Šéf ODS páchá velezradu na svých voličích

12. 11. 2008 | 13:35
Přečteno 12539 krát
Konečně se má ODS o čem pořádně poprat. Konečně její konflikt přestal být o tom, kdo je arogantnější, kdo má větší kus másla na hlavě či víc kostlivců ve skříni (který politik žádné nemá?), a začal být o něčem konkrétním. Totiž o tom, zda premiér za ODS má právo odevzdávat poslední zbytky svrchovanosti svého státu nadnárodní nevolené byrokratické instituci.

Ať má kdokoli v ODS jakékoli výhrady proti Pavlu Bémovi, sluší se mu přinejmenším vyslovit uznání za to, že tuto zcela zásadní otázku vytáhl na povrch. Konečně mají členové ODS o čem se při volbě nového vedení rozhodovat.

Odpověď samozřejmě zní, že premiér toto právo nemá, protože jak Bém připomněl, nemá je žádný člen strany, která ve svém volebním programu a svých stanovách má usnesení, že nebude Evropské unii předávat žádné další národní kompetence. Přesně to by podepsáním Lisabonské smlouvy premiér Topolánek učinil a není představitelné, že to neví.

To, že si z ní nepřečetl ani ty zásadní klauzule, které omezují pravomoci menších států a odebírají jim právo veta téměř ve všech zbývajících sférách zahraniční i domácí politiky, se dá pochopit, je to nudné čtení. Ale mohlo mu přinejmenším připadnout podezřelé, jak se evropské instituce křiví a porušují svoje vlastní zásady a zákony vytrvalým prosazováním jen kosmeticky upravené ústavy, která je podle pravidel EU trojnásob mrtvá, protože ji zamítla referenda ve třech zemích.

To, že nečeká ani na rozhodnutí Ústavního soudu a slibuje cizím státníkům, že Lisabonskou smlouvu prosadí, už není jen čin politické nedbalosti, neschopnosti či nutnosti ustupovat koaličním partnerům.

To už – po neplnění mnoha dalších slibů volebního programu – je záměrná a kalkulovaná zrada voličů, kterou by mu řadoví členové ODS měli znemožnit, než bude nezvratná. Protože nemylte se, jakmile Lisabonskou smlouvu podepíše, bude už jedno, koho si doma zvolíte. Ze všech českých politiků se stanou úřední šimlové razítkující příkazy byrokratů z Bruselu. A zdaleka ne všechny takové příkazy budou malému českému člověku fandit.

Když Topolánek tvrdí, že podepsat Lisabonskou smlouvu je nutnost, ať konkrétně vysvětlí, co je na ní nutné, komu k čemu pomůže a jak (kromě toho, že možná pomůže jemu samému k nějakému tomu bydélku v bruselské byrokracii). Ti, kdo o té nutnosti přinejmenším pochybují, by si měli připomenout jednu důležitou zásadu konzervativní filozofie: změny, reformy a závazky se provádějí teprve tehdy, až je po podrobném zvážení všech možných následků mimo veškerou pochybnost jasné, že jejich provedením se život zlepší a jak. Ruku na srdce: jistotu, že Lisabonská smlouva českému státu a českému občanovi prospěje, nemá nikdo. A těm, kterým je to lhostejné nebo si říkají, že by se měla zkusit, se sluší připomenout, že tato smlouva už neobsahuje žádnou klauzuli umožňující cestu zpět, až zjistíme, že jsme se mýlili.

Nenašel-li se nikdo jiný, kdo by v tom dokázal Topolánkovi zabránit, ať je to tedy Bém (a ať si za to pro mě za mě prodá půl Prahy kamarádům, jak se o něm rádo píše). Nemůže v tom však zůstat sám a bude k tomu potřebovat zatraceně dobrý tým velkých pracantů. A taky to nemůže dělat polovičatě: chtít převzít předsednictví strany a zároveň nechat Topolánka vládnout by byl jen další krok k rozpadu ODS.

Napsáno pro MFDnes

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Michal napsal(a):

Naprosto souhlasím!
12. 11. 2008 | 13:50

Ládik napsal(a):

Mirek to podepsal 13.12.2007.
12. 11. 2008 | 13:57

Filipi napsal(a):

Jde o to jak se z toho vyvleknout... Kdyz padne Topolanek tak to protlaci KSCSSD a jejich levicovi volici... Jsme opravdu tesne pred propasti...
12. 11. 2008 | 14:00

Kulak napsal(a):

Ano, přesně, podepisuji. Není co dodat.
12. 11. 2008 | 14:00

baf napsal(a):

pan Zaorálek nám k tomu nezařídí referendum?
12. 11. 2008 | 14:05

třebaKarel napsal(a):

Právě jsem se vrátil z hradu a .. , pane Kurasi copak dneska vaříte ?
tK
12. 11. 2008 | 14:08

Neopřemyslovec napsal(a):

Uvědomte si, že Libanonskou smlouvu podepsala drtivá většina států. Všichni jí vnímají jako prokletí. Musíme touto formou kolektivizace projít. Teprve až si dost natlučeme, může začít odpor. Důležité je, že již existuje "první disident" vůči EU. Klaus by měl štěkat jako disident, ale i investovat finační prostředky na nákup zbraní proti EU.
12. 11. 2008 | 14:12

Monika napsal(a):

Pan Kurasi, pročpak opět lžete?

Píšete: „...se sluší připomenout, že tato smlouva už neobsahuje žádnou klauzuli umožňující cestu zpět, až zjistíme, že jsme se mýlili.“

Skutečnost: „Členské státy zůstávají po přistoupení k Evropské unii jejími členy na základě vlastní volby. Lisabonská smlouva nově obsahuje ustanovení o dobrovolném vystoupení z EU, čímž uznává, že členské státy mají právo kdykoli z unie vystoupit.“

http://europa.eu/lisbon_tre...

Divím se, že jsou tací, co se vámi ještě nechají obalamutit. Že Topolánek podepsal LS, bylo rozhodnutí ve prospěch ČR. Po vstoupení v platnost nechť je vypsáno referendum, zda zůstat či vystoupit z Unie. Doufám, že to dopadne „vystoupit“ a Evropa si oddechne. Spojenec, jako je ČR v čele s Klausem, to není spojenectví, ale noční můra. Notujte si s Klausem a hurá zpět do náruče Ruska!
12. 11. 2008 | 14:12

Michal napsal(a):

Milá Moniko, a vy jste opravdu tak naivní, že si myslíte, že může fungovat spojenectví se státy jako je Německo nebo Francie? Copak neznáte ani základy z historie? A to docela nedávné...
A navíc - důkaz přátelství není to, když někomu jenom pokyvujete a pochlebujete, jako to vůči Bruselu dělá Zaorálek a spol., přítel je ten, kdo má odvahu říct vám i nepříjemnou pravdu do očí. A to právě dělá Klaus.
12. 11. 2008 | 14:23

třebaKarel napsal(a):

Moniko ,
děkuju za obhajobu LS .
A mám prosbu , řeknete mi kde je v lidský řeči a bez ideologickýho výkrmu stručně něco o LS ? Děkuju tK
12. 11. 2008 | 14:30

Karelhá napsal(a):

To je opravdu zvláštní přístup k problému, autore.. Nalodím se na loď, vystoupit z ní nechci, do jídelny chci mít volný přístup ale budu trvat na svém právu močit na návětrné straně horní paluby a na nutnosti zrušení kormidla a kapitánského můstku.. Jestli ty své názory míníte vážně,ne jen jako plky, tak přesvědčujte a přesvědčte lidi, že je nutné z EU vystoupit. Ale poctivě lidem povězte, pokud to víte, co to obnáší. Co to je suverenita našeho státu v ekonomice a fakticky bez armády uvnitř Unie a co mimo ni. A samozřejmě si musíme zachovat Kč, žeáno.
12. 11. 2008 | 14:45

stejskal napsal(a):

Jo, nákup zbraní proti EU, to je myslím rozumná investice, pane Neopřemyslovče.
;-)

Také by se možná daly využít některé části bývalého hraničního opevnění. Stačilo by osadit kanóny a kulomety do střílen a kesonů a jsme za vodou. Nebo možná někde jinde? ;-)

Libor Stejskal
12. 11. 2008 | 14:58

Dick napsal(a):

Vážený pane,
možná že Topolánek páchá zradu na Vás, ale určitě ne na svých voličích. Voliči ODS jsou nejvíce nakloněni ze všech voličských skupin k ratifikaci Lisabonské smlouvy:
ODS - 60%
KDU-ČSL - 57%
SZ - 51%
ČSSD - 43%
KSČM - 33%
Ostatní Vaše vývody prozrazující naprostou neznalost textu Lisabonské smlouvy (navzdory tomu, že říkáte, že jste ji četl)ponechávám stranou.
12. 11. 2008 | 15:01

jepice napsal(a):

Jen ať se ODS popere podle vašeho receptu, pane Kurasi. Aspoň bude pokoj. ODS skončí a pravice se pak snad konečně dočká vzniku nějaké solidní strany.:)
12. 11. 2008 | 15:04

David napsal(a):

Kam nás ta byrokracie z Bruselu vede? Je to k smíchu nebo spíše k pláči?

Článek k zamyšlení:

"Zahranicni.iHNed.cz 12. 11. 2008 14:46 (aktualizováno: 12. 11. 2008 14:48)

Rovným okurkám odzvonilo. Na pulty se vrátí křivé kousky
Evropská komise zruší normy, které byly prevencí prodeje "ošklivých" kousků zeleniny a ovoce.

BRUSEL/PRAHA 12.11.2008 (iHNed.cz)

reklama V Evropské unii končí diskriminace ošklivého ovoce. Do prodeje se od července příštího roku vrátí křivé okurky, hrbolatá mrkev a další nestandardní ovoce a zelenina.

Ty stáhly z pultů kontroverzní normy EU nařizující přesnou velikost a tvar produktů.

Nevhodné kusy tak často končily v kočích nebo byly poslány k průmyslovému zpracování.

Normy se týkaly celkem 26 druhů ovoce a zeleniny, mimo jiné cibule, švestek, okurek nebo mrkví, a Evropská komise kvůli nim byla terčem posměchu kvůli byrokratické přebujelosti.

Do stanov se obulo také několik protievropských kampaní.

"Předpisový vzhled"
"Obnovuje se doba křivých okurek a hrbolaté mrkve," uvedla ve středu v prohlášení eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová.

Čtěte takéBrusel už nechce diktovat, jak křivé mají být banány a okurky

"Je absurdní vyhazovat bezvadné produkty jen proto, že nemají předpisový vzhled," podotkla eurokomisařka.

Ta bojovala pro zrušení nařízení už delší dobu. "Už nemohu vystát ty řeči o zakřivení okurek. Chci ukončit debatu, že Evropská unie reguluje kdeco do nejmenších podrobností," řekla komisařka před časem dánskému listu Politiken.

Svěřila se zároveň, že původně chtěla, aby byly zrušeny všechny takové směrnice.

"Setkala jsem se však s tvrdým odporem členských států. Ty jednaly pod tlakem lobbistů zastupujících prodejce, kteří by rádi zachovali existující standardy," řekla Ficherová-Boelová.

K zemím, které se brání rušení předpisů týkajících se vzhledu ovoce a zeleniny, patří jejich tradiční producenti jako Itálie, Francie, Maďarsko nebo Španělsko.

Pro zrušení svazujících předpisů se naopak vyslovují některé velké obchodní řetězce, jako třeba britský Sainsbury nebo Friends of the Earth.

Autor/ři: lu, ač, foto: Isifa"

Bylo by dobré sepsat nejen klady našeho členství v EU, ale i ty zápory - někdy vyložené nesmysly a pak pokud možno s mimimem emocí posoudit co je pro nás lepší - i levnější.
12. 11. 2008 | 15:05

F. Adamec napsal(a):

Ceska komunisticka korupce KSC-CSSD-ODS:
Komunisticke ministry, soudce, profesory, vyznamenane, amnestie a zakony schvaluje prezident v CR, s komunistickymi predky z Halice, proto jsou jmenovani soudruzi univerzitni ucitele, jejich asistenti a zaci prevazne modri, v USA jsou liberalni, rudi a vsehoschopni, pohledni a tvrdi jako militantni Vlasticka a Marie Jana - Madelyn. Pan profesor Jiri Zlatuska (CSSD) vytykal komunisticky modremu europoslanci Duchonovi (ODS) 1,5%-tni dotace stranam z verejnych zakazek v Brne. Zapomel na svou spoluucast ve smluvne-opozicni koalici KSC-ODS-CSSD-KDU, na zdrazovani staveb o vice nez 30%, a s financnimi naklady, uvery a poplatky o vice nez 1000%. Opomel narust vydaju nad prijmy obyvatel regionu, narust cen verejnych sluzeb, centralniho vytapeni s dovozem Lesu CR v podobe stepky, s odvozem a spalovani trideneho odpadu a kalu v Brne, michani vodneho, destneho a stocneho toxickych latek do Brnenske prehrady a do nadrzi pod Palavou. Inu komu se neleni tomu se zeleni hlava, penezenka, toxicka voda aj liberalne modry mozek, ktery pokryl korupci a odmeny ceskym liberalnim vsehoschopnym bankerum a euro/czechoposlancum, v dozorcich radach statnich, metropolitnich a mestskych akciovek, zakonodarcum, soudcum a auditorum, kteri dozorovali prislusne verejne zakazky.
12. 11. 2008 | 15:07

F. Adamec napsal(a):

Konci era, kdy bolshevici a disidenti v PS CR volili sve prezidenty:
1. TGM, poslanec za Rakouska-Uherska, pred valkou dezertoval do USA a po 1. Svetove valce se vitezne vratil i se svou mafii bolsheviku z Ruska, a opet Evropu zatahl do valecne poli(y)tiky. Jeho syn Jan Masaryk a E. Benes velmi servilne predali Stalinovi vladu v Praze, po 2. Svetove valce.
2. Bezdetny Havel vyzval USA k humanitarnimu bombardovani Evropy a oznacil EU za impotentni. V mladi sedaval na kline nacistum a vladni komunisty z Charty 77 dostal do vlady CSFR a CR. “. Havel jmenoval svym 1. premierem Mariana Calfu, ktery v komunisticke politice povysil, pred rokem 1989 byl jen ministr Husakovy vlady.
3. Predseda ODS, Pruzinsky s komunistickymi predky z Halice, absolvoval VUMLu a stalinistickou VSE v Praze. Se svymi spoluzaky a komunistickymi vladnimi komplici, Kocarnik (min. financi), Dyba (min. hospodarstvi), Dusan Triska (spoluautor kuponove „privatizace“ do vlastnich rukou, Strasky (min. dopravy a zdravotnictvi ), Salzmann (sef komunisticke Komercni banky), Karas sef komunistickeho CEZu zamestnaval a dotoval Klausovu rodinu, Tosovsky (sef CNB), Svatopluk Potac (predseda komunisticke Statni banky cesko-slovenske a po roce 1989 poradce ve vytunelovanem Motoinvestu)... , vytunelovali CR a fondy EU. Klaus o sobe prohlasil, ze je disidentem v EU.
Kdo bude dalsim disidentem v EU?

My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé, odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody jako vlast rovnoprávných, svobodných občanů, kteří jsou si vědomi svých povinností vůči druhým a zodpovědnosti vůči celku, jako svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti, jako součást rodiny evropských a světových demokracií, odhodláni společně střežit a rozvíjet zděděné přírodní a kulturní, hmotné a duchovní bohatství, odhodláni řídit se všemi osvědčenými principy právního státu, prostřednictvím svých svobodně zvolených zástupců přijímáme tuto Ústavu České republiky.
12. 11. 2008 | 15:09

jepice napsal(a):

To tedy taky vypadá na čtvrtý odboj, pane Stejskale. Jeho složení bude velmi zajímavé. Pan Kuras s panem Grebeníčkem zakládají hnutí odporu, zastánce hrdého a samostatného přemyslovského státu, bojující pod přezdívkou Neopřemyslovec, je zásobuje municí - no, není to inspirativní představa? :)
12. 11. 2008 | 15:15

Monika napsal(a):

Milý Michale, tak mi nějak přijde, že jste se právě probudil z dlouhého zimního spánku. Jen pro informaci: většina finančních prostředků ČR jsou v bankách, které vlastní Němci nebo Francouzi. Tyto banky mohou těmito prostředky disponovat, jak uznají za vhodné. (Např. mnohomiliardové zisky českých bank šly v posledních letech za hranice a bude tomu tak i v budoucnosti.) Klíčový strategický průmysl ČR je z převážné většiny v německém (a nizozemském) vlastnictví. Co by to asi udělalo se státem, kdyby německá společnost odsunula známou automobilku např. do Rumunska, které pravděpobně členem EU zůstane a pracovní síla tam bude stejná nebo ještě o něco levnější? Zkuste o tom pouvažovat. Např. jaká by v severních a středních Čechách, kde je na tuto automobilku navázno dalších asi 100 firem, byla nezaměstanost? 30% až 40%? Nebo víc? - Stačí jen, aby německý VW uvažoval tržně, a bude vymalováno.

A propos, žádost o vstup do EU poslal jakýsi ing. Klaus. To bylo v roce 1996, když máte tak rád tu nedávnou historii. Zádost byla doplněna neuvěřitelně servilním dopisem, nad kterým žasli dokonce i otrlí politici v Radě EU... O tom se v ČR moc nepsalo a dnes se o tom nepíše už vůbec. Podepsán: Václav Klaus. Jen se opravdu divím, jak je možné, že pan Kuras tehdy nepsal o velezradě, když byl odnepaměti zarputile přesvědčen, že veškeré zlo pochází z EU?

Jiný příklad: tentýž ing. Klaus den co den kritizuje bruselskou byrokracii. Dobrá, ta si kritiku jistě zaslouží. Navíc je to módní, kritizovat úředníky. (Viz výše David. Jen škoda, že nepřipsal skvosty z dílny českých ministerstev, to by teprve bylo počtení...) Problém je v tom, že to činí hlava státu, který je znám, že má jeden z nejkošatějších a nejneefektivěnjších byrokratických aparátů v Evropě. Klaus byl ve vysokých funkcích dost dlouhou dobu, aby s tím něco udělal. Co udělal? Zhola nic. Resp. ano: zavedl antibyrokratický úřad. Vzpomínáte? :)))) Ono kritizovat přes plot sousedy je jaksi jednodušší. Jen kdyby to nebylo tak směšně trpané, právě od tohoto neschopného pantáty...
12. 11. 2008 | 15:17

F. Adamec napsal(a):

Bohemia, Morava a Slezsko v EU, bez komunistu:
Ustavni zlocinci CR, Havel, exkomunisti Uhde, Pithart, Klaus, Jicinsky, Rychecky a spol, komunistickymi zakony rozkradli restituce, i nekolikrat vytunelovali a z dani dotovali banky, tunelovali statni podniky a akciovky, zdravotni a duchodove fondy, fondy EU, vytunelovali a zcizili majetek v hodnote > 140 mld. EUR. Klausova komunisticka vladni koalice pere Jelcinovy investice v Praze na burze a ve Varech, zadluzuje CR, izoluje a znehodnocuje CZK. Senat CR, augiasuv chlev s ceskymi komunisty agenty Stb a KGB, odmit hlasovat o Lisabonske smlouve a zamitl zakaz propagace komunismu a nacismu v r. 2008.
Reseni: Zrusit komunisticke zakony a struktury CR. > Obnovit mistnim referendem samospravne evropske regiony, European regions (http://www.wikipedia.org), Bohemia, Moravia a Silesia, prijmout EURo, pred dalsi inflaci a devalvaci CZK. > Prijmout Chartu zakladnich prav EU a Vseobecnou deklaraci lidskych prav OSN. Nediskriminovat obyvatele podle DNA, pignetace a rasy, šlechtického a stanickeho stavu a kasty, narodnosti a obcanstvi, kultury a viry, jazyka a dialektu, veku, a zdravi, bydliste, zpusobu a mista obzivy. > Chranit zivot od poceti, zajistit peci o zdravi, zivotni prostredi, prirodni zdroje, lesy, vodni zdroje a toky, snizit potratovost, emise, kontaminaci pudy, vodnich zdroju a toku. Producentum uctovat emise, kontaminaci ovzdusi, vody a pudy, vratit nebezpecne odpady a nevyhorele jaderne palivo k recyklaci producentum. > Zrusit monopoly sluzeb, umoznit domacnostem uziti obnovitelnych zdroju, vody a energie, fotovoltaiku a vetrniky, bez dani, pro cistsi produkci, energeticky usporne objekty, zarizeni, stroje a dopravni prostredky. > Navratit kulturni pamatky, odskodnit restituenty a cirkve, navratit jim zcizeny majetek a uhradit financni ztratu, rust cen vody, energii a potravin, verejnych sluzeb a uroky ve vysi prumerne urokove sazby CNB 5%/r, v EURu z ceny zcizeneho a poskozeneho majetku.

Zdravi Vas
http://www.adamec.cz
12. 11. 2008 | 15:17

neo napsal(a):

Pane Davide, znáte to:

Byrokracie EU je bezbřehá. Už jsem to na nějakém blogu uváděl, ale je to dost trefné:
Desatero božích přikázání má 279 slov.

Prohlášení nezávislosti třinácti severoamerických států z roku 1776 má 300 slov.

Nařízení Evropské unie o dovozu karamelových bonbonů má 25 911 slov
12. 11. 2008 | 15:21

Ivan Hochmann napsal(a):

Pane Kurasi,

přečetl jsem jednu zajímavou větu.

Cit:"Pokud se LS podepíše,bude už jedno koho si do české vlády zvolíte".

Přiznám se,že je to pro mne lákavá vize.Mám dojem už celý svůj sedmdesátiletý život,mám českou vládu někde vzadu za sebou.Nezdá se vám pane Kurasi,že jste nechtíc trefil hřebík přímo do hlavy?Nač vyhazovat miliardy stranám a volbám,když by stačilo pár grázlů v Bruselu.Úřednictvo si rybník také nevypustí ,takže o nic nejde.

A bylo by nejlepší,aby nám Brusel dodal i presidenta.Alespoň by se už neopakovala ona fraška parlamentní volby.
Pokud by došlo ku změně volebního zákona,tak také není oč stát.Gotta na hradě by nám alespoň němci tiše záviděli ale já přesto tvrdím,že i taková varianta je k hovnu.

Ivan.
12. 11. 2008 | 15:27

Zeměžluč napsal(a):

Zajímavé. Já osobně si pane autore spíš myslím, že mnohem důležitější než osud Lisabonské smlouvy je právě to, co jste nazval eufemisticky "kdo má víc másla na hlavě". myslím si totiž, že zloději a podvodníci nemohou nikde udělat pořádek, nehledě na to, že dělat z vnitro sektářského boje v oDS nejdůležitější událost v ČR je slabota.Lidi, kteří využívají vydírání a uplácení i při volbě prezidenta tento úřad zdiskreditovali měrou nebývalou. Jinak msi myslím, že máte optiku nahlížení na EU poškozenou životem ve fungující demokracii tzn GB. ČR je všechno možné jen ne fungující demokracie.
12. 11. 2008 | 15:30

vlk napsal(a):

Pane Kurasi,
kdybych byl lekavé povahy,tak teď vyděšeně,popřečtení vašeho blogu, letím na adresu nejbližší organizace ODS v našem městysu a silou mocí s e deru za člena,aby ch mohl podpořit statečného Béma v boji s bruselskou hydrou.
Neudělám to ze dvou dobrých důvodů.
1-v LS jsou paragrafy řešící ožné vystoupení členské země z EU. Zatím taková možnost nebyla.
Takže když to přesáhne únosnou míru, můžeme vystoupit. Horizont vystoupení 2 roky. to snad vydržíme.
2- nemohu podpořit Béma. On je sic e proti LS, ale jen proto, že není premier. Kdyby jímbyl, měl by naprosto stejný postoj jako Topolánk.A Topolánek by na Bémově místě tvrdil totéž co on.
Prostě funkce dělá názor.
12. 11. 2008 | 15:30

Monika napsal(a):

třebaKarel

Obávám se, že nikde, Karle. Např. láska je krásná věc a dá se o ní povídat a psát v lidské řeci, ale manželská smlouva se už píše v právnickém jazyce a moc ke čtení to není. Nechá-li si člověk zavést telefon, podepisuje několikastránkovou smlouvu psanou velmi kostrbatým právnickým stylem. - Žijeme holt v právní společnosti (zaplaťpámbu za to, i když v ČR o tom mám leckdy nemalé pochyby) a právnický diskurs nás obklopuje. Je naivní myslet si, že smlouva mezi 27 současnými státy se dá napsat coby čtivé love story či thriller nebo na dvě tři strany A4 jako americká Ústava před 300 lety...
12. 11. 2008 | 15:38

saxofon napsal(a):

ČSSD a pan Zaorálek nechce referendum o LS?
Když už u radaru dělají kolem referenda takový humbuk.
12. 11. 2008 | 15:47

Dita Vrabcova napsal(a):

Velezrada? Pane Kurasi, nechce se mi veri, ze clovek muze neco takoveho napsat strizlivy
12. 11. 2008 | 15:50

stejskal napsal(a):

Je to famózní představa, paní jepice.

Ovšem na druhé straně barikády stojí pan Adamec, takže ji též není radno podceňovat ;-)

Libor Stejskal
12. 11. 2008 | 16:02

max napsal(a):

to monika:
jenže se dá postupovat jinak:
můžete mít velmi stručnou ústavu, která zakotví základní atributy (charakter,duch,vizi)státu (federace,konfederace,unie,apod.) a bude všem srozumitelná stejně jako je americká, takže si i lidé tzv. obyčejní dokáží udělat úsudek (a hlasovat např. v referendu).
A na tuto ústavu již můžete navazovat jednotlivými zákony.
Problém je asi v tom,že anglosaské právo je precedenční, zatímco evropské právo je postaveno jinak, proto je tak komplikované. Ale to už jsme u autority a kvalifikovanosti soudů a soudců, což je zase jiné téma.
U LS je problém v tom,že dochází k instalaci a "roubování" zhora - jmenování nikoli volba prezidenta, schvalování parlamenty (s vyjímkou Irska) nikoli referendy, přerozdělení poslanců ve prospěch lidnatějších zemí, atd. Dojde (a již dochází) poté k tomu,že se lidem v jednotlivých zemích politika odcizí a politici v jednotlivých zemích unie budou svádět své neúspěchy na unii, takže Brusel se časem stane velmi nepopulárním místem...
Pokud se nepodaří zachovat a prohlubovat samosprávný, občanský a bezbariérový charakter EU, tak se časem mohou začít dostávat k moci populisté a nacionalisté všeho druhu. Ostatně se tak někde již děje.
12. 11. 2008 | 16:03

Miloš Navrátil napsal(a):

Dobrý den, pan Kuras, domnívám se, je na omylu. Možná, že se předseda ODS protiví stanovám strany, ale v jistě se nezpronevěřuje voličům ODS, kteří jsou více orientovaní na Evropu než si sama ODS přiznává. A už vůbec se nezpronevěřuje občanům ČR, kteří jsou jasně proevropští, i když s kritikou, váhavostí a laxností. Lisabonská smlouva ČR nijak neublíží, ani nijak výrazně neuškodí. Lisabonská smlouva ale může pomoci EU jako celku. Děkuji a zdravím
12. 11. 2008 | 16:04

vlk napsal(a):

jepise +Stejskal

jak může být ta představa fmaozní, když v nínení pamatováno na vrchního velitele branné moci? A on je ochoten svému vojsku dokonc e osobně velet. jak bych soudil.A jepic e to nereflektuje!
12. 11. 2008 | 16:20

Hajný napsal(a):

to Stejskal:
Říkal,že má prý vinohrad a sklípek.Tak je to velice cenný nepřítel.Víte jak stoupne odvaha bojovníků při představě nádherného plenění......?
My bychom mohli dělat holotu,což byli ti co sbírali kořist!
12. 11. 2008 | 16:21

jepice napsal(a):

Pane Stejskale, to je ovšem závažná připomínka. Tak teď fakt nevím, kam se vrtnout. Asi na chalupu pěstovat mrkev. A vyčkat, až se přestane střílet.
12. 11. 2008 | 16:24

jepice napsal(a):

vlk:
To jsem nedomyslela. Myslíte, že už má v Blaníku koně?
12. 11. 2008 | 16:28

G. Giormani napsal(a):

Spirit Vašeho komentáře vypadá jako by ho diktoval Klement Gottwald presidentovi Benešovi asi tak dvě hodiny před komunistickým převratem v únoru 1948. Vaše ODSovské neomarxistické myšlení je patrné - Řečeno ústy klasika B-B.J. Je evidentní, že byste rád měnil EU za Putinovské Rusko. Jímá mě hrůza při představě že by lidé jako Vaše modla Klaus ovládli dění V EU. Nechci již nikdy, abychom se dostali opět do područí národa, který byl po 300 dlouhých let pod nadvládou tatarských nájezdníků a jejich širá ruská duše podle toho také tak vypadá. Děkuji, to raději tu EU.
12. 11. 2008 | 16:39

Železnohorský napsal(a):

Zkuste se podívat do českých "politických" novin a časopisů z doby před první světovou válkou a přečíst si články některých českých politiků (dobře je to vidět zejména v humoristických listech), stačí zaměnit Vídeň za Brusel, to ostatní neměnit a sedí to... Máme to hluboce v kořenech: od cizáků si poroučet nenecháme, prostě nedáme...
12. 11. 2008 | 16:48

oranžový napsal(a):

Otázka: EU a Brusel

Bude EU a její europoslanci pasováni do rolí jakýchsi ,,polobohů ,, - kteří budou vymýšlet /sobě / práci a navyšovat tak své počty ?

Vypadá to, že / bohužel / ano :-(
12. 11. 2008 | 16:58

K.Marx napsal(a):

tak, tak
12. 11. 2008 | 17:04

Jaroslav napsal(a):

Pláč nad ztrátou svrchovanosti mi připadá k smíchu. Nikdo mi nikdy nevysvětlil jakou faktickou svrchovanost vlastně máme. Nebo jinak: jaké země jsou našimi skutečnými kamarády, s kterými můžeme počítat, kdyby se opravdu o naši svrchovanost hrálo. A proboha neříkejte, že je to Amerika. Tu zajímáme (pravděpodobně jen dočasně) jen kvůli radaru, jinak má svoje zájmy a ty jsou hlavně v zemích, kde je dost ropy. Věřit, že Amerika tady v případě konfliktu u nás nasadí půlku svojí armády, může jen politický hlupák. EU byl (používám minulý čas) projektem, který mohl zajistit rozumnou svrchovanost malým evropským zemím, ačkoliv by např. neměly takový vliv na celkovou zahraniční politiku EU. V tuto chvíli fakticky nemáme nic. Holub na střeše (americký radar) asi brzo docela zmizí, pokud na té střeše vůbec kdy byl. A už vidím velkého vezíra z Hradu, jak jede do Moskvy (nebo do Berlína) vysvětlovat, že jsme suverénní stát. To se tam potrhají smíchy...
12. 11. 2008 | 17:10

Železnohorský napsal(a):

Jaroslave, moje řeč. Ohánět se v dnešní době svrchovaností je poněkud - neříká se out? Mimo hru? Ale zase na druhou stranu, je to rituál, který nemá faktický význam, podobně jako třeba kladení věnců k hrobu neznámého vojína, tedy rituál, jeden z mnoha, kterých je taktéž třeba... Jen by nás neměly až zas tak moc omezovat... Tak nějak.
12. 11. 2008 | 17:19

jarpor napsal(a):

Když máme potřebu se k něčemu vyjadřovat, pane Kurasi, je třeba být solidní a přesný.

Jistě chcete být solidní, tak pro Vás nebude problém obhájit odkazem Vaše tvrzení :

"...protože jak Bém připomněl, nemá je žádný člen strany, která ve svém volebním programu a svých stanovách má usnesení, že nebude Evropské unii předávat žádné další národní kompetence. Přesně to by podepsáním Lisabonské smlouvy premiér Topolánek učinil a není představitelné, že to neví."

Ono ten pan Bém je jen politik..., že. Že by nebyl 1. místopředseda v době, kdy Topolánek smlouvu podepisoval ? A až teď si vzpoměl na ... . Zkuste to vysvětlit.

A dále, píšte-li :
"To, že nečeká ani na rozhodnutí Ústavního soudu a slibuje cizím státníkům, že Lisabonskou smlouvu prosadí, už není jen čin politické nedbalosti, neschopnosti či nutnosti ustupovat koaličním partnerům.
To už – po neplnění mnoha dalších slibů volebního programu – je záměrná a kalkulovaná zrada voličů,..."

obhajte slovo "SLÍBIL".

Nic neslíbil. Paní Merkelové řekl, že po nálezu Ústavního soudu bude ratifikace LS pokračovat standartním postupem v komorách parlamentu ČR a že doufá, že by tento proces mohl být ukončen do konce roku.

Říká se, že přesnost je vlastností králů. Král nejste, buďte alespoň přesný. A pro solidnost, co píšete se pokuste obhájit.

Po prohraných volbách je třeba přepřáhnout celé spřežení. Dokud k tomu strany nedonutíme, budeme se plácat ode zdi ke zdi...

Hezký den
12. 11. 2008 | 17:27

Míval napsal(a):

Pane Kurasi, opravdu nechápu, proč Vám LS tak moc čpí peklem. Vždyť je to pokus, možná nedokonalý, ale pokus, jak z EU vytvořit funkčnější celek. Vystoupit z něho lze a hlavně, žádná smlouva netrvá věčně, určitě budou další města a další smlouvy, které budou potíže řešit. Opravdu si myslíte, že lze dosáhnout stavu, kdy bude 27 či více států o zcela různé velikosti sedět u kulatého stolu jak Artušovi rytíři, a hlas každého jednoho slyšen bude o stejné síle? Nikdy to tak nebude. Ale vytvářejí se podmínky, aby ti slabší, najdou-li spojence, mohli prosadit své požadavky. Chce to, samozřejmě, schopné politiky. To, že takovými zatím nedisponujeme, by nemělo být důvodem, abychom zlikvidovali možnost zavedení alespoň trochu efektivního řízení EU.
12. 11. 2008 | 17:29

stejskal napsal(a):

No, právě, paní jepice a pánové hajný i vlku,

pan Adamec má vinohrad, na nějž mne dokonce zval. Pan Kuras je zase známý gurmán. Když jsme se viděli naposled, byl stižen záchvatem dny, ale jednou se na ty bakchanálie u společného stolu snad dostane.

Víte, já bych si to nechtěl rozházet ani na jedné straně. Jeden nikdy neví... A tak neříkám tak ani tak, ale na moje slova jednou dojde ;-)

Libor Stejskal

P.S. Ta mrkev mi přijde jako dobré řešení, paní jepice.
12. 11. 2008 | 17:31

ali napsal(a):

Míval - odpovídám Vám zde, protože jste sem přešel: Moc se Vám omlouvám, ale jsem zaslepena primitivním vztekem, ne proto, že ODS nevyhrála, což se dalo očekávat, ale proto, že jsem doufala v lepší myšlení lidí s tím, že se dostanou do popředí strany méně známé, tváře méně ošoupané, lidi také dobrých kvalit. A ne, že socdem+bolševici budou hrdě hlásat nechutnosti a stupidnosti pravicových voličů, že si vítězství nebudou nechutně vychutnávat a že čssd nepůjde do koalice s bolševikem..to je ten zaslepený vztek, který asi nedokáže a ani nemůže být zastaven a potlačen. Nevím, kolik Vám je, ale věřte, že už nějaký ten pátek pamatuji, pamatuji, co dělali, jak ubližovali nejen mně, ale všem, jak byli na výši vůči ostatním..to se prostě nedá zapomenout. A když vidím, jak se dostávají zase k moci s hnusnou samolibostí, jak zase rozpřahujou pařáty, je mi do pláče..proto nechápu lidi, kteří je volili..ještě jednou se Vám omlouvám a uznávám, že něco pravdy máte..ale jen ždibíček :o))
12. 11. 2008 | 17:37

josef.novák napsal(a):

Vážený pane Kurasi, zřejmě jste během svého pobytu v cizině,byl hodně na jihu a tam chytil úpal.Jinak si nelze vysvětlit Vaše politické úlety.ODS, Klaus a spol. to je nejhorší možné řešení (přečtěte si něco od prof.Bělohradského).Další smysluplná existence ČR je jedině v EU, se vším všudy.
12. 11. 2008 | 18:12

MS napsal(a):

Moniko,

omlouvám se, ale nepletete dohromady jablka s hruškami?

Většina lidí včetně VK, tak jak to chápu já, je pro EU, jen se jim nelíbí některé nedemokratické principy některých smluv apod.

Protože vím, že co se týká EU, toho víte mnoho, proto se naprosto seriózně chci zeptat, kde je podle Vás demokracie při rozhodování kvalifikovanou většinou v Radě ministrů? Pokud Lucembursko má cca 400 tisíc obyvatel, Slovinsko 2 mil. a přitom mají stejnou váhu hlasu?

V takovýchto naprosto jasných nedemokratických principů je v EU mnoho. Není divu, že lidé, kteří toho hodně vědí o EU a umí věci domýšlet do detailů, křičí pozor zase nedemokratická věc!

EU je nutnost, ale podmínky nesmí být diskriminační a oni jsou čím dál častěji.
12. 11. 2008 | 18:14

Tupelo napsal(a):

Dnes me kamarad postouchl slovy, ze by me mohly zajimat detailnejsi informace o osobe se kterou se Klaus setkal v Irsku. Tak jsem se porozhledl a dozvedel se docela zajimave veci, vychazim z Wikipedie, ale ani ostatni weby nejsou zrovna skoupe.

Osoba jmenem Declan Ganley vedla behem referenda v Irsku kampan proti dalsi evropske integraci. Na tuto akci venoval prinejmensim desitky tisic Eur (cetl jsem i catku osm set tisic Euro), coz muze vypadat jako hodne, ale jeho bohatstvi se odhaduje na 300 milionu Eur. Takze se mohl v klidu obejit bez pripadnych sponzorskych daru. Ovsemze nemusel :). V dalsich evropskych volbach bude kandidovat za stranu Libertas do evropskeho parlamentu, takze se zda, ze svuj obor podnikani rozsiri o politickou cinnost :). Osobne jsem zvedav jakou podporu dostane od irskych volicu, moc bych si na nej nevsazel, ale uvidime.

Nyni prijdou zajimavejsi veci:
- podnika v oboru vojenskych telekomunikaci a jednim z jeho klientu je americke ministerstvo obrany, Pentagon
- drive, za vlady Jelcina, kdy slo Rusko ke dnu, se cile angazoval v ruskem hospodarstvi (lesnictvi)
- podle wikipedia ma Ganley tesne vazby na americke neokonz
- dalsi vazby ma na americke vojenske a bezpecnostni kruhy
- je podezdreni ze aktivity proti prijeti lisabonske smlouvy jsou propojeny s rakouskymi ultrapravicovymi kruhy
- uveden skutecnosti nezustaly nepovsimnuty v evropskem parlamentu a nyni se zkouma, jestli za pozadim Declana Ganleye nestoji americke agentury, ty to poprely (alespon CIA), ale podezdreni trva. Blizko vydirani jsou slova americkeho velvyslance v Irsku, den pred referendem, ktery pohrozil ze prijeti LS by mohlo podkopat NATO.

To je velmi hruby vytah z Wikipedie, je tam toho vic, vcetne dalsich linku. Adresa je http://en.wikipedia.org/wik... .

Uvedene informace jsou, alespon pro me zajimave v tom, ze potvrzuji nektere domnenky o problemech silici Evropy jak pro USA, tak samozrejme i pro Rusko. Obema velmocim by samozrejme vyhovovalo mit Evropu rozdrobenou do narodnich statu ci bloku, se kterymi se lepe manipuluje. Ukazkou z jedne strany muze byt hospodarska politika Ruska, z druhe strany tu mame primo pred nosem radar. Pral bych si, aby Evropa byla co nejsilnejsi, jen tak bude moci hrat vyrovnanou hru s ostatnimi celky (nejen Rusko a USA, ale i Cina a Jizni Amerika, ktera k integraci rovnez smeruje). Z evropskych byrokratu strach nemam, nevim v cem by meli byt horsi nez cesti. To same se tyka politiku. Ing. Klaus se muze stykat samozrejme s kym chce, je zajimave sledovat jeho nove kamarady.

Obcas je k videni tvrzeni, ze Klaus je ruskym spionem - osobne nevylucuji, ale nepripada mi to pravdepodobne. Stejne jako ze by byl spionem americkym - presto ze orientace D. Ganleye je z uvedeneho hodne zrejma . Podle me zdrojem jeho postoju neni nic jineho nez extremne silne vlastni ego a jesitnost, kterou tento politik oplyva a pro kterou je ochoten udelat vse, jen aby se dostal na stranky jakehokoliv tisku, jakkoliv hodnocen. Skoda ze je prezidentem CR. Me rozhodne nereprezentuje, tudiz muj prezident to neni.
12. 11. 2008 | 18:17

Admirál napsal(a):

Vážený pane Kurasi, Vaše pravicové kuchařky jsou mi simpatické, jak tepete ve svých knížkách birokrata taky.

Vypadá to, že osmičkový rok skutečně bude pro Česko geopolitickým rozcestníkem.

LS, radar, řekl bych dvě věci, které se navzájem nevylučuji, ale jdou proti sobě. Asi by stálo zato k oběma věcem udělat referenda. Muselo by se vysvětlovat, výsledek by dal silný mandát.

Osobně bych raději těsnější evropskou integraci, ani by mi tolik nevadilo, že se některá rozhodnutí nebudou dělat v Čechách. Důležité je, abych jsko volič měl přímý vliv ty, kteří rozhodnutí budou dělat. To tu schází a to je špatně. Ale to by se snad dalo vylepšit? Nebo myslíte že ne?
12. 11. 2008 | 18:27

MS napsal(a):

Tupelo,

Váš prezident to je, ať se Vám líbí nebo nelíbí. Nehlásit se k něčemu, přestože to Vaše je, je dětinské, nemyslíte?
Jste zastáncem levicovějšího myšlení a ve svých příspěvcích stavíte kolektiv nad jednotlivce a teď se zříkáte rozhodnutí (volby) většiny, která způsobila, že prezidentem je VK? Není na tom něco divného?

P.S. Declan Ganley je hodně známý a hlavně hodně úspěšný. To co o něm píšete se dá napsat pomalu o každém úspěšném člověku, nemyslíte?
12. 11. 2008 | 18:31

max napsal(a):

tupelo:

V MFDnes vyšel před několika dny zajímavý rozhovor s "ďáblem" Ganleyem. Doporučuji přečíst. Mnohé z toho,co jste uvedl,je tam vysvětleno.
Doufám,že se neurazíte,ale měl bych jedno doporučení. Ne každý,s kým nesouhlasíte je zloděj,korupčník,blb,špion,bezcharakterec,apod. Někdy je to prostě tak,že má jen jiný názor. A je otázka,kdo má pravdu. Většinou to ukáže až čas.
Já zase doufám,že prezidentem nikdy nebude někdo typu Ratha, Paroubka nebo Zaorálka (o někom z KSČM nebo Dělnické strany nemluvě), a to mám k VK velmi kritický postoj, i když samozřejmě méně kritický než máte Vy.
Mějte se.
12. 11. 2008 | 18:42

Tupelo napsal(a):

MS: Nikde neni psano ze Klaus je prezidentem kazdeho, je jen prezidentem CR, nic vic. Ale je to jen hra o slovicko. Kdyz vsak na nej prijde rec s nekym ze zahranici, tak se od nej snazim distancovat co nejvice :).
Ke zpusobu jeho volby snad netreba nic dodavat, jeste si pamatuji onu 'dustojnou' atmosferu ze ktere vzesel.

A Declan Ganley? Ja ho sice skoro neznam, ale bude to ma chyba. Ale prosim, vsimnete si ze nehodnotim ani jeho uspesnost ani jeho bohatstvi, jen se snazim vsimat souvislosti, ty mohou rict neco o duvodech (samozrejme ne vsech, ale jsity vliv snad maji), ktere ho k jeho aktivitam vedou.
12. 11. 2008 | 18:44

jarpor napsal(a):

Tupelo

Kloním se spíše k MS a maxovi, ale snad Vás potěším stran Vámi zmíněné atmosféry při volbě, že jakmile vejde v platnost Lis. smlouva, tento problém bude vyřešen důstojným nadiktováním pána, který bude unijním prezidentem.
Kdo to bude ? No, na to budou mít občané EU vliv asi jako mají na poluci ledního medvěda. Ale bude to někdo moudrý a chytrý, a hlavně ohebný vůči "diktovatelům".

Hezký večer.
12. 11. 2008 | 18:54

MS napsal(a):

Tupelo,

pochopila jsem, co děláte a myslím si, že tuším i proč (často mám podobné choutky :-)). Jen se snažím položit spíš řečnickou než jinou otázku, zda je takový postoj ten nejlepší. Zda není potřeba “přijmout odpovědnost“ i za rozhodnutí, se kterými se neztotožňujeme? Distancovat se např. od prezidenta je jednoduché a kde komu to vyřeší jeho psychický problém, ale je život právě o tomto??? :-))).
12. 11. 2008 | 18:54

GariG napsal(a):

Podle pana Kurase by asi bylo nejlepší, kdyby Bém prodal Prahu celou, přidal Český Krumlov a pár větších okresních měst. Lázeňská města už nemusí, ty už si rozdělili Rusové a Němci.
Hlavně že bude mít svou suverenitu.
Jeho názory jsou tak zastydlé, že jsou v době globální ekonomiky,kdy většinu u nás ovládají nadnárodní monopoly vlastně k smíchu.
12. 11. 2008 | 18:58

Tupelo napsal(a):

maxi, zkousel jsem ten rozhovor najit, ale asi ho nemaji vystaveny na internetu, presto kdyby jste nahodou zavadil o link, dejte vedet. Ja vychazim z toho co jsem se o nem dozvedel pri lehkem hledani, pokud ma takove kontakty, o kterych se pise, pripada mi jeho angazovanost prirozena. U Klause ji az tak nechapu. Typky z CSSD, ktere jste vyjmenoval bych za prezidenta rovnez nechtel, Vy si umite vybrat :).

Jarpore, mate pravdu, snad ten nekdo bude vice naslouchat svym volicum. Bez ohebnosti, ale s vedomim toho, ze i on, jakozto prezident, se muze mylit. Byl bych rad kdybych od nej nekdy aspon slysel, prominte spletl jsem se. Sice je prezident, ale je to take clovek a ten je omylny. Za celou tu dobu jsem od nej nic podobneho neslysel.

MS, verte nebo ne, ale ja opravdu obcas citim lehky pocit studu, kdyz slysim prezidenta Klause. Vychazi z meho presvedceni, ktere muze byt chybne, jak psal Max, nicmene je me a kdyz obcas slysim Klause (naposled kdyz se oznacil za disidenta, prominte ale az doted jsem pod 'disidentstvim' videl neco jineho, minimalne v tom ze mohu byt nejak ohrozen za sve postoje - to se vsak Klause netyka) tak se distancovat musim. Jde jen o odstup od nekoho s kym nesouhlsim, nevim jestli to co ma delat s resenim nejakych problemu, ja to povazuji spise za prirozene.
12. 11. 2008 | 19:06

jarpor napsal(a):

Tupelo

Velmi se omlouvám, Vy se mýlíte.
Ten Unijní president nebude naslouchat voličům.
On žádné voliče mít nebude. On bude mít své diktovatele. Diktovatel není volič. :-)
Ale těm, co jej nadiktují, těm určitě naslouchat bude.
To jsem si jist.

Hezký večer
12. 11. 2008 | 19:18

Tupelo napsal(a):

jarpor, rozumim, nadiktovan :), jen bych se zeptal, je to neco podobneho se zpusoby, jakym byl v CR nainstalovan Klaus? :)) Jestli ne, v cem se ten diktat bude lisit?
12. 11. 2008 | 19:23

max napsal(a):

to tupelo:
pamatuji si,že to bylo na poslední straně hlavní části novin a tuším na 90%,že se jednalo o páteční až pondělní vydání. Omlouvám se,ale přesně si to nepamatuji.
To s tím disidenstvím VK mě také zarazilo,ale asi jste si také všiml,že VK ve svém druhém volebním období volí čím dál častěji provokativní vyjádření a někdy přestřelí...
Pokud by to bylo tak,že VK provokuje úmyslně,čímž nutí schválně o věcech rádoby jasných přemýšlet (čímž si nejsem zdaleka jistý,spíše to tak nebude), OK, ale problém je v tom, že si toto může dovolit spíše osoba nemající politickou funkci. Úvahy VK jsou často velmi dobře vyargumentované,ale někdy si (jako většina politiků) vybírá k podpoře svých názorů jen něco a o jiném nehodícím se pomlčí.
Mějte se.
12. 11. 2008 | 19:35

Tupelo napsal(a):

maxi, dekuji Vam, zkusim se k tomu vytisku nejak dostat (pokud je Klaus disident, tak ten clanek na MfDnes bude asi samizdat, ne? :)).
K samotnemu Klausovi, myslim ze se shodnem na tom, ze jako soukroma osoba by mohl prezentovat jakekoliv nazory. Mozna i po vzoru Ganleye rozjet akce. Nyni, jako prezident, by mel zohlednit to, ze jeho nazory mohou byt interpretovany jako nazory CR. Proto ten muj distanc od neho, v nekterych pripadech hodne silny. Mozna ze dochazi k tomu, pred cimz mnozi varovali jiz pred volbou, totiz ze se stava nerizenou strelou, s vedomim toho, ze na dalsi funkcni obdobi byt jiz zvolen nemuze. Cili si muze opravdu delat co chce, hrozive v kombinaci s jeho povahou. No, ale jak jsem psal jinde, treba prave on muze byt katalyzatorem pro tu cast Evropy, jez se chce integrovat rychleji. :)

Mejte se hezky.
12. 11. 2008 | 19:56

MS napsal(a):

Tupelo,

zrona označením se za disidenta, mne přišlo vtipné a výstižné. Pod slovem disident si představím člověka odlišně smýšlejícího než většina - a to v případě politika a vztahu k LS VK je (a nejen v tomto). :-)).

Pocit studu jsem dříve cítila a často i u jiných politiků. Dnes jsem se dostala do pozice, že všichni jsme chybující lidé a když sleduji takového Sarkozyho - dělá snad větší excesy než Klaus - vážně si to myslím. :-)
12. 11. 2008 | 19:58

jarpor napsal(a):

Tupelo

Soudím, že to bude podobné. Jen tam budou jiní aktéři ...
A zase budou takoví, "jejichž" nebude ..:-)

Hezký večer

P.S.
Onen článek vyšel v sobotním-nedělním vydání 8.-9.11.2008 MfD, str. A12
12. 11. 2008 | 20:07

fudoshin napsal(a):

ať si ods co chce.mě osobně to je docela ukradené...ale že bém prodá(l) půlku prahy to mi jedno není.nevím co si o vás myslet, jestli vám to je jedno.v tom případě nechápu vaše rádoby hájení národních zájmů, když se zřejmě považujete za člena asi jiné komunity...
12. 11. 2008 | 20:08

Zacheus napsal(a):

Pane Kurasi, naprosto s Vámi souhlasím.
12. 11. 2008 | 20:16

Tupelo napsal(a):

MS: vyznamove je asi Klausovo sebeoznaceni se za disidenta mozna spravne, ale v ceskych realiich, podle me, jde spise o tu 'kotelnu' (obrazne receno), mam tim na mysli ty, kteri kvuli svemu hlasiteji projevenemu nazoru museli neco nebo mnohe obetovat.
A ze v tom neni Klaus sam je urcite pravda (nicmene to nikoho z one prezidentske party (co by sla snad rozsirit i na politiky obecne) neomlouva - chvili me napadlo, ze by bylo fajn mit za prezidentku zenu (ovsem pri vzpomince na Miss Aljaska... ;)), po poslednim Berlusconiho uletu (s Obamovou barvou kuze) jsem od jedne italky slysel na jeho adresu neco jako posledni tri slova prvni sloky skladby od Rolling Stones ( http://www.keno.org/stones_... ). Akorat ze misto 'crock' pouzila 'piece'. :))

JarPor, dekuji Vam za upresneni hledaneho. O tom ze zadny prezident nebude mit klid neni sporu. Jeste ze nas (prinejmensim tedy me;)) se neco takoveho vyhne. :)

Hezky vecer i Vam.
12. 11. 2008 | 20:21

MS napsal(a):

Tupelo

jiný ale také rozhovor s Ganleyem.

http://www.e15.cz/rozhovory...
12. 11. 2008 | 20:26

Špaček napsal(a):

Psát polopravdy není dobré pro nikoho, ale pokud se toho dopouští novinář a to vědomě, svědčí to o charakteru tohoto novináře.Není možno si Vás vážit.
12. 11. 2008 | 20:38

jarpor napsal(a):

MS

Prima obrat : jiný ale stejný. Ganley, myslím.
O tom to myslím je. Evropa - ano. Ane podle not, které se hrají či chystají hrát.

A s tím prohlášením Evropy, jaká bude její síla a výkonnost v roce 2010 silně připomíná nám známé - do deseti let předběhneme kapitalisty ...
No, někde udělali soudruzi chybu. Je důvod ji znovu opakovat ? Problém je, že ona ta Evropa tu naši zkušenost nemá...

Hezký večer
12. 11. 2008 | 20:42

Tupelo napsal(a):

MS, diky za ten rozhovor, podle toho co v nem rika, na me pusobi ne tak vyhranene jako Klaus (reformovatelnost, fundamentalni evropska smlouva, silna EU). Nektere nazory jsou zajimave, napr. odmitnuti evropskeho prezidenta, pokud neni moznost ho volit primo (u nas ostatne take neni volen primo, dokonce uz ustaly i reci politiku ze priste snad - a priste se to zase nestihne :( ), nebo ten o volnem trhu (beru ze o tom mluvi z pozice sveho podnikani :)). Nekde zkratkovite (kdy mluvi za odpurce EU s tim ze nejsou proti EU, myslim ze i mezi nimi se najde dost co by si ji prali zrusit uplne) nebo o tom ze smlouva nesmi mit vic jak 25 stran (proc by nemohla, jde preci jen o vztahy temer 30 zemi, ale uznavam ze mit tisice stran je moc), na druhou stranu na slovech o 50 firemnich lobystech urcite neco je. Trochu rozporuplna mi pripada snaha o odstraneni evropskeho diktatu a pak povzdech nad tim ze EU nevynucuje dodrzovani smluv (CO2, ted nemyslim rozpocty, pokud se svet dostal do globalni krize, bylo by podle me nesmyslne lpet na treba 5 let starych dogmatech, misto toho sednou a co nejrychleji zareagovat). Jeste jednou dik.
12. 11. 2008 | 20:56

MS napsal(a):

japor

:-))).

V Evropě už jsem snad schopna souhlasit jen s Británií.

Před nedávnem, přemýšlíc, kterou knihu vnutit mým náctiletým dítkám, odmítajícím cokoliv číst, jsem v knihovně narazila na Čapka a jeho Povídky z jedné kapsy. Znovu se začetla - bohužel místo dětí. V povídce věštkyně píše - každý znalec nahlédne, že tento příběh se nemohl stát u nás, ve Francii ani v Německu, neboť jak známo ...... Prostě už v r. 1929 to tak bylo a do dnes se to nezměnilo.:-))

Možná trochu odbíhám od tématu, ale dle mne to souvislosti s EU má.

Také příjemný večer.
12. 11. 2008 | 21:03

MS napsal(a):

Tupelo

ano, D.G. nepůsobí tak vyhraněně, na mne dokonce hodně sympaticky.

Jak jsem napsala jinde, až čas ukáže co bylo lepší.
Jen EU, dle mne, je nedemokratická a svou nedemokratičnost stupňuje. Z toho mám "strach".

I Vám hezký večer.
12. 11. 2008 | 21:09

Jen napsal(a):

To, že se s Lisabonskou smlouvou zužuje možnost národního veta a na EU se převádějí další pravomoci, to je fakt. Třeba z toho má někdo radost, já ne. A to, že to kongres ODS svým usnesením zakázal, to je také fakt. A jako suveréní země máme možnost smlouvu odmítnout, k čemu by pak ona ratifikace byla. Tak ať si delegáti ono usnesení změní, ale zatím je to od Topolánka jen další vztyčený prostředníček. Přibližně stejný, jako když předseda ODSky prohlásil, že ekonomickému programu strany, s nímž vyhrál volby, vlastně nevěřil. Tak teď mu ve volbách ukázali stejné gesto i jeho bývalí voliči, ač při tom obětovali 13 oblíbených hejtmanů a ve Středních Čechách instalovali Dratha. Dobře Ti tak, Topolánku
12. 11. 2008 | 21:16

Monika napsal(a):

Vážená MS,

ano, máte pravdu. Jenže demokracie není prostý součet voličů, není to tyranie většiny. Jde vždy o politický kompromis v rámci volebního a politického systému. - Vezměte si způsob volby prezidenta v USA. Jsou demokratické? Jistě, o tom nikdo nepochybuje. Přitom nejde o přímé volby, ale o nepřímé. „Otcové zakladatelé“, kteří napsali Ústavu Spojených států, uzákonili tzv. Sbor volitelů, aby nemohly hustě osídlené státy přehlasovat ty s méně obyvateli. (Mimochodem - i z toho důvodu má každý stát pouze dva senátory, nehledě na to, kolik má obyvatel, zatímco Kongres počet obyvatel zohledňuje.)

„Existence sboru volitelů má historické kořeny. Zakladatelé USA nevěřili ve schopnost "prostého lidu" zvolit si prezidenta přímo a dali státům právo vybrat si své delegáty. Systém ale také zároveň zajišťuje podstatnější hlas státům unie s nízkým počtem obyvatel. V případě přímé volby (v sedmi nejlidnatějších státech žije 45 procent obyvatel USA) by totiž důležitost méně lidnatých států výrazně poklesla. - Volitelé jsou občané, často voličům zcela NEZNÁMÍ (jména ve většině států USA ani nejsou uvedena na hlasovacích lístcích), delegovaní příslušnou politickou stranou. Tito lidé se zavázali, že budou hlasovat pro určitého kandidáta příslušné politické strany. Volitelé v řadě států NEJSOU ZÁKONNĚ vázáni volit podle výsledků všelidového hlasování, ale vůli voličů ve většině případů respektují.“

Takže si to shrňme: nevolíte prezidenta (jenž má obrovské pravomoci) přímo, ale volíte někoho, koho často ani neznáte jménem, jemuž dáváte důvěru, že bude volit podle vašeho hlasu, což však ze zákona není jeho povinností...

Dále: Prezidentem USA se může stát jen ten, kdo získá nadpoloviční většinu z 538 volitelů, tedy 270. A to podle tohoto schématu:

538 volitelů = 435 volitelů (jako je členů Sněmovny reprezentantů) + 3 volitelé za District of Columbia + 100 volitelů (jako je členů Senátu, 2 za každý stát).

Příklad:
Vermon (609 tisic obyvatel) - 3 volitelé, 2 senátoři
Maine (1,5 milionů obyvatel) - 4 volitelé, 2 senátoři
Rhode Islad (6 milionů obyvatel) - 12 volitelů, 2 senátoři
Kalifornie (35 milionů obyvatel) - 55 volitelů, 2 senátoři

Všimněte si: za 55 milionů (Kalifornie) volí prezidenta 57 volitelů, za 609 tisíc (Vermont) 5 volitelů... Je to demokracie, nebo není? Podle vaší logiky by to v USA měl být pro velké státy, jako je např. Kalifornie, demokratický deficit. Jak možné, že za tu dlouhou dobu, co to takto funguje, o něm nikdo zatím nehovořil? Vždyť Vermont by měl mít tak půl hlasu (a to jsou ještě i méně lidnatější státy než Vermont)! Jak je možné, že v obou komorách Kongresu Spojených států se hlasuje rovněž jednoduchou nebo kvalifikovanou většinou a nikdo to nepokládá za demokratický deficit?

Pokud byste chtěla prosté váhy hlasů v Radě EU podle obyvatel (systém a la plebiscit), velké státy by si velmi snadno odhlasovaly, co by chtěly. Stačilo by jen, kdyby se domluvili představitelé Německa, Francie a Itálie... Bylo by to demokratické?

Rozhovor s Ganleyem v MfDnes jsem četla a překvapil mě řadou dobrých postřehů. Problém je v tom, že mít dobré postřehy je poměrně snadné, prosadit je a zavést do evropského práva (aby současně byly kompatibilní s právem stávajím a aby s nimi navíc souhlasily vlády a parlamenty 27 států), to už tak snadné není. Opravud se na to Ganley cítí? Kdepak, vsadím se s vámi, že bude radši podnikat (to je zábavnější i výnosnější) a nadále pouze udílet tzv. hraběcí rady zpovzdálí.

Hezký večer
12. 11. 2008 | 21:36

taky imunologi napsal(a):

to Michal: máte plnou pravdu, fungovalo nám jen spojenectví se SSSR a jak to vypadá, tak se do náruče velkého bratra brzy zase vrátíme.
12. 11. 2008 | 21:36

MS napsal(a):

Moniko,

ano, jsem ráda, že se shodneme. Demokratické to není, je to politický kompromis.

Já k tomu jen dodám, Amerika je Amerika s jinou historií a tradicí. My jsme v Evropě a tvoříme něco podobného Americe. V Americe museli mít občanskou válku, aby vzniklo, to co vzniklo (zjednodušeně).

Nejsem proti EU, jen se mi nyní těch nedemokratičností zdá mnoho - vždy ve prospěch velkých - i dotace nevyspělým míří (zase zjednodušeně do odvětví podporujících "spotřebu" ne "výrobu" (pořád zjednodušeně) - takže zase nic moc výhoda (v globálu). :-)

Příjemný večer
12. 11. 2008 | 22:01

Jirka Hemzal napsal(a):

to monika:
Se zájmem jsem si přečetl všechny Vaše příspěvky. Zajímavé a věcné, děkuji.
PS: Osobně jsem přesvědčen, že realita nakonec donutí Evropu k federalizaci. Zatím jsme na půl cestě...
Pěkný večer JH
12. 11. 2008 | 22:05

jarpor napsal(a):

Monika

Jen malou poznámku.
Díky za příklady. Poučné.

A k Vašemu - nikdo to nepokládá za demokratický deficit.

1. Naturel obyvatel tam a zde není stejný
2. Myslím, že tam normální člověk tolik politikou nežije. Musí se více starat "o sebe" - ne ve zlém...
3. Ty počty tam platí beze změny již nějaký pátek, zatímco Evropa prožívá dost změn v relativně krátké době.
4. Myslím, že ne nepodstatné je to, že Kaliforňan i Vermon řekne, že je z Ameriky. Pak ze kterého státu. V Evropě jsme nejříve Francouzi, Češi a pak teprve Evropané.

Myslím, že kdyby americké státy měly řešit nějakou "smlouvu", po tom, jak se vyvíjela Evropa, řešili by "deficity" úplně stejně jako zde my. Se stejnými méně či více vášnivými debatami a rozdílnými názory.

Hezký večer
12. 11. 2008 | 22:09

jarpor napsal(a):

Jirka Hemzal

Zdravím.

Asi jo s tou federalizací.
Nicméně, jestli to má jít tak, že nejprve se vymýšlí, jak má vypadat okurka, mrkev... a teprve když to začne "bolet" výrobce v těch "velkých" státech, ač ti výrobci jsou oproti našim malí, pak se začne vymýšlet jak to předešlé nažízení zrušit, a zruší se slovy : Dnes je velký den pro nestandartní zeleninu ... no, to nám to půjde hodně těžko. A o efektivitě raději ani nemluvit, stejně jako o nasranosti (sorry) těch, kterých se to týká.

Hezký večer
12. 11. 2008 | 22:16

Jirka Hemzal napsal(a):

to jarpor:
Taky zdravím. No ono s těma okurkama apod. jsou to takové mediální kouzla. Vysvětlím, co mám na mysli. EU přijímá tisíce různých rozhodnutí, a troufám si říct, že většinou rozumných. A teď se vžijte do role novináře. Jak psát o těchto věcech, aby čtenář neusnul, a náklad novin pořád neklesal a editor nebo dokonce šéfredaktor mě nenakopal někam... Totiž zpráva typu "bába se naklonila z okna a nevypadla, že ani psi nezaštěkali" není zpráva... Takže se najde ta kýžená okurka, mrkev, poloměr banánu apod. a novinář je zachráněný! Promiňte, že to trochu zlehčuji, ale drtivá většina informací je zprostředkovaná. Valná část novinářů, ať už vědomě nebo nevědomě, vychází vstříc poptávce čtenářstva - ti cizáci jsou fuj. Čtenář tedy dostane informace už poněkud "interpretované" a ta okurka mu uvízne v paměti nejsnadněji, nikoli složité směrnice, které například zjednodušují život v různých oblastech života. Zejména tehdy, kdy doopravdy dobře slouží. O tom se opravdu nedá napsat poutavý článek.
Na závěr. S těmi evropskými institucemi to nebude až tak špatné. Například na evropský soud už se obrátilo hodně českých občanů. Ta "ztracená" suverenita se týká spíše našich politiků a ouřadů a jejich libovůle si s námi dělat, co je napadne...
12. 11. 2008 | 23:03

jarpor napsal(a):

Jirka Hemzal

S tím soudem - není co dodat.

Nicméně pod tou okurkovou mediální banalitou je třeba vidět celkový zemědělský problém EU, a to ve sětle společné zemědělské politiky, její ekonomické náročnosti a dopadů na další odvětví - potravinářství, specifický průmysl, ... a to už není o banalitě. To je hodně o efektivnosti a o možnosti Evropy vůbec, dovést své snahy tam kam chce, tedy být ekonomicky vlivným světovým hráčem.

Jen pro srovnání - jsou někomu známy "zemědělské problémy" USA, které řeší nějakou podobnou "společnou zemědělskou politikou ? A při tom jsou tam tam také značně rozdílné pěstitelské podmínky.

Jedna moudrost říká : když nepomáháš, aspoň nezacláněj a nepřekážej.
Tím chci říci, že v mnoha případech ta Evropa zaclání, čímž minimálně komplikuje situaci i těm, kteří zpočátku neutrální, by jistě dospěli k nějakému řešení, určitě efektivnějšímu, než je jim posléze předloženo. A předloženo - lépa nařízeno už nikoliv tomu neutrálnímu, ale už lehce o smysluplnosti té Evropy pochybujícímu jedinci.

Jako trochu působící v zemědělství si myslím, že něco o tom vím.

Hezký večer
12. 11. 2008 | 23:35

roman napsal(a):

Prosím zamyslete se nad tím, že všichni bojovníci za referenda, když je před nimi vidina dalších koryt mají z referenda panický strach a chtějí rozhodovat sami bez občanů. Díky ústavě Irska došlo tam k referendu a všichni se mohou po..... Tlačit na Irsko aby dělalo referenda než to projde je vrchol demokracie.
12. 11. 2008 | 23:42

Honza Český napsal(a):

Neoficiální konsolidované znění LS a komentář k ní lze nalézt na webu Parlamentního institutu zde: http://www.psp.cz/kps/pi/cp...
12. 11. 2008 | 23:58

Benjamin Kuras napsal(a):

Teda to konsorcium učenců zvané Monika se rozrostlo o hodně moudrých a sečtělých encyklopedistů a kazatelů.
13. 11. 2008 | 01:12

Komančov 008 napsal(a):

A jeje Monika kdo tady lže ,Pan netvrti to co si myslíte vy on jen upozornuje na to že neni cesta spět ,jedině vystoupit s EU.Aspon tak jsem to pochopil a to se mi jeví jako vydíraní nić víc to mení.To snad každy vi ,vystoupit s EU je možne .Špatně chapete to co pan napsal ,nebo co tím myslí.
13. 11. 2008 | 06:49

Pepa Řepa napsal(a):

Je to moc hezké, že pokračujeme v tradici.

Ustálené dvojice. Kolben a Daněk, Bob a Bobek, Pat a Mat, Veverka a Radar, Giormani a Činže,Klaus a Pehe, Lisabon a Eurohujer i Monika a Kuras.

Jo, není nad věrnost!!
Zdá se, že druhá polovina celku hibernuje. Není tomu tak.Stačí ťuknout a následuje syndrom psa Ivana Pavloviče a je to tady jak Na Slintáku.

Z Bruselu od konsorcia se dozvíme, že ten milý nový úředník 21.století je to pravé ořechové. Ten pozná ze země čůrajícího chlapečka každý problém mnohem dříve, než český byrokrat.Koho chleba jíš, toho píseň zpívej.

Zástup českých Eurohujerů se vydá na pochod za pojídači žabích stehýnek za vytvoření Středomořské unie. Ahmed a Foldyna, vždyť jsme jedna rodina. Vyznáváme přece stejné hodnoty.Maghreb je Evropa.

Průvod se podobá tomu za bolševika. Rozzářené oči, optimistický přiblblý výraz na líci a hlavně mávat, hezky mávat.

Dost mě zaráží, když v průvodu-sice nesměle- stepuje nadkolega vlk.Asi nějak zapomněl na Kosovo. Ona totiž LS znamená jednotnou zahraniční a imigrační politiku.Možnost, že by někdo neuznal tento metastázující nádor padá. Já vím, český Eurohujer musel být se švestičkama v první řadě. Aby neurazil.Teď padne i teoretická možnost.

Pak to také znamená jednotnou imigrační politiku. Kvóty. Pravda, mešitu ve Zdibech zaplatí wahhábisté a na madrassu přispěje EU.Až vyroste ghetto,kam nevleze žádný Čech, který se nejmenuje Muhammad, bude možná jeho vnuk se slzou v oku vzpomínat na Chánov.Ano, Explosia v Pardubicích pojede na tři směny.Možná zvedne o promile HDP. Za jakou cenu?

Nic proti Eurohujerům. O optimismu už psal Kundera. Každý máme nějakou drogu. Líbí se mně, jak titíž lidé, kteří prosazují referendum o kouli v Brdech do roztrhání těla, dostanou kopřivku při zmínce o referendu u LS.
Není nad eurodemokracii.Budeme všichni stejní. Jako za Maa.I přirození se bude kalibrovat.

Já vím, teď přijde smršť mouder o ekonomické výhodnosti, o výživnosti řepky olejky, Blablabla.

Hmm. A ono byto nešlo bez zvolení prezidenta EU Napoleona IV nebo ministra zahraničí Otíka Bismarků?

Asi ne. Asi se blbě ptám, to víte jsem jen lobotomická řepa. Jen omluvte mou neúčast v eurohujerském průvodu.

Ještě bych doporučoval, aby byl rozšířen paragraf 198, postihující urážku rasy či pohlaví o urážku EU.
EU si přece rozvracet či pozvracet nedáme.NE,NE,NE.

A k tomu Bémovi.
On VK má blbý poradce, vsadil na špatného koně. Na klusáka. Kdyby mu dělal poradce Bunzl nebo Horáček, poradili by, že ten moravský Valach doběhne dál.Za dva roky půjde Valach do buřtů, ale jemu to stačí.

Proč vyhraje? Je lépe živený. Sena má tolik, že může rozdávat.
Co může nabídnout Pavlík? Skříń s kostlány má sice každý politik, to je fakt. Pavlík ji možná měl společnou s Jiříkem.Ale ta Pavlíkova nejde ani přivřít.Zámek dělala firma Janoušek.

Pozdrav všem Eurohujerům. Nezapomeňte mávat.
13. 11. 2008 | 07:57

ros napsal(a):

Pane Benjamine Kurasi, tedy pokud jste to v příspěvku z 01:12:00 skutečně vy, už raději nikdy nepiště blog a zůstaňte v novinách. Jen tam si budete moci stále představovat, že všichni, kteří vás čtou, s vámi bezvýhradně souhlasí.
13. 11. 2008 | 08:01

jepice napsal(a):

Mávám, mávám, pane Pepo Řepo. Ale trochu vám nabourám ideové schéma: radar chci taky.
Smlouva o stech stránkách a složité paragrafy mi taky nevoní, ani předpisy na každou pitominu. Radši bych ústavu na způsob té americké. A pitominami neztrácet čas.
Jenže při bližším pohledu zjistíte, že a) pitominy ad absurdum dovádí někdo zdejší
b) jinak než přes LS, kterou začíná přesun kompetencí od dosazených úředníkú k voleným orgánům a ktetá omezuje právo veta, se k racionálnímu uspořádání unie nedobabráme
c) mimo unii nebudeme ovlivňovat lautr nic, zatímco ona u nás bude mít vliv nadále, a navíc se přidá x vlivů dnes těžko představitelných.
13. 11. 2008 | 08:35

Dagmar napsal(a):

Pane Kurasi, po přečtení Vašeho článku jsem se otřásla a za našeho prezidenta, krátce řečeno, se stydím.
13. 11. 2008 | 09:15

oranžový napsal(a):

Jaroslave
Pláč nad ztrátou svrchovanosti.......atd

Neboli- Vaše slova v překladu :

,, Stejně jsme NULY , s kterými si každý může dělat co chce... tak co!

S tímto Vaším názorem nemohu a nechci
souhlasit.
13. 11. 2008 | 09:37

Silvie napsal(a):

Klaus se sice nechová , jako prezident, standardně, ale jeho negativní postoj k LS naprosto chápu. Zaráží mě, jaké mediální třeštění proběhlo na téma radar v Brdech - v momentu, kdy je však suverenita ČR skutečně ohrožena, zůstávají "aktivisté" v naprostém klidu. Lisabonská smlouva neznamená jen kosmetické úpravy našeho vztahu k EU, ale jde o zásadní posun a změny:

- převedení policejní a justiční spolupráce, vnitra do působnosti EU (europol, eurojust)
Vzhledem ke zdejší nefunkčnosti soudů a policie bych tuto jedinou změnu pokládala za pozitivní, snad by to pomohlo lepší vymahatelnosti práva v ČR a donutilo by to odejít z justice neschopné a zkorumpované soudce. Nejsem-li ovšem příliš optimistická.

- ztráta kontroly nad sazbami nepřímých daní

- regulace energetiky EU

- oslabení pozice států s menšinovým názorem

- EU bude rozhodovat i o zahraniční politice (např. víza)

- členské státy nebudou mít komisaře v každé komisi

- EU může rozšiřovat své pravomoci BEZ SOUHLASU členských států!!!
13. 11. 2008 | 09:42

oranžový napsal(a):

Děkuji Vám Silvie......:-)

Že nepatříte mezi ty NULY .
13. 11. 2008 | 09:48

oranžový napsal(a):

OPRAVA :

Že se ZBYTEČNĚ neřadíte mezi ty.....

Nechci nikoho urážet.

Promiňte.
13. 11. 2008 | 10:00

Silvie napsal(a):

Mimochodem, zajímalo by mě, z jaké statistiky Topolánek vychází, když se opírá o údajných 80 procent voličů ODS, kteří si přejí podpis LS. Já neznám ani jednoho.
Pokud mě skutečně něco v poslední době nadzdvihlo, nebyl to , kupodivu, Paroubek, ale úžasný nápad ODS omezit svobodu tisku, který jí šlápl bolestivě na kuří oko. Kdyby se ten šílený nápad vylíhl v hlavách socanů, tak nehnu brvou. To, že bude ale pravicová strana kopírovat vývoj čím dál levicovějšího Slovenska, bych nečekala ani v nejhorším snu. Soudruzi z ODS, děláte všechno proto, abych vás v parlamentních volbách nevolila.
13. 11. 2008 | 10:17

jepice napsal(a):

Paní Silvie, tím omezením svobody tisku myslíte zákaz zveřejňování přepisů policejních odposlechů anebo něco jiného?
13. 11. 2008 | 10:25

oranžový napsal(a):

Silvie

Tak to skutečně pravda.
Ovšem - na druhé straně :
některé mediální hrátky směrem k určitým lidem / a nejen z politiky / MOHOU být cílené a vycucané tzv. z prstu.

Tak: a jak se v tom má průměrně inteligentní člověk vyznat ?

Jedno je však jisté :
Pokud budou novináři omezováni ve své práci takovýmto direktivním způsobem ,
JE se svobodou slova ÁMEN.
13. 11. 2008 | 10:28

Silvie napsal(a):

Jepice, přesně tak. Tím míním policejní odposlechy. Vláda by měla zajistit, aby neunikaly informace od policie směrem k novinářům. Pokud má v policii Langer takový bordel, je to jeho problém.
V době, kdy unikly do éteru odposlechy dehonestující socany (ne, že by mi to až tak vadilo) - - ODS nikterak neprotestovala, naopak snažila se z toho profitovat.
Nemám dojem, že by vazby mezi Mrázkem a vysokým počtem politiků napříč celým pol.spektrem, byly vycucané z prstu. To, že někdo cíleně vypouští v určité době určité informace, je věc jiná. Rozhodně ale nechci, aby nám tady vládnul nějaký Fico a spol. S určitostí lze ale konstatovat, že by pořádné přidušení "investigativních" novinářů uvítali všichni zdejší politici.
13. 11. 2008 | 10:40

jepice napsal(a):

Debata o zákazu zveřejňování odposlechů je sice off topic, ale docela zajímavá.
Do konfliktu se tu dostala dvě práva: právo na informaci a právo na ochranu osobnosti.
Právo na ochranu osobnosti je odposlechy vždycky ohroženo, a proto je nutné, aby odposlechy byly použity jenom v opravdu dobře odůvodněných případech a aby bylo maximálně znesnadněno jejich zneužití.
Je pravda, že by bylo lepší, kdyby se ty materiály z policie a od soudů nikam nedostaly. Jenže, jak se zdá, procházejí rukama příliš mnoha osob a zkrátka unikají příliš často na můj vkus.
Vkus "investigativců" je jiný, co se dá dělat. Jenže podle mne by se mohli snažit napsat něco sami než jen mechanicky přetiskovat, co si do telefonu povídali dva podezřelí. Třeba, když už ten záznam od nějakého policajta koupili, mohli by ty informace zkusit trochu rozpracovat, ověřit, jít po stopě. A když nic nenajdou, mlčet. Jinak jsou houby investigativci, ale obchodníci se špínou, a ohánět se svobodou slova zrovna není moc košer.
13. 11. 2008 | 12:37

Silvie napsal(a):

Jepice, politik musí, stejně jako každá - veřejně činná osoba - počítat s jistou(spíš větší než menší) ztrátou soukromí. Tuto ztrátu mu bohatě vynahradí benefity plynoucí z funkce.
Mně, coby občana, děsí mnohem více eventualita, že se u nás "zaříznou" (možná i doslova, jako v Bělorusku) nepohodlní novináři a já se už nedozvím vůbec nic. To, že u nás novinář supluje práci policie a soudu, je smutnou ukázkou toho, kam jsme to po dvaceti letech "demokratického" bordelu dopracovali. Možná by bylo lepší, kdyby si pan Havel tehdy nenavlékl ty sametové rukavičky...
13. 11. 2008 | 12:59

JC napsal(a):

13. 11. 2008 | 13:44

louda napsal(a):

Ale pan Klaus má určitě nárok vyslovovat své názory, ale jenom taký detail-prezident jako hlava státu zastupuje i ty občany kteří jsou za přijětí lisabonské smlouvy a věří, že globální oteplováni si spúsobujeme sami.
Apropo-kde byl občan Klaus když je taký neohrožený ve svých názorech za totality-byl zalezlej někde v koutě-mohl aspoň podepsat chartu. Teď se jenom producíruje a škodí koněčně zjednocené Evropě. Evropu samostatních suverénních státu sme tu už měli a byly z toho 2 světové války. Takže pane Klausi bacha na věc - ekonomice nerozumíte a politice se mi zdá jak by smet tak vás prosím aspoň neškodit!!!
13. 11. 2008 | 14:17

Fialovy Krokodyl napsal(a):

louda:

Doufejme, že tak sjednocená Evropa, jak si například Francouzský prezident představuje, nikdy nebude.
13. 11. 2008 | 14:23

jarpor napsal(a):

jepice

k 13.11.2008 12:37:57 není co dodat. Souhlas.
Snad jen zdůraznit, že veřejný zájem je větší na zveřejnění činů politika než na zveřejnění činů, lépe drbů, kde a s kterou prostitutkou ztrávil noc ten či onen fotbalový bafuňář.
A to by měl seriozní novinář umět rozlišit.

Hezký den
13. 11. 2008 | 14:25

jepice napsal(a):

Paní Silvie, já bych noviny, které nakupují a uveřejňují záznamy odposlechů, přirovnala k lidem, kteří ve velkém nakupují sortiment typu poklopů na kanály, tj. věci, u kterých je naprosto jisté, že pocházejí ze zlodějny a že jejich odcizení může způsobit neštěstí.
Proto mě jejich postihování nepřivádí do stavu rozhořčení.
13. 11. 2008 | 16:10

Sualk napsal(a):

Ano dobře jste to zde popsal a to hlavně v závěrečném odstavci. Někteří radobyvší kritici upozorňují na kroky, které neříkám, že nejsou na zvážení, ale jde jim především o to před zraky občanů zamlžit ty nejdůležitější kroky nezodpovědným spěchem, které mohou mít pro občany dalekosáhlejší dopady.
15. 11. 2008 | 13:16

europeanessence napsal(a):

Ono prosazovat národní program spolu s evropským(t.j. daleko robustnějším,mnohostrannějším,mezinárodním) a nebýt snesen a zanesen daleko pryč,pohlcen a ušlapán,chce více věcí
a)mít smysluplný národní program,progresívní,proveditelný,s podporou doma,jasno jak na to atd....
b)umět harmonizovat s EU-to je značné umění ,rozlišovat hlavní a vedlejší apod.
c) připustit,že i úředník musí být tvůrčí,inteligentní,schopen samostatně myslet,rozhodovat a nepřipustit zvětšení jeho moci do obludných supertotalitních rozměrů,aby rozlišoval přínosy od výkalů té ohromné Evropy dnes.Dnes už znamenající polovinu provincií Číny,dvojnásobek a více Ruska nebo USA.Samozřejmě tisícileté mandarinské tradice v Evropě nejsou ani v nejmenším,za to spleť křivolakých národních zájmů,konfliktů z minula -to ano.Čekáme na okamžik kdy papírový tygr, řečeno slovy Mao- Cetuna o imperialismu, skočí do dějů fakticity.Vzájemné spolupráce ,která někam vede.Teoreticky nevíme,zda nejobsáhlejší systém pravidel o chování subjektů v historii lidstva sám zvládne v rozhodování tu inflaci pravidel vyplývajících z ultrajemné preciznosti byroformulací,šíře společného života.
19. 01. 2009 | 14:14

europeanessence napsal(a):

Ono prosazovat národní program spolu s evropským(t.j. daleko robustnějším,mnohostrannějším,mezinárodním) a nebýt snesen a zanesen daleko pryč,pohlcen a ušlapán,chce více věcí
a)mít smysluplný národní program,progresívní,proveditelný,s podporou doma,jasno jak na to atd....
b)umět harmonizovat s EU-to je značné umění ,rozlišovat hlavní a vedlejší apod.
c) připustit,že i úředník musí být tvůrčí,inteligentní,schopen samostatně myslet,rozhodovat a nepřipustit zvětšení jeho moci do obludných supertotalitních rozměrů,aby rozlišoval přínosy od výkalů té ohromné Evropy dnes.Dnes už znamenající polovinu provincií Číny,dvojnásobek a více Ruska nebo USA.Samozřejmě tisícileté mandarinské tradice v Evropě nejsou ani v nejmenším,za to spleť křivolakých národních zájmů,konfliktů z minula -to ano.Čekáme na okamžik kdy papírový tygr, řečeno slovy Mao- Cetuna o imperialismu, skočí do dějů fakticity.Vzájemné spolupráce ,která někam vede.Teoreticky nevíme,zda nejobsáhlejší systém pravidel o chování subjektů v historii lidstva sám zvládne v rozhodování tu inflaci pravidel vyplývajících z ultrajemné preciznosti byroformulací,šíře společného života.
19. 01. 2009 | 14:16

europeanessence napsal(a):

Ono prosazovat národní program spolu s evropským(t.j. daleko robustnějším,mnohostrannějším,mezinárodním) a nebýt snesen a zanesen daleko pryč,pohlcen a ušlapán,chce více věcí
a)mít smysluplný národní program,progresívní,proveditelný,s podporou doma,jasno jak na to atd....
b)umět harmonizovat s EU-to je značné umění ,rozlišovat hlavní a vedlejší apod.
c) připustit,že i úředník musí být tvůrčí,inteligentní,schopen samostatně myslet,rozhodovat a nepřipustit zvětšení jeho moci do obludných supertotalitních rozměrů,aby rozlišoval přínosy od výkalů té ohromné Evropy dnes.Dnes už znamenající polovinu provincií Číny,dvojnásobek a více Ruska nebo USA.Samozřejmě tisícileté mandarinské tradice v Evropě nejsou ani v nejmenším,za to spleť křivolakých národních zájmů,konfliktů z minula -to ano.Čekáme na okamžik kdy papírový tygr, řečeno slovy Mao- Cetuna o imperialismu, skočí do dějů fakticity.Vzájemné spolupráce ,která někam vede.Teoreticky nevíme,zda nejobsáhlejší systém pravidel o chování subjektů v historii lidstva sám zvládne v rozhodování tu inflaci pravidel vyplývajících z ultrajemné preciznosti byroformulací,šíře společného života.
19. 01. 2009 | 14:17

lord napsal(a):

Ono prosazovat národní program spolu s evropským(t.j. daleko robustnějším,mnohostrannějším,mezinárodním) a nebýt snesen a zanesen daleko pryč,pohlcen a ušlapán,chce více věcí
a)mít smysluplný národní program,progresívní,proveditelný,s podporou doma,jasno jak na to atd....
b)umět harmonizovat s EU-to je značné umění ,rozlišovat hlavní a vedlejší apod.
c) připustit,že i úředník musí být tvůrčí,inteligentní,schopen samostatně myslet,rozhodovat a nepřipustit zvětšení jeho moci do obludných supertotalitních rozměrů,aby rozlišoval přínosy od výkalů té ohromné Evropy dnes.Dnes už znamenající polovinu provincií Číny,dvojnásobek a více Ruska nebo USA.Samozřejmě tisícileté mandarinské tradice v Evropě nejsou ani v nejmenším,za to spleť křivolakých národních zájmů,konfliktů z minula -to ano.Čekáme na okamžik kdy papírový tygr, řečeno slovy Mao- Cetuna o imperialismu, skočí do dějů fakticity.Vzájemné spolupráce ,která někam vede.Teoreticky nevíme,zda nejobsáhlejší systém pravidel o chování subjektů v historii lidstva sám zvládne v rozhodování tu inflaci pravidel vyplývajících z ultrajemné preciznosti byroformulací,šíře společného života.
19. 01. 2009 | 14:18

Realista napsal(a):

Já Vás lituju, pane Kurasi, do čeho jste to duši dal... do eurofobie.
13. 02. 2009 | 12:25

Satislav napsal(a):

Stačí si přečíst ódy na blba Béma, horolezce,
a člověk si udělá představu o duševním stavu
obou pánů, kteří patří do "evropské sestavy"
Mistra Světa znHradu!
07. 07. 2009 | 23:08

adsf napsal(a):

<a href="http://www.bootsluxury.com/...">UGG Classic Short</a>
<a href="http://www.bootsluxury.com/...">UGG Classic Tall</a>
<a href="http://www.christianloubout...">yves saint laurent</a>
<a href="http://www.handbagcom.com/">replica handbags</a>
<a href="http://www.bootsluxury.com/">ugg boots</a>
<a href="http://www.handbagcom.com/l...">loewe handbags</a>
<a href="http://www.christianloubout...">christian louboutin</a>
<a href="http://www.christianloubout...">jimmy choo shoes</a>
09. 09. 2009 | 05:11

Asian Dating napsal(a):

Asian Speed Dating
08. 02. 2010 | 06:28

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy