Úředníci nejsou lepší politici

02. 03. 2012 | 14:09
Přečteno 2939 krát
V hlavních městech eurozóny si pochvalují, že v Řecku a v Itálii vládnou technokraté. Oddechli si zřejmě i občané obou zemí. V očích komentátorů je hlavní předností, kterou má Monti před Berlusconim a Papademos před Papandreem to, že nejsou zvoleni, nýbrž dosazeni. Vláda expertů se mnohým jeví jako spása, ale úspěšnost úřednických vlád je většinou optický klam.

Technokraté či úředníci nejsou ve skutečnosti schopnější než politici, nýbrž mají pouze lehčí úlohu. Nemusí hledat řešení, nýbrž jen provádět omezený repertoár přesně definovaných opatření. Nepotřebují zdůvodňovat, jakým právem jednají a nemusí brát ohledy na znovuzvolení; stejně nepřipadá v úvahu. A konečně. U moci nejsou nikdy dost dlouho na to aby se ukázalo, že vaří jen z vody.

Kvalifikace úřednické vlády je to, že nejsou politici. Jejich moc je exekutiva a tak má technokrat blíže k autokratovi než k demokratovi. Obava, že úřednické vlády znamenají konec demokracie je prý neoprávněná a vůbec. Co na tom, řekne občan? Stejně není koho volit a tak budou alespoň vládnout odborníci. Nechme vládnout experty a bude vyhráno. Omyl, nebude. Z mnoha důvodů, ale ten nejdůležitější je to, že experti jsou přeceňování.

Bylo by chybou, odvozovat ze selhání politických stran na Jihu Evropy glorifikaci expertů. Experti totiž selhali na celé čáře. Ačkoliv jejich uvažování neomezovaly stranické ohledy tak jen promile z nich rozeznalo blížící se finanční katastrofu a mělo odvahu na to upozornit.

Jak to, že Monti a Papademos, stejně jako většina těch chladný racionálních, „nepolitikařících“ expertů pracující pro Mezinárodní měnový fond, EU nebo ratingové agentury rozeznali finanční krizi 2008 až když jim spadla na palec.

Papademos připravoval vstup Řecka do eurozóny. Že by si tehdy ničeho nevšiml? Mario Monti pracoval šest let pro Goldman Sachs a jako komisař pro EU. Zajímalo by mě, jestli měl jejich školený a neúplatný intelekt po celou dobu prázdniny nebo se automaticky vypínal, když zaznělo signální slovo „euro“. Samozřejmě že jejich mozky fungovaly, ale to jim nezabránilo v tom, aby učinili nebo tolerovali chybná rozhodnutí. Proč?

Že by jim bylo všechno jasné, ale mlčeli z jiných důvodů? Je-li tomu tak, že mlčeli ze zištnosti nebo kvůli kariéře tak by si měli doufající Italové, zoufající Řekové a po vládě technokratů toužící jiné státy položit jednu otázku: Můžeme se spolehnout na brilantní mozky, o kterých nevíme, jestli právě jednají v náš anebo ve svůj prospěch?

To že se v Evropě dostávají k moci úředníci není důvodem k radosti, nýbrž spíše indikátor toho, že eurokrize vrcholí. Ve dvou zemích eurozóny vládne ekonomické stanné právo má s řešením krize málo společného. Řešení musí být radikální, ale může být realizováno jedině volenými politiky. Hledat a uskutečňovat reformy musí politické strany, které reprezentují co největší část společnosti, protože náklady reformy eurozóny ponesou všichni.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

gpgo napsal(a):

A jak jste prisel na to ze urednici nebo technici vlladnou hure. Prihlaska do strany jecpatent na rozum??? Cela demokracie je v Evrope nefunkcni
02. 03. 2012 | 14:24

třebaKarel napsal(a):

Myslím že se buď pletete nebo horujete pro něco co si sám nemyslíte . Oháníte se všichni tím Vaším " mandátem" . Mandátem pro který Drobil potřeboval předražit čističku jak víte o půl miliardy a to je jen kousíček . No obyčejnej nákup . Tak to si mistře myslim že jste mnohem horší . Nečekal bych že takhle zapadnete do partičky . Kdyby tohle řekl Miroslav Macek tak to jo . No potěšpánbu . Nikdy neřeknete navíc před volbama pravdu , tak o čem to tady žvaníte ? Jste zvolený pro sliby , pamatujete na " Smlouvu s občany ? " Jděte už taky do háje , Vy nejste možná lepší .
tK
02. 03. 2012 | 14:37

martinka napsal(a):

i u nás Fischerova vláda dokázala, že nejlepší vláda je taková, která endělá nic
02. 03. 2012 | 14:39

Bazzy napsal(a):

možná je ... uvidíme :)
02. 03. 2012 | 14:40

třebaKarel napsal(a):

P.S.
Víte , ještě jedna věc . Nechtěl byste třeba mluvit o tom co je fakt zajímavé a o čem něco víte ? Tak třeba co je s těma městskýma strážníkama , co napadli Týce jak potvrdila paní kvůli který se to seběhlo , a následně z toho obvinili jeho ? Vám tady strážníci řvou na lidi až ženská brečí a Vy tady řešíte Řecko . Klasika . Jsou aspoň mimo službu ? My tady ryčíme blahem že nebudou předražený autobusy , ale propána copak je to normální ? Už se zase zavřela voda , zase je tady " Nová ODS " , a tentokrát to myslí vážně . Houby , jen máte nový spodky a chcete aby Vám to prošlo . Projde , nebojte , ale až se kouknete jednou zpátky , bude Vám blbě . A pohádky byl konec . tK
02. 03. 2012 | 14:46

resl napsal(a):

Jak jsme si už pár let mohli žít, kdyby český politik zajistil platy, důchody pro své občany, jako Řeci. Teď by nám byl dluh odpuštěn, trochu bysme si zanadávali, ale kam by se na nás hrabali Poláci, Bulhaři atd. Ti řečtí aspoň na své lidi mysleli a ti naši myslí jen na sebe. Jdu pracovat.
02. 03. 2012 | 15:21

TomášL napsal(a):

Dobrý den autore!

Lidová moudrost praví, že když ví člověk z každého něco a z jednotlivosti hovno, říká se tomu renesanční člověk. Lidová moudrost taktéž praví, že když člověk ví o jednotlivosti něco a celkově hovno, říká se tomu odborník.

A demokracie? Ta lavíruje ve sračkách od nikud nikam. A jak si v ní krásně rochníme, že? :-)
02. 03. 2012 | 15:23

TomášL napsal(a):

Abych doplnil: renesanční člověk jako dysfemismus slova politik.
02. 03. 2012 | 15:26

Kvakin napsal(a):

Co třeba primátor MUDr. Bém. Byl to skvělý primátor ? Jistě ne, naopak. I když to nebyl dosazený úředník, ale politik s legitimací a mandátem od voličů. Jedinou šťastnou okolností jeho břídění Prahy, tedy že vše nedopadlo hůře, než dopadlo, je to, že Bém byl líný jak vandrák v červenci a práci se prakticky nevěnoval. Jeho náměstci by mohli vyprávět.
Jestli Vy, gynekolog, žijete nyní v představě, že jste skvělý primátor, morální titán, a že je to díky tomu, že nejste úředník ale politik s voličským mandátem a partajní legitkou v kapse, pak jste ještě více pod úroveň, než jsem si doposud myslel.
Zlatý prciny ...
02. 03. 2012 | 15:30

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Svobodo, to je tedy nářez hlouposti a demagogie, ale co můžeme čekat od odesáka.

Čechům dnes nevládnou technokrati, ale kleptokrati a to je nářez.

K Nečasově vládě únor 2012
s jejím programem je spokojeno asi 28 % občanů,
s činností 16 %
s komunikací 17 %, s lidmi ve vládě 12 % občanů

Hodnocení vlády Petra Necase – únor 2012
http://www.cvvm.cas.cz/upl/zpravy/101245s_pi120301.pdf

Nechápu, jak může nějaký odesák plácat kraviny a kritizovat technokratické vlády někde jindy.

A jak je tomu v EU?

V zápdní a severní Evropě klidně i 60 – 80 % ne dvaceti jako u nás.

Many EU Leaders See Low Job Approval
http://www.gallup.com/poll/152111/Leaders-Low-Job-Approval.aspx
02. 03. 2012 | 15:31

Vosavbotě napsal(a):

Bravo pane Svobodo,

tleskám Vašemu projevu. Správná je jedině vláda jedné /nebo druhé, eventuálně v koalici i třetí/ strany!

Jak mohlo někoho napadnout věřit hloupým úředníkům, když nás do dnešního ekonomického ráje dovedli chytří politici? Jak jsme v krizi mohli dosadit nekompetentní úředníky, když všeho znalí a schopní politici se tolik osvědčili?

Jste ztělesněním demokracie a zodovědnosti, Vaše argumentace je dokonale logická. Kdy a kam se Vám mohu přijít poklonit?
02. 03. 2012 | 15:36

ali napsal(a):

kolik úředníků je mezi těmi 17 z čssd na praze 9?
02. 03. 2012 | 15:38

Aleš napsal(a):

Pokud vypustí takový blábol osoba, považovaná za naději ODS, za kolik stojí ostatní modré ptactvo?
02. 03. 2012 | 15:46

jirka napsal(a):

Deficit demokracie je v EU tak velký, že na vládách národních už tolik nezáleží. K čemu taková vláda, která stejně jenom implementuje zákony EU do zákonů národních. Takže to stejně všechno vede nikým nevolený Barosso. Proto, abychom se vrátili k nějakým základním principům demokracie, musí zákonitě nastat rozpad EU a s tím tisíců byrokratů kteří to "řídí". A hlavně musí nastat trestní odpovědnost politiků např. za to, že nechají natisknout 500 mld. nepodložených euro.
02. 03. 2012 | 16:02

Vosavbotě napsal(a):

Situace se vyhrocuje.

Intelektuálně stejně kvalitní článek, jako je dnešní dílo pana Svobody zde nedávno upustil pan Křeček na téma přikreslování tykadel na plakáty politických stran.

Připadá mi, jakoby oba dva články byly podvědomím vyjádřením toho, co musejí všechny parlamentní strany hluboko cítit: Teče jim do bot. Ztrácejí jakoukoli podporu voličů jejichž tvrdé a věrné jádro se rozpadá.

Dosud jim bylo jedno, kolik hlasů dostanou v příštích volbách, poněvadž jedni nebo druzí vždy nějakou koalici vytvořili. A po dalších volbách v opačném garde, veškerá změna žádná.

Nyní dostali strach. Poprvé se opravdu začínají o svoje korýtka bát...
02. 03. 2012 | 16:07

Pompeius Magnus napsal(a):

Teda něco tak primitivního a prvoplánového tady neprodukují ani Rath s Paroubkem, a to už je co říci. Myslím, že se politici ukázali jako neschopní, zkorumpovaní a líní. Vaše hochy z modrého hnízda nevyjímaje. I stejně neschopní a líní úředníci totiž většinou jako politici nekradou, neboť obvykle nemají imunitu a mají docela jasnou představu, že na většinu zlodějin se příjde. Mne by tedy velice zajímalo, jakými kvalitami slujete Vy pane primátore, jako spisovatel se tedy rozhodně neživte, možná, že na to koukání do rozkroku budete stačit.
02. 03. 2012 | 16:08

Vosavbotě napsal(a):

...hrubka se dostavila a autor se stydí: PodvědomÝm je správně...
02. 03. 2012 | 16:09

nostalgie nekonečna napsal(a):

Jen tak na okraj. Částečně má pan primátor pravdu. Každá i sebevíc úřednická vláda má vymezený prostor politickým parlamentem. Také proto je pan Fischer tak oblíbený. Jeho vláda nic neudělala tzn. nic nepokazila :-). A dle známe poučky: "Kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo nic nezkazí bude povýšen" je pan Fischer nyní adeptem na prezidenta.
02. 03. 2012 | 16:12

J. napsal(a):

Vítám Hvězdu Plesu V Opeře, giganta snobismu, fantóma všech pražských radnic, dravce Václaváku, tygra DP hl.m.P., brouka Pytlíka a kun.olóžka v.v.!
Tomuto se říká hroší kůže! Po všech skandálech, nevysvětlených machinacích, aroganci strany ODS má pan Sobotka ještě tu odvahu vylézt sem a předstírat, "že se nic neděje".
Takhle plácat bych uměla také, ale v takovéto fázi strany ODS bych v ní už nebyla. Tu ostudu bych nepřežila a peníze u mě nejsou všechno.
02. 03. 2012 | 16:16

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Pro jirka.
Cituji tě:
„Deficit demokracie je v EU tak velký, že na vládách národních už tolik nezáleží.“
Ach ták,
krom sprostoty a hloupostí nám asi nemáš co jiného nabídnout.

Pravda je taková, že deficit demokracie někde je a někde není, EU je někde uprostřed.
Jsou státy, kde ten deficit demokracie je velmi vysoký, jako například u nás, jsou země, kde demokracie funguje.

Neznám nic tak demokracii vzdálenějšího, jako je český pravičák a když ten začne o deficitu demokracie, tak bych mu s chutí přes tu jeho hloupou a sprostou hubu jednu natáhnul.
02. 03. 2012 | 16:34

Honza H. napsal(a):

martinka:

Právě Fischrova vláda ukázala, že nicnedělání je zničující:

1. Fischerova vláda jela v r. 2009 striktně podle schváleného rozpočtu, ačkoli se naplno projevila krize. Výsledkem byl rekordní deficit 192 miliard. (Oproti tomu politická vláda - např. současná vláda Petra Nečase – ve chvíli, kdy se zhorší ekonomická situace, začne jednat, aby vysokému deficitu předešla.)

2. Fischerova vláda naprosto nejdnala s problémem fotovoltaiky, ačkoli měla dostatek času. Kdyby místo nicnedělání jednala, mohl být zásah méně bolestivý, než nutný zásah vlády Petra Nečase.

Úřednická vláda může být provizorní řešení na překlenovací období, ale je průšvih, když vládne příliš dlouho.
02. 03. 2012 | 16:55

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Soudruh výše plká kraviny a tak alespoň některá fakta

Fischerova vláda byla jmenována 9. května 2009.
Deficit v roce 2009 byl způsoben především na straně příjmů.

Nebudu to dál rozebírat, ti, kdo trochu rozumí ekonomice a tomu, co a kdy lze dělat s příjmy a výdaji, mi jistě dají zapravdu, že Fischerova vláda s deficitem v roce 2009 toho mnoho dělat nemohla.

Solární elektrárny, pokud by politici měli zájem, tak mohly být v květnu 2009 dávno vyřešeny.
Stejně to ale celá asi v polovině roku 2009 již bylo na parlamentu ne na vládě, nechce se mi hledat.
Nejkomičtější je ovšem to, že Nečasova vláda dělá vše pro zhoršení situace naší země.
Kdybychom se strukturou mohli vrátit do roku 2007 byly bychom na tom jistě lépe.
02. 03. 2012 | 17:23

Antroid napsal(a):

Souhlas. Podle mě platí následující:

1. Zvolená vláda má morální závazek plynoucí z volebních slibů. Otázka je, jak s ním naloží a jakou část splní. Nicméně, její činnost lze takto poměrně snadno MĚŘIT.

2. Úřednická vláda vzniká zpravidla dohodou programově protichůdných stran. Tato dohoda je založena na minimálním, udržovacím programu, protože jiný nemůže být protistranami schválen. Jde o politickou stagnaci.

3. Společný zájem na takové vládě vede k absenci silné opozice a tedy základní kontroly. Riziko korupce a nekalého jednání je vyšší. Fischerova vláda skutečně nedává příklad kompetentní neúplatné správy věcí veřejných.

4. Experti, specielně ekonomičtí, jsou zvláštní kapitolou. Výhrady vůči jejich malé schopnosti správné predikce trendů (až na čestné výjimky, které v potřebné chvíli obvykle nikdo kompetentní nevyslyší), jsou zjevně oprávněné. Ani tomto ohledu se příliš neliší třeba od Kalouska, kterému nevychází prakticky nic, navzdory tomu, že se obvykle predikcím snaží vyhnout. (Asi si své až směšné indispozice v tomto směru všiml také.).
02. 03. 2012 | 17:43

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pane primátore,
zcela od tématu: omlouvám se, měl jsem na Vás před rokem zcela jiný, velmi negativní názor a také jsem ho pod Vaším blogem a na Mariánském projevil. Podle Vašich činů vidím, že jsem se mýlil.

Pokračujte a vydržte. Jen ještě: nepřemýšlíte o opuštění ODS? Bylo by to nyní na místě. Ovšem jste zřejmě dost dobrý taktik :-)
02. 03. 2012 | 17:59

ten, kdo se s blbcem hádat nebude, napsal(a):

Ještě čísla Fischerova vláda 2009 a Nečasova 2011

Čísla z okolí
rok 2009 propad německé ekonomiky -5,1 %,
rok 2011 růst německé ekonomiky 3 %

rozdíl našich deficitů 2009 a 2011 byl asi 50 miliard.

Diametrálně odlišné podmínky v okolí a rozdíl jen asi 50 miliard,
to je katastrofa a jedeme s Nečasem do Řecka
02. 03. 2012 | 18:09

Petr Havelka napsal(a):

Pane primátore,

politici jsou takoví, jací jsou členové jejich stran. Pokud je "hlavní proud" v politice nahromadit moc, dosadit do ouřednických postů ty svoje (stále chybějící zákon o státní službě), pomoci kamarádům a sobě lehce k penězům a vyhrát příští volby, jde to se státem z kopce.

Tu slavnou krizi zavinila pýcha.
02. 03. 2012 | 18:15

prak napsal(a):

Proč by měli občané volit stranu, která jim bude následně utahovat opasky nejenom kolem pasu, ale mnohým i kolem krku? Viz ceny v poslanecké kantýně. Do politiky nechodí se chudnout. Úřednická vláda plní zadání, politici (u nás) plní své kapsy.
02. 03. 2012 | 21:14

Josef K. napsal(a):

Jsou země, např Německo, kde je politika formulována složitým expertním systémem napříč politickými preferencemi, a politik je ten, kdo je odpovědný zemi. Jsou i jiné země...
02. 03. 2012 | 23:39

PK napsal(a):

Myslím že dnes všichni politici v západním světě ať už volení či dosazení jsou jen loutky(samozřejmně dobře zaplacené) a za nitky tahají jak potřebují mocní tohoto světa-nyní to jso bankéři a nadnárodní korporace.Vše je samozřejmně podpořeno mocnou zbraní taktéž v jejich rukou-"sedmou velmocí".Ovšem nejmocnější nástroj je diktatura peněz která drtí celý svět.
04. 03. 2012 | 09:03

český maloměšťák napsal(a):

Mno - vytýkat tedy někomu v Řecku, že neodhadl jaký bude dopad krize realitního trhu a s ním spojených finančních nástrojů v USA...na Řecko a být členem strany, která spolu s Kalouskem schvaluje naprosto nerealistické rozpočty...
...by mohlo vzbudit pochybnosti o zdravém rozumu.

Pokud by tedy nebyla v záloze právě ta politika možného nemožného. Respektive provádění všech těch možných a nemožných svinstev a to bez jakékoliv faktické zodpovědnosti.
Navrhované zmražení důchodů či zvyšování DPH je jen jedním z těch svinstev - takto vyjáfřených - pokud tedy mají experti "v Řecku" správně předvídat a odpovídajícím způsoběm jednat.

Poslední věta blogu " Hledat a uskutečňovat reformy musí politické strany, které reprezentují co největší část společnosti, protože náklady reformy eurozóny ponesou všichni. " pak spíše vyznívá v české realitě jako zcela otevřená výzva k rozkradení toho zbytku veřejného sektoru, který je ještě v Kadevítkostánu Klauzoidním zajímavý - tedy školství, zdravotnictví, penzijního systému a sociálního systému.
Evropské dotace si totiž Německo a Francie už začly hlídat - jejich experti v Bruselu.
Po špatných zkušenostech s těmi " zodpovědnými politiky" v Kadevítkostánu Klauzoidním.

Politika už totiž vykradena je.
Kmotry a jejicj kumpány.
04. 03. 2012 | 16:36

Kaspi napsal(a):

Také nemusím úřednické vlády. Odpovědnost víceméně žádná. Nečiní nepopulární kroky, jde jen o přežívání a plnění úkolů státní správy. Nemusí se zpovídat voličům, nepostupují dle volebních programů.
Pak to končí - kdo nic nedělá, nic nezkazí. Kdo nic nezkazí, bývá povýšen. A hle - máme kandidáta na prezidenta( pana Fischera). Lid má modlu, vždyť je to člověk, který není zpřízněn s politikou. A natruc politikům ho zvolíme. Jó, zbavit se odpovědnosti tvrzením, že úřednická vláda nemá mandát k nepopulárním krokům, na druhou stranu, nicneděláním se dostat dále do výšin. Politik to není, ale politické hry na popularitu využívá.
05. 03. 2012 | 12:02

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy