotání myšlenky multikulturní společnosti tam opravdu není. Je to pořád ten samý rasismus. Kdo na jaké straně stojí, je úplně jedno.

Mimochodem, jako společnost jsme minimálně ve třetím stádiu z výše uvedených. A rozhodně to není nic, na co by byl člověk hrdý. Celkem oprávněně si pak o nás člověk z vyspělé společnosti myslí své a strká nás do východní Evropy.
12. 06. 2012 | 10:04

Ládik!!! napsal(a):

Občane,
Soweto začli stavět ke konci 19.stol. (snad 1880-90) - to se ještě o žádném apartheidu nemluvilo.
12. 06. 2012 | 10:05

Ládik!!! napsal(a):

jo kydači,
"vypařil se z debaty" můžeš používat jen u sebe, protože:
1) píšu jen své jednověté názory
2) na debaty nemám čas
3) debatovat s tebou chtějí jen tobě rovní.
12. 06. 2012 | 10:26

Vodník Česílko napsal(a):

Docela mě překvapuje, že Benjamin Kuras, který je sám žid, se tak rozlítostňuje nad osudem Bůrú. Pokud to neví, tak Bůrové z velké většiny za druhé světové silně sympatizovali s nacistickým Německem, a o Židech si rozhodně nemysleli nic pěkného. A srovnávání situace v Jižní Africe s romskou minoritou u nás taky poněkud kulhá. Rozdíl je v tom, že v Africe jsou doma černoši, a bílí jsou ti, kteří tam přivandrovali odjinud. U nás je to obráceně - tady jsou doma Češi - a cikáni jsou ti, kteří se sem nasáčkovali, ačkoli je nikdo nezval.
12. 06. 2012 | 10:27

Občan napsal(a):

Ládiku!!!,
zase špatně.
Od okamžiku postavení prvního baráku (1886) se jednalo o zcela izolovaný lágr. Nejprve pro černé hornické nádeníky vyhnané z JEJICH půdy a od 30. let 20. století sloužilo jako klasické ghetto nacistického typu pro násilně "přesídlenou" černou populaci.
12. 06. 2012 | 10:37

Ládik!!! napsal(a):

Česílko -
Búrové si přiváželi černé otroky na práci odjinud, protože na území dnešního JAru jich tehdy moc nebylo.
Občane,
debatuj jen s kydačem (pokud jím nejsi sám). Baráky v Sowetu si černí stavěli sami - nebyl to žádný lágr postavený bělochy. Byla to dělnické kolonie, jako u nás na Ostravsku. Černoši nebyli zemědělci, jejich půda bylo loviště. Do Joburgu přišli pracovat do zlatých dolů.
12. 06. 2012 | 10:45

Zdeněk Brom napsal(a):

Občan:

Cituji: "Njn, se stane; holt nahlížím věci trošku v souvislostech, v příčinách a následcích. Zkuste to taky,..."

Tak v tomto případě pochybuji. Vaší argumentací - kdo zde byl dřív - celkem slušně nahráváte nacistickému Německu, které vlastně jen obsadilo území, kde byly germánské kmeny dřív než kmeny slovanské. A pozvali sem Germáné Slovany dobrovolně? Pokud ne, tak Slovani ven nebo jim dáme přes hubu.

V Sowetu byly podmínky jako v nacistickém lágru? Můžete být spokojen, teď už je to v celé JAR.

Docela se mi líbí vaše horování pro vládu JAR, která stavěla fotbalové stadiony a kousek od nich umírali lidé hlady.
12. 06. 2012 | 12:18

gaia napsal(a):

co ale tedy udělat s těmi černochy, aby neznásilňovali, to zde nenavrhl nikdo.
12. 06. 2012 | 12:47

vico napsal(a):

Jaký blog, taková debata. Stejskal napsal, že debata je "taková standardně očekávatelná" a proto mnoho diskutérů se sem bojí, aby od "nekorektníků" jednu také neslízli.

Lidé s jistými názory prostě generují "takovou standardně očekávatelnou" atmosféru.

Zvláště roztomilý je nick hono-lulu, který "nekorektníkům" už tradičně poskytuje tzv. medvědí pomoc. Mně se nejvíce líbila "perlička", kdy při obhajobě zlatých časů se pochlubil, že "v jihoafricke rasove klasifikaci byl klasifikován LILI WHITE".

Kdyby měl klasifikaci Anthracite black - tak to by byl naopak velkej průser ...tehdy. Teď možná zase naopak.

Ještě štěstí, že LILI white měli kam zdrhat - pohříchu do zemí, kde nesmyslně vládnou západní korektníci například do jedné velké země, která korektně odstranila před lety rasovou segregaci a kde je momentálně hlavou státu "soft black" Obama.
12. 06. 2012 | 12:52

Ota Veverka napsal(a):

Zdá se, že mi pan Stejskal smazal komentář. Možná, že po právu, ale stejně si za ním stojím. Začněme tedy jinak.
"Jihoafrická republika je opět rasistická. Jenomže dnes je tomu naopak: černoši persekvují, ekonomicky znevýhodňují a zabíjejí bělochy," píše pan Kuras a lehce uroní slzu nad rozplývajícím se snem o demokratickém „duhovém národě“, na který si v roce 1992 po skončení apartheidu potřásli rukou Nelson Mandela s Frederikem de Klerkem.
A já přemýšlím, jestli se autor zbláznil, anebo jestli je sám rasista, a spíš mi vychází to druhé. Dobrá, černoši persekvují, ekonomicky znevýhodňují a zabíjejí bělochy. Berou si nazpět to, co jim bylo ukradeno, svou vlastní zemi. Vracejí po troškách to, čeho se jim předtím dostávalo ve svrchované míře od bělochů. Po staletí byly národy Afriky systematicky zotročovány, znásilňovány a vyvražďovány. Jižní Afrika nebyla výjimkou.
Miliony lidí byly v Africe zotročeny a pobity bělochy. Tisíce a tisíce žen byly znásilněny bělochy. Nevím, kolik z toho připadá na dnešní Jihoafrickou republiku. Možná "jen" statisíce.
Ovšem pan Honolulu to odbyde: "Černoši měli šestkrát větší plat než Češi za komunistů". To bylo tak, když běloši obsadili jižní Afriku, okamžitě začali stavět domy v krásných ghettech pro místní obyvatele a dali jim šestkrát větší plat než měl průměrný občan ČSSR. Zkrátka, jihoafričtí černoši se měli vždycky jako prasata v žitě, a jak je to tedy možné, že se dnes chovají tak zhovadile. Odpověď nechť si každý dosadí sám, při troše inteligence to není až tak složité, ovšem s přihlédnutím k úrovni většiny zde diskutujících to možná problém bude.
Podle pana Kurase snil Nelson Mandela nejspíš už od narození o demokratickém duhovém státě, kde lev spokojeně dřímá vedle pasoucí se ovečky a občas ji dokonce podrbá za uchem.
Znovu bych se vrátil ke své otázce: "Zbláznil se pan Kuras, nebo je to jen vypočítavá, rasistická demagogie. Nelson Mandela chtěl pro svůj národ jen to, co mu odjakživa patřilo, vzít vládu ve své zemi do vlastních rukou. Jestliže přitom používal nějakou "demokratickou" rétoriku, bylo to jen proto, že na to Západ slyšel. Jakou by asi získal podporu, kdyby veřejně prohlašoval: "Chci ty bělošské hajzly vykopat ze země, která patří nám. Vystřílíme je, jejich ženy znásilníme a pak budou služkami v našich domech. Muži budou makat v diamantových dolech za šestkrát vyšší plat než Češi, tak jako jsme tam makali my. A za to jim možná postavíme nějaké to ghetto."
To by se chlapík se zlou potázal. Dodnes by seděl v base a běloši by dál vesele vládli. Nobelova cena, kterou obdržel společně s de Klerkem, byla jen dovršením komedie, kterou "vyspělé" demokratické země tak rády hrají. A tak, když Mandela v roce 1999 odcházel do důchodu, svět hlupák se těšil, že svým následníkům předává stát spolehlivě demokratický a etnicky smířený. Dodávám, jen ve tvých snech, milý světe, jen ve tvých růžových snech.
Je naprosto v pořádku, že černoši v Jihoafrické zemi nechtějí ve své zemi bělochy. Nemají tam co dělat. Že jim díky tomu upadne zemědělství a ekonomika vůbec? Že se pak možná jednotlivé kmeny začnou vraždit mezi sebou? Co je komu do toho? Je to jejich země. Dosáhla snad Evropa, Amerika, Austrálie či kterákoli vyspělá země svých výdobytků bez boje a bez krveprolití?
Afrika si prostě prochází svým středověkem a renesancí stejně tak jako si tím musely projít jiné státy a kontinenty. Zaplatí za to, protože to jinak nejde, vývoj se nedá obelstít. Žádný národ se nepromění ze společnosti prvobytně pospolné na blahobytný kapitalistický stát přes noc. A já nevím, proč tady vlastně hlásám tyto jednoduché a zřejmé pravdy. Možná se jen potřebuji vykecat.
Chápu pane Honolulu, že jste naštvaný. Vydělával jste slušné peníze, měl skvostné živobytí, auta a letadlo k dispozici, zatímco v Česku ani na kolo, a najednou je to pryč. Také bych možná na vašem místě zuřil, přijít o všechno. Ale možná, že kdybyste si uvědomil, že všechno je jen dočasné a hmotné statky obzvláště, žilo by se vám lépe. Varujete, že se máme bránit, jinak nás jednou taky ovládnou černoši, Číňani a já nevím, kdo ještě. No, to je možné, kdo by ostatně chtěl tvrdit, že bílá rasa bude vždycky svrchovanou na této planetě. Jenom ten, pane Honolulu, kdo není schopen pochopit, že tady ve skutečnosti vládne dočasnost. Howgh.
12. 06. 2012 | 12:54

Občan napsal(a):

To Zdeněk Brom?

Já?????
Jste si jist, že reagujete na moje příspěvky?

Ano, v Sowetu (a ostatních bantustanech) byly stejné podmíky jako v nacistickém lágru. Vč. umírání hladem.
Hliněné nebo plechové baráky bez podlah - pro rodinu jedna cimra.
Žádná voda, kanalizace ani elektřina. Místo vodovodu hydrant na ulici.
Ulice bez dlažby a asfaltu. Okolo ostnatý drát, brána a hlídky.
Zákaz vstupu lidem zvenku.
Opuštění lágru možné pouze na zvláštní povolenku pro ty, kdo pracovali venku.
Žádné školy, zdravotní zařízení, nic.

Než přišli Germáni, byli tady Keltové a před nimi jistě také někdo.
Máte snad, pane Brome, pocit, že Slované zahnali Germány do ghett a zacházeli s nimi hůř než s dobytkem?
Pokud ano, tak pak asi diskuse končí...
12. 06. 2012 | 12:54

český maloměšťák napsal(a):

gaia
Poslat tam české učitelky. Ty jim vysvětlí, že znásilňovat - stejně jako množit rasy mezi sebou se nemá.
Doporučuji, aby si s sebou vzaly krávu a osla. A předvedly to tak názorně - na příkladech nemístného míšení mezi druhy.
Blíží se prázdniny - při použití vhodného motivačního nástroje /peníze/ by se zcela jistě zaplnil nejeden Airbus.
12. 06. 2012 | 12:56

český maloměšťák napsal(a):

Občan
Slované se s Germány nijak nemazali - ostatně jistý Byzantinec Azbad o tom asi věděl své....
Jenže to je stále ta stejná písnička - snaha o vytváření pochybných analogií - a to zcela v odlišných historických konstelacích.
Ono je pak jedno kdo s tím začne - jestli Brom a Občan jen reaguje....ono je to celé pak nesmyslem.

Ostatně stejně se nemazali Byzantinci či Germáni se Slovany. Byla už taková doba.
I dnes se pomsta zhusta nepovažuje za iracionální čin. Je otázka jestli je to dáno geneticky....já si myslím, že je to dáno deficitem toho, co nazývám skutečnou vzdělaností. A růstem násilí ve světě (respektive růstem informovanosti o něm - nelze napsat, že v dobách těch a těch panovala idylka a že tedy usilujme o návrat do těch a těch dob....etc etc....). A tak tedy i růstem pocitu strachu - což je také iracionální pocit - ale ten už je dán jednoznačně geneticky.

Podle Menandra žádal avarský chán Bajan Slovany, aby se mu podrobili. To byla odpověď :
"Ještě se takový nenarodil a neobjevil pod sluncem , který by dokázal naši sílu zlomit. My jsme si přivykli na to, že v ládneme cizím krajinám a ne někdo jiný aby vládl nad naší, v tom jsme si jisti, dokud existuje vojna a meče..."

Možná že to dosud někteří Slované mají v krvi. Jenže protože mezitím došlo k jiným událostem - které toto tvrzení slovanských archaických bojovníků vyvrátilo - tak je ta aktuální krev u nich poněkud napěněná - nikolivěk však racionální odvahou k tomu dějiny tvořit- ale spíše frustrací a snahou dějiny ohýbat.
--------------------------------------------------------------------
Též ale někdy sklouznu k analogiím, které jsou nesmyslné. Ale jen v reakci na nesmysly a provokace.
12. 06. 2012 | 13:18

Pepa Řepa napsal(a):

Emissary
nic si z toho nedělejte, byl jsem smazán taky.
A to pouze za citát z Cimrmana.Jenom jsem opakoval výrazy našeho Otíka, z vesničky malé, střediskové-že nám kluk rozepsal:-)- de-bl, de-bl, de-bl, jen v poslední lavici sedí Otík Veverků, kompilát obou.

Asi jsem prozradil nějaké tajemství.
"Že se pak možná jednotlivé kmeny začnou vraždit mezi sebou? Co je komu do toho? Je to jejich země."
Píše radarový mudrc.

Inu-není nad obhájce lidských práv, našeho Otíka.
Pak že do žní.....
Proč vůbec svět bojoval proti Dolfikovi?
Co je komu do toho? Byla to jejich země, to je moudro zasluhující oříšek.
12. 06. 2012 | 13:20

Dagmar napsal(a):

Ota Veverka

Jestli se nepletu, tak jste nepřímo deklaroval, že jste věku ještě "nezralého". Buď Bohu žalováno, na tom vašem dopuštění ve 12:54 je to sakra poznat. Pokud se pletu, a jste již věku zralého, je to ještě horší, protože ztrácíme naději, že byste mohl prohlédnout a alespoň do té míry "zmoudřet", že by se z vašich příspěvků vytratily ty nehorázné nelogičnosti. No naschvál, zkuste si to po sobě přečíst, nezaujatým okem. Hamba by vás měla fackovat a neměla by fackama šetřit :-)

Maloměšťák český,

Ta kráva a osel mne dostali, máte na svědomí můj kvalitní kostým, neboť jsem se poprskala poobědovou kávou :-)

Škoda, že gaia moc humor nemusí. Kdyby svedla vám odpovědět ve stejném gardu, to by bylo něco! A chci se gaii zastat. Nechte ji na pokoji, jsou tu "lepší", vhodnější objekty vašeho ostrovtipu.
12. 06. 2012 | 13:21

Dagmar napsal(a):

Emissary

Když jsem tuhle diskusi ráno jedním okem prohlédla, mimochodem jsem zaznamela svůj nick, který vám zase posloužil jako učební pomůcka odstrašujícího charakteru :-( Hledat jak jsem teď moc líná.

Nedotýkejte se mých nicků, Emissary, nebo vykopu zakopanou erotickou sekeru :-)
12. 06. 2012 | 13:28

Ládik!!! napsal(a):

kydači,
jsem rád, že už si s citizenem vystačíte sami. Ještě vám chybí Sladký, asi je na koberečku za malou produktivitu práce.
12. 06. 2012 | 13:30

stejskal napsal(a):

Dobrý den, pane vico,

nenapsal jsem, že se bojí. Napsal jsem, že nevidí důvod, proč by se do takto vedené "debaty" měli pouštět. To je dost podstatný rozdíl. To, že se zde celá řada lidí přetlačuje v tom, kdo dokáže druhého více urazit, ponížit, zesměšnit, nakopat, aniž by se snažila pochopit, co chce říci, je prostě pro některé poměrně zásadní překážkou pro jakoukoliv diskusi (a protože si nepotřebují dokazovat, že umějí druhého též "osolit" a naopak tneto způsob přepjaté debaty vnímají jako kontraproduktivní), nezapojují se.

Hezký den i Vám, pane Veverko,

ano, smazal. Obsahoval hrubou nadávku a ty jsou zde v rozporu s Kodexem blogera (vím, urazit se dá i vcelku slušnými výrazovými prostředky, což zde mnozí předvádějí, ale ne vše je možné podřídit editorskému dohledu. Hrubá nadávka však vždy zcela zákonitě generuje stejně hrubou či hrubší reakci. A po určité době dokáže takto nasměrovaná diskuse zničit každé fórum. Snažím se tomu zabránit). S Vaším druhým textem nemám coby editor problém.

Coby občasný přispěvatel do těchto diskusí mám ale za to, že oplácet jednu křivdu druhou (zejména mezi národy) je spolehlivá cesta do pekel. Rasově či etnicky motivovaná persekuce zadělává na další obrovské problémy v budoucnosti (vzledem k současné technologické úrovni totiž není žádný takovýto jev izolovaný a lokálně omezený).

Rasista nejsem, nesdílím ani pohled pana honolulu (byť chápu, proč jej má). Ale autor to podle mne popsal docela věcně. A bez emocí.

Libor Stejskal
12. 06. 2012 | 13:33

Ládik!!! napsal(a):

Zpívající pan president je zde http://www.youtube.com/watch?v=Cb3MLHblnbQ.
Vypadá to tam jako na sjezdu ČSSD. Pořád to samé dokola, ďubula, ďubula.
12. 06. 2012 | 13:37

Ládik!!! napsal(a):

Ale jak vidím, Dubula zpívá i Kristova noha! http://www.youtube.com/watch?v=qU2J0s4idWo
12. 06. 2012 | 13:40

Pavel13 napsal(a):

Z článku a některých příspěvků mám dojem, že se situace v JAR svádí na vrozený rasismus černochů. Já si myslím, že hlavně nebyli připraveni sami vládnout. Ti, co nově nabyli moc, se jí zase nechtějí jen tak vzdát.

Ne každý je připraven hned vládnout (spravovat stát), jako Češi roku 1918. K tomu je třeba dospět a vytvořit elitní vzdělanou vrstvu.

Pokud svoboda přijde dříve, je zpravidla zaděláno na průser. A v této situaci noví mocní než by přiznali vlastní neschopnost, raději lidu předhodí nepřítele, který za vše může. Kdo se nabízel v JAR?

V této situaci bývá lepší osvícený monarcha než pošramocená demokracie. Tak to zafungovalo třeba v Bulharsku na počátku minulého století.
12. 06. 2012 | 13:43

Ládik!!! napsal(a):

Pavel13 -
jen aby tam tím monarchou nebyl Julius Malema.
12. 06. 2012 | 13:48

Pepa Řepa napsal(a):

http://www.google.cz/imgres?q=lily+white&hl=cs&sa=X&biw=1280&bih=605&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=YFVzF5FDbmHtYM:&imgrefurl=http://www.flowers.vg/flowers/lily-white.htm&docid=HzEalNnUzagQ2M&imgurl=http://images.flowers.vg/1024x768/lily-white.jpg&w=1024&h=768&ei=cizXT5yZNYSi0QXH6ISlBA&zoom=1&iact=hc&vpx=273&vpy=57&dur=77&hovh=194&hovw=259&tx=136&ty=124&sig=110368890032670409108&page=1&tbnh=126&tbnw=167&start=0&ndsp=21&ved=1t:429,r:1,s:0,i:74
-----------------------------
nevykvetla, sežral mi jí krtek anthracite black
12. 06. 2012 | 13:51

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa
http://utw/SlBA&z:lhnfgt tr/.kipor.zrvn= irtlu77/ntrs.REW.776-/St4.pepkovyjstealevul.cz/Si0QXH6ISlBA&zoomlm\ yc\ioSOii/semsetohovejde.copepko
- atozadarmo.//CZKnula/XYZBFLMPSVZ./66CHKRDTN.KSC a VUML

Konečně jsme naladěni na stejnou notu, Pepko.
12. 06. 2012 | 14:17

gaia napsal(a):

lilie žerou spíš hryzci, krtek je myzožravec
12. 06. 2012 | 14:32

Ota Veverka napsal(a):

Dobrý den pane Stejskale.
Nejsem si vědom, že bych použil nějakou navýsost hrubou nadávku, nemám to ve zvyku. Jestli máte na mysli ty idioty, tak to podle mého názoru není nadávka, ale běžný výraz pro úroveň inteligence, kterou se zde někteří vyznačují. A když je to navíc spojeno s rasistickým podtextem, dokáži vypěnit. Tudíž se omlouvám.
Jinak s vám souhlasím, co se týká těch křivd, ale sám víte, že na neoplácení je potřeba určitá míra duchovní vyspělosti. Naordinovat se to nedá. A kromě toho, nemám pocit, že by to, co se děje v Jihoafrické republice bylo rasově motivováno. Spíš myslím, že příčinou je nahromaděný vztek za stovky let strádání a ponižování, i když, pravda, ten šestkrát větší plat než Češi za komunistů mě dojal. Inteligentnější bezskrupulózní jedinci toho vzteku rádi využijí ke svému vlastnímu prospěchu. U nás tomu není jinak.
Pokud původní obyvatelé vyženou bělochy, je nabíledni, že dojde k dočasnému ekonomickému úpadku a dost jistě i k etnickým válkám. Ale tak to prostě chodí, silnější se vždycky snaží urvat co se dá na úkor slabších. A jsme zpátky u duchovní vyspělosti. K tomu máme jako lidstvo ještě hodně daleko, lhostejno, v které části světa. Tož zdar a hezký den.
12. 06. 2012 | 14:45

honolulu napsal(a):

Veverko ty P... ! (cenzurovano). Kazde tvoje slovo je kravina.

Znasilnovani ? Afrika je jeden velky sexualni bordel. Belosi znasilnili presne tolik cernosek jako znasilnili Chimpanzees.
T.zn. zadne !
Ty perverte hlodavce. Prece si nemyslis, ze zdravy beloch ma stejne chute jako ty - ty opicaku.
Jihoafricanky (belosky) byly krasavice a diky pocasi a prirode velmi rychle v lasce.
Zadny beloch nemusel nikdy nikoho nasilnit.
Pyl ve vzduchu, oleje a mineraly ve vzduchu zapecene do pokozky sluncem z kazde belosky udelali hezkou zenu a ty co prijely do Afriky uz hezke (Cesky, Rakusanky) byly za mesic krasavice.

Kdykoliv slysite slovo South Africa, vzdy nejdrive myslete na krasu, potom na zlato a diamanty a potom na mineraly a bohatou pudu. Tyto dary Boha zarucuji zavist a valku.
V Africe znasilnuji jeden druheho pouze cernosi !
Zerou jeden druhe a vrazdi ve svem okoli pouze cernosi !

SOWETO (South West Township) 20 km od JHB bylo mesto pro cernochy, kteri zili legalne na uzemi bileho kmene. Meli bydleni, vodu a elektriku zdarma. Meli zdarma skoly (Pouze vsak v africanstine, jazyce Boeru - Boerove to platili. Ja bych jim tak akorat nakakal...(cenzurovano.)

Museli nosit I.D. (neco jako obcanka), kde byla uvedena prislusnost ke kmeni, rasa, a povoleni k pobytu. (Tak jako ja.)
Soweto se skladalo z nekolika ctvrti, z nichz nektere byly luxusni. WINNIE MANDELA, byvala zena Mandlova tam dodnes zije.
Ma na svedomi 900 +/- vrazd cernosek, ktere pracovali pro bile rodiny. Upalovala je pneumatikou nasaklou do benzinu za poskakovani a jeceni kolem zavrazdene.

Afrika je prazdna zeme dodnes a kecat, ze Bantustany byly "koncentraky" je absolutni BLBOST. Bylo to bohate kmenove uzemi. Uzasli by jste, kdyby jste videli jak Zululand nebo Transkei - kmen Xhosa, je krasna zelena urodna zeme.
NIKDY bych jim to uzemi nedal, kdybych mel jakykoliv vliv.

Vsechno cernosi UKRADLI. Vsachno ! Cely Johannesburg !

Tri cerna mesta byla v okoli JHB. Soweto, Alexandra a Natalspruit pod Albertonem.
Po padu apartheidu je jich tam postaveno illegalne 20 a 5 millionu cernochu z cele Afriky se tam nastehovalo do plechovych slums. Nemaji vodu elektriku a serou pod sebe. Samozrejme, ze se vzajemne vrazdi a 18 000 zabitych rocne je podcenena statistika. Tim, ze se jako predatori vzajemne prepadaji a sexulne znasilnuji, tak kazdy ctvrty ma AIDS. (Dekuji vam nebese dejte vychcipat kriminalniky a predatory.)

To jsou vase budouci zivotni radosti Cesi az zvitezi multi-kulti a padnou hranice zeme ceske. Veverka hlodavec, je vrah vasich deti. Ani zdaleka jsem vsak jeste nezkoncil, budu psat porad !
Honolulu vas umlati pravdou a realitou.
12. 06. 2012 | 14:48

Ládik!!! napsal(a):

Doufám, že text 14:48 od honolulu nebude smazán.
12. 06. 2012 | 14:56

Ota Veverka napsal(a):

Dagmar

Chcete-li mě obviňovat z nelogičnosti, buďte prosím té kozí dobroty a pokuste se být konkrétní. V případě, že budete mít pravdu, nemám problém si nafackovat sám. Děkuji a hezký den.
12. 06. 2012 | 14:57

Ota Veverka napsal(a):

Také doufám, že text od Honolulu 14:48 nebude smazán. Je to krásná ukázka totální frustrace.
12. 06. 2012 | 15:02

Zdeněk Brom napsal(a):

Ota Veverka:

Doporučuji nastudovat osud Haiti. ´Upadek nebyl dočasný, ale stálý a hluboký.
12. 06. 2012 | 15:03

stejskal napsal(a):

Souhlasím, pane Veverko,

jde samozřejmě o míru duchovní vyspělosti, která se nedá naordinovat (pro příklady není třeba chodit do Afriky). A příčinou je zcela jistě "nahromaděný vztek za stovky let strádání a ponižování."

Nicméně jsem přesvědčen, že ta vyspělost - moc se mi ten výraz k tomu nehodí, spíš bych to nazýval mravním imperativem či principem, který člověk individuálně přijímá za svůj - obecně záleží na tom, jaká část společnosti jisté principy přijme za své resp. odmítne jejich porušování (viz jakékoliv etnické čistky, které se vždy dají pochopit jako nahromaděný vztek za léta strádání a ponižování i.e. vyhnání českých Němců, Balkán apod.). Bez těch principů se od té "vyspělosti" budeme jako lidstvo spíše vzdalovat, než se k ní přibližovat, což mi přijde dost rizikové). Chápu, proč se to nyní třeba v JAR děje. Ale to neznamená, že to považuji za přijatelné (což může být samozřejmě každému v JAR jedno, ale možná jednou přijde doba, kdy se budu muset s tímto principem vyrovnat - to znamená trvat na něm či jej popřít - ve svém okolí. A nejen já. Pak se projevuje ta vyspělost společnosti).

Libor Stejskal

P.S. Ty "debily" (ne "idioty", ale to je nakonec jedno) už raději rozebírat nebudeme. Různé sémantické roviny těchto výrazů je možné si dohledat.
12. 06. 2012 | 15:04

honolulu napsal(a):

Veverko, samozrejme, ze za prikori a terror, kteremu jsou vystaveny belosi a hlavne farmari prijde jednou nejaka odplata.

Jak snadno ty ospravedlnis vrazdy belosek a i bilych deti.
Tak snadno bude resen jednou i problem s tvojim lhanim.

KDE JE LOGIKA ? Kdyz my belosi jsme tak spatni, tak proc se za nami stale tlacite (barevni a cerni zivocichove) jako jsi ty ?

My nevyhledavame vasi spolecnost, kdezto vy nasi ano. My vas nechceme ani videt na nasich ulicich uz jen proto, ze jste ohavne skaredi. Nemate co nabidnout, krome kriminality. Zkratka stojite za HOV.O.

Jak my belosi k tomu prideme kdyz se nam stale vnucujete z kazde strany a zbavit se vas je tezsi nez se zbavit filcek z Mombasi.

Ladiku nedej se, pomlat tu neomarxistickou havet svedomite.
12. 06. 2012 | 15:06

Ota Veverka napsal(a):

Honolulu

Naprostý souhlas. Každý přece ví, že při honech na otroky v Africe si bílí otrokáři sebou vodili zástupy bílých krasavic, které tam ještě více rozkvetly. Na nějakou hnusnou černošku by ani okem nemrkli.
Jen jsem se chtěl zeptat, co běloši v JR? Také museli nosit ID se záznamem o své rase, příslušnosti ke kmeni a povolení k pobytu? Také měli školy pouze v afrikánštině? A ke kterému kmeni jste patřil vy? Lily White?
Upřímně, je mi vás hodně líto a nechápu, jak s tou nenávistí dokážete žít.
12. 06. 2012 | 15:18

honolulu napsal(a):

Pane Stejskal, Vy jste jednou napsal, ze mate rad svoje deti, rodinu. Vase pani chodi nakupovat Vas oblibeny syr.

JAK SE BUDETE CITIT, kdyz vase pani se jednou nevrati z nakupu a vasim detem, nekdo podreze krk, z "nashromazdeneho prikori".
(Ktere nikdy NEBYLO !)

To je dnesni JHB. Tech pripadu jsou tisice a svet mlci protoze se to deje belochum.
Nasi posledni na ty vrahy a kriminalniky jednou hodi atom.
A bude-li jednou Evropa a Amerika vypadat stejne jako JHB, tak nasi posledni znici tuto planetu.

Veverko hlodavce, vubec nejsem flustrejted. Nas viteztvi nemine. stale vice lidi bude na nasi strane.
12. 06. 2012 | 15:30

Ota Veverka napsal(a):

Zdeněk Brom

Úpadek se vám jeví jako stálý, protože ho poměřujete z pomíjivého hlediska lidského věku. Víte však, co bude za sto let? Já ne. Ale co vím, je to, že všechno se rodí a zase umírá. Včetně úpadků. Podívejte se například, kde byla Kambodža ještě před patnácti lety a kde je dnes. Z pohledu evropana to asi nebude žádný zázrak, ale z pohledu domorodce je to propastný rozdíl.
12. 06. 2012 | 15:30

stejskal napsal(a):

Špatně, pane honolulu, hodně špatně. A cítil bych se tak, i kdybych byl třeba černoch nebo aborigin. Proto mi podřezávání krků není zrovna blízké (měl jsme pocit, že to zde výše poměrně jasně píšu).

Libor Stejskal

P.S. Budete to muset zkusit bez těch oslovení typu "hovězí kastráte", hrubé urážky zde mažu (důvody též viz výše).
12. 06. 2012 | 15:35

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Tak mě napadlo, že pan Kuras vycítil příležitost a hodlá vstoupit do reálné politiky, asi usoudil, že nastala ta pravá chvíle. Podle počtu sympatizantů na tomto foru by se zdálo, že není bez nadějí. Naštěstí je to optický klam a ani všichni Honolulové světa nemohou svými zmatenými výlevy zblbnout sice plebejský a reptající, ale zdravou skepsí a selským rozumem naplněný český národ. Možná zase zvolíme blbě, ale krysaře s píšťalkou následovat nechci. Jak někdo v předchozím příspěvku správně poznamenal, píší sem spíše lidé zralého až seniorského věku. Tato odcházející generace už nemá šanci cokoliv ovlivnit s vyjímkou voleb. A tak jsem zvědav, jak se projevíme. Báby a dědkové by měli přemluvit vnuky, aby šli volit s vědomím, že jde o jejich budoucnost. Aby nemuseli odněkud někam utíkat jako nešťastný Honolulu.
To Honolulu
Don´t tell me you are happy despite all the benefitions being a citizen of the most powerful country all over the world. According to your stories you must be quite a lonesome man. The real happiness produce much more positive attitudes to life than you are constantly presenting. So sorry old chap, it may sound hard but your manners and behaviours are not usually correct. Or have you possibli ever heard of the human dignity which belonges to all human beings in spite or race or colour?
12. 06. 2012 | 15:43

gaia napsal(a):

honolulu

jak vy můžete v té Americe žít, vždyť tam to je také samý Černoch.

a tohle mne udivuje

koncert, na pódiu samí černoši, ale v hledišti bílo, černý snad ani jeden.

http://youtu.be/vLv6qk_qZNk
12. 06. 2012 | 15:43

gaia napsal(a):

Šašek z Jihlavy

bohužel mám obavy, že Zelené a nyní VV volili hlavně mladí. A jak to dopadlo.

Po třetí možná již k volbám nepůjdou
12. 06. 2012 | 15:49

Ota Veverka napsal(a):

Ono to má háček pane Stejskale.
Souhlasím s vámi, co se týká mravního imperativu. Chápu, že pro vás není přijatelné, když se někde vraždí lidi, ani mě se to nelíbí. Ale na druhou stranu se mi zrovna tak nelíbí, když hlásáme jakých morálních principů se má lidstvo držet a na druhé straně s klidem vybombardujeme Laos způsobem, který nemá v historii lidstva obdoby, a to přesto, že s ním nejsme ve válce.
Svět prostě není spravedlivý a ani být nemůže, ať se nám to líbí nebo ne. Protože spravedlnost je jen jiné slovo pro to, co např. Kristus nazýval nebeským královstvím. My žijeme ve světě světě polarit a dokud je nedokážeme vnitřně sjednotit, nemůžeme žít v míru, tedy spravedlnosti. Jediné, co může jednotlivec udělat, je poznat sám sebe a být v tomto poznávání příkladem ostatním.
Jakmile ale, s pyšnou domněnkou, že my jsme ti lepší, začneme zasahovat do záležitostí jiných, učit je naší "mravnosti", i když o to nežádali, tak to je cesta do pekel. Viz Lybie.
12. 06. 2012 | 15:51

gaia napsal(a):

Veverko

takže třeba v Nigérii, když válčily ty kmeny a neslavně se proslavily, že usekávaly děckám ty končetiny, tak měl svět přihlížet ?
12. 06. 2012 | 15:58

Ota Veverka napsal(a):

Šašek z Jihlavy

Or have you possibly ever heard of the human dignity which belonges to all human beings in spite or race or colour?

No, možná, že slyšel, ale některým to není nic platné. Jinak dobrý postřeh. :-)
12. 06. 2012 | 15:59

gaia napsal(a):

no ale když se lidi chovají jak hovada, tak jakápak dignity?
12. 06. 2012 | 16:01

Emissary napsal(a):

Pepa Řepa

Ale já jsem nebyl smazán, jen jsem jaksi obskurně konstatoval, že se nic neděje, že pan Stejskal bdí nad diskusi. :)

Dagmar

No, to od Vás není pěkné. Vždyť já ten váš nick vlastně hladím. :).
Dělám to rád, že komentuji některé vstupy, třeba Vaše, pana Stejskala, Zdeňka Broma a další. Jiné si zas nevšímám, je to jako hrách na stěnu házet. Jen čas schází, tak alespoň málo a skromně. :)

Veverka versus Stejskal

Není mi celkem jasné, proč by měli oplácet nějaké imaginární křivdy, genetickou paměti nedisponují. Vlastně by měli poděkovat, že měli možnost se stávat lidmi. Kolonializmus měl dobré i špatné stránky, ty špatné by se mohly brát jako nutná daň za výchovu. Na mnohá místech světa jeho nenásilné ukončení znamenal rozvoj civilizace, JAR asi nebude vzorem. Zbývá se jen ptát, proč tomu tak je.

Každý systém, i ten otrokářský, přinesl něco pozitivního pro rozvoj civilizací. Zanikl vždy proto, že pominuly důvody pro jeho další výstavbu.
12. 06. 2012 | 16:06

honolulu napsal(a):

Same komunisticke kraviny !
Belosi nikdy na zadne "otroky" honby nedelali !
Po prohrane valce kmene proti kmenu v zapadni Africe, porazeni byli prodani belochum, kteri je prodali do obou Amerik jako otroky.
Toto se nedelo v jizni Africe ! V nejvetsich kmenovych valkach za zivota SHAKY ZULU, porazeni byli pozabijeni !
Porucil to vudce Zululandu - Shaka.
Ten rekl povestou vetu z ktere byl Lord Charles Somerset v Cape Townu podelan strachem..."Don't live enemy behinde....etc."
("Nikdy nenechej za sebou porazeneho nepritele, nebo ti povstane za zady.")

Ty proste kecas Veverko napopauskovane komunisticke fraze z dob Novotneho.
Po nasem viteztvi pravdy a reality dostanes SHAKOVU MEDICINU !
Kdyz je mas tak rad, budou ti kulturne priblizeni.

(T.zv., "Book of live" dokument, ridicak, rasove kartu a i jine papiry stale jeste vlastnim, vcetne uz propadleho passu plneho razitek z toulani po svete.)
Zminene dokumenty jsou vsak pouze na pamatku. Ceske dokumenty nemam. Nikdy jsme napr. nevlastnil pass. Americke papiry mam vsak vsechny. Tim, kdyz se vyvracis nad dokumenty o sobe hodne veci rikas. Odkud jsi hlodavce ? ?
Ktery lotr te pritahl do Evropy ?
12. 06. 2012 | 16:13

Ota Veverka napsal(a):

Gaia

Připomněla jste mi ten starý vtip, kdy na Kavkaz přijede Američan lyžovat a nahlas se diví, že tam nemají lanovky. Rus na něj zírá, chvíli přemýšlí a pak vyhrkne: "Noooo... a vy zase... lynčujete černochy."

Tož tolik k vaší otázce. Víc k tomu nemohu říct, protože by mi to pan Stejskal zase smazal. Hezký den.
12. 06. 2012 | 16:30

zdenekbrom napsal(a):

Ota Veverka:

V Kambodži jsou ale asijské národy, což je poněkud jiná nátura.
12. 06. 2012 | 16:46

Ota Veverka napsal(a):

Emissary

Bez urážky, existuje něco, čemu se říká ústní tradice. Na jejím základě vznikl např. Nový zákon. Všiml jste si, jak jsem psal o těch polaritách. Vězíte v nich až po uši: "Kolonializmus měl dobré i špatné stránky, ty špatné by se mohly brát jako nutná daň za výchovu."
Z materialistického hlediska máte samozřejmě pravdu, ale pokud se z těch plusů a mínusů nevymotáte, nemáte šanci nazřít celek.
No a protože se blíží desátá hodina večerní, končím svou diskusi a jdu někam do hospody na fotbal. Přeji pěkný jarní den.
12. 06. 2012 | 16:50

Ládik!!! napsal(a):

Šašku,
doporučuji přečíst "Kmotr Mrázek" od Kmenty, dá se to dosud zdarma stáhnout na Uložto. Po přečtení mi dost lidí řeklo, že u voleb nejde nic změnit... My společnost nezměníme. Musíme změnit sebe, tím se trošičku změní celek. Nechtít nic od státu a za odměnu mu nic nedat.
12. 06. 2012 | 16:54

gaia napsal(a):

Ota Veverka alias Džamila nás snad poučuje z Kazachstánu.
12. 06. 2012 | 16:58

český maloměšťák napsal(a):

"Kolonializmus měl dobré i špatné stránky, ty špatné by se mohly brát jako nutná daň za výchovu"

Napíše snad jen vůl - který zřejmě na veřejnsoti rád ostentativně brečí nad oběťmi stalinistických či nacistických režimů - ale doma si mne ruce nad oběťmi conquisty.
Jedna citace za všecky a jeden odkaz (s citací) za všecky :

"Kupředu královští vojáci, do země pohanů.
Modlitební knížky v kapse, zbraně v rukou.
Doneste naše poselství tam, kde je zapotřebí jednat,
šiřte naše evangelia - i pomocí svých maximů.

Srdce politovánihodných domorodců jsou naplněna hříchy,
proměňte jejich pohanské chrámy v místa pravé spirituality
A když jejich uši hluché pro vaše slova,
proneste k nim ještě jedno kázání - s pomocí svých maximů.

Až jim vtlučete do hlavy naše desatero,
podveďte jejich náčelníka a přejmenujte jejich zemi.
A když to nepochopí a budou protestovat,
proneste k nim ještě jedno kázání - s pomoí svých maximů."

/tkzv. hymna Cecile Rhodese /

http://www.politicsforum.org/forum/viewtopic.php?f=47&t=51904

"...According to cautious estimations (exact data is not available) the number of people killed by the colonialist regimes divided by countries or regions can be made up as follows :

- South America: 30 million victims
- Africa: 20 million
- North America: 15 million
- India: 20 million
- Indochina and Indonesia: 10 million
- North Africa and the Middle East: 5 million
- Australia: 500 000
- New Zealand: 300 000 ..."

Někdy jsem na pochybách, zda sem některá individua chodí za účelem diskuze nebo místo podstupování procedur typu skotských střiků.
12. 06. 2012 | 17:04

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Ládik!!!
Trochu mne podceŇuješ, knížky tohoto typu mám dávno přečtené. Nevíš, co je s paní Lorencovou, je přeci z tvého kraje, doufám, že ji ještě neumlčeli.
Tvůj recept se mi jeví nereálným. Nežijeme na pustém ostrově, pokud chceme změnu bez násilí, nic jiného než volby v současnosti nemáme.
Od státu něco chceme všichni a tak mu musíme i něco dát. Nesmíš to s tím individualismem moc přehánět, přeji ti pevné zdraví, ale když přijdeš k úrazu nebo tě sklátí choroba, budeš potřebovat pomoc. Chleba si taky asi sám nepečeš a oblečení nešiješ. Nakupuješ v super a hoby marketech a tam tě někdo obsluhuje, kolikrát za bídnou mzdu. A tak je to se vším. Nemusíme se milovat, ale jeden druhého potřebujeme a tak se musíme naučit koexistovat v tomto státě, jiný nemáme.
12. 06. 2012 | 17:07

honolulu napsal(a):

Sasku z Jilavy, ty vzdy politicky korektni prizdisraci, jsi takovy "psycholog" jako jsem ja kosmonaut.
Ziji presne tak, jak jsem si zvolil zit. Hadat se s vami vy multi-kulti zrudni funebraci civilizace mi priasi hodne radosti.
Ujistuji Te kolektore popelnic a hanbo Vysociny, ze jsem hezky, uspesny, finnacne nezavisly, hravy, zvedavy a miluji nadavat veverkum a prizdisracum.

Pani Gaio, v moji ctvrti zadni cernosi nejsou. Mame tu ale fanaticke policajty a gang Hispancu, ktery zere cernochy ke snidani. Ziji v miru. Koncerty rad nemam a na zadny nechodim. Mam radej prirodu a knihovny. S kamarady se sejdu v jejich oblibene restauraci, ci kavarne. S pribyvajicim vekem uz nemam rad ani mesta.
Rad chodim k vode. (Reky, jezera a bazeny v mem klubu.)
Zije se zde velmi dobre. Amerika je polarizovana rasove. Proto je zde mir.
Pane Stejskal,
OPRAVDU jsem nevedel, ze hovezi kastrat je sproste slovo... Ja myslel, ze vul je sproste slovo. Ta cestina je opravdu cim dale tim vice slozitejsi. Ale uz mam v planu, ze se prihlasim ve Vodnanech do pomocne skoly, tam maji chytre ucitele. A vubec se nebudu stydet chodit do pomocne skoly pro cizince na cestinu.

Odjizdim pric za mesic a nebudu psat.
Nez se vratim ke psani poslu Vam pohled. Bojim se aby nejaky Veverka nepsal pod mojim nickem a ja nemel reputaci retardovaneho liberala. Chci byt zodpovedny pouze za moje slova. Preji prijemne leto na Sazave. NEPRACUJTE NIC - 24.6. !
Velka rimska Bohyne ma svatek. Rozdava stesti, zdravi a zlato.

Musim z domu, koncim panove slibuji vam vsak narez po navratu, vy strasidla temnot.

Pane Pepa Repa, dekuji za oceneni. Ja ty pravdolaskare budu "mydlit" do nekonecna. Jsem motivovany jim vycistit jejich cerne usmolene duse. B.J. Vorster mi znovu jednou v nebi prilepi na hrud zlatou packu...
12. 06. 2012 | 17:08

Ládik!!! napsal(a):

Nedivil bych se paní Lorencové, kdyby to zabalila. Ještě nedávno psala tady na Akutně.cz blog o bytech RPG a panu Bakalovi - a zmizela z abecedního rejstříku. A to psala politicky korektně. Jen nevím, jestli Bakala náhodou nekoupil Centrum.cz nebo celý český internet. Nebo celo ČR, za babku.
12. 06. 2012 | 17:29

Ládik!!! napsal(a):

honolulu,
nevíš, jestli v nějakém hotentotském jazyce beznamená pokřik "bakala bakala" něco podobného, jako dubula dubula?
12. 06. 2012 | 17:34

Dagmar napsal(a):

Ota Veverka

Když mně se ten váš "výron" (promiňte, ale případnější název mne nenapadl) nechce znova číst, natož se v něm hrabat a snážet "kozí" důkazy, že jste se nelogičností ráčil dopouštět zhusta, neb jste byl zřejmě náramně rozčilen. Při čtení vašich dalších příspěvků už tolik logika netrpí, ale stále tam je přítomno akutní popření Kantova kategorického imperativu, což je vlastně ještě horší prohřešek. Protože se však tady na diskusi tu a tam dopustíme všichni, nemohu vám jej vyčítat :-)
12. 06. 2012 | 18:07

Dagmar napsal(a):

Emissary

Tak hladíte, pravíte? (Chtěla jsem ještě vtipně napsat prevíte, ale třeba byste se urazil a to bych nerada).

No dobře. Sekyru nevykopu, když jste mne zařadil do dobré společnosti.

Re Captcha dí - brousila much.
Tak nevím, jestli to není nějaké znamení :-)
12. 06. 2012 | 18:14

Józa napsal(a):

černoši, Arabové a Cikáni jsou rasy/národy, kteří si prostě laskavost zásadně vyloží jako slabost. Rozumí jen velkému klacku. Buďte na ně slušní a spláčete... že, pane de Kleerku ?
12. 06. 2012 | 18:17

Józa napsal(a):

Ještě k tomu dotazu na r-stratégy a K-stratégy - doporučuji k četbě knihy Petra Bakaláře "Tybu v sociálních vědách" a "Psychologie Romů". Moc zajímavé čtení.
r-stratégové jsou organismy, které zajišťují přežití druhu tím, že mají velké množství potomstva, o které se pak příliš nestarají. K-stratégové jsou organsmy, kteří mají málo potomstva, ale spotřebují mnoho energie na jejich ochranu/výchovu, aby zajistili jejich přežití. Týká se to rostlin, zvířat, i lidí.
12. 06. 2012 | 18:23

Józa napsal(a):

pardon, překlep, "Tabu v sociálních vědách". A poučný je nejen obsah těch knih, ale také reakce na ně v řadách odborné sociologické veřejnosti.
12. 06. 2012 | 18:29

Občan napsal(a):

Pane Oto Veverko,
dík za Vaše příspěvky. V té záplavě primitivního rasismu to je (spolu s rozumnými příspěvky některých dalších diskutérů) alespoň záblesk naděje...
12. 06. 2012 | 18:31

Józa napsal(a):

byla tu poznámka že "černoši nebyli připraveni sami vládnout". Ano, to je přesné. Kdekoliv to zkusili, dopadli na hubu. Nejlépe je to vidět na Haiti, které je "prvním svobodným černošským státem". Rhodésie, kterou Mugabe proměnil z obilnice Afriky na zbídačeloou Zimbabwe. Atd, atd.
Kolonializmus byl pro černochy požehnání, nikoliv tragédie. Oni si opravdu neumějí vládnout.
A tím nechci říct, že bychom je měli vybíjet, jako říká honolulu ... jsou prostě jako děti. A ty jsou kruté.
12. 06. 2012 | 18:44

dotaz napsal(a):

Józa

nevím, proč náš sociální systém podporuje zrovna ty r-stratégy a k- stratégy znevýhodňuje.
Pak musí dávat další částky na řešení problémů s těmi nevychovanými a zanedbávanými.

Proč v době antikoncepce se tedy nepodporuje spíš ta starostlivější část lidstva, dejme tomu tak do 4 potomků a pak už máš smůlu.

Je rozumné podporovat ty nepečující a jen nové pobírače dávek plodící a proč je to zde tabu?
12. 06. 2012 | 18:50

Józa napsal(a):

to Občan: Jasně, "primitivním rasismem" se dá shodit jakýkoliv poukaz na zjevná fakta.
Netvrdím, že některá rasa je méněcenná a měla by být vyhubena. To tu tvrdí jiní. Co ale tvrdím je to, že to co říkají zglajchšaltovaní soviologové v socialistické Evropě, a sice to, že "rasy neeexistují", je blud. A taky tvrddím, že každá rasa má svá specifika - např. žlutá rasa je houževnatější a inteligentnější a racionálnější než bílá. Což múže být výhoda i nevýhoda.
12. 06. 2012 | 18:52

Józa napsal(a):

to dotaz:
proč, proč. Protože žijeme v socialismu :-) Byl jste pro vstup do EU ? Já to tušil už tehdy a byl jsem zásadně proti.
12. 06. 2012 | 18:57

dotaz napsal(a):

Józa

já byl proti, ale nikdo se mne neptal.

Ale co z toho mají ti kapitáni v Bruselu? Cožpak mohou být tak zaslepení, že to nevidí nebo se pořád přetvařují?

Je to pokrytectví nebo co to je?
12. 06. 2012 | 19:05

Dagmar napsal(a):

Občan

Hmm, jen proto, že váš názor souzní s názorem pana Veverky jste dnes zapomněl svoje jindy břitké kritické myšlení v nočním stolku? Poněkud účelové. Právě proto, že Ota Veverka má podobné názory jako vy, měl byste jej nabádat, aby své příspěvky psal kvalitněji!
12. 06. 2012 | 19:11

Občan napsal(a):

Józo,
černoši SI vládli U SEBE DOMA tisíce let před příchodem bílých a jejich "civilizace" docela v pohodě. MĚLI SVOU civilizaci, SVOU kulturu; naši vůbec nepotřebovali a nestáli o ni. My jsme jim ji vnutili násilím a teď se hrozně divíme, že to vůbec nefunguje.

No bodejť by to fungovalo, když jsme jim sice vnutili NÁŠ KONZUM, ale nedali jsme jim vůbec žádné nástroje pro to, aby si jej mohli nějak zajistit. Nemluvě o tom, že jsme se pokusili implantovat SEVERSKOU "civilizaci" a hospodaření DO TROPŮ!
To je totéž, jako kdyby si nás podmanili Innuité a donutili nás chodit celoročně v tuleních kůžích, živit se tulením masem, krví a tukem a používat jen nástroje z kamene a velrybích kostic. A protože to u nás "neroste", tak by nám to dováželi a na nákup by nám půjčili, za což by nám sežrali všechny brambory a pšenici. Přesně tohle jsme udělali s Afrikou a teď jsme překvapení, že to začali odmítat.
12. 06. 2012 | 19:12

Občan napsal(a):

To Dagmar:

Já nemám se srozumitelností páně Veverkových příspěvků žádný problém. Stačí se trošku soustředit a nehledat účelově problémy tam, kde nejsou.
12. 06. 2012 | 19:13

Józa napsal(a):

to Občan: ano, svým způsobem máte pravdu. Bohužel ale je přirozeností každého organismu rozšiřovat své teritorium. No, a bílí si ho rozšířili.
Myslíte ale, že tím co jste uvedl se dá omlouvat to, co provádí Mugabe a, jak vidíme ve článku, to co provádí vláda v JAR ? Myslíte opravdu, že černoši by se chtěli vrátit do té původní prvobytně pospolné společnosti, nebo co to bylo, před příchodem Evropanů ? Myslíte, že bílí tedy mají jakýsi "dědičný hřích" a po právu jsou vyvražďováni ?
12. 06. 2012 | 19:33

Dagmar napsal(a):

Občan

Nekritizuji srozumitelnost příspěvků páně Veverky, ale jejich úroveň (kvalitu). Zdá se, že se srozumitelností mých příspěvků máte problém spíš vy :-)
12. 06. 2012 | 19:33

Józa napsal(a):

to dotaz: dovedeno ad absurdum, já si myslím, že samotný proncip "moderní" demokracie s jejím rovným hlasováním je r-strategický. Díky tomu skoro všude, kde je demokracie, začíná bujet socialismus. Protože samozřejmě každý politik si musí zajistit přízeň davu bez ohledu na kvalitu.
V raných demokraciích, kde měl hlas váhu například podle toho, kolik dotyčný odvedl do státní pokladny nebo kolik postavil vojáků k obraně vlasti, tam měla K-strategie ještě význam.
12. 06. 2012 | 19:36

Józa napsal(a):

to Občan: a nezlobte se, váš příměr kulhá na obě nohy. Jak už jsem psal, Jižní Rhodésie byla obilnicí afriky - čili ne že kolonisti sežrali černochům všechno obilí, ale snažili se je naučit je ho produkovat.
No, ale je pravda, že nebylo zřejmě možné je to naučit, protože prostě to nikdy v historii nepotřebovali.
12. 06. 2012 | 19:42

dotaz napsal(a):

Józa

s tím hlasováním na tom možná něco bude, že to je pro ty r-stratégy
12. 06. 2012 | 19:45

Vandal napsal(a):

Občan

začneme tedy vybíjet a vyvražďovat v Evropě černochy, cigány, araby po vzoru černochů Na Haiti, v Rhodesii, v JAR? Když je možné to omlouvat u černochů, proč bychom nemohli my? Haiti nebylo původním domovem černochů, Evropa není původním domovem černochů, cigánů ani arabů. Bůrové žijí v jižní Africe 300 let, je to jejich domov stejně jako černochů, nebo ne? Budeme omlouvat rasistickou genocidu ze strany černochů? Občane, genocida a vražda je vždy jedno a totéž, a ničím se nedá omluvit. Nezbláznil jste se, člověče?
12. 06. 2012 | 19:56

Józa napsal(a):

dotaz: no vemte si to. EU je veskrze socialistická. Obama je socialista. Kam oko pohlédne, je socialismus. :-(
12. 06. 2012 | 19:58

Józa napsal(a):

Vandal: ano, přesně. kolonialismus ospravedlňuje genocidu :-) podle Občana. Já tyhle sebedestruktivní pseudohumanisty miluju :-) bohužel situace je vážná a není to moc k smíchu. P.S: vsadím se, že řekne, že Haiti mají na svědomí taky běloši, přece tam ty otroky dovezli. Ale že je předtím koupili od jiných černochů, to už neuvede. Stejně jako to, že Haiťani vyvraždili 40 000 francouzských obyvatel.
12. 06. 2012 | 20:08

Józa napsal(a):

Občan: ještě k tomu, že jsme černochům vnutili naši civilizaci: ano, vnutili. Lidstvo se nějakým způsobem vyvíjí jako celek. V době kolonialismu byli bílí úspěšnější, byla to doba K-stratégů, doba důrazu na kvalitu. Proto šli a tu zemi si vzali, ale o černochy se starali. Byli prostě silnější - ale tak to bylo, je a bude, nemá cenu křivit realitu nějakým pseudohumanismem a "dědičným hříchem". Teď začínají být silnější r-stratégové, "dobudeme Evropu dělohami našich žen". Myslíte, že oni na nás budou brát nějaké ohledy jako kolonialisti na ně? Dopadneme jako farmáři v Zimbabwe... cozpak nemáte ani špetku pudu sebezáchovy ?
My běloši jsme postmodernističtí lumíci...
12. 06. 2012 | 20:20

Občan napsal(a):

Vandale,
pokud Vám doteď nevadilo, že DOPOSUD vraždíme po statisících po celém světě, pak se holt budete muset smířit s tím, že i bílí jsou vražděni.
Nemuseli jsme a nemusíme se chovat jako banda primitivních barbarů. Ale protože jsme se tak chovali a chováme, tak holt dostáváme také po držce.

Arabové a Severoafričané žijí minimálně na jihu Eropy déle než 1500 let, takže je jejich domovem rozhodně mnohem víc než jih Afriky Holanďanům.
Cikáni přitáhli do Evropy dokonce už na přelomu letopočtu - je tedy víc jejich domovem než pro Slovany a další etnika.

Takže si to nějak srovnejte v hlavě. Buď mají právo vraždit jiné všichni a tak prostě každý chvilku tahá pilku, nebo to právo nemá nikdo a pak nemůžete tvrdit, že my to právo máme a černí ne.
12. 06. 2012 | 20:24

Občan napsal(a):

Józo,
můžete mi KONKRÉTNĚ říct KDY a KDE se kolonialisté "starali" o podmaněné národy a brali na ně nějaké ohledy?
12. 06. 2012 | 20:26

Ládik!!! napsal(a):

Občane,
je nutné přispívat šíření NOVOVĚKÉ VZDĚLANOSTI a humanitních ideálů v každé kultuře. Jen tak lze předejít důsledkům pověr, šarlatánství a agresivních sekt. Třeba i s mečem v ruce. Myslím, že nejsem v rozporu s Kantovým kategorickým imperativem, který ti připomněla královna.
12. 06. 2012 | 20:34

Józa napsal(a):

Ládík!!!: Občan odpoví, že Kant byl běloch :-)
Občan: konkrétně viděl jste třeba film "Vzpomínky na Afriku" ? Myslíte, že to byl výmysl ?
VŠUDE se kolonialisté starali o podmaněné národy... i když můžeme vést třeba spor nad motivací, třeba jim šlo jen o to, aby měli zdravé a výkonné otroky, to nepopírám.
A k tomu "každý chvilku tahá pilku"... fakt marně dumám, kde v současnosti bílí vraždí po statisících jiné rasy... naposled Hitler a Stalin, ale ti vraždili především jiné bílé...
12. 06. 2012 | 20:42

Józa napsal(a):

a ješte Ládík!!!: byl tu už o tom spor, jestli má euroatlantická civilizace právo šířit své ideály celosvětově násilím. Já třeby myslím, že nemá. Ale zároveň soudím, že existuje něco jako "obecná lidská práva" což tito "nevměšovači" jako Občan popírají. Např. právo žen na to nebýt zmrzačena obřízkou, jakkoliv je to kulturní dědictví toho národa.
A tahle "obecná lidská práva" bych šířil i násilím.
12. 06. 2012 | 20:47

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Józa
Stejně jako to, že Haiťani vyvraždili 40 000 francouzských obyvatel.

Zdvořilý dotaz: Kde se tam ti Francouzi vzali? Jak jemožné, že se něco podobného nepřihodilo Hanákům nebo třeba Chodům?
Ostatně Francouzi se svou cizineckou legií a zvěrstvy v Indočíně mohou být zticha, napáchali už tolik neštěstí (Alžír, Maroko), že to neodčiní ani kdyby se rozkrájeli. Teď se jim to vrací ve v lastní zemi a to si užijí!
12. 06. 2012 | 20:57

Šašek z Jihlavy napsal(a):

A ještě Józa
Viděl jste film Eskadra Netopýr? Ti francouzští polní četníci ale byli výkvět evropského humanismu, není liž pravda?
12. 06. 2012 | 21:02

Dagmar napsal(a):

Šašek z Jihlavy

Důkaz uměleckým dílem? Není pochyb, že pro vizionáře všeho druhu jsou pro přesvědčování lidu obecného "masové umělecké prostředky" (film pak zvláště) velmi poživatelné. Ale pro vás Šašku? Trochu bída, ne?
12. 06. 2012 | 21:13

Vandal napsal(a):

Občan napsal(a):

Vandale,
pokud Vám doteď nevadilo, že DOPOSUD vraždíme po statisících po celém světě, pak se holt budete muset smířit s tím, že i bílí jsou vražděni.

Občane

nevím jak vy, ale já jsem nikdy nikoho nevraždil, a ani nemám tu nejmenší odpovědnost za jakékoliv vraždění kdekoliv ve světě, a zrovna tak za to nemají odpovědnost Bůrové!!!!

Divná logika, divné závěry, ale můžete klidně spát, až ty rasistické černé svině vyvraždí v JAR a Rhodesii ten zbytek bílých, budou mít konečně svůj pravěk, a váš svět bude konečně
jak má být. Jen aby jednou taky nedošlo na vás, když máte tu zodpovědnodnost za vraždění po světě po statisících.
12. 06. 2012 | 21:15

Gerd napsal(a):

honolulu,
máte přehled o Namibii? Když získala 21.3.1990 nezávislost, tak si ponechali bílé úředníky v úřadech, aby jim hospodářství prosperovalo, pokud si správně pamatuji.
Jak se nyní žije v JAR Indům? Také jsou obětí násilí černochů vůči bělochům nebo se násilí zaměřuje jen na bělochy?
12. 06. 2012 | 21:24

Józa napsal(a):

Dagmar: on Šašek naráží na moji citaci "Vzpomínek na Afriku" výše. Pravda, nikdy jsem v Africe nebyl. Ale tuším, že jediní z diskuze, kdo tam byli, tedy honolulu a Ládík!!!, hovoří celkem jasně, jak to bylo s životní úrovní černochů za kolonialismu a nyní.
12. 06. 2012 | 21:50

Józa napsal(a):

to all: takže uzavřeme sázky na budoucí vývoj ? Jak to dopadne ?Bude naše dekadentní postmoderní euroatlantická civilizace K-stratégů, kteří si pod sebou řežou větev už jen faktem humanitárních dodávek r-stratégům, zničena a "sežrána" , a teprve pak se r- stratégové naučí hospodařit?
Nebo to dopadne tak, že matka příroda zreguluje počty r-stratégů uvnitř jejich stávajících zemí dřív, než nás stihnou převálcovat? Jak dopadne tento "střet civilizací" a la Huntington?
12. 06. 2012 | 22:00

Luba napsal(a):

Nevšiml jsem si,
že by některý s diskutérů definoval, co je to vlastně ten rasismus. Nuže:

Definice sociologická a filozofická:

Rasismus je ideologie,
která představuje soubor koncepcí vycházejících ze strachu z cizího (xenofobie) a tvořících jeho ideologickou nadstavbu.

Předpokládá fyzickou a duševní nerovnost lidských
plemen (ras) a rozhodující vliv rasových odlišností na dějiny a kulturu lidstva.

Rasové teorie jsou podloženy představou, že lidstvo je původně rozděleno na nižší a vyšší rasy.

Vyšší rasy, jako nositelé civilizace a pokroku, jsou předurčeny k vládnutí.

Nižší rasy jsou charakterizovány neschopností kulturní tvořivosti a je třeba je vést.

Z této definice by tedy plynulo, že tzv. černý rasismus, "rasismus naruby", nebude ten pravý rasismus.
Černé obyvatelstvo JAR pravděpodobně samo sebe nevnímá jako vyšší rasu, nositelku nejvyšší civilizovanosti a kultury, ale vnímá se, logicky, jako rasa s domovským právem. Černí chtějí vládnout "černému kontinentu", jako "bílí" Evropě a "žlutí" Asii.

Toto dětinské dělení si černoši z Jižní Afriky nevymysleli. Bylo jim indukováno bílým panstvem. Desítiletími rasové segregace. Tento koncept je v sociálním kontextu JAR zažitý, a je součástí jejich "multi-kultury", jako je u nás tradicí bolševismus a byrokracie. Demokratický duch První republiky byl úspěšně potlačen a zhynul.

V JAR teď přetrvává, namísto nuceného, tzv. dobrovolný apartheid. Návyk se jen tak nevytratí. Zvyky lidí není možno zrušit zákonem.

Stereotypy přežívají ...
Jako byl u nás po 2. sv. válce každý člověk, mluvící německy, třeba i Žid, vracející se z koncentráku, považován za nacistu, tak podobně mohou černoši automaticky nahlížet na bělochy, jako na stoupence apartheidu.

Pan Mbwa si řekne: Pan Botha je vinen, protože užíval výhod, které nám byly odepřeny. Jsem nevzdělaný a špatně placený, protože školy, kam jsem měl chodit já, navštěvoval on. Botha není lepší než já, ale požíval nespravedlivých výhod na můj úkor. Nyní se karta obrátila, a v poníženém postavení by teď měl být on, je-li nějaká spravedlnost. Spravedlnost je odplata.

Jak jsem výše uvedl, "smiřovací Komise" zřejmě nadělala více škody, než užitku. Komise nejenže nevyhojila staré rány, ale ještě do nich nasypala pepře.

Mnohé se "ztratilo v překladu" a bylo překrouceno, k pramalé spokojenosti poškozených i viníků. Moc nad racionalitou slavila svůj triumf. Koncept všeodpouštějícího křesťanského milosrdenství ve skutečnosti znamenal šíření zla.
Nepotrestané zlo má tendenci se šířit a nabývat nejrůznějších podob a odstínů.

Zase se dopustím srovnání: U nás nebyli komunističtí zločinci za své zločiny potrestáni. Někdy byli naopak povýšeni, a stali se součástí ekonomické elity národa.

Z "rozkradačů socialistického vlastnictví" a z "agentů Kremlu" se stali milionáři, vážení občané "demokratického státu", protěžovaní médii, zakladatelé nejrůznějších mafií a sponzoři stran nejrůznějších barev. A víme, kolik zlé krve a "blbé nálady" to zemi přineslo a doposud přináší.

A to se komunistický režim u nás nevyznačoval ani tak krutostí a diskriminací až ke zmrtvění, jako spíš stupiditou a trapností. Jak by to s námi asi dopadlo, kdybychom žili v mnohonárodnostním a mnohajazyčném státě, svázaném tvrdými zákony, a najednou by ty bariéry a okovy spadly?

Rozmohla by se anarchie a lidé by brali "spravedlnost" do svých rukou.

Pokračování ...
12. 06. 2012 | 22:04

Luba napsal(a):

...

A jak rasová příslušnost ovlivňuje chování lidí?

Řekl bych, že nijak. Mezi lidmi stejné rasy jsou větší individuální rozdíly, než mezi různými rasami.

Genová výbava souvisí s temperamentem, nikoli s charakterem.
Pouze temperament je geneticky dán. S inteligencí je to složitější. Kromě toho, že existuje vícero druhů inteligencí, expresi genů, tedy např. to, jak se "daný talent" projeví a zda se vůbec projeví, závisí na vlivech z prostředí.
A k Darwinovi se tak, podle posledních výzkumů, zadními vrátky přidružuje kdysi zavržený Lamarck.

Tedy suma sumárum: rasismus je ideologie hlupáků. Rasismus sám o sobě není nic přirozeného, i když staví na přirozenému sklonu lidí preferovat známé před neznámým a odlišnost vnímat jako možné ohrožení. Což je naše evoluční nastavení.

Závěrem bych si dovolil upozornit na další "jihoafrický film" jiného Jihoafričana, Neilla Blomkampa, t.č. v Kanadě. Jde sice o sci-fi, což jako žánr zrovna nemusím, ale ten film je prostě dobrý! Jde o Okrsek č. 9./"District 9".

Konflikt mezi mimozemskými untrmenši a pozemšťany je inspirován skutečnou událostí z doby apartheidu v JAR, zvanou likvidace Okrsku č. 6 http://en.wikipedia.org/wiki/District_Six,_Cape_Town

http://www.csfd.cz/film/257869-district-9/
http://www.uloz.to/xU9oowe/district-9-cz-avi

Film by mohl nést podtitul: ... aneb jak je důležité státi se "kreveťákem". :)
12. 06. 2012 | 22:06

Józa napsal(a):

luba: jste si zcela jist, že geny podmiňují pouze temperament, a ne inteligenci ?Máte to doloženo nějakými objektivními závěry vědeckého zkoumání - ale prosím zkoumání spíše přírodovědného zaměření, ne humanitního ? (oni totiž humanitní učenci moc rádi žonglují s realitou...).
Četl jste už zmíněného Bakaláře ? Samozřejmě, za mizernými výsledky Cikánů v IQ testech může být ne to, že nejsou inteligentní, ale to, že to prostě sabotujou...
12. 06. 2012 | 22:14

Občan napsal(a):

Józo,

když už se oháníte Bakalářem, tak byste měl vědět, že zrovna on docela dobře zpracoval rozdíly v inteligencích ras, dané klimatickými podmínkami.
Takže zatímco Egypťané vytvořili civilizaci podobnou té naší, rovníková Afrika měla JINOU civilizaci, odpovídající JINÝM klimatickým podmínkám.
A úplně jinou civilizaci mají např. Innuité.

My neumíme přežít bez SVÝCH civilizačních vymožeností v rovníkové Africe nebo na severu Kanady, oni zase neumějí žít bez SVÝCH civilizačních vymožeností v našem klimatickém pásmu a naším způsobem. Intelignentní jsou ale stejně jako my. Kdyby nebyli, nikdy by ve SVÉM prostředí nepřežili a rozhodně by nevytvořili kulturu. A oni kulturu MAJÍ - to jen MY ji ignorujeme a opovrhujeme jí.
12. 06. 2012 | 22:32

Józa napsal(a):

já rozhodně jinými kulturami neopovrhuji. Například schopnost Křováků přežít v Kalahari je něco úžasného.
Ale jak to, co jste napsal, souvisí s tím, na co jsem se ptal Luby ? Podotýkám, že v tomto nemám jasný názor - jen jsem četl Bakalářovy závěry z měření inteligence Romů. a BTW Romové nejsou rasa.
12. 06. 2012 | 22:39

Józa napsal(a):

Nebo třeba "bylinkářské" znalosti Indiánů Jižní Ameriky - skopolamin, atd atd. To je úžasné, co lidstvo jako celek zná, a je ochotno zavrhovat a zapomínat.Možná se shodneme ve více věcech než se zdá, možná mám eklektické názory, nevím.
Ale střet civilizací podle Huntingtona je zde a já budu rozhodně stát na straně "bílých", protože nejsem lumík.(jako vy, Občane)
12. 06. 2012 | 22:44

Emissary napsal(a):

Pane Veverko,

Obvykle se nikdy neurážím, jen když narazím hlavou do zdi nebo špatně šlápnu, ale jen sám na sebe. Nedávejte dohromady víru v Boha a víru v ústní tradici. To jsou dvě rozdílné kategorie. Já určitě nevězím v ničem po uši, to Vy a ta věc, říká si momentálně český maloměšťák. Žádné plusy ani mínusy nelze položit na stůl a říct: odteď to budeme dělat jinak. Historie jednou byla taková, nelze ji měnit. Dopadlo to relativně dobře, kdybychom ji změnili určující události, mohla by dopadnout mnohem hůř. To zas Vy nechápete.

Přejí zítra také pěkný den, ale už je skoro letní.

český maloměšťák,

běžte si tokat s opicemi. Myslím, že vzhledem k blízkosti projevu rozumových schopností by mohla být oboustranná spolupráce prospěšná.

Á propos, některá individua sem hodí proto, aby speciálně Vám vysvětlila běh dějin, který Vy vždy chápete absolutně. Takové chápani zcela jistě zaručuje kolaps, jakožto důsledek relativního vnímání a absence racionálního myšlení, jež se etabluje v zaručené zóně definované dle historických vzorů každého socialisty.

Dagmar,

já také ne, ale jestli tady budete opěvovat toho slaboduchého chudáka, budu o tom uvažovat. :)
12. 06. 2012 | 22:52

Luba napsal(a):

Józo,
co se enteligence tejče,
je prokázáno, že velká část národa má "z mozku z piva kostku", největší mozoly nemají mužové z práce, ale ze "zrzavý vody", a že ženy se před hospodami za abstinenci svých polovic málo modlí (na rozdíl od Američanek století devatenáctého).

O cigaretách, nacpaných různými travinami je zase známo, že jsou to kultovní předměty, "co na straně jedné hoří smrdí, a na straně druhé ústí v blbcův ret".

Někdy mám pocit, že naši civilizaci zlikviduje spíše "al-kehal" než al-kajda. Alkohol je nervový jed, a naše kultura je k jeho užívání velmi tolerantní. Je to rozumné?

Testy inteligenční měří IQ, nikoli rozum. Nehledíc na inteligenci emoční, verbální, na kreativitu, na intuici a schopnost řešit konkrétní problémy.

S psychotesty je potíž. Jsou dobrovolné, a tak předpokládají aktivní zájem, spolupráci a pravdomluvnost. Nízký lži-skór nehovoří o tom, že je proband pravdomluvný, ale spíš prohnaný :)

Co se týče genů, temperamentu a inteligence, budu Vám citovat krátký úryvek z jedné knihy:

"Špatné semeno pěstované ve zdravé půdě má celkem slušnou šanci vyrůst ve zdravou rostlinu. Špatné semeno ve špatné půdě však nevzklíčí."

Hamer, D., Copeland, P. (2003). Geny a osobnost: Biologické základy psychiky člověka. Praha: Portál, str. 252.

Co se týče "Tabu v sociálních vědách" ...
Petr Bakalář jest vyznavačem genetického determinismu, a zabřednul tak v minulém století. I když některé jeho postřehy jsou inspirativní (jeho "Klíče"), zdá se mi, že jeho potřeba potvrzovat si své předsudky a provokovat je silnější, než jeho argumenty. Kritické myšlení rozhodně není Bakalářovou silnou stránkou ...
12. 06. 2012 | 23:29

Józa napsal(a):

no dobře.
I když názory lidí z praxe (zvláštní pedagogika) jsou jiné, podle nich je dědičnost 90%vzdělavatelnosti. Ale zkušenosti paní Brdečkové ("Smradi") zdají se potvrzovat vaši ideu, že geny determinují spíše temperament. Zmínil jste ale, že inteligence je rozličného druhu. Pokud mám jakousi sociální inteligenci, tak přece nebudu provokovat majoritu po staletí stejným asociálním chováním ? Je pravda, že v jistém smyslu je chybou to etnikum nazývat "nepřizpůsobivým", naopak, dokázali se našemu socialismu přizpůsobit lépe než majorita.
13. 06. 2012 | 00:01

honolulu napsal(a):

Lubo Tvoje definice rasismu je hloupost !
Necti wikipidy !
Do skoly mohl chodit kazdy kdo chtel. Cernosi vsak skoly vypalovali a budou dale.
Obcane jsi schizofrenik ! Vycucavas si svoje "fakta" ze svych fantaziii.
Pises tradicne super hlouposti. Domky v Sowetu nemely hlinene podlahy. Ty co jsou tam nyni maji podlahy s vykalu. Take tam nikdy nebyly ostnate draty TY...(cenzurovano)

Tim, ze racionalizujete a zdudvodnujete, nezduvodnitelne a omlouvate vrazdeni nevinnych se vam v budoucnu vrati vasim povrazdenim. To je zakon prirody ! Skoda vas nebude, vase kecani je dukazem bezcennosti.

Vam nejdou vysvetlit dejiny te zeme. Jako blbecci stale opakujete, ze cernosi tam byli prvni a to je hloupost.
Krovaci nejsou cernosi. Ti tam byli prvni !

Pane Gerd, byl jsem na praci v Southwest Africe nekolikrat, ale v dobe, kdy ta zeme patrila nam. Je to po strance zemepisne zajimava zeme, PRAZDNA, sucha a plna diamatu. Ve Windhoeku a Swakopundu jsem potkal nemecke vojaky z 5 diveze SS Viking, kteri se tam schvavali. Dlouho jsme spolu mluvili o valce v Rusku. Byli bez emoci a psychicky unaveni. V teto byvale nemecke kolonii se oslavuji Hitlerovi narozeniny, chlastanim a revem. Je to vsak spise protestni sranda. Po roce 1979 jsem tam uz nikdy nebyl ! Co se tam delo pozdej nevim.
Take jsem tam potkal zenu, ktera na me udelala obrovsky dojem na zbytek zivota. Vyrustala v pustine a byla to super vedma, ktera videla budoucnost tak jasne, ze na ni nejde zapomenout.
Predpovedela mi dalsi emigraci do USA v dobe, kdy jsem o ni nevedel.

Zeme sama je vsak zapomenuta zeme. Studeny ocean, sucha bush s nedostatkem vody. Zakazana pasma pro mnozstvi diamantu na ktere si dela narok DE BEERS Company a ANGLO-AMERICAN Corp. Kdo chce videt jinou planetu, at tam jede. Za podivani ta zeme rozhodne stoji. O vlade ktera je tam nyni nic nevim.
13. 06. 2012 | 00:04

Józa napsal(a):

ještě Luba: souhlasím s tím, že jedna z možných perspektiv naší civilizace je zánik pod přívalem "barbarů", viz výše a viz Huntington. Ale neviděl bych to jen na chlast a marijánu. Prostě postmoderna, se vší tou změkčilostí, kterou přináší. Muži nejsou muži, ženy nejsou ženy, děti se nerodí, nikdo nebrání integritu národa. A vo tom to je - ten spor s pseudohumanisty typu Občan nebo Veverka.
13. 06. 2012 | 00:06

honolulu napsal(a):

Obcan nepredstavitelne KECA !
Cernosi, kteri pracovali se mnou v bushi, meli NEOMEZENE mnozstvi zakladniho kvalitniho jidla. Jejich milovany MILIPAP, (kukuricna mouka pripravovana na mnoho zpusobu) byl pristupny v tabore kazdemu, kdykoliv a v jakemkoliv mnoztvi. Protejn (maso) bylo to nejlepsi, jake jsme jedli my belosi v nasi oddelene kuchyni.
SAMOZREJME, o jejich specificke pochoutky, jako larvy z korenu vyvracenych stromu, jsme se nestarali. Proc to zrali, nevim a podle zakonu aparheidu jsem nemel prava do toho nahlizet.

Po trech mesicich na zkouzku dostali t.zv. definitivu. Uniformu a vybaveni do buse se znaky JAR. Musela byt jine barvy nez nase. Dostali nadoby na vareni do buse a celou vybavu do buse zdarma. Ucili se jezdit autama v terenu. Dostavali ridicaky. Volili si mezi sebou velitele, kteri je reprezentovali pri zadavani prace od nas. Ucili se ovladat vysilacky v autech a udrzbu na autech. K letadlum nesmeli !
Jebat cernosky v okolnich vesnicich take nesmeli, ale kdyz prislo 30 cernosek jebat je, k nam do tabora, tak jsme zdesene drzeli huby a posilali je za ochranne pasmo tabora delat lasku.

Dostavali male kapesne a hlavni vyplata jim sla na konto do banky v JHB. Po vyprseni spracovni smlouvy meli dve moznosti. Podepsat novou smlovu, nebo vybrat penize a jit domu.
Ti, co penize vybrali, vetsinou kupovali dobytek a zeny, za ktere se v Africe platila rodicum zeny t.zv. LOBOLA.
Spokojenost na vsech stranach....! Dostavali take cigarety, ktere milovali a kaslali jako tuberaci, ale cigarety museli mit.
V patek po nasem (belochu) odletu do JHB, dostavali i male mnozstvi piva. Velke mnozstvi bylo zakazano, protoze se vzdy tak porvali, ze jsme je po navratu z JHB nepoznali.
Duvod jejich rvacek je nam neznamy.
Obcan LZE, kdyz mluvi o hladu cernochu za dob apartheidu.
Zato ted je tam hladomor.
13. 06. 2012 | 00:55

Józa napsal(a):

to honolulu: Obcan 12. 06. 2012 | 20:26
požadoval KONKRETNI popis/příklad toho, kdy a jak se kolonizátoři pečlivě starali o černochy.
Právě jste mu ho dal (ten popis)
13. 06. 2012 | 01:04

Józa napsal(a):

ještě honolulu: jenže tohle ti multikulti pseudohumano blouznivci slyší neradi - konkrétní popisy konkrétní fakta od lidí kteří tam byli a zažili to. Radši relativizují objektivní skutečnosti.
13. 06. 2012 | 01:09

honolulu napsal(a):

Joza, (01:09)
oni stale lzou za ucelem zniceni bile rasy. Ale budou zniceni oni. Jsem rad, ze pisete a ze patrite k nam.
(Byl jsem dnes u vody a prehnal jsem to s plavanim, koncim pro dnesek. Dobrou noc.)
13. 06. 2012 | 01:34

Józa napsal(a):

honolulu: dobrou
13. 06. 2012 | 02:08

Gerd napsal(a):

honolulu,
děkuji za odpověď.
13. 06. 2012 | 05:15

Ládik!!! napsal(a):

Gerd -
podle mých informací tvoří těžba diamantů 80% HDP. Nejedná se hlubinnou těžbu - představuji si to jako sběr. Mají tam Prohibited Area (asi 3% rozlohy státu) - z toho 2 jsou velké - menší z nich jde od hranic s JAR po Oranjemund, druhé na sever od Lüderitz, obě při pobřeží Atlantiku. Sbírají tolik, kolik potřebují pro chod státu. Nevím, kdo to dokáže organizovat, u nás by stachanovci jeli na rekord. Pravděpodobně vzhledem k otevřenosti pouště Namib to armáda dobře ohlídá. Na fotkách v knihách, co jsem dovezl z JARu, jsou detailně zobrazeny pobřežní písky a štěrkoviště, nad kterými by se zbláznil kdejaký mineralog. Převažují růžové barvy, jsou zobrazeny volně ložené vícemetrákové růženíny. Převážná část kamenů je čirých, bavilo by mě to se v nich přehrabovat.
Co mi doporučili známí, je zajet do Ai Ais na Fish River a projít její kaňon (ve skupině s průvodcem v období, kdy hadi nejsou aktivní). Ale vzhledem k situaci v JARu to asi vzdám.
13. 06. 2012 | 06:37

Ládik!!! napsal(a):

jeden odkaz http://www.namibiabookings.com/namibia_information/fish_river_canyon.htm
13. 06. 2012 | 06:41

Pepa Řepa napsal(a):

Nabralo to úsměvné rysy.
A co takhle film Potkali se u Kolína?
Tam je přece popis českého čecháčkovství jako na dlani. Nebo ten O makové panence. Alí, Alí, já jsem měsíc turecký....

Koukám, že vypatlanost šlápoty je nakažlivá.
Dosáhla nejen hranic Jihlavy, kde šášula exhibuje školskou angličtinou, odtrženou od života aby dokázal, že umí anglicky.
Panečku-to je bomba, ale jsme na českém serveru.
:-)))
Leč nemoc duševních naháčů zasáhla i hranic Brna, kde filosof Luba má jasno. T
o, co ví Občan z VUMLu má z filmu.
:-)))))))
Luba překvapil, měl jsem ho za inteligentnějšího.
Milý Lubo, film je fikce, představa autora, která nemá s realitou běžného života nic společného. Dokonce ani ten dokumentární, i ten odráží představu autora.

Sen je sen, probudíš se a je den, říká moudrý Jan z Kampy.

Olga Sommerová natočila o Čáslavské neuvěřitelnou srágoru, ˇOdu na Věrušku.
Pravda, profesionálně zdatně uděláno, to co se jí nehodí do krámu zamlčí, to co ano zveličí.Totéž Kosatík na papíře.

A to je přesně případ "Lulu z Honolulu."
Nehodí se Vám do krámu, do schematu myšlení a představ o Africe Karin Blixenové!!!!!

Luba to viděl vo filme, Občanovi to kázal politruk hovorkovi to napsali v příručce KSČ. Mají hliněnou podlahu s ostnatým drátem a basta! A jsou hodní, jako čokoládový černoušek od Orionu.

A máme dědično vinu. I za kolonialismus. Za Mukačevo za zahrádkářskou kolonii na Proseku!

Můžete věřit všemu co vykládá Lulu nebo ne, možná někdy přibarvuje,ale nemůžete opomenout osobní zkušenost.
Říkám to pořád, zvedněte p.del, je´dte se přesvědčit a netočte jen globem!!!

Když jsme u filmu, tak si pus´tte Přelet.
Dyť Vy jste jak ten spolek ve cvokhausu, kam vtrhne živočišný McMurphy. Včetně zneklidněné Velké sestry!
Najednou nevíte co dělat. Vaše jednostranné představy se bortí, nedokážete pochopit, že život je mnohem složitější, že každá mince má rub a líc.

Melete tu o rasismu-někdy to lze tak vykládat- abyste vzápětí vybuchli ve stejném duchu.
Král antisemitů Občan proti Židům, starý bolševik hovorka proti západním imperialistům, n.o.s. proti křes´tanům a Luba proti papeženeckým strakapoudům.
Zkuste juknout do zrcadla!

Pravdu má Občan, že se tady bavím. Dyť se to brát vážně nedá!

Jen si občas vzpomenu na svého Sa'ida dvoumetrového swahilce z Ugandy, gentlemana s dokonalou angličtinou, který říkal, jak je vděčný za britské školy a jejich vzdělání. Pak se to nějak zvrtlo, přišel řezník Kampaly Idi Amin a Saïd byl rád, že zachránil holý život, ženu i děti už neviděl.

A tady mě humor přejde.
13. 06. 2012 | 07:19

Luba napsal(a):

Józo,
napsal jste:
"... názory lidí z praxe (zvláštní pedagogika) jsou jiné, podle nich je dědičnost 90%vzdělavatelnosti."

Podle mých zkušeností zase 90% pedagogů neumí učit.

Dědičnost, vzdělavatelnost ... hmmm.

Existuje něco, jako "rodová tradice" - např. mezigenerační přenos násilí, rodinné vzory, "dědičný" alkoholismus, - a s dobrými nebo špatnými geny to nemá co dělat.

Příkladně:
Pro židovskou tradici je typická jistá askeze, a vysoký důraz na vzdělávání. Pečlivě šetřit, plánovat, myslet na zadní kolečka. S existenciální nejistotou se úspěšně vypořádávají stovky let. "Příští rok v Jeruzalémě ..."

Romskou tradicí je žít ze dne na den. Užívat si tady a teď, protože "zítra přijde nějaká neurčitá pohroma, proti které nic nezmůžem". S existenciální nejistotou se nenaučili bojovat "povolenými prostředky". Romové nemají svůj Talmud, který by mohli studovat a nacházet v něm recept, jak správně žít. Vzdělání pro ně nemá tu hodnotu, protože mají tu zkušenost, že ať dělají co dělají, vše je špatně.
Oceňují prohnanost, schopnost umět si poradit, což je sociální inteligence svého druhu, nikoli vzdělání.

Na geny se svádí kde co. "Je to v genech" - tou větou se dá překrýt leckterá neznalost a myšlenková lenost.
13. 06. 2012 | 07:42

Občan napsal(a):

Tak se podívejme, co nám tu Honolulu servíruje jako "péči" o černochy v JAR:

http://ixwa.hubpages.com/hub/South-African-Apartheid-SOWETO-So-Where-To#

Jsem moc zvědav, jak bude vyvracet existenci té hromady zákonů, identických s nacistickou protižidovskou legislativou.

A těm, kdo pochybují o zrůdnosti režimů apartheidu, doporučuji k přečtení detektivky jihoafrického novináře a spisovatele Jamese McClure. Popisuje v nich režim zcela chladně, syrově, bez emocí.
13. 06. 2012 | 07:45

Ládik!!! napsal(a):

citizen zase gůgloval...
když už je v odkaze Monument, proč nedáš odkaz na vnitřní reliéf? Ten barák má 40x40x40m, uvnitř nic není, jen po obvodu do kamene tesaná historie osídlování. Zajeď se podívat. Koupil jsem tam vlajku JAR.
13. 06. 2012 | 07:52

Luba napsal(a):

Hanzlovský napsal:

"... Není zřídkavé, že vysoké IQ a znalosti získané školním vzděláním nepredikují úspěšnost v pracovní sféře. To, jak úspěšní budeme v životě, ne vždy musí záviset na našem obecném intelektu.

I člověk s vysoce nadprůměrným inteligenčním kvocientem se nemusí prosadit v práci, protože je sociálně nesmělý, neumí správně odečítat sociální vztahy a interagovat se svým prostředím, může mít potíže se sebevnímáním a sebehodnocením, a proto nevyhledává vedoucí pozice, nebo v nich selhává.

Nepodceňujme proto sílu našich vztahů se známými, přáteli, rodinou, protože poskytují silné emocionální zázemí, v kterém dostáváme (často nevědomě) zpětnou vazbu o naší vlastní sociální inteligenci. A to nás posouvá vpřed..."

http://www.celostnimedicina.cz/socialni-inteligence.htm

Viděl jsem jeden dokument o rumunských Romech. Každý se snažil být v něčem dobrý. V něčem vyniknout. Nechtěli být nejlepší v Rumunsku. Stačilo jim, že je oceňují jejich romští sousedé.
Ač toho majetku moc neměli, vypadali spokojeněji, než mnohý milionář.

"Blaze tomu, kdo nic nemá, nestará se, kam co schová."
13. 06. 2012 | 08:02

Ládik!!! napsal(a):

Občane,
mám příhodu. Jeli jsme z Pretorie na Pieterskraal - rovná cesta jako v Rusku, jen rostlinstvo je jiné, silnice končí v obzoru na vrchovině. Nikde nic, tachometr 150 (MB 280 SE - veterán). V dáli někdo jde po cestě. Samozřejmě černoch - běloch by jel autem. Míjíme ho - měl oblek, bílou košili a nestopoval. Ptám se, proč nestopuje? Prý černoch stopuje jen náklaďáky. Není mi jasné, odkud a kam šel. Ale každý takový umí 3 jazyky (angl., afrikaans a tswana nebo jiný domorodý) - školní docházku měli povinnou (školní uniformy), je upravený a nesrmrdí (na ulici). Na rozdíl od jiných afrických států. Zuma to změní.
13. 06. 2012 | 08:08

Jarle Halsnes napsal(a):

GAIA:
Když už jste hloupá natolik, že nic neumíte, nepište sem. Osel a kůň jsou různé DRUHY, zatímco lidstvo se dělí na rasy, což je podmnožina druhu. Ale při čtení Vašich příspěvků člověk pochopí, že to křížení asi musí fungovat, ve Vašem případě se Vaše matka křížila s kohoutem a vzešla z toho slepice.
Jo, Stejskal, teď si klidně mažte, ale ta "dáma" si zaslouží víc, jen neznám dost sprostá slova, aby to stačilo...
13. 06. 2012 | 08:26

Pepa Řepa napsal(a):

Luba
že jsem tak smělý, nejste zahradník Chance z Beeing there?
http://www.youtube.com/watch?v=vm_jKW1OUKw

Ten zase viděl všechno v TV.
:-)))

gaia
tak jak je to matko?
Máte rodný list?
Z veteriny?
13. 06. 2012 | 09:08

český maloměšťák napsal(a):

Pepa Řepa, Emissary, honolulu...diskuzní dno /spodina/
Převychovat pomocí Luboovy osvěty - nemožné.

Léčba :
Skotské střiky, Rohypnol, gumoléčba, skupinová terapie (nikdy více jedinců jak dva z této skupiny pohromadě !!! - hrozí pokousání či otrava vzduchu). Vše někde za plotem s ostnatým drátem .....krmení vozit za doprovodu protiteroristického komanda a hasičů.
Po roce zkusit vypustit do volné přírody. Pozorovat a vést záznamy. Bránit jejich rozmnožování.

Mudr. Chocholoušek, v. r.
13. 06. 2012 | 09:36

Šašek z Jihlavy napsal(a):

Luba
Vaše příspěvky považuji na rozdíl od cynických a zlomyslných hlášek Pepy Řepy za přínosné. Myslím, že lidé se zájmem o slušnou diskusi budou po zkušenostech s lidmi typu Řepy odcházet jinam.
Kdo pohrdá poselstvím, které nám dává umění včetně dobrých filmů, je kulturní barbar, se kterým nemá cenu diskutovat.
Já například nechápu lidi, kteří se míjí s kvalitní hudbou a zdá se, že jeich ignorance je nenapravitelně poškodila jakousi citovou vyprahlostí. Když se prve Honolulu zmínil, že nechodí na koncerty, došlo mi, že je v životě velmi ochuzen.
Já mám to štěstí, že jsem velmi bohatý člověk a tak je mi těch chudáků líto, ale získat toto bohatství mě stálo v životě velké úsilí. Výše mého konta v bance s tím ovšem nemá co dělat, ale to mnozí nikdy nepochopí.
Teď musím pracovat, konečně se zadařilo jahodám a česneku, bohužel nejlépe prosperuje plevel, takže pokleknu pokorně na matičku zem a oddám se prozaické leč potřebné činnosti.

BTW, myslím, že náš cenzor ztrácí ostražitost, některé výroky starého ještěra Honolulu jsou na hraně. Ostatně sám přiznává, že se tu rád hádá, což je mi mimořádně protivné.
13. 06. 2012 | 10:12

Pavel13 napsal(a):

Myslím, že tady do sebe pleteme 2 rozdílné věci. JAR a kolonie.

JAR v době apartheidu žádnou kolonií nebyla. Byla ekonomicky i politicky nezávislá a vyspělá. Ač mám s tím pojmem problém (resp. ve spojení socialismus vs. kapitalismus), můžeme směle říct, že tam byl socialismus. Honolulu psal o školství, Barnard v pamětech o zdravotnictví. V době, kdy naše zdravotnictví léčilo zdarma děti proletářů z kapitalistických zemí, dělala totéž i JAR. Země byla osídlena podobně jako dnešní USA, Kanada nebo Austrálie.

Kolonie byly naopak řízeny tak, aby byly závislé na koloniálních mocnostech. Pravda, existoval rozdílný přístup koloniálních zemí, dá se vyčíst např. z cestopisů H+Z. Hlavním zájmem kolonistů bylo tuto závislost prodloužit co nejdéle, i po oficiálním odtržení. Ukázkovým příkladem je Belgie vs. Kongo. Bohužel, pro kolonie nebyl a není žádný jednoduchý recept. Nedá se jednoduše navázat na předkoloniální "idylku", protože svět se mezitím zásadně změnil.
13. 06. 2012 | 10:23

Pavel13 napsal(a):

:Šašek
Já zde musím naopak pana Stejskala pochválit. Ano, mohl pana honolulu jednoduše mazat. Jsme ale pod článkem o JAR a příspěvky bývalého občana jsou cenné. Bohužel mu pan honolulu práci zrovna neusnadňuje.
13. 06. 2012 | 10:30

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy