Archiv článků: prosinec 2015

30. 12.

Silvestr brněnským zastupitelům: „Chlouba Brna“, „silnice 21. století“

Bohumil Sláma Přečteno 2101 krát Přidat komentář

Je tomu bohužel tak, že normalizační „každý na svém písečku“ se po Listopadu ještě prohloubilo, a to především co se týče nových „papalášů“: místo aby se starali o veřejné věci, starají se hlavně sami o sebe a své posty.

Více »

30. 12.

Hedonikové, kynici (cynici), Platon

Bohumil Sláma Přečteno 1753 krát Přidat komentář

K prvním hedonikům patřil Aristippos (435–355), elegantní světák, který tvrdil, že cílem života je slast, přítomnost libých pocitů. Moudrý člověk podle něj pěstuje klid mysli a vědění o tom, jak se vyvarovat utrpení a nepříjemných zážitků.

Více »

29. 12.

Sokrates

Bohumil Sláma Přečteno 1430 krát Přidat komentář

Protagorův a Demokritův mladší současník Sokrates (469-399) byl myslitelem, který své mravní zásady pouze nehlásal, ale naplňoval je i svým životem; dokonce jim svůj život obětoval. Nebyl neomylný, mimo jiné nesympatizoval s demokracií, neboť dával přednost vládě kompetentních jedinců (což později vyjádřil jeho žák Platon: „Nebude konce běd, dokud se filosofové nestanou vládci nebo vládcové filosofy!“). Především však jeho zásluhou se řecká filosofie přeorientovala z přírodní na sociální a psychologickou a de facto se demokratizovala. Jeho novátorská metoda hledání pravdy prostřednictvím diskuse výrazně napomohla přesnému, kriticko-realistickému myšlení.

Více »

27. 12.

První filosfofové

Bohumil Sláma Přečteno 1819 krát Přidat komentář

Zatímco staří židovští učenci byli zaujati teologií a uspořádáním společnosti a o přírodu a vesmír se příliš nezajímali, řečtí učenci zaměřili svou pozornost spíše na filosofii přírody a na logiku, matematiku a fyziku. Za první filosofy obvykle bývají označováni Thales a Pythagoras, skutečnými zakladateli (nejen řecké) filosofie se však stali Herakleitos a Parmenides, žijící na přelomu šestého a pátého století před Kristem.

Více »

23. 12.

Dějiny kritického myšlení II - Budha

Bohumil Sláma Přečteno 1674 krát Přidat komentář

Budha (Probuzený), vlastním jménem Siddhartha Gautama, Ind z knížecího rodu, který žil v šestém až pátém století před Kristem, ve věku necelých třiceti let opustil rodinu a zahálčivý život v přepychu, který ho neuspokojoval, a začal žít jako bezdomovec, asketa a jogín. Řešení svého života tím však nenašel. Po letech tápání se mu podařilo vytvořit ideový systém, který je možno označit za nábožensko-psychologický, resp. psychoterapeutický.

Více »

21. 12.

Dějiny kritického myšlení II - Premodernismus, Abraham a Mojžíš

Bohumil Sláma Přečteno 1566 krát Přidat komentář

Pravděpodobně již v době bronzové se na vládě nad ‚smečkou‘ začali v různé míře podílet i jiní jedinci, vytvářející menší nebo větší poradní, zárodečné demokratické sbory. Od vůdců a jejich poradců se oddělovali také šamani, zaříkávači a kouzelníci, pozdější náboženští vůdci, proroci a kněží. Neměli mentalitu světských vůdců, avšak i oni toužili po vlivu a moci. Někdy se stávali též světskými vůdci a naopak světští vůdci se prohlašovali za nejvyšší kněze nebo dokonce za bohy.

Více »

18. 12.

Dějiny kritického myšlení I - Úvod

Bohumil Sláma Přečteno 2703 krát Přidat komentář

Život nepodrobený zkoumání nemá cenu žít. (Sokrates)

Více »

17. 12.

Dějiny kritického myšlení - Předmluva

Bohumil Sláma Přečteno 1667 krát Přidat komentář

Na dějiny lidského myšlení lze pohlížet jako na cosi nezáživného a složitého, kdo však do nich jen trochu pronikne, objeví se mu fascinující svět ideových zápasů a zažije podobné pocity jako divák sledující válečný film.

Více »

15. 12.

Zeman, Le Penová a jiná lůza

Bohumil Sláma Přečteno 3569 krát Přidat komentář

Je tomu tak od nepaměti: když se demokracie dostane do problémů či do krize, místo aby se společnost semkla, objeví se lůza, počínaje řadovými lidmi a politiky typu Zemana, Le Penové nebo „intelektuály“ typu Jakla či Konvičky konče, a začne ji dál oslabovat.

Více »

11. 12.

ODS ve stadiu duševní impotence

Bohumil Sláma Přečteno 3824 krát Přidat komentář

Zatímco Klaus byl se svou ideologií špinavého až zvráceného pravicového neoliberalismu nový a měl ještě „koule“, jeho potomek či pohrobek ODS je dnes už jen starým, rigidním a duševně vyprahlým impotentem, který pouze donekonečna opakuje jeho dnes už okoukané a opotřebované teze.

Více »

10. 12.

Ransdorfe, a co komunismus?

Bohumil Sláma Přečteno 2819 krát Přidat komentář

Zatímco křesťané a muslimové jsou tak nevelkorysí, že slibují ráj až po smrti a kdesi až na nebesích, a to ještě ne každému, vy komunisté jste mnohem velkorysejší: slibujete ho každému a dokonce už tady na Zemi – každý bude mít. co hrdlo i duše ráčí.

Více »

09. 12.

K blížícím se Vánocům: mír není vůl, ale…

Bohumil Sláma Přečteno 1896 krát Přidat komentář

Jedním z největších hitů kdysi docela slavné brněnské beatové skupiny Synkopy 61 byla píseň Válka je vůl. Ti chlapci to tehdy neměli lehké, byli to vlasatci a bigbíťáci, režimu proto nevoněli a ten zase nevoněl jim; tak aspoň přišli s něčím, s čím obě strany mohly souhlasit. Podobně uvažovala i s komunisty kolaburující křesťanská organizace Pacem in terris (Mír na Zemi), podobně uvažoval i můj komunisty perzekuovaný otec, na jehož obrazech se často vyskytovaly kvetoucí stromy, matky s dětmi a holubice míru.

Více »

08. 12.

Desatero Božích přikázání: od boha nebo od člověka?

Bohumil Sláma Přečteno 3178 krát Přidat komentář

Spisovatel Vladimír Neff v historickém románu Královny nemají nohy (vydaném v roce 1973) napsal: „S výčtem ctností, sepsaných na deskách tak řečeného Mojžíše, toho filuty nad filuty, budeš tak trochu na štíru, protože bezvýhradné sebepodrobení těmto příkazům by ti připadalo svatouškovské a hajchlířské. Nikdy neuznáš a nepochopíš, proč bys měl jen v jednoho boha věřit a nikoli, kdyby na to přišlo, v bohů několik nebo vůbec žádného. Nikdy neuznáš a nepochopíš, proč bys otce a matku svou měl uctívat víc, než kolik si cti zaslouží. Nikdy neuznáš a nepochopíš, proč bys neměl požádat manželky bližního svého, když ona sama svolna k tomu bude a když dá přednost tvé sličnosti před ohavností svého manžela. Nikdy neuznáš a nepochopíš, proč bys neměl zabít zločince a škůdce. Naproti tomu nikdy nepokradeš a neselžeš, byť z té krádeže nebo lži ti mohl vzejít prospěch sebevětší, protože krást a lhát by odporovalo tvé hrdosti a tvému svědomí, a ty Petře Kukani, se svou hrdostí a svědomím budeš provždy žít v souladu. Tak jako nevěřící Tomáš neuvěříš žádné ráně, dokud do ní nevložíš prst, a nikdy se nesmíříš se zásadou, že královny nemají nohy, protože zcela prostě zásada ta není pravdivá.“

Více »

07. 12.

Jak jsem nechápal strategii katolické církve

Bohumil Sláma Přečteno 2852 krát Přidat komentář

Jakmile křesťanství splynulo s Římskou říší, splynulo i s její politikou a tím také se špínou, která se na politiku odnepaměti vždy více nebo méně váže. „Politika, ať svatá nebo proklatá, vždy špinavá,“ říkávala moje babička, a přestože neměla úplnou pravdu, jsem jí za to dodnes vděčný.

Více »

06. 12.

Když hvězdy Zeman a Babiš tančí...

Bohumil Sláma Přečteno 2218 krát Přidat komentář

Je to jistě obskurní představa, že by pánové Zeman a Babiš spolu tančili, dejme tomu valčík nebo dokonce polku, ale v české politice je zřejmě možné všechno.

Více »

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy