Spal Che Guevara se Sartrovou životní partnerkou?

10. 10. 2013 | 10:47
Přečteno 5219 krát
Spal naopak Sartre se svoji ruskou překladatelkou, když jezdil do Moskvy utrácet honoráře z ruských vydání svých knih? Milovala ho, nebo na něho práskala kágébákům? Odposlouchávali je i v posteli? Jak jinak by dokázali na něho sepsat devítisetstránkový spis s častými vsuvkami „polovoj akt“ a diktovat mu jeho nadšené propagace Sovětského svazu?

Byl Sartre skutečně hrdina francouzského odboje, jak se holedbal po válce, nebo podlézal německé cenzuře, aby během okupace pronikl na špici francouzské literatury a dramatu v době, kdy se čestnější autoři zdrželi publikování? Znepřátelili se Sartre s Camusem z žárlivosti kvůli herečce, kterou oba šukali, nebo kvůli Camusově odbojové statečnosti a Sartrově zbabělosti, nebo kvůli Sartrovu levičáctví, nejprve prosovětekému, pak pročínskému? Kolik ze svých slavných filosofických nápadů Sartre ukradl Simoně de Beauvoir? Jak ho Simone dokázala tolik let milovat i přes vědomí jeho charakterových vad? Jak se Sartre nechal Che Guevarou a Castrem zblbnout ke kýčovitému nadšení pro kubánskou revoluci? Kolik při tom vypil předrevolučního bacardi? Jak se Sartre podílel na studentské revoltě v květnu 1968, která vynesla do popředí budoucího levicového dogmatika Cohn-Bendita?

Dozvíte se v mé nové komedii SEBEKLAMY, kterou vysílá Vltava 26. října ve 14.00, s Hanou Maciuchovou a Igorem Barešem v hlavních rolích.

VRAŽEDNÉMU PÁTKU v Řeznické se mezitím daří takto:

http://kultura.idnes.cz/recenze-vrazedny-patek-078-/divadlo.aspx?c=A130917_113826_divadlo_ts
http://www.divadelni-noviny.cz/zlocin-a-trest-na-zidovsky-zpusob
http://www.topzine.cz/recenze-vrazedny-patek-klade-spoustu-otazek-divaka-emocionalne-zdima
http://cinohra.blog.cz/1310/vrazedny-patek

Další představení jsou 30. října a 11. a 16. listopadu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

aga napsal(a):

Tak tak, jsou to právě tyto zcela nelogické a ve věcné a korektní neosobní diskuzi nediskutovatelné individuální osobní vlastnosti, které skutečně píší historii. Bohužel, k volnému odstřelu jsou určeny jen některé osobnosti, jiné jsou i zákonem hájeny.
10. 10. 2013 | 11:02

Antonín Malík napsal(a):

aga
Tak Sartre je určen k "odstřelu". Je pravda, že je mnohem zajímavější, už jen díky odmítnutí Nobelovy ceny, než Havel, který si mohl prst v krku zlomit, jak strašně ji chtěl dostat a nedostal.
Sartre byl jistě bouřlivák a pokud de o ženy, šlo by ledacos podezřívat, jako u Havla, ovšem na rozdíl od něho za Sartrem zůstává dílo, které nelze jen tak obejít.
10. 10. 2013 | 11:31

olga napsal(a):

SEBEKLAMY?
Já myslím, že nás klamou jiní. Snaží se. Výsledkem je nedůvěra ke všem. I k těm pravdivým. Je to smutné. Člověk je pak odkázán sám na své tápání...
10. 10. 2013 | 11:38

Xaver napsal(a):

Tak když už velikán Sartre nebyl ve skutečnosti nic moc, tak jak jsou na tom potom naši současní "velikáni" ?
O těch by nebyla nějaká divadelní komedie ?
10. 10. 2013 | 11:41

muromec napsal(a):

Já měl vždycky srandu z programů kde čaští herci vyprávěli historky o svých kolezích, a připisovali jim různé smyšlené anekdoty. Ale úplně nejraděj jsem měl historky s pointou pozostávající z jedného sprostého slova. Třeba: "Pan Sovák na něj pohlédl, a suše pronesl: Hovno!" (obrovský smích publika) Nebo: "Pak Kopecký se na něj tak divně koukl, jak to jen on uměl, a pak procedil skrz zuby: Hovno!" (ještě větší smích publika)
A tady jde o podobnou "slávu": "Šukal? Šukali? Ovšemže šukali! To musíte vidět!"
Tak má vypadat správný promotion.
10. 10. 2013 | 11:54

stoppa napsal(a):

Jestlipak tady při té propagaci vlastní hry nejde o reklamu která je Kodexem zakázána?
10. 10. 2013 | 12:03

hasta siempre napsal(a):

Existencialisti byli banda kašparů, to jistě.
Ale Sartre uměl psát docela dobře, na to Ben Kuras nikdy mít nebude.
Tím pádem o něm taky nikdo nepovede devítisetstránkový spis prokládaný poznámkami polovoj akt něudalsja.

Jako mě Na Zábradlí a v rozhlase nezajímali Steigerwald s Koenigsmarkem, nezaujme ani tento normalizační (jen s přehozenými znaménky) heroj.

Beauvoirová se nijak netajila, že skočila na každého trochu hezčího a umaštěnějšího arabáče, kterého potkala. Spát s tak ošklivym skřetem, jako byl Sartre asi nebylo jen tak.
Agentkám KGB všechna čest, tvrdá práce.
Kýčařka Saganová, která díky němu udělala závratnou kariéru se z toho dala na drogy a chlast.

Někdo mění dějiny, někdo jen špiní prostěradla.
PS. Ambasáda zůstane v Tel-Avivu, barel prohrál.
10. 10. 2013 | 12:19

Ernesto napsal(a):

Benjamíne Kurasi spát člověk musí ne ? Obzvláště pokud se jedná o přitažlivou ženu jakou bezesporu byla Sartrova životní partnerka tak to byla přímo povinnost muže dopřát ji to potěšení ! Ted již v záhrobí spím na věky ,a když zrovna nespím tak připravuji v evropě socialistickou revoluci ! Nenažhraní kapitalisté již mají nahrabáno dost takže je třeba změna ! Pomoci pracujícímu lidu byla vždy má priorita a toho se držím i jako duch Ernesta Che Guevara revolucionáře zde v záhrobí !
10. 10. 2013 | 12:32

Co tak reklama na léky ? napsal(a):

se SARTROVOU
Jedině kdybyste měl na mysli, pane Kuras, " Šukal Che Guevara Sartrovu atd."
Ale to jste jistě na mysli neměl.

Kolik platíte Bakalovi/aktualně.cz/ za reklamu ? Pokud nic - tak jak je to s otázkou daňového plnění , smí aktualně.cz poskytovat daňové plnění /jistě jsou plátci DPH/ zdarma ? Když jinde a jindy se reklama platí ?

Opravte si to.
10. 10. 2013 | 12:49

Škrabal se snaží přiživit na osobnosti napsal(a):

Proč si raději nevybral rovnocenného škrabala? Třeba toho po kterém je pojmenováno Ruzyňské letiště a kterého dílo téměř nikdo nezná.
10. 10. 2013 | 13:05

Tazatel napsal(a):

O čem to píší pane Kurasi? Dvě úvodní věty - 2 chyby?
10. 10. 2013 | 13:23

Nan napsal(a):

To máte celkem jedno, pane Kurasi. Hlavní je, že máme u Rusů dluh, který nám nesplácejí.
10. 10. 2013 | 13:26

A jak to bylo s Hvížďalou napsal(a):

v Moskvě? O tom by douška nebyla?
10. 10. 2013 | 13:31

resl napsal(a):

p. Stejskale dáváte každému k dispozici blog s propagací jeho aktivit ?
10. 10. 2013 | 13:39

stejskal napsal(a):

Ne, pane resle. Nabízím blog podle určitých kritérií. A všichni, kdo zde blog mají, v něm pak propagují své aktivity. Už jsem to tu vysvětloval mnohokrát, znovu mi to přijde zbytečné.

Hezký den.

Libor Stejskal
10. 10. 2013 | 13:43

resl napsal(a):

Promiňte, asi jsem vaše vysvětlení přehlédl, ale ta kritéria by mě zajímala. No, někdy jindy, až bude čas. Taky přeji hezký podzimní den. r.
10. 10. 2013 | 14:03

stoppa napsal(a):

Zvýdavý

No jedno je jisté. Sartre mu určitě nedal.
10. 10. 2013 | 14:53

Přidat komentář napsal(a):

To je fuk, Kurasi, perete tady shnilé fusekle. Díky bohu toho násilnického partyzána odstřelili v Bolívii jako psa. Larga vida a Las Unidades Militares Bolivianos. Long live for Bolivian Army. Sartra vem čert i s Havlem a banditou Kohnem.
10. 10. 2013 | 15:50

oh napsal(a):

"Bloger může na svém blogu propagovat vlastní nebo cizí komerční aktivity za předpokladu, že na tento fakt výslovně upozorní. Upozornění musí být viditelné u každého textu, který svojí povahou naplňuje definici komerční propagace."
(z Kodexu blogera: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/libor-stejskal.php?itemid=987)
Nevysvětlujte, pane Stejskale. Chápu, že v tomto případě jde o čistě nekomerční propagaci.
10. 10. 2013 | 16:05

Jáchym napsal(a):

stejskal napsal(a):
Ne, pane resle. Nabízím blog podle určitých kritérií. A všichni, kdo zde blog mají, v něm pak propagují své aktivity.
**************************************************
Já bych nebyl tak přísný.
Pan Kuras nezištně nabízí svůj pohled na sexuální aktivity jiných.
Jeho vlastní pohlavní aktivity budou možná obsahem dalšího jeho (vele)díla, pokud mu to slábnoucí paměť k stáru dovolí.

Strašně rád bych jeho odvážný kus viděl - ale najel jsem na obálkovou metodu rozpočtu a svůj měsíční příděl na prasárničky jsem už probendil nákupem konkurenčního Blesku.
10. 10. 2013 | 16:55

Ernesto napsal(a):

Přidat komentář provokujete ? Já za svého života se choval vždy čestně a v boji za práva zotročeného lidu americkým velkokapitálem jsem šel příkladem ! Vy nevíte o mě absolutně nic ale pomluva vám jde znamenitě ! Potřeboval by jste dostat přes prsty aby jste klávesnici počítače zbytečně nešpinil ! Zdejší cenzor to ale neudělá ,je až moc hodný ! Já si na vás z vrchu posvítím člověče bídná
10. 10. 2013 | 17:05

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat ...
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Beauvoir_Sartre_-_Che_Guevara_-1960_-_Cuba.jpg
http://sphotos-d.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-prn1/253312_660018274014369_1242600668_n.jpg?dl=1
10. 10. 2013 | 17:32

Milan napsal(a):

Čekal bych trochu lepší téma než jestli KGB sledovala Sartra při jeho návštěvách v Moskvě.A co nám vůbec má co Sarter a Camus říci,Alžírsko je samostatné a Francie má tolik přistěhovalců,že je nedovede ani objektivně sečíst.Možná,že se jim jednou budou hodit Benešovy dekrety k odsunu těchto obyvatel zpět odkud mají původ.Nečeká nás procházka růžovým sadem,jde se do složitého období,bude mít problém i Izrael.Ty jejich atomové zbraně jsou jim na nic ,nemohou je použít.USA se svijí v dluzích,to Marxe a Lenina nenapadlo ani ve snu,možná kardinál Marx už o tom něco ví a tuší ,která bije.Ale historická přirovnání p.Karase o milostných eskapádách nějakých spisovatelských filozofech je směšné.Takto už filozofoval G.Casanova a dospěl docela rozumnému závěru.
10. 10. 2013 | 17:42

šašek z Jihlavy napsal(a):

Milan
Máte pravdu, ale na druhé straně se to docela dobře čte. Být Kurasem, šel bych víc do detailů.
11. 10. 2013 | 09:24

šašek z Jihlavy napsal(a):

" Spát s tak ošklivym skřetem, jako byl Sartre asi nebylo jen tak.
Agentkám KGB všechna čest, tvrdá práce."
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
To mě taky napadlo. Na druhou stranu, co by člověk v SSSR neudělal s vidinou vyznamenání Řád práce nebo dokonce hrdina SSSR?

kapča tvrdí THE ELFHISM (asi synonyma pro skřetism).
11. 10. 2013 | 09:31

přej a bude ti přáno napsal(a):

Přes to, kdo, s kým, kdy a jak je tady vévoda měšický.
Nám od Botiče je to jedno, otče Kuráši.
že byl Sartre skřet bych mu odpustil, ale že byl -stejně jako Kohn-Bendík- komouš ať se smaží v ohni pekelném a Cibulka přikládá.
jen se to nesmí říkat, šroub by se zavařil, celé vrtění si myslí, že komouši žijí jen na východě.
Navíc se nedal číst, to Camus se svým Cizincem a Morem, to byla jiná káva.
Mor ho!
11. 10. 2013 | 15:30

je třeba pro revoluci obětovat tělo napsal(a):

Ale jsem rád, že už je tady povoleno "šukat",
A to nejen po pokoji. Otec opět zvedl laťku spanilé mluvy a debatu zlidštil.
Korektníci z Obecné školy, aby si zoufali.
11. 10. 2013 | 15:37

dej a bude ti dáno napsal(a):

přej
Camus zůstal na úrovni XIX. století.
Pokud vám popisy tvrdých stínů na pobřeží a čerstvě vymalovaných (překladatel z jen jemu známých příčin říká nalíčených, asi aby vyvolal pocit, že je to všechno podfuk) márnic přinášejí uspokojení, zkuste si u Dostojevského projít pro a proti, než někomu rupne v bedně.

Sartre se úrovní introspekce a nacházením skrytých souvislostí pohybuje úplně jinde.
Pro vás bude na zimní večery dobrý Bazac (vůbec není špatný, ale trochu plýtvá mým časem), bere to po lopatě.

PS. V dobách, kdy Sartre koketoval s komunismem to dělal každý, kdo o sobě měl nějaké mínění.
A nechoďte na mě s Demlem.
Nejen vývoj, ale i sám vznik křesťanství se zdál tím směrem ukazovat (přečtěte si Hrabalovu Bambino di Praga, báseň, ne povídku), jen soudruzi nadělali nějaké furt ještě blíže nevysvětlené chyby.
Vezměte Koestlera nebo Orwella, jen jako příklad pozdějších antikomunistů.
11. 10. 2013 | 17:28

Loshjmulkanadýchaná napsal(a):

Jsou lidé, kteří myslí a nabízejí idee, jsou jiní, kteří se uživí tím, že popisují bilogické potřeby těch prvních. S tím nic nenaděláme.
Většinou však ti druzí bývají zapomenuti v den , kdy ulehnou k dlouhodobé stařecké nemoci směřující k odchodu z tohoto světa, ti první ožívají v životě stále nových generací skrze své dílo...
Milý Kurasi, neožijete. Láska kultury davu je velmi pomíjivá, neboť ani se svými idoly hodnoty nevytváří.
11. 10. 2013 | 20:23

Jarýn napsal(a):

Reflex 42se povedl,JXD Vam proda adresu Aminy,unise ztoho komplexu z matky muzete vyřvat!

P.S.:Ernesto Che Guevara:Popravovali jsme,popravujeme,budeme popravovat!
19. 10. 2013 | 16:36

J.Skovajsa napsal(a):

Pane Kurasi,
díky za vaše články. Co kdybyste pomohl Svobodným v kampani? Vaše tvář by pomohla tuto opomíjenou stranu dostat do širšího povědomí. Širší povědomí je hnusný obrat, já vím. Jako bych mluvil o nějaké zapomenuté tchýni...
Ale za pokus to stojí. Váš čtenář a budoucí volič J. Skovajsa
20. 10. 2013 | 22:06

kvakoš napsal(a):

Nějak nechápu jak může člověk původem z Evropské křesťanské kultury najít zalíbení v židovském náboženství s jeho brutálními metodami v době Mojžíše a Jozue. Přece když si prostuduje příslušné pasáže ze Starého zákona a spočítá počty popravených civilistů, pozabíjených dětí a všech těch brutálních nařízení o kamenování tak se mu musí obrátit žaludek ne? Židovství sice prošlo od té doby jistým vývojem a dnes už se děti nekamenují, ale tu temnou minulost židovství odpárat nelze. Nebo je Starý zákon podvrh podobně jako Protokoly sionských mudrců ?
12. 11. 2013 | 02:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy