Prezidentská kampaň jako učebnice

07. 02. 2008 | 13:06
Přečteno 8017 krát
Současná prezidentská kampaň má jeden velký nezamýšlený přínos. Díky vlně zájmu o oba prezidentské kandidáty, z nichž každý se považuje za uznávaného akademického ekonoma, se spustila i veřejná diskuse o tom, co to vlastně akademická ekonomie je, čím se zabývá a jak to vlastně v této vědecké branži chodí. Protože Češi se v Evropě zajímají o svět vědy skoro nejméně, je to věc potěšitelná.

Řekne-li se v Česku ekonom, naprosté většině lidí se vybaví podnikový pan účetní, kterému se za socialismu říkalo ekonom (často se mu tak říká u nás dodnes). Ti měli většinou diplom z tehdejší pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE). Tam se v dobách komunismu až na světlé výjímky skutečná ekonomie neučila. Učilo se státní a podnikové účetnictví, centrální plánovaní, správa centrálně řízených státních podniků, atp. Nejenže to nemělo s ekonomií nic společného, ale bylo to i na míle vzdálené tomu, co se dnes učí na tzv.bussiness schools a dnešní VŠE.

Nepochopení toho, čím se vlastně akademičtí ekonomové zabývají, přetrvává u generace mých rodičů a starších i dnes, skoro dvacet let po konci komunismu. Ve svém předposledním blogu jsem reagoval na velkou čtenářskou poptávku po srovnání obou prezidentských kandidátů jako akademických ekonomů. Na jejich příkladu, protože oba se tou skutečnou ekonomií zabývali, lze širšímu okruhu zájemců náš obor polopaticky a záživně přiblížit.

Včera a dnes vyšly k tomuto tématu další dva velice zajímavé články od M.Zajíčka a Š.Jurajdy a myslím si, že stojí za to si je přečíst. Svým způsobem představují pokračování mého původního blogu. V nadčasovějším smyslu možná ani není tak důležité, co tyto články říkají o samotných prezidentských kandidátech, ale co se z článků dozvíme o fungování oboru akademické ekonomie. Ekonomie jako vědní obor mimochodem stále patří spíše k mladším vědním oborům a stále se bouřlivě rozvíjí.


Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

m&m napsal(a):

Zejména ten "článek" od M.Zajíčka stojí za pozornost. O to více jsem dodatečně ocenil Váš minulý blog, přestože jsem měl nějaké výhrady k vyznění jeho závěru.
07. 02. 2008 | 14:32

Michal J napsal(a):

Pane Munichu, obdivuji Vasi noblesu, se kterou jste byl schopen na ty clanky suse odkazat a nepridat alespon jednu vetu o intelektualnim vykonu pana Zajicka. Slouzi to ke cti CERGE, jez reprezentujete. A k Vasi take, pochopitelne. A zda se mi, ze to ukazuje, jaky je rozdil mezi inteligentnim ekonomem a clovekem, ktery ventiluje 2 dny pred volbou prezidenta sve osobni obcanske/politicke nazory na jednoho z kandidatu v celostatnim deniku a neuspesene se schovava za ekonomickou 'analyzu'...

Jenom se obavam, ze nekdy je potreba se ozvat trochu razneji, jinak se manipulatorum podari uzurpovat si vetsi vliv na zivoty nas vsech, nez jim nalezi. Ale chapu, ze jako pracovnik CERGE byste mohl byt narcen, ze nejste nestranny.
07. 02. 2008 | 14:37

m&m napsal(a):

Michal J a D.Munich:
Ano, nad ty prosté odkazy bez komentáře mě také zaujaly. Klobouk dolů.
07. 02. 2008 | 14:51

popela napsal(a):

autor: Brilantni :) odkazy.

Jeste chybi tento odkaz (viz vyjadreni k P. Krugmanovi):

http://aktualne.centrum.cz/...
07. 02. 2008 | 15:45

badatel napsal(a):

to autor:
jeden problém VŠE však přetrval.
Velice slabá úroveň matematiky.
Zatímco ve světě získávají nobelky za ekonomii matematici typu Prof.Nashe (mimochodem Prof.Švejnar aplikoval teorii her na ekonomické modely), lidé zabývající se v ekonomii nelineární dynamikou, chaosem, teorií složitosti apod. a aplikující tyto modely např. na predikce vývoje časových řad akcií a nevím na co ještě, jsou na VŠE tyto přední směry matematicky pro studenty zřejmě nezvládnutelné. Je to jako dříve,
kdo neobstál u zkoušek z matematiky na MFF UK, byl vynikajícím studentem na VŠE.
Neškodilo by, kdyby jste více spolupracovali s MFF UK, či AV ČR a místo přednášek, kde na grafu funkce jedné proměnné VK vysvětluje ekonomický problém, pozvali na přednášku např. LA z AV ČR, aby Vám vysvětlil kupříkladu aplikování kvantové teorii her v ekonomii.
Potom by Prof.Švejnar nemusel doporučovat profesury VŠE na základě průměrných prací a habilitačními pracemi byste se pyšnili na webech.
07. 02. 2008 | 18:06

prirodovedec napsal(a):

Jako neekonom jsem sahl po Web Of Science
a poucil se, ze pan Zajicek M je svetove znam
jako autor dvou publikaci, ktere jeste nikdo
necitoval! Domnivam se tudiz, ze jeho kredit
kritika je ciste nulovy. Dotaz na "ekonomy":
mylim se?
07. 02. 2008 | 18:34

Karel (taky) napsal(a):

badatel: S dovolením vás trošičku doplním. Na ČVUT koluje vtípek: Jestipak víte, proč nejsou na ČVUT jarní prázdniny? No přece proto, aby si naši studenti neodskakovali udělat diplom na VŠE...
07. 02. 2008 | 18:41

Luba napsal(a):

badateli,
dodávám, že John Nash je paranoidní schizofrenik a jeho teorie jsou tímto faktem poznamenány. Klíčové je v nich řešení tzv. vězňova dilematu. Lidé však ve své většině naštěstí nejsou chladnými kalkulanty, ale více-méně altruistickými bytostmi, které jsou rády, když z něčeho nemají prospěch jen ony sami, ale i druzí. Podle teorie her jednají hlavně psychopaté - a ekonomové.
07. 02. 2008 | 18:51

Toman napsal(a):

To Luba,
co ja se na sebe jako ekonoma nedozvim:)) Jedinou utechou mi je, ze nejsem sam - podobne postizeni jsou taky evolucni biologove, politicke vedy a sociologie, filozofie ci treba kybernetici.. navrhuji to vsechno zastavit nez bude pozde, nakaza se pry rozsiruje kousnutim:)
07. 02. 2008 | 19:45

vlk napsal(a):

Vědcům zdar a přírodovědci zejména

Četl jsi toho Zajíčka? Já včera v Hospodářkách jen nevěřícně lapal po dechu...
Já myslím, že toho pána i znám, a že je členem rodné strany. Pokud se nepletu.
Takže to by vysvětlovalo co a jak.
07. 02. 2008 | 20:05

vlk napsal(a):

Pan Muenich
skvělé! Není co dodat.
07. 02. 2008 | 20:06

Luba napsal(a):

Tomane,
lidé obyčejně jako stroje neuvažují. Co morálka? Možná Vám to něco říká ...
07. 02. 2008 | 20:20

Toman napsal(a):

Lubo, mate stoprocentni pravdu, v nekterych situacich se lide rozhoduji relativne racionalne, v jinych trochu mene a nekdy vubec. Urcite jste zvidavy clovek, dejte si tu praci a zjistete si o teorii her neco vic. Veznovo dilema neni zdaleka vsechno a mozna budete prekvapena, kolik mista nechava prave pro altruismus ci jine formy 'iracionalniho' chovani.
07. 02. 2008 | 20:26

mtm napsal(a):

>Karel (taky)
A já slyšel na ještě jiné škole taky vtípek-Co udělá kalkulačka když spadne do žumpy? "čvut":) Ale jinak když se člověk po škole uplatní v oboru tak nevidím problém.
07. 02. 2008 | 21:03

František napsal(a):

Nejsem ekonom. Ale už první věty o tom, že JSTOR je databáze článků mne nadchly.... A že v tom má prof. Švejnar asi 14 článků. To je přece přístup k některým časopisům. Jestliže toto říká člověk, který učí, jak to může vypadat...
07. 02. 2008 | 21:43

Marty napsal(a):

prirodovedec: domnivate se spatne. Uz K.H. Borovsky tvrdil, ze dobry literarni kritik nemusi byt nutne dobrym spisovatelem.

Jinak pan Zajicek trefne upozornil na skutecnost, ze pan Svejnar je tu nepravem oznacovan za svetoveho ekonoma. Pan Svejnar je ale spise tuctovym americkym ekonomem, ktery ekonomicke vede nicim vyznamnym neprispel. Jen to ukazuje propastny rozdil mezi ceskou a americkou ekonomii. Mame co dohanet, kdyz nas dokaze tak oslnit prumerny americky ekonom.
07. 02. 2008 | 23:31

m&m napsal(a):

Ach Marty, Marty...
http://blog.aktualne.centru...
08. 02. 2008 | 00:11

Al Jouda napsal(a):

Elektrikáři jsou v technickém oboru tak něco jako komunisti v politice - lidé zvláštního ražení !
08. 02. 2008 | 07:37

Rok Krysy napsal(a):

Tak nám k novému roku Krysy nového prezidenta nezvolili.
09. 02. 2008 | 16:31

wedding dresses napsal(a):

We're also happy to work with corporates as well, inasmuch as they're ready to embrace a little bit of change. Put it this way. We'll work with intrapreneurs as well as entrepreneurs.
17. 08. 2009 | 18:00

louis napsal(a):

Lepící páska pro největší bezpečí Vašich zásilek.
12. 09. 2009 | 21:43

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 17:31

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 23:26

louis vuitton online shop napsal(a):

GOOD
20. 10. 2009 | 04:06

louis vuitton napsal(a):

HO>>>>>
26. 10. 2009 | 05:33

replica watch napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 11:17

replica watch napsal(a):

This article is really great! I really like, I hope you continue to fuel
23. 11. 2009 | 11:18

rolex watches napsal(a):

Whoa! I am looking forward for the next updates of your awesome worship. It would be great if you have other great things just like this. I really love it. Thanks!
08. 03. 2010 | 08:14

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Almer Tomáš · Atapana Mnislav Zelený B Babka Michael · Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bavlšíková Adéla · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Blaha Stanislav · Bobek Miroslav · Boehmová Tereza · Boudal Jiří · Brenna Yngvar · Bureš Radim · Bůžek Lukáš · Byčkov Semjon C Cerman Ivo Č Černoušek Štěpán · Černý Jan · Česko Chytré · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Davis Magdalena · Dienstbier Jiří · Dlabajová Martina · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Dudák Vladislav · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fábri Aurel · Fafejtová Klára · Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr · Fischer Pavel G Gálik Stanislav · Gargulák Karel · Geislerová Ester · Girsa Václav · Glanc Tomáš · Gregorová Markéta · Groman Martin H Halík Tomáš · Hamáček Jan · Hampl Václav · Hamplová Jana · Hapala Jiří · Hasenkopf Pavel · Hastík František · Havel Petr · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hlubučková Andrea · Hnízdil Jan · Hokovský Radko · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hradilková Jana · Hrbková Lenka · Hrstka Filip · Hřib Zdeněk · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hülle Tomáš · Hušek Radek · Hvížďala Karel CH Charanzová Dita · Chlup Radek · Chlupáček Ondřej · Chromý Heřman · Chýla Jiří · Chytil Ondřej J Janda Jakub · Janeček Karel · Janeček Vít · Janečková Tereza · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jašurek Miroslav · Jelínková Michaela Mlíčková · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Karfík Filip · Kislingerová Eva · Klan Petr · Klepárník  Vít · Klíma Vít · Klimeš David · Kňapová Kateřina · Kohoutová Růžena · Kolínská Petra · Kolovratník Martin · Kopeček Lubomír · Kostlán František · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Koutská Petra Schwarz · Kozák Kryštof · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Kroppová Alexandra · Kroupová Johana · Křeček Stanislav · Kubr Milan · Kučera Josef · Kučera Vladimír · Kuchař Jakub · Kuchař Jaroslav · Kukal Petr · Kupka Martin · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipavský Jan · Lipold Jan · Lomová Olga M Máca Roman · Mahdalová Eva · Maláčová Jana · Málková Ivana · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Nacher Patrik · Nachtigallová Mariana Novotná · Návrat Petr · Navrátil Marek · Němec Václav · Niedermayer Luděk · Nouzová Pavlína · Nováčková Jana · Novotný Martin · Novotný Vít O Obluk Karel · Očko Petr · Oláh Michal · Ondráčková Radka · Ouhel Tomáš · Outlý Jan P Pačes Václav · Palik Michal · Paroubek Jiří · Paroubková Petra · Passerin Johana · Pavel Petr · Pavelka Zdenko · Payne Jan · Payne Petr Pazdera · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Petříček Tomáš · Pikora Vladimír · Pilip Ivan · Pitek Daniel · Pixová Michaela · Podzimek Jan · Pohled zblízka · Potměšilová Hana · Pražskej blog · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rajmon David · Rakušan Vít · Ráž Roman · Redakce Aktuálně.cz  · Reiner Martin · Richterová Olga · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řebíková Barbora · Říha Miloš · Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Schneider Ondřej · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sládek Jan · Sláma Bohumil · Slavíček Jan · Slimáková Margit · Sobotka Daniel · Sokačová Linda · Soukal Josef · Soukup Ondřej · Sportbar · Staněk Antonín · Stanoev Martin · Stehlík Michal · Stehlíková Džamila · Stránský Martin Jan · Strmiska Jan · Stulík David · Svárovský Martin · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Sýkora Filip · Syrovátka Jonáš Š Šebek Tomáš · Šefrnová Tereza · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špinka Filip · Špok Dalibor · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel T Telička Pavel · Titěrová Kristýna · Tolasz Radim · Tománek Jan · Tomčiak Boris · Tomek Prokop · Tomský Alexander · Trantina Pavel · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Václav Petr · Vaculík Jan · Vácha Marek · Valdrová Jana · Vavruška Dalibor · Věchet Martin Geronimo · Vendlová Veronika · Veselý Martin · Vhrsti · Vích Tomáš · Vileta Petr · Vlach Robert · Vodrážka Mirek · Vojtěch Adam · Vojtková Michaela Trtíková · Výborný Marek · Vyskočil František W Wagenknecht Lukáš · Walek Czeslaw · Wichterle Kamil · Witassek Libor Z Zádrapa Lukáš · Zahumenská Vendula · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zelený Milan · Zeman Václav · Zima Tomáš · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav · Žantovský Michael Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy