Veřejná žaloba

13. 01. 2011 | 16:45
Přečteno 4337 krát
Tahle zpráva se ke mně dostala od jednoho známého, který je členem Rady zpravodajů o stavu lidských práv. Chci ji zveřejnit, protože dobře ilustruje postupy státní bezpečnosti, které se v poslední době proti kubánské opozici používají nejčastěji. Hlavním důvodem je zastrašení členů opozice a odrazení od jejich veřejných aktivit.

Prvního prosince 2010 okolo osmé ráno mě při cestě k nezávislému novináři Juanovi Díazovi téměř před jeho domem zastavil příslušník státní bezpečnosti (G-2), který se představil jako Camilo, spolu se dvěma dalšími příslušníky tohoto represivního policejního sboru s tím, že ví, kam jdu, a že středeční setkávání disidentů u juana Díaze nebudou tolerovat. Dodal, že dobře ví, že bydlím ve čtvrti San Miguel del Padrón.

Po chvíli přijel černý vůz s tmavými skly, naložili mě spolu se dvěma příslušníky G-2, řekli mi, ať dám ruce za záda, a plnou rychlostí mě vezli kousek po nábřeží a vyložili mě za pódiem antiimperialistické tribuny, kde už na mě čekal hlídkový vůz. Pouta mi utáhli natolik, že se mi nedokrvovaly ruce, a bez dalších vysvětlení mě odvezli na stanici pořádkové policie (PNR) ve čtvrti el Cerro.

Když se policistů na vrátnici zeptali, proč mě zadrželi, nevěděli, co odpovědět.
Uvedli mě do cely, kde bylo víc jak tucet lidí zadržených za běžnou trestnou činnost. Když jsem jim začínal povídat o ochraně lidských práv, policejní důstojník prohlásil, že na Kubě žádní političtí vězni nejsou. Když jsem prohlásil, že na protest proti svému svévolnému zadržení odmítám přijímat potravu a vodu, poslali mě do samostatné cely bez oken, kde jsem zůstal sám oddělený od ostatních zadržených.
Propustili mě kolem osmé večer s výstrahou od státní bezpečnosti, abych už ve středu k Juanu Díazovi nejezdil.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

almost glossed™ napsal(a):

Černý vůz s tmavými skly... Hrůza. Úplně to mnou otřáslo.

Od dětství slýchám o strašné osádce černého vozu s tmavými skly, ale toto překonalo i mé někdejší dětské fantazie.

Onehdy jsem sám takové auto zahlédl. Byla to černá Octavia a ta tmavá skla byla neuvěřitelně fušersky zatmavena. Samá bublinka a místy nedotažená ke krajům skla. Úplně to mým vkusem otřáslo.
13. 01. 2011 | 16:56

almost glossed™ napsal(a):

Oprava: Tmavá fólie samá bublinka...
13. 01. 2011 | 16:58

gaia napsal(a):

Dnes jsem viděla v novinách vtip, který pěkně ilustruje, kam jsme to dotáhli po sametu v ČR. Ale máme svobodu.

Sedí 2 bezdomovci pod mostem a jeden říká." Já jsem v 89 zvonil klíčema. Byly od bytu, auta, chaty a garáže."
13. 01. 2011 | 17:02

JenTak napsal(a):

Letnímu vánku o bouři, studniční žábě o moři a polovzdělanci o tom, co nikdy ve škole neslyšel, nevyprávěj.
Tento dovětek používá pod svými blogy pan Zelený. Velmi se hodí na předchozí autory příspěvků.
13. 01. 2011 | 17:21

hovorka11 napsal(a):

Dania Virgen García:
To co píšete není zas tak hrozné. U nás exekutoři běžně zabavují majetek na základě podvržených dluhů, nebo nedoručeného upozornění, že dlužíte směšnou částku, která se nechá narůst do lichvářských obludných rozměrů a pak vám přijde lístek z exekuční kanceláře.
Přitom nevíte, že někomu dlužíte !!!
Není problém tímto způsobem skončit pod mostem.
V Praze umrzlo loni minimálně 10 bezdomovců.
O lidských právech těžko mluvit při exekucích a půjčkách psaných v důležitých dodatcích tak malým písmem, aby se je dlužník přehlédl a s maximální snahou, aby dlužník nepochopil, že se vzdává řady práv, s exekučním dopadem.
Proto nemůžete očekávat od většiny lidí, že pochopí dle těchto nevýrazných indicií tvrdost režimu u Vás.
Tady máme s tvrdostí režimu horší zkušenosti, než píšete v tomto článku.
Nevíme dne ani hodiny, kdy takhle může přijít exekutor, nikdo to neví a proto se bojí...
Zažil jsem i tvrzení od státního zástupce, že je možné, že jsem umožnil vkladem obchodníkovi s cennými papíry páchat trestnou činnost (peníze byli zřejmě rozkradeny), takže jako spolupachatel nemůžu požadovat náhradu ze zákona !!!
13. 01. 2011 | 17:35

kacíř napsal(a):

Buďte ráda, že tam máte hen ten socialismus. Až se vám rozpadne a budete muset dělat "investigativštinu", tak vám půjde fakt o krk a budete vzpomínat, jak vás STBáci dřív jen formálně na chvíli zavírali. Až se dostanou opravdu k moci a k penězům jako u nás, už to taková sranda nebude.
13. 01. 2011 | 17:50

Barich napsal(a):

My za totáče jsme také bojovali za svobodu. Teď bojujeme za prostou existenci. Zkrátka - situace se normalizovala. - Jde o to , aby se to na Kubě také povedlo.
Viz gaia a hovorka11
13. 01. 2011 | 17:54

Da.Rock napsal(a):

To si z nás děláte srandu??? Čekal jsem, co strašného se tomu chudákovi stalo, že jej mučili elektrickým proudem, že na něj pouštěli psi, prováděli waterboarding, nahého ho zesměšňovali a fotili, pomazávali ho lidskými výkaly atd. a oni ho drželi pár hodin v cele? A přitom na Kubě se takové věci dějou, ale kousek za hranicemi, na americké straně.
Tomu "chudákovi" se stalo asi takové příkoří, jako se stává lidem u nás, když kradou v supermarketu, nebo když demonstrují proti globalizaci.
Počkejte, až Castrové natáhnou brka a budete mít na Kubě kapitalismus! Až se budou vracet majetky prominentům Batistovy éry! Až se bude krást ve velkém, až celá Kuba bude zase patřit americkým nadnárodním koncernům! Až bude Kuba opět rájem všech amerických mafiánů. Až budou vaši "demokratičtí" politici oddaně sloužit nikoliv lidu a revoluci, ale dolaru a těm, co jich mají nejvíc. Až si vaši šibalové a kmotrové budou pěkně rozdělovat vaše veřejné peníze a prostým Kubáncům zvyšovat daně a snižovat sociální dávky. Až se bude o vaše peníze hrát ruleta na burze. A až vám pánové z MMF budou diktovat, o kolik snížit důchody seniorům, kolik zaměstnanců propustit, o kolik snížit podpory v nezaměstnanosti.
Pak budete mít vysněnou svobodu. Ale ta nebude pro každého stejná.
Protože ona nikdy není pro každého stejná.
13. 01. 2011 | 18:06

dalimír napsal(a):

Paní novinářko děkujte bohu že máte ještě Fidela ! S ním zemře i krásná idea kterou lidé na světě nebyli schopni naplnit ! všude vítězí jen hamounství ! Dalimír milující mír.
13. 01. 2011 | 18:52

Pravda napsal(a):

Pro Da.Rock
Napsal/a jste to perfektne.
Pani novinarka si srandu nedela, jen zpiva pisen svych chlebodarcu, sobec. Nejde ji o nic, jen slouzit za vysluzky. Takova havlova prisluhovacka, placena i z Ameriky. Fuj baba, ktere nevadi prispivat k prodeji a zotroceni svych vlastnich lidi.
13. 01. 2011 | 19:09

Belgičan napsal(a):

Barich
kdo je pro Vás ono My?
Nejhorší prohřešek reálného socialismu byla jeho neschopnost vychovat lidi pro život mimo reálný socialismus. Takže reálně socialistickému pohrobkovi dnes nezbývá než závidět, nenávidět a pomlouvat. Zdejší komentáře jsou toho důkazem.
Naštěstí ne všeci v této republice jsou ztroskotanci. Prosil bych, pani(pane) příště ono My blíže specifikovat.
13. 01. 2011 | 19:34

Občan napsal(a):

Joo, milá paninko, to budete mít těžký, s tím Vaším "osvobozováním" Kuby. Protože těm, co ještě naplno zažili "blahobyt" za páně Batistova režimu, je teprve něco kolem 60ky a moc dobře si pamatují tu "svobodu" a "demokracii".
A navíc mají na dohled americký koncentráček na Guantánamu.
A kousek vedle Haiti a Portorico, jež "vzkvétají" pod kuratelou USA. A USA "osvobozenou" Panamu a Grenadu. A mohl bych pokračovat dál...
TOHLE jim chcete nabídnout místo socialismu? Pokud ne, tak CO? Formální svobody a demokracie se ještě nikdy nikdo nenajedl - a věřte, že my po dvaceti letech těch formálních výdobytků už sakra dobře VÍME, co to obnáší.
Mimochodem, když jste tak strašně utlačovaná, JAK TO, že píšete z Kuby?
13. 01. 2011 | 19:50

ujo napsal(a):

Můžete ( pro srovnání) napsat jak to dělala policie za Batisty?
13. 01. 2011 | 19:59

P. napsal(a):

DANIA VIRGEN GARCÍA:

Přidávám se k "Veřejné žalobě". Zde je velmi podobný problém - ti politici, kteří by měli být souzeni a zavřeni, jsou na svobodě a navíc ještě řídí tuto společnost.

Dnes ani občan tzv. "demokratického světa" neví, čemu může věřit. Vždyť trochu paradoxně nejznámějším vězněm na Kubě je údajný organizátor 11. září, držený dlouhé roky bez soudu na Guantánamu. Přiznal se po 183 seancích waterboardingu snad ke všemu, včetně přípravy atentátu na papeže.

Vládne zde ignorance, vedeme vykonstruovanou válku v Afghanistánu.
Podpořte kampaň rodin obětí 11. září za nové šetření - www.buildingwhat.org

911 Press For Truth (české titulky)
http://video.google.com/videoplay?docid=-2668063297344179304#
13. 01. 2011 | 20:15

almost glossed™ napsal(a):

JenTak: Mně osobně připadá horší toto:
http://blisty.cz/art/56077.html
http://blisty.cz/art/56098.html

nebo toto: http://www.blisty.cz/art/55690.html
nebo toto: http://www.blisty.cz/art/26805.html
nebo toto: http://www.blisty.cz/art/55645.html?keepThis=true&TB_iframe=true&height=600&width=650
13. 01. 2011 | 20:22

hoven napsal(a):

komunisti se vždy chovali jako zločinci. ve snaze udržet si absolutní moc se vždy dopouštěli zločinů, doufám, že ten režim na kubě brzo padne.
13. 01. 2011 | 20:25

Béda napsal(a):

Otázka: Jak je vůbec možné, že na dohled Sochy svobody 50 let v ekonomické izolaci vládne taková politická despocie? Obzvláště po rozpadu sovětského bloku (- již je to cca 20 let).

PS: Navrhoval bych přeplout do svobodné zóny = dopravit se do zátoky Guantanámo.
13. 01. 2011 | 20:27

JenTak napsal(a):

almost glossed
Je mi jedno co vám připadá horší, protože chování jedné strany neomlouvá tu druhou.
13. 01. 2011 | 20:30

Patricie napsal(a):

Danio, lidská práva jsou porušována všude na světě. Jestli myslíte, že v Čechách je tomu jinak, mýlíte se. Jsme 21 let od změny politického systému v naší zemi, ale komunismus - kterého jsme se údajně zbavili - je patrný na každém kroku. Vy píšete o Vaší tajné policii a jejich "aktivitách". Umíte si představit, že až se Váš kubánský systém zhroutí, že ti samí členové tajné kubánské policie přejdou do řad "novodobých demokratických" politiků, do řad "novodobé demokratické" tajné služby Kuby, do "vedení podniků", které na Kubě ještě fungují, ale přestanou fungovat, protože je tito lidé zlikvidují. Jestli čekáte, že po revoluci (říkejme raději "výměny mocných") bude vše "demokratické", budete zklamána. Nechci Vám brát ideály, ale možná budete ještě chudší než jste teď. Anebo budete symbolem "revoluce", ztratíte skoro všechny příznivce, protože se od Vás budou čekat jen populární kroky, ale Vy - coby součást novodobé politické garnitury - budete muset vše razantně zzdražit, utáhnout lidem opasky, zrušit - v rámci ekonomiky nových dní - poslední fungující podniky a propustit plno lidí z práce. Vyberte si včas, zda je pro Vás důležitější ideologie či ekonomika. Po rrevoluci se bude stále přetřásat "svoboda slova", ale ta se budde dostávat ostupně jen těm, kteří si to budou moci zaplatit. A připravte se na mašinérii soudních procesů a korupci na nejvyšší úrovni. U nás v ČR může vyhrát soudní proces pravděpodobněji ten, kdo má více peněz a kdo se zná s více KOMUNISTICKÝMI soudci. Již končím, protože i na těchto blozích vládne cenzura a cenzora někdy nemusí zajímat, uzda píši pravdu či ne. Držím Vám ale rozhodně palce, ale vítězstvím nad režimem Vám teprve to pravé peklo začne.
13. 01. 2011 | 20:50

almost glossed™ napsal(a):

JenTak: Já nic neporovnávám. To je vaše dezinterpretace. Jen konstatuji, že cesta z jednoho špatného systému nemusí vést automaticky k lepšímu systému. A připadá mi legrační, kolik "demo-propagandy" se tady v poslední době vylíhlo. To je právě ta, která propaguje organizátory 11. září, zřizovatele Guantanáma a brutální policie najíždějící do demonstrantů na koních, střílející po nevinných a vláčející vozíčkáře po zemi jako "demkratičtější". Proti těmto "demokratickým" vraždám je popsaný příběh legrační.

Špatná volba příkladu. Takto se propaganda prostě dělat nedá. Ani ta pozitivní.
13. 01. 2011 | 21:00

Béda napsal(a):

Patricie,

já bych tu budoucnost Kubánců poté co se zhroutí Castrův režim posal zhruba takto. V krátké době uvidíte, v obchodech, na úřadech... to, o čem jste ani nesnili. V trochu delší době bude vaše země zadlužená tak, že bude před krachem. Podobně na tom bude velká část obyvatelstva, obzvláště pokud se nechá obloudit všudypřítomným telemarketingem a utratí za bezcenné tretky v době, kdy jsou předražené životní úspory anebo se zadluží.

Sledování se stane všudypřítomným jevem. Listovní pošta se stane předraženým přežitkem. Mobilní a mailová korespondence bude průběžně vyhodnocována - kam se na to hrabou doletanti ze současné tajné služby. Rovněž tak pohyb osob sklrze mobily, stav fimnací v na účtech, při nákupech kartou, stav předplácených státních služeb, zdravotní dokumentace..., pohyb po silnicích a městech kamerovými systémy. Navíc se stanete ekonomickými vazaly těch, kteří v krátké době odstartují raketový růst majetků. Oficiálně budete mít volnost pohybu (pokud na to budete mít) a politickou demokracii, která se v krátké době promění v klientelisticko- korupšní tržní systém. Zdravotnictví, školství, důchodový systém, se stane pro velkou část populace zbožným přáním poté co bude transformován podle tržních principů a kvalitních služeb se vám dostane pouze za příplatek.
13. 01. 2011 | 21:25

JenTak napsal(a):

almost glossed
Autorka pouze popsala "jeden den Juana Díazoviče". Vy jako "protiváhu" uveřejňujete nějaké linky s brutalitou jiné moci, tj. očividně chcete porovnávat nesrovnatelné a obhajovat neobhajitelné.
13. 01. 2011 | 21:27

almost glossed™ napsal(a):

JenTak: Zjevně víte lépe než já sám, co chci sdělit. Blahopřeji.
13. 01. 2011 | 21:35

Patricie napsal(a):

Béďo, výborně! Já bych to lépe nenapsala. Cílem mého příspěvku nebylo zrazovat kubánskou novinářku od boje proti komunismu. Cílem bylo ji připravit na to, co bude následovat po zhroucení kubánského režimu. Proč u nás - kde většina lidí s totalitou nesouhlasila - byli zavíráni pouze Havlovci? Plno lidí nahlas v hospodě uráželo Husáka, komunisty, republiku ...ale nebylo to v Praze. Myslím si-a to si pamatujte-že chování Havla by bylo dnešní policií posuzováno podobně-jen by mu nepřišili"politického vězně".Chovat se neurvale a působit výtržnosti je postižitelné všude na světě. Paní novinářko, můžete nám popsat, jak úspěšné jsou Havlovy hry ve světě? U nás na ně chodí pár snobů a pochlebníků a celému národu se tvrdí, že Havlovo dílo je úžasné. Naprostá většina Čechů a Sllováků Havlem může pohrdat a může ho posuzovat pouze jako špatně léčeného alkoholika.
13. 01. 2011 | 21:38

JenTak napsal(a):

almost glossed
Když začnete uvádět v argumentaci přehršli nesouvisejících linků, tak prostě vím co chcete sdělit. Pokud vy sám nevíte co píšete, tak bude chyba na vaší straně.
13. 01. 2011 | 21:50

JenTak napsal(a):

Patricie, nikdy nemluvte za "většinu", lžete totiž.
Příště se raději místo jménem podepište "my, československé ženy".
13. 01. 2011 | 21:53

Patricie napsal(a):

JenTaku, naprostá většina lidí si myslí to, co píšu. Jinak bychom byli všichni národem zbohatlíků (horních deset milionů), kmotrů, korupčníků a Kalousků. Tebe prostě jenom štve, že se vývoj "pravdoláskařů" jaksi chaoticky vrhl jinam. Nejsem žádná soudružka-ale Ty to určitě víš dobře. A taky jsem Ti sáhla na poněkud pseudouměleckou modlu V.H. Může to být takový agent Minařík doprava. Taxitotakneber
13. 01. 2011 | 22:01

Béda napsal(a):

Patricie,

na toto téma se dá psát takřka donekonečna. Třeba, bezdomovci, žebráci a sociálně vykořeněni se stanou trvalou ozdobou v novém životě, morálka se stane bezobsažným pojmem a promění se v peníze. V mezinárodní politice se měření dvojím metrem, otevřená lež a právo silnějšího stanou morálními principy.
Nemusíme chodit daleko. stačí navštívit "vaši kubánskou" vojenskou základnu Guantanámo.
13. 01. 2011 | 22:01

Chvilka nenávisti napsal(a):

Výživná diskuze zhusta gerontologických fosilií, jenž potvrzuje Zemanovo pravidlo o 70%. Aneb jak bývalá nomenklatura kveruluje po vyklizení pozic a v pravidelném rytmu si ohřívá vystydlou polívčičku bývalých časů.Pozdě bycha honit.
13. 01. 2011 | 22:01

Honza999 napsal(a):

No, Dania si je jistá, že ONA pod mostem neskončí. Na ostatních obyčejných Kubáncích jí vůbec nezáleží - jen jsou překážkou na její cestě za korytem..
13. 01. 2011 | 22:07

Bavor napsal(a):

To:Chvilka nenávisti
Jste si jist, že se jedná o vystydlou polívčičku bývalých časů? Současná vláda dělá vše, aby tuto polévku zase přikvedla do varu.
13. 01. 2011 | 22:23

hoven napsal(a):

dojemné, jak zdejší rudí diskuteři s laskou vzpomínají na totalitní dobu. slušnemu člověku se zvedá žaludek.
13. 01. 2011 | 22:27

JenTak napsal(a):

Patricia.
Tvrzení, že píšeš za většinu je nejen troufalé, ale také nejspíše drzé. Moc mi to připomíná komunistické manýry s tím, že oni věděli nejlépe co si myslíme. Také mluvili za všechny občany a pak bylo na Letné přes půl milionů nespokojených lidí.
Tvůj názor na Havla je mi naprosto lhostejný. Klidně si nesnášej Havla, disidenty, a koho chceš.
Nikdy se ale neoznačuj za většinu. Nejsi jí totiž.
13. 01. 2011 | 22:32

Dalimír napsal(a):

Ano Hovene vzponínají a budou ještě více ! Kdybychom v socialismu nepřipustili vytváření komunistických papalášských elit tvořící se vesměs s převlečenců vstoupících do partaje z důvodu vlastního prospěchu tak mohlo fungovat vše lepší ! Měli jsme dobré a soběstačné zemědělství ,služby skoro zdarma ,solidně fungující zdravotnictví ! A tohle nám západ a amíci všechno záviděli a záměrně špionama likvidovali ! Je to bohužel tak a mladá generace o tom vůbec nic neví ! Ale oni ještě poznají co to je kapitalismus ! A bude to tvrdé procitnutí s toho sametového opojení pane Hovene ! Dali.
13. 01. 2011 | 23:07

Zacheus napsal(a):

Jak to řekl senátor Robert F. Kennedy, když srovnával socialismus a kapitalismus:

První systém nabízí útlak, druhý chudobu".

Co je lepší?!
13. 01. 2011 | 23:34

hoven napsal(a):

dalimír,
co se týká socialismu , tak tam žadný kdyby neexistuje, ten system byl nekonkurenceschopný od základů. neměl budoucnost. jediné, co se dalo se socialismem dělat, bylo nahradit ho kapitalismem. pochopili to dokonce i komunisti v číně. v kapitalismu se musí pracovat, bohužel lidi zatím nevymysleli jiný zpusob, jak si obstarávat obživu. socialisti si mysleli, že tu realitu nějak přelstí pujčováním si, ale taky nakonec spadla klec. neni z toho uniku, bez práce nejsou koláče. zdroje nejsou. je to jednodužší, než si spousta lidí myslí. zadarmo je akorát kopanec do řitě, všechno ostatní má své realné náklady.
14. 01. 2011 | 00:10

Honza999 napsal(a):

hoven

A kdepak jsme si za socialismu půjčovali?

Podporovali jsme válkou zničený Sovětský svaz, vyplatili jsme Západu veškeré podniky znárodněné v roce 1945, vysypávali jsme se do kdejaké osvobozené kolonie - a přitom tu nikdo nechcípal hlady, nikdo nemusel bydlet pod mostem a hlavně navzdory ekonomické blokádě a embargům na vše možné jsme v roce 1989 žádné nadnárodní bance nedlužili ani dolar, naopak jsme měli spousty pohledávek po celém světě.
14. 01. 2011 | 00:46

Bohumíra napsal(a):

Hovene, dnes máme "nekonkurenceschopné" zakázky, výběrová řízení, kmotry. Nejsem příznivkyně socialismu, myšlenky komunismu či zapálená soudružka. Myslím však, že pojmy jako komunismus, demokracie, krize a jiné ... jsou jen bonmoty vládnoucí třídy, která dělá z obyčejných pracujících blbce. Dnes musíme držet hubu stejně jako dřív, platit nesmysly stejně jako dřív a nikoho nezajímáme stejně jako dřív. Sovětský svaz se jmenuje Rusko (cítíš nějako změnu?) a my jsme z Varšavské smlouvy v NATO (cítíš nějakou změnu?). Z RVHP jsme v EU, kde jsou stejně "trhlí" soudruzi jako v tom RVHP. V kapitalismu se právě NEMUSÍ pracovat-to je chyba, co říkáš. Kapitalismus je nepořádek, kde každý právě kouká, jak nepracovat, a každý kouká, jak si obstarat co největší obživu s co nejmenší námahou. Politici jsou toho příkladem. A protože je stále méně pracujících, je méně vybraných daní a postupně se nám vytratí důchody. Ale to víš, že je jiný způsob společenské formace, to jen Havlisté stále tvrrrrrdí, že USA, demokrrrrracie a jiné nesmysly. Vyjít např. Pražské jaro v r.1968, byli bychom dnes někde zcela jinde.
14. 01. 2011 | 08:33

Bohumíra napsal(a):

Klídek, JenTaku, klídek. Budeme si psát co chceme a označovat se za většinu ... My tomu neříkáme drzost!! Postav se na uši...
14. 01. 2011 | 08:37

Atakdale napsal(a):

Pani Danii:

Vas clanek ve mne vyvolal jen usmev. Stejnou situaci tady v USA zazijete velice snadno a nemusite se ani zabyvat politikou.

Nekdo vam dluzi penize, vy ho opakovane zadate o zaplaceni a prijdete si k nemu pro dluh. On, aby se vas zbavil, tak zavola polici a rekne, ze jste se mu snazil ublizit. Policajti s vami prasknou na zem, daji zeleza a odvezou vas do vezeni. Tam s vami zachazeji uplne stejne jako s ostatnimi privezenymi zlocinci,kteri treba skutecne neco provedli. Tam si pockate az do soudniho liceni, pokud za vas nekdo nezaplati kauci, ze do soudniho rizeni muzete byt na svobode. A toto je prosim, bezna praxe, mam odzkouseno na vlastni kuzi. Kdybyste znala vsechny podrobnosti, tak se vam udela nevolno, damo.
Jako novinarka budete vedet, co je to presumpce neviny. A ta ve vasi zemi existuje, zatimco tady v Americe nikoliv. Presne naopak.
Jste povazovan za vineho dokud neprokazete svou nevinu.
A takovou svobodu chcete pro svuj narod?

Vasi zemi znam z opakovanych navstev pratel (od roku 1981) a nastesti mam dost informaci od lidi u Vas , kteri si pamatuji casy za Batisty, kdy pracovali za jeden dolar na den a na lekarskou peci museli zapomenout. Dneska mate lekarskou peci bez placeni a kvalitnejsi nez v USA. A jste vzdelanejsi narod, nez ten americky. Mate nadhernou zemi, nikdo tam u vas nehladovi a nemate bezdomovce. Domy trochu opryskane ( ve vlku se to dost spatne udrzuje), auto ma malo lidi, a to je jedine, na co si mi stezovali ve vetsine. Jste dobrosrdecny narod, ktery se dokaze rozdelit i o to posledni, a chovate se k sobe navzajem daleko lepe nez lidi tady. Strach, stres a honbu za mamonem neznate. Ja si tam k Vam jezdim nacerpat trochu lidskeho tepla, vazena pani, jestli mi rozumite. A mate v cele zeme cloveka, ktery vam nelze (ctu jeho clanky a obdivuji ho, jak to na dalku presne vi, jak to tady ve skutecnosti s tou svobodou je.)
Vase zeme dostava rocne 30 tisic zadosti o pristehovani, to snad vite. Ale bohuzel emigranty neprijima. Nechcete zkusit vymenu? Ze bychom spolecne napsali zadost na presidentskou kancelar u Vas? Ja na Kubu a vy do Ameriky.
Vy jste pro kapitalismus, ja pro socialismus ( mam narozdil od vas vyzkousene obe varianty). Honba za penezi neni zivot, ale otroctvi.
Nevim, jestli si to vubec prectete ( respektive vam tento muj prispevek nekdo prelozi, mohu vam to napsat i anglicky,mate zajem?)
14. 01. 2011 | 08:42

Medikolog napsal(a):

Zvědavost mi nedá spát, zda paní Dania Virgen García vládne tak perfektní češtinou (na cizinku) a pokud ano - jak k tomu "přišla", nebo zda publikuje ve španělštině a má "k ruce" výborné překladatele..
14. 01. 2011 | 08:51

Atakdale napsal(a):

Medikologovi:

Muj nazor je, ze ma prekladatele :-)
14. 01. 2011 | 09:18

Béda napsal(a):

Atakdale,

můj názor je, že má sponzora a překladatele, který pozorně čte a vyhodnocuje její blog (a nejenom její).
14. 01. 2011 | 10:16

hovorka11 napsal(a):

Navrhuji ostatním, aby používal aspoň neumělé překlady do Španělštiny. Jsem přesvědčen že česky neumí, jinak by nepsala takové drobnosti, které nás ostřílené zdejším nynějším režimem moc nezaujmou!
14. 01. 2011 | 10:50

JenTak napsal(a):

Bohumíra.
Cituji "Budeme si psát co chceme a označovat se za většinu ..." Pište si co chcete, to vám přece nezakazuji, ale svým lpěním na většině děláte ze sebe takové ty "pomalejší v myšlení".
Ten poslední příspěvek jste psali kdo? Všechny Bohumíry, nebo jen většina Bohumír? Při podpisu byste se měli jasně identifikovat, abych měl jasno, že jste množné číslo.
14. 01. 2011 | 10:56

Honza999 napsal(a):

Atakdale

Ano, i já si myslím, že za "totality", alespoň v dobách, které pamatuji (jsem ročník 50) panovaly daleko lepší vztahy mezi lidmi. Samozřejmě do toho nepočítám ty domovní důvěrníky a podobnou verběž, dnes zhusta členskou základnu politických stran. Myslím tím vztahy "plebsu" mezi sebou.

Lidé měli společného.. Nedá se napsat přímo nepřítele, měli společného "velkýho bráchu" či "přísnýho fotra", na kterého byli nasraný, že jim moc kecá do života... Aniž si uvědomovali, že jim vlastně říká "s tím Vaškem od sousedů se do party nedávej, je to lump". Jako správný puberťáci se s Vaškem od sousedů dali do party a škody budou teď platit po několik generací.

Já nevím, kde berou vzpomínky pomlouvači, ale příklad - údajná neochota v obchodech. Podle mého někde byla, to se nedá popřít, lidé jsou různí. Ale na každého neochotného hajzla v obchodě s nedostatkovým zbožím (které hajzly přitahovaly jako magnet) jsem nalezl sto ochotných a zdvořilých prodavačů v mlékárně, v Pramenu, v lékárnách a podobně. Zkuste dned v obchodě nic nekoupit, jen požádat o rozměnění tisícikoruny. Když jsem za "bolševika" požádal v krámě o rozměnění stovky, většinou jsem uspěl. Neuspěl jsem jen v těch případech, kdy prodavači ty drobné neměli, za což se mi omlouvali a málem by i z pokladny vytáhli šuple, aby mi dokázali, že mi nelžou. Dnes - škoda mluvit. Klasická odpověď - nejsme směnárna (banka). Asi to bude tím, že jsem se za "bolševika" pohyboval "tam dole", zatímco oni se motali kolem těch "na cestě vzhůru".

Dnešním vládcům se povedlo to, co se bolševikům nikdy nepovedlo (otázkou je, zda o to ti původní bolševici usilovali) - rozeštvat mezi sebou lidi na všech úrovních i lidi na stejných úrovních mezi sebou navzájem.

Socialismus podle mého názoru padl proto, že se nahoru nepozorovaně dostali nenažranci s ostrými lokty (co nebyli komunisti, jen se "dali ke komunistům), socialismus začal být jejich nenažranosti příliš těsný a tak nás všechny sakumprdum prodali nadnárodnímu kapitálu. Zcela stejně, jako afričtí despotové za pár milionů dolarů pro sebe prodávají své země a jejich nerostné bohatství korporacím.
14. 01. 2011 | 11:10

almost glossed™ napsal(a):

JenTak: Věnujete se jen trollingu nebo jste schopen dopustit se sám i nějaké myšlenky?
14. 01. 2011 | 11:31

Bohumíra napsal(a):

Vy mi ani nic zakazovat nemůžete. To možná dřív - pokud jste byl soudruh. Ponechte můj zdravý vývoj na mně ... Plurál nebo singulár ... JenTak nebo IJinak ...
14. 01. 2011 | 11:37

sunnyoliver napsal(a):

To Honza999: Krásně napsáno, není, co dodat.
14. 01. 2011 | 11:45

JenTak napsal(a):

almost glossed.
Že se se mnou zahazujete, když vás tak štvu.

Většině Bohumír.
Naučte se chápat psaný text. Možná mi pak přestanete vnucovat své vlastní myšlenky, soudružko.
14. 01. 2011 | 12:03

Občan napsal(a):

To JenTak:

No, tak já se klidně a veřejně přiřazuji názorově k Bohumíře. A berte jako jistotu, že nás je takových hodně. Možná i ta většina. Rozhodně jsme raději, když za mne mluví Bohumíra než Vy.
14. 01. 2011 | 12:21

gaia napsal(a):

JenTak

své myšlenky zde vnucujete vy a ještě zde urážíte blogery příměry. A jste tu osamoce.

Ale stejně jako u nás nakonec disidenti ukázali co jsou zač, ukáže se to i na Kubě.
Nevím, proč bychom je u nás měli litovat?
14. 01. 2011 | 13:06

Loco napsal(a):

!Pobresita mía, no habla, no escribe, por favor! Eres como un perro quien grita a la luna.
14. 01. 2011 | 13:56

JenTak napsal(a):

Občan, gaia.
Je vás většina, dokonce jste rádi, když za vás mluví někdo jiný. Tam holt bude ten zakopaný pes. Já mluvím rád za sebe zrovna tak, jako disidenti.
Chápete to v psaném textu správně? Tak ještě jednou; já mluvím sám za sebe, a nemám rád, když někdo mluví za pomyslnou většinu.
Buďte hrdí na své stádo, vy jedna "většino"...

PS: gaia.
Vy se mě ptáte proč máte litovat disidenty? Já to někde po někom chtěl?! Zase jsou mi vnucovány věci, které jsem nenapsal!
14. 01. 2011 | 15:35

gaia napsal(a):

JenTak

napsal jste o nás, že jsme jak pšouk, žába a polovzdělanci, když jsme nezačli hned s tím, že oni jsou chudáci a že mají udělat převrat jako my.
Když jsme neměli tytéž názory jako vy!
14. 01. 2011 | 15:55

Honza999 napsal(a):

Jen Tak

Právě proto, že mluvíte jen za sebe, ve svém zájmu. Pochopitelně, že v tom mluvení za sebe, ve svém zájmu, lžete jako když tiskne. Zblbnete slušné lidi okolo (protože darebáka jen tak neoblbnete, ten již z podstaty svého darebáctví očekává podle svého vlastního mustru podraz, kdežto slušný člověk naběhne v rámci presumpce neviny) a pak hlásáte, že ten váš systém je v pořádku, protože (zblbnutí) slušní lidé s ním souhlasí.

Nechápu, jak zde můžete prosazovat "hovoř jen sám za sebe", když v politickém systému prosazujete "zastupitelskou demokracii" (tedy zvolte nás blbečci a my budem mluvit za vás). Je to tím, že ono "hovoř sám za sebe" (reprezentované přímou demokracií) vy v podstatě NECHCETE, protože pak by vám samotným sklaplo, neboť by se vám nedařilo prosazovat to své.

Panující systém je v podstatě "my si budeme za sebe říkat co chceme a vy ostatní držte huby". Jednou za 4 roky vrazíme pár set milionů do PR a v těch následujících letech je dostaneme stokrát zpět.

Takoví už jste vy, "demokrati".. Ale nebojte, ti nedemokraté se jednou probudí a bude mela.
14. 01. 2011 | 16:40

almost glossed™ napsal(a):

Doporučuji diskusního trolla dále ignorovat.
14. 01. 2011 | 17:44

Atakdale napsal(a):

Honza999 napsal(a):
"Socialismus podle mého názoru padl proto, že se nahoru nepozorovaně dostali nenažranci s ostrými lokty (co nebyli komunisti, jen se "dali ke komunistům), socialismus začal být jejich nenažranosti příliš těsný a tak nás všechny sakumprdum prodali nadnárodnímu kapitálu. Zcela stejně, jako afričtí despotové za pár milionů dolarů pro sebe prodávají své země a jejich nerostné bohatství korporacím."

Pravdive a presne vystizne!
14. 01. 2011 | 18:22

hovorka11 napsal(a):

Dnes nevím, který systém je ten horší, jestli socialismus s nižší průměrnou životní úrovní, nebo dnešní komunismus bank s feudálními podmínkami pro lidi vespod, stav se bude evidentně trvale zhoršovat i s likvidací rovnoprávnosti.

Slova Jana Kellera tesat do kamene:

"Nedemokratický systém je takový, kde občané mají strach z mocných. Demokratický systém je takový, kde vláda a mocní mají obavu a strach z občanů. My dnes žijeme v systému, kde vláda má z občanů jenom velkou srandu."

"Statistiky už máme natolik sofistikované, že z nich lze doložit prakticky cokoliv"
14. 01. 2011 | 18:54

JenTak napsal(a):

Honza999.
Hezky jste se rozohnil, ale nespletl jste si adresáta? Co mám já společného s vaším příspěvkem? Naprosto nechápu, na který můj příspěvek tak vzrušeně reagujete. Dejte mi vědět přes čas, např: 14. 01. 2011 | 15:35.
Jinak fakt nevím čím jsem si vysloužil urážku "demokrat". I když mohu být rád, že jste mi nevynadal do inteligentů, to bych opravdu nesnesl.

almost glossed.
Človíčku, ignorujte mě. Naprosto ztrácíte glanc.

gaia.
"napsal jste o nás, že jsme jak pšouk, žába a polovzdělanci.... Když jsme neměli tytéž názory jako vy!"
Já nic takového nenapsal, ani jsem žádný názor v onom příspěvku neprojevil, jenže vy si neustále vykládáte věci jinak a zase mi podsouváte vaše bludy.
14. 01. 2011 | 20:28

Honza999 napsal(a):

Jentak

Ke gaia: Žábu a polovzdělance ve vašem podání jsem na této stránce objevil...

Jinak, reagoval jsem na vaše výkřiky, že si za sebe hovoříte sám. To je právě ten pravý znak "demokratů". Ten, kdo hovoří jen sám za sebe taktéž myslí jen sám na sebe.

Ten, kdo myslí i na jiné a dokáže se vcítit do postavení jiných, tedy člověk s dostatkem empatie, může po takovémto "rozjímání" o ostatních i odhadnout, co by řekli a klidně to za ně může i vyslovit - je totiž vysoké procento těch, ce zde promluvit možnost nemají.

Sobci bez empatie nezbývá nic jiného, než hovořit sám za sebe, jinak by musel mlčet. A takoví jsou právě naši dnešní mocipáni..
14. 01. 2011 | 21:43

JenTak napsal(a):

Honza999
Napsal jste: "Ten, kdo myslí i na jiné..." Také myslím na jiné, ale nechci myslet ZA JINÉ!
Prosím nezaměňovat tyto pojmy.
14. 01. 2011 | 22:46

Honza999 napsal(a):

JenTak

Odhadnout, co si myslí jiní, neznamená myslet za ně...

Když VY myslíte na jiné, s pravděpodobností téměř hraničící s jistotou na ně myslíte jen jako na objekt nějakých vašich osobních zájmů.

Já vás nakonec i chápu - taková už je doba a dokáži se vžít I do "vaší kůže". Ale na rozdíl od vás, který jste odsouzen zůstat v ní uzavřen (obrazně ve smyslu jste odsouzen jen k pohledu z vašeho omezeného obzoru) a odsouzen k tomu nevidět z ní dále než na špičku vašeho nosu, z té vaší kůže dokáži zase vylézt a vžít se i do kůže někoho jiného (a kupodivu vylézt i z ní...).

Když se to tak vezme, mohl bych v pohodě zde hovořit stylem, který byste dokázal vzít za svůj (tedy stylem "hovořit i za vás") a nadšeně byste se mnou souhlasil.. Ovšem za vás nehovořim proto, že nesdílím vaše názory.

Ti, co ze "hovoří za jiné", hovoří zde za ty, s jejichž názory se podle svého mínění ztotožňují. Vy svými výkřiky o hovořením za sebe sama se jen snažíte zamaskovat fakt, že názory lidí na současnou situaci se opravdu začínají sjednocovat a to ve směru vám a lidem vám podobným dosti nepříjemném.
14. 01. 2011 | 23:28

Pocahontas napsal(a):

Makat se musí za každého režimu, pečení holubi nebudou padat do huby ani kdyby vyhrálo milion disidentů.
15. 01. 2011 | 00:24

JenTak napsal(a):

Honza999.
Pobavil jste mě. Podle mého odporu ke zevšeobecňování jste si udělal přehlídku mých negativních vlastností. Obdivuji vás za vaše hodnocení aniž byste mě znal. Já bych si na takové věštění z koule hraničící s jistotou netroufl.
Každý jsme holt jiný. Vidíte ten rozdíl v našem uvažování?
15. 01. 2011 | 00:30

Atakdale napsal(a):

Honza999 napsal(a):
"Sobci bez empatie nezbývá nic jiného, než hovořit sám za sebe, jinak by musel mlčet. A takoví jsou právě naši dnešní mocipáni.."

Honzo, zase zasah na "cisty stred"! Mysli vam to logicky. At zije Logos!
15. 01. 2011 | 03:54

Atakdale napsal(a):

Béda napsal(a):

můj názor je, že má sponzora a překladatele, který pozorně čte a vyhodnocuje její blog (a nejenom její).
14. 01. 2011 | 10:16

Jisteze, Bedo. Ma sponzora a pise podle jeho prani. Je Jeho koncetinou. A neni podstatne, jestli pravou nebo levou :-).
Verim, ze mi rozumite.
15. 01. 2011 | 04:03

Atakdale napsal(a):

Loco napsal(a):
!Pobresita mía, no habla, no escribe, por favor! Eres como un perro quien grita a la luna.
14. 01. 2011 | 13:56

Hm.. hm.... a mame tady spanelstinu na ceskem blogu. Proc asi????

Jestli nekdo cte nase reakce v cestine, tak proc neodpovi v cestine?

Osubko "LOCO": Proc to delas? A za kolik? "No escribe, por favor",pises? A to jako proc? Por favor, odpovez. Please, answer, if you are not zaplacena kur......:-))))

Pis na ceskych forech cesky. Ja taky nepisi na americkych forech cesky, ale jenom anglicky.

Muzes odpovedet zase spanelsky,mne to nevadi. Ale jsi uplne vedle se svym prohlasenim. Zadny povyk kvuli nicemu se nedeje. Dnes jde o zivot kazdemu, a odpust si sve pindy , nebot jsi zachrapal/a moment, kdy lide uz prohledli. Uz jste ztratili dlouhodobe fungujici moznost lidi oblbovat. Takze vam nezbude nez je zacit likvidovat. A nic noveho v historii lidstva.
Jednoduse,i ta nejvetsi mrcha, Brzezinski si to uvedomuje, ale jeho ritolezci, k nimz patris, porad "peji starou pisen".

Jdi s tim laskave uz do zadele ( da se to rict vystizneji, ale to by mne cenzor blokl).
15. 01. 2011 | 04:54

Atakdale napsal(a):

Verejna otazka pani novinarce:

Dokazala byste nam napsat, o co opozici na Kube jde?

Prosim, odpovezte.
15. 01. 2011 | 07:54

Béda napsal(a):

Atakdale,

napadla mě taková otázka. Může být v demokratickém státě ministrem člověk spolupracující se zpravodajskou organizací, člen nadnárodního uskupení s globalizačním charakterem? Zkoumá takovéto věci vůbec někdo a vyhodnocuje jestli nemůže dojít ke střetu zájmů?

Jinak k pravé a levé ruce. Jistě: nájemní pisálci můžou být ve všech dresech. Důležité je, aby měli zrcadlo v nenájemných názorových oponentech svých článků.
15. 01. 2011 | 08:44

Atakdale napsal(a):

Bedovi:

Ten politicky "stret zajmu" se umyslne zatajuje a popira, jelikozto jde vlastne o vlastizradu. volicum se slibuje, ze se bude pracovat pro ne, v jejich prospech a ve skutecnosti je tomu naopak. Proc myslite, ze je ten ozralec prave ministrem zahranici?

Z ust americana: " Gorbacov se aspon trochu cukal, ale ten vas Havel vas nam primo vnutil". Myslim, ze to neni treba dal komentovat...

A Kuba? Taky predmet globalizace a jedne svetovlady. Od toho prave maji ty koncetiny ( ja jim rikam stonozky)m ty tluchuby a pisalky. Vzpominam si na jednoho vysokoskolsky vzdelaneho cloveka z Havany ( pracoval pro radio ), ktery se se mnou hadal, ze v americe existuje zakon na ochranu Kubancu a rozsiroval mezi lidmi k americe obdiv, ackoliv vidi na vlastni oci, ze i nase zeme se stala jejich kolonii a vidi, kde vsude ve svete se roztahuji, majice na rukou miliony litru krve.
15. 01. 2011 | 18:20

Atakdale napsal(a):

Vzpominate, jak Havel poslal na Kubu ceske rozvracece ( jmena si ted presne nevzpominam) s pocitaci a penezi pro kubanske disidenty?
Za vsim jsou penize, a i tato pani novinarka je za svou cinnost tady od nekoho dostava, jinak by to nedelala. A tak je tomu vsude po svete. Kdyby jednala z presvedceni, zapoji se s nami do diskuse a bude premyslet nad tim, co rikame.

Nabizet lidem svobodu a pritom vedet, ze se jedna o otroctvi, je jednoznacne zaprodanost.

Havel taky vedel, ze lze. Vzpomente na jeho proslov v roce 1989.
Velice dobre vedel, ze lide chteli jen svobodu slova a cestovani, a ne stat fronty na zamestnani a spat na ulici.

Fidel Castro narozdil od Havla lidem rika pravdu. Tim, ze nejsou nici kolonii, jsou vlastne svobodni, at uz si to uvedomuji nebo ne.
15. 01. 2011 | 18:36

pich napsal(a):

Lituji Daniu a musím pochválit Hovno, či hoven. Je to skvělý bavič.
17. 01. 2011 | 13:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy