Jak se z jídelen staly restauranty

31. 07. 2012 | 12:36
Přečteno 2843 krát
Dříve, než Fidel Castro připravil Kubánce o všechny soukromé podniky, fungovaly na ostrově lokály nazývané lidové jídelny. A naši otcové a dědové vzpomínají, jak dobře a levně se tam člověk najedl.

“Je tomu již dávno, co jsem chtěl napsat o lidových jídelnách, zařízeních, kde se dalo najíst za levný peníz, a která existovala až do znárodnění v rámci takzvané Revoluční ofenzívy v březnu 1968. Jednalo se o malý lidový podnik, který byl na kulinářském žebříčku někde mezi čínským bistrem a nejskromnější restaurací. Lokál byl obvykle otevřený do ulice, s různorodým nábytkem a umaštěnými ubrusy a na rozdíl od jiných podniků jste si zde mohli přisednout ke kterémukoli stolu a mohli jste mít na sobě cokoli.

Mezi obvyklá jídla kubánské jídelny patřilo: pečené maso a smažená ryba s jemným a běloučkým masíčkem, mleté maso po havansku s rýží ozdobenou volským okem a plátky slaďoučkých černozlatých banánů. Lidé hodně vzpomínají na známá menu, která zahrnovala bílou rýži, černé fazole, mleté maso a dva banány jako dezert. V dražší variantě byl místo mletého masa z předchozí nabídky pořádný plátek pečeného hovězího špikovaného kusy vepřové slaniny.

Když nebylo dost peněz, mohl si zákazník objednat pouze polévku, do které si mohl přidat oleje dle chuti, protože skleněné břichaté nádobky na olej s úzkým hrdlem byly stejně jako cukřenky vždy strávníkovi po ruce. “

Tento popis, ač by se tak mohlo zdát, nepochází z pera nějakého nezávislého novináře, kterému se stýská po předrevoluční době. Právě naopak, autorem je novinář Ciro Bianchi spolupracovník vládního deníku Revoluční mládež.

Vynikající a pestré menu, které popisuje Bianchi, zmizelo ze stolu Kubánců kvůli posedlosti Fidela Castra zcela zlikvidovat soukromé vlastnictví. Pečené maso, smaženou rybu a plátek pečeného hovězího nahradila rýže, luštěniny, vejce a ruské konzervy.

Nyní, po mnoha letech, je to stejné soukromé vlastnictví, které bylo odsouzeno k zániku, spásou hospodářství. Vláda byla nakonec donucena povolit, aby se malé soukromé podniky vrátily.

Lidové jídelny už se ale bohužel nevrátily. Teď se jim říká restauranty a nemají nic společného s jídelnami, které popisuje Ciro Bianchi. Stůl má každý vlastní, ale vzhledem k ceně jídla si tento luxus většina Kubánců nemůže dovolit, a šatník většiny z nich zde najednou působí nepatřičně.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Seriózní chlapík napsal(a):

Autorka.
To je tady podobné. V pětce bylo pivo za dvojku a za bůra buřty s cibulí.
Jen ta nenávist zůstala. Jen se zaposlouchejte na chvíli.

"Hospůdka páté cenové skupiny, na zemi bláto, ve stěnách pukliny.
No není bůhví jaká...
Pijeme na stojáka, pijeme na stojáka..."
31. 07. 2012 | 12:49

český maloměšťák napsal(a):

http://en.wikipedia.org/wiki/File:GDP-Caribbean.png
http://www.unicef.org/infobycountry/cuba_statistics.html
http://www.tradingeconomics.com/cuba/indicators

Dania Virgen García
Jsou " lidové jídelny" i na Haiti ?
A můžete sem dát odkaz na informační zdroj o poměru cen v tehdejších lidových jídelnách a výši tehdy nejčastěji vyplácených mezd ?
31. 07. 2012 | 12:51

Haiťanům budeme závidět napsal(a):

Milá Dáňo, radši nám to nepřipomínejte.
Všude, kde bývaly dřív bufety s výběrem teplých jídel jsou dnes pobočky bank a pojišťoven.
Také lidé, kteří by dřív otírali stoly a sbírali nádobí jako neo, sedí dnes v saku nebo kostýmku v telemarketingovém centru někde v polích a otravují mne nabídkami finančních produktů.
Potištěných papírků se nenažerete.
Na podzim to uvidíte v opravdovém 3D na vlastní bulvy.
31. 07. 2012 | 13:11

neo napsal(a):

Haiťanům budeme závidět:

1) za to, že otíráš stoly a sbíráš nádobí si můžeš sám
2) nesedim v saku, máme trošku jiný dresscode
3) nesedim v telemarketingovém centru
4) nenabízím finanční produkty
31. 07. 2012 | 13:21

jája napsal(a):

Co se otíráš o Neo, drzoune ošklivý!!! On nabízí pouze sebe na záchodcích Hlaváku homosexuálním zákazníkům.
31. 07. 2012 | 13:26

Haiťanům budeme závidět napsal(a):

jája
Jenom jsem kontroloval prezenci.
31. 07. 2012 | 13:39

neo napsal(a):

jája:

chápu, že nic jiného než urážet neumíte, ale to je jen váš problém.
31. 07. 2012 | 13:40

Lukra napsal(a):

Autorka:
Vaše slova o "Fidelově posedlosti" jsou směšná. Víte dobře, že nešlo o žádnou "jeho" posedlost, jako ani o posedlost vůbec. Zacházejte s kritikou uváženě, navážejte se, do čeho je třeba, abyste se najednou neocitli na té houpačce na úplně opěčné straně, jako my tady ... Pak budete moci jíst u umaštěných stolů úplně všichni ... a nic jiného. Vaši američtí přátelé zaberou ten zbytek. A naučí vás znát kapitalismus. Tím jsou posedlí zase oni.
31. 07. 2012 | 13:47

buldatra napsal(a):

Když ještě chvíli vydržíte, dočkáte se konečně na každém rohu mekáče a káefcéčka a spoustu dalších fásfůdů a možná i kratke ostravske klobasy ala hotdog za dlouhé peníze, jak jinak, že.
Pokrok v rychlém a ještě rychlejším stravování nezastaví ani Fidel.

Chce to jen ještě trochu trpělivosti, ale už nyní, prost veškeré jízlivosti přeji: „dobrou chuť“.
Zatím se těšte ze štíhlosti, páč nic netrvá věčně.
31. 07. 2012 | 13:51

Eleshar napsal(a):

"Dříve, než Fidel Castro připravil Kubánce o všechny soukromé podniky, fungovaly na ostrově lokály nazývané lidové jídelny. A naši otcové a dědové vzpomínají, jak dobře a levně se tam člověk najedl."

Asi tady v roce 1989 provedli taky puč komunisti, protože vývoj je prakticky stejný...:(
31. 07. 2012 | 14:57

Admirál napsal(a):

Paní Garcío, tímhle blogem plným nostalgie po lidových jídelnách jste se moc netrefila. Česky pro tuto situaci máme výraz "šlápnout do hovna".

Vzpomínm si na starou Prahu v době svých studií. Město s oprýskanými fasádami plné malých krámků, levných jídelen a hlavě plné lídí, živoucí město. Dnes jsou jsou fasády opravené, ale za nimi velké NIC. Staré město prodělalo takové zlepšení, že už tam ani nikdo nežije. Disnilend, kulisy pro turisty.

Vím, jak vypadá Havana a takovouhle změnu "k lepšímu" bych jí tedy nepřál.

Měli by jste se vy, co voláte po změnách na Kubě hodně zajímat, jak dopadly změny ve východní Evropě a konat velmi rozvážně.

Pokud Vám tedy záleží na osudu těch "co si vzhledem k ceně jídla tento luxus nemohou dovolit, a šatník většiny z nich zde najednou působí nepatřičně".
31. 07. 2012 | 16:52

@@ napsal(a):

Kristepane, soudruzi, vy byste snad Kubáncům nepřáli ani ten kus žvance? :)

Taky se mi nechce věřit, že by v našem městysu přežíval úplně poslední socialistický kulinářský zázrak na zeměkouli:
Polévka gulášová nebo dršťková plus dvacet hotovek včetně plíček na smetaně /zlatý voči!/, to všechno na stojáka nebo na lavici u stolu před bufetem... je tam lidí asi tak stejně jako ve všech ostatních místních hospodách, nostalgie asi kontrarevolucionářům ucpává nosy...
31. 07. 2012 | 17:08

Moulis napsal(a):

Dobrý den,
také v naší zemi bývávaly nenáročné jídelny (též lidové s lidovými cenami) a bufíky - ovšem co "kapitalismus v naší vlasti zvítězil", dost rychle zmizely, byvše nahrazeny drahými restauranty, pizzeriemi aj. vymoženostmi globálního socialismu. Výsledkem je, že při dnešních našich (svobodných) cestách po republice není kde se občerstvit, pokud neznám místa předem. Cestovat, abych utrácel peníze do chřtánu nenasytných hoteliérů nemíním. A tak se dnes častěji než by bylo přirozené zastavujeme při návštěvách neznámých míst do obrovských (většinou zahraničních) samoobsluh - já jim říkám super- hyper- - k doplnění zásoby v batohu a k občerstvení při dobrém letním počasí někde v parku na lavičce.
Cestování zdar a turistice obzvlášť !
31. 07. 2012 | 17:18

češka napsal(a):

To autorka
Koruna, Tunel, Mlíčňák, Vaňha....... Chleba s hořticí za 0,2Kč... a ty lahodné karcerogenní buřty, dršťková a guláš U Pinkasů, bufáč U Rozvařilů....
Vážená paní, moc jste se netrefila......
Dnes u M´D vnucují olympijské sklenice a hned zdražili...
31. 07. 2012 | 17:20

Vlkodav napsal(a):

Za mlada jsem se něco najedl v bufáčích, hlavně za studií.
Dnes máme to samé. V každém obchodním centru (a že jich máme) je food court s českým, čínským, italským, japonským a kdovíjakým jídlem. K tomu Mekáče, KFC atd.
Hospody a restaurace byly dřív a dnes jsou také.
Vše je obdobné, jen se svět vyvyjí a někdo to holt někdo nechce vidět.
31. 07. 2012 | 17:32

ghándí napsal(a):

moulis,
dneska je tu tolik ruzných restaurací, bister a stánků, že asi musíte být slepej, hluchej a bez mozku , když píšete takové nesmysli.
31. 07. 2012 | 17:34

Moulis napsal(a):

ghándímu
Dík za příspěvek do diskuse. I prznění češtiny a pravopisné chyby ("nesmysli" né, ale zatím furt "nesmysly") jsou charakteristickým rysem doby neo-kapitalistické v ČR.
Ovšem na svém trvám - opravdu jste toho názoru, že drahé obědy v moderních (třeba i sympatických, nových) restauracích jsou pro střední třídu (do níž se počítám) při cestování O.K. ??? Pro zbohatlíky možno aj bez mozku (neboť nejvíc dnes vydělávají primitivové hokynářští, co umějí počítat do sta a v každém případě pro SEBE).
Zdraví M.
31. 07. 2012 | 17:53

PB napsal(a):

Danio Virgen, kůzlátko nešťastný! Kolik byste si "té svobody" přála? Zeptejte se u nás, jak "šťasni" jsme z toho neustálého zdražování! Ani nemáme pro samou práci (abychom měli zítra z čeho žít) čas "vychutnávat tu svobodu".
Svoboda je velice relativní pojem! Někdo ji má bez ohledu na režim, někdo ji nemá nikdy.
Pokud se vám na Kubě přihodí "pomerančová revoluce", Bůh s vámi!
Nejprve budete čelit pyramidovým hrám, Amwayům, smyšleným telefonním seznamům s volnými místy práce všude v Evropě, zaručeným výdělkům po telefonů, kubánským Koženým.
Pak vám vymete peněženky vlna krachů bank, pak se bude TUNELOVAT, TUNELOVAT A TUNELOVAT napříč celým ostrovem
a nakonec novokubánský Nečas s novokubánským Kalouskem zavede šetření a zdražování, že se podivíte ...
Můžete mi odpovědět na jednu otázku?
Jste disidentka spíše typu Dienstbiera anebo ProMoPro Vondry?

Kůzlátko nešťastný, tak "strašně" nesvobodný ...
Najezte se, dokud je z čeho a nechte se vyšetřit (asi to potřebujete), dokud to máte ještě zadarmo.
31. 07. 2012 | 18:09

Gerd napsal(a):

Po přečtení blogu jsem dostal chuť na bílou rýži s černými fazolemi a plátkem masa - hovězí nebo rybu. To ale ve fast foodech ani jinde nevedou. :-(
31. 07. 2012 | 18:35

SuP napsal(a):

Admirál -
Buď jsem žil a studoval za bolševika v ÚPLNĚ JINÉ Praze, nebo vy máte mozek zatemněný nostalgií, nebo prostě jen lžete. Ale to byste neměl, přestože dnes už smíte.
31. 07. 2012 | 18:38

Targus napsal(a):

To Dania Virgen García:

Tak Castro Vám zakázal jíst maso a přikázal tlačit do hlavy rýži a fazole.
A my vám to baštíme. Tedy spisovně věříme. Castro to zakázal, protože to všechno maso chtěl on sám pro sebe.
A na celém světě vinou globálního příklonu k pseudozeleným teoriím a masívního zdražování ropy vůbec nezdražilo jídlo. Ani trošičku. To ten parch××t Castro za to může.
On totiž může i za blbé počasí, neštovice a horečku omladnic.

A příště prosím tu O červené Karkulce.
31. 07. 2012 | 18:45

SuP napsal(a):

češka -
Autorka píše o Kubě dnes, vy o Praze let šedesátých. To jste trochu netrefila taky. Srovnání to moc nesnese.
Nicméně taky pamatuju chleba s hořčicí za 0,20hal. To nám ho mazal výčepák Na Vikárce v 8hodin večer, když jsme se vraceli pěšky z Městské stanice mladých techniků na Letnou, kde jsme bydleli. Cestou nás ještě čekalo zbořeniště pomníku Velikána než ho rozstřelili po stráni. Joj to byl život! Tenkrát jsem ještě věřil i tomu, že to komunisti s lidmi myslí dobře, jen mají potíže. Než jsem za pár let zjistil, že ty potíže jsou ti komunisti.
31. 07. 2012 | 18:49

Admirál napsal(a):

SuP - projděte se navečer po Starém městě a zkuste si všimnout, v kolika oknech se v patrech svítí.
31. 07. 2012 | 18:55

SuP napsal(a):

Admirál -
Na Starém Městě bydlím od roku 1982, kdy chcípl Brežněv (to jsem se přestěhoval z Tržiště). Takže tím spíš ty rozdíly pozoruju a cizí nostalgie mě nebere. Ale klidně zkuste vesničany oblbovat dál.
31. 07. 2012 | 19:09

Cyboute have napsal(a):

SuP
Topinka (už takové nikde neumí, musí se to trefit a to chce praxi) stála U Fleků 50 haléřů. Sežrali jsme jich příšerná kvanta, žádné slané mandle nebo suši s tím nesnesou srovnání.
Luxusní tmavé pivo pro turisty tamtéž (vlastní pivovar) 3,60 Kčs. Chodili jsme se tam s těmi turisty vybavovat anglicky a německy, tak nám to stálo za to. Já vím, že je to 80 korun dnešní kupní síly. Co to je proti 250,-Kč na Oktoberfestu, že.
Ale je taky pravda, že když jsem poprvé šel po Reeperbahnu (dopoledne a z jiných důvodůnež myslíte) stála plechovka piva na dolním konci v samoobsluze 5O feniků.
Čert nám byl to sjednocené Německo a zázračnou EU dlužen.
A ještě něco. Když si dnes koupím noviny nebo pustím televizi, cítím se méně svobodný než tehdy. Tehdy to byly JEJICH média a já si mohl s přáteli říkat co jsem chtě, byl jsem v opozici.
Čí média jsou to dneska?
Komunisty definitivně neřeším, ani Fidela. Ani Bašára Asada, když na to přijde (Barbara Waltersová s ním udělala velmi vyvážené interview, zkuste se podívat, a teď nově nějaký chlápek z ARD už je za všemi hranicemi, které může zdejší JEJICH ukázněná diskuze vůbec tolerovat), jenom si myslím, že jsme se dostali z deště pod okap.
31. 07. 2012 | 19:27

ghándí napsal(a):

moulis,
kdo vás nutí chodit do drahých restaurací? pro si nedáte u vjetnamců párek v rohlíku?
31. 07. 2012 | 19:29

dlouhé vedení napsal(a):

jsem pochopil ten neův dresscode. http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2012/07/31/nefalsovana-cikanska-kampan/foto/494615/?cid=753170
31. 07. 2012 | 20:39

zdenekbrom napsal(a):

SuP:

Kolik kde bydlí lidí, to nevím. Mnozí ale tu lokalitu ale opustili pod tlakem - zkušenost příbuzných z Národní třídy. Porovnávat si ale nteroufnu.

Nicméně, když si vzpomenu na Nerudovku plnou hospůdek, na Korunu atd. tak to mi schází.

Jinak Admirál pochopitelně zapomněl na Prahu plnou lešení a chátrajících opuštěných míst. Pokud Vám ten barák ale nespadnul přímo na hlavu, případně jste se neprošlápnul z jednoho patra do druhého, tak to mělo také svoje kouzlo, které dobře zachytil film Lekce Faust.

Nebo okolí kostela sv. Anny....
31. 07. 2012 | 20:57

SuP napsal(a):

Zdeněk Brom -
Ano, mnohé byty byly v průběhu let po převratu změněny na nebytové prostory. "Kouzlo Hradčan" zapůsobilo. Zejména asi proto, že město, jako majitel bytů nesmělo za byty v nájemném inkasovat tolik, kolik bylo úměrné, tudíž ho nezajímalo, zda v bytech někdo bydlí, nebo zda jimi šmelí - pronajímá je načerno za děsivé ceny a to zase buď cizincům, nebo zoufalcům, nebo jako "nebytové prostory".
Faktem ale zůstává, že na Starém městě prakticky nejsou neobsazené byty. Takže kde se nesvítí, buď není byt (což je sice škoda, ale není kde parkovat), nebo je nájemník na tahu po hospůdkách. Neboť ten, kdo toto bydlení vymění za jiné z jakýchkoli důvodů, je téměř okamžitě někým nahrazen.
31. 07. 2012 | 21:28

Targus napsal(a):

To ghándí:

pro Boha najděte si nějakého obstarožního maturanta, ať vám za pajsku na hodinu opravuje ty šílené pravopisné chyby. Strouháte tu intelektuála a vzdělance a píšete jak absolvent páté zvláštní.
31. 07. 2012 | 21:37

neo napsal(a):

dlouhé vedení napsal(a):
jsem pochopil ten neův dresscode. http://aktualne.centrum.cz/domaci/fotogalerie/2012/07/31/nefalsovana-cikanska-kampan/foto/494615/?cid=753170
31. 07. 2012 | 20:39

kdepak ty hošíku, tvoje ségra z tý fotky je ti trošku podobná.
31. 07. 2012 | 21:44

ghándí napsal(a):

targus, moulis,
mě nevadí, že mate gramatickou inteligenci na urovni debility a nevíte, že se ve slově nesmysly se píše y. já sám taky někdy udělám chybu. spíš by mě zajímala odpověd na moji otázku. proč si moulis nejde koupit párek v rohlíku za 12 Kč ?
31. 07. 2012 | 22:09

češka napsal(a):

To SuP
Zchátralý bytový fond byl na Starém městě vždycky, mnohde stálo lešení i několik let - stejně jako dnes např. na rohu Kaprovy a Nám.Jana Palacha je ale dům neobydlený, a to tehdy nebylo. V Kaprovce ještě přežívá řezník s vývařovnou.
Česká historie 20-tého stol. se pohybuje v 20-ti letých cyklech, v tom minulém jsme si mysleli, že odstavení kariéristů z KSČ umožní lepší život. Bohužel, kariéristi se rozprchli do všech politických stran vládní koalice a tam se zabarikádovali. Občas někoho předhodí davu, aby se vlk nažral....
Procházka nočním centrem města Vám ukáže, v kolika bytech v centru nikdo nebydlí, v kolika obchodech, kde se prodávaly potraviny, se dnes prodávají kýče. Taková pekárna v Mostecké dokázala provonět celou ulici...
31. 07. 2012 | 22:21

herdek napsal(a):

Komunistické pohostinství - to byl jeden fuj tajxl vedle druhého.
Jen šizunkové, kteří v tom tenkrát byli zaměstnaní a estébáci na to mohou vzpomínat jako na zlaté dobré časy.
A to co s velkou pompou komunističtí tupci najednou otevírají na Kubě bude nemlich to samé.
31. 07. 2012 | 23:09

santawizard napsal(a):

Restaurace a Kantýny?Jídelny a kuchyně?Čajovny a kavárny?.Hospody a trafiky?
31. 07. 2012 | 23:15

santawizard napsal(a):

Bary a noční podniky.
31. 07. 2012 | 23:20

santawizard napsal(a):

Všechno v jednom jako bohémská pagoda.
31. 07. 2012 | 23:27

kokoshka napsal(a):

Targus mne přijemne překvapil.Jinak ghovnni-elena už davno neukazala sve prohnile nitro!_Libore,ahoj!Tešiš se na popravu nevinatka?!
Senora Garcia nam rada zajiste ukaže jak pečoval o stravovani prosteho lidu velikan Batista?
31. 07. 2012 | 23:29

kokoshka napsal(a):

herdek:
Aha,mate ted ve škole prazdniny?!Aspon že ješte umiš psat!
31. 07. 2012 | 23:47

jozka napsal(a):

Jasne Vlkodave, ze svet se vyvYji a nekdo to nechce videt. Ted jen koho mate na mysli? Pani z Kuby?

Protoze tady to vzalo vyvoj podobny, Cosatro neCastro.
01. 08. 2012 | 08:31

Vlkodav napsal(a):

jozka:

Myslím ty, pane jožko, co to teskní po bufáčích a vypráví tu, že dnes už nic takového jnení. S paní z Kuby souhlasím, chudáci kubánci. Snad se spolu s Korejci brzy zbavi komunistické diktatury.
01. 08. 2012 | 08:57

neo napsal(a):

dneska je občerstvení na každém rohu. Od bufáčů, přes mekáče a levné jídelny až po luxusní restaurace.

stačí si vybrat.
01. 08. 2012 | 10:14

Jihočech napsal(a):

Přestaňte se válet, utrhněte si mango nebo banán, zasaďte fazole a chyťte si v moři rybu a nasbírejte trochu dřeva. Země s možností dvou sklizní ročně obklopená tropickým mořem... Co říci více?
01. 08. 2012 | 13:07

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy