Food Waste v Česku. A co dál?

19. 11. 2013 | 09:50
Přečteno 3246 krát
Jakým způsobem dále komunikovat problém plýtvání potravinami směrem k české veřejnosti? Jaká je role firem v tomto směru a jak jim v tom mohou pomoci neziskové organizace? Jak omezit plýtvání v průběhu celého životního cyklu produktů? Tyto otázky si kladli účastníci diskusní snídaně „90 minut CSR fóra“, která proběhla 7. listopadu v hotelu Holiday Inn KCP. Partnerem akce byla společnost Tesco Stores ČR a Nadační fond Tesco.Téma Food Waste se v posledních měsících dostává do povědomí české veřejnosti stále více. Přibývají akce, které na tuto problematiku upozorňují. Jmenujme červnovou konferenci Food Waste/udržitelný cyklus potravin, kterou pořádalo CSR fórum ve spolupráci s IC OSN, mediálně úspěšnou Hostinu pro tisíc iniciativy Zachraň jídlo, nebo aktuální Národní potravinovou sbírku, kterou koordinuje Byznys pro společnost.
Jakým způsobem ale dále pokračovat v řešení problému plýtvání potravinami v Česku? Všichni se shodují na tom, že zásadní nyní bude shromáždit tvrdá data, která budou vypovídat o reálném stavu plýtvání v průběhu celého životního cyklu potravin. Důležité bude také pokračovat ve snaze ovlivnit stávající legislativu, která firmám ukládá platit 15% DPH z potravinových darů. Snídaně se zúčastnili zástupci firem, které potravinovou pomoc nabízejí, i neziskové organizace, které ji dále distribuují mezi potřebné. Vybíráme z diskuse:

Relevantní data o Food Waste ČR chybí

Martina Šilhánová, Tesco Stores ČR a.s.
Naše mateřská organizace sídlí v Anglii, když porovnáme tamější úroveň s tou naší místní, je zde obrovský rozdíl. Jsou o několik kroků před námi. Mají studie, výzkumy a data, která nám hodně pomáhají. Výzkumů a čísel, které máme k dispozici my zde, je opravdu strašně málo a v podstatě velmi intuitivně odvozujeme od toho, co víme z okolních zemí. V Anglii jsou dále i v tom, že jednají se všemi stakeholdery, jednají s dodavateli. S farmáři hovoří o tom, jak nastavit procesy v dodavatelském řetězci tak, aby vznikalo co nejméně odpadu. Zabýváme se tím, jaké kroky může udělat Tesco, aby se výrobky, které prodává, na regály dostaly v co nejkratší době a jejich životnost byla co nejdelší. Mnohem propracovanější je v zahraničí i aktivita směrem k zákazníkům. Před dvěma týdny proběhlo v britských novinách, že pokud se kupuje balení dvou salátů, ten jeden kus se v 60-70 % vyhodí. Tesco proto oslovilo své dodavatele, aby s tím něco udělali, a zavázalo se, že tato balení prodávat nebude. Z dostupných studií vyplývá, že v rámci celého životního cyklu výrobku k největšímu plýtvání dochází na začátku u výrobců a na konci u spotřebitelů, plýtvání v obchodních řetězcích činí zhruba jen něco kolem 1%.

Romana Nýdrle, MAKRO Cash and Carry ČR
Podle naší zkušenosti nedochází k velkému plýtvání v rámci obchodních řetězců. Systém fungování je velmi přesně a efektivně nastavený a obchody jsou motivovány k tomu, aby to tak bylo. Když se zboží blíží k expiraci, v první fázi ho zlevníme a obvykle se nám velmi dobře daří ho vyprodat. Cílem nastavení procesů v řetězcích je samozřejmě to, aby byly co nejmenší ztráty, což vede k efektivitě v nakládání s potravinami. My spolupracujeme i s malými a středními podnikateli, je s podivem, jak málo například někteří vedoucí restaurací vědí o tom, jak efektivně nakládat s potravinami. Tady by byl určitě velký prostor pro jejich vzdělávání.

Martina Janebová, Unilever ČR
Jsem velmi ráda, že proběhne Národní potravinová sbírka, stejně jako jsem byla ráda za Hostinu pro tisíc, i když jsme na ní nijak neparticipovali. Jsou to dílčí projevy, nic ohromného, co by naši zákazníci a spotřebitelé obecně viděli úplně všude, ale jsou to kroky, které vedou k tomu, že až se o tomto tématu budeme bavit třeba za pět let, budeme podstatně někde jinde. A nějak se začít musí. Tyto aktivity mohou upozornit právě i na daňovou problematiku a povedou k tomu, že lidé o tomto problému začnou více přemýšlet. Je celá řada řetězců, které mají v tomto směru velmi odpovědný přístup, ale nejsou to samozřejmě bohužel všechny.

Martin Walter, Nestlé Česko, s.r.o
Vidím, že se v České republice poslední dobou objevují jakési osvětové aktivity, povědomí o problematice roste a možná je doplněno i o určitý prvek módní vlny, ale to samo o sobě nevadí. Může to stimulovat i ty firmy, které v tomto tématu zatím nerozpoznaly téma, aby dělaly něco nad rámec vlastního obchodu. Existuje rozvinutý trend osvěty o výživě a výživových vlastnostech, který probíhá už několik let. Téma Food Waste zatím ve společnosti rezonuje relativně krátce, takže zde je určitě prostor i pro firmy v oblasti osvěty

Současná legislativa komplikuje život dárcům i příjemcům pomoci

Jakub Vopelák, Armáda spásy
Armáda spásy vydává každý den zhruba patnáct set porcí jídla, potravinovou pomoc zpracováváme od Potravinových bank i přímo od řetězců. Ze zkušenosti víme, že preventivní působení na naši cílovou skupinu je sedmkrát levnější, než když provádíme péči jako takovou. Laicky řečeno to znamená, že práce v terénu, která je prevencí proti tomu, aby lidé dopadli na samotné dno, a která může zahrnovat právě i potravinovou pomoc, by dokázala snížit počet lidí, kteří se ocitnou například v azylových domech a dalších zařízeních. Obrovským problémem jsou přísná hygienická opatření. Nedaří se nám nalézt cestu jak naplnit potřeby těch, kteří to potřebují v souladu s platnou legislativou. Kdybychom mohli efektivněji využívat pomoc bez legislativních překážek, ušetřilo by to peníze, které bychom pak mohli investovat do prevence. My jsme jednali například se Sodexo, které vaří v ČSOB zhruba pro tři tisíce zaměstnanců. Zhruba pět procent porcí se běžně nevydá a likviduje se. Jde tedy plus minus o sto padesát porcí, což by pokrylo téměř celou potřebu v Praze. Ale protože zákony jsou nastaveny tak, jak jsou, jedinou cestou je toto jídlo zlikvidovat.

Martina Šilhánová, Tesco Stores ČR a.s.
Kromě přísných pravidel hygieny, která nám leccos zakazují, je zde legislativa, která je pro nás značně zatěžující nejen z hlediska finančního, ale i administrativního. Žádná firma dnes nemá nazbyt lidi, které by mohla platit za administraci těchto záležitostí. Problém je také s výkladem zákona a jeho uplatňováním finančními úřady v praxi. Ministerstvo financí v nějakém rozhovoru pro média doporučilo stanovit symbolickou cenu 1Kč. V tu chvíli by na nás přišla kontrola finančního úřadu, kde by toto podle jejich vyjádření posuzovali jako skrytý dar.


Martin Walter
Opakovaně odpovídám na otázku, zda by pro nás bylo stimulem pro darování, kdyby neexistovala žádná daň z daru, že nebylo. Tento motiv není hybatelem rozhodnutí. Nicméně určitě obecně platí, že bylo dobré, aby se Česká republika srovnala s ostatními zeměmi EU, které to osvobození od DPH mají.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen korektně a slušně vedené debatě. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. V opačném případě se vystavujete riziku, že příspěvek administrátor odstraní z diskuse na Aktuálně.cz. Při opakovaném porušení kodexu Vám administrátor může zablokovat možnost přispívat do diskusí na Aktuálně.cz. Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů. Redakce Aktuálně.cz.

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy