Archiv článků: březen 2015

31. 03.

Měl byste už konečně mlčet, pane Dolejši!

Bohumil Sláma Přečteno 3373 krát Přidat komentář

Také já jsem včera sledoval polemiku mezi místopředsedou KSČM Jiřím Dolejšem a jedním ze studentských vůdců z Listopadu 89, nyní režisérem Václavem Marhoulem http://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/video/ (stačí posunout do druhé poloviny), týkající se průjezdu amerických vojsk naším územím. Byl jsem jako již tolikrát fascinován, jak demagogicky až nepravdivě Jiří Dolejš argumentuje, ostatně stejně jako všichni „naši“ komunisté (je osvědčenou praktikou demagogů, že občas do svých lží vloží i nějakou tu pravdu). Václavu Marhoulovi jsem naopak v duchu zatleskal, protože mu to „natřel“.

Více »

29. 03.

Trochu víc pokory, pane Dienstbiere jr.

Bohumil Sláma Přečteno 6558 krát Přidat komentář

Kdyby se president volil už dnes, volil bych Vás, ale s „nemalou obavou“ - jak to kdysi zpíval rockový skladatel, zpěvák a multiinstrumentalista Jiří Helekal - a hlavně jen proto, že se podle mne zatím nikdo lepší nenabízí.

Více »

28. 03.

Nad Patočkovým článkem o Bohuslavu Sobotkovi a ČSSD

Bohumil Sláma Přečteno 2785 krát Přidat komentář

Článek se jmenuje „ČSSD po sjezdu: Víme, jakou má Sobotka moc. Nevíme, nač ji použije“ a vyšel v Deníku Referendum 26. 3. Je poměrně dlouhý, dovolím si proto nejdřív malý výtah:

Více »

27. 03.

Demagogie a pokrytectví “čisté paní” a “bílého koně” ODS

Bohumil Sláma Přečteno 3250 krát Přidat komentář

Vždy znovu a znovu žasnu, jakých praktik a hávů nabývá protřelá demagogie, jak nekonečné množství cest a cestiček si umí najít, jak je mnohdy téměř neodhalitelná a hlavně, jak často bývá neuvěřitelně úspěšná.

Více »

25. 03.

Nemoc amerikanismu

Bohumil Sláma Přečteno 2968 krát Přidat komentář

Na negativní stránky „amerikanismu“ u nás jako jeden z prvních upozornil Karel Čapek, článkem v Přítomnosti ze dne 26. 4. 1926:

Více »

24. 03.

Proč nejsem pravičákem

Bohumil Sláma Přečteno 3339 krát Přidat komentář

Navazuji na článek Proč (ani já) nejsem komunistou, který mi před nedávnem vyšel v Deníku Referendum http://denikreferendum.cz/clanek/17986-proc-ani-ja-nejsem-komunistou (po němž na mne majitel tohoto deníku Jakub Patočka vydal „klatbu“, takže tam už dál publikovat nesmím), inspirovaný známým stejnojmenným článkem Karla Čapka z roku 1924.

Více »

23. 03.

Jaký průzkum veřejného mínění by se u nás měl udělat

Bohumil Sláma Přečteno 1619 krát Přidat komentář

Čas od času si vyměnuji maily s předsedou Lidovců Pavlem Bělobrádkem. Velmi si ho vážím, zejména srovnám-li ho s většinou jiných našich politiků. V jedné věci se s ním, resp. s Lidovci, ovšem rozcházím, a to stran církevních restitucí.

Více »

21. 03.

Desatero kardinálu Dukovi, mons. Halíkovi a biskupovi Malému

Bohumil Sláma Přečteno 3604 krát Přidat komentář

Spor mezi věřícími a nevěřícími je možno označit též za spor mezi racionalisty a iracionalisty nebo snad ještě lépe jako spor mezi zdravým rozumem a nerozumem.

Více »

19. 03.

Největší dluh ČSSD

Bohumil Sláma Přečteno 2735 krát Přidat komentář

V jednom z rukopisů Karla Čapka, nalezených v jeho pozůstalosti 1/ , lze nalézt odstavec:

„Najednou se pan president zastavil. ‚Tak si myslím,‘ řekl, ‚abychom tu republiku udrželi ještě dvacet, třicet let. Pak už se ničeho nebojím.‘ Znovu vykročil, ale teď se díval daleko dopředu. ‚Ještě dvacet, třicet let. To už tu bude nová generace, narozená na svobodě - pane, ta už si tu svobodu vzít nedá. Aji ti druzí do té doby poznají, že k něčemu jsme a že se na nás mohou spolehnout - jen těch dvacet, třicet let si ten stát ještě udržet!‘
‚Jenom udržet?‘ namítl presidentův společník. ‚Není to trochu málo?‘
‚Není,‘ řekl starý pán rozhodně. ‚Ještě to budeme mít těžké, o jej!‘“

Protože k hovoru mezi „společníkem“ (Karlem Čapkem) a Masarykem došlo v první polovině třicátých let, zřejmě již po nástupu nacismu, koresponduje to se známým Masarykových odhadem, že naše společnost potřebuje padesát příznivých let, aby dozrála k zdravé či skutečné demokracii.

Přísně vzato, dosud jsme si takových let moc neužili. Nastaly po pádu Bachova absolutismu, avšak před 1. světovou válkou vyústily jen v cosi, co se dá nazvat polodemokracií; 1. republika trvala pouze dvacet let, z toho první tři roky se těžce rodila a v posledních sedmi letech byla poznamenána hospodářskou krizí a nástupem nacismu. Potom přišel německý nacistický protektorát a po něm komunistický „protektorát“ ruský (dá se říci, že nás nepoznamenal ani tak komunismus jako ruský vliv), nakonec přišla polodemokracie postkomunismu, zvenčí nepříznivě ovlivňovaná „novým světovým řádem“ a problémy současného světa.

Stejně jako většina přátel a spoluobčanů jsem náš polistopadový vývoj sledoval s tichou hrůzou - snad s ještě větší než vývoj za normalizace, i když možná jen proto, že jeho negativa byla viditelnější a že jsem si dostatečně neuvědomoval jejich příčiny. Poprvé jsem si oddechl v roce 2002, kdy se ministerským předsedou stal slušný člověk a humanitně vzdělaný Vladimír Špidla – škoda, že to nedopadlo lépe.

Podruhé jsem si oddechl nyní po sjezdu ČSSD, neboť jednak zvítězil „nový Beneš“ Bohuslav Sobotka (jejich srovnání by možná stálo za zevrubnou studii), jednak alespoň prozatím a přinejmenším částečně odpadla trojice neslušných demagogů Hašek, Tejc a Škromach.

Po dlouhé době je snad možné se na náš budoucí vývoj dívat optimisticky. Politická scéna se uklidnila, veřejnost začíná být spokojená a nynější vládní koalice pravděpodobně do nových parlamentních voleb vydrží. Sám bych si dokonce přál, aby vydržela i po volbách.

Nezávisle na tom však nepochybně platí, co říkají politici Jiří Dienstbier (a jiní) a novináři Jakub Patočka (a jiní), tj. že ČSSD je třeba reformovat. Ovšem: „Ještě to budeme mít těžké, o jej!“

Nejde snad ani o nové ideje. „Mnohé otázky jsou staré a mnohé staré odpovědi jsou dobré“ říká Masaryk. Sociální demokracie těch dobrých odpovědí za dobu svého trvání nashromáždila snad až nadbytek; spíše je třeba je znát, umět si mezi nimi vybrat, aktualizovat je a řídit se jimi. Podle mého názoru rozhodne morálka (etika je oborem praktické filosofie) - nakolik se ČSSD očistí od korupce, nakolik si udrží konstruktivní jednání a jak bude umět dostát svým slibům. Lidé chtějí českou politiku především očistit, proto uspěla lépe TOP 09 než ODS a ještě mnohem lépe hnutí ANO.

Bohuslavu Sobotkovi nezávidím a víc než komu jinému mu přeji pevné zdraví. Vize a nová řešení má, potřebuje jen sílu, prostor a čas k jejich naplnění.

Je zde ovšem jeden velký otazník: jeho tolerance k neslušnosti, jak ji naposledy projevil podporou Milana Chovance a Lenky Tesky Arnoštové. Vyspělé demokracie pracují s principem politické presumpce viny - nevím, zda je premiér a předseda ČSSD tak moudrý, že počítá s postupným vývojem, nebo tak nemoudrý, že si pod střechu nasazuje morálně ne zcela spolehlivé lidi.

------------------------

1/ in Karel Čapek, Čtení o Masarykovi, Melantrich, Praha 1969

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy