Deset pravidel jak uspět jako diktátor po vzoru Fidela Castra

09. 08. 2012 | 15:49
Přečteno 3301 krát
Pokud se chcete stát diktátorem a potřebujete v krátkém čase probudit veškerý svůj spící potenciál, neváhejte a začněte se řídit následujícími pravidly, která velice úspěšně aplikoval mistr Fidel.

Pravidlo číslo jedna: Nesmíte ukázat svou pravou tvář. Vzhledem k tomu, že totalitní režim nevypadá moc hezky, nasaďte si masku demokrata a pro zmatení pronášejte věty typu: „Já nejsem komunista“ nebo „moje vláda je zelená jako palmy“ nebo „na co zbraně?“...

Pravidlo číslo dvě: Mějte pod kontrolou média, hlavně rádio a televizi. Díky tomu budete moci pronášet sáhodlouhé projevy, které se budou vysílat na všech stanicích a frekvencích, a pasivním příjemcům doručit spasitelský příslib fašismu. Promiňte, chtěl jsem říci komunismu. Sliby musíte vždy směřovat pouze do budoucna a pro jejich splnění nikdy nevytyčujte konkrétní datum.

Pravidlo číslo tři: Dělte a zvítězíte. Toto pravidlo spočívá v dělení všeho: planety, národa, lidu, rodiny a dokonce i samotné lidské osobnosti. U lidí podporujte dvojí morálku. Díky tomu se nikomu nepodaří s nikým domluvit a ohrozit vaši moc, dokonce ani jednotlivci, který musí bojovat sám se sebou.

Pravidlo číslo čtyři: Buďte jako chameleón. To nevadí, že jste včera řekli, že tráva je zelená. Pokud by vám to mělo uškodit, odvolejte to. Paměť lidu je krátká a těžko se setkáte s někým, kdo by vás upozornil na vaše chyby ze začátků. A kromě toho mějte na paměti, že máte právo pozměnit historii, kdykoli se vám zachce. A pokud by po vás náhodou někdo se sloní pamětí chtěl nějaké vysvětlování, vždy se dá využít obušků či vězení.

Pravidlo číslo pět: Skoncujte s nerovností. To je velmi důležité pravidlo. Ve vaší vládě nemohou být bohatí a chudí. Co to znamená? Musíte být spravedliví a ze všech udělat chudé. Vy sami se budete muset obětovat a všechno to zabavené bohatství si ponechat. Díky němu si budete moci dovolit koupit přízeň poddaných, mrhat při naplňování utopických plánů a dopřát si nějaké rozmary.

Pravidlo číslo šest: Používejte útlaku, ale musíte velmi opatrně. Nejeden diktátor v této disciplíně neuspěl. Nemůžete se chovat jako nějaký prachsprostý ničema. Váš útlak musí mít rafinovaný styl a musí být dotažen do nejmenšího detailu. Kde jsou ty časy, kdy se někomu vyškrabávaly oči. Vaše technika ale musí být účinná. Můžete například potopit remorkér a říct, že to byla nehoda, můžete nechat sestřelit pár osobních letadel a říct, že to byli teroristé, anebo můžete poslat za mříže básníka a označit ho za zaprodance, protože získal nějaké ceny a mezinárodní uznání.

Pravidlo číslo sedm: Najděte si někoho, kdo si vás bude vydržovat. Správný diktátor je jako politická kurtizána, využívá svého šarmu, aby si ho někdo jiný vydržoval. Hlavně se nedávejte dohromady jen s jednou osobou, protože hrozí riziko, že si uvědomí, že ji to vychází příliš draho a pustí vás k vodě. A ještě něco: nikdy se nesnažte financovat se z vlastních prostředků. Je historicky dokázáno, že totalitní režimy nejsou výnosné ani efektivní.

Pravidlo číslo osm: Vzdělávejte svůj lid, ale dávejte si pozor, abyste nikoho nenaučili myslet. Čím budou vaši poddaní technicky zdatnější, tím budou lepšími otroky. Naprogramujte si je jako počítač. Naučte je, že jsou stroje a že stroje se vždy chovají pouze podle programu. Studenty budete muset přesvědčit, že jejich učebnice obsahují veškerou pravdu, takže není potřeba, aby se na cokoli ptali, či jinak bádali a zkoumali. Kromě toho vydejte dekrety, které budou zakazovat svobodné myšlení.

Pravidlo číslo devět: Rozvíjejte své psychologické schopnosti, abyste byli se svým lidem schopni manipulovat. Díky tomu se vám v očích vašich poddaných podaří změnit porážku ve vítězství. Místo hladu uvidí nadbytek, to, co je nemorální přijmou jako korektní, přítele budou vidět jako nepřítele a nepřítele jako spojence. Pokud se vám je nepodaří přesvědčit, pokuste se je alespoň zmást.

Pravidlo číslo deset: Najděte si nepřítele, a pokud žádného nenajdete, vymyslete si ho. Toto pravidlo má cenu zlata. Mít nějakého nepřítele je natolik výhodné, že neexistuje totalitní vláda, která by nějakého neměla. Pokaždé, když se v zemi kvůli vašim chybám a neschopnosti vyhrotí situace, ohlaste, že hrozí nebezpečí invaze a vyjeďte s tanky do ulic.

Tato pravidla skvěle fungují desítky let. Proto je naprosto striktně dodržujte a nesnažte se vymyslet nic nového, protože představivost nikdy nebyla silnou stránkou diktátorů.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Bunny napsal(a):

Marně přemýšlím, který bod se nehodí na agendu vlády Spojených států, která přes různé "lidsko-právní" a "nezávislé" organizace autorku živí.
09. 08. 2012 | 16:12

quo vadis napsal(a):

Tak po Assadovi Castro.
Myslel jsem, že Chávez.
Je pravda, že u Kuby taky objevili moře ropy.
09. 08. 2012 | 16:35

češka napsal(a):

Paní García,
výborně napsáno, jen 2 drobné chybičky.
Bod č 5 záměna slov chudý - bohatý.
Bod č.6 řidiče autobusu.
Lépe než Vy bych aši situaci nedokázala ohodnotit.
09. 08. 2012 | 17:17

hovorka11 napsal(a):

Pěkně popsáno.
Ve všech bodech se to zároveň pasuje na vládu USA, jejich FBI, CIA, vysílání zfalšovaných událostí ze Sýrie prostřednictvím BBC a CNN a ovládání s diktátem sdělovacím prostředků !
09. 08. 2012 | 17:50

antiovce napsal(a):

Pravidlo číslo devět: Rozvíjejte své psychologické schopnosti, abyste byli se svým lidem schopni manipulovat. Díky tomu se vám v očích vašich poddaných podaří změnit porážku ve vítězství.

Pravidlo číslo deset: Najděte si nepřítele, a pokud žádného nenajdete, vymyslete si ho. Toto pravidlo má cenu zlata.

Klaus jak vyšitý!
09. 08. 2012 | 18:25

Karel Mueller napsal(a):

Paní García,

tak výstižné hodnocení současného západu jsem už dlouho nečetl, byť by určitě potřebovalo pár korekcí, viz češka.
09. 08. 2012 | 19:01

historie nevyučuje zadarmo napsal(a):

Dáňo, je to pekelná otrava koukat se celý život na jednoho dědka.
Byly doby, kdy jsem myslel, že Brežněv je Kostěj Nesmrtelný a všechny nás přežije. Opravdu mi to tlačilo na mozek.
Pokud jste si těch deset bodů sesumírovala sama a neopsala z nějaké příručky, jste na dobré cestě.
To jsme byli my v roce 1988 také. Byli jsme asi na vaší úrovni poznání, po politické stránce opravdu virgen.
Za dvacetčtyři let bych si vás rád znovu poslechnul.
09. 08. 2012 | 19:34

Bestia Triumphans napsal(a):

Karel Mueller napsal(a):
"tak výstižné hodnocení současného západu jsem už dlouho nečetl, byť by určitě potřebovalo pár korekcí, viz češka."
?
Takže pro Západ platí např. pravidlo č. 8?
Pravidlo číslo osm: Vzdělávejte svůj lid, ale dávejte si pozor, abyste nikoho nenaučili myslet.

Na Západě tedy lidé jsou vedeni k tomu, aby nemysleli, pane Muellere, je to tak?
:-)
09. 08. 2012 | 20:01

Bestia Triumphans napsal(a):

To bude zase rozhořčených příspěvků...
Kuba, poslední "ostrov svobody", ten si bolšáni pomlouvat nenechaj.
:-)
09. 08. 2012 | 20:08

Targus napsal(a):

To Bestia Triumphans:

No vzhledem k tomu, jak plebs ochotně baští neskutečné kydy a dezinformace tzv. oficiálních zdrojů, zřejmě se jej daří vycvičit k nemyšlení velice dobře.
:-)))
Pište dál!
:-)))
09. 08. 2012 | 21:09

šebány napsal(a):

Milá paní na Kubě jsem byl několikrát. Až to tam Fidel a brácha položí a Vy budete konečně svobodni otevře se Vám nová budoucnost. Podobná jako za Batisty. Z žen budou šlapky a z mužů pomocný personál v hotelích a hernách. Všechny dobré příležitosti Vám urvou soukmenovci co nyní žijí na Floridě a mají peníze . Vůči nim budete ti chudí příbuzní . No a za cca 20let Vás disidenty bude národ nenávidět jako teď u nás v česku .Jenže s tím se nedá nic dělat . Ale pak se ztratí ten krásný kolorit Havany , opadané domy, stará auta a pohodoví lidé .Škoda.
09. 08. 2012 | 21:23

Karel Mueller napsal(a):

Milý hochu,

píšeme vcelku lehkým perem, takže některé body by vskutku vyžadovaly trochu korekce.
Ale volbou tohoto bodu jste mi při pohledu na naše (nejen) maturanty nahrál na takovou smeč, že se raději zdržím komentáře :-).
09. 08. 2012 | 22:46

Da.Rock napsal(a):

Jéžiš, to je blbé....
Jak může mít v té strašlivé diktatuře někdo svůj blog a zveřejňovat jej na netu? A ještě v zahraničí?! Vy víte prd o diktatuře, zlato. A o kapitalismu ještě větší.
09. 08. 2012 | 23:59

Michal Macek napsal(a):

Bestia Triumphans

bohuyel je to skutecne tak na zapade jsou dnes lide vedeni k tomu nemyslet.myslet je totiz nepohodlne a nebezpecne.takze se podporuji ve skolstvi obory ekonomicke a technicke a naopak humanitni jako filosofie se potlacuji.zapad potrebuje lidi pracujici vydelavajici a konzumujici,ne myslici....
10. 08. 2012 | 07:28

JC napsal(a):

Mno celkem nechápu proč se místní bolševická klaka rozčiluje.
Sami nazývali svůj režim diktaturou proletariátu. Celkem logicky mi z toho vychází, že na špici diktatury stojí vždy diktátor. Že se někdy nezadařilo a místo proletáře usedl na trůn doktor práv je nepodstatné.
BTW. Co ještě místní bolševik pohledává zde v nehostinném kapitalismu ? Proč nepopíjí Cuba Libre někde v Habaně ? :-))
10. 08. 2012 | 08:11

hovorka11 napsal(a):

JC:
Kuba je hospodářsky blokována američany, kdo s ní obchoduje je evidentně na černé listině. To jste nevěděl ? Není dobré být v sousedsví Ameriky. I mexičané to vědí díky růstu vražedných drogových kartelu propojených s americkými kmotry.
------------------------------------------------
"Mexický Kongres vyjádřil solidaritu s Kubou a znovu odsoudil hospodářskou blokádu. Prohlásil, že jde o zločin ze strany Spojených států a ukázal kromě dalšího na tu skutečnost, že se jedná o akt ekonomické války, který způsobuje bolest a utrpení kubánského lidu.
Na závěr jednání XIII. zasedání meziparlamentní skupiny Mexiko - Kuba vydaly oba kongresy společné prohlášení, ve kterém mexičtí zákonodárci v čele s prezidentem Senátu José Gonzálezem Morfinem zdůraznili blokádu, ale vynechali další témata jako pokroky v jednání o těžbě ropy ve vodách Mexického zálivu."
10. 08. 2012 | 08:52

MIroslav Pivoda napsal(a):

Asi máte pravdu, ale to nejdůležitější jste o vašem diktátorovi neřekla: Pokud chcete být úspěšným politikem jako býval Fidel Castro, musíte mít úžasný řečnický talent jako měl (a možná dosud má) právě Fidel Castro.
Měl jsem kdysi možnost v originálu poslouchat a porovnat někdejší projevy Fidela Castra a Gustava Husáka. Nebe a dudy. Prostě nesrovnatelné.
10. 08. 2012 | 18:07

Karel Mueller napsal(a):

Miroslav Pivoda:

Dobře, trochu vážněji :-).
V JA mě překvapily dvě věci:
- Že bude Castro idolem ubožáků ze slumů se dalo čekat. Ale na něho má slabost i nejeden z příslušníků tamních elit. Pro ně je hrdý Španěl neznající strach, který dokázal vzdorovat drtivé převaze, což je pro ně symbol velikosti.
Tím druhým bylo neosobní a objektivní hodnocení poměrů na Kubě.

Nejlíp to vyjádřil asi můj známy, který projel Kubu a tamní poměry zná docela dobře: Castro je vyjímečná persona, jinak by to všechno po pádu východního bloku nepřeskákal. Proti němu jsou západní politici jen pinčlíci. Kuba ale skončí jeho odchodem a stane se z ní běžný ... Karibiku.
10. 08. 2012 | 22:50

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy