To známe

05. 11. 2012 | 12:34
Přečteno 2546 krát
Změny migračního zákona, které v nedávné době ohlásila kubánská vláda, přijal kubánský lid s jásotem. Společnost, která dlouho žila v izolaci, kde právo cestovat bylo jedním ze stálých požadavků odpůrců režimu, v těchto dnech nadšeně slaví. Na mnoha místech lze pozorovat davové šílenství, které působí nanejvýš komicky a absurdně.

Roger Ángel, pětadvacetiletý mladík z Guantánama, který studoval drama na umělecké škole, ale našel jen práci hlídače, mi volal, že v nejvýchodnější kubánské provincii tu událost přijali jako karneval. Lidé tam prý prodávají auta, zabíjejí selata, opíjejí se a křičí: „Ať žije Raúl! Konečně jsme svobodní!“ Roger Ángel dvakrát neúspěšně žádal o povolení vycestovat a teď se nemůže dočkat, až zákon 14. ledna vstoupí v platnost a on bude moci odjet na pár let do Milána, kde žije jeho sestra.

Snad z neznalosti právní situace jsou Kubánci plni očekávání, pokud jde o možnosti, které jim nový zákon reálně může přinést. Lidé na ulici si povídají, že stačí peníze a cestovní pas, a člověk může vypadnout kamkoli na světě. Na mnoha domech teď visí cedule Na prodej a cena nemovitostí prudce klesá.

„Zdá se, že dávný sen cestovat je teď na dosah ruky,“ říká devatenáctiletá obyvatelka Jaimanitas, které říkají vižle a která se živí jako soukromá kadeřnice. Povídá, že v Bautě dokonce i pouliční prodavači na své vozíky věší cedule Na prodej. Vižle chce odjet žít do Ekvádoru a také začala prodávat své kadeřnické náčiní, aby nashromáždila peníze, které na cestu bude potřebovat.

Dvaapadesátiletá zdravotní sestra Iris říká, že by se jí líbilo žít na Islandu, protože četla, že tam neexistuje násilí. Její sousedka Margot sní o Kostarice, kde, jak říkají, ani nemají armádu.

Zato tlusťoch Papo, šestačtyřicetiletý zedník, který bydlí na ulici Callejón de los perros, se směje, co to ty bláznivé lidi popadlo: „Kam všichni jedou? A za co?“

Leonardo, vystudovaný historik a soukromý šofér taxi, tvrdí, že cestování nebude tak snadné, jak se líčí, protože jinak by došlo k dalšímu hromadnému vystěhování. Je známo, že všude na světě mají imigrační zákony a kontroly a není pochyb, že na Kubě vzniknou další restrikce, aby zůstala záplava žadatelů o víza pod kontrolou.

Antonio Medina Castañeda, držitel národního rekordu v počtu neúspěšných pokusů o nelegální vycestování, celkem 19, je odhodlaný postavit nějaké plavidlo a vyplout na moře, protože je přesvědčený, že tyto změny nejsou ničím jiným, než dalším žertíkem ze strany komunistů.

Jeho odpověď je jednoznačná: „Této vládě nevěřím vůbec nic. Ten zákon je jenom takové lákadlo, aby se lidé zasnili. To známe.“

Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Al Jouda napsal(a):

Počkejme, až kubánské úřady začnou vydávat cestovní pasy ! Určitě jim to nepůjde lépe než náš registr vozidel :))))))
05. 11. 2012 | 12:48

dříve čtenář napsal(a):

Paní garcíová, dám vám dobrou radu. Pokud ceny nemovitostí na Kubě klesají, kupte jich co nejvíce! Až bude jednou zrušeno embargo, prodáte je s obrovským ziskem staronovým americkým vlastníkům s budete tak zaopatřena, že už nebudete muset dál vymýšlet ty vaše nesmysle!
05. 11. 2012 | 12:52

Jirák. napsal(a):

Já bych neřešil Kubánce, oni si žijí jak umějí, těžce v embargu USA
Myslím že je třeba řešit aby NAŠE REPUBLIKA nešla do ekonomického , sociálního a morálního rozvratu.
05. 11. 2012 | 13:05

MIroslav Pivoda napsal(a):

DANIA VIRGEN GARCÍA: "... Antonio Medina Castañeda, ..., je odhodlaný postavit nějaké plavidlo a vyplout na moře ..."

Doporučte mu prosím, ať si nejprve prostuduje knihu "Stařec a moře".
05. 11. 2012 | 13:14

stoppa napsal(a):

Lidi tam prodávfají auta?
Jaká auta? Vždyť se nám tu celé roky vykládá - a nejvíc placení kubánští dizidenti - že tam nikdo žádné auto nemá.
05. 11. 2012 | 13:31

Veterán napsal(a):

Nádhera! V zemi, kde je podle našich médií bída, hlad a neštovice, si mladý člověk vystuduje drama na umělecké škole a diví se, že má práci jako hlídač. Už jen to, jaký obor si vybral, nasvědčuje něco o jeho představě života - být přisátý na státní dotaci. Už jen to, že stát nebo rodiče mu toto vzdělání zaplatili, ukazuje, že tito lidé žijí odtrženi od reality. Ale třeba si myslí, že až vyrazí za hranice Kuby, každý před jeho VŠ diplomem padne na zadek.
Jen pro informaci. Zdělte tomuto člověku, že v USA obdobní lidé po studiích zcela běžně dělají číšníky a modlí se, aby se ve vystudovaném oboru někdy v budoucnu uchytili. Nedávno jsem třeba narazil na informaci, že asi 150 000 barmanů v USA má vysokoškolské vzdělání, převážně v obdobných oborech, jako tento kubánský vzdělanec.
05. 11. 2012 | 13:50

český maloměšťák napsal(a):

dříve čtenář napsal(a):
Paní garcíová, dám vám dobrou radu. Pokud ceny nemovitostí na Kubě klesají, kupte jich co nejvíce! Až bude jednou zrušeno embargo, prodáte je s obrovským ziskem staronovým americkým vlastníkům s budete tak zaopatřena, že už nebudete muset dál vymýšlet ty vaše nesmysle!
05. 11. 2012 | 12:52
---------------
Mám pro Vás lepší radu. Pokud se systém bude " liberalizovat" , tak si zřiďte banku a na ty levné nemovitosti půjčujte. A půjčujte i na levné podniky.
Nebo je přímo skupujte. Pomocí investičního fondu Vaší banky (doporučuji název
" Newyorské investiční fondy").
Jistě se nějací soudruzi do toho pustí s Vámi - a tak vše dopadne dobře i z dlouhodobého hlediska. A to i za cenu zřízení KKA /Kubánská konsolidační agentura/.
Pak můžete střídavě bydlet ve Švýcarsku a na Bermudách - pokud budete šikovná.
Pokud budete méně šikovná - tak se holt budete musit spokojit jen s těma Bermudama.
No a kdybyste to celé zbabrala - tak vás pošlou do USA dělat velvyslankyni.

Jo - a až tam budete, tak pozdravte pana Viktora. Jak se mu daří a zda ho nebolí z přílišného posedávání na Bermudách klouby.

A ještě slogan - který byste měla doporučit Politbyru Kuby :
" Více takových Garcií ! "
05. 11. 2012 | 14:01

muromec napsal(a):

Takže celý svět se může těšit na sličné kubánské prostitutky. To je skvělá zpráva, paní Garcíová! Proč by měly čučet doma na Fidela, ať přijdou do "Prazy", vy už jim vysvětlíte co a jako, a třeba z toho bude fajn kšeft.
05. 11. 2012 | 14:10

kocour počtář napsal(a):

čmm
Nevím, proč jste to Dáně takhle vykecal. Právě jsem sháněl letenku na Kubu.
05. 11. 2012 | 14:15

cuba libre napsal(a):

Veterán
Barman vzdělání v humanitních oborech dobře uplatní. Musí se zákazníky mít o čem pindat.
Výpočet tření v převodovce nebude to pravé téma.
05. 11. 2012 | 14:19

resl napsal(a):

plno troubů už zapomnělo, jak se žije v kleci a zkouší svůj těžkopádný "humor" na kubánské didsidentce. To slovo "disident" je pro komouše červenej hadr před vočima. Dobře jim tak, mužikům.
05. 11. 2012 | 14:47

krajan napsal(a):

Paní autorko, znám také tady jednoho, co vystudoval na univerzitě "drama" a pak,samozřejmě už po převratu, dělal dvacet let prodavače za pultem.Jiný vystudoval na VŠE mezinárodní obchod a dělá totéž. Taková blbá náhoda, že?
Jinak se domnívám, že podobné články byste měla tisknout (či jinak šířit) na Kubě. V Čechách je to, slušně řečeno, na nic...
05. 11. 2012 | 15:18

Admirál napsal(a):

"Zato tlusťoch Papo, šestačtyřicetiletý zedník, který bydlí na ulici Callejón de los perros, se směje, co to ty bláznivé lidi popadlo: „Kam všichni jedou? A za co?“

Ten zedník ví co bude, až budete mít "doopravdickou" svobodu.
05. 11. 2012 | 15:28

British Patrol napsal(a):

Danío, opravdu se angažujete v lidských právech?
Znáte stav lidských práv v České republice?
Znáte jméno politika Ratha či řidiče autobusu Smetany?
Pokud někdy budete mít dojem, že Vaše země dosáhla "svobody", skutečnou svobodu bude mít pouze pár vyvolených. Ti ostatní skoro nic nepocítí-pokud smím využít práva na svobodu projevu.
To, co máte teď, nebudete mít potom.
A to, co budete mít potom, bude čím dál dražší!!
05. 11. 2012 | 15:50

češka napsal(a):

Danio To známe taky
nahrnou se příbuzní, kteří se budou pídit po restitucích, dědictvích..... přitom návštěvu u svých předků na hřbitově "nestihnou", až příště....
Pak se jim kamarádi pochlubí, co se dá "stihnout" se zdravotním pojištěnín a musí si "vyběhat důchod", takže se příští návštěva patřičně prodlouží, hotel netřeba, jedeme přeci k nejbližším příbuzným, se kterými jsme se tááák dlouho neviděli a máme si toho toooolik co říct, koupeme se 2x denně, pereme 1x denně, je nám zima a ani tu nemaj klimatizaci, jó ta komunistická zaostalost, to my....
Na rozloučenou dají babičce 100 USD, aby z toho taky něco měla.
Ta babička zaplatí + 5 000 Kč za vodné, stočné elektřinu , ale může si za to sama, to u nás v USA je voda a elektřina laciná......
A co takhle se vrátit na trvalo, to je nápad.... sestra je v bytě sama a byt je veliký..... důchod v přepočtu vysoký.... zdravotnictví levné.... moje děti potřebují každý dolar, takhle jim můžu pomoct....
05. 11. 2012 | 16:10

Ernesto napsal(a):

Dania Garcia můžete se klidně vrátit na Kubu ,padnout velkému Fidelovi k nohám a prosit za odpuštění že jste pomlouvala ve světě naši revoluci ! Určitě Vám odpustí ! Když tak se za Vás můj duch přímluví ! Už ale nikdy nepište hlouposti ! Ernesto
05. 11. 2012 | 16:30

HA -VANA napsal(a):

A ty Kubanske doutniky! Motane na spocenych stehnech 200 kilovych Kubanek MNAM!
05. 11. 2012 | 18:30

santawizard napsal(a):

Kikoginy a Kokipapua:
20 let žili češi pod diktem vojsk waršavské smlouvy.Tomu se říkala normalizace .20 let transformace z beztřídní do třídní společnosti máme teďka za sebou.Šťastní a úspěšní jsou ti ,kteří mají velké mzdy nebo velké zisky a nešťastní a neúspěšní jsou ti, kteří mají malé mzdy a malé zisky.1/3 lidu je nešťastná a neúspěšná ale 2/3 lidu jsou šťastní a úspěšní.Ta 1/3 však skřípe zubama a chce rovnoměrnější rozdělování peněz z inflaci.Začíná soutěž mezi těma ,kdo se umí pojistit proti inflaci a těmi,kteří se neumí pojistit proti inflaci.
Jestliže se z Kuby dá teďka e/imigrovat či vycestovat ,tak bude ještě dlouho trvat než se na Kubě začnou ozývat nějaké hlasy o pluralismu parlamentární demokracie.Domnívám se že tento zákon směřuje spíše ke komunistickému kapitalismu v Číně.Jestli je Evropa a Afrika jako Severní a Jížní Amerika tak Kuba je jako Kréta.
05. 11. 2012 | 23:23

hovorka11 napsal(a):

Tu izolovanost Kuby a trest embargem pro kubánce zavedla USA.
Je to ostudné řádění velmoci proti právům států mezi jinými i životní úrovně obyvatel Kuby:

14.11.2012
OSN odsoudila embargo USA proti Kubě
Generální shromáždění OSN včera velkou většinou schválilo rezoluci odsuzující obchodní, hospodářské a finanční embargo USA proti Kubě. Stalo se tak již po jednadvacáté. Proti hlasovalo vedle USA zástupci Izraele a Palau, Marshallovy ostrovy a Mikronésie se zdržely.

Embargo bylo uvaleno v roce 1960 po kubánském znárodnění vlastnictví amerických občanů a korporací. Po kubánské raketové krizi v roce 1962 bylo dále posíleno a nabylo takřka totálního charakteru.
14. 11. 2012 | 12:45

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gazdík Petr · Glanc Tomáš · Groman Martin H Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kopecký Pavel · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Novotný Martin O Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pixová Michaela · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rath David · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syrovátka Jonáš Š Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojta Vít · Vojtěch Adam · Výborný Marek W Wagenknecht Lukáš · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy