Trauma z jedné přihlášky snad končí

07. 05. 2008 | 11:34
Přečteno 5870 krát
když jsem v dnešní ranních zprávách zaslechl, že poslanecká sněmovna bude hlasovat o tom, že si žáci budou moci podat místo jediné přihlášky na školu přihlášky tři, prolétla mi hlavou celá řada věcí.

Napadlo mě, o jakých nesmyslných detailech života se v našem Parlamentu vlastně rozhoduje. To je jako v dobách centrální plánovací komise socialistického Československa.

Hlavou mi prolétla historie celé záležitosti jedné přihlášky posledních let, kdy nesmyslnost jedné přihlášky v novém školském zákoně ministryně Petry Buzkové z roku 2004 konečně vzbudil veřejný zájem (a nevoli). Hlavně díky tomu jsem se začal o dané téma odborně zajímat a s překvapením zjistil, o jak důležité téma jde a jak hodně se jím ve světě odborníci zabývají (na rozdíl od ČR). Díky tomu teď dokončuji i čistě akademický, technicky náročný článek k danému tématu, kde provádím simulace strategického chování uchazečů, které potvrzují většinu kritických výhrad k systému jedné přihlášky.

Vzpomněl jsem si i na řadu článků, které jsem já a řada dalších lidí k tématu napsali. Některé z nich najdete na mé stránce u lednového data roku 2005 a
v mém prosincovém blogu.

A teď koukám, že nepíší sám. Více o tomto tématu najdete i na blogu Václava Klause jr.Komentáře

Aktuálně.cz má zájem poskytovat prostor jen pro korektní a slušně vedenou debatu. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se zároveň zavazujete dodržovat Kodex diskutujících. Pokud Váš text obsahuje hrubé urážky, vulgarismy, spamy, hanlivá komolení jmen, vzbuzuje podezření z porušení zákona, je celý napsán velkými písmeny či jinak odporuje zdejším pravidlům, vystavujete se riziku, že jej editor smaže.
Přejeme Vám zajímavou a inspirativní výměnu názorů.
Libor Stejskal, editor blogů (blogy@aktualne.cz)

Ivan napsal(a):

Nevím, zdali jde našemu vzdělávacímu systému o absolvování, nebo o vzdělání. O jednom jsem přesvědčen, že náš vzdělávací systém špatný nebyl. Začali ho ničit brusiči minulého režimu a vyprodukovali brusiče další. Jedno vím určitě - celková úroveˇvzdělanosti půjde dolů. Zajisté, že je to pravda, zdokonalovat mohou jen dokonalejší. Možná se tomu tak chce, myšlenky jsou za každého režimu svobodné. Myslet o problémech a umět je řešit je výdobytek vzdělání. Možná by mohli překážet lidé vzdělaní.
07. 05. 2008 | 12:17

Stan napsal(a):

autor: Podle mého bytostného přesvědčení je systém tří přihlášek nesmyslný. Střední školy se budou předhánět v podrazech, aby si zajistily žáky (tak, jak to už teď dělají vysoké školy), aby pak 1. září zjistili, že sice přijaly plnou třídu, ale nastoupilo jim jenom deset žáků, protože zbytek je jinde. Nevím, jak pak budete rodičům těchto žáků vysvětlovat, že měli svobodnou volbu, a že to jinak nešlo. Byl to nátlak soukromých škol, aby si zajistily žáky a výsledkem bude totální chaos. Na to, jak to skončí, nejsou potřebné žádné složité modely, na to stačí několik prostých logických úvah.
To, že se Vaše dcera nedostala na vysněnou školu, neznamená, že se nedostane jinam. V našem kraji je pouze několik málo škol, které naplnily třídy v prvním kole. Škol je hodně, žáků málo, nový systém příjimacích zkoušek zasadí další drtivý úder našemu již tak těžce zkoušenému školství.
07. 05. 2008 | 12:59

Ládik napsal(a):

Sněmovna hlasuje neúčelně o více záležitostech, a dopředu to všichni ví. Např. o nedůvěře vládě - měl by platit zákon, že pokud navrhovatel 3x po sobě nebude mít úspěch, poletí ze sněmovny a nahradí ho oponent. Takhle si můžou hlasovat furt pryč a brát za to prachy - o to jim jde.
07. 05. 2008 | 13:33

Míval napsal(a):

Mám skoro dojem, že počet přihlášek není podstatný. Usilovným pochodem jsme se propracovali k systému, kde žák je pro školu komodita podstatná (za jeho jsoucno se školám platí), zatímco učitel je komodita téměř nežádoucí (finanční prostředky na školství hrabivě spotřebovává). Třináctiletého grázlíka, který terorizuje celou třídu i s učiteli, se ředitel zbavit nemůže, protože vlastně nechce - ztratil by dušičku. Učitele se zbaví celkem snadno a někdy i s chutí - vždyť ušetří. Pokud se nepodaří takto fungující ruku trhu ze školství vystrnadit, nelze ani začít uvažovat o autoritě učitele. Bez autority učitele nelze mluvit o kvalitním vzdělání. A při nekvalitním vzdělání je jedno, kolik přihlášek si můžete podat. V nyní už evropské konkurenci těžko obstojíte.
07. 05. 2008 | 14:14

vlk napsal(a):

Víte pane Muenchu, příklad vaší dcery prostě ukazuje jednoduchou nesmyslnost toho, co odhlasovali dnes poslanci, jakkoliv psát něco ve vlastní věci veřejně . mi připadá poměrně málo vkusné.

Prostě - ona dostala rovnou a férovou šanci, jako všichni ostatní a propadla. Byť fous. Život dává šance, ale neuděluje stříbrné medaile za druhá místa. Zná jen vítěze. Vy to víte. A ti, co vstupují do života se to stejně, dřív nebo později, dozví.

Jste ekonom a píšete na ekonomická temata. Jistě dokážete odhadnout, koli ten špás pana Bartoše a spol. bude v konečné fázi stát. K tomu si laskavě připočtěte přetížené kantory. Opakovaně narušenou výuku kvůli přijímačkám. A výsledek by byl následující. Ani se třemi přihláškami by s e vaše dceranedostala tam,kam chtěla. Nepřeji jí to.Nepřeji to anivám. Už proto, že vás rád čtu.
Ale já mám jinou osbní zkušenost. Patřím ke generaci, která to měla ještě horší. Nejdřív musela projít interním sítem na základce, jestli vůbec budemezi těmi, co jim další s tudiumbude doporučeno. Pokud ano, sítem politickým. Pokud ano, podání JEDNÉ přihlášky na JEDNU střední školu. A ve stejný dne podání DRUHÉ přihlášky. Ale tentokrát do UČEBNÍHO oboru. a nebylo odvolání.
Prostě - bylo tohop nebo trop. Jako v životě. A den,kdyjsem skládal přijímačky na střední školu, pokládám za jeden z nejtěžších ve svém životě. A nechtěl bych ho opakovat. Ale je fakt, že jsem tehdy, v ten den ledacos o životě pochopil. V plné nahotě. A zařídil se podle toho.
Myslíte, že to bylo špatně? A že dnes je dobře - při nadnabídce studijních míst pro absolventy základek, že budou k přijímačkám přistupovat v podstatě jako k nedělnímu nápuku v hypermíku? a že je dobře, když jim školu života zas o čtyři roky odložíme? Já ne.
Bartošovi a spo. se provedl dokonalý, rozhazovačný populismus.
07. 05. 2008 | 21:10

Charlie napsal(a):

pane Münichu
důvod zavedení jedné přihlášky v prvním kole byl zřejmý.

Příklad: nadaný žák složil úspěšně přijímací zkoušky na více škol. Bylo by logické a slušné, že si jednu z nich vybere a ostatní školám napíše, že do školy nenastoupí.

Čeští rodičové, vyhlášení svojí slidností a přádkumilovností, neuvědomili školy o tom, že potomek na školu nenastoupí a tím se způsobilo, že jeden a tentýž žák blokoval místo na několika školách současně. Na ostatní zájemce se pak jakoby nedostávalo a do září nebylo nikomu jasné , kolik je vlastně volných míst.

Nehledě na to, že ředitelé musejí podle počtu žáků také stihnout udělat úvazky vyučujícím a mít jasno kolik je potřeba učeben ..atd.

Selským nápadem našich geniálních poslanců se naštěstí tento neduh odstranil. A to tzv. přihlašovacím lístkem, který dostane žák jen jeden a musí jej poslat vybrané škole do pěti dnů. Že to ale trvalo, co?
08. 05. 2008 | 00:31

vuitton napsal(a):

Impregnace krovů a dřevěných konstrukcí proti dřevokazům a ohni. Ušetřete za rekonstrukce!
16. 09. 2009 | 17:17

replica napsal(a):

Výstavy, aukce, komise, obrazů, grafik i plastik od předních umělců!
16. 09. 2009 | 23:14

tiffany jewelry on sale napsal(a):

GOOD
19. 10. 2009 | 07:38

louis vuitton napsal(a):

HOO>>>>>
26. 10. 2009 | 05:10

Přidat komentář

Tento článek byl uzavřen. Už není možné k němu přidávat komentáře ani hlasovat

Blogeři abecedně

A Arnoštová Lenka Teska B Balabán Miloš · Bartoš Ivan · Bartošová Ela · Bečková Kateřina · Bělobrádek Pavel · Benda Jan · Beránek Jan · Berwid-Buquoy Jan · Bielinová Petra · Bína Jiří · Bízková Rut · Bobek Miroslav · Boučková Tereza · Bursík Martin C Cimburek Ludvík Č Černý Jan · Čipera Erik · Čtenářův blog D David Jiří · Dienstbier Jiří · Dolejš Jiří · Drobek Aleš · Duka Dominik · Duong Nguyen Thi Thuy · Dvořáková Vladimíra F Fajt Jiří · Farský Jan · Fendrych Martin · Feri Dominik · Fiala Petr G Gazdík Petr · Gregor Kamil H Hamáček Jan · Hamplová Jana · Hasenkopf Pavel · Havel Petr · Havlík Petr · Heger Leoš · Heller Šimon · Herman Daniel · Hilšer Marek · Hlaváček Petr · Hnízdil Jan · Hokeš Tomáš · Hokovský Radko · Holmerová Iva · Holomek Karel · Honzák Radkin · Horký Petr · Horváth Drahomír Radek · Hořejš Nikola · Hořejší Václav · Hovorka Jiří · Hradilková Jana · Hrstka Filip · Hubinger Václav · Hudeček Tomáš · Hůle Daniel · Hülle Tomáš · Hvížďala Karel CH Chromý Heřman · Chýla Jiří J Janeček Karel · Janyška Petr · Jarolímek Martin · Jourová Věra · Just Jiří · Just Vladimír K Kania Ondřej · Keményová Zuzana · Klan Petr · Klíma Vít · Klimeš David · Kněžourková Tereza · Kolínská Petra · Komárek Michal · Kopecký Pavel · Kostkan Tomáš · Kostlán František · Košák Pavel · Kotišová Miluš · Koudelka Zdeněk · Krafl Martin · Králíková Eva · Krása Václav · Kraus Ivan · Krištof Roman · Křeček Stanislav · Kubita Jan · Kubr Milan · Kučera Vladimír · Kuchař Jaroslav · Kuras Benjamin · Kutílek Petr · Kužílek Oldřich · Kyselý Ondřej L Lalák Adam · Laně Tomáš · Líbal Vladimír · Linhart Zbyněk · Lipold Jan · Lomová Olga · Ludvík Miloslav M Mahdalová Eva · Marksová-Tominová Michaela · Marvanová Hana · Mašát Martin · Metelka Ladislav · Mihovičová Jana · Michálek Libor · Miller Robert · Minařík Petr · Müller Zdeněk · Münich Daniel N Navrátil Vojtěch · Němec Václav · Novák Martin O Oláh Michal · Ondráčková Radka · Outlý Jan P Palik Michal · Paroubek Jiří · Payne Jan · Pecák Radek · Pehe Jiří · Pelda Zdeněk · Penc Stanislav · Petrák Milán · Peychl Ivan · Pikora Vladimír · Pixová Michaela · Poc Pavel · Pohled zblízka · Pokorný Zdeněk · Pražskej blog · Procházka Adam · Prouza Tomáš · Přibyl Stanislav R Rabas Přemysl · Rath David · Redakce Aktuálně.cz  · Ripka Štěpán · Robejšek Petr · Rychlík Jan Ř Řízek Tomáš S Sedláček Tomáš · Sedlák Martin · Seitlová Jitka · Shanaáh Šádí · Schwarzenberg Karel · Skořepa Michal · Skuhrovec Jiří · Sláma Bohumil · Slimáková Margit · Sobotka Bohuslav · Sokačová Linda · Sportbar · Staněk Pavel · Stanoev Martin · Stehlíková Džamila · Stejskal Libor · Stránský Martin Jan · Svoboda Cyril · Svoboda Jiří · Svoboda Pavel · Syková Eva Š Šefrnová Tereza · Šilerová Jana · Šimáček Martin · Šimková Karolína · Škop Michal · Šlechtová Karla · Šmíd Milan · Šoltés Michal · Špok Dalibor · Štádler Petr · Šteffl Ondřej · Štěch Milan · Štern Ivan · Štern Jan · Štrobl Daniel · Šumbera Filip · Švejnar Jan T Tejc Jeroným · Tejkalová N. Alice · Tolasz Radim · Tomášek Pavel · Tomčiak Boris · Tomský Alexander · Tošovský Michal · Tožička Tomáš · Turek Jan · Tvrdoň Jan U Uhl Petr · Urban Jan V Vaculík Jan · Vácha Marek · Vendlová Veronika · Vhrsti · Vileta Petr · Vlach Robert · Vlk Miloslav · Vodrážka Mirek W Wagenknecht Lukáš · Wheeler Adrian · Wichterle Kamil · Wollner Marek Z Zahradil Jan · Zahumenský David · Zaorálek Lubomír · Závodský Ondřej · Zděnek Michal · Zelený Milan · Zlatuška Jiří · Znoj Milan Ž Žák Miroslav · Žák Václav Ostatní Dlouhodobě neaktivní blogy