Vzkříšení Fidela Castra

17. 08. 2010 | 16:48
Přečteno 4563 krát
Fidel Catro se znovu objevil. Jako za starých dobrých časů se ukázal na veřejnosti čtyřikrát během jednoho týdne: ve výzkumných ústavech, v Národním akváriu, v programu Kulatý stůl, pohovořil s ekonomy a setkal se s kubánskými velvyslanci na Ministerstvu zahraničních věcí.Návrat Fidela Castra na veřejnou scénu byl světovou senzací, ale na Kubě se o této osobnosti ani doma ani na ulici nemluví tolik, jak by se dalo čekat. Někteří říkají, že přibral a lépe vypadá. Že využil toho, že se mu ulevilo, aby se ukázal lidem a odvedl pozornost od případu vyhoštěných politických vězňů. Od nikoho jsem ale neslyšel, že by při svém stavu mysli byl schopen dělat závažná rozhodnutí či ovlivňovat vládu, dokonce ani od jeho nejvěrnějších příznivců.

Jeho výpadky paměti způsobují, že mluví o něčem, co neexistuje, plete si slova, ztrácí se, zapomíná, o čem mluvil. Bez brýlí ztrácí orientaci, sliní si prst, převrací papíry, mění téma. V tomto věku je skleróza u starců naprosto normální, zvláště pak po několika operacích. U Fidela ale ne, tvrdí jeho obdivovatelé.

Po pravdě řečeno, vždycky přeskakoval z jednoho tématu na druhé a odpovídal na něco úplně jiného, než byl tázán. Ne jenom teď, v necelých 84 letech, ale už před padesáti lety v roce 1959, když mu bylo třicet a něco.

Soudruh Fidel, který vyměnil své značkové kostkované košile za sportovní bundu Adidas, teď když hlásá, že se blíží konec světa, se snaží řešit všechny možné mezinárodní problémy, ale zapomíná na problémy své vlastní země. Ohlašuje útok Američanů na Írán, pak zase na Severní Koreu, mluví o klimatických změnách a o jaderných raketách. To, že lidem chybí rýže a křoviny marabu zaplevelují pole, však neřeší.

Nejvíc znepokojující je, že se od prvního propuštění politických vězňů a od Fidelova vzkříšení vůbec neobjevil jeho bratr Raúl Castro. A už se začínají šířit fámy.

Pokud se tedy nic nestane, můžeme se, teď když se Fidelovi tak dobře daří a revoluce má vítr v zádech, těšit na to, že 26. července v Santa Clara se svým projevem vystoupí oba dva.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Binary napsal(a):

Vážená dámo, nemějte péči. Fidel tu bude ještě dlouho a socialismus na Kubě také.
17. 08. 2010 | 17:04

Al Jouda napsal(a):

To Stejskal:
Vysvětlete, prosím, zda autorka umí česky nebo zda její články někdo překládá a umisťuje na tento blog.
17. 08. 2010 | 17:09

Ládik!!! napsal(a):

Fidela už měli nechat v pyžamu doma, aby zas někde neškobrtnul a nebudil lítost. Jako maskot zašlých časů už na veřejnost nemusel.
17. 08. 2010 | 17:15

Vilém napsal(a):

Podle všeho bude Fidel za pár let připomínat našeho knížete. Ovšem Fidel své stáří a odchod zvládl, zatímco s knížetem vstoupila naše pravice do terminální fáze sklerózy a slabomyslnosti, a přitom se ta mátoha sápe do náročných funkcí. To samozřejmě našim médiím nebrání prodávat knížete jako myslitele a osobnost budoucnosti.
17. 08. 2010 | 17:26

Elena napsal(a):

nechcela by som pani autorku uraziť, ale keď sa to tak zoberie, tak Fedja kasrov je živý muzeum, to znamena že je rarita a vzacnosť, čo patri do svetového dedičstva UNESCO,

a šak ona slovenčine istotne nerozumje tak čo sa mam strachovať :)))
17. 08. 2010 | 17:27

Michal Macek napsal(a):

dobry den,hrioznej clanek:

1/kdyz listuju papiry tak si naslinim prst to je jasne.chtel bych videt vas v 84 bez bryli

2/fidel ted nosi Nike ne adidas

3/ze nemaj jidlo je vina embarga USA a ze maj plevel na poli je vina reditelu druzstev ne fidelova

4/nejake kataklysma (ne nutne konec sveta) se blizi - vy to nevidite?

5/ten nas jeste prezije
17. 08. 2010 | 17:45

voroshilov napsal(a):

Takovou lzivou propagandu za kterou by se nestydel ani dr.Jozef G. uz jsem tady davno necetl,jeste stesti ze maji Vas senora Garcia,ti ubozi kubanci bez ryze(a proc Fidel tedy kdysi daroval kazde hospodynce varic na ryzi?),to v Paname nebo Brazilii kde policie vede permanenti valku ve slumech velkomest nebo na Haiti je zivot primo perfecto!
Podivame se na to stesti:
http://www.chongas.com.br/2...
17. 08. 2010 | 17:46

Elena napsal(a):

o , voroshilov , Zdoroveňki buly !

Ty žiješ človeče, sto rokov som
ťa nevidela ...

ako sa dari?
17. 08. 2010 | 17:50

Elena napsal(a):

voroshilov, švihni si, som sama zvedavosť, čo je nového v Nižnem Novgorode, ako sa ma Masenka, a čo JUlija, bože som taka napjata sa s toho počuram
17. 08. 2010 | 17:55

voroshilov napsal(a):

Elena:
Zdravi mi jeste sluzi,jinak nic moc-nemam do ceho pichnout,leto se svyma extremama je na hovno,dovolena v haji,starnu...
Cekam az zacne zima:-)
17. 08. 2010 | 17:55

Elena napsal(a):

voroshilov,

jak že nemaš do čoho pichnuť, a čo Julija, bože a taková láska to bola....
17. 08. 2010 | 17:57

voroshilov napsal(a):

Vsechno je v pohode,Masenka musela prerusit dovolenu kvuli tem pozarum(na ci ucet asi?)a ted jsem ji dal prodlouzeni(stejne nic nedelam),Julia je v poradku,asi budeme neco planovat na zari-rijen,no proste bajkalaj,ale takovy neaktivni zivot mne nebavi,asi zacnu vymyslet nejaky dabelsky plan:-)
17. 08. 2010 | 17:59

voroshilov napsal(a):

Elena:
Tak jsem to nemyslel:-)
17. 08. 2010 | 18:00

Karel Mueller napsal(a):

Paní García,

o Kubě můžete psát komukoliv cokoliv, jen ne lidem, kteří v JA byli a tamní poměry trochu poznali.

A na vlastní oči viděli JA slum.

Nebo poznali neootrokářský slum s názvem Haiti.

Nebo ke svému údivu zjistili, že Fidel Castro je často idol i pro tamní elity, protože je pro ně hrdý Španěl, který dokázal vzdorovat drtivé převaze.

Kubánská opozce má trochu smůlu: Nejen kvůli poměrům ve státech Karibiku, ale právě kvůli tomu slumu s názvem Haiti. Kubánci možná nemají skoro nic, ale stále je zde ono skoro ... asi se obávají, že by nemuseli mít zhola nic.
17. 08. 2010 | 18:00

Elena napsal(a):

ďakujem za odpoveď, už som kľudnejšia:)))
a čo sa neopitaš niečo o mne, že ako sa mam a tak, či že ťa to nezaujma ,, asi,,, istotne,, možno
17. 08. 2010 | 18:02

Petr z Tábora napsal(a):

Panoptikum politických zločinců 20. a 21.století by jistě nebylo bez soudruha Castra úplné. Horší je, že má na Kubě následovníky a nic neukazuje, že se po smrti bratrů Castrů změní situace k lepšímu.
17. 08. 2010 | 18:08

Michal Macek napsal(a):

karel mueller

hezky ste to napsal
17. 08. 2010 | 18:10

hoven napsal(a):

doufam, že už brzo zaklepe bačkorama, a lidi se na kubě dočkají svobody.
17. 08. 2010 | 18:11

Elena napsal(a):

citím voroshilov že si pokleslý na nalade, to nič, možno sa ty prestalo dariť v podnikanii,

pozri, ja mam plán, čo tak keby Julija a masenka šli na materskú, už je na čase aby si zmužnel a stalsa otcpom a je najvyšý čas aby začal vychovavať potomstvo, a ja preberiem za vas všecko okolo podnikania, tiež planujem radikalne zmeny vo svojom živote a akkurat som na teba myslela a ty ako na zavolanie sa objavil v tom to blogu, sčastje je nahoda a ja na to prave verím.
17. 08. 2010 | 18:12

Admirál napsal(a):

Castro ve svém věku bude má zřejmě nejlepší za sebou.

Budoucnost rozsoudí, zda je Castro hrdý ochránce Kubánců, Don Quijote nebo vrchní kubánský žalářník.

Michal Macek - "plevel na poli je vina reditelu druzstev ne fidelova"

Dovolím si nesouhlasit. Castro a komunisté na Kubě mají absolutní moc, tudíž mají také absolutní odpovědnost. Tudíž je mu (jim) možné klást za vinu i marginální bordel.

Pokud se k té odpovědnosti hlásí, je vše v pořádku.

Je to možná lepší případ, než "loutková demokracie". Vládci v pozadí tahají na nitkách své poskoky, nikdo je k žádné přímé odpovědnosti hnát nemůže a loutky? Ty se dají vyměnit.
17. 08. 2010 | 18:27

Michal Macek napsal(a):

hoven:

myslite ze se budou mit lip nez ted?aby nedopadli jako haiti jak pise karel mueller...oni vic nez svobodu potrebujou zrusit US embargo.to melo snad smysl v dobe studene valky ale ted???
17. 08. 2010 | 18:31

Karel Mueller napsal(a):

Admirál:

Trefa, zejména poslední odstavec

Michal Macek:

Dík
17. 08. 2010 | 18:33

Elena napsal(a):

voroshilov,

nezufaj, chapem že nemaš v lete toľko práce, návštevnosť je nizka, ľudia sa nehadaju , lebo je teplučko, dovolenky , nabrali endorfinov a tak niet čo mazať, ale v zime tu bude horuco neboj, začne marzute počasie, všecko bude nervozne a tak budeš v plnej permanencie
17. 08. 2010 | 18:34

voroshilov napsal(a):

Elena:
Dekuji za starost,v podnikani se mi dari nejsem zadny zelenac a taky chudobnejsi budu asi tezko pokud nestane nejaka superkrize nebo globalni armagedon!
My se snazime,ja nemuzu urychlit nebo privolat Juline tehotenstvi,ostatne ze sve strany delam pro to dost,znovu a znovu...:-)
Jestli a kdy pujde na materskou Masenka uz neni muj problem ale mne se libi i bez briska,a pak hledat nejakou kozu,uz jsem si na ni zvykl,i kdyz nic jineho nez rodinne stesti ji nepreji,ale zda se jeste toho praveho nepotkala:-)
17. 08. 2010 | 18:35

Elena napsal(a):

voroshilov,

život je ťažký a vieš minule som študovala štatistyky, len tak, a vieš tých chlapov je malo a gentelmanov je ako šafranu, to Masenka hadam vie , a čo že sťastie len v tých chlapov, ja som šťastna aj ked štrikujem :)))
na nete

toto mi dala rekapča: The Big Bang Theory - 2x23 - The Monopolar Expedition.720p HDTV.DiMENSiON.en
17. 08. 2010 | 18:40

voroshilov napsal(a):

Elena:
S tim Bangem jsem to nepochopil,o cem to je?
2012?Nartat damus?Nebo posta Marxa s Leninem?
17. 08. 2010 | 18:45

Elena napsal(a):

voroshilov,

re Captcha sa zblaznila, vieš objavilo sa mi v tom okenku kde mam napisať niečo pre rekapču nejaké telefonne číslo, tak som si pomyslela , že asi je tvoje , dala som skopirovať a skopirovalo mi na mesto tých čisel( telefonu) to o tom Big Bangu Theory, a že stroje su spolahlive, niet nad ľudský výkon :))))
17. 08. 2010 | 18:49

gaia napsal(a):

Fidel je stejně starý jako Alžběta
17. 08. 2010 | 18:50

bigjirka napsal(a):

Karle, tak nevím, ale Kim a Fidel se dělí o čestné poslední místo současných potentátů, kterých bych se zastal.
Macku, zdůvodnit embargem to, že mají hovno, je docela důvtipné. Jen jestli to nebude spíš tím, že se tam zas tak moc nemaká. A k tomu ten Fidel.
17. 08. 2010 | 18:54

hoven napsal(a):

michal macek,
ty na kube na rozdil od pani garcia nežiješ.
17. 08. 2010 | 18:55

Michal Macek napsal(a):

hoven:

tento podpasovy argument sem cekal,ale ok - podivejte kolik lidi chodi v disidentskych pruvodech a kolik na projevy fidela - trosku rozdil ne?

bigjirka:

srovnafat kima a fidela - to nemyslite vazne?a co treba Hugo Chavez?
17. 08. 2010 | 18:59

Karel Mueller napsal(a):

Jirko,

já ho nehájím, já konstatuji reálný stav, nic víc. Přímo na Kubě jsem nebyl, v Karibiku ano. A také mluvil s mnohými lidmi tam i u nás, kteří poznali tamní poměry, včetně těch na Kubě. Mimochodem, v GDP je Kuba v rámci JA nadprůměr.

Nesmíš to vidět evropskýma očima, kdyby jsi ten JA slum viděl, tak by jsi pochopil, co všechno mám na mysli.
17. 08. 2010 | 18:59

voroshilov napsal(a):

Elena:
Rozumim,u nas vcera chytili rumunskeho spiona,je to jako v starem anekdotu:Chlap vola na KGB a praska:chce mne verbovat gronska rozvedka!Dustojnik KGB na druhem konci:Gronska?Ne to nebereme,mame uz 8 gronskych spionu za tyden,volajte kdyz k vam prijde Argentinec!
Stierlitz vesal zanavesku,rumynsky agent Zanavesku diko krical.
17. 08. 2010 | 19:02

Elena napsal(a):

:)))))))))) nu vidiš, že som ťa trochu rozveselila :)))
Alex voroshilov
17. 08. 2010 | 19:05

voroshilov napsal(a):

Elena:
Ja nejsem smutny-
Idut polki nestrojnym sagom
Sbivaja po pol'u griby
Ich masorubka za ovragom
Sozmet v objatijach sud'by!

Ne vtip,ale valka:-¨¨
17. 08. 2010 | 19:12

Elena napsal(a):

Alex,

čji eto stichy, zabyla?,
17. 08. 2010 | 19:16

Elena napsal(a):

vojna voroshilov, očeň dorogaja štuka, skaži mne, kto za neje platit a ja tebe skažu, estli ona budet
17. 08. 2010 | 19:27

voroshilov napsal(a):

Elena:
Moji.
17. 08. 2010 | 19:27

Elena napsal(a):

Alex,

grustnyje i choťa krasivyje
17. 08. 2010 | 19:31

voroshilov napsal(a):

Elena:
A vot ne moji:
Miliony vas,nas tmy i tmy
Pridite ze,srazites s nami
Da,Skify,my
S raskosymi i zadnymi glazami

A jesli net-nam neceho terjat'
I nam dostupno verolomstvo
Veka,veka-vas budet proklinat'
Bolnoje cachloje potomstvo!
A.Blok(1918)
17. 08. 2010 | 19:32

Elena napsal(a):

spasibo za stichi,
no ne dumaju čto pravdivyje,

ne tronut nas,

poka, bojatsa
17. 08. 2010 | 19:36

Michal Macek napsal(a):

hoven

navic muj dobrej kamarad z angoly stravil na kube 3 roky na vojenske akademii.s fidelem si dokonce potrasl rukou.neda na nej dopustit...
17. 08. 2010 | 19:46

void napsal(a):

to Michal Macek:

no jo prvni maj byl u nas taky nejpopularnejsi akce roku. tak uz to je proste na svete zarizene :-)

jinak myslim, ze existuje jedno, celkem jednoduche a pro kazdeho snadno pochopitelne meritko. pokud si neco oplotite, date tam napis trautemberkovo a strilite po vsech co chteji do krakonosova, tak jste osklive kacatko :-(
17. 08. 2010 | 19:47

voroshilov napsal(a):

Elena:
Okudzavu lubis?Eto jeho stih,derzis':
http://www.youtube.com/watc...
17. 08. 2010 | 19:56

Elena napsal(a):

Okudžavu ľublju,
etu pesňu znaju naizusť,

ne rvi mne serdce
17. 08. 2010 | 20:05

Michal Macek napsal(a):

void:

jezismarja!!!!!!!

1/videl ste jak reagovali lide na 1 maje u nas na projev husaka a videl ste jak reaguji lide v havane na proje castra? a nerikejte ze je to latinsko americky temperament

2/naco oplocovat ostrov?

3/nikdo je nedrzi at dou - castro nemuze za to ze je miamska pobrezni straz vraci zpatky :))
17. 08. 2010 | 20:06

wbgarden napsal(a):

Budu neustále opakovat...
http://ateo.cz/f/images/f/F...
Veselé krizování bude líp...
17. 08. 2010 | 20:30

hoven napsal(a):

michal macek,
lidi na projevy castra musí. to je stejná upřímnost s jakou tady lidi chodili do pruvodu na 1. máje nebo k volbam před rokem 89. no a podpořit disidenty se samozřejmě bojí. nechtěji skončit ve vězení jako pani Garcia. kolik ti je let, 13???
17. 08. 2010 | 20:49

hoven napsal(a):

michal macek,
no to je tedy argument...tvuj kamarad si potřasl rukou s fidelem. zřejmě nějakej komouš. nenadělal si u toho do kalhot jako soudružka pelikánová při recitování bolševických veršů????
17. 08. 2010 | 20:54

Michal Macek napsal(a):

hoven

muj kamarad eduardo nebyl clen komunisticke strany angoly ani kuby.nicmene s komunismem sympatizoval (asi jako vetsina lidi v nejake komunisticke zemi).jako hrdinu ocanske valky proti teroristum z UNITA (podporovanych USA) ho prezident spolu s dalsimi posla na kubu stodovat vojenske umeni.zpatky do angoly z kuby proudili vojaci a vojenska technika.eda stravil v havane 3 roky,po navratu se stal kapitanem delostrelecta.chlubil se jak dali naprdel UNITE,Namibii i JAR (a to prosim vsem trem najednou).

eda se OSOBNE zucastnil nekolika fidelovych projevu.rikal ze bych mel zazit ten zaiztek kdy na namesti v havane se sejde 500 000 lidi a poslopuchaji Castruv projev ktery muze trva klidne 5 hodin (kam se hrabe jakes).na rozdil od jakese ale fidel nenudi.rikal mi cast toho projevu:

fidel: americane rikaji ze jsme chudi.ale my nejsme chudi!kdo z vas ma bezplatnou lekarskou peci?

dav: JAAAAAA!!!!!

fidel: dobra :) a kdo z vas je inzenyr?

dobra polovina davu: JAAAAAAA!!

fidel: a kdo je doktor

nejmene ctvrtina davu: JAAAAAAAAAA!!

tak asi takhle no.s fidelem si potrasl rukou pri prebirani diplomu,byl tam studentum poblahoprat...
17. 08. 2010 | 21:06

hoven napsal(a):

michal macek,
kde si přišel, že v nějaký komunistický zemi většina lidí sympatizuje s komunismem???. tam kde vládnou komunisti, tak naprostá většina lidí (80-90%) nemuže komunisty ani cejtit, jako to bylo u nás a uplně všude a určitě je to tak i na kubě. za to dam ruku do ohně. nakonec uvidíme to sami, až ta stará kreatura konečně natahne bačkory a budou tam snad doufám svobodný volby, uvidíme, kolik dostanou komunisti.
17. 08. 2010 | 21:14

jozka napsal(a):

hoven:

tipuju ze stejne jako u nas, tak 90 procent.
17. 08. 2010 | 21:22

Michal Macek napsal(a):

hoven:

nevim ja zil v komunismu 11 let a mel sem ze skoly a z pionyra tak vymuytej mozek ze sem to zral.nasi nebili ani disidenti ani komanci.otec na komance nadaval a pak nam rikal at o tom nemluvime ve skole :)) ale prosim!nesrovnajeme nesrovnatelne - vychodoevropsky normalizacni socialismus a latinskoamericky komunismus.to je jak kdybyste srovnaval nemecky nacismus a japonsky militarismus.jista podoba tu je ale v zasade jde o neco jineho (a nevim jak vam ale me sou japoncici mnohem sympatictejsi).

no abych to uzavrtel - psal sem o embargu.proc ho USA nezrusi?co jim obycejni kubanci udelali.kdyz si sou tak jisti ze kubansky rezim pujde i tak do kopru tak proc to nezrusi at se ukaze???

PS:taky sem si to myselel ale pochybyju ze fidelovou smrti ten rezim padne
17. 08. 2010 | 21:27

Michal Macek napsal(a):

jozka:

kdyby u nas 90 prcent lidi byli antikomanci tak tu nemame ten rezim 40 let!milion lidi nemuze drzet v sachu 9 mega lidi.to proste nejde.cepicema by je umlatili...
17. 08. 2010 | 21:28

jozka napsal(a):

Michal Macek:

Ctete lepe :-)
17. 08. 2010 | 21:33

hoven napsal(a):

michal macek
milion lidi muže držet v šachu 9 milionů. uplně krásně. když je atmosfera strachu, tak na to stačí lidí ještě miň. proc nezruší USA embargo?? protože chtějí, aby se ten režim rozsypal. to tě ještě nenapadlo??
17. 08. 2010 | 21:51

stejskal napsal(a):

Dobrý večer, paní Al Jouda,

nikoliv, autorka neumí česky. Její blogy jsou (s jejím vědomím) do češtiny překládány a zde publikovány.

Libor Stejskal
17. 08. 2010 | 21:56

Escribes y hablas como un loco napsal(a):

Pobresita mía, yo te deseo solamente virgen con desgracía.
17. 08. 2010 | 21:58

Michal Macek napsal(a):

hoven:

1/to by ten milion lidi musel byt v armade a policii aby tu atmosferu strachu vybudovali - ale o tom se nema cenu hadat - na to mame asi kazdy svuj nazor

2/embargo - ja to chapu ze chtej aby se zhroutil ale proc?SSSR uz neexistuje a jak muze takovy maly ostruvek sam ohrozit USA s nejvetsi armadou na svete?nijak.spis si myslim ze je to ti ze se USA boji ze kdyz to embargo zrusi tak se zacnou mit lip a nakonec by se ukazalo ze fideluv socialismus funguje - a toho se boji.ale odnesou to obycejni kubanci....
17. 08. 2010 | 21:59

Karel Mueller napsal(a):

en espanol comprendemos poco :-)
17. 08. 2010 | 22:04

Karel Mueller napsal(a):

hovene,

o Kubáncích si můžete myslet cokoliv. Jedno lze však říct s naprostou určitostí: Po pádu východního bloku stál Castro sám a bez materiální podpory, kterou mu SSSR bohatě poskytoval.

Kdyby neměl skutečnou podporu rozhodující většiny národa, tak by se neudržel ani hodinu.
17. 08. 2010 | 22:09

hoven napsal(a):

karel mueler,
kubu drží hospodařsky nad vodou jenom dolary, který tam posílají příbuzným emigranti z floridy. bez toho by to tam uplně zkrachovalo.
17. 08. 2010 | 22:12

hoven napsal(a):

michal macek,
no nemá cenu se hádat, ve volbách v roce 1990 dostali komunisti 12%. to byla skutečná podopora, kterou tady 40 let měli.
17. 08. 2010 | 22:14

hoven napsal(a):

michal macek,
tady nejde o to, že by kuba nějak USA ohrožovala, oni prostě chtějí, aby lidi na kubě měli svobodu. taky je tam velký tlak kubánských imigrantů.
17. 08. 2010 | 22:17

Karel Mueller napsal(a):

Milý hovene,
tu propagandu nesmíte tolik prožívat.

Na wiki se můžete dočíst, že je Kuba jedním z nejchudších států JA. Zajímavé, jak čtu z USA zdrojů, tak má jedno z nejvyšších GDP V JA, sedmkrát (!!!) vyšší než Haiti. Co ji drží nad vodou je zároveň uvedeno, ze zahraničí ji skutečně podržel v nouzi Chávez svými petrodolary.

Že by kubánský exil držel Castra nad vodou svými příspěvky posílanými na Kubu? Srandisto.
17. 08. 2010 | 22:30

Huš napsal(a):

tak masový vrah castro, žoldák komunistického imperialismu se čím dál více podobá svému dílu, jež ho schátralostí a celkovým stavem věčně někým vydržované kuby, předběhlo. no, ještě že má bráchu, který je u moci,jinak by ho companeros už dávno udusili polštářem.takhle ho aspon pravidelně přebalují a zapudrují opruzeniny. jen at si to ta kreatura, co nás stála krvavé dělnické peníze za které podávala ve třetím světě mizerné válečnické výkony, ještě pořádně a dlouho užívá.
17. 08. 2010 | 22:48

krok napsal(a):

určitě žije blogerka Garcia na Kubě?..nějak pochybuju..jezdím na Kubu už od roku 1972..zpočátku pracovně, teď už jen na dovolenou, ale mám tam pořád dost známých a přátel u kterých zpravidla tak měsíc či dva pobývám..a nějak na Kubě nenacházím ony proklamované proticastrovsky naladěné kubánce..Castro je pro ně symbolem svobody, chodí na jeho projevy naprosto dobrovolně a spontánně, ne z donucení či strachu, jak tady píše odborník na Kubu "hoven":-))..opravdu nechápu, jak může někdo, kdo na Kubě nebyl, hodnotit kubánskou společnost..paní Garcii se nedivím, ta píše tak, jak si zaměstnavatel objednal..a zaplatil:-)))
17. 08. 2010 | 23:18

hoven napsal(a):

karel mueler,
ty tvrdíš, že většina lidí na kubě podporuje soudruha castra a revoluci, já tvrdim, že ne. no, rozsoudily by nas jenom svobodné volby na kubě. ale protože komunisti moc dobře vědí, jaka je jejich skutečná podpora u lidí, tak volby nedovolí. snad až zdechne castro, tak se tam ledy pohnou, nemužou ten skanzen držet donekonečna.
18. 08. 2010 | 00:04

hoven napsal(a):

krok,
ano, soudruhu, kubánský lid upřimě miluje soudruha castra a socialismus proti americkým imperialistum ubrání. (teda pokud nakonec všichni na neckách nepřeplavou na floridu a někdo na ostrově svobody zustane)
18. 08. 2010 | 00:11

Levičák napsal(a):

Myslet si každý můžeme co chceme,můj osobní názor je,že embargo na Kubu je skutečně proto,aby se neukázalo,že tato země je i se svým režimem života schopná.Něco podobného bylo za socialismu a studené války i tady.Západ nám odmítal dodávat moderní technologie,protože potřeboval
aby vzrůstala v lidech nespokojenost s režimem.I náš vývoz na západ byl limitován ne ze strany Moskvy,ale západu.Když byl vyčerpán limit,dostávali němečtí obchodníci například náš textil přes Jugoslávii,kde ho koupil jugoslávský obchodník a ten přeposlal do Německa.Stát i to málo co nám západ prodal platil valutami a to byl jeden z důvodů proč byli lidem dávány valutové přísliby při cestě do ciziny,protože stát potřeboval valuty na nákup jiných věcí.To byl i jeden z důvodů vzniku TUZEXU,kde stát lidem pracujícím v zahraničí valuty měnil za bony.Takže nebylo vše jen dáno tím,že RUS nás tlačil do kouta,ale západ měl na tom velký podíl.O tom se ale příliš nepíše a mladým lidem se to neříká,protože by tak mohli do věci lépe vidět.Západ tehdy v době studené války prohlašoval,že nepotřebuje východ zničit vojensky,ale že ho zničí hospodářsky.A to se mu také povedlo.Nějak podobně je tomu i s Kubou.
Rok 1989 byl pro západ velice šťastným,protože se uvolnily východní trhy kam bylo možno valit zboží z
nadvýroby a zabránit tak hospodářské krizi,která přišla až tehdy,kdy tyto trhy byly nasyceny.Ale i tak si myslím,že po smrti Fidéla Castra socialismus obdobným způsobem na Kubě padne.
18. 08. 2010 | 06:32

Karamela napsal(a):

Levičák napsal moje slova - díky - přesně můj názor.
18. 08. 2010 | 09:35

hoven napsal(a):

levičák,
socialistický tábor musel vytvořit barieru se západem, jadnak fyzickou, protože by odsud pulka lidí utekla a tady by neměl , kdo pracovat , a jednak i ekonomickou, protože v přímé konkurenci se zapadem by se socialistický země uplně hospodářsky položily. komunisti nemohli uvolnit ani měnu , ani zahraniční obchod. to, že s náma nechtěl západ plně spolupracovat je pochopitelný, protože socialistický země nikdy nedodržovaly žádný pravidla svobodnýho trhu, ani nemohly. socialistický země obchodovali mezi sebou a jednalo se o ohromný trh. pokud by bylo socialistický hospodařství lepší a efektivnější než to tržní, tak by východ hospodářsky porazil západ a sssr by se svýma nerostnýma bohatstvíma vyhrál studenou válku. to, že , všude, kde vládnou komunisti, dříve nebo později začíná hladomor, (kromě číny, kde komunisti zavedli otrokářský kapitalismus), to není dusledek embarga západu, ale dusledek jejich modelu centrálně řízené ekonomiky.
18. 08. 2010 | 09:49

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující příspěvky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 08. 2010 | 10:58

Social napsal(a):

To hoven.Aby kubánci nedopadli s tou svobodou a demokrací jako my a spousta jiných států na světě kde tu US svobodu mají.Tam kde se dostane k moci banda zlodějů a vyžírků(nepatříš mezi ně?)Zajimavé je že ve spoustě těch demokratických a svobodných zemích komunisti nikdy nevládli a jdou tam od deseti k pěti.
18. 08. 2010 | 11:04

hoven napsal(a):

social,
já sem spokojenej. hlavně, že sme se už zbavili těch komunistů a už nejsme chudá rozvojová země jako před dvaceti lety. na vyžírku bych spíš pasoval tebe, určitě nic neumíš a jenom čekáš až ti stát něco dá.
18. 08. 2010 | 11:20

Levičák napsal(a):

hoven:
Dovoluji si Vám opět oponovat,největší chybou socialistického režimu bylo,že nedodržel své sliby a znárodnil i podnikatele s méně jak 30 zaměstnanci.Ale,že by odsud polovina republiky utekla,kdyby mohla,je myslím tvrzení značně přehnané.Tolik lidí by to asi nebylo.A hlavně,ty obyčejné by ze západu rychle posílali nazpět,jako se to dne s děje s utečenci z Afriky,Mexika a jiných zemí.Západ měl zájem hlavně o odborníky.To že si je náš stát chránil,bylo právě o tom,že tehdy měli vzdělání zcela zdarma.Četl jsem pěknou studii západního autora o tom,jak socialismus prospíval německému hospodářství,když z něho utekl lékař,vědec nebo vyšší důstojník armády.Studie vše zdůvodňovala právě tím,že vzdělání takového odborníka bylo na západě pro stát značně nákladná záležitost a proto vítala již hotové odborníky,kteří ho jinak nestáli ani fenik.Ale,že by na západě byl enormní zájem o české dělníky nebylo ve studii ani slovo.Dnes je to úplně stejné,takový lékař nespokojený u nás se svým platem nebo zdravotní sestra je pro cizinu přínosem.Stále jsem u toho,že pracujeme za mnohem nižší mzdu než je na západě obvyklé.Proto s takovou oblibou otevírá u nás své podniky,protože i když tam dělníci proti ostatním zaměstnáním mají nedprůměrné mzdy,stále to není tolik co musí vynaložit např.v Německu.Tím mají samozřejmě konkurence schopné výrobky a majitelé a akcionáři vyšší zisky.Takhle to vidím já.
18. 08. 2010 | 12:13

Al Jouda napsal(a):

Dobrý den, pane Stejskal,
děkuji za odpověď. Ptal jsem se proto, abych se ujistil, že české vzkazy některých diskutérů autorce blogu nemají cenu.
18. 08. 2010 | 12:18

Al Jouda napsal(a):

To levičák :
Hlavně ti vyšší důstojníci byli pro Západ přínosem - jako semínkový generál Šejna:))))
18. 08. 2010 | 12:21

hoven napsal(a):

levičák,
no to už se neska nedovíme, kolik by to bylo lidí, já si myslim, že hodně. ale asi by to bylo mín, než si komunisti mysleli. oni měli hroznej strach, že by oděšli všichni. já si myslim, že mozek komunisty neumí realně posoudit nic. to je hodně divná sekta hodně divných lidí. západ poskytoval azyl všem uprchlíkum za socialistických zemích a nikdy nikoho nevrátil. to dělá jenom čína, že vracíí uprchlíky ze severní korei i když ví, že jim tam hrozí koncetrák nebo rovnou zastřelení.
18. 08. 2010 | 12:32

stejskal napsal(a):

Dobrý den,

smazal jsem dva hrubě urážlivé a nadávky obsahující příspěvky, neboť tyto jsou v rozporu se záměrem našich stránek, tedy poskytovat prostor pro věcnou a korektní debatu. Při dalším porušení zdejšího Kodexu budu blogovat IP adresy.

Děkuji za pochopení.

Libor Stejskal, editor blogů
18. 08. 2010 | 12:55

krok napsal(a):

pane Stejskale, lžete..mažete jen to, co se Vám nehodí do ikrámu a usvědčuje některé pisatele z hlouposti..viz má odpověď pro nick "hoven"..ani cenzor by neměl postrádat inteligenci:-))
18. 08. 2010 | 13:27

Levičák napsal(a):

hoven:
Z čeho soudíte,že nejsme chudá a rozvojová země?S dluhy vzniklými po revoluci mi ta naše země moc bohatá nepřipadá a že jsme se zbavili komunistů?Vždyť nám dnes zalezli do všech možných stran.A pan Dlouhý je dnes dokonce machrem přes ekonomiku v NERVU 2.
Někdy mi připadá,že celou revoluci připravili stejně komunisti(samozřejmě Ti na vyšších postech - ať již ředitelé podniků,jejich náměstci atd.,protože je přestávalo bavit jezdit ve Volhách a Tatrách 603 a hlavně zlegalizovat své majetky.Mnozí bývalí ředitelé a náměstci jsou dnes velcí podnikatelé,podnikají samozřejmě v oboru ve kterém pracovali a horují pro tržní hospodářství.Pánové z prognostického úřadu si asi také vyprognostikovali,že nejsou žádní žabaři a lepší je být bohatý než zůstat chudý.Ale zapoměli to říct obyčejným lidem,aby náhodou nechtěli zbohatnout i oni.
18. 08. 2010 | 13:33

stejskal napsal(a):

Naopak, pane kroku.

U cenzora je inteligence veskrze nežádoucí.

Přeji zajímavou, korektní a slušně vedenou debatu (ve smyslu výměny názorů, ne vzájemného se napadání bez jakékoliv souvislosti s tématem).

Libor Stejskal
18. 08. 2010 | 15:08

hoven napsal(a):

levičák,
tak těch kriterií podle čeho se to posuzuje je více, HDP na hlavu, realný duchod, pruměrný věk dožití, dostupnost lekařské péče, vzdělanost atd atd. jsme jednou z nejbohatších zemí na světě. miliardy lidí se mají daleko hůře, nemají ani pitnou vodu, musí pro ní chodit. díky naší historii a poloze se to tady nepodařilo bolševikum zdevastovat tak, jako v ostatních zemích. já si myslim, že nas určitym pozitivnim zpusobem formovalo rakousko-uhersko a především první perublika, kdy došlo k velkemu rozvoji především průmyslu.
18. 08. 2010 | 15:11

Al Jouda napsal(a):

To krok :
Co nechceš, aby jiní činili Tobě, nečiň Ty jim!
Cílem této diskuze není usvědčovat někoho z hlouposti!
18. 08. 2010 | 15:15

krok napsal(a):

ad Al Jouda: to jsem taky neměl v úmyslu:-))..dokonce jsem bolševika "hovena" ani nenazval soudruhem:-))..to jen pan Stejskal si domyslel, co nebylo řečeno..inu, potrefená husa se vždycky ozve:-))
18. 08. 2010 | 16:14

DavidS napsal(a):

Karel Mueller
Nechce se mi věřit, že tak málo chápete podstatu totalitních režimů a psychologii běžného člověka uvnitř.
Taková analogie - jeden esesák či esenbák se samopalem zvládl hlídat desítky rukojmích.
Židé než byli zavřeni do plynové komory, tak se až na velmi vzácné případy nevzbouřili, protože pořád doufali, že nebude tak zle a stále mají rebelií ještě co ztratit.
Kolik Severokorejců si stejně jako Kubánců myslí, že žijí v přijatelném režimu lepším než jiné ?
Ve slušnějších zemích JA žije v přijatelných životních podmínkách rozhodně větší díl populace než na Kubě. Možnosti Kuby jsou rozhodně blíže těmto zemím než Haiti.
Jedinou výhodou Kuby jako totalitního režimu je nižší míra kriminality.
18. 08. 2010 | 16:59

Karel Mueller napsal(a):

David S:

Víte, tady nesmíme směšovat několik oblastí.

Začněme možnostmi Kuby: Jsou zcela stejné než u ostatních států Karibiku, tj. Nicaragua, Salvador, Dominikánská republika atd. Haiti je případ sám pro sebe, je to Afrika na západní polokouli. Kuba je proti životu na Haiti rájem. Představte si, že znám lidi dobře znající Haiti, včetně lidí z této oblasti pocházející ...

GDP Kuby je vyšší než GDP ostatních států Karbiku, nebo srovnatelné. Myslíte si, že je na tom průměrný Kubánec hůř než průměrný obyvatel Guatemaly, Salvadoru, Nicaraguy atd.? To sotva. Na Kubě jdou zdroje na sociální politiku, nejsou zde propastné sociální rozdíly.

Mysíte si, že se situace Kubánců po pádu Castra zlepší? Nejsem si jist. Proč by se měla zlepšit? Struktura obyvatel, jejich vzdělanost, technická zdatnost, ekonomické možnosti atd. jsou zcela jiné, než u běžného evropského státu, páteří ekonomiky bylo, je a bude zemědělství a turistika. Na rozdíl od nás máte na Kubě minimální požadavky na energetiku, bydlení i oděv. Myslíte si, že zemědělství či méně důležitý průmysl bude bez Castra fungovat líp? Proč by měl? Myslíte, že se zlepší vzdělanost obyvatelstva? To by jste mě pobavil, v tomto směru je Kuba pro JA nedostižným vzorem, ať se Vám to poslouchá sebehůř. Na Kubu jezdí studovat i děti JA střední (velmi málo početné) vrstvy. Bude jinak rozdělen úhrnný produkt Kuby a průměrný Kubánec na tom sotva vydělá, přijdou především zlodějiny a korupce. I americký republikán Vám řekne, že hlavní problém JA je korupce. Znovu opakuji, Kubu nemůžete v žádném případě srovnat s reálsocialismem v ČSR.

Pro Kubu je naprosto optimální udělat určité ekonomické reformy a zároveň si ponechat tvrdou mocenskou kontrolu, nikoliv se nechat "globalizovat". Trochu jako Čína, zvolila přesně opačnou cestu než Rusko: Ekonomická liberalizace pod tvrdou mocenskou kontrolou KS Číny. Jak oba státy dopadly jste mohl v devadesátých letech pozorovat.

V devadesátých letech ztratil Castro jakoukoliv mezinárodně-politickou i ekonomickou podporu, stál sám proti všem a ekonomie na hraně kolapsu. Tuto situaci by nikdy nemohl zvládnout, kdyby za sebou neměl národ. Uvědomte si jednu věc: Castro je skutečná persona, ať se Vám to poslouchá sebehůř, z evropských euromyší mu nkdo nesahá po kolena. A kdyby na Kubě došlo k jakémukoliv masovějšímu projevu nespokojenosti, tak by se nikdo neodvážil mocensky zasáhnout a tamní komunisté by se snažili zachránit krk. Byli by v propastně horší situaci, než byli komunisté ve východní Evropě, samet byl dám především kvůli obavám z dalšího vývoje v SSSR.

A tak se dostáváme k základní otázce: Měl Castro podporu národa? Odpověď je jasná: Měl, má a bude ji mít tak dlouho, dokud bude Karibik vypadat tak, jak vypadá.
18. 08. 2010 | 23:22

DavidS napsal(a):

Karel Mueller
Mluvit o podpoře jakéhokoliv politika v naprosto nesvobodné zemi nemá smysl. Jedině svobodné volby s dostatkem informací jsou prostředkem, jak zjistit skutečnost. Každý člověk, kterému byly vštípeny alespoň základy pro rozlišení toho, co je dobro a zlo a znal by chování a skutky Castra po uchopení moci, sotva by ho mohl podporovat. Je to stejný lotr, jako všichni uzurpátoři.
Do spojenectví se SSSR byl do jisté míry vehnán USA, kterým se pochopitelně nelíbilo zabavení majetku amerických občanů a firem na ostrově. To ovšem v žádném případě nemůže jakkoli omlouvat jeho brutální režim v 60. a 70. letech, ani pozdější obdobu naší normalizaci v dalších desetiletích.
Míru jeho skutečné podpory si dovolím srovnat s podporou KSČ v roce 89 plus nějaký 10%-ní bonus za jakési charisma navíc oproti Jakešovi, na které vždy nějací hlupáci slyší.
Mám Vás za natolik vzdělaného než abyste věřil, že totalitní režimy nejsou setsakramentsky zkorumpované. To je opakovaný mýtus, který šíří všichni ti revolucionáři, aby opili blbce rohlíkem. A (ne)rovnost na Kubě ? Orwell. ČSSR se svým SANOPZem a pár obchody proti Kubě slabý odvar. Výhody jen pro slouhy režimu a kdo nemá někoho v USA, aby posílal dolary, naprostá chudoba.
Rovnost ve zdravotnictví ? Další kecy. Kdo si nezaplatí, nemá léky, prostěradlo, nic. Co je zadarmo, je na úrovni Karibiku.
Samozřejmě, že se zmizením Castra korupce nezmizí. Jak by mohla, když v ní Kubánci žijí celý život ? Ale i zkorumpované volné hospodářství zajistí Kubáncům vyšší životní úroveň než současný režim. V nejhorším případě nepoklesne a je pořád lepší žít ve stejné chudobě, ale v neprofízlované zemi.
A reformy ala Čína ? Zlaté oči, Latinoameričané nejsou Asiaté.
Kuba má oproti Salvadoru apod. výhodu - oproti těmto zemím má mnohem lepší infrastrukturu danou historicky, kterou alespoň částečně v tučných letech východní pomoci zlepšil i současný režim. Pak je tu jediná výhoda, za kterou si současný režim může připsat zásluhu - vyšší gramotnost.
Kubánská ekonomika může stát na turismu a zemědělských produktech. Když pominu loďařství, tak se stejnou strukturou si Řekové žili, žijí a budou žít relativně jako králové, ať je tam situace dnes jaká chce. Sám to úplně nechápu, jak můžou vygenerovat takové HDP, podvody nepodvody, a to ještě prý až 25% je šedá ekonomika.
Když se Kubánci jen hodně vzdáleně přiblíží té řecké "mizérii" taktéž bez průmyslu, zato s pořádnou korupcí, bude jim hej.
Takže suma sumárum - jediná nevýhoda pádu režimu je reálná hrozba zvýšení všeobecné kriminality vč. zatažení do chaosu narkoválek.
Čekat od Kubánců, že povstanou proti režimu dokud doslova neumírají hlady, je iluzorní. Výplach mozků a strach je tak veliký, že dokud jim demonstrovat nikdo nedovolí jako Gorbačov v SSSR, tak to neudělají.
19. 08. 2010 | 12:31

Admirál napsal(a):

DavidS Vmísím se do debety. Píšete:

"Mám Vás za natolik vzdělaného než abyste věřil, že totalitní režimy nejsou setsakramentsky zkorumpované."

Tady mě napadá otázka. Je ČR totalitní režim?
Je větší míra korupce v ČR nebo na Kubě?
19. 08. 2010 | 14:35

DavidS napsal(a):

Ne, ČR je parlamentní republika a nepanuje v ní totalitní režim, tak jak ho definuje jakákoli politologická literatura.
Korupce v totalitních nebo i jen autoritářských režimech může v některých případech z objektivních příčin dosahovat menšího čísla v absolutním finančním vyjádření, nicméně počet korupčních transakcí je vyšší, jelikož zasahuje do více oblastí života, tedy se s ní přímo setká větší množství obyvatelstva.
Snad to úplně neplatí v extrémních případech vysoce ideologizovaných režimů ve fázi nejtvrdší represe s absolutní kontrolou života obyvatel (stalinské SSSR, KLDR), kdy je korupce přípustné jen na úplném vrcholu mocenské hierarchie.
19. 08. 2010 | 16:17

Michal Macek napsal(a):

davidS

jestli srovnavate sev.koreu a kubu taxte to vy kdo nevi o cem mluvi.pani garcia by v sev korei uz davno dostala kulku nebo provaz
19. 08. 2010 | 16:59

Karel Mueller napsal(a):

DavidS:

Víte, o Kubě jsme dost debatoval v řadě blogů. Samozřejmě máte pravdu o korupci v diktaturách, slavný výrok lorda Actona je unverzáně platný. Ale celý dnešní svět jde k totální diktatuře, Vy prostě nechcete vidět, že oligarchie se postupně zmocňuje absolutní moci a vlády jsou jen loutky, jedna loutka je prostě vyměněna za jinou. A tady jsme u podstaty věci: V klasické diktatuře má vládnoucí klika plnou odpovědnost a když to přežene, tak přijde o hlavu. V současných anonymních diktaturách jsou skuteční vládci neviditelní.

Ne, máte ale daleko lepší argument: Co je to být svobodný? Jsou jen dva druhy svobody, buďto spíte pod širým nebem, nebo máte tolik peněz, že další nepotřebujete. A k tomu samozřejmě potřebujete tvrdý právní stát, který Vám osobní svobodu zaručí. Takže v demokraciích máte určitou relativně svobodnou vrstvu, sice nic moc neovlivní, ale alespoň mají na kontě pár milionů a nemusí se před nikým hrbit. A pak samozřejmě skutečné vládce.

V reálsocialismu byl každý součástí systému, v pravém smysu tedy svobodný jedinec nemohl existovat. O tom nelze pochybovat. Ale podívejte se na to z pohledu obyčejného kubánského zaměstnance. Co se pro něho změní po pádu Castra? Vezměme si ta zemědělská družstva. Myslíte si, že latifundista je bude řídit líp? Proč? To si myslíte, že je to taková věda, aby to nějaký funkcionář nezorganizoval? Ne, jde o pracovitost a zaangažovanost, o nic jiného. To lze upravit v rámci režimu, koneckonců Castrův bratr s tím začal.

Po Castrově smrti dojde na Kubě k zásadním změnám, nikdo nebude mít jeho sílu a autoritu. Rozhodně ale Kubáncům nepřeji osud průměrného státu Karibiku s jeho slumy, korupcemi, všemocnými a závratně bohatými latifundisty. Ono totiž kdyby jste v JA řekl, že průměrný Kubánec je na tom hůř než průměrný obyvatel Karbiku (samozřejmě nepočítám nař. Venezuelu s její naftou), tak by se Vám smáli i příslušníci tamní elity. Kdo viděl slum v JA na vlastní oči, tak ví, o čem mluvím.
19. 08. 2010 | 17:35

DavidS napsal(a):

Michal Macek
Asi jste nepochopil nebo nečetl pozorně můj poslední příspěvek, ve kterém jsem rozlišil současnou fázi režimu na Kubě a v KLDR nebo stalinském SSSR.
V 60. letech by paní García na Kubě tu kulku ovšem dostala. Jediná věc, proč o tom pochybovat, by bylo její pohlaví.
19. 08. 2010 | 17:39

DavidS napsal(a):

Karel Mueller
Já to tak fatalisticky nevidím, dokud existuje pasivní a aktivní volební právo, svobodná média, je to v rukou občanů. Samozřejmě problémem jsou volební kampaně a finanční zázemí. Obama vyhrál s dobrovolníky a sbíráním dolaru po dolaru. Pokud je občanstvo pasivní, ať si pak nesťežuje.
V alespoň tak svobodných poměrech jako jsou v Evropě platí - každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.
O ekonomické výkonnosti - že se v Lat. Americe nikdo moc nepřetrhne, o tom žádná. Ale vždy když se nechá alespoň malý prostor soukromé iniciativě a její nositelé nejsou hned ožebračeni, tak se situace celkově zlepší. O tom, jestli je to lepší s latifundistou nebo s nějakým soudruhem místo něj, byl podán nejlepší důkaz v Zimbabwe.
Byl jsem ve Venezuele a na dlouhém výletě se díky průvodci dlouho bavil s taxikářem, který byl dost v obraze. Říkal, jak to tam za těch několik málo let Chavézových experimentů šlo k šípku - velký nárůst životních nákladů, černý trh s dolarem atd. Tam nebýt ropa, tak už jsou skoro hlady. Chávez vždycky před volbami nebo nějakým referendem rozdá nevzdělaným chudákům po pytli rýže a jde se k volbám, přitom při rozumném hospodaření by mohla být Venezuela někde jinde.
Indiánům se zavede proud a řekne se, že žárovky jsou od svícení a žárovky tedy pořád svítí ve dne v noci. No kocourkov. Kdyby se zastavil u rozumnější redistribuce ropných zisků, mohlo být vše OK.
Dovolím si tvrdit, že životní úroveň ve slumu v neindiánské zemi JA se zas tolik neliší od úrovně na kubánském venkově. Přežívání ze dne na den.
Kubánci mají bez Castra na víc než je průměr Karibiku. Ostatně záleží to na vedení země.
Nejvíce bych se obával té narkoválky. To je úplný konec civilizace.
19. 08. 2010 | 18:06

DavidS napsal(a):

Ještě dodatek - Na celou věc se dá dívat také z jiného úhlu - na Kubu jako na zemi, kde občané mají zajištěn alespoň minimální přísun potravy pro přežití a nějaké mizerné bydlení, nejzákladnější zdravotní péči a vzdělání. Tedy takový ekologicky udržitelný systém, kde se vše do posledního možného momentu opravuje. Pravda, takových zemí je na světě mnohem víc a někde nemají ani to. Jenže tam jim žádný el comandante nebulíkuje na nos nesmysly. Až to postaví takto a řekne "Kubánci, vyberte si" a ti co dobrovolně zůstanou, budou žít šťastně v této zemi a vše bude OK. Ale to by se Kubánci asi museli stát budhistickými mnichy.
19. 08. 2010 | 19:11

DavidS napsal(a):

Ještě dodatek - Na celou věc se dá dívat také z jiného úhlu - na Kubu jako na zemi, kde občané mají zajištěn alespoň minimální přísun potravy pro přežití a nějaké mizerné bydlení, nejzákladnější zdravotní péči a vzdělání. Tedy takový ekologicky udržitelný systém, kde se vše do posledního možného momentu opravuje. Pravda, takových zemí je na světě mnohem víc a někde nemají ani to. Jenže tam jim žádný el comandante nebulíkuje na nos nesmysly. Až to postaví takto a řekne "Kubánci, vyberte si" a ti co dobrovolně zůstanou, budou žít šťastně v této zemi a vše bude OK. Ale to by se Kubánci asi museli stát budhistickými mnichy.
19. 08. 2010 | 19:12

Karel Mueller napsal(a):

DavidS:

Možná by se naše pohledy nakonec i přiblížily.

Ale především nemůžete srovnávat Zimbabwe s Kubou právě tak, jako Kubu s bývalým ČSSR. Tady nebo v Maďarsku zemědělství (na rozdíl od SSSR) docela šlapalo. Vím, že je to hrubě nekorektní, ale podle IQ populace bychom dostali hodnoty 100-85-70, takže i výkonnost ekonomiky tomu odpovídá, Kubu prostě najdete někde mezi Zimbabwe a bývalým ČSSR.

Souhlasím s Vaší poznámkou o soukromé iniciativě, uvidíme, s čím nástupci Castra přijdou.
19. 08. 2010 | 22:24

DavidS napsal(a):

Karel Mueller
Asi se shodneme, že výkonnost ekonomiky nezávisí jen na IQ obyvatelstva, ale značně i na ek. systému. Východní i Západní Němci měli IQ nejspíše stejné.
Jinak Zimbabwe byla na africké poměry celkem ekonomicky stabilní země.
Čs. zemědělství jistě naplňovalo určité kvantitativní i kvalitativní požadavky. Ovšem za jakou cenu ? Podmínky chovu otřesné, příliš chemie, zničená krajina. To první a třetí se bohužel v globálu daří zlepšovat jen málo. To ovšem není česká specialita.
Ta zpřetrhaná vazba k půdě a ruiny gruntů, které jsou na vesnicích, je smutné svědectví soc. zemědělství. Tohle v Maďarsku tak hrozné není.
19. 08. 2010 | 23:11

Karel Mueller napsal(a):

DavidS
To určitě závisí. I když na mentalitě a IQ rozhodujícím způsobem.

NDR nedostalo od USA mocné finanční injekce, mělo skoro čtyřikrát méně obyvatelstva a nemělo partnery průmyslově rozvinuté státy (kromě nás). Nelze tedy srovnávat nesrovnatelné.

Ale jde hlavně o ekonomii a tady je třeba říct, že v souvislosti z koncentrací kapitálu a vzniku čím dál větších korporací se západ reálsocialismu čím dál víc podobá. Poměry u těchto korporací se liší od poměrů v mamutích socialistických podnicích čím dál méně. Podrobněji jsem to probíral u pana Drobka.

Pokud jde o zemědělství, tak to u nás silně kolabovalo pádem družstev. A také nastavením pravidel. Nemůžete předpokládat, že by malá soukromá rodinná políčka byla trale životaschopná. Zemědělství u nás bylo nesrovnatelně výkonnější než v Polsku, kde žádná kolektivizace neproběhla. Dělba práce je zkrátka i v zemědělství :-). Jde v podstatě o vlastnické vztahy. Družstva stejně musíte nahradit výrobními celky. Pouze to bude mít jednoho vlastníka a zaměstnance. Jestli to bude efektivnější si nejsem jist.
20. 08. 2010 | 00:08

DavidS napsal(a):

Karel Mueller
Neřekl bych, že vývoz ze soc. zemí na světové trhy byl nějak uměle znemožněn Západem. Omezení vyplývalo ze strany RVHP, tedy ta mizivá přítomnost na vysoce konkurenčních trzích byla z hlediska celého vých. bloku dobrovolná.
Otázka velikosti vnitřního trhu. Je to plus, ale není to rozhodující pro výkonnost.
S těmi injekcemi - málokdo to ví, ale SSSR do svého ekon. kolapsu v 80.letech finančně sanoval nejen Kubu, ale několikrát i své východoevropské satelity vč. NDR. Nadto levná ropa. Jedinou výjimkou bylo Československo. Na to je dobrá kniha Útěk od praporů.
Ono s tím čs. zemědělstvím, těžko hodnotit efektivitu při naprosté cenové deformaci. Těžko na tom bylo zemědělství výrazně jinak než celé hospodářství.
Ty políčka souvisí i s tou globalizací, souhlasím s dotacemi pro malá šetrná hospodářství, která neplní jen čistě produkční funkci. Je skandální, že u nás nejvíce zemědělských dotací shrábne Agrofert.
20. 08. 2010 | 00:31

Karel Mueller napsal(a):

DavidS:

Debata by nebrala konce :-). Z různých úhlů pohledu jsme to rozebírali v řadě debat a tak zase jindy :-).
Dobrou.
20. 08. 2010 | 00:46

DavidS napsal(a):

Karel Mueller
Debaty s plnohodnotným protějškem se snadno stávají drogou a hodiny běží...
Dobrou.
20. 08. 2010 | 00:50

Levičák napsal(a):

Něco k socialistickému zemědělství.Určitě se v počátcích kolektivizace nadělalo mnoho chyb.Do čela JZD se dostalo množství rádobyodborníků,kteří zde předsedali jen díky své stranické příslušnosti a věrnosti straně.To pak napáchalo řadu škod,tam kde byla půda dobrá pro pěstování brambor se naplánovalo pěstování kukuřice a podobně.
Ale to vše později mizelo,do JZD se dostávali odborníci vystudovaní v oboru.A skutečně ne všichni drobní zemědělci se do JZD dostávali násilím.Mnozí odevzdávali půdu i dobytek s vírou,že společné hospodaření bude výhodou.Družstva začínala s pár korunami na jednotku.Ale vývoj jako u všeho šel dopředu a zemědělství se vyvíjelo.Část mojí rodiny v zemědělství pracovala, brala pozitivně jak vznik drůbežáren,kravínů i scelování pozemků.Družstva nemusela vlastnit celou řadu mechanizace,například kombajny včetně osádek sklízely obilí postupně od Slovenska přes Moravu do Čech,podle toho,jak obilí dozrávalo.K zdevastování gruntů došlo částečně i proto,že nebylo třeba udržovat menší hospodářství s několika kravkami,když vznikaly velkokapacitní kravíny.V Polsku k zestátnění zemědělství nikdy nedošlo a je tam zemědělství na vyšší úrovni?Dodnes je vidět malého hospodáře,jak zapřahá kravku do pluhu,bran,či povozu s gumovými koly a dře se od úmoru do úmoru.Těch pár korun co vydělá jdou obratem zpět do hospodářství.Nezná dovolenou,žije z úst do úst.Samozřejmě s dobrým pocitem,že dělá na sebe a na svém.Je to ale život?Je pravdou,že je to v rámci svobody na jeho rozhodnutí.
Pamatuji slova mé příbuzné,když docházelo k restitucím polností z JZD,která řekla:"Já nic nazpět nechci,vždyť od mala jsem se jenom dřela na poli a co jsem z toho měla."
V dnešní době dříve obdělávaná pole leží ladem a zarůstají plevelem.Možná je to tak správné,že je potravin nadbytek a není třeba vše obdělávat.Takový odborník na zemědělství nejsem.V televizi nám ukazují některé drobné chovatele,jak se okolo jejich stájí povalují uhynulá telata,mají vyzáblé krávy a koně.To si myslím,že dříve nebylo možné.
Chybou socialismu dle mě bylo,že zakládání družstev nebylo na dobrovolnosti,ale nucené.Mohli tak vedle asebe existovat jak soukromí zemědělci,tak JZD.Ale zrovna tak si myslím,že obdělávání půdy ve velkém,nebo i pěstování dobytka je ekonomičtější a výhodnější,ať již se tomu říká JZD,farma nebo ranč.
20. 08. 2010 | 07:26

Atakdale napsal(a):

Vazena nezavisla novinarko:

Plevel na poli,vazena, tak to opravdu neni Fideluv problem, ale lidi, co se nestaraj, o co maji.

Fidel Castro vam dal svobodu, tedy osvobodil vas od nadvlady americke a zakony mate nikoliv proti lidem, ale pro ne, v jejich prospech. Co byste vic chteli? Aby za vas ten plevel na polich vytrhaval?

Fidela si vazim jako malo koho uz jenom proto, ze ten clovek nikdy nelhal svym lidem. Kolik politiku na svete znate, kteri nelzou?Kolik znate takovych, kteri se nedaji koupit?

Fidel Castro je osobnost na svete a vazi si ho i lide v Americe,jako priklad uvedu znameho herce Redforda. Potkate tady i lidi, co maji na sobe tricko s fotkou Che.

Propaganda je mocna, ale nastesti jenom na hloupe mozky. Lidi, co mysli,pravdu citi.
15. 01. 2011 | 08:13

antique auto insurance rates napsal(a):

It is perfect time to make a few plans for the long run and it is time to be happy. I've learn this post and if I could I want to suggest you few interesting issues or suggestions. Perhaps you could write next articles relating to this article. I wish to read even more things about it! <a href="http://topautoinsurancerates.net/">compare auto insurance rates</a>
15. 10. 2011 | 17:06

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy