Archiv článků: duben 2015

28. 04.

Neuvěřitelně demagogický Fialův článek Vyžeňme socialismus

Bohumil Sláma Přečteno 3284 krát Přidat komentář

Už delší dobu žasnu nad kulturou myšlení politologa, bývalého rektora Masarykovy univerzity, nyní předsedy ODS Petra Fialy. Jeho zjednodušování, překrucování, obracení věcí na ruby a zamlčování možných protiargumentů z něj dělá typického českého politika, dokonce politika „páté cenové kategorie“. Jeho poslední článek na našem blogu je toho příkladem.

Více »

26. 04.

Mynář a politická presumpce viny

Bohumil Sláma Přečteno 2234 krát Přidat komentář

To, že se Vratislav Mynář stále drží na svém postu, je jedním z mnoha příznaků zaostalosti naší demokracie a de facto i zaostalosti naší společnosti. Bylo jím vlastně už to, že do funkce hradního kancléře byl vůbec jmenován.

Více »

24. 04.

Jak papež František údajně vidí Nový světový řád

Bohumil Sláma Přečteno 2797 krát Přidat komentář

„Globální ekonomický systém se ke blíží kolapsu… je postaven na uctívání peněz a na válkách, zjizvených nerovnostech a nezaměstnanosti mládeže… Udržujeme po celé generace systém, který není dobrý... Pozor, nastoluje se neviditelná tyranie…
Ničíme celé generace, abychom udrželi ekonomický systém, který aby přežil, musí vést války a je tomu tak odjakživa… Vzhledem k tomu, že se nám nedaří rozpoutat třetí světovou válku, válčíme regionálně… Prodáváme a vyrábíme zbraně a podporujeme tím modlářskou ekonomiku – ekonomiku, která obětuje své muže a krmí tím ideály peněz.“

Více »

22. 04.

Nepochopený prorok Tomáš G. Masaryk (5) – literatura a umění

Bohumil Sláma Přečteno 1889 krát Přidat komentář

“Ernest Hemingway, narozený roku 1898, patří k příslušníkům oné ‚ztracené generace‘, která se v prvním rozpuku mužnosti střetla s krvavým peklem první světové války, prožila zhroucení nadějí na lepší poválečné uspořádání světa a nenašla východisko v příklonu k revolučnímu hnutí proletariátu.

Více »

21. 04.

Peroutka, Zeman a „bídníci“

Bohumil Sláma Přečteno 3523 krát Přidat komentář

Za mlada jsem si myslel, že když se nějaký gauner setká se slušným člověkem, může mu to pomoci. Byl jsem ovlivněn Biblí a Hugovým románem Bídníci, v němž ze zločince Valjeana setkání s knězem udělá příkladného člověka.

Více »

19. 04.

Co má a nemá společné Babiš s Dukou

Bohumil Sláma Přečteno 1961 krát Přidat komentář

Oba by měli být „čistí páni“: Babiš hlásá, že nám bude líp, Duka hlásá křesťanství. Hlavně proto jim tolik lidí věří, Dukovi ovšem méně.

Více »

17. 04.

Nepochopený Tomáš G. Masaryk (4) – psychologie

Bohumil Sláma Přečteno 1800 krát Přidat komentář

Nebylo náhodou, že Masaryk poté, co ve Vídni dokončil studia filosofie, obrátil svou pozornost na psychologii. Jistý čas studoval v Lipsku, u zakladatelů experimentální psychologie W. Wundta a G. T. Fechnera. Profesorem na Karlově univerzitě se stal mimo jiné díky své první knižní publikaci zabývající se hypnózou.

Více »

16. 04.

Nevidoucí ministr školství Chládek

Bohumil Sláma Přečteno 2018 krát Přidat komentář

Jsem zřejmě osamocený (ale snad ne úplně sám), pokud tvrdím, že ministerstvo školství je v naší republice - po šedesáti letech komunistického a postkomunistického úpadku společnosti - ze všech nejdůležitější. Jistě ne z hlediska od voleb k volbám, ale z hlediska dlouhodobějšího, z hlediska toho, co může našim dětem a vůbec budoucnosti naší společnosti nejvíc pomoci. Myslím si také, že ministrem školství by měl být široce vzdělaný a plně kompetentní odborník a že do školství by měly být podobně jako v jiných vyspělých evropských zemích investovány co největší peníze.

Více »

15. 04.

Pane Babiši, darujte Lidové noviny státu!

Bohumil Sláma Přečteno 2370 krát Přidat komentář

Je to jednoduché: pokud nyní sílí tlak na to, aby naše média neovládali oligarchové á la Rusko, kdo jiný má jít příkladem než předseda Ano, bude líp? Oligarcha, který tvrdí, že je jiný než všichni ostatní?

Více »

15. 04.

Nepochopený prorok Tomáš G. Masaryk (4) - historická a sociologická východiska

Bohumil Sláma Přečteno 1621 krát Přidat komentář

Motto: „Poněvadž pravým historickým a společenským činitelem je člověk, každé sociologické pravidlo musí být vyloženo zákony odvozovanými ze studia lidské přirozenosti.“

Více »

12. 04.

Jak Čt a Václav Moravec pomáhají Filipovi, Kalouskovi, Němcové, Dukovi…

Bohumil Sláma Přečteno 11919 krát Přidat komentář

Je nezpochybnitelné, že hlavním úkolem veřejnoprávních médií by mělo být napomáhat rozvoji naší dosud nerozvinuté demokracie, tj. sloužit demokratickýcm pilířům pravdě a morálce, podporovat kulturu a kulturou myšlení prostoupenou politiku a naopak nepodporovat její pokleslost.

Více »

10. 04.

Nepochopený prorokTomáš G. Masaryk (3) – „nové náboženství“ a etická východiska

Bohumil Sláma Přečteno 2399 krát Přidat komentář

Motto: „Cit ani vůle nejsou argument, chybí-li rozum.“

Více »

08. 04.

Nepochopený prorok Tomáš G. Masaryk (2) – filosofické ideje

Bohumil Sláma Přečteno 1990 krát Přidat komentář

Je-li možno Masaryka charakterizovat třemi slovy, tak jako realistu, humanistu a demokrata. Ve filosofii, ‚lásce k moudrosti‘, hledal především zdroj porozumění lidskému světu. Přesto si pečlivě ujasnil i noetiku (nauku o poznání) a metafyziku (nauku o jsoucnu). Našel v nich rozhodující vodítka pro svou celkovou orientaci.

Více »

06. 04.

Nepochopený prorok Tomáš G. Masaryk (1) – úvod

Bohumil Sláma Přečteno 3281 krát Přidat komentář

Před necelými deseti lety jsem obešel některé své bývalé učitele z brněnské filosofické fakulty, s tím, že je třeba napsat nové Hovory s TGM - že jsou sice skvělé, ale pro dnešní uspěchanou dobu, a zejména pro mladé lidi, kteří by Masaryka měli znát především, jsou už příliš rozvláčné a hlavně, že k tomu nejdůležitějšímu, k třetí části nazvané Myšlení a život, se propracuje-dočte jen málokdo.

Více »

05. 04.

Jak se vybarvoval a vybarvil „náš kníže“ Schwarzenberg

Bohumil Sláma Přečteno 9772 krát Přidat komentář

Když se na naší polistopadové politické scéně objevil Karel Schwarzenberg, byl jsem tomu velice rád. Když Václav Havel oznámil, že bude jeho kancléřem, měl jsem z toho povznášející pocit - v době, kdy jsme byli politicky a ideově desorientovaní, mi to dávalo pocit, že mezi našimi vesměs nezkušenými politiky bude také někdo, kdo má mezinárodní zkušenosti, kdo „ví a zná“.

Více »

03. 04.

Jsou Klaus, Zeman, Filip etc. ruskými agenty?

Bohumil Sláma Přečteno 7475 krát Přidat komentář

Jak již dnes většina naší veřejnosti ví, ruská politika je a vždy byla agresivní, a platí to i pro současnou Putinovu politiku. Jen je snad třeba připomenout, že vojenské agresi vždy předchází agrese mediální a že ruská mediální agrese si svou demagogičností a lživostí v ničem nezadá s nejhoršími totalitními režimy.

Více »

01. 04.

Vadný presidentský volební systém v USA – a co u nás?

Bohumil Sláma Přečteno 2525 krát Přidat komentář

Zdá se to nepochopitelné - americký volební systém má jednu základní, a dalo by se říci fatální vadu: aby se tam mohl někdo stát presidentem, musí na to získat obrovské finanční prostředky.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy