Nejslabší článek řetězu

13. 09. 2012 | 08:40
Přečteno 2851 krát
Přestože nám naši nejvyšší představitelé stále znova a znova opakují, že kubánská revoluce byla “revolucí pracujících pro pracující”, skutečnost je jiná. Utopická představa lidu, který si sám vládne, už dávno nefunguje. To, co se zavedlo doopravdy, je stát řízený kmotry, vládnoucí třídou, která, místo aby sloužila lidu, ho naopak využívá ve svůj prospěch. Lid zase přijal roli, kterou mu pro život určil Lenin: být jedním bezvýznamným šroubkem z miliónu šroubků v soukolí stroje, kterým je stát.

Tato prospěchářská vize lidí stojících u zrodu ideologie, která dnes řídí naše osudy, se stala vzorem oficiálně uznávaného správného chování a z občana, dříve „středu pozornosti a zájmu marxistické praxe“, se stal pouhý úslužný otrok. Jakýkoli pokus vymanit se z nařízeného schématu z něj automaticky učiní věc, které je nutno se zbavit.

Ne náhodou se říká, že řetěz se vždycky přetrhne v nejslabším článku. Platí to také v případě občana, který má v závislosti na svém postavení pocit jistoty, nebo naopak bezmoci. Obyčejný občan zůstává na nejspodnější příčce společenského žebříčku a chybí málo, aby přestal být považován za lidskou bytost.

Elio Rojas Sabina, rodák ze Cienfuegos, je toho dobrým příkladem. Žije v osadě Guabairo, kde byla v osmdesátých letech postavena obrovská továrna Karl Marx na výrobu cementu, a místní obyvatelé tak byli odsouzeni k životu v zamořeném prostředí s negativním dopadem na jejich zdraví. Zájmy státu jako obvykle zase zvítězily.

Rojas si všiml, že se kvůli prachu z cementárny zhoršuje jeho zdraví a také zdraví mnoha jeho spoluobčanů. 4. srpna letošního roku se nakonec rozhodl, že vezme záležitost do svých rukou a tento problém šalamounsky vyřešit. Na silnici přivalil obrovské balvany, aby donutil kamiony, které jsou hlavní příčinou víření prachu až do domů obyvatel, ke snížení rychlosti. To si však dovolil hodně. Občan, který se rozhodne vlastnoručně vyřešit nějaký problém, není dobrým otrokem. Jeho čin samozřejmě nezůstal nepotrestán. Za hodinu se u něj doma objevila celá tlupa uniformovaných policistů, kteří ho spoutaného násilím vyvlekli ven. Na policejní stanici byl potom obviněn z neposlušnosti.

Rojas je obyčejný venkovan. Jeho skromný původ mu nedovoluje rozumět jazyku, kterým se vyjadřuje moc. Nemá šanci vyhrát, nakonec je jen pouhou statistikou, nepatrným atomem lidu - nejslabším článkem řetězu.

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Da.Rock napsal(a):

Kubánští vůdcové tvrdí, že vše dělají pro lidi a přitom na lidi kašlou.
To ti naši, demokratičtí, se už s podobnými lžemi ani neobtěžují a konají stejně.
Zkuste někdy v zimě navštívit Ostravu, abyste poznala, jakými dary nás obdařuje místní průmysl. A dvacet let trvající protesty místního obyvatelstva nikoho nezajímají.
Včera jsem projížděl ostravskou čtvrtí Přívoz, a vítr právě vál směrem od ostravské chemičky MCHZ (kdy ví, jak se vlastně jmenuje dneska), když mě zahalil oblak, který nápadně voněl po hořkých mandlích. Jsa chemikem, modlil jsem se, aby šlo jen o toxický nitrobenzen a ne prudce toxický kyanovodík. Měl jsem štěstí, byl to ten první.
A podobných radostí tady zažíváme 365 do roka. Zlatý cement!
13. 09. 2012 | 09:00

dříve čtenář napsal(a):

Paní García, představte si, že u nás v severomoravském regionu poblíž Mittalu má 70% dětí alergii nebo jinou nemoc přímo způsobenou "ekologickým" chováním tohoto průmyslového gigantu.
Za to můžou samozřejmě ti zlí imperialisté!
Poradím Vám, přestěhujte se z Kuby do Ostravy Radvanic a budete mít od falešného komunistického režimu pokoj! Navždy!
Zaměstnání dobře honorované, školky pro děti, lékařskou péči zdarma a superčisté životní prostředí tak máte zajištěno! A inteligentní, nezištné a veřejněprospěšné chování politiků (jedno na jaké úrovni a v jakém dresu) na dosah!

Neváhejte! Než se z Vás, z opěvované disidentky stane nenáviděná strůjkyně zhoubné společnosti, máte čas tomu předejít a zakotvit v naší oázi klidu a spokojenosti!
13. 09. 2012 | 09:02

dříve čtenář napsal(a):

Ještě mě napadla jedna zhoubná myšlénka. Co, kdybyste se vy disitenti pokusili intervenovat u Vašich ideálů na zrušení hospodářského embarga vůči Kubě.
To se Vám to kritizuje, když soupeři mají už na startu ohromný náskok...
13. 09. 2012 | 09:06

schlimbach napsal(a):

paní autorko - u nás je to ale to samé - prý jsme demokratický a právní stát - tak jak si s tím poradíte?
13. 09. 2012 | 09:16

mor a cholera napsal(a):

U nás obyčejný řidič Smetana namaloval politikům tykadélka. To si však dovolil hodně. Jak píšete, taky nebyl dobrým otrokem. Taky ho za to zavírají.
Která diktatura je podle Vás lepší, ta Vaše nebo ta naše?
13. 09. 2012 | 09:29

Gru napsal(a):

Milá paní,
¨
nevím, jak bych vám měl šetrně naznačit, že na vaše nářky u nás není toho času nikdo moc naladěný. Máme mnohem horší starosti. Možná vás to nenapadne, ale postavení občana ve zdejším režimu je identické s vámi popisovanou situací kubánských občanů, s tím rozdílem, že ti zdejší, kteří si nahlas stěžují, nejsou za to stěžování nikým honorováni.
Navalit kameny na silnici?
Tak dovolte, abych se zasmál. Tady jeden pán pouze obměnil symboly na semaforech - čímž nikterak nenarušil provoz - a prostě ho zavřeli. Z toho vidíte, že u nás těžko můžete vašími "tragediemi" někoho oslnit či dojmout.
13. 09. 2012 | 09:51

resl napsal(a):

To jste si naběhla, je to tady samej komouš, tak dávejte pozor, jak vás semelou. Těm pravda neříká nic a lásce se vysmívají. Nevěřte Čechům, nestojí za to.
13. 09. 2012 | 10:09

Daňový poplatník napsal(a):

To autorka:
No tak mu zaplaťte letenku, ať si může udělat rehabilitační dýchací kúru v Ostravě Kunčicích, poplatky firmě ...... (autocenzurováno).
13. 09. 2012 | 10:12

M.Š. napsal(a):

Soudružce disidentce se jistě vyplatí patlat v masmediích pitomosti,bude náležitě odměněna,pokud dojde k sameťáku....uvidíme co na to pak dělný lid,až zjistí podvod.
Minulý režim u nás stál za...,nynější režim stojí za....dvě.Nejhoší je,že se kola historie točí pořád stejně,podle ideologie,tu levice tu pravice a rozum nikde.Někdy mám dojem,že člověk je neskutečně blbý,až pitomý,živočišný druh a koleduje si o vyhynutí,jelikož je navíc neskutečně arogantní.
13. 09. 2012 | 11:04

Alna napsal(a):

jakkoliv o kubánském režimu nemám žádné iluze, tento případ je dost nevhodný. Kde na světě by stát toleroval, aby někdo dával na cestu překážky?
No era un buen ejemplo
13. 09. 2012 | 11:05

Občan napsal(a):

Danuš,

sbalte své "disidentské" kamarády, přijeďte do ČR, požádejte o pracovní povolení a zkuste si tu najít práci. Možná budete mít kliku, pokud kromě španělštiny vládnete účetnictvím a němčinou nebo anglinou. Když ne, jistě Vás vezme nějaká ta agentura na úklid.
Pak si pěkně najděte byt (přiměřený příjmu) a užijte si "environment". Vzhledem k tomu, že Váš příjem bude zcela zanedbatelný, skončíte někde v Ostravě, Mostě, Chomutově, Litvínově nebo Neratovicích. Pak snadno zjistíte, že prach ze silnice u cementárny je vlastně docela zanedbatelnou závadou.

A jestli si myslíte, že kolonky u průmyslových podniků v USA vypadají lépe než na Kubě, tak se spakujte a mazejte bydlet na nějaký čas třeba do Detroitu. Ono Vás to disidentství sakra rychle přejde...

Pochopte už konečně, milá dámo, že MY máme možnost srovnání a, bohužel, socík z toho srovnání vychází 100x lépe než "svoboda a demokracie". A kdybyste se zeptala starších obyčejných Kubánců, kteří TAKÉ mají možnost srovnání (bo jim je nějakých 65 let), buďte si 100% jistá, že návrat Batistovy "svobody a demokracie" si nebude přát ani jeden znich. Jenže to by se nehodilo do toho Vašeho zdeformovaného světa...

Jo - kdyby nějaký ťululum přehradil v Evropě VEŘEJNOU silnici šutrákama, tak půjde sedět až zčerná za obecné ohrožení.
13. 09. 2012 | 11:35

drzá držka napsal(a):

Paní Dania Virgen García, můžete nám říci co si představujete kde se nachází lid, který si sám vládne. Kubánské organizace v USA jsou různými cestičkami podporovány CIA.
13. 09. 2012 | 11:47

MartinO napsal(a):

Občan:
Vy máte možnost srovnání? Prosímvás mlčte. Celé dny, týdny a roky místo jakéhokoliv náznaku práce jen lapíte doma v teplíčku u počítače a s plným bachorem klepete nesmysly do počítače jak se máte zle a jak dřív bylo líp. Nestydíte se za sebe když se ráno podíváte do zrcadla?
13. 09. 2012 | 12:56

MartinO napsal(a):

Občan:
PS
Kubánci mají taky možnost srovnání a hlasují nohama. A to i přesto, že reálně riskují při plavbě na Floridu v kocábkách utopení. Opačným směrem se nevrací nikdo.
13. 09. 2012 | 13:01

Rudi Koutek napsal(a):

Obcan napsal:
"Pochopte už konečně, milá dámo, že MY máme možnost srovnání a, bohužel, socík z toho srovnání vychází 100x lépe než "svoboda a demokracie"."Nevim, kdo je to Vase MY, ale ja konkretne mohu srovnavat ten Vas socik s povalecnym demokratickym Nemeckem. To je stat, ktery dokazal i bez dratu a lagru vybudovat svobodnou, spravedlivou, socialni a demokratickou spolecnost(stat).
Kazdy, kdo zna zivot v Nemecku a muze Nemecko porovnat se vsemi komunistickymi(lidove demokratickymi, socialistickymi) staty, by ty Vase MY presvedcil o nesmyslnosti Vaseho tvrzeni.
13. 09. 2012 | 13:02

jak to dopadne? napsal(a):

opačným směrem se chystají Američané se svým kapitálem, hned jak to tam rupne, vše zprivatizují a Eliovi nezůstane ani ta cementárna ani to místo v ní,kde pracuje , ani ten vápenec, z kterého to dělají, nic vůbec nic mu nezůstane jen přibyde další smrad z dolů na nikl a odkalovací jezírka za jeho barákem.

Ani z toho nilu a cementu, co se tam teď vyrábí nebude nic mít ani se z toho pro něj na Kubě nic nepostaví, vše skončí v zahraničí včetně daní a eliovi zbyde jen ten sajrajt.

A protestovat se bude velmi bát, bude se bát o holou existenci
13. 09. 2012 | 13:08

Švábi zalezte napsal(a):

Rudi Koutek

Německo podělalo celé 20 století a hodlá v tom pokračovat i ve století 21. Ta jejich demokracie stojí za krachem celé Evropy,která jim tu vyspělost a svobodu musí financovat,Německo nám za příklad nedávejte.
13. 09. 2012 | 13:10

MartinO napsal(a):

Další srovnání:

Jižní Korea X KLDR
NSR X NDR
ČSSR X Rakousko

Srovnávejte soudruzi.
13. 09. 2012 | 13:16

dalimír napsal(a):

Vážená paní Garcia vratte se prosím na Kubu ,poklekněte před Fidelem ,dokud ještě chudák dýchá a činte pokání ! Budte ráda že ho američani ještě neumučili ! Jediný ostrov svobody na jinak zdegenerovaném západě ! Dl
13. 09. 2012 | 13:20

Rudi Koutek napsal(a):

Švábi zalezte napsal(a):
Rudi Koutek

Německo podělalo celé 20 století a hodlá v tom pokračovat i ve století 21. Ta jejich demokracie stojí za krachem celé Evropy,která jim tu vyspělost a svobodu musí financovat,Německo nám za příklad nedávejte.
13. 09. 2012 | 13:10


To co jste napsal, to myslite vazne?
13. 09. 2012 | 13:22

jája napsal(a):

rudy koutek, co je Německo, desítky milionů nácků, kteří jsou schopni z demokracie opětovně skočit na špek nějakému ideologovi a táhnout světem za Čtvrtou říší. Německo bude hrozbou pro svět ještě hoodně dlouho.
13. 09. 2012 | 13:31

šebány napsal(a):

Tuhle jsem viděl na Brači v baru sedět opálené chlapce s vytetovaným Che a pod. na různých částech těla . Byli to mladí Frantíci.Fidel dostal z Italie nabídku přednášet na universitě. Castrova osobnost táhne a nikdo s tím nic neudělá. Guevarova myšlenka permanentní revoluce láká a dává mladým a nezaměstnaným smysl.
13. 09. 2012 | 13:44

český maloměšťák napsal(a):

D. V. Garcia
Pokud by u vás byla ropa - a vylicencoval by jí Shell(podobně jako b Nigérii) - mohli jste dopadnout ještě hůře. A to i kdyby na Kubě žádná socislistická revoiluce neproběhla.

Nebo platina. Jako v JAR. Tam by Rojase přímo odpráskli.

BUde to asi obecnější problém - než že za vše může zlý Castro. Bude to asi nejen o politickém zřízení - ale především o řízení. Institucí. Třeba regulátorů trhu.
13. 09. 2012 | 13:47

Švábi zalezte napsal(a):

Rudi Koutek

ano to myslím vážně

je známo, jak naše dcery zachraňují německé matky, jak v nich dřou lidé za třetinové mzdy, jak za hrozbu blackoutů u nás si mohou provozovat to své větrné a sluneční hraní atd atd
13. 09. 2012 | 13:49

Milagros napsal(a):

český maloměšťák

na Kubě se nachází čtvrté největší nalezisště niklu na světě.

Už si na něj brousí zuby a pěkně se o něj imperialisté poperou.

kubáncům zbyde jen vydrancovaná země plná svinstva. ani turisti tam už nebudou chtít jezdit.
13. 09. 2012 | 13:52

jonáš napsal(a):

A jedno voko nezvostalo suchý. Úplná Pujmanová, jen v obrácenym gardu ;-)
13. 09. 2012 | 13:58

češka napsal(a):

To autorka
Kubánci mají naději, že až se zbaví komunistů, bude lépe.
My máme jistotu, že pokazit se dá vše.
Ovšem morálně jsme na tom lépe, než emigranti, kteří opustili své nemohoucí blízké a vydali je státní zvůli.
13. 09. 2012 | 14:44

Zbyněk napsal(a):

Občane...
přestaň blbnout a do toho Detroitu se zajeť podívat, nezapomeň na projížďku po jezeře, v některé ze stovky hospůdek na břehu si dej rybu. No nebudeš moci hulit, rozhlížet se můžeš, uvidíš nádherná auta, nejstarší čtyři roky. Pak se seber a vlítni na Kubu, šedesát let stará auta a to ještě kradená, Amíci měli nakvap. Dále doporučuji procházku Havanou, fasády domů jsou stoleté a když si dáš někde rybu dej si hodně rumu jinak dostaneš průjem. Rum je to nelepší co Kuba má.
13. 09. 2012 | 18:24

StandaT napsal(a):

Ještě, že autorka nečte reakce. Pak by jí došlo, že totalitní režim zkurví lidi trvale a nevratně. A že není nejnevděčnějšího člověka, než sluha, který přišel o pána. Možná by přehodnotila význam toho co dělá a sebrala se a přestěhovala se do civilizace. Protože v její zemi sto let tráva (slušnost, zodpovědnost, soudnost) neporoste. Ale třeba taky ne. Třeba Kubánci neudělají sametovou maškarádu s předáním moci ale vezmou si jí. Česká společnost po dvaceti letech by pro ně mohla být mementem.
13. 09. 2012 | 18:38

český maloměšťák napsal(a):

StandaT
"Ještě, že autorka nečte reakce. Pak by jí došlo, že totalitní režim zkurví lidi trvale a nevratně. "

Jak dlouho jste žil pod totalitním režimem vy - že jsem tak smělý ?

P.S. Nemělo tam být spíše "....zkurví některé ůidi trvale a nevratně..." ??
Ukládám tedy do své sbírky paradoxů.
14. 09. 2012 | 12:20

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy