Jak je to s financováním Prahy?

22. 02. 2011 | 09:40
Přečteno 3116 krát
Zastupitelstvo hl. m. Prahy v minulých dnech schválilo návrh rozpočtu na rok 2011, čímž ukončilo nepříjemné rozpočtové provizorium. Rozpočet Prahy je sestaven jako vyrovnaný s důrazem na úspory na straně provozních výdajů. Úspory jsme realizovali zejména v oblastech, které se co nejméně dotknou klíčových procesů, jako je hromadná doprava, odklízení odpadu a bezpečnost ve městě. Rozpočet naopak nadále počítá se strategickými investičními akcemi, jakou je například dostavba trasy metra A do Motola anebo příprava zcela nové trasy metra D, která má spojit Písnici s centrem města.

Schválený státní rozpočet pro rok 2011 přináší rozsáhlé škrty na výdajové straně, které se logicky dotknou i hlavního města. Příspěvek na výkon státní správy tak bude znovu a stejně jako v minulých letech hrubě podfinancován. Meziročně dostane Praha o 164,5 mil. Kč méně než loni, což pokryje zhruba jen 65 % reálných nákladů na výkon státní správy. Ostatním obcím přitom tento státní příspěvek kryje cca 80 % nákladů, čímž vzniká výrazná disproporce. Tuto disparitu jsme se snažili vyřešit pozměňovacím návrhem k zákonu o státním rozpočtu, který bohužel nebyl přijat.

Bohužel, za velmi nešťastné považuji rozhodnutí vlády o zrušení státního spolufinancování pražských projektů čerpajících z fondů EU, které se vztahuje na nově schvalované projekty z Operačních programů Praha – Konkurenceschopnost a Praha – Adaptabilita. Doposud mechanismus spolufinancování fungoval tak, že 85 % částky hradily fondy EU, 7,5 % šlo ze státní pokladny a rovným dílem 7,5 % přispívala Praha. Nově tak bude muset Praha na projekty, které budou předloženy ke schválení, hradit ze svého i podíl státu. Tato původně „státní spoluúčast“ byla odhadnuta na cca 254 mil. Kč.

Chápu, že státní pokladna musí šetřit, avšak Praha se řadí mezi 5 nejvyspělejších regionů EU a díky tomu má omezený nárok na dotace z fondů EU, které jsou převážně zaměřeny na chudší regiony. Jediným zdrojem evropských peněz pro pražské projekty jsou prakticky pouze OP Praha – Konkurenceschopnost s celkovou alokací podpory 6,81 mld. Kč a OP Praha – Adaptabilita s celkovou alokací podpory 3,15 mld. Kč. Pokud bude Praha muset platit ze svých prostředků i podíl, který měl dosud hradit stát, je možné, že se počet nově schválených projektů výrazně omezí, neboť si nebudeme moci dovolit alokovat ze svého rozpočtu takovéto množství finančních prostředků. Bude tak realizováno menší množství projektů, které mají za cíl zkvalitnit život Pražanům a zlepšit jim podmínky k podnikání a vzdělávání.

Je nezpochybnitelné, že české veřejné finance potřebují konsolidovat, a vláda musí zajistit jejich dlouhodobou udržitelnost. Zvláště v kontextu posledního vývoje v Evropské unii / Eurozóně v otázce solventnosti některých států se razantní škrty v rozpočtu dají snadněji obhájit než kdykoli předtím. Stejná situace platí i pro rozpočet hlavního města Prahy. Vláda ale škrtá v místech, která podrývají velmi důležité čerpání peněz ze zdrojů EU nebo krytí výkonu státní správy, které slouží k rozvoji života občanů metropole. Jsou to často položky, které není pracné škrtnout z hlediska prosté matematiky, avšak ekonomické důsledky těchto škrtů nejsou dlouhodobě prospěšné a za ušetřené peníze nestojí.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

BK napsal(a):

To, že vláda svými tupými plošnými škrty, kterými se snaží částečně kompenzovat masivní rozkrádání a špatné hospodaření na úkor většiny občanů(byť si to někteří zmanipulovaní nadšenci neuvědomují a ještě jí v tom fandí) je známo.
V čele této vlády a tohoto způsobu "hospodaření" s veřejnými prostředky dlouhodobě je ODS.
Tedy VAŠE strana!
Na co si tedy stěžujete, pane doktore? Vždyť jste vysokým funkcionářem této zprofanované partaje. A od koho čekáte nápravu?
Lékař má léčit pacienta nikoli naopak. Není-li toho schopen, musí si pacient(po Vašem klient) vybrat jiného lékaře.
22. 02. 2011 | 10:11

martys napsal(a):

rozpočet je vyrovnanný? a kolipak činí dotace ze státního rozpočtu?! takhle by uměl hospodařit každý.........to je jenom účetní finta
22. 02. 2011 | 10:19

F.Švarc napsal(a):

Pane doktore, já nevím proč vám nevěřím. Ten váš štramácký motýlek mne ubezpečuje, že ve financích se určitě vyznáte. Jistě stejně tak dobře, jako pan Klaus, nebo váš stranický kolega Salzman. Představte si, že drzé zdroje ( http://nwoo.org/ceska-sit/index.php?title=Richard_Salzmann ) o tomto pánovi píší, že vytuneloval Komerční banku, a že je to bývalý komouš. Také si myslíte, že takoví lidé by měli sedět v kriminálu a žádnou penzi nemít ?
22. 02. 2011 | 10:19

Petr napsal(a):

Pane primátore,
jste jak Vaši předchůdci. Praha nevytváří více než 25% HDP. To jsou jen účetní čísla vytvořený ze sídel společností v Praze. Protože si generální ředitelé a jejich paničky přejí bydlet v Praze, asi že je tam blaze. Hodnoty se ve velké většině tvoří jinde. Na to venkově, jak s oblibou říkáte.
A ušetřit se dá a hodně. Jen když každý z Vašich ouředníků a funkcionářů bude jedenkrát placen za svoji práci a ne za funkce v různých správních a dozorčích radách, které stejně "dělají" v pracovní době a podklady jim vypracovává Váš Magistrát. Odměnu by neměl dostávat onen úředník či funkcionář (extrémy jsou Hulínský a Březina), který je již tak dobře placen, ale Magistrát jakožto držitel akcií a podílů v různých společnostech.
Sám jste pane Primátore vzdělaný, zkušený a pracovitý člověk a máte pouze jednu funkci a víte, že dá zabrat. Tak proč méně zkušení, méně pracovití a méně vzdělaní lidé zvládnou těch funkcí a k tomu i odměn několik?
22. 02. 2011 | 10:32

Cech napsal(a):

Váš příspěvek pane doktore je ukázkou modifikovaného "spinu" vrátím se k němu ve svém dalším příspěvku.
Pouze na úvod je nutné poznamenat.
Vaše krytí rozkrádačky ve prospěch vaší strany bylo rozkryto již tím Vámi zatracovaným panem Michálkem.
Tato Vaše forma power "spinu" je malounko specifická a zasluhuje si podrobný rozbor pro poučení do budoucna.
To nejpodstatnější jste ovšem neřekl na úvod pane doktore.
Podporoval jsem Drobila a jak vidíte tak se mi nic nestalo a nestane a budu podporovat další Drobily dalších four year.
Proto drazí poddaní podpořte Drobily v Praze i v jiných městech, také si zasloužíte odměnu tak jako já.
22. 02. 2011 | 10:32

zdenekb napsal(a):

Musím přiznat, že pražskému rozpočtu tu vyrovnanost, až flegmatičnost závidím... se mnou by zjištění, že za tunel Blanka zaplatím o deset miliard víc, než jsem počítal, pořádně zacloumalo! S vyrovnaným rozpočtem hlavního města to ani nehlo... klobouk dolů.
22. 02. 2011 | 10:35

MA-FU napsal(a):

V.Švarc
Není to dlouho ,kdy ing Klaus poukazoval na bankéře Salzmana "Nejlepší bankéř" a dával ho za příklad..ale opravdu
22. 02. 2011 | 10:42

Carlos V. napsal(a):

šeptanda říkala, že hlavním zdrojem nepřítelství Topolánka vůči Bémovi byla závist. Že prý Bém dokázal podojit Prahu víc než Topolánek republiku.

Nevím, Topolánka jsem rád neměl, ale opravdu jsem ho nepavoažoval za krále tunelářů.

P. Svoboda sešikoval klany čistých, kteří si s Bémem nikdy nezadali - Klega, Richter, Hulínský, Březina.

Je jen otázkou času, zda se pan doktor zařadí mezi lidi Topolákova typu (chvástá se, nekrade, ale o jeho ministrech radši nemluvit) či Bémova typu.

Stručněji - velkohubý chvastoun, nebo zloděj ?
22. 02. 2011 | 10:55

jazve napsal(a):

Při tomto způsobu přerozdělování financí kdy na jednoho obyvatele Prahy připadá několikanásobek částky s kterou musí vyjít menší obce,musí být váš rozpočet vyrovnaný pokud to nevedou neskuteční blbci nebo zloději.
22. 02. 2011 | 11:43

Yfča napsal(a):

Pane primátore, nad Vaším reklamním blogem mě napadá jen jediné. Cituji: "Zlatý prciny". Bylo Vám tohle třeba?
22. 02. 2011 | 12:54

jozka napsal(a):

Brecite sice hezky, ale na spatnem hrobe. Jsou to vasi souputnici, brecte u nich.
22. 02. 2011 | 14:39

Michal Macek napsal(a):

pane primatore,

povezte nam prosim laskave proc je v praze neporadek a spinave pamatky atd a proc se vyhazuji penize oknem (blanka,opencard) za tech 12miliard mohla byt praha jako ze skatulky!!!
22. 02. 2011 | 21:40

L. napsal(a):

Pane doktore Svobodo,

ANI SLOVO V CLANKU O TOM, že si za několik desítek miliard vyhozených doslova "do kanálu" můžete sami! (jako město). Máte tu drzost tady brečet nad tím, že nejbohatší město ČR nedostane nějakých 250 milionů (při rozpočtu zhruba 50 mld ze státního rozpočtu?)

chybí vám ty peníze..? A že jste někdo podali žalobu na kohokoliv z kauzi OpenCard, aby zaplatil téměř celou miliardu korun ztráty.. nebo tunel Blanka.. nebo dotlačil odbor plánování města k tomu, aby rozdělil dopravní stavby typu metro na kratší úseky a umožnil konkurenci.. néééé.. Praha je přeci tak bohatá, že si může dovolit platit COKOLIV.. A NEJDRAZSI ceny v Evropě.

Dobře vám tak! A ještě bych vám více peněz sebral. A to žiji celý život v Praze. Lumpové, které nejste schopen pojmenovat a jsou všude kolem vás na magistrátě, si nic jiného nezaslouží. možná, že když dostanete ještě o 10 mld méně příští rok, tak vás to konečně "Nakopne" něco pořádného dělat - a "vykopnete" konečně ty hovada, co nás všechny jen okrádají.
23. 02. 2011 | 00:40

Tenco napsal(a):

Zase jedna nástěnka.
Blog je formát k diskuzi ne k agitaci.
23. 02. 2011 | 22:05

Janina napsal(a):

K dotacím pro Prahu. Je pravda, že mechanismus spolufinancování fungoval tak, že 85 % částky hradily fondy EU, 7,5 % šlo ze státní pokladny a rovným dílem 7,5 % přispívala Praha. Stát už těch 7,5 % hradit nechce, ale nejen Praze, ale i ostatním krajům. Je na jednotlivých krajích,jestli z vlastního rozpočtu tento příspěvek poskytnou. Řeší to všude. Zkreslené je to v Praze, kdy je zároň i krajem.
22. 04. 2011 | 13:36

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy