Strana bez vize nemá budoucnost

30. 10. 2012 | 11:53
Přečteno 3679 krát
John F. Kennedy rád opakoval moudro přisuzované římskému historikovi Tacitovi: „Vítězství má mnoho otců, kdežto porážka je úplný sirotek.“ Těžká prohra pravice v krajských a senátních volbách, ke které se málokdo chce znát, si zaslouží pečlivou analýzu. Koaliční vládě a ODS určitě lze leccos vytknout: mohla asi být komunikativnější, lépe vysvětlovat nezbytnost úspor, postupovat rozhodněji a sebevědoměji atd. Ale tvářit se, jako by jedině způsob vládnutí ODS byl hlavní příčinou potupné volební porážky, znamená oddávat se buďto bezuzdné demagogii, nebo nebezpečné iluzi.

Základní strategie vlády – pokusit se protlačit co nejvíce bolestivých, leč bezodkladných reforem v první půlce funkčního období tak, aby se dalo posléze slevovat z nastavené vysoké laťky – je přece zcela běžným postupem všech demokratických stran u moci. Světovou hospodářskou krizi, která úspornou a reformní politiku rozhodně neusnadnila, pravicová vláda nevymyslela a nezavinila. Na vrub předchozích socialistických vlád padá skutečnost, že v době hospodářského růstu místo reforem marnotratně navyšovaly rozpočtové deficity a zadluženost státu. Ve všech rozhodujících ukazatelích i v těchto nesnadných časech je hospodářský výkon ČR vysoko nad celoevropským průměrem: ratingové agentury nepřiznávají zemím stabilní postavení v žebříčcích kvůli krásným očím jejich představitelů. Mnohem více než skutečné nebo domnělé chyby Nečasova vedení nás v očích veřejnosti poškodil stav strany: nejednotnost, rozvrat, defétismus, nedostatek sebevědomí, absence vize. Postupně šel do ztracena patos posledního kongresu ODS, na němž nynější vedení dostalo silný mandát ke změnám. Značně vyčpěla protikorupční předsevzetí, která nebyla potvrzována v denní praxi pomocí ideje malého a levného státu, jež eliminuje prostor pro korupci. V běžné rutině vládních úkolů, v plnění minutovníků zasedání, setkání, služebních cest a jiných povinností zmizely za obzor samotné cíle a vize pravicové politiky. Občané jsou schopni vyslyšet výzvy k utahování opasků, jen dokud zůstávají zřetelné vytčené mety, dokud je jasné, proč se to od nich žádá. Tam, kde se ztratilo vědomí cíle, volání po asketické střídmosti začíná znít dutě a falešně. Typickým projevem těžkých krizových časů je sílící hrozba štěpení, drolení a fragmentace vládnoucích stran. Jedni, malověrní, hledají zadní vrátka, jak se dostat ven ze skrumáže, druzí, nepevní v kramflecích, pro strýčka Příhodu vytvářejí alibistické legendy, třetí, vykutálení, se snaží vytěžit z rozvratu nějaký vlastní prospěch. Jednají podle zásady – čím hůř, tím líp. Je to dětinsky mylný kalkul. Zpravidla to dopadá jinak: čím hůř, tím hůř. Pro všechny.
Nepřátelské převzetí ODS?
Obzvlášť perverzní formou vnitrostranického záškodnictví je náhlá „zásadovost“ kritiků vedení, radikalismus těch, kteří se hlasitě dožadují „návratu ke kořenům“. Z bohapustého blábolení se těžko dá poznat, co je těmi kořeny míněno a jak by takový návrat měl vypadat. Život není film, který se dá odvinout zpátky, každý strom má kořeny v půdě a korunou míří vzhůru. Představa těch, kteří dávno a nenávratně rozfrcali důvěru voličů, že nepřátelským převzetím ODS dokážou vrátit čas nazpět a obnovit přízeň lidí, zaráží svou naivitou. Strana, která není jednorázovým politickým projektem a má větší ambice než jen obsluhovat něčí mocenské choutky, zajisté najde v sobě sílu k očistě, regeneraci, sebereflexi. V řadách ODS, možná více než kde jinde v české politice, je dost obětavých, poctivých, důvěryhodných lidí, v nichž se snoubí nedogmatická věrnost poděbradským artikulům s obyčejnou lidskou slušností. Strana, která toho schopna není, nemá žádnou budoucnost, ať už koumáci spřádají jakkoli dovedné plány: za bukem už nedočkavě číhají nové politické subjekty připravené obsadit uvolněné místo na pravici. Lidé se dají tahat za nohu jen chvilku, rovná politika je spolehlivější cestou k úspěchu než cynické politikaření. Co platí ve velké politice, platí také na komunální úrovni. Ani zde nejde v první řadě o to, kdo koho a jak sesadí, kdo se s kým chytře spolčí a v jakém poměru si rozdělí mocenský koláč. Kdo bere svou službu městu vážně, nelpí na funkcích. Každého, kdo zákulisní dohody, čachrování a politikaření zaměňuje za politiku, nakonec voliči vytrestají. A vzhledem k časovému zrychlení spíše dříve než později. Říká se, že člověk, to je styl. Totéž se dá říct o politické straně. Především to platí právě o politickém konzervatismu. Více než na dogmatech vždy lpěl na stylové čistotě, na noblese, na věrnosti danému slovu, na hodnotách, z nichž na prvním místě vždy stál svobodný a činorodý člověk. To jsou pravé kořeny ODS. Je tedy nutné vrátit se k jasnému vysvětlování toho, co děláme, vrátit se k tomu, že nebudeme kázat vodu a pít víno, a nebát se hovořit otevřeně o nepopulárních věcech mezi sebou i s našimi voliči. Člověk se musí rozhodnout mezi tím, zda bude dělat to, co je snadné, nebo to, co je správné.

Text byl publikován v MF DNES

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Pepa Řepa napsal(a):

Dejte se do holportu s Dášou.
Má Vizi, Vy stranu. Sice blbou,ale aspoň nějakou.
Nikdy nemůže být tak, aby nebylo ještě hůře, říkala babička.

I ta vláda je hodně blbá, ale má jednu, jedinou dobrou vlastnost.
Bude o krok lepší, než ta po ní.
O jeden slepičí.

S Vámi jako primátorem i s Nečasem je to taky tak.
Když prohrajete, přijdou ještě horší. Tomu, který vede modrou rebelii bych připomenul také jedno přísloví.

Máš-li křivou hubu, nenadávej na zrcadlo.
30. 10. 2012 | 12:11

rejpal napsal(a):

Vzpomínám na noblesního Petra Čermáka. Ten byl u samých kořenů ODS. A s ním Macek, Tlustý, Dyba, Kočárník a řada dalších. Ti měli skutečnou vizi. Jen je snad lepší nepátrat po tom, jaká vlastně byla.
Mezi tehdejší a dnešní ODS vidím jen dva rozdíly: v jejím období nějvětší slávy měla na své straně téměř všechna média a podporu veřejnosti, která lačnila po změně. A osobu Václava Klause, který měl charisma, a dokázal přesvědčit většinu, že to půjde. Teď nemá ani jedno, a i kdyby získala zpět to druhé, do stejné řeky už nevstoupí.
Chce-li ODS nejen přežít, ale zesílit, musí začít sama u sebe. A nenechat kámen na kameni. Nostalgie po starých časech už asi moc lidí neosloví.
30. 10. 2012 | 12:18

pavelp napsal(a):

Hm..nezapomel ste na korupci a kmotry?? ODS neni politicka strana v pravem slova smyslu..ja bych povedel ze jde o zlocineckou organizaci ktera prorostla do politiky a jako takova neni reformovatelna..muzete si udelat pouceni z krizoveho vyvoje ale ODS jako takova konci!! Bojujete prohranou vec a navic jste se podepsali na ohromne likvidaci vseho co v Cechach melo nejakou cenu!! Ale konec koncu vam to muze byt jedno..jedete politiku spalene zeme a po vas potopa!! Vas plac dnes zajima pouze vase kmotry kterym hrozy odriznuti od penezovodu..ja osobne vam cele ODS preju jdete do pekla ale i vezeni by vam sluselo!!!
30. 10. 2012 | 12:21

DF napsal(a):

občanského sdružení Reformy.cz Vít Jedlička, který vystoupil na ideové konferenci ODS v Hradci Králové s velmi kritickým avšak slušným projevem.

http://humanaction.cz/projev-vita-jedlicky-reformy-cz-na-ideove-konferenci-ods/

Bývalý člen ODS nejenže velmi trefně popsal základní nešvary, jimiž je Nečasova strana postižena, ale navíc byl hostiteli v půlce projevu striktně umlčen.
Tím se mu podařilo jednoznačně prokázat, že ODS chybí jakákoliv sebereflexe a ochota naslouchat kritickým názorům.
30. 10. 2012 | 12:37

Midori napsal(a):

Základní vize každé strany by měla být poctivost.
Je mě líto, ale ODS přinesla shnilé ovoce, protože se k tomuto slovíčku obrátila snobským způsobem zády.
Mělo by dojít k tomu, co my, drobní OSVČ, musíme mít na paměti 24/7: MA DÁTI, DAL.
Chtějme po personách, které to tu dovedly za 23 roků na buben, vyúčtování.
30. 10. 2012 | 12:38

Tetanovka napsal(a):

Rozhodně voliči nejsou tak blbí, aby nepochopili, že se musí šetřit, aby se snížilo zadlužení. Jde o to, že je ODS zklamala v jiných věcech - jedny kmotry nahradila jinými a na voliče kašlala. Někdy jako by politici dokonce schválně provokovali - Drobila pořád staví na oči, Kalousek bojuje proti policii, po druhých chtějí úspory a sami si dávají statisícové odměny, zesměšňují odbory a jejich demonstraci atd.
30. 10. 2012 | 12:46

džon uzený bok napsal(a):

ale vždyť ta vaše partaj má vizi pane svobodo, dokonce už dvacet let furt tu samou, a to mít se líp než ten druhej a koučovat každýho kdo nesouhlasí, protože to je nepřítel a musí bejt vedenej, samozřejmě vámi, protože ste z boží vůle vůdci.
s tim vystačíte, nakonec to vaše osazenstvo nic jinýho k životu nepotřebuje
aj-jaj-jaj!
30. 10. 2012 | 12:55

Petr. napsal(a):

Vize je důležitá, pane primátore.
Ale skutky jsou důležitější. ČSSD položilo křišťálové studium, křišťový veřejný dům, křišťálové superzbohatnutí a obětavé žití křišťálového expředsedy u nepřátelských imperialistů na slunné floridě. Dál pomohl socialistům odchod (he, he, útěk?) Krejčíře, a miliardy z ropných polí jednoho prince.
A ODS? Jízdy šíšounů 160km/h přes obce bez trestu nebo se směšnými trestíčky, zbohatnutí poradců bez legálních příjmů, náhlá nepříčetnost u Vyvolených od vrahů až po soudce, stavby pro Vyvolené s dodatečným stavebním povolením, neřešení nepopulárních problémů, hlavně u nepřízpůsobilých.
Všechny politické strany v Česku mají místo vizí zakódovánu hlavně nerovnost mezi Nadlidmi a těmi co každodenně chodí do fabrik, na pole, do vědeckých ústavů i do pokladen hypermaketů.
Tak koho volit? Je to úplně jedno.
30. 10. 2012 | 12:57

tož asi tak napsal(a):

Tak se mi podařilo pročíst ten váš článek a jste další v řadě z adeptů na vize a analýzy.

Dověděli jsme se, že se máme dobře i když to socani za své vlády po.rali.

Zapomněl jste ale zmínit startovací nulovou pozici, vaší 3bilionovou privatizaci a rozkrádání státu spřátelenými firmami ODS, přisáté na státní rozpočet a tudíž i pozastavené dotace z EU atd., atd..

Nebudu zde vypisovat všechny kauzy vládnoucí garnitury, protože to nemá cenu, ale on to někdo udělá.

Prostě, jakýkoliv volič utahujíc opasek 23 let let je vyloženě na.raný kam republiku vedete. Máte plnou hubu demokracie, ratingu, svobody, ale toho se nikdo nenají.
Zvolte si na sjezdu koho chcete, třeba Hurvínka, váš konec je na dohled.

P.S. Ještě jste zapomněl ve svém blogu zmínit Řecko.
30. 10. 2012 | 13:04

jozka napsal(a):

Ty texty blogu si losujete ve strane? Vety o tom, ze "Koaliční vládě a ODS určitě lze leccos vytknout: mohla asi být komunikativnější, lépe vysvětlovat nezbytnost úspor, postupovat rozhodněji a sebevědoměji atd." pripadne "Světovou hospodářskou krizi, která úspornou a reformní politiku rozhodně neusnadnila, pravicová vláda nevymyslela a nezavinila."

Nic nechapete a po pravu si to odnesete. Tedy... vy asi ne, preci jen v Praze jeste staci zacinkat a lidi vam to tam hodi.
30. 10. 2012 | 13:18

jozka napsal(a):

Prvni odstavec mel koncit:

...by tomu nasvedcovaly.

Pardon.
30. 10. 2012 | 13:20

hilfe napsal(a):

A jejda, Pepa Řepa by si měl změnit nic, jakej pak Řepa, Nostradámus. Jedině ten by možná mohl vědět, jaká bude nebo nebude příští vláda. Jestli o slepičí krok lepší nebo horší nebo jaká vlastně. Pro Pepu blbá, dycky blbá. No jo, na modrýho Nostradáma nemá nikdo. Haleluja !
30. 10. 2012 | 13:21

šašek z Jihlavy napsal(a):

Vážený pane doktore,
předpokládám, že tento text necháte namnožit a rozdáte jej na kongresu ODS, pokud si jej delegáti již nepřečetli zde nebo v mf Dnes.
Už vidím Vidímův kyselý kukuč, Šťastného tiky a poplach mezi kmotry, až jim to jejich henchmani přetlumočí. Ale už to stejně nezachráníte, ODS si pár let v opozici odpočine, púokud nezanikne docela. Škoda, že jste si závěr své bohaté a úspěšné profesní kariéry takto zkomplikoval, od začátku bylo jasné, že tento váš boj nelze vyhrát.
30. 10. 2012 | 13:21

český maloměšťák napsal(a):

Konzervativní strana, která podporuje programy typu " arbeit macht frei" stojí za xxxxx /cenzurováno/.
30. 10. 2012 | 13:43

Analytik napsal(a):

ODS měla dvacet let výbornou vizi: nakrást si co nejvíce.
Jenže k čemu je dnes dobrá tato vize, když už není z čeho krást.
ODS je už opravdu zbytečná strana, ať s vizí nebo bez ní!
30. 10. 2012 | 13:45

dříve čtenář napsal(a):

Ano každý strom má kořeny v půdě a korunou míří vzhůru.
Jak pravdivé a k zamyšleníhodné...
30. 10. 2012 | 13:47

vasja napsal(a):

Zbavte se zlodějů.
A selskej rozum. Na vizi se vykašlete.
30. 10. 2012 | 14:06

vasja napsal(a):

DF napsal(a):
občanského sdružení Reformy.cz Vít Jedlička, který vystoupil na ideové konferenci ODS v Hradci Králové s velmi kritickým avšak slušným projevem.

http://humanaction.cz/projev-vita-jedlicky-reformy-cz-na-ideove-konferenci-ods/
--------------------------------------------
Supr!.
30. 10. 2012 | 14:10

český maloměšťák napsal(a):

Konzervativní strana, která ve svých řadách trpí ty, co pohrdají zákony , nebo si je vysvětlují tak, aby to bylo výhodné pouze pro ně - stojí za starou belu.
30. 10. 2012 | 14:11

Pedro napsal(a):

Vize. Mise. Strategie. Procesy. Systemove zmeny... blablabla stale dokola.
Bezobsažná slova vypůjčená od renomovaných poradenských firem. Prázdná sláma, klišé s oblibou používané stále víc a větším počtem politiků. Mlha, která ten bordel ve státě sice na okamžik částečně zahalí, ale nikdy neodstraní.

Vize podstatné většiny občanů: Zlikvidujme již konečně přežitý "systém tzv. parlamentní demokracie", systém politických stran založených na korupci, klientelismu, koncentraci moci a tunelování veřejných prostředků. Politické strany potřebují stát, ale stát nepotřebuje politické strany! Zaveďme systém soutěže jednotlivců - správců štíhlého státu bez možnosti zakládat politické strany.

1. Krok
Pojďme všichni k parlamentním volbám a v tomto občanském referendu vhoďme do uren prázdný lístek!
30. 10. 2012 | 14:15

vasja napsal(a):

Pepa Řepa.
Koukám, že ste přežil. Dobrý.
30. 10. 2012 | 14:35

ld napsal(a):

Tento týden je nějak inflační na vizionáře á la ODS; nejprve kmotr Sobotka.
Zkuste toho od Cimrmana: "Nad dolem je nápis - Petr..."
Jo, Nečas, to bude váš Bezruč.
Pak už zbývá najít nějakého plukovníka Andruse. Správně, toho velitele z Norimberka.
30. 10. 2012 | 14:39

schlimbach napsal(a):

pane primátore, pokud jste šel do ODS jako pravicové strany, potom se obávám, že jste se pořádně sekl :)

Vždy platilo a platí ono biblické ... po ovoci poznáte je ...
30. 10. 2012 | 15:06

vasja napsal(a):

Pedro napsal(a):
1. Krok
Pojďme všichni k parlamentním volbám a v tomto občanském referendu vhoďme do uren prázdný lístek!
--------------------------
A ten druhej krok?
30. 10. 2012 | 15:11

kelt napsal(a):

To Pepa Řepa,
Vaše vnuknutí,že příští vláda bude horší než Nečasova/zřejmě vycházíte z reálného předpokladu,že to bude vláda levice/bude možno ověřit a posoudit později.
Co je ale nezpochybnitelné.
Poslední tři vlády pod dominancí ODS prokázaly,že jejich "vize"nikdy nemohly být naplněny,neb vycházely z již dávno prošlou "lhůtou upotřebitelnosti" modelu thatcherismu,který ve své podstatě zkrachoval.
Tato vláda neprovádí reformy,fiskálními parametrickými změnami pouze přenáší dopady svých předchozích špatných rozhodnutí na bedra střední třídy a sociální vrstvy pod ní.
Negativní dopady rovné daně/spíše regresivní daně pro bohaté/zastropování a snížení odvodů na soc.a zdr.zabezpečení na příjmovou stránku SR řeší zvyšováním DPH/vyšší výběr daně se nekoná/a snižuje vnitřní poptávku a prodlužuje recesi ekonomiky.
Církevní restituce a druhý pilíř jsou již jen třešničkou na dortu.
30. 10. 2012 | 15:11

Ládik!!! napsal(a):

Strana nemá vizi, ale má placatou televizi v každém kanclu.
30. 10. 2012 | 15:31

Pepa Řepa napsal(a):

kelt
nejen levice. Bude to vláda se skrytou podporou nebo přímá koalice s komunisty.

Na idiotskou politiku přerozdělování pomocí fondů z Bruselu na nepotřebné a neinvestiční akce se nic nezmění. Stavbou akvaparku nebo náměstí s fontánkou schopnost konkurence průmyslu či zemědělství nezvýšíte. Ani mantrou o všespasitelné vzdělanosti.
Dál polezou z obskurních škol absolventi bez možnosti uplatnění.Španělská nezaměstnanost hadr.

Pokud jde o korupci, clondike a rabování kvetly vesele i za vlád ČSSD, nejvíce dokonce za jednoho "neutrálního" kandidáta na prezidenta, kdy se rozdělily claimy a po Íčku to jistil pecina.
Možná se uvolní ruce policii, ale to už je teď.Spíš se vytvoří centrální orgán a přijde jiný brzdař oranžovo-rudého dvojbobu.

Nevyřešíte ani církevní restituce, plomby zůstanou a jednou je vyřešit budete muset. Jiným způsobem, ale nevyhnijí.Důchod Vám nikdo nezvedne, z čeho by kormidelníci žili?

Rozpočet EU se navyšuje již nyní, budete platit bianco šek na laboratorní pokusy, při kterých budete pokusným králíkem bruselských technokratů.
Tak bych mohl pokračovat bod po bodu, přes zahraniční politiku, eskalaci problémů s Cigány až po rozstrkání "příchozích" do nových zemí EU.

Nemám potřebu Vás strašit, jásejte jak chcete,můj osobní život výměna vlády ovlivní pramálo, ale Vás čeká ještě těžká desiluse.
Jednou si vzpomenete. To už já sem-zřejmě-psát nebudu.

Do určité míry jsou ty kydy "pravice versus levice" vesele podporovanou náhradní identitou, ať již té vytěsňované, která byla na bázi nacionální, státní, etnické, náboženské, či jiné.

Když obyvatele této minulé identity zbavíte, musíte jim dát Chléb a hry.
S chlebem to bude slabší.
Zbývá tedy hra na LEVOUNA a PRAVOUNA.

Zdejší Boží oko ji jenom jistí.
Nejsem Maxík, zastánce konspirace a nemyslím si, že takový Ďábelský plán byl na počátku. Ale postupem času chlapci zjistili, že rozdat lidem ducha mdlého scénáře s rolí levouna či pravouna je-pro jejich plán-náramná věc.Jen když se nenaruší jejich multi-kulti kruhy.

Tak si klidně hrajte s reslem či s kým.
Mě takové pseudohry nebaví, ani po vítězství toho, čemu říkáte LEVICE seppuku nespáchám.
30. 10. 2012 | 15:51

skeptický napsal(a):

Kennedyho verse je původně:

Success has many fathers,but a fuck-up is an orphan.
30. 10. 2012 | 16:14

Pavel13 napsal(a):

Proboha kdo už, když ne vy? Za všechno mohou předchozí vlády, krize a voliči nechápající naše skvělé reformy. To je ta vize???
30. 10. 2012 | 16:38

PB napsal(a):

Líbí se mi, že se tady rozplývá nad nejzbytečnějším tématem ze zbytečných člověk, který může vědět o zákulisí dopravního podniku, o penězovodech bývalého vedení radnice a o kamaráčoftech ne příliš průzračných. Může ... Co by také nemohl ...
"Strana bez vize nemá budoucnost" je stejný blábol jako "WC bez návštěvníků splachuje minimálně"... "Závodník běžící bez cíle nezíská medaili" ... "Sterilní Božena z Nuslí už DANU nepotřebuje" a "Pepíček bez sprosťáren brzy zevšední"...
Když jste, milý pane přirozenílogu, věrojatně uždiboval slov do normalizační televize o jednom programu - kdysi v r.1987 - byla jsem na Vás-coby matka-hrdá. Byl jste pracující člověk, který dělal záslužnou práci, a mně nevadilo, že to bylo za normalizace.
Co však děláte dnes? Vedle přeslazené fotky a grimasy - jak Fantomas z občanky - píšete slohové cvičení žáka páté třídy.
Vy jste ten JEDINÝ SPRÁVNÝ, POSLEDNÍ I PRVNÍ SPRAVEDLIVÝ, NEJNOSNĚJŠÍ PILÍŘ VEŠKERÝCH PLUSŮ I MINUSŮ ODS ...
Kdybyste nebyl, možná by se rozpadla nejen ODS - ale snad i celý politický systém ...
Což takhle, Mr.Svobodo, kdybyste se jako správný švec šel zase držet "svého kopyta" a šel koukat tam, kam jste hleděl (jistě se zájmem) jako docela zdatný lékař?
Jako "primátor" hl. města jste mi k smíchu a jakýkoli Váš mediální projev vyvolává salvy smíchu nejen u mě, ale i řady známých ... No, asi jako když se absolvent politické školy pokouší proniknout do tajů gyndy!!
Seberte se, člověče!!! Nechcete se jít realizovat na nádraží jako výhybkář?
30. 10. 2012 | 16:58

ld napsal(a):

Jeden můj soukromý tip: jako první půjde v Brně z kola ven Němcová a bude ji následovat Stanjura.
Nečase zvolí 60% členstva, z čehož usoudí, že dosáhl mizerného výsledku a sám s tím sekne.
Pořadí nemusí být dle uvedeného rozpisu.
Pak se to začne mydlit.
30. 10. 2012 | 17:02

Pedro napsal(a):

vasja napsal (a):
--------------------------
A ten druhej krok?

2.Krok: Parlament, ktery ztratil legitimitu, končí. Prezident navrhne slozeni docasne urednicke vlady odborníků a elit, jeji slozeni probehne referendem.
3.K: Nove parlamentni volby. Kandidovat budou moci ti, kteri ziskali mandat v regionalnich predkolech. Kandidatky nebudou stranicke.
4.K: Nový premier, tj. ten s absolutní většinou hlasů, navrhne prezidentu republiky novou vladu a ta pozada novy parlament o duveru.
5.K: Parlament projedna a prijme legislativní opatření mj. pro system bez politickych stran.Vzniknou apoliticka ministerstva. Strany budou sice moci dale existovat, ale bez možnosti podílet na vládě a nebudou financované státem.

Tyto a všechny dalsi kroky jsou ovšem podmíněny výsledkem 1. kroku. Pokud drtiva vetsina obcanů takto nevyjadri svuj nesouhlas s politickym establishmentem, znamená to pokračování systému politických stran. Občané si pak i nadále budou moci stěžovat, nesouhlasit, nadávat, ale to je tak všechno, co proti tomu budou moci dělat...
30. 10. 2012 | 17:07

Názor Jan napsal(a):

Pan doktor Svoboda by se měl jako lékař v politice zasadit o to, aby se u nás nerušily nemocnice a jejich oddělení, jak to znovu hrozí neuzavřené smlouvy s VZP, aby obslužnost byla dostupná, zkrátka aby lékaři "v terénu" mohli léčit, to jest uzdravovat občany tohoto státu.
A pak ještě jeden lékař v politice : už půl roku sedí ve vyšetřovací vazbě bez soudu, což nás také řadí k nedemokratickým státům banánovým. Jistě jeho zatčení bylo politikum, té právní čistoty si mnoho lidí všimlo a nebude z toho v naší kotlině právě dobře, věřte. Ale chyby se dají napravovat (i komunisté mluvívali o "chybách"...)
30. 10. 2012 | 17:11

kelt napsal(a):

To Pepa Řepa,
vše,co tvrdíte,že nastane za příští vlády s absensí ODSTOP se v krátké,či nejbližčí budoucnosti buď potvrdí,nebo ne.
Pokud ale příští vláda se dokáže poučit z chyb vlád Topolánka a Nečase,tak musí nastat obrat k lepšímu.
Koho by v zakládajících zemích EU vůbec mohlo napadnout experimenty typu superhrubá mzda,či rovná daň/přesněji regresivní/koho by mohlo napadnout honit konkurenceschopnost snižováním sazeb soc.a zdr.pojištění/která jde v ČR stále dolů/.
První fáze /superhrubá mzda a degresivní daň spolu a daňovým kolečkem/napadla MF absolventa Vys.školy zemědělské,komunisty ještě v listopadu ´89 Tlustého a prosadila vláda absolventa komunistického vojenského gymnázia Topolánka.
Druhá fáze-snížovaní a zastropování odvodů na soc.a zdr.pojištění je z dílny MF,absolventa Vys.školy chem.technologické,člena předlistopadové NF/ČSL,KDÚ-ČSL,TOP09/Kalouska,také za Topolánka.
Další pokračování je již v živé paměti.Jen připomenu to,že když končila vláda ČSSD,tak st.dluh k HDP činil 28,6%,letos to po Kalouskových zásazích bude kolem 45%.Když Kalousek nastoupil do funkce MF,tak důchodcům rozesílal složenku na 12O OOO Kč,co by podílu na jejich rozežranosti.Letos to bude s jistotou více jak 160 000 Kč.
Takže,pokud příští vláda půjde cestou standartních civilizovaných zemí,tak perspektiva pro spodních deset milionů může být příznivá.
30. 10. 2012 | 17:13

PB napsal(a):

to Názor Jan: Pana doktora Svobodu již nějaké rušené nemocnice nezajímají a jako pravicový politik může lidi, kteří jsou nemocní, a jímž se bere možnost být léčeni v místě bydliště, za póvl. On chce být pouze důležitý, nedělat pokud možno nic a setrvat v tomto stavu pokud mu to okolnosti dovolí ...
Jo, mít u rušených nemocnic tchyni, svoji ženu, či kohokoli známého, bude se chovat jako typický komunista!!! "Udělá výjimku" a namísto té rušené nemocnice se zruší jiná - póvl jako póvl, ne?
IZIP chce stále více, Hegr s tím nic nedělá, Nečas se obává pádu vlády-tak s tím také nic nedělá, Horák si mne ruce a celou vládu a "čestné politiky"-včetně Svobody, tohoto modrého kavalíra, "hospodaření" VZP těžce nezajímá.
To je krásný pohled na vládu rozpočtové odpovědnosti ...
Asi jako na "přeslušnou rodinu" s alkoholikem, narkomanem, poletuchou ..., ale, co bych se vysilovala ...
30. 10. 2012 | 17:37

Jednání Veřejně Prospěšného Významu napsal(a):

JVPV - Strana bez vize nemá budoucnost

Stana bez tradic a ideologie, a je úplně jedno zda pravicové či levicové, nemůže mít vizi. ODS od svého samého začátku zvolila jedinou správnou cestu a tou byl bezohledný mamon, a to i za cenu vykořisťování a ožebračování příslušníků vlastního národa. Nastolila, zde nemravné právní prostředí, které nemá obdoby v historii našeho státu. Je to nejhorší režim od roku 1918 v zemi České a dokonce jsou i jednotlivosti, které předčí svojí zrůdností protektorát Böhmen und Mähren.

Tím mám konkrétně na mysli jednání neomezených pánů exekutorů, kterým ještě po posledních volbách veřejně Nečas dal podporu, když veřejně prohlašoval, že i když se to nebude veřejnosti líbit, je třeba dát těmto další pravomoci, aby se nešvar dlužník ze společnosti vymizel. Je mu jedno, že podobně jako fašisté tito supi se bezohledně, většinou zcela bezdůvodně zaměřují jen na majetek, drancují bezbranné a v podstatě bezúhonné občany podobně, jak to dělali ve středověku inkvizitoři, a za války fašisté. Všichni dnes víme, že jednání těchto supů, přerostlo společnosti přes hlavu, ale oni se tváří jako úctyhodná instituce a dokonce i na sportovním poli se zviditelňují reklamou nemravného obohacovaní se, na dresech olomouckých fotbalistů „EXEKUCE.CZ“ !!!

Pane Svobodo, běžte se s názorem o vizi vycpat, a buďte rád, že lidé zatím to ponižování ještě trpí, ale až se utrhne lavina občanské trpělivosti, tak jedinou vizí, která vám zůstane, bude rychle se někam vypařit.
30. 10. 2012 | 17:41

oiwo napsal(a):

Je docela trapné, že autor nechápe rozdíl mezi patosem a étosem.
Dál jsem ty plky nečetl...........
30. 10. 2012 | 17:50

babočka napsal(a):

Stále dokola nějací pitomci používají zkratku ODS, jako by nebyli konkrétní lidé a jejich počínání.
30. 10. 2012 | 18:33

Josef K. napsal(a):

Přiznám se, že nějak v životě tápu nad slovem konzervativní. Je to něco , co je "zpátečnické", něco , co lpí na nějakých tradičních hodnotách?
V případě ODS mi slovo zpátečnické připadá logické. Chápu je spíše tak, že trvá na hodnotách rozvinutého brežněvova reálného socialismu, který snoubil prvky neofeudalismu, otrokářské společnosti s kmenových zvykovým právem. Tedy něco, co je v Česko dnes realitou.
Pokud jde o lpění na tradičních hodnotách, je těžké najít hodnoty, které jsou tradiční. Jistě, např. majetek a jeho zachování rodu, to jsme ale u strany feudální, monarchistické. Pak ovšem tradiční hodnotou musí být, např. podle Roberta Muchambled také "antická forma sexuality", možnost zabití manželky v případě její nevěry, dítěte atp. Buržoazní hodnoty? Ženy bez volebního práva? Sociální poměry z věku páry? Nebo snad : bití ženy jako povolený výchovný nástroj? Práce dětí? Náboženská policie za okny?
Budu opravdu od srdce vděčný komukoliv, kdo mi ony prokazatelně konzervativní hodnoty definuje.
Zatím je to jen velká pára, ve které se skryjí hodnoty jiné, které bych za životu a kulturnímu rozvoji lidstva prospěšné nepovažoval.
30. 10. 2012 | 18:59

Pepa Řepa napsal(a):

skeptický
Co Vy, nadkolego?
Jste levoun nebo pravoun?

Řekni mi, kterou rukou utíráš zadek a já ti povím, kdo jsi!
30. 10. 2012 | 19:05

PB napsal(a):

Josefe K., je jiné "konzervativní" od Klause, je jiné "konzervativní" od nuly Němcové, je jiné "konzervativní" od Tlučhoře, je jiné "konzervativní" od ProMoPro Vondry, je jiné "konzervativní" od rychlostudenta Bendy ...
Tato sebran.ka Vám řekne, slíbí a vysvětlí i konzervativní, pokud je necháte bejt, nicnedělat a vysvětlovat si demokracii po svém. Už je Vám to jasné? Moc nad tím dumáte. Jen pár odpor.ných se dostalo do politiky a namluví Vám cokoli, aby se tam udrželi.
30. 10. 2012 | 19:08

Jednání Veřejně Prospěšného Významu napsal(a):

babočka napsal(a):30. 10. 2012 | 18:33
Stále dokola nějací pitomci používají zkratku ODS, jako by nebyli konkrétní lidé a jejich počínání.

Jo babočka to máte tak, když spadne letadlo okamžitě se stává pro veřejnost nedůvěryhodsná letecká společnost, která letadlo provozovala. A proto také ODS jako značka ztrácí důvěryhodnost věřejnosti, protože ve svém středu trpí a často i kryje právě ty konkrétní lidi a jejich počínání. Když si zákazník koupí zmetek, tak vyžaduje nápravu na firmě, ve které konkrétní lidé svým počínáním zmetek vyrobili. Takže prosím nedělejte z jiných pitomce, když jako pitomec argumentujete neobhajitelným názorem.
30. 10. 2012 | 19:26

call napsal(a):

Pane Svobodo, jediné rozumné a slušné řešení je, okamžitě odejít z ODS !!!
Jste dobrý lékař, proč se nevrátit na kliniku.
30. 10. 2012 | 21:05

svatební a pohřební orchestr G.Bregoviče napsal(a):

Pane autore,

ODS definitivně dokázala, co dokáže.
Myslím stačilo.

Jen je mi líto těch hromad peněz, co nám pod jejím vedením byly ukradeny. Kdepak asi tyhle peníze skončí, až ODS padne docela? V Bodamském jezeře? Nebo při té příležitosti někteří ještě okusí v těchto vodách asistovaný ponor?

A také nechápu Vás a třeba pana Pospíšila - lidi, u kterých jsem snad zaregistroval záblesk slušnosti - co v ODS pohledáváte.
30. 10. 2012 | 21:11

Jáchym napsal(a):

Pepa Řepa 30. 10. 2012 | 19:05
Co Vy, nadkolego?
Jste levoun nebo pravoun?
Řekni mi, kterou rukou utíráš zadek a já ti povím, kdo jsi!
*********
Pepo,nevím jak nadkolega, ale já myslím, že člověk by si měl vytírat zadek především blbými a pokryteckými kydy.
Ty ruce budu klidně střídat. Když si někdy ruku kapku zalejním, no bóže, to se dá umejt.
S duší a morálkou je to horší.
30. 10. 2012 | 22:19

Jáchym napsal(a):

PB:
Dobrý !!
30. 10. 2012 | 22:24

český maloměšťák napsal(a):

Konzervativní strana, která skupuje poslance, stojí za pendrek.
31. 10. 2012 | 12:00

český maloměšťák napsal(a):

Konzervativní strana, jejíž členové rozkrádají veřejná aktiva nebo snižují záměrně jejich hodnotu tak, aby si je mohl někdo jiný za babku koupit , by měla sama sebe prohlásit za směšnou.
31. 10. 2012 | 15:43

PB napsal(a):

Pravicoví poslanci mizí z ODS jako eNDéRáci na podzim 1989 ze své země. Je moc fajn, že ODS oslabuje. TOP 09 postupně zanikne též.
31. 10. 2012 | 18:10

ms napsal(a):

Dobrý den, chci Vás požádat o jedno, přemýšlejte nad tím, co lidi v současné době chtějí a jestli je možné je přesvědčit s takovejma jako(Bém,Suchánek,Šťastný atd) za zády. Pro mě už ODS S TĚMA LIDMA VOLITELNÁ NENÍ(VOLÍM JI 18 LET). Pokud se jich nezbavíte a tomu nevěřím, protože mají dlouhé prsty, nezbývá, než založit novou pravicovou stranu s lidmi, jako např. J.Pospíšil, kteří mají morální kredit a podporu slušnejch lidí.
25. 02. 2013 | 12:00

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy