Nízkoenergetickými dřevostavbami proti předsudkům

17. 12. 2013 | 12:48
Přečteno 15419 krát
Marcel Kaštovský: Řekne-li se v České republice „dřevěný dům“, odpovědí jsou často předsudky: není v něm zima, neshnije, neshoří? Názory se postupně mění, ale ne dost rychle. Přitom energetická šetrnost kvalitních dřevostaveb nahrává potřebám doby: jde o udržitelné stavby v mnoha směrech.

„Když se bavím s lidmi, kteří dřevostavbám nevěří, ptám se jich: máte v obci kostel? A není pravda, že jeho dřevěný krov je původní, čtyři sta let starý? Dřevo má oproti kamenu, betonu nebo cihle spíše jen výhody,“ říká Marcel Kaštovský, ředitel společnosti ELK v České republice.

Především v domovském Rakousku je ELK synonymem dřevěného montovaného domu. I proto jde o nejsilnějšího hráče na trhu v Rakousku, Německu, Švýcarsku i České republice. ELK ovšem vyrábí a montuje domy také pro Polsko, Slovinsko, Slovensko, Řecko, Kypr, či Velkou Británii. Závod v Plané nad Lužnicí zaměstnává 160 lidí a ročně vyrobí asi 250 domů.

Jaká je ve srovnání s českých závodem kapacita závodu rakouského?
V Rakousku je kapacita 3,5 domů denně, v České republice je to 1,2 domů denně při jednosměnném provozu.

Jaké postavení na trhu v rámci Evropy hodlá celý ELK udržet, případně dosáhnout?
ELK chce být inovativní jedničkou v oblasti montovaných domů. Velikost v
počtu prodaných domů je tedy pouze relativní pojem. Hlavními prvky vize společnosti je dokonalost, nadšení a zodpovědnost. Cílem je spokojený zákazník a motto společnosti, které se dá volně přeložit do češtiny jako "Žijte ve svém snu".

Jaké jsou v tomto kontextu vize českého ELKu - v rámci České republiky, střední Evropy, případně celé Evropy?
Český ELK má za cíl ekonomickou samostatnost. Využít znalosti místního trhu a pokusit se je aplikovat i na jiné podobné trhy. Dnes se například ukazuje, že rakouský trh se zdá býti nadstandardem v Evropě - například francouzský trh očekává mnohem nižší standard ve stavbě domu, což je pro nás příležitost (můžeme zde umístit ekonomičtější typ stěnové konstrukce) a naopak, v rámci
koncernu hrozba, neboť pokud budeme umisťovat levnější domy v nižším standardu na jih Francie, můžeme ohrozit švýcarský trh. Zde samozřejmě bude rozhodnutí na úrovni holdingu. Nechceme být konkurencí sami sobě, ale doplňovat koncernové portfolio. A to nejen výrobou, ale i službami. Již dnes například provozujeme v rámci společnosti technické centrum služeb pro
německého výrobce montovaných domů.

Které zahraniční trhy jsou pro český ELK příštím cílem?
Samozřejmým cílem je i export- slovenský trh, polský trh (ten má svá negativa, kde se
bojuje především s výstavbou svépomocí), francouzský, německý (hlavním cílem jsou zde projekty), a další menší trhy jako slovinský, kyperský, řecký a turecký.Tady ale s pomocí již existujících licenčních partnerů. Náš cíl zde je pouze dodávat prefabrikované součásti domů, samotnou montáž by zajistila místní firma. Prvořadým cílem je ale stále domácí trh, na kterém chceme zacílit strategicky na jiné kategorie zákazníků - jiná strategie na majetnější a jiná zase na ty, kteří chtějí stavět svépomocí.

Nyní se zdá, že jak ELK, tak další výrobci dřevěných domů v ČR soupeří spíš s "kulturou cihly", než mezi sebou. Přesto: překvapí ELK něčím v budoucnu? "Designový" model? "Stěhování domu v ceně"? Nové technologie energetické "pasivity"? Kam lze vlastně jít?
Jak jsem již uvedl- ELK chce být inovátorem. Rozhodně nebudeme bojovat cenou, na design jsou čeští zákazníci také docela konzervativní. Pasivita je rovněž diskutaibilní, neboť zákaznici ji vlastně moc nehledají - tady se jedná spíše o to, abychom splňovali našimi produkty veškeré vyhlášky, a s přehledem plnili stanovené hodnoty. Kam lze jít? To se nechte překvapit. Tím hlavním je asi individuální přístup k zákazníkovi. Nyní je ve fázi vývoje například dům v bondovském stylu - potřebujete dva pokoje, máte je, potřebujete čtyři máte je.

Které vstupy nejvíce rozhodují o ceně domu v ČR? Cena dřeva? Kurs koruny a eura? Výhled ELKu ohledně cen?
Jako ekonom bych se k tomuto tématu vyjádřit mohl, ale jako obchodník nikoliv. Cenu přeci určuje trh. A já, pokud chci mít pozitivní ekonomický/hospodářský výsledek, musím ceně přizpůsobit i vstupy. To je základní pravidlo fungující na trhu. Pokud tedy inflace, nebo nepříznivý vývoj kurzu navýší ceny vstupů, ale trh zvýšení ceny neakceptuje, je jasné co musí společnost učinit. Aby však nezůstala otázka nezodpovězena: nemyslím si, že je český trh připraven na výrazné zdražení montovaných dřevostaveb. Nicméně se mírnému zdražení v roce 2014 nevyhneme. Už naši zákonodárci nám připravili nepříjemnosti jako je zdanění DPH u stavebních pozemků, tedy opět útok na peněženky stavebníků a již to se jistě projeví ve stavebnictví negativně.

Plánuje ELK otevřít vedle rakouského a českého výrobního závodu ještě nějaký další?
V tuto chvíli je cílem rozšiřovat pouze nabídku služeb pro zákazníka, či v rámci výrobního řetězce. Otevírat další závod na výrobu domů tedy v tuto chvíli v plánu není. Máme dostatečné kapacity v současných závodech.

„Zatímco třeba v Anglii stavíme i činžovní domy, kanceláře a univerzitní koleje,“ říká Marcel Kaštovský, česká legislativa dovoluje vyhnat dřevěné stavby pouze do čtyř pater. Přitom ve světě vidíme klidně i osmipatrové dřevostavby.“ Podle ředitele jihočeského závodu jde o výraz obecnějšího přístupu českého státu k energeticky úsporným dřevostavbám: „Stát rozvoji tohoto typu stavebnictví příliš nepomáhá. Začíná to už tím, že naše zákonodárství má problém definovat dřevostavbu, a na to jsou navázané další praktické potíže: banky a katastry nejsou připravené na tak krátkou dobu výstavby, nechápou, jak taková stavba funguje, chybí jim dlouhé období tzv. hrubé stavby, jak to znají u cihlových domů. My výrobci dřevěných domů jsme stále minoritou, a tak se musíme starat sami. Děláme osvětu na katastrech, snažíme se apelovat na finanční služby i na politické strany.“

Pokud se týká ekologických certifikátů, certifikátů o původu dřeva a vůbec odpovědného přístupu, všechny procesy jsou prý jak v rakouském, tak v českém závodě na nejvyšší úrovni – a zcela totožné. „Vnímáme to tak, že náš produkt je mercedesem mezi dřevěnými montovanými domy,“ říká Marcel Kaštovský, „a podle toho se i chováme. Příklady? I když víme, že by bylo snazší vytápět výrobní závod plynem, investujeme do biomasy, štěpky, a topíme vlastním odpadem. V administrativní části firmy snižujeme spotřebu papíru, měníme logistiku tak, abychom snižovali CO2 při dopravě. Chceme, aby měl náš zákazník jistotu, že jsme jeho dům, v němž bude žít, vyprodukovali tak, abychom co nejméně zatěžovali prostředí. Společenskou odpovědnost vnímáme i tak, že domy dělám pro lidi, nejen pro byznys.“

Pokud se týká ekonomické krize, ta prý sektor dřevostaveb příliš neovlivňuje. Je to především tím, že roste podíl investic do tohoto druhu výstavby; dřevostavby v České republice zatím nepřekračují deset procent, takže prostor pro růst tady je. „Lidem začínají výhody dřevostaveb docházet: rychlost výstavby, garantovaná cena, nízké náklady na provoz, energetická úspornost. U cihlového domu nejprve dlouho vytápíte stěny, aby se vůbec zahřály, a pak teprve prostor. U dřevostavby máte teplo hned. Ostatně, za jeden z velkých úspěchů lze považovat rozvoj těchto technologií stavebnictví v konzervativní Anglii. Na fasádě musejí být nalepené cihly, v čemž jim vycházíme vstříc, ale jinak zde oceňují tepelné vlastnosti a malé nároky na místo. O tom jsme vlastně ještě nemluvili: třicet centimetrů tlustá stěna dřevostavby, vyplněná izolací, má takové vlastnosti, jako tradiční cihlová stěna tlustá více než několik metrů. Takže v místech, kde jsou pozemky velmi drahé, ušetříte i tím, že spotřebujete méně prostoru.“

Jakkoli je sektor, jenž se cítí být v České republice v menšině, semknutý, větší společnosti jako ELK bojují proti tzv. garážovým firmám. „Oni postaví třeba dva domy za rok, nemají zkušenosti, a pak se stane, že jejich práce není kvalitní. Špatně postavená dřevostavba opravdu může shnít – a to pak nahrává zdejším předsudkům,“ říká Marcel Kaštovský, který sám v dřevěném domě nežije. „Ovšem jen proto, že když jsem dům stavěl, v ELKu jsem nepracoval.“

Blogeři abecedně

A Aktuálně.cz Blog · Atapana Mnislav Zelený B Baar Vladimír · Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoníček Radek · Bartošek Jan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bednář Vojtěch · Bělobrádek Pavel · Beránek Jan · Berkovcová Jana · Bernard Josef · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Blažek Kamil · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo · Cizinsky Ludvik Č Černoušek Štěpán · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Dostál Ondřej · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořák Jan · Dvořák Petr · Dvořáková Vladimíra E Elfmark František F Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Fendrych Martin · Fiala Petr · Fibigerová Markéta · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Goláň Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Hájek Jan · Hála Martin · Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Heroldová Martina · Hilšer Marek · Hladík Petr · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holásková Kamila · Holmerová Iva · Honzák Radkin · Horáková Adéla · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrabálek Alexandr · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubálková Pavla · Hubinger Václav · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kaláb Tomáš · Kania Ondřej · Karfík Filip · Karlický Josef · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Pavel · Klíma Vít · Klimeš David · Klusoň Jan · Kňapová Kateřina · Kocián Antonín · Kohoutová Růžena · Koch Paul Vincent · Kolaja Marcel · Kolářová Marie · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Konrádová Kateřina · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kučerová Karolína · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Máchalová Jana · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Měska Jiří · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minář Mikuláš · Minařík Petr · Mittner Jiří · Moore Markéta · Mrkvička Jan · Müller Zdeněk · Mundier Milan · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Nerudová Danuše · Nerušil Josef · Niedermayer Luděk · Nosková Věra · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novák Aleš · Novotný Martin · Novotný Vít · Nožička Josef O Obluk Karel · Ocelák Radek · Oláh Michal · Ouhel Tomáš · Oujezdská Marie · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Peksa Mikuláš · Pelda Zdeněk · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Petříčková Iva · Pfeffer Vladimír · Pfeiler Tomáš · Pícha Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Plaček Jan · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Polách Kamil · Polčák Stanislav · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Robejšek Petr · Ruščák Andrej · Rydzyk Pavel · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Řeháčková Karolína Avivi · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Sirový Michal · Skalíková Lucie · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slejška Zdeněk · Slimáková Margit · Smoljak David · Smutný Pavel · Sobíšek Pavel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Šindelář Pavel · Šípová Adéla · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šojdrová Michaela · Šoltés Michal · Špalková Veronika Krátká · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěpán Martin · Štěpánek Pavel · Štern Ivan · Štern Jan · Štětka Václav · Štrobl Daniel T T. Tereza · Táborský Adam · Tejkalová N. Alice · Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Tůma Petr · Turek Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vacková Pavla · Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vančurová Martina · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vích Tomáš · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Vostrá Denisa · Výborný Marek · Vyskočil František W Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Wirthová Jitka · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zajíček Zdeněk · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Zouzalík Marek Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael · Žantovský Petr Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy