Kde je lídr?

28. 08. 2012 | 19:36
Přečteno 4533 krát
Dnes v Praze začala pravidelná třídenní porada velvyslanců. Na začátku ji tradičně ji oslovil předseda vlády. Měl informovat přítomné velvyslance o české zahraniční politice. Letošní projev Petra Nečase přenášela televize a tak ho mohl slyšet každý.

Můj dojem z vystoupení předsedy vlády je smutný. Obávám se, že Česká republika nemá lídra a naše vládní reprezentace nemá vizi jak dál. Z vystoupení předsedy vlády se divák dověděl pouze, že je potřeba podporovat proexportní politiku země a kolik dokumentů vláda schválila. Na závěr premiér obhajoval politiku naší země v Evropské unii přesně v duchu Václava Klause. Konečně tedy máme jednotnou zahraniční politiku.

Zítra budou velvyslanci přijati Václavem Klausem. Jde o jejich poslední setkání s prezidentem republiky v jeho funkci. Vše pravděpodobně proběhne v atmosféře loučení, někdo bude jménem diplomatů hlavě státu děkovat... Bude zajímavé sledovat, jak se hlava státu i mluvčí diplomatů zhostí svého úkolu.

Projevy hlavy státu, premiéra a ministrů nečtou a neposlouchají jen naši diplomaté, ale i zástupci jiných zemí v České republice. Jde o příležitost sdělit zásadní postoje ke klíčovým otázkám.

Abych byl konstruktivní, nastíním, co bych já osobně považoval za správné, aby velvyslanci mimo jiné slyšeli z úst českého ministra zahraničních věcí nebo předsedy vlády:

1. Válka v Sýrii musí skončit. Je ostuda, jak demokratický svět přešlapuje. Česká republika usiluje o přijetí rezoluce Rady bezpečnosti k řešení občanské války. Kritizuje Rusko a Čínu za dosavadní odmítání dohody. Volá po silné pozici spojenců v NATO a EU. Apeluje na stálé členy Rady bezpečnosti, aby měly odvahu stejně jako v době Jugoslávské krize, nebo krize v Afganistánu. Jen společná odhodlanost k angažovanosti přímo v Sýrii samé přiměje Moskvu a Peking zasednout k jednacímu stolu. Válka v Sýrii pokračuje díky nerozhodnosti Západu.
2. Česká vláda uvolňuje mimořádnou humanitární pomoc trpícímu obyvatelstvu v Sýrii, vyzývá ke svolání mezinárodní konferenci o humanitární pomoci a obnově Sýrie.
3. Irán s jadernými zbraněmi je hrozba pro západní civilizaci. Česká republika podporuje sankce uvalené Radou Bezpečnosti OSN na Irán. V duchu rozhodnutí Rady bezpečnosti vyzývá Irán, aby zasedl k jednacímu stolu.
4. Česká vláda posiluje své zastupitelské úřady v zemích, ve kterých probíhá revoluce, obecně nazývaná Arabské jaro. Je prioritou naší země rozvinout maximálně vztahy s novými politickými reprezentacemi zejména v Libyi a Egyptě.
5. Česká republika udělala chybu, když požadovala výjimku z Lisabonské smlouvy. Žádala, aby tato výjimka byla zahrnuta do přístupové smlouvy s Chorvatskem. Prezident České republiky nakonec se souhlasem parlamentu ratifikoval přístupovou smlouvu s Chorvatskem, aniž by obsahovala onu výjimku. Česká republika proto již na výjimce netrvá a stahuje ji.
6. Vláda došla k závěru, že nepřistoupit ke smlouvě o rozpočtové kázni byla chyba. Vláda si uvědomuje naléhavost soudržnosti Unie a chce, aby Česká republika zlepšila své postavení v EU. Proto navrhuje Parlamentu, aby vyslovil souhlas s přistoupením ke smlouvě, a strany vládní koalice tento návrh podpoří.
7. Česká republika podporuje důsledné dodržování fiskální a rozpočtové odpovědnosti. Sama bude příkladem disciplíny. Je pro zachování eurozóny. Její rozbití by přišlo velmi draho ve všech ohledech, nejen finančních.
8. Vláda sestavuje expertní skupinu složenou ze zástupců parlamentních stran (obou komor) k definici české pozice k příštímu rozpočtu Evropské unie - Finančnímu rámci na léta 2014-2020. Na postoji naší země k rozpočtu a především kohezním fondům by se měla dohodnout celá politická reprezentace. Jde o rozhodnutí, které bude mít dopady po příštích parlamentních volbách.
9. Česká republika usiluje o silné zastoupení našich diplomatů ve službě vnějších vztahů Evropské unie. Navrhuje zkušené kandidáty a usiluje o jejich podporu u dalších zemí EU.
10. Česká republika je v duchu své bezpečností koncepce připravena i k preventivní angažovanosti proti novým hrozbám, bude-li na tom shoda v rámci Aliance. O nalezení shody bude usilovat.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Nuba napsal(a):

Pane Svobodo

bohužel máte pravdu. Export valí na plný plyn naproti tomu HDP klesá, premiér Nečas v EU hloupě tlachá, kníže při tom spokojeně pochrupuje a zloději kradou vesele dál. To je obraz doby. Jeden ze střípků mozaiky dnešních pochmurných dnů.
28. 08. 2012 | 20:04

Stařeček napsal(a):

pane Svobodo, naše zahraniční politika má "obrovské" úspěchy, pan ministr Schwarzenberg je dle vyjádření jeho lékařů zdravotně ve výborném stavu a spí při zasedáních proto, že se z nedostatku práce nudí. Proto také kandiduje na prezidenta. Dá se předpokládat, že bude vykonávat obě funkce najednou. To také odbourá jeho potřebu chrupat v práci.
28. 08. 2012 | 20:25

Ella napsal(a):

A jak je to tedy s tím domem, na který jste si dělal neoprávněně nárok? Mohl byste o tom, pane křesťane, napsat blog?
To bude asi něco jako s těmi církevními restitucemi, že?
28. 08. 2012 | 20:26

Ella napsal(a):

Pan cyril Svoboda se sám jako pravičák na tomto marastu podílel. Tak proč najednou ta kritika? Zneuznán?
28. 08. 2012 | 20:28

skeptický napsal(a):

Kdyby alespoň jeden z těch deseti bodů stál za něco.
Dejte mu flintu a pošlete ho do Syrie.
28. 08. 2012 | 20:55

Občan napsal(a):

Pane Svobodo,

když máte takové válečnické choutky, popadněte flintu a dejte se nalejt třeba do Cizinecké legie. Nebo napište Madle, jestli by Vás v USA nevzala některá z privátních amíckých armád, které si najímá americká vláda na špinavou práci.
Křesťane fujtajblácká...
28. 08. 2012 | 21:14

křehká slepice napsal(a):

vy stě líder, pánko sloboda! vráťtě sa medzi nas!
28. 08. 2012 | 21:20

resl napsal(a):

eště bych prosil radar prot ruskému oštěpu.
28. 08. 2012 | 21:53

Al Jouda napsal(a):

Ještě tam chybí jeden bod : ČSL udělala chybu, když šla do koalice s ODS.
28. 08. 2012 | 22:35

Midori napsal(a):

Dnes jsem vyslechl rozhovor s naší paní velvyslankyní v Sýrii.
Mile mne překvapila, protože mluvila přesně k věci. Tamější křesťané jsou v šoku a nechápou, jak může Evropa podporovat rebely.
Vy, Svobodo, jste se už vybarvil při zločinné válce v Iráku. Zase byste rád pouštěl fosfor na cizí stát, tentokrát Sýrii.
Kéž už byste někam zalezl. Jestli existuje peklo, věřím, že tam máte už dávno rezervovaný kotel.
28. 08. 2012 | 23:03

Lídr, Cyrdo, musí být chlap, neb erzbaba napsal(a):

a
Cyrdo
tvoje snaha zalézt co nejdále do rekta usraeli a znovuzrozené Merklové (která se z Bismarcka bez koulí stává zvolna šikmoočkou) nebude odměněna.

Nikdo neví, kdo je opravdu Mitt Romney a zdá se, že nejmíň ze všech to ví on sám. Jak říká, byl taky zaměstnán u nějaké firmy, která se jmenuje Bain. Představ si, že je tak introvertní, že mu ušatý přeříkávač hesel Obama odloudil ženské voličky. Nijak to vysvětlit nelze, je to krasavec a štramák,

To, že bys mohl být skutečný lídr si ulož do krabice k utíčkům na klíče. Až ti bude 95, ráth si to budeš natahovath a pouštět
Ale už nepruď.,

Hezky sis to spočítal, jen to byl podobný výpočet jako s tou paní, které ses chtěl (jak katolické!) vetřít do dědictví.
Ještě jednou si spočítej IQ. Mazaný advokát rozhodně nejsi.
28. 08. 2012 | 23:56

jozef napsal(a):

UFFF!!
Autor sa plne stavia na stranu najvacsich izraelskych /a americkych,francuzskych a britskych//vojnovych jastrabov v case,ked este malokto je donuteny byt ich papagajom.
Naozaj autor blogu nevie absolutne nic o Syrii,alebo sa len tvari,ze nevie ani o chlp viac,nez konzument "svetovych"TV?
29. 08. 2012 | 00:17

schlimbach napsal(a):

Svobodo, na základě výčtu vašich choutek pevně doufám, že vy už nikdy nebudete mít příležitost ovlivňovat dění v této zemi -(
Vezměte si flintu a táhněte bojovat za své ideály do těch cizích zemí - křesťane!
Bože, tolik pokrytectví v tak krátkém blogu -(
29. 08. 2012 | 05:27

jozka napsal(a):

Pokud nekdo doufal, ze by Svoboda mohl dostat rozum, sam dotycny ho timto svym blogem musel celkem rychle vratit na zem. Gratuluji autore...
29. 08. 2012 | 06:54

Holubář napsal(a):

Body 2., 3. a 7. až 10.. Proč ne, to je, myslím, O.K.
Ale...
1. Vzpomínat na ostudné "humanitární" bombardování Jugoslávie jinak než s omluvou Srbům je hanebnost. Kam vede angažovanost v Afghánistánu je už zřejmé každému naivkovi.
4. A k čemu nám budou další diplomaté v Libyi a Egyptě? Potřebujete tam upíchnout nějaké kamarády arabisty?
5. Česká republika neměla nikdy přijmout Lisabonskou smlouvu.
6. Jeden z mála dobrých kroků premiéra Nečase bylo "nepřistoupení" ke smlouvě o rozpočtové kázni. To jsou jen další bruselské virtuální výplody, viz Maastrichtská kritéria.
29. 08. 2012 | 07:31

Inci napsal(a):

Nám občanům stačí od našich zaměstnanců ve vládě ( jsou placeni z našich daní ) toto zahraničněpolitické minimum :
... neobnažovat se na veřejnosti ... viz. ministerský předseda Topolánek při předsednictví naší země v EU ...
... nekrást v přímém přenosu protokolární pera ... "president státu a vzor mládeže " Václav Klaus ...
... neurážet zbytečně ostatní spojenecké národy EU nějakejma Entropama a slazením předraženým cukrem ... Saša Vondra ...
... netolerovat oslabování NATO rozkrádáním vlastní armády Lidovci a TOP09 ... Miroslav Kalousek ...
... nerozkrádat finanční prostředky státu a EU při financování dotačních programů ... :-(((((
29. 08. 2012 | 07:40

Inci napsal(a):

Inciho dodatek

Válka v Sýrii je válka náboženská , válka kmenů , klanů a národností , tudíž něco co do 21.st. nepatří . Tato válka je relikt minulosti , stejně jako třeba neexistence zdravotního pojištění některých občanů USA ...
29. 08. 2012 | 08:01

resl napsal(a):

Pro Nečase a jeho venkovskou chásku, je EU nechtěným, ale potřebným sponzorem. Nechtěným proto, že pořád věří uraženému a ješitnému hradnímu zloději se kterým nikdo nemluví a potřebným, aby mohli kmotři dál krást a bylo z čeho. A protože tahle zlodějská parta už má "slušnou" pověst, začíná unie kontrolovat co a jak brzy chtějí rozkrást. To už si ale dovolují dost, míní řada vládních retardů v této zemi. ČR se nikam v unii nežene, nevyvíjí žádnou ativitu, nemá otázky, nemá návrhy, jen čeká na přísun, který by rozkradla. Tak jsem si vyložil celý nesmyslný projev tohoto zbabělého svazáka, který se neměl vůbec dostat ke korytu. To ovšem vůbec nevadí českým občanům, kteří ve velké míře nadávají shodně se zloději a kmotry na EU a místo, aby zabránili krádežím, řvou o tom, že EU nemá nic posílat, protože příležitost dělá zloděje. Neuvěřitelné, ale v zoufale vedeném státě, jak vidět skutečné.
29. 08. 2012 | 08:16

Inci napsal(a):

Nečasův projev je jak by řekl jeho guru se svým slavným novým slovem pro média signifikantní : Nečas se sám označil za Neználka a Mimoně ... Postkomunistický svazák nechápe , že stát už rozkradený a cizinou řízený průmysl neřídí .... což je pro naše zbylé národohospodáře tragédie... nehledě na občany ...

Na druhé straně je i pan Dolejš jeho teoretický protivník , ekonomický expert KSĆM stejně pomýlen .

Český stát má v mlýnku evropských jedinou šanci ...

Lesy , nerostné bohatství , pozemkové vlastnictví a veškeré daně uchránit před Kalouskem a Nečasem ... jinak se z občanů stanou otroci a nevolníci ...
29. 08. 2012 | 09:00

buldatra napsal(a):

Zdá se, že některé politické mrtvoly mají neobyčejné tvůrčí schopnosti.
Jsou to psavci.

Například Ráth pilně provozuje literární činnost v base
a pan Cyrda, tč. ředitel Diplomatické akademie(!) a právník, v politickém propadlišti zase.
29. 08. 2012 | 09:30

Gru napsal(a):

Pane Svobodo,

vy radíte předsedovi vlády, jak by měl hovořit k diplomatickémus sboru.

Já bych zase poradil vám, abyste si osvěžil základy českého pravopisu:

"Apeluje na stálé členy Rady bezpečnosti, aby mělY odvahu".

Pokud se týká vaší hlavní myšlenky, chápu, že vám záleží na tom, aby ČR neměla žádnou vlastní zahraniční politiku a aby se redukovala na pouhou dodávku ochotných pomocníků k vykonávání politiky mocných. Tedy, jinými slovy, aby byla poslušným satelitem.
29. 08. 2012 | 09:34

Θεόδωρος Κολοκοτρώνης napsal(a):

Jsou všichni eurohujeři takhle pitomí, nebo je tenhle zvlášť akutní případ?
29. 08. 2012 | 13:17

ing. Jan Žďárek napsal(a):

Vážený pane Svobodo,
děkuji Vám za článek a hodnocení našeho syna velvyslance Ivo Žďárka. Je to pro nás s manželkou pohlazení po duši.
14. 12. 2013 | 16:04

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy